JÜetuue £dösf()c (üimrant Duitsland wil weer opgaan in de Europese gemeenschap Wist U WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68030. ABONNEMENTEN: 4.1B p. kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per mlllmeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIB: F. DEEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigte jaargang No 7917 #Stanttmstlcf) Is gfiebteoen tnyn bert la tcgfjeaspoct" HOLLANDS GLORIE OP DE VEEMARKT Zie pag. 2 President Heuss ontvangtte Godesberg Socialisten gaan in de oppositie en morgen krijgt de republiek een kanselier De nieuwe Bondspresident van West-Duitsland, dr Theodor Heuss, heeft gisteren te Bad Godesberg een luisterrijke receptie gehouden voor de Amerikaanse, Britse en Franse hoge commissarissen, alsmede twee honderd van de hoogste dignitarissen der federale republiek. De uitnodigingen» bleven overigens beperkt tot de hoogste politieke, kerkelijke, industriële persoonlijkheden en de belangrijkste figuren der journalistiek, benevens de voornaamste arbeidersleiders. De receptie werd gevolgd door een diner in een kasteel, waarvoor circa vijftienhonderd mensen een uitnodi ging ontvingen. Van de persvertegenwoordigers mochten er tien eveneens dr Heuss de hand schudden. Te dier gelegenheid werden vele woorden gesproken. De nieuwe president zei tot de geallieerde vertegenwoordigrs: ..Het is de oprechte wens van het Duitse volk op te gaan in de grote Europese gemeenschap." De Frpnse hoge commissaris Frangoisi Kurt Schumacher. De laaste, die Poncët, sprak i feestwens uit. mede John J. McCloy en de Britse generaal, sir Brian Robertson. Zijn woor den maakten diepe indruk Hij zéi o-a.: .,De historische betekenis van deze verkiezing is duidelijk voor iedereen, zowel in als buiten Duitsland. Voor de eerste maal na de verschrikkelijke ge beurtenissen der laatste jaren is uw land weer in conditie. Het streven en de hoop van het land zijn in u belichaamd: een man, gekozen in overeenstemming met de vrije proce dure van de democratie, een man, die hieraan het onbetwjstbare recht en het prestige ontleent, dat hij nodig heeft om het volk te' vertegenwoordigen. Wij verheugen ons, dat wij in staat zijn geweest het pad te effenen, dat Duitsland tot deze grote daad heeft De wens van onze regering is dezelf de als de uwe. nl. dat Duitsland, ge schoold door harde ervaringen, zijn won den zal kunrten hechten, weer aan het werk zal kunnen gaan en de weg van de democratie zal hervinden, die het zal terugvoeren in de kring der vrije en vredelievende volken," aldus besloot Frangois Poncet zijn rede. Hij betreurde het echter ten zeerste, dat hier niet geheel Duitsland verenigd was- Hierop antwoordde dr Heuss: Het is de oprechte wens van het Duitse volk. weer lid te worden van de Europese gemeenschap. ..Ons diep geloof in de gemeenschap pelijke idealen en de sociale verant woordelijkheid zal ons de kracht geven de moeilijkheden te boven te komen. Met vreugde hebben wij van U verno men, dat gij bereid zijt ons te leiden op de weg terug maar ,deze gemeenschap." Onder de gasten bevonden zich eens de elf premiers van de deelstaten, kardinaal Frings, de aartsbisschop Keulen, 33 leden van het corps diplo matique. Heinz Renner, communistische afgevaardigde in de Bondsdag Mr F. Teulings wordt minister van Binnenl. Zaken Spoedig is, hetgeen wij onlangs reeds officieus meldden, de benoeming F. L. C. J. M- Teulings lid van de Eerste Kamer, wonende te Vught, tot minister van Binnenlandse Zaken te verwachten. Posthume brochure van Knickerbocker c.s. Bij „Knickerbocker Magazine" is ver schenen de broch-ure „Last Testimony", die de posthuum gedrukte artikelen i Indonesië bevat van S. Burton Heath de Newspaper Enterprise Ass., William H. Newton van het Scripps Howard Con cern en radio-commentator H. Knickerbocker van het New Yorks diostation W.O.R., die bij Bombay met de „Franeker" om het leven kwamen. De uitgave werd mogelijk gemaakt door particulier initiatief in Nederland Amerika. De eerste oplaag van 10.000 exemplaren is gratis verspreid onder geringspersonen, Amerikaanse kranten, tijdschriften, bibliotheken, scholen t universiteiten. Zaterdag sluiting der Staten- Generaal De beide Kamers der Staten-Generaal zijn in verenigde vergadering bijeen ge roepen ter sluiting van de Staten-Gene raal, in het Tweede Kamergebouw, op Zaterdag a.s. om kwart voor drie. Jaarbeurs rekent op 200.000 bezoekers Kerst- en St Nicolaasartikelen eerste dag al nitverkocht (Van een onzer verslaggevers) Men verwacht in Jaarbeurskringen, dal 200.000 personen deze Najaarsbeurs zullen bezoeken. De Dins- en Donderdagen ren als gewoonlijk topdagen wat het be zoek betreft. Tót nu toe beliep het aantal bezoekers reeds 190.000. In de medische groep worden zeer grote zaken gedaan. Ook het duurdere schoen werk gaat zeer vlot van de hand bepaald grote vraag bestaat e Kerst- en St Nicolaasartikelen, die de eerste dag al uitverkocht waren kelen waarin veel geld geïnvesteerd moet worden, gaan minder vlot van de hand, doch in het algemeen kan men zeggen, dat de optimistische klanken van n Milius worden bewaarheid. Strand van Atlantic City geleek een vuurzee Het beroemde strand van Atlantic City in de staat New Jersey werd gis'ermorgen in een vuurzee herschapen, doordat brand uitbrak in het weelderige paleis pier. Aangewakkerd door de hevige wind, werden ook andere gebouwen op het .strand bedreigd. De schade beloopt millioenen dollar. Minister Drees vervangt minister Lieftinck deze week i.v.m. diens bui tenlandse reis. minkt is, want hij heeft slechts één been, werd door de president aan de deur be- Langs de route naar het gebouw, waar de receptie gehouden werd. stonden hon derden schoolkinderen met bloemen. In middels hebben de West-Duitse partij leiders besloten morgen een bijeen komst te houden voor de verkiezing van bondskanselier. Als dr Adenauer ver. kozen wordt, hoopt deze Vrijdag zijn kabinet te kunnen voorstellen aan de Zoals men weet, kiest de kanselier de ministers en formeel be noemt en ontslaat de President de minis ters op voordracht van de kanselier. De oppositiepartij, de sociaal-democraten, op de eerste zitting van het par lement de volgende punten aan de orde stellen: 1. De geallieerde demontage der Duit- oorlogsfabrieken. 2. De zetel van de West-Duitse hoofd stad, thans Bonn. maar dit wordt be twist door Frankfort; 3. De positie, die West-Berlijn in de euwe republiek zal innemen. De sociaal-democraten eisen, dat de demontage wordt stopgezet; zij willen, dat Frankfort de hoofdstad van West- Duitsland zal zijn en dat Berlijn stem mend lid van de republiek wordt, inplaats de rol van ..waarnemer" te moeten Mc Cloy, de Amerik- hoge heeft aan de Duitse politieke leiders verklaard, dat de manier waarop de ,ontmantelingskwestie" in de verkie zingscampagne werd aangepakt, vele Amerikanen van hun sympathie had doen terugkomen. GARRY DAVIS KOMT OP VOOR DIENSTWEIGERAAR Garry Davis, de wereldburger no. heeft te Parijs aangeboden in de gevan genis te gaan zitten ter ondersteuning van de zienswijze van een Fransman. Jean Morreau, die weigert soldaat te wor den uit morele overwegingen. Hij deed dit aanbod aan president Auriol. Morreau wordt wegens dienstweigering vastge houden. Acht Amerikaanse Congresleden naar Franco Acht Amerikaanse Congresleden zullen nog deze maand naar Madrid gaan met Franco besprekingen te voeren het verlangen van de „Caudillo", Spanje toe te laten tot het Atlantisch "'act en financiële hulp te krijgen, aldus crklaarde James Murphy, één der leden an de te vormen delegatie. Heilige oorlog van branden en vernielen Daroel Islam opereerde tussen Bandoeng en Garoet „In de naam van Allah, de Almachtige, roepen wij. net Indonesische volk, hier mede de Islamietische staat uit. aldus begint de proclamatie, ondertekend door S. M. Kartosoewirjo, en gedagtekend: Madinah, Indonesië, 12 Sjawal, 1368, of in gewoon Nederlands 7 Augustus 1949, Hierin verklaart hij (volgens AP.), dat de Dar oei Islam, of land van ds Islam de heilige oorlog zal voeren tot de god delijke gerechtigheid op aarde verwer kelijkt zal zijn en alle vijanden van Al lah. de Islam en de staat van Indonesië verdreven zullen worden. De beweging verklaarde niet te zullen gehoorzamen aan het bevel tot staking van het vuren- Zij vecht tegen alle Kafirs ongelovi gen onverschillig of het republikei- zijn of Nederlanders. Kartosoewirjo werd president en opperbevelhebber van het leger, de Tentara Islam Indonesia. Zijn onwettig leger ageert over een grote uitgestrektheid van West-Java tot Tegal en de hospitalen liggen vol vrouwen kinderen, die door klewanghouwen zijner volgelingen zijn verminkt. De laatste dagen hebben de Nederlanders krachtig jacht gemaakt bij Tasikmaiaja Garoet, doch Aneta seint, dat de Daroel Islam desondanks bij Leles (langs de weg GaroetBandoeng) de desa Nangkalea in brand hebben gestoken en in het district 4000 huizen hebben ver nield. Hun leiders, hadji Zainal Abidin en hadji Affendi zijn nu bezuiden Ga roet teruggetrokken. Australië nodigt koning George opnieuw uit Joseph Chifley, de Australische pre mier, heeft koning George van Engeland voorgesteld, in 1951 met zijn gezin Aus tralië te bezoeken. Cltifley deelde in het Huis van Afgevaardigden mee, dat de koning nog steeds hoopt het destijds gestelde bezoek te kunnen brengen. In 1950 kan dit echter niet, vanwege de kiezingen in Groot-Brittannië. Bij de 900 gasten, die op 29 September het huwelijk van de graaf van Harewood en de Oostenrijkse pianiste Marion Stein zullen bijwonen, zullen zich de koning en koningin van Engeland, koningin Mary, prinses Elizabeth, prinses Marga ret en verdere leden van de koninklijke familie bevinden. Tegen Viermann werd 12 jaar geëist Commandeerde executiepelotons, maar trad correct op Tegen de '50-jarige Kriminalsekretar bij de SD te Amsterdam, F. C. F. Vier mann, een van de naaste medewerkers van Willy Lages. is gisteren voor het Amsterdamse B.G. 12 jaar gev. straf ge ëist. Viermann erkende de hem ten laste gelegde feiten (o.m. het commanderen van executiepelotons), behalve het geven van een opdracht om twee Nederlanders in Laren neer te schieten. De Silbertanne- moorden beschouwde verd. niet als moorden, maar als represaille. Er waren tien getuigen décharge en de pleiter, mr G. N. Hovius, legde aan het Hof een aantal brieven over, waaruit blijkt, dat Viermann ongeveer 20 personen uit di gevangenis heeft gehaald of op andere wijze geholpen. Het Hof zal op 27 September uitspraak doen. Op 1 Oct. krijgt Utrecht telefonisch weerbericht Daarna het district Den Haag en dan de rest van het land Het telefonisch weerbericht, dat men (zoals we al meldden) in het district Utrecht zal invoeren, kan m.i.v. 1 October worden beluisterd door nummer 001 te draaien. Het district Den Haag (dat ove rigens voor de oorlog als iets dergelijks is na Utrecht aan de beurt en dan volgt een geleidelijke uitbreiding over de andere districten. maximum-duur van het weerbe richt is 3 minuten. Men begint in Utrecht met een Zwitserse machine. De heeft een ploegje personeel opge- voor het spreken van de tekst, die wordt vastgelegd op een staalband. De weerberichten worden voor dit doel spe ciaal door het K.N.M.I. opgesteld. Vier keer per dag wordt een nieuw bericht gegeven. Gedurende het wisselen van de tekst op de machine (10 k 15 minuten) en tus- 11.30 en 12 uur (voor het onderhoud de machine) Is het nummer 001 niet bereikbaar. De weersverwachting kan 10 abonnees tegelijk worden door gegeven. Wanneer men opbelt op een moment, dat de machine bezig is een be richt uit te zenden, hoort men eerst de waarna men na afloop het gehele bericht nog eens kan horen. In Zwitserland en Amerika zijn de telefonische weerberichten al lang inge voerd. Acht en dertig maal veto van Rusland Rusland heefï gisteren voor de 38ste maal zijn veto in de Veiligheidsraad uit gesproken, toen de Jpowj et-afgevaardigde zijn stem verhief tegen het meerderheids besluit om Portugal, Italië, Oostenrijk, Finland, Eire, Transjordanië en Ceylon it de V.N. toe te laten. De Russen willen de toelating slechts goedkeuren, indien ook Bulgarije, Roe- Hongarije, Albanië, de Mongoolse Volksrepubliek en Nepal aangenomen worden. „Jong".„Geleerd". „Oud". Bevin en Dean Acheson confereren over het „Verre Oosten" Barrière tegen communisme in Europa en Azië De Britse minister van Buitenl. Zaken, Bevin, en diens Amerikaanse collega. Daen Acheson, hebben te Washington geconfereerd over de Brits-Amerik. po litiek, mede met het doel, de versprei ding van het communisme in Europa en Azië te verhinderen. gemeenschappelijk communi qué, dat na hun bijeenkomst werd uit gegeven. verklaren de ministers, dat hun bespreking ,.in de eerste plaats gericht was op een analyse van de ontwikkelin- problemen, waarvoor hun beide regeringen zich geplaatst zien „in het Verre Oosten en Midden Oosten". In het communiqué wordt verder ge zegd. dat de ministers niet bijeen waren gekomen om over een speciaal onder werp overeenstemming te bereiken, maar besprekingen werden beschouwd n het grootste nut bij het tot stand brengen van een gemeenschappe lijk oordeel ten aanzien van de toestand bij het vormen van een evenwijdig lo pende politiek". de conferentie worden voortgezet en zal ook ter sprake komen, welke houding hun landen tegenover de ve Duitse regering zullen aannemen. Zijdelings zouden ook de ontmantelings kwesties worden aangeroerd, o.a. levering van ontmanteld materiaal z de Sowjet-Unie. DE PASSAGIERSLIJST VAN DE „MATARAM" De passagierslijst van het m.s. „Mata- ram" dat 10 dezer van Rotterdam Batavia vertrok, ligt op ons bureau ter inzage. Te Lodz zijn twee Poolse R.K. gees telijken, die tijdens de oorlog met de Gestapo zouden hebben samengewerkt, ter dood veroordeeld. Onze troepen beschuldigd van bloedbad Werden 27 bruiloftsgasten gedood? Het Tweede Kamerlid Goedhart (PvdA) heeft minister Van Maarse- veen vragen gesteld naar aanleiding van een bericht van het blad „Kritiek en Opbouw" te Batavia als zou een Ne derlandse patrouille onder de eerste luitenant Franken op 1 Augustus by Tjilatjap met een mitrailleur en sten- guns het vuur geopend hebben op brui lof tgangers, waarbij 27 mannen, vrou- en kinderen het leven verloren en 31 gewond werden. Hü verlangt, als dit r is, een doortastend optreden. Ook communistische Kamerlid Paul de Groot heeft hierover vragen gesteld en tevens over gebeurtenissen te Solo, waar geschoten zou zijn op het Indonesisch Rode Kruis. Een Frans militair vliegtuig moet bij het Kanaaleiland Guernsey In zee zijn gestort roet negen inzittenden. Nasporin gen waren tot dusver vergeefs. Wereldbank wil, dat Nederlands volk krasse offers brengt Eugène Black dringt aan op een Europese devaluatie Het vierde jaarverslag van de wereldbank oefent volgens A.P. milde critiek uit op Nederland en verklaart, dat de Nederlandse Regering meer opofferingen van het volk moet vragen, wil zij het dollartekort wegwerken. De economische positie Nederland is moeilijk maar het Nederlandse volk moet niet terugschrikken krasse daden als dit nodig blijkt om het land op een gezondere grondslag te plaatsen. Een lichtpuntje in het verslag is dat een nieuwe lening aan Nederland cvogen wordt. Barbara, Anna Mary en Bernadette, drie „leden" van de Zavada-vierling in Pennsylvania, zijn nog te jong en onbezonnen, om ook maar iets te snappen van de verloving van de Koning van Siam en prinses Sirikit. De 20- jarige koning studeert in Zwitserland, waar hij de nodige kennis, vergaart, die een staatshoofd nu eenmaal moet bezitten. Ook is door de president van de Bank. Eugène Black, op de gemeenschappeiyke byeenkomst van de gouverneurs der bank en het internationale geldfonds, bij de indiening van het jaarverslag krasse taal gebfuikt. Hy heeft namelük rechtstreeks aangedrongen op een Euro pese devaluatie. Europa's voornaamste probleem is de export naar dollarlanden, daarom moe- 'n de eerste plaats de wisselkoersen omlaag, in de tweede plaats moeten de productiekosten dalen door efficiency an bedrüfsleiding en arbeiders, en •oorts door verlaging van de regerings- kosten, welke de productie drukken, verklaarde hij. R.T.C. in het buitenland Centrale commissie wordt gast der Regering Minister Van Maarseveen heeft gisteren :a de zitting der centrale commissie van ie Ronde Tafel-conferentie medegedeeld, cat deze voltallige commissie aanstaande Vrijdag zich in het buitenland gal terug trekken als gast der Regering om gedu rende de Zondag op informele wijze te beraadslagen. Dr Drees en de Unci zul len bij deze besprekingen aanwezig zijn. Als reden voor dit nieuwe plan wordt opgegeven, dat er een onafgebroken con tact op hoog niveau tussen de delegaties gewenst is. De commissie is thans bezig met de behandeling van de verlangens der inderheden en van de „gewichtige be- Wat de minderheden betreft, deze zul len als de zaak beslist is, een mededeling ontvangen, welke belangen voor bespre king in aanmerking komen. Minister Van Marseveen deed de sphinxachtige uit spraak: „In ieder geval zullen hun rede lijke belangen bevredigd worden". Vrij dag 11 uur 30 komt de commissie op- Interim-regeling Suriname ingetrokken Na machtiging van H.M. de Koningin heeft de Regering het wetsontwerp houdende de interim-regeling voor Su riname, ingetrokken. Doodstraf geëist tegen taalleraar Lammers Voor het Leeuwarder „B.G." is gis teren de doodstraf geëist tegen de SD- medewertcer F. X. Lammers, voorheen taalleraar in de Friese hoofdstad. De OjyF. durfde het aantal mensen, dat Lammers heeft verraden, niet te schat ten. Bij het vernemen van de eis kon het publiek een applaus niet onderdruk ken. Uitspraak over 14 dagen. DAT de R'damse drinkwaterleiding op 1 Oct. 75 jaar bestaat. DAT verschillende Nederlandse pro ducten, welke thans niet naar Z.-Afrika mogen worden geëxporteerd, het volgend jaar vermoedelyk weer voor invoer vrij zullen komen. DAT te Schiedam, 81 jaar oud, is overleden H. H. Beek. gep. verificateur der invoerrechten en accijnzen. DAT een tot dusver onbekend geble- ïn persoon ca. 1900 uit de brandkast m het Arnhemse station stal, terwyl hij de enige nog aanwezige ambtenaar _iet een revolver in bedwang hield. DAT de 66-j. J. B. A., uit R'dam, by in poging op een rijdende tram aldaar te springen, werd doodgereden. DAT de 20-j. motorryder H. Lohuis, uit Almelo, na een botsing op de weg BorneAlmelo, met een onbekend ge bleven wielryder. die zonder licht reed, ui zijn motor viel en overleed. DAT de opbrengst in R'dam van de ondernemingsbelasting voor 1950 op ruim f 14 millioen kan worden geschat, het geen f5 millioen -hoger is dan in 1949 DAT vertegenwoordigers van de drie vakcentralen gisteren een bespreking voerden met minister In 't Veld, nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden voor de DUW-arbeiders. DAT de 18-j. mej. H. Wetering uit de Huismanstraat te R'dam, aldaar door de stoomtram werd doodgereden. DAT het Eerste Kamerlid Schoonen- berg (CPN) volgens „De Waarheid", ver heeft gevraagd vragen te mogen stellen over gebeurtenissen in het kamp Schoonhoven, waar vele deserteurs zijn opgesloten. DAT de Venlose veiling dit jaar een record-aanvoer van 9 millioen kg augur ken verwacht tegen 4.2 millioen kg in 1948. DAT de spion", die te Beauvechain (B.) werd gearresteerd, inderdaad een Nederlander (nl. de 23-j. A. Otto uit Noordwijk). maar geen spion bleek te hy werd vrygelaten, toen hy vertelde, uit liefhebberij een foto van Meteor-straalj ager te hebben ge maakt. DAT de Zeeuwse Ver. voor Lucht vaart op 4 Oct. in Vlissingen een verga dering belegt over de „wederontsluiting' an Zeeland voor de luchtvaart DAT autoriteiten uit Antwerpen er andere Belgische plaatsen per bus eer een rondrit door Walcheren maakten. DAT L. v. Heusden te Delft -en H. Log- lan te Groningen, de hoogste onder scheiding voor duivenfokprestaties in 1948, de Prof. dr Van Manen-plaquette ontvingen. DAT het Leeuwardens centraal aütó-' busstation gisteren officieel is geopend. DAT het Leeuwarder „B.G :-opperluit van polrtie V. H. F. Huis- kes wegens opsporing van onderduikers tot 13 j. (m.a.) veroordeelde (eis 14 j.). DAT Vrijdag a.s. in het Vondelpark paviljoen te A'dam een Ned. vereniging vrouwelijke bedrijfshoofden zal wor- dei opgericht, welke, volgens het voor lopig bestuur, nauw zal samenwerken met Belgische en Franse zusterver enigingen èn met manlijke zakenlieden- DAT India thans ook belangstelling heeft voor het Ned. bedryfsleven, spe ciaal voor landbouwwerktuigen, na< ieuwbenoemde ambassadeur, M Metha, tijdens een Jaarbeursbezoek klaarde. DAT in Dronryp (Fr.) een aardewerk- industrie is gevestigd. DAT het R.-K. Instituut St Marie te Huijbergen. hetwelk na een byna 100- jarig bestaan in de oorlog werd nield, voor ong. acht millioen zal den herbouwd. DAT dit weekeinde in „Tivoli" te Utrecht het derde congres van de K.V.P. zal worden gehouden. DAT in het 750-jarige Rhoon gisteren een groenten-, fruit- en nyverheidsten- toonstelling werd geopend. DAT van 17 Sept. t/m 2 Oct. in „Artl pf Amicitiae" te A'dam de 9e tentoon stelling van internat fotokunst zien is. Ook wil Black, dat er een opruiming komt in de rimboe van bilaterale rege lingen, speciale valutacontróles, quota d. Veel landen kunnen zich volgens Black geen grootscheepse sociale pro gramma's veroorloven. De E.C.A. moet van politiek verande- m. Tot nog toe steunde zy landen met ;t grootste dollartekort. Amerika moest zyn hoge invoerrechten verlagen geen pogingen doen om via de E.C.A. overtollige producten te spuien. De E.C.A. moest geen beperkende maat regelen invoerén op het gebruik van de hulp. Gelden moet men buiten de V.S. kunnen uitgeven of oppotten voer een dollarreserve tegen het einde van het plan in 1952. President - Truman hield een rede, aarin hy aandrong op wegneming van de handelsbelemmeringen. Er ontspon zich een stryd tussen de Amerikaanse minister Snyder en zyn Zuid-Afrikaanse collega Havenga over de verhoging van de goudprys. De direc teur van het internationaal geldfonds, Gutt, verklaarde later in een persconfe rentie, dat de devaluatie niet zou worden besproken. Volgens berichten uit Canberra zal er de eerste 14 dagen een zware druk wor den uitgeoefend op Engeland om te de valueren. Wat denkt de Regering van devaluatie Blyft er grenscontrole in Benelux? De commissie voor de handelspolitiek der Tweede Kamer heeft heel wat te .-ragen overde deviezenpositie. Zy wil D.a. weten, wat nu het standpunt der Re gering is inzake de devaluatie. -Zy acht het niet doenlijk, het handelsverkeer in de Benelux vry te laten en het kapitaal verkeer niet. Zy vreest daarom, dat de grenscontróle in stand zal biyven. Zy mist een uiteenzetting omtrent de toe komstige politiek en de verwachte beta lingsbalans over 1949. Zy acht de trek kingsrechten op de Brits-Amerikaanse te laag, wil maatregelen tegen de achteruitgang van de handel met Zwit serland, wil de resultaten van de be sprekingen te Brussel en Parys weten en vraagt waarom de Regering niet met de Kamer overleg pleegde over de be steding der tegenwaarderekeningen. Op haar verlangiyst staan lagere Ameri kaanse invoerrechten, deelneming van institutionele beleggers in risicodragend kapitaal en zy meent, dat de nota te veel deskundigheid by de Kamer veronder stelt. Nog een radio-vereniging? In de pers van de Geref. kerken derh. art. 31 KO. vinden wy een roep om te komen tot de oprichting een Geref. Radiovereniging, waar men een landelyke bijeenkomst houden wil, zulks „gehoorzaamheid betrachtende aan de H. Schrift en de Belydenis de Kerk". (Wy plegen ons. wat de ker- kelijike beriohten betreft, van commen taar te onthouden. Om misverstand te voorkomen, zy echter aangetekend, dat slechts een deel van de leden dier ker ken er soortgelijke opvattingen op na houdt. Red.). VARA TEGEN VERHOGING ABON- NEMENT RADIOCENTRALES Het 'hoofdbestuur van de VARA heeft er met de meeste klem op aangedron gen, niet over te gaan tot de voorge nomen verhoging van het abonnements geld der radiocentrales. De huidige om standigheden maiken volgens dit bestuur een terugkeer naar de voor-oorlogse prijzen niet aanvaardbaar. Bij de Rotterdamse Marinierska zerne reikte Z.K.H. Prins Bernhard gisteren aan 70 leden van de land macht, de marine, het KNIL en de koopvaardij een militaire onder scheiding uit. Een overzicht ran de indrukwekkende plechtigheid Prinsjesdag Nu de derde Dinsdag van Septem ber nadert is het van het grootste belang, dat niemand vaai de honderden Indonesische deelnemers aan de Ronde- Tafel-Conferentie van de plechtige ope ning der Staten-Generaal wordt buiten gesloten. Het zou psychologisch een zeer slechte indruk maken, indien men, zwichtend voor het argument van ruim tegebrek, daartoe overging. In Indonesische kringen merkt men terecht op, dat men evenveel recht heeft op H.M. de Koningin als de Nederlandse autoriteiten, die de plechtigheid jaar in jaar uit kunnen bijwonen. Vooral de zelfbestuurders zullen daarvoor zeer ge voelig zyn. Laat men niet dezelfde fout maken als vorig jaar, toen een zeer vooraan staand Indonesiër by de deur werd te ruggewezen. De Indonesiërs maken terecht de op merking: wat heeft de Unie dan voor waarde als wij worden buitengesloten. Men verwijt de laalate tijd de oppositie wél eens, dat zy poogt de R.TC. te tor pederen. In plaats van zulk een verwijt te formuleren kan men nuttig Wérk doen door te luisteren naar deze raad,- welke de R T.C. alleen maar kan ten goede komen. Buitenslands Van het besluit dat de Centrale Com missie der Ronde Tafel Conferentie genomen heeft, om zich namelijk het ko mende weekend in het buitenland terug te trekken, kunnen wij met de beste wil ter wereld het nut niet inzien. Integen deel. naar onze overtuiging zyn tegen dit besluit alleen maar bezwaren in te bren gen. Wil men er enige horen? Gesteld dat het op de conferentie niet ïar wens gaat het omgekeerde wordt is intussen telkens weer voorgehouden dan is er geen duidelijker middel om it te demonstreren dan door de werk zaamheden naar het buitenland te ver plaatsen. Voorts geeft men op deze wyze alleen maar weer toe aan de mening, dat de kwestie tussen Nederland en Indone- op één lijn is te -plaatsen met interna tionale kwesties zonder meer. Ook ver sterkt men zodoende weer onnodig de praatjes over buitenlandse bemiddeling. Wil men gedurende enige dagen in retraite gaan op zichzelf kunnen wy gedachte zeer wel billijken dan is binnenlands daartoe ruimschoots ge legenheid. Wy zyn het met minister Van den Brink eens, dat ons land dringend nodig moet exporteren, maar deze export van een hele commissie met derzelver pro blemen gaat ons toch wat ver. Protesten Sneeuwstormen in Ver. Staten; Sirocco in Algeriè In de grote gebieden van de Ver. Sta ten heeft de kou thans haar intrede ge daan. De Oostkust wordt bedreigd met storm. In Montana. Wyoming, en Dakota is de temperateuur zelfs tot zes graden Celsius onder nul gedaald. In Alaska, in het hoge Noorden dus, woedde een zware sneeuwstorm, die duizenden bo men ontwortelde. Maar in Algerië deed een sirocco uit te de Sahara de temperatuur stygen tot 'veertig graden Celsius in de schaduw. Toen gisteren voor het Amsterdamse Byzonder Gerechtshof de straf tegen een der verraders van de illegale verzets groep-Sneevliet bekend werd gemaakt de verrader kreeg slechts acht jaar heeft dit geleid tot protesten op de pu blieke tribune. De straf was ook wel heel erg licht uitgevallen. Nu zijn wy van oordeel, dat de me ning van de publieke tribune in de rechtszaken niet de beslissende behoeft te zyn. Ons volk is in het gelukkig bezit van een onafhankelijke rechterlijke macht, onafhankelyk ook van de publie ke tribune. Maar aan de andere kant achten wij het volkomen begrypelyk, dat zulk een licht vonnis op zulk een ernstig vergryp uiterst moeilijk te verduwen valt. En de lezers van de tegenwoordige kranten zyn dan nog, vergeleken by de bezoekers van de publieke tribune, in de ongunstige positie dat zij. door de ge ringe plaatsruimte in de bladen, niet of nauwelyks kennis kunnen nemen van de overwegingen, welke het rechterlijk col lege tot zulk een op zichzelf onbegrijpe lijke uitspraak hebben geleid. Wat wij daarbij vertrouwen is; dat de rechters zich niet hebben laten leiden door de gedachte, dat Sneevliet en de zijnen „maar" revolutionnairen zouden zyn ge weest. Maar ook voor wie dat zonder meer aanneemt, blijft er in zulk een uit spraak veel onbevredigends over. Tijdelijke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt. Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buien en in de nacht tijdens opklaringen plaatselijke vorming mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest Morgen overdag iets ZON EN MAAN. Donderdag. 15 September: Zon op 6.13, onder 18.56; maan op 2151. onder 13.20 uur. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1