Jlieuiue griltsrije GTmtranl Geschenkzendingen naar Indonesië in verkeerde handen? Wist U ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 BURKAUX. Hogewoerd 1U3. Dir. en redactie Tel 20408. Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel. 23375 Postrekening S8H3Ö. ABONNEMENTEN4.15 p. kwartaal; f 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIêN 0.18 per mlllmeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 7914 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-IS ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasttclj Is gljebleorti 0190 bert In tegfyeaspoet" KAPITALE BLUNDER VAN G.S.III Zie pan 3 „Nederland helpt Indië" zendt voortaan alleen naar veilige adressen (Van een onzer verslaggevers) Sinds de capitulatie van Japan heeft de Stichting „Nederland helpt Indië" zowel aan de gerepatrieerden als aan de bevolking in Indonesië steun in velerlei vorm verleend en daarmede de dank van duizenden en de bewondering van geheel ons volk verdiend. Aan geneesmiddelen, blikjes melk, textiel, onderwjjsbenodigd- heden e.d. werd voor 6 millioen gulden naar Indonesië verscheept. De hongersnood in Modjokerto bijv. werd, dank zij de zendingen van de Stichting aanmerkelijk Verlicht. Thans heeft het hoofdbestuur van de •tichting echter het besluit moeten ne men. om slechts ..gerichte" zendingen te sturen, opdat men zeker kan weten waar de goederen terecht komen en door wie ze gedistribueerd zullen worden. Dit besluit viel gisteren naar aanlei ding van geruchten, welke reeds enige weken de ronde doen. Deze waren, dat de Oost-Indonesische regering een voor raad goederen, bestemd voor de bevol king rondom Makassar, gebruikt heeft voor een cadeautje aan de republiek ter gelegenheid van haar terugkeer te Djokja. Een andere voorraad goederen, welke na de tweede politieactie naar Indonesië was gezonden om de bevolking van Djokja te helpen, is „onteigend" gewor den en aan» de republikeinse autoriteiten ter hand gesteld. Althans zo wil het ge rucht. Toen de stichting over het eerste vermoeden inlichtingen inwon te Batavia, was het antwoord, dat stellige medede lingen onmogelijk waren, doch dat men de zaak niet uitdrukkelijk ontkennen kon. Over het tweede vermoeden schrijft een der naaste medewerkers van de stichting uit Batavia. dat het „waar schijnlijk onjuist" is. De stichting heeft nog hoop. dat deze geruchten andere goederen betreffen dan door haar ge zonden zijn. maar zij neemt het zekere voor het onzekere en staakt de aanleg ging van voorraden en de zending van stortgoederen. Zij wil alleen nog maar goederen zenden aan geadresseerden en de verdeling onder de noodlijdende be volking in eigen handen houden. Het is wel zeer wenselijk, dat klaar heid in deze zaak komt. De stichting „Ne derland helpt Indië" verdient ten volle het vertrouwen van het Nederlandse volk en heeft de erkentelijkheid van duizen- Besprekingen in Den Haag over nieuwe Ark-expeditie? Ook Hans Roozen van de partij- De Amerikaanse expeditie o.l.v. dx Aaron J. Smith naar de Turkse berg Ararat, met het doel de'resten Noachs Ark op te sporen, heeft slechts weinig succes kunnen boeken, daar zij nauwelijks een week tijd ter beschikking had en slechts uit vijf man bestond, terwijl bovendien de klimatologische omstandigheden zeer ongunstig waren. Met de opgedane ervaringen wil dr Smith het volgend jaar echter een combineerde Engels-Amerikaanse expe ditie organiseren, bestaande uit ongeveer 12 personen. Na de terugkeer van dr Smith uit Turkije zal hierover in October, waar schijnlijk in Den Haag. een conferentie worden gehouden tussen dr Smith, de Britse prof. Sykes en de Haagse gym nasiast Hans Roozen. den gerepatrieerden verworven. Door deze geruchten, waarop ontkenning noch bevestiging volgt, wordt het haar onver diend moeilijk gemaakt Daarom mag het besluit van het hoofdbestuur, dat genomen is na ernstige overweging zeer gelukkig worden genoemd. Er behoeft thans geen «enkele twijfel meer te be staan. dat inderdaad alle zendingen ten goede van de bevolking zullen komen. Immers hiervoor staan nog kapalen ge noeg open. De missie en de zending heb ben in deze reeds goed werk gedaan en zullen ongetwijfeld dit nog willen uit breiden. Verder beschikt de stichting ook in Indië nog over voldoende relaties om op zeer brede basis haar zegenrijk werk voort te zetten. Wat men te Washington voorstelt om dollars te besparen Cripps en Bevin geven het roken vast op! Te Washington werden de besprekin gen over het dollar-probleem voortgezet. De Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, heeft betoogd, dat het pond en andere valuta's eerst vrij om- wisselbaar kunnen worden gemaakt, na dat een nieuw evenwicht in de wereld handel zal zijn gevestigd. Autoriteiten trokken uit zijin toespraak, die gehouden werd voor de „National Press Club" de conclusie, dat er geen sprake van is. dat Engeland in de naaste toekomst tót de valuatie zal overgaan en dat Cripps nog steeds tegenstander is van wijziging in de huidige verhouding tussen het pond en de dollar. Cripps bepleitte groter export naar dollargebied uit het sterlinggebied, w door de wereldhandel ..veelzijdiger" zal worden en de vrije omwisselbaarheid der value's bevorderd. Er worden vijf maat regelen overwogen, om het dollar-tekort te verminderen. Cripps heeft medegedeeld, dat hij en zijn collega Beviri het roken hebben op gegeven, zulks in verband met het Britse tekort aan dollars. Minister Cripps deel de tijdens een door de „nationale pers- club" aatorgeboden noenmaal mede, dat Groot-Brittanmië, als gevolg van tekort aan dollars, minder tabak zal Cor de Jager bijna in de lucht gevlogen, dood gewaand en is nog springlevend Bronzen Leeuw voor iemand, die niet voor een klein geruchtje vervaard is verslaggevers) Machinist met gebroken been aan locomotief geklemd Maar de trein reed op tijd Zevenaar binnen „Mijn trein zal op tijd binnen zijn". Dat moet de gedachte zijn geweest van de machinist G. v d. Elskamp uit Arn hem. die dezer dagen een staaltje van moed en plichtsbesef toonde, dat respect afdwingt. Zonder vertraging stoomde de trein van 15.10 uit Arnhem Zevenaar binnen. Maar vastgeklemd aan de loco motief hing de machinist, zijn been stuk geslagen door de grote koppelstang. De pijn had het hem onmogelijk gemaakt, de cabine te bereiken, maar hij had zijn leerling-machinist bevolen, door te rij den, opdat de trein op tijd binnen zou zijn. Onder het rijden had hij een techni sche storing ontdekt. Voorzichtig kroop hij langs de machine naar voren, maar de grote koppelstang, die met enorme snelheid heen weer schiet, raakte zijn been. In Zevenaar is de dappere machinist 1 een ziekenhuis opgenomen. Ned. politie achterhaalt gestolen diamanten De Rijkspolitie van Schiphol heeft in Bangkok ruim 400 diamanten in beslag genomen, die geruime tijd geleden uit een K.L.M.-toestel, dat een zeer kostbare zending diamanten vervoerde, werden stolen, zo meldt het Hlbl. Eind Nov n het vorig jaar werden in verband :t deze zaak vier postambtenaren in Bangkok,gearresteerd. Bij een diamant handelaar in die stad is thans een ge deelte van de buit (1099 diamanten) ach terhaald. STRAKS 63 NÓORDHOLLANDSE GEMEENTEN MINDER In het thans verschenen eerste deel van het raipport van de Commissie-Ter Veen. die,een onderzoek moest instellen de indeling van de gemeenten Noord-Holland, komt ze o.m- tot de c< clusie dat het aantal gemeenten in provincie zal moeten worden terugge bracht van 121 op 58 plaatsen met een gemeentebestuur. Een minimum-aantal 5000 wordt gewenst geacht (Van e In Scheveroiragen gaat de laaiste dagen een naam van mond tot mond: Cor de Jager van het Harstenhoekplein 10 In de kranten heeft al het bericht gestaan, dat de* 30-jarige K.LM.-bediende op Dinsdag 13 September in de Delta-ka zerne te Rotterdam uit handen van Prins Bernhard de Bronzen Leeuw zal ontvan gen. Als men het verhaal hoort van Cor, waaróm hem die onderscheiding gegeven zal worden, vraagt men zich met ver af, hoe 'het mogelijk is., dat Cor vandaag nog springlevend 16. Oordeelt zelf: Wat er ook gestaakt moge zijn, liet vechten gaat door Aantal incidenten .is niet verminderd, maar toegenomen Volgens de verklaring van minister Van Maarseveen, vindt de verwezenlijking van de staking van het vuren voortgang, maar is het optimum nog niet bereikt. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. echter verneemt, is de zaak précies andersom. Het aantal incidenten is sinds de staking van het vuren toegenomen. Dat er gelukkig minder Nederlandse soldaten sneuvelen is een gevolg van het feit, dat het patrouillelopen gestaakt wordt evenals het actief optreden Wat er nu nog valt. valt door sluip moord (van 11 Augustus tot 1 Sept. 19 doden, 55 gewonden en 2 vermisten). Kan men in Java's Oosthoek nog van rust spreken, in het overige deel van Oost-Java is de toestand slecht en in Malang is bij erger dan hij ooit ge- In strijd met de afspraken heeft zich thans ook "een T.N.I.-infiltratie voorge daan in Zuid-Celebes. De geschiedenis van het Zuiden van Borneo is zeer leer rijk. Er bestond daar geerf Republikeinse macht. Er waren daar alleen benden. Door infiltratie is de TN.I. er in ge slaagd met deze benden in contact te ko men en daar een strijd tegen de Neder landers te ontketenen en het heet ineens dat de vierde Divisie van de A.L.RI. (Republikeinse zeemacht) daar gelegerd is. Dat is nonsens. Er is daar nooit A.L. Service van een kip We hebben vlak by Den Haag al eens een kip gehad, die eieren in een wieg deponeerde. In de buurtschap Zuna tussen Nijverdal en Rijssen ver leent zo'n eierproducent zijn baas echter nog grotere service. Hij krijgt van haar nl. prompt iedere morgen een eitje op bed. Tegen het aanbreken ten de dag klautert de kip tegen de voorgevel van het woonhuis op en komt dan door het raam de slaapkamer van de kippen fokker, een zekere meneer v. d. M., binnen om op het voeteneinde van het bed haar ei te leggen. Vervol gens gaat ze met veel meer lawaai dan ze gekomen is weer heen, zodat ze haar baas ook nog een wekker uit- Op de Nederlands-Duitse grens, bi Meppen, heeft de Duitse politie één der grootste smokkelarijen in verdovende middelen van de laatste jaren, ontdekt. Grote hoeveelheden morphine zijn in be slag genomen en drie mannen zijn ge arresteerd. R.I. geweest. Door het bezoek hardjo met Australische de totstandkoming van een Cease Fire- overeerakomst hebben de Republikeinen i daar een officiële status verkregen Een opmerkelijk verschijnsel is, dat de aanhang van de communisten en Tan Malakka op Java van week tot week toeneemt en er zijn aanwijzingen dat de communisten zich gereed houden, om op het juiste ogenblik hun slag te slaan. In Sumatra is thans iets dergelijks gaande. Zo wordt er hevig gevochten tussen de T.N.I. en de volgelingen van majoor Bedjo van de Japanner Inouve en anderen in de landstreken tussen Ta- panoeli en de Residentie Riouw Richard Strauss te München gecremeerd Na een koi-le herdenkingsplechtigheid 1 de kamer van zijn villa te Garmisch- Partenkirchen, waar Richard Strauss'de afgelopen 25 jaar werkte en componeer de. is het stoffelijk overschot van de componist naar München overgebracht, waar de crematie heeft plaats gehad. De dienst werd alleen door de familie e naaste vrienden bijgewoond. De as Maandag in de grote tuin van de villa in Garmisch worden begraven, waarbij de premier van Beieren en andere mi nisters aanwezig zullen zijn. Spaak heeft rust nodig! Spaak vertrekt volgens Ass Press uit Straatsburg naar het Lago Maggiore in Noord-Italië. Hij heeft vacantie nodig en wil met rust gelaten worden. Aangezien de voorraad postzegels het huidige type van 6 cent op de post kantoren bijna is uitgeput, zullen, moedelijk nog in deze maand, frankeer zegels van 6 cent (licht-blauw) met de beeltenis van Koningin Juliana verkrijg baar zijn. 1940 Cor In de Meidagen commandant van een vernielingsdetache ment 6e Grensbataljon. Hij kreeg de op dracht, met z'n jongens de Moerdijkbrug te verkennen en daar een steunpunt te zoeken. Bij de hoogte Zevenbergsehoek stieten zij op Duitsers, die in een ge blindeerde, gepantserde auto oprukten. ontstond een hevi'g vuurgevecht, waarbij de moffen uit de auto sprongen Cor de Jager werd dan zwaargewond. Kogels hadden zijn rechterheup en been doorzeefd. Z'n mannen trokken terug, menend, dat hU gesneuveld was. Op de grond liggend, bleef hij d'oörvuren tot Duitsers vertrokken. Lange tijd bleef Cor daar liggen en een R.K. geestelijke, die op zoek was naar stervenden .en ge wonden. verleende hem geestelijke bij stand. Later werd- hij door luitenant Daniels gewonden en kwam hij met een kruiwa gen en een boerenkar in het St. Igna- ciusziekenhuis te Breda terecht. De zaal. hij iag werd stuk gebombardeerd, zodat Cor naar de kelder moest vernui- en. Vóór net ziekenhuis, op de plaats, vaar steeds ziekenauto's met gewonden noesten passeren, lagen antd-tankmijmen, iie een zeer groot gevaar opleverden "oor die gewonnen. Toen de arts dan ook •roeg, of er ónder de patiënten een mijn- öeskundige was, antwoordde Cor, hoe r gewond hy ook was: „Ik". On danks tegenwerpingen van de arts^p, hij zien op een brancard naar bui- dragen nóést de mijnen, om zó. lig- 1 en. steunend in een uitgeputte toe stand de helse Even later heeft hem daarbij de schrokken, ondeskundige broeder Van Oers geholpen, tot er assistentie kwam rtïilitairen. Op 16 October '43 \verd Cor ontslagen uit het ziekenhuis. Oj Krukken ging hy later als „vluchteling' Frankrijk en voegde zich bij de Geallieerde legers bij de mijnopru. mlngsdienst. Hij werd nog enkele malen gewond. In Nederland vloog (bij Over- loon) eens een mijn uit elkaar, toen hij dit projectiel demonteerde. Gelukkig lag hij plat op de buik, zodat alleen een lichte wond aan z'n voorhoofd ontstond. Door al die dingen had men blijkbaar il met Cor de Jager afgerekend, ia de oorlog, toen hij in het huwelijk wilde treden, omstonden enige moeilijk heden: Cor stond in de bevolkingsregisi als „overleden" bekend. Is het won der, dat menigeen na de oorlog uit de grond van z'n hart zei: „Kerel, leef jij óók nog?" Canadees vliegtuig verongelukt: 23 doden In de bossen, 60 km ten Oosten Quebec-City, is een Dakota van de „Ca nadian Pacific Airlines" neergestort met 19 passagiers en een bemanning van vier koppen. Allen kwamen om het leven. Onder de slachtoffers waren twee baby's Een Amerikaanse vorm van excuus Niet 138 maar 300 millioen nam Tsjiang mee De Amerikaanse Senator, Tom Con- nally, (Democraat uit Texas) heeft ge weigerd Zijn verklaring, dat Generalis- simus Tsjiang Kai Sjek zijn volk had verlaten en zich met geld van de nationa listische regering naar Formosa uit de voeten had gemaakt, in te trekken. „Ik legde geen verklaring af, die niet door de feiten wordt gesteund", aldus Connally in de Senaat, „Ik wil mijn verontschuldiging bieden Ik maakte een fout toen ik dat Tsjiang Kai Sjek 138 millioen dollar aan goud naar Formosa had meegenomen, in werkelijkheid nam hij 300 millioen aldus Senator Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 1 September: serg.-maj. J. F. H. Hoefs, uit Uden. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Men. sold. Ie kl. Z. Tairas, Jav. sold le kl. inf. Kastanom, Jav. sold. Ie kl. inf. Toewoeh, Soend. sold. Ie kl. Engkar. Men. korp. inf. G. A. Karisoh, Jaw. sold. 2e kl. inf. Tja- tiwa, Jav. sóld. 2e kl. inf. Wakit. allen ui't Indonesië. GEEN COMMUNISTISCHE WETHOUDERS Het ,Jwudertjé" kan de „wet" niet dragen Brabantse leclerfabriek door brand en explosie vernield Jonge arbeider in de vlammen omgekomen Juist tegen het einde van de werktijd gisteren brand ontstaan in de leder- fabriek der fa A. A. R. Buys aan de Sta tionsstraat te Rijen lN.-Br.) als gevolg van een explosie, welke gevolgd werd door een tweede, veel heviger ontplof fing, welke tot op een afstand van 20 km was te hóreh. De zeer brandbare stoffen als cellulose en benzol grondstoffen Voor de kunst- lederbereiding zetten daarop het geJ hele fabrieksgebouw in enkele minuten in lichter laaie. De 22-j. arbeider J. Raaymakers, die door het vuur werd ingesloten, kwam in de vlammen om. Hij was de jongste zoon von een weduwe. Twee andere arbeiders, de 32-j. A. van Mook uit Breda en de ,50-j. Th. Simons uit Oosterhout werden met brandwonden naar het ziekenhuis te Breda gebracht. De eerste kon na behan deld te zijn, naar huis gaan. Door de verzengende hitte moest de brandweer aanvankelijk op een afstand blijven. Door de brand en de explosies werd het gehele gebouw verwoest. De Aan bestandschendingen wordt niets gedaan Aneta seint uit Batavia, dat de cen trale gemengde commissie voor toezicht op de uitvoering van de wapenstilstand besloten heeft geen maatregelen tegen de incidenten te nemen, maar nieuwe rap porten af te wachten. Het blijkt, dat thans de 13 plaatselijke gemengde commissies in werking zijn (dit heeft dus geduurd van 11 Augustus tot 9 September. - Red.) Maandag beslissing over de wapenhulp aan Europa De verenigde Amerik. Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen er gewapende diensten hebben de voor naamste punten goedgekeurd van he wetsontwerp tot wapensteun van rond 2.314.010.000 dollar. Het wetsontwerp om vat 1 milliard dollar voor herbewapening van de landen van het Atlantisch Pact en bestemt 75 millioen dollar voor anti communistische steun in het Verre Oos- De a.s. verkiezingen in Oostenrijk Deelneming van alle partijen De Geallieerde bezettings-autoriteiten hebben bepaald, dat alle partijen vrije lijk aan de a.s. verkiezingen in Oosten rijk mogen deelnemen iMen zie ovei Oostenrijk, het „Verklaarde Uitzicht" var heden). DAT de Haarlemse afdeling van de Kath. Arbeiders Beweging op 17 en 18 Sept. haar 60-j. bestaan herdenkt. DAT de in A'dam wonende arts J. van Konijnenburg, oud-directeur van de Haarlemse geneeskundige dienst, giste- n zijn 80e verjaardag vierde. DAT minister Van Schaik op 13 Sept. de opening van het nieuwe autobussta tion te Leeuwarden zal bijwonen. DAT de Ned. Ver. van Transportonder- emers (NVTO) op 13 Sept. haar jaar vergadering in Heerenveen zal houden. DAT de 61-j. bouwvakarbeider T. Pu- bliekhuizen, die bij de steigerinstorting Nijmegen zwaar werd gewond, thans overleden, doch het tweede slacht offer. Frank, het naar omstandigheden goed maakt. DAT het Eerste Kamerlid Tjalma (A.-R.) minister Spitzen heeft gevraagd eventuele plannen om het verkeer te u by de rijksverkeersinspectie onder brengen, niet uit te voeren alvorens de Staten-Generaal hierover hun zienswijze kenbaar hebben kunnen maken. DAT op 21. 22 en 24 Oct. te Tiel een fruittentoonstelling zal worden gehouden. DAT het echtpaar P- A. StaxMol- mans te Boxmeer morgen zijn 60-j. huwe. lijksfeest hóópt te vieren. DAT het onlangs uit Indonesië terug gekeerde 9e bataljon en het aanvullings detachement stoottroepen op 21 Sept. langs het stadhuis in Den Bosch zullen defileren, waarna ze officiéél zullen worden ontvangen. DAT in Amerongen het centrum van inlandse tabaksteelt, de oogst in volle gang is en men ook dit jaar nog en aannemelijke prijs voor het product •erwacht (v. j. f2—-f6 per kg). DAT H. C. baron van Tuyll van Se- rooskerken voorz. van de raad van com- arissen van de Billiton Mij, benoemd tot ridder in de orde van de Ned. DAT de R'damse brandweer, zoals reeds gedeeltelijk werd gemeld, in de haven brand bluste, welke vermoedelijk door het wegwerpen van een sigaret is ontstaan in een met balen jute en ka toen geladen ruim van het s.s. Laurens- kerk (7000 ton) en de water, en brand schade aanzienlijk zijn. DAT burgemeester d'Ailly op 17 Sept. e nieuwe brug aan het einde van de Overtoom te A'dam opent, hetgeen de inzet is van een feestweek, waarin autopedrace voor heren van 40 tot 50 jaar wordt gehouden. DAT, na een Urker-Spakenburgerdag. gisteren in Enkhuizen een Markerdag werd gehouden, waarbij aan de van de Drommedaris een echte Marker bruiloft werd gevierd. DAT de Bond Heemschut gisteren Dordrecht zijn jaarvergadering hield de deelnemers door het gemeentebestuur werden ontvangen. DAT havenbev/oners en -arbeiders Bergen op Zoom een open brief aan gemeentebestuuc hebben gericht spoed te zetten achter de demping een deel der binnenhaven, daar men van de kwalijke geuren bevrijd wil DAT de ledenvergadering van de Coöp. zuivelfabriek De Hoop te Bennekom het bestuur gemachtigd heeft te onderhande ver de verkoop van de fabriek aar het Ned. Inst, voor zuivelonderzoek, dat de fabriek als proefzuivelfabriek wi richten. oorzaak van de ontploffingen is nog on bekend De schade is zeer aanzienlijk. Ook in 1943 is de fabriek van dezelfde firma geheel afgebrand. 3000 Werklozen meer in Augustus Voornamelijk jeugdigen, die de school verlieten. Aan' de daling van het' werkloosheids cijfer is in Augustus een einde gekomen. Vootmamelijk doordat vele jeugdigen, die de school verlieten, zich als werk zoekende lieten inschrijven, is het aantal geregistreerde werkloze mannelijke per sonen in de afgelopen maand met 3162 gestegen tot 45.950. nl. 32.437 geheel werklozen Ivm. 29.560), 12.628 DUW- arbeiders (12.656) en 885 wachtgel ders (572). De vraag naar mannelijk personeel daalde van 25 705 tot 25.662. Het aantal werkloze vrouwen 3n. 3642 tot 4937. De vraag naar lyk personeel steeg van 17.580 tot 18.173. „Gulden goed op weg harde valuta te worden" Aldus minister Lieftinck bU zijn vertrek naar Amerika. Minister Lieftinck is gisteravond per vliegtuig van Schiphol naar Amerika vertrokken om de jaarlijkse vergadering in het internationale monetaire fonds Washington bij te wonen. Gevraagd naar de positie van de gul den ten opzichte van de dollar, nadat de besprekingen in Washington zouden zyn gehouden, antwoordde de minister: „De gulden is goed op weg harde valuta te worden". NU EEN DRIELING IN BOXTEL. Enkele dagen geleden werd in Dussen »n drieling geboren en thans wordt zelfde bericht gemeld uit Boxtel, het gezin van A. v. d. Velden-Van Handel werd verblijd met de geboorte oons, resp. en 7 pond. Moeder n kinderen maken het best. GORTZAK (COMM.) OVER RADIO DISTRIBUTIE EN SPOORWEG ABONNEMENTEN Het comm. Tweede Kamerlid Gortzak heeft minister Spitzen schriftelijke gen gesteld over de voorgenomen hoging van de radiodistributie er de spoorwegabonnementen DAT gisteren in Helmond een ten toonstelling van bloemen, groent fruit is geopend. DAT de gezamenlijke meubilerings bonden inkoopverenigingen hebben op gericht, welke samenwerken onder de 1 coöp. vereniging Ceniko. waarvar het voorl. secr. is gevestigd: Laan var Meerdervooijt 53b, Den Haag. DAT mevr. C. W. Willinge Prins—Vis- t (Arb.) te Anloo in de vacature wij- n P. J. Duinkerken benoemd i Statenlid van Drenthe. DAT blijkens de St.CrL van gisteren en vergunning voor het verhandelen •an machines in het groot niet meer dig is. DAT de betrokken ministers tot voorlopige conclusie zijn gekomen n een regeling van de kinderbijslag zelfstandigen en deze conclusie me. diverse organisaties zal worden bespro ken. DAT de Ned. Radio Unie (secr. Heuvel laan 28, Hilversum) een prijsvraag (f 2000.heef*, uitgeschreven voor een hoorspel over een nationale gebeurtenis uit te voeren op Koninginnedag 1950 et de inzending 30 November sluit. DAT in Augustus de kolenproducti. 984.200 ton bedroeg (982.400 in Juli), de gem. dagproductie 37.900 137.800) e invoer 357.000 (365 100). Cïjf ers en mensen Ifeinig bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk heldere en koele nacht met •einig wind en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag over het algemeen zon- ;n droog weer met een zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid- West en iets hogere temperatuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 11 September: Zon op 607. onder 19.06; Maan op 20.11, onder 10.36 Maandag 12 September: Zon o* 6.06. onder 19.03 uur; maan op 2025. onder 11.40 uur. 15 September L.K. De cijfers, welke het Centraal Bureau >or de Statistiek heeft verstrekt over de volkstelling van 31 Mei 1947. geven, ook al beperken deze cijfers zich nog tot de verdeling naar kerkelijke gezindte, grond voor velerlei bespiegelingen Dezer dagen hebben wij het voornaamste uit dit cijfermateriaal vermeld. n volkstelling een ruwe graad meter. ook of misschien juist wanneer de vraag naar de kerkelijke gezindte in het geding is. De traditie spreekt hier stevig woord mee en zelfs wanneer het nog "maar een slappe band is die iemand aan een kerkgenootschap bindt, dan zal hij zich toch als behorend tot dat kerkgenootsohap laten noteren Dit geldt voor meer dan één kerk Dit be tekent niet, dat de ons verstrekte cijfers niets tot ons te zeggen zouden hebben. De relativiteit van het nut schuilt trou- voornamelijk in de verhoudinz tus- kerkelijkheid en onkerkelijkheid, waarbij de wezenlijke onkerkelijkheid groter kan zijn dan de ciifers zelf doen uitkomen. Maar de cijfers over de ver deling naar kerkgenootschap zullen minder voor betwisting vatbaar zijn. Iemand, die Protestant is. ""1 zich niet opgeven als zijnde lid der R.K. Kerk. als omgekeerd Wat de cijfers, globaal genomen, ons dan te zeggen heb- Drieërlei: toeneming van de on kerkelijkheid. versterking van - het Rooms Katholicisme en verzwakking van het Protestantisme. Combinatie van deze drie laat reeds zien. dat de toeneming van de onkerkelijkheid wellicht voor namelijk heeft plaats gehad ten koste van het Protestantisme Geheel en al be hoeft dit niet het geval te zijn. Het kan ook zijn. dat het Rooms Katholicisme een aderlating heeft ondergaan ten gunste an de onkerkelijkheid, doch dat deze „derlating ruimschoots is gecompenseerd door het grotere aantal geboorten in R. K-mdlieu. Dat het kindertal onder de R.K. een belangrijke factor is, wordt ook duidelijk, wanneer men de nu verstrekte cijfers vergelijkt met b.v. de verkiezingen voor de Tweede Kamer uit het jaar 1948. Te gen de 38.5 procent onzer landsbevol- king. welke bij deze volkstelling opgaf R.K. te zijn. behaalde de K VP in 1948 bij de Kamerverkiezingen 31 94 procent. Wanneer men daarbij neemt de 1 26 pro cent van de stemmers op de lijst-Weiter bovendien in aanmerking neemt, dat de P. v d. A.-fractie enkele R K.-door- braakmannen telt (overigens waarschijn lijk goeddeels veldheren zonder leger) dan blijft het percentage van de Kamer verkiezingen toch nog vrij aanzienlijk beneden het percentage van de volkstel ling. Intussen laten beide percentages zien. dat het Rooms-Katholicisme in ons land sterker en sterker wordt, een verschijn sel dat des te sterker de opmerkzaam heid verdient tegenover de onderlinge verdeeldheid van het Protestantisme. Geen verrassing, doch wel teleurstel- ng was iet. dat het percentage de% Ned. Herv. hiertegenover is teruggelo pen. Zeer velén hadden het anders ge hoopt, mede na de activiteit welke in het bijzonder na de bevrijding werd ont plooid. Er was hier in velerlei opzicht sorake van nieuw leven. Misschien is de volkstelling te vroes gekomen om die verhoogde activiteit de vruch- te doen zien Wellicht ook was zon der die verhoogde activiteit de achter uitgang nog groter "eweest. e over dit laatste nog meer te zeegen. Zeker is dat de spanning, welke steeds pleeet te bestaan tussen wat men, gesproken, kan aanduiden als volks kerk en belijdende kerk. in het licht van deze cijfers een scherper accent krijgt. Voor het ogenblik gaan we daarop niet dieper in. Nog een enkel woord over enkele andere kerkengroepen De Geret ge zindte handhaafde zich over het alge meen Deze ongezochte' gelegenheid mo gen we wel aangrijpen, voor een woord van hartelijke hoop. dat men hier in de naaste toekomst tot grotere eenheid ge raken zal. Opmerkelijk is de groei binnen de Ge- ref gemeenten. Anderzijds vraagt ook de aandacht de achteruitgang onder de Luthersen. Met deze opmerkingen willen wij voor ditmaal volstaan. Of liever, laat ons één ding niet vergeten: Het zijn cijfers die hier geboden worden. Dorre cijfers, zo men wil, maar al die cijfers vormen te zamen ons volk. En achter die cijfers staan evenzovele mensen met een li chaam en met een ziel. Daarom verdienen ze ook meer dan abstracte belangstelling. Daarom verdienen ze een belangstelling, wejke heel diep reikt, ja reikt tot het hart. Nog eens dr Beel In een artikeltje in „De Volks- krant" van vanmorgen, waarin hij tamelijk omstandig de klemtoon legt op de onkreukbaarheid van dr Beel. weet prof. Romme mede te delen, „dat dr Beel zich van meet af op het standpunt heeft gesteld en daarvan ook tegenover •der den terstond uiting heeft gegeven het hem toekomende pensioen niet te willen toucheren, zolang en voor zover hy het geluk zou hebben, in een hem passende functie door arbeid te kunnen voorzien i wat zijn gezin nodig heeft. Wij achten het onze plicht deze mede deling van prof. Romme terstond door te geven. Wij zijn niet zulk een intimus van de heer Beel als de heer Romme is. Be horen al evenmin tot de gelukkige „der- t ware dienstig geweest, zo het besluit van de heer Beel meer bekend are gemaakt. Wat overigens de opmerkingen van prof. Romme over de integriteit van de heer Beel betreft, deze gaan langs ons heen. daar wij zelf de verwachting heb ben uitgesproken, dat ook deze de door ons geschetste stand van zaken onge wenst zou achten. Veldmaarschalk Montgomery in Nijmegen Met de Franse kanonneerboot „Gene raal Mangin" is veldmaarschalk Mont gomery gisteravond voor een on-officieel bezoek in Nijmegen aangekomen, de plaats waar hij in de herfst van 1944 felle strijd tegen de Duitsers leverde. Toen de boot een half uurtje aan de wal lag. begaf de veldmaarschalk zich van boord en bewoog zich op de meest hartelijke wijze tussen de bevolking vin de oude benedenstad. Montgomery en zijn mili tair gevolg, onder wie zich ook de En gelse militaire attaché uit Den Haag, colonel R. A. G. Bingley, bevond, brach ten de nacht aan boord van het Franse schip door. Vanmorgen vroeg al werd d« reis naar Rotterdam voortgezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1