|lieutue geihscfft(Courant Als econoom in Scheveningen: zus als dienaar van Fox: zo DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoera 1U3. Dir. eD redactie Tel 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per mltlmeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 7912 DIRECTIE: F DIEMER CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticti u gdeblmu tnyn (urt in tcQtieospoct" Gevraagd: „Energie, toewijding, eendracht"' Zie paf,. 2 Twee Soemitro's in één: „Lees je contract", fluistert steeds de stem van Amerikaanse Reinaert Een der merkwaardigste deelnemers aan de Ronde Tafel Conferentie is dr Soe- mitro. Eigenlijk zyn het twee Soemitro's, maar dat merkt men niet direct. De oppervlakkige toeschouwer ziet dr Soemitro van Scheveningen, de econoom der republikeinse delegatie, maar in hetzelfde lichaam schuilt ook dr Soemitro, die het Fox-contract ondertekende en vertegenwoordiger is van Fox. Als dr Soemitro van Scheveningen een persgesprek voert, dan hoort men alleen zijn stem. maar de andere Soemitro verzet zich. ook hij spreekt, maar niet hoorbaar voor de omgeving. Soemitro van Scheveningen vedtelt van het grote crediet van de Import- en Exportbank van 100 millioen dollar, waarover Nederland indertijd onderhan delde .doch dat hij nu hoopt te krijgen Soemitro van Fox fluistert: Alleen Fox mag daarover onderhandelen en beurt 7^ pet commisie. Soemitro van Scheveningen hoopt op een V.N. studiecommissie ,o malle eco nomische mogelijkheden van Indonesië in een groot plan voor de verre toekomst Soemitro van Fox fluistert: De repu bliek zal in de breedst mogelijke zin medewerken to tontwikkeling van In donesië door Amerikaanse beleggers en Fox zal er de agent zijn en commissie ontvang&n. De republiek zal Fox mate rialen en arbeidskrachten leveren en zorgen voor wetten, die het werk van Fox te pas komen. Soemitro in Scheveningen zegt: In het eerste jaar produceren we.zoveel moge lijk voor voedsel en niet voor export. Soemitro van Fox fluistert: De republiek zal met alle macjit de export naar Ame rika bevorderen en Fox is agent a IVi procent. Soemitro van Scheveningen gaat hier tegen in en zegt: Nederland kan de vrachtvaarder worden tussen Indonesi en West-Europa. De andere Soemitro antwoordt echter: „maar je weet we beter, alles gaat naar Amerika en bo vendien zal Fox we laanwijzen wie d< vrachtvaarder wordt Lees je contract" Soemitro van Scheveningen belooft een ruim veld voor particulier initiatief Nu kijkt de andere Soemitro sip en zui- n bladert weer iif het contract: De republiek belooft dat zij spoorwegen, communicaties, aanleg van grote wegen, sanitatiewerken en andere openbare werkprogramma's zal monopoliseren en dat Fox de enige agente zal zijn. die de nodige contracten met Amerikanen De andere Soemitro bladert verder en wijst op de bepaling, dat alle handel, alle geldleningen, bevrachtingen en gro- erkplannen. alleen geschieden zul len door Fox ten behoeve van het gou vernement. Er zullen echter nog wel ter- einen zijn, waarop privébelangen zul len kunnen werken, luchtvaart en de daarbij behorende industrie, scheepvaart scheepsbouw Soemitro van Scheveningen zegt: Wij hebben 51 procent van de aandelen der Foxcompagnie en bovendien het veto De andere Soemitro bladert opnieuw in het contract: „Mis zegt hij. Fox heeft 51 procent en bovendien heb je niets te vertellen. Zo vechten er twee Soemitro's. i ;t is een inwendige strijd, de buiten staander ziet niets dan een glimlachende die schone toekomsten wee schilderen. Vliegtuigwrakken in IJselmeer worden' opgeruimd Binnenkort zullen duikers en bergers weer wrakstukken van vliegtuigen uit het IJselmeer halen, zo vernemen wij. Direct na de bevrijding is een aantal in de oorlog verongelukte vliegtuigen gelicht, doch van enige tientallen andere was de juiste ligging niet bekend. Thans echter is men op de hoogte van de positie dezer wrakken, waardoor het lichten wordt vergemakkelijkt. Het is nog niet bekend, of dit werk gedaan zal worden door personeel van de Hulpverlenings dienst of van de Kon Marine. Horeca-bedrijven krijgen /neer kaas Tot dusver mochten de Horeca-bedrij ven (hotels, restaurants e.d.) slechts b-j het ontbijt kaas aan gasten verstrekker. Thans mag in deze bedrijven ook buiten het ontbijt kaas worden geserveerd De toewijzingen X428 en X430 van de coupurekaart XA en XB elk zijn aange wezen voor het betrekken van 50 rant soenen kaas. Drieling geboren te Dussen Dezer dagen werd het gezin P Donker sloot-van der Schans te Dussen (N.-B.) vergroot door de geboorte van een drieling. De babies, alle drie jongens, maken het evenals de moeder uitstekend. Dodelijke val van kerkdak Tijdens herstelwerkzaamheden op het dak van de St. Theresiakerk te Waspik- Boven (NB) zijn W Savelkouls. fir mant van de fa. Savelkouls. en de 23-j ongehuwde opperman Corn, van Etten. door onbekende oorzaak naar beneden gevallen. De opperman is enige tijd later overleden, terwijl de ander levensgev; lijk werd gewond. In Berlijn kwamen de laatste dagen Vandaag stellen ivij IJ voor: JOH. F. WIEGMAN JR., Lagewaard 65, Koudekerk aan den Rijn. Joop is drie jaren in Indië geweest. Vandaag hoopt hij thuis te komen. Aan de zeer vele verwelkomingen, die ongetwijfeld in ontvangst heeft te men, willen wij gaarne de onze toevoe gen. Wij hopen, dat het Joop in de toe komst goed zal gaan! Als O.V.W.-ei ping hij naar Engeland en op 16 Juli 1946 kwam hij te Tandjong Priok ac Veel heeft hij in de tropen gezien en 1 had 't er best naar z'n zin. Natuurlijk ook z\jn vreugde over de thuiskomst Maastrichtse steekt haar buurvrouw dood Haar man verwondt de buurman. Een schoenmakersvrouw in Maastricht heeft dezer dagen haar buurvrouw met een broodmes doodgestoken, terwijl haar echtgenoot zijn buurman zo met een breekijzer bewerkte, dat de man levens gevaarlijk aan het hoofd gewond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Agenten, die 's nachts het huis. waar de moordpartij plaats had. op hun ronde passeerden, hoorden een groot lawaai, drongen het huis binnen en arresteerden de schoenmaker en zijn vrouw. De echtparen woonden in hetzelfde huis, het schoenmakersgezin beneden, het andere gezin boven. De verstand houding was slecht. De kleinste woor denwisseling werd aanleiding tot de ernstigste woedeuitbarstingen. Zo ook die nacht. Het boven wonende echtpaar (de man is mijnwerker) kwam rond 2 uur thuis- Toen had de steekpartij plaats H. M. de Koningin zal recipiëren voor R.T.C. H. M. de Koningin en Z-K.H. Prins Bernhard zullen Maandagmiddag in 1: paleis Noordeinde een receptie gev voor de leden van de delegatie d Ronde-Tafel Conferentie. Het Belgische lid van de Unci, de heer Herremans. ii hedenmorgen 11 uur door H. M. de Ko ningin te Soestdijkin audiëntie ontvan- VRIJDAGMORGEN ONTSCHEPING VAN DE WATERMAN. Het troepentransportschip Waterman wordt vannacht in de haven van Rotter dam verwacht. De ontscheping begint Vrijdagmorgen om 9 uur. In verband met de agrarische dag op de Najaarsbeurs te Utrecht, vond voor Restaurant „Esplanade" een défilé plaats o.m. van landelijke ruiters, land- bouwtractoren en andere werktuigen voor de landbouw. De conferentie te Washington begon in een sfeer van „goodwill" Op de achtergrond staat onrust over de toekomst der democratieën Zo is dan gisteren te Washington de Brits-Canadees-Amerikaanse conferentie ov< het benauwende Britse dollar-probleem begonnen. De belangrijkste figuren zijn: Stafford Cripps en sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur in de V< Staten; voorts Leaster Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Douglas Abboth diens collega van Financiën en Hume Wrong, de Canadese ideur te Washington. Van Amerikaanse zijde fungeren als economische „stars", linister van Financiën John Snyder, diens assistent William C. Marin, Paul Hoffman en Dean Acheson. Deze eerste bijeenkomst was een contactneming, tijdens welke het programma en de procedurekwesties zijn behandeld. Zoals men weet, hebben de economische experts uit de drie landen de kwesties, die besproken zullen worden, reeds uitvoerig onder de loupe genomen. vang vpn goederen en diensten, di dollars kunnen worden verkocht. Cripps zeker van, dat de periode hulpverlening ten einde zou lopen met de beëindiging \an het plan Marshall ir en dat daarom verbeteringen in de e mieën moesten worden overwogen. Hij sprak thans niet over de kwestie eventuele devaluatie van het pond geduurd. conferentie heeft 'mi U Voorlopig dient men de nadruk te leg- :n op het weerzijds polsen der stand punten. zonder zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van de andere partij. Het gaat er om, maatregelen te treffen, die de economische wereldcrisis kunnen besweren en herhaling dier vér- schijnselen te voorkomen. Bij de opening heeft minister Bevin verklaard, dat de Ver. Staten Groot- Brittannië en Canada al hun maatregelen op politiek, financieel en economisch ter met elkaar in overeenstemming moe ten brengen. Dit is volgens hem nood zakelijk, om het juiste fundament te leg- 'oor de handhaving van de vrede in ereld. De Amer. minister van Finan- John Snyder, zei in zijn welkomst woord: „Ik ben er zeker van, dat wij in atmosfeer van vriendschappelijke, constructieve besprekingen een basis zul len vinden voor een oplossing der proble- Hierbij slpot de Canadese collega zich volkomen aan. En zo is men dus vol goede moed ten aanzien der pogingen, de kloof van het dollar-tekort in de sterling- gebieden, geschat op ongeveer 400 mil lioen pond sterling, te dichten. Uit de rede var sir Stafford Cripss blijkt nog, j. H.Kroon uit Velsen, .ïdder dat hij een ernstig beroep heeft gedaan |van o. N. op de Ver. Staten en Canada, om Enge land te helpen in zijn pogingen, „dollars te verdienen". Hij verklaarde, dat het probleem van overbrugging van Engelands dollarlekort n.et van Engeland alleen afhangt. „Het hangt ook af van de mogelijkheden, die ons worden geboden door de handels systemen van andere landen. Wij erken nen, dat er een wijde kloof moet worden overbrugd en wij hopen, dat de brug te gelijkertijd aan beide zijden kan worden gebouwd", aldus Cripps. „HeT scheppen van de voorwaarden voor een evenwicht tussen dollar en pond sterling is de taak, die ons allen wacht." Voorts wees Cripps er nog op, dat de conferentie wordt gehouden achtergrond van ernstige bezorgdheid over de toekomst der Westelijke demo cratieën. Of het niveau van het evenwicht in de internationale handel hoog of laa; is. dus of men m staat is. veel of weinig te importeren, moet afhangen VI Huur mag verhoogd met de gestegen waterkosten Met onmiddellijke ingang. Met ingang van heden is het toege staan. om de huuprrijs, die thans de hoogst toelaatbare is, te verhogen met het bedrag, waarmee de kosten voor waterlevering sinds 9 Mei 1940 zijn ge stegen. Dit geldt vanzfelfprekend alleen die woningèn, die verhuurd zijn onder het beding, dat de kosten van het leidingwater geheel of. ten dele door de eigenaar aan de leverancier worden be taald. Is het niet mogelijk, de werkelijke kosten op 9 Mei i940 te berekenen, dan dient te worden uitgegaan van de voor dergelijke woning op die datum ge bruikelijke kosten. Een woning, die na 27 December 1940 gebouwd en waarvan de huurprijs af zonderlijk is vastgesteld, terwijl toen reeds met de sedert 9 Mei 1940 gestegen kosten voor waterlev.ering rekening is gehouden, valt niet onder deze regeling. In zulk een geval mag de huurprijs slechts worden verhoogd met het verschil tussen de werkelijke kosten voor water- levering en het toen verrekende bedrag. De nieuwe regeling laat onverlet hetgeen op wettelijke basis ter zake van huur prijs en waterlevering anderszins mocht zijn overeengekomen. De regeling is ook van toepassing op bedrijfspanden, waarin een bedrijf of be roep wordt uitgeoefend. Bij de prijzen- bureaux voor onroerende zaken en^ de plaatselijke prijzencommisie is kosteloos brochure verkrijgbaar over de ■e regeling, die in de St.crt. van gisteren is opgenomen. Jongen van 10 jaar Unruh's dertiende slachtoffer In het ziekenhuis te Camden (New Jersey) is gisteren een jongen van 10 jaar overleden, die tijdens de schietpartij in Main Street door Harold Unruh werd gewond. Hij is het dertiende slachtoffer c-militair. De moeder en groot moeder van de jongen zijn eveneens door Unruh doodgeschoten. De moorde- door twee psychiaters onder zocht. Hij stond bekend als erg vroom en had steeds zijn Bijbel bij de hand. Giste- verklaarde hij, dat hij amok had ge maakt, omdat hij een hekel had aan zijn buren. Manstein liet 1.184 mannen op de Krjin vermoorden In een geschreven getuigenis, dat door de openbare aanklager in het proces tegen de Duitse ex-veldmaarschalk Von Manstein te Hamburg is voorgelezen, ver klaart Karl Braune, die ter dood veroor- déeld is als lid van een SS-groep, dat Von Manstein bevel gegeven heeft tot het uitmoorden van een stad op de Krim. Braun getuigde, dat Von Manstein na de herovering door de Duitsers van Eupa- toria bevel gaf om alle mannelijke bewo- dood te schieten als représaille voor, het doden van 40 a 50 gewonde Duitsers- door Russische pSrtisanen. Niet minder dan 1.184 personen werden in tankgrach ten neergeschoten. /Vu toch tveer een Amerik. lening voor Franco? Acht leden van koopvaardij en visserij van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden zullen op 25 September te Madrid met generaal Franco besprekingen voeren over ee Amerikaanse lening aan Spanje. Noodweer brak droogteperiode van 4 jaar in Spanje In Andalusië in Midden-Spanje heeft een onweer, dat gevolgd werd door een geweldige waterhoos, gisteravond een groot gedeelte van de streek verwoest. Te Monte Sacro verdronken 4 vrouwen. De spoorweg van Granada naar Madrid is op 14 punten onderbroken. Veertig dorpen zijn geïsoleerd. Er vielen hagel stenen van 75 gram. De ondergrondse Madrid stond een half uur stil om water uit de gangen te pompen. Met dit noodweer kwam een eind aan 'n droogte periode. die vier jaar heerstê. Dr Malan mag geen stijve boorden dragen Tijdens het uitspreken van een rede te Standerton (Transvaal) was de premier Malan, tengevolge van een plotseling op tredende geheugenstoornis genoodzaakt enkele minuten te zwijgen. Een medisch onderzoek wees uit. dat een knellende halsboord oorzaak van deze tijdelijke sto- ring is geweest. Dr Malan mag in hel vervolg geen hoge en stijve boorden meei dragen. Een delegatie van de Britse katoen- raad zal van 15^-120 September ons land bezoeken, als gast van Nederlandse tex tielfabrikanten. Het vorstelijk bezoek aan het Zuiden Brabantse schuttersnarren poetsten de schoenen van Koningin en Prins Originele dis in stal van vrouwelijke burgemeester De tocht, welke Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren door de feestelijk versierde Brabantse steden en dorpen hebben gemaakt, heeft het treffend bewijs geleverd hoe verknocht het Brabantse volk aan het Koninklijk Huis is. Met wap perende vlaggen en vanen, met erepoorten en bloemen en, met gezang en gejubel heeft men de Vorstin en Haar Gemaal overal een enthousiast welkom bereid. Komende van Den Bosch, via St. Mi chielsgestel, Schijndel, St. Oedenrode, Best en Oirschot bereikte het Koninklijk Paar tegen de middag Middelbeers, waar de Hoge gasten ëen wandeling maakten tussen dikke rijen gemeentenat en. De ouden van dagen en de moeders met kinderen hadden een plaatsje vooraan gekregen en al de kinderwagens stonden lang op een weiland geparkeerd. Ne derlands enige vrouwelijke burgemees- mevr. Smulders, ontving het gezel schap in haar boerderij. De Koningin toonde zich opgetogen toen Zij de uit daterende stal, welke geheel was versierd met bloemen, takken, vlaggen papier, werd binnengeleid, waar de gasten zich aan een dis verenigden. Aan het einde van de maaltijd zong de vader mevr. Smulders, de heer J. J. Be- lien, het Koninklijk paar het lied „Geen vreemde koning, geen presidenttoe. Via Diessen ging het vervolgens naar Hilvarenbeek, waar Koningin 'en Prins vandeling over het Marktveld maak ten, terwijl Staf Nees de beiaard be speelde. De narren der schuttersgilden, vier taak het is de schoenen van ieder ■oorbyganger te poetsen, volgden dit ge bruik ook ten aanzien van het Ko ninklijk paar. De Tilburgse bevolking bracht de Vor stelijke bezoekers een grootse hulde bij Hun aankomst op het bordes van het Paleis-raadhuis. Aan het gejubel scheen schier geen eind te komen en 6000 schoolkinderen zwaaiden enthousiast met in vlaggetjes. In Oosterhout werd een bezoek ge bracht aan het klooster Catharinadal. Koningin Juliana en Prins Bernhard plaatsten hier Hun handtekeningen in het Gulden Boek, waarin o.m. ook de bandtekeningen voorkomen van Koning Willem III. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik De priorin van het kloos ter, door tralies gescheiden van het Hoge bezoek, verleende de Koningin, de Prins en het gevolg het voorrecht om het slot te betreden. Voor elk der leden van het Koninklijk gezin hadden de zusters een geschenk, ook voor Prinses Wilhelmina. In Wagenberg stonden de schoolkin deren langs de weg met alle schoolbor- DAT de dir. van de Waalsteenfabriek v.h. Gebr. Wentink te Rheden, B. Wen- tink, 73 j. oud. is overleden. DAT det 53-j. Nederlander A. de B. uit Tiel, die in een metaalbedrijf in Luik werkte, aldaar een 50-j. vrouw, met wie hij samenleefde, om nog onbekende mo tieven heeft doodgeschoten. DAT in Massapequa Park L. Isl. (V.S op 66-j. leeftijd is overleden het oud- hoofd van dienst van de Rijkswaterstaat de orde DAT de echtelieden J- Pieters en M. DAT de alg. verg. van de Ned. Herv. A. Spierdijk te Zaandam, beiden 86 jaar, Stichtingen voor Zenuw- en Geestes- op 21 Sept. hun 65-j. bruiloft, hopen te zieken op 22 September in „Hulp en de bruidegom als eerste fitter Heil" te L'dam wordt gehouden DAT de 77-j. J. W. Spanjaard, oud- hoofd-stationschef SS. in Indië. in Den Haag is everleden en de crematie mor- Westerveld plaats heeft na aan komst van trein 11.08. DAT de It. t.z van de Technische Dienst le kl. A. Everaars. ridder in de n O. N. met de zwaarden. 43 jaar Scheveningen is overleden en de heden te Westerveld plaats had. DAT tot opvolger van wijlen ir C Droogendijk tot directeur van de ryks- landbouwwinterschool te Goes benoemd J. Versteeg, adj -dir. bij de keu ringsdienst Zeeland (NAK). DAT mr dr Jaspar, secr.-gen. van de Ned-Belg tolunie, op 13 Sept. voor de Noord-Brabantse prov. VVV te Eind hoven een lezing zal houden over de Benelux. DAT de jaarlijkse Bolswardse „Bolle de gasfabriek grotebekendheid zijn woonplaats geniet- DAT een DC 3, welke 3000 kreeften uit Stavanger haalt, bestemd voor export België en Frankrijk. Vrijdag met toestemming van het dep. van Oorlog, op het vliegveld Woensdrecht mag lan- DAT bij Reuver, aan de Limburgs- Duitse grens een in Duitsland woonach tige Nederlander wegens koffiesmokkel gearresteerd, evenals een handlanger, wiens woning een partij koffie en andere smokkelwaar werd opgespoord. DAT de prov. Friese Ver. Het Groene Kruis de pensioenen der zusters opvoer- f40 per dienstjaar en afscheid haar voorzitter, dokter H. J Kruisinga te Marssum. DAT de accumulatorenfabriek „Acifit" te A'dam-Oost. met een voorlopige capa citeit van 30.000 accuplaten, gisteren is geopend. DAT het Canadese ss. ..Point Aconi" (7162 ton) voor enkele dagen in R'dam in quarantaine is gegaan om met gas te worden ontsmet, daar in Lissabon zes leden van de bemanning met gele koorts werden achtergelaten. DAT J. F. Gigengack uit Hengelo gis teren in Wijhe door gemeentebestuur en plaatselijke verenigingen werd gehuldigd, daar zijn familie 75 jaar .achtereen de tongersdei" (stieren-Donderdag) "op'"s| Wijhese kermis met haar draaimolen November wordt gehouden, heeft bezocht,. H. H. Plokker, geneesheer-dir spreken over „Angst". DAT voor het A'damse B.G. behai Viermann, Ruehl en Viebahn deze maand. nl. op 27 September, de Kriminal- sekretar M. H Schmitz tereoht zal staan beschuldigd van de moord op Hannie Schaft. DAT op de heide tussen St. Janskerk if en Crailoo by Laren het lijk van d< l-j. A'dammer R. L. werd gevonden er dat niets op geweldpleging duidt. DAT een vrachtrijder uit Culemborg dezer dagen 21 paarden in zijn wagen laadde, waardoor er onderweg enkele andere in de wagen in zwijm DAT de A.-R. wethouder van Sneek F Boeijenga is benoemd tot ridder in de orde van O N. DAT door de R.v.C. werd geconcludeerd tot terugverwijzing naar de raadsheer- comm van de zaak van de in Den Haag tot 20 jaar veroordeelde ex-N.S B. Oksam uit Middeiharnis. DAT door de R.v.C. tot verwerping werd geconcludeerd van het beroep van het in A dam tot 20 j veroordeelde lid van de Kolonne Henneicke. L. H. J. Schiffer uit Amsterdam DAT in de zaak van het lid van de Kolonne Henneicke H Verboom uit Adam. die aldaar tot levenslang was veroordeeld, door de R.vC. tot 15 jaar werd geconcludeerd. den, waarop niet vlammend oranje een groet aan H.M. stond geschre.v Lage-Zw,aluwe werd met de. autoriteiten ook de soldaat KöoyWians,. die pas een uur uit Indië terug was, aan het Ko ninklijk paar voorgesteld. Burgemeester Godwaldt bood HlM. een legpenning aan met de beeltenis van de Friese stad houder Jan Willem Friso, die in 1711 de haven van Lage-Zwaluwe verdronk, et een politieboot werd vervolgens een bezoek aan de Biesbosch gebracht en werd gevaren langs de plek, waar Jan Willem Friso de verdrinkingsdood vond. Gedurende de vaart brachten talrijke roei- en andere boten en jachten, alle rijkelijk versierd, hun groet. Na een stapte het gezelschap bij Sophia's Hoeve weer in de auto's en om half acht werd het eindpunt van de tocht, Sleeuwijk, bereikt. Nat. reserve defileerde voor Prins Bernhard Nieuwe wervingsactie te Vlaardingen Te, Vlaardingen is gisteren de nieuw ervingsactie voor de Nat. Reserve iT gezet met een propaganda-avond. welke ook door Prins Bernhard, na Zijn tocht door Noord-Brabant, werd bijgewoond. Ia een toespraak van de Staatssecretari an Oorlog, mr W. H. Fockema Andreae, varen er demonstraties met vliegtuigen n luchtdoelartillerie. Kolonel J. Termaten zei het kernach- ig en eiste van elk gezin tenminste éér nan voor de Nationale Reserve. Tenslotte was er een défilé voor de utoriteiten Ook generaal Kruis Commissaris Kesper waren aanwezig. Van der Vaart Smit Maandag in cassatie De Raad v. Cassatie behandelt Maan dag het beroep van de gedetineerde, dr H. W. van der Vaart Smit Deze is door het A'damse B.G. veroordeeld tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens goed keuring van publicatie van een artikel, dat beledigend was voor ons Vorsten huis en de Nederl. Regering te Londen; voorts wegens het houden van pro- Duitse toespraken en het aan vervol ging blootstellen van prof. dr K. Schil- en de Haagse journalist W. C F Scheps. Boottrein was bijna een uur te laat Warmgelopen rijtuig werd bjj Warmond uitgerangeerd. Het baanvak WarmondDen Haag was vanmorgen een uur geblokkeerd. De oorzaak was het warmlopen van een rij tuig van de boottrein. De wrijving op de assen was bij dit rijtuig zodanig, dat het nabij Warmond uitgerangeerd moest worden Hierdoor ontstond op verschil lende trajecten vertraging. De boottrein, die om 10 03 uur in Den Haag (HS» be hoorde aan te komen, arriveerde nu even voor elf uur Ook de D-trein naar Pa rijs had drie kwartier vertraging. Het Italië van vandaag kent nog dikwijls ernstige onlusten. Hier een beeld van de stad Sesso San Gio- vrachtauto's maakten, :at te blokkeren, tijdens aecht met de politie. Leer eu leven In de rede van minister Van den Brink over de export we mogen daarop nog wel even terug komen, want het onderwerp van de rede en de red» zelf zijn waarlijk belangrijk genoeg verschillende frisse en verfrissen de geluiden te horen. Het leven verdient n verschillende opzichten met deze leer n overeenstemming te zijn. Daarom ook, :o schreven we gisteren reeds, moet d» zaak niet al te ambtelijk te worden aan gevat. Helaas blijkt men ook in Regerings kringen nog niet altijd van het goed» hout gesneden te zijn. wanneer het er om gaat buitenlandse ondernemingen voor Dezer dagen kwam ons hiervan nog een voorbeeld ter ore. De United States Steel Corporation had in Den Haag laten weten, dat zij van plan was haar hoofdkantoor voor Europa te vestigen hetzij in Brussel, hetzy in Den Haag. Voorwaarde was. dat een kan toorgebouw en een woning voor de di- beschikbear zouden worden ge steld. De betekenis van zulk een vestiging zal ieder zonneklaar inzien. Niettemin is erzekerd, van over heidswege op dit punt zo getreuzeld, dat de United States Steel Corporation, di» de voorkeur gaf aan Den Haag, steeds meer aan vestiging in Brussel be gint te denken. weten niet, of hieraan nog iets t» doen is. Indien ja, dan moet ook verder alle onnodig treuzelen overboord. Laat men tóch bedenken, dat het economisch leven zijn eigen tempo heeft en zyn eigen wetten om aan te gehoorzamen. Laat men dat ook bedenken, wanneer men voor de opleving van ons eigen economisch leven verbindingen zoekt Bezitsspreiding Van verschillende kanten bereiken ons opmerkingen met betrekking tot het pensioen dat prof. Beel trekt als oud-Hoge Vertegenwoordiger van q» Kroon in Iüdonesië. Hy heeft deze func tie zes maanden bekleed, maar krygt nu alleen daarom reeds een jaarlyks pen sioen van f 12.000. De heer Beei, die wij een lang leven toewensen, is than» 47 jaar oud. Deze pensioenregeling is formeel strikt orde en berust geheel op daarvoor bestemde bepalingen. Maar een ander» vraag is of het gevoel van misnoegen» dat zich van velen heeft meester ge maakt, daarom misplaatst is. Het kan zijn, dat dit gevoel van onbe hagen nog is vergroot door de wyz» waarop de heer Beel in deze functie ia benoemd en waarop hy die functie heeft (geoefend. Toch kan dat buiten be schouwing blijven. Beslissend is hier alleen dat een ge zond staatsbestel en formele regelingen altijd identiek zijn. En prof. Beel, die straks als hoogleraar bestuursrecht gaat doceren, zal een van de eersten zyn lat te erkennen. Geval van gratie Er is nu gratie verleend aar. een man. die. naast andere misdaden, zyn slachtoffers met handen en voeten aan de bumpers van een auto bond en hen zo over de straat voortsleepte Hjj Rrygt nu levcna- WEERRERICHT Droog tveer Tot morgenavond verwacht De Bill In de nacht en ochtend plaatselijk neve of mist. Morgen overdag droog weer e gedeeltelijk bewolkt met een matige wind tussen West en Zuid-West Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur» ZON EN MAAN. VRUDAG 9 SEPTEMBER Zon op 604. onder 19.10 uur; maan op 19.50, onder 8.05 uur. 15 September LJC. had de doodstraf, m. lang^ We hebben geruime tijd niet over ds gratieverleningen geschreven Het heeft als regel niet veel zin in herhalingen t» vervallen en bovendien stonden ons we moeten het erkennen by de kort» officiële gratieberichten de verschillend» misdrijven niet altijd helder meer voor Gaarne geven we toe. dat vele ver oordeelden voor verlening van gratie in aanmerking kunnen komen. Hoe meer hoe' liever Maar bij een gev'al als het ovenstaande treft het toch wel bijzon der pijnlijk, dat ons volk onkundig ge laten wordt van de motieven, welke tot de gratieverlening hebben geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1