SM Raadsleden werden geïnstalleerd, wethouders en commissies benoemd Korte revue van de raadszittingen in de omliggende gemeenten MONSIEURVINCENT n. )ndfl JHEUWE LEEDSCHE COURANT WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 Grote eenstemmigheid te Valkenburg algemene stemmen werden Valkenburg tot wethouder gekozen de heren S. M. Poot (Gemeentebelang) en N. Ouwersloot (A-R.). Beiden spraken een kort woord: „Laten we elkaar in de vergaderingen gerust de waarheid zeg gen. zonder enige antipathie tegen elkaar te hebben." Commissie nazien rekening 1946: P. C. van Eden; Th. v-d. Meij en K Postmus. Het was wel even vermakelijk, dat er een vergissing plaats vond door het feit, dat er thans twee raadsleden zijn, die de naam v. d. Meij dragen. Enkele voorstellen van B. en W. werden zonder bespreking aangenomen. Bij het verzoek van de Oranjever. om subsidie, herinner de de voorz. er aan, dat Ged. Staten B.a.v. een soortgelijk verzoek van de muziekvereniging er op gewezen hadden, dat deze subsidies alleen maar toegewe zen konden worden op zekere voorwaar den. Een daarvan was, dat het moest geschieden „binnen het raam van sluitende begroting over 1949". En daar ls Valkenburg nog niet aan toe. De Oranjever. had f400 gevraagd; B. e stelden f 150 voor, om daarmede het te kort te dekken. Aldus besloten. Vervolgens las de voorz. een contra memorie voor op het rapport van de commissie ingesteld bij raadsbesluit van 19 Maart 1949. Dit handelt over het be leid van B. en W. inzake de woning bouw. Het rapport is zo uitgebreid, dat we daar nader op terug komen. Bij de rondvraag vroeg de hear Ouwersloot lichtingen over het ophalen van huur bij de gemeentewoningen en over het onderhoud van de begraafplaats. Te Voorschoten heerste grote spanning Het niet tijdig inzenden van de ge loofsbrieven door de beide vorige wet houders, de heren Schrama en Van Vliet, waardoor zij geen zitting meer kregen in de nieuwe raad, had tot gevolg, dat met spanning de verkiezing van de nieuwe wethouders werd tegemoet gezien. Mevr. Romeyn deelde nog mede, dat de P. v. d. HAAGSE POLITIERECHTER Een jongen geslagen „Hij sarde me", was het motief vs betonwerker J. S. te Leiden, die ee: jarige knaap tegen de grond had geslagen en hem nog een schop toe had gegeven. „Niet ik moet hier staan, maar hij", was het standpunt van verdachte, w; de Officier het helemaal niet mee ei was. Om dit verdachte duidelijk te maken Luidde de eis 40 boete of 20 dagen hech tenis, en voorwaardelijk een maand ge vangenisstraf. De verdachte -vond dat helemaal niet Juist, doch de rechter wèl, en die ve deelde conform de eis. De royale De fabrieksarbeider A. A. B. uit Kat- wijk aan den Rijn was jarig, en hij wilde tens royaal uit de hoek komen. Hij zorg de voor een borrel, doch deed dit op de verkeerde manier, want hij haalde de drank weg in een fabriek waar Werkte. „Goed pronken met andersmans ve vond de Officier, die er geen waardering voor had, en daarom een week gevange nisstraf eiste. Vanwege het blanco strafblad vero deelde de rechter tot 25 boete of dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met 3 jaar proef tijd. De verleiding Volgens de opperman J. P. L. te Leiden was hem de verleiding te groot geweest, toen hij in een fabriek een werkje moest uitvoeren en daar een flinke partij sterke drank zag. Hij had er wat van meegenomen, bij nu spijt van had. Thuis had men tien flessen drank getroffen, hetgeen de Officier nogal veel vond. De eis luidde tien dagen gevange nisstraf. De reohter hield er rekening mee dat verd. blijkbaar nog steeds aan de verlei- 3rd'£ding weerstand had geboden, en legde daarom 50 boete of 20 dagen hechtenis, voorwaardelijk een maand gevangenis straf met proeftijd van drie jaar op. Een vals handeltje De behanger A. F. v. d. H. had in lenheim, Leiden, Lisse en andere plaatsen «en vals handeltje gedreven. Hij wist dat de tabaksbonnen die hij verkocht, vals toch liet hij verschillende winkeliers, en ook particulieren er in v°* lopen. Dat gaf verdachte thans bij de 'echter toe. Hij had de bonnen van iemand gekregen, die nog steeds in Politieblad gesignaleerd staat. De Officier Vorderde nu zes maanden gevangenisstraf Biet aftrek van preventief. Na het plei- de raadsman legde de rechter preventief op. 4 maanden met aftrek i VISSERIJGOLFJES andi. ■IKiii R-K vaar- Rijnmond jv (KW 15) werd met ""er! |5 last zoute haring na een reis S* ilechta 11 dagen in IJ-muiden terug Waoht. De Rijnmond V (KW 110) kwam scv^m'et 41 last haring af 700 kantjes naar adinj Umuiden. De kabeljauw en koolvis zijn 6—i lan boord- bot zoute vis verwerkt en ïreni daarvan heeft de Rijnmond V dus ook omer nog 12 kantjes. lerer. in je opgenomen de Pette (IJm. zoi ^9) voor &€n schoonmaakbeurt. Als de Keptunus (KW 45) binnenkomt moet ook iet C voor een schoonmaakbeurt, ïeidï deze logger in dok worden opgenomen Met motormankement ligt de drijf- ina*° tetlogger KW 97 „Van der Duyn van m0' Maasdam" op zee Met een uitvarende logger komen onderdelen en een mon teur te hulp. re Franse trawler. Dezer dagen viel *en der fraaist en modernste schepen tan de Franse trawlervloot B 2520 erdei .Richelieu" in de IJmuidense vissers- ld e« haven binnen. Het schip kwam van de j d, thuishaven Boulogne en was op weg zulle: ïaar de 'haringvisserij. IJmuiden werd ■gade om een Hollandse visschipper t dl *«n boord te nemen- Nadat een aantal c-, nieuwe trawlnetten aan de Zuid-zijde loop'.! 130 boord was genomen, is -het prach- orde'ivaartui8- dat uitgerust is met een here!stoommachine, naar de visserij n -e tertrokken. Na Polen en Engelsen ko- U.L hen dus ook de Fransen om Hollandse ro nï nsscrs g oi Tonijn. De KW 21 bracht een grote kolt fc&ijn aan. Voor het beestje werd f 222 betaald. De tonijn was op de Deense manier gevangen en dus geheel onbe- Khadigd. geen geval medewerking wilde ver lenen tot het tijdelijk benoemen van raadsleden en wethouders. Zulk een .vertoning" zou het prestige van de raad •n het aanzien van het college niet ver hogen. Met grote eenstemmigheid heeft de raad de twee wethouders gekozen. Elf stemmen werden uitgebracht op de heer J. van Dodeweerd (A.R.) en de heer L. A. Mooy (KVP). (De heer Viveen was met kennisgeving af\Vezig). Deze beide heren namen hun benoeming aan. Het voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot verhuur van grond aan de Hofweg voor het plaatsen van landhuis jes op wielen, had niet de instemming de vergadering. De heer Griffioen deelde namens de Prot.- Chr. fractie mede, dat tegen dit voorstel zal worden ge stemd. „B. en W. vragen toestemming en het landhuisje staat er al." Hoewel de voorz. betoogde, dat er noodzaak was, ging de raad hiermede niet accoord. Bo vendien vond de heer Fortanier het ge wenst, dat in een contract wordt vastge legd, dat bewoners van deze huisjes, doordat zij ingezetenen worden van Voorschoten, geen recht kunnen laten gelden op een woning. De heer Buwalda vond het een moeilijk punt. Hij wilde nieuwe college niet in een onmoge lijke situatie plaatsen, doch stelde voor, ergunning te verlenen voor het ene landhuisje en meerdere vergunningen eerst te bespreken in de raad. Het plaat sen van de raad voor voldongen feiten is niet in overeenstemming met de rech ten. die de raad heeft. Het voorstel Bu walda werd met algemene stemmen aan genomen. Mevr. Romeyn bepleitte bij de rond vraag meer toezicht op het werpen van huisvuil en etensresten op straat en op het gebruik van een binnenplaatsje als mestvaalt. Zij sprak er bovendien haar misnoegen over uit, dat ondanks herhaald aandringen nog steeds geen oplossing was gevonden voor het gebrek aan ruim te aan de Openb. lagere school. Volgens de voorz was er veel tegenslag geweest, doch deze zaak had zijn bijzondere aan dacht. „Recht" en „licht" te Warmond De wethouders, de heren J. Dekker (A.-R.) en J. M. J. de Greef (R--K.), werden herkozen. Een voorstel, om aan de bijzondere kleuterscholen als sub sidie toe te kennen f 10 per jaar per leerling, werd aangehouden. Uitvoerig werd gediscussieerd over het vaststellen van een bedrag, waarvoor B. en W. een rechtsgeding kunnen aangaan, zonder de toestemming van de raad- Besloten werd, dat, wanneer de gemeente in rechten wordt aangesproken, dit bedrag ongeli miteerd is. terwijl, wanneer de gemeente zelf een proces aangaat, dit bedrag be perkt wordt tot f3000. Tevens besloot de raad zich in rechten te verweren tegen de door de heren Kranz inge stelde revisie van de beslissing van de voorzitter var. de raad voor het rechts herstel. waarbij de door het beheersin stituut gegeven toestemming tot verkoop van het „Overbos" aan de gemeente, werd gesanctionneerd. Aan de orde kwam ook de verdere electrificatie van de gemeente. Besloten werd allereerst een deel van de Burg. Ketelaarstraat en de Warmundastraat te electrificeren. Woubrugge: nieuwe en oude wethouders Woubrugge heeft één nieuwe wethou der gekregen in de heer P. Schraverus, die de plaats van de heer H. Angenent inneemt. De heer W. Bank werd her kozen. De nieuwe raad kreeg voorts te horen, dat Ged. Staten de begroting 1949 hebben goedgekeurd. Voor repara tie van de centrale verwarming in de woning van de burgemeester werd f 1200 uitgetrokken. Verschillende werden benoemd. Openhartige critiek te Zoeterwoude Te Zoeterwoude werden tot wethouder gekozen de heren G. P. van Leeuwen (zittend) en J. M. Kraan (vac. J. Graaf). De heer v. d. Ploeg kreeg het woord. De heer Kraan is niet de juiste op de juiste plaats, aldus spr., die herinnerde aan de woningbouw aan de Hoge Rijndijk, waar de heer Kraan het niet nodig achtte om meer woningen te bouwen dan aanvankelijk was bepaald. heren C. J. van Leeuwen, G. P. d. Krogt en J. P. v. d. Velde werden be noemd tot lid der commissie voor onder zoek begroting waterleidingbedrijf 1950. De leden van de waterleidingcommissie werden allen herbenoemd, evenals die der adviescommissie woonruimte. Aan de heer C M. Dolle werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris- penningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur i.v.m. zijn benoeming tot com mies te Nijmegen. Voor hem zal tijdelijk optreden de heer H. J. M. Sieverding, commies alhier. De St. Jans-fanfare ont vangt een subsidie van f 200, de Gees- en Blankaardpolder voor onderhoud van de weg f 250. Aandacht wordt in ieder geval geschonken aan de toestand van het weg- van de Miening en de Vrouwenweg. Den Haag heeft weer een A.R. wethouder In de Haagse gemeenteraad is gisteren voor het eerst séBert de oorlog een wethouder benoemd. De P.v.d.A., die drie socialistische zetels billijk achtte, heeft toch haar medewerking verleend, n overige partijen haar slechts twee zetels toedachten. Opnieuw benoemd werden de wethouders ir L. J. M. Feber (K.V.P. Oh. P. W. v. d. Oever (P v.d.A.), Th. M. Dresmé (K.V.P. en J. van Zwijndregt (P.v.d.A.). De nieuwe wethouders zijn mr J. van Aartsen (A.R.) en drs C. A. A. van Luttervelt (V.V.D.). De strijd om de wethouderszetels in het Westland Bij de benoeming der wethouders gisteren in Delft de Rooms-rode coalitie gehandhaafd. De P.v.d.A had een college van drie wethouders willen benoemen, om ook de andere groepen een 'kans geven, doch dit was gestuit op verzet v de KVP, die 2 van de vier zetels opeiste, terwijl ze de P.v.d.A. en één der andei groepen elk een zetel had willen toe wijzen. Toen deze plannen geen socialis tische steun vonden kwamen/ de beide grote partijen overeen, aan de oude deling vast te houden. De wethouders Lausberg (Arb.), Bühler (K.V.P.) en man (K.V.P.) werden opnieuw benoemd terwijl de heer Baars (Arb.) weth. Ten Velden opvolgt. In Leidschendam behield de K.V.P., de meerderheidspartij, de beide wethouders- De Prot.-Chr. fractie in de raad Naaldwijk zegde het vertrouwen in weth. Bmanens (P.v.d.A.) op, maar kon door blanco stemmen niet verhinderen, dat deze werd herkozen, evenals de heer Valentin (K.V.P.). In 's-Gravenzande, Monster, Pij-nacker en Maasland is o samenstelling van het Dagelijks bestuur weinig strijd gevoerd. Op de philatelistenloketten der post kantoren worden de volgende Indone sische frankeerzegels verkocht: Overdruk „Indonesia" op het Hartz- type in de waarden van 15, 20, 25, 40. 45, 50, 80 cent en f 1. Smeelt- (cijfer) type in de waarden van: 1, 2, 2%, 3, 4, 5. 7%. 10 en 12Vi cent De verkoopprijs van de zegels van 2%, 7% en 12% cent bedraagt resp. 3, 3 en 13 cent. De overige zegels worden tegen de normale waarde verkocht. Uitsluitend NIEUWE CHEVROLETS STADSRITTEN vanaf 75 ets Telefoon 224 44 Alkemade onthulde stijlvol monument ter herinnering aan de oorlogsslachtoffers Velen legden bloemen aan zijn voet (Van onze correspondent) Gistermorgen om half elf had in de tuin van het raadhuis te Alkemade onder grote belangstelling de plechtige onthulling van het monument ter nage dachtenis 'van de oorlogsslachtoffers uit deze gemeente plaats. Onder de aanwe zigen merkten wij o.a. op: het gemeen tebestuur en de voltallige raad, het co mité tot oprichting van het monument, de geestelijke overheid uit de gemeente, het bestuur der Stichting 1940'45 en de nabestaanden der slachtoffers. Ter medewerking waren aanwezig de zang vereniging „Vox Laeta" en de muziek vereniging „Liefde voor Harmonie". Ook het publiek was in groten getale op gekomen. Nadat allen zich In een grote kring rondom het monument hadden ge schaard, werd de plechtigheid geopend door de zangvereniging, die een compo sitie van L. van Beethoven ten gehore bracht. Dit stuk werd onder de bezie lende leiding van de dirigent, de heer A. Francke, op uitnemende wijze uitge voerd. Hierna was het woord aan de burge meester van Alkemade. Spr. begon met kort overzicht te geven van de voor bereidingen, die aan de oprichting van dit monument verbonden waren geweest. De moeilijkheden waren soms wel heel groot, maar door samenwerking van allen, die zich daartoe geroepen gevoel den, kon iets goeds worden bereikt. Al kemade heeft zich thans geplaatst in de rij van die gemeenten, die de geval lenen voor de vrijheid op waardige wijze herdenken. Dit is een locaal monument, aldus de burgemeester, maar toch draagt n nationaal karakter. In wezen immers zo, dat allen, die hun le de strijd verloren, erdoor worden geëerd. Ook zy, die in de Meidagen van 1940 vielen, en ook degenen, die op het slagveld overzee hun leven opofferden. De onthulling geschiedde door een tiental militairen uit de gemeente, die, nadat de vlag halfstok was gehesen, front maakten voor het monument en de voorgeschreven groet brachten. Eén ut stilte werd voorts in acht geno- Hierna gaf de burgemeester nog technische uiteenzetting over het bracht dank aan hen, die bij de uitvoering betrokken zijn geweest. V hebben zich met veel toewijding en nauwgezetheid van hun moeilijke taak gekweten. De muziekvereniging speelde „Wilt heden nu treden". De heer Bakker, penningmeester van het comité, droeg het monument aan het gemeentebestuur over. Deze overdracht werd door de burgemeester gaarne aan vaard. Hij zag het monument als een graftombe, waar onze doden ter ruste zijn gelegd. Daarom zal de entourage aan het karakter van het monument moeten aanpassen. Spr. deed nog een ernstig beroep op de ouders en verdere opvoeders om de kinderen respect voor het thans onthulde bij te brengen. De zangvereniging zong nog een toepasse lijk lied en namens het gemeentebestuur werd een krans gelegd, evenals namens het comité. Onmiddellijk hierop speelde de muziekvereniging het Wilhelmus, dat door velen werd meegezongen. Ten slotte werd van de gelegenheid om bloemen aan de voet van het monument te leggen druk gebruik gemaakt. VROUW, DIE HAAR MAN VER MOORDDE, IN HOGER BEROEP- Voor het gerechtshof te Amsterdam •erd gisteren geconcludeerd tot ver werping van het beroep van de tot 12 jaar veroordeelde 39-jarige vrouw M. C. uit Heemskerk, die in 1937 (naar on langs is ontdekt) samen met een zekere net wie zij een verhouding had. haar echtgenoot, C. W*., met een koord heeft geworgd en hem daarna opgehan- Zij beweerde, dat O. haar had ge dwongen, mee te doen, doch de p-f. zeide, dat deze moord in de annalen der geschiedenis bekend zal blijven ais een der afschuwelijkste, ooit gepleegd. Zij had nl. met O. haar man aan een stoel vastgebonden, zogenaamd om een spel letje te doen en hem daarna geworgd. Uitspraak op 20 September. Koninklijke onderscheidingen. Benoemd tot officier in de orde van O.N. jhr J. Six van Hillegom te A'dam. z. van het comité Kroningstad 1948: tot ridder in de orde van O.N. mevr. L Jolles-Moes te A'dam. secr. van dit co mité en mr W. A. Rijk te A'dam. pen ningmeester. Voorts tot ridder: J. Q van Lun. wethouder te Vreeswijk. D. de! Groot, id. te Het Bildt, Z Kooi. id. tej Grootegast, A. Buursema, id. te Aduardj en T. J. de Heer, id- te Polsbroek. Lust U een uölhandkrabje? Maar de visserij spreekt dk najaar van een plaag (Door Leo J. Leeuwis te Giessendam in ,.De Visser ij wereld") Het is nauwelijks twee decennia geleden, dat voor 't eerst een merkwaardige krabbensoort in Nederland werd gesignaleerd. De Chinese wolhandkrab werd reeds in het begin van deze eeuw vanuit China naar Duitsland overgebracht, waarschijn lijk in de ballasttank van een vrachtschip. In 1925 wemelden sommige Duitse ri vieren van wolhandkrabben. Ook in ons land heeft de krab reeds veel schade aan gericht. Herhaaldelijk werden vangsten in de bladen gesignaleerd. Vooral in het najaar kan men dergelijke berichten verwachten, want dan komen grote concen traties van deze merkwaardige dieren voor. Meestal klagen de vissers hoofdzakelijk in de herfst steen en been over de schadelijke krab, die zich angstwekkend snel vermenigvuldigt en op sommige plaatsen zelfs de visserij in de herfstmaanden lam dreigt te leggen! Zó mooi kan aan Hollands strand de zon ondergaan Foto D. Kruyl De Sleutelstad in vogelvlucht Paanakker en Zn. bestaat 15 Sept. 75 jaar Winkelinterieur werd ter gelegenheid hiervan geheel vernieuwd Op 15 September a.s. is het 75 jaar geleden, dat de fa Paanakker en Co zich in het pand Maarsmansteeg 3 vestigde. Vijf-en-twintig jaar lang dreef de heer Paanakker de zaak alleen, daarna in samenwerking met de heer P. Plouvier. Tien jaar daarna, toen de heer Paan akker zich terugtrok, werd de heer E. Plouvier mede-firmant. De zaak bestond uit 2 pandjes plus een paskamer, en fl reerde uitstekend. Bij de nadering vi het 75-jarig bestaan achtten de gebroe ders het gewenst tot modernisering het interieur over te gaan. En ze daarin, in samenwerking met architect Geels en aannemer Burgy, uitstekend geslaagd. Het geheel, dat t.g.v. de her opening in een bloemen-paradijs was herschapen, biedt een zeer comfortabel aanzien. De heer J. Plouvier sprak bij de her opening, die gistermiddag plaats vond, zeer waarderend over al degeijen, die het oude nieuw hebben gemaakt. Zeer velen maakten van de gelegenheid ge bruik om de heren Plouvier hartelijk met hun zakenjubileum en modernise ring van de zaak te complimenteren. met een nterseizoen Vlieg er eens uit boek „Reuvens" start voor he Er waait een geest van ondernemen door de oude zalen .Reuvens". Bestuur en personeel beide :yn er door aangetast. Het komende winterseizoen was een nieuwe gelegen heid om deze openbare leeszaal weer een zetje te geven in de richting van alge hele modernisering. Zo zal de klacht, dat Reuvens' tech nische bibliotheek zo verouderd was, deze winter niet meer opgaan. Onder leiding van drie deskundigen zyn de Aste werken op technisch gebied aangeschaft. Een heel stel uit de tijd ge raakte werken werd verwijderd. Van de #e aanwinsten zal een lijst worden gemaakt. Deze zal ter nadere kennisma king in fabrieken en bedrijven worden opgehangen. Eerstdaags komt zij uit. Dan is het kijken, lezen en... knutselen geblazen! Een tweede nieuwigheid is, dat aan veler wens betreffende het knipkaarten- systeem zal worden tegemoet gekomen. Voor een gulden zal men moeten in schrijven, alvorens voor een knipkaart, wederom a raison van een gulden, in lerking te komen. Er zitten twaalf knipjes op zo'n kaart, maar zij zijn on gelimiteerd verkrijgbaar. Het oude systeem blijft daarnaast gehandhaafd: dus ook iedere week een Nederlands boek en een in een vreemde taal voor drie gulden per jaar. Het ledental van „Reuvens" is nog steeds stijgende. Men hoopt door deze vernieuwingen nog meer lezers te krij gen. Opdat velen deze winter per boek de dagelijkse sleur zullen "ontvluchten. Naar de gebieden van de geest. Prijzen zangconcours werden uitgereikt „We zijn zeer dankbaar, dat ons laatste oncours zo goed geslaagd is. Onze wens i, dat de behaalde prijzen voor de ver enigingen een spoorslag mogen zijn om op de goede weg verder te gaan. God schonk ons in de zang een schone gave ter verheerlijking van Zijn Naam en tot stichting van onze medemensen." Aldus sprak de heer G. Goedhart, voorz. van de Ring Leiden e.o. yan de Bond van Chr. gem. zangverenigingen en mannen koren, op de gisteren in „De Harmonie" belegde avond, die bestemd was voor de prijsuitreiking. De secretaris, de heer H. J. Renee, las nog een brief voor van het Huizer Kamerkoor, dat de wisselbeker „Euphonia" te Voorburg moest af staan. Naast de gelukwensen adviseerden de Huizenaren de Voorburgers, dat ze voort moesten gaan met zich te bekwa- want, zo luidde het „wij zullen het ook doen". Na de prijsuitreiking ontving de bibliothecaris van de ring, de heer J Waasdorp, als blijk van waardering voor zijn vele werk, een kistje sigaren. CHR. FILMACTIE Morgenavond 8 uur in de Burchtzaal Een indrukwekkend filmwerk Diaconie Ned. Herv. Gemeente van Leiden De heer A. J. Schoneveld heeft als secretaris van de diaconie der Ned.- Herv. gemeente zijn functie neergelegd. Tot zijn opvolger is benoemd de heer J C. Elsgeest. die deze benoerhing heeft aanvaard De heer L Schipper is in de plaats van de heer Elsgeest in het be stuur van de diaconie gekomen. VERORDENING STRAATPOLITIE Op 11 Juli j.l. is door de gemeenteraad een wijziging van de verordening op de straatpolitie vastgesteld. Deze wijziging houdt o.m. in, dat thans in de verorde ning zijn uitgevaardigd het verbod tot het uitoefenen van het beroep van straat fotograaf 'zonder vergunning van B. en W„ en het verbod om zonder vergunning van B. en W. langs de openbare weg goederen en afvalstoffen, met uitzonde ring van afvallen van levensmiddelen, in te zamelen of op te kopen, terwijl voorts de houder of eigenaar van een hond strafrechtelijk aansprakelijk wordt gesteld voor vernielingen, door deze in parken en plantsoenen aangericht De verordening, waarbij deze wijzigingen zijn vastgesteld, ligt gedurende drie maanden na heden op de gemeente-secre tarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Zij trad op 6 Sept. in AFSCHEID DS P. M. LUCA Ds P. M. Luca zal op Zondag 18 Sept. afscheid nemen van de Rem. Gemeente alhier wegens vertrek naar Amsterdam, waar hij de Zondag daarop door ds J. Th. Mackenzie aldaar zal worden beves tigd en zijn intrede zal doen. rus en E. A. Kastner; Loui G. van Dijk en J. R de Heer; Grietje, d. v. J. Deegenaars en M J Barthen; Izaak.i d. v. H. J. Lens en J. M van Herde: Theodora H. P A d v J. B H. Gro tenhuis en C. C Kalkhoven. Overleden: H Dubbelat.-. vr82 j.; J F. Heine, man. 59 j.: D. C v. d. Broek, wed. v. D y. d. Beek, 69 j.; N. Deun. huisvr v. G. v Rhijn. 43 j C. J. Sma- zen, man. 63 j A. H. Pfijffer. wed. v. A v. d. Putten. 76 j. Hoewel de wolhandkrab in zoet water leeft, krijgt het dier eenmaal per jaar een zéér sterke trekdrang in zich tracht het door dik en dun heen, zout water te bereiken. Het verschijnsel de krabbentrek dat men ieder jaar v kan nemen, is nog merkwaardiger als men weet, dat het dier uitsluitend in de richting van de kust trekt, om zich daar, in de monding der rivieren, Waar water een hoger zoutgehalte heeft, voort te planten. Reeds 24 uur na de paring komen de eitjes te voorschijn, die geruime tyd het moeder-lichaam van de wijfjes-krab gehecht blijven. De meeste krabben ge ven gelukkig na de voortplanting de geest. In Juni en Juli kan men op de rivieren grote hoeveelheden dode krab ben waarnemen. Maar het jonge broed trekt weer de grote en kleine rivieren op en laat zich door geen hindernis af schrikken. Verschillende vissers op bin nenrivieren, boezemwateren enz. vangen in het najaar grote hoeveelheden ge slachtsrijpe krabben in hun fuiken en kubben. Door de massale herfstverplaatsing van de dieren en de steeds nieuwe ont dekkingstochten van de jonge krabben, kunnen plaatselijke situaties sterk wor den gewijzigd. Enkele bekende broed plaatsen zyn de rivieren tussen de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden, die vooral de laatste jaren in trek zijn. Vroeger hebben de IJsselmeer-vissers zwaar van de krabbenplaag te lijden gehad en in Groningen en Friesland werden duizenden krabben gevangen die op weg waren naar de Lauwerszet ving men eens op de roosters van elect risch gemaal in Leeuwarden 7000 krabben... De paartijd begint o'mstreeks 20 Octo ber en duurt tot half December. Iedere wyfjes-krab zorgt gefniddeld 1 500.000 eieren! Dit seizoen klaagden de Zuid-Hollandse binnenvissers i een zeer veelvuldig voorkomen var krabben. Er worden steeds regelmatig krabben gevangen, maar in de herfst staat men altijd voor een reusachtige concentratie van krabben-legérs. Men vangt meer dan vijftig krabben in één fuik: soms wel zeventig exemplaren. van de L.S.B. werden nog de volgende partyen gespeeld: J. M. Volders (Phili- dor)P. Duyverman (Philidor) 10; L W. Turk (Dan. Noteboom)P v. d. Bosch LSG) 1—0; Th. van Oord Jr. (LSG>— G. J. Turk (Dan. Noteboom) 10: Van Bilzen (Caissa)F. v. d. Bosch (Caissa) 10 (regl.). Jerry Bey (Philidor)Van Renswoude (Schaakgenoegen) 10: Teleng (Vrien denschaar)Koppe (Schaakgen.) 10. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Te hoge vordering. A. J. J. uit Lisse had op de Hereweg aldaar zijn auto niet tijdig tot stilstand gebracht, met het gevolg, dat hij in bot sing was gekomen met een wagen, be stuurd door de heer J. L. uit Antw pen. die een vordering van 1500 francs wilde indienen. Toen de kantonrechter hem er op wees. dat dit bedrag te hoog was en hij hoogstens f50 kon vragen, nam de Antwerpenaar met drt bedrag genoegen. Het O.M. eiste f 18 boete of 6 dagqn hechtenis. Uitspraak: f 15 boete of 5 dagen, alsmede toewijzing van NA ZES JAAR Na een afwezigheid van ruim zes keert met de ..Johan van Oldenbarne- velt" uit Indonesië terug onze stadge noot de heer Joh. Oudshoorn, 27 jaar. wonende De Genes'.etstraat 49a. De heer Oudshoorn is als O.VAV.-er naar Indië •trokken, is aldaar getrouwd en heeft een dochtertje van één jaar. Over tournooien op Zondag „Het Damspel" toont niet veel respect voor Chr. spelers Een artikel, dat tegen de Bonds-idee ingaat? De kw e van het spelen van dam- die ook Zondags doorgang rinden, is nog niet afgedaan Het blijkt veer eens uit een, artikel in „Het Dam spel', -het officieel orgaan van de Ned. Dambond Men zal zioh herinneren, dat de darn ers Van Dijk. Doornbos en Onnink, die weigerden, op Zondag te spelen, aan kelijk door de N.D.B. uitgesloten den van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Vele principiële dammers zijn daartegen in verzet gekomen, waarna de N.D.B. be sloot, de drie genoemde personen in plaats van Zondags op Vrijdag te laten spelen. Wij hebben toen in ons blad ge protesteerd, daar immers tegen de ge- Je. de overige partijen in het tour- toch Zondags plaats zullen hebben. De heer Busch van de Gelderse District Dambond heeft een soortgelijk protest laten horen. En tegen hem trekt nu de hoofdredacteur van „Het Damspel'' van leer, als hij schrijft: ,Is dhr Busch er zich van bewust, dat de doorsnee mens de gehele week hard erkt, en een tegenwicht daarvoor moet hebben op de Zaterdag en de Zondag? daarin de noodwendige balans schuilt om dc maatschappij in huidige m (gewenst of niet gewenst) in stand houden? (psychologie der maat schappij). Dreigen onze zielen, ia de week inge sloten door fabrleksmuren, werkplaatsen, kolenmijen en andere gevangenisssen, erloren te gaan. wanneer zij Zaterdags n Zondags de zo nodige frisheid cn energie opdóen? En dan in een onschul dige. hoogstaande vorm? Is het niet juist andersom? éemt dhr Busch het op zich, wanneer de 7000 andere bondsleden, die daar aan doen, door invoering der Zon dagsrus: naar kroeg, dobbelspel cn Var. Dongen-tentoonstellingen drijft? Terwijl •eel mogelijk behouden blijven euwigheid, door ze hun tijd te laten verdrijven met een onschuldig en ontwikkelend damspel? Ledigheid, zegt het bekende spreekwoord, is een duivelin het oorkussen, dat zal dhr Busch zelf wel het beste weten. En in de wetenschap, dat ons Neder landse volk een volk is. dat me dags met Bijbel en orgel nu eenmaal niet vasthoudt, zonder het Freudiaanse com plexen op te dringen, neemt, naar wij hopen, de N D.B. in die geest haar be sluiten. Nochtans is haar bepalen van standpunt zo ernstig en serieus, dat zij een groot gedeelte der jaarvergadering 1950 aan dit onderwerp zal wijden, al is zij er zich van bewust, dat zij uit zede lijkheids oogpunt het dammen, juist op Zondag, moet handhaven. In dat opzicht volgt de NJD.B. rustig onze vorstin, die het goede voorbeeld geeft, op Zondag op wedstrijden enz. te verschijnen, in het bewustzijn, dat deze dag met gepaste sport en spel „geheiligd" mag worden lichamelijk en geestelijk welzijn van volk." rij aarzelen niet. het aangehaalde ar tikel een blamage voor ..Het Damspel" te Ten. Hoe de schrijver 7000 bonds leden „zo veel mogelijk behouden wil de eeuwigheid" zal hy zelf moeten ntwoorden. Maar het is wel heel erg. dat hij als hoofdredacteur van het blad een dergelijk gebrek aan eerbied of is het onwetendheid? toont voor de hoogste overtuiging van honderden r lezers. En het noemen van onze in. die toch wel in een iets andere positie staat dan haar onderdanen, is hier op zijn minst ongepast. Intussen blijkt uit een voetnoot onder het stuk. dat het bestuur van de N D B erantwoordclijkheid er voor uitslui tend op de hoofdredactie schuift En dit klopt, want het artikel gaat naar onze ng. lijnrecht in tegen dc koers, die de Bond de laatste jaren heeft willen n Moge het Bestuur de vre« van besch sommigen, dat het roer langzaam aan die ir gewend zal worden, ten volle bescha- der.is 1 lever In het afgelopen seizoen had men weer buitengewoon veel overlast van de krab, speciaal in rivieren en binnenwateren. Hier en daar moest de visvangst worden gestaakt en elders zette men de vangst voort onder zéér moeilijke omstandig heden. De schade aan het want was groot. Doelmatige bestrijdingsmiddelen werden niet gevonden. Het verwilderen van deze schaaldieren met de eigenaar dige gelede poten, is een buitengewoon tijdrovend werk. Aan de poten bevinden zich scherpe scharen, waarmee want en vissen worden beschadigd. Bij die nagels bevindt zich ook de wol, waaraan de krab zijn naam dankt; een zacht, zwart begroeisel, dat inderdaad aan wol doet denken. Vaak merken de vissers bovendien, dat zich alléén krabben in de netten be vinden, omdat de vissen door de scheu ren zyn verdwenen. Ook in schakels en andere dunne garens kan de krab danig huishouden. Tyd- en materiaalveriies wegen zwaar, maar bovendien bestaat het gevaar dat de krab zal gaan optre den als voedselconcurrent voor de vis sen. Het dier voedt zich ook met in sectenlarven en vissenbroed. Deskundi gen van onze waterstaat volgen de ontwikkeling dan ook met belangstelling. De wolhandkrab heeft namelijk de ge woonte. gangen te graven in oevers en dyken, hetgeen in de toekomst eveneens •lijk kan worden. Men trof niet eldei r holei i op oppervlakte van één vierkante Jammer genoeg kan men nog steeds niet constateren dat een kentering ten goede op komst is. Door de snelle ver plaatsing van de krab is bestudering van het vraagstuk niet gemakkelijk. In 1937 b.v. was het vissen in de Linge bijna onmogelijk door de wolhandkrab ben. In 1938 construeerde men nabij de sluis in Asperen een vangapparaat naar Duits voorbeeld, maar... de krabben lie ten op zich wachten. Plotseling was het riviertje weer vrij van wolhandkrabben! De vangtoestellen worden slechts weinig gebruikt, omdat de toepassing van deze methode op veel moeilijkheden stuit. De commissie ter bestrijding van deze gast beproefde reeds veel andere bestrij dingsmiddelen, o.a. het doden van de dieren door middel van electrische stroom. Toepassing hiervan bleek even- ens onmogelijk. Hier en daar gebruikt nen keernetjes voor de fuiken, hetgeen •rij goed resultaat geeft, dat de vis vangst met ca. 10 doet dalen. Toch zullen ook a.s. herfst weer dul- enden krabben sneuvelen, maar zy vin den hun einde onder de voeten van vis- ers, die ze stuk voor stuk doodtrappen. Men heeft reeds een groot aantal proe en genomen om de wolhandkrab nuttig an te wenden. De Chinezen beschouwen en vers wolhandkrabbetje als een lek- ;ernij, waarvoor ze wel twee kwartje» leertellen. In de Westerse landen bleek deze versnapering. In Delft woont een dat kwam dan ook als een curiositeit in In Duitsland werd een fabriek opge richt, met het doel de krabben tot con- ;rwerken, maar die poging liep op niets uit. Ook in Nederland wordt alleen een bepaald soort Noordzeekrab consumptie gebruikt. Als veevoer iet de wolhandkrab (vers of in meelvorm) in een zeer beperkte behoef te. Pelsdieren. pluimvee en varkens kan gedeeltelijk mee voeden. Pogin- er olie van te fabriceren voor aardiging van schoensmeer etc. mislukten eveneens; voor spijsvet leen de het dier zich ook niet en proefnemin- lit dat zelfs mest van wol handkrabben onbruikbaar is... De vissery staat hier voor een grote moeilijkheid. De krab heeft zich vanuit het Noorden van ons land, over bijna alle provincies verspreid. Het laat zich aan- dat dit lastige schaaldier in de toe komst steeds frequenter zal voorkomen. reeds meermalen gebeurd, dat ?en bepaalde streek tijdens de herfstmaanden de fuik- en kubvisserfl staken wegens de wolhandkrab- benplaag. Steeds weer ondernemen de verbazingwekkend doorzet tingsvermogen de fatale voortplantlngs- trek. In het najaar kan men soms s nachts op de wegen zelfs krabben aan- reffen, die een gunstiger waterweg op- :oeken; soms houden zij zich overdag op de landerijen verscholen. Landrotten be hoeven zich echter nog niet ongerust te maken! Maar de vissers halen met be- :orgd gelaat hun krabbenvangst binnen. Het wolhandkrabben-probleem laat zich dan hier, dan daar het ernstigst gelden, t tot nu toe is men er niet in geslaagd ;n afdoende oplossing te vinden. Zes jaar later arriveerde een postduif Met boodschap van Duits infanterle- bataljon Een kweker van postduiven te Forst in Oost-Duitsland vond, toen hij zijn til wilde reinigen, een juist aangekomen vreemde postduif onder zyn eigen exem plaren. De vogel was kennelijk uitgeput. De boodschap bleek een wanhopig ver zoek om hulp te zyn van een.. Duits nfanteriebataljon in Zuid-Italië. Hierin werd gezegd, dat het bataljon volledig ngesloten en de hongerdood nabij. :al wel altyd een raadsel blyven, de duif van 1943 af tot nu toe ge- heeft Driemaal het „Onzè Vader" op een waslucifer Een Spanjaard is er in geslaagd, drie maal het „Onze Vader" op een wasluci- schrijven. De man heet Jose Sos Malada en woont te Valencia. Hy heeft *n copie van het werk van het be roemde Spaanse dramaturg. Lope de ruim 72000 woorden tellende, ge schreven in een boekje met afmetingen 14 bij 16 m.M., hetwelk nog geen 3 gram weegt. STUDIEBEURS VOOR ZWEDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3