Jlteuwc gtih$ci\t ÖTourant Nederland heeft de keus tussen exporteren of zwarte armoe lijden Minister van den Brink ontvouwt een export plan en doet een beroep op het bedrijfsleven 10 Wist U WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: HogewcierO 103. Dir. en redactie Tel 2040». At>onn& meDteD Tel 227.10 Advertzntieafd Tel 23375 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal. 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVBKTENTIÊN 1 0.18 per mllimeter (By contract helanerQke korting) CHR1STELIJK-HATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantoasttcf| Is ghe&leuto mijn fctcrt in tcgljeaspoct" Dertigste jaargang No 791Ï WEINIG ELEGANTE HOUDING Zie pag. 2 (Van fen onzer verslaggevers) NAAR MIJN MENING zal iedere verdere stap, die leidt tot vergroting van de Nederlandse uitvoer, moeten worden bevochten en zal ieder van ons op de hem toevallende plaats in het maatschappelijk leven zijn uiterste krachten moeten inspannen om de stijgende ontwikkeling van de export, nu een critiek punt is bereikt, ook in de toekomst voortgang te doen vinden. Wanneer ons land er niet ln slagen zou, deze. strijd te winnen, dan zou daarvan een daling van de welvaart beneden het niveau, dat in Nederland thans allerwegen als redelijk wordt be schouwd, het onvermijdelijkgevolg zijn. meer en meer zal gaan culmineren in het dollarprobleem. In verband hiermede is verhoging van de export naar de dollargebieden drin gende eis. De oplossing zal niet moeten worden gezocht in een vermindering van de dollar-import uit deze gebieden. Het heelt geen zin om te verbloemen, dat de concurrentie op de Amerikaanse markt zwaar is, doch er zijn nog moge lijkheden, waarbij in de concurrentie met andere landen (ook met Amerika zelf» gezorgd moet worden, dat Nederland öf goedkoper is, óf betere waar aan te bieden heeft, öf grotere activiteit aan de dag legt bij de bewerking der afzet- Aldus sprak de minister van Economi- iche Zaken, prof. dr J. R. M-. v. d. Brink gistermiddag in Esplanada te Utrecht ter gelegenheid van een bijeenkomst met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven. Voor deze bijeenkomst was met opzet ditmaal Utrecht uitgekozen, omdat daar op het ogenblik het bedrijfsleven klopt op de Najaarsbeurs. Uitvoerig heeft de bewindsman in zijn rede stilgestaan bij de ontwikkeling van de export van voor en na de oorlog. Hij n hierin tot de stelling, dat gedu rende de afgelopen jaren Nederland er ln geslaagd is het handelsverkeer met andere dan de dollargebieden in totaal voortdurend dichter nabij het evenwicht te brengen. Met de dollargebieden is dit echter niet het geval, door verschillende oorzaken. Zo zijn de inkomsten uit be leggingen in de Verenigde Staten en uit de driehoekshandel met Z O. Azië en het Amerikaanse continent, die voor de oor- ■en zeer belangrijke bijdrage lever den tot het sluitend maken van Neder lands dollar balans, aanzienlijk vermin derd. Een en ander betekent, dat het Nederlandse betalingsbalansvraagstuk Het exportplan in 10 punten IMet ingang van heden wordt aan Nederlandse exporteurs,' die naar de Verenigde Staten en Canada exporteren, 10 pet. van het netto geïncasseerde dollarprovenu ter beschikking gesteld tot betaling van in het buitenland verschuldigde kos ten in het dienstverkeer. 2 Financiële steun wordt gege ven gedurende een aanloopter mijn van één of twee jaar voor export-combinaties naar dol- larlanden. 3 Steunverlening aan plannen van het particulierebedrijfs leven tot vergroting,van de Netjerlandse zichtbare zowel als onzichtbare export. 4T.a.v. de onzichtbare export bijzondere steunverlening aan initiatieven tot uitbreiding van de Nederlandse capaciteit voor vervoer en ontvangst van toe risten (uitbreiding hotel-appa- 5 Organisatie van marktexplora- tie-reizen in de dollargebieden, vöorzover van belangstelling uit het Nederlandse bedrijfs leven blijkt. 6 Doen verrichten van markt analyses door speciaal geoutil leerde Amerikaanse hureaux voor die producten, waarvoor potentiële afzetmogelijkheden bestaan. 7 Aanwijzing van een directeur van de Exportbevordering, die nauw samenwerkt met de di recteur van de Economische Voorlichtingsdienst: 8 Instelling van een Adviescom missie uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, die de directeur van de Exportbevor dering gevraagd of ongevraagd adviezen kan geven. 9 Instelling van een ambtelijke commissie, bij wie de directeur van de Exportbevordering wen sen van het bedrijfsleven met gezag kan toelichten. Versterking van de officiële handelsvertegenwoordiging in de Verenigde Staten van Ame rika door de aanstelling van vier over de Verenigde Staten verspreide zgn. „Trade-Com- missioners", onder leiding van 'n „Chief-Trade-Commissioner". markten. In verband met een en ander is een exportplan opgesteld, waarbij Overheid bedrijfsleven innig dienen samen te werken. Uitvoerig ging de minister op deze noodzakelijke samenwerking in, waarbij hy er met enige trots op wees, dat hij de laatste tijd zoveel mogelijk .knellende" voorschriften heeft afge schaft, een politiek, die de Regering ook verder wenst te volgen. Hetgeen de minister over het export plan heeft gezegd, hebben wij elders ln tiental punten summier weergege- Over enkele ervan geven wjj hiér nog iets naders. De export-combinaties, die een stimu- lëringssteun kunnen krijgen, kunnen zo wel bestaan uit producenten van een zelfde of soortgelijk product als uit Vandaag stellen wij U voor: WIEGER VLEDDER, Lisse Koningstraat 27. Wieger is 27 April van dit jaar met de AWatermannaar hpt warme tropenland Vertrokken. Na eerst in Soerabaja te zijn geweest, waar hij al heel wat vrienden heeft ontmoet, is hij thans gelegerd in Ploso bij Soerabaja. Hier heeft hij het best naar zijn zin en Indië vindt hij een prachtig land Niettemin verlangt h(j toch naar huis en naar zijn meisje Bep. Morgen hoopt hij zijn 21ste verjaardag te vieren. Zijn familie feliciteert hem van '~Urte en roept hem een spoedig tot weer ziens toe. fabrikanten van uiteenlopende artikelen, die lot eenzelfde groep behoren. Met ingang van 1 September j.l. is benoemd tot directeur van de. Export bevordering de heer L. Smit, voorheen gebiedsdirecteur bij de N.V. Philip^' Gloeilampenfabrieken, die zich in de practijk van het zakenleven eeri ruimè ervaring op het gebied van de inter nationale handel en de „sales promotion" heeft verworven. Hij krijgt een zo groot mogelijke vrijheid van handelen en mag steeds rechtstreeks contact opnemen zo wel met Amerikaanse als met Neder landse autoriteiten en "instanties. Zijn bureau zal worden gevestigd bij dé Ecor nomisché Voorlichtingsdienst. Op het ogenblik is de Nederlandse handelsvoorlichting in de Verenigde Staten practisch aan de Oostkust ge concentreerd. Nu zullen de vier „Trade Commissioners" over het gehele land worden verdeeld. In ieder geval komt er een in Chicago en in Los Angeles. Een derde vertegenwoordiger komt "in het Zuiden, waar als standplaats New Orleans (Louisiana) of Houston of Dalr las (beide in Texas) in aanmerking ko- Met betrekking tot de standplaats de vierde „Trade-Commissioner" is nog geen beslissing genomen. Als zgn. „Trade-Commissioner" zal optreden de huidige „Director of Trade Promotion" bij de Ned. Kamer v. Koop handel te New York, de heer L. Smilde, die de activiteit der Trade-Commissione-s der reeds bestaande consulaten zal coördineren en nauw met de Kamer van Koophandel zal samenwerken. Voor de beschikbaarstelling aan ex porteurs van 10 pet. van de netto-dollar opbrengst uit hun export naar de Ver enigde Staten en Canada is een speciale regeling in het leven geroepen, die te uitvoerig is om hier te vermelden. De beschikbaarstelling geeft het onvoor waardelijke recht op het verkrijgen van een vergunning tot betaling van in het buitenland (dus niet alleen Amerika of de Verenigde Staten) verschuldigde kos ten in het dienstverkeer, als propagan da- en publlciteitskosten, marktonder- zoekkosten, niet usantiële provisie, reis- en representatiekosten e.d., zomede voor de invoer en betaling van door hen zelf te benalen goederen. Hiervoor worden speciale U.S.-dollar-, c.q. Can. dollar rekeningen in het leven geroepen. Voor de afwikkeling heeft de Nederlandse' Bank een Algemene Vergunning ge kregen. In de meeste grote steden verdwijnen de communistische wethouders Over liet geheel weinig veranderingen in de colleges van B. en W. gehad, waarbij de communisten nog verder werden teruggedrongen. In het algemeen zün er in de nieuw-gevormde colleges echter weinig veranderingen gekomen. Zo keerden de zes wethouders in Am sterdam. dus zonder communisten, terug, nl. B. C. Franke, mr A. de Roos en mr J v. d. Velde, allen P.v.d.A.. F. van tVijck en W. Steinmetz. beiden K.V.P. en A In 't Veld (AR.). Ook in de verdeling der werkzaamheden kwam geen ver andering. De communisten stemden telkens op eigen candidaten. Ook Rotterdam herkoos de vijf afge treden wethouders, nl. J. Meertens. A ,r. v. d. Vlerk en J. v. Tilburg, allen P.v.d.A., H. E. v. d. Brule K.V.P.1 en A. Hogeweg (A.R.). De zesde wethouders zetel, die verleden jaar na het opzeggen i-an het vertrouwen in de communisti sche wethouder, onbezet werd gelaten, orden ingenomen door J. U. Schilt- huis (V.V.D.). De C.P.N.-fractie had zich >or de stemming uit de zaal verwijderd. Ook het Utrechtse college van wet houders werd in onveranderde samen-1 stelling herkozen, terwijl geen der C P.N.-leden in de raadscommissies terug- Maastricht. waar de meerderheid ka tholiek is. stond weer 1 van de 4 wet houderszetels aan de P.v.d.A. af. Voor het eerst sinds 1905 werd hier het zit tend college herkozen. Den Bosch bracht het aantal wethou- Lagesik stelde me in dienst van een satanisch regiem „Als officier en mens gevoel ik me geen misdadiger." Aan het slot van het langste proces, dat het A'damse B.G. ooit heeft gehad, kreeg de beruchte SD-chef Willy Lages gisteravond het laatste woord. Hij bracht het Hof darik voor de menselijke wijze waarop het proces is gevoerd en zijn beide verdedigers voor de wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Hij gevoelde zioh mede schuldig aan het grote leed, dat de Duitsers ons volk hebben berokkend en verklaarde, dat de Duitsers in volkomen verblinding hun beste krachten in dienst hebben gesteld van een satanisch regiem. „Als officier en mens voel ik mij geen misdadiger als Duitser buig ik het hoofd," aldus besloot Lages. Tevoren hadden de re- en dupliek van de p.-f. en de verdediger nog 3Vi uur in beslag genomen. De uitspraak volgt op 20 September. Goudse bioscoopconflict in de raad In de raad van Gouda is gisteren naar aanleiding van het bioscoopconflict medegedeeld, dat B. en W de kwestie van de belastingverlaging via de Ver. van Ned. Geipeenten hebben voorgelegd aan de Regering. De burgemeester deed een dringend beroep op de bioscoop exploitanten om hangende deze kwestie hun theaters weer te openen. Voorlopig geen Philips-televisie meer. De experimentele televisie-uitzendingen van Philips zullen i.v.m. technische werk zaamheden aan de zendinstallatie lopig niet worden hervat. Begin 1950 kan men vermoedelijk weer beginnen. KROONPRINS BOUDEWIJN 19 JAAR Kroonprins Boivdewijn van België is vandaag 19 jaar geworden. In Groningen werdén vier van de vijf wethouders herkozen, tèrwijl in de plaats van de communistische wethouder werd benoemd ir A. Voet (V.V.D.). In Tilburg werden de vier afgetreden K.V.P.-wethouders herkozen, nadat voorstel van de P.v.d.A. om het aantal wethouderszetels tot vijf uit te breiden In Nijmegen bracht de K.V.P. derheid tegen de zin der andere partijen het aantal wethouderszetels vijf: het college bestaat daar thans uit vier K.V.P.-ers en 1 lid van de P. In Velsen werden de beide tische wethouders geweerd en in hnn plaatsen een lid van de K.V.P van de P.v.d.A. gekozen. In Enschede werd de communistische wethouder vervangen door een lid v Prot. Chr. groep. De PvdA houdt en de KVP één In Zaandam werd de communist i college eveneens niet herkozen. In Den Helder is het tot een ernstig conflict gekomen tussen de PvdA! die met 12 zetels de meerderheid heeft en de minderheden. WD. KVP. AR en CHU Deze minderheden verklaarden namelijk niet aan de wethoudersverkiezing te zul len deelnemen, noch aan de verkiezing van de commissies van bijstand, zij weigerden, in deze commissies zitting te nemen, als ze eventueel gekozen den worden. Daarna verlieten de 11 le den van deze minderheden de raadzaal De overgebleven PvdA-leden kozen drie wethouders, allen lid van de eigen partij In de commissies werden ook enige pro testerende leden gekozen. Het conflict is ontstaan, doordat de minderheden samen ook ten minste een wethouderszetel wil len hebben. In Assen is de minderheid in het col lege opgenomen in de persoon van Th Brouwer (AR). De beide PvdA-wethou- ders bleven. In Hilversum keerde de PvdA, die tot nog toe twee wethouderszetels bezette, niet in het college terug; zij begaf zich vrijwillig in de oppositie. Hun plaatsen werden ingenomen door de Prot. Chr. fractie en de VVD; herkozen werden twee wethouders van de KVP Prot. Chr. fractie. Voor het eerst den in de raadscommissies ook enige communisten benoemd. De boeren voelen nattigheid. Het is echter in de gunstige zin bedoeld, n.l. met hét oog op de regen, waarnaar deze landbouwe: Amok in Amerikaanse stad Ex-militair doodde in drie kwartier twaalf medemensen Slachting in Main Street van Camden (New Jersey) Harold Unruh, een 28-jarige Amerikaanse oud-stryder, heeft gisteren in zijn woon plaats Camden in de staat New Jersey in korte tyd twaalf stadgenoten van het tven beroofd. Vyf vrouwen, vyf mannen en twee jongetjes van 2 en 5 jaar erden het slachtoffer van de vlaag van verstandsverbijstering, waarin deze anders kalme en rustige ex-GJ. tot amokiuakeu moet zijn overgegaan. Unruh kwam gistermiddag plotseling et een revolver in de hand uit zijn huis „Main Street" rennen, schoot op een voorbijganger en rende de „Drugstore" Morris Cohen binh'en. In deze typisoh Amerikaanse combinatie var. drogisterij en winkel, waar- men „Soft Drinks" (Coca-Cola, milk-shakes cn ijs) kan kopen, waren op dat ogenblik ge lukkig geen klanten aanwezig Alleen Cohen en zijn vrouw stonden achter het buffet Mrs. Cohen zag de revolver en gilde: ..Een maniak, hij heeft een revol,- Zij rende naarboven en verborg daar haar 12-jarig zoontje Charles.in een hangkast. Toen zij de trap weer afging, werd zij dodelijk getroffen door een kogel.. Unruh stond onderaan de trap en vuurde slechts éénmaal. Cohen moest deze moord machteloos aanzien en trachtte door de achterdeur te vluchten. De waanzinnige schoot ook hem neer. De man was op slag dood; Op dat ogenblik kwam Cohens moeder op. het geluid der schoten af Unruh werd opgeschrikt door haar gegil, juist 03 het moment, dat hij de plaats van zijn misdaad wilde ver laten. Hij draaide zich om en echoot ook op haar. Ernstig gewond zakte de vrou\^ Daarna rende de „Killer" naar de kapperswinkel van Clark Hoover, ves- volgens naar een schoenmakerijen een stomerij. Alle drie de eigenaars werden door hem vermoord In de stomerij be loofde hij bovendien een pasgetrouwde vrouw van het leven. Tenslotte ging Unruh naar zijn eigen woning, waar hij een grote verzameling messen, stokken en munitie heeft. Hij barricadeerde de deur en begon uit het raam op de voorbijgangers te schieten Verschillenden van hen werden gedood, toen zij voor een stoplicht op de hoek van de straat wachtten. Hierbij waren twee jongens van 2 en 5 jaar. Intussen was eén politiemacht aange rukt met traangasbommen en machine- Koningin en Prins eind Sept. naar Overijssel Op 27 en 28 September zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek brengen aan de provincie Overijssel Om ongeveer 7 uur van de eerste dag zal het Koninklijk echtpaar de provinciale grens bij de IJsselbrug papseren. waarna zeer waarschijnlijk een rijtoer door Zwolle volgt. Op de avond van hun aankomst zal een soirée. worden gegeven in ho:el Wien-tjes. De Koningin en de Prins zullen Woensdag 28 September Zwolle verlaten De Prins zal onderscheidingen uitreiken aan militairen Op 13 September zal Prins Bernhard in de "van Gent-kazerne te Rotterdam aan een aantal militairen vah -de Kon. Landmacht onderscheidingstekenen uit reiken, wegens betoonde moed in de Meidagen van 1940 in Nederland en in Indonesië na 1945. Onder hen-bevindt zich ook de Hagenaar C. de Jager, Har- stenhoekplein 10. Er zal geen M.W.O worden uitgereikt, doch wel de bronzen leeuw, het bronzen' kruis en het kruis van verdienste. Bovendien zal de Prins op 14 Sopt. in de Dumoulin-kazerne te Soesterberg een aantal leden van de L. S.K. met het vliegerkruis decoreren. geweren. Vijftig agenten openden het op Unrüh's kamer. Aanvankelijk zonder resultaat, doch, nadat de traan gasbommen door de verbrijzelde ruiten :n gegooid, kwam Unruh kalm ogenschijnlijk ongedeerd naar buitei Eenwoedende menigte stond hem óp wachten en men trachtte hem te lynchen. Een uitgebreid politiecordon was nodig om dit te voorkomen- Behalve de twaalf doden bleken ook nog vier mensen ernstig .gewond te zijn. Unruh zelf was door een kogel in zijn zitvlak getroffen. De moordenaar diende bij een Ameri kaans legeronderdeel in Oostenrijk. Het gehele gevecht duurde 45 minuten. MONTGOMERY ZAKT DE RIJN AF NAAR NEDERLAND Veldmaarschalk Montgomery vertrok vanochtend met de „Général Mangin' van de Franse zeestrijdkrachten aan d< Rijn, uit -de haven van Straatsburg naai Nederland. Uitbundig Den Bosch be groette Koningin en Prins Massa-zang tegen middernacht op de Markt. Het rijk met vlaggen getooide Den Bosch was gistermiddag in uitbundige feeststemming, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard arriveerden voor hun tweedaags bezoek aan Brabant. Toen de s langzaam de stad binnenreden, de gehele bevolking uitgelopen en duizenden schoolkinderen met vlag getjes in de hand juichten de Koningin de Prins toe. Bij de aankomst aan de grens van de stad waren bovendien alle klokken beginnen te luiden. Op de route naar het gouvernementsgebouw stonden op verschillende punten de zes Bosscha muziekcorpsen opgesteld. De Hoge be zoekers betraden het paleis van de Com- aris der Koningin, prof. dr J. de Quay, over de vendels, welke de vende liers der Brabantse schuttersgilden voor hen op de grond hadden neergelegd. Volgens aloude traditie mag slechts de hoogste gezaghebber hier overheen lopen. Ten paleize werd de maaltijd ge bruikt. waarna de Koninklijke gasten zich tegen 9 uur met gevolg per rijtu.g het Casino begaven langs de in floodlight stralende St Janskerk In het Casino werd door 70 tonelisten en voca listen uit de provincie een stuk. getiteld „Brabancia". opgevoerd. Tijdens pauze werd een 70-tal genodigden aa Koningin voorgesteld. Na de gala-avond vertrok het Koninklijk paar in een open calèche naar de Markt, waar de bevol king een massa-zang ten gehore bracht. Koningin en Prins hebben in het gouver nementsgebouw overnacht. Voor het bezoek aan Den Bosch had Prins Bernhard nog een bezoek Uden en Eindhoven gebracht. Z.K H zich over de industrialisatie liet voorlichten. JUBILEUM-GESCHENK VAN DE K-N.V.L. VOOR DE K.L.M. Naar wij vernemen zal aan de K.L.M ter gelegenheid van haar 30-jarig jubi leum door de K.N.V.L. een onderschei ding verleend worden. Dader roofoverval gearresteerd Vanmorgen is bij de Aalsmeerderdijk gearresteerd zekere TG. geboren in en wonende in de Haarlemmermeer, dacht van de roofoverval op de café houder De Haan en diens zuster, gepleegd Maandagavond jl. De verdachte heeft volledige bekentenis afgelegd. Het ge roofde geld is door de politie in beslag genomen In de toestand van de beide Slachtoffers fs enige verbetering ingetreden Dinsdag 13 September zal het Haagse gemeentebestuur de deelnemers congres van de International Air Trans port Association een avond-ontvangst aanbieden in de Witte Brug. Van Bonn begint de victorie der demo cratische Duitse politiek Voor het eerst vergadert het parlement in „glazen zaal" met uitzicht op de Rijn Vandaag is West-Duitsland een nieuw leven hls georganiseerde staat begonnen. Het parlement van de federale republiek kwam, te Bonn byeen in een „glazen zaal", uitzicht biedende op de R(jn. *De nieuwe volksvertegenwoordiging is het eerste, vryelyk gekozen, Duitse parlement, sedert Hitier een einde de republiek van Weimar. En het nieuwe orgaan heeft tot taak, de eerste Duitse regering te vormen, na het, door de geallieerden vernietigde „derde ryk" van Hitier. Deze regering zal echter nog beperkt blijven tot het Duitsland ten Westen van de Elbe en haar werkzaamheden nog verrichten onder toezicht van de Geal lieerde Hoge Commissie. Aan de overzijde van de Rijn, enige kilometers stroomopwaarts, zal tezelf dertijd ook de geallieerde commissie in het moderne en grote hotel op de Pe- tersberg. waar de Britse premier Cham berlain verbleef tijdens zijn bezoek aan Hitler te Godesberg, 11 jaar geleden, haar werkzaamheden aanvangen. Aan de andere oever tegenover het hotel op de Viktorshoehe ligt het paleis van de Bondspresident, eertijds een op leidingsschool voor Hitiers bruinhem- den, die later in een rusthuis voor spoor wegpersoneel veranderd werd. De openingszittingen van beide huizen van het parlement worden bijgewoond door de „hoge commissarissen."^ De Bondsraad, waarin vertegenwoordigers van de „Lander"-regeringen zitting heb ben, vergadert des ochtends Bondsdag, bestaande uit 402 direct ge kozen leden, 'amiddags, geopend dende door de 73-jarige Paul Löbe, de nestor, die jarenlang fungeerde als Pre sident van de Rijksdag onder de eerste republiek. Het Duitse parlement zal ni ook zijn voorzitter kiezen waarna de plechtigheid wordt besloten met muziek uit de vijfde symphonie van Beethoven, een van Bonn's grootste zonen- Zo zal dus Paul Löbe de eerste zit- DAT m.i.v. 3 O.ctober een diesel-elec- trische trein Vlissingen (v. 7.48)- Rotter dam zal worden ingelegd, waar de veer dienst Breskens-Vlissingen op zal aan sluiten. DAT een zware brand gisteren f 5000 schade toebracht aan de fabriek van de Eerste Groninger Lijstenindustrie aan de Achterweg te Groningen. DAT de boerderij van de landbouwer Heitmeier te Eelwerd bij Appingedam door onbekende oorzaak gedeeltelijk uit- biandde en de gehele oogst verloren ging. DAT de bureauchefs der P.T.T. te A'dam (Rijkspostspaarbank) J. Verbeek en B. Tuinzaad zijn benoemd tot refe rendaris. DAT gestreefd zal worden naar een wettelijke erkenning van het beroep „douane-agent" in de Beneluxlanden. DAT geen nieuw personeel voor de ingestelde rijksdienst voor het wegver keer wordt aangenomen, daar het hier een interne reorganisatie betreft. DAT de Ned.-Portugese handelsover eenkomst. welke 1 Juli afliep, ongewij zigd is verlengd. DAT Hr Ms Tjerk Hiddes gisteren uit Willemstad (Curasao) naar Trinidad ver trok. DAT op enige percelen op de Ooster- schelde mosselziekte is geconstateerd, waardoor de leveriyg en de export zeer •orden belemmerd. DAT onder Nieuwdorp Zuid-Beve landhet stoffelijk overschot is aange spoeld van het 13-j. meisje C. M- Buysse uit IJzendijke. dat op 31. Aug. met haar 11-j. nichtje onder Biervliet verdronk. DAT gisteren op Smits scheepswerven te Kinderdijk de slibzuiger Madoera, be stemd voor het dep. van verkeer te Ba- 1. te water is gelaten en ca. half Febr. naar Indonesië vaart o'm aldaar de havens en riviermonden uit te baggeren DAT het Ned. Inst, voor de publieke opinie en het biireau voor interne be drijfsorganisatie te A'dam een dienst voor bedrijfsenquètes hebben opgericht DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week steeg van f 3029 millioen tot bijna f3031 millioen. DAT Jac- de Gijt te Ede met ruim 1225.000 laagste inschrijver was voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw voor de Ned. Handelmij te Tiel. DAT kol. G. I. van Leeuwen benoemd is tot generaal-majoor bij het KNIL. DAT gisteren aan 150 A'damse politie- lannen, die bijde inhuldiging van d< Koningin een speciale taak hadden, de zilveren „inhuldigingsmedaille 1948" is uitgereikt. DAT op 19 Sept. wordt begonnen met het plaatsen van de nieuwe brug over de Rijn bij Arnhem en er tot eind No vember slechts één rijbaan voor het 'erkeer beschikbaar zal zijn. terwijl ei ;o lang voor de wielrijders een pont- DAT het Ned. consulaat te Amoy China) sinds 27 Aug. is gesloten. DAT Vlissingen de geringe loscapaci- eit voor vissersschepen wil opheffen door de bouw van 3 aanlegsteigers, v door 9 in plaats van 2 schepen tegelijk gelost kunnen worden. DAT in de cichoreifabriek van Bokma de Boer te Leeuwarden binnenkort koelhuis (2000 m3 inhoud) voor Friese fruittelers wordt ingericht- DAT Montgomery niet de Airborne- herdenking in Arnhem zal bijwonen, zoals eerst werd verwacht. DAT de fa's Steensma en Kerke, beide te Utrecht, met resp. f 1.447.000 f 1.840-000 laagste en hoogste inschryfster waren voor de bouw van een spoorweg emplacement te Hillegersberg- van de Bondsdag openen. Van de voorzitterszetel af zal hij aankondigen; „Ik ben Paul Löbe. Ik werd 14 December 1875 geboren. Is er een afgevaardigde de zaal. die ouder is dan ik. dat hij zich melde". Wanneer zich geen ouder lid meldt, dan zal Löbe zeggen: „Ik neem 1. dat ik het oudste lid van de Bonds dag ben en als zodanig verklaar :k hierbij de zitting geopend." Als (voor lopige) voorzitter van een Duits parle ment is Löbe de opvolger van Göring. die in 1932 de voorzittershamer vs Rijksdag overnam uit de handen Dr Karl Arnold, de Chr.-Dem. Minis ter-president van Noord-RijnWestfa- len werd tot voorzitter van de bonds raad gekozen. Gisteravond is H.M. de Koningin voor een officieel bezoek aangeko men in Den Bosch. Prins Bernhard had zich in Hedel by zijn gemalin gevoegd. De Koningin en de Prins schreden, volgens eeuwenoud ge bruik (het recht van een gekroon de vorst) over de vendels naar het borders van het Provinciehuis. In Tsjechoslowakije worden kloosters gevangenissen Communistische autoriteiten in Praag nemen gebouwen over, die aan -R.K. kloosterorden behoren. Naar men gelooft, worden in de kloosters gevangenissen Blik Westwaarts De rede. welke minister Van den Brink gisteren te Utrecht voor de •vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven heeft gehouden, beschouwen ;n belangrijke aansporing voor het bedrijfsleven om de blik Westwaarts richten. Ons land heeft, meer dan enig ander land misschien, een exporttaak. Het zal moeten exporteren, wil het in economisch opzicht nog enigermate het hoofd boven ater houden. Het zal moete'n exporteren aar Amerika en Canada. Dat zal geen gemakkelijke taak zijn. De Amerikaanse industrie zal zich juist als industrie tegen import uit de vreemde gaan verzetten en zij zal dit des te ge makkelijker kunnen doen aangezien ze zeer gedifferentieerd is en efficiënt geleid wordt. Met andere woorden: de Ameri kaanse industrie is voor haar taak be rekend. Bovendien zijn er naast Nederland nog andere gegadigden' voor export naar Amerika. Behalve de Amerikaanse con- zijn ook de andere exporteuri evenzovele concurrenten. Hoe dan toch iets te bereiken? Wel, door opvolging van de eenvoudige econo mische waarheden: goedkopere waar, betere waar en groter activiteit by de bewerking van de afzetmarkten. En goed kopere waar is weer vooral te bereiken door verhoging van de arbeidsproductie. Akker beploegen Voor een belangrijk deel had de rede an minister Van den Brink betrek king op de vraag, hoe Amerika ontvanke lijk kan worden gemaakt voor de goede- elke ons land zou kunnen expor- Dat is ook, zouden we haast zeg gen, het- beslissende punt. Voor export geldt, dat de klant koning is. Die klant /orden bereikt. Amerikanen zullen onze goe deren niet daarom willen kopen omdat ze die Nederlanders zulke aardige mensen ihden of omdat ze er ons een plezier ïee denken te doen. Zo zyn de mensen u eenmaal niet en zo zijn de Amerikanen ok nilt. Neen, dat moet alles zakelijk worden bekeken. Versterking van de officiële handels- ertegenwoordiging. zoals de Regering zich deze thans voorstelt, kan daarbij ge wichtige diensten bewijzen. En een han delsvertegenwoordiging, die zo'n beetje heel Amerika is verspreid. En voorts handelsvertegenwoordiging, die werkelijk handelsvertegenwoordiging is en haar ac cent vooral niet krijgt van het departe ment van Buitenlandse Zaken. De ervaringen, welke Nederland voor wat Amerika betreft heeft opgedaan met het departement van Buitenlandse Zaken, eenmaal ongunstig. We noemen alleen maar de voorlichting. We weten niet. of de nieuwe handelsvertegenwoor diging zal slagen. We weten wel, dat ze niet zal slagen wanneer ze op deze wijze worden gevoerd. Eis is dus, dat men blijft samenklitten in een New- Yorkse wolkenkrabber, maar dat men gaat tot het Amerikaanse volk zelf. De akker pioet worden beploegd^ Ambtelijk of niet Er blijven na deze voorlopige uiteen- 1 zetting van-minister Van den Brink 1% wel vragen over. Èr komt een exportplan. De Regering bereid exportcombinaties, welke enig perspectief aannemelijk kunnen maken, financieel te.steunen, althans voor de eer- en of-twee jaar. Dat is dus eigenlijk Nederlandse Marshall-hulp aan de exporteurs. Voorts, komt er een directeur de uitvoering van het plan wordt belast. Dan komt er een adviescommissie vertegenwoordigers van het bedrijfs leven. En dan komt er ook nog een amb telijke commissie. Over de grenzen van de onderlinge ver houdingen van al deze nieuwe instellingen zal nog wel wat meer licht geworpen dienen te worden. Maar hierover behoeft, dunkt ons, geen onzekerheid te bestaan. Dit wordt geleide export Geleid ook in deze zin. dat de ambtenaren, zy het na it het bedrijfsleven, zullen be palen in welke mate faciliteiten op het ;ebied van de deviezen zullen worden ilisschien kan het niet anders dan op deze wijze. Maar wij moeten hopen, dat het ambtelijk apparaat in de practijk geen belemmering van de export blijken zaL Er zijn bij export nu eenmaal twee deu- die open moeten staan, de deur van het vreemde land èn de deur van het eigen land. Wy maken deze opmerkingen, omdat het doel dat de minister zich uiteindelijk ogen stelt, voor land en volk meer dan belangrijk genoeg is om te worden bereikt Maarten de Mooy overleden 3-jarige Maarten de Mooy uit Rijnsburg, die eergisteren zo ongelukkig terecht kwam bij het duiken in de Uit watering te Katwijk aan Zee en een broer van de onlangs doodgeschoten Jan de Mooy. is vannacht om half 4 in de Ur- sula-kliniek te Wassenaar overleden. De begrafenis vindt a-s. Zaterdagmiddag om twee uuur plaats op de Ned. Herv. be graafplaats te Rijnsburg. Het overlijden heeft in Rijnsburg diepe indruk ge maakt. In Nijmegen wordt 10 ton fruit per dag doorgedraaid In Nijmegen is de aanvoer van fruit thans zo groot, dat dagelijks tenminste acht uur wordt geveild Voor de export Jiggen de prijzen 7 cent hoger dan voor de binnenlandse markt. Gemiddeld wordt er per dag 10 ton minderwaardig fruit doorgedraaid. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bevolkt met hier en daar een enkele regenbui en in de nacht en och tend plaatselyk nevel of mist. Aanvan kelijk zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Later in. het Westen van het land zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN 15 September L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1