Mary Pos, propagandiste voor Nederland in alle werelddelen ear; VAN DER WAAES DE BESTE DUIF UIT HET GESTAPO-HOK DE UITZET 3 ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 BEKENDE LANDGENOTEN THUIS (Van een onzer verslaggevers) Het „thuis" van Mary Pos, als zy niet reist, spreekt, of in haar kleine auto door het land zwerft is haar oude werkkamer aan de Prinsessegracht in Den Haag. Een verweerde poort moet U openduwen, een binnenplaats van plavuizen over steken en aan de achterzijde tegenover wat eens een synagoge was een kleine trap bestygen, voor U weer voor een deur staat, die, via een tweede trap, naar die oude kamer voert. Zo ingewikkeld als deze procedure schijnt is de bewoonster van de kamer en de nevenvertrekken evenwel niet. Zij komt haar mannelijke gasten tegemoet met een klein formaat tobbe, waarin zij hun thee schenkt. Dat is hét middel om een man het gevoel te geven, dat hij thuis is Hij zet zioh gemakkelijk. En hij kijkt rond in deze vrouwenkamer. In dische landschappen van Eland aan de wanden Zware kasten tegen de muren. Een schrijfbureau onder een pers, die met getypte vellen en een schrijfmachine bedekt is. Poppen op een bank, meege sleept uit alle landen der aarde. Boeken, portretten van groten en minder groten en uiteraard Mary zelf. Fors en breed en hartelijk, als tijdens haar lezingen. Dan staat zij voor honderden van haar avon turen te vertellen. Te getuigen van haar geloof, dat hier, in deze kamer uitdruk king vindt in een rüw houten kruis, van haar liefde voor Nederland en van haar wantrouwen in de mannenwereld, die, hoe onmisbaar ook, haar speciale treurige kanten heeft, als het op erkenning* der vrouwen aankomt! En wat het laatste betreft: Mary Pos doet wat zij deed en leeft, zoals zij leeft, om aan te tonen, dat een vrouw naast de man, een zelfstandig bestaan op kan bouwen. „M'n vader en moeder" zegt ze, „wa ren mensen vol ideafbn en fantasie. Dat moest wel. De vader, evangelist in Noord Holland, had al z'n idealisme en fanta sie nodig om onder de polderwerkers en turfgravers een klankbodem voor zijn boodschap te vinden. Maar moeder kon vertellen en Mary dankt aan haar het talent, dat haar nu volle zalen en kerken bij haar lezingen geeft." Haar eerste optreden gold de kinderen van die Noord Hollandse polderwerkers en turftrappers. Dertien jaar was ze, toen ze hen, op een Kerstfeest, de kerstge schiedenis vertelde. Het gebeurde in een stal. De fantasie van de moeder was, in de dochter, dienstbaar gemaakt aan het Idealisme van de vader. Dat is zo gebleven. Haar eerste reis, raar Londen, om er een reclamecongres bij te wonen, bracht haar naar de Slop pen, waar zij met de Leger des Heilsmen- sen, de bewoners bezocht. Zij vormden het onderwerp van haar eerste artikel. En in alle landen, die zij bezocht, heb ben de eenvoudige mensen, levend in moeilijke omstandigheden, haar altijd tangetrokken. Alle landen Er was destijds in Noord-Holland een meisje dat leed aan horizonkoorts. Zij fietste, met een vriendinnetje, van Pur- merend naar de bollenvelden, heen tegen de wind op en terug precies zo, want de wind deed wat hij vaker doet in dit goede land, n.l. draaien, en in Haarlem ont dekte zij toen de bol in de toren van de St Bavo. Van de pauze in Haarlem maak te zij gebruilk om tot in die bol te klim men en van daaruit Holland te gezien. Het behoeft niet nader gezegd te worden, dat dit meisje Mary Pos was. Later keek zij op gelijke wijze uit over de horizonten van alle werelddelen: door de ruiten van vliegtuigen en luchtschepen, van scheeps dekken en achter treinvensters. In Europa en Azië, in Rusland en Argentinië, de Noordpool en in Australië. Een carrière om jaloers op te zijn. „Daar is geen enkele reden voor", zegt Mary. „Vraag niet wat het voor inspan ning kost om deze reizen te maken. Ze voor te bereiden en ze uit te buiten in lezingen en boeken. Dat betekent dag en nacht werken." Daar is ze trouwens bij opgevoed. Twaalf jaar was ze, toen ze van school kwam, om moeder te helpen, Maar ze is nooit erg huishoudelijk ge weest. Dat wil zegden: ze heeft nooit vol doening kunnen vinden in het doen van de huishouding alleen, Bovendien: ze was uiterst gierig. Dertien jaar oud kreeg zij haar eerste baantje. Voor ƒ1 per week. En ze ging studeren. Talen in de eerste plaats. Want zegt ze: „er is niets zo mooi als het leren van talen van vreemde vol ken. Je dringt ermee door tot de me zelf." De mensen, die zij opzoekt in Bijna geen jaar ging er voorby of er wer-i lijke wijze, waarbij deze Joodse boeren, den op het land nederzettingen gesticht, boerinnen en ambtsbeden, van wie er Aanvankelijk geschiedde dit meestal door velen een academische opleiding hebben Joden uit Oost-Europa, die aankwamen gehad, ons ontvingen. Onder hen bevin- zonder middelen, maar toegerust met) den zich Joden, die afkomstig zijn uit gezinnen, in de mijnen waar zij werken, op de schepen, waarin zij waren. Alleen daardoor krijgen haar lezingen en haar boeken die levendigheid, die ze zo aan trekkelijk maken. Boeken schreef ze over Bali, over Indonesië zoals: „Eens op Java en Sumatra", dat het laatste reisboek is I over Indië in zijn glorietijd, over Austra-I lië, land ,van de toekomst, dat „eenvraag baak werd voor allen dié emigreren wil len, over Ametika, dat ze voor. de oorlog zag en daarna weer, ov.er Zuid-Afrika. Die schrijf lust dateért Ó6k van haar elfde jaar. Tóen schfeef ze "haar eerste verhaal. Later volgden boeken als „Naar het land van de rode rhododehdron", dat de historie behandelt van de oudste-Pro.- testanten, de Waldenzen. En zelfs schreef ze een boek, dat, als jongensboek, kroond werd: „Toen de zee crver het land kwam", een verhaal over de watersnood van 1916. Altijd bezig, is een vrouw als Mary Pos. Haar jongste reis ging naar Egypte en de getypte vellen, die daar op de schrijftafel liggen, zijn het begin, van een lezingenreeks over dit onderwerp. „Sprong naar het land der Farao's" zal de titel. zijn. Zij .ontdekte er:'prachtige dingen. Een Nederlandse loods trof zij op: het Suezkanèal en érgens in Opper Egypte een Haagse,Heieen Voorhoeve, die er zending drijft onder de. Egyptér naren. En. juist die Nederlandersoveral in de wereld zijn zo, belangwekkend. Omdat zij er de traditie van ons land bewaren. Erg. hard werken en er wat presteren. „Vroeger vermeed,:ik de, Ne derlanders als ik in het buitenland was, tegenwoordig zoek'ik ze op,"' Zo blijft ze, Nederlands, Mary Pos-, ón danks haar „Amerikaanse" carrière en levensopvatting. Zij pioniert op haar eigén terrein en zij. bouwt een reputatie op, gelijkwaardig aan die van de Ne derlanders, die overal' op de wereld bouwen. Als dezë, levert zij een-degelijk stuk werk af. of zij nu leèst of schrijft of;kookt, want zij bleef bij al 'haar werk: vrouw. 1 - Dat blijkt uit haar liefhebberijén: in een schoon huis wonen, zorgen en toe zien en dathet schoon -en fris blijft eneten koken. „Soep kóken is m'n speciale hobby". Soep en bóuillon- Van de kookkunst heèft ze eencultus gemaakt! En wat ze serveert genieten haar vele 'gasten niet aandacht. „En nü het toch, over hobby's heb ben", zegt ze, „aan. sport doe ik oog er? veel en ik doe het erg graag. Paardrij' den, zwemmen en vroeger roeien. Maar er komt allemaal zo weinig van. Alleen zwemmen. Bijna iedere dag. In het Volkszeebad van Scheveningen en liefst zo ver mogelijk uit de kust. Want die behoefte ver weg te gaan is erin gebak ken. En daarnaast altijd het heimwee naar huis." Dat typisch Nederlandse en typisch vrouwelijke, dat is het aantrekkelijke in deze beroepszwerfster. De jonge staat. Israël (2) Dokters en advocaten werden land bouwers en soldaten (Door mr J. A. de Wilde) Het spreekt vanzelf, dat de absorbering vt tlood-arme land en dat de vorming van eer als er een enigszins stevige economische e Dit was de onverbiddelijke voorwaarde voc als Herzl zich stelden. Wat is e teneinde deze voorwaarde te vervullen n vele duizenden Joden In dit kleine Joodse Staat alleen mogelijk waren i financiële ondergrond werd gelegd, r de verwezenlijking van de Idealen, ln Palestina geschied In de loop arbeidskracht en idealen. Ook al kregen deze mensen gronden toegewezen, die door Rotschild, de Kolonisatiebank of Fonds (Keren) van Arabieren waren kocht, dan hadden deze mensen toch e strijd te le grond door irrigatie en harde arafoeid weer vruchtbaar te maken, de omwonende Arabieren in bedwang te •houden en de in verschrikkelijke mate heersende malaria te bestrijden. Dit heeft aanleiding gegeven tot allerlei coöpera tieve samenwerking, maar uniek is de in Palestina veel voorkomende, geheel eigen wijze van kolonisatie, n.l. de Kibboets (verbond). Zij berust op (niet politieke) communistische beginselen. De leden van de Kibboets hebben het praktische doel gezamenlijk en in gemeenschap van goederen door gemeenschappelijke arbeid de grote moeilijkheden, verbonden aan de 'terugkeer tot landbouw, bestrijding ziekte, bescherming tegen roof en moord, bewerking van de bodem, irrigatie az., te overwinnen. In de Kibboets geeft ieder lid zyn ar beidskracht ten bate van het collectieve geheel. In ruil daarvoor ontvangt hij be huizing, eten (in een gemeenschappelijke eetzaal), kleding en enkele andere be nodigdheden. Er bestaat geen particulier 'bezit (behalve van lijfgoederen, boeken, terwij'l in sommige Ki'boetzim zelfs gemeenschappelijk bezit zijn). In de Kibboets circuleert geen geld. Ieder ont- Jt naar behoefte. Er zijn geen sociale, politieke of economische privileges. Man en vrouwen hebben volkomen gelijke rechten. De kinderen zijn niet bij de ouders. Hun verzorging en opvoeding ge schiedt in kinderhuizen. Het beheer en de administratie zijn democratisch inge richt. De hoogste macht in de Kibboets berust bij de algemene vergadering van alle leden. Een uitvoerend comité wordt gekozen. Het is verantwoordelijk aan de algemene vergadering. Het werk wordt verdeeld. De leden verrichten hun arbeid volgens een vastgesteld economisch plan. De meeste Kibboetzim (meervoud van Kibboets) zijn gemengde landbouwbe drijven van duizend en meer dunams. Er er van honderd, maar ook wel van duizend personen. Zij produceren tarwe, rogge, haver, honing, citrus (citroenen, sinaasappelen en mandarijnen) en exploi teren vaak visvijvers (karpers) en hoen derparken en sommige beoefenen bos- cultuur. Er zijn evenwel ook Kibboetzim, die industrieproducten vervaardigen. De „penningmeester", of liever de man, die met de buitenwereld in contact staat, is feitelijk de enige man, die met geld om gaat. Ieder lid kan jaarlijks enige weinige Israëlische ponden krijgen (een Pond is pl.m. ƒ10.70), als hy eens naar de stad of op bezoek buiten de Kibboets gaat. In tot ontwikkeling gekomen Kibboets ziet men een serie moderne betonnen huizen met grasperken, bloembedden bomen beplante lanen. Meestal staat het gebouw van de gemeenschappelijke eet zaal in het midden. Daar vlakbij treft men verder baby- en kinderhuizen, scho len, kinder- eet- en slaapzalen aan. D« echtparen hebben een kamer voor eigen gebruik, liefst met een klein terras voor. Meestal bevat een huis vier zulke kamers. Toch leidt reeds nu de niet te onderdrukken trek naar zekere indi- viduële vrijheid er hier en daar toe, dat men één-gezinswoningen sticht en dat de kinderen bij de ouders overnachten. Het leven in de kibboets staat meestal op hoog cultureel peil. Ik heb verschei dene kibboetzim bezocht en werd steeds getroffen door de beschaafde en harte- Nederland en ook vele, die er hun land- bouwopleiding hebben ontvangen. Men treft in bijna iedere Kibboets vee aan, dat uit Holland komt, soms ook vee, dat een gekruist HóllandsDamasceens is. Deze kibboetzim hebben geweldig veel gedaan voor de economische opbouw het Joodse leven ip Palestina. De te genstelling tussen het land, dat bij zulk een kibboets in bewerking is en het land, zoals de Arabieren het gebruiken is wel treffend. De Joden niaken van Palestina weer een vruchtbaar land. Ik heb hier in overvloedige mate de medk de honing mogen proeven. Naast de kibboetzim zijn er ook min- ?r ver gaande vormen van coöperatie Honderden van deze nederzettingen zijn r Palestina verspreid. Voortdurend oude kibboetzim nieuwe immigran ten op en worden er nieuwe gesticht. Of deze vorm van samenwerking op de duur stand zal houden kan in het mid den gelaten worden. Maar het staat wel vast, dat deze manier van kolonisatie veel bijgedragen heeft tot het be reiken van het doel: het bevolken van Palestina met Joden, die niets anders ter beschikking konden stellen dan hun ar beidskracht en goede wil. Algemeen wordt ingezien, dat de Landbouw de voornaamste basis vormen moet voor de verdere ontwikkeling van het land. Voor iemand, die de Westerse Joden kent als dokters, advocaten en kooplie den, is het in hoge mate bevreemdend hier de zonen en dochters van diezelfde Westerse Joden aan te treffen als mende landbouwers en geduchte mili tairen. Het is algemeen bekend, dat i leden jaar, met name in de strijd Jeruzalem, de meisjes net zo hard moedig hebben medegevochten als de Ook in de vele nederzettingen n dapper gestreden en __.i de vele betekenisvolle der verschillende nederzettingen,, zoals Ha'Mishmar ha Sharon (de wacht Saron) en Ha'MLshmar Ha'Emek Jisreël (dé wacht bij de vlakte van Jisreël). Maar niet alleen de landbouw, ook de industrie is voor een land als Palestina onmisbaar. Hoewel Palestina ai grondstoffen is er toch in de eerste helft van deze eeuw een industriële ontwikke ling tot stand gekomen, uitsluitend door de arbeid der Joden (niet van de Arabie ren). De steden Haifa en Tel-Aviv en vele plaatsen in de Sharon-vlakte (de kuststreek, waar nog altijd de roos var Saron bloeit), zijn daarvan getuige. Even als in de landbouw hebben ook op dit gebied de naar Palestina verhuisd* den getoond, dat zij in staat zijn iets groots te produceren. De eerste grondslagen voor de tegen het Noorden van Jaffa aangebouwde stad Tel-Aviv(dit betekent lente-heuvel) zijn gelegd in 1909. Nu is het een stad van over de tweehonderdduizend inwoners, uitsluitend Joden. Mooi is de stad niet. De groei is snel gega'an. De straten zijn veel te smal om het enorme verkeer te verwerken en overdag maken de zware vrachtwagens een oorverdovend rumoer. Jéruzalem overtreft het verre in aanleg en schoonheid Maar toch zijn er in Tel- Aviv veel fraaie gedeelten in de buurt van de zee. bijv. de Rotschild-boulevard. Een behoorlijke zeehaven heeft de stad nog niet. Met behulp van lichters wor den' de /eeschepen gelost en geladen. De havenstad Haifa is prachtig gelegen tegen de Karmel aan. Ik zag de stad voor het eerst 's avonds om 10 uur vanuit de zee. Het was een waarlijk schitterend gezicht Tjjdens de tweede wereldoorlog, die in economisch opzicht voor de bewoners van Palestina een gulden tijd is geweest, heeft de industrie zich sterk uitgebreid en heeft de bevolking vooral de ste delijke een tijd van grote welvaart doorgemaakt. Het sociale leven heeft zich in 1 Joodse Palestina op eigen manier o wikkeld. Over de sociale structuur de kibboetzim schreef ik reeds. Zij enig in haar soort. Ook de organisatie der arbeiders draagt een geheel eigen karakter. Er bestaat een sterke socialis tische tendez. Het grote, men mag wel zeggen monopolistische Vakverbond der socialistische arbeiders in allerlei schake ringen, heet in het Hebreeuws de Hista- droet (afgeleid van sader ordenen) Het merkwaardige van deze Histadroet is dit, dat het niet alleen Vakverbond, maar tevens kolonisator en oprichter en indi rect exploitant van economische onderne mingen is. Deze organisatie beheerst fei telijk het economisch en het politieke le ven. Zelf drijft de Histadroet geen han del en doet ze geen zaken. Maar daarvoor is een speciaal lichaam gecreëerd: Che- vrat Ovdim (maatschappij der werken den). Deze Chevrat Ovdim en de exe cutieve der Vakverenigingen hebben de zelfde directie en zo is er een coördinatie- De Histadroet omvat meer dan 75 pCt van alle loontrekkers, die met hun ge zinnen meer dan de helft van de be volking van het land vertegenwoordigen ende absolute meerderheid bij de verkiezingen hebben. Als men ziet op de voorlopige resul taten, behaald in een tijd van betrekke lijke welvaart, heeft de Histadroet wel goed en stimulerend gewerkt, daarbij ook .indirect geholpen door financiële steun van buitenaf. Maar dit vakverbond is toch feitelijk een grote kapitalistische onderneming, die koopt en verkoopt, die landbouw en industrie beoefent, die de hele Palestijnse economie beheerst en opkomende con currenten annexeert of dooddrukt. Zij is er met haar onweerstaanbare machtsmiddelen op uit om vrije bedrij ven en industrieën in zich op te nemen met het gevolg, dat een flinke midden stand zich op de duur niet zal kunnen ontwikkelen. Naar mijn mening moet de combinatie vakverbond-kolonisator-on dernemer te langen leste nadelige gevol gen hebben en politieke corruptie, al thans eenzijdige bevoordeling van be paalde bevolkingsgroepen in de hand werken. Aanvankelijk wil het mij voor komen, dat (natuurlijk naast andere in vloedrijke factoren) de Histadroet mede schuldig staat aan de enorme duurte, die een ramp voor het land dreigt te worden. De vervoerskosten (om een voorbeeld te noemen) zijn zeer hoog. Het vervoer van een paar handkoffers van Haifa naar Je ruzalem kostte ongeveer f 40.Op de terugreis vertelde mij een medepassagier, van Amsterdam naar de haven van Haifa dat zij voor het verzenden van een koffer f 25.moest betalen en voor het trans port van die zelfde koffer van de ha ven van Haifa naar een huis in de stad 8 pond, die is ruim f 80.Mijn op rechte waardering voor veel groots, dat in Palestina geschied is, mag mij niet weerhouden op dit punt enig wantrou wen voor de toekomst uit te spreken. Het drama van het Englandspiel (Van een bijzondere medewerker) De figuur van Antonius van der Waals, de Rotterdamse electromonleur, die zulk een verschrikkelijke rol heeft gespeeld in het Englandspiel als V-man van Schreïeder, is een psychologisch raadsel van de eerste grootte. De president van de Bijzondere Raad van Cassatie waardoor Van der Waals in laatste instantie jiaar het vuurpeloton werd verwezenheeft volkomen terecht opgemerkt, dat het later voor criminologen nog vaak een onderwerp van studie zal zijn, hoe een mens er toe komen kon op zo geraffineerde, koelbloedige wijze en met zo groot misbruik van al te gul geschonken vertrouwen enige honderden mensen door verraad de dood in te jagen of naar de ellende van de Duitse concentratiekampen te voeren. Dat is reeds een vraagstuk op zichzelf. Er zijn nog tal van andere vragen, die I levensbaan was als een sterke helling, rond deze verrader opdoemen. Ze zullen waarop geen stilstand mogelijk is en zij in deze artikelenserie stuk voor stuk aanis geëindigd in een afschuwelijk moeras de orde komen, maar reeds thans dienen wij er met nadruk de aandacht op te vestigen, dat Van der Waals, naar wij I Rotterdamse jongen, die i der Waals komt aan bij de Raad van Cassatie met vrij grote zekerheid kunnen aan- :n, althans gedurende korte tijd en de uiterlijke schyn, aan de zijde van de illegaliteit heeft gestaan. Het is een niet te loochenen feit, dat hij in 1941 :endapparaten heeft gebouwd voor de ondergrondse groep van de Delftse prof. Schoenmaker. Nauwelijks een'jaat later joeg hij als een bloedhond achter al. de genen, die in de strijd tegen de bezetter geheime zenders gebruikten Verbitterd egoïsme, een enorme gel dingsdrang en een onlesbare dorst naar geld hebben van de degelijke arbeider, die Anton van der Waals ontegenzeg lijk was, de grootste verrader van onze moderne geschiedenis gemaakt. Ware het karakter van deze man niet zo volkomen a-moreel en normloos geweest, hij zou het wellicht ver hebben gebracht. Hij was bezeten van de wil, het ver in de wereld te brengen. En aanvankelijk con centreerde hij zich daarbij op zijn vak, waarin hij reeds als leerling van de Am bachtsschool te Rotterdam uitblonk: de electrotechniek. Bij de firma De Hoop in de Maasstad was hij een gewaardeerd medewerker, die vrij zelfstandig allerlei opdrachten in fabrieken en op schepen uitvoerde. Hij had een natuurlijke aan leg voor techniek en daarnaast helaas, zoals Schreieder onlangs opmerkte, een natuurlijke „begaafdheid" voor het spion- nagewerk. De zucht naar successen, die hem in genieuze belinstallaties, zendapparaten en zelfs een nieuw motormechaniek deed ontwerpen, leidde hem over alle grenzen van fatsoen en van menselijkheid, toen hij eenmaal onder de diabolische leiding van Schreieder zijn werk als menselijke jachthond was begonnen. Deze man ken de geen grenzen, geen moraal, geen trouw geld, vrouwen, succes en macht waren tenslotte de enige dingen, die in 2 zijn verloren leven waarde hadden. Zijn reformeerd gezin opgroeide bij „oude schrijvers" en bij de psalmberijming van Datheen, de jongen die een vrome moe der had en een zuster, die iedere Chris tenvrouw tot voorbeeld kan zijn, bracht het zover in het verraad, dat zijn naam in de bangste jaren van ons volksbestaan tot een vloek werd voor allen, wier hart standvastig bleef in tegenspoed en die de strijd om de vrijheid medestreden in het onschokbare geloof aan de overwinning. Als hij in zijn dodencel van de Rot terdamse strafgevangenis de elfde Octo ber van dit jaar nog zal beleven, wordt hij 37 jaren oud. Viermaal is hij getrouwd, driemaal in Rotterdam onder eigen naam, de vierde maal het was in 1944 te Loosdrecht onder de naam Van Veen. Dat hij, tussen deze huwelijksbedrijven in, de dochter van een illegaal werker verleidde en een verhouding had met de secretaresse van Schreieder. dat hij na zijn arrestatie erkennen moest twee men. sen eigenhandig te hebben gedood, dat hij zijn revolver afvuurde op een vluchtend illegaal werker, dat hij zelfs oude men sen beroofde van al hun bezit, dat hij grote bedragen verwierf door bedrog, zwarte handel, chantage en het „in be slag nemen" van goederenvoorraden, dat hij at aan de tafels en sliep in de bedden van de mensen, die hij voornemens was et verraden dat alles tekent Antonius van der Waals ten voeten uit. Wie dit alles weet verwondert er zich niet meer over, dat Schreieder hem vleiend zijn „Ringeltaube" noemde d.w.z. de beste duif uit het hele Gestapo-ho'c. Nu de processen tegen de velerlei boeven uit de bezettingsjaren ons duidelijk heb ben gemaakt, welke wezens uit de onder wereld tegenover ons verdrukte volk hebben gestaan, komt deze vleierij van de aalgladde Kriminaldirector wel in een bijzonder schril daglicht te staan. Niet voor niets gaf Hitier, op voordracht van dr Harster. de chef van de Sicher- heitsdienst, in 1943 aan Van der Waals het Adelaarskruis op grond van zijn ver diensten voor het Groot-Duitse Rijk. De S.D.-chef Harster heeft het hem, als blijk van zijn bijzondere waardering, persoon lijk overhandigd. Dit zijn dus de voornaamste dramatis personae aan de geografisch gezien Ne derlandse kant van het Englandspiel. Giskes, de man van de militaire contra- spionnage (Abwehr), Schreieder, de Kriminaldirektorvan de S. D.-afdeling die hetzelfde werk deed, May de knappe specialist op het gebied van het code wezen en Van der Waals, die het vuile werk opknapte. De drie eerst genoemden waren reeds vakmensen, toen zij in Ne derland kwamen om de huichelachtige woorden van vriendschap, die Seyss- Inquart in 1940 op het Buitenhof sprak, met stromen bloeds te interpreteren- De vierde werd hun beste leerling De spelers zyn aan u voorgesteld, voorzover zij aan de Nederlandse kant van het afschuwelijke toneel hun ont zettende rol vervulden. Aan de overzijde waren er anderen, die een rol speelden. GU zult hen zien, getekend naar de niets en niemand ontziende waarheid, die on danks alle verzet, ondanks alle hele en halve dreigementen, ondanks alle tegenwerking zal worden neergeschre ven. Niet ter bevrediging van ongezonde sensatiezucht, niet om recht te praten wat nu eenmaal hopeloos krom Is (ge lijk het in deze materie op meer dan schandelijke wyze gebeurd is), maar om eindelijk, ruim vier jaren na de bevrij ding, ons volk te geven waar het recht op heeft: algehele opening va nopens het duistere drama Englandspiel. (Het vorige artikel stond in c mer van 27 Augustus jJ.). zaken Verrassingen en vragen bij het zang concours in Oostende Het zo groots opgezette muziekfestival in de Belgische kustplaats Oostende behoort weer tot het verleden. Het eeuwfeest van het conservatorim aldaar is goed feest geworden, vooral dank zij de initiatieven van de conservatorium directeur Emile De Vlieger en mede dank zy de burgemeester, de heer Serruys, wat de medewerking van het gemeentebestuur betreft, kosten noch moeite spaarde om de aandacht van de gehele wereld weer op het schone Oostende te doen vestigen. deze uitslagen waren toch wel zo ver rassend, dat zelfs de Belgische radio- ersverse dominee heeft T-» f-f T T T /TT r~W T~l m De jonge en kersverse dominee heeft de wind wijkbericht in de kerkbode een jubel lied. In hartelijke dank verantwoordt hy een stapel giften, die variëren van honderd tot en met één gulden. En daarnaast geeft hij opsomming 2eJccr dat die andere ontvangen weldaden: kinderwagen, een baby-uitzet, een herencostuum en een wintermantel plus nog de nodige ondergoederen. tfimx Toen hö het reteos Bereed hed, heeft „éér"dan domteeTken" hj, trwmfantelvk oetechen en heel w,,oflen e„ mtho„den. diep in zyn hartje is hy e- die ook al op het spreekuur zit, niet achterover drukt en dat z wezen want daar verzuipen toch maar weer enzovoort enzovoort; laatste is niet tuigd geweest dot hij het mei klaren pieteTja„sen j, WaorWk wel bereid oeOToeid by machle om ha„ verhaa, te„ twee. toen het allemaal druk-foutloos kerkblad stond: wat eeneh zegenWie heeft er ooit durven beweren dat het kerkewerk der grote steden „lam en tam" maakt? Ziehier het bewijs van het tegendeel. En na dit alzo te hebben vastgesteld, is de jonge predikant naar zijn spreekuur gegaan. Zijn eerste indruk daar schijnt zijn snel-gevormde mening nog te staven: wat een mensen! Ze drommen samen in de wachtkamer; ze puilen e uit en bevolken nog een stuk gang bovendien. En als hij binnen komt, knikken ze allen zo vriendelijk INDRUKKEN UIT DE VOLKSWIJK van redenen zelfs. Want ze heeft niet imen alleen vrouw Jansepietersen opge- zelfs speurd, maar ook vrouw Kletseklaas- de jes ontdekt en die is nog veel erger Ook zijn dit opzicht, want die kan zich ..jom voordoen dat je er zo in vrolijk dat het werkelijk wel lijkt luizen als iemand je niet waarschuwde niet dat hij nog steeds rattetat; het lijkt wel raadschuren d: als ze niet te brutaal is zou even op willen wijzen dat d'r jurk geen stukkie goed meer aan heeft, omdat alles toch zo duur is van- langer daag aan de dag. En onderwijl gonsde minste voor de spreekkamer een bijenzwerm tprspn. van opgezweepte gemoederen en on derwijl nam de jonge dominee talloze zónde besluiten tegelijk. Maar omdat hy er alles zoveel tegelijk nam, kon hij er niet meer het oog op houden en dus vol stond hij met een zeer besluiteloos: Maar dat lk zal eT eens °ver denken, mevrouw; geeft u me nu eerst eens precies uw naam en adresMaar dat scheen niet de gewenste reactie te wezen want mevrouw Pieterjansen deed in eens heftig smalend en zei: „O, ik zien het al weer, ik vis natuurlijk weer achter het net, nee, schrijf mijn naam maar niet op; dat kennen we al zo lang Ik weet niet hoeveel mensen die avond de spreekkamer zijn in- en uit gegaan. Ik weet wel dat de meesten verschrikkelijk spinnig keken toen ze naar buiten trokken en ook dat er niemand gewacht heeft om de jonge dominee nog een keer toe te zingen. die dag velen onder zijn ogen gekomen die hij in later jaren terug zag. Dat betekent :t nieuwe ti of ze hem zullen gaan toezingen. Ja, zijn populariteit is toch alles. Zo de bestorming van de Bastille achter 2ijn bureau. Hij zit nog niet of Pieterjansen nog een ander Sfaat er persoon, dat verklaart dat - voorrang moet hebben omdat de baby uoeg voorlopig ongevraagde inlichtingen, thuis moederziel alleen ligt en dat ze het t Dat ze mevroilw Pieterjahsen dat ze in de wijk woont en dat ze zes kinderen heeft en dat nummer zev$n op komst is en-dat ze geen geld heb ben om eens iaat nieuws te kop én erg verlegen en dat ze nu in de kerkbode gèlèzén tel, want voo heeft alsdat kwam om in de gunst piogen vallen voor dat uitzetje ober dominee zi geschreven had oas om een winterman- je het weet is de voorbij en zit je midden i dat i kinderwagen gekregen had kou en dan weet je niet de kerk kunt kinderwagen uitzetje, dat herencostuum en die win termantel bewaart. Neen, die waren vlug genoeg aan de man gebracht, zij het dan ook niet aan zijn eerste nodig spreekuurklanten. Er bleken er ge- zijn, die niet vroegen en die ontzettend nodig hadden. En t er geen dag voorbij of hy mensen, die aan alles gebrek i in de kerkbode hebben. Hij krijgt ook nog steeds het ook nog zo benodigde aan geld en gaven. Maar in het wijkbericht lees je daarover niets xer Buitenstaanders vinden zelfs dat hij de wel erg gauw afgezakt is: lam en tam je Maar buitenstaanders hebben hei i, want dit meestal mis. dragen en WIJKPREDIKANT Twee gala-concerten besloten de festi viteiten en de eerste- en tweede-prijs- an het internationale con- zang en piano traden als so listen op. De 28-j. Amerikaan Grant Jo- hannessen speelde het 2e Pianoconcert Chopin, pianistisch en muzikaal zo meesterlijk, dat een langdurige ovatie hem tot twee toegiften bracht: Fauré en Pouleric. De Fransman Henri Gautier gaf met evenveel muzikaliteit het 4e Piano concert van Beethoven, een veelbelo vende pianist, doch in het passagespel stralend als zijn Amerikaanse collega. Beiden zullen ook in Nederland optreden onder auspiciën van Concert directie Dr G. de Koos, aan welke di rectie men veel dank verschuldigd is enkele organisatorische aanwij zingen. Ook de laureaten van het zangconcours lieten zich op deze gala-concerten horen, doch dit optreden was op z'n zachtst gezegd minder gelukkig. Zo bekwaam en kundig als de jury van het pianocon cours haar werk verrichtte, zo onbegrij pelijk zelfs, dat ik nog twijfel aan de competentie van deze jury, al wil ik di rect een uitzondering maken voor de Ned. vertegenwoordigster Henriëtte Sala en de Oostenrijkse Berta Geller-Wisoko. Persoonlijk heb ik alle 20 finalisten voor de opera- en voor de concertsectie gehoord, zowel met de repetitie als bij het openbare concours, in gedachten groepeerde ik toen en de Fransman Clau de Hector, die aria's zong van Massenet en Méhul, kwam in de opera-sectie bij mij als No. 7. Een hevig geknepen geluid, zonder hoogte en zonder diepte. Deze stem heeft enkele mooie tonen, maai wordt verkeerd geplaatst. Hij kreeg uit eindelijk de le prijs. De Belgische zange res Marguerite Geinaert hoorde ik in df opera-sectie als iemand met een enorir grote stem, maar ook zonder hoogte er zonder cultuur, nog afgezien van de tal rijke onzuiverhedeq. Alleen in het me dium werden er enkele tonen goed ge plaatst. Een der jury-leden sprak bij de repettie van „een ontdekking". Ik zweeg, maar schrok. Zy kreeg de 2e prijs voor opera. Alleen de 3e prijs deze sectie, Maria Heidi Suoranen, kon ik billijken. Dat Finse meisje heeft inder daad een heel goed gevormd stemorgaan, dat echter nog verder ontwikkeld moet worden. In de concertsectie verrassingen. Een eerste prijs werd tot heden nog niet begrijpelijke (artis- tieke of zakelijke?) redenen niet toege-'orkest commentator er zijn verwondering uitsprak. Geen der deelnemers kende ik bij de repetitie nog persoonlijk, maar er mij direct één vrouwenstem, die zowel technisch als muzikaal ver boven allen uitstak, zowel in de opera- de concertsectie. Zij zong Mozart, Weber en Brahms met zoveel cultuur en met zulk een ongelooflijke stemibeheer- sing, dat het voor mij vaststond met een Oostenrijkse te doen te hebben. We maakten kennis en mijn vermoeden was juost: zij was de 23-jarige Weense sopraan Margit Opawski, die tijdens de afwezig- kend en de 2e ging naar de Deen Estild Rask Nielsen, een stem die het midden houodt tussen tenor en bariton, heel mooi geplaatst is, maar ietwat kleurloos. Twee derde prijzen gaf men: één aan de Zuid- Afrikaanse Edith Osier, die het wonder schone Ave Maria van Bruch zong en daarmede vanzelfsprekend veel succes had, al was het nogal eens onzuiver, en t Belgische meisje Huguette Malcorps, een zeer beschaafde stem, die el toekomst heeft maar thans nog te einig geestelijke diepte verraadt. Ui; ervaring weet ik voor welke eyor- 1e moeilijkheden een jury staat, maar Do 23-jarige Weense sopraan Marlt Opanski, die een grote toekomst te gemoet gaat. heid van de grote Irmgard Seefried in Wenen de Marzelline-rol uit Beethoveni „Fidelio" moest zingen en voor de Bach- herdenking in Wenen is geëngageerd voor de sopraan-aria's in de grote Bach- werken. Reeds bij de repetitie merkte ik op, dat zij de enige van de candidaten was, die indien zij zich zo blijft ont wikkelen binnen betrekkelijk korte tijd in de rijen der eerste zangeressen, waartoe ook Seefried behoort, zal treden. Ik handhaaf deze voorspelling en wil oiets meer met muziek te maken hebben hebben als zij niet uitkomt. In de opera sectie kreeg Opawski de 8ste en in de concertsectie de 5e prijs. Dat het Kurzaal Oostende geen Mozart kan spelen, ligt tenslotte niet aan deze zange res, maar was voor haar wel een handi cap. Dat lag ook niet aan de Oostenrijker Fritz Bramiböck uit Linz, die zo intens muzikaal een Figaro-aria zong, doch slechts de 10e prijs kreeg. De Weense 90praan Gertraud Hopf wist in opera- en concerts eotie resp. de 5e en 6e prijs te halen, maar stond muzikaal boven de 3e prijswinnaars. Tot slot: er is heel suö- jectief beoordeeld in Oostende en het had mi. beter geweest indien de jurv niet had geweten wie er zong. Het is ee'n leer voor het concours van 1950 in Scheve ningen. Corn. Basoski.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3