K. en 0. wil ware kunst, zinvolle ontwikkeling en verantwoorde ontspanning Men hoekte in het -afgelopen seizoen 7600 inschrijvers MONSIEURVINCENT NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 (Van een onzer verslaggevers) Nu de zomer zyn einde met rasse schreden nadert, willen wy, zoals gewoon lijk, weer aandacht vragen voor het werk, dat de stichting Kunst, Ontwikke ling en Ontspanning in Leiden zo langzamerhand overbekend het komen de seizoen zich voorstelt te verrichten. Men kan zich inderdaad de vraag stellen, of het in deze tijd wei juist is propaganda te maken voor een instelling als K. en O. Heeft tegenwoordig niet byna iedereen te kampen met financiële zorgen? Het gezinsleven, waarin steeds weer nieuwe middelen moeten worden gevonden om de eindjes aan elkaar te knopen, gaat er gewoonweg onder gebukt. En Is het in deze situatie niet te begrypon, dat men dan 't laatst denkt aan recreatie? Kort om: er dient bezuinigd! Binnen ieders bereik Wij weten, dat de stelling* dat juist in deze omstandigheden verantwoorde er zinvolle ontwikkeling en ontspanning no dig zijn, veel tegenwerpingen zal onder vinden, maar tooh kan haar juistheid ir de grond van de zaak niet worden ont kend. Het is voor ons thans min of meei gemakkelijk deze gedachte van noodza kelijke recreatie op de voorgrond plaatsen, omdat wij hierbij gesteund v den door de practijk van K. en O. zelf die er immers onbetwistbaar op gericht is om de ware kunst, doelmatige ontwik keling en goede ontspanning zo veel gelijk binnen ieders bereik te brengen. Reeds velen in onze stad weten, dat K en O. niet duur is. Dit moge o.m. blijken uit het feit, dat de jaarlijkse bijdrage (bet inschrijfgeld) slechts f 1 per per soon bedraagt. Toenemende belangstelling Wie zijn ogen en oren open heeft, moeten erkennen, dat de belangstelling voor de culturele arbeid van K. t nog steeds niet aan 't afnemen is. Inte gendeel: zij neemt toe. Op een persconfe rentie werd ons meegedeeld, dat m het afgelopen jaar 7600 inschrijvingen boekte. De concerten werden gemiddeld door 1000 mensen bezocht en het t kreeg een dusdanige belangstelling, dat het bestuur van de stichting nu heeft besloten om van elk stuk twee of drie opvoeringen te geven. De ontwinke- lingssectie heeft aanleiding gevonden haar werk uit te breiden en de filmverto ningen hebben in het voorbije seizoer ook zeer voldaan. In de laatste afdeling telde men niet minder dan 12.475 bezoe kers! Dit zijn verheugende feiten, di« ongetwijfeld kunnen worden toegeschre ven aan het feit, dat K- en O. als cultu rele instelling het beste tracht te bren gen tegen de laagst mógelijke prijzen. Ook de gemeentelijke overheid heeft van haar waardering blijk gegeven en de be drijven deden in het verlenen van steun er niet voor onder. Misverstanden ontzenuwd De heer H. de Wilde, voorzitter, nog op enkele misverstanden, die hier en daar teft aanzien van K. en O. leven en danig voortwoekeren. Zo is er de ge dachte, dat'K. e-n O. alleen of althans voornamelijk werkt voor personeel de bedrijven, terwijl anderen weer mening zijn, dat zij veel meer zorg be steedt aan het.werk_vooi de_fiarticuliere i.-.schrijvers. Beide meningen kwalifi ceerde de heer De Wilde als onjuist. Geen der categorieën komt ook maar iets t kort. Een andere gedachte is, dat K- en C het amateurisme concurrentie aandoe! Ook dit bestreed de heer De Wilde. K. en O. toch is er in geslaagd belangstel ling te wekken voor cultureel werk bij grote groepen. Zij stimuleert het ver antwoorde amateurisme. En dan nog een wens van K en O. zelf De stichting heeft sterk be hoefte aan een eigen huis, waarin hel werk kan worden geconcentreerd. Thans moet men zich tevreden stellen met een beperkte ruimte in het pand Plantsoen 25, welke .bekrompenheid tot gevolg heeft, dat de arbeid verspreid dient geschieden. Dit komt begrijpelijkerwijs de gang van zaken niet ten goede. Het programma Ten slotte willen wij nog een paar grepen uit het programma doen. Het algemene werk voor gele en groene kaarten omvat vier punten, en wel: ont wikkelingswerk, speciale filmvoorstel lingen. concerten en bijzondere toneel voorstellingen. Punt 1 ontwikkelingswerk) is deeld in: we-rkcursussen, luistercursus sen en excursies en rondleidingen. De werkcursussen zijn: Ned. taal, Ned. let terkunde. Engels, Frans, Spaans, Latijn en voordrachtskunst. De luistereuxsussen: elke maand worden series van 2 of 3 le zingen gegeven over belangwekkende onderwerpen door bekende en alleszins bevoegde sprekers. Ook worden losse lezingen gehouden over actuele onder werpen. Verder: excursies naar bedrijven, tentoonstellingen enz. Er zyn vier concerten door het Rotter dams Philharmonisch Orkest o. 1. v. Eduard Flipsc Op 11 October is er een muziekgebcurtenis van de eerste rang. TYPEN GTriIA 4 te'00- 130 lettergrepen EtNV per minuut. 23 maanden klaar. Amerik. methode. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 2655! Oud-Leidenaar inspecteur gym nasiaal en middelb. onderwijs Drs Chr. Kok te Scheveningen, hoofd van de afdeling voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs van het dept. van O.. K. en W., is benoemd tot inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar on derwijs in Gelderland en Overijssel. Dis Kok werd in 1912 te Leiden geboren, be zocht het Sted. Gymnasium en deed zijn doctoraal aan de Leidse Universiteit in de klassieke letteren. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE N.Z.H. Op 18 Sept. herdenkt de heer H. v. d. Westen, eerste ambachtsman bij de N.Z.H. te Rijnsburg, dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad. Eerste ticeede" aardbeien Dc eerste zending aardbeien (tweede teelt* van Roelofarendsveense grond is dezer dagen per K.L.M. naar Engeland overgebracht. Zij kon reeds dezelfde dag voor consumptie worden aangeboden. Weer was het de firma P. de Jong Czn., die voor de export zorg droeg. Dan zal namelijk de „Hohe Messe' J. S. Bach in de Hooglandse kerk worden uitgevoerd, en wel door het koor va: Ned. Bachvereniging te Amsterdam hét Concertgebouworkest; dirigent is dr Anton van der Horst; solisten zyn: Mea Naberman. Annie Hermes, Jan Schipper en Guus Hoekman. Het derde punt dc afdeling concerten meldt solisten- certen en zanguitvoeringen king met plaatseiyke verenigingen. Twee series van vier toneelvoorstellingen. Dc volgende gezelschappen zullen optreden: Comedia, het Amsterdams Toneelgezel schap, de Haagse Comedie en het Rotter dams Toneel. Zo brengt het Amsterdams Toneelgezelschap op 12 en 14 December a-s. „Een Midzomernachtdroom' liam Shakespeare, met muziek van Felix Mendelssohn Bartholdy. Dan nog iets over het speciale werk, alleen toegankelijk voor houders groene kaarten. Voor toneelliefhebbers zijn er vijf series voorstellingen, te ver zorgen door het Rotterdams Toneel, Co- media, het Vrije Toneel van Cor Ruys. het Ned. Volkstoneel en het Amsterdams Toneelgezelschap. Muziekliefhebbers krij gen drie populaire concerten. Ook de z.g „gele" concerten zijn toegankelijk vooi groene-kaarthouders. Voor hen bedraagt de toegangsprijs niet f 210 of f 2.60. maar f 1 of f 1.25. En weer wijzen wij op de bijzondere uitvoering van 11 October. Voor toneel-, muziek- en zanglaefhebbers zijn er drie opvoeringen van een ope rette, te geven door het gezelschap „He sidentiekunst". Verder geeft men weer enige bonte avonden, te verzorgen door personeelsverenigingen uit de bedrijven, met een gevarieerd programma van mu ziek, zang, toneel enz. En tot slot: ont wikkelingswerk, filmvoorstellingen, zang uitvoeringen en solistenconcerten. Wij hopen, dat steeds meer men: belang van, K. en O. zullen inzien. Dit zou ongetwijfeld de rechte bekroning op haar werk zijn! Volgende week Zaterdag inschrijving Namens het bestuur der 3 October- vereniging verzoekt men ons het vol gende vandaag op te nemen: Op Zaterdag 10 September a.s. za! weer de inschryving worden gehouden voor de historische uitdeling van haring en wittebrood op 3 October a.s. Van de zijde van het bestuur der 3 October-vereniging wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat deze uit deling niet als een soort bedeling be schouwd moet worden, doch open staat voor ieder Leidenaar, onverschillig rang. stand of beroep. Het bestuur wil door deze uitdeling de herinnering levendig houden aan het feit, dat op 3 October 1574 als eerste levensmiddelen voor de uitgehongerde bevolking van Leiden ha ring en'wittebrood van buiten aange voerd en aan de burgerij van Leiden uit gedeeld werden. De haring en het wittebrood zullen ditmaal wederom per Geuzenvloot wor den aangevoerd en zelfs in tegenwoor digheid van Prins Willem van Oranje. Het bestuur der 3 October-vereniging hoopt en vertrouwt, dat zeer velen zich de volgende week zullen aanmelden des middags van 2—6 uur in de vestibule van de Stadsgehoorzaal. Ophogen van terrein aan de Kanaalweg Het aannemersbedrijf v.h. J. P. Broek hoven N.V. te Nijmegen, aanneemster van de aanleg van het wegvak LeidenVoor schoten heeft de gemeente aangeboden een terrein, begrensd door de Kanaal- weg en de Verlengde Lammenschansweg ter grootte van plm. 4 ha op te hogen met ten minste 40.000 m3 zand 5 f 1.75 per m3, tot 0.10 m N.A.P. Het zand is afkomstig van de rijkszandput in de Room- of Meerburgerpolder. De verdere ophoging kan geschieden met de uit fun deringssleuven komende grond, terwijl het voor het te bestraten terreingedeelte gewenst is kort voor de uitvoering van de bestratingswerken een laag vers zand in te brengen. De N.V deed deze aanbieding, omdat zij behoefte heeft aan een terrein, waarop zand gespoten moet worden, om dit na uitzakken in het aan te leggen wegvak te rijden. Het zand zal dus tijdelijk op een grotere hoogte op het terrein wor den gestort. Het wil B. en W. voorkomen, /an deze gelegenheid gebruik moet worden gemaakt om met terreinophoging ter plaatse een aanvang te maken. De gronden zijn bij het uitbreidingsplan hoofdzakelijk tot industrieterrein be stemd. De kosten van het ophogen van genoemd terrein plus ,nog een klein ter rein worden op f140.000 geraamd, bijko mende kosten inbegrepen. De raad zal Dinsdag beslissen. Leidse volkstuinders exposeren eigen bloemen en fruit in „Den Burcht" Inzameling van Flora's kinderen voor het Academisch Ziekenhuis i fruittentoonstel- (Van een onzer verslaggevers) De heer P. Visser uit Amsterdam, zitter van het algemeen verbond voliRstuirKtersvereniginigen Ln Nederland heeft hedenmiddag grote zaal van „Den Burcht' (rekkelijke bloemen- ling geopend. Deze tentoonstelling, die vandaag tol tien uur is te bezoeken, wordt georgani seerd door d-e dahliavereniging „Johan Mater" en de frultteeltclub „Prof. ir Sprenger", afdelingen van de Leidse bond volkstuinders. Haar doel Is om volkstuiniwezen op suggestieve wijze der de aandacht van 'het publiek te bren gen. Gelukkig kan men zeggen, dat de volkstuin thans veel meer belangstelling geniet dan voorheen, maar volle tevre denheid ten opzichte hiervan bestaat nog En de volkstuinder, die zich op be paalde tijden naar zijin tuin begeeft om hem te onderhouden en er na veel zorg toewijding de rijke vruchten plukken, heeft recht op erkenning. Hij voelt zich vanzelfsprekend op zijn beter thuis dan in een overigens luisterrijik met bloemen versierde „Burcht"-zaal, dat je wel aan de weg moet timmeren om langzamerhand de beschikking te krijgen over vaste complexen. Daarom: de daad van de volksluinder ook miJ den in de stad! Het is wel goed In het verband vj deze tentoonstelling even te wijzen op grote probleem, waarmee de volkstuin der van vandaag zit. Helaas wordt zijn werk bedreigd door de expansie-zucht der steden. Hij toont zekér begrip voor de noodzakelijkheid van uitbreidingsplannen, r wie weet, welk een arbeid en ijver zijn bloeiend bezit ten grondslag lig gen, zal toch ook moeten toegeven, dat en en ander een hard gelag voor hem .j. Uitbreiding betekent al te vaak, dat verschillende vol'kstuindensverenigingen hun grond geheel of gedeeltelijk moeten prijsgeven. Hoe deze zaak in goede ba nen te leiden? Propaganda is een belang rijk middel. Men moet weten, dat cjje rand der stedien volkstuinen zijn, die ontstonden door veel, heel veel arbeid vrije tijd. Leiden staat er in dit op zicht gelukkig niet zo slecht voor; het gemeentebestuur toont in ieder geval groeiende belangstelling voor dit prach- Gisteravond wérden wij in de gelegen heid gesteld in „Den Bijrcht" een kijkje te nemen, 't Was er een gezellige drukte en men kon al spoedig de cuclusie trek ken, dat de hele nacht moest worden doorgewerkt. Maar, dat hadden de onge veer 70 deelnemers er graag voor over. Alle inzendingen, ongeveer 140 in totaal, werden door de inzender zelf gerang schikt, in vazen, manden of kistjes. Fruit kistjes mochten niet groter zijn dan 30 bij 40 cm en er moest worden opge maakt met papierwol of vloeipapier. De bloemen en het fruit moesten op de volkstuin gekweékt zijn. Evenwel mocht bijpassend groen en bruin (turfmolm) worden gebruikt. De kleurenvariaties doen de bezoeker even stil zijn en het valt ook op, dat de volkstuinder' zeer smaakvol kan rangschikken. De samen werking onderling is boven alle lof ver- Laatste zomerconcert in dc Pieterskerk Het derde en laatste zomerconcert In de Pieterskerk heeft plaats op Vrijdag 9 September door Sylvia van der Hoef (A'dam) viool. Leo Mens en Plet Uiter- linden, orgel. Voor viool een sonate van Bach en voorts werken uit de Italiaanse school. Het orgelprogramma geeft be halve een werk van Baoh composities van Franck, Pepping en Reger. Het pro gramma wordt ingeleid door Leo Mens met de fantasie in a met echowerk van de Nederlandse meester Sweelinck. heven; ware dit niet zo, dan zou „Den Burcht" niet in een weelderige tuin zijn herschapen. Wijzen wij tenslotte nog op de particuliere vlinder-inzending van de heer W. van den Broek. Vanmiddag om vier uur is op het plein van „Den Burcht" een auto gestart, die alle Leidse volkstuincomplexen zal aan doen om bloemen in ontvangst te nemen voor de zieken in het Academisch zie kenhuis. Naar men verwachtte zal he denavond omstreeks half zeven het resul taat van deze actie worden aangeboden. Leiden in de aether Het mooie orgel van de Pieterskerk zal door de radio te horen zijn op de Don derdagen 8 en 15 Sept., 's avonds van 7.15—7.30 uur. De zanger Henri Welbooren uit Leiden zal a.s. Maandag 11.25 uur v.m. voor de VARA-microfoon een Frans programma ten gehore brengen, bestaande uit liede ren van Fauré. De pianist Cor van Boven zal aan de vleugel begeleiden. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt dit weekeinde waargenomen door de dokters Van Alphen, Hartman, Jasperse en Stoffers. apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 September 13 uur tot Zaterdag 10 Sept. 8 uur waargenomen door: apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Advertentie-prijsvraag Door de enorme toevloed van inzen dingen kunnen wU tot ons leedwezen geen gevolg geven aan ons voornemen, om de uitslag in ons blad van heden, be kend te maken. Wy hopen deze nu een weck later, dus in ons nummer van Za terdag! 10 September, te publiceren. Uit Indonesië teruggekeerde Leidenaar nam Indiase jongen mee Leo en Marry: onafscheidelijk Gisteren was het bij de familie Bik, Seringenstraat 4 te Leiden groot "feest, omdat de oudste zoon des huizes, de 27- jarige Leo, na een periode van bijna vier jaar uit Indonesië in de ouderlijke woning terugkeerde. De reis ging, dank zij het feit, dat Leo een betrekking bij de K.L.M: heeft, per vliegtuig. Ongeveer vier da gen was hij onderweg. En gisteravond omstreeks 7 uur stapte hij" uit de aütö, die hem van Amsterdam naar Leiden had gebracht. Het spreekt vanzelf, dat dc ontmoeting tussen Leo én zijn familie op Schiphol nooit in de herinnering zal ver vagen. Bij zijn aankomst in de Seringen straat was de belangstelling van de zijde der omwonenden zeer groot, met harte lijk gejuioh werd Leo begroet en ver- scheidenen kregen de gelegenheid hem bij de deur de handi te drukken. Deze terugkeer droeg wel een heel bijzonder karakter, doordat de heer Bik een jongen, van Indiase origine, had meegenomen. Op zUn weg door Malakka heeft hy hem ont moet (beter: gevonden). Zijn naam is Marry en het merkwaardige doet zich voor, dat de jongen, wieus dudéES in de beruchte tyd der- Jappen -zijn omgekomen, niet weet "hoe oud by is. Men schat hem op ongeveer veertien jaar. Reeds korte tijd na Leo's kennis making raakte Marry zo aan zijn blanke AUTO'S ONDER NIET-BRANDENDE LANTAARNS MOETEN WORDEN VERLICHT A. v. W. te Koudekerk had zijn auto zonder verlichting opder een niet- brandende lantaarn gezet. Hy had pech, de lantaarn ging niet aan, toen het donker werd. Van W. moest zich de Alphense kantonrechter verant woorden, die f 13 of 6 dagen gaf. Leidse Chr. Film-actie begint haar nieuwe seizoen met „Monsieur Vincent" Op Donderdag September in „Den Burcht" Met September begint ook het sc-izoen voor de Chr. film-actie. Het be stuur van de afdeling Leiden heeft zich voorgenomen in de komende winter elke maand één voorstelling te geven, zi gelijk op de tweede Donderdag, eerste voorstelling hoopt men Donderdag 8 Sept. om 8 uur. weer in „Den Burcht", tc houden. Gedraaid wordt dan de be kende Italiaanse film „Monsieur Vin cent", een boeiend filmwerk, dat zeker indruk zal maken. De toegangsprijs is weer f 0.75 per persoon. Men kan kaar ten voor deze avond nog bekomen op de oude lidmaatschapskaarten, en wel van Maandag a.s. al by de firma Kouwen - hoven, Doezastraat 37, alhier. Ook avonds aan de zaal zullen, indien nog voorradig, kaarten verkrijgbaar zijn. Vincentius wordt als de pionier be schouwd van de Christelijke naasten liefde in het Frankrijk van de zeven tiende eeuw. De figuur van Monsieur Vincent draagt een algemeen menselijk karakter. Het specifiek Roomse dringt zich nergens op. zodat de film een biogra fisch verhaal is geworden omtrent een oprecht en vurig Christen, aldus de heer P. J. van Mullum in „Critisch Filmbul letin". Vincent is in geen enkel opzicht telijk, r in een fel innerlijk vuur brandt. Hij is een man van de daad,, die eenvoudig aan pakt en begint; de organisatie komt dan later wel. Zelfs zegt hij ergens, dat men niet alleen de ziel moet redden, maar eerst de levensomstandigheden moet ver anderen. Twee hoogtepunten heeft deze film: één in filmisch en één in religieus opzicht. Met deze film is aangetoond, dat het leven van een gelovige, ook van al gemeen menselijk standpunt gezien, min stens even boeiend kan zijn als dat van bijvoorbeeld een groot componist. krachtige persoon, waar- Telefoon 23683. CHR. FILMACTIE AFDELING LEIDEN Donderdag 8 September a.s. 's avonds 8 uur in de Burchtzaal Het indrukwekkende Italiaanse film werk over het leven van VINCENTIUS Toegangskaarten voor leden k 0.75 bij de Fa Kouwenhoven, Doezastraat 37, vriend gehecht, dét hij. niet meer van hem weg wilde. De heer Bik heeft toen besloten de verzorging van het kind, dat al heel wat droevigs in zyn jonge leven heeft meegemaakt, op zicht.e nemen en Marry beschouwde Leó als zijn vader. Zo kwam de'jongèh mee,.naar.Holland. Het tweetal mocht een spontane ovatie ontvangen. Twee vérsierde stoelen ston den in de woonkamer van de familie Bik, één voor Leo en één voor zijn onafschei delijke Marry. VISOOLLEGE ,.T. EN D." Men deelde ons mee. dat het viscol- lege. „De Molen" van de CV T en D zich heeft gesplitst en er is een" hieuw vis- college gesticht, onder de'naam van „T. en ,D." Vele leden van het oude college traden reeds toe tot het nieuwe. - AVONDGEBED IN DEKÓÖIKAPEL. In de Koolkapèl zal, iè beginnen op Zaterdag^ 10 September. ,eike Zaterdag avond v*n 7 uyr tot half 8 een avond gebed worden gehouden tgr voorberei LEIDERDORP ZIET IN DE TOEKOMST Uitbreidingsplan biedt grote perspectieven In een der eerstvolgende vergaderin gen zal de raad het uitbreidingsplan on der de loupe nemen ,dat B. en W. on langs ter herziening hebben aangebo den. Hoewel de hierop betrekking heb bende stukken, met uitvoerig uitgewerk te kaarten, voor een ieder ter secretarie ter ihzage hebben gelegen, is het wel van belang, er iets over te vertellen. Het. plan bevat het géhele'uitbreidings plan in hoofdzaak alsmede van het plan in onderdelen, uitgezonderd enige gron den. gelegen ter weerszijden van de Hoogmadeseweg. Bovendien werden de gronden, die op het vigerend uitbreidings plan als bebouwde kom zijn aangeduid, aan een regeling onderworpen. Door de ze regeling zal op de duur het hofje ach ter het raadhuis geheel worden gesa neerd- Overigens werd de regëling be perkt tot het vastleggen van bebouwings stroken, zoals aan de Hoofdstraat langs de Rijn, de Hoogmadeseweg en langs de Does. De herziening van het plan in on derdelen omvat de Dorpskern, het Zijl- kwartier en de Aohthovenerweg. He dorpskern Sinds de vaststelling van het uitbrei dingsplan heeft zich een aantal nieuwe gezichtspunten voorgedaan, die een her ziening op tal van punten wenselijk maakten. Ondanks langdurige onderhan delingen met £e Rijkswaterstaat werd in 1943 besloten, dat de Acacialaan geen vehbinding zou krijgen .met de Rijksweg 4a die door de gemeente komt te lig gen tussen de Geref. Kerk en de Reseda straat. De verbinding mét de andere Rijn oever moest dientengevolge op een andere plaats worden gezocht, Een brug in het verlengde van de Hoogmadeseweg zou te dicht bij de brug van de Rijksweg 4a gelegen zijn. De oplossing werd gevon den door een verbinding te projecteren nabij het raadhuis, in het verlengde van de Berkenkade. De oude brug tegenover de Ned. Herv. kerk kan hierdoor komen te vervallen. Een brug in het verlengde van de Berkenkade zal tevens leiden tot een directe verbinding met Leiden en buiten Leiden om, via de Provinciale weg, met Den Haag. Ook zal met deze ver binding de ontworpen wijk overal ge makkelijk te bereiken zijn en zal. mede door de plaats van het raadhuis, dit ge deelte zich tot centrum van het dorp kunnen ontwikkelen. In de wijk ten Zuiden van de Rijks weg 4a is in het vigerend plan een ge deelte .bestemd voor latere uitbreiding van de woningbouw. In verband met de verwachte bevolkingstoename, zoals deze berekend is door de provinciale stede- bouwkundige dienst, is dit gedeelte thans in. onderdelen gedetailleerd in het plan Opgenomen. Om de Lage Rijndijk aan de Zuidzijde van de Does haar landelijk ka rakter te doen behouden, is de verlengde Acacialaan afgebogen naar de Rijn en ihet een brug verbonden met de Hoge Rijndijk. Ten Zuid-Oosten van de Rijks weg langs de Lage Rijndijk is een open baar gebouw geprojecteerd ten behoeve van de herbouw van het verenigingsge bouw der Geref. kerk, welk gebouw, met enige woningen, in de bezettingstijd op last van de voormalige Duitse weermacht werd afgebroken- De grond tussen de brug en het genoemde openbare gebouw, alsmede een strook van dezelfde breedte aan de Noord-Westzijde van de brug is geheel vrij van bebouwing gehouden. Ook aan de overzijde van de Rijn, in de ge meente Zoe'.erwoudc. werd ter weerszij den van dc nieuwe Rijksweg een groene ruimte ontworpen, zodat de weg geheel los van bebouwing door dc kom zal Vcfërén. Dé in dc oórtog afgèbrokeri "pan- Alles 't zelfde met de drijfnetvisserij Ook dalende prijzen (Yan een medewerker.) Nog steeds* treedt er maar geen verbe tering in in de vangsten van de drijf netvisserij. Ook deze week kwamen de schepen niet boven een weekgemiddelde van 50 kantjes. Het Ziet er voor deze soort van visserij dan ook voor dit jaar droevig uit. Bij verschillende - schepen is het zelfs zo, dat men niet aan het gs- rantieloon voor de bemanning komt. Met de trawlvisserij blijft het goed gaan en de gèmiddélde dagvangsten zijn 70 kantjes. Deze visserij is dan voof de bemanning góed", lonend- Hier staat echter tegenover, dat deze mensen een etg korte ritst hebben. Maar het gezegde „geld vergoedt veel", is hier óp zijn plaats. De trawlvisse'rs" zijn wel wat Noorde lijker gaan visseh. omdat Zuidelijker te veel kleine haring1 wordt gevangen, waarvoor een. slechte .markt geldt en weinig afzetmogelijkheid. Het verschil in vangsten tussen de drijfnet- en de treknetvjsserij komt goed tot uiting in deaanvoer. Er varen op dit moment 19 schepen met het treknet- De aanvoer hiervan was 3542 kantjes. De 42 met de dryfvleet uitgeruste sche pen voerden 1249 kantjes aan.-Een groot verschil dus.. Zoals we een paar weken geleden al verwachtten,zou Katwijk waarschijn lijk een 20.000 kantjes hebben te leve ren voor de exportorder Britse zone- Onze verwachtingen klopten met de werkelijkheid bijna, het zijn nl. gewor den 19.500 kantjes. De vraag voor het binnenland zakt nóg steeds. De- prijzen vertonen - een da lende iyn. De oorzaak hiervan is mede .gelegen in, het feit, dat de koelhuizen Vol zitten, De kleine ateurharing .wordt meestal door ëe reders opgehouden we géns de-zeer-lage prijzen. D,e in de -afgelopen week gemaakte- prijzen waren als volgt; Voor de vleet- haring: Maatjesharing - f27—-32,20 per kantje; volle, haring, f 29 20—3270;ijle haring f2027.50, .-Voor de trekhafing:- maatjesharing f2034.90; volle haring f 28.90—32.10; steurharing f 13—24.80; Ten slotte de zoute vis 189-4)3 per kantje. VISSERIJGOLF clusie het Juist geëindigde internationale haring- congres was het aanvaarden van een ze kere overproductiein de haringvis serij al haastten de gedelegeerden zich er bij te voegen* dat-er eigenlijk, wereld- economisoh bezien, geen sprake van zulk èen overproductie kan zijn, wanneer uit gestrekte gebieden van deze aarde nog met een voedseltekort kampen. Maar goed, door allerlei vernuftige valuta- kwesties en importbeperkingen kan de haring niet langer komen waar ze nodig is en er is dus „overproductie". En het is met de zaak der confererende haringproducenten om na te gaan hoe scheef deze gevolgtrekking in wezen is. Direct op deze feitelijke constatering sluit echter de vraag aan. of het wel juist is, grote kapitaalsinvesteringen in de serijvloten te- steken om dan over jaar of tien te merken, dat hierdoor de capaciteit weer met sprongen vooruit is gegaan en daardoor de „overproductie" slechts heeft helpen vergroten. Ziehier een kardinaal punt, dat op de conferentie kennelijk buiten echot is ge laten, omdat het voor elk land afzonder- iijk weer anders ligt en de Nederlandse ideeën hierover nu eenmaal niet verge lijkbaar zijn met die van een land als Noorwegen. Dat de conferentie toch met het prae- dicaat „geslaagd" versierd kon worden, ligt aan de beperkte kring waaraan men zich als comité-generaal van elf produ cerende landen moest houden de con sument ontbrak op het appèl en de zo belangrijke biologische ondergronden van de visserij hoorden er niet thuis. Men kon er dus eigenlijk slechts vol ijverig constateren gaan. Constateren, dat de capaciteit der vloten ver boven de vooroorlogse ligt, constateren, dat nieuwe vangstmethoden en technische snufjes de aanvoer cijfers vermoedelijk nog wel eens omhoog zullen jagen enconstateren, dat al die kostelijke haring niet weg te werken is omdat onze, deels hongerige wereld, zo deskundig in hermetische vak jes is verdeeld. De overbevissing van de haringgronden is ook ter sprake gekomen en men ér in het algemeen nog al gerust op, veel geruster dan de biologen het zijn ten aan zien van de verse vis in de Noordzee. En wie aan het combineren slaat, moei daarom op gezag van de heren conferen tie-gedelegeerden aannemen, dat dt IJmuidense reders de ondermaatse ha ring dus alleen verbeurd verklaren oir, de markt niet door dat kleingoed te laten bederven. Met een roekeloos optimisme durven wij daarentegen vol te houden, dat er hun ook nog zoiets voor de geest heeft gezweefd als bescherming der broedplaatsen en voorkoming (op eigen houtje weliswaar) van overbevissings- moeilijkheden. Wie zal echter zeggen, of ons goed vertrouwen in deze niet mis- plaats is? Met de bespreking van kwaliteitsver betering der vangst door andere verwer kingsmethoden aan boord en in de fa briek heeft deze conferentie ongetwijfeld nuttig werk verricht, temeer daar eet internationale uitwisseling van gedach ten op dit nog zo vaak braakliggende ter rein slechts helpen kan de landen stuk voor stuk vooruit te brengen. Dat het ideaal: „panklaar goedkoop t nog niet precies bereikt is, mag on allerminst van weerhouden naarstig middelen te zoeken om het zo gauw gelijk wél te bereiken. Maar met al deze ongetwijfeld gunstige resultaten blijft voor ons het probleem der overproductie nog levensgroot be- De conferentie heeft zich niet vangstbeperkingen uitgesproken, wel de overproductie geconstateerd. Zij heeft zich voorgesteld via een duetierapport der diverse deelnemende landen en een samenspreking der sumptielanden" (in de toekomst) te ko men tot een algemeen overzicht van twee krachtenHet is niet genoeg mijne heren, er staat te veel op het spel, om woorden alléén te rechtvaardigen.' VISSERtJGOLFJES De haringvisser^ op de Fladen- gronden is erg wisselvallig. De trawlers, die voor het grootste deel reeds veel Zuidelijker vissen, vangen meer haring dan die der Noordelijker regionen, waai haring van groter formaat wordt gevan gen. Het was de laatste dagen om dc „Noord" erg mistig en slecht weer. nenbakkerij aan de Lage Rijndijk kan volgens het uitbreidingsplan niet meer op haar oude plaats terugkomen. Bij eventuele herbouw van dit bedrijf zal hiervoor elders in de gemeente, bui ten de kom, een terrein worden aange- Dc capaciteit van het plan bedraagt 235 middenstandswoningen, 700 arbei derswoningen en 10 openbare of by- zonderc gebouwen. Hierdoor zal de gemeente .thans 4700 inwoners tellen de, verdubbelen in zielental. Het Zijlkwartier In de afgelopen jaren heeft zich een grote behoefte doen gevoelen aan gunstig gelegen industrieterrein. De belangrijke uitbreiding van de steenfabriek „Ouder zorg" deed besluiten om van hier tot aan de Zijl een groot industrieterrein te ont werpen. In verband hiermede werd het plan omgewerkt, waardoor de woonwijk door de ontworpen sportterreinen en groen stroken grotendeels los van de industrie- gronden kwam te liggen. Dit plan biedt gelegenheid voor het bouwen van 75 mid denstandswoningen en 100 arbeiderswo ningen. De uitbreiding van de Dorpskern mede in aanmerking genomen, zal het zielental hierdoor ongeveer stijgen tot 10.000. De Achthovenertveg De Achthovenerweg, gelegen halver wege de bebouwde kom van Leiderdorp en de grens der gemeente met Koudekerk aan den Rijn, vormt een zeer bescheiden woonstraatje aan de Lage Rijndijk. Dit buurtje werd in het vigerend plan opge nomen, waarbij het straatje nog enigszins werd verlengd en van een keerpunt voor zien. Ter weerszijden werd een open be bouwing ontworpen. In verband met do huidige hoge aanlegkosten van straten en rioleringen, welke een intensieve bebou wing vereist, en teneinde de bouwrijpe bouwpercelen zo laag mogelijk te houden, werd ook dit plan in de herziening op genomen, waarbij de ontworpen open bouw werd gewijzigd in arbeiderswoning bouw, aansluitend aan de reeds bestaande woningen. Het terrein, gelegen achter 't keerpunt, werd bestemd tot kinderspeel plaats- Hier kunnen in totaal nog 10 woningen worden gebouwd. Al met al heeft het gemeentebestuur van Leiderdorp grootse plannen en zal do gemeente ongetwijfeld opnieuw een grote uitbreiding ondergaan. Dat zich ais ge volg daarvan grote problemen zullen op werpen, staat vast, doch de voortvarend heid van het gemeentebestuur is er borg voor, dat een en ander tot een goed ein de zal worden gebracht. Leiderdorp ziet /n de toekomst! TENTEVANGELISATIE HERENGRACHT. Niet vandaag maar morgen (Zondag) MASSALE MEETING R.K. JEUGD. Leidens R.K. jeugd houdt op 21 Sept. een massale meeting „De grote ontdek king". AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Woensdag a.s. zullen de ouden van da gen en invaliden een autotocht maken naar Schiphol. De tocht wordt aangebo den door de woningbouwvereniging „Do Eendracht". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Betje, d v L den Hollan der en C van Rijn; Wllem F, z v W F Stol en H Klein; Yolanda W, d v P v a Luit en H C Butter; Henriëtte A A. d v H H Omtzigt en M G M v d Berg; Leendert W, z v L Kuijt en L van Vel- zen; Cornelis L P. z v P Zimmerman en W Willems; Marianne H B, d v I Monteba en H E W Barten; Cornelis GJP, zvJCG Alkemade en E J van Wissen: Maria J P, d v C A J van Schie en M M Slierings. OVERLEDEN: M v d Berg. wed van F Pynnaken, 79 jr; A v d Wind, man, 45 jr; E C M Aewerdonk. vr, 82 jr; M J E Dobbe. huisvr van J N Groen in 't Wout, 31 jaar. HAAGSE POLITIERECHTER. De schilder J. van Wte Leiden, was in conflict gekomen met de loonrege lingen, doordat hij een te hoog loon had uitbetaald. De Officier vorderde f 60 boete of 30 dagen hechtenis; doch de rechter hal veerde dat. en maakte er f30 boete of 15 dagen hechtenis van. HAAGSE RECHTBANK. Verduistering. De handelaar J. V., te Leiden, heeft zich voor de rechtbank te verantwoor den gehad wegens verduistering. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf waar» van vijf maanden voorwaardelijk, en met aftrek van preventief. DiefstaL De blikslager J. A., te Leiden, had in de nacht van 26 April bij de Beton Mij te Leiden diefstal gepleegd van een aantal houten schotten. De rechtbank heeft hem deswege ver oordeeld tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. lezers schrijven ons 's Mensen arbeid Veel heb ik al gelezen over „De Mens en zijn Arbeid", ook heb ik de tentoon stelling bezocht en ik heb waardering voor het werk en de organisatie. Maar dan ryst steeds weer de vraag bij mij: Waarom is het profijt van die arbeid zo onrechtvaardig verdeeld? Al is er de laatste vijftig jaar al veel verbeterd méde dank zij de arbeiders-organisaties het recht struikelt toch nog vaak op de straten. Voor de arbeider wordt door verschillende instanties uitgerekend waar hy van leven kan. Maat als hij ziek wordt, ontvangt hy 20 pet minder. Wordt hy oud of invalide, dan krijgt hij een be drag, dat doet denken aan een fooi.... en dan wordt hij armlastig genoemd, een prachtbenaming voor iemand, die zijn krachten aan de arbeid heeft gegeven. Daartegenover staat, dat het een werk gever maar zelden overkomt, dat hij wordt gedegradeerd tot de staat van „armlastige", terwijl hij toch eenzelfde mens is als de werknemer; beiden staan of hebben gestaan in de arbeid. Met dit stukje bedoel ik: maak reclame voor de arbeid, maar doe het ook metdaden! Oud of sterk, we moeten beiden leven van het werk. J. Nyenhulr. Maredijk 187.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2