LEZERS SCHRIJVEN ONS: ÏHBWWE LEiDSCHE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 Land en volk in Denemarken Dames wandelen, sigaar in de mond, op straat „Geen discipline, mijnheer de generaal, maar cultuur!" Laat my mogen beginnen met er op te wijzen dat „Land en Volk" tussen aan halingstekens, in Denemarken heel wat anders betekent dan dezelfde woorden zonder die tekens. „Land en Volk" is de naam van het communistische dagblad ln Denemarken. De volkshumor openbaart zich al dadelijk door deze courant In de wandeling niet „Land og Folk", maar „Land og Fjols" te noemen, wat Land en dwaas" beduidt. Evenmin als zijn communistische col lega's in andere landen neemt dit blad het erg nauw met de waarheid en daar is „ons niets te dol". Dat bleek bijv. met een redevoering, die Trygve Lie kort geleden bij zijn komst in Denemar ken had gehouden. „Land en Volk" had deze verantwoordelijke persoon dingen WEST-DUITSLAND IN WORDING Na de periode der woelige baren, waarbij de spanning tussen Oost en West met de dag toenam, is de politieke zee, naar verhouding rustiger. Het lijkt al thans of na de conferentie van Parijs, een soort van eb-phase gevolgd is. Maar wie dieper schouwt onder de opper vlakte der verschijnselen, kan zich even goed afvragen of men hier toch niet te doen heeft met een stilte, die de storm vooraf gaat. Al dient men met een. aan ervaring getoetste, voorzichtigheid de berichten en geruchten te analyseren, dan toch zijn deze even zo vele symp tomen van de onrust, ja, zelfs angst, die de wereld bevangen houdt. Zeker, daar is de dollar-vitamine voor het economisch bloedarme Europa, daar is de bezwe ringsformule van het Atlantisch Pact. maar even zo goed bemerkt men een Amerikaanse aarze ling, waar toch im mers de belastingbe taler in de Ver. Sta- 't Verklaarde uitzicht AL ten maar niet ten eeuwigen dage hoge premie voor deze risico-verzeke ring kan blijven betalen. En dus zowe aan het plan-Marshall als aan Trumans wapenprogramma sterk geknabbeld Het is de onzekerheid en onrust Duitsland, dat nog steeds gesplitst blijft, een Balkan waarvan wij uit de verte het gerommel horen, een China, rode penetratie geheel Zuid-Oost-Azië dreigt te dooraderen, de onzekerheid be treffende de economische confrontatie van dollar en pond sterling, waarvan wij thans te Washington het voorspel beleven en de mogelijkheid van devaluatie de huidige stabiliteit der verhoudingen bedreigt. In het licht hier van, kan men zich voorstellen door welk een obsessie Marianne geplaagd wordt, waar Frankrijk als deelgenoot aan het Atlantisch Pact door Rusland als een tegenstander wordt beschouwd, maar bovendien voor de herleving van West- Duitsland kennelijk angst gevoeld. Van daar, dat Frankrijk in een nota overige leden, van het Atlantisch Pact aandrong op spoedige militaire hulp, „noodzakelijke, waarbprgen" ^verlangde e,ri van Amerika de onmisbare moderne wapens en uitrusting! In deze nota kwam onomwonden de zorg, de vrèes 'van de Franse natie tot Uitdrukking. Al valt na de uitslag der verkiezingen niet te ontkennen, dat West-Duitsland voorlopig besloten is op democratisch kompas te zeilen, evenzeer is het waar, dat de sluimerende drang naar een „één en onverdeeld Duitsland" deze door Amerika verwekte democratie een veel feller kleur kan gaan geven Hoe is het gesteld met de fundering van de nieuwe, West-Duitse democrati sche geest? Wij wijzen op een zekere controverse, dat vlak vóór de eerste bij eenkomst van het Parlement der West- Duitse Federale Republiek, toch weer vele voormalige nazi-bladen zullen mo gen verschijnen en voor een groot deel onder dezelfde namen, terwijl in vele gevallen ex-nazis er weer de leiding zul len hebben Een officieel Amerikaans verslag over deze weinig aantrekkelijke materie constateert, dat deze Duitse bla den anti-democratisch, ophitsend en zelfs anti-semietisch zullen zijn. ja, zelfs de drukker van het anti-Joodse blad „Der Stürmer" zou weer een krant in Neurenberg mogen uitgeven. Hoe gaarne men ook het tegendeel zou wensen, de „democratie" in Duitsland blijft voor lopig nog een zeer labiele factor en zij Is in vergelijking met een andere trek van de Duitser „das Militair" op zijn zachtst gezegd, zelfs onhistorisch. Voegt men daaraan toe. mogen wij althans de „Tagespiegel" geloven, dat de staf van de votkspolitie der Sowjetzone op een afstand van ongeveer honderd km van Berlijn maatregelen treft om het effec tief tegen het einde van het jaar zelfs op te voeren tot800.000 manschap pen. dan kan men ziah voorstellen, hoe onder de druk van zekere omstandighe- digheden, onverwachte fluctuaties in de democratische Duitse geest kunnen qp- treden. Figuren als die van Spaak en Churchill prijzen daarom als remedie aan de ■poedopneming van West-Duitsland in de Europese Raad, omdat dit Duitsland ge heel naar het Westen dient over te hel len en nimmer in de armen van „Oost" gedreven mag worden. De Constitutie van Bonn, een product van de overwinning der democratie, is nog slechts een begin, het einde moet zijn, dat de belangen van West-Duits land geheel moeten worden gelijkgescha keld met die van West-Europa en de Ver. Staten. Verklaarde Ghurchill niet. dat de eenheid van Europa met Duitsland staat of valt. Blijkbaar willen Spaak en Churchill de wortels van een Duits „re vanche-complex" uitroeien, welke ge voelens, gecombineerd met de idee der „eenheid van Oost en West", evengoed zouden kunnen leiden tot een oriënte ring op Moskou. Voorlopig is dat gevaar niet dringend, omdat immers de nieuwe Duitse Bondsregering gebaseerd zal zijn op een coalitie tussen Christen-Democra ten, Liberalen, het R.K. Centrum en de Duitse Partij. Adenauer als bondskanselier zou aldus lm de Bondsdag kunnen rekenen op 218 van de 402 stemmen Weliswaar zijn de Sociaal-Democraten dan in de oppositie, maar zulks is gunstiger dan een gecom bineerde oppositie van ex-nazi's en com munisten. Dat de idee ener politieke en economische eenheid van Oost- en West- Duitsland nog lang niet dood is. bewijst het feit, dat een groep politici en indus triëlen te Godesberg daarvoor actie voeren als tegenhanger voor het gefluit van de Russische vogelaar in de Ooste lijke zone En de Amerikaanse generaal Howley, die te Berlijn de lakens uit deelde! heeft er onlangs nog op gewezen, dat er voor de Russen geen „waarheid" bestaat en deze dus geen middel onbe- sfd zullen laten Duitsland voor zich proerfd 4» laten zeggen, die in zijn positie onzinnig zouden geweest zijn. Toen de spreker zelf de onwaarheid er van aan de kaak stelde, moest het blad natuurlijk wel terugkrab belen, maar het deed dit zó dat de lezers toch vooral niet aan zijn onfeilbaarheid zouden kunnen twijfelen: Land og Fjóls. In deze betekenis gebruikte ik dus mijn opschrift niet. Maar toch geeft mij de bovenstaande uiteenzetting aanleiding al dadelijk op een karaktereigenschap het Deense volk te wijzen: een grote mate van gevoel voor humor. En dat is volkomen natuurlijk. Ik ken geen enkele natie die zo de kunst van leven verstaat en die door d^ze kunst zich zo gunstig onderscheidt van andere Scandinaviërs, cigarillo's die ook nog te roken die dan ook heel wat aftrek vin den, niet het minst onder de dames. Want dit valt ons Nederlanders dadelijk op dat vrouwen en niet alleen vrouwen uit het volk, op straat en in openbare middelen een sigaar zitten te roken. Men heeft me verteld dat het op de Olym pische spelen in Engeland niet veel min der dan ontzetting heeft gebaard, toen een lieftallige Deense, zich van geen kwaad bewust, op de openbare tribune plotseling een vervaarlijke sigaar opstak. Het scheelde maar weinig of men had de spelen gestaakt en de Olympische vlag halfstok gehangen. Maar in Denemarken vindt niemand dit iets bijzonders. En waarom zou men dat ook? Hier weer de levenskunst van de Denen te voorschijn komen. Als het gepast wordt geacht dat een dame een sigaret rookt, waarom zou men dan haar het sigaren roken moeten kwalyk nemen? Vooroor deel, anders niet. Ik kan daartegen geen enkel steekhoudend argument a; Men leide nu uit het bovenstaande niet af dat de Deen zo'n beetje op gevochten manier leeft en dat de dingen die mogen en niet mogen stuivertje heb ben gewisseld. Integendeel. Voor de Nederlandse be zoeker, die een eindje verder heeft kun nen kijken dan de tram en het café, is het treffend hoe prachtig gedisciplineerd het Deense volk is. Of eigenlijk druk ik hier niet goed uit. Want het woord gedisciplineerd doet gedachten opkomen typisch Deens stadje: Faaborg. De huizen zijn gedeeltelijk van hout. de Zweden. Ik bedoel hiermee niets ongunstigs te zeggen ten opzichte laatsten. Maar de zaak is nu eenmaal niet anders. Zoals Pallieter van Felix Timmermans beter de kunst verstond te leven en van het leven te genieten dan de eerste de beste zich zelf kwellende kluizenaar zonder dat dit iets slechts de laatste inhoudt, zo ook is een Deen iemand die zich gemakkelijker beweegt de zonzijde van het leven sneller vindt r een Zweed. In de Deense humoris tische bladen is dit dan ook een steeds weerkerend thema. De Zweed is voor Deen de verpersoonlijkte deftigheid fgemetenheid. En niet zo dat hij daar nin of meer jaloers op is, integendeel, hij vindt het alleen maar ongelukkig en zelfs of meer dwaas dat iemand niet staat te genieten van de goede dinger aarde, waaronder ook valt te rekenen de gezellige omgang met je medemensen. Ik zag onlangs nog een plaatje in een Deense krant, waarop twee Zweden waren afge beeld in eenzelfde hotelkamer, maar i ver uit elkaar, zonder elkaar bemerken, naar het leek. want ze wa net aan elkaar voorgesteld. Nu moet zulke spotprenten met een korreltji nemen, dat weet ik wel, maar he typeert de geesteshouding van beide vol- In verband hiermee staat natuurlijk ook de gemakkelijkheid waarmee Deen zich overal aanpast, maar tever grote gastvrijheid, die iedereen wel moet hebben opgemerkt, zodra hij in Dene marken reisde. Wie van het leven wil genieten, moet zich niet afzonderen, i daar volgt dan ook uit, dat hij zelf iedereen gereed moet staan. Want alleen betoon van vriendschap kan vrienden kweken. En het leven in Denemarken zodanig ingericht dat de gelegenheid t vriendschap te sluiten zich veel vaker voordoet dan b.v. in ons land. Ik denk ten eerste aan de lust tot zin gen' Er is haast geen vergadering te den ken, hoe klein ook, waar men niet ge zamenlijk zingt. En nog altijd geldt: Wo r Mens Ingt, i lasz haber Een politieke vergadering, een stuursvergadering van een vereniging tot boseultuur, een herdenking van welke aard ook, een maaltijd van een volks hogeschool, onverschillig welke samen komst, gezang moet er zijn. Ik waag het te veronderstellen dat dii i ons land een grote verbetering in de geest van sommige vergaderingen zot brengen, als we begonnen met gezamen- ?en lied te zingen en daarna samer en en koffie te drinken. Ik heb ir Denemarken althans een politieke ver gadering bijgewoond, waar dit alles zeei meewerkte om de stemming op een hooj peil te houden. Dat daar ook duchtig ge rookt wordt, behoeft geen betoog. Ik mag dan ook wel wijzen met een variatie op bovengenoemde spreuk op Wo r i haben kei t du ruhig Zigarren. Helaas, de Deen kan dit lied niet meer van ganser harte aaAheffen als vóór tweede wereldoorlog. De tabak is er ier duur. Voor een pakje rooktabak in middelmatige kwaliteit betaalt men het dubbele van de Nederlandse prijs- iver de prijs van een goede sigaar praat ik niet eens Deze is zó hoog dat wij, die in dit opzicht ook al aan iets ge wend waren, stom verbaasd zijn. Er bestaan echter wel minder goede aan het Derde Rijk, aan opleggen boven af. Maar dit bedoel ik volstrekt niet. Beter zou het zijn te zeggen: Het treffend welk een grote mate van zelf tucht de Deen bezit. En, hoewel ik i een goed vaderlander te zijn, kan ik toch niet nalaten te zeggen dat wy in dit op zicht van de Denen wel wat zouden kun- Maar zoiets leert men niet in een vloek en 'n zucht. Ik moet in dit verband wij zen op 'n gebeurtenis uit 1940. De Duitse bevelhebber in Kopenhagen, iemand die klaarblijkelijk ook nog iets anders kon zien dan alleen maar het Herrenvolk, maakte de burgemeester van de stad een complimentje over de uitstekende discipline van de Kopenhagers en d< burgemeester antwoordde fijntjes: „Dat i: geen discipline, meneer de generaal, dat is cultuur." Ik geloof dat hy de spijker op de kop sloeg. Inderdaad, dat was dieper en hoger zuiver uiterlijke tucht. De goede op merker in Denemarken zal dat overal zien: Cultuur van de beste soort. Men zet zijn fiets op straat en ofschoon het na de oorlog ook hier als overal, met de eer lijkheid wat minder goed is geworden, toch komen fietsendiefstallen weinig voor. Ik heb nergens een bewaker ge zien. Men gebruikt weliswaar thans wel meer fietssloten dan voor de oorlog, i dat het stelen van een fiets (neen: fiet sen!) aan de orde van de dag zou zyn als in Nederland, kan men zich hier niet indenken. Toch is Kopenhagen een stad bijna 1 millioen inwoners. Dus het ligt niet aan het ontbreken van grote stadsgeest en grote-stadsgebreken. En min aan het buitengewoon uitge breide politietoezicht. Maar er is meer cultuur dan in sommige andere landen. Majoor Flinterman bereikte hoogte van 14.821 m Record officieel bekend, maar nog niet erkend Uit de metingen van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium i6 gebleken, dqt majoor-vlieger J. L. Flinterman 15 Augustus een hoogte bereikte van 14.821. meter. De directe aflezing van de hoog temeter in de cockpit wees 14.569 meter. Flinterman kwam 3.467 m. hoger dan de vlieger H. Leegstra, die 3 September 1938 boven Schiphol met een Fokker XXI tot 11.354 m. kwam. Leegstra bleef indertijd 1 uur 25 minuten in de lucht. Flinterman landde op Leeuwarden reeds na 45 minuten. De grootste hoogte werd bereikt na 39 min. bij de vlucht in 1938 na 46 min. Doch de Meteor IV was na pl.m. 12 minuten reeds op de hoogte, die de D-XXI indertijd bereikte. Het wereld-hoogterecord (18.133 m.) werd hertaald door de Brit John Cun ningham op 23 Maart 1948. Voor officiële erkenning van het re cord is nog een proces-verbaal der K.N. V.V.L. nodig. GECOMPLICEERDE BOTSING OP DE LEIDSE STRAATWEG. Op de Leidse Straatweg ter hoogte van de tennisbanen vond gisteren een ge compliceerde botsing tussen twee vracht auto's en twee personenwagens plaats. De personenauto's werden zwaar beschadigd i moesten worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich Noordwijks raad eert bekende plaatsgenoten Hartelijk afscheid van de oude raad Gooweg nas welke weg i voltooid. Gistermiddag kwam de oude raad van Noordwijk voor het laatst bijeen. De agenda vermeldde slechts enkele pun ten, waarvan het voornaamste wel was: het geven van namen aan enkele nieuwe straten. De voorzitter mr Van Berckel opende met gebed. Een groot aantal notulen werd vastgesteld, over de jaren 1946 1949. Ingekomen was een verslag van de schoolarts de heer J. Niemeyer. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat verschillende raadsbesluiten waren goed gekeurd. Aan drie inwoners werd een verzoek toegestaan om tegemoetkoming ingevolge art. 13 van de l.o.-wet. Het naderend afscheid drukte de raadsleden blijkbaar, want zelfs voor de rondvraag, die anders nogal eens de ton gen losmaakt, was vrijwel geen animo. Alleen informeerde de heer Schumacher naar de plaquette met de beeltenis van Kan, die niet meer op de K.W. Boulevard te vinden is. Hierop ant woordde weth. Vogelaar, dat in overleg met de directeur van gemeentewerken afbeelding een passende plaats zal worden gezocht. Straatnamen Het enige voorstel, dat verder op de agenda prijkte, was de naamgeving van enkele nieuwe straten. B-, en W. schreven de raad o.m.: Door de uitvoering het plan der 64 woningen bij de Boerenburgerweg ontstaan enkele nieuwe itraten, die een naam moeten ontvangen. A. De meest noordelijke weg vormt •en deel van de verbindingsweg van de de Van Panhuysstraat, de toekomst zal worden en W. stelden voor, aan deze straat de naam te verbinden van de oud-burgemeester dr J. B. V. M. J. d. Mortel, wiens arbeid in het belang der gemeente in de jaren 1929-1946 nog i vers in het geheugen ligt en die ook zijn vertrek bewees hoezeer de belan- •n van Noordwijk en zijn inwoners hem i aan het hart liggen. B. Reeds meermalen hadden B. en W. ïar een gelegenheid gezocht de nage dachtenis te eren van hem, die de his torie van Noordwijk heeft beschreven, wijlen de heer Jan Kloos, overleden 5 Juni 1938. De straat, die de naam van de heer Kloos zal dragen, loopt parallel met de onder A genoemde en zal in de toekomst lopen van de Boerenburgerweg t aan de Weteringkade. C. Tevens wensten B. en W. in een euwe straatnaam de nagedachtenis te en van de onvergetelijke directeur van mr dr W. v. d. Berghstichting, wijlen de heer Jacob Juch, die door de Duitsers vermoord en door wiens arbeid de im van deze stichting ook buiten onze landsgrenzen is bekend geworden. Bo- 'endien wordt binnenkort het 25-jarig bestaan van deze stichting herdacht. Ook deze straat loopt parallel met de vorige. D. Tenslotte moet ook een naam ont vangen het korte straatje, dat de ver binding vormt tussen de Egmonderstraat straat onder B genoemd. Het teel- land, waarop de nieuwe wijk verrijst, wordt in de volksmond ,,'t Joostje" ge noemd. B. en W. meenden goed te doen, deze specifieke naam te bewaren. W. stellen daarom voor, de straten de volgende namen te geven: Van de Mortelstraat, Jan Kloosstraat, Jacob Juchstraat, 't Joostje. De heer De Boer wenste bij dit voor stel enkele opmerkingen te maken. In de eerste plaats vond h\j ,,'t Joostje" een typische naam, die voor vreemdelingen onbegrijpelijk is. Verder wilde hij weten, waarom B. en W. zijn afgeweken van de traditie, in deze buurt geografische te geven. Spr. wees op de stan ding van bepaalde buurten. Tenslotte informeerde hij naar de mogelijkheid, het zgn. Palaceplein een passende naam te geven. :itter antwoordde, dat de zgn. geografische naamgeving van straten (bedoeld wordt de Katwijkse, Scheve- ningsestraat enz.) van weinig fantasie getuigt. B. en W. meenden een betere methode te volgen door de straten na- te geven die historisch verant woord zijn. Wat het Palaceplein betreft, hieraan zit zeer veel vast, in verband ederopbouw- en uitbreidings plannen. Hierna werd het voorstel z.h.st. aanvaard. Tenslotte richtte de voorz. zich met >n afscheidsrede tot de raad, in het bij zonder tot de raadsleden die niet meer zullen terugkeren. Spr. gaf een brede uiteenzetting van al hetgeen in de af gelopen jaren is tot stand gebracht en dankte de leden voor de hartelijke sa menwerking. Spr. noemde de heer Meyer, die na een 30-jarige periode als raadslid verdwijnt, met de heren De Boer, Van Beelen, Krau, v. d. Meer en Schumacher. We waren blij, aldus spr., dat we in mevr. Le Poole ons eerste vrouwelijke raadslid hadden, doch deze vreugde is van korte duur geweest, daar ook zij terugtreedt. Tenslotte wenste spr. de vertrekkende raadsleden Gods beste zegen toe. De heer A. C. Meyer sprak als oudste lid in zittingsjaren, namens de leden die niet terugkeren. Spr. dankte de voorzit ter en alle leden voor de aangename ver houding. B. en W. hebben hard gewerkt, aldus spr. Ook al waren we het niet eens, toch is de harmonie nooit ver stoord. Ook richtte spr. hartelijke woor den tot de secretaris de heer B. Ike. Tenslotte sprak als oudste lid in jaren de heer H. G. de Boer. Namens de gehele raad dankte spr. de voorz. voor zijn wel willende woorden. Welwillendheid is het symbool geweest van de afgelopen drie jaar, aldus spr. In een humoristische toe spraak verzekerde spr., dat deze jaren steeds in aangename herinnering zullen blijven. Hiermede was de laatste zitting van de oude raad ten einde en verenigden de heren zich voor de laatste keer aan een gemeenschappelijke maaltijd. Nederl. firma maakt televisie journaals Nu alleen nog voog het buitenland Onder de naam „Video" („Ik zie") maakt een nieuwe Nederlandse firma programma's voor televisie-uitzendingen in het buitenland Zodra de eerste Ne derlandse televisiezender geinstalleera zal zijn, hoopt men ook voor Nederland te gaan werken. Het zijn reportages, die op de filmstrook zijn vastgelegd. Deze films eisen speciale methoden van op name. Zo kon men in de Ver. Staten anderhalve dag na de opening van de Ronde Tafel-conferentie deze gebeurtenis reeds op het Amerikaanse televisiescherm zien. Naar de mening van de directeur, de heer W G. Sips, belooft het samenstel- thans len van televisieprogramma's op films in de toekomst zeer belangrijk te worden, te meer daar directe uitzending op grote moeilijkheden stuit, zoals het geringe spreidingsgebied De heer Sips deelde nog mede. dat de prijzen van ontvangers (10 inch) in de Ver. Staten van 199 tot 79 dollar en (12 inch) van 329 tot 197 dollar zijn gedaald. Bij massaproductie zal ook in Europa de televisie-ontvanger niet veel duurder be hoeven te zijn dan een goed radiotoestel De schelpenbrandery Ouwehand te Katwyk aan Zee kwam deze zomer op het originele idee, een duck in dienst te stellen voor het maken van vaar tochten langs de kust. Velen hebben van een tochtje met de boot-auto „Prinses Beatrix" genoten. (Foto D. Kruyt) In de Minahasa heerst oppositie tegen Oost-Indonesië Een volksbeweging zendt vertegenwoordigers naar Nederland Slechts weinige Nederlanders kennen de grote betekenis van de Minahasa, door een bondgenootschap van 350 jaar met de Nederlanden verbonden, met een Christenbevolking van honderdduizenden zielen en economisch een der steun pilaren van Oost-Indonesië. Minahasase soldaten hebben het pacificatiewerk in de gehele Archipel verricht. Minahasers hebben overal in de Archipel gewerkt als intellectuelen, als verplegers, onderwijzers, als ambtenaren, enz. Koudekerk aan den Rijn Misschien zullen velen zich nog wel herinneren hoe er in de Minahasa een actie is gevoerd om de Twaalfde Provin cie van Nederland te worden en hoe er n beweging gaande is om de Mi nahasa tot een zelfstandige staat in de Verenigde Staten van Indonesië te maken. Vertegenwoordigers dier stromin gen zijn nu aangewezen om naar Neder land te vertrekken en zo mogelijk, zich te laten horen op de Ronde Tafel Confe- Of dit mogelijk zal zyn hangt van de R.T.C. zelf af. Deze kan verzoeken om hun inzichten tot uitdrukking te brengen, in overweging nemen, aldus het memo randum van 22 Juni J.L Artikel 21 van het reglement van orde bepaalt, dat zij tot de algemene vergade ring toegelaten knnnen worden om van hun inzichten te doen blijken over zaken, welke geacht kunnen wor den, haar belangen te raken, indien de HVLP AAN „D.E.L.". IS VOLKSZAAK Men schryft ons: De tuberculose is nog steeds een ern stige ziekte. Wel is het sterftecijfer tot dat van vóór de oorlog gedaald, maar het aantal tuberculosepatiënten is groter dan ooit. Aan de consultatiebureaux zijn in het afgelopen jaar bijna 20.000 nieuwe pa tiënten „ontdekt". Naar schatting zijn er thans in ons vaderland tussen de negen tig en honderdduizend patiënten die aan tuberculose lijden. Het fonds „Draagt Elkanders Las ten" heeft in het afgelopen jaar ruim 1500 patiënten mogen helpen, terwijl de kosten voor sanatoriumverpleging, niet tegenstaande door het ziekenfondsbesluit een bedrag van f 4.50 wordt betaald zo hoog zijn (n.l. f6 of f6.50 p. d.> dat de arbeidersgezinnen niet in staat zijn deze verpleegprijs te betalen. Daarom zal „D E L." in de week van 5 tot 10 Septem ber een beroep doen op de Leidenaars, Een gezellig babbeltje houden die bei den daar. De jongste spruit in de kinder stoel heeft het blijkbaar naar z'n zin, ge tuige het vriendelyk-lachende snuitje. Het „dotje", zoethoudertje of liever ge zegd het „sofje" heeft hij niet in z'n mondje, maar laat het achteloos over de rand van de „kaststoel" hangen. Waar die twee 't toch over hebben? Dat gemakkelijk te veronderstellen. Iemand, die haar lief is, is immers het zeegat uit dit gesprek handelt natuurlijk over de lotgevallen der dierbaren op de grote wateren. Met spanning hebben ze naar de radio geluisterd, of de vangsten wel lo nend waren en of alles wèl aan boord Ook het gezinsleven komt ter sprake. Men hoort met moederlijke tederheid spreken over de ondeugende Pieten en de ongezeglijke Marijtjes. De moeders hebben geen gemakkelijke taak. Zij dwin- ;en in de uitvoering van haar plichten aak bewondering af. Als we hei knusse kamertje zien (op dë Katwijkse stand ,.De Mens en zijn Arbeid" en het getikkel van de naalden horen, komt ons illekeurig een gedicht van een onzec vroegere dichters -Beets) voor de geest, 'elks inhoud aldus iet Mooi Kniertje staat van dag tot dag En breit voor haar deur een kwartiertje. Voor wie dat paar kousen wel wezen mag, Mijn allerliefste Kniertje? Voor wie dat paar kousen wel mag zijn, Voor moértjen of voor vadrtje, Zucht dag op dag de bleeke Krijn, Of z\jn ze voor Grietjen of Saartje? Wel Kreinbuur.', wist je dat zoo graag, U wil ik het niet verzwijgen Je bent niet voor niets zoo jeutig vandaag, Om alles uit me te krijgen. Beloof maar, dat je 't niemand zegt, Spreekt Kniertje hoe langer hoe zachter. De wereld is tegenwoordig zoo slecht Ze zocht er zeker wat achter. Die kousen zijn voor me moèrtje niet, Ze passen met voor me vadrtje. Ze zijn ook niet voor zuster Margriet, Nog minder voor t kleine Saartje. Ze zijn voor geen oompje, zij zijn voor geen meu, Hoe hoog of laag ze sprongen. Ze r\jn niet voor een oude kneu En niet voor een laffe jongen. Ze zijn ze zyn ze zyn ze zijn. Je zult het nog raden moeten. Die kousjes zoo zwartjes, zoo netjes. blote i fijn om door het geven van een bijdrage de voortgang van dit waarlijk Christelijk- sociale werk mogelijk te maken. De strijd tegen de tuberculose is een volkszaak! Het C.N.V. bestrijkt met zijn meer dan 150.000 leden stellig 750.000 personen, want dit fonds helpt alle huisgenoten, vrouwen en kinderen. Verzwakking van deze actie zal tegelijkertijd verzwakking van ons volk met zich brengen. Daarom zal „DE.L." als insteling van het C.N.V. een beroep op uw mildheid doen. „Belofte maakt schuld" Als Nieuwe-Wetering-er gevoel ik mij gegriefd door het feit, dat het oorlogs monument niet op de plaats komt, die aanvankelijk was bepaald. Men heeft van het begin af de toezegging gedaan, dat het te Nieuwe Wetering zou worden geplaatst, en nu puntje bij paaltje komt, hoor je. dat het by het raadhuis te Roe- lofarendsveen komt te staan. Is het goed te praten, dat, wanneer men het geld voor een oorlogsmonument in Niedwe Wetering eenmaal binnen heeft, men zijn belofte niet gestand doet? Velen met mij voelen, dat hier iets scheef zit! Nieuwe Wetering. Abonné. (Naam it de redactie bekend). Gunstiger ervaringen Met verwondering lazen wy in N. L. Ct. van 27 Augustus een artikel over de treinreis Nederland-Parys. Ook wij zijn naar Parijs geweest en hebben deze tocht per trein, derde klasse, maakt Onze ervaringen zijn echter, wel heen als terug, geheel anders geweest Een dag of tien van te voren hebben wf in Holland plaats besproken, met het ge volg, dat wy van Den Haag tot Parijs hebben kunnen zitten. Plaatsen voo terugreis bespraken wij een week v« voren op een reisbureau te Parys, zodat ook deze reis vlot en zonder enig incident verliep. En dat in de drukste vacantie- tijd! Wy vragen ons af, waarom correspondent niet bijtijds plaats heeft besproken. Dit zou hem ongetwijfeld veel narigheid hebben bespaard. En met hem de vele toeristen, die opeengepakt op het balconnetje hebben gestaan. Achter af kan men gemakkelijk mopperen een slechte reis, maar ligt hier niet de fout bij de toerist zelf? En wat de kof fers betreft, die naar beneden rolden, waarom legt men die niet goed in het net? Met passen en meten en vooral met een beetje goede wil bereikt men veel. Ook het gedrang op het Gare du Nord leek ons overdreven. Onze vrienden kennissen hadden dezelfde ervaringen als wij. Wij vermoeden dus, dat de be treffende correspondent het bijzonder slecht getroffen heeft- J. van ZUat, J. Koelman en W. M. Lunsingh Scheurleer. Katwyk aan den Ryo. Grootscheepse export campagne op komst Regering zal handeleambasea- deur6 benoemen Minister Van den Brink zal op 6 Sep tember a.s. te Utrecht een bijeenkomst houden met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven om mededelingen te doen nopens de maatregelen, die de Regering denkt te treffen tot het bevorderen van de export, zo verneemt het A.NP. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de instelling wordt verwacht van e*n spe ciaal bureau, dat tot taak heeft een grootscheepse export-campagne te gaan voeren. De directeur van de afd. Landen groepen van Philips, de heer L. Smit, zou met de leiding van dit bureau worden conferentie op aanbeveling van de cen trale commissie een daartoe strekkend verzoek inwilligt. _'t moet dan bij meerderheid van stemmen geschieden en zal dus veel strijd kosten. Volgens een woordvoerder van de republikeinse delegatie is hun getal zo klein, dat de Nederlandse Rege ring zich schaamt om deze mensen te steunen. Een woordvoerder van de B F.O ver zekerde ons, dat zy een onbetekenende nderheid Kloek verzet tegen Japan. Een Menadonees, die thans in Neder land vertoeft, vertelt ons geheel andere dingen. Hij vertelt ons van de Minahasa met zijn groot aantal intellectuelen, met Nederland verbonden door de samenwer king bij de opbouw van Nederlands-Indië, later Indonesië. Een land, dat de grootste geestelijke weerstand bood tegen de Ja panner, evena'Ambon en Timor, en dat de grootste offers bracht Waar vindt men de oorlog verwoeste steden? Menado de Minahasa, Ambon en voorts Koe pang op Timor. In Oost-Indonesië du». Toen Oost-Indonesië werd gesticht, ge schiedde dit om een tegenwicht te vor- tegen Soekarno en daarom zijn de Minahasers ook meegegaan. Dertien daerah's in alle opzichten ver schillend, taal, volksaard en godsdienst zijn toen in een staat verenigd. De Per- satoean Timoer Besar (vereniging Grote Oost) merendeels bestaande uit oud-mili tairen, heeft zich steeds daartegen verzet het volk berustte er in, maar met die restrictie, dat uittreden nog altijd mo gelijk zou zijn, zoals in de overeenkomst an Linggadjati is bepaald, en dat men ou blijven onder de rood-wit-blauwe lag. Toen men echter begreep, dat Anak Agoeng Gde Agoeng een geheel andere politiek ging voeren, ontstond er een actie onder het volk om uit de staat Oost-Indo- i te treden en een zelfstandige staat te worden van de V.S.L, mits alle staten zelfstandige positie zouden krijgen niet onder de republiek zouden komen. Dit streven omvat van de 180.000 stem gerechtigden der Minahasa (400.000 inwo ners) in de eerste plaats de Twapro (on derdeel van de Persatoean T- oer Besar) met haar 72.000 leden, dc hoofdenbond met 30.000 leden, de R K. party met 10.000 leden en vele bonden en onge- groepeerden. Mislu. 'e pogingen. Anak Agoeng Gde Agoeng heeft ge tracht die volksbeweging uit elkaar te halen. In de eerste plaats door de hulp zijn politiek adviseur. mislukte. Daarna strooide hij rond, dat de Twapro onwettige demonstratie wilde hou- en hij poogde de hulp van Neder landse militairen te krijgen tegen deze bond van Menadonese oud-militairen. Toen dit mislukte probeerde hy 't met be hulp van een ministerieel bezoek. Daarn kwam hy zelf. Daarna bood hy de voor zitter van de Twapro een plaats in het parlement aan. Toen kreeg de voorzitter der RJC. partij Dim Pudus, bezoek v pastoor Raats en de R.K. minister va gezondheid. Pudus is laborant aan ee* hospitaal en de minister, zijn chef. nam zijn intrek in dat gebouw. Ook dit had geen succes. Pudus weigerde een aanbod om lid te worden van het parlement Daarna dreigde i: minister van Onder wijs, Tatengkeng, met ontslag van het bestuurslid der beweging, Rampen. Ram pen was echter in gouvernementsdienst en kon dus niet ontslagen worden, maar hij had het besluit voor zijn Europee» verlof reeds in de zak en zijn vertrek maakte dus de indruk van een ontslag. Dit alles ging zogenaamd buiten Anak Agoeng Gde Agoeng om, maar deze maakte juist in die tijd het op zich zeil juiste besluit bekend, dat illegaal wer kende personen ontslagen zouden wor den. Wat de vereniging betrof verklaard* de premier, dat deze legaal wa», maar dat ambtenaren geen lid mochten zijn. Be stuursleden werden naar Makasar opge roepen en met ontslag bedreigd. Naar aan leiding van deze vreesaanjaging heeft hij correctief optreden gevraagd aan dr Beel, die hiertegen iets begon te doen. maar 6e heer Lovink en minister Van Maarseveer. hebben hiertegen niets- gedaan. De Minahasa wil uit Oost-Indoneei& aar het wil wel binnen een werkelijke V.S.I. en binnen een werkelijke Unie. Onze zegsman is overtuigd, dat als de Minahasa slaagt, Ambon, Timor en Ter» nate meegaan. belast, waaruit blijkt dat men hier réei te doen beeft met een zuiver overheid» orgaan. Er zouden voorts in verschillende bui tenlandse s:eden en havens zg. „trad* promotionists" (handelaambiaaadeur») worden benoemd, die de markter. rullen gaan verkennen op afzet-mogelykÉteden. Hiervoor zouden prominente figuren uit de handel en het bedrijfsleven worden aangezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3