NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1 Ook een gewaarschuwd soldaat telt voor twee Recruten werden wegwijs gemaakt in een doolhof van gevaren In de Zuiderkerk vond gisteren recrutendag plaats. De leiding berustte bij ds W. E. Gerritsma, voorzitter der deputaten van de Geref. synode voc geestelijke verzorging van militairen. Na opening werd eerst gesproken door adj.- onderofficier G. van der Zwaan. Spr. wees er op. dat de harten var vele ouderen, maar ook van de aspirant- militairen met zorg zijn vervuld. Dé overgang van het burgerlijk naar het militaire leven is steeds min of meer in grijpend geweest, maar nu wekt deze bij velen een onbehaaglijk gevoel. Dan is het zaak, te blijven wie mer isen niet met alle winden mee te waaien. Het Christelijk leven moet ir de kazerne worden voortgezet. Het ge bruik van de Bijbel mag in dienst niet achterwege blijven en tegenover de ka meraden moet men getuige van Chris- Gemakkelijk zal dat niet altijd zijn, maar het is en blijft plicht. Het optreden tegen het vloeken, het bestendigen het kerkbezoek en het intens deelnemen aan het werk van Chr. militaire tehuizen het zijn allemaal factoren, die aller minst verwaarloosd mogen worden. Spr. besloot met het geven van practische wenken. Nadat de aanwezigen door de goede zorgen van d-e deputaten een kopje kof fie hadden kunnen gebruiken was het woord aan zendeling-arts dr J. S. Wier- sema. die kenschetste van hoe groot be lang de militaire training is. Vooral als Zilveren jubileum bij Chr. onderwijs Vandaag is het 25 jaar geleden, dat heer F. D. Noest, onderwijzer aan Chr. 9ohool aan de Middelstegracht, zijn werkzaamheden bij de vereniging Chr. onderwijs alhier aanvaardde. Voor dien was hij enige jaren onderwijzer aar de Chr. school aan de Lusthoflaan. Ge durende de bezettingstijd nam hij korte tijd waar aan de opleidingsschool Noord- einde 40. Op zijn eigen wijae heeft de heer Noest zich gegeven aan het Leidse schoolkind en het Chr. onderwijs. Als land- en tuin- bouwonderwijzer heeft hij aan vele cur sussen in Leiden en omgeving les gege ven. In verband met de pas afgelopen vacantie ligt het in de bedoeling dit jubileum op Woensdag 14 September op school te herdenken. Dokter A. Seret werd I gisteren 70 jaar Inzicht en medeleven Dokter A. Seret. een zeer bekende Leidse huisarts, heeft gisteren onder goede belangstelling zijn zeventigste jaardag mogen vieren. Hij werd te Tiel geboren en liet zich na zijn gymnasiale studie volbracht te hebben, tot student in de medicijnen aan de Leidse Univer siteit inschrijven. Sindsdien is hij Leide- naar gebleven. En zij. die dokter Seret kennen, weten wel, dat hij aan onze stad is verknocht geraakt. Na zijn promotie tot arts in 1904 was hij werkzaam als assistent bij de hoogleraren Van Leersum en Korteweg. om zich korte tijd later als huisarts voor Leiden op te werpen. Het is zeker een verdienste van deze arts, dat hij onder zijn patiënten en oud-patiënten veel vrienden mag tellen. Zijn medisch inzicht is niet los te denken van een har telijk medeleven, met hen, die zijn hulp en steun nodig hebben. Van zijn functies noemen wij nog: voorzitter van de Leidse huisartsenver- eniging, secretaris van de afdeling va Maatschappij tot bevordering van de ge neeskunst, voorzitter van de afdelin; Leiden van de Ned. bond voor particu liere 'ziekenverpleging, lid van de examencommissie voor verpleegsters. LEIDSE TUCHTRECHTER De tuchtrechter te Leiden lefede o.m. de volgende boetes op: f 40 wegens te hoge huur van baby-weegschaal (f 2 i.p.v, f 1.50 per maand); geen juiste boekhou ding en rekeningen van loodgieter f 100; handel in „zwarte" amandelen resp. f20, f 100 en f 200; textiel niet geprijsd f 10; textiel te duur verkocht f50; te dure gymschoenen f 75; vlees en vleeswaren niet geprijsd f 15; idem f 20. Een groot aantal drogisten uit Leiden en omgeving moest terecht staan wegens het te duur van de hand doen van verbandstoffen. De boetes varieerden van f 15 tot f 25. 65'Jarig huwelijk te Leiden De Sleutelstad hoopt binnenkort een 65-jarig huwelijksfeest mede te vieren. Op Vrijdag 23 September zal het namelijk 65 jaar geleden zijn, dat Frans Mieremet en Johanna Crama (de namen kunnen haast niet Leidser zijn!) in het huwelijk traden. Het echt paar Mieremet-Crama woont Munni- kenstraat IAin een woning van de woningbouwvereniging „Eensge zindheid". Deze naam moet hier wel een teken wezen. Vanzelfsprekend ho pen wij op dit zeldzame huwelijksfeest nader terug te komen. Zilveren jubileum bij Van Cleef De heer H. van Zandwijk werd gehuldigd. Het jubileum van de heer H. v. Zand wijk, chef van de afd. tapijten bij Van Cleefs manufacturen, bedden en tapijten- handel, die vandaag 25 jaar in dienst was van genoemde firma, werd vanmorgen met grote hartelijkheid gevierd. Om half twaalf werd de jubilaris plechtig ont vangen en toegesproken door een der directeuren, de heer A. van Cleef. Deze wees er op, hoe de heer Van Zandwijk heel klein was begonnen. De uitbreiding van de zaak tot wat deze nu is, was, zo zeide de heer Van Cleef, mede aan de heer Van Zandwijk te danken. Hij over handigde de jubilaris een enveloppe met inhoud. Namens de collega's sprak de heer J. de Bruyckere en bood hem een armbandhorloge aan. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde. GESLAAGDE SAMSOMMIETEN Voor het examen leermeester gezel drukken slaagden de heren Th. Mooij te ioudekerk aan den Rijns J Verhorst te Leiden en J. Leget te Leiden. Voor het examen leermeester gesel boekbinder de heren J. Boonstra, H. H. van Kampen en J. Engelsman, allen te Alphen aan den Rijn. Alle geslaagden zijn werkzaam bij ée NV. Sams om te Alphen. In B.F.O.-kringen in Den Haag ver luidt het algemeen, datSoekarno presi dent van Indonesië wordt geestelijke training, om met mensen van allerlei slag te kunnen omgaan. Een groot gevaar in het militaire leven is het „kankeren", waardoor men geneigd is. medelijden met zichzelf te krijgen. Allerlei gevaren dreigen dan, vooral in Indië. Nuttige besteding van vrije tijd is een eerste vereiste. Sport vooral moet men dankbaar aanvaarden. Spr. bezag daarna met name de sexu- ele gevaren en dan vooral uit medisch oogpunt, zonder daarbij echter de gees telijke dreigingen te vergeten. Van groot gewicht is. dat men zorgt goede vrien den om zich heen te hebben. Tenslotte gaf spr. nog enkele wenken op het ge bied der huidhygiëne en der voetverzor ging. Voor de middagpauze beantwoordden zowel adjudant Van der Zwaan als dr Wiersema op populaire wyze de vele ge stelde vragen. De hierna volgende kof fiemaaltijd toonde, dat het Rijk vele dure kostgangers krijgt. Het rijk voor ziene lunchpakket bleek voor sommige jeugdige magen nog een te kleine in houd te hebben. En dat terwijl vele af gevaardigden van kerken, die eveneens in groten getale aanwezig waren, met dezelfde inhoud reeds moeite hadden. Ds A. W. T. Nijenhuis, legerpredikant in Nederland, beschouwde in de middag uren de diensttijd als één der voornaam- perioden van het leven. Het oude thuis valt weg en de jongeman moet op eigen benen staan. En wel daar waar niet de dienst van God het leven be heerst, maar de wereld. Slechts 30 pet. van de militairen mag gerekend worden tot het Prot-Chr. volksdeel; 30 pet is Rooms, terwijl de rest niet weet. waar ze thuis hoort De brutaalste op de soldatenkamer geeft de toon aan. Maar voel je, aldus spr., geen ogenblik minderwaardig, want weet dat het levensgebouw wordt opgetrokken op de beginselen van eeuwige waarde. Bezin je wie je zijn wilt, van af het moment waarop je de kazerne voor 't eerst binnentreedt. Houd je van af de eerste dag aan je gebed. Je wordt dan wellicht door enkelen betiteld als een „fijne", maar je krijgt het respect van je kameraden. Bid je de eerste week niet, dan is dc erva ring, dat je het nooit meer doet. Na de gang van zaken in de kazerne in dit verband te hebben besproken (stilte voor en na de maaltijden, avondsluitin gen, samenkomsten en bezoek legerpre dikant) eindigde spr. aldus: Halfslachtig heid brengt je van de wijs en vermindert het respect van de kameraden voor je. Laat er persoonlijk geloofsleven zijn Wees niet de „meerdere" van je kame raden, maar om Christus' wil aller dienstknecht. Als legerpredikant met Indische erva ring sprak tenslotte ds L. Berger. De diensttijd is geen verloren tijd, aldus spr., hoewel er vanzelfsprekend ook na delen aan verbonden zijn. Maar aller eerst wees hij toch op de kameraadschap het, vooral in de rimboe, toezicht houden op elkaar, ook op eikaars gees telijk leven. Ds Berger besprak vervolgens de gang van zaken in de tropendienst. Alle din gen zijn ook in Indonesië terug te bren gen tot dat ene: ons persoonlijk geloof De Kerken spoorde spr. aan contact te houden met de mannen in de tropen. Ook door pakjes, maar vooral door de geschreven en niet de getypte! In een kort slotwoord dankte ds Ger ritsma de sprekers en tot de a.s. militai ren zei spr.: Weest getrouw! God spare jullie naar lichaam en ziel en geve, dat je bij je terugkeer uit het militaire leven ieder reoht in de ogen kunt zien en zeg gen: Heer, ik dank U, dat ik weer ver der en beter ben toegerust voor het leven het leven in Christus. Nieuw koloniehuis voor de bleek neusjes geopend Gistermiddag werd in Leuvenum bij Elspeet het nieuwe koloniehuis „Het Hoge Hout" geopend door de voorzitter van de 's-Gravenhaagsche Vereniging voor gezondheidskolonies, de heer J. C. Maier. Met deze ingebruiknehing werd het koloniehuis „Duinzicht" te Vogelen zang gesloten. Aan het andere huis, „Hemalie" te Soesterberg, dat speciaal voor de verpleging van asthma-patiën- tjes wordt ingericht, wordt een nieuwe vleugel bijgebouwd. Bij de opening waren aanwezig de burgemeester van Ermelo. mr Martens en ethouder Van der Wart, mr J. J. Klaasesz als vertegenwoordiger van de dir.-gen. der P.T.T. en de voorzitter van het P.T.T.-kinderfonds, de heer R. C. Gravestein Het P.T.T-kinderfonds is eigenaar van Het Hoge Hout en daarom zullen er behalve Haagse bleekneusjes ook kinderen van P.T.T.-personeel uit het hele land worden verpleegd. Verder n er o.a. vertegenwoordigers van de dienst Volksgezondheid en van de afd. Kinderbescherming van de geneeskun dige dienst. NIEUWE PASTOOR HAAÖSE SCHOUW Tot pastoor van de R. K. kerk aan de Haagse Schouw is benoemd als opvolger wijlen pastoor Jos. M. Bonsel: pa ter G. J. de Greeve, aldaar. Uit de Omstreken Oegstgeest Verkeersongevallen Bij de' „Drie witte palen" werd de fietser H. uit Leiden, toen hij weifelde met het oversteken van de weg, door een auto aangereden en tegen de grond ge worpen. H. werd vry ernstig gewond naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Tydens het politie-onderzoek vormde zich een file van auto's. Een vracht auto, die zi)n beurt niet wilde afwachten, reed van achter op de file in, waardoor enkele auto's botsten en er één in brand vloog. Geslaagd Mej. W. Kranenbflrg, apothekersassis tente, slaagde voor 't examen drogisterij. Leiderdorp H. Kullenberg In de raad In de vacature van de heer J. van Stra len. die onlangs plotseling is overleden komt de heer H. Kuilenberg voor de KVP de raad. Benoeming De heer J. van Driel is benoemd tot tweede bakker bij de •coöperatie te Has selt, Voorschoten Het distributiekantoor te Voorburg, Vlietstraat, is thans bereikbaar onder nr 728333 (Den Haag K1700). Ronde Tafel-aars zagen „Mens en zijn Arbeid" De deelnemers aan de Ronde Tafel-conferentie plegen her en der in ons land be zoeken te brengen aan instellingen, bedrijven en tentoonstellingen. Vandaag tegen de middag was Leiden met zijn „De Mens en zijn Arbeid" aan de beurt. Ongeveer dertig deelnemers van de R.T.C. kwamen naar de Sleutelstad. Het waren In hoofd zaak leden van de sociale sectie. Vanzelfsprekend is het in het alge een van grote diplomatieke waarde, dat deze bezoeken plaats vinden Ze mogen bewijzen, dat Nederland „nog wat mans" is en dat het zich met al zijn krachten onder het nog steeds drukkende juk van de oorlog bezig' Is uit *te wringen. Dat Leiden daarin een woordje mag mee spreken, kan slechts tot verheuging stemmen. Het gemeentebestuur van de Sleutelstad heeft dat ook ingezien en de congressisten officieel ten stadhuize ont vangen. De heer M. H. Zaalberg te Zoeter- woude vierde zijn 30-jarig jubileum als pottenbakker en een hartelijke huldiging viel hem ten deel. We zien hier Meindert Zaalberg aan het ar tistieke werk Het congres bezoekt Grote belangstelling voor de zwemsport 1800 Zwemlustigen en 150 diploma-gegadigden Meer dan 1800 zwemlustigen hebben zich gisteren in De Zijl te water be geven. dank zij het zeer w. Ook had een bijzonder groot aantal zich avonds opgegeven voor het*di- plomazwemmen. Zo zagen wij niet der dan een 150 personen zich inspannen oor het diploma A of B, En dan van et zwempersoneel te vernemen, dat een og even groot aantal staat te "wachten! De geslaagden waren: Jongens (diploma A): Piet v. d. Burg, Jan Mulder, Jaap Roosendaal, Joop Roo sendaal, Rudolf v. d. Reyden, Mijndert Burg, Aat van Rooyen, Soemantri Zwarts, Martin Paling, Loek Leune, Adolf Zwart, Leendert Tisseur. Wim de Haan, Joop Kop- Daan Bingblberg, Ber- tus v. d. Meer. Martin Ober, Sjoerd de Mik, Hans Kaak, Aart v. d. Kley. Frits Dam. Jaap Raaphorst, Jan Wijling, Jac. Bink, Joop Hoogstraten, Andries Crama, Casper van Hees. Ewoud Pier- hagen. Godert Volbeda, Wim Schipper, Ger Filippo en Henk de Goede. Jongens (diploma B): Henk Honsbeek. Henk Miggels, Piet van Dam. Frans Ha- neveld. Hans van Dort. Rudi van Dort, Piet Dool, Jan van Staden, Bert v. d. Berg. Mijndert v. d. Burg. Hans Bonnet. Kora Key, Wim Turenhout. Jam Linden- hof, Koos Kluts. Joop Hoogstraten; Go dert Volbeda, Wim de Vries, Gerrif Kooreman en Joop Veld. Meisjes (diploma A): Rietje Boom, Tiny Wielinga, Janny Lina. Bep v. d Wijngaard, Hanny Guley, Hester Boter, Jeantje van Ek, Rla van Weeren, An neke Bloemendaal, Anny Boere, Rietje Klop, Ineke van Mourik, Greet Oort- meyer, Lous Goutier, Suze Ouwerkerk, Llny Voorst, Tiny Jansen, «Sanda Schou ten, Elly Wijtsma, Corry van Tienen, Agatha vah Tienen, Rietje Nonkes, mevr. C. W. Pouw, Willy v- d. Linden, Miep Pet, Bep de Vos, Bep Spruyt, Bep de Jong, Mientje Ravensbergen, Anny van Atten. Rietje Ouwerkerk. Diny Vier kant. Gonja Dorrepaal. Niesje Kuipers. Klasientje Korenhof. Tiny Sloos, Anny Horst, Ali Schreur, Henny Neke- Anny Nieuwenburg, Rie'je Filippo. Rietje Plu, Nelly Stuurop. Truus Mas- Corry Hansen, Toos Uljee, Dineke Bemmel. Diny van Mourik, Elly de Fey. Willy Swanenburg. Betty van Eg- mond, Jopie Blikman, Rietje Plasmeyer. Coby de la Rie. Ida v. d Klauw, Willy van Westbroek, Tiny Ginjaar, Nelly Kraaienbrink. Atty Klein. Henny Visser. Betty Leeuwes. Willy Jonkers. Nelly Mol. Bertha Visser en Adrie Visser. Meisjes (Diploma B): Coby Plu, Jeanne Leune, Truus Kapaan, Stientje Stavleu, Corry Roosendaal, Gonny Nieuwland, Erica Burgerjon. Rietje de Tombe, Anny Schuurman. Joke Verberg, Anneke Ladan, Anny Bink, Greta Dorrepaal. Roeketje Oudshoorn, Mia Ouwerkerk, Rietje Plu, Joke Faas, Nel Rademaker, Ria de Vos, Nelly Korpershoek. Rietje Veldt, Tiny Hoogervorst, Willy Pottus, Rietje Korree, Nelly Guley, Hanny Swanenburg, Rietje 6—19. Raaphorst. Betty van Egmond. Anny Martijn, Leny Mark. Gerda Rijsdam, Rietje v. d. Klauw, Ineke Pouw. Betsy Pouw. Bep Planje, Anny van Waard huizen. Bep Pison. Greetje Pennenburg, Jopie de Wolf, Coby Nievaart, Joke Ver meulen en Gerda v. d. Belt. BEWONERS VAN LELIESTRAAT ZENDEN ADRES AAN DE RAAD Aan de raad der gemeente Leiden is het volgende adres gericht: Ondergetekenden, bewoners van de percelen in de Leliestraat van af He renstraat tot aan de Lindestraat, ver zoeken uwe raad zo spoedig mogelijk te willen bevorderen, dat de In aan bouw zijnde open kolenopslagplaats in de Leliestraat 22 wordt stopgezet en verdere afbouw wordt voorkomen, zulks in verband met de grote hinder, welke zij door de oprichting van een dergelijke open kolenopslagplaats zul len ondervinden en vooral omdat de onmiddellijk daarachter gelegen be woonde percelen in vrijwel onbewoon bare toestand zullen komen te ver keren. Alsmede in verband met de grote ontsiering van dit gedeelte van de Leliestraat. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar J. D. Nieuwenhuysen— E. NieuwenhuysenKoet, Prins Hen drikstraat 23, hoopt op 13 September een halve eeuw gehuwd te zijn. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna P., d. v. J. A. v. d. Meij en C. J. v. d. Geer; Floris, z. v. M. van Rijn en M. Varkevisser; Linda I., d. v. L. G. v. d. Meij en K. Kamara; Jaantje, d. v. G. J. T. Bouwman en G. Eveleens; Maria H. E. R„ d. v. W. L. Lange en T. M. Kersten. OVERLEDEN: P. v. d. Berg, man, 68 j. GEHUWD: H. Arnoldus. gesch., en C. v. d. Ber* j. d.; C. v. d. Blom. j. m.. en E. de Jorfè. j. d A. van Egmond, j. m., M. Kroesemeijer. j. d.; C. van Gelder, n., en G. F. Zuidema, j. d J. Kukler, n., en C. J. Ligtvoet, j. d.; J. A. Louwe- is, j. m., en M. Leuering, j. d I. Ie Maitre, j. m., en G. Kamping, j. d., C. L. M. Markx, wdr, en J. P- de Water, j. d.; M. Sierat, j. m., en M. J. Oudshoorn, j. d.; E. J. van Tongeren, j. m., en E. de Boer, van Wijk, j. m., en K. de Boer. j. d. LEIDEN, 31 Aug. Gr< ooi 5.5011.40, savoyekoe ooi 5—10 90, prei 13, krot. :roten 8-9, uien 3— 133.9C appelen 5. andijvie 5—18, sla 11—17, inljbonen 2058, stokbonen 46-68, pronk- n 12—68, stambonen 33—64, postelein 6— lugurken 12—77, spinazie 8—21, koro- mers 6—20, tomaten 24—36, bloemkool .6 —53, meloenen 5—51, sla 2.50—17.90, perziken 1.70—21, peterselie 1.40, selderij 2—3.10, peen ïntenveillng: Rode 5 90—6.20, groene a 5—5.50, gekookte 6—11, aard- Omstreeks elf uur werd het gezel schap, dat o.a. bestond uit 13 vertegen woordigers van de B.F O., 9 van dc Nederlandse en 5 van de Republikeinse delegatie, door de burgemeester, die ver gezeld was van de wethouders en de gemeente-secretaris, hartelijk verwel komd. Onder de hoge gasten bevonden zich mr Djoemhana, minister-president van de Pasopndan, de heer R. K. H. Bertsch, voorz. van de Ned. afd. van de sociale commissie, de heer Soerasno, voorzitter van de Republikeinse afde ling, en de heer Jesseroen, alg. secr. van de soc.-commissie. Het bezoek ten stad huize duurde tot 12 uur waarna men wandelend naar de Gehoorzaal vertrok. Hier ontving de heer D. L. Landman de delegatie. Hij zette in 't kort de doel stelling der expositie uiteen. Tijdens de rondwandeling legde de gasten veel be wondering voor het geëxposeerde aa dag Zij gebruikten na het bezoek de lunch in „De Turk". RONDOM WAAGGEBOUW en STADSGEHOORZAAL De herhaaldelijk gedane oproepen tot spreiding van het tentoonstellingsbezoek hebben hun uitwerking niet gemist Hoewel uit de aard der zaak ook gis teravond de toeloop groter was dan in de middaguren, was het bezoek toch gelijkmatiger ver^eelcL. zodat de demon straties gistéravond geen ogenblik be hoefden te worden onderbroken teneinde de „proppen" in de circulatie glad te strijken. Daar in de resterende dagen de expositie doorlopend van 10 uur 's mor gens tot 11 uur 's avonds geopend zal zijn, is de verwachting gerechtvaardigd dat derceliike opstoppingen niet meer zullen voorkomen. „DIT SPANT DE KROON" De waardering der bezoekers is alge meen. Een redacteur van een vakblad op het gebied van het Ambachtsonder- wljs vervoegde zich na afloop van zijn rondgang aan het secretariaat en ver klaarde spontaan: „Ik heb op het gebied van tentoonstellingen veel gezien, maar dit spant de kroon". Inmiddels is het aantal betalende be zoekers gestegen tot boven de 23.000, zo dat het eindcijfer vermoedelijk niet ver van de 30.000 verwijderd zal zijn. Geref. jeugdappèl in Wassenaar In de Geref. kerk aan de Zijllaan te Wassenaar zal op Zaterdagavond 10 Sep tember een jeugdappèl warden gehouden. Ds G. Toornvliet te Leiden zal spreken over „Jeugd en geloof" en het Tweede Kamerlid de heer J. Schouten over: „Jeugd en beginsel". Deze bijeenkomst is bedoeld als een inleiding voor het werk in het komende seizoen. Alle Geref. JV en MV uit Den Haag, Leiden en om streken worden er verwacht. Alpliense athleten naar het buitenland Enkele athleten der AAV '36-C te Alphen aan den Rijn zijn gekozen in vertegenwoordigende ploegen, welke de- dagen in het buitenland uitkomen. Leen Zoetemeijer is opgesteld in de na tionale studentenploeg, die van 29 Aug.- 4 September In Italië uitkomt op de stu denten-wereldkampioenschappen. Hü zal uitkomen op het nummer 400 m. (In deze ploeg is van „Holland" uit Leiden opge steld: J. Jansen, op de 1500 m en de 5 km.) Wim Versteeg, eveneens van de AAVC, komt op de internationale mili taire atletiekwedstrijden te Bordeaux (Frankrijk) uit voor de Ned. mil. ploeg op het nummer speerwerpen, waarop hij onlangs militair kampioen van Neder land werd. Als derde AAVC'er gaat Joop van Kreuningen dit weekend naar Oudenaarde (België) als gastloper voor Haagse club, om daar uit te komen op de 800 m tijdens een internationale ontmoeting tussen een Haagse ploeg, een Franse ploeg en een ploeg uit ge noemde Belgische stad. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN HAZERSWOUDSE BOYS. De uitslagen van de nederlaagwedstrlj- ;n van Hazerswoudse Boys te Hazers- woude zijn: le afdeling le prijs Valken Boys 1, 2e prijs Oranje-Groen 1; 2e afd. le prijs O.S.B, 1, 2e prijs Woubrugge II; afdeling adspiranten R.C.L. adsp. A prijs- Te Ede, waar hij met vacantie ver toefde, is op 58-jarige leeftijd plotseling overleden burgemeester J. H. Crezee, van Ridderkerk. Te Watch Hill (Rhode Island) is. 56 jaar oud,overleden de te Rotterdam geboren beroemde cellist en dirigent Hans Kindier. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche' er in! PRESENTEER HET GEWEER... wijlen Koning Wilier telde, dat zullen nii Kijk amp, Dat Ligtenbergerweg 6 t Hendrl Nijvei Februari 91 is gewordt Nijkamp herinnert het zich nog best, die dag, nu 69 jaar geleden en als hij het verhaal vertelt, glinsteren zijn ogen. Hendrik Nijkamp, was toen cavalerist in Deventer. Op 31 Augustus 1S80 stond hu voor het paleis Het Loo op wacht. De Koning kwam op hem af en Nijkamp presenteerde het geweer. Maar de Ko ning zei: „Laat staan dat geweer, ik ben maar een man van alle dag. Zie je daar iat raam? Achter dat raam ligt een ije. Ga 1 dat Nijkamp ging naar dat raam en heeft daar als eerste soldaat het geweer ge presenteerd voor kroonprinses Wilhel- mina. De Koning kwam naast hem staan en wees hem het prinsesje. „Ik zag het duidelijk in het wiegje liggen, terwijl een verpleegster er naast zat", vertelde ons Nijkamp. De Koning gaf hem opdracht, om de twaalf boeren, die op het kroondomein woonden, de heuglijke mededeling te doen en hen uit te nodigen voor een feestavond. En al direct mocht soldaat Nijkamp meekomen om een dronk uit te brengen op de gezondheid van het Jonge prinsesje. En 's avonds is het feest ge vierd, met de boeren en de soldaten. Nederl. modelvliegtuig bouwers naar Brussel Internationale wedstrijden 'op Enere (Van een onzer verslaggevers) Zoals wij reeds meldden, zal een groep modelvliegtuigbouwers van de K.N.V.v.L. weekend deelnemen aan internatio nale wedstrijden op het vroegere keer9vliegveld „Evere" te Brussel. Deze groep, die gekozen werd door de Techn. Commissie, bestaat uit de heren J. v. d. Caay en C. v. d. Schenk (Haagse Lucht vaartclub), W. Luxemburg en P. Vriend (Bossche Luchtvaart Club), C. de Vries en H. de Kat (Rotterdamse L.C.); als offi cials gaan mee de heren J. van Hattum als ploegleider en J. L. Asselbergs als gedelegeerde van de K.N.V.v.L. Zowel individueel als in groepverband wordt deelgenomen in de afdelingen modelzweefvliegtuigen, modellen met rub ber-motor en modellen met zuigermotor. Onder de vele mooie prijzen, waarnaar Fransen, Belgen, Zwitsers, Italianen, De nen en vermoedelijk ook Engelsen mede dingen, zijn de Coupe d'Aumérie e; Coupe van de Belgische Aeroolub. Twee jaar geleden wist de Nederlandse équipe twee 2e prijzen te behalen. Maandag worden de deelnemers ont vangen op het stadhuis in Brussel er. daarna biedt de Sabena (de Belgische luchtvaartmij) een diner aan. Maandag avond komen de Nederlanders, hopelijk met prijzen beladen, weer thuis. MEJUFFROUW BEATRIX TERWINDT 12W JAAR BIJ DE K.L.M. De hoofdstewardess van K.L.M., mejuf frouw Beatrix Terwindt, is heden 12 Vz aan de K.L.M. verbonden. Aanvanke lijk werd zij opgeleid op een kunstnijver heidsschool en tot assistent-bibliotheca resse. Maar in 1937 trad zij m dienst van de K.L.M. Gedurende de oorlog zag zij kans naar Portugal uit te wijken, van waar zij naar Londen vloog. In Engeland is zij opgeleid tot paraehutiste en op 14 Februari 1943 werd zij boven Drenthe neergelaten- Zij viel echter in handen Poos en Slagter, die haar naar Schreieder brachten. Zo doende raakte Duitse gevangenschap, die duurde tot 10 Mei 1945. In het kamp Ravens- brück werd zij bevrijd. Als hoofdstewar dess keerde zij in dienst van de K.L.M terug. Oorlogsvrijwilligers zijn ongerust In Erica op Berg en Dal bij Nijmegen zijn gisteren 1300 oudgedienden bijeenge komen, Zij behoren tot de „Bond Militai- uit Indië", waarin alle oorlogsvrij willigers in een verbind zijn opgenomen welke 10.000 leden telt. Volgens ma joor A. Rietveld uit Zutphen is het streven alle organisaties van oud-militai- in Nederland onder één overkoepe lende organisatie te brengen. Het Con- zond een telegram van hulde en trouw aan H. M. de Koningin en een ge- ens aan Prinses Wilhelmina. Aan dr W. Drees werd een telegram gezonden, in ernstige ongerustheid wordt uit gesproken over het lot der kameraden in Indonesië in verband met de eenzijdige staking van het vuren en de zeer laak bare inkapseling der posten door de T.N.I. GUERILLEROS GELOVEN NIET AAN R.T.C. Te Prambanan bij Djokja zijn voorbe sprekingen gehouden van 20 strijdorgani saties voor het op handen zijnde guerilla- congres. Hoewel men zich achter de re publikeinse delegatie schaart, verwach ten de strijdorganisaties geen goede re sultaten van de R.T.C. en zij staan gereed, bij mislukking, de strijd te „hervatten". !oe men het vuren staakt In Oost-Java. Uit brieven van militairen in Oost-Java blijkt, dat militaire patrouilles op hun tochten worden omringd door troepen lieden met bamboesperen en klewangs gewapend, die tegen hen opdringen en hun positie levensgevaarlijk maken, ter- onze soldaten niet in staat zijn vei ligheidsmaatregelen te nemen, daar zij niet mogen schieten. AMBONESE GROEP TEGEN AFSCHEIDING. e commissie rechtspositie Ambonne- heeft volgens Aneta uit Indonesië een telegram gezonden aan de Oost-Indonesi sche premier Anak Agoeng Gde Agoeng, in zij zich verzet tegen het streven afscheiding van de beide bonden Persatoean Timoer Besar en de Twapro, mede in verband met de Australische in menging inzake Nieuw-Guinea. MINDERHEDEN TER R.T.C. VRAGEN OM HUN RECHT. Acht vertegenwoordigers van de minder heidsgroep ter R.T.C. hebben per brief de voorzitter der Centrale Commissie ge vraagd om een opgave van de aangele genheden, die de belangen der minder heden raken, zodat deze vertegenwoor digers aan de beraadslagingen daarover kunnen deelnemen. EVC WIL ZICH MET EISEN TOT DE RTC RICHTEN Vandaag begint het driedaagse EVC- eongres in Amsterdam, dat ook wordt bijgewoond door Louis Saillant, secr. van het wereldvakverbond. In een begroe tingsbijeenkomst heeft de EVC-voorzit- ter Blokzijl gisteravond voorgesteld, dat het congres zich tot de RTC zal richten met de eis om alle troepentransporten Indonesië stop te zetten, de 7 Dec.- divisie onmiddellijk te demobiliseren, alle politieke gevangenen onmiddellijk en onvoorwaardelijk vrü te laten en de vak- verenigingsrechten en vryheden van de SOBSI te herstellen. Medegedeeld werd, dat vakbondsver tegenwoordigers uit Rusland, Tsjecho- slowakye, Polen, Oost- en West-Duits- land, die het congres hadden willen by- wonen, een Nederlands visum is gewei gerd. NIEUWE CANADESE HANDELS SECRETARIS IN DEN HAAG D. A. Bruce Marshall, voormalig chef van de buitenlandse sectie der econ sche afdeling van het Canadese Federale ministerie van Landbouw, is benoemd tot handelssecretaris aan de Canadese ambassade in Den Haag. in het bijzonder voor de landbouw. Tot zijn arbeidsterrein behoren ook België, Luxemburg en namarken. Marshall treedt in September in dienst. BEUBS VAN AMSTERDAM Off. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel Rc Rott. Droogdok. .347 343 OBLIGATIES Stork 3 Co. Nederl. 1948 3)4100-1% 100 Nederl. '47 3—31* 87ftt Nederland '37 3 97^ 97ft N. Bk. Zuld-Alr 195* Rott. Bank 175 li 174)4 Twentsche Bk C179 R. Beleg. com. ...170>/2 170)4 N. Am.-Ned. Hbk 57'. 56)4 Investering» C. 98,% t 97 ft* N. W. Pacific Hbk 134 131 Ned. 1962/64 3 98)4 93j/a Albatros 2001' 199*8 Alg Norit A- 328 321 Allan St Co64 66)4 Spaarb. 1 100 2)4100)4' Ned.-Ind. '37 A. Grootboek 1946. Denemarken i 102), 102* Fund. Loan 410714 107',! Bandoeng 4 84',4 Batavia4 92 lü 935 Den Uaag 314 1025 1025 Z.-Holl. 2e '38 3 99 >5 99 Ji B. v. O nr. Zak. .4 53'(i5 535 Frlea-Gr. HB 34-3100 100 HolL HB K. 3V« 101 100Tb Nat. Hyp. B. 314 99 West Hyp. B S14100T4 3 lï 10214* 10214 Breda Macüiabr 149 Buurman 135 D. R. U13914' Emball. Houth. „.143 Gruyter Pr. A. „.16014 Heemaf teken 186 17514 173 159',4 Cockerll Holland meel HoH Beton 873 Holl. Draad 239' Holl. KuMtzüde206 314112 Int Gew Beton 144'* 143 410414 104,% int KuMUtof „.1231. 123 314103,% 102ft 7 3s» 6514 N.L Spoor '3 Sam. Joana Ad. Olymp. 3130 A'dam '47 3—314100 Lever Br314 107 Philips dollar 314 120 AANDELEN 31 A ........298 Kon Ned. Zout 37114 37114 Kon. Ver. TapUt218 218 Kon. Ketjen 186',4 18614 Lettergieterij 257 258 99ft* Lev. Br. 4 CP 10314 10314 106', 4 Lyempf ............15814 15814 Lijm Delft C. ...148'i 14714 self. N B. 0....248 Auto- 121',4 Amst. Bank 169T4 166',4 N.-ln Portland 77 Holl Bank Unie C218',4 218',4 Nedap 102 Java Bank C. ...160 15S Ned. Gist en Splr33fl Nat. Herstel 96T4 Ned. Scheepsb. 154 Ned.-Ind. Esc. 80)4 8°r% Nyma 348 121 „.107'4 107 Werkspoor .........146 14514 Wjjers 212 209 Zwanenb. Organ.200* 200t Schok be ton 13514 Am. Smelt C. 45)43 46141 Anaconda C26)43 26)45 Bethl Steel C. 815 81)45 Gen. Motor»'C... 62'/0J 62)45 Int Nickel C. 2814 28','2i Kennecott C. C. 47)45 47)4 St. Brandts C. 4)4 U. S Stee) C. 67)45 6814! AJ4I.E. MD 85* Ned.-Ind Gas 94'/., 9214 Cities Service C. 52',! 53* Borsum MU 14414 1 45'4 Cur Handel My270 267 H. GUnUel 117 115 Houth W Pont 159 Internatio Linde Teves ......148* 146',4 Mol. Hand. Ver. 127* 125 -.12214 l20'/« Besoel Ngombezl ....„„.291 289 Alb Heyn A. „.197 19G)4t Walvuchvaart reelis* 117)4 ThomseM Havenb 154 Dell Spoorweg 54* 53* Ned Ind. Spoor... 25)4 25)4 N. Y Centr. C... 9)4! 8)4 Pennsylv. C13)4* 13)4 Canada Paplflo C 11)41 11141 Sem. Cher A - 11 10)4* Voorlopig genoteerd Alweco reo 3114 Dikker» en Co.... 181 Ned. Fitting fabr 88)4 6814+ Ver. Blik '49 196 197 Kolon Bank N.-lnd. Handelsb N. Hand. My CvA Berkels Patent Ctlv. Delft C. v. A Centr. Suiker My Fokker N. Vliegt Gelder en Zonen Kabelfabrlek Lever Br. C. v. A Ned. Ford Autom. Philips Gem. Bezit Philips G.M.B. Pr. Wilton Feyenoord Petroleum Dordtscho Petrol. Kon. Petr. Kon. Petr onder A Moeara F-ndm 164 Amst. Rubber Bandar Rubber Deh-Bat Rubber... 316 Kon. Ned. St. N E 124)4 Kon. Paketvaart 16214 Ned. Sch Unie 194 Rotterd Lloyd...... 158 st My Nederland mv Tabak Dell-Batavla Dell-MiJ Cert Straatsburg wenst verlaging d Amerik. invoerrechten Anders wordt Europa werkloos De uit 23 leden bestaande, economl commissie van de Europse Assembiet Straatsburg heeft en beroep gedaan de V. S. om de invoerrechten te verh en heeft een waarschuwing gericht de bevolking van Europa dat zij get loopt spoedig honger te lyden en z werk te geTaken- Dit beroep wordt gedaan in de ambule van het door de genoemde miesis uitgebrachte rapport dat mor in de Assembleé behandeld zal wor In het belangrykste voorstel var port wordt aan het „kabinet" v ters van Buitenlandse Zaken gevra alle practische stappen te doen. een multilateraal betalingssysteem inbegrip van het herstel van de 0: selbaarheid der Europese valuta' spoedig mogelijk tot stand komt, op waarde, dat de noodzakelyke beveilig maatregelen voor de overgangsper worden getroffen. INT. PHARMACEUTENCONGREI CONTRA VERPAKTE GENEES- MIDDELEN Aan het int. pharmaceutencongrei Amsterdam is een motie ter bestudei voorgelegd, welke ten doel heeft de geringen op te wekken maatregelen nemen tegen de gevaren van de on breidelde verkoop van verpakte gen middelen. In vérschillende landen staan te dien aanzien reeds wetten, 1 in Nederland büv. wordt aan dit et paal noch perk gesteld. Intergeailieerde vriendschapstreln De intergeailieerde vriendschapsti van de Association Interallié des sistants du Rail zal t.g.v. de vijfde denking van de spoorwegstaking ons bezoeken. De trein bevat een verzetsi toonstelling en een bioscooprijtuig rijden langs 15 stations. Minister Spil zal de trein op 17 September ii verwelkomen. De entreeprijs van de b komt ten goede aan de stichting 1940 Geen geregelde bestrijding 1 muizenplaag. In een vergadering van het gemee: bestuur van Amerongen met verschil de besturen van land- en tuinbouwoi nisaties en waterschappen is het niet lukt een regeling tegen de muizenp! in de gebieden langs de Rijn te tret Aan alle belanghebbenden zal schrifte de ernst van de toestand worden uiti gezet. Men was van oordeel, dat het pachters aan tijd ontbreekt, om de bes! ding naar behoren ter hand te 1 CHOPINCONCOURS TE WARSCH Van 15 Sept. tot 15 Oct. wordt Warschau het 4de internationale Ch< concours gehouden, waaraan 76 pi; ten uit 16 landen deelnemen, is samengesteld uit musici uit V en Oost-Europa en zal de prestaties deelnemers beoordelen zonder dea zien. Volgens een Anetatlegram uit Djo heeft het Indonesische vrouwenconi aldaar er op aangedrongen, dat de te: trekking van de Nederlandse troepen tooid zal zijn bij de overdracht der vereiniteit. Uit de pers De R. K. ambachtsscho< De R.K. „Leidse Courant" schrij „Leiden krijgt zyn tweec" bachtsschool. Daarop werd door velen gew; omdat de huidige ambachtsschool, nu al aan de grens van haar capac staat, zeker in de naaste toekomst klein zal blijken. Leiden krijgt zyn tweede katholieke ambachtsschool. Dat deze tweede ambachtsschool katholieke is verheugt ons, 01 vele ouders in Leiden en omgeving voor hun kinderen, die de amba< school bezoeken, onderwijs op sionele grondslag wensen. En t£ Er zijn twee partijen in de Leidse meenteraad. waarvan de woordvoer openlijk verklaarden, dat zij tegen tweede ambachtsschool waren, óók dat deze R. K. zou zyn, nl. de C munistische Partij en de Partij Vrijheid en Democratie (de V.V.D.) Dat er onder de leden van de Part d. A. niet waren, die evene (of uitsluitend) om deze reden tegen voorstel van B. en W. hebben gest< zouden wij niet graag willen bewe maar zij hebben dat niet verklaard, tenslotte is todh het voorstel van B W. aanvaard, dank zij de voortri lyke verdediging van wethoi Van Scha ik (P.v.d.A.) en het feit, da andere P.v.d.A.-wethouder en nog fractie-genoten hun stem aan het stel tot urgentie-verklaring van tweede (R.K.) vakschool hebben Dat de woordvoerder van de V. de Prot.-Christ. en de leden der K Volkspartij tegen elkaar wilde uitsp door de voorstelling, alsof sten geen voorstanders zouden zyn nyverheidson derwijs op confessie grondslag, lokte een kort en krat protest uit van Prot.-Christ. zyde. Wij hopen in het belang van het verheidsonderwijs. dat nu de tweed» katholieke ambachtsschool te spoedig moge worden gebouwd en opend." Amsterdams Beursoverzicli Amsterdam, 31 Niet geheel en al buiten de verw tlng opende de Amsterdamse Effec beurs vandaag op een lager niv waarbU vooral Olies en Philips eer hoorlük openingsverlies boekten, grote publieke verkooporders was veel merkbaar, maar de beroepshan die toch een zeer grote rol blijft spe scheen vandaag weer voorzichtig te Dit werd mede ln verband gebracht een uitlating van Paul Hoffman, dal devaluatie van het pond sterling op komende Brits-Amerikaans-Cana conferentie niet ter sprake zal koi De Indonesische waarden lagen eens zeer gedrukt, niet alleen door algemene marktsituatie, maar berichten, waarin sprake is va mende onrust op Java. De markt, voor deze fondsen zeer dun is, al voor Dell ongunstig, die op 1 ruim vier punten lager werden veri deld. Amsterdam Rubber en H.V.A. ren per saldo twee punten lager. De markt had een traag verloop na de lagere opening liepen de koe: nog een kleinigheid terug, waarna geen verdere fluctuaties van beteki /oordelen. Olies en Philips per sale punten lager, Unilever en de gro industriewaarden 1 tot 3 punten li De minder courante industriëlen licht verdeeld, maar over het algen toch goed vpryshoudend. De Scheepvaartmarkt was evei gedrukt en verschillen van 1 tot. 3 ten waren geen zeldzaamheid. Hollai Amerika Ljjn was zelfs 4 punten la

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2