Ilicumc £dterl)C ÖTourant Vederland wil eindelijk „hoe of wat" over de Rijnvaart weten Wist II lONDERDAG 1 SEPTEMBER 1949 Schenden geallieerden en Duitsers de overeenkomst van 1948? „gezaghebbende Nederlandse bron" vernam A.P., dat men van plan is, een anferentie te beleggen om de huidige controversen op het gebied der Rijnscheep- aart op te heffen en tot een modus vivendi te komen. Hieraan zouden de oever inden van de Rijn deelnemen: Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, België en Neder- i, dat Van dezelfde zijde werd geen besluit genomen heeft et bijeenroepen van de afgevaardigden ner landen, doch de Nederlanders ho- lat aan het einde van de weck definitieve mededelingen kunnen orden gedaan, fen zou hoge verwachtingen koesteren v de onderhandelingen in Frankfort sen Nederland en Trizonië. Nederland agt over het kleine aandeel, dat het de Rijnscheepvaart heeft ening, dat de voorkeur der geallieerden ir, de Noordduitse havens tegenover Nederlandse een belangrijk e ;ch verlies voor ons betekent. Slechts 50 pet van de Amerikaanse we-invoer in Duitsland passeert Bene i-havens voor de oorlog 70 pet. Den ag verklaart voorts, dat zowel de ge llieerde als de Duitse autoriteiten de rereenkomst over de Rijnvaart van 194f egeren. zodat thans honderden Neder- mdse Rijnaken, met een gezamenlijke ipaciteit van 500 000 ton. ongebruixl ggen. Volgens mededelingen van officiële ed. zijde zal binnenkort opnieuw tegen boycot worden geprotesteerd. BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN4.15 p. Kwartaal; f 1.35 per maand; f 0.32 per week, ADVERTENT1ËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7906 DIRECTIE: CHRIS TELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken v$tantoasttcf) Is gfjeblmn tnyn bert ia te gb ens poet" Debat over Eredienst op Geref. Synode Zie pag. 3 Vee nichtjes verdronken in de Westerschelde 'riendinnetjes met geweld van zinloze reddingspoging weerhouden Gistermiddag zijn -onder de gemeente iervld-et twee nichtjes, genaamd Buysse, sp. 11 en 13 jaar oud en wonende te erv-liet en IJzendijike «bij het baden in Westerschelde door de stroom meege- urd en verdronken. Het ongeluk ge- liedde voor de ogen van een aantal, op de wal, bij wie zich ook een /an één der meisjes bevond. De detnvijzer H. Dupuy begaf zich ommid- llijik te water, maar moest zijn red- ïjspogingen door .de sterke stroom op ren. Ook twee meisjes, die tegelijk met nichtjes waren gaan baden, wilden ir wegdrijvende vriendinnetjes achter gaan, doch door hen met geweld uit water te trekken, kon worden voor- nen dat dit tragische ongeluk nog m slachtoffers zou hebben gemaakt. )ödelijk ongeluk op Utrechtse Garnizoensdag Sergeant kreeg huls van projectiel op zön hoofd Sisteren, op de Utrechtse garmzoens- g, is de sergeant ICost-rr uil Hengelo, als toeschouwer eeri mlli aire demon atie bijwoonde, gedood '.door de huis een afgeschoten -projectiel Jie van grote hoogte met zoveel kracht ore- op het hoofd van de militair terecht m, dat zijn schedel bra-k. In het mili- hospitaal werd-nog tot-een hersei.- eratie overgegaan, maar toen de ouders t Hengelo arriveerden, was hel chtoffer reeds overleden. MEISJE VAN ANDERHALF JAAR VERDRONKEN Iet anderhalf-jarig dochtertje van d: mlie G. uit de Harmonielaan te Die- gistermiddag in een onbewaakt Bnblik naar een sloot achter het huis lopen en daarin verdronken. Toen de der haar even later -ging zoeken, zag hij n het water drijven. SCHOENFABRIEK WANROOY TE KAATSHEUVEL UITGEBRAND )e 30 meter lange, geheel van hout op trokken schoenfabriek der fa P. van inrooy te Kaatsheuvel is geheel uitge- Snd. Al de aanwezige voorraden gingen vlammen óp, terwijl de meeste machi- s zwaar beschadigd werden. De schade, lke slechts gedeeltelijk door verzeke- ig wordt gedekt, bedraagt naar schat- g f80.000. - De Nederl- consul- te Philadelphia en vertegenwoordiger van de Holland nerikaLijn, P. J. Groenendaal, is op •j. leeftijd aan een hartkwaal over- ien. Hij werd dit jaar tot ridder in de Oranje-Nassau benoemd. andaag stellen wij V voor: SOLDAAT JAN HAZENOOT, Van Speijkstraat 15, Noordwijk aan Zee ?P 14 Mei 1947 vertrok Jan als dienst- Ichtig stoottroeper met de „Volendam" de Oost. Thans is hij gelegen i 'h de Koek, waar hij vandaag zijn derde open-verjaardag" viert. Hij heeft het naar zijn zin, maar verlangt toch erg naar Noordwijk. Ook van af t plaats wordt hij door zijn moeder, er en familie van harte gefeliciteerd. Geallieerde autoriteiten in Frankfort hebben inmiddels meegedeeld, dat ze niets van de- uit Den Haag gemelde plan nen afweten. Ze spraken tegen,, dat de overeenkomst van 1948 wordt geschon den en zeiden, dat de verzending van erts via de Beneluxhavens is toegenomen en dat ook een groter deel van de tarwe- invoer de laatste tijd over de Benelux- havens geleid was. Kinderlijke belangstelling voor Von Manstein Lt.-generaal sir Frank Simpson, pre sident van de Britse militaire rechtbank te Hamburg, waarvoor de ex-veldmaar schalk Von Manstein terechtstaat, heeft gisteren in de zaal aanwezige Engelse moeders verzocht haar kinderen naar buiten te brengen. De president zei, dat hij verscheidene kinderen in de rechts zaal had opgemerkt. De ouders dezer kinderen dienden zich af te vragen of het wel verantwoord was, dat hun kin deren in de zaal bleven, daar er stukken zouden worden voorgelezen over de Rus sische yeldtoqht, die verschrikkelijke dingen aan het licht zouden kunnen brengen- Hierop zetten enkele jongens hun koptelefoons af en holden, na hun moeders te hebben aangekeken, de zaal uit. Een uur later, kwamen twee Engelse vrouwen de zaal binnen met een jon getje van nauwelijks vijf jaar oud. Waar schijnlijk werd hij door zijn kleine ge stalte niet door de president opgemerkt, wel echter door Von Manstein, die af keurend het hoofd schudde. Het knaapje zette een kóptelefoon op en luisterde onbewogen naar de behandeling Typhoon raasde over Tokio Twee Nederl. schepen botsten in haven van Yokohama Een typhoon met een snelheid van 128 km per uur raasde gisteren over Tokio. Minstens 9 mensen werden gedood en 54 gewond. In de haven van Yokohama zon ken twee schepen. Van de bemanning worden 42 personen vermist. Een geheel dorp werd door het water van de rivier Watarase weggevaagd. Hier zouden 31 Japanners verdronken zijn. In Yokohama sloeg het Nederl. m.s. ,-Rijnkerk" los en botste tegen het Nederl. s.s. „Tjibodas", waardoor dit licht werd beschadigd. Bij San Diego (Californië) stortte een Amerik. marine-vliegtuig in zee. Tien personen kwamen om. Koninklijke Familie vierde 31 Aug. op Het Loo De moeder van Prins Bernard was eveneens aanwezig. Ook in de zomerresidentie Apeldoorn is de voormalige Koninginnedag op rus tige wijze voorbij gegaan. Wel werd er veel oranje gedragen en de vlaggen ga ven als vanouds kleur aan het stads beeld, maar het Paleis Het Loo zag er van buiten verlaten uit. De Koninklijke standaard verkondigde echter, dat ook de Vorstin daar vertoefde. Zo kon het een waar familiefeest worden, want be halve Koningin Juliana en de vier prin sesjes. die er al enige dagen waren, had den ook Prins Bernard en diens Moeder Dinsdag op het Het Loo hun intrek ge- Een autorit in de omgeving en een wandeling in het bos waren het enige, dat buitenstaanders toevallig konden opmerken. Voor het overige speelde al les zich in de intieme huiselijke kring Nieuwe republikeinse eis te Batavia Terugtrekking onzer troepen verlangd. De voorzitter der republikeinse dele gatie te Batavia, mr Soesanto Tirto- prodjo. heeft, volgens Aneta. in een onderhoud met de ,.Keng Po" verklaard, dat de Nederlanders bij wijze van vrien delijk gebaar, hun troepen alvast moeten gaan terugtrekken, hoewel het accoord- Van Roijen-Roem hen daartoe niet plicht. In, Oberhausen (Britse zone) hebben 800 arbeiders tegen de ontmanteling vi een chemische fabriek gedemonstreerd. Gisteren is een begin gemaakt met de drie-daagse oefeningen vqn verschillende legeronderdelen door een groot deel van Gelderland en Overijssel! Washington volgt de situatie op de Balkan met aandacht Zullen Westelijke mogendheden „stappen" ondernemen bij Moskou Hoewel door het officiële Joegoslavische persbureau, Tanjoeg, ontkend wordt, dat Joegoslavische troepen worden samengetrokken in Macedonië en ook in de stad Fiume (Ryeka) de staat van beleg niet is afgekondigd, heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, op een persconferentie medegedeeld dat de Ver. Staten de ontwikkeling der gebeurtenissen op de Balkan nauwlettend vol gen. Hij verklaarde voorts, dat de „troepenbewegingen" aan de Joegoslavische grens plaats vinden met een soort van weloverwogen publiciteit en onderdeel schjj- uit te maken van een „zenuwerioorlog". Voorts vestigen wij de aandacht op het bericht van Reuter, dat de Italiaanse ge zant in Belgrado te Rome met de Min. Er hebben nog geen bijzondere bespre kingen plaats gehad met Britse of Franse autoriteiten over de situatie, terwijl, voor hem bekend, opheffing Van de En gelse en Amerikaanse bepalingen ten aan zien der levering van wapens aan Joego slavië niet overwogen wordt. Westelijke diplomaten te Londen zijn evenwel van oordeel, dat onverwijld een beslissing ge- moet worden over een „gemeen schappelijke stap", omdat een tijdige waarschuwing ernstiger verscherping van de toestand kan voorkomen. Inmiddels heeft Joegoslavië door mid- ;1 van een artikel in het communistische dagblad „Borba" antwoord gegeven op de jongste Russische nota. In dit artikel wordt de beschuldiging uitgesproken, dat de Sowjetr^gering haar houding inzake Joegoslavië's aanspraken op Sloweens Karinthië uit „valse motie- heeft gewijzigd. De Sowjet-Unie heeft Joegoslavië beschuldigd vanl „ver raad" van Sloweens Karinthië, omdat zij op dollars en soortgelijke (op grond van het Oostenrijks •ag), aldus het blad, dat de herhaalt, .dat de Sowjet- ilavië heeft aangeraden, direct JoegosJ le West itelijke mogendheden o tracht „vat te krijgen op ons land, teneinde het in een ongelijkheid en onderwerping Dat dit haar doel is, blijkt uit de daden van de Sowj et-regering en bewijst, dat het hier niet gaat om „fouten van eniger lei aard van de communistische partij van Joegoslavië." De wereld „raakt in steeds grotere mate overtuigd van de schuld en het on democratisch karakter van de daden der Sowjet-Unie ten aanzien van Joegosla- De Sowjetregenng „beseft blijk baar", dat „haar afwijken van beginse len. die zij jaren lang met het woord ver dedigde, buitengewoon onpopulair wordt de progressieve publieke opinie". Dan wordt geresumeerd, dat de Sowjet-Unie ondemocratische daad verricht heeft door haar steun aan de rechtvaardige aanspraken van Joegoslavië op Sloweens Karinthië in te trekken. Het blad wijst ,op het „heldendom" van Rusland, waar Moskou de economische blokkade, „grensincidenten", pressie etc., gebruikt tegenover een klein socialistisch land. Buit. Zaken, Graaf Sforza, derhoud heeft gehad over de Joegoslavi sche situatie. Italië voelt er niets voor, betrokken te worden in een botsing op de Balkan. Te Lake Success is nog niets bekend van een voornemen van Joego slavië om een klacht bij" de Veiligheids raad in te dienen. Het gaat er om, of het geschil met de Sowjet-Unie een situatie vormt, die een gevaar betekent voor de wereldvrede. Alle Moskouse kranten brachten de jongste Russische nota aan Joegoslavië over de hele -voorpagina. Trud, het blad van de vakbeweging, gaf een tekening van Maarschalk Tito in de gedaante van een zwijn, dat dollar- voer slobberde uit een Wallstreet trog. Naast Tito stonden Franco en Tsaldaris. Het onderschrift luidde: „Nog een fas cistische kruiper". Politie waarschuwt tegen Nijmeegse oplichter Jongeman adverteert maar raak met nylons en thuiswerk. Andermaal waarschuwt de Nijmeegse politie tegen de handelspractijken de 25-j. B J. i/d B., wonende van derenstraat 3 te Nijmegen en handelende onder de naam postverzendhuis W.T.C. (Worl Trading Company). Destijds bood deze „directeur" per ad vertentie de levering van nylonkousen aan, liet de gegadigden f 0.50 betalen voor een prospectus, dat nog gedrukt moest worden, doch over een mogelijk heid om aan nylon-kousen te komen, be schikte hij in het geheel niet. Thans heeft hij per advertentie gega digden opgeroepen voor „thuiswerk f 2 per uur", waarop reeds 4000 personen reflecteerden. Dit thuiswerk bestaat het afwerken en sdfrteren van gebruikte postzegels, waarvoor men f 25 moet storten. De gesorteerde postzegels worden later op een veiling verkocht. De op brengst hiervan staat helemaal niet vast en men dient- evenzeer rekening te hou den met verlies. Dezer dagen zijn weer nieuwe oproepen verschenen, thans met het verzoek te frankeren met vijf „Vergeet -hen r postzegels van 2 cent. Ook hieraan vol deden tot 25 Aug. reeds plm. 900 gega digden. Aangezien de handelswaarde van dezer zegels momenteel reeds 2 ct. (dus per brief 10 ct.) bedraagt, levert dit voor de „directeur" een extra winstobject op. Verleent Buitenl. Zaken geen visum aan Poolse communisten? Twee afgevaardigden van Poolse vak bonden, de heren Orynski en Gallus, die waren uitgenodigd voor het E.V.C.-con- gres. dat vandaag in Amsterdam is ge opend. hebben van de reis afgezien, omdat zij nog geen visum hebben. Het dep. van Buitenl. Zaken deelt mee, dat hun aan vraag nog in behandeling is. WILDE HONDEN BETEN BIJ OOSTER HOUT AL 5 KALVEREN DOOD. Sedert enige tijd maken twee wilde honden de omgeving van Oosterhout on veilig. Ze hebben tot nog foe reeds vijf kalveren doodgebeten. Boeren en poli tie houden 's nachts de wacht. Kanaalzwemmer Cortinas op zwart zaad. De Cubaanse zwemmer Cortinas, die twee maal vergeefs getracht heeft het Kanaal over te zwemmen, heeft nog 4000 francs om een volgboot te huren voor zijn derde poging, die hij begin September wil ondernemen. Hij heeft* tien keer zoveel nodig. Nederlandse Fordfabriek viert zilveren jubileum Minister Van den Brink zal een monument onthullen De „Eerste Nederlandse Automobiel fabriek Ford", welke op 0 Maart 1924 in Rotterdam werd gevestigd en sinds 1931 Amsterdam zetelt, zal op 8 en 9 Sep tember -haar 25-jarig jubileum vieren. De eerste daig wordt intiem gevierd, waarbij alle personeelsleden, die met het bedrijf jubileren, een gouden armbandhorloge o-ntvangen. Op de tweede dag zal minis ter Van den Brink een monument onthul len, dat de dealers op het fabrieksterrein deden verrijzen. Ook minister Spitzen zal daarbij tegenwoordig zijn. De directie re- cipieert die dag van 35 uur in het fa brieksgebouw. Het foedrijif telt thans 750 man perso neel en er zijn 5000 dealers in het land. 000 auto's van velerlei typen rollen jaarlijks van de lopende band naar de nog altijd niet verzadigde markt, hoewel dat aantal met ongeveer 2000 het voor ogise productiecijfer overtreft. DE FORDS IN NEDERLAND Op 31 Juli 1949 liepen in Nederland: 22.572 Ford personenauto's, 23:291 Ford vracht- en bestelwagens, 6000 Ford landbouwtractoren, tot. 51.863 „Fords". Aannemende, dat deze Ford-produc ten gemiddeld per jaar 30.000 km af leggen, dan is de Ford-organisatie in Nederland verantwoordelijk voor het verlenen van service aan vervoermid delen, die 1.555.890.000 km per jaar lopen. Dit is een afstand, die gelijk is aan 38.824 maal de omtrek van de Indien een automobiel dag en nacht zou doorrijden met een gemiddelde snelheid van 40 km per uur, dan zou den er 38.897.250 uren of ruim 4440 ja ren nodig zijn om deze afstand af te leggen. Indien men zich voorstelt, dat iemand, bv. Hammoerabi, in 2491 jaar vóór Chr. in zijn Ford was gestapt, dan zou hij deze afstand nu eindelijk hebben afgelegd. GEEN VALSE-MUNTERSCENTRUM IN AMSTERDAM? „De Tijd" meldt, dat volgens de Crimi nele Voorlichtingsdienst geen enkele aan wijzing is ontvangen, die het vermoeden wettigt, dat men in Amsterdam een enorm valse munterscomplot op het spoor zou zijn gekomen, zoals buitenlandse" be richten de laatste dagen vermelden. Met lucifers spelende jongens veroorzaakten duinbrand bij Monster Acht hectaren Polanerduin verschroeid (Van een onzer verslaggevers) Zoals wij gisteren reeds meldden, brak omstreeks half drie in het duingebied te Monster een felle brand uit. Het was in het Polanerduin bij strandpaal 16, dat de opsporingsambtenaar in de zeeduinen Delfland, de heer A. C. Roth, 4 jongens ongeveer acht jaar zag weghollen, vuur vond gretig voedsel in de droge gewassen en in korte tijd brandde de droge helm als een fakkel en de Oostenwind zorgde er voor, dat het vuur zich snel zeewaarts repte. Het was een geluk, dat de Monsterse brandweer vrijwel-onmid dellijk ter plaatse was en de comman dant bevel kon geven twee slangen uit te leggen. Met het water wist men het vuur tèrug te dringen, doch er was een gebied vele ha te bestrijken, zodat de assis tentie van arbeiders en van een detache ment van de L.S.K., dat in de omgeving met radar-proefnemingen bezig was, zeer welkom was. Met vuurzwepen sloeg men op los en men heeft althans kunnen bereiken dat de verbranding en ver- schroeiïng van het Polanerduin beperkt bleef tot een oppervlakte van 8 ha, waar in ha bosbepl'anting. Men vreesde aanvankelijk voor het gevaar, dat even tueel achtergebleven mijnen konden op- Aan het geval-Barsof zit heel wat vast Was kind aan huis op Amerik. geheime dienst Het naar de Russen terugkeren var lt. Anatol Barsof blijkt verschillende scherpe kanten te hebben gehad. Barsof is ni. één van de twee Russische vlie gers. die vorig jaar de geruchtmakende vlucht met een Sowjet-vliegtuig Oostenrijk maakte, omdat hij niet lan ger in de Sowjet-Unie wenste te blijven. Met zijn collega Pirogof vertrok hij naar de V.Swaar hij weldra een dankbaar object werd voor de Amerikaanse ge heime dienst. Voordat tot zijn uitleve ring aan de Sowjets werd besloten is ei een drukke telegrafische gedachtenwis- seling geweest tussen de Amerik. leger- autoriteiten in Oostenrijk en het State Department in Washington. Laatstge noemde instantie was vóór uitlevering, doch de Amerikanen in Oostenrijk wa ren er fel tegen, omdat de terugkeer van Barsof naar de Russen een volle dige wijziging in de Amerikaanse ge heime dienst, zowel te Wenen als te Washington, tot gevolg zal hebben. Bar sof heeft immers tijdens zijn bezoeken zijn ogen goed de kost gegeven en kent vele agenten, envel^ geheimen. Pi rogof -heeft in Washington verklaard, dat de Russische ambassade hem ge dreigd heeft, als hij niet met Barsof naar Rusland terugkeerde. Daarna trachtte men hem om te kopen. Maar hij wei gerde. Hij is bezig een boek te schrijven over zijn ervaringen. DAT de vorige week op de Nijmeegse veiling 125 ton meestal klein soort fruit werd doorgedraaid en naar de mestvaalt gereden, maar thans de fabrieken voor stroopbereiding weer kroet gaan afne men, waarvoor tonnen fruit gebruikt kunnen worden. DAT mórgen op de Texelstroom schiet oefeningen worden gehouden, waarbij de onveilige sector een straal heeft van 15 km en de onveilige hoogte 5500 m be draagt. DAT op 21 Sept. te R'dam een beiaard wedstrijd wordt gehouden, welke open staat voor allfe Ned. beiaardiers en waar voor de jaarlijkse „prijs van R'dam", zijnde f300, beschikbaar is gesteld. DAT de 84-j, ir J. Dony, consul-gene raal honorair van België, in de Bra bantse hoofdstad en oud-dir. van de school voor beeldende kunsten aldaar, in Den Bosch is overleden. DAT 20 Nederlanders, o.w. de hoofd- legerpredikant, kol. ds A. T. W. de Kluis, en majoor ds Van der Poel. deelnemen, aan de intergeallieerde conferentie over de geestelijke verzorging van militairen in Brussel (8—12 Sept.). DAT Nijmegen f 600.000 crediet toe stond voor de bouw van 52 montage woningen in het Westen der stad en zich voor f 5000 garant stelde voor de te maken Nijmeegse propagandafilm. DAT de 160 deelnemers van het deze week in A'dam te houden int. gieterij congres gisteren de hoogovens te Velsen bezochten. DAT het scheidende raadslid D. Tis- sing (Arb.), die 30 jaar zitting in de Nij meegse raad heeft gehad, benoemd is tot ridder O.N. DAT de Haarlemse haltechef T. v. Keulen en de Oegstgeestse conducteur Velzen. beiden van de Blauwe Tram, resp. de zilveren en de bronzen medaille O.N. ontvingen. DAT het zandpad HuibergenBergen op Zoom wordt verhard, zodat het mo- lorverkeer dan de omweg over Hooger- heide niet meer behoeft te maken. DAT als opvolger van drs A. van Braam, die naar het C.B-S. gaat, tot hoofd van het gem. sociografisch bureau te Zaandam is benoemd J. D. de Haan uit Haarlem. DAT Zaandam met de verkoop van 16.000 speldjes voor het Wilhelmina- kankerfonds de hoofdstad en Den Haag naar de kroon steekt. DAT door het abnormaal lage water i de Waal de veerdienst TielWamel moeilijkheden ondervindt en daarom thans de glooiing voor het op- en afrij den wordt afgegraven. DAT het echtpaar J. A. Menzing, As- selsestraat 233, Apeldoorn, vandaag zijn 60-j. huwelijksfeest viert. DAT de tentoonstelling Het edel Am bacht van 829 Oct. in het Rijksmuseum Twenthe te Enschede wordt gehouden. DAT gisteren te Maarn een monu ment is onthuld voor de gevallenen uit de oorlog, o.w. de directeur van de stich ting Valkenheide, de heer Noordam. DAT het int. pharmaceutencongres t« A'dam de afgetreden alg. secr. dr T. Potjewijd tot erelid benoemde. DAT de 40-j. dokwérker C. Semlkop uit A'dam, die van een 7 m. hoge stellage in het stenen dok van de NDSM viek het Binnengasthuis is overleden aan z verwondingen. DAT in het feestende 750-j. Franeker zelfs de baby's in de kinderwagens de mode van enige honderden jaren terug zijn gekleed. DAT het 3-j, kind van de fam. Eikenaar te Nijverdal, toen het onverwachts de straat overstak, door een auto is doodge reden. leveren. Inderdaad zijn er enige t.t.- mijnen, zg. „eitjes" ontploft. Door het energieke optreden van brandweer, ar beiders en de mannen van de luchtstrijd krachten o.Lv. de kapitein-vlieger M. S. Kreft, slaagde men er na anderhalf uur ?t vuur tot staan te brengen. De na blussing. duurde echter vrij lang. De slag gewonnen en ook dé oorzaak was weldra bekend. Vier jongens hadden zich niet tot het plukken van bramen beperkt, verdiepten zich in een gevaarlijk spelen met lucifers. Uiteraard trok een en ander veel be langstelling. FRANKLIN D. ROOSEVELT JR GETROUWD Franklin D. Roosevelt Jr is gisteren te New York getrouwd met de 28-jarige Suzanne Perin. Begin van dit jaar is hij zijn eerste vrc Beslist nodig Naar onze overtuiging heeft het hoofdbestuur der C.H. Unie er goed aan gedaan, voor October een buiten- me algemene vergadering van deze partij aan te kondigen. Waarop dan in het bijzonder de Indonesische kwestie aan de orde kan worden gesteld. Het was sinds geruime tijd bekend, dat over de- kwestie binnen deze politieke partij ernstige spanningen bestaan. Nog dezer dagen heeft onze parlementsredacteur met aanhalingen uit het C.H, weekblad „Koningin en Vaderland" daarop de aan dacht gevestigd. Hoe vlug de spanning overgaat in overspanning was nog eens gebleken op de belangrijke samenkomst welke de Rijkseenheidsbeweging onlangs onder buitengewoon grote belangstelling in de Residentie hield. Daar deed prof Gerretson mededeling van de tegenstel lingen binnen de C.H. Unie. Hij deed het op een wijze, welke wij menen te moeten laken en die op zichzelf moeilijk een positieve factor kan betekenen voor het zoeken van een bevredigende oplossing in het belang van land en volk. Prof Gerretson vertelde bij die gele genheid bijzonderheden uit een geheime zitting van het Parlement en verrichtte door deze gedeeltelijke opheffing van het geheime karakter dezer zitting een daad, welke het Parlement uitdrukkelijk aan zichzelf had te houden. Juist omdat wij .n zovele dingen met prof Gerretson zijn en wij in zijn gezelschap de Regering onze critiek niet plegen te spa ren. moet hij van ons de verzekering aan vaarden, dat wij zijn handelwijze niet gezond demooratisch konden noemen. Er was in zijn betoog nog een ander punt dat kon aantonen hoe snel de spanning in overspanning overgaat. Prof Gerret son sprak tamelijk denigrerend over die C.H. Kamerleden, die de Regering nog niet geheel het vertrouwen hebben op gezegd. Van een hunner, de heer Van de Wetering, zei hij, dat niemand hem kent. Wanneer prof Gerretson meent, dat de heer Van de Wetering daarmede afdoende is geoordeeld en veroordeeld, dan komt hij toch wel in merkwaardige tegenspraak met zijn eigen woorden. Im mers, dezer dagen kwam ons nog eens onder de ogen een artikel van de (inmid dels opgeheven) „Nederlander" van 19 Juni 1948. In dit artikel werd ook iets van de heer Van de Wetering gezegd, en wel dat in hem de Unie een hoogst ge lukkige keuze heeft gedaan, omdat hij èn als zendingsman èn als gezagsdrager het geestelijke en staatkundige leven in Indië in zijn beide onafscheidelijke postu laten: de behoefte aan vrijheid en de behoefte aan gezag, in een jarenlange Indische practijk grondig had leren ken nen. Dit werd toen geschreven door prof Gerretson. Deze zal toch wel willen toegeven, dat grondige kennis van de Indische toestanden belangrijker is dan de vraag, of de bezitter van die grondige kennis zelf wel voldoende bekend is. Laat dit nog eens gelden als een klein bewijs, hoe noodzakelijk het is. dat de C.H. Unie zich binnen eigen gelederen op de in te nemen houding bezint. Maar het is ook een bewijs, hoe noodzakelijk het is, dat dit geschiedt op zakelijke gronden. Voor een beginsel-partij moet dat, meer dan voor enige andere, moge lijk zijn. En dit temeer, waar er reeds (helaas) zo vele onontkoombare argu menten zijn. welke voor het standpunt van de oppositie pleiten. Zij staat als op positie al „sterk" genoeg! Een Amerikaanse: „Wat weten wij eigenlijk van Europa?" Vijftienhonderd studenten vertrokken met de Volendam (Van een onzer verslaggevers) Jeanne Bressen, 21 jaar, heeft zowaar tranen in haar pikzwarte ogen. Zij hangt over de reling van de „Volendam" en in haar handen klemt ze een stuk serpentine te met een sierlijke zwaai overboord gegooid heeft naar iemand op de kade van de HollandAmerikaLijn. Steeds verder gaat de boot van- de kant en ein delijk is Jeanne de enige van de 1500 studenten aan boord, die nog contact met DE TAAIE RONDE TAFEL Het gemeentebestuur van Amsterdam ontving verschillende Indonesische leden van de Ronde Tafel Conferen tie. 'f Is overigens te hopen, dat de gedelegeerden aan de conferentie niet zo stug en onbewogen zullen z\jn als aan deze „Ronde Tafel": een speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigd kleiplastiek van de heer Jos. Mens, te bezichtigen op de tentoon stelling: „De Mens en zijn Arbeid" in Leiden Giuliano vecht voor onafhan kelijk $icilië De bandietenkoning Salvatore Giuliano heeft zijn derde brief aan een krant ge zonden, nl. aan het blad „l'Ora" te Paler mo. Hij verklaarde, dat zijn bende tot de dood zal vechten voor een onafhankelijk Sicilië. Tot de Carabinieri richtte hij ee, ultimatum: „Zie binnen- 15 dagen van d strijd af, of reken op een echte oorlog. de wal. heeft. Dan breekt ook dit laatste schakeltje en heeft Jeanne werkelijk haar zakdoek nodig, niet alleen om te ien. „I'll come back again and I'll n the States how lovely Holland is", klinkt haar stem nog ver over het wa- Dat is de belofte van de meesten, gisteren na een tournée van enkele maanden door Europa (sommigen kwa- n zelfs achter het IJzeren Gordijn) ir Amerika terugkeren. „We zijn tooh slecht ingelicht over de toestanden in Europa", vertelde Jeanne ons, voor ze verbrok. En zij kan het beoordelen, want als studente in de psychologie te Phila delphia heeft ze voor haar leeftijd heel in haar mars. De tournée was uniek Ze hebben vaak in gezinnen geleefd en dus erg veel contact gehad met de men- .n Holland en elders. Al die clichè- verhalen van klompen en molentjes ge in Amerika een totaal verkeerde in druk van „jullie stoere landje", zoals Jeanne het ongeveer uitdrukt. „Wist U dat dit jaar nog bij ons in een plaatselijk blad over Holland geschreven werd als dat „vriendelijke dorp aan de kust Engeland1"?" Het fijnste van de hele trip vond Jeanne het verblijf in Holland ze vertelt van de familie Van Rossum Voorschoten, van een professor in Delft, maar ook van de mensen in Frank rijk, Italië en Zwitserland. Maar twee maanden is te kort om Europa te leren kennen. Jeanne komit vast nog eens PRINS BERNHARD OP CONCOURS IN APELDOORN. Prins Be,rnhard zal met twee paarden deelnemen aan het springnummer en één paard aan de samengestelde ruiterwedstrijd op het concours hip- pique, dat 17 September in Apeldoorn wordt gehouden. JAPAN GEREED VOOR VREDES VERDRAG Op de vierde verjaardag van Japans overgave, heeft £en, Mac Arthur ver klaard dat de communistische bedreiging van Japan voorbij is, de Japanse indus- tetrie is hersteld en het land is gereed voor een vredesverdrag. WEERBERICHT Plaatselijk enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien, maar morgen overdag ook nu en dan zonne schijn. Aanvankelijk weinig wind. later meest matige wind uit Zuidelijke rich tingen-. Nog weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag, 2 September. Zon op: 5-52, onder 19.26 uur; maan op: 17.55, onde* 7 September V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1