m Voor de heer Veerman achtte men een luie stoel nog niet gevaarlijk „Vooral in deze tijd hebben we mensen van NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1949 stavast nodig" Hét C.N.V. te Leiden toen de heer YV. Veei leum als lid „vriend-Vee gisteravond in het gebouw voor Chr. sociale belangen, werd gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubi- de Chr. besturenbond, in zeer ruime mate vertegenwoordigd. En l" deze combinatie is eenvoudig niet te doorbreken! is een recht-harteljjke huldiging ten deel gevallen. Men heeft hem op ondubbelzinnige wyze met blijken van vriendschap en waardering beloond. Het moet voor de jubi laris en voor zyn aanwezige familie wel zeer goed zijn geweest, in deze sfeer, die toch even anders was dan die van het gewone, alledaagse organisatie-leven ofschoon Veerman zich hierin best thuisvoelt een paar uren te verkeren. De voorzitter, de heer G. Hordijk, opende de reeks van toespraken. Eerst sprak hij enige woorden, waarin hij er op wees, dat de leiding van een organi satie met het eigenlijke werk voort durend bezig moet zijn. De beweging legt op hen een grote verantwoordelijkheid. En het C.N.V. mogen wij in dit verband vooral niet onderschatten, aangezien dit op de bres staat èn voor de arbeiders èn voor de werkgevers; beiden zijn niet van elkaar te scheiden.'De toekomst ziet er niet zo rooskleurig uit. Wij hebben te strijden tegen de macht van de boze, die tracht alles wat van en naar Chris tus is uit te roeien. Ook op het sociaal- economische erf is het niet altijd licht. En men vraagt zich wel eens af: Waar heen gaan wij? In deze tjjd hebben wij nodig mensen van stavast, die leven van uit het Christelijk geloof en tevens hun oordeel hebben over de prac- tische gang van zaken. De functie van secretaris was voor de heer Veerman heus niet gemakkelijk. De secretaris is, als hjj zijn werk goed opvat en doet, de spil, waarom alles in het organisatieleven draait. Klopt er iets niet in zijn werk, dan loopt de zaak vast. Hoe heeft Veerman zijn werk ge daan? Ons gezamenlijk antwoord is on getwijfeld: goed! De heer Hordijk feliciteerde hem en was van mening, dat deze werker ge toond moet worden, hoe zeer men hem waardeert. Onze gedachten omtrent een doeltreffende secretaris zijn ln hem ge realiseerd. Een speciaal woord wijdde de heer Hordijk aan zijn werk in de be zettingstijd. God gaf kracht. En Veer man was gehoorzaam. Wij danken God, dat Hij ons hem heeft gegeven. Natuurlijk deelde mevrouw Veerman, die haar man nooit heeft gehinderd in zijn werk, in de hulde. De vrouw van een kwalitatief-hoogstaande secretaris moet een offer brengen. Tijdelijk „orgaantje' De organisatie van deze avond lag eigenlijk in handen van een speciaal huldigingscomité en namens dit wel zeer tijdelijk „orgaantje" sprak de heer P. Barendse. Zijn woorden gewaagden ook van waardering. Als iemand zó zijn krachten geeft, dan kan het niet anders, Tegen de pokken De inenting tegen pokken, waarvoor gisteren in het Academisch Ziekenhuis gelegenheid bestond, is vlot verlopen. Het aantal personen, dat hiervoor in aanmer king wenste te komen, was ge^pszins te leurstellend. Voor herinenting waren minder gegadigden. Men heeft, zo deelde men ons mee, het plan om deze „actie- tegen-pokken" voort te zetten en perio diek inentingen en herinentingen te orga niseren. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester zal spreekuur houden op Donderdag 1 Sept. van half 3 tot half 4. Aanbesteding bij de N. S. te Utrecht In verband met het Leidse spoorwegplan Gistermiddag is bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht aanbesteed het maken grondwerken voor de baanverlegging en ophoging van de lijn AmsterdamRot terdam met bijkomende werken, ander in verband met het Leidse spoor wegplan. De laagste inschrijfster (leve ring van zand inbegrepen) was de firma J. M. Strijland te Uithoorn voor f 383.900, terwijl de hoogste was de firma M. P. v. d- Geer en Stuifzand te Leiden voor f 520.000. De laagste (zonder bijlevering van zand) was het aannemersbedrijf J. G. Mink te Utreeht voor f 138.356; de hoogste gebr. Schouls te Leiden f 293.000. DAMCLUB „LEIDEN" In de wedstrijden om de W. Huisman beker wordt fel gespeeld. Twee ronden liggen nu achter de rug. In acht partijen boekte men winst. Een grote verrassing was wel de nederlaag van Lardee tegen de veteraan Zeegers, die in een moeilijk gespeelde partij een foutieve zet van Lar dee afstrafte en dus nu vier punten heeft. W. v. d. Reijden speelde tegen I Pauw en wist de beide punten v. d Putten moest het opnemen tegen Wassenaar. Dit was de tweede verrassing van deze ronde. W. Schimmel speelde te gen J. Belt. Dit was een gelijk opgaande partij, die na 3 uur spelen remise werd. JERRY BEY SPEELDE SIMULTAAN. De „Philidor"-schaakspeler Jerry Bey gaf onder het spiedende oog van zijr echtgenote en drie broers een simultaan- séance voor V.TL. aan 14 borden. Het resultaat was: 9 gewonnen partijen, 2 mises en 3 verloren. Na afloop werd hem een geschenk namens de vereniging aan geboden. WATERPOLO IN „DE ZIJL". Morgenavond 7 uur zullen in „De Zijl" twee polowedsrijden worden gespeeld: Advertentie-prijsvraag ..Er wordt aan herinnerd, dat vandaag de inzendingstermyn van onze adverten tie-prijsvraag sluit. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Antonius J. z. van A. J. de Romijn en R. M. C. Meijer; Henderik z. van G. -Dongelmans en J. Kruit; Jacoba M. M. dr van J. A. Wassenaar en C. van Slingerland; Bernardus H. J. z. van J. Borst en A. M. Boere; Margaretha d. van N. Goudriaan en J. C. van Oijen; Jacob N. z. van W. T. op den Brouw en J. Jan sen; Edith A. d. van R. de Jong en H. Steenhof; Maria H. Ch. d. van H. L. Snij ders en A. H, M. Stol; Johannes H. z. van T. J. Schroder en E. Teunissen. Overleden: T. van Enk, huisvr. van A. Bakker. 58 j.; N. Boet vr. 79 jr; F. H. O. Koreman zn, 3 dagen; J. L. de Vries, huisvr. van J. Flipse, 49 jr; J. de Best, an, 3 jaren. Gehuwd: G, van Beek, jm, en E. Ouwèrkerk, jd; B. Corts, jm, en E. M, Overduin, jd. of hjj beschouwt zijn werk als een plicht. Éen geriefelijke stoel werd aangeboden namens de afdelingen. Men heeft zich wel heel duidelijk gerealiseerd, dat dit meubelstuk voor de organisatie voorals nog geen gevaar kan betekenen. Me vrouw Veerman kreeg een prachtige bloemenmand en een fles eau de cologne. en ander werd door het bestuur van het gebouw aangevuld met een glinste rende rookstandaard. De heer A. J. Schoneveld, oud-voor zitter, merkte op, dat zuiverheid steeds het kenmerk is geweest van Veermans werk. Dit begrip heeft een dynamische kant. De vakbeweging eist dan ook, dat wij steeds in beweging zijn. Dikwijls wordt vergeten, dat wij met onze falenten moeten woekeren, aldus de heer J. van Iterson, commissaris van het gebouw. Als vriend bood hij een ge schenk aan. En de heer B. de Kier, con cierge, roemde de „geweldige" samen werking tussen Veerman, zijn vrouw en hemzelf. Hier vergezelde een sigaartje het vriendelijk woord. Verder spraken de heren A. Knetsch, voorzitter van de afdeling Leiden van de Chr. bond van overheidspersoneel, W. Broers, een vriend, en A. Wernsen, vertegenwoordi ger van het hoofdbestuur. De laatste schonk een enveloppe met inhoud. Tot slot voerde Veerman zelf het woord. Hij deed dit ontroerd, doch ook in deze woorden viel die stoerheid waar te ne men, waarmee hij nu 25 jaar de Chr. vakbeweging heeft gediend en gesteund. Een avond, die lang in veler herinnering blijft staan! STADSGEHOORZAAL De dagtotalen van het aantal bezoe kers aan de Tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" vertonen nog steeds een climax. Gisteren "Waren het er ruim 5000, waardoor het totaal steeg tot boven de 19.000. Hieronder bevonden zich verscheidene honderden leerlingen van lagere scholen, in toenemende mate gebruik maken de gelegenheid om onder leiding van hun onderwijzers een collectief bezoek in de tentoonstelling te brengen. In verband met deze nog steeds roeiende belangstelling heeft het Ten- toonstellingsbestuur besloten gedurende de laatste drie dagen, dus Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, de expositie door lopend open te stellen van 's morgens 10 Gisteravond was de toeloop af en toe groot, dat het noodzakelijk was de deuren korte tijd te sluiten, teneinde de m van bezoekers de gelegenheid te bieden zich over de vele tentoonstellings zalen te verspreiden. Met nadruk willen wij daarom nog maals opwekken om deze indrukwekken de ambachtsdemonstratie zoveel mogelijk overdag te bezoeken; men bewijst er zichzelf een dienst mee. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kes- per. die ere-voorzitter is van het ere- comité, heeft tegen morgenmiddag zijn bezoek aangekondigd. Tijdens de huldiging van de heer Veerman. V.I.n.r. de heer P. Barendse, lid van het huldigingscomité, de jubilaris, zyn echtgenote, twee dochters en aanstaande" schoonzoon. Op de voorgrond: de«luie stoel. Dertig jaren in het pottenbakkersvak Meindert Zaalberg in brede kring gehuldigd De naam Meindert H. Zaalberg is in de pottenbakkerij zeker niet de eerste de beste. Het was daarom niet te verwonderen, dat zovelen gistermiddag naar de toonzaal van de firma Zaalberg aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude waren ge trokken om door hun aanwezigheid luister by te zetten aan de viering van diens 30-jarig beroepsjubileum. gen op en de bekende pottenbakker Bert Nienhuys bracht Meindert hulde als kunstenaar. De aritistieke toonzaal was een bloe mentuin geworden, waarin de vele gasten nauwelijks een plaatsje konden vinden. Burgemeester Smee's van Zoeterwoude en burgemeester Van Diepeningen Leiderdorp met hun echtgenoten en directeur van de Lakenhal, drs Pelinck, raakten ondaniks hun officiële plaats nogal eens in de knel, wanneer weer nieuwe belangstellenden de toch nog te kleine ruimt» binnenkwamen. Als eerste spreker trad de vader van de jubilaris, de bijna 70-jarige heer H. Zaalberg, haar voren. Met een stem, die ontroering verried, haakte deze „oudste firmant" herinneringen op aan de tijd, dat Meindert als jong broekje aan vaders hand mee mocht naar de werk- De tweede spreker was de jongste fir mant, de 25-jarige Maarten, die ter ge legenheid van dit jubileum wat aarde werk had bijeen gezocht uit Meinderts begin-periode. In zijn kort maar har telijk speechje wees hij er op, hoe dit werk uit Meinderts eerste jaren, geplaatst naast specimina uit de laatste tijd. een ontwikkelingsgang laat zien van het tra ditionele naar het artistiek volkomen verantwoorde. Dat dit niet zonder strijd gaat is ieder, die enigszins met het pot- tenbakkersbedrijf op de hoogte is. zon der meer duidelijk. Maarten had. mede hierom, dan ook nog grote verwachtin-, zijn broer, maar wees bij dit alles vol piëteit terug naar de vader, die thans reeds 50 jaar pottenbakker is en Januari a s 70 jaar hoopt te worden. Burgemeester Smeets van Zoeterwoude prees de jubilaris, wiens opkomst hij van het begin af had meegemaakt, als kun stenaar en als mens en Nederlander, bij dat laatste doelend op de belangeloze hulp, die in de bezettingstijd steeds werd verleend. Als voorzitter van de Bond van Kunst en Industrie sprak de heer Gispen een harlelijk woord van waardering tot de jubilaris; Iskar Aribo, de bekende Leidse pianist, haalde persoonlijke herinnerin- Oegstgeest Gemeenteraadsvergadering met wet houdersverkiezing Ook de raad van Oegstgeest komt Dins dag bijeen, en wel om 7 uur. Deze ver gadering wordt voor het eerst gehouden in de grote zaal van „Het Witte Huis". Aan de agenda is het volgende ontleend: beëdiging en installatie van de nieuwe leden, verkiezing wethouders, benoeming leden commissies, goedkeuring rekening burg. armbestuur over 1948, idem H- G. armbestuur over 1948, voorl. vaststelling rekening grondbedrijf over 1948, idem gemeente-rekening over 194'8, vaststelling kosten per leerling voor het o. 1. onder wijs over 1948, voorstel tot aankoop van grond aan de De Kempenaerstraat, idem tot het verlenen van medewerking voor aanleg van wegen op een terrein ten Westen van de Rhijngeesterstraatweg. N.V. Morotai Klapper Cultuur Mij. schrijft de exploitatiewinst plm f38.000 af. Sindang Sari boekte in 1948 f 42.446 winst, af te schrijven op de f263.115 oor-, logsverlies. Het bestuur van de stichting K. en O.. dat in zijn eeheel aanwezig was, vond in de heer Han de Wilde een uitstekend woordvoerder en namens de vele zaken relaties. die intussen meer vriendschap pelijke bleken, trad de heer v. d. Geer Zeer onder de indruk dankte Meindert Zaalberg in eenvbudige bewoordingen voor de hem gebrachte hulde, daarbij rekenschap gevend van zdjn idealen en zijn gehoor bezielend voor de schoonheid van vorm en kleur, die op aarde een van de openbaringen is van het oneindig schone wezen Gods. Na een kleine pauze, waarbij in de tuin verversingen werden geserveerd, voerden mevrouw Truus Rensimk-Zaal- berg (sopraan) en Iskar Aribo een muzi kaal zeer hoogstaand programma uit, dat door de jubilaris en zijn gasten buitenge woon werd gewaardeerd. ROND WAAGGEBOUW INWONERS VAN OEGSTGEEST I kunnen van dezelfde lage taxi-tarieven I profiteren als de Leidenaars. Ritprijs v.af 1 75 CENT VISSERIJGOLFJES Gerookte haring. De Belgische rokers stellen thans alles in het werk om van de minister van Financiën gedaan te krij gen, dat 'hij paal en perk stelt aan de in- van gerookte haring uit Nederland. Niet lonend. Om beurten moeten de trawlers na twee of drie haringreizen reis om verse vis maken. De resul taten van deze verse vis reizen zijn ech- zeer matig. Het is moeilijk om aar behoorlijk schip vis te komen en mei de warmte der laatste dagen was de vis "an de afslag meestal te goedkoop om ;n lonende besomming te krijgen. Bedorven. Met de logger KW 130 is ?n nieuw vleesrantsoen voor enige log gers meegegeven, omdat bij het openen der blikken bleek, dat de kwaliteit min der goed was. Voor alle zekerheid heeft toen de blikken maar overboord ge gooid. Drukte te IJmuiden. De vorige week as het zeer druk in de IJmuider vishal. Trawlers, loggers en schuiten hebben elke dag gezorgd dat de hal vol door het warme wee'r waren haring en de verse vis over het algemeen goedkoop. Alleen de schelvis, die zeei zelden wordt aangevoerd, kon zich hand haven. LES PETITS CHANTEURS DE LA CóTE D'AZUR De Petruskerk was gisteren stampvol en terecht. De vele belangstellenden, die de kleine Franse zangers hebben ge hoord, zullen er geen spijt van hebben gehad. Want zij hebben van sublieme koorzang genoten. Deze aardige jongens komen uit zeer eenvoudige milieu's. Enkele van hen stu deren aan het conservatorium te Nice, de meesten kiezen als zij de school verlaten hebben een ander beroep. Wanneer ze in Nice zijn, wordt onder leiding van de dirigent René Callonico, wij gisteren een kort onderhoud hadden, twee uren per dag gestudeerd. Zijn de jqpgens op tournee, dan wordt er per dag gerepeteerd. Er wordt heel wat gedaan aan solfège, maar ook de stemvonming wordt de nodige aan dacht besteed. Natuurlijk wordt veel Gregoriaans ge zongen. Gisteren hoorden wij twee Gre- aanse melodieën, zonder begeleiding, gezongen werden met een puurheid :en rhythmiscfhe souplesse, als wij zel den hebben gehoord. Het repertoire is zeer uitgebreid en bevat vele Franse werken, die men zel den of nooit hoort. De werken van Fe- Bouzignac en Lala-nde, die gisteren werden gezongen, waren tenminste voor RIJNSBURG VIERDE GISTEREN ZIJN ORANJEFEESTEN Sportwedstrijden brachten verdiend succes, (Van onze correspondent) Reeds vroeg heeft de Oranje-vereniging te Rynsburg gisteren de traditionele feestelijkheden laten beginnen. Van vele huizen wapperden de nationale kleuren de buurtverenigingen hadden zich ook al van hun beste kant laten zien, met ne wat betreft de verslering. Het dorp had een feestelyk aspect en de ingezete- i waren stellig van voornemen er een goed feest van te maken. burg de handen in elkaar kneep als de bal weer „achter" was- Maar ook dit voetbalspel was, zoals de spreekwoorde lijk geworden medaille, die gelukkig keerzijde heeft. De rechtsback van militairen viel in 't strafschopgebied geoorloofd aan. Kraats voltrok het nis. Een droge schuiver van de kleinste Kees, die een keihard schot over zich had, werd door de goedwerkende doelman der gasten nog maar net tot corner gediri geerd. Alzo: rust 10 voor de Boys. Na de thee enerverend spel. De ploe gen waren behoorlijk tegen elkaar opge wassen. Toch droegen de aanvallen van de gasten een gevaarlijk karakter. De ge lijkmaker zat in de lucht. Men denke echter niet, dat de Boys op hun hurken van de natuur zaten te genieten- Lang zamerhand zweefde het verwachte doel punt weg en met de roodhemden in de aanval kwam het einde. Pernix geslagen. D. A. W. I speelde een wedstrijd tegen een combinatie van Pernix uit Leiden. De Rijnsburgers wisten met 4—1 te win nen en al moge de overwinning wat ge flatteerd zijn, verdiend is ze zeker. Di- Om zeven uur werd de feestdag doo; de aloude torenklok ingeluid en ever. later schetterden trompetisten hun schelle tonen het rustige dorp in: Reveille! Wani er zou bij het raadhuis een aubade plaats hebben. De koren hadden zich ai opgesteld en hier werd het Oranje-feest pas officieel geopend, qn wel door de voorzitter der vereniging, de heer P- Egmond. Een koor, samengesteld uit erschillende zangverenigingen, bracht op uitstekende wijze het Wilhelmus en enige liederen uit Valerius Gedenkklank ten gehore. Terecht mocht dit een v dige inzet van de feestdag worden ge noemd. Een groot aantal mensen volgde aandachtig de liederen. Hierna was het woord aan de burge meester, mr P. N. Höweler. die wees op het grote voorrecht ook thans nog door een Oranje te worden geregeerd. voorzitter dankte de aubade-brengers bood de heer J. Schoneveld, dirigent, een ruiker aan. In opgewekte stemming trok mer daarna, begeleid door „Wilhelmina", naai het sportterrein, waar behendigheids wedstrijden zijn gehouden voor auto's er. rijwielen. De veiligste autorijder bleek te zijn de heer C. Noort, die slechts drie foutjes maakte. De uitslagen zijn ver der: Jaap Vianen 2, Wim Zandbergen 3, Star 4, R. Lind^iout 5, P. van- Klaveren J. Prins 7. Voor rijwielen: H. y. d. Me ij 1, Jan Kaptein 2, W. Colijn 3, P. van Klaveren 4, C. Glasbergen 5, Zus de Mooij 6. Volksspelen! Om half twee namen de volksspelen! :n aanvang, die, als altijd, veel be langstelling trokken. De voetbalmatch Rijnsburgse Boys, alsmede de demon stratie van de gymnastiekvereniging D.W.S. was de moeite van het kijken' volgen volkomen waard. In de avond- rn mocht Rijnsburg een sprookjes achtige lampionoptocht begroeten, waar aan schier alle autobezitters deelnamen. Deze tocht zette het dorp in een indruk wekkende gloed. Nog wat uitslagen. Verlichting: buurt vereniging /Wilhelmina" 1, Kanaalstraat 2. Centrum 3, Smidstraat 4. Versiering: Kanaalstraat 1, Smidstraat 2 (met eerste poortversiering). Centrum 3, helmina" 4. Tonnetje steken: Corrie Iterson en Zus Van Klaveren 1, 1 Mooij en J. van Egmond 2, D. de Mooij 3, T. Kralt 4, H. v. d. Meij 5. Zaklopen: Leen de Kluiver 1, Joop Hoogstraten 2, Fietje Zandbergen 3 en C. v. d. Burg 4. Ringrijden: G. Koekebakker 1, Leen Til burg 2, A. Koekebakker 3 en Joop Zand bergen 4. Touwtrekken: Smidstraat 1 i „Flora" 2. 10 voor de Boys. Weinigen zullen vermoed hebben, dat de'strafschop, die door Kraats werd be nut, de overwinning in Rijnsburg laten, want hiervóór waren reeds dus danige schoten door het militaire elftal afgevuurd, dat heel feestvierend Rijns- Lisse Gemoderniseerde zaak geopend De firma Daudeij, Hereweg 152 alhier, deelde ons mee, dat vanmiddag om vier uur haar winkeldeur weer wordt geopend. Deze zaak, die men aan de eisen van de tijd wilde laten voldoen, is geheel gemoderniseerd Raadsagenda Dinsdag komt de gemeenteraad in ver gadering bijeen. In deze vengadering zul len de nieuwe raadsleden worden be ëdigd, terwijl tevens de benoeming van de wethouders zal plaats hebben. Voorts zal oim. aan de orde komen een voorstel tot wijziging van de vermakelijkheids belasting, idem tot verbetering van de Stationsweg, wijziging politie-verorde- ning, aankoop van de ruïne „Dever", vaststelling nieuwe verordening honden belasting, benoeming leden raadscom- Stichting gemeente-sportpark. Door Ged. Staten werden de statuten van de Stichting Gemeente-sportpark goedgekeurd.. De raad van beheer, die met de sportwereld in contact staat, zal bestaan uit tien leden. Hondenbelasting B. en W. stellen de raad een nieuwe verordening voor inzake hondenbelasting. Deze verordening schrijft voor, dat men in klasse I f 10 per jaar en in klasse II f 8 moet betalen. In n vallen de honden, die uitsluitend worden gehouden ten dienste van landbouw, nijverheid of be waking. H nzersivoude Burgerlijke stand GEBOREN: Adrianus J. C. M„ z. van A. I. van der Werf en C. P. v. d Bosch; Reinier, z. van G. Zaal en L. de Blois; Ohristianus J. A., z. v. J. J. Kroft en A. an der Geest; Francina, d. v. B. H. Vermeulen en J. Stoutjesdijk. ONDERTROUWD: Cornells Hunink, 26 j., boomkweker, en Margaretha Peters, 24 j. Leiderdorp Zaterdag een grote dag voor R.C.L. As. Zaterdag is het een grote dag voor de voetbalclub RCL. Dan zal immers het nieuwe terrein aan de Sportlaan officieel in gebruik worden genomen. Dit feit is zeker een felicitatie waard aan het adres van RCL, maar ooic aan het adres van het gemeentebestuur voor de voortvarendheid, waarmede een en ander ter hand werd genomen. Het nieuwe terrein voldoet aan alle eisen en menige club zal jaloers zijn op RCL. Om 4 uur zal een voorwedstrijd wor den gespeèld tussen RCL-junioren en Roodenburg-junioren. Omstreeks 5 uur wordt een bekerwedstrijd gespeeld tus sen CVV uit Rotterdam en Roodenburg uit Leiden. Een en ander zal worden 'opgeluisterd met muziek. De toegangs prijs bedraagt 35 cent, voor jongens 25 cent. Rijwielstalling is aanwezig. De tennisclub „De Munnik" is zo be reidwillig geweest, haar clubhuis als kleedlokaal ter beschikking te stellen, zolang op het nieuwe terrein nog geen clubhuis is gebouwd. Wij verwachten, dat het Zaterdagmiddag niet aan belang stelling zal ontbreken en wensen RCL. dat het Zaterdagmiddagvoetbal in ere houdt, veel succes. Ds H. v. d- Berg nam beroep aan. Heden bereikte ons het (vertraagde) bericht, dat ds H. v. d. Berg van Soest het beroep van de Geref. Kerk alhier heeft aangenomen. Ds v. d. Berg werd op 19 Jan- 1911 geboren, werd predikant te Scharendijke op 3 Nov. 1940 en te Soest op 12 Mei 1946. Katwijk aan Zee U.N.I-concert. Vanavond om 8 uur zal de muziekver eniging U.N.I., ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina, irt de muziektent een concert geven. (Foto N. van der Horst) reet na het aanvangssignaal kwam D. A. W. iets in de meerderheid en een D.A.W.- heer maakte hiervan goed gebruik (10) Kort daarop had weer een aanval van de blauwshirts succes (20). Maar dit betekende allerminst, dat Pernix bij de pakken neer ging zitten, want ook zij zette een aanval op, die bekroond werd (21). Vóór de rust wisten de D. A. W.- ers nog eenmaal de korf te vinden. Rust stand dus 31 voor D. A. W. Na de rust nog een doelpunt voor Rijnsburg. Deze wedstrijd werd sportief gespeeld. ZILVEREN JUBILEUM. Morgen (Donderdag) is het 25 jaar ge leden, dat de heer H. van Zandwijk, Stieltjesstraat 24, als jongste bediende intrede deed bij Van Cleef's ma nufacturen-, bedden- en tapijtenhandel. Haarlemmerstraat 172174. Thans is hij chef van de tapijtafdeling en heeft zich daar vele vrienden gemaakt. Het zal hem morgen dan ook wel niet aan belangstel ling ontbreken. Om half 12 vindt op de zaak een huldiging plaats, 's Avonds be sluit een personeelsfeest dit jubileum. Amsterdams Beursoverzicht AMSTERDAM, 30 AUGUSTUS 1949 Vandaag was het verloop in bijna alle ifdelingen zeer gelijkmatig en vertoon den de koersen slechts zeer geringe fluc tuaties. De kopers waren gereserveerd en in de koersen kwam nauwelijks meer tot uiting dat volgende maand in Wash ington de zo belangrijke besprekingen gaan beginnen. t niveau waarop de Dollarlening- Nederland geleidelijk gekomen is, werd vandaag iets geaccentueerd, doordat 1 procent aan het koerspeil werd toege voegd. De internationale fondsen lagen niet zo sterk in het middelpunt der belang stelling als de vorige dagen. Wel was er beginbeurs weer een grote koper ln Kon. Olie, waardoor de koers tot 328% opliep, maar toen deze transactie was uitgewerkt, bleef dit peil niet behouden. De andere internationale fondsen hadden een gelijkmatig eri zeer kalm verloop. De Scheepvaartmarkt was wegens min der belangstelling een kleinigheid in reactie. Er werd ook niet zoveel om gezet als gisteren. Cultuurfondsen bleven zich op de achtergrond bewegen, maar moesten nu over de gehele linie 1 k 2 procent prijsgeven. De Staatsfondsenmarkt had een kleur loos verloop en de In guldens luidende obligatiën behielden algemeen het vorig peil. Er gaat iets iheel moois en ongerepts van deze zang uit. Vooral de sopranen en al ten hebben een zuiverheid, die aan mu- icerende engelen doet denken, Uiteraard hébben wij gisteren alleen kerkmuziek gehoord. Maar naar de dirigent ons mede deelde hebben de jongens ook tal an wereldlijke werken op hun repertoire o.a. Franse chansons, waarmede zij in Ame rika veel succes hebben gehad. Is er geen mogelijkheid dit koor voor een concert in de Gehoorzaal te engageren? Hennie Schouten Koudekerk aan den Rijn Enthousiaste jeugd-viswedstrijd. In de Lagewaardse Wetering organi seerde de jonge hengelsportvereniging KoudekerkHazerswoude R. een vis wedstrijd voor jongens van 10—14 jaar. Ongeveer 25 deelnemers gooiden hun snoeren uit en in hun enthousiasme gin gen sommigen zo ver. dat zij tot aan de heupen in het water stonden. Ditmaal werd de gevangen vis niet gemeten, maar geteld. Toén het eindsignaal klonk had den Dirk van Wageningen en Sjoerd van Driel ieder 12 stuks aan de haak ge slagen. Na loting kreeg Dirk de eerste prijs en .Sjoerd de tweede. De overige prijswinnaars waren: 3. Nic. van Hars kamp; 4. Tekens; 5. C. van Veen; 6. A. van Willige; 7. J. v. d. Meyden; 8. Jan de Vries; 9. G. Biesheuvel; 10. P. Ber- voets; 11. Van Vegten; 12. A. Hogenes- Ten huize van de heer C. den Hollan der vond de prijsuitreiking plaats en ontvingen alle deelnemers nog een reep chocolade. Zaterdag a.s. organiseert de hengelsportvereniging een wedstrijd voor volwassenen. De juiste plaats in de Rijn zal nader worden bekend gemaakt. De wedstrijd zal aanvangen om 4 Voorschoten Burgerlijke stand GEBOREN: Maria S. M„ d. v. d. Vossen en M. C. Nederpelt, Peppel laan 6; Leenderd, z. v. L v. d. Zwan en A. J. Braggaar, Nieuw Voordorpstraat 31; Monique S., d. v. B. L. H. Morsink en W. K. Broekhuizen, Pr. Beatrixlaan 7; Wilhelmina, d. v. J J. Dijkman en A. C. Bol, W. de Zwijgerlaan 20; Jacob C. D„ z. v. D. de Graaf en C. H. Colpa, Haag- weg 18; Robert, z. v. D. J. Nagtegaal en J. K Bosvéld, Rouwköoplaan 1; Jacobus P. G„ z. v. J. P. G. ter Haar en P. H. Markus, Wijngaardenlaan 21; Johanna R., d. v. J. H. Brussen en B A. Keijzer, Wijn gaardenlaan 73. ONDERTROUWD Bartholomeus Corn. Duivenvoorden, 28 j., Tulpstraat 15, en Maria C. A. Kouwenhoven, 22 j., Pape laan 110. GEHUWD: Antoon Tol, 27 j., 's-Graven- hage, en Jacoba C. van Leeuwen, 25 j., alhier; toekomstig adres: Batjanstraat 31, 's-Gravenhage. OVERLEDEN: Pieter J Planje, 9 j., z. HAAGSE RECHTBANK. Dood door schuld. De chauffeur A. K. uit Katwijk a. Z< heeft zich voor de rechtbank te veran: woorden gehad wegens veroorzaken dood door schuld. Verdachte had op ei kruispunt van de weg geen voorrat verleend aan de motorrijder J. Haan u Katwijk, die tengevolge van de 'botsing overleden. Tegen verdachte werd .zes imaandi hechtenis geëist; de rechtbank heeft he veroordeeld tot tiwee maanden hechteni Diefstal, diefstal heeft terecht gesta/ de koopman J. V. uit Leiden. De recfa: ban 'kheeft hem veroordeeld tot ei gevangenisstraf waarvan vijf maande oorwaardelijk met proeftijd van 3 jaaj n aftrek van preventief, waardoor vei dachte in vrijheid kon worden gesteld. Rijwieldiefstal. Volgens de los-werkman A. K. S. Q Leiden had hij niet de bedoeling gehs de fiets te stelen, die hij had weggenoma nadple van zekere Duyvestein. wilde de fiets slechts lenen. De Officii jaar gevangenisstraf; de rech', bank heeft negen maanden met aftnj van preventief opgelegd. Poging tot inbraak. In de nacht van 45 Mei probeerde fabrieksarbeider A. C. K. te Leiden in breken in een perceel aan de Maredyl doch werd 'bij die bezigheid betrapt. Te gen verdachte werd acht maanden gevan genisstraf geëist met aftrek van prev tief. De rechtbank heeft veroordeeld to acht maanden gevangenisstraf waarva drie maanden voorwaardelijk, en aftre van preventief. Voor de Leidse kantonrechter Dronken achter stuur? Voor de Leidse kantonrechter werd d strafzaak behandeld tegen een chauffeu alhier, die 14 dagen geleden terecl stond, omdat hij op de Beestenmarkt auto had bestuurd, terwijl hij te vet sterke drank had gedronken. Bij het ach teruitrijden was hij met een bu Maarse en Kroor. in botsing gekomen. Gt tuigen verklaarden, dat hij werkelijk in staat was een auto te besturen. Mt horten en stoten was hij weggereden. 0; verzoek van de raadsman werd de nog 14 dagen aangehouden- Roekeloos gereden Zowel de kantonrechter als het ON vonden, dat R. D. uit Rotterdam op Juni te Voorhout op zeer roekeloze wijz had gereden. Een tegenligger kon passeren en toch was D. met onver derde snelheid doorgereden. Een juf frouw, die op de berm bloemen stond t kopen, werd hiervan de dupe. D. ha blijkbaar geen zin om te stoppen en r tweede male een dame aan. O.M. i f 40 boete of 10 kantonrechter gen hechtenis. Wilde geen Iemand uit Zoeterwoude, die vorig week wegens overtreding van de lee: plichtwet terecht stond, verklaarde dat zijn dochtertje de toegang tot de R.K school aldaar was geweigerd. In band hiermede werd nu het hoofd ds school gehoord. Dit verklaarde, dat derdaad het meisje de toegang tot <3 school was ontzegd. Het was brutaal genover onderwijzeres geweest en w geen excuus aanbieden. De moeder ha het kind de volgende dag een briefji gegeven, maar zolang het kind zelf gee excuus aanbood, werd het niet toegelatet De vader betoogde, dat zijn dochtertj. schuldig was. Het O.M. achtte de treding bewezen en was van mening, da het kind èxcüus had móeten vragen. Eis f 10 boete of 4 dagen hechtenis. De kan tonrechter veroordeelde de vader tot f boete of 2 dagen. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! v. A. Planje en P. J. v. Leeuwen, Leidse weg 529; Cornelis Th. Gerrits, 5 j., S. L. Gerrits en C. A. van der Geesl Noor they straat 7. BEURS VAN AMSTERDAM Off. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel bieden laten ged. eD bieden t ged. en laten DINSDAG 30 SEPTEMBER. OBLIGATIES VJX. 195* N. Am.-Ned. Hbk 57§ 57* Investerïngs cï.." ^V« 98,1,1 N. W. Pacific HbKl30§ Ned. 1962/64 I98H 98% Albatros 197',i* 201%' n.ws. f ïooo 3%8o1»# soft Alg, Norlt 12 Spaarb. f 100 2%100H 100%* Co65?, Ned.-Ind. '37 A. 3 95^g 95A'dam Ballast 166 1666 Grootboek 1946... 97)»* 9Y%* Ber(.K PaDler. 178 179 107% Rott. Droogdok...347V2 347 Rouppe v. d V 139 140' Vredesteln rubb. 160 162 Stokvis 500 161 Va 1611 Stork en Co140 144' Vpr Pharmac. ...105 Werkspoor 146' Wljers 21 212 Zwanenb Organ. 1„6§ 200* Schokbeton 134 134 Am. Smelt. C. -. 46',35 46%| Anaconda C26% 26%| Bethl. Steel C. 81®,45 315 Gen. Motors C... 63>/4§ 62'/, cel C. S8'/4§ t C. C. 485 471', Bandoeng 4 85 Batavia 4 92 Den Haag 3»,«102§ Z.-Holi 2e '38 3 99% B. v. Onr. Zak. 4 53* Frlea-Gr. H£ 34-3100 HoLL H.B. K, 3».4 99& Nat. Hyp. B. 3 >,'4101% West Hyp B. 3%101% Bergh Jurg. 3% 102% 84% D R. UJ40 92',a5 EmbaU. Houth. 144% 1025 Gruyter Pr. A.-161% 99% Heemaf 174 53%$ Helneken ........188 00 Hero 170 99%5 Holland meel - 103* HolL Draad 239 HoU. Kunstzyde207 Stokvis - 3%112>/4 112 Int. Gew Beton 145 CockerU 410i>/4 104% int. Kunststof ...124 Houth. W. Pontl57* 159 InternaUo -177 18!" Linde Teves 144t 148* Mol. Hand. Ver. 126* 127* Bataafsche - 3% 103', I03^g Kon. Petr. 3% 103% 103% Dell Spoor 3% NL r '37 3 65% Sam. Joana Ad. Olymp. 3127% A'dam '47 3-3Va 99ti* Lever Br3%107','e Philips dollar 3Va 119>,2 AANDELEN Klink) Kondor A. 300j Kon. Ned. Zout 374 Kon. Ver. Taput215' Kon. Ketjei 186= Amst. Bank -... 1693» Holl Bank Unie C218'/3 218' Java Bank C. ...160 121% ■gieterij 256 Lev. Br. 4 CP 103'/ Lyempf 158 Lym Delft C. ...147§ Meelt. N. B. O.... 245 Vredesteln Auto. 120®.: N.-l. Portland 77* Nedap 101% 102 Ned. Gist en Splr335 336 Ned. Scheepsb. ...154 153 81%« 80% Nyma 248 Vorige le Koers Dell Spoorweg 55 Ned. Ind. Spoor... 26* N Y Centr. C... 9%§ Pennsylv. C13% 5 Canada Pacific C U%6 Sem. Cher. A. 11 Voorlopig genoteerd Alweco ree51» Dikkers en Co.... 176 - Ned Fitting fabr 88®,i* Ver. Blik '49 195* - Kolon. Bank ....- N.-lnd. Handelsb. N. Hand. M« CvA Industrie Alg. Kunstx. Unie Bergh en Jurgena Berkels Patent Calv. Delft C. v. A. Centr Suiker My Fokker N. Vliegt Gelder en Zonen Hoogovens Ka be If a brie k Lever Br. C. v. A. Ned. Ford Autom. Philips Gem Bezit Philips G.M.B. Pr. Wilton Feyenoord Amst. Rubber Bandar Rubber .- 107iit Deli-Bat. Rubber... 156% Serb- Sum Rubber HolL-Amer. Lyn 1881-J Java-Ch. Jap. Lyn Kon. Ned. St N B. 166 165 li-S 267-8 266*-7 178% Hand V A'dam Javasche Cultuur Ned-Ind. S. Unie Ver. Vorst Cult Dell-Batavia De 11-Mij Cert 825J-72 327',4 Diversen 327 BiHiton 2e rubriek 540 Muller en Co-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2