JÜcutuc grütsrije GTourant Atlantisch Pact is eindelijk een feit geworden Wist U DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ÊN0.18 per mtllmeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 790Ö DIRECTIE: P. DIEMER. CHRIS TELIJK-NA TIOTS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #StantvasNcli gfkeftlmn mya hert in teylieospoet" President Truman tekende de officiële proclamatie In aansluiting aan hetgeen reeds gisteren vermeld is, wyzen wij er nog op, dat met het deponeren der ratificatie-oorkonde door Frankrijk, Denemarken, Italië en Por tugal het Noord-Atlantisch Pact van kracht is geworden. Het Pact bindt de twaalf ondertekenaars tot het verlenen van bijstand voor het geval één der Pact-landen wordt aangevallen. De Amerik. minister van Buit. Zaken, Dean Acheson en de minister van Defensie, Louis Johnson, waren o.a. by de plechtigheid aanwezig. behoefde de gevolgen van deze samen werking te vrezen, Hoe hechter des te beter zou dit voor alle volken zijn": Vermelden wij nog, dat ook Jhr. Reuchlin, Nederlands gevolmachtigd Het Pact werd op 4 April te Wash ington door. de ministers van buiten landse zaken der twaalf deelnemende landen 'getekend en het kon niet kracht worden, vóórdat de respectieve regeringen het geratificeerd hadden. Truman heeft-gewezen op de historische betekenis van het Pact. „Door dit verdrag pogen wij ons niet slechts te vrijwaren tegen aggressie en het gebruik van wapens in de Noord- Atlantische samenleving, doch streven wij tevens daadwerkelijk naar de be vordering en het behoud van de vrede ln de gehele wereld". Thans was het geschikt ogenblik, om „ons te wij- aan de grote taak, die wij op ons ge nomen hebben, namelijk het handhaven de stabiliteit en de vrede". Niemand Geldelijke steun voor emigranten naar Australië? Duizend gulden voor onvermogenden Volgens „De Volkskrant" zal de Rege ring nog voor het einde van dit jaar een wetsontwerp aan de Staten-Generaal voor den, waarin wordt voorgesteld, aan ongeschoolde arbeiders die naar Austra- en Nieuw-Zeeland willen emigreren ir de overtocht niet kunnen betalen, in beginsel een tegemoetkoming van 1000 te verstrekken. Een bedrag van een millioen gulden zou hier voorlopig mee gemoeid zijn. In dit verband wijst men op het feit, dat Australië m.i.v. Juli 1950 5 6000 Nederlanders per jaar wil immigreren. Alleen de hoge passagekosten vormen een onoverkomelijk bezwaar. Van be voegde zijde deelt men ons echter mede, dat hier geen sprake is van een speciaal emigratie-wetsontwerp, maar een wijziging van de begroting Sociale Zaken. De gehele kwes- is echter nog in bespreking tus sen de departementen van Soc. Zaken en Financiën. Waarschuwing voor emigranten naar Zuid-Afrika Teleurstellingen als gevolg van opkomende werkloosheid. In Zuid-Afrika doen zich de eerste te kenen van een opkomende werkloosheid waardoor de immigratiemogelijk heden in de Unie momenteel zijn vermin- derd. Öe Nederlandse emigranten, die met werkgeversverklaring naar Zuid; Afrika gaan, moeten er daarom rekening e houden, dat hun baas misschien geen Werk meer voor hen heeft, want deze werkgeversverklaringen zijn mirtstens een half één jaar oud. Zij staan dan bij aan komst op straat met de 25 pond, welke de Ned. Bank hun heeft meegegeven. Men dient zich daarom vóór het vertrek uit Nederland te vergewissen of de werk gever zijn gedane belofte kan nakomen. minister, bij de plechtigheid aanwezig Duitsland minder geschikt voor het Pact Wel opname in Europese Raad Een woordvoerder van het Britse Mi nisterie van Buit. Zaken, heeft als zijn mening verklaard, dat de Raad van Euro pa geschikter is voor associatie van Duits land met Europa, dan het Atlantisch Pact. Hij gaf commentaar op de door Adenauer te Bonn afgelegde verklaring, dat zijn partij zou streven, naar opneming v; W-est-Duitsland in het Atlantisch Pact. Vier doden bij ontploffing op de Schelde Op een rynaak explodeerden springstoffen Gistermiddag heeft zich tussen Lillo en Lievekenshoek op de Schelde een he vige ontploffing-'voorgedaan op een met springstoffen geladen Belgische rijnaak, de „Marguérite-Marie". Vier personen kwamen hierbij om het leven, n.l. de schipper, de scheepsjongen, een matroos en een kind. De explosie was in Antwer pen hoorbaar en richtte rond Lillo grote schade aart. Het ongeluk gebeurde, to; men bezig was, om de springstoffen vs de aak over te laden op het Congolese stoomschip „Capitaine Limbor". Russisch oorlogstuig in Grieken land buitgemaakt Koning Paul van Griekenland heeft bij een bezoek aan Kastoria verschillende artilleriewapens van Russisch makelij, die op de partisanen zijn buitgemaakt, geïnspecteerd. De wapens waren gloed nieuw. Macht over bosbranden verloren In de vier Amerikaanse staten Idaho, Californië, Montana en Zuid-Dakota, waar reeds enige tijd grote bosbranden woeden, raakten de brandweerlieden gis teren de macht over het vuur kwijt. In Frankrijk zijn de feestelijkheden t.g.v. de 5de verjaardag van de bevrij ding uitgesteld in verband met de ver liezen, die bij de bosbranden rond Bor deaux zijn geleden. WACHTEN OP HET BINNENHOF Ronde Tafel-Conferentie besprak het werkprogram Veel nieuwsgierigheid werd opgewekt, doch niet bevredigd De eerste zitting der centrale commis sie van de Ronde Tafel Conferentie heeft gisteren lang geduurd. Op hel Binnenhof voor de Trèveszaal stond e3n honderdtal nieuwsgierigen met onuitoutte'ijk geduld te wachten om even iets te zien te krijgen van de persoonlijkheden, wier namen zij zo dikwijls in de krant hadden gelezen. En toen eindelijk Cochran, groot en va derlijk naast dr J. H. van Roijen naar buiten kwam, was het nog lang niet af gelopen. De grote vraag, die de vele aan wezige persmensen bezig hield, was: Wat te denken van een in de loop van de mid dag verschenen communiqué van de Bij eenkomst Federaal Overleg betreffende de positie der minderheden op de R.T.C. De B.F.O. herinnerde daarin aan de be paling van het reglement van orde, dat de minderheden op de algemene verga deringen künnen worden toegelaten, in dien één der delegaties dit verlangen zou. Maar hieraan werd tevens de verklaring toegevoegd: „Met nadruk wordt er echter door de woordvoerder der B.F.O. op ge wezen, dat volgens dit reglement (Hoofd stuk V, art. 20 sub. 2 en Hoofdst. X, art. 41) deze alleen gehoofd kunnen worden na een eenstemmig besluit van de cen trale commissie. Betekent dit, vroeg men zich af, dat er enige wrijving bestaat op het punt der Op Antwerpen viel de keus van Standard Oil GEEN RAFFINADERIJ VOOR NEDERLAND (Telefonisch van een medewerker) New York, 25 Augustus. Naar wy uit de meest betrouwbare bron heeft de directie van de Standard Oil besloten de nieuwe raffinaderij van deze Amerikaanse Maatschappij in Antwerpen op te stellen. Dit besluit, dat eerst na diepgaande onderzoekingen genomen werd, betekent voor ons land, en meer speciaal voor Rotterdam, een ernstige tegenvaller. Zoals wij destijds reeds herhaalde ma len meldden, is er lange tijd serieus over gedacht de grootste havenstad van ons land als definitieve plaats voor de te bouwen raffinaderij aan te wijzen. Bij de Botlek lag een terrein, dat voor het be oogde doel zeker wel geschikt was. Nog steeds bestaat er geen zekerheid aangaan de de overwegingen, welke de Ameri kanen tot hun ingrijpend besluit ge bracht hebben. (Het officiële nieuw^ over deze zaak zal de Standard Oil eerst begin Septem- de Vandaag stellen wij XJ voor: BERT VAN VLIET, Oosterdwarsstraat 15, Leiden. Dpi. sold. H. van Vliet, le comp. L.V.A. legernr. 260826096, Batavia, vertrok in April 1947 naar Indonesië en viert daar morgen voor de derde keer zijn verjaar dag. Bert heeft zich steeds goed kunnen aanpassen en klaagt nooit, maar nu ver langt hij toch erg, dit jaar thuis te ko men. Evenzo zouden ook zijn ouders en verdere familieleden hem graag weer in hun midden zien. Zijn neefjes Joop en Huib zullen er echter een strop aan heb ben, want oom Bert stuurt vaak een kaart met postzegels, die zij verzamelen. Bert, je familie feliciteert je van harte tntot spoedig weerziens! directie, de heer Porters, uit New York Antwerpen komt, wereldkundig maken. Onze nadere informaties in werpen, Brussel, Den Haag en Rotter dam, leverden dan ook niets op. Red.) De reden, waarom de «Standard Oil voorlopig nog geen nadere uitleg de beslissing kan doen ligt onder i hierin, dat men op het ogenblik het nog eens is over de grootte van de op te richten raffinaderij. Zo is zelfs niet beslist, of het Belgisch bedrijf 60.000 dan wel 30.000 vaten olie per dag zal kunnen verwerken. De plaats, waar de raffina derij zal komen, ligt op de uitgestrekte terreinen aan de Kruisschans te Ant werpen. De heer Spencer Smith, een der direc teuren van het Amerikaanse, moederbe drijf van de Standard Oil, die op 12 Augustus j.l. in New York terugkeerde na een lange studiereis door Europa, deed ons anderhalve maand geleden nog dedeling van het feit, dat er toen nog geen zekerheid bestond in de kwestie „Rotterdam of Antwerpen". De heer Smith is op zijn tocht door Europa o.a nog in Italië en Frankrijk geweest, ir welke landen hij eveneens de mogelijk heid van vestiging van een raffinaderij heeft onder ogen gezien. Utrecht wil vele rand gemeenten annexeren Er komen v(jf nieuwe woonwijken De Gedep. Staten van Utrecht hebben aan de gemeenten Velden, Westbroek, Achttienhoven, Maartensdijk, De Bilt, Zeist, Bunnik, Houten, Jutphaas en Oudenrijn een omlijnd plan doen toeko men tot regeling van de voorgenomen uitbreiding van de stad Utrecht met grondgebied van de omliggende gemeen ten. Het nieuwe plan voorziet in df stichting van vijf nieuwe, grote woon wijken. Zuilen en Oudenrijn zouden ge heel worden geliquideerd, Aohttienho- ven en Westbroek worden verenigd tot één gemeente, evenals De Meern, Haar- zuilen en Vleuten. Binnen twintig jaar zou de stad Utrecht 300.000 tot 343.000 inwoner: tellen. Mr E. Star Busmann, Brits gevol machtigd minister en secretaris-generaal van de permanente commissie van he Brusselse Pact, is te Londen onderschei den met het teken van Groot Officier in de Orde van koning Leopold H. minderheden? Vooral leek het opmerke lijk, dat dit communiqué tijdens de ver gadering de wereld in ging. Eindelijk kwam minister Van Maarse- een naar buiten en nadat hij op de trap riet communiqué had ingezien, zeide hij tegen de vertegenwoordigers der B.F.O., die al verder op de trap waren, dat hij even iets te bespreken had. Sultan Hamid, Anak Agoeng Gde Agoeng en ook Hatta gingen weer de zaal in, doch de laatste bleef er slechts enkele secon den. Weer was het heel lang wachten. Toen ook hieraan een einde kwam, zeide Anak Agoeng Gde Agoeng nog, dat niet het communiqué het onderwerp van be spreking had gevormd en de vraag of het begin was van gebrek aan eenstem migheid, wees hij rondweg af. De nieuwsgierigheid werd niet bevre- Igd. Geruime tijd later verscheen er een communiqué der conferentie, dat de bij eenkomst had plaats gevonden in een prettige sfeer en in de geest van samen werking. is bepaald op morgen 10 uur v.m. Het voorzitterschap der commissie zal beurtelings door een lid der delegaties vervuld worden, terwijl de Unci desge it de commissievergaderingen zal bij- in. Eenstemming sprak men uit, dat de conferentie in de beste harmonie is begonnen en men alle vertrouwen heeft, dat zij in deze geest voortgezet, een vlot verloop zal hebben. - t zover het communiqué, dat nog niets vermeld van de plaats van het K.N.I.L. op het program. Als leden der Nederlandse delegatie in de centrale commissie werden aangewe- mr Van Maarseveen, mr Stikker en Twee ontvoerde Marine officieren vermoord Misdaad geschiedde blijkbaar tijdens bestand Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zijn de beide Marine-officieren, die enkele weken geleden in Oost Su matra door de republikeinen waren ont voerd, thans vermoord. Het ovej-lijdens bericht is aan de families overgebracht. Wij wijzen hierbij op het opmerkelijke feit, dat na de staking van het vuren bin nengekomen berichten aantoonden dat beide officieren in goede welstand ver keerden, tezamen met 6 andere Neder landse gevangenen. De moord moet dus kort geleden zijn Rep. pseudo-communisten zetten strijd op Sumatra voort Naar de Nieuwe Leidsche Crt. /erneemt, bestaan er in Noord-Sumatra vreemde manieren bij de uitvoering van het bestand. De republikeinse troepen hebben .n.l. na het van kracht worden der order tot staking van het vuren, een deel hunner troepen afgescheiden en verenigd ;n zg. „communistisch bataljon", dat tot opdracht heeft zich tussen de T.N-I. de Nederlandse troepen te schuiven. Terwijl de T.N.I. voor de vorm zich van schieten onthoudt, zetten die z.g. com munisten de strijd voort. Zij staan onder bevel van de beruchte majoor Bedjo. Hans Roozen stelt zijn reis een week uit Hij moet eerst nog pakken De tocht van Hans Roozen naar Turkije, aar hij Noachs ark zal zoeken met een Amerikaanse expeditie, is een week uit gesteld, daar de jonge reiziger niet klaar kwam met pakken. Nederlandse verliezen na het bestand Aneta verneemt van bevoegde zijde te Batavia, dat de Nederlandse militaire verliezen na het van kracht worden van de order tot staking van het vuren van 11 tot 20 Augustus bedroegen: op Java 12 gesneuvelden en 31 gewonden, op Suma tra 3 gewonden, over Indonesië 1 gesneu velde. (Op Sumatra ging de order later in). Profiteert nu van het fruit Het dep. van Landbouw c.a. adviseert thans van het overvloedige en betrekke lijk goedkope fruit te profiteren, daar deze periode slechts van beperkte duur is. Wel valt ook een gunstige oogst van laat fruit te verwachten, doch de prijzen van dit zgn- bewaarfruit zullen toch hoger liggen dan de huidige fruitprijzen. dr Van Roijen. De delegaties van B.F.O. de republiek waren gisteren reeds be kend. Van de in te stellen vijf commis- zal de eerste of staatkundige zich bezig houden met de voorlopige consti tutie der Verenigde Staten van Indonesië, het charter van de souvereiniteitsover- dracht, de Nederlands-Indonesische Unie, toezicht op de nakoming der overeen komsten, buitenlandse betrekkingen, zelf beschikkingsrecht, contracten met zelfbe- sturende landschappen, nationaliteit en burgerschap, uitwisseling van hoge com missarissen, en Nieuw-Guinea. De mili taire commissie zal de militaire overeen komsten en de "terugtrekking der Neder landse troepen behandelen. De vijfde of sociale commissie behandelt de rechtspo sitie der burgerlijke ambtenaren. De eerste bijeenkomst der vijf commis- Noordwijk had gisteravond voor zyn badgasten de primeur van een zeer bijzon der openluchtconcert, uitgevoerd op een, op een vrachtauto gemonteerd, caril lon van 35 klokken door twee beiaardiers. Duizenden hoorders volgden dit unieke beiaardspel. Midden in de nacht meerde de „Groote Beer" in Hoek van Holland Ernstig gewonde verpleegster werd van boord gebaald (Van een onzer verslaggevers) Hoek van Holland, Woensdagavond. In de kleine stationswachtkamer zitten enkele hoge officieren by elkaar. Ze spre- wat, drinken een kop koffie en bladeren in vellen papier. Even later komen er nog enkele officieren binnen: een kolonel, nog een kolonel, een arts. Ook zij mengen zich in het gesprek en kijken voortdurend op hun horloge. Deze officieren wachten kennelyk ergens op. Waarop? Gaat hier iets gebeuren? De stationswacht weet van niets. De politie in Hoek van Holland weet van niets, de maréchaussée weet van niets. Niemand weet iets. Behalve die offi- eren. Het wordt half negen... het wordt negen uur... half tien... tien uur... half elf... Dan staat iemand op, het is i majoor, hjj gaat de wachtkamer uit komt even later terug met de mede deling, dat hy beloodst is. Ze verwachten js een schip, deze officieren. Inderdaad, het troepentransportschip de „Groote Beer", met aan boord 1200 repatriërende militairen, zal straks de haven van Hoek van Holland binnen lopen en ligplaats kiezen aan de kade. "s iets bijzonders. Want de „Groote Beer" komt uit Indonesië en is immers op weg naar Amsterdam, waar ze Don derdagmorgen om negen uur aan de kade wordt verwacht. Waarom deze vroegtijdige debarkatie? Omdat een mensenleven op het spel staat. Zondag is aan boord van het schip ongeluk gebeurd, een ernstig onge luk. Tijdens de behandeling yan een mili taire patiënt, assisteerde de 42-jarige verpleegster A. Wolters uit Zwolle. Plot seling viel een heetwatertoestel omver. Zuster Wolters kreeg de inhoud over het lichaam en liep zeer ernstige brandwonden op. Er is toen geseind naar Den Haag. Het was noodzakelijk, dat deze ernstige patiënt zo spoedig mogelijk boord werd gehaald en in een zie kenhuis werd opgenomen. Voor haar leven werd gevreesd. zo heeft men besloten, de „Groote Beer" naar Hoek van Holland te diri- Zoiets is nog nooit gebeurd. Het is nu elf uur. Het is aarde-donker het mist. De officieren staan nu aan de kade, is practisch geen enkele burger aan wezig, want de militaire politie treedt wel bijzonder streng op. Een ziekenauto de GGD te Rotterdam staat gepar keerd. Dan doemen in de duisternis de lichten op van het schip. En dan... ja... het is als*bij een officiële aankomst in de Amsterdamse of Rotterdamse haven. Alle militairen van hoog tot laag hangen de railing. De meèsten roken en zo zien wij van het schip eigenlijk niet veel dan de mastlichten en honderden brandende sigaretteneindjes. De jongens gaan schreeuwen. Ze willen er af... het is begrupelyk. Als je de Hollandse bodem twee meter in je af weet, dan wil je er op staan, anneer je twee jaar of langer in Indië bent geweest. Dan kan je eigenlyk geen dag langer wachten. Maar dat is niet de bedoeling. Daar- ior is deze omweg, een zeer kostbare, niet gemaakt. Het geldt de ziekenver pleegster. Even later, als de boot gemeerd ligt, DAT gisteren in het versierde en geïllumineerde Oude-Pekela de feeste- lijitóheden t.g.v. het 350-j. bestaan dezer oude veenkolonie werden aangekondigd door herauten te paard en het luiden der kerkklokken. DAT de kantoren van de Rijkshoofd inspectie van het Verkeer voor Over heidsdiensten m i.v. 1 September worden verplaatst van Van Stolkweg 10 naar Binnenhof 20, Den Haag, tel. 18.26.70. DAT de 64-jarts N. J. C. v. Hasselt in Bussum is overleden. DAT de arts dr M. A. de Jongh in Loe- nen aan de Vecht is overleden. DAT een wetsontwerp is ingediend om de rijksbegroting 1948 van het dep. van Justitie te verhogen met ruim f21 mil lioen, waarvan f2,5 millioen voor de ge wone en bijna f 19 millioen voor de bui tengewone diienst. DAT op de gisteren te Doetinchem ge opende klompenibeurs werd medegedeeld, dat de vraag naar klompen nu weer gelijk is aan het aanbod, doch de distri butie voorlopig nog gehandhaafd zal blijven. DAT de naam van de vakgroep klom penindustrie binnenkort wordt gewijzigd in „Federatie van werkgevers in de klompenindustrie". DAT de 30-j. timmerman J. Hage uit Ankeveen, die in NederhorstDen Berg aan de linkerzijde van de weg fietste, door een autobus werd doodgereden en een vrouw en 6 kinderen achterlaat. DAT na de arrestatie van zes aard- appelsmokkeQaars in de omgeving van Baarle-Nassau, opnieuw 4 smokkelaars zijn gegrepen, die voor f 14.000 kunst mest en 180 ton aardappelen frauduleus naar België hebben uitgevoerd. DAT het A'dams Jeugdtoneel op de tentoonstelling Jeugd van Nederland, o.a. itn tegenwoordigheid van de gem. kunst commissie uit Den Haag, 4 delen van De Betoverde Katuil hebben opgevoerd. DAT de tuchtrechters in Juli f117.000 aan geldstraffen oplegden en onvoor waardelijk 1 bedrijf sloten. 3 vergunnin gen introkken en' 1 bedrijf van toewij zingen uitsloten. DAT de C.CjD. in Juli 2656 pergonen verbaliseerde, van wie er 21 werden in gesloten, en de meeste (ruim 800) over tredingen werden geconstateerd op het gebied van de akkerbouwproducten. DAT de zalmvisserij aan het Krallngse Veer te R'dam, waar in het laatst van de vorige eeuw vangsten van 100Ó zal men per dag gèen zeldzaamheid waren, thans bijna geheel is verdwenen en de dagaanvoer nog slechts plm. 10 stuks bedraagt. DAT een nieuw werktijdenbesluit voor koffiehuis- en hotelpersoneel is vastge steld, hetwelk enige kleine wijzigingen met betrekking tot de arbeidsduur en de Zondagsrust bevat. DAT, in opdracht van de Standard A.P.C. te Den Haag, gisteren op de werf Figee te Vlaardingen de kiel is gelegd voor het motortanksohip „Esso Holland 58". DAT aan het Zundertse bloemencorso (N.B.) op 4 Sept. 46 wagens deelnemen en men op 100.000 bezoekers rekent. DAT de St.crt. van gisteren een be schikking Vrijlating prijzen voor paar- dentractie bevat. DAT voor de R. v. C. werd geconclu deerd tot verwerping van de beroepen van de p.-f. en van de requirant tegen het vonnis van het A'damse B.G., waar bij de NSB-burg, van Amersfoort, J. G. L. Hanloff, tot 12 j. R.W.I. werd veroor deeld (uitspraak over 4 weken). als de jongens aan boord alsmaar schreeuwen en ware spreekkoren aan heffen tot... ja, tot wie eigenlijk, want buiten het handjevol officieren Is er niemand ter verwelkoming... dan wordt zuster Wolters van boord gehaald en in de ziekenauto neergelegd. Toen... ja, lezer, het was werkelijk een hard gelag voor de jongens, ook al wis ten ze, dat ze de volgende dag allemaal in Amsterdam zouden debarkeren, toen werd de tros weer losgesmeten en ver volgde de Groote Beer zyn reis. Zacht stierven de jongensstemmen weg in de duistere, mistige nacht, want het was al twaalf uur geweest. Morgen commando-overdracht op vliegveld Valkenburg De commando-overdracht van het ma rinevliegkamp Valkenburg door kapt.-l. t.z. vlieger H. G. Holtz aan kapt.-l.t.z. vlieger jhr P J. Elias, is thans officieel vastgesteld op morgenochtend om 10 uur. Tevens zal het hoofd vliegdienst van dit kamp. l.t.z. vlieger eerste klasse J. H Perie, dan zyn functie overgeven aan de l.t.z. vlieger eerste klasse G. F Venema. Hedenmorgen is de tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" in de burgerzaal van het Stadhuis offi cieel geopend. Een opname tijdens de rede van de heer D. L. Land man. (Zie voorts pag. 2 en 3). Karl Scholz, de „Tito van Berlijn", gearresteerd Richtte een anti-Russische Communis tische Party op Karl Scholz, voorzitter van de anti- Russische „Vrije Communistische Partij" is door de Franse autoriteiten te Berlyn gearresteerd, beschuldigd van verboden politieke activiteit. Deze partij is Maandag j;l. opgericht en Scholz werd tot voor zitter gekozen. In Maart hadden de Wes telijke commandanten aan Scholz verbo den een partij te stichten, die de naam zou dragen „Communistische Partij-oppo sitie". Later beloofde hij af te zien van alle politieke actie, doch de „Vrije Com munistische Partij" werd op dezelfde grondslagen opgericht. Scholz is een vroe ger hoofdofficier van de Berlijnse poli tie en lid van de SED. geweest. Gisteren zond hij een telegram aan Maarschalk Tito, waarin hy in feite de beginselver klaring van zijn partij vervatte: „Wij, Duitse communisten volgen met de groot ste belangstelling en opmerkzaamheid de nationale worsteling van de Joegoslavi sche communisten en bewonderen uw moedig verzet tegen het Kremlin en da Kominform". Massagraf te Loon op Zand nog niet geheel opgeruimd. Dezer dagen is bij het maken van fun deringen voor huizenbouw te Loon op Zand een gedeelte ontdekt van een mas sagraf. Men veronderstelde, dat men dit graf al geheel had opgeruimd, toch thans zijn nog kisten, kledingstukken, wapens e,d. gevonden. L der laat devaluatie-probleem in het midden Brits-Amerikaans accoord echter een wereldbelang John Snyder, de Amerik. .minister van Financiën, die voorzitter zal z«n by de Brits- Canadees-Amerik. besprekingen welke te Washington zullen worden gehouden, heeft op een persconferentie te kennen gegeven, dat hy nog steeds tegenstander is van verhoging van de vastgestelde prys ad 35 doUar per ounce, die de Amerik. regering voor goud betaalt. Zulks was ook niet ter sprake gekomen by het onder houd te Londen, met Sir Stafford Cripps. Toen de journalisten bleven aandrin gen op een verklaring, naar aanleiding van het, door Amerikaanse bladen ge dane voorstel, dat de Britse regering het pond sterling ten opzichte van de dollar dient te devalueren, zeide Snyder onge duldig, dat hij voortdurend verklaard heeft, dat besprekingen over devaluatie een aangelegenheid zijn van het inter nationale monetaire fonds- Hij ontkende echter niet de mogelijk heid, dat de devaluatiekwestie ter sprake zal komen op de Brits-Canadees-Ameri kaanse financiële conferentie, welke een week plaats zal vinden vóór de opening van de jaarlijkse vergadering van het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds. In antwoord op de vfaag, of er ook andere landen zullen worden uitgeno digd aan de financiële conferentie deel te nemen, zeide Snyder dit ten zeerste te betwijfelen. Hij verklaarde voorts geen mededelingen van de Britten te hebben ontvangen, ten aanzien van de voorstel len. die zij ter conferentie te berde zul len brengen. Inmiddels heeft Anthony Eden een pleidooi gehouden, om een einde te ma ken aan de „ruzie en harde woorden" tus sen de Ver. Staten en Engeland. „Sowjet-vredesduif heeft een schorre keel" De Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken. Dean Acheson, heeft naar aanleiding van de notawisseling tussen de Sowjet-Unie en Joegoslavië, de Sowjet- Unie ervan beschuldigd, dat zy met de sabel rammelt. Hij zeide, dat het moeilijk was, de strenge toon van de Sowjet-nota in overeenstemming te brengen met de aanspraken, die de communisten er op lieten gelden, dat zij een vredesoffensief voerden. De Sowjet-vredesduif scheen „een enigszins schorre keel" te hebben. Amerika volgt de notawisselingen met grote belangstelling. Hij zei o.a.: „Sir Stafford Cripps en mr Bevin dragen een grote verantwoor delijkheid. Het resultaat van hun be- sprekingen kan van invloed zijn op de Anglo-Amerikaanse betrekkingen en daardoor op de wereldgeschiedenis. Indien de Ver. Staten en het Britse Gemenebest en Imperium samenwerken is er geen wereldprobleem, dat zy niet kunnen oplossen." „Als zij van elkaar vervreemden, valt er geen enkel wereldprobleem op te lossen", aldus Eden. Prinsesjes bezochten park De Hoge Veluwe De prinsesjes Beatrix en Irene brach ten gistermiddag met twee vriendinnetjes een bezoek aan het Nationale Park De Hoge Veluwe. Na een rondgang door het museum KröllerMüller gebruikten de prinsesjes en haar vriendinnetjes de lunch in het restaurant „De koperen Kop". Later in de middag werd de oude boerderij „De Pampel" bezichtigd. De prinsesjes waren hier spoedig goede vriendjes met een mouflon-lammetje. WEERBERICHT Aanhoudend ivarm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht plaatselijk mist. Morgen over dag op de meeste plaatsen vrij zonnig weer met 's middags in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid op tredende onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelyk tussen Oost ea Zuid. Aanhoudend warm weer. (Opge maakt te 10 uur ZON EN MAAN Vrijdag 26 Aug.: zon op 5.41, onder 19.42; maan op 8.36, onder 20.41 uur. 34 Augustus E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1