Jliemue grifcsclje GTmiront Bordeaux stierven 80 mensen bij strijd tegen het vuur Bij de Wist U MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 1U3. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; f 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ÊN: 0.18 per mlllmeter (Bfl contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #5tant«astic(i Is ghcbleoen tnya bert ia tcgljcnspocf Dertigste jaargang No 7897. Toren Oude Kerk Katwijk wordt herbouwd Zie pan. 2 Bosbranden teisteren Frankrijk legde Vlammen legden 45.000 hectaren bos en heide in de as Reeds enige weken wordt het Zuid-Westen van Frankrijk geteisterd door zware bosbranden, die gelukkig tot dusver geen slachtoffers eisten. Zaterdag is deze ge lukkige omstandigheid echter gewijzigd, want bjj de bestrijding van een felle brand In de buurt van Bordeaux hebben niet minder dan tachtig mensen het leven ver loren, terwijl het verlies aan bezittingen vreselijk is. werden dodenkamers ingericht, waar de slachtoffers zijn opgebaard. Terwijl het zoeken naar doden nog bezig was, werd het aantal doden op tachtig geschat. By Cestas was het vuur tot 200 meter van het dorp genaderd, maar dank zij de versterking van de brandweer kon het plaatsje voor ondergang worden behoed. Vincent Auriol, de Franse president, heeft in een boodschap aan de bevdlking van het geteisterde departement Gironde verklaard, dat hij deelt in het ver driet over haar geschonden landstreek. Hij bracht een saluut aan de helden, die op het veld van eer zijn gevallen bij de burgerverdediging. Vanochtend begonnen tienduizend sol daten met vrachtauto's, jeeps en tanks met de opsporing van de slachtoffers en met De brand ontstond toen twee boswach ters in hun hut bezig waren een vuurtje te stoken, om hun maaltijd te bereiden. Doordat het hout van de hut totaal uit gedroogd was, bleek het niet bestand te zijn tegen de hitte en weldra stond de hut dan ook in lichterlaaie. De vlammen op het dak zetten de bomen rondom in brand en spoedig loeide het vuur met razende snelheid door boomtoppen en langs de grond, mens en dier beangsti gend door zijn formidabele vaart en vraatzucht en in een haastige vlucht voor Zich uitdrijvend. Soms dreigden de vlam men te snel te zijn. En aangewakkerd door de wind, bereikte het vuur boerde rijen, vonken sloegen over en een boer was zijn bezit kwijt. Het vuur joeg voort. Slechts met grote moeite konden twee fabrieken behouden worden. Na enkele uren was de vuurzee verspreid over een oppervlakte van 24 vierkante mijlen en Zij naderde angstig snel de grote stad Bordeaux, op twee plaatsen zelfs tot 16 kilometer. De boswachtershut bevond Zich op 30 km van de stad. Boven Bor deaux dreven dichte rookwolken en in de straten was een scherpe lucht van brandend dennenhout. En intussen waren de bewoners begon nen hun maatregelen te nemen. Tegen deze macht was echter weinig te doen Berichten stroomden binnen. Het dorp Le Barp was ingesloten en bij het vrijwel vergeefs vechten kwamen twintig men sen om het leven. Een speciale trein met 220 Amerikaanse pelgrims voor Lourdes werd tussen Bordeaux en Le Barp door het vuur opgehouden. Over de spoorlijn was de brand op een ander bos overge slagen. De politie verklaarde, dat honder den boerderijen en vele houtzaagmolens Zijn afgebrand. Het Franse kabinet stelde een staats fonds in om hulp te verschaffen aan per sonen, die hun oogst bij de branden ver loren hebben. Zondagnacht hadden bur gers en militairen de brand tot het ge bied ten Zuid-Westen van Bordeaux kun nen beperken. Op slechts enkele plaatsen woedde toen de brand nog voort. Men maakte de balans op van het verloren bosgebied: 45.000 hectaren vormden Zon dag één troosteloze vlakte. Gisteren laai de het vuur in de smeulende resten weer op en eerst op het middaguur waren de hardnekkige pogingen van verscheidene duizenden brandweerlieden, militairen en Vrijwilligers met succes bekroond, toen de wind plotseling in kracht afnam. In de dorpen Cestas en Saucats, waren resp. 38 en 17 slachtoffers, w.o. de bur gemeester van Saucats Alle slachtoffers Stierven bij de bestrijding van het vuur en werden overrompeld door de snelheid der vlammen of stikten in de rook. Het platgebrande bosland zal de eerste zes zeven jaar ongeschikt zijn voor herbe planting. In enkele dorpsgemeentehuizen Leidse Niwin-cantinewagen op trekbom gereden Geschenk van de burgerij geheel vernield Heden deelde men ons van bevoegde Zijde mede, dat de' cantinewagen van de Ni win, die door de Leidse burgerij tb.v. de militairen in Indonesië is geschonken, Verleden week aldaar op een trekbom is gereden. De vernieling was van die aard, dat de wagen geheel onbruikbaar is. Gelukkig deden zich bij dit incident geen persoonlijke ongelukken voor. „ORANJE" WOENSDAG IN AMSTERDAM Het ms „Oranje" wordt, wijzigingen Voorbehouden, Woensdagmorgen circa 9 uur te Amsterdam verwacht. De ont scheping zal zo spoedig mogelijk na aan komst beginnen. Israël heeft de potasfabrieken aan de Zuidelijke punt van de Dode Zee, die de staat vorig jaar van de Britten over nam, weer onder Engels beheer gesteld. Gisteren hebben ongeveer 15.000 Vlamingen deelgenomen aan de tradi tionele Ijzerbedevaart naar Dixmuiden. Vandaag stellen tcij V voor: HUIG VAN DUIJN, Hoogstraat 2, Katwijk aan Zee. Huig van Duijn vertrok op 6 Februari 1947 met de „Joh. van Oldenbarnevelt" naar Indonesië. Vandaag wordt hij 23 jaar en het is zijn derde verjaardag in Batavia. Huig, die hospitaal-soldaat is, maakt het goed, maar hoopt toch zijn 24ste verjaardag thuis te vieren. Zijn le- Vernummer is 26.08.22.077. hun poging om de laatste brandhaarden te doven. Minister Ramadier woonde deze operaties bij. In de Oostelijke Pyreneeën op Frans gebied zijn 35.000 hectaren bos platge brand. De Franse politie heeft vandaag negen jongelieden gearresteerd onder verden king van brandstichting in de bossen, o.a. twee jongens van 14 jaar en een meisje van 16 in 'het departement „Les Landes" en twee broers, die „voor de aardigheid" een brandje gemaakt hadden in het Bois de Boulogne bij Parijs. Ook bosbranden in Zwitserland Ook in Zwitserland, voornamelijk in de Berner Jura, veroorzaakt de droogte branden in de wouden. Elke dag worden een of twee grote branden gemeld. Tot dusver bedraagt de schade 300.000 Zwit serse francs. WEER ZONDAGSSTAKING IN ENGELAND De helft van de treinen op de grote lijnen, 10 pet. der locaaltreinen en tien van de veertig excursietreinen moesten gisteren in Engeland uit de dienst wor den genomen, wegens de Zondagsstaking der stokers en machinisten van sommige locomotieven-depóts. De mynlift-machi- :n van Yorkshire hebben besloten zich bij hun stakende collega's in Lan cashire aan te sluiten. Zaterdag bracht de nieuwe Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, een bezoek aan minister Stikker op diens departement. Brug tussen Moskou en Belgrado schijnt definitief afgebroken Stalin bedreigt Tito met de strengste maatregelen, als deze zich niet onderwerpt De Roemeense minister van Buit. Zaken, Anna Pauker, heeft in een artikel in Scanteia, het officiële blad van de communistische party, het volgende verklaard: „De dag is niet ver meer, dat de Tito-bandieten rekenschap zullen afleggen aan het volk van Joegoslavië. Zy zullen niet langer meer ongestraft zaken doen". Voorts heeft radio-Moskou grote nadruk gelegd op een nieuwe Russische nota aan Joegoslavië, waarin o.a. gezegd wordt, dat de arrogante partyleiding van Tito vervangen moet worden door een, die meer internationaal gezind is. De nieuwe nota, die handelt over arres taties van Sowjet-burgers in Joegoslavië, is een antwoord op de vorige nota van Belgrado. Volgens de Russen ondergaan deze Sowjet-burgers een „ondraaglijke en menseiyke gevangenschap, die hen a de rand van de dood heeft gebracht". Joegoslavië had verklaard, dat deze ge vangenen Wit-Gardisten waren, die vijan dig tegenover de Sowjet-regering staan. Maar, zegt de Russische regering, zy hebben „hun zonden uit het verleden geboet door pro-Russische daden". De ware reden van hun arrestatie is, dat zij voorvechters zijn van vriendschappe lijke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Joegoslavië en tegenstanders van Tito. Als dit niet verandert, zal de Sowjet- regering gedwongen zyn haar toevlucht te nemen tot andere, maar doeltreffende maatregelen, die nodig zyn om de rech ten en de belangen van de Sowjet-bur gers in Joegoslavië te verdedigen. De nota zegt nog, dat twee Europese regeringen de Kominform-resolutie „op ruiend" achten: de Spaanse en de Griekse. „Blijkbaar is de Joegoslavische de derde." Voorts wordt nog eens opgemerkt, dat er „ongetwijfeld in de Joegoslavische communistische partij eerzame elementen zijn, die loyaal zijn aan het Marxisme, Stakingen in Finland verlopen De door de communisten geleide sta kingen in Finland waren Zaterdag aan het verlopen, nadat, zoals gemeld is, de Federatie van Vakverbonden, welke door de socialisten wordt geleid, had gedreigd met uitsluiting van de stakende vak verenigingen, wanneer zy geen hervat ting van het werk op Dinsdag a.s. zou den bevelen. De communisten zonden een brief aan president Paasikivi, waarin het optreden van de politie tegen de stakers in de houbvlottersplaats Kemi een schen ding van de grondwettelijke rechten en... van het vredesverdrag met Rusland wordt genoemd. In vele bedrijfstakken gingen de arbeiders weer aan het werk, alleen de havenstaking breidde zich uit en Hangoe was practisch de enige plaats, waar werd gewerkt. Voor vandaag heb ben de communisten een staking van de transportarbeiders uitgeroepen. Het Finse volk wordt met de dag woedender over de rode stakingsacties. De „Praw- da" noemt de regeringsmaatregelen tegen de stakers „bloedige terreur tegen de Finse arbeiders". Varjonen, de mi nister van Arbeid, verklaarde: „Wy zul len de communisten laten toeslaan en zien wat zü kunnen doen, zy hebben hun actie een jaar lang voorbereid, maar zy zal op hun eigen hoofd neerkomen." Leninisme en de internationale tradities van de Joegoslavische communistische party". Naar Reuter uit Belgrado meldt, heeft Joegoslavië eveneens aan Rusland een nota gezonden over een ander onderwerp, vervat in de Sow jet-nota van 11 Augus tus. Hierin werd de regering van Tito „een vijand en een tegenstander van d< Sowjet-Unie" genoemd. Rusland beschul digde Joegoslavië van onderhandelingen met Engeland over de Joegoslavische eisen ten aanzien van Oostenryk „ach ter de rug van de Sowjet-Unie om". Het Joegoslavische antwoord is het jong ste van een lange serie nota's, die tussen Haley, de Amerik. zaakgelastigde van de beide landen zyn gewisseld over de economische en territoriale aanspraken van Joegosl. op Oostenryk. die in Juni j.l. te Parijs door de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier zijn worpen. „Tass" maakt melding van een richt" uit Rome, betreffende een e tuele „overeenkomst tussen het Vaticaan en Tito", in vermand waarmede, Joseph Haley, de Amerik. zaakgelastigde het bureau der Pauselijke nuntiatuur te Belgrado, in Rome zou vertoeven. KOPPEN-GOOCHELAAR Het verzegelde flesje met de kran tenkoppen, welke de jonge A'damse amateur-goochelaar R. A. M. Drie beek tien dagen geleden had voor speld, werd Zaterdag op het int. goochelcongres in de hoofdstad ge opend. Tot groot enthousiasme van de aanwezigen bleek het strookje de vol gende voorspellingen te bevatten: 1. Dr Beel zal een belangrijke benoe ming kunnen verwachten. 2. In Noord-Europa (Zweden, Finland of Polen) zal een uitgebreide staking kunnen worden verwacht. 3. De Amerikaanse gezant (bedoeld wordt ambassadeur - Red.) zal af treden. 4. Wederom zal een vliegtuig veron gelukken in een groot industrie centrum Westelijk van Nederland. 5. In West-Nederiland zal een stad door een brand woeden geteisterd, ver moedelijk Haalflem, anders Leiden. Een frappante, voorspelling dus, want al deze gebeurtenissen hebben inder daad plaats gehad, maar Niemand in de zaal had gezien hoe de goochelaar, die het verzegelde buisje slechts één seconde in zijn hand hield, er gauw een volkomen identiek buisje voor in de plaats toverde. Door goochelaars wordt men nu een maal bij de neus genomen. Hans Roozen toch naar Noachs ark Vertrekt Donderdag naar het Amerikaans gezelschap. Hans Roozen, de Haagse gymnasiast, die met de Britse prof. Sykes het plan had opgevat om op de berg Ararat de overblijfselen van Noachs ark te zoeken, kreeg Zaterdagavond bericht, dat de Turkse regering hem een visum en een permit voor het militair gebied, die eer waren geweigerd, heeft toegestaan. Prof. Sykes belde Hans Roozen op en zeide, dat hij dit jaar niet meer zou gaan. Hij vindt, dat het seizoen al zo ver ge vorderd is. dat men, ook al zou men »s boeken, toch het volgend jaar nieuwe tocht zou moeten onder nemen. Bovendien achtte prof. Sykes het niet fair tegenover het gezelschap, aarmee hij in Juli de tocht zou maken, n thans alleen te gaan. Hans wil zich echter by het Ameri kaanse gezelschap voegen, dat zich reeds Turkije bevindt. Donderdag wil hij reeds vertrekken: per KLM naar Istan- boel en vandaar per trein en autobus door Turkye. Dr Aaron J. Smith en zyn metgezellen zyn Donderdag jl. per jeep Ankara naar de Ararat vertrokken. In Istanboel heeft dr Smith reeds een a ander voor Hans geregeld. Het zal van het weer afhangen, of de expeditie nog dit jaar succes heeft. Wel licht moet men zich beperken tot het maken van foto's er> het eigenlijke onder zoek tot het volgend jaar uitstellen. Nieuwe drijfjacht op Giuliano begonnen Zaterdagavond heeft men in het1 woeste bergland rond Palermo de groot ste mensenjacht uit de geschiedenis van Sicilië geopend. Meer dan 1000 zwaar bewapende Carabinieri kamden het berggebied uit, om Italië's staatsvijand nummer één, Salvatore Giuliano, en zyn bloeddorstige bandietenbende, te vangen. Men heeft ontdekt, dat Giuliano drie uiterst snelle motorboten gereed houdt, het geval hy met zyn bende uit Sicilië moet vluchten. Enkele bandieten zouden onlangs in Tunis reeds een schuilplaats voor hun meester hebben ingericht. Twee dezer boten zouden door de politie zyn buitgemaakt. In de afge lopen dagen zyn 200 personen gearres teerd en verhoord. Zes Carabinieri zyn gesneuveld by schietpartijen. AARDBEITNG IN NOORD-CANADA In de Noord-Canadese havenplaats Prince Rupert (Br. Columbia) is gister avond een krachtige aardbeving gevoeld, die vyf minuten duurde. Vele mensen vlogen in paniek de straat op, doch de schade bleef beperkt tot gebroken rui ten. Volgens Reuter kwamen by de jong ste aardbeving in Oost-Anatolië (Tur kye) 400 mensen om. Het KNMI in De Bilt registreerde de aardbeving in Canada. Vyfling in Zuid-Tanganyïka Een Afrikaanse vrouw in Zuid-Tan- ganyika heeft het leven geschonken aan een vyfling. Moeder en kinderen (vyf jongens) maken het wel. By de Dierentuin in Den Haag herdachten Zaterdag duizenden uit het gehele land de mannen, die in Indonesië zyn gevallen. Behalve dit kruis stonden daar alle verlieslysten op houten borden opgesteld. De bijeenkomst stond onder auspiciën van het Nationaal Comité Handhaving Rykseenheid. Elfduizend Nederlanders protesteren tegen Regeringsbeleid Helfrich: Willen onze bondgenoten ons maken tot bedelaars Elfduizend Nederlanders hebben Zaterdag hun liefde, trouw en aanhankelijkheid betuigd aan H.M. de Koningin, en tevens aan minister Drees telegrafisch hun be zorgdheid te kennen gegeven, dat het tegenwoordig kabinet opnieuw de Groudtyet zal schenden en Indonesië zal uitleveren aan terreur. Zij hebben hem verzocht, ge dachtig aan de eed op de Grondwet, een einde te maken aan de bykans hopeloze toestand van het Koninkrijk, en een dreigende definitieve ondergang en ontredde ring te voorkomen. Grote mensenmassa's zyn Zaterdag middag voor tweeën naar het gebouw de Haagse Dierentuin gestroomd om de protestvergadering van Rykseenheid by te wonen, maar dank zy een goede regeling namen allen vlot plaats in het gebouw en in de tuin rondom. Als bij zonderheid vernamen we, dat er uit Waalwijk alleen duizend mensen zijn aangekomen. Grote troepen belangstel lenden kwamen op de fiets uit ver gele gen plaatsen. Indrukwekkend waren de vele gedenk zuilen en borden met de namen van de gesneuvelden in Indonesië. Geestdriftig was het applaus, dat de sprekers be groette en nu en dan als een storm de redevoeringen onderbrak. Prof. Gerbrandy gispte de licht vaardigheid der Regering en het kweken van een stemming alsof nu, terwijl ont voeringen en terreur aan de orde van de dag zijn, een oplossing op handen is Dat de Ridderzaal, ontreinigd door Seiss Inquart, nu betreden zal worden door het hoofd ener delegatie, die van Japanners de hoogste onderscheiding heeft ontvangen vqor diensten in de log tegen ons, laakte spr. Nederland doet dit zelf, schuif niet de verantwoordelijkheid op Engeland. Ame rika, de V.N. en de omstandigheden, zeide hy. Vraagt men hem, wat nu te doen staat, dan moet in de eerste plaats de geest van ons volk beïnvloed worden. Stelt men hem de tweede vraag: Wat moet er gebeuren, als die geest vt derd is? dan zegt spr.: Mocht dan alles verloren zyn, laten we het verliezen met Ook mag men Nieuw-Guinea niet afstaan en geen uitverkoop houden van Nederlandse landsbelangen tegen spot prijzen. Een Regering die 1 regeren, zal eefi durft te indruk maken op met buitenland. De heer Ch. J. I. M. W el t e r wees er op, dat onze vlag thans neergaat. Hy vroeg in stilte degenen te herdenken, die vlag gevallen zyn, en ver telde, dat in Soerakarta door onze troe- •apens zijn buitgemaakt, die wy zelf kort geleden aan de republikeinen hebben gegeven. (Zie vervolg op pag. 3) Koningin en Prins bejubeld op voetbalveld Spakenburgers en Bunschoters verbraken politie-af zetting. Uitgelaten doorbrak een opgewonden menigte van jeugdige, in kleurrijke kle derdrachten gestoken inwoners van Spa kenburg en Bunschoten Zaterdagavond de politie-afzetting en rende over het voetbalveld van Spakenburg naar Ko ningin Juliana en Prins Bernhard toe, die daar de wedstrijd tussen Spakenburg en K.P.S. (Koninklijk Paleis Soestdijk) had den bijgewoond. De voetbalwedstrijd werd gespeeld ten bate van de Bond van Mil. Oorlogs slachtoffers. Bijna de gehele bevolking van Spakenburg en Bunschoten had zich om het veld verzameld, toen de Koningin en de Prins in de rust arriveerden. Spa kenburg. een elftal, dat in de vierde klasse van de Zaterdagmiddagcompetitie DAT de 88-jarige vendelzwaaler J. v. Daelen van de Stramproyse schutterij St. Antonius (L.) dezer dagen zyn 70- (arig lidmaatschap van deze schutterij viert. 1019 September het 400-j. de plaats Veenendaal wordt DAT v bestaan v jevierd. DAT a Oord t an de Utrechtse fa. Jac. G. v. Zn. voor f 102.000 het maken rijzenmat met voorliggende be- rinking op het Noorderstrand van Goe- ree is gegund. DAT Zaterdag de gerestaureerde, uit de 16e eeuw daterende houtzaagmolen ,De Eenhoorn" te Heemstede weer in bedrijf is gesteld om te dienen voor de- nonstraties uit historisch oogpunt. DAT de Leeuwarder politierechter de tot 5 Mei 1950 uitgesloten Friese jour nalist S. J. v. d. M., die o.a. artikelen in het Fries Landbouwblad publiceerde, veroordeelde tot f 200 boete subs. 1 mnd voorw. h. met een proeftijd van 1 jaar. DAT Woensdag in het Ceulenhuis te Leeuwarden een portrettengalerij van Friese klederdrachten wordt geopend. DAT de brand In de met balen cellu lose geladen voorruimen van het Za terdag in de Amsterdamse haven bin nengelopen Zweedse vrachtschip Tor (1575 ton) pas in de nacht van Zater dag op Zondag kon worden geblust. DAT R. v. d. Meer te Kooten met f 112.750 laagste inschrijver was voor de bouw van een autobusgarage met twee woningen te Minnertsga voor de Leeu warder autobus-onderneming. DAT het int. goochelcongres te Am sterdam is gewonnen door de Deen Viggo Jahn, die zich daarmede offi cieus wereldkampioen 1949 der gooche laars kan noemen. DAT van 23—25 Aug. in hotel De Waakzaamheid te Koog aan de Zaan de achtste Zaanse houtwarenbeurs wordt gehouden. DAT Zaandam zijn droge kermis houdt, daar alleen de raad het tapver- bod kan opheffen en de eerstvolgende raadsvergadering pas na de kermis is. DAT bij een botsing met een vracht auto in Amsterdam een 64-j. bestuurder van een Brusselse personenwagen werd gedood en de drie inzittende Belgische dames zwaar gewond naar een zieken huis werden gebracht. DAT Zaterdag op een by de Koenen- kade in Amsterdam gemeerd jacht een bus Buta-gas explodeerde en twee op varenden ernstige brandwonden kregen. DAT de jaarlijkse Limburgse Rode Kruisdag op 27 Aug. in Kerkrade wordt gehouden en besloten wordt met een défilé van de ruim 500 deelnemers. DAT de ong. 55-j. P. v. Leeuwen tij dens werkzaamheden op de boerderij van de heer Schaly te Nieuwveen in de dorsmachine viel en werd gedood. DAT te Meerkerk (Utr.) een porte feuille met Engelse relschèques en Bel gische en Nederlandse bankbiljetten is gevonden, welke vermoedelijk door een buitenlander is verloren en de rijks politie aldaar inlichtingen verstrekt. DAT Vlaardingen, enkele jaren gele den in de vacantlemaand nog een dode stad, thans door de attracties vacantie-comité in dezelfde periode dui zenden bezoekers trekt en het verlichte stadspark door 72.000 personen werd bezocht. DAT het int. goochelcongres in 1950 in Barcelona wordt gehouden en de Ned. voorz. van het Amsterdams congres, H. Vermeijden, van de Engelse organisatie de zilveren toverstaf en van de Franse organisatie de eremedaille ontving. DAT 70 zangers van het mannenkoor Oranje te Schinveld (L.) van 26 Aug. 4 September een toumée door Italië maken en door de Paus zullen worden ontvangen. DAT voor de Middelburgse rechtbank 20 mnd. werd geëist tegen de scheeps modelmaker J. de R. uit Hansweert, die in 7 jaar tal van Zeeuwen voor een to taal bedrag van f 26.000 heeft opge licht. DAT gisternacht in een Amsterdamse bar een 67-j. bezoeker achterover van ?en barkruk tuimelde en met een sche- delbasisfractuur In een ziekenhuis werd opgenomen. de KNVB speelt, sloeg het Paleis team met 42. Na afloop overhandigde de Prins de twee plaquettes aan de aanvoerders der elftallen en reikte iedere speler de hand. Daarna stroomde de enthousiaste menig te het veld op en begeleidde de Hoge Be zoekers juichend, wuivend en dansend de auto. Coloradokevers liggen voor het opscheppen In Wyk bU Duurstede, Cothen en Langbroek. Door een nonchalante contróle zijn de schadelijke coloradokevers in Wijk bij Duurstede, Cothen en Langbroek zo tal rijk geworden, dat ze daar voor het op scheppen liggen. Er worden strenge maat regelen getroffen voor een intense ver delging. Verscheidene percelen zyn totaal kaal gevreten en menige landbouwer, die een te slordige contróle heeft uitgeoefend heeft een proces-verbaal gekregen. Een ernstige aantasting van de aardappelvel den te Driebergen, Doorn en Leersum kon, dank zij een regelmatige controle van de landbouwers, tot een minimum worden beperkt. Lady Baden Powell in Engeland terug De chief scout lady Baden Powell is gisteren, na haar inspectiebezoek aan de Nederlandse padvinderij, met het lijn- vliegtuig van Schiphol naar Engeland te ruggekeerd. Zij begaf zich door een haag an Nederlandse en Franse padvindsters aar het gereedstaande vliegtuig. Zaterdag bezocht lady Baden Powell nog het clubhuis van de afd. Wageningen van het Ned. Padvindstersgilde. terwijl zij ook de capitulatiezaal van hotel „De Wereld" met een bezoek vereerde. Het reglement van orde der R. T. C. Minderheden zijn nog niet volkomen uitgesloten Het Zaterdag tot stand gekomen regle ment ven orde der Ronde Tafel-conferen tie dat in de openingszitting van Dins dag moet worden goedgekeurd, bevat in de eerste plaats de belangrijke bepaling, dat de Unci in overeenstemming met de instructies van de Veiligheidsraad, alle algemene vergaderingen en voorts die de centrale commissie en andere bij woont. Morgen zal de algemene vergadering de centrale commissie benoemen. Deze belast met de vaststelling van het rooster, van de agenda voor de alge- ene vergadering en met de instelling an minstens 5 commissies. Met algemene stemmen wordt beslist /er de procedure, lukt dit niet dan be middelt de Unci. In de commissies moe de delegaties tot eenstemmigheid komen over de resoluties, die dan aan de centrale commissie worden doorge geven. welke al dan niet wijzigt en voor legt aan de algemene vergadering. Deze beslist bij eenstemmigheid van de dele- Nederlands. Indonesisch, Engels en Frans worden de voertalen, de documen- worden opgesteld in de drie eerst genoemde talen. De minderheden (Europeanen. Ara bieren, Chinezen) kunnen op de alge- ene vergadering aan het woord komen s een van de delegaties dit verzoekt, als de centrale commissie van oordeel dat het onderwerp hun belangen raakt. Gewichtige belangen (Ambonezen, Minahassers e.a.) kunnen verzoeken om toelating tot de algemene vergadering ter uiteenzetting hunner inzichten. De conferentie kan dit op aanbeveling van de centrale commissie toestaan. De commissies en subcommissies kun- ;n de minderheden en vertegenwoordi gers van gewichtige belangen verzoeken om noodzakelijk geachte inlichtingen. De algemene vergaderingen moeten openbaar zijn tenzij minstens twee dele gaties zich daartegen verzetten. Kolonel Simatoepang is op komst. Zondag is volgens Reuter de republi keinse kolonel Simatoepang in Calcutta aangekomen. Hij is chef-staf v^n de T.NJ. en begeeft zich met vier officieren naar de R.T.C. in Den Haag. Heden zou bij Pandit Nehru in New Delhi ontmoe ten om hem de dank van het Indone sische volk over te brengen. Hij ver klaarde, dat de communisten niet veel zullen kunnen bereiken, als de R.T.C. ïn succes wordt. Nieuwe gasten op Schiphol. Gistermorgen 11 uur is de gemalin van Sultan Hamid II op Schiphol aangeko men met haar twee kinderen. Met hetzelfde toestel kwam ir J. H. Schijfsma aan, lid van de Indo-Euro- pese minderheidsgroep. Zijn groep wil handhaving van het Nederlands staats burgerschap en behoud van Nieuw- Guinea. Hij zeide, dat zijn groep 100.000 leden telt. Voorts is er. zeide hij. een uiterst kleine groep onder de heer P. Snel, die het Indonesisch staatsburger schap wenst, en een groep, welke een aarzelende houding aanneemt. Schotse haringvissers houden er mee op De vissers aan de Oostkust van Schotland hebben besloten hun verlies te beperken en de haringvangst voor de rest van dit seizoen te staken. De op brengst te Peterhead bedroeg dit jaar 250.000 pond sterling minder dan vorig jaar. Prinses Margaret van Engeland vierde gisteren haar negentiende Ook Wageningse bioscopen gaan dicht Na de Goudse bioscopen zullen ook de Wageningse bioscopen gesloten worden en wel op 1 September, eveneens in ver band met de hoge vermakelijkheidsbelas ting, waardoor het volgens de onderne mers niet meer mogelijk is hun bedrijven op lonende wijze te exploiteren. PRINS EN PRINSES VAN IRAN REISDEN DOOR NEDERLAND Met het K.L.M.-lijntoestel uit Stock holm arriveerden gistermiddag op Schip hol de Prins en de Prinses van Iran. Het Prinselijk paar, dat incognito reist onder de naam Amir Alai, werd op het vlieg veld ontvangen door de Iraanse gezant in België. Het gezelschap stapte terstond in de wachtende auto van de gezant ora over land door te reizen naar Brussel. WEERBERICHT Rustig, uarm weer Tot morgenavond verwacht D« Bilk Tamelijk koele nacht met op enkele plaatsen tijdelijk mist. Morgen overdag over het algemeen zonnig warm en droog weer. Echter met een geringe kans op enkele verspreide onweersbuien in da namiddag. Weinig wind. (Opgemaakt 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 23 Augustus: Zon op 5.36. on-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1