NIEUWE LEEDSCHE COURANT NACHT OVER CHINA In Liuchow kamperen liele families op een stukje mat HAVELOZE SOLDATEN VERKOPEN ALLES, WAT ZE MAAR MISSEN KUNNEN (Van onze speciale verslaggever Alfred van Sprang) Liuchow (Zuid-China), Aug rus.Uw, '49 Op een witte muur in een van de stoffige, troosteloze straten van Liuchow is een man grote Chinese karakters aan bet schilderen. Het is de buitenmuur van het primitieve huis van een nieuwe zendeling. Voorbijgangers blijven staan en kijken nieuwsgierig naar de schreeuwende figuren in vlammend rood. Min of meer vra gend spellen ze een nog onvoltooide tekst nit de bijbel: Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Het zijn deze woorden, waar ik steeds weer aan moet denken als ik door de sombere stad met zijn vuile straten 2 der plaveisel en zijn verveloze krotten huizen slenter, waar een kwart milhoen mensen een zonloos bestaan leiden China is sinds eeuwen een arm land en de mensen kennen er niet veel anders dan zorgen. In de grote steden weet de armoede zich te verbergen achter eer klatergouden facade van drukke win kels. schetterende muziek en liototrecla- mes. In deze provinciestad openbaart zt zich echter in al haar schrijnende naakt heid. En het is een schokkende ont dekking. inuiiiiiiiMiiiiiim minimum In West Duitslandhet sein op veilig! Men hoeft er nog geen Trygve Lie voor te zijn, om in te zien, dat het vroeg of laat tot een vredesverdrag met Duits land moet komen, ondanks de vergeefse pogingen, die daartoe op diverse confe renties, Moskou, Londen, Parijs, in het werk werden gesteld. Maar ten van dit vraagstuk rijzen de moeilijkheden met de Russen als een berg omhoog. Het is dan ook in het geheel niet onmogelijk, dat de Westelijke Geallieerden nog eens een vredesaccoord treffen met dat deel van Duitsland, dat als de „verloren zoon" in het gezin der W.- r, Europese democratie t Verklaarde is teruggekeerd. Dit I uitzicht z™ dus dat j de splitsing in Duits- de drang naar de unificering We6t- en Oost-Duitsland steeds latent aanwezig is. De idee van de politieke eenheid kan op hol slaan als bij gestabili seerde, betere economische verhoudingen, het machtscomplex Duitsland toch weer parten zou gaan spelen. Dit enigszins pes simistisch perspectief baart de Fransman nog altijd de nodige zorg en de Ameri kaan loopt over deze bezwaren wat mak kelijker heen. Er is een hogere en diepere motivering aanwezig bij Washington, om aan deze, toch bestaande kans, niet de meeste aandacht te schenken. Staats vijand nr 1 zetelt voor de Ver. Staten ie Moskou en als men er zeker van is, dal dit West-Duitsland politiek, economisch en militair-strategisch bij West-Europa behoort, dan is een zeer belangrijk voor deel behaald. Via de democratisering moet Duitsland ten spoedigste geheel worden ingeschakeld bij „West". Het is deze gedachte, die ook de sche geest van Churchill vervult, gelijk deze week te Straatsburg tot uiting is gekomen. Wil Europa's politieke struc tuur veranderen en krachtiger worden, dan mag aan het gebouw zo'n belangrijke hoeksteen niet ontbreken. Churchill heeft daarom in de Assemblée voorgesteld, dat de Raad van Europa in December of Januari in buitengewone zitting den bijeengeroepen en dat dan reeds een Duitse delegatie aan de besprekingen zal deelnemen. Mocht een Duitse delegatie niet aanwezig kunnen zijn, dan zal Churohill een debat over de Duitse kwes tie houden in deze buitengewone zitting. De conservatieve, Britse staatsman laat er dus geen gras over groeien omdat, ge zien het resultaat van de verkiezingen ir West-Duitsland, het sein voorlopig op veilig staat. Churchill's houding wordt geruggesteund door Dean Acheson, die de uitslag der verkiezingen gekarakteriseerd heeft als een „overwinning van de ge matigdheid en het gezond verstand" er er een voorstander van is, dat Duitsland in de Europese kring wordt toegelaten. Gezien de felle campagne, die door uiterst „rechts" en uiterst „links" werd gevoerd, leert de uitslag der verkiezingen, dat men het er blijkbaar met de democratie wil proberen. Misschien steekt de Duitser zijn neus ook wel eens achter het „IJzeren Gordijn" en klemt hij zich liever vast de suggestie: Washington is tóch v deliger! De democratie in West-Duitsland moest ontluiken en gaan groeien op de nog steenharde bodem van een totalitair regime. Overigens moest die democratie de wrok overwinnen van een militaire bezetting op eigen terrein en dat nog wel in een Duitsland, dat voor zijn milita machtscomplex steeds elders expansie zocht. Bij de stembus hebben de Christen- Democraten, de Sociaal-Democraten er de Liberalen de resten van links- er reohts-extremisme weggebezemd. Hel schermen met de inderdaad precaire levensomstandigheden, de onrustbarende werkloosheid van de grote massa, heeft de communisten geen zier geholpen, zoals ook in Italië een Togliatti er niet ;n slaagde, een de Gasperi van zijn demo cratische sokken te lopen. Van de 400 zetels in het West-Duitse Parlement zul len de communisten er slechts 18 bezet- ten. Dat er toch ook nog in West-Duits land een politiek „Niemandsland" is, een laisser faire, laisser aller"-9temmimg bij een groot deel der massa, wordt wel be wezen door het feit, dat 20 procent der kiezers niet ter stembus toog. Nu noch de Christen-Democraten, noch de Sociaal- Democraten over de absolute meerder heid beschikken, ligt een coalitie van Christen-Democraten met de Liberalen, gesuund door wat kleinere partijtjes, toch voor de hand. De „Nation Beige" wees op de verras sende gelijkenis tussen de politieke ver houdingen in Duitsland en België. De overwinning der Christen-Democraten, alhoewel niet overweldigend, laat in ieder geval toe een regering te vormen, steu nende op liberale en conservatieve ele menten, waarbij dan de socialistische partij in de oppositie moet gaan. Natuur lijk bestaat er ook kans op een veel bre der front, bijv. van Christen-Democraten en Socialisten, eventueel gesteund door de Liberalen, hetgeen de positie van dit Duitse kabinet naar buiten zou verster ken In dit laatste geval zou het een grote puzzle zijn, de principiële tegenstellingen ten aanzien van de economie en het on derwijs te overbruggen. Wij wijzen er nog op, dat de nieuwe Duitse regering in ieder geval zo willig moet zijn. dat de bezetlende mogend- h den ei mee kunnen samenwerken. De. thans m Duitsland waaiende, democraii- «che vlag zal moeten bewijzen, dat zij de lading dekt En meer dan eens vertoonde zich in Duitsland een verkeerde „herder", die de kudde toch achter zich aan kreeg! In China, al in onrust onder de steeds groter wordende dreiging van am nistisohe overheersing, heeft een va; meest fatale overstromingen van laatste dertig jaar het leven van mil- iioenen mensen nog moeilijker gemaakt. Ook in Liuchow is de rivier buiten haar oevers getreden. Het water heeft tc derde verdieping gestaan. Ontelbare schamele huisjes en hutten zijn wegge spoeld. De ongelukkige bewoners ervai waren met één slag dakloos. Ze hebben zich ten einde raad maar op straat ge ïnstalleerd, zij aan zij met degenen, die voor de communistische legers uit, de vlucht genomen hebben Zestigduizend vluchtelingen leven dicht opeengepakt en volkomen aan hun lot overgelaten in deze stad. Hele families kamperen op een stukje mat op de trottoirs. De kle ren, die ze dragen en een paar potten en pannen zijn het enige, wat ze in deze wereld bezitten. Op een houtvuurtje koken ze nu en dan een karig maaltje rijst met wat blaren, Magere scharmin kels van kinderen slapen met zwermen vliegen op hun groezelige gezichten Mannen en vrouwen staren met doffe ogen voor zich uit. Het is een bittere machteloze aanklacht tegen de beschaving. „Ach we wachten maarzeggen ze zonder endge overtuiging. Er is niet veel anders in het Ghana van nu om op te wachten dan de communisten. De kranten melden dagelijks nieuwe op marsen van de communistische legers Het wordt steeds duidelijker, dat Liu chow op hun route zal liggen. Sommige mensen verzamelen hun hebben en hou wen en trachten naar een veiliger plaats te komen. Vele anderen geven de strijd echter op. Drie, viermaal hebben zt les in de steek gelaten om niet in 1 mun-istisch gebied te hoeven leven. Nu begrijpen ze het vruchteloze van pogingen. Er is geen ontkomen aai wurgende greep. Het land van de vrij heid krimpt met de dag verder in geven zich over in de verwachting, dar. het leven onder de communisten voor hen onmogelijk slechter kan zijn dan het nu is. De practische vrijheid, die ze in deze meedogenloos egoistische wereld genieten bestaat uit niet veel anders dan het recht om van gebrek om te komen wanneer ze dat willen. De com munisten zullen hen dat voorrecht onge twijfeld niet ontnemen. Beenloze soldaten In al deze drukte is ook het natio nalistische leger in Liuchow neerge streken. Een lange karavaan van ovei het algemeen versleten trucks met eer carrosserie van hout en gedek en ram melen-de jeeps heeft zich over de stac verspreid en straten en pleinen als par keerterrein opgeëist Uit vele auto's steken tafels, stoelen en ander meubi lair- De families van de militairen heb ben zich er tussenin genesteld. Het ge heel verschilt in uiterlijk weinig van het beeld der vluchtelingen. Haveloze soldaten in verschoten uniformen en af getrapte baseballschoenen zoeken een slaapplaats op de overvolle trottoirs. Er is geen andere accommodatie voor hen. De armoede van het land weerspiegelt zich in dit armzalige nationalistische leger: een beklagenswaardige verzame ling zwervers, ouden van dagen, inva liden en andere futloze individuen. Als ik ooit weinig vertrouwen in de mili taire macht van Ghana heb gehad dan Is het wel bij het aanschouwen van deze eenheden in Liuchow. Et leeft niet de minste spirit m deze mensen: veel oude mannen mager als een lat, kleine jongens met veel te ern stige geziohten, zieken, dde zich moei- im met een wandelstok weten voon slepen, oorlogsinvaliden met één arm één been en zelfs zonder benen. Hun uit rusting is uiterst summier. Veel wapens hebben ze niet bij zidh. Ook lopen ze niet allemaal op schoenen. Op hun rug e een slordige ransel met een wollen deken, een emaille waskom, een paar slippers van touw en vooral rijst Een parasol ontbreekt nergens Sommi gen hebben als een bewijs van een betere beschaving een tandenborstel ui- hun borstzak steken. Er is geen spoor organisatie en discipline. Het inge boren egoisme leidt er toe, dat iedereen zichzelf zorgt, En dat geldt zelfs de hulpeloze invaliden op kruk Uitverkoop Maar er is toch wel enige activiteit. In een van de straten van Liuchow houdt het nationalistische leger namelijk uitverkoop van alles, wat het maar mis sen kan. Stukken zeildoek en leger- dekens zijn op straat uitgespreid en daarop bieden de soldaten een bonte col lectie artikelen te koop aan: gedeeltelijk militaire goederen en voor een ander deel kennelijk artikelen, die ze onder weg buitgemaakt hebben. Lege gasmas kerbussen. tweedehands pijpen, militaire overhemden, broekriemen, muskieten netten, maar ook bergschoenen mei bontvoering, een geprepareerd tijgervel hele blokken damesstoffen, lege flessen en fietsbellen. Het is een levendige markt met gelegenheidspryzen. want de militaire kooplui willen alles opruimen weer verder trekken, willen eerst nog eens goed eten...." zegt een van hen met een grijns. Driemaal daags droge rijst me' een lepel smakeloze groenten is inder daad geen voeding om een leger in con ditie te houden. Vlees, eieren, vruchten, boter en dergeijke dingen komen nooi' op het menu. En met een schrale één gulden dertig soldij in de maand kunnen ze er ook niet veel byfcopen. Een derge lijke uitverkoop is de enige uitkomst. „Natuurlijk zou ik het moeten verbte- in begint een militair met een scheur in zijn pet me uit zichzelf te vertellen Later ontpopt hij zich als een kolonel. „Maar ik schaam me er voor mijn distinctieven te dragen...." voegt hij tan toe, „het is tegenwoordig geen officier in het nationalistische leger ijnde corruptie is versohrikke- maar hoe kan het oók anders als men een kolonel met een vtouw en drie kinderen niet meer dan vijf gulden in de maand betaalt. De geest is slechter dan ooit en in drommen lopen de deser- •urs naar de communisten over als ze een kan6 voor krijgen Het zijn maar al te ware feiten En de desertie heeft zelfs zulke verontrus tende vormen aangenomen, dat men Japanse vliegers gebruikt om communis tisch gebied te bombarderen Van Ghi- piloten is men namelijk niet zeker „Piu Mussolinissimo" roept Paul van Kempen op de cursus in Siena Liefde en eerbied voor de muziek bij de Toscaan In mijn eerste brief gaf ik u een zij het vluchtig beeld van de muzikale gebeurtenissen, die in Siena de mooiste stad van Toscane gaande zijn en welker belangrijkheid in brede kring bekend moet worden. De sfeer, die hier heerst moet weldadig werken op iedere jonge kunstenaar en ik zou onze jonge Neder landse musici van enige betekenis wel willen toeschreeuwen: „Leef het hele jaar zuinig en kom des zomers naar Siena om de schoonheid van deze stad en dit land schap op u te laten inwerken. Laat de resultaten van uw werken toetsen door men sen als Gioconda de Vito, Cassado, Van Kempen e tutti quanti." Het leven is hier goedkoop als men het een beetje handig aanlegt- Voor 1200 k 1300 Lire (ong. f7) per dag heeft men hier zqn natje en zijn droogje en een behoorlijke kamer. De Academia Musicale Chigiana regelt dit voor de leerlingen en vraagt als les- c.q. cursusgelden uiterst geringe den is zeer zomers en men ziet er de bedragen. Daarom is het te begrijpen, dat deze zomercursussen van Graaf Chigi Saracini een bedrag van 25 mil- lioen Lires kosten. Men kan slechts de grootste eerbied hebben voor deze pur sang aristocraat, deze idealist, die zijn groot vermogen in dienst van de kunst stelt en dat doet met een zwier en een breedheid, die ons Noordelingen uit het land, waar men ieder dubbeltje, dat men voor de kunst betaalt minstens de weg te 1 drie maal omdraait, met de allergrootste bewondering vervult. De wijze waarop bijv. Paul van Kem pen in staat gesteld wordt zijn dirigen tencursus te geven is „molto grandioso" Ik schreef u in mijn vorige brief al. dat de leerlingen een compleet symphonie orkest ter beschikking staat gedurende vijf uren per dag! Ik wil u nu meevoeren naar het Teatro Rozzi op de Piazza Indipendenza waar jonge dirigenten uit vele delen der we reld proeven van bekwaamheid afleg gen en zich laven aan de woorden en het levende voorbeeld van „Maestro" van Kempen II Teatro Rozzi is een typische kleine Italiaanse schouwburg met een half ronde zaal, waar ongeveer zes honderd nensen een plaats kunnen vinden, gro- ;endeels in de pl.m. 60 kleine loges, die .n drie verdiepingen de zaal omzomen Het zaaltje maakt met zijn rood-fluwe- len stoelen en typische gedreven lamper. knusse indruk Het doet weldadig als men van de felle zon op de Piazza Indipendenza plotseling in de koele vestibule staat. Er is een voort durend geloop van orkestleden en jonge dot Zijzelf en hun Toestellen wel naar lui basis ziullen terugkeren. Nacht De avond daalt over Liuchow Burgers en militairen strekken zich uit op de trottoirs en trachten in de slaap etelheid te zoeken. Onder de enkele straatlantaarns zwoegen een paar man de veel van de slechte wegen te lijden hebbende auto's te repareren. Een eenzame soldaat is met een ernstig ge zicht bezig het zoveelste stuk op zijn versleten broek te maken Een stille optocht van zuchtende mannen en vrou- draagt zware emmers groenig water de rivier naar huis. Een dorstige militair steekt er beide handen in en 9liurpt het water gretig naar binnen De fietsenmaker en zijn gezin eten voor h< t eerst sinds lang vlees omdat hun jonge nond vanmorgen overreden is. Uit het huis met de Chinese karakters op de witte muur dringt gezang naar buiten, dat versterft in de duisternis van deze ten dode opgeschreven stad. waai gelaten het lot zijn zekere loop laa' En zal die loop veranderen. wonderlijkste kleuren, felle blauwe broe ken met hard gele overhemden Geen kleurencombinatie die men niet treft. Alvorens de zaal te betreden komt nog in een soort voorhof, waar maestro Baglioni. directeur van de „Scuola 1 sicala" de schepter zwaait. Baglioni is rechterhand van Paul van Kempen beijvert zich hem alle moeilijkheden uit Op de eerste rijen van de zaal zitten de leerlingen. Na het examen zijn er nog pl.m. 20 overgebleven. Vier jongelingen zijn als hopeloze gevallen van de cursus uitgesloten. Het volgend jaar zal de selectie waarschijnlijk nog strenger wor den. Indien een leerling bijv opgeeft, dat hij de Ouverture Egmont wil diri geren en bij het examen voor toelating blijkt, dat hij noch e^n 4/4 maat behoor lijk kan slaan, noch de partituur ir hoofd en hart heeft, ja, dan begint var Kempen er niet aan. Een goede raad dus voor hen. die de volgende zomer hier willen komen werken: Zorg dat ge iedere noot van de door U te dirigeren werken volledig in u opgenomen hebt. Van Kempen eist ontzaglijk veel van zijn leerlingen, maar ook van zich zelf. Gij moet niet onderschatten wat hei zeggen wil om 5 dagen per week vijf uren per dag inspirerend en corrigerend te moeten optreden en daarbij vijf talen te moeten spreken „Piu Mussolinissamo'\ Midden in het orkest staat een stoeltje of liever gezegd, een hoge kruk, zoals de bassisten gebruiken. Daarop troont de „Maestro". Door deze opstelling is hij het centrale punt, waar omheen alles draait Begonnen is met de Pathétique van Tschaikowsky Alle leerlingen krijgen een deel op en moeten dat vol komen uit het hoofd kennen de volgende dag, m a w dag en nacht moeten zij wer ken. Blijkt tijdens hun „beurt", dat zij niet alle inzetten weten, dan worden zij onverbiddelijk naar hun plaats terugge stuurd en een volgend slachtoffer moet met loden schoenen het trapje naar het podium bestijgen. Van tyd tot tijd, als er zuiver muzikale vertolkingsproblemen opduiken en dat gebeurt vaak houdt van Kempen een verhandeling daarover. Meestal gaat dat in het Italiaans. Het Italiaans van de „Maestro" is grammaticaal niet steeds vlekkeloos op mannelijk en vrouwe lijk, enkelvoud en meervoud let hij niet altijd maar aan de andere kant ver rijkt hij de Italiaanse taal met vele zelf- geconstrueerde woorden tot grote hilari teit van de orkestleden. Enkele dagen geleden bijv. wilde hij een leerling mededelen, dat zyn optreden iets meer dictatoriaal moest zijn. „Piti Mussolinissimo, Hitlerissimo", brulde hij hem over een forte-passage van Tschai- Wat cle jeugd van Frankrijk van Nederland weet (Van onze Parijse correspondent). De Seine ligt vol met dode vissen. Mil- li oenen en millioenen. Ze drijven op het wateroppervlak, waardoor die hele heer lijke Seine plotseling is omgetoverd ir een stinkende witte brei. Niettemin heeft Parijs er nu een bezienswaardigheid bij. Over de oorzaak van deze massa-moord tast men nog in het duister. Waarschijn lijk heeft de een of andere fabriek met haar afval een lieve hoeveelheid z' vergift in de rivier gespuid. Deze dode visjes en vissen eten is dan waarschijnlijk ook zeer gevaarlijk. De Seine-zwembaden heeft men zelfs moeten sluiten niet alleen omdat het weinig bevorderlijk is voc gezondheid om te zwemmen in vergiftigd water, doch ook al omdat zelfs de zv baden bedekt zijn door een onwelriekend tapijt van dode vis. Wie had er kunnen denken, dat de Seine zó visrijk was. Nog vorige week heb ik twee uren zitten vissen met zelfs twee hengels, evenwel zonder resultaat, zodat ik voor de zoveelste maal genood zaakt was, alvorens teru-g te keren naar mijn eega, op het marktje achter ons een kilo gesorteerd te kopen. Eén mijner vrienden is leraar aan een Frans lyceum. Op mijn verzoek heeft hij de leerlingen der eerste klasse getest op hun kennis van Nederland. Uit al die opstelletjes heeft uw correspondent de grootste gemene deler gezocht, die hier thans volgt: „De Hollanders zijn groter dan de Fransen en niet zwart, maar blond en wit. Vroeger liepen zij op houten schoenen, doch de Nederlanders, die op vacantie gaan kopen eerst een paar leren schoenen. Holland leeft van de visvangst, de tulpenoultuur en het exporteert mo lens. Ook wonen er wat boeren. Men spreekt er een soort Duits, maar kowsky toe. Zijn verhandeling over de ziel der muziek, die hem boven alles gaat, is vaak uiterst interessant. „Senza éstasi non Arte" (zonder vervoering .s geen kunst mogelijk). In een paar woor den is het eenvoudig gezegd, maar wat omvatten die paar woorden niet! Van tijd tot tijd zijn zijn opmerkingen van een verrukkelijke humor. Uit de reacties van de orkestleden blijkt, dat zij een open hart voor Van Kempens in het Italiaans vertaalde Hollandse humor heb ben. Uit gesprekken, die ik met verschil lende „Professori" heb, blijkt wel, dat zij de Maestro op de handen dragen. Het is merkwaardig, zoals hij de „psychologie van het orkest" kent. Wordt het orkest moe en dat kan gemakkelijk bij een dagelijkse dienst van vijf uur in de tro pische hitte, die hier heerst dan weet hij de dames en heren met een kwink slag, een woord van waardering, weer nieuwe krachten te geven. Van tijd tot tijd gaat hij zelf voor liet orkest staan Men heeft dan de indruk, dat er een electrische schok door de musici gaat; plotseling zitten allen weer rechtop en ze spelen met glinsterende ogen alsof zij zo juist begonnen zijn. Een eerste deel Eroïca, een Finale van de Pathétique onder Van Kempen zijn belevenissen, die men niet meer vergeet. Mijn eerbied voor de „liefde voor de arbeid" van de Italiaanse orkestmusicus is groot geworden nu ik tijdelijk met hen samenwerk Enige dagen geleden moest de middag repetitie verplaatst worden daar er geen licht was, wat hier in Siena nog al eens voorkomt Des morgens werd ons aange zegd, dat de repetitie verplaatst werd naar de avond van 9.30middernacht Van niemand een klacht of een verzoek om extra-betaling!! Ik zou bijna popu lair zeggen: „Kom daar bij ons eens om!" In het algemeen kan men zeggen, dat de Italiaanse musicus een grote en eer-' lijke liefde voor de muziek heeft en het genus „broodstrijker" komt hier nau welijks voor Bij het gehele volk be merkt men trouwens deze eerbied voor de kunst in het algemeen en de muziek in het bijzonder. In mijn „ristorante", waar de beeld schone dochter van de „padrone" zelf be dient, stond de radio aan, VerdiU Een ieder liep op zijn tenen. Toen ik aan de schone Marissa een bestelling deed op iets te luide toon, legde zij haar kleine vinger op haar lippen en zei als in een zuoht: „Rigoletto di Verdi". Vanmorgen kocht ik in gezelschap van Felix de Nobel, mijn begaafde landge noot van wie ik u nog vertellen zal. perziken en sinaasappels bij een ta melijk nors uitziende handelaar Hij be merkte aan ons Italiaans zonder enige twijfel, dat wij „stranieri" oftewel vreem delingen waren en informeerde belang stellend. Toen hij hoorde dat wij „Maestri Olandesi" waren en iets met de Aca demia Chigiana te maken hadden, liet hij zijn perziken, zijn olijven en zijn klanten in de steek en kwam van achter zijn toonbank vandaan om ons hartelijk de hand te schudden. Ik begreep toen. dat een andere Tos caan. graaf Chigi. die een paar honderd meter verder woont, zo'n groot gedeelte van zijn rijkdommen kan geven aan een kunst, die diep in dit gelukkige volk verankerd ligt In een volgende brief zal ik trachten u een beschrijving te geven van enkele opvallende verschijningen onder de leer lingen. in wier midden onze landgenoot Felix de Nobel een uitstekende indruk maakt. Siena. Willem Brederode Nederlanders spreken vloeiend Engels beetje Frans. Vroeger hadden de meisjes en vrouwen er lange zwierige rokken aan en nauwe keurslijfjes, Thans dragen ze uitsluitend shorts. Nederland wordt bestuurd door Reine Wilhelmine, die drie dochters heeft. De Nederlandse koning wordt er „prince" genoemd. Het land wordt goed bestuurd. Dat kan ook, want als Reine Wilhelmine in La Haye in een kerktoren Mimt en verrekijker neemt, kan ze precies wat er zich in haar landje afspeelt. De hoofdstad vam Nederland is Amsterdam, een stad, waar de huizen gebouwd zijn in het water." Uit de pers CHRISTENDOM EN POLITIEK Uit de (R.K.) Leidse Courant: Het is „onze overtuiging, dat het socia lisme ons voor vragen stelt, die meer dan technische en economische, die in wezen zedelijke en religieuze vragen zijn". Aldus J. J. Buskes Jr in een artikel in het „Vrije Volk", waarin hij bepleit, dat iedere christen het socialisme kan hangen, zich kan aansluiten bij P. v. d. A. Wij willen slechts vragen: Als men in het socialisme komt staan voor vragen, die in wezen zede lijke en religieuze vragen zijn. waar kan men dan de oplossing van die vragen zoeken en vinden? Een christen, die bij een socialistische partij is gesloten, kan die oplossing zoeken vinden in het Christendom. Maar kan dan d i e oplossing worden de oplossin: van de partij, waarvan hij lid is, doch waarin ook velen niets van het Christen dom willen weftn, er afkerig tegenover staan: waarin velen niet erkennen ob- het tandigheden bind de, zedelijke normen, en niet erken nen de noodzakelijkheid van een religie, een godsdienst, een dienen van God, als Schepper, als Oorzaak en Doel van a het geschapene? Het antwoord op deze vraag is duide lijk. Een christen kan voor zijn politiek geen bevrediging vinden in een politieke partij, die voor haar politiek niet het Christendom als fundament aanvaardt Preken bijzaak of Ds D. Kuilman handelt in het Leids Hervormd Kerkblad enkele „geldelijke" zaken af en laat dan een kort briefje volgen, waaruit blijkt „in welk een ge vaarlijke geestelijke toestand" hij zich bevindt, juist door die „geldelijke" af faires. Het waarschuwende briefje van een gemeentelid, dat de predikant als vriend zijn feilen toont, luidt (letterlijk weergegeven) als volgt: WelEewaarde Heer. „Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. Dat blijkt wel uit Uw verslag in het Kerkblad. Men verwacht! één ziel gewonnen, 2 zielen gered, 3 zielen ondersteunt op hun levensreis! Doch de gewone man zegt: Zie je wel, het gaat om de centen, anders niet, dat preken is maar bijzaak. U gelooft dat wanneer U aan de poort klopt en Petrus vraagt, waarom U toegelaten wenscht te wor den, het antwoord promt zal wezen „Ik heb met een eigenaardig gebedel elke maand meer als 100 gld bij elkaar gekre- godsdienstig werk. Denk,u dan, dat de poort wijd open zal gaan met het ZATERDAG 20 AUGUSTUS Bewaarde trouw Daniël nu nam voor in zij hart, dat hij zich niet zó ontreinigen met de stukkt van de spijs des Koning noch met de wijn zijns drank Dan. 1 Tegen wil en dank is Daniël in ec afvallige wereld geworpen de were van Nebukadnezars hof. Dat wordt vol de komende jaren zijn levensmilieu. H zal het ver kunnen brengen. Daar ks carrière gemaakt worden in die were! En Daniël is bereid dat te doen. Maar tot één ding is hij niet berei Hij wil die carrière niet betalen met z' geloof. Hij wenst geen stap te zetten 0 de weg. die hem zou leiden tot het wij nen van de wereld ten koste van j trouw aan zijn God. Ook de schijnbaj onschuldige, maar levensgevaarlijke et! ste stap niet. Daarom weigert hij de spijs en drac van Nebukadnezars tafel. Hij weet hc het daarmee toegaat. Daar is d< van Babels goden over uitgerocpe Daarmee zijn ze op de tafel van de afg; den gelegd En daarvan eten zou bel' kenen mee aanschuiven aan de tafel dj afgoden. En wie daaraan gaat zitten opgenomen in de stroom van het afv. lige leven Die wordt verder sleurd, want hij is z'n weerstand kwi; Die heeft de trouw aan de levende Gi gebroken Die is verontreinigd. Daniels weigering is méér dan wegschuiven van bepaalde spijzen dranken. Het is een krachtig neen te de afgoden van Babel. Het is een c van trouw aan de Heere, midden in afvallige leven. Het is een stoet onwrikbaar neen tegen de afval zelf. Daar zitten geweldige risico's aan Het grote risico van de toorn Nebukadnezar. Het risico, dat het uit met de carrière, nog voor die goed wel begonnen is. Het risico, dat de jong man, die de kans kreeg om het vei brengen, het niet verder brengt dan een vroege executie wegens beledigii van Nebukadnezar en z'n goden. Maar een rotsvast geloof neemt Daniël e risico. Hij weet. dat het beter is e< carrière te verliezen en als het moet hi leven, dan God. We zullen het vandaag vooral ni mogen vergeten, dat wij in een afva lige wereld leven. Misschien krij; een prachtkans om het er ver brengen. Maar de tafel van de afgode staat er nóg. En de verzoeking om aa die tafel mee aan te zitten blijft actuet Het komt er op aan, dat we scherp ogen hebben, ogen die verlicht zijn do: Gods genade. Dan zien we waar stroom van de afval loopt." En we den bewaard voor het gevaar, dat met het afvallige leven meegesleur worden, eer we er goed en wel erg hebben Het komt er op aan, dat we ee hart hebben, trouw gemaakt door Ch: tus Jezus. Dan zullen we midden afvallige wereld, waarin wij gev zijn, blijven leven naar het Woord. DsJ kopen we geen mooie carrière met c prijs van de ontrouw aan den Heere Da nemen we het risico van een misluk» loopbaan, het risico van de haat dq wereld en van haar hoon Dan gaan vlak naast Daniël staan, één in het v; voornemen, het Neen tegen de afval handhaven En om daarin te bewaren geloofstrouw aan de Vader van Heere Jezus Christus, die ons kocht zijn bloed. woord „Kom". Ds Kuilman voegt hieraan toe: dankbaar ik ook voor deze hartelijk waarschuwing ben, ik moet helaas m'n „zondig" pad wel voortwandelen de belangen van onze wijk in de m< lijke maand Augustus bij U aanbevelen 'k Hoop werkelijk, dat U mij niet geet." WENST U UIT DE AETHER" Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) KRO 7.- Nieuws 7.15 Het Katholicisme m rankrijk 7 30 The Melachrtno Strings 7.45 'oor de Nederlanders in Duitsland 8.- Ileuws 8.05 De gewone man 8.12 Gram .20 Lichtbaken 8.45 Gram 9 15 Zomersproe- »n 10 Omroeporkest 10.30 Wij luiden de Zondag in! 11- Nieuws 1120 Symphonie 2- Sluiting HILVERSUM II (415) VARA 7.— Artistieke staalkaart 720 Reportage vereldkampioenschappen wielrennen te Ko lenhagen VPRO 7 30 Vier vrouwengestalten '45 Nederland tussen de natiën VARA 8- «Iteuws 8 05 Dingen van de dag 8.12 VARA- /aria 8.15 Op voor de VARAI 8.20 Prome- iade-orkest 8 45 Samen uit, samen thuis 1.45 Soc commentaar 10.- Vlndobona jchrammeJ'n 10.25 Brandalarm 10 40 Solo- 'ox met Accordeola 11 Nieuws 11.15 Dans- nuzlek 12— Sluiting Wat de radio Zondag brengt HILVERSUM I (301) KRO 8— Nieuws ;15 Gram 8.25 Inleiding Hoogmis 8 30 Hoog- nls NCRV 9.30 Nieuws 945 Gram 10.— Cerkdlenst van de Doopsgez Gemeente te •kdlenst KRO 12 15 Apologie 0 Lunchconcert. 12 55 Zonne- uws 120 Lunchconcert 1.45 r boeken 2.- Kamermuzlek- ondom de E H B O-Zondag lerorkest 3.15 Waarheen met jeugd? 3.25 Omroepkamer- geschiedenis van het olifantje pioenschappen wielrennen te Deze keer is het Wim Zwart die rood v/orót. „Zo zo," denkt hij, „ze wil dus, dat ik haar au serieux neem. Wat een vinnigheid! Ik moet oppas sen, er zit méér pit in die meid dan ik dacht: 't is niet meer het zestienja rige kind dat zich op de achtergrond hield toen ik Marie bezocht, en voor wie ik wel eens chocola of zoiets mee bracht. ,,'k Zei toch niets verkeerds?" mom pelt hij verontschuldigend. „Nee, misschien niet.maar men sen zoals jij zeggen meer met de tóón dan met hun woorden..,." Ze vindt het zelf nog onaangenamer dan hij, dat dit het begin moest zijn. Maar hij moet maar dadelijk goed weten dat ze volwassen is, zesen twintig jaar, en dat ze recht heeft op haar zelfstandigheid. Goede mensen worden gauw voor gek versleten En al wil ze zichzelf niet goed noe men, ze heeft toch offers moeten bren gen, om deze zwager te komen hel pen'. Ze had het bij dokter van As- peren goed naar haar zin. Het werk was daar ook veel minder zwaar, dan het hier waarschijnlijk zal zijn. En Frits Dijkers moet nu genoegen ne men met een haastig gekrabbeld brief je, terwijl ze anders vanavond samen zouden zijn geweestWie weet hoe kwaad Frits is. „Hoe laat eet je altijd, Wim?" vraagt ze om het gesprek op iets anders te brengen. „Oh," doet hij onverschillig. „We eten de laatste tyd als we iets klaar hebben.... wat pap, gebakken aard appelen, net naar het uitkomt. Is 't niet waar, Janny?" „Ja meneer," zegt het kind ge dwee. „Zullen we deze keer maar brood eten?" stelt Bep voor. „Morgen, als ik een beetje gewend ben hier zal ik zor gen dat er warm eten klaar is als je thuis komt." „Goed, bestIn deze kast Wim staat op en opent een kastdeur, „in deze kast is alles wat we momen teel in huis hebben...." Ze halen een tafellaken tevoor schijn dat gescheurd en vuil is. Brood ligt er wel voor een week. maar het meeste is oud, hard. Drie ineen ge frommelde vette papiertjes bevatten I samen de botervooiraad, en jam is er volop, want er staan wel vijf half geledigde potjes, die kleven by het aanpakken.... „Volgende keer beter," oordeelt Bep. „Deze keer moeten we 't er maar mee doen" IV. Op deze eerste Vrijdagavond weet Wim Zwart nog niet wat hij heeft aan Bep Kooiman, de jongste zuster van zijn overleden vrouw. Hij voelt zich haar meerdere in leeftijd, in levenservaring, in ontwikkeling maar tevens zijn er vele dingen, waar om hij zich voor haar schaamt Hij schaamt zich bijvoorbeeld als ze m een van de kasten kijkt. Vies en verwaarloosd, leeg en armoedig en rommelig is het bij hem achter de schermen Hij bewcont „Natuurlijk! 't Is trouwens tóch zo wat tijd voor de schoonmaak Moeder begint er volgende week óók aan", deelt ze mee. 't Schijnt niet in Bep op te komen, haar zwager z'n toestemming te vra- Hij dribbelt om haar ht de modernste van het loopt haar vooruit hij is kort dorp. De fauteuils in de voorkai trouwens ook dc meubels in ae ach terkamer, old finish, zwaar cn dege lijk van uitvoering, maken nog een heel behoorlijke indruk op buiten staanders. Maar ze moeten niet méér over de toestand in z'n gezin te weten komen. Janny was nog maar een kind, niet al te snugger bovendien.... Maar 's avonds, als de kinderen sla pen, en hij Janny met een paar woor den van haar werk ontheven, en naar haar moeder teruggestuurd heeft, voelt Wim Zwart het zo'n beetje als z'n plicht, Bep wat baanwijs te maken. Hij doet het met nonchalante aan wijzingen- al gauw heeft hij het be sef, dat dit alles overbodig is. Bep is veel praktischer en doortastender dan hij. ,,'k Zie wel, dat ik direct moet be ginnen alles een goeie beurt te ge ven," zegt Bep. Het klinkt niet cri- tisch. Ook niet berustend Het klinkt als een program. Bep schijnt al dade lijk helder en duidelijk te beseffen wat haar nier te doen staat. „Wat versta je onder een goeie beurt?" vraagt hij. „Toch niet al de meubels d'r uit en heel de boel over- beetje gezet en hij heeft een leuke zwarte kuif Ze mag hem wel als het daarom gaat. Maar daar gaat het nu immers met om? Als ze haar vinger langs een richel laat glijden, is die in een om mezien grijs van 't stof Zelfs bij het lamplicht valt dit op. En boven, op de zolder, is 't nog erger dan beneden. In het ene dakraampje is een ruit kapot, en de scherven zijn niet eens opgeruimd, doch liggen zo maar in een hoek geveegd. Vreselijk!" „Ja" zegt hij, „dat moet nodig ook eens opgeruimd daar". Dit is niet het enige. Ze volgt Wim langzaam op z'n rondgang, hier en daar blijft ze stil staan, bukt en raapt iets op. geeft haar ogen goed de kost Dat het zó erg is, heeft ze niet kunnen denken! Het stinkt op die zolder van 't vuil! Wim en de kinderen slapen geza menlijk in het slaapkamertje bene den. en deze eerste nachten moet dat nog maar zo blijven. „In deze kamer sliepen wij vróéger", zegt hij, terwijl ze nog boven zyn. „Alles staat er nog, kijk maar eens (Wordt vervolgd) Regeringsu ;nding. 7.— Psalmer L30 De BatUedress 7.30 Nieuws. KRO 7. 't Boeckhuys 8.05 De gewoi ;m 9.15 Het Symphonie orkes die zichzelf ontmoette. 10; ctualiteiten 10 45 Avondgebed. 11- Nieut 15 Gram 12 Sluiting HILVERSUM II (415) VARA 8.— Nieuw 8.15 Postduivenberlchten 8.17 Soc 8.20 Gram 830 Rusten zonder ro rijdli» Orgel 9.15 Mer 9.10 1 telljk le' Ie 10.50 De Jonge Fll el AVRO 12.— Mus agclub 12 40 Deen The Skymasters VARA 5.- Arb Zangve Corduwener 6 VPRO 6 30 Studii IKOR 7 Luiste: Wal cle radio Maandag brerlgl Laudamus: 8 45 Gram.; 9.15 O bij jonge zieken: 9 40 Mui ark; 10 05 Gram.; 10.30 Morge: sen; 5.45 Regeringsuitzending: Zapakaras; 6 15 Ver van moet 6.30 Regerlngsultzendtng; 7.00 Nieuws; 7 15 Ondei luid; tegerlngsui 8 00 Nieuws: 8 15 Kerkconcert; 9 00 Ee een lepel water; 9 30 mi .45 Reisimpressies; 10. aat; 1020 Sweellnck-k 145 Avondoverdenklng: 11 00 Nieuw nsemble Celesta HILVERSUM II (415) VARA. 7.00 Ni band >el; 9J Tsjechisch Phllh orkest: VPRO 10.00 Vot 10.05 MorgenwijdinS VARA 10 20 Gram.: 10.30 Voor de vrouw 45 Regenboog: 11.20 Liederencyclus: 11/ lordracht: 12 00 Solovox met accorded: lngen voor tand- en tuinbouw co Madriguera; 1.00 Nieuw 1.20 Metropole Orkest: 2.00 Strijk 2 30 Lezing; 2.45 The Coldstreai 25 De Volksstem: 5 00 Voor i 515 Vacantle-vertellingen; 5^ 10 Nieuws: 6.15 Varia; 6 20 Malar 11 Tango-Rumba: 6.45 Parler lerskapel; 7.15 Causerie; 7.30 Pro incert: 8.00 Nieuws: 8.05 Dinge van de dag: 8.15 Gram.: 8 50 Hoorspel: 9.1 ;n: 9.45 Nieuws 12.30 Mededi

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4