Ilieuwo £ciitsri)f ÖTauranl Beschuldiging tegen Australische waarnemers Wist U VRIJDAG 19 AUGUSTUS BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 5803e. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEM ER. CHRISTELIJK-NATIOHAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantoasticfi Is gfietltvea myn bert la leyfienspotl" Dertigste jaargang No 7895 Slag voor Trumans politiek Zie pag. 3 Volgi Wij herinneren er aan ihoe volgens Amerikaans journalist door een Ameri kaanse en een Australische militaire waarnemer zeer eigenaardige „verbete ringen" in de rapporten der militaire waarnemers werden aangebracht, waar uit duidelijk de partijdigheid dezer eerst genoemde personen bleek. Het bericht van heden geeft sterke aanwijzingen, dat er onder het personeel der personen zijn, "die nog verder gaan sympathie met de republiek. ;ens Indonesiërs weten zij meer van de aanval op Soerabaja Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is er bij het onderzoek naar de poging der republikeinen om na de staking der vijandelijkheden Soerabaja te veroveren, zeer bezwarend Indonesisch materiaal aan het licht gekomen tegen Australische mili taire waarnemers van de Unci. nog te vroeg om te zeggen of het aantal incidenten na de staking der vijandelijkheden verminderd is, wel blijkt echter dat de terreur tegen de bevolking thans geen grenzen meer kent en dat het aantal ontvoeringen van ambtenaren Binnenlands Bestuur, desabestuurders Indonesische burgers ten, hemel schreiend De republikeinse troepen trekken thans naar de steden om die in te sluiten e verbindingswegen volkomen af te knijpen. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat dé waarnemers der Unci er thans helemaal niet meer door kunnen komen. De actie der communisten en Tan Ma- lakka-communisten op geheel Java neem steeds erger vormen aan. Uit het republikeinse gebied van Djofcj; geschieden thans infiltraties op groxe schaal in Poerworedjo. In de Preanger staan vele plaatsen bloot aan beschietingen. Ereveld te Solo geschonden :en brief van een soldaat uit Solo wij, dat de republikeinse troe pen bij hun aanval op deze stad het veld hebben erwoest. De kruisen op de graven onzer gesneuvelde militairen geworpen en de graven ge schonden. Het was wel hard voo: manschappen die afgelost werden, dat zij de stad moesten verlaten zonder afscheid te kunnen nemen van de rustpaats hun- er gesneuvelde kameraden. VRIJE PRIJZEN VOOR JAM EN VRUCHTENSAPPEN De maximumprijzen voor rode e zwarte bessensap, frambozensap, tomf tensap en jam zijn ingetrokken, daar geen vrees voor prijsstijging meer is i verband met het ruime aanbod. Met September duurdere spoorabonnementen De abonnementstarieven der Neder landse Spoorwegen, die in Januari 1948 een tijdelijke verlaging van 15 pet. onder gingen, zullen per 1 September weer op de oude hoogte worden gebracht in verband met de verbeteringen, welke bij de geldende zomerdienst zijn inge voerd en welke nog zullen volgen. De tijdelijke verlaging van 15 pet. wordt dan dus opgeheven. De toeslag, welke voor de eerste maand op de algemene abonne mentskaarten wordt geheven, wordt echter niet verhoogd. Lady Baden Powell bezocht kamp te Baarn Lady Baden Powell, de chief guide van de padvindsters, dir gisteren per vlieg tuig uit Oslo op Schiphol arriveerde, bracht gisteren een bezoek aan het on langs door de Koningin geopende pad- vindsterscentrum Buitenzorg te Baarn. De pad-vindstertjes, die daar op het ogen blik kamperen, stelden zich in een lange rij langs de oprijlaan op en ontvingen allen een hand van de chief guide, even als de kabouterleidsters uit twaalf lan den. die thans op Buitenzorg een inter nationale cursus volgen. Gisteravond woonde de hoge gast het kampvuur bij. Vandaag bracht zij een bezoek aan het hoofdkwartier van de R.K. gidsen in Utrecht. Morgen zal zij nog een aantal kampeercentra van het N.P.G. bekijken en Zondag vertrekt zij weer naar Enge- De kabouterleidsters van de int. cur sus te Buitenzorg brengen op 30 en 31 Augustus resp. een bezoek aan Groningen en Dwingelo. ZEEPOST VOOR DE WEST Met het op 26 Aug. naar Willemstad (Curagao) vertrekkende ss Baarn kan Eeepost worden meegezonden, mits de correspondentie uiterlijk 24 Aug. op de Albert Helman over Neder land en Suriname De heer L. A. M. Lichtveld (Albert Helman), kabinetslid van Suriname, die pas in Nederland is aangekomen, heeft in een persgesprék verklaard, dat hij geen besprekingen zal voeren met de Nederlandse Regering. Hij deelde voorts mede. dat vele Suri- tamers niet veel meer voelen voor deel neming aan een verenigd koninkrijk, doch meer denken aan een federatief verband. waarin Suriname dezelfde positie krijgt als Indonesië- India kreeg 34 millioen dollar De Wereldbank heeft een crediet vai 84 millioen dollar toegestaan aan India. Dit is de eerste lening van de bank san enig Aziatisch land. Het geld wordt gebruikt voor wederopbouw en ontwik keling van de spoorwegen. Het materiaal en materieel wordt in Amerika en Canada gekocht. KOLONEL VAN LANGEN WORDT GENERAAL. Naar de Nieuwe Leidsche Cr1 Verneemt, is kolonel Van Cangen, die in de moeilijke dagen van de tweede politie actie tot de ontruiming commandant van Djokja is geweest, benoemd tot generaal- majoor. (Henri) de Hennawi is niet dood, hij leeft Te Cairo deden geruchten de ronde, dat kolonel Hennawi, de man van de staats- peep in Syrië, zou zijn vermoord. Deze heeft echter in een telefoongesprek met Reuters correspondent te Beiroet, lachen de ontkend, dat hij vermoord is! Tengevolge van ooverstromingen s stormweer zijn in Napels verschei dene huizen ingestort. Weg-, spoor- er. telefoonverbindingen ondervonden stag- Onrustbarend telegram van Lovink De toestand dreigt een ramp te worden Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt, had minister Van Maarseveen, toen hij zijn geruststellende rede tot de Tweede Kamer richtte, een telegram de Hoge Vertegenwoordiger van Kroon, de heer Lovink, op zijn tafel, waarin deze de toestand op Java calami teus noemt. Republikeinse benden trekken met geweren en pistolen gewapend de dessa's binnen en dwingen de bevolking, verkla ringen te tekenen, dat zij reeds een jaar lang republikeins is. Zij zorgen er bij deze infiltratiesl niet te schieten. Onze troepen staan tegen dergelijk optreden machteloos. De heer Lovink verzoekt, dat aan de Unci bemiddeling wordt gevraagd. Wij vernemen echter, dat dit optreden uit Unci-kringen wordt aangemoedigd. Republikeinen aan Oud heb je niets Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, verklaarden links gerichte Republikeinen, die de jongste zitting der Tweede Kamer bijwoonden: „Weiter Gerbrandy spraken uitstekend, dat m ten wij als tegenstanders erkennen. Zij hadden hier en daar zelfs gelijk ook, maar de rede van mr Oud maakte een onbe trouwbare indruk, want je had er niets NEDERLANDS SOLDAAT SCHIET TIJGER NEER. Soldaat D. Prasing (V-l R Iheeft op :n patrouilletocht tussen Taroesan Painan (West-Sumatra) een tijger IVz meter doodgeschoten. De bevolking, die reeds enkele stuks vee verloren had. as zeer dankbaar, aldus meldt Anela Koning Abdoellah van het Hasjemie- tisch Koninkrijk van de Jordaan (Trans- jordanie) is in Engeland aangekomen belangrijke besprekingen over de politieke, militaire en economische toe komst van het Midden-Oosten. Sowjets leggen in „Oost Duits land" raketbases aan Twee ter dekking van Elbe en Nederlandse kust. Volgens „Die Welt", het met Britse Vergunning verschijnende blad, zouden de Russen - de Sowjet-zone van Duits land een netwerk van bases voor het af schieten van raketibommen aanleggen, die elke Dlaats ih West-Europa zouden kunnen bereiken. Als zodanig worden al dan niet voltooide bases genoemd in Mecklenburg. Thüringen, Silezië, terwijl twee, van de in aanbouw zijnde, bases ten doel hebben de mond van de Elbe en de Nederlandse kust te dekken. OPA HAGEMEYER UIT ENSCHEDE 100 JAAR. Gisteren vierde de schoenmaker J. M. Hagemeyer, in Enschede, beter bekend als opa Hagemeyer, zijn honderdste ver- laardag De jarige is vader van 6 kinderen, van »ie nog vier in leven zijn. Hij heeft 19 klein- en een groot aantal "achterklein kinderen. Zijn gezondheid is goed. al is Mi wat hardhorend. ia! aan de accomodatie .s. Ronde Tafel-conferentie. Oók de Belgische Senaat geeft haar fiat aan Eyskens Socialisten opnieuw in het geweer geroepen Na afloop van de debatten over de regeringsverklaring van Gaston Eyskens, heeft ook de Senaat haar vertrouwen uitgesproken in het kabinet en wel met 99 tegen 51 stemmen, en één onthouding. De tegenstemmers waren de Socialisten en Com munisten. komst bestaat met een andere heid. op grond Tijdens het deb#t in de Senaat ove regeringsverklaring, heeft de Katholieke senator en oud-Minister van Justitie Struye gewezen op de noodzakelijkheid, om in het kader van de Benelux rot een oplossing te geraken van- het haven- en rivierenprobleem. Hij sprak verder de ens uit. dat België goede betrekkingen 1 onderhouden met alle landen, onver schillig hoe de binnenlandse verhoudin gen zijn. De socialistische senator Vos betoogde, dat de Benelux niet verwezenlijkt kan worden, indien de nieuwe regering de „geleide economie" geheel vaarwel z%gt. Volgens hem is de in het regerings- progra-m aangekondigde economische politiek dubbelzinnig. Sprekende over de betrekkingen met ederland, drong de heer Vos er bij de regering op aan, er voor te waken, dat de belangen der Antwerpse haven niet opgeofferd zullen worden. Aan het einde van het debat sprak premier Eyskens de bewering tegen, die door een communistische afgevaardigde was geuit, als zou België gedwongen zijn, bijna de gehele uraniumproductie van de Kongo aan de V.S. te verkopen. „Ik kan categorisch ontkennen," aldus de premier, ir een of andere geheime overeen- Churchill aan de Riviera Churchill is uit Straatsburg per vlieg tuig te Nice aangekomen, waar hij enkele dagen de gast zal zijn van Lord Beaver- brook. Hij zal vermoedelijk 27 Augustus laar Londen vertrekken. SCHREIEDER OPNIEUW GEHOORD. Mr L. A. Donker, voorzitter van de Pari. Enquête-Commissie en mr A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, proc.- fiscaal bij de R. v. C., hebben volgens de Nwe Crt. vorige week in München Schreieder opnieuw gehoord. Tienduizend arbeiders van de voor- talige Hermann Goering-werke te Salz- gitter bij Brunswyk hebben geprotes teerd tegen de ontmanteling van deze ijzer- en staalfabriek. verplicht zouden zijn, aan die mogendheid onze uit de Kongo te verkopen". De Belgische socialistische partij heeft een beroep gedaan op de gehele arbei dersklasse. weerstand te bieden aan elke poging, om Koning Leopold weer op de troon te brengen De arbeiders worden teven-s „gewaarschuwd" tegen de reac- tionnaire neigingen van de nieuwe coalitie-regering van Katholieken en Liberalen. De oproep werd gepubliceerd in „Le Peuple". Ex-koning Carol kerkelijk gehuwd. Ex-koning Carol yan Roemenië is gis teravond kerkelijk gehuwd met'madame Lupescu, met wie hij reeds in Brazilië in het burgerlijk huwelijk was getreden. De plechtigheid vond te Parijs plaats. Gisteren arriveerde op Schiphol Lady Baden Powell. Zy werd verwelkomd door de hoofdbesturen van het Ned. Padvindstersgüde en de gidsen. Kabouters en andere padvindsters vormden een ere-haag. Dank zij Marshall-hulp bijna weer een vooroorlogse cokesproductie Mr Hunter stelde 75 nieuwe ovens in bedrijf op de fabriek Maurits Met een druk .op een knop heeft mr C. E. Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie Nederland, gisteren op het terrein van de cokesfabriek Maurits te Lutterade we 75 ovens omvattende cokesbatterij in bedrijf gesteld. De batterij, waarin ruim 10.000 ton vuurvast materiaal is verwerkt en f 7.5 millioen kostte, is gebouwd met Marshall-hulp. De aanvullende werken, zoals de bouw van een kolen- en blustoren, zullen tezamen nog rond f 4 millioen vragen. Door het in bedrijf stellen van deze euwe batterij is het voor-oorlogse pro- ductiepeil van de cokesfabrieken der Staatsmijnen voor het grootste gedeelte hersteld. De Staatsmijnen bezitten twee cokes- fabrieken. de Emma en de Maurits, die in 1919 en 1929 in bedrijf werden gesteld en voor de oorlog tezamen een productie per etmaal leverden van on geveer 7200 ton cokes en van ongeveer 2.850.000 m3 gas. De cokesfabriek Maurits, de grootste m West-Europa, beschikt thans over 8 batterijen met in totaal 564 ovens. De ,ve batterij levert per dag 800 ton Liftte Delftenaar met berover van de Aga Khan Een Delftse jongeman, die pas is terug- [ekeerd van een rëis naar Italië, heeft ïan de politie een wonderlijk verhaal verteld, dat wellicht een stap verder kan betekenen bij de opsporing van de be- r van de Aga Khan, aldus „De Volks krant". De jongeman, die van alle 53 wa gens waarmee hij reisde, aantekening hield, heeft, kort nadat de diefstal gepleegd, de Italiaans-Zwitserse grens gepasseerd in een zware Hudson, wa de chauffeur, zo zegt d^ lifter, grote eenkomst vertoonde met het signalement de onder verdenking staande Senanedy. Van dit signalement kreeg de lifter eerst bij thuiskomst kennis. De chauffeur had eveneens een oude dame in de wagen, die zijn moeder heette te zijn. Dit klopt met de eerste veronder stelling van de Franse politie dat Roger Senanedy, de bendeleider in gezelschap zyn moeder naar Zwitserland zou zijr gevlucht. De wagen reed, aldus de jonge- zeer hard; de chauffeur, die tusser de 30 en 35 jaar oud en vrij zenuwachtig had slechts aan één voet een open gewerkte sandaal. De Delftse politie heeft van deze klaring proces-verbaal opgemaakt ei onmiddellijk aan de Franse recherche doorgeseind. j vernemen nog, dat de lifter, een student aan de Technische Hogeschool, verklaarde, dat de chauffeur zichtbaar opgelucht leek, toen hij de Zwitserse AGA KHANS JUWELEN IN CASABLANCA? De hoofdredacteur van een Marok kaans avondblad heeft een brief ontvan- waarin iemand „ergens ih Casa blanca", verklaart het belangrijkste deel de gestolen juwelen van Aga Khan terug te willen geven in ruil voor de uitkering van de beloning van 20.000 pond sterling. In de brief wordt verder gezegd, dat de leider van de bende, Pierre le Fou, zich mogelijk ook in Casablanca bevindt. De Bromo weer ai De Bromo vertoont i zaamheid en stootte as cokes, waardoor de totale dagproductie van deze fabriek is gestegen tot 6000 tor; terwijl de Emma thans 880 ton per daj produceert. Vóór mr Hunter de nieuwe ovens ir bedrijf stelde, hield dr ir Ch. Th. Groot- hoff. president-directeur van de Staats mijnen, een toespraak, waarin hij dank bracht voor de financiële steun, die het Marshall-plan ter beschikking heeft ge steld. Mr Hunter wees op de grote betekenis m de Nederlandse cokesproductie voor de export (in 1948 werd van de bijna 2 millioen ton bijna de helft uitgevoerd), waardoor ook vele andere landen van deze nieuwe cokesbatterij kunnen pro fiteren. De E.C.A.-missie hoopt in heel Nederland in elke tak van industrie te bereiken, dat de voor-oorlogse productie wordt geëvenaard of zelfs overschreden. Hij herinnerde er aan, dat de Ver. Sta ten 1% millioen dollar beschikbaar heb ben gesteld voor de uitbreiding van de cokesfabriek Maurits en dat zij tevens nog Abi millioen dollar hebben ge ïnvesteerd in de overige Staatsmijn- bedrijven. Voor Amerika is dit een gOède belegging, zo besloot mr Hunter. Drieduizend vliegtuigbommen ontploften één voor één Zware bosbranden in Frankrijk blijven woeden. Op het vliegveld Bedenac-Bussac, in Zuid-West-Frankrijk, zijn 12.000 vlieg tuigbommen één voor één begonnen te ontploffen door een bosbrand, die rond het vliegveld woedde. De brand ont stond door de explosie van een doos ont plofbare stof in een bij het vliegveld behorende munitie-opslagplaats. De warmte was hiervan de oorzaak. Nadat ongeveer 3000 vliegtuigbommen waren ontploft, was men de brand meester. De evacuatie van vroilwen en kinderen uit een gebied van 10 km rond het vlieg veld, is ondanks dat bevolen. Ook op vele andere plaatsen woeden nog steeds zware bosbranden. De aarde beweegt Nadere berichten melden, dat bij de aardbeving in Armenië (Turkije) min stens 20 personen om het leven gekomen en 52 werden gewond. Ongeveer mensen zijn dakloos. Bij een aard verschuiving in Japan zijn 13 mensen levend begraven. Tenslotte zijn in Cen- traal-Ecuador nog dagelijks aardschok- waar te nemen. Koningin opende „Jeugd van Nederland" Dr Mettrop: Jeugdzorg vraagt dringend om uitbreiding. Vanmiddag heeft H.M. de Koningin, ln aanwezigheid van een groot aan autoriteiten, de tentoonstelling „Jeugd Nederland" geopend, welke tot September as. in het R.A.I -gebouw tc Amsterdam is ingericht. Dr G. G. J. Mettrop. de voorzitter het comité, begroette o m. HM. Koningin en verschillende ondier wie dr Drees. Ook eerde hij nagedachtenis van wylen de architect Paul Bromberg. De belangstelling voor de jeugdzorg staat in ons land op het tweede plan, aldus dr Mettrop. terwijl het vooi1 de toekomst nodig is, dat deze zorg door ieder als een belang van de eerste orde wordt gezien. Uit den boze is het. rustig voort te leven in de gedachte, dat he' met"de zorg voor de jeugd allemaal it ofde is. In opzet zijn onze zuigelingen- bureaux goed. maar vele zijn volkomen overbelast. Ons kleuteronderwijs schiet ernstig tekort in quantiteit en qualiteit. Binnen enige jaren zijn 1600 scholen van 6 klassen met 30 leerlingen nodig boven het schoolvólume van 1938. De genees kundige voorzorg voor de jeugd boven de leerplichtige leeftijd ontbreekt vrijwel geheel. De zorg voor de geestelijke ge zondheid van de jeugd vraagt dringend om uitbouw- Het gehele apparaat van de jeugdzorg vraagt om uitbreiding en ver betering. Over het „hoe" van de tentoonstelling zei dr Mettrop. dat het de opzet is ge weest, noch het onderwerp, noch de be zoekers uit te putten. Ook in een ande: opzicht is „Jeugd van Nederland" niet compleet. Bepaalde groepen uit het Prot. Chr. volksdeel, aldus spr.. hebben van deelneming afgezien vanwege het ge opend zijn van de tentoonstelling op Zondag na kerktijd. We hopen morgen nader op deze ten toonstelling terug te komen. De Deense en Noorse militaire lei ders hebben te Oslo overeenstemming bereikt over de voornaamste punten van verdedigingsplan binnen het kader het Atlantisch Pact. Korrels zout nodig Zou men minister Van Maarseveen moeten geloven, dan zou het debat van deze week in de Tweede Kamer tot de conclusie hebben geleid, dat de over grote meerderheid van ons volk achter de Regering staat. Och arme! En mis schien is de minister nog wel in zijn illusie versterkt door het feit, dat de Kamer na de ministeriële rede niet meer tot enige repliek daarop is gekomen. Zelf zien wij het zo. dat de tegenstanders van het regeringsbeleid, hoezeer zij op dit punt aan het een en ander gewend zijn geraakt, en anderen misschien met hen. zo onthutst waren door het korte, fragmentarische regeringsantwoord, dat zij voor elke repliek de moed misten. Het had er alle kenmerken van, dat het een nutteloze onderneming zou worden. Wil men een voorbeeld van de lichte gronden, waarop de Regering haar ver moeden van door haar verworven steun baseerde? Wel, de heer Schouten had gezegd te hopen, dat de Indonesiërs op de R.T.C zijn ernstige vrees zouden be schamen. En dit noemt men dan steun. Met de heer Romrne. over wiens rede de regeringsgezimien juichen, was het eigenlijk niet zo heel veel anders in dit opzicht. Hij sprak over het naar huis zenden van het kabinet. En wat hem hiervan scheen te weerhouden was. zo vestigde hij de indruk, alleen het feit. dat hij hiervan meer nadelen dan voor delen verwachtte. Het vertrouwen in het buitenland en in Indonesië zou erdoor kunnen worden geschaad Ook alweer geen onverdeelde steun dus. En mr Oud verleende zijn dubieuze steun weer op eigen wijze. Hij wilde zich baseren op de Grondwet een voor treffelijk streven voorwaar maar moest het horen, dat deze op belangrijke punten anders door de Regering wordt uitgelegd dan door hem Alweer geen overmatige eenstemmigheid dus. Zo kan het niet anders, of de mede deling van minister Van Maarseveen over de instemming van net parlement moet met de nodige korrels zou: worden geconsumeerd. De toestand is waatt.iik te ernstig dan dat hij ook maar enigermate met dergelijke lichtvaardige beweringen te typeren ware. Of zou dit juist niet een bewijs temeer van de ernst zijn? Drie en veertig dagen koersten zij Oostwaarts Voor de twee Britse gebroeders Stanley Brandsen en de Fin Ivar Helno, die in Augustus 1948 na een tocht can 71 dagen met hun 22-voets-reddingboot van Miami (Florida) in Falmouth (Engeland) aan kwamen. De beste éénmans-prestatie wordt toegeschreven aan Jean Gau, een Colin Smith hebben gisteren in de ha ven van het Engelse Dartmouth de scheepssirenes geloeid, fluiten gegild en honderden mensen gejuicht. Want zij kwamen na een tocht van 2780 mijl over de Atlant. Oceaan eigengemaakt jacht in deze En gelse .haven aan, nadat ze 43 dagen tevoren de Cana dese provincie Nova Scotia had den verlaten. Ze werden op het stadhuis ontvangen en vertelden, dat zij het, tijdens de tweede en derde week van hun tocht, zwaar te verduren hadden gehad door de he vige stormen. Bij hoge zee moesten zij voortdurend ho zen. Op een mor gen werden ze wakker naast een walvis. Z(j zetten zich met een pik- haak van het beest af, in de hoop, dat j het niet staart zou slaan. Het sloeg niet. Op hun reis ontmoet ten ze slechts drie j schepen. De Smiths maakten de tocht met het doel clame te maken I voor de utopische I „gemeenschap alle volken", die I zij op Vancouver Island willen stich- ten Ze emigreer den in Februari naar^ Canada. Hun jacht, de „Nova Es- New Yorkse bordenwasser, die met een 1jeJ°de kleinste, die ooit de Atlanti-1 27-voets-jacht de overtocht maakte. Hij t-.-jOceaan overstakHet vorige record arriveerde in October 1947 in Engeland stond op 7 i de Amerikaan Felix Finse communisten proberen door stakingen aan de macht te komep In geheel Finland zijn gisteren, zoals reeds in een deel onzer edities werd ge meld, stakingen uitgebroken, als begin van een door 11 communistisch geleide vakverenigingen ingezet „loonoffensief". Een staking van havenarbeiders in de Finse havens legde alle scheepvaart verkeer stil. Personeel van bakkerijen, maalderijen en bierbrouwerijen sloot zich'bij de staking aan en veroorzaakte run op de levensmiddelenzaken in Helsinki. Te Kemi, een belangrijk een- DAT Nijmegen dit jaar aan standgelr ;n van kermisexploitanten slechts f 60.000 ontvangt tegen f 100.000 in het vorige jaar. DAT minister Van Schaik van 25 Aug. tot 10 Sept. minister Wijers (Justitie) vervangt. DAT G. J. Maters te Lent zijn plaats genoot H. Th. Kuling opvolgt als lid van de Grondkamer voor Gelderland. DAT drie personen uit Waalwijk en een uit Raamsdonksveer zijn gearresteerd wegens diefstal van f 1500 uit de hand schoenenfabriek van De Raat en v. d. Schans te Vrijhoeve-Capelle. DAT 150 man van de luchtdoelartille rie op 23 Augustus in Vlissingen een de monstratie geven. DAT de volkshogeschool „Allardsoog" (Fr.) een eigen waterleiding en betere toegangswegen krijgt. DAT de fa Smulders en Graft te Oister- wijk met f649 000 laagste inschrijfster voor de bouw van een deel der nieuwe veilinggebouwen te Nijmegen. DAT de stichting tot bevordering de paardensport i.o. te Ede op het langs door deze gemeente aangekochte landgoed „De Ginkel" een groot nationaal hippisch centrum zal doen verrijzen. DAT de werkplaats voor het onder houd aan de schepen van de stoomvaart mij Zeeland te Vlissingen wordt geves tigd. DAT de onlangs ingestelde dienst Vlis singenFolkestone dit seizoen nög niet rendabel was, doch men gunstiger ver wachtingen heeft voor de volgepde sei- DAT de hotelgasten in Vlissingen vele klachten uitten over het feit, dat de wa terleiding in droge perioden geen wa ter gaf. DAT de Walcherse rijwielpaden Vlis singenZoutelande. DomburgOostka- pelleVrouwenpolderVeere en Vlissin. genFort Ram'mekens waarschijnlijk voor het zomerseizoen 1950 gereed zul len zijn. DAT op 25 Aug. weer een deel van de rijksweg A'damAfsluitdijk in gebruik wordt genomen, nl. het 8 km lange tra ject West-Friesevaart (ter hoogte van MedemblikW ieringerwexf. DAT het te Utrecht gehouden congres van de NOB Wegtransport zich bezorgd maakte over het prijsbederf en de ver hoogde benzineprijs. DAT een Limburgse geestelijke, die goochelvoorstellingen geeft, om gelden voor kerkelijk liefdadigheidswerk bij een te krijgen, van een Engelse deel nemer aan het A'damse goochelcongres een hele serie oude trucs ten geschenke DAT in Oct. 1950 in het RAI-gebouw te A'dam t.g.v. het 60-j. bestaan van de Horecaf een grote internationale vakten- toonstelling zal worden gehouden. DAT gisteren te Meppel de eerste steen werd gelegd voor een groot kaas- n boterkoelhuis der Nat. Coöp. Kaas- erkoopvereniging <NCK) te A'dam, welk gebouw in Mei gereed komt en bergruimte voor 700.000 kg kaas en 150.000 kg boter zal hebben. DAT ook de namen der in Indonesië gesneuvelde Brabanders in de borden by het graf van de Brabantse soldaat in de St. Willebrordskapel te Waalre worden gesneden en de jaarlijkse herdenking (4 Sept speciaal aan hen zal zijn ge wijd. trum van de pulpindustrie aan de Botni- sche Golf. keerden slechts 100 van de 1500 houtvlotters naar hun werk terug, na het dreigement van de socialistische regering om troepen te gebruiken ter ontlasting van de rivier van de talrijke boomstammen, die haar over een lengte van 100 km blokkeren. De regering heeft Hangoe tot open haven verklaard, om de staking in de overige havens te bre ken. Alle schepen worden nu naar Han goe gedirigeerd en indien de arbeiders daar weigeren te werken, zal de regering gebruik maken van haar volmacht, om troepen in te zetten. De politie heeft gisteravond het vuur geopend op stakende houtvlotters te Kemi, dat overwegend communistisch is, nadat de politiemannen met jachtgewe ren, pistolen, stokken en stenen waren aangevallen. Eén staker werd gedood. Versterkingen zijn naar Kemi gezonden In Fredrikshavn en Borga zijn de ha venarbeiders naar hun werk gegaan. En kele fabrieken werken ook nog. maar de staking van de bouwvakarbeiders was nagenoeg volkomen. Premier Fagerholm verklaarde, dat hij er vertrouwen in heeft, dat zijn regering de stakingen meester zal worden. Unto Varjonen, de minister van Arbeid, zei: „Het is bijna niet mogelijk, dat de communistische lei ders werkelijk dachten de macht te kun- Brood en sigaretten waren gisteren uit de winkels te Helsinki verdwenen. Men verwacht geen onmiddellijk te kort aan voedsel, omdat de boeren recht streeks met hun producten naar de stad komen. De schattingen van hel aantal stakers lopen uiteen van 25.000 tot 50.000. Als de stakingen, die heden zouden beginnen volledig worden uitgevoerd, zal dit aan tal echter tot 150.000 stijgen. i vier maanden. Vijf mannen in een boot Vijf uitgeputte Spanjaarden, die vertel den het Franco-regiem te zijn ontvlucht, z\jn in Port of Spain (Trinidad) aangeko men na een 3000 mijl lange zeereis van 98 dagen in een 9 meter lange open zeilboot. Zij vertrokken van de Canarische eilan den en hun reis is nog niet geëindigd. De vijf, door een tropische zon zwart ge brande, mannen vertelden, dat zij met 11 metgezellen hun vrouwen en kinderen hadden achtergelaten „om nieuw geluk in Venezuela te zoeken". De elf uerliefen de boot in Cayenne (Frans-Guyana). De vijf hebben hun bestemming nog niet bereikt en zullen doorreizen naar Laguir, een dorp aan de Noordkust van Venezuela, 375 mijl ten Westen van Port of Spain. Wrak van Hollands schip gevonden Aan de Noordkust van Queensland (Australië) heeft men het wrak ontdekt van een Hollands schip, dat daar in 1636 moet zijn vergaan. Het schip had een lading van kostbaarheden, o a- een partij gouden munten ter waarde van 76.000 gulden. WEERBERICHT Iets minder koel Tot morgenavond verwacht De Bilt Over het algemeen veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen, maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid west en Noordwest. Iets minder koel, vooral in het binnenland. (Opgemaaxt ZON EN MAAN. Zaterdag 20 Augustus: Zon op 5-31. onder 19.55 uur; maan op 0.03, onder 18.2® uur. 24 Augustus N-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1