Jlicuwo gTriJisflje (Courant „Met deze Meteor kan iedereen die hoogte bereiken" Wist II DINSDAG 16 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; f 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTLËN: 0.18 per mlllmetei (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7892 DIRECTIE: F DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcfi Is gfidleoen myn bert in Icgljeospotf Dollars verdienen eerste eis voor herstel Zie pag. 3 Flinterman steeg 14.579 meter Nederl. record boven de Waddeneilanden met ruim 3 Km. gebroken (Van een onzer verslaggevers) Commandotoren vliegveld Leeuwarden, 15 Augustus. Vandaag heeft majoor Flinterman van het vliegveld Leeuwarden af zyn geslaagde poging ondernomen, het Nederlands hoogterecord te verbeteren. Toen hij terug keerde, wees zijn hoogtemeter 47.800 voet, dat is 14.579 meter. Daarmee is het record, dat met 11.354 meter op naam stond van T. Leegstra, met 3000 meter over schreden. Op de verkeerstoren achter mijn rug en voor me werken drie leden van hel grondpersoneel van de luchtstrijdkrach ten. Met monotone stem spreekt een var hen in de microfoon een omroepcode uit in het Engels „Popsi One Zero" Popsi One Zero, wat is uw hoogte Wat is uw hoogte Over". Heel zachtjes krassend klinkt uit de luidspreker het antwoord van de vlieger, dat door heel het land en op de verkeerstoren door eer groot aantal journalisten met grote spah- ning wordt gevolgd. Deze vlieger is majoor Flinterman, de 29-jarige commandant van 323 Squadron Gloster Meteor. Zijn antwoord luidt: „Ik vlieg op 47.800 voet hoogte. Ik heb nog maar 40 gallons brandstof. Ik kom terug naar de basis. Ik kom terug. Over. De ban in de verkeerstoren, w, halve het grondpersoneel en een aantal officials van allerlei luchtvaartinstelliin- gen een kleine twintig journalisten in af wachting bijeen zijn, is gebroken. Ergens terzijde van Terschelling, zeer hoog in lucht, maakt een eenzame vlieger zioh een prachtige prestatie gereed, met zijn straalvliegtuig naar zijn basis terug te Vliegen. Minutenlang hebben de mannen van di luchtmacht de stem van „Popsi One Zero' beluisterd. Een stem, die na het vertrek van de Meteor 7 Y-9 steeds zachter werd. Om 6.14 uur steeg het vliegtuig met zijn typisch geluid van een straaljager van het vliegveld Leeuwarden op, nagestaard door de honderden, die voor de record- poging naar het veld waren gekomen. Zo men weet, is deze poging eigenlijk voor Woensdag bestemd geweest, maar de weersomstandigheden zijn vandaag der mate goed, dat men het nu heeft willen proberen. Aldoor had de verkeerstoren contact met de vlieger, die de eenzame hoogte en een nieuw Nederlands record tegemoet gleed. Regelmatig geeft majoor Flinterman de stand van zijn hoogte meter door en zo horen wij na een half uur: „5.42 uur Greenestown. Ik ben tot 47,000 voet geweest. Nu ga ik dalen tot 46.000 voet om daarna te proberen hoger te komen". De mannen in de verkeerstoren zier elkaar aan. Zij weten wat dit betekent: op een dergelijke hoogte te verkeren. Er heerst daar een onmenselijke koude ongeveer 55 graden beneden nul! Het vliegtuig wordt sterk gehinderd door ijs afzetting en de luchtdruk op deze hoogte zou fataal zijn, indien de vlieger niet be schermd werd door het zogenaamde dr-ukv-est. Zal majoor Flinterman de laatste hon derden meters, die hem van de voorge stelde hoogte scheiden, kunnen overwin nen met zijn machine? De ijle lucht geeft de snelle vogel bijna geen kans. De draagkracht op deze hoogte is te gering. Dan klinkt eindelijk de verlossende stem van de jonge commandant: „47.800 voet". Een ongekende hoogte voor vliegers uit ons land. De wachten in de toren maken zich nu klaar om naar het veld tweede poging kon ik de 47.800 voet be reiken. Volgens mijn instrumenten dan wel te verstaan. Want het kan hoger, maar het kan ook lager zijn geweest. Daar moeten straks de heren van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en de mensen van het Nationaal Luchtvaart laboratorium, die de recordpogirffeen controleren en homologeren, maar maken" Intussen is de secretaris van K.N.V.v.L., de heer P. J. Yperlaan, al bezig, het instrumentenbord te verfilmen en de apparaten op ingenieuze wijze uit het vliegtuig te nemen. Binnen zes dagen zal de officiële uitslag bekend zijn. Bij zijn aankomst op het veld majoor Flinterman nog brandstof i vier minuten vliegen. In korte woorden schetst hij het belang van zijn tocht voor het grote aantal persvertegenwoordigers, die in Leeuwarden gekomen zijn om zijn recordpoging te „verslaan". „Voor ons betekent, wat ik deed, een goede oefening, die ons leert, wat we met deze gewone dienstmeteoren kunnen doen. Dat is voor de oorlogvoering groot belang. Dat ik dit nu gedaan heb, wil helemaal niets zeggen. Al mijn vliegers kunnen dit doen, maar deze machine is geweldig. Het is trouwens het ideaal van elke vlieger, een jachtvlieg tuig van de luchtmacht te bemachtigen. Het is te hopen, dat de Nederlandse jeugd dit leert begrijpen." Met deze woorden besluit majoor Flinterman, die nu in elk geval officieus houder is van het Nederlandse hoogte record, zijn mededelingen. 't Ging bijna niet door Bijna kon de recordpoging van ma joor Flinterman gisteren niet door gaan. Voordat hij zijn toestel zou star ten, zou eerst de luitenant-vlieger "Wansink, die in de luchtmacht bekend is als de man met de mooie haardos en de mooie hondjes, een oefenvlucht maken met de 7-Y9. Toen de luitenant op de basis terugkwam, na zelf de respectabele hoogte van 46.000 voet te hebben bereikt, bleek dat door de snelheid van de „Meteor" twee ther mometers, die aan de onderkant van het vliegtuig bevestigd waren, losge slagen waren. Dadelijk werd het Na tionaal Luchtvaartlaboratorium opge beld. Luitenant Wansink ging met zijn Meteor even naar Schiphol om nieuwe thermometers te halen. In een ogen blik was hij terug en aan het snelle werken van de jongens van de grond dienst, die hadden doorgewerkt om de recordpoging te doen slagen, is het te danken dat majoor Flinterman nog bijtijds de lucht in kon. Luitenant Wansink was door het ongelukje .met een de eerste piloot, die op Schiphol landde met een straaljager. Bekijks had hij dan ook genoeg. Is Mao Tse Toeng reeds overleden Werd gisteren uit Ghinese nationalis tische bron gemeld, dat de leider der Ghinese communisten Mao Tse Toeng ernstig ziek was, thans wordt uit Kan ton bericht, dat de communiistenleider reeds op 17 Juli j.l. te Peiping overleden zou zijn aan longtuberculose. Dit is de tweede maal, dat uit regeringsbron de dood van Mao Tse Toeng wordt gemeld. In de getroffen gebieden van Ecuador is men begonnen met inenting tegen typhus en het spuiten met D.D T. Voorts heeft men nog andere voorzorgs maatregelen genomen tegen epidemieën. Financiering woningbouw gewijzigd Tot dusver kon financiële steun van Rijkswege worden verkregen voor de bouw van woningen tot een inhoud van ten hoogste 500 m3. Dit maximum is m.i.v. 1 September verlaagd tot 375 m3 in eengezinshuizen en 325 m3 in meer- gezinshuizen en de steun voor woningen met bedrijfsruimte is vervallen. Bij wijze van uitzondering kan t.b.v. grote gezin nen de financieringsregeling ook toepas sing vinden voor woningen van maxi maal 375 m3 in meergezinshuizen, mits het aantal woningen, groter dan 325 m3 per complex, hoogsten 15 pet. van het totaal bedraagt. Alle toezeggingen krachtens de Finan cieringsregelingen Woningbouw 1947 en 1948, waarvoor de aanvragen vóór 1 Sept. as. zijn ingediend, worden slechts geho noreerd. als uiterlijk op 30 Juni 1950 met de uitvoering is begonnen. T. Beek officier orde O.-N. Benoemd tot officier in de orde van 0. N. T. Beek, referendaris der P.T.T., aangewezen als adjunct-inspecteur bij de Voorwegpostdienst alhier. te gaan, waar de Meteor in enkele minu ten kan terugkomen. Reeds kondigt het gierend geluid de terugkomst van de wonderlijk-snelle vogel aan- Het grond personeel roept, als de machine in zicht komt, verontrust: „Hij heeft de „hood" van de schuifkap van dé cockpit open". Iets abnormaals voor een straaljager. Maar al gauw blijkt, als majoor Flinter man zijn toestel naar het platform heeft getaxied, wat er aan het handje is. Flinterman vertelt Met verward haar en een beetje bleek kijkt majoor Flinterman naar zijn man nen, die nieuwsgierig vragen hoe het ging. „Behoorlijke ijsvorming. Daardoor kon ik niets meer zien. Daarom he' de kap maar opengetrokken bij dalen. Daar op grote hoogte had ik prachtig zicht. Toen ik boven Friesland zat, kon ik zelfs nog IJmuiden zien gen. Eerst ben ik in de richting Enschedé gevlogen op ongeveer 45.000 voet- Toen met een grote boog ove Afsluitdijk, daar kon ik tot 47.000 voet niet komen. Daarom ben ik gezakt 46.000 voet en heel langzaam tijdens „Daar gaat-iehè, nou zie ik hem niet meerVan alle kanten wa ren bij het vliegveld Leeuwarden mensen samengestroomd, om majoor Flinterman met zijn Gloster in actie te zien tijdens het verbeteren van het hoögterecord. Van Bom onder de vloer Zonderlinge ontdekking in woning Loosduinse arts. Gisteren ontdekten arbeiders, die bezig waren in het huis van dokter J. Kroon, Emmastraat 108, te Loosduinen, bij het openbreken van de vloer onder de apo theek een kleine bom. De dokter, die met zijn ge2 April van dit jaar in dit oude huis woont, staat voor een raadsel, op welke wijze deze bom daar terecht is gekomen De vliegtuigbom is ongeveer 50 cm lang. De Hulpverleningsdienst zal het projec tiel onschadelijk maken. Weer een gerucht over heengaan van dr Baruch In diplomatieke 'kringen te Washing ton gaat het gerucht, dat mr Selden Chapin, de vroegere gezant van de Ver. Staten in Hongarije, de tegenwoordige ambassadeur in Nederland, dr Herman Baruch, zal opvolgen, indien en wan- er deze laatste zijn post zal neerleg gen. Bij de ambassade der Ver. Staten in ns land was noch van dit gerucht noch an een eventueel vertrek van dr Her- ïan B. Baruch iets bekend. Zeer rustige Hartjesdag in Amsterdam Hartjesdag, de derde Maandag in Augustus, waarop vroeger in de hoofd stad rotjes en bommen knalden, vuur pijlen sissend de lucht in schoten en po litie en brandweer een drukke avond bezorgden, is dit jaar zeer rustig ver lopen. Alleen in de zgn. Staatslieden buurt moest de brandweer een aantal malen straat vuurtjes blussen. Tot Januari druiven e.d. naar Engeland? Er is een contract afgesloten voor veer tig vluchten met Dakota's, telkens met 3000 kg Naaldwijkse druiven, van Schip- ïaar Londen, Ook is nog een optie 20 andere vluchten gecontracteerd. Men verwacht, dat de uitvoer van drui- tomaten en komkommers naar En geland tot Januari zal voortgaan. Margaret Mitchell is er slecht aan toe De toestand van de schrijfster Marga ret Mitchell, die, zoals bekend is, vorige week door een auto werd aangereden en daarbij ernstig gewond werd, ls gisteren aanzienlijk slechter geworden. AVONTUUR IN SMOKKE LAARSBAAI Otis Barton, een 48-jarige Ameri kaanse diepzee-onderzoeker, bevindt zich momenteel in de Smugglers Cave (Smokkelaarsbaai) in Californië een apparaat, dat veel weg heeft Piccards „Batyscaphe". Hij noemt kogel van anderhalve meter middellijn echter „Benthoscoop", hetgeen diepti kijker betekent. Met deze duikerklok van 3500 kilo wil Barton zijn eigen wereldrecord „duiken-in-een-klok" dat hij in 1934 bij Bermuda met een afdaling van 900 meter vestigde, bre ken. Zijn toestel heeft twee vensters van gesmolten kwarts en een wand, die op het dunste punt toch nog 41/, centimeter dik is. Buiten de „Ben thoscoop" zijn zoeklichten aangebracht, om de diepten van de Oceaan te lichten. Barton staat in telefonisch contact met de oppervlakte. Niet al leen om. te vertellen, wat hij ziet, maar ook uit veiligheidsoverweging. „Zo dra hij niets meer wist te vertellen, zou hij het alphabet op gaan zeggen", zei hij, want een zwijgen betekent voor zijn assistenten: „ophalen". Gis teren heeft Barton reeds een poging gedaan, maar toen hij zich op 600 ter diepte bevond, weigerde plotseling de generator aan de oppervlakte hij was van alle licht en stroom i stoten, wat in het water helemaal 1 aardig was. Hij gaf echter telefonisch opdracht: „Verder laten zakken". Maar toen hij op 690 meter was, vond hij het genoeg en hij zweeg in de duis ternis.- En boven op het schip begon men haastig de kabels in te halen, totdat Barton en Benthoscoop weer aan de oppervlakte van het blauwe Californische water verschenen... waren er nog enkele voorberei dingen getroffen, want er kwam heel wat k,ijken voor zo'n vlucht. Het Hechtenis voor aannemers van millioenenwerk? Betaalden te hoge lonen aan de bouwvakarbeiders Voor het uitbetalen van te hoge lonen tn de bouwvakarbeiders is voor de Economische politierechter te Arnhem tegen drie firmanten van de aannemers Unie-Arnhem, A. de G. te R'dam, J. M. K. te A'dam en J. Z. O. te Schiedam, een principale hechtenisstraf geëist van 20 dagen. Zij zouden buiten het wekelijkse loon vermeerderd met 25 pet toeslag een extra zwart loon variërende van f5 tot gegeven hebben. Deze firma heeft op 'het ogenblik het grootste woning bouwproject onder handen in den lande, nl. de bouw van 895 woningen in Arn hem-Zuid, voor een totaalbedrag van f9 mi'llioen, welk werk bijna vol tooid is. Van de zijde van het O.M. werd er met nadruk op gewezen, dat het niet zal schromen de stillegging, zelfs van dit in alle opzichten zo belangrijke werk te indien met het uitbetalen van te lonen zou worden voortgegaan. De politierechter zal over enige tijd von- wijzen. De Cease-Fire-order op Sumatra Op Sumatra, waar in de nacht van Zondag op Maandag de order staakt het i is ingegaan, zijn vier gemengde plaatselijke commissies voor toezicht op de uitvoering van de order gevormd, nl. te Medan, Sibolga, Boekittinggi en Palembang. De T.N.I.-officier kolonel Hidayat verklaarde tegenover het fede rale blad „Merdeka" te Medan, dat de order eerlijk en volledig zal worden uit- gevoerd, al gaf hij toe, dat er moeilijk heden zullen kunnen rijzen. „ZUIDERKRUIS" VERTREKT MORGEN Het troepensohip „Zuiderkruis" zal morgen met aflossings-detachementen het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmaoht uit de haiven van R'dam Indonesië vertrekken. dat U op dit plaatje kunt con- de onmacht van de ca- ian, het toestel op 14 km hoogte te fotograferen. Ondertussen kon Flinterman zonder zelfver heffing zeggen: „Dat heb ik weer ge fikst", toen hij veilig zijn kist op de grond zette. Proficiat! zoekt het hoog in de lucht, de ander diep in het water. Links: de duikerklok van dr Maurice Neele, waarmee deze geleerde bij de kust van Californië ruim ^800 meter in de zee wil afdalen. Rechts: niet zo hoog als Flinterman, maar toch wel ver van de begane grond berinden zich de lei dekkers, die aan de toren van de Grote Kerk in Deventer werken Op de bres voor verbetering van Scheveningse haven Commissie uit het bedrijfsleven gevormd Naar aanleiding van het rapport be treffende de noodzakelijke verbeteringen aan de Scheveningse havens, dat onlangs werd uitgebracht aan het Haagse Ge meentebestuur, heeft zich thans uit het bedrijfsleven een commissie gevormd van deskundigen en belanghebbenden bij het visserijbedrijf, teneinde op grond van de door het rapport bekend gemaakte resultaten van het onderzoek, het tot stand komen van de vereiste verbeterin gen zoveel mogelijk te bevorderen. Reeds heeft het Gemeentebestuur zich gewend tot de Raad van Ministers, maar Uiter aard ligt hier ook een taak voor het be drijfsleven en zulks te meer, waar nader rapport door de Gemeentelijke missie in uitzicht is gesteld en het noodzakelijk is, dat dit nadere rapport, dat afhankelijk is van een onderzoek door het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, ten spoedigste worde uitgebracht. commissie, welke zich voorstelt contact te houden met het Haagse Gemeentebestuur en met andere autori teiten, wordt gevormd door de heren mr J H. Kiewiet de Jonge, C. P. Damme, C. Dekker, J. den Duik Jr., P. den Duik, J. d. Toorn Azn., Ir. J. J. v. d. Wal, J. F. d. Zwan. Het secretariaat der Commissie voorlopig worden gevestigd ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken, Den Haag. DUITSLAND „RECHTS RICHTEN" Kan Adenauer liet zonder Schumacher bolwerken Washington prijst gezond verstand, dat de communisten reduceert tot een „splinterpartijtje" Nu het resultaat der verkiezingen in West-Duitsland bekend is, rijst de vraag, tot welke regeringscoalitie de krachtsverhoudingen in het parlement zullen leiden. Vanzelfsprekend worden daarover allerlei veronderstellingen geopperd en belev wij in Duitsland een politieke hausse aan gissingen en meningen. Algemeen wordt ingenomen, dat de voorzitter van de Christen-democratische party, dr Adenauer, de post van kanselier zal krijgen, terwyl, als reeds gemeld, de naam van de liberale professor Theodor Reuss als president wordt genoemd. Inmiddels heeft dr Adenauer, de „man van de dag" verklaard, dat de vorming van een kabinet, waarin hy bijna zeker de leiding gaat hebben, enige tyd in beslag zal nemen en verwacht i, dat de meeste leden van het kabinet uit het Roergebied zullen komen. Voor i meerderheid in het r parlement zal minstens 202 stemmen c zyn. Aangezien de Christen-democraten Vrije Democraten (liberalen) sai slechts 191 zetels hebben, is de steun nodig van minstens één der kleinere par tijen en practisch komen daar alleen de Duitse partij en de Beierse partij voor in ïerking, welke laatste politieke for- DAT bij de aanbesteding van de ver breding van het toevoerkanaal in Ter- wolde (Gld.) C. de Groot met f260.000 hoogste inschrijver was en de heer God schalk te Leiden laagste voor f 169.500 (gunning aangehouden). DAT op de verjaardag van Prinses Wilhelmina in Vlissingen een watersport- feest wordt gehouden. DAT 87 j. oud te Waalwijk is overleden v. d. Hammen Nz., archivaris van deze gemeente. DAT lt. t. z. voor speciale diensten der le kl. C. J. D. Riethof is benoemd tot b.g. an de Raad v. d. Luchtvaart en de kapt. waarn. H. F. O. Hagen, zomede de hoofdoff. van de M.S.D. der le kl. ir M. H. W. Moorrees, tot plv. b.g. lid. DAT in de boomgaard van J. Pothoven te Leusden morgen om half twee een spuitdemonstratie voor tuinders wordt gegeven met 25 machines in 12 verschil lende merken met een capaciteit va riërende van 15135 1. per minuut. DAT ons land op 15 Aug. voor een be drag van 546 millioen doll, aan Marshall goederen had ontvangen. DAT de onroerende goederen „De Boom" in de gemeenten Leusden, Barne- veld, Stoutenburg en Woudenberg (825 ha) en „Het Otterlose bos" te Ede (104 ha) als landgoederen zijn aangewezen, waarvan het eerste gedeeltelijk en het laatste niet voor het publiek is openge steld. DAT te A'dam, 64 j. oud, is overleden mr G. Seret, advocaat en procureur en vele jaren voorz. van de Ver. van Gezag voerders en stuurlieden ter koopvaardij. DAT de Prov. Noord-Brabantse Electri- citeits Mij bij de Mij „De Schelde" voor haar nieuwe centrale in Geertnuidenberg ketels met een capaciteit van 130 ton stoom per uiur bestelde. DAT dr W. Huender m. i. v. de dag, waarop hy zijn functie als gouverneur van Suriname neerlegt, .weer benoemd is tot ambtenaar buitenlandse dienst 2e kl. DAT van 9 tot 11 September in het Krelagehuis te Haarlem door de Ned. Dahliaver. een grote dahliatentoonstel ling met keuring zal worden gehouden. matie, hoewel de constitutie van Bonn niet voor bindend verklarende, er op ge zinspeeld heeft, eventueel een coalitie onder leiding van dr Adenauer te willen steunen. De bekende socialistische Frau Schoeder, plv. burgemeester van Berlijn, heeft aangedrongen op een coalitie tus sen de Christen-democraten en de so cialisten. Inderdaad vormen deze verre weg de grootste partijen, maar tussen beide staat het grote geschilpunt der „geleide economie" en van „rechts" ver neemt men dan ook geen bepaalde sug gesties in die richting. Wat dan, een sa mengaan van de ChristenDemocraten met de Liberalen? De heer Schumacher, de leider der so cialisten, is vertoornd. Volgens hem had den millioenen kiezers tegen hun eco nomische belangen gestemd. Het is echter vaststaand feit, dat de Christen-de mocraten niet alleen kunnen regeren. Op merkelijk is, dat van de aanvankeiyk sterk gevreesde en.tot uiting gekomen „nationalistische" neigingen, relatief wei nig is gebleken by het stemmen zelf. Nauwelijks tien procent immers heeft zich uitgesproken vóór uiterst rechtse partijen en „splinterpartijtjes". Eén der leden van Duitslands eerste parlement sinds 1933 is Adolf Ahrens, ex-gezagvoer- ran het beroemde Duitse passagiers schip, de „Bremen". Hij bracht de .Bremen" in 1941 door de geallieerde blokkade heen van Moermansk naar Duitsland. Adolf Ahrens vertegenwoor digt de Duitse party voorBremen! I (Zie vervolg op pag. 3) Let deze buigen. Zonderlinge manipulaties in een toch al duistere zaak WRAAKNEMING OP OUD-BURGEMEESTER VISSER In Amsterdam is verleden week ge arresteerd W. v. d. K., dde zichzelf W. Pleyzier noemde. Onder deze laatste naam stond hy bijv. bekend, toen werkzaam was bij de Perszuivering. Deze arrestatie houdt verband met de Haagse deviezen-zwendel, waarbij ook oud-burgemeester Visser en diens voor malige secretaris drs W. Bos betrokken ZUWij vernemen, dat tussen v. d. K. oud-burgemeester Visser een verre lie-relatie bestaat. In hoeverre v. d. K. ?h aan handelingen, die in strijd met de dieviezenibepalingen zijn, heeft schul dig gemaakt, is ons vooralsnog onbekend. Wel maakte hij meermalen naar het buitenland. Zo is met burgemeester Visser in Zwitserland geweest, waarna hij onderdook. Voor v. d. K., die als uiterst links be kend staat, zijn de desbetreffende rege ringsautoriteiten reeds in November van het vorige jaar gewaarschuwd, temeer daar hij' slordig in geldzaken was. Zo heeft hij verschillende bedragen van di verse mensen geleend, zonder een moge lijkheid te hebben, deze terug te betalen. Ook bij de garage van de ex-burge- meester van Den Haag heeft v. d. K. voor enige duizenden guldens schuld gemaakt. Hier was echter geen sprake van „lenen", doch het betrof tot op zekere hoogte een wraakneming. Het sohynt, dat v. d. K. bemoeienis heeft gehad met de benoe ming van mr Visser. Hem werd in ver band hiermee een leidinggevende functie bij de Amstel Brouwerij beloofd. Toen d. K. bemerkte, dat deze belofte niet gestand werd gedaan, nam hij wraak, door zijn auto te laten repareren en de kosten te laten bijschryven op de maand rekening van mr Visser. Ten tijde van de bezetting was v. d. K. ;n bekend en goed illegaal werker. Na de bevrijding vervulde hij betrekkelijk korte tijd de functie van economisch ad- ir bij de Rotterdamse P.RA. Tien personen gewond op Rotterdamse Boompjes Kalk golfde na aanryding stampvolle tram binnen Tien personen werden vanmorgen licht gewond doordat een vrachtauto met ge bluste kalk op de Boompjes te Rotterdam in botsing kwam met een stampvolle tram. De gehele voorkant van de tram werd vernield, een massa kalk stroomde naar binnen en bedolf de bestuurder en verschillende passagiers. Enige moesten naar ziekenhuizen worden vervoerd. In de tram ontstond paniek. Vele men sen liepen rond, met kalk besmeurd. Een man, die aan de Maaskant stond te vissen, snelde onmiddellijk toe. Omdat hij door een laag kalk moest baden, trok hij zijn pantalon uit en hielp zo de gewonden uit de tram dragen. De chauffeur van de vrachtauto werd met een andere inzittende onder kalk be dolven en men vreesde het ergste. Toen hij was gered, bleek hij maar licht ge wond. Het zou erger zijn geweest, als hij ongebluste kalk had vervoerd Auto en tram werden vernield. Het ongeluk schijnt te moeten worden geweten aan de chauffeur, die onwetend moet zijn geweest van een veranderde toestand voor het verkeer op die plek. KONINGIN ONTVING SULTAN VAN PONTIANAK Koningin Juliana heeft gistermiddag Z.H. Hamid II, sultan van Pontianak, op het Paleis Soestdijk in audiëntie ont vangen. Prof. Pootjes eindelijk gearresteerd Hilversumse politie moest wanden uit zyn huis breken. Gisteravond is de Hilversumse politie rin geslaagd de reeds lang gezochte professor Pootjes te arresteren. Hy werd gezocht wegens uitlokking van desertie- Reeds meermalen waren invallen in zijn woning gedaan, doch een uitgebreid alarmeringssysteem waarschuwde hem steeds. In het huis waren een aantal zorgvuldig gecamoufleerde schuilplaatsen de politie heeft verschillende wanden moeten wegbreken om de „professor" te vinden. IN WEST-BERLIJN EEN VOORRAAD VOOR 5 MAANDEN. De commandanten van de Westelijke sectoren van Berlijn hebben de ge meente-autoriteiten medegedeeld, dat zij voor 31 October, wanneer de operatie „luchtbrug" eindigt, genoeg steenkool en voedsel naar de stad zullen zenden om totale blokkade van vijf maanden te doorstaan. Ruth Nichols overleefde haar vijfde vliegtuigongeluk Britse trawler redde vele inzittenden van verongelukte Skymaster bij Ierland De Britse trawler „Stalberg" liep gisteren de haven van het Ierse Galway binnen met aan boord vele overlevenden van het ongeluk met de Transocean „Skymaster", waarover wy reeds gisteren meldden. Van de 58 inzittenden overleefden 51 mensen de ramp, vier doden konden worden geborgen, terwyl drie personen worden ver mist en zo goed als zeker zyn verdronken. Een matroos van de trawler, Davis, ver- bezat practisch alle records voor vrou- telde, hoe de bemanning van de „Stal berg" het toestel naar beneden komen. „Het toestel had alle landings- lichten aan, gleed langzaam boeg en streek neer op het water, alle lichten doofden daarop. We hoorden geen motorgeronk, toen het vliegtuig boven kwam. Het was te donker om onmid dellijk een reddingspoging te wagen, .aar ons schip bleef tot het aanbreken in de dag in de nabijheid." De meeste overlevenden brachten on geveer vier uur op reddingsvlotten door. De Ierse stoomboot „Lanahrone" bracht ook nog enkele slachtoffers aan land. De bekende aviatrice Ruth Nichols kwam ongedeerd te Galway aan land. Zij wist ïen noodluik te ontsnappen. De pi- is op een wereldtournée ten bate een kinderfonds en verloor alle ge gevens, die zy voor de Ver. Naties zamelt. Ruth Nichols heeft thans met deze ramp reeds haar vijfde vliegtuigon geluk oyerleefd. In begin van de derti- jaren stond zy in Amerika bekend als de eerste vrouw van de luchtvaart en Alan Kirk op bezoek bij Stalin De Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie, Alan Kirk, de opvolger var generaal Walter Bedell Smith, heeft gis teravond een beleefdheidsbezoek afge legd by Stalin. Het was de eerste ont moeting tussen de nieuwe Amerikaanse ambassadeur en de leider der Sowjet- Unie. Kirk, die voorheen ambassadeur Brussel was, kwam eind Juni in Mos- u aan. In herinnering wordt gebraoht. dat de nieuwe Britse ambassadeur, David Kelly, die kort vóór Kirk in Mos kou arriveerde. Stalin op 18 Juli j.l. ont moette. Ook diit werd een beleefdheids bezoek genoemd. Kirk werd naar het Kremlin vergezeld door Walworth Barbour, adviseur van de Amerikaanse ambassade, en de eerste se ns, George Morgan. Volgens Radio- Moskou was Wi9jinsky bij het onderhoud Men meent, dat de Amerikaans-Rus sische betrekkingen in algemene zin be sproken zyn. Kirk bracht van zijn be zoek telegrafisch verslag uit naar Wash ington. Pop van Shaw dankte bij nieuw stuk van G.B.S. Het lang verwachte stuk van Bernard Shaw „Buoyant Billions" is Zaterdag het eerst in het Malvern Festival Theatre te Londen ten tonele gebracht. De critici schrijven, dat de 93-jar. auteur og niets van zijn intellectuele schittering geestigheid verloren heeft. •Het stuk biedt stof voor een lang ge sprek over verschillende onderwerpen zoals socialisme, godsdienst, huwelyk en mathematica. Shaw was bij de première niet aan wezig, om van het applaus der toeschou- getuige te zijn, doch tot ieders vreugde haalde de hoofdrolvertolkster i het stuk, Frances Day, een sprekend Shaw gelijkende pop te voorschijn en Zy reisde thans als stewardess. Zoals gemeld is, moest de „Skymaster" een noodlanding maken, wegens benzine gebrek. De meeste inzittenden waren Italiaanse emigranten, die van Rome op weg waren naar Caracas in Venezuela. Zeven personen zijn om het leven geko men en deze mensen sprongen in zee, voordat men gelegenheid had gevonden de rubberboten op te blazen. En dit is de snelheidsmaniak Donald Campbell, die met zyn bootje, de Bluebird II, zal trachten het wereld- waterrecord te breken. Dat wil zeg gen: sneller dan 226.75 km per uur! Conducteur ainphibievaartuig verdronken Tydens pleziertochtje te Bergen aan Zee Gistermiddag is de 19-j. Amsterdammer F. van H., conducteur van een amphibie- vaartuig te Bergen aan Zee, over boord gevallen en verdronken. Dit vaartuig onderneemt dagelijks pleziertochtjes langs de kust. De conducteur liep langs de railing naar voren en greep de vlag- gemast, die afbrak, waarop de jongeman, die niet kon zwemmen, ongeveer 500 m uit de kust, in zee viel. De bestuurder van het vaartuig sprong hem onmiddel lijk na, maar toen de drenkeling zich in zijn angst aan de redder vastgreep, moest deze, om zelf niet te verdrinken, de drenkeling loslaten. Men slaagde er daar na niet in de jongeman te redden. Het stoffelijk overschot is met eb weggedre- 2n nog niet aangespoeld. WEERBERICHT KOELER Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enkele regenbuien. Matige en in het Noorden van het land vrij krach tige wind tussen West en Noord. Koeler. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag 17 Augustus: Zon op 5.26, onder 20.01 uur; maan op 22.42, onder 15.10 uur. 24 Augustus N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1