Ilieuwe fcitertit ÖTouranl Op slechts 18 van de 403 zetels zullen communisten zitten Hoesni Zaim en zijn premier als „tyrannen" doodgeschoten Wist U MAANDAG 15 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; f 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 789J HOOFDREDACTEURDr E. D1EMER CHEF-RED.: H W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcft is gfieMeoen myn bert in tcgfjeaspott" Op bezoek bij Platina-echtpaar Zie pag. 3 Rechts leidt in Wëst-Duitsland Meer clan éen derde deel der stemmen voor de Christen-democraten In West-Duitsland werden gisteren de verkiezingen gehouden voor het parlement van de nieuwe federale Republiek. Circa 75 procent van de 31 millioen kiesgerech tigden heeft zyn stem uitgebracht. Op vele plaatsen vonden incidenten plaats, die het karakter van botsingen aannamen in de Britse zone, tussen nieuwe uiterst rechtse partijen en de soc.-democraten. Er werd geschoten en vergaderingen werden verstoord. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Duitsland was het ook aan de gevangenen, die in vóór-arrest waren, toegestaan hun stem uit te brengen en voor degenen, die op reis waren had men stembureaux ingericht op de spoorweg stations. Het rijverbod voor Duitse automobielen was speciaal voor de verkiezings dag opgeheven en het was dan ook zeer druk op de wegen, waar velen tevens een plezierritje maakten naar strand, bos en heide. De Christen-Democraten hebben met een neuslengte de wedren om de plaats van grootste partij in het eerste parlement van de nieuwe West-Duitse republiek gewonnen. Zij worden op de voet gevolgd door de Sociaal-Democraten, terwijl de communisten slechts 18 zetels ver wierven op een totaal van. 403 zetels. Volgens de voorlopige algemene uit slagen hebben Zondag 7.305.241 West- Duitse kiezers hun stem uitgebracht op de Christelijk Democratische Partij, tegen 6.869.991 op de sociaal-democraten. De communistische partij is in stemmen- aantal sterk achteruitgegaan. Slechts één op de 19 Duitsers stemden op deze De voorlopige zetelverdeling is volgt: Christen-democraten 139, Sociaal- Democraten 131, Vrije Democraten Communisten 18, Duitse Partij 17, Beierse Partij 16, Economische Reconstructie- partij 11, Katholieke Centrumpartij 10, Duitse Rechtse Partij 5, Zuidsleeswijks Verbond 1, Onafhankelijken 3. Totaal: 403 zetels. Van het totaal aantal zetels worden ei 240 toegewezen bij directe verkiezing er de rest, volgens een systeem van even redige vertegenwoordiging, middels stem ming op partijlijsten. Behalve de comrm nistische leider, Max Re imam, die te Dor mund een zware nederlaag leed, hebben de meeste der vooraanstaande partij leiders bij directe verkiezing een zetel verkregen. Adenauer, leider der Christen Democraten, werd te Bonn, Schumacher, de man van de Sociaal-Democraten, te Hannover gekozen, en eveneens Carlo Schmid, de leider der soc.-democraten in de constitutionele vergadering van Bonn, alsmede Jakob Kaiser, voormalig leider der Christen-Democraten in de Russische zóne en dr Ludwig Erhard. Dr Hermann Puender, de Christelijk- Democratische bizonale bestuurder ver klaarde, dat zijn partij thans de verant woordelijkheid draaagt voor de vertegen woordiging van Duitsland bij de bespre kingen over de Europese samenwerking. De voorlopige eindcijfers zijn volgens Reuter: Christelijk-Democraten 7.305.241. Sociaal-Democraten 6 869.991, Vrije De mocraten 2.802.388, Communisten 1.353.579. Beierse Partij 977.150, Duitse partij 842.590. Centrum-partij 726.941, Economische We deropbouw Partij 687.226, Duitse rechtse partij 412 031. Zu.d-Sleeswijkse Vereni ging 75.387, Radicaal-S:r.alisten 206.032 Onafhankelijke en kn-e plaatselijke groepen 1.226.109 stemman Geen verschil tussen Hitier en Schumacher! De „terreur"-actie der Communisten heeft dus bij deze verkiezingsstrijd succes opgeleverd. Reimann, de W.-Duitse Vliegtuigje maakte rare capriolen op Schiphol Beide inzittenden ongedeerd; toestel ernstig beschadigd. Een Belgisch vliegtuigje heeft gister morgen na een aantal vreemde caprio len op Schiphol een noodlanding ge maakt, waarbij het toestel ernstig werd beschadigd, doch de beide inzittenden met de schrik vrijkwamen. Het tweemotorig toestel van de Bel gium Air Service, komende uit Stavan- ger en op weg naar Brussel, wilde Schiphol een noodlanding maken, daar boven Schiphol een dichte mist hing, trachtte het op Eelde aan de grond te komen, maar ook dat lukte niet. Het zette toen weer koers naar Schiphol en door gebrek aan benzine kon het toen niet langer in de lucht blijven. Tenge volge van 't nog steeds slechte zicht pikte het toestel bij zijn landingspogingen een ladder mee. welke tegen het stations gebouw stond, wipte juist over enkele toestellen, welke op het platform ston- ren, heen, raakte een lantaarnpaal, scheerde net over- het dak van het sta tionsgebouw en kwam tenslotte terecht op een oude keet. Met een gebroken vleugeltip, een verloffen landingsgestel en beschadigde schroeven kwam het toe stel eindelijk aan de grond. De lading van het toestel, 800 kg kreeft, werd ov geladen in een toestel van de Sabena. Koning Leopold nodigde Eyskens uit Koning Leopold heeft de nieuwe Belgi sche premier, Gaston Eyskens, uitgeno digd voor een onderhoud in Zwitserland Eyskens heeft geantwoord, dat hij deze uitnodiging niet kan aanvaarden, voor dat zijn coalitieregering een vertrou wensvotum van het parlement heeft ontvangen. TWEE VRACHTSCHEPEN WORDEN PASSAGIERSSCHIP De twee snelle vrachtschepen „Peri cles" en „Socrates" van de K.N.S.M., beide motorschepen van bijna 5000 ton d.w. zullen tot passagiersschepen worden verbouwd. Aan het eind van de lopende reis zullen uit de vaart worden geno men. In het voorjaar van 1950 hoopt de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te X'dam de schepen gereed te hebben met een accommodatie van 153 passagiers. De productie van N V. Electro Zuur- en Waterstoffabriek te Amsterdam, is met 20 pet gestegen. De verhoogde ko- lenprijs was zeer ernstig voor het bedrijf, doch kon gedeeltelijk worden opgevan gen- Het exploitatiesaldo was f 1 min., de nettowijist f276.676 (f331.588), voorge steld wordt 8 pet (714) dvidend. De resultaten van de eerste maanden van «üt jaar waren zeer bevredigend. communist endeider. moest te Recbling- hausen in het Roergebied, waar hij een menigte van 7000 personen toesprak, zijn redevoering staken, omdat in de zaal een traaiigasbom .geworpen werd. De politie stelde een grondig onderzoek in, maar de dader werd niet gevonden. In Darmstadt in de Russische zóne werd een Russische v-lag verwijderd van een kiesbureau. Door de uiterst Rechtse partijen in Noord- Duitsland werd aangespoord tot lijdelijk verzet tegen de verkiezingen. In Heidel- berg werden op de muren aanplakbiljet ten bevestigd met levensgrote foto's waarop Hitler en Schumacher in oratori sche pose naast elkaar stonden. Het onder schrift luidde: „Wat is nog het verschil bussen beiden?" In Hamburg, Flensburg bij de Deense grens, en vele plaatsen in het Roergebied kwam het tot hevige vechtpartijen. Te Frankfort moesten 180.000 stembiljetten Zondagochtend met de meeste spoed her drukt worden, omdat de naam van der candidaten verkeerd gespeld was vluchtelingen uit de voormalige Duitse Oostelijke gebieden waren in zeer grote getale ter stembus gegaan. Karl Arnold, de premier van Noordrijn-Westfalen, ver klaarde, dat als hij over het gezag der bezettingsautoriteiten beschikte, hij on middellijk Karl Remer zou arresteren en diens uiterst rechtse partij „Duitse rechtse partij" ontbinden. Resultaat: consolidatie van de binnen landse Duitse politiek. De nieuwe Bonds dag zal 7 September -te Bonn bijeenkomen en het ligt voor de hand, dat dr Adenauer kabinetsformateur wordt. In een glanzende auto zaten Beatrix i Irene naar het concours-hippique kijken. Het oudste Prinsesje no teerde ijverig de verrichtingen van de rijders. „Hallo. Trix, lusten jullie een paar perziken" zei ineens een stem en ■ast keken de Koninklijke toe- schouwertjes op. „Nou, wat graag" Prinses Beatrix en ook Irene en de vriendinnetjes veerden op, want het was warm en dan is zoiets altijd wel kom. „Maar dan moeten jullie me één ding beloven" zei de man, die het aanbod gedaan had „dat ik straks een plaatje van jullie mag maken". „O, dat is best", zei Beatrix. „Maar laten we dan een plekje opzoeken, waar niet zoveel mensen zijn, dat is veel leuker". Even later smulden Beatrix, Irene en dq vriendinnetjes van de perziken. Zij waren zó verdiept in hun smul partij, dat ze vergaten naar het con cours te kijken. „Was dat een foutloos parcours?" informeerde Beatrix tussen twee happen door aan de fotograaf. Een van de meisjes haaldelater patates frites, want door hadden de Prinsesjes trek in. Die hadden ze nog nooit geproefdToen stapten zij de wagen uit. En op een rustig plekje maakte onze fotograaf deze kiek.... Twee Slowaakse bisschoppen gisteren gewijd Politie bewaakte nil3 toegangswegen naar Trnava. De Tsjechoslowaakse politie heeft alle wegen afgezet naar het Slowaakse stadje Trnava, waarheen tienduizend Rooms- Ka tholieken stroomden om de bisschops wijding bij te wonen van mgr. Lazik mgr. Pobozny. Zoals bekend is, werden beide bisschoppen benoemd zonder dat de Tsjechoslowaakse regering hiervan in kennis was gesteld. De mensen, die zich gisteren naar Trnava begaven, moesten aan de gewapende politieposten hun naam opgeven. Ook passeerden een aartsbisschop, negen bisschoppen en an dere hoge geestelijken de controleposten. Behalve aartsbisschop Beran en de 82- jarige bisschop Kralove, was het gehele Tsjechoslowaakse episcopaat aanwezig. Volgens kerkelijke kringen, kon mgr. Beran zijn paleis niet verlaten, omdat hij voortdurend bewaakt wordt. H.M. de Koningin dankt bevolking Voor belangstelling t.g.v. koperen huwelijksfeest De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland mocht van H.M. de Koningin een eigenhandig schrijven ontvangen, waarin Zij zijn tussenkomst verzoekt om. aan de be volking van deze provincie de harte lijke dank van het Koninklijk Paar over te brengen voor de ter gelegenheid van Hun koperen huwelijksfeest ont vangen gelukwensen. Door de talloze blijken van belangstelling is het Hare Majesteit en de Prins der Nederlan den niet mogelijk tot ieder een per soonlijk woord van dank te richten. Engeland, België en Nederland van blaam gezuiverd „Geen onbehoorlijk gedrag" met lood en aluminium. De ECA heeft officieel Engeland, Bel ie en Nederland gezuiverd van le beschuldiging, dat zij zich „onbe hoorlijk hebben gedragen", door in de afgelopen winter aluminium- en lood- afval te exporteren, terwijl zij voor Marshall-geld het zuivere metaal im porteerden. Een speciale commissie van onderzoek heeft gerapporteerd, dat er niets onbehoorlijks is gebeurd, maar dringt er op aan, om de import te be perken en zoveel mogelijk van de afval stoffen zelf weer te gebruken. i DROOGTE VEROORZAAKT TYPHUS EN BOSBRANDEN IN FRANKRIJK. De droogte in Frankrijk heeft geleid tot het uitbreken van typhus. De ziekte heeft gelukkig nog geen epidemische omvang. Tussen Bordeaux en de Spaanse grens is grote schade aangericht door hevige bosbranden. Herbert Hoover kreeg hartaanval in de trein Herbert Hoover, de vroegere president der Ver. Staten, is Zaterdag ernstig ziek geworden, tijdens een treinreis van San Francisco naar New York. De trein stond 20 minuten stil te Elko (Nevada), waar een dokter is ingestapt om Hoover te behandelen. Te Ogden (Utah) stond een ziekenauto gereed, die de ex-president naar het ziekenhuis vervoerde Op zijn 75ste verjaardag, die Hoover vorige week vierde, heeft hij, zoals gemeld werd, nog een belangrijke redevoering gehouden. Het onderzoek wees uit, dat Hoover in de treim een ernstige hartaanval had ge kregen. Hipolito J. Paz Jr opvolger Juan Bramuglia Tussen minister en ambassadeur dreigde President Peron van Argentinië heeft het ontslag van dr Juan Bramuglia als Argentijns minister van Buitenlandse Zaken aanvaard en dr Hipolito Jesus Paz Jr. als zijn opvolger benoemd. Bra- muglia's precaire gezondheidstoestand wordt als reden opgegeven. In Buenos Aires ging het gerucht, dat Jerinimo Remorino, de Argentijnse ambassadeur te Washington, Bramuglia tot een duel heeft uitgedaagd, omdat deze hem zou hebben beledigd. Het duel zal echter geen door gang vinden. Paz is professor in de rechtswetenschappen, 38 jaar oud, ge huwd en heeft acht kinderen. „HOOG" BEZOEK Een ongeveer 18-jarige jongeman stapte een klein Rotterdams hotelletje binnen. Hij had zijn vacantie in EnQk- land doorgebracht, woonde in Duits land, had de treinaansluiting gerflist en vroeg om logies. Maar het hotel was vol en men voelde er xveinigfvoor de jonge Duitser te helpen, te Ém waar hij slechts f 3.50 aan Hollands geld op zak had. Hij zag er Ichter goed gekleed uit en was zeer voorko mend in zijn optreden en toén hij bleef aanhouden, werd beslofen dat de jongen dan maar ergens op, zolder moest slapen Blij met deze oplossing bestelde de Duitser een kop koffie en raakte gesprek met de hotelhoudster, die hem vertelde van de ellende, die de Duï sers in de oorlog hebben gebracht. De gast antwoordde, dat hij toen te jong was om alles te begrijpen en dat hij voor journalist studeerde. Menig uurtje verstreek en het was al uur in de nacht geworden, toen jongen ter ruste wou gaan. Eerst werd hem echter nog het gastenboek ter te kening voorgelegd. Karl Christian von Lippe Biester- feld kwam er te staan. De hotel houdster verschoot van kleur. „Maar mijnheer, bent U dan (tot dan had ze jij gezegd) familie van onze Prins?" bracht ze er stamelend uit. „Inderdaad, ik ben een volle neef van hem". Het paspoort bevestigde het. Helaas was het op dat moment wel een beetje laat een betere slaapgelegenheid in orde te brengen, die meer in overeen stemming was met de Prinselijke waardigheid. Zo kon het gebeuren, dat een neef van Z.K.H. Prins Bernhard die nacht op de zolder van een Rotterdams ho telletje sliep. Trouwens, hij heeft er ook maar drie gulden vijftig voor be taald. Amerikaanse Skymaster bij Ierland in zee gestort Een Amerikaanse Skymaster van de Transocean Airlines is vanmorgen met 58 inzittenden bij het Ierse vliegveld Shannon' in zee gestort. Vijf en vijftig overlevenden, w.o. de bekende Ameri kaanse pilote Ruth Nichols, konden door een vissersboot worden gered. Een vliegramp bij Bojaca in Columbia had ernstiger gevolgen. Een DC-3 stortte daar neer en 32 mensen kwamen daar het leven. Flinterraan vanmiddag de lucht in Majoor Flinterman zou hedenmiddag tussen vier en half zeven zijn aangekon digde poging doen, het Nederlandse hoogterecord voor vliegtuigen te verbe teren. Hij zou opstijgen van het vlieg veld Leeuwarden. Margaret Mitchell kwam bij kennis Margaret Mitchell, de schrijfster n „Gone with the Wind", die Don-derdag avond ernstig gewond werd bij een auto- ongeluk in Atlanta (Georgia), is Zater dag tot bewustzijn gekomen. De artsen hopen, dat zij de meest kritieke periode te boven is gekomen. De bestuurder de auto, een taxi-chauffeur, is wegens dronkenschap aangehouden. Margaret Mitchell is 43 jaar oud.. MEISJE TUSSEN DE PIEREN VAN IJMUIDEN VERDRONKEN Het achtjarige meisje Betsie van Laan uit IJmuiden is Zaterdag bij het spelen op de Zuiderstrekdam in het water tus sen de pieren geraakt en verdronken Twee uur later werd het lijkje opge- Nieuwe staatsgreep in Syrië De Syrische kolonel, Hoesni Zaim, de „Man van Damascus", die in Maart door een staatsgreep de macht in handen nam en zyn land wenste te hervormen, werd Zondagmorgen door de kogel om het leven gebracht. Zyn minister-president, dr Mohsen Barazi, onderging een zelfde lot. Deze executie werd uitgevoerd door de „leiders" van een contra-revolutie, w.o. kolonel Hennawi, die door middel van een Oorlogsraad een serie communiqué's heeft uitgegeven, waarin Hoesni Zaim wordt gediskwalificeerd als „tyran". volk tegen de onderdrukking van het bestaande bewind begon te morren en hij thans naar een constutionele „demo cratische" regering streeft. Men achtte het te Londen nog te vroeg om te beoor delen, in hoeverre de gebeurtenissen van heden de verhoudingen in het Midden- Oosten zullen beïnvloeden, in ieder geval zeker de conferentie der Arabische Liga, die deze weelc te Cairo gehouden wordt. Inmiddels heeft Hasjhem Atassi Pasja, ex-president van Syrië, de opdracht tot samenstelling van een nieuwe coalitie regering aanvaard. Er zyn reeds beslui ten genomen ter opheffing van Zaims decreten. Voor geheel Syrië is de „avond klok" afgekondigd. Koning Faroek van Egypte heeft een hofrouw van drie dagen ingesteld. Jammerde vóór het vuurpeloton Zalm zou, naar verluidt, de officier, die de lijfwacht van Zaim buiten gevecht stelde, 3000 pond sterling aangeboden hebben voor zyn ontsnapping Hy zou echter gestuit zyn op het volgende ant woord: „Deze som is te goedkoop voor een verrader." Barazi, de premier, werd het eerst terechtgesteld. Volgens het Reuter- be-richt weende en jammerde hij vóór het vuurpeloton, niettegenstaande Zaim hem smeekte... om kalm te blijven! Vrijheid, gelijkheid en broederschap Hoesni Zaim, de man, die zichzelf leider van Syrië maakte door een staatsgreep en thans op zyn beurt het slachtoffer geworden is van een revolutie tegen zyn regiem. Deze staatsgreep ging als volgt zijn werk: In de nacht omsingelden m schappen, die in drie pantserwagens gearriveerd waren, de particuliere ning van de President. Een hooggeplaatst officier drong met geweld het huis bin nen, nadat schoten gelost waren op de lijfgarde van de President. Hoesni Zaim en de premier Barazi werden gearres teerd. De „hoge oorlogsraad", door de „tweede man van Damascus" gecreëerd, veroordeelde beiden ter dood en dit snelle vonnis werd onmiddellijk in het fort Mezza bij Damascus voltrokken. De beschuldigingen, geuit tegen Hoesni Zaim, komen neer op misbruik van zag, verkwisting van staatsgelden, ten-vervalsing etc., waarom het land dan maar van deze „tyran" moest den bevrijd. Alle demonstraties werden verboden en regeringsfunctionavii kregen bevel in functie te blyven op straffe van ontslag. Wij herinneren er aan, dat Hoesni Zaim op grond van een nationaal refe rendum later tot President verkozen werd en dr Barazi, voormalig gezant i: Egypte en Saoedi Arabië tot premier benoemd. Hy was 52 jaar oud, gehuwd had geen kinderen. Hij heeft nog diend in het Turkse leger en streed tij dens de laatste oorlog aan de zijde der „Vichy-Fransen". Belangrijk is, Hoesni Zaim nog onlangs had toege stemd in de aanleg van een Amerikaanse buisleiding uit Arabië door Syrië, nadat vorige Syrische regeringen hun toestem ming hiervoor hadden geweigerd. Hy droomde ervan, Syrië tot het leidende land in de Levant te maken met zich zelf als stuwende kracht in de Arabische Liga. Vanzelfsprekend, dat Irak en Transjordanië dan ook met groot wan trouwen tegenover hem stonden. Het Syrische leger werd door Hoesni Zaim geheel opnieuw opgeleid en georgani seerd. Reuter voegt er nog aan toe, dat een aantal officieren en burgers van Zaim's bestuur werd gearresteerd, zoals Ibrahim Hoesseini, het hoofd der mili taire politie en Nazir Fansa, de zwager Hoesni, die in Maart j.I. aan de staatsgreep deelnam. Reeds wordt een burgerlyke regering voorbereid en als ive premier wordt Akram Hoesani emd. Tekenen wijzen er op, dat de contra-revolutie niet onder buitenlandse invloed werd opgezet. De nieuwe macht hebber, de 55-jarige kolonel Hennawi heeft verklaard, dat tot de „coup" werd besloten, omdat de meerderheid van het DAT lt.-gen. C. Giebel Zaterdag de vliegfeesten van de Nat. Luchtvaart- school op het Hilversumse vliegveld be zocht, welke door pl.m. 10.000 toeschou wers werden bijgewoond. DAT B. en W. van A'dam de bouw van 790 beneden- en bovenwoningen (montagebouwsysteem DotremontTen Bosch) en 6 winkels (duplexwoningen) in het tuindorp Frankendael hebben ge gund aan Van Rossum's aannemersbe drijf te Utrecht. DAT in September te Scheveningen. 'dam. R'dam en Utrecht weer shows 3ora luxe schoeisel worden gehouden. DAT het nieuwe m.s. „Lacra" van het Mublo-scheepvaartbedrijf te R'dam, een omgebouwd landingsvaartuig, dat er aan spraak op maakt de grootste kustvaar der te zijn (497 brt-, laadvermogen 1200 Zaterdag een geslaagde proeftocht heeft gemaakt. DAT op 25 Aug. t.g.v. het 350-j. be staan van Oude-Pekela, aldaar een leger- dag wordt gehouden. DAT mevr. Ank v. d. Moer m.i.v. 1 September als lerares toneelspel verbon den zal zijn aan de A'damse toneelschool. DAT het oorlogsmuseum Overloon dezer dagen de 50.000ste bezoeker no teerde. DAT in Friesland het zandgrondge- bied, de steden, de bouwstreek en de weidestreek resp. 37. 25. 22 en 11 werk lozen per 1000 van de mannelijke be roepsbevolking hebben. DAT het bij Schiermonnikoog ge strande Finse jacht „Aloha Ess", eerst nagezien moet worden alvorens de drie opvarenden de reis iaar Engeland kun nen voortzetten. DAT te Assen, 52 j. oud, is overleden P. J. Duinkerken, lid van Ged. Staten van Drenthe, voorz. van het gewest Drenthe van de PvdA en oud-directeur van Nederlands Volksherstel. DAT de Engelse amateur-goochelaar Willane, winnaar van het int. goochel- congres te Lausanne ('48) op Schiphol is gearriveerd om deze week deel te nemen aan het int. goochelcongres te DAT het gemeentebestuur van Leeu warden een commissie heeft ingesteld om ook aldaar tot een tbc-vrije markt te komen. DAT van 2031 Aug, in het Lyceum te Zaandam een grote aquariumtentoon- stelling wordt gehouden. DAT kapt. B. Brouwer van het dir.- gen. van Scheepvaart morgenavond om kwart voor acht over H'sum I een cau serie zal houden over de „Wet buiten gewoon pensioen" (belangrijk voor na bestaanden van in de oorlog omgekomen zeevarenden). DAT na de gerezen moeilijkheden in de Wereld Federalisten Beweging het congres zo spoedig mogelijk bijeenkomt om voorstellen tot reorganisatie en her vatting der propaganda te bespreken. DAT na een landing van een KLM Convair op het vliegveld Zuid-Limburg, waar onlangs de eerste startbaan ge reed kwam, dit terrein als internatio nale uitwijkhaven geschikt is bevonden. DAT gisterochtend de Ned. kustvaar der Antares tijdens heiig weer met een lading kolen op de Noorderhaaksgron- den bij Den Helder is gestrand, doch zonder schade gisteravond door de sleep boot Hector van Wijsmuller is vlot ge sleept DAT IJ. Pars, dir. van de gevange nissen te Roermond, m.i.v. 1 September is benoemd tot dir. van de R.W.I. te Ampsen (bij Lochem). DAT het 7-j. knaapje A. v. O., die de zwemkunst niet machtig was. by het baden in het A'damRijnkanaal te Utrecht, is verdronken. DAT op 1 September te A'dam in vei ling worden aangeboden 3611 hele en 30 halve kisten Javathee en 1140 kisten Sumatrathee, directe aanvoer. DAT elf muziekcorpsen deelnamen aan het te Doetinchem gehouden derde be- drijfsfestival, o.a. Sierkan's harmonie te Den Haag en de harmoniekapel van Calvé te Delft Vergeef ons, dat we deze leus der revolutie schrijven boven het hoofd van de grote v r y h e i d sstrijder V/inston Churchill, die hier in Straats burg het V-teken brengt. En of i?i de Palacestraat 10 te Scheveningen achter het bordje „Delegatie Re- poeblik Indonesia" op eerlijke wijze naar gelijkheid wordt gestreefd, zullen we ons niet uitlaten. Vast dat U de broederschap in de meest letterlijke zin van het woord kunt aantreffen op het Scheveningse gezinsstranrL..,.. Bij het Kurhaus in Scheveningen werden Zaterdag door de Noord en Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij demonstraties gehouden met medewerking van een vlieg tuig. Vanaf de boulevard werd het schouwspel door duizenden gade geslagen. Het Kamerdebat Morgen komt de Tweede Kamer bijeen voor het debat over Indonesië. Aan hangers van de regeringspolitiek vinden, dat dit debat geen voorrang moet hebben. Nederland en Indonesië, zo is hun me ning. moeten geruisloos naar de Ronde Tafel Conferentie toe glijden. Zelf zijn wij van oordeel, dat er niet de minste reden is om van het Kamerdebat af te zien. En dit is minder dan ooit het geval ma hetgeen Critchley, het Australische lid van de Uno-commissie voor Indonesië, gisteren bij zijn aiainkomst op Schiphol heeft verklaard. Zoals men weet, is door de Regerin® beloofd, dat een Kamerdebat zou kunnen worden gehouden, voordat de Ronde Tafel Conferentie bijeenkwam. Aanhan gers van de regeringspolitiek wisten ons te vertellen, dat dit Kamerdebat de func tie zou hebben van een laatste station voor de R.T.C. Tijdens dit Kamerdebat zou geconstateerd kunnen worden, of de order tot het staken van het vuren in belangrijke mate was uitgevoerd en of het sein voor de R.T.C. op veilig kon worden gezet. Met andere woorden: Eerst nakoming van de order tot het staken van vuren en vervolgens de Ronde Tafel Conferentie. Maar Critchley keert de volgorde pre cies om. Hij beweert, dat het opvolgen van de order tot het staken van vuren in sterke mate afhankelijk is van de snel heid, waramee de R.T.C. haar program afwerkt. Dus Nederland moet maar snel de souvereiniteit overdragen en misschien komt het dan met het staken van het vuren ook wel in orde. Deze uitlating illustreert nog eens het dieptepunt, waarin we zijn beland. Bij een R.T.C. na het staken van het vuren was tenminste nog iets van een schijn van een betamelijke gang van zaken gered. Maar ook deze laatste schijn mag Nederland blijkbaar niet behouden. Het is alles wel diep, diep beschamend. We begrijpen het begeren van sommigen om het Kamerdebat weg te moffelen. Maar dit debat is noodzakelijker dan ooit. Aanzoeken Wanneer straks de Septembermaand in het land is, zullen in alle gemeen ten de nieuwe gemeenteraden bijeen komen en hun eerste werk zal zyn, wet houders te kiezen. Dit is ook de commu nisten bekend. Zij maken thans geen deel uit van de colleges. Ook de socialisten waren, zij het laat, tot de overtuiging gekomen, dat communisten geen wet houders behoren te zijn. Hevig tegen sputterend werden de communisten toen uit de colleges verwijderd. Thans echter doen de communisten hier en daar weer pogingen, in de collges te worden opgenomen. Zij zoeken daartoe toenadering tot de socialisten. Wij moeten afwachten, hoe de socialisten op die aan zoeken zullen reageren. Het heeft lang geduurd, voordat zij in zagen, dat communisten geen wethouders behoren te zijn. Aan die ongeschiktheid is nog niets veranderd, ook al hebben de communisten nu gedurende enige tyd geen nieuw land in Europa overweldigd. Van karakter is het communisme nog niets veranderd. Waarom de communisten het dan toch proberen, is duidelijk. Zy nemen aan, dat door de laatste verkiezingen de Partij van de Arbeid zelf is veranderd. Linkser is geworden en meer is gaan lijken op de oude S.D.A.P. In het belang van Nederland moeten we hopen, dat het inzicht door de P.v.d.A. laat verworven, dat de communisten niet voor wethouderszetels in aanmerking kunnen komen, nog even scherp is. Quirino, de Philippijnse president, is uit Washington naar Manilla ver trokken. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenav. verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Overdag droog en overwegend zon nig weer met ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zwakke en af en toe matige wind uit uiteenlopende rich tingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 16 Augustus: Zon op 5.24, on der 20 03 uur; maan op 22.20. onder 13-M LJC,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1