In Straatsburg zijn de naambordjes der straten afneembaar... Ger. Oecum. Synode nog steeds niet erg op dreef 5 ZATERDAG 13 AUGUSTUS» i»4U Bastion van West-Europa Er gingen 120 kisten van Brabant naar Frankrijk (Van een onzer verslaggevers.) „Mort pour la France"JVIort pour la France". Mèt 120 namen het enige dat te horen was op dat ontroerende ogen blik, gistermiddag in Roosendaal. Het dodenappèl weerklonk. Toen de Franse luitenant Bardelot de laatste naam ha afgeroepen en de kapitein VVattiemes di Loges voor de honderdtwintigste maal „Mort pour la France" had gezegd, zette de Koninklijke Militaire Kapel Marseillaise in. En begon de stoet de 1 weg naar Frankrijk Vele militaire en burgerlijke autori teiten (vice-admiraal Rost van Tonnin gen voor het Koninklijk Huis, de gene raals Kruis, Winkelman en Oudendijk, de generaal-majoor De Bruyne, com mandant corps Mariniers, mr J. Visser van Buitenl. Zaken, ambassadeurs en attaohé's en commissarissen der Koningin) zijn er gisteren getuige van .geweest, hoe de stoffelijke resten van 120 gevallen Franse militairen, die in ons land werden begraven, zijn overgedrageh aan de Franse regering, om in ,,la patrie" te worden herbegraven. De kisten wer den op open auto's vervoerd. Langs de weg stonden duizenden Nederlandse militairen Onder zachte muziek hechtten de autoriteiten kransen aan de wagens: •vice-adm. Rost van Tonningen voor het Koninklijk Huis, de heer Du Poin Taviece voor de Franse regering en ook vertegenwoordigers van andere landen. Opnieuw zag men de verbondenheid der geallieerden, die ook tezamen optrokken tegen de aanvaller'. Toen begon het dodenappèl FINS JACHT STRANDDE BIJ SCHIERMONNIKOOG. Gisteravond is het Finse motorzeil jacht ..Aloha Ess", op weg van Helsinki •naar Engeland, op Schiermonnikoog op het strand gelopen. De opvarenden, een dame en twee heren, zijn door de red dingboot Johan de Witt aan land ge bracht. Het jacht, dat 5.5 ton meet, is later vlot gesleept. Vandaag zou de schip per, Hans Oskerson. de reis naar Enge land voortzetten. De drie Finnen wil len het schip daar verkopen en met het geld naar Australië gaan. CRITIEK OP CRIPPS Een commissie van het Britse parle ment, waarin alle partijen zijn vertegen woordigd. heeft een drieledige aanval ge daan op het financiële - beleid der La- bour-regering. Een stad uit een periode, toen de tegenstellingen niet zo groot waren (Van een onzer verslaggevers) Wat u van Straatsburg het eerst opvalt is de kleur. De stad is rood. Rood als de rotsen, waaruit de Vogezen zijn opgebouwd, het gebergte waar uw trein, komend van Luxemburg, zich zwaar stomend en hijgend doorgeworsteld heeft. De huizen zijn rood en het plaveisel van de straten. De kathedraal, die, met éért piek, hoog boven alles uitsteekt en de stulpen in de achterbuurten, die zo als decor zouden kunnen dienen in een opera. In een Duitse opera wel te verstaan. het niet bij de grote schoonheid van de stad, die een juweel van middeleeuwse architectuur is. Een stad uit Vreemd Deze Franse stad is zó dikwijls tus- n Parijs en Berlijn verwisseld en heeft zoveel jaren onder Duits beheer gestaan, dat het werkelijk geen wonder is, er behalve die rode kleur, allerlei andere, politieke-, culturele tinten aan te tref fen, die aan het zéér recente verleden herinneren. Wel is waar wappert de tricolore op het paleis van de perfect, maar diens kamerbewaarder vertelt, niet zonder af schuw, dat vijf jaar geleden het haken kruis van „Gauleiter" Wagner aan die zelfde stang te zien was. „Hjj is hier in Straatsburg gefusilleerd." De waardin uit het restaurant Schnokeloch ging op een Duitse school, haar zoon bezocht een Franse, want hij werd na 1918 geboren, en haar klein- werd, tijdens de bezetting in het Duits onderricht, maar volgt nu weer Franse lessen. En zoals het met de men ging, ondervonden het de straataan duidingen, waarvan een politieagent vertelde, dat men ze „afneembaar" had gemaakt, om ze bij een volgende ver wisseling van heerser opnieuw te kun nen ver-Duitsen of ver-Fransen, al naar. gewenst zal worden. Het is de wrange I wille humor van mensen, die het ene jaar niet weten tot welke nationaliteit zij het volgende jaar zullen behoren. In de protestantse Thomasklrche (let op dat kirche), waarin een monument opgericht voor Maarschalk Maurits a Saksen om de verdiensten, die hij ar de Franse koning had, leest U op deur: „Nicht drlicken, schliesst von selbst" en in de avond komt uit de kathedraal het gezang van vrouwen, die er bidden gaan: „Gegrüszet seist du Maria, Der Herr 1st mit dir, du Gebe- nedeiete unter den Weibern" Duitse huizen en typisch Franse bouwstijlen vindt U er door elkaar even als opschriften op de wijnhuizen: in het Frans en in het Duits. Er zijn zeven „Rooms-Katholieke, zes Evangelische, één Reformlerte Kirche en één Eglise Réformé. Maar al deze tegenstellingen vallen ln Australiës Indonesisclie politiek kan spoedig veranderen De Arbeidersregering heeft maar een klein stootje nodig (Van onze correspondent.) Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit; ook in Australië. De gemiddelde Australiër met zijn twee grote liefhebberijen: gokken en politiek; is al d'rük~'döèiïde/de kansen'te Öepélëti en dë' uitslag' vast te stellenvan de ver kiezingen, die in de herfst gehouden moeten worden- Niettemin moet het eerst nog herfst worden, voordat het vijfde werelddeel zijn oordeel kan vellen over het beleid van Chifley. Een ommezwaai van vijf percent, zo menen de liberalen, Is ruimschoots voldoende om Labour ten val te brengen, hetgeen zowel in het binnenlandse als in het buitenlandse beleid van Australië ingrijpende veran deringen zou veroorzaken. Het gaat om vijf procent Het huidige Federale Parlement be- «taat uit 74 leden en een lid zonder «temrecht. Het nieuwe Federale Huis krijgt 120 leden en twee leden zonder stemrecht. Men kiest dus niet alleen voor de her nieuwing van het Huis, doch eveneens Voor de uitbreiding. De meningen over de uitslag zijn sterk verdeeld, ook hier voorspelt ieder vogeltje zoals het gebekt is en de werke lijk tot oordelen bevoegde personen wagen het nog niet zich uit,te laten over het stembusresultaat. Reeds sedert 1941 wordt het „sunny continent" geregeerd door Labour, die overigens slechts steunt op een geringe meerderheid- Men beweert nu in het kamp der oppositie (de Liberale Partij en de Boerenpartij), dat Labour de laatste twee jaar heel wat aanhangers heeft verloren door de te ver doorge dreven nationalisatie-politiek enerzijds, de plannen tot naasting der particuliere banken in het bijzonder, waarop men dan ook spoedig weer terug kwam. Ook de diverse stakingsgolven en de te grote macht der vakorganisatie, die voor een deel onder scherp rode (communistische) invloed staan, heeft Labour geen goed gedaan. Verder heeft de venijnige en soms gerechtvaardigde critiek op het immigratiebeleid van Callwell Labour aanhangers gekost, want in dit opzicht heeft Callwell zijn capaciteiten over schat. Terwijl men in Canberra nl. aan de ene kant steeds maar beweert, dat de bevolking zo snel mogelijk moet Worden versterkt tot 20.000.000 inwoners, welk aantal noodzakelijk zou zijn om: het werelddeel te kunnen „verdedigen" (1) en de natuurlijke rijkdommen te ontginnen (2) is tot nog toe de immi gratie vastgelopen op onvoldoende woon ruimte, een te traag werkende bureau cratische machine, enz. Dit alles neemt evenwel niet weg, dat Labour zo zij door deze oorzaken al aanhangers verloor aan de andere kant stemmen won, doordat de „arbei der-met-boord" voor Labour gewonnen werd, hetgeen tien jaar geleden niet het geval was. Chifley, de Australische minister- presi£ent„.meei),t,.dat deze, nieuwe strijd; makkers'zijn verK-es zöllén 'goed maken en .hem opnieuw, aan de macht zullen helpen. In dit geval kan men rekenen op verdere socialisatie o.a van het ge hele bankbedrijf en handhaving van de huidige buitenlandse politiek, welke ge kenmerkt wordt voorzover dit Neder land betreft door een sterke pro-Indo- nesische agitatie, weliswaar inconsequent omdat het diezelfde Indonesiërs niet toelaat in Australië, doch daarom niet minder gevaarlijk, omdat vooral door het streven van Chifley en Evatt Djokja zich gesterkt voelde in zijn eerste aggressie. Zowel de Liberalen als de Boeren echter en dat geeft Chifley toe beweren evenwel, dat een verschuiving van vijf procent voldoende is om Labour ten val te brengen. Het valt niet te miskennen, dat men in het Labourkamp zelf ook bang is dat deze verschuiving doorzet. Dat zou betekenen: het einde van Australië's heulen met Djokja, het geen ook thans nog grote wijzigingen in Zuid-Oost-Azië zou kunnen veroorzaken. WETSONTWERP TER BESTRIJDING VAN BESMETTELIJKE VOGEL- ZIEKTEN. Er is een wetsontwerp ingediend be treffende wering en bestrijding van be smettelijke vogelziekten. De huidige pluimveewet biedt alleen de mogelijk heid de invoer van ziek pluimvee te ver bieden of aan voorwaarden te verbinden. Dit wetsontwerp beoogt de besmettelijke ziekten van het pluimvee hier te lande effectief te bestrijden en daar tevens de besmettelijke ziekten van andere vogels in te betrekken. ZO KOMEN BRIEVEN AAN MARINE PERSONEEL GOED OVER. Correspondentie, bestemd voor marine personeel, mariniers inbegrepen, in Indonesië moet voorzien zijn van: 1. Naam, kwaliteit en stamboeknummer van geadresseerde. 2. Naam van het schip, de inrichting of het onderdeel, waarbij geadresseerde geplaatst is. 3. p/a Marine- postkantoor Batavia (dus niet Soera- baja). riode, toen al die tegenstellingen nog niet groot waren. Toen het Westen van Europa nog een geestelijke eenheid vormde en langs deze zelfde rode stra ten, waarover nu Fransman en Elzas- ser, Engelsman, Amerikaan en Neder lander wandelt, de reizigers uit al die landen, soldaten, studenten en geleerden liepen. Daarom is het niet eens zo'n mal lde«ï juist deze stad te kiezen als hoofd stad van West-Europa. Want de Euro pese geest leeft er in die tweetaligheid, in die twee bouwstijlen en in dat Rooms- Katholieke en Protestantse karakter. In het dreunen van de kerkklokken, die dag aan dag de gelovigen naar de ker ken roepen, in de standbeelden Gutenberg en Kléber. En tot West-Europa behoren goed de kraakzindelijkheid der kleine hotels als het schilderachtige der Straatsburgse hofjes, gepaard met een speciale- en maatschappelijke achter lijkheid, die alleen daar kan ontstaan, de coulisse van het oude huis ter van de schoonheid wordt gehand haafd, terwyl er achter langzaam maar zeker een mesthoop groeit. Het zijn middeleeuwse huizen met loggia's, ge bouwd om binnenplaatsen, waarin vijftig tot zestig mensen in 72 kamers wonen. En geen stromend water dere gemakken. Straatsburg toont echter ook, dat het West-Europa ernst is, zijn positie in de ge- wereld te handhaven. Eens was er een man, die noegen te zullen nemen met de Rijn als grens van zijn land, hoewel de kathe draal van Straatsburg hem zeer lief was. In de maand Mei van 1940 stond die zelfde man i n de kathedraal van Straatsburg, nadat zijn legers de Fijn overgangen bg de stad forceerden. „Dat niet wéér", hebben de Fransen nu gedacht* en zij hebben van de Ryn in feite een binnenlandse stroom van hun land gemaakt. Want als U, met de gele tram, van de Gütenbergplatz naar de Pont du Rhln rijdt' én, over een gebied vens en industrieën heen, het punt be reikt, waar vroeger- Frankryk onher- roepeiyk eindigde, vindt nu aan de Rynoever niet alleen gedenktekens voor de Franse generaals de Lattre eii La- tour, die hier de Rijn overstaken ln om gekeerde richting als Hitler's legers, maar ook, door Franse soldaten gebouw de en bewaakte houten bruggen. Als U die overwandelt bent U ln het vroegere Duitse Kehl.-De ruines van de jongste strijd zijn er niet geruimd. De klokken in de toren hangen er nog, maar het is gat alom by de klok- këbg^tjs». De buizen aatf r <Jé -'óveMyde van de Ryn, die nog vertéllen dat het vroeger hotels en café's waren, met schone vergezichten op Frankryk zijn grotendeels aan gruis geschoten. De be volking is geëvacueerd en ln een met prikkeldraad omgeven deel Elaats veilig opgeborgen en de straten regen andere namen: Rue d'El Ala- mein, Rue du 10 Genie Peuple. En dat laatste staat onder het bordje „Friedensstrasse" uit de Duitse tyd. Dit alles is nog maar een begin. Achter Kehl strekt zich de Franse zone uit en als U er wandelt, de soldaten ziet die er ingekwartierd zijn en de stroom van voertuigen, die het Duitse achterland inrydt, dan dringt zich maar één gedachte op: Dit is één bastion waarachter West-Europa zich sterk wil maken. En die ervaring in dit Straatsburg, deze „hoofdstad van West-Europa" naar aanleg en karakter, is geruststellend en angstwekkendtegeiykertyd. i Europa Republikeins Ronde-tafeltje dek je HATTA Binnen twee maanden resultaten, anders gaan we naar de Veiligheidsraad v, MAARSEVEEN Toe nou, wij hebben die poot beiden nodig! Onze a.s. ingenieurs moeten straks volkomen „bij" zijn Een onderhoud met ir C. L. de Voogt, secr. van de T. H. (Van een onzer verslaggevers) „Onze a.s. ingenieurs, die straks lei ding zullen geven by de industrialisatie ons land, moeien technisch volko- „by" zyn." Deze woorden hoorden gisteravond tijdens een onderiioud Ir C. L. de Voogt, de secretaris der Technische Hogeschool te Delft Zoals men weet is het, volgens n. Rutten, de bédoeling, ir De Voogt benoemen tot algemeen beheerder van DIE EERSTE PAAR SECONDEN Iedereen kan zich de weelde, Tijdens zijn vacantie-reis In hotels te gaan logeren, Lang niet altijd permitteren; 't Is dan ook volstrekt geen eis. Met een beetje-minder luxe Kan men ook tevreden zijn; Veel kan worden ondernomen Om' verstrooiing te bekomen Voor het moegepeinsde brein. Velen, kennelijk negerend 't Onberekenbaar klimaat. Durven nat en kou trotseren Door in tenten te kamperen, 't Geen hun blijkbaar heel niet schaadt. Anderen gaan bij familie Of bij kennissen te gast; 't Gaat er om iets te beleven Dat, al is het ook maar even, In de daagse sleur niet past. Eenmaal in de trein gezeten Met een tijdschrift of een boek, Zijn de zorgen al verloren Als we 't wielgèdender horen, Het bekende tsjoeke-tsjoek! Juist die eerste paar seconden In zo'n overvolle trein Kunnen, na een jaar van zwoegen. Na een jaar van plooibaar voegen, Ongeloof'lijk heerlijk zijn! Gré Kempen-Sterkenburg. De Unci ziet nog één moeilijkheid Geschilpunt over de politieke gevangenen. Voor de eerste maal sinds haar op richting op 28 Januari jJ., heeft de Unci tussentyds rapport aan de Veilig heidsraad gezonden, hetwelk loopt tot 3 dezer. Dit rapport bevat merendeels slechts optimistische klanken en klaart, dat de Unci er in geslaagd is, de partyen dichter bij elkaar te brengen, dat de voorbereidende besprekingen op bevredigende wijze zyn voltooid, ter- wyi de verkregen resultaten wyzen op herstel van vertrouwen en iets goeds de toekomst beloven. De commissie voorziet nog moeilykheden. doch ver trouwt, dat de overeenkomsten in de zelfde geest van samenwerking zullen worden uitgevoerd als waarin zy zyn ge sloten. Tenslotte constateert de commis- echter, dat er nog geen volkomen overeenstemming verkregen is over de vrijlating van „politieke" gevangenen. iou, volgens de commissie, daarin zyn oorzaak vinden, dat de Nederlan ders de betekenis van de uitdrukking .politieke" gevangenen trachten te be perken. terwyl de republikeinen deze willen uitbreiden. Zo houden de Neder landers bepaalde personen vast als „com munisten", terwyl de republikeinen dezen niet als aanhangers van Moskou be schouwen. De Nederlanders omschrijven de „poli tieke" gevangenen als volgt: 1. Gevangenen op grond van hun natio nalistische, politieke overtuiging, of we gens de politieke betekenis hunner functie: Personen, die een actieve rol heb ben gespeeld in de guerilla of een repu blikeinse gewapende organisatie, gedre- ïU door nationalistische gevoelens: Zy kunnen geen gevangenen vry laten, dig onder alle omstandigheden een ge- zoudën betekenen voor wet en orde, zoals beroepsbandieten, die han delden onder dekmantel van nationalis me, communisten e.d- is een gemengde subcommissie In gesteld om de vrijlating te bespoedigen, aldus de Unci. De productie vail Deli-Batavia Rubber Mij. in Juni j.l. was 425.094 (208.278) kg., in het eerste halfjaar 2,1 millloen (1 mill.) kg. de T.H. „De Delftse Hogeschool moet zo ingericht worden, dat het onderwys ge geven kan worden overeenkomstig de geweldige ontwikkeling van de techniek tydens de oorlog", zo zei de heer De Voogt. De laboratoria eisen uitbreiding, ook al omdat het aantal studenten (af gelopen cursus 5500) het drievoudige is van dait vóór 1940. Moderne apparaten zijn eveneens onontbeerlijk. De man nu, die by deze materiële reorganisatie de leiding ontvangt, zal de nieuwe functie vain algemeen beheerder krijgen, De millioenen guldens, die de reorga nisatie vergt, mogen geen weggegooid geld zy.n. De alg. beheerder zal er, in nauwe samenwerking met o.a. de rector- magnificus voor hebben te zorgen, dat Delft straks 500 goede ingenieurs per jaar aflevert. Thans zyn dit er 300. Door na-oorlogise omstandigheden duurt de studie nog steeds te lang, ook dit moet veranderen. In al deze dingen is het nog een zoeken en tasten, omdat de plannen nog niet klaar zyn. Wel is zeker, dat het een ramp zou zyn, wanneer ons land over vijf A tien jaar de achterstand in het technisch Hoger Onderwys nog niet heeft ingehaald", aldus ir De Voogt. De huidige secretaris van de T.H. werd in Juli '49 benoemd en was na de be vrijding in Batavia wnd. ohef van de Spoorwegen. Op het gebied van reorga niseren kent hij dus het klappen van de Een „probleemloos" rapport Opnieuw het karakter van de Synode in het geding (Van onze speciale verslaggever) Na de veelvuldige commissie-arbeid in de laatste dagen scheen het, dat de Go- reformeerde Oecumenische Synode gisteren met haar werk op dreef zoo komen, doch by de behandeling van het eerste rapport in de plenaire zitting strandde zij eigenlijk op hetzelfde punt, waarover Donderdag was gediscussieerd, nl. het karak ter van deze synode en de vraag, wat zy ban doen. Na het debat van gisteren kan als vaststaand worden aangenomen, dat er een voorstel zal worden ingediend om een studiecommissie to benoemen, die de kwestie van naam en barakter aan een diepgaand onderzoek zal dienen te onderwerpen. degelijk een omlijnde opdracht aan do betrokken commissie had verstrekt De in het rapport aan de orde gestelde kwesties zyn in Nederland wei degelijk problemen. Spreker beklemtoonde, dat Het was het rapport over de Kerk haar leer, dat in behandeling zou komen en commissie III bracht hierover rap port uit by monde van prof. dr F. W. Grosheide. De commissie kwam met het voorstel om het rapport over „de kerk als instituut en haar leer", ter tafel ge bracht door de studiecommissie, die de Oecumenische Synode van Grand Rapids voor dit vraagstuk had benoemd (com missie gevormd door de Nederlandse hoogleraren dr K. Dyk, dr V. Hepp dr D. Nauta), met enkele correcties te aanvaarden. Van dit rapport hebben wij in ons blad van 22 Juli een excerpt op genomen. Dr A. D. R. Polman (lid-Nederland) had hiertegen ernstige bezwaren en vroeg zich af, of dit rapport als een semi- belydenisgeschrift moest worden gezien. In dit rapport staan termen, zoals „zicht bare en onzichtbare kerk", „kerk als in stituut en als organisme", „uniformiteit der kerk", enz. en spreker zou zeker niet willen, dat deze dan een soort „oecumenische ijk" zouden verkrijgen. In de Geret Kerken in Nederland wordt juist in de laatste jaren veel strijd ge voerd over dergelijke termen, aldus dr Polman, en aanvaarding van het rapport zou critiek en onrust verwekken, zowel in de Geref. Kerken zelf als onder hen, die sedert 1944 zyn heengegaan. Prof. dr G. C. Berkouwer (adviserend lid Nederland) sloot zich by dr Polman aan. Hij ging vervolgens op enkele theo logische vragen in, waarby hy o.m. op merkte, dat het Schriftbewys op tal van plaatsen in het rapport een uitzonderlijk kleine plaats was toebedeeld, zyn hoofd bezwaar was, dat dit rapport probleem loos en steriel voor deze Oecumenische Synode was. Ook prof. dr G. Brillen- burg Wurth was dezelfde mening toe gedaan, wat betreft de Bybelse fun dering van het rapport Het was prof. dr Clarence Bouma (lid- V.S.), die tijdens het debat de prealabele kwestie stelde, want z.L zou de Synode met aanvaarding van dit rapport verkeerde spoor opgaan. Deze Synode, zo betoogde spreker, dient grote proble men gemeenschappelyk te behandelen er zyn genoeg vraagstukken en ethische kwesties, die nu aan de orde komen. Maar dit rapport behandelt geen pro bleem, maar geeft theologische verhan delingen en biedt geen conclusies. Het mag de bedoeling van de Synode niet zyn om dan maar zoiets te accepteren. Wy moeten bier hebben rapporten over problemen als „de taak van Kerk in deze tyd" en over „oecumeni sche samenwerking", maar niet een rap port als dit, dat de Synode dan ook niet mag aanvaarden, zetde spreker met grote nadruk. Tegenover deze scherp gestelde formu lering stelde prof. dr V. Hepp (advi serend lid-Neaerland) zich, door op merken, dat de Zwolse Synode van Geref. Kerken in Nederland (1946) wel Bloemen en suikerklonties voor Koninklijke Amazones o Geslaagd Concours Hippique op Waalsdorp de Het drukke gekwetter van de vyfhon- derd schoolkinderen, die uitgenodigd waren om het Concours Hippique op Waalsdorp in Den Haag mee te maken, begon gistermiddag wat te verflauwen. Enkele kleine meisjes, door moeheid overmand, plukten verveeld aan de rok ken van hun klassejuffrouw en eerst toen het springconcours een aanvang nam kwam er weer wat schittering in d« oogjes. Ook de paarden, de olifanten en hel „onberijdbare" ezeltje van Karl Strass burger deden het enthousiasme hoog op- Wy meldden gisteren in een deel c edities al, dat ook Prins Bernhard de verrichtingen van zyn dochtertjes had gadegeslagen. De Prins kwam niet via de gebruikelyke ingang binnen en voor de officials het zich eigeniyk realiseer den, zat hy al naast de Koningin op de gereserveerde tribune. Prinses Irene bracht het er in het kin dernummer beter van af dan haar oudere zuster. Zij won de vyfde prUa, een fleu rig bouquet bloemen. Beatrix eindigde als zevende en kreeg een zak suiker klontjes. Haar paard „Peggy" zal avond wel tevreden gehinnikt hebben. Intussen was tegen half vier de uit slag van de dressuurproef L bekend ge maakt. De heer D. Siem Jr op „Glens- man" werd gemakkelyk winnaar 612 pt„ gevolgd door D. Gelderman op „Ambassadeur" (564 pt) en als derde en vierde ex aequo mej- L. Lleftlnck me' „Peter X" en onze nationale meisjes kampioene T. Eysvogel met „Crimée" (beiden 562% pt.) By het in drie afdelingen gehouden springconcours L werd uiteindelyk win- (Van een onzer verslaggevers) naar de heer S. Pruikemaker op „Ca- mille" (0 ft, 58 sec.). Tweede en derde ex aequo werden J. Pollak Jr mei „Ainée" en W J. J v. d. Pol met „Mé- lisande" (0 ft. 61 sec.). M. R. Baronesse van Zuylen van Nyevelt op „Why Not" plaatste zich met 0 ft en 62 sec. als vierde en verwierf tevens de prys als bes: geplaatste dame. De Prins vanmorgen aan de stari. Voorbereiding federale marine in Indonesië Na overleg met de voorlopige Federale Regering heeft de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon by het departement van Marine te Batavia, een zelfstandige afdeling ingesteld ter voorbereiding ener federale marine Hoofd is de kapitein luitenant ter zee M A J. Derksema. Geheel nieuwe wettelijke V estigingsregeling De Staatssecretaris van Economische Zaken heeft medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt tot een geheel nieuwe wettelijke vestlgingsregeling te komen. HANDEL MET SOVJETZONE NIET MEER VIA TRUSTMAATSCHAPPIJ. Alle bemoeienissen van de Trustmaat- schappdj betreffende de handel met de Sovjetzone van Duitsland hebben m.i v. 10 Augustus een einde genomen. De Centrale Dienst voor in- en uitvoer heeft deze taak overgenomen. Er was vanmorgen geen overweldigen de belangstelling. De open tribune ver toonde veel lege plekken en er was min der belangstelling in en om de ring. maar dat zal vanmiddag wel anders zyn. Prins Bernhard verscheen voor het eerst aan de start by het springconcours l'Americaine. Hy bereed het paard „Priest" nam drie hindernissen in vlek keloze stijl, doch struikelde by de vierde. ZUn tyd was toen 29 sec. De heer J. Hen- sen op „Omar" behaalde in het eerste gedeelte van dit concours het beste re sultaat. Hy nam alle 14 hindernissen van dit vry zware parcours in de goede tijd van 72 seconden. In de dressuurproef liet de Prins, nu gekleed in de generaals uniform der Kon. Landmacht en gezeten op „Rex", een staaltje van rykunst zien: Wy vernamen nog, dat 9- M. de Ko ningin om 11.30 uur uit Soestdyk ver trokken is en het concours vanmiddag za) bywonen. De la Fuente dreigt met beroep op buitenland ,-Hei kolonialisme is Slee bis schijndood". Do populairste n,ai» van Suriname, het Statenlid De la Fuente heefl opnieuw gezinspeeld op buitenlandse interventie het conflict tussen de Surinaamse Staten en de Nederlandse Tweede Kamer. De la Fuente, die op 23 Juli j.L het voorstel had gedaan om de protestmotie der Staten tegen de amendementen de Kamer in afschrift toe te zenden de VJJ. en de Indonesische conferentie te Djokja. heeft thans verklaard, dat hy ,op het ogenblik, waarop hy dat voor stel deed, geen uittreden uit het rijks verband beoogde". Als dit in zyn bedoe ling had gelegen, dan zou hy wel het gunstige ogenblik hebben gebruikt om :n uitspraak van het volk uit te lokken Hy wenste evenwel, dat het kolonia lisme voor goed begraven werd. „De dood van het kolonialisme, die door het aftreden van Koningin Wilhelmina in- dertyd is aangekondigd, is slechts een schyndood", beweerde De la Fuente. Als Nederland het kolonialisme niet spoedig eeuwig begraaft, zou hy alles in het werk stellen om er een Surinaamse begrafenis van te maken en hy geloof de, dat ..vertegenwoordigers van buiten landse lichamen zouden worden uitge nodigd om daaraan deel te nemen." het rapport niet het karakter een belijdenis mag worden toegekend. Nog anderen voerden het woord. Het resultaat van het debat was. dat het moderamen besloot, nader te over wegen, wat thans formeel dient te ge schieden om uit deze impasse te geraken. Zo werd geen besluit genomen. De zaak komt dus nogmaals aan de orde, doch eerst, nadat de prealabele kwestie over de werkwijze en het karakter der Synode is opgelost, welk probleem, naar met zekerheid mag worden verwacht, vooraf in behandeling zal komen. Na enige discussie besloot de Synode in de grondslag van de Oecumenische Synode de eerste Helvetische Confessie te vervangen door de tweede Helvetische Confessie, aangezien de eerste hierin is verwerkt. Het voorstel om de eerste en tweede Schotse Confessie uit de grond slag te schrappen werd teruggenomen, omdat naar mededeling van een der Schotse afgevaardigden, deze beide nog als belydenisgeschriften dienen. De Synode werd verdaagd tot Maan dagmiddag twee uur. Het zal voor de Synode een „zware" week worden, want de Synode zal uiterlijk Vrijdagmiddag haar laatste zitting houden in verband met de Haagse Synode van de Geref. Kerken, die op 23 Augustus moet aan vangen. Alle agenda-punten en rappor ten zullen dus in nauwelyks vyf dagen moeten worden afgehandeld. Wij ver moeden, dat er wel enkele studiecom missies zullen worden benoemd om ver schillende kwesties aan een volgende Synode te delegeren. Gistermiddag is de Synode officieel ten stadhuize ontvangen. N.A.E. wendt zich tot de Ned. Kerken Dr Elwin Wright naar Nederland Dr Elwin Wright, secretaris-Buitenland van de „National Association of Evange licals" in de Verenigde Staten, zal in het najaar een tournee door Europa maken en van 5 tot 8 October in ons land ver toeven. Deze reis houdt verband met het grote congres van de N.A.E., dat volgend jaar ln Noord-Amerika zal worden ge houden. Gedurende het verblijf van dr Wright in ons land zal vermoedehjk ln Utrecht êen vergadering worden belegd, waar grondslag, doel en werkwyze van de N.A.E. zullen worden toegelicht. Het voorlopig bestuur van de N.A.E. ln Nederland heeft onlangs tot de Ned. Herv. Kerk, Geref. Kerken, Chr. Geref. Kerken, Geref. Kerken (Art 31 K.O.), Evang. Luth Kerk, Herst Evang. Luth. Kerk, Bond van Vrije Evang. Gemeenten, Unie van Baptisten Gemeenten, Geref. Gemeenten en Oud-Ger. Gemeenten een uitnodiging verzonden om nationaal sa menwerking te zoeken, op grondslag van de N.A.E., zoals deze op de conferentie van Clarens in 1948 is vastgesteld. De laatstgehouden Synode van de Chr. Ref. Church in de Ver. Staten heeft, daar er bezwaren zijn ingebracht tegen het lidmaatschap van de N.A.E., een stu diecommissie voor oecumenische samen werking benoèmd. Inlichtingen omtrent de N.A.E. worden verstrekt door de secretaris ds F Dres- selhuis, Ch. Ruysstraat 31, Roermond. Voor meisjes, die naar het buitenland willen Nog steeds gaan Nederlandse meisjes als toeriste of voor studiedoeleinden naar het buitenland in de hoop aldaar een werkkring te vinden om in haar dage lijks levensonderhoud te voorzien. Dit leidt meestal tot teleurstellingen, daar de meeste landen geen werkvergunning verstrekken aan een als toerist of stu dent binnengekomene. Men moet in het bezit zijn van een werkvergunning voor .en de reis aanvaardt en deze worden imimer voor 2 of 3 maanden uitgereikt, laar minstens voor een jaar. Ook het „op uitnodiging" naar het buitenland gaan met de belofte zakgeld ontvangen Ln ruil voor huishoudeiyke hulp leidt vaak tot teleurstellingen. Waakzaamheid is ook geboden indden men via relaties of door een advertentie een werkkring op het oog heeft Het maatschappelijk advies- en inlich tingenbureau (uitgaande o.a. van de Ned. Ver. tot behartiging van de belangen der jonge meisjes „Union") of het Centraal bureau der R.K. ver. ter bescherming van meisjes, Amsterdam-Z., verstrekken alle inlichtingen. MOTORRIJTUIGENBELASTING EEN GROTE MEEVALLER Ingediend is een wetsontwerp tot ver hoging van de Rijksbegroting voor het dep. van Verkeer en Waterstaat (dienst jaar 1948) met bijna f 19 mil li oen voor de gewone en met ruim f 18 millioen voor de buitengewone dienst. Wat de gewone dienst betreft vergde de toeslag aan de gepensionneerden der Ned Spoorwegen een bedrag van f6.5 millioen. Daar de motorrytuigenbelas- 1948 byna f37 millioen opbracht, hetgeen aanzienHJk hoger was dan de raming, dienen de uitkeringen aan de provincies ingevolge het verkeersfonda met byna f7.8 millioen te worden ver- ACTIE VOOR EEN GEHEEL VER ZORGDE OUDE DAG De Alg. Bond van Ouden van Dagen zal in het komende jaar een petitlonne- mentsactie voeren voor het verkrygen geheel verzorgde oude dag voor alle ouden van dagen. Het fusie-aanibod van de (comm. ge oriënteerde) Ned. Bond van Ouden van Dagen werd met algemene stemmen ver worpen. LAWTON COLLINS OPVOLGER VAN BRADLEY President Truman heeft generaal Jo seph Lawton Collins als opvolger van generaal Omar Bradley tot stafchef van het leger benoemd. Collina was tevoren vice-atafchef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5