JUettwe griltsrlje (fTourant 't Moet onnodig zijn, dat de Y.S. nog eens Europa bevrijden Wist U WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 j BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne-' menteD TeL 22710. Advertentleafd. Tel. 23375. Postrekening 68036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 pe> week. ADVERTENT1ÊN0.18 per mlllmeter (BiJ contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7887 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantooslicti is Qfiebleoen tnyo bert in tcybeaspoet" Wonen in krotten en holen eten bramen en eikels Zie pag. 3 Louis A. Johnson: Die lege plek moet weg Louis A. Johnson, de Amerik. minister van Defensie, heeft op een gemeenschap pelijke vergadering van de „Senaatscommissie voor de strijdkrachten" en die voor de „buitenlandse betrekkingen" aangedrongen, om met bekwame spoed het mili taire steun-programma aan een aantal landen uit te voeren. Dit was van zijn betoog de korte zin: Het Amerik. volk moet nimmer meer voor de taak van de bevrijding van een bezet Europa komen te staan. Het militaire vacuum in West- Europa, dat een grote verleiding voor de Sowjet-Unie en het internationale com munisme vormt, moet verdwijnen. De reeds voorradige uitrusting kan niet naar Europa worden verscheept binnen zes tot negen maanden na de aanvaar ding van het wetsontwerp betreffende de wapenstilstand. Dan zouden het nog slechts „symbolische zendingen" zijn, om de ergste tekorten te dekken in Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen, „die bij aggressie de spits zouden moeten afbij ten." Johnson verzekerde, dat de Wester se Unie geen „papieren organisatie" is. doch „een werkende realiteit met een gemeenschappelijke defensie-politiek". Het gevraagde bedrag van 1450 millioen dollar was een minimum. De veiligheid van Europa vereist, dat Europa met wa pens beschermd wordt, want mocht W.- Europa door een vijandelijke mogendheid onder de vèet worden gelopen en zouden dan de aanwezige werkkrachten gevoegd worden bij die van de aanvaller, dan zou Amerika in een gevaarlijke positie ko men te verkeren. Inmiddels heeft Sena tor Vandenberg toch voorgesteld, om de gelden over het eerste jaar voor het Europese wapenprogramma te halveren. De Amerik. minister van Defensie ls hiermede met tegenzin accoord gegaan. In April kwamen 3180 woningen gereed Gemiddelde bouwprijs met ongeveer f 400 gedaald. In April kwamen in ons land 3180 wo ningen gereed, nl. in Groningen 140. Friesland 220. Drente 110, Overijssel 160, Gelderland 340. Utrecht 180. N.-Holland (excl. A'dam) 420, Z.-Holland (excl. Den Haag en R'dam) 320, Zeeland 330, Brabant 480, Limburg 280. A'dam 70. Dén Haag 60, R'dam 80 en N O.-polder 10. In April werden 2545 (Maart 2471), woningen goedgekeurd. De prijs, waar voor gegund werd, bedroeg in April ge middeld f 10.330 per Woningwet-woning. In het eerste kwartaal bedroeg deze prijs f 10.720, zodat een flinke daling is gezet. Op 1 April jl. waren er 37.300 woningen ln uitvoering, op 1 Mei 36.900. Werkloosheidscijfer weer 3000 lager In Drente en N.-Brabant naar ver houding de meeste werklozen In Juli daalde het aantal geregistreer de werkloze mannen van 45.917 tot 42.788, t.w. 29.560 geheel werklozen (v.m. 28.358), 12.656 tewerkgestelden bij de D.U.W. (16.871) en 572 wachtgelders (688). In de bouwbedrijven daalde het aan tal werklozen van 5688 tot 5202 en in de landbouw van 6196 tot 3962. De vraag naar mannelijk personeel steeg in Juli van 25.509 tot 25.705 (eind Juli 1948 44.279). Drente en N.-Brabant hebben thans resp. 22 en 14 werklozen per 1000 man nelijke inwoners, de andere provincies alle beneden de 10 (Z.-Holland 8). Het aantal werkloze vrouwen nam toe van 3532 tot 3642. De vraag naar vrou welijk personeel daalde van 17.953 tot 17.580. Prinses Wilhelmina opende tuinfeest in Apeldoorn Ten bate van een speeltuin voor het kindertehuis van het L.d.H. Met het doorknippen van een lint opende Prinses Wilhelmina gisteren te Apeldoorn een driedaags tuinfeest met bazar ten behoeve van de aanleg van een speeltuin voor het kindertehuis van het Leger des Heils. De Prinses onder hield zich geruime tijd ongedwongen met de kinderen en de verzorgsters en maakte een rondgang door de bazar, waarbij Zij verscheidene aankopen deed. Vandaag stellen wij V voor: Korp. COR MORAAL, Korporaal Cor Moraal, ingedeeld b\j de staf van 42e Z. I.-Brigade, is 14 Januari met de „Zuiderkruis" naar Indië trokken en vierde gisteren zijn eerste penverjaardag. Hij is gelegerd te Madioen en momenteel stations-commandant. Het standpunt van Senator Vandenberg komt hierop neer, dat als er 600.000.000 dollar minder op het tapijt behoeven te komen, het Congres welwillender tegen over het programma zal staan. Wij ho pen er echter op, dat het voorstel Van denberg geen verlaging betekent van het totale bedrag ad 1450 millioen dollar. Het zou alleen tot gevolg hebben, dat de toewijzing van contant geld voor de be wapening van West-Europa zou worden verlaagd. Vraagt Albion aan „Uncle Sam" nog 15 milliard Lening met looptijd van 5 jaar. De republikeinse senator Kenneth S. Wherry uit Nebraska, heeft volgens A.P. voorspeld, dat Enigeland spoedig aan Amerika om een nieuwe lening zal vragen van 15 milliard dollar, benevens een overeenkomst voor speciale handels preferenties. Hij deelde mede, dat hij de inlichting, die hij had ontvangen, alt betrouwbaar beschouwde. De lening zou een looptijd van 5 jaar hebben en Enge land zou Amerika verzoeken, met „spe ciale toewijzingen van de wereldhandel' in te stemmen, teneinde Groot-Brittan- niö de helpende hand te bieden bij het dollar-tekort. Experts zijn het er ovei eens, dat het Britse dollargebrek de sleutel van het probleem is der verde ling van de Marshall-hulp- Verleden jaar ontving Engeland 1.239 millioen dollar, het grootste deel dus van de 4.756 mil lioen dollar. Hatta bezoekt heden Karatsji A.P. seint uit Karachi, dat de repu blikeinse premier Hatta gisteren daar uit New Delhi is aangekomen aan boord een Dakota der Pakistanse lucht macht. Hij deelde medj, dat de Federa listen en republikeinen thans een geslo ten front vormen voor de conferentie in Den Haèg. Hij had het volste vertrou- „indien de Nederlanders niet trach- een wig tussen de Indonesiërs te drijven". Hatta werd begroet door Sir Mohammed Zafroellah Khan, minister Buitenlandse Zaken, en zou heden de maaltijd gebruiken met premier Lia- quat Ali Khan, waarna hij met de K.L.M. aar Nederland vertrekt. Onverwachts is in het klooster der Franciscanen te Sittard op 59-j. leeftijd overleden pater Silas Link, O.F.M., ge boren in Delft Militair vacuum brengt Rusland in de verleiding Nederland met de kleinste delegatie ter R.T.C Min. Van Maarseveen voorzitter, dr van Roijen en Min. Stikker vice-voorzitters (Van onze Parlementsredacteur) Het gaat er naar uitzien, dat Neder land ter Ronde Tafel-conferentie met de kleinste delegatie vertegenwoordigd zal zijn. Deze delegatie is nog niet helemaal samengesteld, doch zy is wel reeds zo ver, dat vandaag een contactvergadering kon worden gehouden. Zyn wy goed in gelicht, dan zal de eigenlyke delegatie bestaan uit 19 man, waaraan een groot aantal adviseurs en deskundigen bepaalde aangelegenheden zal worden toegevoegd. Met name over deze laatsten het laatste woord nog niet gevallen. In ieder geval staat vast, dat minister Van Maarseveen voorzitter van de Ne derlandse delegatie wordt, terwijl zowel dr Van Royen als minister Stikker op treden als vice-voorzitter. Van de mi nisters zullen verder mr Joekes en de heer Götzen als gewoon lid optreden. Gelukkig is de Regering er van af gestapt, het gehele kabinet tot delegatie wijzen. Hierdoor kan ook de zgn. Commissie van Negen weer aan haar oorspronkelijke doel beantwoorden. Deze heren worden nu nl. lid van de delega tie. Men zal zich herinneren, dat dit „college" hiervoor destijds in het leven is geroepen, doch dat het na het aan vankelijke, bepaald domme, besluit, dat het gehele kabinet als delegatie treden, werd „gedegradeerd" tot vies-lichaam. Nu is de oude toestand weer hersteld en zullen de heren Tilanus (CH) Meijerink (AR) Kerstens, Romme en De Graaf (allen KVP), jhr Van der Goes van Naters, Logemann en Jonkman (allen Arb.) en Vonk (WD) lid zijn van de Nederlandse delegatie. Verder zullen deel van uitmaken de heren mr N. S. am, dr H. C. Gieben en kolonel Thomp- T, die ook lid waren van de Neder landse delegatie, die het overleg met de republiek Djokja heeft gevoerd. Rijkseenheid op audiëntie bij de Koningin Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal H. M. de Koningin morgen ir de heren Drof mr P. S. Ger- brandy. Ch. J. J. M. Weiter. generaal b d. H. G- Winkelman en dr J. W Meyer Ranneft in audiëntie ontvangen. Deze heren zullen namens het comité Handhaving Rijkseenheid de grote be zorgdheid over de gang van zaken in,het Koninkrijk der Nederlanden aan Hare Majesteit openbaren. Suriname niet naar R.T.C. De Staten van Suriname hebben mede gedeeld, dat zij niet zullen deelnemen de Ronde Tafel-conferentie, daar zij zich onthouden zullen van elk overleg met Nederland totdat het vraagstuk van de interim-regeling zal zijn opgelost. Zij willen ook geen waarnemers zenden. Tevens vragen zij openbaarmaking van geheim telegram van minister Van Maarseveen, dd. 27 Juli j.L Churchill te Straatsburggebruind, wandel stok en V-teken Vanmiddag half vier openingsrede der Assemblee door Herriot Churchill is te Straatsburg „l'enfant chéri". Ietwat gebruind en in een zonnig humeur, arriveerde hy te Straatsburg om deel te nemen aan de consultatieve ver gadering van de Europese Raad, vergezeld zijnde van het Lagerhuis-lid Robert Boothby. Er waren op het stationsplein circa duizend mensen, die luid juichten toen Churchill naar buiten stapte. De onvermijdelijke sigaar en een wandelstok in de ene hand en met de andere hand het V-teken makend, verliet Churchill het officiële begroetingsgezelschap en liep toen vrijwel de gehele afstand, tot waar de menigte binnen de polltieafzetting stond. de oorlog één Een wachtende auto bracht hem naar ;n villa, waar bij logeert. Het drie ver diepingen hoge huis was gedecoreerd met de vlaggen van Engeland, Frankrijk en de Europ. Beweging. Churchill is zo bijzonder populair bij de bewoners Straatsburg, omdat hij d-ergenen was, dde ervoor zorgaen, w Eisenhower's besluit om Straatsburg tijdiens de Ardennen-slag te ontruimen, veranderd werd. Na afloop van de tweede bijeenkomst m het comité der ministers van de „Raad van Europa" werd een commu niqué yerstrekt. Tal van stukken werden goedgekeurd en zo heeft dit comité ook zijn fiat gegeven aan de agenda, die aan de adviserende vergadering dient te wor den, voorgelegd. Sir Gilbert Campion, die, na tientallen jaren klerk van het Britse Lagerhuis te zijn geweest, op zijn Lauweren was gaan rusten, is „klerk" van de Assemiblée geworden, en zal veel invloed hebben bij het vaststellen der regels en de procedure, die misschien veel oè die van het Lagerhuis zal ge lijken. Wij herinneren er aan, dat de inaugurale rede van de Assemblée heden middag 3.30 zou worden gehouden. De leden van de' Nederlandse delegatie hebben er in een schrijven op aange drongen, vóór de opening der vergade ring „enkele ogenblikken stilte" in acht te nemen, opdat de leden, die hieraan behoefte gevoelen, de Assemblée kunnen plaatsen onder de bescherming van Hem, die het lot der naties bepaalt. De Nederlandse delegatie arri veerde eveneens te Straatsburg met uit zondering van de beren Kerstens en dr Bruins Slot, die in de zitting van heden middag vervangen zouden worden door pater BeaufortT D'i- F—•- r J- Rap. De Frans- WELPUTTEN IN OSSENDRECHT VOLKOMEN DROOG De welputten in Ossendrecht staan bij verschillende boerderijen volkomen droog, hetgeen sinds mensenheugenis t is voorgekomen. Water voor mens dier wordt thans per tankwagen aan gevoerd. Binnenkort hoopt Ossendrecht echter zijn waterleiding te kunnen aan leggen. uiou Herriot, president van de Franse Nationale Vergadering, zal de Assemblée openen. Postambtenaar tekende zelf cheques Tien weken gevangenisstraf werd voor de Arnhemse rechtbank geëist tegen de Nijmeegse postkantoorhouder A., die een chèque zelf even voor die belanghebbende had getekend. Het 9chijmt bij de P.T.T regelmatig voor te komen, dat een ambtenaar zelf een chèque voor de ont vanger tekent, zonder dat er slechte be doelingen in het spel zijn. Daarom moet de eis principieel worden gezien. De belanghebbende zegt de chèque nimmer in handen te hebben gehad en ook geen geld te hebben ontvangen, en A. weet niet, aan wie hij het heeft uit- De voorbereidingen voor de Ronde Tafel-conferentie zyn thans in volle gang. In de kelders van de Ridderzaal worden de telefooncellen voor de binnen- en buitenlandse journalisten in gereedheid gebracht. Als de oogst binnen is, slaan Praagse regeerders er op los Slowaakse boerinnen beschermen haar geestelijke leiders Naar Reuter van hooggeplaatste. Katholieke geestelijken verneemt, is de Kerk thans gereed, om het hoofd te bieden aan de intensieve regeringscampagne, die in September verwacht wordt. Het Tsjechoslowaakse episcopaat en de overgrote meerderheid der lagere geestelijkheid in Tsjechoslowakye zyn trouw aan het Va- ticaan en zouden liever de gevangenis ingaan dan toegeven aan de eisen der regering. De kerk hoopt eveneens te kunnen blijven rekenen op de steun der uit acht mlHIoen zielen bestaande Katholieke bevolking. Aangezién de Kerk in het bijzonder op de boeren steunt, zou d£ regering wachten tot de oogst is binnen gehaald "lama toeslaan. De afwachtende hou- die de regering intussen aanneemt, heeft de Kerk gelegenheid gegeven, om „ondergronds" verbindingssysteem bouwen. Loyale priesters zullen in de plaats worden gesteld van de geeste lijken, die wegens samenwerking met de communisten, geëxcommuniceerd zijn. Volgens een ander Reuter-bericht heb ben de diplomatieke betrekkingen tus- de Heilige Stoel en de Tsjechoslo- se regering in feite opgehouden te bestaan. De Tsjechoslowaakse autoritei ten hebben geweigerd een visum te ver strekken aan mgr Paolo Bartoli, die be noemd is tot opvolger van de zaak gelastigde van het Vaticaan te Praag, mgr Gennaro Verolino. Het weekblad van de Tsjechoslowaakse communistische partij maakt melding een opstand in Strecno, in Noord west Slowakije, waar katholieken, om hun priesters tegen arrestatie te be schermen, een eigen bestuur hadden op gericht. Boerenvrouwen met dorsvlegels fti hooivorken gingen een aantal com munisten te lijf en de stad Strecno werd Cassa-bel werd drie Kamper inbrekers noodlottig Drie Kamper inbrekers, die gister nacht het bedrijf van de Coöp. Winkel vereniging aldaar waren binnengedron gen, forceerden, na zich eerst te goed te hebben gedaan aan diverse lekkernijen, ook de cassa. Hierbij rinkelde de bel i, hetgeen door een toevallig wakker liggende buurman werd gehoord. Hij belde de politie op, welke door het in slaan van de ruit van de winkeldeur binnen kwam en de inbrekers volkomen verraste. Deze wilden op de vlucht slaan, twee kwamen door een waarschu wingsschot tot andere gedachten. Een derde wist na een halsbrekende vlucht over de daken te ontkomen, maar werd de volgende dag gegrepen. De daders zijn alle drie Kampenaren, ongeveer 20 jaar id en goede bekenden van de politie. De vergadering van, de N.V. Kon. Java-Ohina- Paketvaartlynen stelde he: dividend op 9 pet. bij wijze van straf gedurende enkele weken verstoken van electriciteit. Aan vankelijk verkeerde men daar in de mening, dat voor geheel Tsjechoslowakije een nieuwe regering zou worden uit geroepen. Rusland houdt Joegoslavische kinderen vast Men meldit van officiële zijde te Bel grado, dat Joegoslavische kinderen van 10 tot 13 jaar in Rusland tegen de wil van hun ouders of voogden worden vast gehouden en dat de Russische regering op herhaalde verzoeken van Joegoslavi sche zijde om repatriëring niet heeft ge antwoord. De kinderen zijn, toen alles nog goed was tussen Tito en de Komin- form, naar Rusland gegaan, om daar op gevoed te worden. In Ecuador 5000 doden geborgen Kondigt ondergronds gerommel nieuwe aardbeving aan? Koudvuur en longontsteking maken vele overlevenden tot slachtoffers De bewoners van de provincie Toengoerahoea in Ecuador, die de aardbeving van de vorige week hebben overleefd, zjjn opnieuw in alarmtoestand. Na de ramp vonden nl. vreemde gebeurtenissen plaats. Zwavelhoudende bronnen ontsprongen, heuvels zakten in en aardverschüivigen vonden plaats, hetgeen gepaard ging met een onderaards gerommel. De stad Quero, op 22 km. van Ambato, blijkt eveneens door de aardbeving totaal te zijn verwoest. Het aantal slacht offers is hier gelukkig gering, omdat de mensen reeds bij de eerste schok hun huizen zijn ontvlucht. Quero is echter geheel van de buitenwereld afgesloten en tot heden was het niet mogelijk hulp te bieden. De inwoners lijden dan ook honger en dorst. Een dorpje ii buurt van Quero, Pavor Yaque. is wel opgeslokt Huizen en akkers wentel den en werden geheel door de scheu rende aardbodem verzwolgen. De mensen, die deel uitmaken van dt reddingsploegen, kwamen met hartbte- kende verhalen in de hoofdstad Quito Vandaag een nieuwe Belgische regering Spaak zou plaats maken voor Van Zeeland. De Belgische kabinetsformateur Gas ton Eyskens verklaarde dat vanavond wellicht een nieuwe Belgische regering zal zijn gevormd. Eyskens deelde dat hij besprekingen heeft gevoerd met socialistische en liberale afgvaardigden en dat de onderhandelingen vanochtend zouden worden voortgezet. Op een vraag of hij, indien de liberalen zich op het laatste ogenblik zouden terugtrekken, zijn taak als formateur zou neerleggen, antwoordde Eyskens ontkennend. Aangenomen wordt dat hij in een der gelijk geval aan de thans reeds 44 dagen durende crisis een einde zou willen ma ken door de vorming van een homogeen- katholieke regering. In politieke kringen is men van me ning dat in de nieuwe regering Paul Henri Spaak zijn post van minister van buitenlandse zaken zal moeten afstaan aan Paul van Zeeland. De Philippijnen steunen V.S. „tot de laatste man" Wees niet te slordig met Azië President Quirino van de Philippijnen, die thans in de Ver. Staten vertoeft, heeft volgens Reuter verklaard, dat zijn land, welke nieuwe wereldoorlog ook, „tot de laatste man" aan de zijde van Amerika zal vechten. Azië, zo zei hij, mag niet worden prijsgegeven aan het comihunis- door nalatigheid en vandaar dat ook „defensie-stelsel" voor Azië nood zakelijk is Volgens A.P. zou Quirino heb ben gezegd, dat een Unie voor de Pacific .fundamenteel economisch en niet mili- air" zou zijn. Quirino sprak voor afge vaardigden van de Amerikaanse Senaat n het Huis. HOBOKEN-PIER WEER VRIJ VOOR HOLLAND-AMERIKA-LIJN De wilde staking van de 370 haven arbeiders, die bij de Hoboken-pier van de Holland-Amerika-lijn te New York "zaam zyn, is gisteren geëindigd. De „Nieuw Amsterdam", die Vrijdag in New York wordt verwacht, zal weer normaal kunnen aanleggen, in plaats van bij Manhattan. COMMANDO-OVERDRACHT BIJ HET MARVA-DETACHEMENT Luitenant ter zee le klasse A. H. Deketh aanvaardt zijn functie (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen vroeg stonden ruim witgemutste Marva's baksgewijze op de Borweg opgesteld voor de plechtige overdracht van het Marva-detachement. Zowel de scheidende officier, de kapi tein-luitenant ter zee B. v. d. Ploeg als de nieuwe commandant ltn ter tee le klasse A- H. Deketh inspecteerden de aangetreden Marva's. Hierna legde de overste v. d. Ploeg in de cantine aan de v. Lennepweg met de woorden „hiermede heb ik het commando overgegeven", de leiding in handen van de nieuwe com mandant Hij verklaarde in zijn toespraak een jaar geleden met gemengde gevoelens te zijn gekomen. Hij was inderdaad blij. Zeventig jaar getrouwd Zaterdag as. zal het zeventig jaar geleden zyn, dat Willem van den Ha zel en Gerritje van Steeg, wonende te Nykerk, in de echt werden ver bonden. De 90-j. Nij kerker is doof en zijn vrouw, die in het najaar 90 wordt kan niet zo goed meer zien. DAT J. Wilschut uit R'dam 16 Sep tember in Esplanade te Utrecht voor het Verband van Verenigingen van A.R. ge meente- en provinciebestuurders zal spreken over „Huidige vraagstukken in de gemeentepolitiek". DAT de sectie Statenleden van dit ver band op 19 October in het Utrechtse Jaarbeursrestaurant vergadert en J. A. Jansen Manenschijn dan het onder werp „De prov. wet op de helling" be handelt. DAT de KNAC minister Spitzen ver zocht, bij het binnenkort in Genève te houden verkeerscongres te doen pleiten voor behoud van de huidige voorrangs regeling voor snelverkeer en afschaffing der maximum-snelheidsbepalingen. DAT prof. dr Th. J. G. Locher te Lei den is benoemd tot opvolger van dr W. Verkade als voorz. van de coördinatie commissie voor culturele betrekkingen met Duitsland. DAT de waterleidingmaatschappij voor de prov. Groningen dezer dagen 15 jaar bestaat en thans een buizennet heeft bijna 800 km. DAT dagelijks 1000 kinderen van de openbare, 530 van de Protestantse en 430 van de Kath. scholen in R'dam drie weken lang elke dag met twee extra treinen naar „De Hoek" gaan om hun vacantie aan strand en duin te vieren- DAT de eind Mei in een vliegtuig by Hongkong overleden heer Ed- Nijgh van Van Ommeren's scheepvaartbedrijf gis teren in R'dam is begraven, waarbij orn. minister Lieftinck en de dir.-gen. voor de scheepvaart, mr J. J. Oyevaar, aan wezig waren. DAT mgr G. Cobben, S. C- J., aposto lisch vicaris te Helsinki (Finl,), Maandag in zijn geboorteplaats Sittard een aantal montagewoningen inzegent. DAT de Haarlemse kousenfabriek Hin, welke ook Nylons vervaardigt, met Marshallhulp wordt uitgebreid en nienwe machines krijgt, welke 30 32 kousen tegelijk fabriceren (de oude slechts 24) DAT in Woensdrecht in October een oorlogsmonument, vervaardigd door de beeldhouwer Visser, wordt onthuld. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f37 millioen is gekrompen tot 13007 millioen. DAT de gerestaureerde Halsteren Zaterdag wordt geopend, bij tevens afscheid zal worden genomen van burgemeester mr M. van Thiel, die benoemd is tot burgemeester van Wij- chen. DAT op 24 Aug- in Den Bosch de 19e N.-Brabantse schapenfokdag wordt ge houden. DAT een Ned. delegatie o-Lv. mr J. J. Oyevaar naar de op 23 Aug. in Genève beginnende int conferentie van het weg verkeer gaat. DAT de uitreiking van de Florence Nightingalemedaille aan zuster Sjoukje Hoiting Vrijdag om elf upr zal plaats hebben in het gebouw van het hoofdbe stuur van het Rode Kruis, Princesse- gracht, Den Haag en aan mej. Eike Flik- kema dezer dagen in Indonesië. DAT 61 j. oud is overleden A. M. Wyn- hoff, o.a. vennoot van de Haagse ban kiersfirma Heldring Pierson. DAT voor het A'dams B. G. 20 j. werd geëist tegen de 41-j. J. H. de Leeuwe uit R'dam, die Joden „onderduikadressen" verschafte, waar ze dan later door de S.D. werden weggehaald en 23 Aug. de uit spraak volgt dat hy zijn functie als commandant H.M. m.s. torpedojager Banckert kon opnemen. „Maar i'k zou leugens vertellen, wan neer ik zei dat ik graag wegga". Hier op verklaarde de nieuwe commandant lt ter zee le klasse A. H. Deketh tot dus ver officier van de Marine-kazerne te Den Haag de functie als commandant te hebben overgenomen. In zyn toespraak gaf hij de overste v. d. Ploeg zijn beste De nieuwe le officier van de Marine kazerne te Den Haag is de lt ter zee le klasse J H. Schelt erna de Heere. Nog een grenscorrectie bij Nijmegen? De grenscorrectie bij het dorp Wyler bij Nijmegen heeft tot gevolg gehad, dat de officiële weg langs het Wylermeer van Beek naar Groesbeek op het einde werd afgesneden. Reeds geruime tijd doen geruchten de ronde, dat hierin ver betering zal komen. Van Duitse zijde wordt thans opge merkt, o.m. in het Grenzamt Kranen burg, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten dat de betreffende weg zal kun- worden doorgetrokken. Deze kwestie wordt thans in de demarcatiecommissie bestudeerd, doch er is nog geen beslis sing genomen. Taxichauffeur nauwelijks aan roof ontkomen Nachtelijke overval bi) Naarden Opnieuw is een overval gepleegd op ïen taxichauffeur, doch ditmaal zonder succes. De 50-jarige Amsterdamse blok- bandchauffeur G. Jansen moest van nacht om ongeveer 1 uur twee mannen van het Centraal Station te Amsterdam naar het Gooi brengen. Via Bussum moest hjj naar een villawijk in Naarden rijden. Toen de wagen daar byna stil stond, greep een der mannen de chauf feur van achteren beet, terwyl de ander hem met een met zand gevulde, toege- knoopte kous een klap op het hoofd gaf. De chauffeur wist zich aan de wor gende greep te ontrukken, lift zich op de bank zakken en wist naar buiten te komen. Ook de beide mannen gooiden het portier open en gingen er vandoor. De chauffeur er achter aan, luid „Moord!" schreeuwend. Maar de man nen zyn spoorloos erdwenen en ook een politiehond vond vanmorgen geen spoor. terug. „Het vreselijkste, dat ik heb mee gemaakt, waren de kreten der mensen, die nog opgesloten zaten, terwijl hun verwanten er bij stonden en niet in staat waren om te helpen". Dit gebeurde in Pelileo, waar 3200 mensen om het leven kwamen en waar thans een meer ligt op de plaats van het eens zo welvarende stadje. Een andere ooggetuige zeide: „Niemand weet. hoeveel doden er zijn, en waarschijnlijk zal niemand dit ooit weten Van Ambato. vroeger een stad van 50 000 zielen, is nauwelijks nog één huizenblok onbeschadigd". Volgens de laatste officiële berichten, zijn bijna vijfduizend doden geteld en nog altijd is men er niet in geslaagd alle verongelukte slachtsoffers te vinden. Eén der redenen voor de ontzaglijke schade, die geleden is. komt voort uit het feit. dat de meeste buizen in Ecuador gebouwd zijn van een mengsel van leem en aarde, waarin bij een aardbeving ge makkelijk scheuren ontstaan. De politie neemt maatregelen, om te voorkomen, dat een Indianenstam plun dertochten gaat ondernemen, waarmee verschillenden gedreigd hadden. Zij be horen tot de Salasaca-stam- Een Noord-Amerikaanse diplomaat, die in de V.S. is teruggekeerd, verklaarde, dat het aantal slachtoffers veel groter is dan tot dusver officieel kon worden op gegeven. Hij zeide. dat de volledige op gave mogelijk aan de 10.000 doden zal toekomen. Vele overlevenden van de ramp sterven nog aan koudvuur. Ook longontsteking vormt nog een groot ge vaar. Een vrouw, die heden, na vijf dagen, uit een ruïne te Pelileo werd ge red, vroeg eerst om water en onmiddel lijk daarop wilde zij weten, boe laat het was. De luchtmacht zou heden beginnen brandbommen uit te werpen over de ge teisterde zones waar geen overlevenden meer zijn, om aldus de lijken, die niet begraven konden worden, te doen ver branden. Opgaan, blinken en verzinken In de Noord-Oost Polder worden verschillende boerderijen gebouwd voor Walcherse boeren, die hier de hand aan de ploeg zullen slaan, 't Is .dat ze, net als deze boer in de toekomst een ryke oogst mogen binnenhalen. En dat ze niet zo on fortuinlijk zyn als .de boer in Okinawa, wiens land- bouwschuur tijdens een hevige i typhoon werd vernield. Verplaatste personen vielen communist aan Een aantal verplaatste personen heeft te Dachau een communistisch candidaat voor het West-Duitse parlement aange vallen en zijn spreekgestoelte vernield. De candidaat. Egon Hermann, was een vroegere leider van het vluchtelingen kamp in Dachau. Hermann is onder poli- tiegeleide naar Munchen overgebracht. Een facsimile van de Leydenplatc, de oudste gedateerde steen. ooit in Amerika gevonden (vermoedelijk uit 60 n. C.) en wel in Guatemala, is giste ren met de KX..M,-ConsteIlation naar Curacao vervoerd. De steen is ln het bezit van het Rijksmuseum voor Volken kunde te Leiden en het facsimile is be stemd voor een museum in Guatemala. WEERBERICHT Nog vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig bewolking. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewolking met later voornamelijk in de Noordelijke helft van het land enige lichte regen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 11 Augustus: Zon op 5.16, onder 20.13; maan op 21.23, onder 7.56 uur. 16 Augustus LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1