|lieutuo fciterlje ÜTouranl Waar tapijtenstad Pelileo was ligt thans een groot meer Het zal uiterlijk tien jaar duren om de vrede te winnen Wist U DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58030. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7886 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfcfj Is gfiebleoen myn bert la tc^easpoct" Wie het brood niet betaalt... Zie pag. 2 Vreselijk cijfer 9000 Doden in Ecuador Gevaar voor epidemie breidt zich steeds uit Langzamerhand is men in Europa in staat, om zich een wat duidelijker beeld te vormen van de vreselijke ramp, die een land van dat andere vrijwel onbekende werelddeel Zuid-Amerika heeft getroffen. Men weet thans, dat de republiek Ecuador, waar de evenaar dwars door loopt, getroffen is door een monsterachtige aardverschuiving, die volgens de laatste officiële schattingen ruim negenduizend slachtoffers heeft geëist. Niet minder dan vijftig plaatsen met voor Nederlandse oren vreemd klinkende namen, zijn beschadigd. Alleen in Ambato is het aantal doden al tot 5000 gestegen. Overal in het aardbevin-gsgebied werkt men zo snel mogelijk om de lijken der slachtoffers op te delven en te begraven of te verbranden. De toestand in dit tropische land is echter reeds zodanig, dat men voor een epidemie moet vrezen. De reddingsploegen schatten, dat 70 procent van alle gebouwen in het getrof fen gebied met de grond gelijk gemaakt rijn. Meer dan 20.000 mensen liepen ver wondingen' op. Overlevenden van Pelileo, die gisteren per vliegtuig in de havenstad Guayaquil aankwamen, verklaarden, dat hun woon plaats verzonken is. Op de plaats van het vrolijke stadje, waar de beroemde KROENER Vocale solisten zijn gewend voor het publiek op te treden en ontvangen daartoe regelmatig uitnodigingen. Ook de Haagse concert- en oratorium zangeres Ank ie van Wickevoort Crom- melin krijgt uiteraard zulke invitaties. Maar een schrijven als het onder staande zal wel tot de uitzonderingen behoren. Dezer dagen ontving Ank ie van Wickevoort Crommelin n.I. tegelijk met een uitnodiging van de Handelvereniging om een concert te zingen in het Concertgebouw te A'dam een briefkaart met de volgende Inhoud: Juffrouw Ik hoorde, dat U ook op bruiloften zingt en daar wij binnenkort 25 jaren getrouwd zijn, geven wij een avondje, een harmonica is er al en mijn zoon zegt: nu nog een Teroener en geeft U dan even op wat het kost, de buren komen ook en na afloop halen wij nog geld op. U hebt natuurlijk vrij eten en drinken en iemand zal U wel naar huis brengen 's-nachts. Antwoord aanenz." Was er een opstand op Madagascor? Dr Liston Pope, deken van de Yale- liniversiteit in Connecticut, die onlangs Van een reis door Afrika terugkeerde, heeft onthuld, dat vorig jaar 60.000 be woners van het eiland Madagascar bij de onderdrukking van een opstand door Franse koloniale troepen zijn vermoord. Dr Pope noemde Afrika „een land van broeiende onrust achter een ebbenhouten gordijn". Na de Aga Khan, is thans bij Ver sailles een kassier door mannen, die in ten pantserauto reden, van honderd duizend francs beroofd. Ernstige mishandeling tijdens voetbalwedstrijd Tijdens een voetbalwedstrijd tussen De Zweef uit Nijver dal en Heino in de buurtschap Haarle bij Nijverdal, werd een van de baoks van Heino zó door een Nijverdaller mishandeld, dat hij in bewusteloze toestand naar het R.K. zie kenhuis ih Zwolle vervoerd moest wor- Zijn ^toestand was later rede lijk wel TWEE BRANDHAARDEN VER DACHT GEVAL TE A'DAM. Tijdens de afwezigheid van de bewo ners ontstond dezer dagen in de Bui- ten-Bantammerstraat een kleine brand, die spoedig kon worden geblust. Daar twee brandhaarden zijn ontdekt wordt Vermoed, dat misdaad in het spel is. Na 20 dezer wordt de productiebe perking in de Belgische diamantnijver heid beëindigd. België zal alleen in een nieuwe beperking toestemmen, wanneer andere landen bij overeenkomst tot het zelfde gedwongen worden De vergadering van de Mij Alkmaar Packet N.V. heeft de jaarstukken goed gekeurd. Ecuador-tapijten werden gemaakt, ligt thans een groot meer, waaruit slechts de voornaamste kerktoren van Pelileo boven water uitsteekt- Van de 3500 inwoners leven er nog slechts 500. De regering van Ecuador heeft een luchtbrug georganiseerd, die water en voedsel naar de plaats van de ramp brengt. Iedere 10 minuten stijgt een vliegtuig op van verschillende velden in Ecuador. Het Caribbisohe commando van de Amerikaanse luchtmacht heeft machi nes gezonden om aan deze luchtbrug deel te nemen. In de puinhopen van de kathedraal var Ambato wordt nog steeds naar slacht offers gezocht. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door overstromingen, ondanks de voorzorgsmaatregelen, toch hebben doorgezet. President Galo Plaza verklaarde, dat het grootste probleem voor Ecuador thans is. hoe de 100.000 personen, die door de ramp dakloos werden, kunnen worden ondergebracht. In Ambato b.v. moeten 75 pet. van de huizen, die nog overeind staan, worden afgebroken. In San Francisco heeft gisteren zeer duidelijk merkbare aardschok plaats gevonden. De Bataafse Petroleum Mij. heeft be richt ontvangen, dat haar employé's in Ecuador met hun gezinnen in goede wel stand verkeren. Wagons-Lits staan stil, maar naaimachines snorren De 4.000 employé's van de Wagons- Lits zijn in geheel Frankrijk in staking gegaan voor hogere lonen. Het vervoer met alle restauratie- en slaap-wagens is hierdoor stilgelegd- De laatsten van de 12.000 Parijse „Mi- dinettes", die in staking waren, hebben vandaag de naald weer opgenomen, De Parijse mode is dus gered. SCHACHT UND KEIN ENDE Dr Hjalmar Schacht, de Nazi-Tninister, heeft aanzegging gekregen, dat hij zich opnieuw voor een zuiveringshof zal moeten verantwoorden. De vernietiging van het vonnis van 8 jaar wordt een foutieve juridische mening genoemd. Amerikaanse Senaat keurde Marshall-hulp goed De Amerik. Senaat heeft met 63 tegen 7 stemmen het wetsontwerp aangeno men, waarbij tot 30 Juni 1950 een bedrag van 5.797 824.000. dollar voor het Euro pees herstelprogram en voor de tege moetkoming in de bezettingskosten van Duitsland wordt uitgetrokken. Zoals be kend is. wil het Huis van Afgevaardig den dit bedrag met 10 pet verminderen. Er moet nu een compromis gezocht wor- Acheson: Veiligheid van West- Europa en Amerika gaan samen Dean Acheson, de Amerik. minister van Buitenlandse Zaken, heeft er giste ren bij de Senaatscommissie op aange drongen het program van Truman tot militaire hulp aan een aantal landen tot een bedrag van 1450 millioen dollar goed te keuren. Hij verklaarde, dat de veiligheid van West-Europa en Amerika feitelijk onscheidbaar waren. Amerikaanse stafchefs tv eer thuis De Amerikaanse stafchefs. Bradley, Denfield en Vandenlberg, zijn gisteren uit -Wenen vertrokken en vanmorgen in Washington teruggekeerd. Zij weiger den opnieuw verklaringen af te leggen. Secretariaat R.T.C. in „De Witte". Naar wij vernemen zal het secretariaat van de R.T.C. gevestigd worden op de bovenverdieping van de Nieuwe of Litte raire Sociëteit „Da Witte" op het Plein. Hedenmorgen ontvingen wij deze eerste foto van de ontzettende t woestingen, die aangericht zijn door de hevige aardverschuivingen in Ecuador. In deze Kathedraal v een der zwaarst getroffen steden, Ambato, kwamen 200 kinderen om het leven. Grote steenblokken lig gen nu voor het altaar Belgische Liberalen toch met Katholieken in zee De leider der Belgische Liberalen, Motz, heeft verklaard, dat z-ijn partij be reid is deel te nemen aan de Katholiek- Liberale regering. Allereerst zal echter nog een laatste poging worden gedaan tot vorming van een drieledige regering, dus mèt de Socialisten. Een coalitie der twee partijen zal in de eerste plaats streven naar een oplossing van de Ko ningskwestie, aldus Motz. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zullen de Liberale ministers zich direct uit zo'n kabinet te rugtrekken, nog voordat één der wetge vende kamers een beslissing heeft ge nomen. Gaston Eyskens zou reeds voor bereid zijn op de vorming van een Ka- Bholiek-Liberale regering. Trygve Lie Jaar van vorderingen Critiek op Grote Vier en Atlantisch Pact, lof voor zijn organisatie der Verenigde Naties Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, verklaart in zgn jaarlijks rapport, dat de V.N, hebben bijgedragen tot de verwezenlijking van een vreedzame wereld door het voorkomen of beëindigen van oorlogen, waarbij 600 millioen mensen zouden zijn betrokken. De vrees voor oorlog is afgenomen, aldus Trygvo Lie en het einde Van de Berlijnse impasse is een der voornaamste factoren, die hiertoe heeft bijgedragen. Hij noemde de afgelopen twaalf maanden een „jaar van vorderingen naar de wereldvrede". Er is geen crisis gevolgd in de Ver. Naties en geen derde wereldoorlog, toen de Berlijnse kwestie voor de Veiligheids raad werd gebracht Maar Lie beschuldigt de grote mo gendheden ervan, dat zij de pogingen voortzetten om hun posities te verster ken, vóórdat de toestand door sluiting van vredesverdragen gestabiliseerd is. Dientengevolge zijn geen vorderingen gemaakt, om strijdkrachten aan de Vei ligheidsraad toe te voegen en ook niet inzake de controle op de atoom-energie. Als „winst" noemde hij o.a. de stuwkracht van het Amerik. initiatief voor tech nische hulp aan minder ontwikkelde gebieden en het bereikte compromis in Palestina, Indonesië en Kasjmir. In In donesië, aldus Trygve Lie, hebben de Ver. Naties een beslissende rol ge speeld voor een vreedzame regeling, teneinde... 70 millioen mensen tot natio nale onafhankelijkheid te leiden. (Het succes dezer „vreedzame regeling" moet overigens nog worden afgewacht. - Red.) De Londense „Times" zegt in een men-taar op Lie's, jaarrapport: „Lie laat zich door zijn loyaliteit t.o.v. de Ver enigde Naties en zij® hartstochtelijk ge loof in de beginselen er van soms wel eens brengen tot overdrijving van de successen der V.N. en het voorbijzien van haar fouten. Ook al wanneer men de V.N. alle recht doet wedervaren voor het door haar verrichte werk in de genoemde landen, dan nog valt het moeilijk de uit spraak te aanvaarden, dat de Verenigde Naties in het afgelopen jaar hebben bij gedragen tot de vooruitgang naar een vreedzamer wereld door oorlogen te voorkomen. Het blad zegt tenslotte, dat Trygve Lie duidelijk genoeg ziet. dat het conflict tussen de grote mogendheden de Ver. Naties verhindert tot volledig se te komen- Jammer genoeg, doet hij het voorkomen, alsof dit conflict onbelang- DRIE DAGEN VOOR DE WAPENSTILSTAND Ernstige gevechten zijn Zondag uitgebroken in Solo Een uit Semarang komend convooi heeft de stad moeten verlaten Een Anetatelegram uit Semarang meldt, dat Zondag benden de stad Solo hebben aangevallen. Bijzonderheden ontbreken, doch de Nederlandse troepen zijn de toe stand volkomen meester. Een convooi, dat uit Semarang op weg was naar Solo, moest in verband met deze gebeurtenissen na enkele uren te Solo te hebben gewacht, naar Semarang terugkeren. (Tussen de regels door leest men dat dit bericht van bijzondere ernst is. Drie dagen voor de wapenstilstand wordt de stad aangevallen, nadat de beide vorsten Soesoehoenan en Mangkoenegoro (wiens legioen reeds ten dele overgelopen was) als republikeinse adviseurs ter R.T.C. do stad verlaten hadden. Red.) Behalve dr Van Roijen verliet het Amerikaanse lid van de Unci, Cochran, het toestel tezamen met Bihin en mevr. Laethem. Met hetzelfde toestel kwamen nog de volgende personen aan: Saleh Aehmad R. T. C. begint 22 dezer Naar wij uit goede bron ligt het in de bedoeling der Regering, de Ronde Tafel-conferentie op 22 dezer te openen. Gistermiddag kwart over vier, precies op tijd, met de stiptheid van een inter nationale trein, reed de Curacao" de K.L.M. voor de douaneloods Schiphol. De gangtrap ging uit, groot aantal wachtenden, minister Van Maarseveen in het midden, en fotografen zagen dr J. H- van Roijen uitstappen. „Schildwachtje, wend je hoofd toch niet". Deze zal het ook niet doen, want het is een geschenk, dat gis teren op het paleis Soestdijk over handigd werd aan Prinses Irene door een deputatie van het garde- regiment „Prinses Irene" en de voormalige Irenebrigade. Weer gratie voor twee ter dood veroordeelden Bij K. B. is gratie verleend aan Adriana Valkenburg en Hendrik van der Kraan, die beiden door het A'damse B G. tot de doodstraf waren veroordeeld. Deze straf is thans veranderd in levens lange gevangenisstraf. Adriana Valkenburg, beter bekend als „Jeanne" was als V-vrouw in dienst bij het bureau Joodse zaken van de S.D. te Amsterdam. Hendrik van der Kraan was eerst werkzaam bij de colonne Henneicke. later kwam hij eveneens bij het bureau Joodse Zaken. (Banka), dr Liem Tjae Le (Banka), A. A. Rivai (Bandjar). Zainoedin Darmo (Z. Sumatra), R. Oesman Azahard1 (Z.-Sumatra), Nlgeradjai Meliala (Oost- Sumatra), mr A. J- Vleer (secretaris vah de B.F.O.), G. A. E. de Vries (vertegen woordiger van de Nederlandse minder heidsgroep), mr Koesoema Atmadja (republiek), R. Soerasno (republiek), mej. S- Boediardjo (secretariaat van de republikeinse delegatie), mr N. Blom, raadadviseur van het min- van Buiten landse Zaken, mr A. H. C. Gieben. secre taris van staat voor staatkundige her vormingen. Behalve de minister waren ter ont vangst aanwezig dr Prinsen, algemeen secretaris van de R.T.C-, Kiveron en Idenburg. Het Belgische lid der Unci. Herremans, had het toestel in Rome verlaten. (Zie vervolg op pag. 3) Op een openbaar plein te Bergen Noorwegen heeft Trygve Lie de eerste van een serie redevoeringen in Scandi navië gehouden. Zonder het Atlantisch Pact met name te noemen, verklaarde hij, dat een dergelijke overeenkomst geen regionale overeenkomst kan worden ge noemd in de betekenis, die de Ver. Naties aan deze term hechten. „Het Handvest der V.N. voorziet weliswaar in regionale samenwerking, doch stelt daar aan ook beperkingen," zo zei Lie. „Indien regionale samenwerking overeenkomstig de voorzieningen en belangen der Ver. Naties is, is zij een weldaad voor de mensheid, maar als zij hiermee strijdig is, kunnen de schadelijke gevolgen ei van onherstelbaar zijn." Deze wooraer komen eigenlijk hierop neer, dat Trygv. Lie het Atlantisch Pact niet geheel goed keurt. Hij maakte dan ook het voorbe houd, dat de „suprematie der Ver- Naties boven alles gesteld wordt". Lie herin nerde er nog aan. dat president Franklin D. Roosevelt, die hij „misschien de grootste staatsman van de twintigste eeuw" noemde, eens heeft gezegd, het misschien vijf jaar zou duren om oorlog te winnen en daarna tien jaar de vrede te winnen. De secretaris-gene raal der V.N. vertrouwde er op, dat nog eens vijf jaar de oorlog als uit de tijd zal >rde® beschouwd. „Grote Beer" waarschijnlijk niet in quarantaine Als er zich tenminste geen-nieuwe pokkengevallen voordoen. Indien zich geen nieuwe gevallen v pokken op het troepenschip „Grote Beer" voordoe®, dan zal, naar het zich aanzien, een quarantaine vermoe delijk niet nodig zijn. Komen er we nieuwe gevallen voor, dan zal men naai de wettelijk voorgeschreven quarantaine- bepalingen moeten handelen. Dit ver klaarde de inspecteur geneeskundige dienst der Kon. Landmacht, gen.-maj. dr J. T. Wilkens. gisteravond voor de radio. De berichten van de „Grote Beer" zijn it nu toe geruststellend. De patiënt, bij ie pokken geconstateerd werden, is ir bevredigende conditie Zaterdag in Co. lombo in een ziekenhuis opgenomen er sindsdien zijn geen nieuwe gevallen ge meld. Het begint reeds minder waar schijnlijk te worden, dat voor het ver trek uit Batavia nog andere militairen besmet zijn. Wel is er een, gelukkig ge ringe kans. dat de zieke zelf aan boord nog andere besmet heeft. Veiligheidshalve worden een arts-hy- ënist en een aantal verpleegsters per vliegtuig naar Cairo gestuurd, on medische staf van de „Grote Beer" bij te staan, wanneer dit -nodig mocht zijn. Vanzelfsprekend zullen ten aar ïn de „Grote Beer" wederom maatregelen worden genomen om zowel de opvarenden als de Nederlandse be volking tegen pokkengevaar te bescher men. Hatta wordt Donderdag verwacht Aneta seint uit Batavia, dat Maandag et de KJL.M. o.a. naar Nederland trokken zijn: kolonel Thomson vai Nederlandse delegatie, dr Ateng, hoofd der Oost-Javaanse Djoemhana, premier hoofd der delegatie van Pasoendan, Claproth en Mononoetoe van Oost-Indo- dr Ali Sastroamidjojo (republiek) Zij worden Woensdagmiddag 4 uur op Schiphol verwacht. Vandaag vertrekken de Soesoehoenan van Solo en de Mang koenegoro met hun adjudanten, mr K. J. L. Enthoven, staatkundig adviseur van de Nederlandse delegatie, J. A. Romanos, se cretaris van de Unci, de regent van Ban doeng Male Wiranata Koesoema, Darma- setiawan (republiek). Kaliamsjah Senaga, hoofd der Oost-Sumatraans delegatie. Moh. Hatta gaat te Karatsji aan boord an dit vliegtuig, dat Donderdag wordt verwacht, om 4 uur njn. DAT ook vandaag export van groenten aar West-Duitsland plaats had op de zelfde voet als gisteren. DAT aangifte van vermogenswaarden Oostenrijk t.b.v. de Oostenrijkse ver- mogensaanwasbelasti-ng en -heffing in- :ns is verlengd tot 31 Dec. a.s. DAT de KVP in alle delen van het land 45 kaderdagen zal houden, waarvan de eerste te Middelburg plaats vond. DAT de Friese declamatrice Auck de Beer. uit Beersum, na een verblijf van a maanden in Amerika, in haar woonplaats is teruggekeerd. DAT in Sneek van 13—27 Aug. een tentoonstelling van Friese schilderkunst wordt gehouden. DAT het Stedelijk Museum te A'dam en werk aankocht van de Alkmaarse schilder Piet Stenneberg. waardoor het deze schilder mogelijk wordt binnen kort in Parijs te exposeren. DAT het grote arbeiderszangkoor uit Stockholm gisteren - zijn tournee door Nederland In Utrecht begon. DAT op de Amstelveenseweg te A'dam >n 64-j. wielrijder door een autobus is doodgereden. DAT ir R. P. Vos te Hilversum en ir A. 't Hooft te R'dam, beiden hoofding. van het seinwezen bij de Ned. Spoor wegen, zijn benoemd tot officier in de Orde van O.N. DAT de staatssecretaris, mr W. v. d. Grinten, gisteren op de sociale studie week in Rolduc sprak over de arbeids verhoudingen. DAT gisteravond een 6-j. meisje in de Ferdinand Bolstraat te A'dam van 3 hoog uit het raam viel en met een schedel- basisfractuur in het Binnengasthuis is opgenomen. DAT de humorist Guus Brox in ge zelschap van de Engelse komiek George Formby een tournee door Canada en de Ver. Staten zal maken. DAT de directeur A. D. Huysman, van de grafische inrichting Joh. Enschede en Zn., te Haarlem, zijn functie neerlegt en tot directeuren zijn benoemd jhr B. F. W. van Riemsdijk, jhr W. van An- dringa de Kempenaer en J. R- Gun ning, thans resp. secr. en adj.-direc- teuren. DAT een groot aantal Brabantse ge meenten de bevoegdheid kreeg tot goed keuring van bouwwerken, waarvan het bedrag per object niet meer bedraagt dan f150.000. DAT drie arbeiders van de Heem- steedse gramofoonplatenfabriek zijn ge arresteerd wegens diefstal van platen, welke zij aan een A'damse handelaar verkochten. DAT het lichaam van de 15-j. padvin der A. L. v. d. Hoorn uit Gouda, die vori ge week te Harderwijk is verdronken, in de jachthaven aldaar is aangespoeld. DAT de chirurg-gynaecoloog dr S. v. Heerde 54 j. oud te Emmen is overleden. Hoger beroep tegen chief-presi dent ingetrokken De O. v. J„ te Rotterdam, heeft het hoger beroep, dat hij had ingesteld tegen het vrijsprekend vonnis in de zaak tegen Robert Th. Fr- L„ voorheen chief-pre sident van de „Vereniging particulier initiatief tot het doen van charitatieve werken", ingetrokken. Vermiste kind lag onder een vlet in Bloemendaal Gistermiddag hebben enige spelende kinderen aan het Bloemendaalse strand onder een half gekantelde vlet van de Bloemendaalse reddingsbrigade, de 5-j. Freddy v. d. Velden, die sinds Zondag op het IJmuider strand werd vermist, teruggevonden. Het kind was uitgeput en herinnerde zich weinig van de ma nier. waarop het van het IJmuidensc strand naar Bloemendaal was gezworven. Kerk, Staat en Maatschappij Kerk: Een baie gcsellig onder onsje met Suid-Afrika op de begroe tingssamenkomst voor de Geref. Oecumenische Synode te Amsterdam. V.l.n.r. prof. dr D. P. Groenewald (Pretoria), prof. dr ,T. P. Jooste (Potchefstroom), dr J. Hoek (Den Haag) en ds P. D. Verhoef. Staat Op Schiphol begroette minister Van Maarseveen gisteren nog enkele deelnemers aan de Ronde Tafel-conferentie. V.l.n.r.: de bewindsman, Moh. Roem, dr Van Roijen en Cochran. ippü: Aan de Nieuwe Waterweg staat deze reusachtige bunker, die, zoals we reeds schre ven, ingericht is als koelhuis voor groenten en fruit. Op 18 Augustus wordt deze „koelbunker" geopend. Stem van Europa Morgen heeft dan te Straatsburg de officiële opening plaats van de Raad van Europa, het lichaam dat men zou kunnen noemen het parlement van Europa. Even honderd parlementsleden, zullen er aanwezig zijn uit dertien lan den. Griekenland en Turkije immers zijn inmiddels ook toegelaten. En een uitno diging zal uitgaan naar IJsland. Zo zijn de tien van het begin uitgegroeid tot der tien. Moge dit een aanwijzing zijn, dat de gedachte zelf ook groeiende is. De Raad van Europa zal de mogelijkheid inhouden van een internationaal contact op parle mentair niveau. Het is een collége, dat in zijn werkzaamheden en in zijn bevoegd heden aan belangrijke beperkingen is on derworpen. Het zal alleen maar kunnen adviseren en bovendien zal een ander college hebben uit te maken, over welke onderwerpen het zal mogen adviseren. Dat andere college wordt gevormd door de ministers van Buitenlandse Zaken der verschillende deelnemende landen. Die ministers zullen, in tegenstelling tot dit Europese parlement wel besluiten mogen nemen, doch ook weer met een beperking. Die besluiten zullen namelijk met een parigheid dienen te worden genomen. Zo heeft de Raad van Europa in bepaalde opzichten iets van een staat en in andere opzichten weer niet. Hij heeft iets van een staat in zoverre hij een parlement is. Maar hij verschilt wezenlijk van een staat, doordat elke deelnemende staat zijn eigen souvereiniteit volledig hand haaft Wanneer men bovendien nog in aan merking neemt, dat de Raad van Europa niet zal mogen spreken over liet belang rijke onderwerp van de defensie en dat andere belangrijke onderwerpen, bijvoor beeld op economisch gebied, reeds door andere internationale lichamen worden behandeld, dan lijkt dit terrein, dat aan de Raad van Europa is overgelaten, klein. Toch zien wij dit niet als een bezwaar. De bescheiden opzet zal des te gemakke lijker voor mislukkingen kunnen behoe- Want wat thans te Straatsburg een aanvang neemt, verdient te slagen. Omdat het de stem van Europa is, die daar zal worden gehoord. Getal en invloed Er zal in de komende weken ge- legenheid zijn. met belangstelling de besprekingen binnen de Raad van Europa te Straatsburg te volgen. Parle mentsleden uit (straks) dertien landen komen bijeen. Zij zullen evenzeer schake ringen vertonen als de nationale parle- En te verwachten is. dat zij zich zullen aaneensluiten of uiteengaan, al naar ge lang de vraagstukken liggen. De leden van dit parlement vertegen woordigen wel hun volken, maar zij zijn aan hun eigen geweten en overtuiging ge bonden in het bepalen van hun stem. Hoe zal het nu gaan? Wij stellen ons voor. dat in sommige aangelegenheden de leden uit een bepaald land goeddeels eenstemmig hun houding zullen bepalen en dat in andere opzichten uit zal komen, hoe op vattingen omtrent maatschappij en staat de grenzen van de staat kunnen door breken. Er zijn mensen, die de neuzen al heb ben geteld van de socialisten, die uit de verschillende nationale parlementen naar Straatsburg zijn getrokken. Anderen hebben de R.K. neuzen reeds geteld. Volgt men deze methode, dan schijnt het georganiseerde Protestantisme pover uit de hoek te komen. Maar bovendien plaatst men Straats burg dan al terstond in het teken van de partijvorming, ja zelfs van de blokvor ming. In het belang van Europa moeten w(j hopen, dat te Straatsburg het accent zal vallen op de scherpte van inzicht en ook op de bereidheid om zich te laten over tuigen door de beste argumenten. Ge beurt dat, dan kan de kleine georgani seerde Protestantse groep een invloed uit oefenen. welke aanzienlijk groter is dan haar klein getal doet verwachten. Griekenland en Turkije lid van de Raad van Europa Spaak presideerde de bijeenkomst der ministers In een met groen-witte vlaggen sierd Straatsburg begonnén de ministers van Engeland, Frankrijk, de B e n e 1 u x- landen. Italië, Zweden, Noorwegen, De nemarken en Ierland gisteren de eerste voorbereidende zitting van de Raad van Europa, die moet bijdragen tot de ver werkelijking van de politieke eenheid van Europa. Deze tien ministers, w.o. minister Stikker, hadden zich tot taak gesteld een agenda te maken voor de eerste Europese Assemblée, die morgen officieel begint. Gisteravond is het eerste besluit van de Raad van Ministers bekend gemaakt: Griekenland en Turkije zijn toegelaten tot de Raad van Europa en IJsland is als dertiende lid-staat uit genodigd. Paul Henri Spaak, de minister van Buitenlandse Zaken van het Belgi sche demissionnaire kabinet, heeft de leiding van de Raad van Ministers. In de grote zaal van de Universiteit van Straatsburg, waar de zittingen zullen wor den gehouden, wordt met spoed gewerkt aan het installeren van een meertalig te lefoonsysteem. De groen-witte vlaggen, die de Europese eenheid symboliseren, hangen in deze zaal tussen de vlaggen der vertegenwoordigende landen. Chur- „Gouden Handen" had 90.000 bezoekers Maandagavond werden in Ede de poor- :en van de nationale tentoonstelling op iet gebied van Vrije-tijds-besteding .Gouden Handen" voor goed gesloten. Het bleek, dat Maandag j.l. de drukste lag was geweest. Niet minder dan ruim 13.000 personen bezochten de tentoon stelling, waardoor het totaal aantal be zoekers de 90.000 is gepasseerd. De ten toonstelling is een groot succes gewor den. De bezoekers waren zeer tevreden en vanneer velen geïnspireerd zullen wor den door het voorbeeld van anderen om door middel van een nuttige vrye-tijds- besteding mede te werken aan de cul turele verheffing van ons volk", zoals de heer A. Belonje, voorzitter van het ten- toonstellingscomité ten besluite zeide, is deze nationale expositie een dubbel chili zal Vrijdag a.s. op een grote open luchtbijeenkomst spreken en voor Bevm is een lift gemaakt op de buitenplaats van de universiteit om hem het lopen van trappen te besparen. DICK SCHERIMER STELT ZIJN KANAALTOCHT UIT. Onze landgenoot Dick Schermer heeft gisteren besloten zijn poging, hei Kanaal over te zwemmen, tien dagen uit te stel len wegens de ongunstige omstandig heden van stromingen en getij. OOK NAAR NIEUW-ZEELAND MET DE „VOLENDAM". De „Volendam", die. zoals gemeld, op 16 December als emigrantenschip naar Australië vertrekt, neemt ook emigran ten voor Nieuw-Zeeland mee. Alle arbeidsbureaux geven mondeling inlich tingen over emigratie naar Nieuw-Zee- WEERBERICHT Zwakke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Dezlefde of iets hogere temperaturen dan vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 10 Augustus: zon op 5.15, onder 20.15 uur; maan o®> 21.13, onder 6.42 uur. 16 Augustus L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1