ïSfTï mm Hoe een Jood de wereld ziet, wanneer hij een Christen wordt Nog eens waagde Latham een vlucht over het Kanaal 5 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1949 Gevoel van ontrouw en verraad tegen over geloofsgenoten Door mej. F. BOASSON Door de eeuwen heen heeft men het verschijnsel kunnen gadeslaan dat Joden Christenen werden in groter of kleiner getale. Ik bedoel hier niet de gedwongen doop, doch de aanvaarding uit vrjje wil van Christus als de Messias, ook der Joden. Deze overgang riep echter geen speciale problemen in het leven. De Jood trad uit de Joodse gemeenschap toe in die der Christenen om zich in deze laatste geheel op te lossen. Nog in de vorige eeuw kunnen een Da Costa, een Capadose overgaan tot de Christelijke Kerk, zonder het gevoel te hebben, dat ze hierdoor hun Joodse brcfeders in de steek hebben gelaten. daar men niet begrijpt wat het overgaan voor de Jood betekent, en bij tijden met wantrouwen. Dit wantrouwen wordt ge wekt door het gedrag van de Jood zelf. Tijdens en na de jongste wereldoorlog is de situatie volkomen veranderd. Wa ren het vroeger slechts enkelingen, die tot de Kerk overgingen, thans zijn hot er zeer velen: telkens ontmoet men Jo den. die Christen zijn geworden. Ook is de wijze waarop die overgang geschiedt vaakt een gans andere, die tot gans andere consequenties voert. Kon een Jood zich vroeger zijn afkomst niet of nauwelijks bewust zijn, thans is dit onmogelijk. Steeds meer wordt hij bij zijn Jood-zijn bepaald. De nood, de spe cifiek Joodse nood, werpt hem terug op Hij blijft zich gebonden voelen volk. Dit wekt bevreemding. In Christus is immers noch Jood noch Griek? Doch dit zeggende vergeet men, dat wij leven in het „nog niet" en dat wij nog niet ten volle in Christus leven en dat dus de Jood en de Griek er nog zijn. Vandaar dat de Jood zich onbehaaglijk voelt in de Kerk; hij mist bij de anderen begrip voor zijn situatie. Ook mist hij dat Een zoon van het Joodse volk, met internationale faam, de naar de nieuwe wereld uitgeweken Duitse professor Einstein, die de Amerikaanse nationaliteit verkreeg. de vraag naar de zin van zijn bestaan en dwingt hem tot het zoeken van God. Wanneer hij dan God vindt, is dat ge beurd door de Joodse nood heen Wan neer hij in deze omstandigheden naar de Bijbel grijpt, ontdekt hij de verras- sende samenhang tussen Oud- en Nieuw- Testament: de psalmen, het zijn Joodse liederen, maar zij worden tevens gezon gen door de Christenen in deze tijd. Jezus Christus is degene, die komt tot vermoeiden en belasten, tot Joden van vroeger, tot Joden en Christenen van nu. Het verzet gepleegd door Christenen, uit Gods kracht, om derwille van de Joden, greep de Joden meer dan men denkt, en bewerkte een fundamentele ommekeer in hun bestaan. En eenmaal door Gods Geest gegrepen, Weet de Jood zich geplaatst in deze we reld juist als Jood, met een speciale taak cn een bijzondere roeping. Was hij orthodox, dan ziet hij de continuïteit van zijn Jood-zijn in Christen-worden. Was de band met het Jodendom er niet of nauwelijks, dan wordt hij zich op een maal van zijn plaats en roeping bewust. Was hij Zionist, dan krijgt dat Zions- verlangen een intens wijde en diepe be tekenis. Zo knoopt de Christen-Jood be wust aan bij zijn verleden, bij zijn Jood zijn. Zijn leed is Joods leed, onpeilbaar voor wie geen Jood is. Gods zoekende liefde komt op heel bijzondere wijze tot de Jood en doet hem ervaren, dat Gods beloften niet ophouden. De bekeerde Jood is nog hartstochtelijker Jood ge worden. Hoe reageert hieróp de omgeving? Al lereerst de niet-gedoopte Joden. Deze reageren in de regel vijandig. Hebben zij hoogstaande karakters, dan dragen zij het Christen-worden van een geliefd familielid of vriend gelaten 'doch ver drietig, maar stoten hem niet uit. Zijn zij fanatiek of verbitterd, en vooral dit laatste is heel vaak het geval, dan ver breken zij de banden met de „afvallige". Voor deze mensen immers betekent de doop: verraad, ontrouw aan het toch reeds zo geteisterde Jodendom! Waar de kerk in de middeleeuwen de Jood trachtte te dwingen tot aanneming van het Christendom, is voor de Joden de doop geworden tot symbool van het volksverraad. Om deze reden weigerden mensen als Werfel en Bergson, die wel in Jezus als de Messias geloofden, zich te laten dopen. Men mene dus niet dat de stap tot het Christendom een gemakkelijke is. Verte van dien. Ook de Joodse Christen zelf wordt gekweld door dit gevoel van on trouw en verraad, dat hij pleegt tegen over zijn lijdende volksgenoten. En èls hij dan overgaat, omdat God hem te machtig werd, biyft hy zich mede ver antwoordelijk voelen met die mensen met wie hu toch in lotsgemeenschap ver bonden'blijft. Het is dan ook heel hard van de Joodse gemeenschap afgesneden te worden, temeer daar die gemeenschap meestal een zeer innig en liefdevol ka rakter draagt. Hoe reageert nu de Kerk op de nieuw aangekomen Christen-Joden? Een enkele maal met verbazing en ontroering, meestal echter met onverschilligheid, eschatologische verlangen, dat hunkeren naar de vervulling, naar de wederkomst des Heren. Zjj, die niet hebben gezWor- ven gelijk de Jood, kennen niet die ver ontrusting, die bewogenheid, de Jood eigen; nu voor hen alles volbracht is op Golgotha beroert het ïyden dezer we reld hen niet meer in die mate, het „Kom haastiglijk Heer", weerklinkt zel den van hun lippen. Vereenzaamd voelt de Jood zich bovendien in zijn onbevre digd verlangen naar hechte en blijvende gemeenschap. Is voor de Christen de Kerk vaak niet meer dan een belijdenis gemeenschap, de Jood is daarmede niet tevreden: Hü wil een geloofsgemeen schap, d.i. een samengegrepen zijn door God, een samenbeleven van dit wonder, „kibboets", waarin men alles met elkaar deelt. Een belangrijke vraag is wat men ln de staat Israël zal doen met de Christen- Joden. De proclamatie van 15 Mei 1948 waarborgt geestelijke vryheid voor iedere inwoner van de staat Israël. De Joden, die zelf alle vryheid ontbeerd hebben, willen niemand onderdrukken Ter informatie van onze lezers leek het ons goed over het probleem der bekeerde Joden eens een stem uit het Joodse kamp te laten horen, waartoe we dit artikel overnamen uit het Israël-nummer van „Wen ding". Het geschrevene komt natuur- lyk geheel voor verantwoordelykheid van de schrijfster. om der wille van zijn overtuiging. Dit is zeer hoopvol. Of in de practijk alles zo glad zal gaan, of een groep Christen- Joden niet zal stuiten op tegenwerking, of zij deel zal krijgen aan het .economi sche en culturele leven in Israël? Veel, heel veel zal hierbij afhangen van de gedoopte Joden zelf. Indien zij zich soli dair weten met hun niet-gedoopte volks genoten, indien zy positief medewerken aan de opbouw van het Joodse land, in dien het blijkt, dat zij mensen Van de practijk zijn, die de handen Uitsteken, die het „eindelijk thuis zijn" in Ezetz- Jisraël volkomen meebeleven, dan meer ik te mogen aannemen, dat zy uiteinde lijk opgenomen zullen worden in volksgemeenschap. Kan een Christen-Jood dan Zionist zijn? Zeker, op dezelfde gronden waar op een Christen socialist kan zijn, nl op grond van solidariteit en gerechtig heid. Prof. Nolde drukt het zo uit: Als Christen moet men steun verlenen aar iedere opbouwende beweging tot ver betering der levensomstandigheden. Dat nu een Christen-Jood allereerst opkomt voor zijn geteisterd volk en alles doet om dit op te heffen, ligt voor de hand. Of de Christen geworden Joden eigen Joods-Christelijke Kerk Allien gaan vormen, is een vraag, die vaak rijst. Wanneer zich in de staat Israël een ge meenschap vormt van Joden, die Chris tus willen aanvaarden, zal daar waar schijnlijk een Joods-Christelijke Kerk ontstaan. Het is niet denkbaar, dat zelf bewuste Joden, indachtig aan het vuldig verraad van het perfide Albion, zullen toetreden tot reeds bestaande Ker ken van Angelsaksische makelij. Een prognose is niet te maken, het is echter waarschynlyk dat een eventueel Joods-Christelijke Kerk een eigen stem pel zal dragen en een eigen nationale traditie zal handhaven, bijvoorbeeld het mede-vieren van het Joodse Pesach- feest, het feest van Gods wonderbaariyke uitredding van^sraël uit Egypte. Wat Europa en Amerika aangaat, zyn wel eens stemmen opgegaan daar een Joods-Christelijke Kerk te v men, doch dit zou minder juist zijn. De Christen geworden Joden hier hebbei èen rol in de verschillende kerkgenoot schappen, waarin zy zyn opgenomen. Hun opdracht is een gistende werking uit te oefenen in de bry van kerkmensen en voorgangers. Hun taak is zeer c creet en omvat: Het opkomen voor de rechten van ongedoopte Joden; steeds opnieuw met onuitblusbare hartstocht. Zij moeten de Kerk oproepen tot solidariteit met Israël; Israël zowel bedoeld in gods dienstige, staatkundige, bybelse als reldse zin. De Kerk moet gewezen worden op de concrete nood van het Joodse volk. De Kerk en vervolgens de Christen-Joden, moeten langs de weg van begrip en vriendschap, het vertrouwen winnen van de niet-gedoopte Joden. Dan pas kan men komen tot een godsdienstig gespreK en de ongedoopten wijzen op het door Christus in vervulling gegaan zyn hun Messiaans verlangen. Op al deze wijzen hebben de Joodse Christenen de Kerk te laten weten dat het Messiaans verlangen nog altyd leeft Minister v. Maarseveen waarschuwde tegen grote concretisering Openbaar Kamerdebat vóór R.T.C. naar achtergrond DINSDAG BEGINT DE GEREFORMEERDE OECUMENISCHE SYNODE In de A'damse Waalkerk komen 52 afgevaardigden bijeen de extratologie is nog niet ont- - aanvulling op vroeger gepubliceer de berichten aangaande de Geref. Oecu menische Synode delen wij mede, dat het gebedsuur Maandagavond van uit de Keizersgrachtkerk te Amsterdam door de NCRV zal worden uitgezonden. Deze dienst vangt aan om 8.15 uur. Onder leiding van dr P. G. Kunst zal tevoren van 4 tot 6 uur Maandagmiddag in het Parkhotel een begroetingsbijeen- komst worden georganiseerd. Vrijdag 12 Augustus, te 4 uur, zullen de deelnemers door het Amsterdamse ge meentebestuur op het stadhuis worden ontvangen. Na afloop van deze receptie biedt het gemeentebestuur een boottocht door de grachten en havens aan. Ingekomen zijn rapporten over de 'vol gende onderwerpen: Schepping en evolu tie, het instituut der kerken en haar leer, Kerk en Staat en Christelijke op voeding en onderwijs. Omtrent deze onderwerpen hebben wij reeds een en ander gepubliceerd. Het rapport over hu welijkszaken is niet gereed gekomen. De Amerikanen moeten dopr intensieve propaganda bereikt worden Willen zy als toeristen naar Nederland komen. De heer F. W. H. v. d. Laan, director of the Netherlands National Touring Office te New York, verblijft op 't ogen blik in ons land. Wij hebben hem vanmorgen opgezocht op het bureau van de ANVV in de Park straat. te Den Haag, waar hij ons enkele mededelingen deed over de werkzaam heden van zijn instituut ten aanzien van het Amerikaans toerisme in Europa en Nederland. De intensieve réclamé en de samen werking met de Amerikaanse reisbu reaux werp'en hun vruchten wel dege lijk af en de heer v. d- Laan toonde zich dan ook vry optimistisch. De toeristenorganisaties van Europa zyn dit jaar ook begonnen met een ge zamenlijke campagne, waarvoor 125.000 dollar beschikbaar is. De gemiddelde Amerikaan echter is minder ontwikkeld dan de Nederlander. Van Europa heeft hy slechts een vaag begrip, van Nederland nog minder. De reisbureaux zyru daar dan ook meer in trek dan by ons. De grote reclame-bil jetten met een simpel molentje, een boerinnetje of een paar klompen, doen het dan als blikvangers nog het best. Maar wil Nederland als toeristenland toekomst hebben, dan zal veel afhangen de ontspanningsmogelijkheden hier de service in onze gerenommeerde hotels. En die hebben geen slechte naam Amerika. by Israël en dat tussen de Kerk in al haar verscheidenheid van richtingen en stromingen en Israël (bekeerd en» niet- bekeerd) het oecumenisch gesprek zal moeten opvlammen. Samenvattende kunnen wy dus zeg gen dat de Christen-Joden van nu zich hun plaats in de Kerk en wereld meer bewust zyn geworden. Dat zij een op dracht te vervullen hebben zowel in de Kerk als onder hun volk door enerzyds de Kerk te wyzen op haar taak ten aan zien van Israël en door anderzijds krach tig steun te verlenen aan de opbouw van de Joodse staat. Opdat zo Gods bood schap worde uitgedragen door het be oefenen van de caritas, dat is de troos tende, verzoenende en genezende liefde, waarnaar ook de Jood, juist de Jood, hunkert! igen doorzitten bg I De Synode bestaat uit 52 afgevaardig den en gasten, alsmede uit adviserende hoogleraren en de leden der Amster damse voorbereidende commissie. Als tolken fungeren dr A. H. Oussoren, Mid delburg; ds T. B. van Houten, Britsum; ds R. W. Teeuwissen, Antwerpen, en de heer J, H. Bade, student te Kampen. Offi cieel zullen twee talen gesproken wor den. nl. Engels en Nederlands. Dinsdag a-s. te 10 uur wordt de Synode geopend namens de kerkeraad vai Geref. Kerk van Amsterdam, door haar oudste dienaar des Woords, ds D. Sikkel. De zittingen worden gehouden in de Waalkerk. WAGENAAR WIL ONTSLAG VAN WERKKRACHT H.M.G. Het Tweede Kamerlid Gerben Wage naar (CPN) heeft de ministers Wyers en Schokking gevraagd een vrouwelyke ar beidskracht op de griffie van het Hoog Militair Gerechtshof te willen ontslaan, die begunstigend lid van de Germaanse SS is geweest, met een Duitser huwde aan wie de P.R.A. geen bewijs van poli tieke betrouwbaarheid wenste af te geven. (Van onze Parlementsredacteur) Aan het slot van de door minister van Maarseveen aan de Tweede Kamer over gelegde nota komt de volgende zinsnede voor: „De Nederlandse Regering heeft aan het standpunt, dat zij ter Ronde- Tafel-conferentie zal innemen, slechts in sobere hoofdtrekken bekendheid gege ven, omdat zij overtuigd is, dat een zich voortijdig vastleggen op bijzonderheden schadelijk moet zyn voor de sfeer, waar in de onderhandelingen gevoerd dienen te worden en waarin partyen in staat moeten zyn tot elkander te komen, ten einde zonder de wederzijdse en gemeen- schappelyke rechtmatige belangen te schaden tot overeenstemming te gera- Zyn wij goed ingelicht, dan heeft de bewindsman hier tweeërlei waarschu wing bedoeld. In de eerste plaats één naar Indonesi sche zyde, waar men tijdens de Inter- Indonesische conferentie over aangele genheden, die op de R.T.C. thuishoren, standpunten heeft geformuleerd, die meer dan „sobere hoofdtrekken" inhou den, waarbij er te weinig rekening mee is gehouden, dat op de R.T.C. pas de be slissingen kunnen vallen. In de tweede plaats echter een waar schuwing naar de Nederlandse kant: denk er om, de richtlijnen voor de R.T.C. staan in de grondwet en laat ons niet in de Indonesische fout vervallen, dat wy ons door een openbaar Kamerdebat nog verder vastleggen. Er zyn tendenzen, die er op wijzen, dat men thans in sommige politieke kringen niet meer zo heel veel voor een openbaar debat vóór de R.T.C. Comm. horden betoogden tevergeefs op de Place de la Concorde Amerikaanse stafchefs hielden rustig hun nuttige besprekingen ian Parys hebben de commu- r het is hun niet gelukt. Een een waakzaam oog boven de Tijdens het bezoek van de Amerikaanse stafchefs nisten toch gepoogd, relletjes te veroorzaken, mas vliegtuig van de Paryse politie hield gisteren n.l. Place de la Concorde voor de Amerikaanse ambassade, waar de demonstratie voor „de vrede" zou worden gehouden. Zesduizend man politie en soldaten ver hinderden de vyfduizend betogers de boel op stelten te zetten en tenslotte bleef het by een poging, om de stafchefs een petitie aan te bieden. De Amerikaanse ambassadeur David K. Bruce zou, volgens Ass. Press, de petitie vandaag in ont vangst nemen. Inmiddels zyn de Amerikaanse Gene raals gisteren op het militaire hoofdkwar tier van de West-Europese Unie te Fon- tainebleau byeengekomen, waar lange tijd geconfereerd werd met veldmaarschalk Montgomery, Opperbevelhebber van de strijdkrachten der West-Europese Unie, met Maarschalk Sir James Robb van de luchtmacht, en Vice-Admiraal Rober Jau- jard van de vloot De besprekingen wer den slechts door twaalf personen bijge woond en dn verband met de geheime kaarten, die in de conferentiezaal hingen, werden geen fotografen toegelaten. Na afloop werd in 'n communiqué verklaard, dat een nuttige bespreking had plaatsge vonden in een zeer vriendschappelijke atmosfeer. Ook de Portugese militaire missie vertoeft thans te Parys, terwyi van Nederlandse zyde aanwezig zyn: Generaal mr H. J. Kruis, Vice-Admiraal jhr E. J van Holthe en Luitenant Generaal C. Gie bel. Gewijzigd steunprogramma President Truman heeft het Congres gisteren een nieuw wetsontwerp betref fende het verlenen van militaire steun door de V. S. aan andere landen voorge legd, waaruit de bepalingen, volgens welke hy de bevoegdheid zou hebben, te beslissen wanneer en waar de Ameri kaanse hulp zou worden verleend, zyn weggelaten. Het nieuwe ontwerp was op gesteld door minister Acheson met goed keuring van de minister van Defensie, Louis Johnson. In het nieuwe ontwerp wordt o.m. verklaard, dat de V. S. zich voorstellen, militaire hulp te verlenen aan de ondertekenaars van het Atlantisch Pact, alsmede aan Griekenland. Turkije, Perzië, Zuid-Korea en de Philippynen. De President zal niet de bevoegdheid hebben hulp te verlenen aan een, niet by name genoemd land, al mocht hy menen, dat zulks in het belang zou zyn van de veilig heid der Ver. Staten. Zoals men weet, blyft het bedrag van 1450 millioen dol lars onveranderd. voelt. Men weet. dat de P.v.d.A. er nim mer voor geporteerd is geweest, maar thans zijn ook bij de K.V.P. sterke stem men in deze richting opgegaan. Het is overigens geen geheim, dat er over de interpretatie van het veertiende hoofdstuk van de grondwet zóveel ver schil van opvatting bestaat, niet alleen tussen Regering en oppositie, doch ook tussen K.VP. en P.v d.A. dat er van een geijkte „.Nederlandse" opvatting niet kan worden gesproken. Om hierin meer hel derheid te krijgen zou een openbaar Kamerdebat toch niet overbodig zyn. KAMER TOCH BIJEEN? Naar het A.N-P. verneemt, wordt de Tweede Kamer byeengeroepen tegen Dinsdag 1 Augusus, des middags te 1 uur. De Voorzitter zal dan voorstellen on- middelijk te beginnen met de beraad ing over de jongste nota van minis- Van Maarseveen. De Kamer zal uiteraard zelf beslissen of dit openbaar debat doorgang zal vinden. Daling ledental Rode Kruis niet abnormaal Bij elke oorlog en ramp ups and downs. De achteruitgang van het ledental (van 610.000 in 1946 tot 510.000 in 1948) is geen abnormaal en zelfs geen verontrustend verschijnsel, zo deelde de directie van het Nederlandse Rode Kruis mede. Onder invloed van een grote ramp en speciaal eval van oorlog stromen de leden toe. Dat is altijd zo geweest, want in de nood ervaart men wat het Rode Kruis betekent. Zo had Rotterdam, dat ernstig onder oorlogsgeweld heeft geleden, tot voor kort 100.000 leden. Ook vroegere oorlogen gaven deze ups and downs te zien. Zo was het ledental voor, tijdens en na de oorlog van 1870 resp. 1383, 20.223 en 3387. Voor de eerste wereldoorlog lui den deze cijfers resp. 6.000, 17.000 en 8.000. Na de ramp van Borculo in 1925 verdubbelde het aantal Rode Kruisleden. In 1939 telde het NJt.K. 135 afdelingen met nog geen 40.000 leden. Nu zijn er 354 afdelingen met ruim 510.000 leden, dit is meer dan het 12-voudige, ondanks de na een oorlog gebruikelijke terugval. Ne derland staat thans, wat ledental betreft, op een der hoogste plaatsen op de inter nationale ranglijst, terwijl het voor de oorlog tot de laagst geplaatste behoorde. Dat het N.R.K. over de sympathie van het publiek niet te klagen heeft, blykt ook uit het feit, dat de collecte dit jaar een kwart millioen meer heeft opge bracht dan het vorig jaar, terwijl boven dien reeds in het begin van het jaar een half millioen bijeen was gebracht voor het Rode Kruiswerk in Indonesië. De Duitse classicus van grote ver maardheid, prof. Albert Rehm, is 78 J. oud te München overleden. Gedenkteken bij Kaap Blanc-Nez voert trots devies Door JOHN ROSENDAAL IV. Meldden we de vorige maal over de erebljjken, die de eerste Kanaalvlieger Blériot op Engelse bodem ontving, dit alles was slechts een voorspel van de geweldige ontvangst, die hem te Parijs wachtte. Bij aankomst aan het Gare du Nord op 80 Juli 1909 vindt hy het station door meer dan vijftigduizend mensen belegerd. Er is vooreerst geen uitkomen aan. Politie en bereden Garde Républicaine moeten de landauer, waarin hij en zyn vrouw hebben plaats genomen, met zyn vriend Fontaine en de Franse driekleur op de bok, moeizaam een weg door de mensen massa's banen. Zyn intocht in de stad, de rit over de boulevards, was de meest grandiose en tevens meest spontane manifestatie van enthousiasme der bevol king, die de Franse metropool ooit had beleefd. Parys, het eeuwenoude, altyd jong biyvende Lutetia, verkeerde een gehele week lang in een feestroes! Ondoeniyk alle eerbewyzen op te sommen, die Blériot hier ten deel vielen. Blériots geslaagde vlucht over het Kanaal luidde een geheel nieuw tijdperk dn niet enkel voor de luchtvaart! Die vlucht bracht de verwezenlijking van een verlangen, dat in de ziel van het mensdom brandde, waarvan het sedert onheuglijke tijden droomde en die in de sage van Daedalus en Icarus haar dichterlijke uiting vond de vlucht over het scheidende verraderiyke water! Voor het eerst was een mens over de baren van het ene land naar het andere gevlogen! De zee vormde geen grens scheiding meer. die zijn vluoht, zijn be wegingen kon beteugelen. Zij maande de Engelsen, dat de insulaire ligging van hun land, die tot daartoe de voornaamste rol voor hun veiligheid had gespeeld en zoveel tot hun macht en rykdom had bijgedragen, hun in de toekomst geenszins meer een afdoende bescherming tegen vijandelijke aanvallen bood. De „splendid isolation" had opgehouden te bestaan. Zeker de broeders Wright hadden reeds 17 December 1903 bewezen, dat de m^ns vlug geworden was, maar zy be perkten- zich er toe bij al hun vluchten steeds angstvallig boven hun oefenings terrein te blijven. Nóch in de Nieuwe, nóch in de Oude Wereld verlieten zij ooit het strand, da prairie, het parade- veld of de heide waar zij opstegen en waarboven zij vlogen. Blériots sensational® vlucht droog al« door toverslag over de hele wereld de erkenning, dat de mens niet alleen vlug was geworden, maar ook werkelijk kon vliegen waarheen hij wilde. Niet zozeer in zyn prestatie als zodanig zijn vlucht duurde slechts 32 minuten als in de geweldige impuls, die zijn vluoht aan de gehele aviatische beweging gaf, ligt de historische betekenis van zyn daad. Latham gaat weer. Latham, die bij het vernemen van de tijding eerst zeer bedrukt was door de tegenspoed, die hem de palm der over winning had ontrukt, besloot aanstonds een nieuwe poging te doen. Op Dinsdag, 27 Juli steeg hij te vijf uur in de namiddag nogmaals te Sangatte met een geheel nieuwe Antoinette-een- dekker op. Helaas! zijn „malchance" zou hem ook dit keer vervolgen. Reeds was hij in het gezicht van Dover, waar de bevolking hem vol be wondering op zyn prachtige vogel hoog aan de hemel zag aankomen, toen hij plotseling daalde. Vol ontsteltenis zagen de duizenden toeschouwets het toestel in spiralen snel omlaag gaan en tenslotte in zee storten- Talryke stoompinassen en motorboten ylen onder volle kracht naai de plaats van het ongeval. Een pinasse van de Britse kruiser Russell bereikt als eerste het toestel, dat met de romp sterk heen en weer schommelt, zodat de vleugel® beurtelings hevig op het water. neerslaan en onderduiken. Weldra komt ook de escorterende Franse torpedojager aanzetten en het duurt niet lang of er is een hele flottille ter plaatse. Latham, wiens gelaat met bloed is be dekt, heeft de keuze. Hij stapt aan boord van de roeiboot van de Franse jager. Twintig minuten nadat hij zo ongelukkig in zee viel, is Latham door de dokte: aan boord van de Franse bodem gehol pen, zijn verwondingen zijn vooreerst verzorgd. Drie kwartier later wordt hij in- het Lord Warden Hotel ontvangen, werwaarts hem duizenden personen zijn gevolgd, die hem in stromende regen door acclamaties en cheers hun sympathie betuigen en hem een hart onder de riem trachten te steken. Latham had in het gezicht van de haven „schipbreuk" geleden, naar destijds werd verondersteld, weer tengevolge van een defect aan de motor Maar al was hij minder gelukkig geweest dan zijn rivaal Blériot, zo zal hij door zijn durf en manmoedigheid toch steeds zijn even knie blijven en de geschiedenis zal nooit vergeten, dat het Latham was, die als eerste mens de vluoht over die uitge strekte zeestraat, die het Nauw van Calais is, aandurfde Aandurfde op fragiele vleugels van latten en zijde, van een kunstvogel door mensenhand ge wrocht! Lathams dood Beide helden uit die dagen zyn reeds lang geleden overleden. Latham kwam op jacht in Frans aequatoriaal Afrika waarheen hij zich op uitnodiging van de Franse regering had begeven teneinde de mogelijkheid van postale luchtverbindin- gen in die streken te bestuderen op 7 Juni 1912 ten Noorden van Fort Arohamibault bij de samenvloeiing van de Behr-Salamal en de Chari, onver wachts tegenover een buffel te staan. Het eerste schot uit zijn Winchester trof het machtige dier niet dodelijk. Het tweede schot faalde, doordat de patroon weigerdeDe woedende solitair nam Latham op de horens.... De zo tragisch om het loven gekomen sportsman werd 29 jaar oud met militaire eer te Fort Archambault ter aarde besteld. Het was echter de wens van Lathams moeder, dat het stoffelijk overschot van haar zoon een laatste rustplaats in zijn geboorteland zou vinden. Zo ving de dode held onder militair saluut op 28 September 1913 juist pp de dag af vier jaar nadAt Latham Een hele week lang was het feest in de Franse hoofdstad ter ere van de eerste Kanaalvlieger Louis Blériot, die hier (zonder hoed), met afgevaardigden van de gemeenteraad van Parys op weg naar de receptie, dankt voor de ovaties. De in scherpschutterskringen zeer bekende adjudant v. d. Krogt te Wassenaar tlef in de wacht te slepen (5x). Het is hem gelukt ook, n.l. op de jublleum- wedstryden van de Wassenaarse politieschietvereniging. Rechts: de korpschef commissaris Maandag en tweede van rechts inspecteur Herweyer, die zich mét de heer v. d. Krogt over het succes verheugen. te Berlyn, door zijn moedige vluchi' van het Tempelhofer Feld naar Johan- nisthal, de eerste overlandvluoht in Duitsland, ware triomfen had mogen vieren de laatste reis naar zijn vader land aan, waar de stoffelijke resten op 11 Januari 1914' te Le Havre aankwamen. Enorm was de belangstelling bij de bijzetting op de protestantse begraaf plaats op 16 Januari. De kist, waarover de tricolore was gespreid, werd onder de bloemen en kransen bedolven, die bloed verwanten, vrienden en kennissen, de stadi Le Havre, de bewoners van Mallle- bois de Aéroclub van Frankrijk en talloze verenigingen en officiële licha men hadden gezonden. Alle notabelen uit handels-, industriële- en financiële kringen van de havenplaats, het corps der daar gevestigde consuls en de leden van de magistraat, hadden er prijs op gesteld Hubert Latham, die op 10 Januari 1883 te Parijs werd geboren, een laatste groet te brengen. Blériot stierf in 1936. Louis Blériot, die 1 Juli 1872 te Cambrai het levenslicht aanschouwde, overleed op 64-jarige leeftijd na een langdurig lijden op 1 Augustus 1936 in zijn woning aan de Boulevard Saint- Germain te Parijs. Ook hij werd door een grote schare vrienden en bewonderaars en onder de deelneming van de Parijse bevolking naar zijn laatste rustplaats Aan Frankrijks kust, op het duin te Les.Baraques en op het plateau bij Kaap Blanc-Nez, hoog boven de ruisende gol ven, staan fier in de wind twee ge denktekens. In de wind, die de vogels laat zeilen boven de golven, die de vogels niet afschrikt, maar die de vlie gende mens een -halt scheen te gebieden. Twee monumenten, die tot in verte van dagen de nageslachten zullen ver kondigen, dat het twee van Frankrijks beste zonen waren, die hun in de Juli maand van 1909 vol moed en zelfver trouwen over de baren heen de weg wezen van stad tot stad, van land tot land, van continent tot continent! Maar er is nog iets, wat 't gedenkteken bij Kaap Blanc-Nez mij in herinnering roept en dat is de zinspreuk van hen, die mee hielpen de luohtoceaan voor het mens dom te ontsluiten, het trotse devies van de Antoinette Maatschappij: „Je règne en Maitre dans les Airs, sur Terre et sur Mer!" Wie de Kon. Marine kunnen verlaten Korporaals en manschappen, behorend® tot het beroepspersoneel der Kon. Ma» wier dienstverband vóór of op Januari 1943 was geëindigd, en die sinds dien geen re-engagement hebben geslo ten, kunnen met ingang van heden hun verzoek tot ontslag indienen, welk ver zoek alsdan zal worden ingewilligd. Korporaals en manschappen, die zün overgebracht naar de Kon. Marine Re serve. doch wier dienstverband eveneens vóór of op bovengenoemde datum was geëindigd, zonder dat zy sindsdien een re-engagement hebben gesloten, zullen op hun verzoek van de werkelijke dienst worden ontheven. Korporaals en man schappen, dienende in Indonesië of da Nederlandse Antillen, die aan genoem de eisen voldoen, doch wier gezinnen op 's Rijks kosten naar deze gebieden zijn overgebracht, zullen eerst hun ver blijf aldaar moeten uitdienen, alvorens een dergelijk verzoek kan worden inge willigd. De aandacht van betrokkenen wordt er echter op gevestigd, dat by inwilli ging van het verzoek, het in de toe komst niet mogelyk zal zyn, wederom vrijwillig in beroepsdienst terug te keren. Vanzelfsprekend wordt dus ge adviseerd geen ontslag aan te vragen, alvorens een passende burgerwerkkring is gevonden. (Reeds in een deel onzer ®diti® ge plaatst.) VOLKSHOGESCHOOL BESPREEKT NEDERLANDS WEERBAARHEID. Nederlands eerste volkshogeschool „Allardsoog" bij Bakkeveen, roept van tijd tot tijd landgenoten byeen voor een gedachtenwisseling over de proble men van de^e tijd. Van 1527 Aug. zal daar Nederlands politieke, economisch® en geestelyke weerbaarheid in het mid delpunt van de besprekingen staan. In leidingen worden gehouden door ds J. M. de Jong. jeugdpred. te A'dam. A. Mozer. mr ir B. W. Haveman, econ ad- •ur aan het dep. van Verkeer, jkvr C W. J. Wttewaal van Stoetwegen, lid Tweede Kamer, kap. ds A. M. Brou wer en prot dr P. J. Bouman,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5