Blauw loopt Rood onder de voet en jaagt ze over de IJssel nieuwe leidsche courant vrijdag 5 augustus 1949 Geef aan de oudere arbeiders toch ook een kans Bij Ford is 30 pet der werkers al ruim 50 jaar Bij de gewestelijke arbeidsbureaus liggen circa honderdduizend circulaires ter verzending aan werkgevers gereed, welke door de Stichting van de Arbeid en het Rijksarbeidsbureau zijn opgesteld en waarin verzocht wordt bij het aanstellen van personeel de oudere werknemers niet voorbij te gaan. Gebeurt dit niet, dan is te verwachten dat binnenkort maatregelen getroffen zullen worden tot verplichte ouderen in de bedrijven. opneming Het zijn vooral de oudere arbeids krachten. die door de een of andere oor zaak buitên hun schuld hün betrekking hebben verloren en nu bij sollicitaties keer op keer worden gepasseerd. Deze mensen, vijftigjarigen, en ouderen, soms ook reeds veertigers en hier en da'ar zelfs dertigers, zijn zeker in staat en bereid hun aandeel in de productie te leveren, zo wordt in de circulaire opgemerkt. Volgens een enquête van de Ameri kaanse socioloog MacFarland, is de ge middelde leeftijd van hen, die onder de eerste-klas werkkrachten gerangschikt kunnen worden, 49 jaar. Men heeft be rekend, dat in weverijen en spinnerijen het aantal bedrijfsongevallen, dat voor komt bij arbeiders, ouder dan zestig jaar, slechts dè helft is van dat bij de arbeiders onder de dertig. Chauffeurs tussen 50 eh 60 jaar bleken minder ongelukken te veroorzaken dan hun jongere collega's. En tochwordt het in ons land bijna een gewoonte in advertenties voor per soneel te vermelden.... „niet ouder dan 35 jaar". Wanneer men nagaat hoe in Amerika de ervfiringen zijn. welke men vooral in de oorlogsjaren met oudere arbeiders heeft opgedaan, valt het op dat er ver-, rassende resultaten zijn bereikt. Bij Ford in Detroit is thans 30 pro cent van de arbeiders ouder dan Vijftig iaar. Vóór de oorlog was het percentage 15.- Thans heeft deze autofabriek zelfs duizend werklieden ouder dan 70 jaar in dienst. Uit een onderzoek in Canada bleek, dat in een bepaalde bedrijfstak de 50- en tot 55-jarigen de hoogste stuk lonen verdienden. In ons land beschikken de Raden van Arbeid, de Rijksverzekeringsbank en an dere instellingen over cijfers, waaruit blijkt, dat de percentages der ongevallen bij de oudere arbeiders het laagst zijn. In de circulaire wordt er op gewezen, dat in vergelijking met de jongere ar beiders, de oudere collega's het voordeel bieden van: minder verloop, rijper oor deel, ervaring, gelijkmatigheid, doorzet tingsvermogen en een grote plichtsbe trachting. Werkloosheid stügt Hoewel in Nederland de toestand nog niet ongunstig is. stijgt de werkloosheid al meer en meer naar de twee procent, de rode streep, welke op de eerste plaats de ouderen, die thans nog werken, onheil voorspelt. De Stichting van de Arbeid en het Rijksbureau wijzen er op, dat wanneer er in een bedrijf op grond collectieve arbeidsovereenkomsten n lijkheden zouden ontstaan inzake loon- bepaling voor de oudere arbeiders, deze kunnen worden voorgelegd, aan de vak raden en andere daartoe geëigende or ganen. Ook de reglementen der pensioen fondsen behoeven geen bezwaar te zijn tegen de toetreding tot een bedrijf op latere leeftijd, daar het in deze gevallen mogelijk is afzonderlijke overeenkomsten verzekering of Spaarregelingen te treffen. Daarbij komt nog dat bij wette lijke regeling van de pensioenvoorzie-1 ning, welke op komst is, elke werknemer zekere aanspraken kan laten gelden, om dat bij,de .komende voorzieningen de z.g. back-service (de regeling achteraf) niet zal worden vergeten. 3Ö0 „aapjes passagiers" per K.L.M. naar New-York Is ze ruzie maken komen ze in een donker hok Een K.L.M. Skymaster, welke dezer agen.van Schiphol naar New-York ver trok, had wel een zeer ongewone lading boord. De passagiers bestonden qielijk uit 326 Rhesus-aapjes, die r ïieuwe wereld zullen reizen. Engelsemaatschappij had ze van cutta naar Europa getransporteerd de K.L.M. vervoert ze over de grote haring vijver. Behalve het gewone apen- ontvangen ze tijdens de reis als versnaperingen suikerklontjes, koekjes en beschuitjes. De begeleiders moeten hen uit een napje of flesje laten drinken l en toe een praatje met ze maken. Dat schijnen apen gezellig te vinden. Mocht het onverhoopt voorkomen, dat de luchtreizigers ruzie met elkaar ken, dan dienen de kooien voor straf met zeildoek stikdonker gemaakt te worden. i regering gevraagd, dat Sarell, de Britse zaakgelastigde in Boekarest worden teruggeroepen. De Engelse Re gering zal Sarell nu „overplaatsen". Prof. dr G. C. Heringa, hoogleraar an de Gem. Universiteit te A'dam, benoemd tot buitenlands erelid van Kon. Vlaamse Academie voor Genees kunde. Hij leeft nog In de Heemskerker duinen stond nog steeds een bunker De opruimings dienst zou dit bouwsel wel even de lucht in blazen, 'Negen ladingen -p- plosiva werden aangebrachthet per. soneel koos een veilige plaats om van daar het schouwspel te bekijken, aldus de „Kennemerland" Er gebeurde echter niets. De bunker bleef waar hij was. Voorzichtig keer den de mannen terug om de fout in de leiding op te zoeken. Zij vonden niets, maar wel vonden ze, bovenop de bun ker, eenvacantieganger, die onbewust van de pogingen om zijn staanplaats tot explosie te brengen op de bunker was geklommen. Van alle waarschuwingsborden en rode vlaggen had de man niets ge- Prinsesjes doen mee aan springconcours Op 12 Augustus aan de Oude Waalsdorperweg Op 12 en 13 Augustus zal op de ter reinen van het Haagse Rijcentrum „Hof stad" aan de Oude Waalsdorperweg een Nationaal Springconcours worden ge houden, waaraan ook Prins Bernhard en zün dochters Beatrix en Irene zullen deelnemen. De wedstrijden beginnen om 10 uur met een dressuurproef, waarna het springconcours met lichte dressuur en over kleine hindemissen voor kinderen beneden 16 jaar wordt gehouden. Hier doen de beide prinsesjes aan mede. Om kwart voor vijf is de prijsuitreiking van ter. Prins Bernhard zal de eer ste dag al aan de start verschijnen. Des middags om 3 uur is een demon stratie, te geven door het Circus Straf fe urger, ingelast. Behalve mevr. Regina Strassburger komen ook de olifanten en het „onberijdbare" ezeltje naar de Waals dorperweg. Tenslotte nog de poging, die gedaan wordt om het wereldrecord breedte- sprong te verbeteren. De heer B. v. d. Voort Jr, gezeten op het paard Coeur Joli, toebehorende aan mevr. A. Pasman van Riemsdijk, zal deze poging wagen. Hij zal een sprong van 8.W) meter moe ten maken, wil hij zich wereldrecord houder kunnen noemen. PRINS BERNHARD NAAR CURACAO EN SURINAME Reeds bij de opening van de K.L.M.- lijn NederlandCanada was er sprake dat Z.K.H. Prins Bernhard een reis maken naar Suriname en Curagao. T-oen echter ontbrak de tijd en keerde de Prins rechtstreeks uit Montreal terug; het bezoek aan de West werd uitgesteld tot dit najaar. De N.R.C. meldt thans, dat de plannen reeds vaster vorm aannemen en de voorbereidingen voor de reis voort gang vinden, wat ons door het secreta riaat van de Prins bevestigd werd. Koelinstallatie voor Dimitrows stoffelijke resten Een grote Deense fabriek van koelappa- raten, hèeft volgens de Kopenhaagse Corr. van het Parool een hoogstopmerke- lijke bestelling gekregen: er moest eer koelinrichting worden vervaardigd, tei conservering van de stoffelijke resten van de onlangs overleden Bulgaarse i munistenleider Dimitrow. De Deense fabriek begon dadelijk met de uitvoering van de bestelling en thans is de installatie van Aarhus naar Sofia onderweg. Angstige uren in een Engels zeiljacht Een van Oostende komend Engels jacht „Yan Seng", dat in Chatham thuis hoort, heeft benauwende dagen op de Noordzee doorstaan. Het was de bedoe ling via IJmuiden naar A'dam te gaan, waar de opvarenden hun vacantie zou den doorbrengen. Door de storm moest men voor Goeree ten anker gaan, waar men 24 uur heeft liggen dobberen, ten prooi aan wind en golven. Drie opva renden wei-den dan ook ernstig zeeziek. Deandere dag ging het met defecte hulpmotor en met een losgeslagen zeil naar Hoek van Holland, maar in het gezicht van de haven liep het jacht op een strekdam. De sleepboot „Schelde" heeft het Maassluis binnengebracht. De opvarenden waren dodelijk vermoeid ge raakt en men besloot heden bij goed weer zee te kiezen en naar Engeland over te steken. LAMPEN, die boter voor ranzig worden bewaren Geslaagde proeven van belang voor zuivel- en conservenindustrie In' verschillende zuivelfabrieken, c servenbedrijven en pharmaceutische in dustrieën worden op het ogenblik proe ven met bacteriedodende lampen geno- meh. Dskundigen zijn van mening, dat deze lampen, gezien de tot dusver be reikte, voorlopige resultaten, toekomst hebben. De thans imgebruik zijnde lamp is een lage-druik-kwiklamip, die ultra violette straling uitzendt. -buisvormig product van Philips, dat in de strijd tegen bederf van levensmid delen en van andere schimmels, bacte riën of gisting gevoelige producten op basis van proefneming wordt gebruikt. Tot dusver was ultra-ivolette bestra ling in de industrie vrij moeilijk, om dat de daartoe noodzakelijke installatie lastig hanteerbaar en vrij kostbaar was De nieuwe acterie-doderide buizen kun nen als normale gasontladingsbuizen worden gemonteerd en bediend.' Men kan ze by bewerking of verpakking van steriel te houden producten als gecon denseerde melk, verbandgaas, levens- middelenconserven enzovoorts op een voudige wijze toepassen. De mogelijk heid van bederf wordt «hierdoor uiterst klein, gezien de tot dusver behaalde, resultaten. De nieuwe buis kan dus toegepast worden om bepaalde producten bacterie- vrij te maken, doch ook om producten, bijvoorbeeld bij verpakking steriel te houden. In het laatste geval zal dus de lucht rond produsct en steriele verpak king „rein" gehouden moeten worden. Voor dit laatste moet men de aan- en afvoer van lucht volledig in de hand hebben. Dit wenpt voor ieder bedrijf, of het nu een bierbrouwerij, een kaas pakhuis, een zuivel- of vruchtensap fabriek, een pharmaceutisoh bedrijf, een gistfabriek of eep koelhuis is, bijzondere ductieproces als met de inrichting van vraagstukken op, die zowel met het pro- het bedrijfsgebouw samenhangen. In de Verenigde Staten, waar enorme conservenbedrijven gevestigd zijn, gaat ondanks de grootste voorzorgen jaarlijks naar schatting voor een waardê van 750 millioen dollar door bederf verloren. Hoewel het verlies iTi de Nederlandse bedrijven, gezien' de omvang ervan, veel i- kleiner is, zijn deskundigen en fabrikan ten met animo aan de proefnemingen met de bederfwerende- lamp begonnen Men hoopt in de toekomst producten van nog stabieler kwaliteit en grotere houd baarheid, dan voorheen te kunnen af leveren, hetgeen ook voor de export be langrijk is. De bescherming van de arbeiders, die het schijnsel van deze ultra-violette Tamp moeten werken, levert volgens Philips niet al te veel moeilijkheden op. De huid moet besohermd worden. Scha delijke werking op de ogen kan worden voorkomen door het dragen van ee~ mneklep of een blank glazen bril. CHURCHILLS VACANTIE ZIT ER WEER OP! Churchill treft voorbereidingen oi Gardone aan het Garda Meer weer 1 verlaten. Eerst volgt nog een reis na? Carezza en dan gaat hij Zaterdag naa Straatsburg, om een belangrijke rol te spelen bij de eerste bijeenkomst Europese Raad. VOLK VAN NEDERTAND! Volk van Nederland, men onthoudt U de waarheid Men legt een sluier over de feiten, die voor uw toekomst allesbeslissend zijn. Gij staat in werkelijkheid voor een even ern stige tijd als die, welke op 10 Mei 1940 aanbrak. Wij voelen het als onze plicht, voor het forum van U en van onze geschiedenis onze stem te verheffen, opdat men wete, dat evenals in de zomer van 1940 althans een aantal mannen en vrouwen niet ac- coord gaat met de vertreding van de democratische rechten van dit volk en met het breken van dit Koninkrijk. De rampen van de „Roermond" en de „Franeker" hebben diepe indruk op U gemaakt. De namen van onze imannen, die dag in, dag uit, week in, week uit, vallen en gegroeid zijn tot een sombere lijst, die aanklaagt, dienen e^.. indruk op "U te maken. Blijvend moet onze vlag halfstok gehesen zijn. Temeer, omdat de vraag rijst: „Waarvoor zijn zij gevallen?" De vlag van dit Koninkrijk, waarvoor de mannen hun leven gaven, gaat neer. Dat is het voor een ieder zichtbare resul taat van de politiek van Schermerhorn, Van Royen en Van Maarseveen. Allen lieden, die niets van Indië wisten; een deel lieden, die Ind'ië-los-van-Holland in hun program hadden staan. INog is dit niet alles! Onze i vrouwen in Indië, onze planters en plan tersvrouwen, onze ambtenaren worden met de dood bedreigd. Zij worden be dreigd door een republiek, leiding gezworen heeft, niet te zullen rusten, voor de laatste Nederlander de kling is gejaagd. Een leiding, wa; de 'procureur-generaal in Indië, mr derhoff, heeft gezegd: dat hij meent, dat sommigen van hen eerder in de gevange nis dan op een ministerszetel thuishoren. Wat zou men zeggen, als men el ijk en wel overdacht de beide :o juist genoemde vliegtuigen ten onder had laten gaan? Welnu: zulks gebeurt met Indië! Het bloed van de soldaten en matrozen kome over het hoofd van hen, die om soldaten derwaarts stuurden. Er is va nen en van hun liefde voor hi vaderland gruwelijk misbruik gemaakt. Terwijl Indië is een chaos verkeert e .en diep medelijden moet hebben met hen, die zullen lijden onder de gevolgen de progressieve politiek, gaat Neder land de armoede tegemoet. Wij zijn be reids niets meer! Om dit naakte feit te verbergen U, vertreedt men de democratie. De Volksvertegenwoordiging wordt int gezet door haar voor voldongen feiten te plaatsen, de Grondwet geschon den, de wetten verkracht! Wij hebben geen middelen, hiertegen te keren, Doch het geschiedt, ij sinds jaar en dag hebben voor speld. Wanneer in Indië een bloedbad, ontstaat, wanneer de terreur heerst, hier armoede aanbreekt ei financieel ten einde zijn, ja, dan zal het Nederlandse volk de ogen open gaan. Eer het zover is, stellen wij vast, dat wij alle ministers die tot dit schandelijk bedrijf medewerking hebben verleend, dezelfde rekenschap zullen vragen als van hen, die in de bezettingsjaren strijd met hun eed, zich aan de zijde 1 de vijand stelden. Laten zij, die nog ons volk misleiden, deze stem van Rijks- en Koningsgetrou wen vrezen, die in kracht zal groeien! Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid. Garantieverklaring voor Indische ambtenaren Zy strekt zich uit over periode van 5 jaar Zowel in Den Haag als te Batavia is heden de „garantieverklaring>-1949" ten behoeve van de Nederlandse overheids dienaren in Indöüesië afgekondigd. 1. De garantie steekt zich uit tot: A de personen in vaste dienst, d.d. heden, B de kort-verbanders, C burgerlijke lands dienaren, die voor 1 Maart 1942 in tij delijke dienst waren en sedertdien in dienst zijn gebleven. Zij moeten dd. heden Nederlander zijn en dit blijven. "L Gegarandeerd worden alle rechten aanspraken op grond van de heden kracht zijnde regelingen. II. Deze garantie geldt slechts bij eindiging van het dienstverband binnen 5 jaar na de overdracht der souvereini- teit, mits: A voldaan is aan de voorwaarden voor eervol ontslag, enz. met recht op pen- ii of onderstand, voortzetting van de dienst van over heidswege niet mogelijk wordt geacht buiten de schuld van de landsdienaar (dit ter beoordeling van een door de Neder landse regering aan te wijzen autoriteit), er zodanige wijzigingen zijn ge bracht in de rechtspositie, dienstvoor- waarden en -verhoudingen of de levens omstandigheden, dat voortzetting van het dienstverband redelijker wijze niet kan worden geëist, (ook dit ter beoordeling in bovengenoemde autoriteit). In de gevallen sub. B en G zal de ga rantie zich ook uitstrekken tot de finan ciële gevolgen van een eervol ontslag uit de betrekking wegens overtolligheid- De garantie heeft ook betrekking op Nederlanders die op 1 Maart 1942 in overheidsdienst waren, na 1 Augustus 1945 daadwerkelijk aan de wederopbouw werkzaam waren, doch voor heden zijn ontslagen, en zij betreft nakoming der verplichtingen welke uit dat ontslag zijn ontstaan. De regeling bevat tevens garanties Dor nagelaten betrekkingen, voor perso en, die nog voor de souvereiniteitsover- dracht zull'en- worden uitgezonden er .ngen voor andere categorieën personen. De uit de garantie voortspruitende pliohtingen zuilen in Nederland in derlands courant worden voldaan. BRAND- EN STORMSCHADE AAN HERBOUWDE BOERDERIJEN. Het Bureau Wederopbouw Boerderijen vestigt er de aandacht op, dat m.i Aug. het risico van storm- en br schade aan door dit bureau gebouwde boerderijen, door het Rijk slechts zal worden gedrageh tot de eerste opleve ring. Indien de eigenaar de boerderij eer der -gaat'bewonen, hierin zijn oogst on derbrengt of anderszins de gebouwen geheel of gedeeltelijk in gebruik neemt, zijn gemelde risico's voor rekening van de eigenaar van het moment der inge bruikneming af. Uw stem in een enveloppe, maar toch anders Een van de grootste fabrieken var electrische materialen in Belgi6 heeft eer variant gevonden op 'het, tot dusver be kende, systeem om het menselijke geluid of muziek op eeïrvoudige wijze weer t< geven. Men heeft n.l. een systeem uitge werkt om via een apparaat, dat eer kwarto vel papier als het ware door eer „schrijfmachine" haalt, zodanig met mag netische poeders 'tg bewerken, dat het de menselijke stern -vrijwel feilloos opneemt. De zakenman zal in de toekomst voor apparaat rustig een mededeling aar relaties kunnen doen en een ogenschijn lijk volkomen blanco papier in een loppe sluiten en per post versturen. De ontvanger die een dergelijke blanco brief, voorzien van een briefhoofd4 van zij latie krijgt, zet het stuk papier in ontvangstmachine en prompt klinkt de stem van de afzender door het vertrek. Het spreekt vanzelf, dat nu ook de eerste benzinemotor in Rusland gebouwd werd en een uitvinding is van een Russisch matroos en de eer ,dus niet toekomt de Duitser Gottlieb Daimler. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE Kaf onder het koren (Van onze correspondent) Parijs loopt over van de Nederlan ders Op de weg naar Compiegne komt ge tientalion Nederlandse auto's tegen en als ge zorgt om 6.10 uur n.m. op het Gare 'Du Nord te zijn, waant het Centraal Station te Am sterdam. In Nice, Cannes, Hennes, Lyon, Bordeaux, Le Havre hoort ge volop Nederlands praten. Nederlanders picknicken langs de Franse dreven. Brabanders staan met auto-pech ten Noorden van Lourdes, een rasechte Ha genaar ziet ter nauwernood kans om met zijn lilliput-autootje een helling te ne men. In het beroemde park te Versailles kunt ge onvervalst Mokums 'horen kau- ïen heertje uit de Beemster vraagt in zijn Zondagse Frans uw cor respondent de weg naar Parijs. Vier jon gelui uit Hilversum, die liftend Parijs hebben bereikt zitten op een terrasje op Avenue de Wargram een Neder landse krant van tien degen oud te spellen. m Nederlanders in den vreemde! w Moeizaam worstelt de Nederlandse boer in Frankrijk tegen het onkruid de droogte. Hardnekkig vechten Tilburgse pater en zijn twee ge zellen alsmede een dominee tegen de ontkerstening. In schril contrast arbeid der boeren en geestelijken, zijn vaak de vacantiegenoegens der eersten. Niet alle Nederlandse vacamtiegangers houden helaas de eer van de driekleur hoog. We hebben de laatste weken k neeltjes kunnen zien die zich minder lenen voor publicatie. We zullen het daarover dus niet hebben! Wel wilden we eens even stilstaan by een andere groep Nederlandse vacantiegangers: de lifters en de trekkers. De goeden niet te na gesproken, moet ..et ons van het hart, dat er onder de "laatste categorie nogal wat kaf onder het koren blijkt te zitten. Vanaf Den Haag tot Parijs kunt ge hen op de weg zien staan: die aankomende jongens meisjes, te groot voor kind en te klein voor mens. Waar 'hun ouders de euvele moed vandaan halen om hen alleen zon der volwassen geleide -naar Parijs te sturen is op de allereerste plaats al eer raadsel, dat wij niet kunnen oplossen. In dien dezelfde ouders wisten op welke wijze hun lievelingen hun francs opma- op welke -plaatsen zij dat doen, zouden ze zich nog wel eens -bedenken. Ook op andere wijzen gedragen zij Operatie „Phoenix" geëindigd Van druipende dekens, een laat ontbijt en een huilende kok (Van onze speciale verslaggever) HOOFDKWARTIER STRIJDKRACHTEN TE VELDE. 4 Aug. Een forse aan- het versterkte Blauwe leger heeft vandaag de Roden gedwongen het bruggenhoofd -op de Westelijke oever van de IJssel prijs te geven en zich op de Oostelijke oever terug te trekken. Daarmee heeft Blauw zijn opdracht in deze driedaagse oefening vervuld en deze rehabilitatie is tevens een revanche voor de harde klappen, die het gisteren van de stoutmoedige troepen te incasseren kreeg. In enkele uren was het pleit ten gunste van Blauw beslecht en waren er op de Noordpunt van de Veïuwe geen Roden meer. Rood liet het hier niet Precies half zeven (het uur U) zetten 1 de infanterie-onderdelen zich in bewe ging en braken de vele zware Sherman- Ramtanks uit de bosrand aan de Zuidkant van de Doornspijkse heide. Dit geschiedde in volmaakte rust. De wals had zich in beweging gezet en rolde kalm maar zeker verder. Men maakte een kwistig gebruik van rook gordijnen. Infanterie en gevechtswagens rukten gezamenlijk op. Toen de Blauwe troepen voor de Rode vjjand, die zich rond de „Knobbel" had ingegraven, zichtbaar werden, begon de Blauwe artillerie mee te spelen. En zo zwaar was het artilleriebomhardement op de Rode groepen, dat deze weinig meer in te brengen hadden. Toen de artillerie zweeg namen Blauwe straaljagers die taak over. In scherpe en lage duikvlucht scheerden ze met enorme snelheid over de Knobbel en omgeving, de Roden zo dvviïfgend -reiad©n was, ons' een aantal onfrisse lievigheden toewensten, waardoor een hele volksstam had kunnen uitsterven en nog kans zagen -uit louter -nijd de wagen te 'beschadigen. Is het wonder dat de automobilist zich driemaal 'bedenkt hij een lifter oppikt? Een Nederlandse boer in bet Yonne- dal vertelde ons hoe 'hij bezoek kreeg van een Nederlands „journalist" en zijn „echtgenote". Hij loog zo bard' dat de boer na drie dagen bemerkte niet met journalist te doen te hebben, doch een jongeman en een meisje, die er uit waren een paa-r da-gen gratis te l-ogeren. Andere lifters -trekken bede lend door Frankrijk. Voor kranen me' gitaar, die op een terrasje te Parijs of op een boulevard te Nice een lollig mopje spelen en daarna met. de pet rondgaan, kunnen we nog enige waar dering hebben, hoewel er momenteel zoveel van dezulken door Frankrijk trekken, dat de Fransen wel moeten ge loven, dat Nederland voor de helft uit bedelaars en straatmuzikanten bestaat. Erger zijn de avonturiers, die zonder een cent op zak op kosten van landgenoten of dank zij kleine roverijen (groente, aardappelen, fruit enz.) vacantie hou- het buitenland. Herhaaldelijk val len zij Nederlandse en Franse boeren lastig om gratis onderdak, gratis voed sel of om enige dagen arbeid. Hun op treden is vaak beledigend. Zij zijn sleoh-te ambassadeurs. Wat er allemaal op een bankbiljet kan zitten Een Frans medisch tijdschrift heeft op verzoek van zijn lezers enkele van die vieze, onooglijke, verfomfaaide en aan alle kanten met reepjes kleefpa- piersaamgehouden biljetten laten onderzoeken, waarmee de Fransen elkanders diensten betalen. Het resul taat van deze analyse, dat „Combat" volgens „De Volkskrant" meedeelt, is angstaanjagend. Een biljet van hon derd francs wordt door 5 a 600.000 microben bevolkt, waaronder de mi croscoop een kolonie Koch-bacillen ontdekte, voorts een kolonie strepto- coccen, een kolonie kinderpokken- bacillen mitsgaders een van schurft- verwekkers. Deze van de éne vestzak naar de andere verhuizende kolonies ware vacantiekolonies vegeteren te midden van andere elementen, die met het betalingsverkeer evenmin van doen hebben. Want de bacteriologen ontdekten op hetzelfde biljet: eigeel, tahak, suiker, sporen van lippenstift, melk en konijnenbloed. Kort en goed, iedere keer, dat de Fransman in zijn portemonnaie grijpt, voert hij een ware bacteriologische burgeroorlog. commandant tn komen. Met de weinige troepen die hem nog restten, trok hij tijdig de IJssel over. Het Rode bruggenhoofd n tien uur geliquideerd. Daarmede was de operatie „Phoenix" afgelopen. Voor het eerst hebben de verschillende wapens en staven gezamenlijk kunnen oefenen. Natuurlijk zijn er fouten maakt. Dat was ook met anders te wachten. Maar van de gemaakte fouten nen leren en ze een volgend maal (eind September reeds) vermijden. Dat heeft men tijdens de oefeningen zelf al gedaan. De Roden hadden gisteren Vier houten gebombardeerd, dat geen lucht doelgeschut had. Vanmorgen om vi probeerde Rood hetzelfde spelletje Blauw was nu op zijn qui vi de Rode vliegtuigen waren een prooi van de opgestelde stukken 2 t.l. met hun 750 schoten per minuut. Maar ondanks de fouten, over het ge heel kan men deze oefeningen geslaagd en Er is van hoog tot laag met enthousiasme gewerkt en zeker reden voor het vertrouwen, dat generaal Opsomer in zijn Dagorder uitspreekt. Voor de soldaten zijn deze oefeningen allerminst een pretje geweest. Vandaag ;r zon, was het droog, maar de beide vorige dagen heeft het gegoten zowel overdag als 's nachts. Maar de stemming heeft dit allerminst bedorven. Onder zeiltjes, tegen de vechtwagens of gehuld de gascape heeft men in de open lucht geslapen. Onder de bomen ja, maar er tegen de geweldige plensbuien zich te dekken. Een prachtig maar i adembenemend schouwspel. En Blauw maakte hiervan gébruik om verder op te rukken. Hoe fel de Rode tegenstand bij de Knobbel dan ook wezen mocht, het pleit spoedig beslist. Toen de infantei'ie niet verder kon zette Blauw zyn vecht wagens alleen in. Hiertegen konden de weinige pantserwagens, die Rood nog over had, niets beginnen. De Rode linie werd doorbroken en om acht uu anderhalf uur na het begin van de val was de „Knobbel" de Legerplaats Oldebroek) in handen van Blauw. Het ondersteuningsbataljon werd getrokken om met vechtwagens door te stoten in de richting van Wezep on Rode stafkwartier te nemen en de gangen naar de IJssel af te sluiten. De Amerik. super-commandanten thans in de Lichtstad Hadden Britse stafchefs slechts te luisteren? Gisteren zyn de Amerikaanse stafchefs uit Londen te Parijs aangekomen, thans besprekingen worden gevoerd met Franse, Belgische, Nederlandse en tugese autoriteiten. Tientallen politieagenten stonden rond het vliegveld, wa f ranse stafchefs van Leger, Marine en Luchtmacht de bezoekers begroetten. In vertrouwen Geen pretje Twintigduizend mensen bewon- te Den Haag de verrichtingen van derden gisteren in het Zuiderpark de Haagse bobbies, die deelnamen aan het politieruiterfeest. Leden van de verkeersbrigade nemen de „wip". bestand? Sommigen konden gistermorgen hun dekens wel uitwringen, maar, regen of geen regen, het werk ging door. Aan de kant van de weg zagen we gis teren een keuken in vol bedrijf. Mat enthousiasme werd rode kool gesneden. De regen spoelde de zaak meteen schoon* Het aardappelschillen ging echter aan merkelijk.minder vlot. Er werd gekookt op grote benzine vergassers. „Geef mij de oude keuken wagens -maar," vertelde een sergeant- kok. „Die vergassers zijn om de haver klap kapot. Dinsdag hadden we geen benzine. Vandaag was het eten te laat, een kapotte auto ook, zodat de laat ste groep pas om half elf zijn ontbijt kreeg". Ja, dat is voor een rechtgeaard» kok om bij te huilen. „Ik had eerst nog bos hei mee naar huis willen nemen'/ hij, „maar ik doe het maar niet, want als ik er steaks paar kijk, dan schieten de tranen weer in mijn ogen". Maar het onderdeel, dat zo laat zijn ontbijt gehad had, nam het hele geval nog al makkelijk op. „Geen honger ge had?" vroegen we. „Welnee meneer, w» hadden regen plenty". Juist scheen het zonnetje toen het eten kwam en onder de bomen zaten ze smakelijk te eten. Wat een overste, met een weinig militair uiterlijk, de zure opmerking ontlokte, dat het wel een picnic leek en dat hij „flink uit zijn keel zou moeten hoesten". Volmaakt onjuist, want er was allerminst reden een uitbrander uit te delen. Maar gelukkig was dit een uit zondering. Zonder onderscheid is er bij alle onderdelen een prettige verhouding tussen officieren en manschappen. De stemming was perfect, zowel bij de infanterie als bij de mortieristen, bij de radio-afdeling evengoed als bij de Huzaren van Boreel, bij allen. De Huzaren van Boreel hebben zich doen kennen als felle en aggressieve sol daten. Niet alleen omdat ze het operatie bevel buitmaakten en bijna generaal Carp gevangen namen, maar ook door het steeds uitvoeren van verscheiden» snelle en soms gevaarlijke verkennings acties. En hard werken kunnen ze ook. Dinsdagavond kwamen ze uit Amers foort en midden in de nacht, in d» stromende regen, hebben ze 32 tank» (van 30 ton elk) netjes in de bossen verdekt opgesteld. Ons leger is nog in opbouw, er ont breekt nog veel, maar de geest is goed en dat is een voornaam ding. „Het zijn kerels en, de mensen zijn het belangrijk ste", zei overste Koning, „en daarom moeten we er zuinig op zijn". Scherp Amerik. witboek over de politiek jegens China Heulen van Roden met Moskou een gevaar voor internationale veiligheid Truni de eerste plaats zal er ook een bespreking plaats vinden met de Franse minister van Defensie, Paul Ramadier, en met veldmaarschalk Montgomery te Fontaine- blean. De Amerikaanse admiraal Louis Den- field, bleek zeer tevreden te zijn over het verloop der conferentie met de En gelsen, Noren en Denen te Londen. Reu ter wist te vertellen, dat aan de Deense en Noorse stafchefs schriftelijke Brits- Amerikaanse voorstellen zijn overhandigd heeft t© Washington verklaard, dat de Ver. Staten een witboek publi er hun relaties met China, teneinde verkeerde uitleggingen, verdraaiingen ttingen weg te nemen. Hy zei dat men voor de moeilijkheid staat, middelen te vinden om aan de vriendschap tussen het volk der Ver. Staten en het Chinese drukking te kunnen geven en dat de Amerikaanse regering aan dit pro bleem de grootste aandacht schenkt. „De Ver. Staten hebben het communistisch» China gewaarschuwd tegen pogingen, om aggressie te voeren tegen China's buur landen" aldus Dean Acheson in een verklaring behorende by het witboek. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken zegt o.m.: „Als het com- stische regime zich zou lenen voor het Russische Imperialisme en zou pogen China's buur landen. zouden wij en de andere leden ■an de V.N ons geplaatst zien voor een iituatie, die in strijd is met de begin selen van het Handvest der V-N. en een gevaar voor de internationale vrede en veiligheid. Het witboek geeft een over zicht van de Amerikaanse politiek t.a-v. Chiilft in de laatste honderd jaar, maar behandelt speciaal de periode van 1944 tot 1949. Het hart van China is in Com munistische handen, aldus wordt vastge steld, en de communistische leiders heb ben openlijk 'hun onderwor^nheid ge toond aan een buitenlandse mogendheid, de Sowjet-Unie. die haar macht in het Verre Oosten steeds verder tracht uit te breiden. Dean Acheson verwerpt het argument, dat de V.S. de communistische opmars door vergroting van militaire steun had kunnen stuiten. Interventie ten gunste van een regering, die het haar eigen troepen ergerlijk. Twee liftende kna-1 inzake de militaire organisatie pen stalen uit een personenauto landgenoot een gloednieuwe camera. Een Belgische relatie vertelde hoe drie Nederlandse jongelui, wie hij een lift weigerde, zijn wagen met keien beko gelden. Zelf 'heb ik het vlak ten Zui- i den van Betteignie (Frans-Belgische I grens) meegemaakt hoe twee opgezwollen Haagse jongelieden, die we een lift moesten weigeren omdat de wagen af- het Atlantisch Pact, welke voorstellen de Scandinavische regeringen zullen den voorgelegd. Toch ontbreekt het hier en daar niet aan critiek. Zo suggereerde de „Daily Telegraph", dat de. korte duur van de ontmoeting tussen de Britse Amerikaanse commandanten min of m te 'kennen geeft, dat steeds slechts één partij aan het woord is. Het lijkt erop, of de Amerikanen naar Londen kwamen Pleegde Hongaarse politiechef zelfmoord? Volgens het Joegoslavische blad „Bor- ba" heeft het hoofd van de Hongaarse veiligheidspolitie, Geneeaal Gabor, in een gevangenis te Boedapest zelfmoord ge pleegd. Men is te Belgrado van mening, dat Gabor in nauw contact stond met de voormalige Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken, Laszlo Rajk, die, zoals bekend, in Juni j.l. op beschuldiging spionnage werd gearresteerd. haar eigen volk had verloren, het Chinese volk veel kwaad bloed gezet hebben. Hij herinnerde aan de waarschu wing van Generaal Marshall, dat de Amerikaanse militaire interventie op niets zou uitlopen. Inmidels streeft groep Amerikaanse senatoren er China te steunen met een bedrag 175 millioen dollars. Er is een amende ment ingediend op het voorgestelde steunprogramma, beogende het zenden van een Amerikaanse missie naar China- Aan buitenlandse grondbezitters le Sjanghai worden zware belastingen op gelegd en het kerkbestuur van de Angli caanse Kerk ontving een aanslag te grootte van 22.000 pond. De definitieve passagierslijst van h< m-s. „Tawali", op 15 Juli jj. van Bata via vertrokken, ligt op ons bureau ter Batavia financiert de republiek Minister Van Maarseveen bevestigt het Naar minister Van Maarseveen ver klaart, is in beginsel besloten, dat d» Indonesische regering de terugkeer der republiek naar Indonesië zal financieren. ister deelde dit mede in ant woord op vraigen van het Tweede Ka merlid Gerbrandy en zeide, dat de Indo nesische regering besloten had, de repu bliek f 10 millioen N.I. courant te geven erste uitgaven en f300.000 voor de uitgaven van de republikeinse dele gatie in het tweede halfjaar. De totale uitgaven der republiek in 'het tweed» halfjaar binnen het sultanaat Djokja zul len naar republikeinse schatting f45 mil lioen bedragen. Hierin zijn begrepen d» goederenleveringen in natura, de boven genoemde f 10 millioen en een gelijk be drag aan kapitaalsui'gaven wegens le ningen aan bedrijven. Voor de landstreken buiten het sulta- aat is nog geen enkele regeling getrof- ;n. (Blijkens de vraag van prof. Ger brandy zou de republiek hiervoor f240 millioen verlangen). Indien zich reële behoeften voordoen, zal er met de ver strekking van federaal geld voor doel einden buiten de residentie Djokja ge rekend moeten worden. De regering van Indonesië moet binnen zekere grenzen vrijheid hebben om verder te handelen naar gelang van de uit de omstandighe den voortvloeiende noodzaak, aldus de Eenheid van munt kan alleen worden gehandhaafd indien en voor zover men voldoende geld ter beschikking van de republikeinse regering stelt. De voorzie ning met vitale goederen geschiedt op dezelfde voet als de voorziening van andere federale gebiedsdelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3