Jlicuwc £eütsd)e GTouranl Nederlanders kunnen 11 bevoorrechte plaats krijgen als... Wist IJ VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20403. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58935. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN0.18 per mlllmeter Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DlEMER. CHRISTELIJKE A TION AA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken B5!antoflstlc(i Is Qhebleoen tnyn bert la tcgljeaspoct" Dertigste jaargang No 7883 Blauw loopt rood onder de voet..- Zie pag. 2 Hatta voorspelt nauw samengaan met Pandit Nehru ...We het er tenminste naar maken, zegt Hatta tot een man van Reuter Aan de vooravond van zijn vertrek naar de Ronde Tafel-conferentie heeft de republikeinse minister-president Moh. Hatta in een onderhoud met Reuter het volgende verklaard: Het is niet onze bedoeling enig bloc te vormen of ons bij enig bloc aa ■luiten. Indonesië wil de weg van India volgen. Wij zullen zeer nauwe culturele en economische betrekkingen aangaan met India, een bond van broederschap. welke andere buitenlanders ook het land kennen, zullen zij er een bevoorrechte positie innemen. Het is duidelijk, dat de Nederlanders beter dan wie ook geschikt zijn om de nodige hulp te verlenen. Onze economische politiek zal socialis tisch zijn, zoals in de Scandinavische landen, waar de boer en de arbeider redelijk aandeel krijgt. Het koloniale economische systeem, dat tot nu toe dit land en dit volk heeft ultgebuot, mag niet worden voortgezet. In sommige streken bracht de koloniale econom; bevel van de koloniale meester uitslui tend de landbouw tot ontwikkeling. Deze ontwikkeling werd slechts bevorderd door de behoeften van de overzeesf markt. In andere delen, waar de land bouw alleen niet voldoende werd geacht om de koloniale meester te voorzie de voordelen van de handel en uit oogpunt van werkgelegenheid, werd op een zeer beperkte schaal industrialisatie aangemoedigd. Opze toekomstige politiek zal er op gericht zijn, al onze welvaart- bronnen zo volledig mogelijk tot ont wikkeling te brengen. Het gemiddelde dagelijkse inkomen werd onder het ko loniale systeem geschat op 2% cent. Hierin moet verandering komen. Indonesië zal de samenwerking met de hulp van het buitenland in de vo van technische ontwikkeling en hulp middelen niet kunnen ontberen. Wij zul len de buitenlandse investeringen wel kom heten, mits het buitenlandse kapi taal niet voortgaat met het oude systeem van exploitatie. De onbeperkte stroom van winsten uit ons land mag niet voort gaan. ofschoon wij de beleggingen ir Indonesië voldoende aantrekke'ijk moe ten maken. Wij zijn niet voornemens, alle industrieën te nationaliseren. Wij willen slechts openbare nutsbedrijven, zoals telefoon, spoorwegen en electrici- ■teitsvoorziening onder het beheer van de staat brengen. Voor het overige zal er een zeer uitgebreid arbeidsterrein blij ven voor particulieren. Er mogen jegens de Nederlanders geen gevoelens van biterheid meer bestaan. Aangezien de Nederlanders beter dan Eerste etappe vacantie- spreiding een succes De eerste etappe spreiding is gewonnen, persconferentie Recreatie-mogelijkheden worden bestudeerd de vacantie- d werd op een i het Centraal Werk comité Vacantie meegedeeld. De over stelpende vacantiedrukte in de eerste week van Augustus is verdwenen en het seizoen is uitgebreid met de derde week van Juli. Ook in Juni is meer dan vorig jaar vacantie genomen. Tegen het voor de scholen ontworpen schema (vacanties te beginnen op 16, 23 of 30 Juli) kwamen voor het openbaar L.O. bü enkele gemeenten bezwaren, die echter voor 1950 ondervangen kunnen worden. Alleen Hilversum heeft i.v.m. het overgaan der kinderen de spreiding njet ingevoerd. In de kringen der vakorganisaties wordt de noodzaak van spreiding het meest beseft, zo werd verteld. Over de bedrijven en instellingen zijn nog geen resultaten bekend. De Vakraad voor het Bouwbedrijf is de enige, die dit jaar een nieuwe, bindende regeling heeft opge steld, waarbij de traditionele eerste Augustusweek is vervallen. Van de middengroepen valt z Big te verwachten. Wel erkent noodzaak van spreiding, doch schouwt zichzelf als een zeer bijzondere vacantieganger, op wie dit streven niet Slaat, aldus het comité. Het aantal vacantiegangers neemt in middels steeds toe. Voor een volledige recreatie is ons land te klein iedereen kan naar een hotel gaan of kamperen. Er is gedacht aan gezins- vacantieoorden en men meent v> dat men dicht buiten onze grenzen vacantiemogelijkheden zal moeten ïien. Een en ander zal nu in studie worden genomen en ook zullen de resul taten van dit jaar worden verzameld geanalyseerd. Mevr. Roosevelt blijft bij de V.N. Truman heeft medegedeeld, dat Roosevelt had aangeboden af te treden Sis afgevaardigde bij de V.N., hij geweigerd had de ontslag-aanvrage ln te willigen. Het betrof hier overigens «en routinekwestie. Drie kinderen geraakten tussen auto en brug leuning Ernstig ongeval op de Houtmarktbrug te Leiden. Hedenmorgen omstreeks 12 uur heeft «en personenauto, afkomstig uit Voor burg en bestuurd door een dame, een drietal kinderen, waarvan 2 meisjes, op de Houtmarktbrug, bij de Langegracht. ernstig aangereden. De auto kwam van de Oude Singel en wilde, via de Hout marktbrug. op de Oude Herengracht komen. Aangezien de verschillende boch ten hier niet zo ruim zijn. werd de af stand tussen auto en de linkerkant van de brug, waar de kinderen aan het spelen waren, door de chauffeusse zeer klein gehouden, zodat, toen de kinderen geen acht sloegen op het geluid van de claxon, «en ongeluk onvermijdelijk was Een meisje van de fam. Hemerik werd in het water geduwd, de jongen van de fam Van der Heyden kreeg een wiel van de auto over het lichaam, terwijl het tweede meisje van de fam. Rooyakkers eveneens onder de wagen terecht kwam De E.H.D bracht hen naar het Acad. Ziekenhuis, waar bleek, dat de jongen de ernstigste verwondin gen had Direct levensgevaar was. zo verklaarde de politie ons later, bij geen van drieën aanwezig. Maar het is niet zozeer een zaak Indonesië om van een speciale voorkeur voor Nederlanders blijk te geven, voor de Nederlanders om de Indon< voor zich te winnen. In sommige strategisch belangrijke be drijven, zoals petroleum, rubber en tin, die thans uitsluitend in buitenlandse handen zijn, zou een gemeenschappelijk bezit van staat en particulieren nood zakelijk kunnen wezen. Succes en doelmatigheid van de Ne derlands-Indonesische Unie zullen vooral Flitsen van heinde en ver Van heinde: de officiële ontvangst, georganiseerd door de Nederlandse Raad der Europese Beweging in het Kurhaus te Scheveningen. Mr Bur ger, dr Bruins Slot, prof. Kranen burg, mej. Klompe, pater Beaufort in gesprek met dr Drees. Van ver: Iris Gibson, een lid Engelse vrouwelijke legercorps, kleedde een aantal poppen in origi nele uniformen van het leger. Zelfs de schoenen zijn precies nagebootst. Mèt veters En nóg verder: in de haven van New York kwamen met de Schiedijk apen van Java aan. De harige passa giers bleken erg aanhalig te zijn en konden het best vinden met de ge baarde leden der bemanning. In Italië en Finland dreigen massale stakingen In Italië verwacht men een algemene staking, die de gehele industrie zal lam- leggen, indien de fabrikanten het voor beeld volgen van de Fiat Mij, die de arbeidersraden heeft ontbonden. De ar beiders der Fiatfabrieken hebben giste ren gedurende een half uur gestaakt, uit protest tegen de aanwezigheid van gewapende politie, wier hulp werd in geroepen om de fabriek te beschermen. Ook de Unie van Transportarbeiders te Finland, dreigt met ingang van 18 Aug. de staking te proclameren, waardoor het scheepvaartverkeer en het treinverkeer onmogelijk wordt gemaakt, terwijl er dan ook geen enkel warenhuis meer zal openblijven. Rudolf Hess c.s. nu nog een nachtmerrie De enorme sommen, die het kost om Rudolf Hess en 6 andere ex-nazileiders hun exclusieve gevangenis te houden, hebben de verontwaardiging der West- Berlijners gaande gemaakt. In plaats van 450 000 Westmarken zal de gemeenteraad slechts 350.000 uittrekken. Een en ander blijft een nachtmerrie voor de belastingbetalers. Nog steeds geruchten om Bormann 'waar vermomd als boer in Tyrol Opnieuw doen geruchten over Martin Bormann de ronde. Afgaande op verkla ringen van een Duits portretschilder, doet de Italiaanse politie thans een onderzoek langs de grens tussen Italië Oostenrijk, in de hoop het spoor van Hitler's „rechterhand" te vinden. De schilder zou zelfs met Bormann gespro ken hebben in Italiaans Tyrol en deze lar vermomd" als boar! liggen in de vrijwillige samenwerking van gelijkwaardige deelgenoten, element van dwang of pressie kan dergelijke unie slechts verzwakken Elk voorstel van een militair of economisch accoord kan slechts worden bezien uit het oogpunt van het belang van het land. Wij kunnen niets aanvaarden, dat voor het Indonesische volk en het land nade lig is. Op dit ogenblik weten wij niet, welke voorstellen ons zullen worden ge daan. Dit zullen wij eerst in Den Haag te weten komen. Eerst dan kunnen wij beslissen of de gedane voorstelln al dan niet aanvaardbaar zijn, aldus Hatta, die besloot met de woordn: „De herinnering aan het wantrouwn en aan de bitterheid van het verleden moet worden uitgewist en mag de toekomst niet bederven." A.P. meldt, dat Hatta op 9 Augustus a.s. een dag te Karachi zal overblijven als gast van de gouverneur-generaal. (Midden-Javaanse vorsten) hebben ir Soekarno een toezegging gekregen, dat het gewest Soerakarta een afzonderlijke daerah van de republiek zal worden. Gesneuveld in Indonesië De familie ontving bericht, dat in In donesië is gesneuveld de 22-j. dienst plichtige soldaat Ferry Wagner. Drie bergenstraat 189, Den Haag. De E.C.A. doet strategische aankopen in Indonesië Aneta seint uit New York, dat d£ E.C.A. contracten heeft gesloten voor dt aankoop van 200.000 ounces kinine er 10.000 palmolie, waarvan voor 4.3 millioen dollar uit Indonesië. De EC A. wil nog meer strategische voorraden in Indonesië kopen zoals rubber en sisal. Moord op Clobus 30 Sept, in hoger beroep Voor het Haags Gerechtshof Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt, zal 30 September door het Haagse Gerechtshof in hoger beroep worden behandeld de moord op de Rot terdamse taxichauffeur Clobus, die nabij Hillegom werd gepleegd. Voor verdachte H. J. Barendsen, die tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, zullen als raadslieden optreden mr Schuering er Huygens. De minderjarige W. Ba rendsen, die vier jaar gevangenisstraf kreeg, heeft tot uit Rotterdam. Moord te Naaldwijk 14 Sept. voor 'l Haagse Hof Op 14 September zal voor het Haagse Gerechtshof in hoger beroep behandel worden de moord, gepleegd op de tuin der 't Hoen te Naald-wijk, voor welk feit de verdachte A. Zeeman tot vier jaar en H. Styl tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor verdachte Styl zal verdediger optreden mr Schuering. Twee Nederlanders tegelijk over het Kanaal Willy Croes en Dick Schermer wagen morgen de poging Onze landgenoot Dick Schermer zal morgen bij gunstig weer trachten het Kanaal over te zwemmen. Ook Willy Croes-Van Rijsel, die onlangs faalde zal waarschijnlijk morgen weer een poging BEGRAFENIS SLACHTOFFER VAN „ROERMOND" De ter aardebestelling van het stoffe lijk overschot van D. M-Grandiadiemet de vliegramp van de „Roermond op 23 Juni te Bari omkwam, zal Plaf^ _^nden morgen om 13 uur op de begraafplaats „Zorgvlied!" te A'dam. Handelsverdrag met Frankrijk ondertekend Het reeds gemelde nieuwe Nederlands —Franse handelsverdrag i f,£t„0ldrügk!S& Sl'Juli 1950. Hel 353 dranken, pharmaceutische producten, glaswerk, auto's, fietsen, papier en tex tielartikelen. Truman houdt voet bij stuk Volgens Reuter, wil Truman niets we- n van een compromis betreffende het bedrag, dat door hem voor wapenhulp aan bevriende landen is aangevraagd. Heren, de 1450 millioen dollar moeten op het tapijt! Notitieboeken van omgekomen Amerikaanse journalisten verdonkeremaand Amerikaanse autoriteiten in Bombay zonden ze niet met de andere bezittingen mee Het A. N. P. komt met een aantal berichten uit zeer betrouwbare bron, volgens welke een groot aantal notitieboeken van de by de ramp met de „Franeker" omgekomen Amerikaanse journalisten zijn gevonden, door de vertegenwoordigers van India aan de Amerikaanse consulaire autoriteiten te Bombay ter hand zjjn gesteld, doch van hier. uit niet met de andere bezittingen der journalisten Amerika zijn gezonden. Schuwde men in Amerika de waarheid nu hun te vroeg gestorven journalisten uit eigen waarneming de ogen waren geopend omtrent de ware bedoelingen van Nederland in Indonesië? Deze aantekenboeken, zo meldt het A.N.P., zjjn vrijwel onbeschadigd ge borgen uit de bagage van de journalis ten, die slechts ten dele is gehavend. Enige van deze notitieboeken zijn zeei lijvig. Onder meer is een groot aantal aantekeningen van Burton Heath, wie reeds een aantal artikelen, die hij voor zijn dood naar Amerika zond, zijn gepubliceerd. Verschillende notities zijn met ball-point penhouders geschreven zijn volkomen leesbaar. De boeken zijn niet door brand beschadigd, doch door de regen slecthts pnigszins verweekt. Ir» de gevonden notities worden opi- es der journalisten gegeven over voor aanstaande autoriteiten in Indonesië, als mede inzichten over de situatie in Indo- ïsië in het al-gemeen. De bezittingen van de Amerikaanse journalisten waren door plaatselijke autoriteiten van India gescheiden van die der omgekomen niet-Amerikaanse inzit tenden van de „Franeker" Bij de stukken, die aan de Amerika- :n toebehoorden, bevonden zich de no titieboeken. De Amerikaanse consulaire autoritei- -n in Bombay hebben de bezittingen der journalisten, inclusief de notitieboeken, onder hun beheer genomen. De persoonlijke bezittingen van de Amerikaanse journalisten zijn gelijk met n, -waarin zich de as der omgeko- bevond, naar Amerika overge bracht- De notitieboeken zijn toen echter in Bombay achtergebleven. De zegslieden van het A.N.P. konden niet mededelen, wat uiteindelijk met de notitieboeken is geschied. Amerikaanse krant laat zich niet afschepen Naar aanleiding van deze berichten deelde de „Scripps Howard News Paper Alliance" in Washington het A.N P. mede. dat zij tot op heden nog geen enkel stuk heeft ontvangen van welke instantie ook. hetwelk in of bij het wrak van de „Fra neker" is aangetroffen en toebehoorde van haar correspondenten Wil liam Newton en Burton Heath. Wel heeft het State Department !n Washington het Scripps Howard Con- van verwittigd, dat „een pakje binnenkort tegemoet kan worden ge- Wat dit pakje bevat weet men niet- In elk geval was men op de redac tie geheel onkundig over de vondst van bescheiden, in het bijzonder van aante kenboeken van haar uitgezonden corres pondenten. De redactie van het Amerikaanse con- :rn deelde verder mede, dat zij in elk geval haar volle rechten zou doen gel den op deze documenten, wanneer blijkt, dat deze afkomstig zijn van haar omge komen medewerkers en het ontvangen DAT het Leeuwarder „B. G." de 39-j. c-lt. der staatspolitie, J. G. v. Leur uit R'dam, tot 12 jaar veroordeelde wegens opsporing van onderduikers (eis 12 j.j. DAT Nederland dit jaar reeds 400 armbloedpaarden aan Italië leverde, Spanje 3000 stuks bestelde en Oostenrijk •n bestelling van f 250.000 plaatste. DAT de palingvangsten op het IJssel- eer nog niet de helft van die van 1948 bedragen en de prijzen bovendien aan merkelijk lager liggen. DAT de eieren inderdaad reeds in prijs zakken en gisteren op de Barneveldse markt f 12.7513.50 per 100 stuks deden. DAT de Maandagse automarkt (48 uur) te Wageningen, welke een jaar proef zal draaien, a.s. Maandag wordt geopend. DAT de tentoonstelling van Leerdams kristal en gobelins van de Larense hand- weverij „De Knipscheer" gisteren in Al melo is geopend. DAT de feestelijke verlichting van het park te Vlaardingen gisteren proef brand- l t.g.v. de vacantieweken van 620 Aug. elke avond zal worden ontstoken. DAT B. en W. van Enschedé een ren teloze lening willen verstrekken aan de voetbalclub Phenix, die i.v.m- het uit breidingsplan zelf een nieuw terrein aanlegde. DAT Enschede en Haaksbergen op 1 Sept. met de schooltandverzorging willen beginnen. DAT de Vlaamse Esperantistenbond en de Nederlandse Esperanto Vereniging te Kerk Avezaath bij Tiel een studie-week hielden. DAT, 53 j. oud, te A'dam overleed J. Blomkist, penningmeester van de Alg. Diamantbewerkers Bond en bestuurslid van het sanatorium „Zonnestraal" DAT Enschede ruim 4 ton wil voteren voor bestrating, plantsoenering en riole ring van het in de oorlog zwaar geteister de stadsdeel Veldkamp. DAT op de Statenlaan te Den Haag een motor van de Russische ambassade tegen een auto van de Amerik. ambas sade botste, waardoor de motorrijder en de duopasssgier in het ziekenhuis Zuid- wal zijn opgenomen. DAT de beroemde Duitse schrijver Thomas Mann gisteren in Amsterdam vertoefde, op doorreis van Duitsland naar de Ver. Staten, waarheen hij per „Nieuw-Amsterdam" reist. DAT Churchill t.g-v. de bijeenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg op 15 Augustus het ereburgerschap van de stad zal ontvangen. DAT door afvalwater van Duitse fa brieken weer massa's vis in de Rijn stierven en vooral de zalmvisserij een harde klap heeft gekregen. daarvan zou beschouwen als uiterst waardevol, omdat dit zo mogelijk nieuwe, belangrijke publicaties mogelijk zou Uit Amsterdam meldt het A.N.P. nog, dat een week geleden alle gevonden aan tekenboeken zich nog te Bombay bevon den onder toezicht van het Amerikaanse consulaat. Windhoos teisterde streek van Limburg Oogstmijten weggeblazen cn wagen onderstboven gekeerd Een windhoos heeft gisteren te Pan-, ningen en omgeving (Midden-Limburgj grote sohade veroorzaakt. Honderden pannen werden van de huizen in de ge huchten Beringen, Vosberg en Loo ge rukt, terwijl tien-tallen op het veld staan de oogstmijten -geheel of gedeeltelijk uit elkaar werden geblazen. De fruitbomen werden door de wervelingen van hun vruchten ontdaan, terwijl ook vele bomen finaal afknapten. Tal van kip penhokken werden door de windkracht tegen de -grond gekwakt. Een bijzonder staaltje haalde de windhoos uit door een boerenwagen met de wielen naar boven Een fraaie opname van de leger- ïefeningen op de Veluwe. De Blauwe infanterie op weg, om, ge deund door tanks, de „Roden" te vernietigen. (Voor het verslag zie pag. 3). RUST EN KOFFIE BLIJVEN OP DE BON Rijst en koffie blijven gerantsoeneerd, daar de deviezenpositie niet toelaat de voorziening van deze beide importarti kelen bij vrije consumptie op bevredi gende wijze te verzekeren. Aldus deelt het dep. van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening mede. Tabaksindustrie op vooroorlogse toeren Als er maar voldoend geschoold personeel zou z|jn In Tegelen zouden de tabaksfabrieken .weer op vooroorlogse capaciteit kunnen draaien, indien er voldoende geschoold personeel zou zijn. Daarom zal op 1 Sept. uursus worden geopend, waarop men jongens en meisjes van 1417 Jaar ln vier jaar tijd wi-1 opleiden tot vakmen sen. Men hoopt op deze wijze het aan tal arbeiders in de Tegelse tabaks industrie in de eerstvolgende jaren van 250 op 500 te brengen. Langstraats trots: de oudste tweeling Door het overlijden van Huberdina de Bont te Waalwijk op 20 Dec. j.l. zij was een van de twee zusters die samen de oudste tweeling van Nederland- waren zijn thans de oudste tweeling van ons land de wed. C. MontensStraver en Melchior Straver te Waspik, die morgen 93 jaar worden. PRINS BERNHARD WINT EEN DERDE PRIJS TE DUBLIN Prins Bernhard won gisteren op een springconcours te Dublin met het paard „Cool Star" de derde prijs. Westlandse bunker wordt koelhuis met 3000 m3 bergruimte Op 18 Augustus wordt het in dienst gesteld Aan de Nieuwe Waterweg tussen Maas sluis en Maasdijk onder de gemeente Poortershaven, is een reusachtige bunker, die door de Duitsers werd gebruikt als opslagplaats voor mijnen, ingericht als koelhuis. De bunker heeft de geallieerde bombardementen zonder al te ernstige ge volgen doorstaan. Zeer grote hoeveelheden groente en fruit zullen er kunnen worden opgesla gen, zodat de inrichting voor het Westland an een niet te onderschatten betekenis Het koelhuis „Poortershaven" zal Don derdag 18 Augustus a.s. 's middags om vier officiëel worden geopend door de voorzitter van de Bond Westland, de heer J. Barendse. Al hebben bandieten hem dan ook van 200 millioen francs beroofd, de Aga Khan, die hier zijn relaas de journalisten lachen, want v wereld is dat ertelt, kan nog de rijkste man ter peuleschilletje Het denkbeeld om er een koelhuis van te maken kwam van de heren C. Dissel koen uit De Lier en N. Scheffers uit Maas dijk. Na onderhandelingen die ongeveer anderhalf jaar hebben geduurd, heeft de bunker voor de tijd van dertig jaren van het Rijk kunnen huren. Spoedig daarop is men met de werkzaamheden begonnen, die ongeveer vijf maanden in beslag hebben genomen. In de twee-en- halve meter dikke muren moesten ko kers voor de transportbanden worden £ö- maakt, maar ook inwendig moest er heel at worden verbouwd. Zo moesten de turen van de koelcellen worden bekleed iet platen kurk. waarover weer een laag cement is aangebracht. De inrichting be staat nu uit vijf grote koelcellen, elk met een inhoud van zeshonderd kubieke ter. De zeer moderne koelinstallaties den van de machinekamer uit bediend met vijf motoren. Het nieuwe koelhuis voorziet in grote behoefte en is voor het Westland vooral van betekenis, omdat het zo gun stig is gelegen. Dank zij het prima we gennet is het van alle plaatsen van het Westland uit gemakkelijk te bereiken, terwijl van Poortershaven uit goede ver bindingen zijn met Hoek van Holland en Rotterdam. Botsingen tussen Tsjechische politie en katholieken Menigte trachtte arrestatie van pastoor te verhinderen In Tsjechoslowakije is de strijd tussen Kerk en Staat opnieuw opgelaaid. Radio Vaticaan maakte melding van hevige botsingen tussen de bevolking van Slo wakije en de politie. In het dorp Dolnia Kruppa opende de politie het vuur op een menigte, welke probeerde een pas toor tegen arrestatie te beschermen. De menigte had daarbij een ring rond de kerk getrokken. Bij de beschieting werd een persoon gedood, terwijl vele anderen werden gewond. Ook in andere plaatsen. Levoda, Borsky en Komjatna is het tot ernstige incidenten gekomen tussen de politie en Katholieken. De communisti sche regering heeft blijkbaar gevolg ge geven aan haar bedreiging, dat priesters die het Pauselijk decreet, inzake ex communicatie van actieve katholieke communisten zouden ten uitvoer leggen, aangeklaagd zullen worden wegens hoog verraad. De commentator van Radio-Mos kou heeft gisteravond een felle aanval gedaan op het Vaticaan, dat volgens hem, duizenden millioenen in banken, con cerns en onroerende goederen over de gehele wereld gestoken heeft Turkse en Italiaanse minis ters naar Straatsburg Verwachtingen over de Europese Raad Sforza. de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, vertrekt Zondag naar Straatsburg om de vergadering van de Europese Raad bij te wonen. Ook Tui- kije zal te Straatsburg worden vertegen woordigd door een delegatie van acht, met aan het hoofd de min van Buiten landse Zaken. Sadak. Minister Stikker heeft op doorreis te Brussel met collega Spaak geconfereerd over vraagstukken betreffende de Europese Raad. Foutieve meningen De „Economist" heeft de gedachte geuit, dat de Marshall-hulp het Neder landse dollartekort financiert en daar door indirect van grote waarde is voor de bestrijding van het deficit op de han delsbalans met België. Hieruit kan men met de schrijver in de „Economist" con cluderen. dat het ophouden, of in be langrijke mate verminderen van de ge noemde hulp, aleer Nederland volko men op eigen kracht kan leven, voor België als consequentie zal hebben, die hulp aan de Beneluxpartner te geven, die nodig is, om de Benelux-idee te realiseren. Echter wordt er een belangrijk punt buiten deze pessimistische beschouwing gelaten en wel, dat Nederland de ver zekering gegeven heeft de betalings balans evenwichtig te zullen maken en het feit, dat het de vereiste maatregelen reeds neemt. Met het oog op die stellige verzekering, welke prof. Keesing onlangs nog onderstreepte, is er daarom voor de optimistische beschouwingen meer be staansrecht gekomen. Op een andere opvatting viel onze aandacht. Is het juist, zo vragen we ons af, dat het dollarprobleem de kern van het economische probleem van West- Europa vormt? Die schaarste is toch niets meer dan een van de symptomen, i die duiden op aanwezigheid van een j ziekteproces. De dtsil^tekorten kunnen slechts opgeheven wordet^ door het i advies van^de Amerikaanse raad aan de internationale kamer van koophandel j op te volgen, nl. de economie van de'Euro- pese landen te integreren, inplaats van I aan de grote drang naar nationale stabili- j toit en veiligheid toe te geven. Deze drang leidt tot bilaterale over eenkomsten, welke voor een bepaalde periode de afzet garanderen en geen prikkel inhouden tot efficiencyverbete- j ring. Het verschijnsel: lm; >rt uit landen met sterke valuta en export naar landen met zwakke valuta, kan onmogelijk een gezonde situatie scheppen. De weg van de minste weerstand wordt bij de export gevolgd. Het is een steeds meer als juist erkende eis, dat het monetaire evenwicht hersteld moet worden en de valuta's hun werkelijke waarde in de koersen moeten weerspie gelen Opheffing van vele handelsbar rières en het scheppen van een grote economische ruimte is dan sneller dan ooit te verwezenlijken. En dit is nodig, want de kern van het economische pro bleem van West-Europa is het vraagstuk van de kostprijs. Alleen in grote econo mische ruimte is een rationele en dus goedkope productie mogelijk. Verder willen we hier nog wijzen op de nog veel voorkomende onderschat ting van het grote belang van research- werk, in de vorm van gesystematiseerd teamwork. Een knelpunt op de weg naar de vergroting en verbetering van de productie is de versnipperde research- act iviteit. Dit houdt direct verband met het pro bleem van te kunnen produceren et verkopen, want een mede door de advie zen van bekwame researohwerkers goed geleide industrie, zal de grootste graad van aanpassingsvermogen bezitten, zal door de technische research een steeds stijgende rentabiliteit per man-uur ver krijgen en door zijn kostprijsniveau dan kunnen concurreren. Dit probleem zal des te sneller wor den opgelost, als de economische ruimte groter wordt. Rationele productie werd in de U.S-A. immers vergemakkelijkt door het ontbreken van economische grenzen voor de afzonderlijke staten. Indien West-Europa op korte termijn niet slaagt in het integreren van de economische ruimte, zal het nuchter den kende Amerikaanse volk hierin geen be wijs van goede wil zien. Zonder integratie zullen wij in de dollarcrisis waarin we geraakt zijn, blij ven. Deze crisis is overigens een facet raakt zijn door de grondstofarmoede. het abrupt beëindigen van de koloniale be trekkingen, de economische, technische en politieke chaos van West-Duitsland. Van enorme importantie zal het blij ken te zijn. als de U.S.A. zal inzien, dat het consequent toepassen van de vrije concurrentie en het volledig op dit kom pas varen, foutief zal zijn in de buiten landse handel. In verband met de ge noemde oorzaken van de existentie-crisi* is het voor West-Europa vereist, de vraag uit de Aziatische en Oost-Europese ge bieden met laag welvaartspeil te stimu leren. Met name is het zeer wel mo gelijk, dat West-Europa in China een kans zal hebben, en wel indien door het beëindigen van het feodalisme de verde ling van het grondbezit een feit wordt. De boeren zullen door de voor hen gun stiger omstandigheden voor de markt gaan werken en dus koopkracht ontvan gen. Millioenen klanten zullen er komen, en indien de behoefte gestimuleerd wordt, zal Rusland nooit aan de behoefte kun nen voldoen. De Japanse industriële acti viteit zal dus daarom door de bezetter met het West-Europese. en dus Ameri kaanse belang, gecombineerd moeten worden. Het is voor de Verenigde Sta ten van belang hier West-Europa een kans te geven in de genoemde gebie den, omdat de werelddollarcrisis zich evengoed tegen de Amerikaanse import naar drie landen kan keren, als tegen die naar West-Europa. WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt! Van het Westen uit langzaam toenemen de bewolking met later plaatselijk enige regen. In het Oosten van het land echter nog gedurende een groot deel van de dag droog weer. Matige, later langs de kust dan krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer zelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 6 Augustus: Zon op 5 06, on der 20 22 uur: maan op 1954. onder 1J6 8 Aug. VJI

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1