Jlieuuie feihsctfe (üirarant Eerst het ergste schieten staken, dan pas aan de Ronde Tafel Wist U DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENTlÊN0.18 per mlllmeter (Bfl contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DEEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastfcfi l« Qfieblroen oiyn bert ia teyljeaspcet" Dertigste jaargang No 7882 Mej. E. Dool kreeg Koninklijke onderscheiding Zie pag. 2 Minister Van Maarseveen verklaart alweer: Republiek zal geen bevoorrechte positie krijgen in Indonesië De Nederlandse Regering moet zich de vrijheid voorbehouden de Ronde Tafel conferentie pas te openen, wanneer de wapenstilstand in Indonesië in belangrijke mate verwezenlijkt is, aldus minister Van Maarseveen in een nota aan de Tweede Kamer betreffende de resultaten der preliminaire conferentie te Batavia (d.w.z. de besprekingen tussen de Nederlandse delegatie onder voorzitterschap van dr Van Roijen met de republiek en de Bijeenkomst Federaal Overleg onder leiding van de Unci). De nota verklaart, dat de Nederlandse rijke volksplantingen van Nederlanders, in de eerste plaats van Indische Neder landers. De Nederlandse Regering had aanvan kelijk ernstige bezwaren tegen de instel ling van patrouilleterreinen voor de republikeinse strijdkrachten, daar dit voet zou kunnen geven aan de overigens onjuiste gedachte, dat het republikeinse gezag ook buiten Djokja hersteld werd „Onze troepen blijven" De burgerlijke zowel als de militaire gezagsdragers in Indonesië waren echter overtuigd, dat dit de enig practisch uit voerbare methode zou zijn om tot ge ordende toestanden te komen. De repu blikeinse troepen zullen slechts daar een patrouilleterrein krijgen, waar zij in feite de plaatselijke toestanden beheer sten, derhalve niet in landstreken, die binnen de actiesfeer onzer troepen lig gen. De feitelijke toestand zal dus niet veranderen, aldus nog steeds min. Van Maarseveen. Men verwacht de instelling van 12 plaatselijke gemeenschappelijke com missies, die de standplaatsen zullen heb ben van de militaire waarnemers der Unci. Punt 8 van de handleiding voor de g bij de sluiting der overeenkomst van 7 Mei j 1. (het accoord van Roijen Roem te Batavia) steunde op het vertrou wen, dat zij in de republikeinse leiders wilde stellen. Met voldoening deelt zij mede, dat de republiek deze overeen komst thans heeft bekrachtigd. Op 22 Juni j 1. kwamen twee overeen komsten tot stand, één betreffende het herstel der republikeinse regering in de residentie Djokja. en één betreffende de algemene grondslagen der agenda van de Ronde-Tafel-Conferentie. Dit laatste accoord bepaalt duidelijk, dat de begin selen. welke in onze Grondwet veran kerd zijn (welke bovendien voortvloeien uit het vroeger gevoerde overleg), de grondslag zullen vormen van de over dracht der souvereniteit. De overeenkomst stelt buiten kijf, dat het hoogste gezag in de buitenlandse be trekkingen en de federale troepen zal toekomen aan de Verenigde Staten van Indonesië en dus niet aan de republiek Djokja. De veronderstelling, aldus vervolgt de nota van min. Van Maarseveen, als zou de republiek een bijzondere positie krij gen op grond van haar bezit van eigen buitenlandse betrekkingen en troepen, kan dus niet gehandhaafd worden. De Unie zal geen superstaat zijn en geen der partijen zal meer souvereiniteits- rechten aan deze Unie overdragen, dan een andere partij. Deelnemers aan de R-T.C. zullen zijn Nederland, de republiek en de B.F.O. Deze laatste zal alleen die landstreken vertegenwoordigen, welke binnen haar georganiseerd zijn. De Nederlandse Rege ring zal als draagster van de souvereinl- teit over de belangen van de niet-ver- tegenwoordigde landstreken hebben te waken. In het bijzonder zal het zelfbe schikkingsrecht van deze landstreken ge waarborgd worden en dit recht zal der agendapunten zijn. Nieuw-Guinea Nieuw-Guinea zal een bijzonder punt van bespreking op de R.T.C. vormen Nieuw-Guinea moet in staat zijn, een eigen status te verwerven en daar moet de mogelijkheid open blijven van belang- Met spanning wacht België op verklaring van Eyskens Socialisten wensen aftreden van Koning Leopold De Belgische kabinetsformateur Prof Gaston Eyskens heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat hij heden zal beslissen, of hij zijn pogingen tot het vormen van een regering zal voortzetten of opgeven, mede in verband met het beslissende antwoord van de Socialisten. De R.K. en Liberale delegaties, die be sprekingen voeren met Koning Leopold in Pregny, worden vandaag nog terug verwacht Volgens Ass. Press zou de Koning bereid zijn om af te treden, in dien minder dan 51 procent van de be volking zich vóór zijn terugkeer zou uitspreken. Waarschijnlijk zal Koning Leopold binnen de eerstkomende dagen opnieuw een verklaring afleggen over de Koningskwestie. In dit verband ves tigen wij er nog de aandacht op, dat het Belgische Socialistische blad „Le Peuple meldde, dat de gedelegeerden der Soci alisten te Pregny hebben laten weten, dat hun partij de troonsafstand van Ko ning Leopold al de enige oplossing be schouwt. WESTFRIESE BOERDERIJ DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Door blikseminslag is de boerderij van J. Bakker, te Oostwoud (West-Friesland) vannacht tot de grond afgebrand. De gehele inboedel, de landbouwmachines en een voorraad hooi gingen in de vlam men op. De motorspuit uit Midwoud bestreed het vuur met 4 stralen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade wordt gedeeltelijk door de verzekering gedekt. NU WEER ZES EGYPTISCHE KANAALZWEMMERS Ook zes Egyptenaren zullen eind Augustus trachten het Kanaal over te zwemmen. Een van hen, de 39-j. luit. Hassan Abdel Rendm heeft de tocht vorig jaar reeds volbracht. Het geld voor de reis is gedeeltelijk geschonken door de minister van oorlog en marine, Moh. Haidar Pasha. Ondanks „staakt het vuren": troepen met „Kota Inten" naar de tropen Gisteren is de „Kota Inten", onder gezagvoerder C. F. de Jonge, geheel ge desinfecteerd na de pokkengevallen, die zich tijdens de laatste reis op het schip voordeden, met troepen uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. Overste G Waringa heeft het commando. „Lekkerkerk" in Rode Zee De „Lekkerkerk", die enige tijd ge leden op het eiland Perim in de Rode Zee vastliep, is hedenmorgen vrijgeko men en naar Aden teruggekeerd. De 16-j. H. J. G. v. Gangelt te Maas tricht kreeg van het Carnegie Helden fonds een zilveren couvert met inscriptie tls beloning voor het redden van een 4-j. Oind uit het water op 4 Maart jL uitvoering van de staking der vijande lijkheden (zie de courant van gisteren) opent de mogelijkheid van militaire sa menwerking, punt 11 veroorlooft om met grotere macht dan normaal tegen de benden op te treden. De overwegingen, welke de Regering geleid hebben tot het sluiten van boven genoemde overeenkomsten, zijn dat men met alle kracht moet streven naar de eindiging van de strijd en een defini tieve oplossing van het conflict. Zij heeft een oplossing in principe aanvaard, die in overeenstemming is met de overeen komst van 7 Mei jl. en met de Grondwet. Zij heeft de Nederlandse delegatie aan haar zijde en met evenveel overtuiging de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de Federale Regering en de le gercommandant. Werkelijke orde en veiligheid kunnen slechts spoedig wor den hersteld, wanneer de hoofdpartijen in het conflict willen samenwerken. De militaire situatie is weliswaar be vredigend, zij wordt nergens bedreigd, en de bewegingsvrijheid van onze mili tairen wordt nergens door ernstige te genstand belemmerd, maar dit is iets anders dan een alzijdige handhaving van maatschappelijke veiligheid en orde. De Regering heeft zich niet ontveinsd, dat bij de betreding van de weg van samenwerking zekere risico's dienen te worden aanvaard. Van de zijde van de republiek begint het besef door te drin gen, dat het nodig is, de geest van con flict af te leggen en die te vervangen door vreedzaam overleg. Grote moeilijkheden moeten nog wor den overwonnen, voordat het einddoel is bereikt, namelijk de verwezenlijking van hoofdstuk XIV der Grondwet. Binnenkort kan de R.T.C. beginnen, weldra kunnen de delegaties hier te lande voltallig aanwezig zijn. De Rege ring heeft haar standpunt op de R.T.C. slechts in sobere hoofdtrekken bekend gemaakt, omdat een zich "voor tijdig binden aan bijzonderheden scha delijk moet zijn voor de sfeer. In Zlerikzee werd, ter gelegenheid van het 1100-jarlg bestaan van deze stad een grote historische optocht gehouden. Hier trekt de Stedemaagd voorbij aan het oog van de toeschouwers, die ook van ver buiten Zierikzee waren gekomen om van dit unieke tafereeltje getuige te zijn. Bezoekers van Zierikzee stonden 4 uur in de rij Het stadje Zierikzee viert, zoals wij meldden, deze week op luisterrijke wijze zijn 1100-jarig bestaan. De belangstel ling van buiteA voor de historische op tochten e.d. was gisteravond zo groot, dat de pont tussen Zijpe (Schouwen Duiveland) en Anna Jacoba (St. Phi- iipsland), die de verbinding met het vasteland onderhoudt, overbelast was. Velen moesten 4 uur of meer wachten. LOODSDIENST IJMUIDEN WEGENS HARDE WIND GESTAAKT Gistermiddag om half drie moest de loodsdienst te IJmuiden wegens de harde wind worden gestaakt, hetgeen zelden in de maand Augustus voorkomt. Ook de avond en de nacht daarvoor werden de loodsboten reeds binnen gehouden. Óe Noordwestenwind joeg het water hoog de pieren van IJmuiden en deed plukken dik vettig zeewaterschuim over de buitenhaven waaien. Begin reeds met afneming van brandstoffen Het dep. van Econ. Zaken wijst er nog maals op, dat het van het grootste be- lar»g is dat de huisbrandverbruikers, die nu nog geen haast maken met de afneming een gedeelte der brandstoffen voor het winterseizoen, deze terughoudendheid laten varen en hun brandstoffenleveran- cier alsnog de gelegenheid geven tot af levering. Slechts indien de verbruikers op deze wijze medewerken, kan worden voorkomen, dat vele Ned. gezinnen in de loop van de winter met brandstofge brek te kampen krijgen. Bjj een over lading in de winter komt er vanzelf sprekend stagnatie in de distributie. Een deel van het rantsoen moet in eier- briketten en/of esskolen worden be trokken. Ook met het aanschaffen van bonvrije brandstoffen moet vroegtijdig een begin worden gemaakt. Kamerbewoners kunnen Weer brandstoffen aanvragen Grote gezinnen dienen zich voor een toeslag op te geven Op nader door de plaatselijke distri butiediensten te bepalen dagen kunnen kamerbewoners formulieren bij deze diensten afhalen ter verkrijging van brandstoffen. Voorts komen gezinnen, welke uit of meer personen bestaan, weer voor eer. toeslag aan brandstoffen in aanmerking. De betrokkenen dienen zich hiervoor op een door de plaatselijke distributiedien- sten nader te bepalen tijdstip met de distributiestamkaarten van alle gezins leden te wenden tot de genoemde dien sten. Tachtig millioen sigaretten over Oostgrens gesmokkeld Een uitgebreid complot voor het smok kelen van Amerikaanse sigaretten over de Nederlands-Duitse grens is aan het licht gekomen. Op deze wijze zijn tachtig millioen sigaretten Duitsland binnengesmokkeld. Men heeft er nog zes millioen kunnen achterhalen. Drie per- i zijn gearresteerd. Een aantal ver plaatste personen, afkomstig uit het kamp van Bergen en employé's van Duitse transportfirma's zijn in deze af faire betrokken, zo meldt A.F.P. uit Bre- Dr Drees ijvert voor handel met Duitsland A.F.P. meldt uit Hamburg, dat dr W. Drees in een brief aan de burgemeester Hamburg, Max Brauer, aandringt op herstel van de vooroorlogse nauwe economische betrekkingen tussen Neder land en Duitsland. De hernieuwing dezer betrekkingen kan worden vergemakkelijkt, aldus dr Drees, door leiders als burge meester Brauer, die geweigerd hebben, onder het nationaal-socialistische juk door te gaan. De premier zou het nuttig achten als Duitsland, België en Neder land van mening wisselden over riviervaart en sportbetrekkingen knoopten. „PAPPA" IN DE EERSTE KAMER De belangstelling op de publieke tribune van de Eerste Kamer was gis teren overweldigend. We geloven ech ter niet, dat de wens van de heer Algra, dat ons volk de betekenis van het Atlantisch Pact t.a.v. ons gehele voortbestaan zal begrijpen, hierdoor ook maar enigszins in vervulling is gegaan. Meer aandacht dan wie van de sprekers öok achter de lessenaar, wist het knattpje te behalen, dat van de publieke tribune af luidkeels en< enthousiast „Pappa" riep in de rich ting van de waarschuwende senato ren, toen juist de heer v. d. Kieft zijn hypothese opjbouuide, dat het Atlan- Aansporing om het vuren te staken Radiorede van ir Soekarno Ir Soekarno heeft voor radio-Djokja zelf de bekendmaking van de staking der vijandelijkheden en de bijbehoren de proclamatie voorgelezen. Vervolgens hield hij een rede, die twee uren duur- hij de hoop uitsprak, dat de Nederlanders zullen voortgaan op de met het accoord van dr Van Roijen en Roem ingeslagen weg. Voor het overige de rede slechts enkele brok stukken bekend. Soekarno zeide o.a ,Het Indonesische volk heeft er zich 'an overtuigd, dat de republiek nog be staat en zal blijven bestaan. Ook de in ternationale wereld is hiervan over tuigd". Hij beval de strijdkrachten, op hun plaats te blijven en vertrouwde er op, dat zij de overeenkomst niet zouden schenden. De staking van de vijandelijk heden is een toetssteen voor de repu bliek, zeide hij. Ir Soekarno deed een beroep op de Nederlanders om alle koloniale neigin gen over boord te werpen en zeide, dat iedere Nederlander, die goede en zui vere bedoelingen heeft, in de republiek goede kansen zal hebben. LEGERCOMMANDANT SPREEKT DE SOLDATEN TOE Generaal Buurman van Vreeden, le gercommandant in Indonesië, heeft de' ■oep door een radiorede aangespoord tot naleving van het bevel om de vijande lijkheden te staken en om niet meer te strijden tegen maar met de TN.I. DE REIS VAN DE REPUBLIKEINSE MINISTERS. A P. meldt uit New Delhi, dat de rege- speciaal vlieg- ring Voor-Indië Calcutta zal zenden publikeinse ministers Hatta en Maramis (vertegenwoordiger van de Fox-com pagnie) te halen. Zondag 7 dezer zullen de ministers in New Delhi aankomen en Dinsdag zullen zij naar Den Haag ver trekken. De exportbesprekingen met Duitsland afgesprongen Voorlopig geen uitvoer van groente. De onderhandelingen met West-Duits- land over de levering van Nederlandse groenten zijn, naar het Alg. Hbld. meldt, afgesprongen en in de eerstkomende dagen behoeft dus niet op export ge rekend te worden. Als gevolg hiervan wordt een prijsdaling verwacht. GOUVERNEUR PETERS 9 AUG. TERUG NAAR DE WEST De gouverneur van de Nederlandse Antillen, ir L. A. H. Peters, die voor hef plegen van overleg met de Nederlandse Regering thans te Den Haag vertoeft, zal op 9 Aug. met het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar New-York vertrekken. DE KONINGIN IN WAS Het beroemde panopticum van Tussaud in Londen met zijn wassen beelden van belangrijke personen uit vroeger tijden en van deze tijd, zal binnenkort, zoals gemeld is, verrijkt worden met een beel tenis van H.M. Koningin Juliana, die ge plaatst wordt naast het beeld van Prinses Wilhelmina. Tussaud vervaardigde op Soestdijk van onze Vorstin meer dan 40 foto'tjes, waarvan sommige in kleuren. Tevens verstrekte zij hem een staaltje van haar haar en liet door een opticien uit Utrecht een paar ogen vervaardigen, in kleur gelijk aan die van haar zelf. Het statiekleed, dat ontworpen werd voor de inhuldiging, heeft H.M. afgestaan voor de beeltenis in was. De heer Tussaud legt hier de laatste hand aan het model in klei. Prinses Irene viert morgen haar eerste kroonjaar. De tijd gaat snel van e Strategische proefballons stafchefs in Londen De hoge mil. autoriteiten door de Koning ontvangen Te Londen werden de geheime bespre kingen over de defensie van de landen van het Atlantisch Pact, door de Ame-r rikaanse en Britse stafchefs, voortgezet. De Amerikaanse Admiraal Denfield heeft te kennen gegeven, dat het voor de hand ligt, dat deze verstrekkende besprekin gen der stafchefs met de militaire Icit ders van de Europese ondertekenaars van het Pact in September te Washing ton zullen worden voortgezet. Met de Deense en Noorse militaire deskundigen is geconfereerd over een plan, dat voor ziet in het stichten van een regionale defensie-organisatie. Eveneens wordt beraadslaagd over het in het leven roepen van dergelijke groe peringen voor het Westelijke gedeelte van Het Middellandse Zeegebied, waar van dan Italië, Portugal en wellicht Frankrijk deel zouden moeten uitmaken. Een andere, de z.g. „Atlantische groe pering" zou moeten bestaan uit de Ver. Staten, Canada en IJsland. Volgens een ander bericht, zouden de Britten aan hun Amerikaanse militaire collega's heb ben voorgesteld een coördinatie-comité cp te richten, waarvan de zetels te Washington gevestigd zou zijn. Er is sprake van „gewestelijke commando's", die zouden worden ingericht naar ana logie der verdedigingsorganisaties van de Westelijke Unie. De eerste sector zou worden gevormd door de Ver. Staten en Canada; de tweede door de landen dei- Westelijke Unie, Engeland, Frankrijk, Nederland en België; de derde zou Dene- Tsjang Kai Sjek gaat op Korea confereren Tsjangsja is nu gevallen Generaal Tsjang Kai Sjek is per vlieg tuig uit Taipeh (Formosa) naar Korea vertrokken, waar hij met de President van Zuid-Korea, dr Syngman Rhee, be sprekingen zal voeren over het verdrag voor het Stille Oceaan-gebied Over de strijd in China het volgende: Volgens Reuter zou het garnizoen van Tsjangsja, de hoofdstad van de provin cie Hoenan, zich aan de communisten hebben overgegeven. Volgens een later ontvangen Reuter- bericht, zouden meer dan 4000 Noord- Koreaanse manschappen de 38ste breed tegraad. de schedngsiyn tussen Noord en Zuid-Korea, zfón overgestoken op het schiereiland Ongjin. DAT op de Drunense heide bij Hel- voïrt, waar onlangs zonder resultaat een drijfjacht werd gehouden, een kudde van 20 wilde zwijnen werd ontdekt, waarvan er twee door de omwonende boeren werden doodgeschoten en een door een boerenknecht werd gewurgd DAT blijkens het jaarverslag van de Gron. K. v. K. de maatregelen met de geldzuivering de spaarzin bij het Gro ninger publiek niet hebben bevorderd. DAT in Zeist is overleden de rustend arts dr A. A. Ladage. DAT de alt Tony van Dijk en de tenor Tonny Diamant, beiden uit R'dam, voor het as seizoen verbonden zijn aan de Kon. Vlaamse Opera. DAT de Ned. Toonkunstenaars Bond aan de Regering verzocht de tarieven voor de vermakelijkheidsbelasting te ver lagen voor bioscopen met muziek i.v.m. het grote aantal ontslagen musici. DAT 71-j. oud te Vughf is overleden V. A. M Rouppe v. d. Voort. DAT dr ir R. L. Beukenkamp, land- bouwattaché voor Z.-Amerika, voor be langhebbenden te spreken is op 9 Aug. van 912 uur op Boorlaan 4, Den Haag. DAT de inspecteur technische dienst van de zeemacht in het Oosten, kapt. t. zee H. L. ten Cate, met pensioen gaat en wordt opgevolgd door kapt. t. zee H. de Roode, die onlangs met de Oranje in Indonesië aankwam. DAT de Siamese prins Chamlong Ra- tanakul, een zwager van de Koning van Siam, die voor civielingenieur in Lau sanne studeert, gisteren per KLM-Con- stellation „Goudal voor een kort familie bezoek naar Siam vertrok. DAT de burgemeesters van Groes- beek. Eist, Heteren, Valburg en Dode- waard op het stadhuis van het Belgische plaatsje Gramsbergen hun dank aan de bevolking betuigden voor het opnemen (in 1944) van evacué's uit genoemde plaatsen DAT de Maastreechter Staar op de nat. dodenherdenking op 5 Nov. in de Nieuwe Kerk te A'dam een concert geeft en in Oct. in Beneluxverband uit voeringen geeft in Luxemburg en Brussel DAT het Engelse jacht „Yansing" (hetwelk mee wilde doen aan de race OstendePortsmouth) met vier perso nen aan boord gisteren door het zware weer onder de kust bij Goeree in moei lijkheden raakte en door de sleepboot Schelde van L. Smit en Co. naar Maas sluis is gebracht. DAT het eerste nationale luchtverken- nerskamp op het vliegveld Soesterberg, waaraan 130 luchtverkenners deelne men. gisteren door mr H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, voorz. Nat. Pad- vindersraad, is geopend. DAT tot juridisch medewerker van de Unie van Waterschapsbonden is be noemd mr K. F. Westerouen van Mee- teren, commies bij de afd. waterstaats recht van het dep. van Verkeer en Wa terstaat DAT de 20j. 3 pet obligatielening van de Ver. tot stichting van volkshogescho len'met ongeveer 20 pet. is overtekend. DAT het Bossche „B.G." de 41-j. Joh. Brendle uit Stuttgart wegens mede plichtigheid aan de Silbertannemoord op de burgemeesters van Asten en Someren tot 44 j. (m.a.) veroordeelde nadat 12 j. was geëist. DAT Everhard van Beynum, hoofd leraar piano aan het Kon. Conservato rium te Den Haag, is benoemd tot jury lid bij het Muziekconcours te Ostende. DAT de 30-j. woonwagenbewoner M. G. te Tiel, die op grond van een vinger afdruk gearresteerd werd wegens in braak, uit zijn cel ontsnapte, doch enkele dagen later opnieuw ingerekend kon worden, toen hij slapende in een personenauto in het woonwagenkamp werd aangetroffen. Dr Adenauer heeft in een verkiezings rede te Coblenz verklaard, dat het on duldbaar is dat drie Amerikaanse Gene raals een studiereis naar Europa onder en, om te onderzoeken of Europa de Elbe dan wel aan de Rijn moet worden verdedigd, zonder er de 45 mil lioen inwoners van Duitsland in te ken nen! De stafchefs der Ver. Staten, Enge land, Noorwegen en Denemarken zijn op het Buckingham Palace door de Koning ontvangen. Politie doet inval in Roemeense kloosters Monniken en kloosterzusters mishandeld De communistische Roemeense politie heeft in de afgelopen nacht invallen ge daan in kloosters in Boekarest, aldus meldde radio-Vaticana. De politie r archieven, gewijd vaatwerk, kleren levensmiddelen mee. De aanwezige m niken en kloosterzusters werden mishan deld en ieder afzonderlijk opgesloten. Ook in sommige katholieke ziekenhuizen deed de Roemeense politie een inval. In één geval werden dokters en verpleeg sters in vrachtauto's gezet en naar centratiekampen overgebracht. Misbruik van het zegel van mgr Beran Dr Kouska, de regeringsafgevaardigde in het paleis van mgr Josef Beran. a bisschop van Praag, heeft in een muniqué op officieel papier van aartsbisschoppelijk paleis en voo: van het zegel van mgr. Beran. alle geestelijken verzocht, de regering kennis te stellen van iedere strafmaat regel, die door de kerkelijke overheid zou worden getroffen tegen de geeste lijken, „die hun steun aan de staat ver- Een Tsjechoslowaakse katholieke priester, pater Alois Fajstl, die weiger de een zieke vrouw de laatste Heilige Sacramenten toe te dienen, omdat zij lid was van de communistische partij, is door een staatsgerechtshof in Praag tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld. Volgens een ander Reuter-bericht, zijn twaalf van de 4500 geestelijken Tsjechoslowakije tot dusver geëxcommu niceerd wegens het steunen van de, door de regering opgerichte „Katholieke Actie Comité's". Ondanks de dreige menten der regering steunen nagenoeg alle geestelijken de bisschoppen in hui houding jegens de Staat. Vier millioen werklozen in de Ver. Staten Volgens officiële gegevens is het aan tal werklozen in de Ver. Staten voor he' eerst sinds Jan. 1942 tot boven de 4 mil lioen gestegen. Het aantal werkenden bedraagt thans 59.720.000 personen. De verklaring voor de gelijktijdige stijging van het aantal werklozen en dat der werkenden, ligt in de omstandigheid, dat het aanbod op de arbeidsmarkt met 417.000 gestegen is. Slechts 25 procent der werkzoekenden slaagde er in werk te vinden. Tito richt zich meer en meer naar het Westen Joegoslavië tekent handelsverdrag met Italië Joegoslavië zal het belangrijke han delsverdrag met Italië te Rome onder tekenen. De uitwisseling van goederen ter waarde van 22.500.000 pond sterlirg wordt beschouwd als een nieuw bewijs, dat Maarschalk Tito genoodzaakt is z handel meer en meer op het Westen richten. Amerikaanse Senaat keurt Marshall-hulp goed De tien procent korting blijft gehandhaafd Reuter seint uit Washington, dat de merikaanse senaat gisteren de Mar- nall-hulp voor het tweede jaar van het plan ten bedrage van 3.628.380.000 dollar heeft goedgekeurd. (Dit betekent, dat de tien procent korting blijft gehand haafd). Tevens hechtte de senaat goed keuring aan een bedrag van 1.074 mil lioen dollar voor het reeds verstreken vierde kwartaal van het eerste jaar, zo dat het voorstel om 74 millioen dollar te schrappen, verworpen is. Knaapje te Katwijk door stuk bunker doodgedrukt Gistermiddag waren vijf jongetjes aan het spelen in een bunker, liggende ach ter de uitkijkpost bij de Nieuwe Duin weg in de duinen te Katwijk a. Z. Plotse ling weken de zijmuren van deze bun ker uiteen en het zware betonnen dak stortte naar beneden. De 7-jarige Jan Haasnoot uit de Adrianastraat te Kat wijk aan Zee raakte tussen de vallende stukken bekneld en zijn borstkas werd ingedrukt, wat de dood tengevolge had. De andere jongens wisten gelukkig het gevaar te ontkomen. Deze maakten het dodelijk ongeval bekend op het Ge meentehuis. Ogenblikkelijk begaf de politie zich naar de bunker. De jon gens waren hier vaak aan het spelen en graven, waardoor de zijkanten waar schijnlijk niet stevig genoeg meer ston den. KINDJE OVERLEDEN DOOR MIEREN ZUUR Een kindje van 24 jaar te Hengelo dronk in een onbewaakt ogenblik een flesje is overleden. Driejarig kind ontvoerd door zeeman? Te A'dam wordt, zo men weet, sinds 28 Juli een 34-j. jongetje. Abraham v. d. Meij. uit de Crommelinstraat. vermist De politie heeft reeds verschillende po gingen in het werk gesteld het kind op sporen, doch tot heden tevergeefs. Dezer dagen vertelde een jong meisje, dat ze op de avond van 28 Juli een hui lend kind in gezelschap van een zee had gezien. De man zeide het kind het politiebureau te zullen brengen ep in de richting van de Zeeburger straat De leeftijd van de zeeman schatte zij op 45 jaar en op de rechterhand had tatouering. Het kind had een schopje bij zich. De Kinderpolitie (Over toom 37, A'dam tel. 40822) verzoekt in lichtingen. Arts bij het zeilen op het IJ verdronken De 48-j. keel-, neus- en oorarts, dr Struycken uit Breda, is gisteren bij het len op het Binnen-IJ te Amsterdam verdronken. Bij het overstag gaan kreeg klap van de fok, waarbij hij over boord van zijn zeiljacht is geslagen. Ver moedelijk is hij door de klap bewuste loos geraakt, zodat hij zich niet zwem mend kon redden. Gisteravond is het lijk opgehaald. HET GOOI RUIM EEN UUR ZONDER STROOM Door een foutieve schakeling in het hoofdschakeistation te Naarden kwam gis teren het Gooi van plm. vier tot vijf uur de middag zonder stroom te zitten. Ook de omroepstudio's, het spoorverkeer en de ziekenhuizen werden hierdoor gedu peerd. Noodinstallaties brachten echter hier en daar uitkomst. Door de foutieve omschakeling ontstond een explosie, waardoor enkele monteurs licht werden Prins Bernhard „in vormop concours te Dublin Toegejuicht door 20.000 toeschouwers ïam Prins Bernhard gisteren te Dublin tijdens een internationaal springconcours in uitstekende stijl de zwaarste hinder nissen. De Prins, die het paard „Cool Star", eigendom van een Brits officier, bereed, deelde de eerste en tweede prijs met mevr. Mc Dowell uit Dublin. Prins Bernhard nodigde haar uit, de parade der prijswinnaars te openen en volgde zelf als tweede. Nieuwe depressie in aantocht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht toenemende bewolking en zwakke of matige wind tussen West en Zuid-West. Morgen plaatselijk enige regen en vooral langs de kust tot krach tig toenemende wind tussen Zuid-Weet en Zuid. Dezelfde of iets hogere tempe ratuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag 5 Augustus: zon op 5 07, onder 20.24; maan op 19 09, onder 037 uur. Aug. VJ.I.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1