Jlieume geitectfe lüouront 't Aanzoek tot huwelijk in kameraad schap onder de Evenaar Wist 11 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; f 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (By contract belangryke korting). Dertigste jaargang No 7880 DIRECTIE: F. DIE MER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantoastfcfi Is gfteMmn myn bert ia Ugljeospoct' Ook Lages behoedde een hoofdstad voor platbranden Zie pag. 3 NU WETEN WE DUS ALLES Het Koningshuis slechts een symbool, Soekarno, de T.N.I. en Fox als vreselijke werkelijkheid Na twee dagen besprekingen is de Indonesische conferentie te Batavia, volgens een A.P.-telegram, tot volle overeenstemming gekomen. Vastgesteld werd, zoals wij gisteren al concludeerden, dat de T.NJ. de kern wordt van het leger en dat Nederlanders daarin alleen een adviserende functie zullen kunnen vervullen. De Javasche Bank zal worden genationaliseerd. Wat de Unie met Nederland betreft, is het republikeinse programma geheel A. Beide landen zullen vrfj en souve- rein zijn en vrgwillig en gelükgerechtigd samenwerken. B. De Unie zal het karakter dragen van een internationaal verdrag. C. Er zal samenwerking zjjn in buiten landse zaken en verdediging, indien no dig ook financieel, economisch en cul tureel. D. Deze samenwerking zal alleen be trekking hebben op bepaaldelijk om schreven onderwerpen. E. Het contact geschiedt op periodieke conferenties, waarin beide partyen even veel stemrecht hebben. F. Het Hoofd van de Unie zal alleen symbolisch zijn. Overeenkomsten tussen beide partijen moeten door de parlemen ten geratificeerd worden. G. Geschillen komen voor een hof van arbitrage of het internationale gerechts hof. belast met de kabinetsformatie. De volksvertegenwoordiging zal bestaan uit Huis, verkozen naar verhouding van het bevolkingstal, waarbij de republiek derde van de zetels wordt gewaar borgd. In de senaat zal elke staat twee leden hebben. Dak van goederenwagon ging de lucht in Gooise forensen werden er de dupe van. Ook in het Gooi kan het hard waaien! Bij Weesp blies Jan de Wind vanmorgen een los geraakt dak van een goederen wagon tegen de bovenleiding van het electrisch net, waardoor een treinvertra- ging ontstond van twee uur. De leiding moest stroomloos gezet worden en treinverkeer Amsterdam't Gooi moest over enkel spoor geleid worden. Om kwart voor negen was de zaak weer in orde, maar enkele treinen moesten uit vallen, zodat de forensen als Gooise ha ringen in een ton op wiel in Amsterdam aankwamen. Tien maanden meer voor ver spreiding opruiende pamfletten Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in beroep Piet Langendijk wegens het verspreiden van opruiende pamfletten veroordeeld tot 1% jaar. De krijgsraad had hem veroordeeld tot 8 maanden. De overeenkomstige zaak tegen Eric Mol werd terugverwezen naar de officier- Het Communistische Partijbestuur heeft in een motie geprotesteerd tegen de ge vangenhouding van Langendijk en van d« gearresteerden te Amsterdam bij het po litieoptreden tegen de ordeverstoorders bij de vertoning van de film „Het geval Gouzenko". PRINS BERNHARD DINEERDE OP AMERIKAANSE KRUISER Prins Bernihard bezichtigde gisteravond de in Amsterdam liggende Amerikaanse zware kruiser „Columfous" en zat daarna als eregast aan, aan een diner, dat aar boord werd gegeven. Ook de Amerikaan se ambassadeur dr Herman B. Baruch er burgemeester d'Ailly waren hierbij aan wezig. Bij de komst en het vertrek var de Prins speelde de Amerikaanse mari nierskapel op onberispelijke wijze het Wilhelmus. Gerzon's vordering van bijna f 4 millioen erkend Ingevolge akte van minnelijk rechts herstel is een vordering van 3 865.068 van de Gebr. Gerzon's modemagazijnen op de V.V.RA. (Vermogensverwaltungs- und Rentenanstalt) erkend, mits hiertegen binnen een maand geen bezwaar wordt Deze vordering ontstond, omdat eer Duitser, die het bedrijf per 1 Febr. 1942 kocht, termijnen van de koopsom vol deed met de kasmiddelen van het bedrijf zelf. De middelen van de V.V-RA. laten een eerste uitkering van 30 pet toe, zo dat dit voor Gerzon een eerste meevaller van ongeveer 1 millioen betekent, daar deze vordering op de naoorlogse balan sen nog niet was verwerkt. Wat er van de overige 70 pet betaald zal worden staat nog niet'vast, maar de totale vor dering zal wel nooit geheel geïnd kun nen worden. Psychiatrisch rapport over de moordenaar Haigh Zal hü aan de galg ontsnappen? De boordenaar John Haigh, die op 19 Juli ter dood werd veroordeeld, en aan wie het vonnis op 10 Augustus a.s. door ophanging zou worden voltrokken, zal aan een spychiatrisch onderzoek worden onderworpen. Indien Haigh door de Britse specialisten ontoereikenbaar wordt verklaard, zal het vonnis moeten worden gewijzigd. Haigh bevindt zich reeds in de cel der ter dood veroor deelden. Hij leest de gehele dag, rookt zijn tien sigaretten en drinkt dagelijks een glas bier. Onregelmatigheden bij militaire keuringen Reeds geruime tijd zijn geruchten in omloop over onregelmatigheden bij keuringen voor de militaire dienst in Made (N.Br.) De bevolking van deze streek heeft zich geërgerd over de resul taten van enige keuringen, het gevoel ontstond, dat met ongelijke maten ge meten werd. De Kon. Marechaussee stelt thans een diepgaand onderzoek in. fijn nog geen arrestaties verricht e: bewering, als zou een officier i.v.m. deze kwestie zijn ontslagen, wordt officieel Sgengesproken. De 16-jarige Shirley May France (rechts) uit de V.S., is in Dover aan gekomen, om een poging te doen het Kanaal over te zwemmen. Tezamen met Willy CroesVan Rjjscl en Philip Mickman, die beiden de tocht niet konden volbrengen, maakte zij een wandeling naar zee. Eind deze week zal onze 21-jarige landgenoot, Dick Schermer, z'n poging wagen. HOE WIJ HET ZIEN Als het plan van de Indonesische ferentie werkelijkheid wordt, dan zal men de volgende toestand kr(jgen: H.M. de Koningin wordt het symbo lisch hoofd van de Unie, d.w-z. Haar glans en majesteit, de roemrijke r van het Huis van Oranje, zullen worden misbruikt als verguldsel voor het volgen de partijtje: Soekarno, die miilioenen Javanen aan de Jap verkocht, als president. Onder hem in de een of andere functie, maar als feitelijk hoofd der Regering, Hatta, die tezamen met Soekarno de Ja panners diende, en later opium smok kelde. Voorts de T.N.I., welke dan de gehele Archipel kan terroriseren. Verder een of andere figuur van de Fox-compagnie, Gani, Soemitro of Ma- ramis (de laatste bekend wegens het opiumschandaal), als minister van Fi nanciën, die de Javasche Bank als buit opstrijkt. Deze figuren uit de Indische onder wereld zullen met Nederland verbon den worden door een broos verdrag een „huwelijk in kameraadschap". En de naam van H.M. de Koningin zou moeten worden geriskeerd om aan zo'n kermis tent een illusie van werkelijkheid te geven. Red.). In hospitaal Tjimahi overleden Uit familieberichten blijkt, dat de heer Ja-n Kruizenga, oud 23 jaar, uit Achter veld in Utreoht, op 26 Juli j.l. in hospitaal Tjimahi aan een korte, hevige ziekte overleden is. Diezelfde dag overleed de heer Lamibrecht van Hengel, oud 24 jaar, Adrianalaan 9 Rotterdam (N) eveneens na een zeer korte ongesteld heid in hetzelfde hospitaal. Terreur van de groene kaart Volgens de Surinaamse voorlichtings dienst werkt er onder de Indonesiërs in Suriname een geheimzinnige terreur- bende. Iedere Indonesiër, die niet in het bezit is van een groene kaart, wordt ver volgd en bespionneerd, zijn leven wordt onmogelijk gemaakt en zelfs verhindert men hem, zijn doden te begraven. Echte lieden worden tot soheiding gedwongen. Kortom het is een ware dictatuur in de Indonesische samenleving. TrumanDe atoompolitiek dient militair belang en vrede Amerika vervaardigt doelmatiger atoomwapens Het te Washington gepubliceerde rapport van de „commissie voor de ontwikkeling van atoomenergie" in de Ver. Staten is voorzien van een „voorwoord" van President Truman, waarin deze verklaart, dat de uitvoering van het programma met onverminderde kracht en doelmatigheid dient te worden voortgezet. De Amerikaanse atoompolitiek maakt de Ver. Staten in militair opzicht sterker, terwijl er te zelfder tijd vredesdoeleinden mede worden bevorderd. Het boven genoemde rapport deelt mede, dat nieuwe atoomwapens die in 1948 op het Eniwetok-atol werden beproefd, geproduceerd worden op industriële basis. Uranium en plutonium voor de atoombommen en ander gebruik voor de atoom energie worden geproduceerd in grotere hoeveelheden dan ooit te voren. de afgelopen Onder de titel „Vorderingen in phasen van het nationale program atoomenergie" noemt f vorderingen op medisch gebied met inbegrip van aanwijzingen, dat betrekke lijk goedkoop radio-actief kobalt een betere behandeling voor kanker zal blijken te zijn dan radium. In de Ver. Staten zijn ertsen gevonden met een laag gehalte aan uranium, die eventueel in de toekomst zouden kunnen worden gebruikt voor militaire doel einden, indien het uranium, dat thans met lagere productie-kosten uit het buitenland en de Ver. Staten wordt verkregen, niet meer beschikbaar kan zijn. In het rapport wordt verder gezegd, dat maatregelen zijn genomen om de leverjng van uranium-ertsen zowel uit het buitenland als uit bronnen de Ver. Staten te verbeteren en zekerder te maken. De werkzaamheden op het gebied van de militaire toepassing In Juni werd weer flink gespaard In Juni werd bij de algemene spaar banken ingelegd f 33.396.880 en terugbe taald f32.243.584, zodat het spaartegoed in die maand vermeerderde metf 1.153.296. Bij de spaarbanken liep het spaartegoed eveneens op en wel met f 674-285. Hier werd ingelegd f3.011.310 en terugbetaald f 2.226.273. Bij de Haagse Nutsspaarbank werd in Juli ingelegd f3.616.478 en terugbetaald f3.629.078. Hier daalde het spaartegoed met f 12.600 tot f 83.924.955. UITSLUITING HUGO v. d. BROECK VERLAAGD TOT 10 JAAR De Raad van Beroep heeft de uitslui ting van Hugo van den Broeck, voor malig hoofdredacteur van de Limburger Koerier, thans gedetineerd, verlaagd tm 10 jaar (vonnis Perszuiveringscommissie 14 jaar). Het naamsverbod van de Lim burger Koerier voor de duur van 20 jaar bleef gehandhaafd. Het naamsverbod (20 jaar) voor het Dagblad van Noord-Bra bant en Zeeland werd echter vernietigd. Beide bladen werden uitgegeven door de N.V. Neerlandia te Utrecht. Het advies om de apparatuur van deze N.V. te vor deren werd evenmin goedgekeurd. NOCTURNE VAN BACH GEVONDEN. De dirigent Guenter Rau te Gressen (Did) heeft een tot nu toe onbekende Nocturne van J. S. Bach gevonden, toen hij een partij oude muziek doorbladerde LIAQUAT ALI KHAN GAAT NAAR MOSKOU. Volgens Reuter zal de Russische rege ring een vliegtuig naar Karatsji zenden, om de eerste minister van Pakistan, Liaquat Ali Khan en zijn adviseurs naar Moskou te brengen voor een officieel bezoek in November a.s. van de atoomenergie zijn zes maanden versneld. De V.N.-commissie heeft met 8 tegen 3 stemmen een Frans voorstel aan genomen tot een telling in de gehele wereld, van niet-atomische wapens en van de strijdkrachten. In de Veiligheids raad, die dit plan moet goedkeuren, verwacht men echter een veto van de Russen. Wereldbank leent Finland 12.5 millioen dollar De Wereldbank heeft een „miet-poli- tieke" lening van 12.5 millioen dollars aan Finland verstrekt, hoofdzakelijk voor de modernisering van de Finse houtbe- werkingsiindustrie, 90 procent zijnde van de Finse export. AMSTERDAMMER HET ZIEKENHUIS IN GEDANST Een 37-jarige Amsterdamse typograaf, die tijdens het dansen het tempo niet meer kon bijhouden belandde zo onzacht op de dansvloer, dat hij met een gebro ken been naar het ziekenhuis moest worden gebracht Commandant „Amethyst" gedecoreerd Stuurman nam een paar pilletjes om wakker te blijven Koning George VI van Engeland heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de onmiddellijke toekenning van de me daille voor „distinguished service" aan lieutenant-commander John S. Kerans, die het bevel voerde over de „Amethyst", toen dit vaartuig uit de communistische val op de Jangtse wist te ontsnappen. De hoge onderscheiding zal te Hongkong worden overhandigd. De eerste zeelord, Lord Fraser, heeft de bevelhebber van de vloot in het Verre Oosten verzocht, om aanbevelingen voor het toekennen van onderscheidingen aan leden der be manning van de „Amethyst." In aanslui ting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, is komen vast te staan, dat de Comman dant op eigen initiatief heeft gehandeld. De mannen moesten zelf beslissen: het was hun risico, hun werk, hun leven. Zo stond de 42-jarige stuurman, Leslie Frank gedurende de elf uur, tijdens welke het schip de Jangtse afvoer, aan het roer. Halverwege werden zijn ogen wel wat vermoeid, maar hij nam een paar pilletjes in, om goed wakker te blijven. Deze Britse manschappen hebben on danks enorme moeilijkheden de vlag. hoe beschadigd ook door geweervuur, laten wapperen. A.s. Woensdag wordt de „Amethyst" in Hongkong verwacht. Vrouw doodgeschrokken van pakhuisbrand Zaterdagavond woedde een korte maar hevige brand in een opslagplaats van de Enkhuizer Ijzerhandel te Enkhuizen. Na half uur was het gevaar bedwongen, .r de schade aan asfaltpapier. vaten teer, gereedschappen en verpakkingsma teriaal is aanzienlijk. Door het bericht van de brand kreeg de echtgenote van de eigenaar een hart aanval, tengevolge Jeugdig Rijkspersoneel krijgt ook gratificatie Minister Van Schaik heeft het gratifi catie-besluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1949 ook van toepassing verklaard op het jeugdig rijkspersoneel, dat wordt betaald volgens de alg. loonregeling voor dat personeel van 1948, op de leerling- verplegenden bij de rijksverplegings- inrichtingen en op de rijkswerkvrouwen. Geheime besprekingen van Amerik. stafchefs in Europa Thans „verzamelen geblazen" te Londen en Parijs Gisteren zgn te Heidelberg door Generaal Omar Bradley, Generaal Hoyt Vanden- berg en Admiraal Louis Denfield besprekingen gevoerd, waarvan het verloop strikt geheim wordt gehouden. De conferentie werd mede bijgewoond door luitenant- generaal Clarence Hnebner, opperbevelhebber der Amerikaanse troepen en luitenant-generaal John K, Cannon, opperbevelhebber der Amerikaanses strijd krachten in Europa. De heer A. Hoogteyling, Van Zuylen van Nljeveltstraat 45, te Wassenaar, was gisteren 45 jaar boswachter van Duinrell. De jonge graaf H. van Zuylen van Njjevelt spelt de jubi laris de ere-medaille in zilver van de Huisorde van Oranje, op de borst. Ook Kath. en Liberale delegaties naar Leopold Spaak had niets te vertellen De Belgische socialistische delegatie in drie man, onder leiding van Premier Spaak, ds na een conferenti evan vier uur met Koning Leopold naar België teruggekeerd. Minister Spaak wilde zich over het resultaat der besprekingen niet uitlaten. Volgens de „Dernière Heure" heeft Koning Leopold de wens uitge sproken, óók een Katholieke en een Li berale delegatie te Fregny te ontvangen. De dielegaties zouden vanmiddag van het vliegveld Meisbroek naar Zwitserland vertrekken. Voorts werd advies uitgebracht door de chef van de Generale staf der Ameri kaanse troepen in Europa, generaal- majoor Maxwell Tailor, en de Comman dant van de Amerikaanse Marine eenheden in Europese wateren, Schout bij nacht John Wilkes. Volgens Reuter werd ter vergadering verslag uitgebracht over opleiding, lichamelijke en geeste lijke gesteldheid en uitrusting der Amerikaanse troepen in Duitsland, terwijl rapporten van de Amerikaanse Geheime Dienst zijn besproken. Hoogst waarschijnlijk wenst het Ame rikaanse Oppercommando zich ter plaatse te oriënteren over de inrichting van een verdediging van West-Europa, waarbij speciaal aandacht zou zijn ge schonken aan de vraag, op welke afstand in Oostelijke richting, een linie die in de practljk te verdedigen zou zijn, kan worden ingericht. WD herinneren eraan, dat ook te Frankfort een conferentie heeft plaats gevonden, met de Opper- officieren van de Luxemburgse en Ita liaanse strijdkrachten. Er werd een bezoek gebracht aan het Rtjn-Main vliegveld te Frankfort, om kennis te maken, met de luchtbrug naar Berlijn. Als eerste belangrijke ontmoetingspunt staat nu Londen op het program. Ook in Denemarken vinden drukke bespre kingen over de defensie plaats. De Deense stafchefs zullen eveneens naar Londen vertrekken. Denemarken zou voornemens zijn Amerika voor een bedrag van 220 millioen dollar aan Handelsverdrag tussen het Rode China en Rusland Na de besprekingen te Moskou, is een handelsverdrag voor de tijd van één jaar tot stand gekomen tussen de communis tische regering van China en de Sowjet- Unie. Het Rode China zal industrie-ar tikelen, olie, motorvoertuigen, manufac turen, papier en medische producten ontvangen in ruil voor sojabonen, plant aardige oliën, mais, rijst etc. R. K. organisaties in Roemenië verboden Ook geen arbeid in ziekenhuizen In Roemenië zijn volgens een decreet alle R.K. congregaties met ingang van gisteren ontbonden. Dit decreet treft on geveer 15 sociale organisaties, waarvan de meest bekende de St. Vincentius ver eniging is. De leden der verboden orga nisaties zullen ook geen ziekenhuiswerk meer mogen verrichten. Buitenlandse leden moeten een verzoek Indienen om in Roemenië te blijven. wapens te vragen. Vrijdag gaan, zoals reeds gemeld, de Amerikaanse stafchefs naar Frankrijk, waar zij de Franse, Belgische en Nederlandse militaire lei ders zullen ontmoeten. Militairen in Australische mijnen te werk gesteld In Nieuw Zuid Wales zijn gisteren Australische militairen in negen open mijnen, waar het werk door de staking nu reeds vijf weken stil ligt, aan de arbeid gezet. Meerdere troepen zijn in de steenkoolvelden aangekomen. In het stakersfront heeft zich een scheuring voorgedaan. De Australische Labour regering schijnt vast besloten, de strijd tegen de communistische raddraaiers te winnen. Howley bevestigt zijn ontslagname HU gaat weer in het advertentievak Brigade-Generaal Frank Howley, de Amerikaanse commandant te Berlijn, be vestigt, dat hij begin September uit zijn functie ontslag neemt. Sinds Juli 1945 heeft hij tevergeefs meer dan 1600 uur met de Russen onderhandeld. Hij gaat nu weer in het advertentiebedrijf. Waar schijnlijk wordt Howley opgevolgd door Generaal-Majoor Maxwell Tailor, chef staf der Amerikaanse strijdkrachten in Europa. De Marshall-dollars voorlopig gered Reuter seint uit Washington, dat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zijn goedkeuring heeft gehecht aan een compromis, waarbij de E.C.A. gelden krijgt om tot 15 Augustus a.s. haar werk voort te zetten. ADMIRAAL CONOLLY VLOOG NAAR LONDEN. Vanmorgen is admiraal Conolly, die als commandant van de Amerikaanse vlooteenheden in het Z.O.-deel vai Atl. Oceaan en de Middellandse Zee met de kruiser „Columbus" een bezoek aar ons land heeft gebracht, met een Ame rikaanse marine-Dakota van Schiphol Londen vertrokken. DAT men de haven van Oudenbosch, waar slechts 300-tonners binnen kunnen varen, geschikt wil maken voor schepen tot 600 ton. DAT een van Amerika's grootste film magnaten, de 57-j. in Griekenland ge boren Spyras P. Skouras, van de „Twentieth Century Fox", momenteel in Amsterdam vertoeft tijdens een Euro pese reis om indrukken voor nieuwe films op te doen. DAT een puzzlend oud mannetje dezer dagen een eerste hulppost in A'dam binnenliep om de dokter naar een moeilijk woord in de geneeskunde te vragen. DAT morgen de Franse oorlogsbo dems Yser, Oise, Somme en Meuse met een totaal van ruim 300 manschappen, o.w. 100 jongstejaars-adelborsten aan de Parkkade te R'dam zullen meren. DAT gisteren in Hattem de feest- week t.g.v. het 650-j. bestaan is ingezet met het overdragen van het gezag aan de in witte plooikragen gehulde schout en schepenen. DAT de 300 leerlingen en leraren van de Belgische militaire school voor hun studiereis door Nederland en West- Duitsland van 2123 Aug. in Arnhem bivakkeren, met name om de slag by Arnhem te bestuderen. DAT bijna 64 j. oud, te Delfzijl is over leden accountant G. v. d. Leest, DAT de Utrechtse gemeente-secreta ris, dr J. de Lange, gisteren zijn zilve ren ambtsjubileum vierde. DAT op 5 en 6 Aug. te Heerlen de jaarvergadering van de Alg. Ned. Mijn- werkersbond wordt gehouden. DAT in Juli op de A'damse effecten beurs voor resp. f 29 en f 41 millioen aan aandelen en obligaties werden omgezet en deze cijfers voor de eerste 7 maan den van 1949 resp. luiden f 176 en f 394 millioen. DAT aan J. A. Schuurman, ambte naar buitenlandse dienst derde klasse, de persoonlijke titel van gevolmachtigd minister is verleend. DAT het natuurbad Wijlermeer in het gecorrigeerde gebied bij Beek, eigen dom van mej. Schuster, een nicht van wijlen generaal Goering, die thans Ne derlandse is geworden, deze week weer officieel is geopend. DAT de St. Dominicuskerk te Tiel, welke zich tot dusver met een fabrieks- klokje moest behelpen, op 14 Aug. weer in het bezit komt van drie grote luid- klokken. DAT Wilton-Fijenoord te Schiedam met een ongewoon karwei bezig is, n.L 't recht maken van de Britse tanker Nu- culana (8179 brt.), die bij een stranding voor de Spaanse kust een zgn. katterug opliep en duikers voor het herstel eerst de hele bodem moesten doorbranden. DAT S. te Nieuwkoop, gearresteerd i.v.m. de moord op de Amsterdammer P. v. P. een bekentenis heeft afgelegd. DAT in Nijmegen de eerste officiële autoveiling vandaag werd gehouden en er prijzen betaald werden van 1750 tot 12000. DAT min- Spitzen op Donderdag October a.s. de zevende Wegverkeersdag van de KNAC in Pulchri Studio te Den Haag zal openen. DAT gestrande automobilisten dag en nacht benzine kunnen betrekken bij een 500 m ten Noorden van de grensover gang bij Bergeyk (N.-B.) geplaatst nood- benzine-tankstation. DAT op 7 en 8 September tijdens de Najaarsbeurs te Utreoht weer een natio nale vee- en paardententoonstelling met concours-hippique wordt georganiseerd. DAT Donderdag 6 Oct. in „De Harmo nie" te Groningen het 40-jarig bestaan van het Willem Lodewijk Gymnasium zal worden herdaoht. DAT een 22-jarig winkelmeisje uit Venlo is gearresteerd omdat zij in 3 jaar tijds f7000.had ontvreemd uit de win kellade van haar werkgever. DAT Zaterdag 200 reünisten hebben deelgenomen aan de viering van het 80- jarig bestaan van de R.H.B.S. (thans ly ceum) te Zierikzee. DAT de Nieuw Amsterdam 7 Febr. a.s. uit New York zal vertrekken voor een winter-trip van 50 dagen rond Zuid- Amerika. Hollandse padvinders uit Haaks- I bergen brengen een bezoek aan I Engeland. Zij zijn hier gekiekt in I de straten van Sussex. Onze land- I genoten logeren in het internatioI nale padvinderskamp bij Guildford. Stoffelijk overscliot van Hans Plesman gevonden Gisteren zijm wederom twee lichamen uit het wrak van de by Bari veronge lukte „Roermond" gehaald. Een vam de stoffelijke overschotten is herkend alj 'au gezagvoerder Hans Plesman. Het ander is nog niet geïdentificeerd. Drie de 33 verongelukten worden than* nog vermist. Géldjk wy reeds gedeeltelijk hebben gemeld was reeds eerder een stoffelijk overschot opgehaald en geïdentificeerd als dat van de 2e piloot J. van Kuyk. Het verleden week geborgen en toen nog niet geïdentificeerde stoffelijk overschot later gebleken dat van de 3e piloot A. G. Modard te zijn. Van de zijde van de KLM deelde men as mede, dat nog niet bekend is, wan eer de stoffelijke overschotten naar Ne derland zullen worden vervoerd1 en wan de begrafenis van Hans Plesman zal plaats hebben. LUCHTVAARTDESKUNDIGEN UIT BOMBAY TERUG De heren dr ir H. J. v. d. Maas, Ma- luin, algemeen chef-vlieger van d« K.L.M. en Kamminga van de Rijkslucht vaartdienst, die hebben deelgenomen aan het onderzoek naar de oorzaak van d« ramp van het KjLM.-vliegtuig „Frane- ker" nabij Bombay, zijn gistermiddag op Schiphol teruggekeerd. Zij konden nog geen mededelingen doen over hun be vindingen, doch de Nederlandse com- e hoopt op zeer korte termijn haar veralag te kunnen uitbrengen. Hannie Graf koos zelf muziek voor haar begrafenis Voorafgegaan door een wijdingsdienst iet orgelmuziek, door de overledene zelf opgegeven indien haar ooit een ongeluk mocht overkomen, heeft gistermiddag op .ZorgvMed" te Amsterdam de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van de by die „Franéker"-ramp omgeko men stewardess Hannie Graf. De tekst der liederen luidde: „Die maar de goede God laat zongen", „Wat ook de toekomst moge bieden" en „Een naam is onze hope". Me]. L. C. Held sprak namens de talrijke aanwezige stewardessen. In de aula heeft ds B. ter Haar Rommeny van Ginneken het woord gevoerd. POST VOOR MILITAIREN OP ZEE Opvarenden van de „Kota Inten", welk schip 3 Aug. met militairen naar Indonesië vertrekt, kunnen in een aan loophaven correspondentie krijgen, mit* deze niet later dan 7 Aug. gepost is. Voor uitreiking bij aankomst in Batavia moet men de brieven uiterlijk 21 Aug. posten. MORGEN VERTREKT KOTA INTEN Het troepenschip Kota Inten, dat mor gen uit Rotterdam vertrekt, zal aflos- singsdetachementen van het K.N.I.L. en van de Kon. Landmacht naar Indonesië brengen. Van de 15 millioen dollars lening der Wereldbank aan Nederland zal 3.8 millioen dollar besteed worden in Neder land en 2 millioen in België. Een Inwoner van Hillegersberg is in het bezit gekomen van dit kleine woordenboekje, daterend uit 1895 en vervaardigd door David Bryce uit Glasgow. Het hele „werk" telt 384 bladzyden en kan op een theelepeltje gepresenteerd worden. Mede een op lossing voor het woningprobleem voor bezitters van bibliotheken. ZwedenNederland op 8 Juni De voetbalwedstrijd ZwedenNeder land in het komende seizoen wordt Don derdag 8 Juni te Stockholm gespeeld. De ontmoeting Rode DuivelsZwaluwen is vastgesteld op Dinsdag 21 Februari te Gent, terwijl de wedstrijden Zwaluwen- Rode Duivels en ZwitserlandNederland op een nader te bepalen datum plaats hebben. CRITIEK OP RIJKSDIENST NATIONALE PLAN In een radiorede heeft dr P. G. Knibbe. secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, critiek uitgeoefend op het pas ingediende wetsontwerp tot vaststeling van een voorlopige regeling inzake het Nationale Plan. Er is naar zijn mening te veel gehandhaafd van wat in bezet tingstijd tot stand kwam. Hij wil slechts een Rijks-Planologische Dienst, die ad viserend optreedt. WEERBERICHT Nu en dan buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met vooral vannacht en morgenochtend buien. Sommige met onweer en flinke windstoten. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde Zuid-Westelijke wind, later ruimend naar Noord-West tot Noord. In het uiterste Noorden van het land mogelijk tijdelijk afnemende wind. Morgen enige daling van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. 3 Aug.: Zon op 5 04; onder 20.28; Maan op 16.48; onder 23.54. 8 Aug. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1