k De Rotterdamse Rijswijker Swarttouw, stuwadoor en zeeman Waar alles vrij is, van vreemde valuta tot vliegtuigen Wijk op wielen h- ZATERDAG 30 JULI 1949 BEKENDE LANDGENOTEN THUIS Geuren en goederen uit alle landen van de wereld (Van een onzer verslaggevers) Wie de Rotterdamse haven kent en de Amsterdamse en die van Antwerpen en van Gent, die kent de naam Swarttouw. Dat zjjn er stuwadoors, bezitters van kra nen en loodsen, van kaden en laadbruggen. Die niet anders doen, dan aankomend^ schepen lossen, vertrekkende beladen; de goederen uit alle landen voor korte tjjd opslag verlenen en weer overgaan op een andere transactie. Hun loodsen aan de Merwehaven geuren naar rubber en peper, naar katoen en sinaasappelen, naar vjzer en oud roest, naar kolen en rook en teer en mensen en zweet. Grijpers klauwen er in suiker, strop pen knellen er om mijnhout, douaniers gaan gebogen onder formulieren, de vrouw van een bokschipper hangt de luierwas aan dek en de kapitein van een Finse houtboot stopt z'n ptfp met Nederlandse tabak, in de schaduw van een Ameri kaanse vrachtvaarder. Leven en beweging. Schepen varen voorbij, grote en kleine. Een 36 meter lange arm van een kraan buigt zich, over scheepsrompen en loodsen, de wal op en ergens hoog boven water en rails, wer kers en machines, zit een kraanmachinist en brengt, met een enkele handle-bewe- ging, een complete wagonlading van schip naar wal. Die kraanmachinist daarboven en de heer C. Swarttouw op zijn kantoor aan de Willemskade in Rotterdam, vlak tegenover de schepen en gebouwen van de HollandAmerikalijn, die hebben toen aanbreken. Veertien honderd sche pen in én jaar meerden aan de kaden, 1 millioen ton stukgoed en 2 millioen ton z.g. bulklading (ertsen, fosfaat, kolen, appelschillen e.d.) passeerden kranen, bruggen en loodsen, in een zelfde periode. Tot er wéér een oorlog kwam, die de laadbruggen afbrak en van de loodsen aan de Merwehaven ruïnes maakte. Met bom men ondermijnd waren de terreinen na de bevrijding. Dat ze niet tot ontplof fing gebracht zijn is in zeker opzicht de redding van het bedrijf geweest. De eerste boot, die na de bevrijding de Wa terweg weer opvoer, de Engelsman „Lesto" kon daardoor meren aan Swart- touws kade. Per landingsvaartuig van de Marine zijn, in de na-oorlogse jaren, langzamer hand de laadbruggen uit de Hamburgse ballingschap gerepatrieerd. Het opbou wen duurde tot Januari van dit jaar. Toen kon er opnieuw op volle kracht begonnen worden. De electrische centra les in beide havenbedrijven waren ver nieuwd, kranen en bruggen reden weer, maar log en langzaah kwam de haven op gang. De cijfers spreken voor zichzelf: In 1928 werden verwerkt 1.4 millioen ton stukgoed en in 1926 3 millioen ton machi naal (ertsen e.d.) In 1945: 200.000 ton stukgoed, 1946 370.000 ton, 1947 730.000 ton. De cijfers, machinaal, waren in die jaren: 176.000 ton, 400.000 ton en 597.000 ton. Het wachten is op 't Duitse achter land van de Rotterdamse haven en type rend voor de positie van juist deze klant is, dat die eerste boot „Lesto" indertijd bewaakt werd door Duitse soldaten, in opdracht van de geallieerden. En de los sers werkten met een „Ausweis" Met Rotterdamse voortvarendheid heb ben de heer Swarttouw en zijn medewer kers (naast de directie staan 302 man bui- tenpersoneel en 46 employé's) de her bouw aangevat. Evenals 40 jaar geleden de vaders aan de Lekhaven, moesten de zoons nu weer loodsen bouwen. Die aan de Merwehaven werd groot 200 bij 50 meter, modern en van de nieuwste ge makken als parapluie-dak, dakdeuren e.d. voorzien. Negen schepen tegelijk kunnen daar nu hun lasten lossen. Ook de techniek daarvan wijzigde e verbeterde. Zo'n schip is, nog voor hi een variant op het bekende: „Een taal is gans een volk" zou i kunnen zeggen: „Een man is gans zijn werk". Daarom ditmaal bü de beschrijving van de heer Swarttouw niet diens portret, maar van zijn werk: de schepen, de kranen, de kaden.' iets met elkaar gemeen. De eerste laat één kraan in actie komen. De laatste zorgt er voor, dat al z'n kranen en laad bruggen, niet alleen die aan de Merwe haven, maar ook in de Maashaven waar erts- en kolenboten worden ontladen, in beweging komen. Het is een v?k van grote lijnen en forse trekken. Er wordt in tonnen ge dacht en dat geeft de mensen, die arbeiden, dat brede en ruime, dat bij de zee en het water hoort. Als U de heer C. Swarttouw spreekt, die de vorige week 40 jaar directeur van zijn bedrijf was, dan vraagt U zich af of dit een zeeman is, die z'n vacanties aan de wal door brengt. of een landrot in wie- de trek naar de zee zó sterk is, dat het hem moeite kost, niet aan boord van het jacht „My Leisure II" te stappen, de Maas haven uit te varen en de toppen van d€ Noordzeegolven te verkennen. Het gezicht van de heer Swarttouw is «cherp en bruin, de mond is smal en z'n handen bewegen levendig. Een man met fantasie. Dat heeft een stuwadoor nodig. Die schepen komen niet vanzelf naar zijn kaden. De ladingen stapelen zich niet zonder meer in z'n loodsen op. Hij moet service bieden. Hij moet concurreren perfectionneren van de hulpmiddelen daarbij eis nr. 1. Vóór de oorlog was m zover, dat een boot van 3700 ton in 3 uur gelost was en een ertsboot met 10.000 ton in 7 uur. Duizend ton kolen per uur waren toen gegarandeerd. Dat groeide allemaal uit het kleine begin, dat vader Swarttouw samen met zijn compagnon De Beukelaar (de heer H. F. de Beukelaar, zoon van de laatste, is nu de compagnon van de heer Swart touw) stichtte. Het vraohtbedrijf zat de familie in het bloed, want de grootvader had een slepersbedrijf. Twintig jaar oud kwam deze heer Swarttouw in het be drijf, dat hij in Duitsland en Engeland had leren kennen. Op de 40.000 m2 zand vlakte, die de Gemeente Rotterdam aan de Merwehaven in erfpacht gaf, is in de Jaren, die volgden, het stukgoederenbe- drijf opgebouwd en op de 18.000 m2 in de Maashaven het mechanische bedrijf. Wie de kranen ziet zwaaien en de laad bruggen zich ziet rekken over het water, kan zich moeilijk indenken, dat over dit bedrijf twee oorlogen gewoed hebben, die het vrijwel ruïneerden. In 1914 zou het bedrijf gemechaniseerd worden en de laadbruggen waren besteld, maar het Werd 1919 voor ze gebouwd werden. Het hoogtepunt van het bedrijf kon Neef van Stalin: Molotof bestemd om de dictator op te volgen Een neef van Stalin heeft „de vrijheid gekozen" en is op doorreis naar Zuid- Amerika te Parijs gearriveerd. Volgens zijn verklaringen moet volgens het testa ment van de maarschalk Molotof hem opvolgen. Herhaaldelijk waren er evenwel ernstige moeilijkheden tussen Stalin en Molotof, die vaak eindigden in heftige woordenwisselingen. Meer dan eens zou Stalin het verlangen te kennen hebben gegeven zijn wilsbeschikking te wijzigen ten gunste van zijn zoon, Vlassllav. Over Stalins tweede zoon, Jacob, die in Duitse krijgsgevangenschap geraakte, wordt nim mer meer gesproken. Hij treedt nimmer op de voorgrond, bemoeit zich noch met poli tiek noch met militaire problemen. De verhouding tussen vader en zoon Stalin Is evenwel ook niet beter op geworden, d Stalin zou een „vreedzame" politiek cieel h.m gelukwensen kenbaar te maken. het als zijn doel beschouwen de tot nog toe behaalde successen te consolideren. Hij zou tegenstander zijn van verdere gebiedsuitbreiding of ver dere uitbreiding van Moskou's invloeds sfeer, zolang men het reeds verworven terrein niet stevig in handen had. Vol gens Stalin moet en kan de welvaart in de huidige Unie en haar invloedssfeer belangrijk worden verhoogd met vreed zame middelen. In vele opzichten vindt hij Molotof tegenover zich. die met nai voornemens zou zijn om de rode vloedssfeer in Zuid-Oost-Azië nog uit breiden met het oog op de grondstof- fenvoorziening en de handelsbalans. Stalin is in alle stilte voor de derde maal getrouwd en wel met Marina Raskova. Hoewel dit reeds in 1936 ge beurde is de Russische bevolking er niet op de hoogte. Men beweert dat er uit dit derde huwelijk een zoon en een dochter zijn geboren. Hoewel het huwelijk tussen Stalins oudste zoon, Vlassilav en de dochter van Molotof, Svetlana, nig niet officieel is vastgesteld, neemt men te Moskou voor vaststaand aan, dat de wederzijdse vaders reeds hun toestemming hebben gegeven. De verloving is reeds in alle stilte gevierd. Ook het huwelijk zal zon der uiterlijk vertoon of zonder feestelijk heden worden voltrokken. Het corps diplomatique is niet op de hoogte ge steld van de verloving, zodat de meeste buitenlandse vertegenwoordigers te Mos kou geen gelegenheid hadden om offi- Het 18e eeuwse zilverhandwerk was sierlijk van vorm en zeer precieus in de uitvoering, zoals ook bovenstaande wandarm van Jan Verdoes uit 1787. (Zie artikel „Cultuur in Zilver") Niettemin hebben sommige diplomaten niet-officieel het jonge paar gefeliciteerd. Zolang Stalins macht zich zal uit strekken, acht Stalins neef de kans op oorlog uitgesloten. De koude oorlog volgens hem een uitvindsel zijn Molotof. In invloedrijke kringen te Mos kou is men sedert de Parijse conferentie van mening, dat de moeilijkheden tu Oost en West uit de weg geiuimd kun nen worden, mits men een modus kan vinden om aan beide zijden het prestige te redden (uit de heftige Sowjet-critiek op de doelstellingen van Washington men dat niet cc-ncluderen Red.) De naam van Stalins neef is Svaridze Stalin. aan de kade meert, theoretisch al gelost. De stuwadoor ontvangt van de reder of van diens vertegenwoordiger (de carga door) de tekening van de lading, dagen vóór het schip in de haven komt. Dan worden de ontvangers aangeschreven hun goederen in ontvangst te nemen en op de dag van aankomst grijpen de kra nen altijd raak. Zo'n ladingtekening is een blauwdruk van de ruimoppervlakte der schepen en vermeldt nauwkeurig, welke artikelen en hoeveel ervan het schip in heeft. Vijftien portaalkranen sleuren de la ding hier de wal op. De loodsen zijn ruim als marktpleinen, maar warmer Des winters kan het 20 graden vriezen, hier blijft de temperatuur nog altijd 5 graden boven het 0 punt. Vier drijvende kranen behoren ver der tot het stukgoederen-bedrijf, het machinale-bedrijf heeft er drie, plus vier laadbruggen. En er zijn twee sleep boten voor het vervoer van de eigen materialen en eigen mensen. In Amster dam, Antwerpen en Gent zijn neven- bedrijven. Voor de heer Swarttouw, die vice- voorzitter is van de Stuwadoorsvereni ging, bestuurslid van de Scheepvaart vereniging en vice-voorziter van de Vak groep Stuwadoors blijft er niet veel tijd over voor de vele hobbies, die hij heeft, nauwgezet na te komen. B(j zjjn woning in Rjjswjjk heeft hij een tuin met een uitgebreide platenver zameling, die hem interesseert, maar eigenlijk zou hij het allerliefst de hele zomer op het jacht „My Leisure II" zitten. Het is eigenlijk ook een onder deel van het bedrijf, maar nog meer ge- perfectionneerd. Het Heeft ruimte voor negen opvarenden en flinke ruimte het vaort in 10 uur naar Gravesend, het heeft radio aan boord sinds het jubileum van de eigenaar, die nu 100 mijl uit de kust voor de zaken bereikbaar blijft; kortom, het is een apparaat waarvan iedereen wel eens een keer droomt. De Duitsers hadden het, compleet met af weergeschut en mitrailleurs tot voorpos tenboot ingericht en de Engelsen het als oorlogsbuit, maar de heer Swart touw. die het zelf ontwierp kende het uit duizenden en zat de eerste dag de beste, dat het Rotterdam aandeed, vlak na de oorlog, al aan boord om zijn aanspraken te doen gelden. De herinrichting van het uitgewoonde schip vormt een onderdeel van de totale oorlogsschade die het bedrijf opliep en die met zes cijfers povertjes aangeduid is. Die schade, had nog groter kunnen zijn. Deze stad. die naar alle geuren van de wereld ruikt, had haar tóch weer her steld. Omdat de mensen van deze stad en de bouwers en herbouwers, eenmaal, tweemaal, driemaal in veertig jaren van de haven beweeglijk zijn als met Maas water, dat glinsterend grijs onder kra nen en boten verglijdt. Driewielige fietsen beheersen stadsbeeld van Bangkok INDRUKKEN UIT SI AM (Van speciale medewerker Alfred van Sprang) BANGKOK, Juli 1949. De vriendelijke receptioniste achter de balie van het Trocadero Hotel doet hele maal niet geheimzinnig als ze me aanraadt met mijn travellerchèques maar l'ever r de geldwisselaar aan de overkant van de straat te gaan. „Die geeft u een betere koers dan wij, Sirvoegt ze er eerlijk aan toe. Even kijk ik haar min of meer wantrouwend aan. „Zwarte koers Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is antwoordt ze: „We kennen hier geen zwarte markt, Siralles is vrij 1" Het is het eerste symptoom eindelijk in een normale wereld gekomen te zijn. Het tweede ervaar ik als ik even later in de badkamer (waar een handdoek met Made in Holland erop hangt) edn stukje zeep vind. Het zqn maar kleinigheden. In deze na-oorlogse wereld zijn ze echter zo zeldzaam, dat men zich erover verwondert. niets meer waard dan de plaatselijke tical. Men kan ze vrij wisselen en tot elk bedrag. Siam is tenslotte een welvarend land. Rijst, hout, rubber en mineralen le- rijke inkomsten op in dollars en ponden. Verleden jaar heeft men vooi 140.000.000 gulden alleen aan rijst uit- 'evoerd. In de eerste drie maanden Over een geldwisselaar, die alle soor ten 'bankpapier wisselt tegen andere een stukje zeep van een paar cent in hotelkamerover bordjes Te Huur aan de huizenover winkels, men alle artikelen in zoveel mer ken heeft dat het moeilijk is om keus te maken Dat is hier in Siams hoofd stad Bangkok het geval, waar het leven weinig veranderd is sinds de vre dige dagen van vóór de oorlog. Distributie is een woord, dat in het GULDENS zijn volop te koop op de vrije geldmarkt in Bangkok. De prijs is billijk: de tegenwaarde van f 7.50 voor een biljet van 10 gulden. En de Nederlands-Indische gulden staat nog lager. Voor een bedrag van f33 kan men overal briefjes van N.I. f 100 kopen. Het enige bezwaar is, dat de Nederlandse douane de invoer van guldens niet toestaat Siamese woordenboek niet voorkomt. Alles is vrijvan vreemde valuta tot levensmiddelen en vliegtuigen. De kels liggen vol met importartikelen. Oude namen, die men zich nog van vroeger her innert en die steeds weer een tantalus- kwelling zijn als men ze in de kleurige advertenties in The Saturday Evening Post, Esquire of Vugue aanbevolen ziet. Het speelt hier geen rol of er Ameri kaanse dollars voor nodig zijn. Dollars zijn' (Van o e Kunstredacteur) Terzijde van de smalle Catherijne- steeg in Utrecht vinden we^nog iets de oude kloosters, die deze stad zo roemd hebben gemaakt. In een van deze kloosters, het St. Catharijne Convent, zijn thans musea ingericht. Was er eerst alleen het Museum voor Religieuze Kunst, nu is er ook het Ned. Goud- Zilvermuseum „Keur en Ambacht". Op dit laatste museum willen wt aandacht vestigen. Allereerst unieke plaats waar -het is gelegen. De tdegang is alleen te bereiken door een prachtige kloostertuin en via een smal stenen draaitrap. In een van de klooster gangen zien we dan verschillende glazen vitrines, waarin prachtige zilverwerken staan. Er is n.l. tot 16 Aug. een tentoon stelling ingericht van Nederlands Zilver van 16001800. De oud controleur van de Waarborg op Gouden en Zilveren Wer ken, B. J. J. v. Baaren, heeft in 1938 het initiatief genomen ling te stichten, omvattende tal langrijke historische en vaktechnische dooumenten, gegevens en voorwerpen met betrekking tot het Keurwezen beoefening van het goud- en zilver smidsambacht in Nederland. De belang rijkheid van dit enige museum op dit gebied in ons land behoeft vanzelfspre kend niet te worden onderstreept. De goud- en zilversmeedkunst is daarom zo belangrijk omdat zij naast het ornament ook de practische bruikbaarheid dient en op dit gebied heeft ons land steeds een zeer vooraanstaande plaats ingenomen. We denken slechts aan kunstenaars als de Vianens (17e eeuw). Joh. Saotteling, Jan Verdoes, P. A. Brune, Reynier de Haan (allen 18e eeuw), om slechts enkele namen te noemen. Het handwerk, dat ons land bekend heeft gemaakt en dat in grote kringen be wonderd werd en wordt. Immers, iedereen kan nog die prach tige zilveren schalen, brandewijnkommen, bierpullen, wandarmen en theekistjes waarderen en veel ouders zouden trots op zijn hun baby met zo'n fraaie zilveren rammelaar uit 1755 te kunnen laten spelen. Dit nu ziet u allemaal in het Goud- Zilvermuseum aan de Lange Nieuw- straat 38 te Utrecht, waar niet alleen keurcollectie aan zilveden voorwer- is bijeengebracht, maar waar ook ge toond wordt met welke werktuigen de zilversmeden hun arbeid verrichten en hoe de keurmeesters de waarde der edele metallen onderzoeken. Daarnaast is er nog een bibliotheek van 300 boeken. Het belangrijkste dat we aan de hand van al deze pen kunnen zien hoe de stijl zich ont wikkeld heeft. De strenge vormen van de gildebekers en tabakspotten uit de gouden eeuw, de grotere symmetrie van de Louis XIV-stijl, de charme van de Rococo en de strakheid van het Classis- me, het is alles te zien in de oude kloos- terstad. „Hansje in de kelder" heet deze schaal, zij werd in de 17e eeuw ge bruikt by een geboortefeest. De ge lukkige vader moest de kelk met wjjn vullen en dan kwam vanzelf in het raidden een zilveren kindje uit de kelk te voorschijn. Het is volzomer; het is vacantietijd; het is soms, misschien mooi v En het blijft toch maar oneerlijk deeld op aarde. Want terwijl de een paar maanden lang naar Nice of wel niet tegen Napels trekt, nummer twee parmantig erg misvormde stumperd En daar zitten ze dan. We zijn at op 'n achterlijke, heel de terugweg als ik u even om een buurt hoekje laat gluren om hen gade benelukst c neertelt om „in de nabijheid van bos wel een beetje als je haar of strand" te meer naarmate die eerst ziet: dat ineengeklauwde lichaam; 0p e nabijheid constateerbaarder is pen- die hese, onverstaanbare klanken; naai siongast te zijn, volstaat de Volkswijk- die vreemd-wiekende gebaren. Als Moeder naar beneden gedragen heeft. bewoner met dat ene dagje in de spreekt, trekt haar bijna Vader kan tenslotte nog wel zichzelf bus. Maar neen, laat ik niet jaloers tigjarig gezichtje in talloze rimpels redden. Uren geleden is het ook al worden en ook vooral niet generali- en groeven je zoudt daar haast weer dat we uitstegen voor het kopje ■n. Want ook in de Volkswijk zijn bang voor worden. Maar let dan ook koffie op haar ogen; die glanzen eindig blij die zijn eigenlijk stuk ken mooier dan de meeste ogen van INDRUKKEN UIT DE VOLKSWIJK lang reizen er anderen, die week aan week nu met een pauwblauwe, en dan met een bloedrode, deze week met een parel grijze en de volgende met een citroen gele autobus er op uit trekken. Om dat nu eenmaal elke straat- en buurt en duiven- en klaverjas- en «is- en zwem- en weet ik wat meer-club of vereniging zijn leden zulk een tocht terug naar de natuur aanbiedt. En mag dit genot dan niet voor allen zijn weg- zijn het en ach, als je tegen de gelegd, men mag toch zeker vaststel- tig len dat geen der velen, die of buitenland hun zomervertier zoch ten, zo ingelukkig terugkomen als Mientje met haar Vader en Moeder van dit ééndaagse uitstapje. Zeg nu hotels volmaakt? Wa- lunch, waarbij Moeder Mientje als een baby gevoerd heeft. Zelfs het theedrinken is nu al achter de rug; we gaan regelrecht op huis aan. Maar i de ben je als normaal binnen- geen kind meer. Helaas niet. 1 Ook op haar ouders is misschii wat aan te merken: ze zien ej sjofel uit en moeder heeft hartkwaal. Dat maakt een m niet mooier en het vormt bovendi pensionhouder* heiligen? En nog een extra risico bij een wijktocht. stuurde tante Post niet juist op het Want het n hoogtepunt uwer vacantievreugden de jn fa belastingaanslag door, die uw zwerk beuren; of één klap verduisterde? Maar blijven stilstaan!. Mientje met Vader en Moeder hebben lang het lage huisje vragen hoe deze dag hen beviel. Vraag het Mientje zelf. Haar ant woord bestaat uit wat keelgeluiden die Moeder alleen verstaat en vertalen kan: „Dat ze zo lekker gegeten heeft; haar leeftijd. Kinderogen dat ze koeien gezien heeft; en bloe- men; maar vooral dat het eten zo heel erg lekker was". Vader vindt het no dig vooral dat eerste en laatste nog eens extra te onderstrepen, want soep, aardappelen, vlees en groenten met een puddinkje toe kunnen een ko- 'oök'al ningsmaal zijn, als je er een heel jaar voor gespaard hebt. Heerlijker dan alle hors d'oeuvres en entremets bij elkaar (Bah, alweer die nare forellen vandaag...") Maar Moeder zelf heeft wat anders op haar hart. Die zegt al leen maar: Nou zie je toch maar dat gebed verhoort, dominee. denken wat daarvan de gevolgen God Jaar zouden kunnen zijn. Maar de dokter Maanden heb tk ge bid dat xk di de vochtige heeft gezegd dat Moeder het toch wel mogen meemaken en geen aanval zonder i kunnen, zonder klagen, proberen mag, als z Ik wilde dat ieder voorzichtig t i zijn vacantie terug kwam; hoe iemand anders Mientje helpt. En héél, heel mijn hart zou krijgen. En niks heb ik er 'maar vandaag gevoeld, dominee". Ja, het is wonderlijk verdeeld op aarde. De een hebben z jaar lang gespaard 0aat een maand uit en de ander te kunnen en het is tenslotte nog de geluk- veel vriendelijker leving zijn. ulll lltec Het is jammer dat ge Mientje niet voor elkaar gekomen. Niet helemaal kxgste. Enne.... dat tekort dan? Och, kent, noch haar ouders. Misschien is natuurlijk en evenmin HAT dat goed ook; misschien kunt ge er bedrag toereikend voor 1949 bedroeg de export 100.000.000 gulden tegen een import van 70.000.000: een ex portoverschot van niet minder dan 30.000.000 gulden. Het is dat en de interne rust, welke het land een unieke en nijdenswaardige plaats in het overigens met burgeroorlogen en tekorten worste lende Verre Oosten doet innemen. En dat voor een natie, welke in 1942 met Japan ten oorlog getrokken is. Als een gevolg daarvan heeft het weinig geleden var zetting en andere plagen. En toen de log in het nadeel van de as en haar satel lieten beslist was, heeft Siam eenvoudig gezegd, dat de oorlogsverklaringen z Engeland en Amerika onwettig waren, en de vergevensgezinde wereld heeft genoegen mee genomen. Witte stad Bangkok is een prettige stad. In tegenstelling met andere steden in dit deel van de wereld is de overheer sende kleur in het stadsbeeld wit. Van overheidswege wordt er krachtig naa streefd alle Siamese invloed in de kleding te weren. Kleurige sarongs en andere Oosterse drachten ontbreken practisch geheel. Broeken en overhemden zijn er voor in de plaats gekomen. Een opval lend groot aantal mensen loopt op schoe nen. Het is de Westerse invloed danks het feit, dat men weinig van Euro peanen moet hebben.- In wezen is waarschijnlijk dezelfde angst voor currentie, welke ertoe geleid heeft scheidene beroepen voor Chinezen boden te vehklaren. Er leven millioenen Chinezen en Siamezen met gemengd bloed Siajm. In een stad als Bangkok alleen bestaat één derde van de bevolking uit Chinezen. Het zijn zij, die veel en ijverig werken, machtige handelszaken opbouwen en over het algemeen veel geld verdie nen. De Siamees is veel indolenter en zijn ideaal is om een respectabel ambtenaar te zijn en zijn schamel salaris met lucra tieve corruptie zodanig te vergroten, dat hij een man van aanzien is. De enige ma nier om te voorkomen dat de Chinees hem boven het hoofd zal groeien is hem het leven, bij de wet lastig te maken. Het is een schrijnend brevet van onvermogen, dat de Siamezen zich op deze manier verstrekken. Driewielige fietsen Maar het leven gaat door. Bangkoks straten z(jn nauw en druk. Trams volgeschilderd met reclame voor Coca Cola tingelen zich aan één kant van de straat dwars tegen het ver keer in. Kleine taxi's met een geel dak en een tarief, dat men van de kilometer teller moet aflezen, zigzaggen door de stad. Maar het vervoersmiddel is de samlo (een driewielige fiets in de geest van de betjak). Er zijn er over de tienduizend: nieuwe, glimmende fiet sen in felle kleuren. Ze zijn meester van de weg. Een samlo gaat voor niets en niemand uit de weg en wie een aanrij ding met zo'n ding heeft kan er zeker van zijn in het ongelijk gesteld te wor den. En zeer zeker als hij een Europeaan is. Bellend vullen de samlo's drukke winkelstraten als de New Road met het grote, in kloeke, moderne stijl opge trokken postkantoor en de Y a w a r a t Road, waar de bonte kleuren en schet terende gramofoonmuziek van het hart van Chinatown een buitenlander doen duizelen. En als dan in de avonduren overal de kleurige neonlichten aanflit sen (neonbuizen zijn een modegril in Siam en een even weinig origineel hu welijksgeschenk als bij ons de taart scheppen) dan is Bangkok één leven dige, bruisende stad van overvloed. Maar... het is nergens ter wereld vol maakt. Ook hier niet. Met alle welvaart van rijst en andere producten, met de solide koers van de tical en het ont breken van een burgeroorlog heeft ook Siam zijn problemen. Een ervan is de ingevreten corruptie, die een groot deel van de nationale inkomsten doet ver dwijnen in de particuliere zakken van machtige leiders. En een andere is de dreiging van het communisme, welke over dit zonnige land van tempels en pagoden en lachende mensen zijn ver duisterende schaduw laat vallen. WAAGHALS SPELEN Als de zomer voor een keertje Ons verrast op zonneschijn, Is 't verlangen on Met geen moog'lijkheid te Waterrotten als we zijn! In de sloten en kanalen, Zee, rivier of waterplas, Gaan de jongens kopje onder; Met een zwembroek aan (of zonder!) Voelt de jeugd zich in haar sas. Doch de ouders, meer gematigd. Zien in angst en beven toe, Schoon ze het vermaak der kind'ren Niet kleingeestig willen hind 'ren, Naar dit zorgenloos gedoe. Toch, niet slechts alleen de kind'ren Zijn het wie de dood belaagt; Ook volwassenen vergeten. Of ze veinzen 't niet te weten. Dat het water offers vraagt. En het leven van degene Die een drenk'ling redden wil. Wordt op 't spel gezet door velen Die de waaghals willen spelen, Staat men daar wel eens bij stil? Rustig zwemmen onder toezicht Wordt maar al te vaak versmaad; 't Nut ervan gaat dan eerst blijken Als het leven dreigt te wijken, Maardan is het reeds te laat' Gré Kempen-Sterkenburg. a DEZE 'WEEK 1M/ dl, 'Vh/xvtfü jomwiezen: "f T<: dat de vierdaagse begon Vete tippelaars nebberinct niet gemakkelijk,, Zon van bovenblaren van on. deren. -Wier Hebt U enkele jwaar beblaarden Kijk., voorop g=et van Maarse— veen-Hij" hcG/ft een splinter nieuw blok aan't bcon: Surïna. me, l 2uur met name Torsend onder menig millioen: de voddenraper joanovici in goeden doenMaar Ieeden ge- wandel waren snel geleen want de justitie, ontnam herrr duiten en vnjheën,die Jc&no. Mr'/ 6n hier nog zoY> pechWo(a)n. ctervcgeiMn Htengeloör.ont- snapt uit Yhuis van bewaring, maar door z'n echtgenote weer derwaarts geleidMotto: Doe. niet zo stomdarling €n de jeugd-Mier een acht-ja. rige Londense. zuigelingen— kieptomane. Verzamelde aebt stuks in Londens park. Inqnoepsverbanc/ ontmoeten we het. C.D.k.dat z'n laatste tip. peJ maaktwant het nuttig insti. •tuut wordt opgeheven. -Hoera i En wie hebben wtedaar? Zowaar Burgemcaster Thomasvacr, de Zaankantenaar. Tóemaar. In bad- pak. ISaar -Hu strijdt voor it strand der fleetrBkerkerasr. £n ginds Tn 'trocd 1 Volgens de Waarheid: Paul deCroot Deze vierdaagse wèrdj een alledaagse optocht,- als vve ook nog de «indacht vestigdan op do naar Enge land varendo Vikings de niet vier, maar dén dagzwemstan Willy Croes en een, ten overstaan van oen Amster damse-dinerende Canadese beer. Het zij goed zp: zïoslGcbtS\ zwiztaina <zr) blo*di<ztw&z zy hebben 't W2cr- bekeken. 4 5- De eerste bluft tip pelen drie weken Ete laatste werkt, iets flinks.' Maar het zyn ook: j -HcndnkCrevcn en Kanel Links

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3