JlicutDc tTci tisrlje GTcunmt Trumans program een minimum offer voor veiligheid der U.S.A. Wist U ZATERDAG 30 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 6893b. ABONNEMENTEN4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mllimeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-^ ATlOfi AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7878 v$tantuasticf) is glieblewet» tnya hert in tcyfyenspact" Wereld in opschudding: Blériot de held Zie pag. 5 Amerikas minister van Defensie: Er zullen echter geen extra Amerik. troepen naar West-Europa worden gezonden De Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, heeft voor de „oommissie voor buitenlandse zaken" van het Huls van Afgevaardigden verklaard, dat het voorgestelde militaire hulpprogramma van Truman voor West-Europa óók zonder Noord-Atlantisch Pact van essentieel belang zou ztfn geweest voor de militaire veiligheid van Amerik. Aangezien de Europese economieën het grootste deel van de noodzakelijke uitrusting kunnen en uitelndeHJk móeten opbrengen, aldus Johnson, dienen wy voorrang te biyven geven aan het Europese herstelplan, maar zeer zeker onze vrienden voorzien van de noodzakelijkste militaire steun. Hy legde er echter de grootste nadruk op, dat geen extra Amerikaanse troepen naar West-Europa zouden worden gezonden, op grond van dit militaire hulpprogram. bardementen op strategische doelen zei Bradley nog, dat in de gemeenschappe lijke verdediging voorop moet staan, het vermogen om de atoombom af te leveren. Dik land moest in staat zijn zichzelf te verdedigen, als onderdeel van een collec tief, strategisch plan. Amerikaans commando vertrokken. vier hoogste Amerikaanse militaire leiders, generaal Bradley, admiraal Den- field, generaal Vandenberg en generaal Gruenter zijn gisteravond elf uur per vliegtuig naar West-Europa vertrokken. Volgens A.P. zal het opperbevel zijn eer ste dag in Duitsland doorbrengen voor besprekingen met de Amerik. militaire gouverneur John McCloy die hen een diner zal aanbieden. Slechts een zeer beperkt aantal tech nici en deskundigen zou worden uitge zonden om van advies te dienen. De uit rusting voor het opbouwen van het mili taire apparaat in het Noord-Atlantische gebied zal geleverd worden uit surplus- of reservevoorraden, welke laatste weer aangevuld zullen worden, zodat de Ame rikaanse defensie niet in het gedrang komt. Hij schatte de duur van het pro gramma op vier of vijf jaren. Naar aan leiding van de door Fulton (een republi keins afgevaardigde) uitgeoefende critiek op generaal de Lattre de Tassigny, die onder Montgomery aan het hoofd der luchtstrijdkrachten van de Westelijke Unie was gesteld, verklaarde Johnson, dat de Ver. Staten er de grootste waarde aan hechten, dat de best gequalificeerde mannen het beheer zouden voeren. Overigens was Truman's programma slechts een minimum opoffering voor de veiligheid der Ver. Staten en de vrede en veiligheid in de gehele wereld. Bradley heeft een plan. De stafchef van het Amerik. leger, generaal Bradley, heeft gisteren een uit eenzetting gegeven van een, uit 5 punten bestaand, p'lan voor de verdediging van het Atlantisch gebied. De Ver. Staten zouden volgens dit principe, belast wor den met het bombardement van strategi sche doeleinden. De Amerikaanse marine, gesteund door de West-Europese marine, zou de belangrijkste operaties ter zee uit voeren. De landen der W.-Europese Unie zouden zelf hun havens en kusten ver dedigen. Erkend wordt, dat de kern der luchtmacht uit Europa zal komen, maar gesteund door andere landen. Engeland, Frankrijk en de nabijgelegen landen zou den voor het grootste deel aanvallen en „bombardementen op korte afstand" en hun luchtverdediging voor hun rekening nemen. Naar aanleiding van de verant woordelijkheid der Ver. Staten voor bom» Nieuwe hittegolf maakt 29 slachtoffers in U.S.A. Bluefield door gratis limonade- verstrekking in zorgen De Ver. S'aten lijden op het ogenblik vveer onder een hevige hittegolf. In de afgelopen 24 uur eiste het warme weer niet minder dan 29 slachtoffers. In New Vork steeg de temperatuur tot 95 graden Fahrenheit en in Washington nog iets hoger. Tal van kantoren en werkplaatsen moesten worden gesloten. Het stadje Bluefield in West Virginia, dat reclame maakt voor zijn mild klimaat, gaat finan cieel onder de hitte gebukt. Zoals wij enkele weken geleden reeds meldden krij gen alle bewoners van gemeentewege gratis •limonade als het kwik tot 90 gr. F stijgt. Dit was gisteren opnieuw het geval en daarom moesten de vroede vaderen van Bluefield aan de 1600 inwoners een „rondje limonade" schenken. Ze hebben mx 'bepaald, dat slechts één maal limo nade wordt verstrekt, als de hitte langer dan twee dagen aanhoudt. JOHN HAIGH NIET IN HOGER BEROEP De Britse massamoordenaar John Haigh, die wegens het plegen van negen moorden ter dood veroordeeld is, zal niet in hoger beroep gaan. ER ZIJN MAAR 54 MILLIONNAIRS IN ENGELAND Groot-Brittanniëë telt nog maar 54 millionnairs. De raad van belastingcom missarissen beschouwt iemand als mil- lionnair, indien hij een jaarlijks inkomen heeft van 100.000 pond sterling. Verge leken met het vorig jaar is het aantal millionnairs met twee afgenomen. Slechts 70 mensen verdienen meer dan 6000 pond sterling netto. Van de 21 millioen men sen, die inkomstenbelasting betalen, ver dienen er 18.375.000 minder dan 500 pond per jaar en 2.030.000 hadden na betaling van hun belasting minder dan 150 pond sterling. Deense vorstelijke personen aan gevaar ontsnapt Het Deense Koninklijke schip, de „Dannebrog" met Koning Frederik en Koningin Ingrid aan boord is Donderdag, volgens A. P. bijna op een mijn gelopen. Het schip bevond zich op de Atlantische Oceaan op de thuisreis van een tocht naar de Faroe-eilanden. Men ontdekte de mijn, toen de vorstelijke personen zich reeds in hun hutten hadden teruggetrok ken. Gelukkig slaagde de bemanning van een escorterend vaartuig er in, de mjjn met geweerschoten tot ontploffing te brengen. Zaterdag arriveert de „Danne brog" te 'Kopenhagen. Beslissing inzake HolL So«. van Levens verzekeringen. In 1947 heeft de verzekeringskamer beslist, dat de Hollandse Sociëteit Levensverzekeringen N.V.. te Amster dam naast het levensverzekeringsbedrijf een ander uitoefent, nl. het aangaan van verplichtingen ingevolge de zg. hypo theekclausule 1946 bij haar overeenkom sten van leversverzekering. In hoger be roep heeft de Kroon deze beslissing strijd met het advies van de Raad v State bevestigd. Woensdag j.l. is op het departement van O.G. de Stichtingsacte gepasseerd voor de ontwikkeling van de mechani sche landbouw in Suriname. Ook militair overleg tussen Nederland en Amerika Parijs vermoedelijk trefpunt van wederzijdse chefs. De Nederlandse chefs van staven, generaal mr H. J. Kruis (leger), viee- admiraal jhr E. J. van Holthe (maripe) luitenant-generaal C. Giebel (lucht vaart) zullen aan het eind van de vol gende week, vermoedelijk te Parijs, een onderhoud hebben met de chefs van staven der Verenigde Staten, die, zoals bekend, een bezoek aan Europa brengen- Queuille behaalde slechts 3 stemmen meerderheid Maar de premier blijft in functie De Franse regering Queuille verwierp in de Nationale Vergadering met een meerderheid van slechts drie stemmen over de kwestie van de vacantie-toesla- gen voor het personeel van de sociale verzekering. De officiële cijfers der stem ming waren: 289 vóór de regering en 286 tegen. Ofschoon deze meerderheid de kleinste was, die enige Franse regering na de bevrijding heeft behaald, verklaar de Queuille, dat hij vastbesloten was, om in functie te blpven. De stemming vond plaats, nadat de premier nde Nat. Ver gadering had verzocht, het debat over de vacantie-gratificaties uit te stellen. MET BRITSE SPOORWEGMANNEN WORDT ONDERHANDELD De Britse minister van Arbeid, Isaacs, heeft bemiddelaars benoemd voor de be handeling van de door 450.000 Britse spoorwegmannen .geuite bedreiging bin nen drie weken in staking te gaan, tenzij er loonsverhoging wordt gegeven. Nog veertien dagen vechten, en daarna. Wordt Maandag staking van het vuren afgekondigd? Aneta seint uit Batavia, dat welinge lichte kringen de afkondiging van de staking van het vuren niet voor Maandag verwachten, in een formele zitting der delegaties onder leiding van de Unci. De Nederlandse delegatie heeft de tekst van de overeenkomst naar Den Haag geseind en verwacht hedenmiddag antwoord. Volgens een onzijdige militaire waar nemer zou het 14 dagen duren, voordat de order aan alle republikeinse guerilla- troepen zou zijn doorgegeven. REEDS 30 DODELIJKE VERKEERS ONGEVALLEN IN A'DAM. Bij een botsing tussen twee wielrijders de Utrechtsestraat te Amsterdam werd •n hunner door een passerende vracht auto overreden en gedood. Dit is reeds het 30e verkeersongeluk met dodelijke af loop sedert 1 Jan. in de hoofdstad. Als het te heet is, om op de kant te zitten met de hengel, gaat het zó ook. Alleen bestaat de mogelijkheid, dat de visjes aan het verkeerde einde van de hengel in het aas bjjten Op 1 Oct. verdwijnt de luchtbrug helemaal Maar de organisatie wordt intact gehouden Over de aanmerkelijke inkrimping an de luchtbrug per 1 Aug. a.s., meldt Reuter nader,dat ze per 1 October zelfs geheel zal worden opgeheven. De instal laties op de gebruikte vliegvelden en reserve van toestellen, worden ech- constant gereed gehouden, om zo nodig de luchttransporten onmiddellijk te kunnen hervatten. Het besluit werd gemotiveerd met de verklaring, dat de „voorraden" in Berlijn thans voor 3 maanden voldoende zijn en de aanvoer te land en over .water normaal function- neert. De luchtbrug werd ingesteld op Een boek van Schreieder op komst Het Vrije Volk verneemt, dat de be kende nazi-spionnagoleider Schreieder het manuscript gereed heeft van een boek, dat eerlang onder de titel Nieder- land im Banne des Englandspiels zal verschijnen. Het boek, dat in zeventien hoofdstukken is verdeeld, zal ongeveer 350 bladzijden tellen. De omslag vertoont de afbeelding van een hand, die de ge schriften, welke over het Englandspiel zijn verschenen, vasthoudt. De opzet is, dit boek in Zwitserland of België te doen drukken en van een m die landen uit het boek naar Neder land te exporteren. Schreieder, die in München verblijf houdt, wil nl. het geld daér hebben en hij vermoedt dat de Nederlandsche Bank geen toestemming zou verlenen de op brengst van het boek uit te voeren, wi neer het in Nederland gedrukt 2 worden. Wordt het boek in Zwitserland of België gedrukt, dan hoopt Schreieder een Nederlandse importvergunning tc kunnen krijgen. Een deel van de op brengst in ons land zou dan moeten worden gebruikt om ca. 4000.particu liere schuld, die Schreieder in Nederland heeft, te voldoen. De vraag is echter of de bevoegde autoriteiten aan deze trans actie hun goedkeuring zullen hechten. 28 Juni 1948 nadat 2 weken eerder Ber lijn door de Russen werd geblokkeerd. Na één jaar was bijna 2 millioen ton goederen door de lucht naar Berlijn ver voerd. Hoewel men aanvankelijk slechts 2000 ton per dag vervoerde, werd later record van 11.000 ton berekt. De eerste 4 maanden kostten Engeland on geveer 4 mlloen pond sterling en de eerste 10 maanden aan de Amerikanen1 150.000.000 dollar. Op het vliegveld Fass- berg bij Hannover is een militaire pa rade gehouden ter herdenking der 61 Amerik. en Britse militairen. die bij vliegrampen op de luchtbrug het leven lieten. Men vreest, dat de 10.000 Duitse arbeiders, die voor de luchtbrug werkten, het leger der 200.000 werklozen in West- Berlijn zullen vergroten. Frank Hoivley tvil aftreden Brigade-generaal Frank L. Howlev heeft, volgens A.P., 'verzocht met ingang 1 September van zijn functie als Amerikaans bevelhebber in Berlijn te worden ontheven. Howley zou dit mon deling aan de Amerik. hoge John McCloy hebben meegedeeld. Koninklijk Gezin terug op Soestdijk Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene, die ir het White City Stadion te Londen ge durende een week het nationaal concours hippique hebben bijgewoond, zijn gister avond om acht uur per vliegtuig Soesterberg' teruggekeerd. Men begaf zich onmiddellijk naar het Paleis Soestdijk. Gistermiddag woonden de Koningin en de prinsesjes de wedstrijden bij in ge zelschap van de hertog en de hertogin 'an Gloucester. Prins Bernhard in Ere-Comité „Jeugd van Nederland" Van de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" te Amsterdam treedt Prins Bernhard op als ere-voorzitter van het >comité. In dit comité hebben voorts zitting de ministers Drees, van Schaik, Wijers, van Maarseveen, Rutten, In 't Veld Joekes, de elf Commissarissen der Ko ningin, burgemeester d'Ailly, kardinaal de Jong en dr K. H. E. Gravemeyer, voorzitter van de contactcommissie van de oecumenische raad van kerken. Zoals bekend heeft Koningin Juliana enige maanden geleden reeds het be schermvrouwschap over de tentoonstel ling aanvaard. ,Columhus" geeft demonstraties met helicoptère De zware Amerikaanse kruiser .Columbus", die, zoals gisteren nog ge deeltelijk gemeld, de Amsterdamse haven binnengelopen, was vanmiddag voor het publiek te bezichtigen. Daarvoor is ook Maandag nog gelegenheid tussen half twee en half vijf. Om kwart over twee zijn e"r demonstraties met de helicoptère aan boord, welke de plaats heeft ingenomen, van de oorspronkelijke verkenningsvliegtuigen. Deze mach- zeereus zal tot Woensdag in de Adamse haven blijven en dan naar Plymouth opstomen. Mevrouw Conolly, de echtgenote van de commandant, is gisteren van Kopen hagen naar Amsterdam gevlogen om zich bij de admiraal te voegen. Schade bij Ede groter dan vertraging Het spoorwegongeluk bij Ede heeft de rails over een afstand van 150 meter vernield. Als de twee grote kranen, die uit de depots Utrecht en Nijmegen ge arriveerd zijn, klaar komen met het wegslepen van de gekantelde wagons, zal begonnen worden met het leggen an nieuwe rails. Hoewel tussen de Klomip en Wolfheze op enkel spoor gereden wordt, onder vindt het treinverkeer minder vertra ging dan men aanvankelijk vreesde. Er rijden zelfs weer electrische treinen. De schade loopt in de honderd duizenden. Franeker-slachtoffers begraven Het stoffelijk overschot van de heer J- Bloemink, in leven tweede stuurman bij de KP.M„ die omkwam bij de Franeker- ramp, is gisteren in Aalsmeer begraven. De Doopsgezinde lekenpredikant, de heer J. Alderden, leidde de dienst. Diep kwam onder de indruk van de mededeling, dat de heer Bloemink zijn thans twee jarig zoontje nimmer gezien heeft. De heer Koster sprak namens de K.L.M-, de heer Cornells voor de K.P.M. PLAN OM ONGELUKSPLEK BIJ BOMBAY TE DOEN AFGRAVEN Aan de Regering van India is voorge steld, de heuvel bij Bombay, waartegen de „Franeker" te pletter vloog, van 75 meter tot 30 meter te laten afgraven. Deze actie zou 6 millioen ropij kosten. Thomas Mann komt naar Nederland Thomas Mann, de bekende Duitse iteur, die vrijwillig in ballingschap ging i,t het Derde Rijk, zal een bezoek aan Nederland brengen, alvorens hij op 0 Augustus naair de Verenigde Staten zal terugkeren. De 74-jarige schrijver verklaarde in tn toespraak in Frankfort, dat het ge- aar, dat de twee segmenten van Duits land uiteen vallen, van jaar tot jaar gro ter wordt. Mann wilde geen bezoek brengen aan jn voormalige woning te München, •aar hij verschillende van zijn boeken geschreven heeft en welke in de oorlog gedeeltelijk is vernield. Het zou slechts bittere herinneringen in hem wakker roepen, zo zeide hij. Spaak vertrekt morgen naar Pregny Voor onderhoud met Koning Leopold Minister Spaak zal morgen naar Preg ny vertrekken, teneinde een onderhoud te hebben met Koning Leopold. Spaak zal vergezeld worden door twee andere socialisten, namelijk de minister van ad ministratie Merlot en Spinoy, kamerlid en burgemeester van Mechelen. In het geheel viel 4^/i pet uit Wedren zag 6888 dappere stappers eindstreep passeren „Merakels best weer maakte Vierdaagse tot een makkie" (Van een onzer verslaggevers). Het leger der dappere stappers is gis teren voor de laatste maal in dit jaar Nij megen binnengetrokken. En het werd een ware via triumphalis, dat laatste stuk naar de Wedren. De duizenden, die dicht opeengepakt langs de wegen stonden of zaten, hebben hun bewondering niet onder stoelen of banken gestoken, maar de vermoeiden schone bloemenhulde bereid, et waren 6888 van de 7204 lopers, die Dinsdagmorgen in de vroegte startten, die de strijd tot de laatste meter toe heb ben volgehouden. Zeventien zagen hun po gingen om het eindpunt te bereiken, op de laatste dag nog mislukken. In totaal zijn er dus 316 uitvallers geweest, dat is 4Vè pet. van het totaal. De heren van der Kaay en Dinkhuyzen, die de Vierdaagse voor de 25e maal vol brachten, wachtte op de Wedren nog een extra-huldiging. De leider der marsen, majoor b.d. J. N. Breunese, sprak hen zeer waarderend toe en overhandigde hen een fraai insigne. 't Meest opvallende feit Van deze 33ste Vierdaagse is zeker wel geweest de snel heid, waarmede gelopen werd. Acht kilo meter per uur was schering en inslag. Ondubbelzinnig bleek, dat de deelnemers (sters) zich zeer serieus hadden voorbe reid en op dit tempo hadden getraind. Dat de tippelsnelheid afbreuk heeft ge daan aan de traditionele gezelligheid tijdens de marsen staat eveneens vast Slot Vierdaagse 1949 Op de klömpies, klak, klak, klak Loop ik best op rnien gemak Driekusman, driekusman Zonder blaren kom ik an Prijsregeling van sigaren spoedig verwacht Algemeen wordt in de sigarenindustrie verwacht dat de nieuwe prijsregeling voor sigaren spoedig afkomt. DAT de Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der TBC eind 1948 1207 aangesloten ver enigingen telde en 1354 persoonlijke leden. DAT op de jaarvergadering van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden in Utrecht nogmaals geprotesteerd is tegen het uitblijven van de verbetering der so ciale voorzienipgen voor gepensionneer den. DAT de Hilversumse jeugd in één week 11.000 centen wierp in een pas geplaatste 1 cents automaat met toverballen. DAT tijdens een voorstelling van het Circus Mikkenie in Arnhem een veulen werd geboren, onder applaus van het pu bliek er het de naam Arnhem kreeg. DAT Nederlandse en inheemse arbei ders van uit Nederland en Amerika aan gevoerd hout 700 volkswoningen in Su- zullen zetten, waa Heesewijk uit Best opdracht kreeg. DAT te Laren, 80 jaar oud, overleed Paul Nijhoff, leider en eigenaar vai Scheltema en Holkema's Uitg. Mij ii Amsterdam. DAT 28 pet van de Friese veestapel ii het stamboek is geregistreerd. DAT de uit 1779 daterende Vlaardingse visbank in- en uitwendig wordt gerestau reerd, waarna het gebouwtje wordt inge richt als expositieruimte, daar het niet aan zijn oorspronkelijk doel beant woordt. DAT studenten van de „Societas Stu- diosorum Reformatorum" te Rotterdam zelf hard meewerken aan de bouw van soos, welke men binnen enkele maanden hoopt te kunnen betrekken. DAT de CCD in Juni 2747 verdachten bekeurde, van wie er 42 werden ingeslo ten, terwijl in 246 gevallen goederen in beslag werden genomen. DAT de tuchtrechters in Juni ca f 160.000 aan geldstraffen oplegden en on. voorwaardelijk 4 bedrijven sloten en 6 vergunningen introkken. DAT minister Mansholt zitting heeft genomen in het erecomité van de Asser tentoonstelling D.O.E.N (29 Aug.-3 Sept.). DAT het grensgebied van de zgn. Roer- mondse hoek, waarbinnen bijzondere voorschriften gelden voor het houden en oeren van vee, is gewijzigd, om de veesmokkel beter te kunnen tegengaan. DAT minister Spitzen het Eerste Ka merlid J .J. Kramer (Arb.) heeft mede gedeeld, dat bij de begroting 1950 aan de orde komt of de veergelden op de Wester- schelde al of niet weder zullen worden ingevoerd. DAT vanmorgen 60 Ned. padvinders in 3 Dakota's van Aero-Holland van Schip- laar Oslo vertrokken voor de Intern.- Voortrekkers Jamboree, die van 2 tot 10 Aug. te Sjak wordt gehouden. DAT aan de legeroefeningen, welke van 2-4 Aug. op de Veluwe worden gehouden, 6000-7000 man deelnemen en vertegen woordigers van de geallieerde staven aan wezig zullen zijn. DAT te Hilversum, 84 jaar oud, over leed H. Bomas, een vooraanstaand lid der A.R. Partij in Noord-Holland. DAT de Ned. Alg. Bond van Postduiven- houders, welke op 22 Oct. zijn gouden jubileum viert, thans 2L000 leden telt (in 1939: 7600). DAT te Tilburg vier personen werden gearresteerd, die zich aan talrijke inbra- en diefstallen hebben schuldig ge maakt en ook twee helers werden inge- DAT de metaaldraadlampenfabriek Volt te Tilburg gisteren haar 40-j. bestaan vierde en de pres.-comm., ir F. Philips, het personeel mededeelde, dat ze tot het Philips-pensioenfonds kunnen toetreden met handhaving van de bestaande 3 pet premie. DAT het B.G. te Arnhem gisteren zijn laatste zitting hield, in bijna 4 jaar 2000 zaken behandelde en 59 zaken aan de bij zondere strafkamer overlaat. Vooral de „oudjes" waren hier niet best over te spreken. Zo heeft iedere Vier daagse zijn bijzonderheden. Dat het aantal uitvallers zo opmerke lijk gering was, is na de taaie vasthou dendheid van de deelnemers, ook te dan ken aan de zo bij uitstek geschikte wan del-temperatuur, vooral op de laatste twee dagen. ,,'k Heb nog op geen Vierdaagse zulk merakels best weer meegemaakt," zei de 75-jarige heer Ottinga uit Almelo, die met trots een „6" op zijn Vierdaagse kruis bevestigde, ,,'t Was nou een makkie hè?" En de Amsterdamse mevrouw Wansink moest haar hart tegen ons luchten over die „idiote hartelijkheid", die ze op deze Vierdaagse heeft ondervonden. „Als ik alles naar binnen had geslikt wat ze me hebben aangeboden, zou ik nu doodziek naar huis vertrekken", vertelde ze zeer opgewekt. Maar van andere zijde verna men we ook minderprettige 1 dingen. Men had het over afzetters langs de wegen, die o.m. een kwartje vroegen voor een glas karnemelk en over boeren, die hun erf met prikkeldraad hadden afgezet Daarop prijkt een bordje met „Geen drinkwater verkrijgbaar, val ons niet lastig". Kijk, dat zijn dingen, die niet prettig zijn. 's Avonds was er volop plezier in het rijk verlichte Nijmegen. En aan het einde hiervan hebben de duizenden plechtig beloofd, dat ze elkaar bij leven en wel zijn op de 34ste Vierdaagse zullen terug Groente-export naar Duitsland tijdelijk weer gestaakt Wegens uitputting van de beschikbare betalingsmiddelen is de export van groenten naar West-Duitsland van heden af tot nader order weer stopgezet. Van daag was het de laatste dag, waarop fruit op het Juli-contingent van 500.000 dollar kon worden uitgevoerd. Wagon- en autoladingen moeten uiterlijk morgen de Ned.-Duitse grens gepasseerd zijn. Gistermiddag kwam de zware krui ser „Columbus", het Amerikaanse vlaggeschip van admiraal Richard Conolly, in Amsterdam aan voor een kort bezoek aan de hoofdstad. Nu eens niet het ei van Columbus, maar „Columbus" op het IJ K. v. K. voor Duitsland wil uitbreiding handelsverkeer Op herstel van voor-oorlogse situatie aangedrongen In een rede over het Nederlandse han delsverkeer met Duitsland merkte mr H. R. Marius, directeur van het bureau der Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, gisteren in Den Haag op, dat de Nederlandse invoer uit Duitsland in 1948 7 millioen beliep en de uitvoer naar Duitsland 4 millioen tegen resp. 21 millioen ton en 22 millioen ton in 1938. Deze teleurstellende cijfers moeten een ernstig symptoom worden genoemd van de na-oorlogse situatie van ons land, zo wordt gezegd in het verslag der Kamer over 1948. Ter bevordering van het handelsver keer stelt de Kamer voor, hérstel van een vrije deviezen-economie. Op lager niveau beveelt de Kamer aan: afschaf fing der visa voor verkeer in beide rich tingen; ruime beschikbaarstelling van de viezen voor zakenreizen; idem voor Ne derlandse exposanten op Duitse en Duitse exposanten op Nederlandse jaar beurzen; subisidiëring van collectieve in zendingen op Duitse jaarbeurzen; uit breiding van transitohandel door claims op artikelen uit Sterlinggebied of Indo nesië naar Duitsland; hervatting van Ne derlandse investeringen. De Kamer opende nieuwe kantoren in Duitsland, om. te München en Berlijn. In Stockholm viel uren lang 1 mm regen per minuut Uren lang plensde gisteren te Stock holm 1 mm water per minuut uit de hemel. De brandweer moest in de voor stad Bromma voorraden redden uit de overstroomde kelders. De gymnasten uit 15 verschillende landen, die deelnamen aan de „Lingiade", waren genoodzaakt zelf hun modderige pakjes te wassen, omdat de wasserijen handen te kort kwamen. Aardolie-employe's op Waddenzee waren in grote nood Hun amphibievaartuigen dreigden te zinken Over de twee amphdbietanks, die, zo als we gisteren al in een deel van onze edities meldden, in de buurt van Har- lingen in nood verkeerden, wordt nader gemeld, dat het hier om amphibievaar tuigen en niet om tanks ging. Om vijf uur gistermorgen waren de twee kleine amphibievaartuigen, bemand met zeven employé's van de Nederlandse Aardolie Maatschappij te Oldenzaal die op de Waddenzee metingen laat ver richten overboord gezet van het moe derschip de „Tijdgeest". De vaartuigen, ten behoeve van de verschillende •metingen een zeer kostbare apparatuur 'boord hadden en gebruikt worden op ondiepe plaatsen te opereren, ge raakten tegen tien uur in nood, toen, Scherpe critiek op Engelands dollardrooin Reuter seint uit Parijs dat verscheidene hoofden van West-Europese delegaties te Parijs op de bijeenkomst van de organi satie voor de Europese samenwerking in besloten vergadering critiek hebben geoefend op Engelands verzoek om ander half milliard te mogen ontvangen van de West-Europa toe te wijzen Marshall hulp, o.a. de Nederlandse, Zwitserse en Italiaanse afgevaardigden. De laatste ver klaarde na het horen van de Britse ver klaring, dat de toestand ernstig was- Tot nu toe hebben de besprekingen niets opgeleverd. Laatste patiënt Kota Inten had geen pokken Zoals men weet, werd bij de aankomst van, het troepenschip Kota Inten een der opvarenden opgenomen in de quaran taine-inrichting te Rotterdam. Bij lang durige observatie is gebleken, dat dit geen geval van pokken was. zodat men er gistermorgen toe overgegaan is de patiënt te ontslaan. door de grobe golfslag, die was komen opzetten, de vaartuigjes door het over slaande water vol dreigden te lopen. De opvarenden gaven noodseinen, die ge lukkig werden opgemerkt door de „Tijd geest", die om kwart over tien 't douane vaartuig „Stormvogel" in het Blauwe Slenk praaide en de kapitein verzocht via de boordradio de vuurtoren Branda- ris te verzoeken de reddingboot te stu ren. De „Tijdgeest" voer ook naar de in nood verkerende vaartuigen maar moest, door de ondiepte van de Waddenzee ter plaatse, een grote omweg maken. De noodseinen waren ook door anderen op gevangen en de zeven opvarenden wer den uit hun hachelijke positie verlost door de twee vogelwachters Dijker en Stobbe van het vogeleiland Griend, die de mannen aan boord namen van him motorsloep en deze later, omdat hun boot te klein was, overgaven aan de „Stormvogel", die ook de twee vaartuig jes op sleeptouw nam en overbracht naar de „Tijdgeest". Des middags om één uur arriveerde de „Tijdgeest" met de am phibievaartuigen op en de mannen onder het dek in de haven van Harlingen. L. WEERBERICHT Een natte Zondag? Vanavond opklaring; vannaoht weer -toenemende bewolking gevolgd door re gen, het eerst in het Noordwesten, later het Zuidoosten van het land. Morgen de loop van de dag enkele verspreide opklaringen, weinig verandering in tem peratuur. Aanvankelijk afnemende, later matige tot krachtige en langs de Wadden- kust mogelijk harde wind tussen Zuid west en West ZON EN MAAN 31 Juli: Zon op 4.59, onder 20.33. Maan op 12.25, onder 22.48. 1 Aug.: Zon op 5.00, onder 20.31. Maan op 13.53, onder 23.04. 1 Aug. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1