Bij Calais ldom ik op handen en voeten uit een geul WW# LJÜD6CHE COURANT VRIJDAG 29 JULI 1#< Sangatte in rep en roer bij eerste Kanaalvlucht I door John Rozendaal Het wachten op de nieuwe accu's stelt my in de gelegenheid mijn plan, Lathams „concurrent", graaf de Lambert, een bezoek te gaan brengen, te verwezenlijken. Zaterdagmiddag 17 Juli 1909 ben ik, na de lunch, op stap naar Wissant. Langs de zee een wandeling van drie uur. Eerst is het nog uitkijken, want het strand ligt bezaaid met glibberige rotsblokken, waartussen diepe kuilen met water, die omzeild moeten worden. Maar eenmaal achter Kaap Blanc-Nez, wordt het strand goed begaanbaar. Wissant verbluft de bezoeker door zijn by eb enorm breed strand. Even de badplaats in om naar het verblijf van de aviateur te informeren. Ik behoef niet lang te vragen, want aviateurs war« waar zij zich ook nestelden, spoedig overal dat sprak destjjds voor aviateurs 40 jaar geleden nog witte raven, die, n by iedereen bekend waren. De graaf, vanzelf, resideerde in het duurste en beste hotel. Noblesse oblige. Ook de Lambert kende ik van mijn ruim driemaands verblijf te Pau, waar hij met zijn charmante echtgenote en als leerling van Wilbur Wright, bij het diner tot de leden van onze tafelronde behoor de. De Lambert had zich voor hij naar Pau kwam, reeds een naam gemaakt als constructeur van glijboten, met wier bouw hij in 1885 begon. Voorts had hij Op de klippen van Sangatte bespreekt de schrijver van deze artikelen, ir John Rozendaal, zijn plan van vlieg- demonstraties te Berlijn met Latham (r.) en ir Levavasseur (I.). een tyd lang als assistent bij Sir Hiram Maxim, de bekende uitvinder van een machinegeweer, gewerkt, die een ver mogen van meerdere honderdduizenden guldens aan de bouw van een door stoom gedreven reuzenvliegtuig had be- Eteed, zonder dat het met het toestel, welks gewicht met drie man, 270 kg wa ter in reservoir en ketel en stookolie aan boord, 3630 kg bedroeg, ooit tot een vlucht was gekomen. In 1894 had de graaf zich met de Duitse pionier Otto L i 1 i e n t h a 1 in verbinding gesteld en later van hem een glyvlieger gekocht. Bij de thee in de glazen veranda van het hotel komt het gesprek al spoedig op het bezoek dat de graaf kort te voren aan Nederland heeft gebracht en op de vlucht, die hij in de avond van 27 Juni boven de Brabantse heide met jjn Wright-dubbeldekker heeft gemaakt. De eerste vlucht boven Nederlandse bodem. De Lambert dankt mij voor de bemidde ling, die ik by het tot standkomen van de overeenkomst met de suikerfabrikant, de heer Heerma van Voss, heb verleend. Tegen de klippen op! Tout passe, tout casse... De Brabantse Industrieel is reeds lang overleden, zjjn beetwortelsuikerfabriek bestaat niet meer. Het Wrightvliegtuig, dat door zijn gehele conceptie en primitieve construc tie niet voor verdere ontwikkeling vat baar en gevaarlijk labiel was, heeft, qua vliegtuig, de ontplooiing van de vlieg tuigbouw niet richtingwljzend beïnvloed en daarbij dan ook hoegenaamd geen rol méér gespeeld... Toch moest ik dezer dagen wel even tjes glimlachen, dat by de herdenking van die eerste vlucht boven vaderlandse grond op Zaterdag 25 Juni 1.1., het meest gesproken is door mensen van wier acti viteit en belangstelling op vlieggebied ln 1909 weinig of niets te bespeuren viel en die in geen enkel opzicht met het tot stand komen van deze eerste historische vlucht boven ons land ook maar iets uit staande hebben gehad. „Ik neem," zo schreef my op 16 Maart 1909 de heer Heerma van Voss vanuit Leur (N.-B.), „de vrijheid mij tot u te wenden, die zo volkomen van het on derwerp op de hoogte zyt, met het be leefde verzoek my een handje te willen helpen. Ongetwijfeld zult U dit ook wel willen doen uit een nationaal oogpunt, daar het de eerste wedstrijd in Neder land en België zou zijn. Ik heb mij ook in contact gesteld met enige heren ln Antwerpen, maar de indruk die ik kryg is dat men daar nog niet genoeg op de hoogte is, „Het zou mij ontzaglijk verheugen, als ik het met uw hulp eens voor elkaar kon krijgen." Nu, het was voor elkaar gekomen. Alvorens ik de terugweg naar San gatte aanvang, moet ik eerst nog snel de twee nieuwe Wright-toestellen van de graaf zien. Zij staan in een keurige hou ten loods achter het hotel. Die „vogels" bieden voor my niets nieuws, daar ik hun samenstelling om zo te zeggen wel kan dromen. Toch merk Ik, als mijn gastheer de hefboom hanteert waarmede de draagdekken van het toestel „scheluw getrokken", d.w.z. schroefvormig ver wrongen worden, aan kleine uitpuilingen van de stofbekleding, dat er iets aan de hand is. En ja, bij betasting van de vleu gels met belde handen voel ik het. „Ge vulde eendvogel"! De Lambert knikt toestemmend. „Niets verder vertellen! Kapok. Daarop blijf ik in geval -njjn motor onderweg mocht weigeren en ik omlaag moet op zee drijven tot men mij komt oppikken." „U moet er flink de pas in houden op dat u niet door de vloed overvallen wordt," raadt mij de graaf bij het af scheid. Ik schakel mijn hoogste versnel ling in, maar jawel, nog niet halfweg daar had ik de beschering. Vloed aan het Hollandse strand of in het Nauw van Calais is tweeërlei. Het verval is er groot en het water komt snel opzetten. Het wordt voor mij erop of eronder, te weten door de golven gegrepen en door de stroming meegesleurd te worden of op het plateau te komen, hoe dan ook. Daarbij overvalt mij de schemering. De klippen bekijkend ontdek ik een geul die door regenwater in de rotswand moet zijn uitgespoeld. Handelen is de bood schap. Het sissende bruisende water komt nader. Als een salamander klim ik od handen en voeten in de geul omhoog. Nu en dan heb ik geen houvast meer. Het verweerde gesteente brokkelt mij in de handen en onder de voeten weg. „Never say die, as long there is a nil] in the box and a shot in the barrel1" placht Sir Thomas Beecham, Engelands vermaarde pillenfabrikant, te zeggen. Hoe ik naar boven ben gekomen weet ik niet meer, wel dat ik „bloed en terpen tijn" heb gezweet en my niet herinner ooit in mijn leven zo in de rats te heb ben gezeten als in die geul. Dat is wer kelijk niet tegen de klippen op gelogen. Langs de oude kustweg, die boven over het plateau van Boulogne, via Au- dresselles, Audinghen, Escalles naar Ca lais loopt, kom ik 's avonds laat in San gatte terug. II va partir Maandag, 19 Juli 1909: Het geloei van een stoomsirene doet mij uit diepe slaap ming aan zee, die door niets verraadt, ït er een grote gebeurtenis op til is. Maar in het Oosten, landinwaarts, be licht de zon een schouwspel van buiten gewone bedrijvigheid. Daar lopen hon derden mensen geagiteerd heen en weer. Het is twintig minuten over zes als ik bij de tent kom en de eendekker door de mecaniciens juist jiaar buiten wordt ge bracht. Na het toestel enige honderden meters over de kustweg te hebben gerold, wordt de „Antoinette" het veld opge duwd, waar Latham zal starten. Nu wor den de tanks met benzine en olie gevuld en dan klimt onze aviateur, gehuld in een regenjas en een geruite pet op hei hoofd in zijn toestel. Fluks druk ik hem nog de hand. Het „bonne chance", dat mij op de tong ligt, houd ik maar voor me. Bij jagers en aviateurs moet men daar niet mee aankomen. Kanonschoten Latham zal eerst een stuk het veld op taxiën, om dan, tegen de wind in, zijn aanloop te nemen. Daar ik er de voor keur aan geef het schouwspel, dat nu zal volgen, in alle rust op het verlaten strand in my op te nemen, haast ik mij om langs een steil pad, dat achter de tunnelgebouwen naar beneden leidt, op het strand te komen. Daar wórdt mijn aandacht door een torpedojager getrok ken, die onopgemerkt, als een „Deus ex machina" ten tonele is verschenen. Het schip stopt en legt zich met stuurboord naar de klippen. Er verstrijken enkele minuten. Plotseling flikkert een vuur straal uit het op het achterdek opge stelde kanon op. Dof rolt de donder over het water. Honderdvoudig kaatsen de klippen met hun kloven en spleten de echo terug. Twee verdere schoten vol gen. Hele kolonies opgeschrikte zee vogels fladderen uit hun schuilplaatsen op en zoeken ijlings een goed heenko men. Dan wordt het weer stil op het strand. Boven op het dak van een der tunnel gebouwen ontwaar ik een matroos, die vlagsignalen geeft. De jager wendt de steven naar het Noordwesten, waar ik voorheen, boven op de klippen, door mijn kijker in het verschiet wazige witte vlek ken, de krijtrotsen van Dover, kon zien. Motorgeknetter... en eensklaps ver schijnt hoog boven de klippen de prach tige vogel, door Latham bestuurd, aan de morgenhemel! De zon doorlicht de dunne ballonzyde van zyn slanke vleu gels en duidelijk kan men de verschil lende delen, waaruit zij zijn samenge steld, onderscheiden. De „Harpon", dit is de naam van de Franse jager, stoot machtige zwarte rookwolken uit en laat de stoomfluit spelen. Het is als wilde hij instemmen met het gejubel der toeschouwers, die daar boven naar de rand van het plateau gesneld komen. Het is precies negen mi nuten voor zeven als de Antoinette-een- dekker majestueus, zonder te schomme len, over de strandlijn trekt. Hoog spuit het schuim aan de boeg van de „Harpon", die onder volle kracht het ruime sop kiest, om Latham zo nodig hulp en bij stand te verlenen. En terwijl ik daar in gedachten ver zonken de wondervogel nastaar met de eerste mens aan boord, die het aandurft het vasteland te verlaten en boven zee te gaan en mij de emotie pakt, dat ik van deze daad van wereldhistorische be- Hoog boven de 80 meter hoge „falaises", de steile klippen van Sangatte aan het Nauw van Calais, nam Latham op 19 Juli 1909 zyn eerste kanaalvlucht. wakker schrikken. Het gaat los! en ja- in het kleine logement waar ik een onderdak heb kunnen vinden het „Hotel des Bains" was propvol is meteen de duivel los. Kamerdeuren slaan open en dicht. II va partir! Dé- pêchez-vous! roepen waard en waardin.... partir! II va partir! roepen de door de dorpsstraat hollende mensen. Vlug schiet ik in de kleren en ben enkele mi nuten later tussen de mannen, vrouwen kinderen en voertuigen, die zich in de richting van Kaap Blanc-Nez voortspoe den. Buiten het dorp verlaat ik de hoofd- eg en sla het pad in, dat onmiddellijk langs de rand van de klippen naar de tunnelgebouwen loopt. Tachtig meter onder mij, op het strand, aan de voet de falaises is alles stil. Enkel een oude visser wroet naarstig in het natte zand naar wormen, lokaas voor de vangst van zeetongen. Rechts van my dat steeds veranderende watervlak, door fris briesje licht gerimpeld. In het Westen dryven aan de horizon lange rookzwaden, door de morgenwind uit eengerafeld. Daar moet het vaartuig waarvan de sirene het hele dorp in en roer heeft gebracht. In het Noordwesten schuift van achter een landtong de blauwgrijze silhouet van een sleepboot naar voren. Een ochtendstem- tekenis getuige zijn mag, legt zich een hand op mijn schouder. Mij omwendend, blik ik in het verweerde gelaat van een oude zeebonk de naar lokaas zoekende visser van voorheen. Zijn ogen kijken mij vorsend aan en terwijl hij met bevende hand naar de sprookjesvogel, die daar onder de blauwe hemel zeewaarts trekt, wijst, komt het stotend over zijn lippen: „Dites done, est-ce bien vrai qu'il y a un hommel dedans?" Nooit zal ik de aanblik vergeten van dat oude vadertje, dat zich daar in wel haast kinderlijke twijfel tot mij richtte ten einde zich zekerheid te verschaffen, om te kunnen geloven. De rest van deze eerste poging, op vleugels naar Engeland over te steken, is gauw verteld en volgt de volgende maal. Wel kan ik alvast melden, dat Latham in het water terecht kwam, zo als nevenstaande foto laat zien. Zie voor het eerste artikel ons blad van 23 Juli jJL). Ned. gezagvoerder moet in Toronto terechtstaan Wegens het lozen van stookolie Kapitein J. W. v. d. Boogaart, gezag voerder van de „Prins Willem van Oranje", uit Rotterdam, is in Toronto (Canada) gedagvaard, verdacht van lozen van gebruikte olie in de haven van die stad op 9 Juli j.l. Veertien dagen geleden is een 21 jarig meisje in de haven verdronken en men is van oordeel, dat de zware olie, die toen op het water dreef, haar de neusgaten verstopte en tot haar dood heeft bijgedra gen. Twee weken lang zijn politie en ha venautoriteiten bezig geweest de herkomst van de olie in het water na te gaan. De verdenking bleef rusten op de „Prins Willem van Oranje". HET 100.000STE RADIO-TELEFOON GESPREK. De PTT verwacht a.s. Zaterdag om elf uur in het kantoor Spuistraat te Am sterdam, het 100.000ste na-oorlogse radio telefoongesprek in Nederland. Weer twee Roermond slachtoffers gevonden A.P. meldt uit Rome, dat nabij Bari opnieuw twee slachtoffers van de „Roer mond" uit het wrak van de verongelukte machines gehaald zijn. Eén der lichamen zou geïdentificeerd zijn, als dat van de eerste boordwerktuigkundige, D. M. Grandia. Ook het tweede lichaam zou dat van een lid der bemanning zijn. Zeven slachtoffers zijn nog niet gevonden. Tal van actuele zaken in de Raad van Katwijk Een woord van afscheid tot de leden, die in September niet terugkeren bate oplevert van Wht zeg je? O, ja, ja, de Vierd&dgse! Nee, da&r zyn Ben je t nou, of ben je 't niet? In Naaldwijk gebeuren wonderlijke dingendoor een tweeling Niemand kan de postboden uit elkaar houden (Van een onzer verslaggevers) In Naaldwyk gebeuren wonderlijke dingen. Als u 's middags, zo tegen een uur of vier door het dorp gaat, zult u er op het dorpsplein de postbode aantreffen. En het mag ongelofelijk klinken, maar op hetzelfde ogenblik wordt dezelfde postbode een heel eind verder, by een woning in de polder gesignaleerd. Hoe kan dat? Wel, de oplossing is zo simpel mogelijk: er zijn twee postboden, die zovéél op elkaar lijken, dat zelfs de beide echtgenoten wel eens moeite heb ben om ze uit elkaar te houden. Het zijn Jan en Janus van Holstein, een tweeling. Twee postboden, die beiden op 1 Augus tus hun 30-jarig jubileum bij de Pos terijen vieren. Twee mannen, die als druppels water op elkaar lijken. Niemand in Naaldwijk durft te zeggen: ha. Jan, of hé Janus. Want men loopt het risic keerd te raden. Daarom groeten de ten maar met een: „ha, Janus-Jan! Dat zyn twee vliegen in één klap goed bedoeld, nietwaar? Natuurlijk heeft het feit, dat ze eikaars dubbelganger zijn, wel eens aanleiding gegeven tot heel vreemde situaties. Dat begon met de verkering. Bets Kwant ging, toen ze Jan van Holstein leerde ken. nen, er prat op dat zij nimmer haai Jan met Janus zou verwisselen. Haar ge heim was, dat Jan „Bets" zei en Janus „juffrouw Kwant". Maar Jan en Janus zijn twee olijke lieden en ze hebben eens afgesproken, om allebei „juffrouw" te zeggen. Toen hield het geheim van Bets Kwant even op, want ze is er prompt in gevlogen. Daar lacht ze nu nog smakelijk om. Zelf durft ze nooit met zekerheid te beweren, of ze niet eens met de verkeerde Van Holstein een ommetje heeft gemaakt. En dat is zo altijd een puzzle geweest. Jan en Janus hebben precies dezelfde manieren. Hun stem is even zwaar en als Janus bij de bakker in de Koningstraat z'n bestelling doet, moet hij zich uit het hoofd praten, dat hij in de etalage het gezicht van z'n broer ziet. Als 'n tweeën zijn gefotografeerd zonder at ze het wisten, kunnen ze slechts met Gezagvoerder v. d. Vaart ter aarde besteld Vier K.L.M.-piloten hebben gistermiddag in de aula van Velsen's crematorium de erewacht betrokken bij de baar, waarop de urn met de as van de bij Bombay omgekomen gezagvoerder van de „Fra- neker" A. M. van der Vaart, rustte. Ge zagvoerder A. Viruly herdacht in een gevoelvolle rede zijn omgekomen collega. „Wanneer wij terugdenken aan gezag voerder Van der vaart zal dit op een zeer bijzondere wijze zyn, omdat hij stond tussen de oudste groep van ge zagvoerders en de grotere groep jon geren, die nog vele millioenen kilome ters voor zich weten". De heer Viruly wist de beste eigenschappen van beide groepen in gezagvoerder Van der Voort verenigd. 27 maal heeft hij lyn BataviaAmsterdam gevlogen, v van 12 maal als gezagvoerder, sterke figuur met een opmerkelijk antwoordelijkheidsgevoel". is zo vaak gezegd, dat de toekomst de KLM veilig zou zyn wannec slechts genoeg mensen als Van der Vaart de stuurknuppel zouden zitten, aldus de heer Viruly. Voor hem staat het vast, dat zelfs de grootste toewijding en de uiterste bekwaamheid, die een mens kan opbrengen, moesten zwichten voor de overmacht der elementen, die de Frane- ker ten val bracht. Een familielid gaf te verzekering, dat de grote belangstelling, die van vele kanten by dit verlies werd getoond, on getwijfeld een steun is gebleken in de afgelopen 14 dagen. Melodieën uit de vijfde symphonle van Schubert begeleidden het uitdragen van de baar, die werd gedragen naar de groeve in de Kennemerduinen, waar de aan de schoot der aarde werd toe vertrouwd, achter het graf van Antoni Fokker. STEEK ES OP, PARDON. STEEKT ES OP! In de eerste vijf maanden van dit jaar voerde Nederland 2.710.000 sigaren naai België uit. België leverde 3.878.000 siga ren aan Nederland. Beide leveranties hadden een zelfde waarde van 6 millioen francs. België voerde 150 ton Neder landse rooktabak in, tegen 6 ton vóór de oorlog. Dat vindt „De Gazet Antwerpen" een ernstige bedreiging de Belgische tabaksindustrie. veel moeite uitmaken wie van de twee nu Janus is en wie Jan. Er is een dame op Naaldwijk, die, na een heel lange tijd in het dorp gewoond te hebben, eerst de zer dagen tot de ontdekking kwam, en dat nog door een foto, waarop beide postboden stonden dat er twee Van Holsteins zijn. Vaak begroeten de kinde ren hun oom met „Dag pappa" en als de verwarring zelfs doordringt tot het kin deroog, moet de gelijkenis toch wel spre kend zijn! Het grijs worden van het haar en het dun worden ervan heeft bij de broers gelijke tred gehoudeh. Ook al geen middel, om ze te onderscheiden, dus. Jan en Janus hebben natuurlijk hun kennis sen, maar het is een onderlinge afspraak, dat zij hun wederzijdse vrienden met een zelfde hartelijkheid teruggroeten. Dat voorkomt voor beiden verwijten als: „Wou je me soms niet zien?" Er zijn méér van die afspraken. Jan krijgt wel eens een sigaar, die aan Janus is beloofd, maar die komt heus wel bij de goede man terecht. Want de broers hebben er zelf het meeste plezier in. dat ze zo op elkaar gelijken. Er is zo nog een hele lijst op te noemen van voorvallen, die het gevolg zijn van hun tweelingschap. En die komen zo al hun hele leven voor. Ze zijn hoe kan het ook anders erg aan elkaar gehecht, deze Van Holsteins. En dat is door hun gemeenschappelijke loopbaan nog verste vigd. Zie je Jan, dan zie je Janus. Dat laatste kan men zonder bezwaar in de dubbele betekenis van het woord opvat ten! Gisteravond was de gemeenteraad van Katwijk in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de burgemees ter. Afwezig waren de heren J. van Rijn. an der Luyt en W. E. Hueting. de ingekomen stukken was een adres van een aantal badgasten over de huidige strandverordeningen. De burge meester merkte op, dat gedurende dit en, geen veranderingen kunnen worden aangebracht. Na het seizoen z< de kwestie nog nader worden bezien. De vergadering werd een ogenblik ge schorst. Tijdens deze schorsing werden de geloofsbrieven van de nieuw-benoem- de raadsleden onderzocht. Na heropening bracht de heer A. Wassenaar verslag uit. Hij adviseerde allen toe te laten. Voortgegaan werd met een voorstel tot verkoop van grond aan D. J. Lucas. Dit betreft een gedeelte van de gronden, waarop de fa- Bouw- en Exploitatiemaat schappij „Zeebad Katwijk" aan de Noord boulevard, tussen de Kon. Wilhelmina- straat en het Waaigat, bezig is eer 8-tal herenhuizen te bouwen. In totaal zijn 388 m2 te verkopen tegen f25 m2. Het restant van de bouwgrond rijkseigendom. De raad ging accoord met deze verkoop, na een enkele opmerking van de heer Scheerens. Ten behoeve van de bouw van de 126 montagewoningen te Katwijk Rijn wil de de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een lening verstrekken van f 1.502.587, tegen 3Vi pet met een looptijd va jaren. Ook tegen dit voorstel bestonden geen bezwaren- Vermakeiykhedenbelasting. De verordening op de heffing van belasting op toneelvertoningen en dere vermakelijkheden, behoefde enige veranderingen. Allereerst stelden F W. voor, de belasting op bioscoopvoor stellingen te verlagen tot het oude per centage, nl. 20 pet., dit met het oog op het feit, dat het bioscoopbedrijf van de heer Kornet ernstig wordt geschaad. Deze exploitant heeft zijn prijzen ni verhoogd, het bezoek daalt bovendien. Verder stelden B. en W. voor, bij die vermakelijkheden, die uitsluitend godsdienstig karakter dragen (zoals de orgelbespelingen in de Nieuwe Kerk) of die ten behoeve van het onderwijs den gegeven (bazars) de belasting terug te geven. Voorts wilden B- en W. uit sluitend die toegangsbewijzen in gebruik stellen, die door de gemeente verstrekt worden. Een zeer uitgebreide discussie ontstond, waaraan door alle raadsleden werd deel genomen, behoudens de heer Van den Marei. Breedvoerig werd besproken, welke avonden nu eigenlijk in aan king komen voor het teruggeven va belastingen. Van de zijde van B. e: werd betoogd, dat alleen die vertonin gen vrij van belasting zijn, welke uit sluitend op hui^eigen gebied blijven,' met de bedoeling' het doel van de ver eniging of instelling te steunen, zonder dat geldelijke winst het streven is. Enkele instellingen worden in de ver ordening genoemd, zoals drankbestrij ding en dierenbescherming. Mr J. var der Plas stelde voor, hier nog tussen te voegen: Oranjeverenigingen. Dit voorstel werd met 5 stemmen tegen verworpen. De bioscoop kreeg tenslotte de vermin- Het brandweer-materieel en het ge meentelijk wagenpark zijn onderge bracht in de garage van de heer Den Hol lander. De eigenaar had thans de huur opgezegd, omdat hij de garage voor zijn eigen bedrijf nodig heeft. In verband hiermee stelden B. en W. voor met spoed te gaan tot het beramen van plan voor het bouwen van een garage. Een terrein, liggende tussen de Stenge- linstraat en de Remisestraat, langs de trambaan en groot 265 m2., eigenaar de heer W. Guyt en 92 m2, eigenaar de heer A. Parlevliet, kan worden aangekocht. Zonder enig commentaar passeert dit voorstel de hamer. Aan de Noord-Boulevard liggen nog drie onbebouwde terreinen, eigenaren de heer P. E. R. Trousselot (1345 m2) en mej. Broeksmit (303 en 244 m2\ welke terreinen dus nog niet in het bezit van de gemeente zijn. B. en W. stelden voor, deze nu aan te kopen. De koopsom is f44565. Van 16 Juli 1944 af wenst de heer Trousselot rentevergoeding. Op voorstel van de heer Scheerens werd dit 1 Aug., Dit zyn ze dan: Jan en Janus van Holstein, de tweeling-postboden van Naald wijk. Ziet U verschil? Wij niet. En zelfs de beide echtgenoten zitten wel eens met de handen in het haar over de vraag, of ze nu man of zwager aan zien komen Drama te Londen Te Londen is Dinsdag Elizabeth Klas sen, een knap Duits dienstmeisje ver moord op een divan in haar flat te Hammersmith gevonden. Naast de divan lag een stervende 27- jarige Pool. Aanvankelijk dacht men aan moord 3 zelfmoord, doch de aanwijzingen gaan de richting van een politieke moord. JUNI: ZWARTE BRANDMAAND. In Juni woedden er in ons land bran den die een directe schade van f 2-762.440 •eroorzaakten. Er waren 32 branden met en schade boven de f20.000. Tien hier- an waren boerderijen. Twee personen verloren bij een brand het leven en 22 werden gewond. Niet al te snel met uw Solex, er zijn ook nog fietsers De A.N.W.B. vroeg de minister van Verkeer een maximum snelheid van 20 km p.u. te bepalen voor fietsen met hulpmotoren op fietspaden, en vast te stellen, dat dergelijke fietsen alleen mo gen inhalen als de ruimte het toelaat Moordenaar legde bekentenis af Op 6 April j.l. is te Oostzaan (Amster dam-N.) de gunstig bekend staande 2( jarige vrouw Francisca Arlen, moeder van een kindje van 3 jaar, met 36 mes steken vermoord in haar woning ge vonden. Thans heeft haar vroegere man, P. J. van de Broeke, tegen wie reeds eerder verdenkingen rezen, een bekentenis af gelegd. Er zal een onderzoek naar zijn geest vermogens worden ingesteld. „Handen af" van Churchill in hadpak! Een aantal fotografen, die Churchill al zwemmend poogden te fotograferen, werden dóór de politie verdreven. Churchill vertoeft, zoals men weet, met vacantie in Gardone aan het Garda-meer en had hij zelf de hulp der politie inge roepen. Bij een weekblad te Milaan werd een aantal foto's in beslag genomen Churchill wil blijkbaar niet in badpak gezien worden! de gemeente. Dc nieuwe begraafplaats. Reeds in 1947 werd besloten, een be- jraafplaats aan te leggen ten Zuiden van de Parkiaan, tegenover de Ouwehand- straat. Een gedeelte van deze begraaf plaats zal bijzondere begraafplaats wor de Ned. Herv. Gemeente. De begroting van de kosten, voor zover die gemeentebestuur betreffen, i* f52976,64, als volgt verdeeld: aanleg f24.074,40, paden en hek f21.283,54, en bijbehorende werken f7.518,70. N.a.v. enkele vragen van mr J. van der Plas ontwikkelde zich een discussie over de bouw van een lijkenhuuje en het geza menlijk dragen der bouwkosten. Verder vond deze kwestie geen discussie. Door de uitbreiding van het leerlingen aantal van de Geref. school aan de Sluis- weg moeten lokaliteiten worden gehuurd. n.1. het gebouw Irene en in de Herv. School aan de Voorstraat. Op grond van art. 72 L.O.-wet 1920 stelden B. en W. voor deze lokaliteiten voor rekening van de gemeente beschikbaar te stellen. De Chr. Opleidingsschool vroeg om dezelfde reden eveneens medewerking, om een lokaal in de Herv. school te huren. Tenslotte vroeg de Geref. school gel den om leer- en hulpmiddelen aan te schaffen. Geen der raadsleden had be- Het rijkspersoneel krijgt een vacantie- toelage. In de vergadering van 9 Juni werd besloten dit ook t*» doen voor het gemeentepersoneel. Voorgesteld werd nu een gratificatie te verlenen van 2 pet. van de jaarwedde, met een maximum van f50, voor hen die minder dan f4380 per jaar verdienen. Daarna kwam in behandeling een prae- advies ten aanzien van de salariëring van de directeuren van gemeentewerken en van de gemeentebedrijven. De bezoldi gingen van deze functionarissen is, ge zien de salarissen van collega's in andere plaatsen, te laag. en voorts dient in de sa larissen tot uitdrukking te komen de extra werkzaamheden, die deze heren als gevolg van de oorlogsomstandigheden moeten verrichten. In de vergadering van 16 December 1948 besloot de raad, de be zoldiging te bepalen op f6100 tot f7100, en bovendien f600 persoonlijke toelage. De minister wilde van die f 600 nu f 300 maken. Dit praeadvies vond volledige steun. Het uitdiepen van de Grote of Valken- burgse Watering is ook in 't belang van de Katwijkse tuinders. B. en W. stelden nu voor. een bijdrage van f 594 te verle nen aan „Rijnland" om dit werk uitge voerd te krijgen. De totale onkosten zijn f5000. In de vergadering van 28 April werd »n crediet van f1000 toegestaan voor verbeteringen van woningen. Dit bedrag opgebruikt. Een overzicht werd nu verstrekt betreffende de gevallen, waar- het nodig was geweest. Daar reeds aanvragen waren gedaan, werd een verhoging van het crediet aangevraagd f2000. Deze kwestie heeft in een vroegere zitting veel stof doen opwaaien. Mr J. van der Plas onderschreef thans zijn toen geuite bezwaren nogmaals sterk op principiële gronden. Spr. noemde het zuiver willekeur. Met zijn stem tegen werd het voorstel aan genomen. Het bestuur van de ambachtsschool is bezig, het nieuwe gebouw in orde te bren gen. Daar de Koninklijke goedkeuring op zich laat wachten, kon op nor- wyze nog niet om geld worden aan geklopt. Daarom vroeg het bestuur om tijdelijk crediet van ƒ150.000 om de verbouw en de inrichting van de gebou- voortgang te kunnen doen hebben. Zonder bezwaar aangenomen, evenals een wijziging van de gemeentebegroting 1949. Georganiseerd overleg. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel tot vaststelling van een verorde ning betreffende het georganiseerd over- ambtenaren- en werkliedenzaken, zomede tot wijziging van het ambtenaren reglement en het werkliedenregleraent. De heer C. van der Plas (C.-H.) sprak zijn blijdschap over uit, dat een lang ïkoesterde wens in vervulling is gegaan. Öok de heren mr J. van der Plas (A.-R.), B. Vooys (C.-H.) en W. Scheerens (Arb.) ■geven uiting aan die blijdschap. De heer C. van der Plas had echter ook enkele bezwaren. Allereerst keerde hij zich tegen art. 2, waarin gesproken wordt uitzonderingsgevallen. Een amende ment van hem, waarin gevraagd wordt gedeelte van dit artikel te schrappen, werd verworpen. Ernstiger was sprekers bezwaar tegen art. 9. Na enige discussie kwam een diepgaand principieel verschil van mening tussen W. en verschillende raadsleden naar 1. Het betrof een artikel, handelende afzonderlijk overleg. De heer C. van der Plas wilde een georganiseerd overleg groot verband, een innig samengaan in het overleg tussen de verschillende orga nisaties. B. en W. wilden overleg met de afzonderlijke organisaties. Na de discussie werd door de heer C. in der Plas een amendement ingediend n artikel 9 te doen vervallen. In stem ming gebracht werd het amendement aangenomen met 3 stemmen tegen (G. A. Ouwerling, D. van den Marei en H. P. Bloot). Het voorstel werd verder aan genomen. Een voorstel tot wijziging van het ambtenarenreglement en het werklieden reglement met betrekking tot de vergoe ding voor overwerk werd gevolgd door voorstel tot wijziging van de veror dening op de gasprys. Met beide voor stellen ging de raad accoord. Een schil derij, voorstellende „Het Konijnshol", door mevr. M. L. H. Eerdbeek-Claasen en geschonken aan de gemeente door dr mr J. W. Verburgt, oud-archivaris van Lei den, werd dankbaar aanvaard. Rondvraag. De rondvraag bracht nog allerlei zaken lar voren. De heer D. van den Marei (S.GP.) maakte in een breed betoog be tegen de kermisvermakelijkheden op de boulevard. In een volgende verga dering zal worden geantwoord. De heer N. J. van Duyvenbode wees op de on houdbare toestand wegens de drukte op het kampeerterrein. De heer B. Vooy» vroeg soepelheid in de toepassing van de strandverordeningen, hetgeen werd toe gezegd. De heer W. Scheerens drong aan op spoedige bekendmaking van de ver deling der bijna gereedzijnde huizen. De heer C. van Beelen informeerde naar de bestrating in de Rijnstraat, en de heer A. Wassenaar naar de verlichting op de Valkenburgse weg. Tenslotte nam de voorzitter het woord, n de raadsleden toe te spreken ln ver- md met het einde van de zittings periode. Er zijn grote belangen bespro ken, aldus spreker. Het zal niemand ver grote meningsver schillen te voorschijn kwamen. De wijze, waarop deze werden besproken, heeft spr. echter getroffen. Onder uw leiding, aldus spr., zyn grote werken begonnen. We hopen, zo besloot de burgemeester, -at ze tot een oplossing zullen komen, lp 't bijzonder het havenplan!

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3