Jlicuwr geütsrije (tfimranl Accoord bereikt (op papier!) over het staken van het vuren Wist U VRIJDAG 29 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIÊN0.18 per mlllmeter (Bij contract belangrijke korting). (Dertigste jaargang No 7877 DIRECTIE: F. DIE MER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantuastfcfi (s cjfjeblmn tnyo bert lo tcgljenspocf Ben je 't nou of ben je 't niet Zie pag. 3 Werd te Djokja gesloten en in Batavia door dr v. Roijen bekend gemaakt Aneta- en A.P.-berichten uit Batavia melden ons, dat het accoord tot staking van het vuren te Djokja is tot stand gekomen. Aneta seint, dat dr Van Roijen heden te Batavia aankwam en op het vliegveld de volgende gemeenschappe lijke verklaring van de Nederlandse en republikeinse delegatie heeft bekend gemaakt: „Bij de sluiting van hun informele zitting te Djokja op 29 Juli hebben de voorzitters van de Nederlandse en republikeinse delegaties bekend gemaakt, dat de besprekingen over de staking van de vijandelijkheden, welke op 25 Juli begonnen en waaraan de Unci heeft deelgenomen, op bevredigende wijze be sloten zijn. Een spoedige bekendmaking van de resultaten dezer besprekingen en de daarop volgende staking van de vijandelijkheden kan verwacht worden." Hatta, de sultan van Djokja, en Sjahrir kwamen met het toestel, van de Unci aan dr Van Roijen, de leden van de Neder landse en republikeinse delegaties er kolonel Djatikoesoemo van de republi keinse generale staf reisden mede. Dr Van Roijen deelde mede, te wachten, dat hij volgende week uit Indo nesië zou kunnen vertrekken. Sultan Hamid II kwam reeds eerder ln Batavia aan en denkt na het tweede deel der Indonesische conferentie onmid dellijk naar Nederland te reizen. Zondagmorgen zal dit tweede deel opend worden in het vroegere Volks raadsgebouw, nu het gebouw van Fede raal Indonesië. (Men houde dit in het oog: te coord tot staking van het vur( nog geen bevel tot staking van vuren. Een bevel tot staking van vuren is nog geen staking van vuren. Pas als er geen soldaten i Republikeins protest tegen Fox-contract „Vrijheidshelden" maakten goede sier in Amerika Aneta seint uit New York, dat John R. Andu, oprichter en voormalig president van de Indonesian League of America, tezamen met Odie Rothie, zijn opvolger als president, een verklaring hebben uit gegeven naar aanleiding van de terug roeping van Palar en Soemitro uit New York naar Djokja, om het Indonesische volk te waarschuwen tegen het Fox-con tract, waarbij Fox en zijn vrienden voor 15 jaren een handelsmonopolie krijgen. Een deel van de millioen dollar, die Fox voorschoot, werd verkwist aan persoon lijke luxe, dure appartementen, een villa In Westibury (Long Island) voor Soemi tro, drie grote kantoren en verscheidene auto's in het begin der campagne. De kantoren werden bezet door Amerikaan se secretarissen, en de Indonesiërs, die daar verschenen, werden koel ontvangen en nooit konden zij hun vertegenwoordi gers persoonlijk spreken. Thans poogt men het contract met Fox aan de V.S. van Indonesië op te dringen en het volk de in Amerika gemaakte schulden te laten dragen. Andu en Rothie zijn bereid de Repoe- blik Indonesia Serikat te steunen, doch Zij protesteren tegen de plannen om dit met het Fox-contract te belasten. j Sjahrir en Boediardjo naar Djokja I Aneta seint uit Djokja, dat gistermor gen Sjahrir en Boediardjo naar Djokja 2ijn vertrokken, en aldaar zijn aange komen, met het doel de vraagstukken der Ronde Tafel-conferentie te bespreken. Ook op 7 en 14 Augustus autorijden Volgens de K.N.A.C. zal het Zondags rijverbod ook voor de Zondagen 7 en 14 Augustus worden opgeheven- Zoals bekend- is reeds eerder ontheffing van dit verbod verleend- voor de Zondagen 81 Juli en 28 Augustus. j Het totaal aan-tal rij-Zondagem is hier- I mede verhoogd tot zes. Prins Bernhard niet gelukkig op Londens concours Prins Bernhard maakte gisteren te Londen op zijn paard „Véronique" 24 fouten tijdens het springconcours voor ruiters, die nog geen eerste of tweede prijs hadden gewonnen. Winnaar werd de Fransman Boulangeat, die evenals de heer M. van Loon uit Tilburg foutloos reed. Brand gesticht om inwoning te voorkomen Een inwoner van Heerlen is door de politie gearresteerd, omdat hij thans eerst is gebleken in 1947 met opzet brand heeft gesticht in zijn buis te voorkomen, dat mensen, die hij bij zich moest laten inwonen, bij hem trekken. sneuvelen of worden ontvoerd, pas als het werkelijk rustig is in Indonesië niet alleen in de berichten, die uit Indo nesië komen, dan pas is het vuren staakt. Red.) Gratis kaaseten in Gouda Wanneer een binnen- of buitenlandse toerist op Donderdagmorgen Gouda be zoekt, zal hij in 'het historische Waag gebouw op de Markt getracteerd worden op Goudse kaas, niettegenstaande dit pro duct nog op de bon is. Ook -kan men er gratis een film' over het kaasmaken gaan zien. Voorts kunnen buitenlanders een Goudse kaas bestellen als ze in hun eigen valuta betalen. Binnen 14 dagen goedkopere In verband met de geringe export op het ogenblik, zal de eierprijs binnen 14 dagen aanzienlijk zakken. Deze verwach. ting werd uitgesproken door ir J- G Tukker, inspecteur van de landbouw, op een vergadering van pluimveehouders Apeldoorn. „De hoop van de Engelse luchtvaart" wordt dit verkeersvliegtuig met straal aandrijving genoemd. De „Komeet" kan 86 personen vervoeren en bereikt een max. snelheid van 800 km. p. uur En hier is de „Komeet" in de lucht. Bij het streven naar steeds grotere snelheden Nederlands Marshalldollars in gevaar Dr Hirschfeld gaat er te Pa voor vechten De grote gretigheid waarmee Engeland zijn aanvragen om Marshall-hulp plotse ling tot anderhalf millioen dollar heeft verhoogd, wekt natuurlijk bij de andere Europese Marshall-landen opschudding. Wij vernemen, dat dr Hirschfeld in band met de nieuwe aanvragen van geland „met boksijzers gewapend" Parijs vertrokken is om eens een hartig woordje mee te spreken. Het zal daar vechten worden vooi derlands belang, want men moet zich geen illusies maken: Nederland loopt bij deze nieuwe plannen het grootste gevaar. Mij vergete niet dat de Amerikaanse Senaat reeds besloten had de Marshall hulp met 10 procent te besnoeien, besluit moge dan door andere oorzaken even van de baan zijn, doch er is grote kans, dat het opnieuw tot stand komt. Eist Engeland nu van dit besnoeide bedrag de grootste hap, dan is het duide lijk, dat andere landen ten behoeve Engeland offers zullen moeten brengen. Van Italië zal men niet veel durven nemen, want daar dreigt het comm tische gevaar. Van Frankrijk zal om dezelfde redenen niet veel durven vragen. Van West-Duitsland evenmin, var Oostenrijk dito. Dan is er Nederland, dat zo voorbeel dig met de Marshall-hulp heeft gewoe kerd, toonbeeld van vlijt en herstel. De Amerikaanse bezoekers hebben eenstem mig de lof van dit kleine land bezongen, dat helaas juist door zijn netheid en vlijt niet zo'n noodlijdende indruk maakt als de andere. Tenslotte is er België, dat niet zo behoefte heeft aan dollars. Maar de België te geven Marshall-dollars komen adere landen ten goede, ook Nederland. Als van België dollars worden geschrapt, lijdt Nederland er onder en ook de Be nelux krijgt een deuk. Nederland behoort dus tot de kleinerf landen, die in het bijzonder en in dubbel opzicht door Engelands grote dollarbe hoeften worden bedreigd en het zal hard moeten vechten om zich niet te laten du- Zullen Marshall-dollars wegblijven Amerikaanse Senaat nog niet tot een besluit gereed. Reuter meldt dat volgens ambtenaren van de E.C.A. te Washington de koopmachtigingen waarschijnlijk giste ren te middernacht zouden worden ge staakt,, nu de senaat de E.CA.-b'egroting 1949/50 nog niet heeft goedgekeurd. Men denkt niet dat de Senaat voor Zondag tot een besluit zal komen. De bekende Amerikaanse staatsman Bernard M. Baruoh verklaarde volgens Usis bij zijn terugkeer uit Europa, dat dit werelddeel zich zelf eens wat moet helpen. Het plan-Marshall was doeltreffend gebleken als het had kunnen zijn. West-Europa moest zijn geldstelsels onderling met elkaar in aanpassing brengen en het moet een e onderlinge handel mogelijk ma ken. Engeland moet bevrijd worden van schuldenlast van 14 milliard dollor, die het in al zijn doen en laten belem mert. Deze schuld moet geanunuleerd worden. Voor een depressie in Amerika Baruch niet bang, hij wilde dat dit land alle niet aan bedref onderhevige grondstoffen op de wereld opkocht, dat zijns inziens heel wat beter zijn dan dollars uitlenen. hield ds P. Meerburg, Ned. Herv. pred. t© Maastricht het maar by een gewone kano. Hij peddelde er mèt de journalist Jan van der Lin den het Kanaal over naar Engeland 1 zouden Dr J. P. Fockema Andreae, oud-C. der K. overleden Op 69-jarige leeftijd is te Utrecht ©verleden dr Joachimus Pieter Fockema j Andreae, oud Commissaris der Koningin I in de provincie Groningen en oud-bur gemeester van Utrecht. De overledene is in Leiden geboren ©p 30 Juli 1879 Hij zou overmorgen dus 70 jaar oud geworden zijn. In 1914 werd hij burgemeester van Utrecht, de stad, I die hij reeds als commies redacteur, I raadslid en wethouder had gediend. Het I jaar 1933 zag hem als Commissaris der Koningin naar Groningen vertrekken. Hij heeft publicaties verricht op juri- disch, historisch en stedebouwkundig ge bied. De Rijkscommissie van Bijstand voor het Woordenboek der Nederlandse taal diende hij als voorzitter, evenals de Staatscommissie voor het Bezettings recht. De overledene woonde de laatste jaren 'in Bilthoven. De teraardebestelling he=ft plaats op Zaterdagmiddag :e 1.15 uur op de alg. begraafplaats te Voröen (Gelderland). „C. A. Banck" na 150 dagen eindelijk vlot Reeds in Amsterdam aangekomen om te dokken. Precies 150 dagen heeft het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck" op het strand voor de Bloemendaalse zeeweg vastge zeten, doch gisteravond bij hoog water is de onfortuinlijke Zweed, welke daar bij de storm van 1 Maart strandde, weer in- het natte element teruggevoerd door een gegraven gat. Met sleepboten is het schip, dat geen water maakt, naar Amsterdam gesleept, waar het bij de A.D.M. in het dok gaat. Zoals bekend is, had Van der Tak's bergingsbedrijf een contract met de rederij afgesloten, vol gens hetwelk alleen bij welslagen van de bergingspoging betaald moest worden Het Bloemendaalse strand is nu weer een attractie armer en de eigenaar van het restaurant het „Karrewiel", die er wel bij is gevaren, bood de kapitein van de Banck een bloemetje aan. De „Lekkerkerk" zit ni lekker i het schip vernield. Boeg va Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, komt het Nederlandse schip „Lekkerkerk", dai dezer dagen bij Perim in de Rode Zee is gestrand, in gevaar te verkeren, wanneer het weer omslaat. Duikers hebben de bodem van het schip onderzocht Zij constateerden, dat deze ingedrukt Is. De boeg is vernield. Frankrijk vertrouwt op het Pact Ook de Franse raad van de Republiek heeft met 284 tegen 20 stemmen het At lantisch Pact geratificeerd'. Dokter en landbouwer red den inzittenden van gezonken auto Ook de ziekenauto was juist ter plaatse Woensdagavond laat is een auto uit 't Zand, op de weg AlkmaarDen Helder, in het Noord-Hollandskanaal gereden. Even te voren was er een motorongeluk gebeurd en dr Verheul uit 't Zand juist bezig de gewonden daarvan te zorgen. Samen met de landbouwer Schoen sprong de dokter in het water en met zeer veel moeite slaagden zij er in, de vier inzittenden van de auto te redden. Het waren de heer Doenens uit 't Zand en drie vrouwelijke familieleden. De chauffeur van de ziekenauto uit Schagen, die voor het motorongeval ter plaatse was, heeft de drenkelingen huis waarts gebracht. Het was een redding op het nippertje, want de auto zat ver in het zeer diepe kanaal. Na maandenlang zwoegen het strandde in Maart is het Zweedse schip de C. A. Banck eindelyk vlot gekomen. Onder gejuich van vele toeschouwers werd het vrachtschip gisteren van het Bloemendaalse strand getrokken Geen persoonlijke ongelukken Brandende berg van spoorwagons bij het station Ede Goederentrein van 60 wagens dérailleerde, schoof in elkaar en schiep ruïne (Van een onzer verslaggevers In de afgelopen nacht, tegen 4 uur, is nabij het station EdeWageningen een uit 60 wagons bestaande goederentrein, die kwart over drie uit Utrecht in de richting Arnhem vertrok, ontspoord. Door het warmlopen van de as van de 20ste wagon achter de electrische locomotief, liep die wagon uit de rails. Niet minder dan 25 wagons achter het gederailleerde voertuig ontspoorden en kwamen schots scheef op de spoorbaan te staan. Verscheidene voertuigen kantelden, terwijl in het middengedeelte van het ontspoorde treindeel, waarin enkele Tsjechische wagens liepen, de ravage compleet was. Hier schoven de wagens in elkaar stapelden zich daarna driehoog op. bovenste wagon raakte de electrische bovenleiding, zodat kortsluiting ontstond de berg wagens, waarvan enkele leeg andere gevuld waren met papier vodden, spoedig in lichter laaie stond. De Edese brandweer was snel ter plaatse begon direct, nadat de stroom de bovenleiding was uitgeschakeld, te blussen. De ravage op en rond de spoorbaan as groot. Overal hadden de ontspoor de wagons diepe groeven naast en tus- de rails getrokken en aanvankelijk ai beide sporen geblokkeerd. De bo venleiding van één spoor werd over eer aanzienlijke afstand vernield. Rails wa ren afgeknapt en kromgetrokken, of sta ken als asperges in de lucht. De blus- singswerkzaamheden namen ettelijke in beslag en toen de vlammen ge doofd waren, lag op de spoorbaan eer Inleveringsprijs van boter onveranderd In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer heeft minister Mansholt verklaard, dat nader overleg hem niet heeft genoopt, wijziging te brengen in de inleveringsprijs van boter. Het lijkt vol gens de minister geenszins onwaarschijn lijk, dat de boterfabrieken ondanks de verlaging van de prijs van boter, welke het In- en Verkoopbureau voor zuivel overneemt, gemiddeld ongeveer de richt prijs kunnen halen. Twee personen in de Maa9 verdronken De 30-J. B. Overkemping uit Groenlo, die te Grave met vacantie was, is gister middag aan- de Maaskant uitgegleden en i de diepe rivier verdronken. Te Blerick is de 10-jarige jongen van- de familie D. aldaar in de Maas ver dronken, toen hij met enige vriendjes op vlot in de rivier aan het spelen was a het water viel. Met behulp van een wichelroedeloper is het gelukt het lijk an het slachtoffer te vinden. NOG PROMPTE INLEVERING VAN VLEESBONNEN VEREIST. Daar niemand nog precies weet te zeggen, wanneer de vleesdistributie wordt opgeheven, doen de slagersorgani saties een beroep op de klanten om prompt hun vleesbonnen in te leveren, daar de slagers anders hun toewijzing ln gevaar brengen. hoog opgestapelde, verwrongen berg ijzer. Eén spoor is inmiddels vrij gemaakt, doch de algemene opruimingswerkzaam heden zullen veel tijd in beslag nemen. Vele dagen zijn nodig, alvorens het verkeer over twee sporen kan worden hervat. Drie tankwagens, vlak voo: eerste ontspoorde wagon, waren gevuld met 65 ton benzine. Deze bleven in de Reeds om half zes hedenmorgen is, voor zover mogelijk, met de opruimings werkzaamheden begonnen. Een afstand van ruim 250 meter zal vrijgemaakt moe ten worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bestuurder van de electrische locomotief had' énkele schokken gevoeld, waarna hij de trein voor het perron tot staan bracht. Het treinverkeer is van morgen met stoomtractie hervat, doch kon later op één spoor door electrisch materieel worden vervangen. Reizigers zullen op vertraging moeten rekenen- De materiële schade loopt in de tonnen. De burgemeester van Ede, de heer J. J. G. Boot, was met de wethouder en de commissaris van politie spoedig na de ramp op het stations-emplacement aan wezig. DEAN ACHESON: Met spoed moet W.-Europa herbewapend worden „Dan zal geen aggressor de wanhopige gok wagen op een wereldoorlog" jjEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de „Commissie voor buitenlandse aangelegenheden" van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de Ver. Staten prompt dienen te beginnen met de herbewapning van West-Europa, omdat de mogelijkheid van rechtstreekse militaire aggressie door enorme Sowjet-strydkrachten niet over het hoofd mag worden gezien. Acheson schilderde de West-Europese landen af, als te leven in de schaduw van en onder de voortdurende vrees voor de Sowjet-legers, welke de grootste zijn, die de wereld in vredestijd heeft gekend. toekomst met succes bekroond zullen worden. De hulp, uit hoofde van het Pact van Rio de Janeiro aan Zuid-Amerik. Hij stelde in het licht, dat de Sowj et- Unie het kruispunt in haar politiek genover het Westen naderde en daarom wellicht zou moeten kiezen tussen zetting der pogingen om door politieke middelen veroveringen te maken of militairè middelen te grijpen. Alleen al de aanwezigheid van grote Russische effect gehad, dat het herstel en de stabi liteit nadelig heeft beïnvloed en dii wezigheid is van grote invloed geweest bij het verlies der vrijheid en het zelf-| beschikkingsrecht in zeer belangrijke ge bieden van Europa. Totalitaire régimes komen maar al te vaak in verleiding hun politieke doeleinden te verwerkelij ken door militaire middelen. Indien de Ver. Staten de in het Pact gedane belof ten zouden steunen met militaire bij stand, zal de vrede verzekerd zijn, wan geen aggressor zou het wagen het op t nemen tegen de gehele combinatie va: Westelijke mogendheden. Geen aggressor zou de wanhopige gok wagen op allen omvattende oorlog. En het ligt de aard van de gangster, om alleen m: op iets te gokken, dat zeker is. Stuk vi stuk ontzenuwde Truman de critiek, die Congresleden op zijn program hadden uitgeoefend. Omdat de hulpbronnen der Ver. Staten ook hun beperking kennen, is het echter noodzakelijk, zich op Europa te concentreren en hij legde er de bij zondere nadruk op, dat het program var vitaal belang is voor de Amerikaanse veiligheid. Zonder Amerikaanse hulp kunnen de landen van West-Europa zich niet herbewapenen, maar hoe lang het militair hulpprogram noodzakelijk zal zijn, valt niet te voorspellen. Geen zwakte, aldus Acheson, want ieder teken van zwakte zou alle winst in gevaar brengen, die tot dusver behaald, wat betreft het tot stand bren gen van vrede en veiligheid. Het ligt dan ook niet in het karakter van de Ameri kaan, om halverwege op te houden. Zien wij toch nuchter het feit onder ogen, dat de veiligheid der vrije landen van West- Europa ook de onze is en deze thans niet in staat zijn, zich tegen een grote mili taire aanval te verdedigen. Let wel: de Sowjet-Unie en de Westelijke wereld liggen nog steeds inzake de fundamen tele kwesties zeer ver uiteen. Voor zo ver dit mogelijk is, zal het wapenpro gramma-in het buitenland via-bestaande diplomatieke en militaire kanalen geleid worden. Men overweegt thans, aldus Acheson, de fondsen, waarvoor machti ging wordt gebruikt, zijnde ongeveer 1.100.000 dollar te gebruiken voor mili taire bijstand aan de Europese onderte kenaars van het Pact. De rest zal den gebruikt voor landen, gelegen onmiddellijke omgeving der gebieden, waar de Sowjet-Unie haar druk uit oefent. Zulks betekent: voortzetting het Grieks-Turkse programma en kan verwachten, dat de operaties tegen de Griekse opstandelingen in de naaste Invloed van Amerikaans Congres op de atoom-energie Krachtiger samenwerking met Engeland en Canada Truman heeft verklaard, dat de Amerik. regering en het Congres geza menlijk zullen beslissen over de verdere koers in de ontwikkeling van de atoom energie. De Ver. Staten, Engeland er Canada zullen een onderzoek instellen r enkele fundamentele kwesties, ir dit betekent niet, dat met Engeland Canada over deze materie ove komsten zullen worden aangegaan. Truman wees er op, dat als resultaat a begin 1939 gehouden besprekingen tussen Amerik., Britse en Canadese ge leerden, de drie landen in 1943 ove: kwamen, de krachtsinspanning oi spoedig mogelijk een atoombom te vaardigen, in Amerika te concentreren. In Januari 1948 werden de drie rege ringen het eens over een modus vivendi, betreffende het uitwisselen van weten schappelijke inlichtingen en de levering grondstoffen. In diplomatieke krin gen te Londen verwacht men, dat spoe den nieuwe stap zal volgen op het DAT de Zaandamse Raad f 14.500 vo teerde voor het aanbrengen van enkele veiligheidsinstallaties bij het gemeente lijk ziekenhuis. DAT de wed. M. JansenSteen te Vries op 12 Aug. a.s. 101 jaar wordt. DAT de heer J. P. Willems te Hengelo (Telefoondistrictsbureau) benoemd werd tot bureauchef der P.T.T. DAT 13 Aug. op de Zuiderzeemuseum tentoonstelling te Enkhuizen een Urker- dag wordt gehouden met „snurrevaad" in het Krabbersgat en een ijsvlet-demon- stratie voor de Drommedaris. DAT mr A. Bouman als secr. van de Ned. Klokken- en Orgelraad wordt opge- gevolgd door de organist J. A. Meijster, Jacques Perkstraat 9 te Voorburg. DAT het Ned. Beheersinstituut in 1948 het beheer over 35 211 vermogens in eigen beheer kon opheffen en over 3612 vermo gens in vreemd beheer; 1153 vijandelijke vermogens volledig liquideerde en 332 vijandelijke bedrijven tot een bedrag van f 35 millioen verkocht. DAT de Amsterdamse raad besloot ge- demobiliseerden voor de gemeentedienst zoveel mogelijk voorrang te Verlenen. DAT Trygve Lie, minister Joekes en prof. Kranenburg vanavond om kwart voor zeven via de gramofóonplaat over Hilversum II zullen spreken over de Unac actie 1948. DAT de Roskambrug' over de Ryn te Katwijk is hersteld en weer normaal voor de scheepvaart wordt bediend. DAT dekberen en zeugen voor dek kingsdoeleinden binnen een afstand van 10 km zonder geleidebiljet vervoerd mo gen worden. DAT Franeker van 30 Aug.—3 Sept. zijn 750-j. bestaan als stad viert, waarbij het stadscentrum in oude stijl wordt ge- imiteerd, terwijl er een handelstentoon stelling wordt gehouden., op welker ter- :in een straaljager zal landen. DAT de kapitale boerderij van de land bouwer Bus te Garmerwolde (Gr.) giste- door hooibroei bijna geheel af brandde. DAT de Nederlandse duikboten O 27 i Tijgerhaai vandaag op hun Scandina vische reis Trondheim zijn binnengelopen. DAT de binnenlandse productie van stikstofmeststoffen in het seizoen 1949/50 i 140.000 ton wordt geraamd en daar het binnenlands verbruik ca 130,000 ton openen er zich na tien jaar rantsoene- ring weer exportmogelijkheden. DAT in de R'damse rechtszaal gisteren :n opname van drie kwartier met de ire-recorder is gemaakt, welke opname dienst zal doen bij de opleiding van agen- DAT gisteren 15 a 20 ha van de Crai- loose heide is verbrand en honderd sol daten uit Den Haag, die er oefenden, aan het blussingswerk deelnamen. DAT Wilton-Fijenoord te Schiedam op dracht kreeg voor de bouw van een mo torvrachtschip 19500 ton) voor de Stoom vaartmij Oostzee te A'dam en van een tanker (17.000 ton) voor een Parijse firma, yrelke beide schepen in 1951 opgeleverd moeten worden. DAT Kerkrade f 51.000 uittrok vooi ambtswoning voor de nieuwe burgemees ter, mr M. A. P. J. M. Lempers, die thans met zijn gezin in enkele vertrekken van het gemeentehuis woont. DAT de stand van de groentegewassen op 22 Juli vrij goed was en de vooruit zichten voor de fruitoogst ondanks de droogte nog zeer gunstig luiden. DAT het s.s. Mataram met zijn lading apen en slangen voor diergaarde Blijdorp gisteren in R'dam is aangekomen. DAT de K.L.M. gisteren 500 tropische issen in speciale tanks met verwarmd ater naar Londen vloog, waar zij de tuinbouwtentoonstelling zullen opluiste- »n nog 1000 van deze geschubde pas sagiers zo'n luchtreis wacht. DAT een medewerker van het Inst. ter bevordering van de buitenlandse handel Den Haag begin September de export mogelijkheden naar Turkije en Israël ter plaatse zal onderzoeken. DAT de gebr. Van Agt uit Geldrop in het voormalige R.K. militair tehuis te Venlo een textielfabriek zullen vestigen fijne weefsels voor medische doel einden. welke tot dusver in ons land nog iet vervaardigd werden. DAT C. J. de Wit te Dussen (N.B.) in het wederopbouwplan aldaar een nieuwe meubelfabriek wil vestigen. DAT tweehonderd zieken en duizend pelgrims gisteren per speciale trein voor de 26e nationale bedevaart naar Lourdes it Roosendaal vertrokken. DAT in het Voedselvoorzieningsblad erkenningsreglementen en -eisen zijn op genomen voor de groothandel in kruide nierswaren, in zoetwaren en in wijn. gebied der betrekkingen, die Amerika, Engeland en Canada inzake de atoom energie onderhouden. Te Lake Success verluidt, dat de Ver. Naties de zes lan den, die het nauwste bij het probleem der atoom-energie betrokken zijn, ver zocht hebben overleg te plegen. De be sprekingen zouden 9 Aug. aanvangen. Men verwacht, dat Engeland, Frankrijk, Amerika, China en Canada er aan zullen deelnemen, maar Rusland niet. Dr Bastiaan Wielenga heden overleden Bekend predikant en publicist Hedenmorgen, is in het ziekenhuis aa de Zuidiwal, waar hij, na een hem op de Buurtweg -te Wassenaar overkomen ongeval, verpleegd werd, in volle vrede overleden dr B. Wielenga. emeritus predikant der Gereformeerde Kerk Amsterdam. De overledene had enige weken gele den nog een reis naar Duitsland gemaakt. Tijdens een fietstochtje in Wassenaar kwam1 hij te vallen, waarbij hij het heup been grak. Dat bracht hem in het zieken huis. Hij had heden een zeer goede nacht, gebruikte vanochtend een licht ontbijt en overleed daarna om kwart voor acht. Met dr Bastiaan Wielenga is een groot geleerde en bekend publicist heengegaan. Geboren Amsterdammer, studeerde hy ii Kampen en Heidelberg theologie. Hi promoveerde in laatstgenoemde stad ii 1899. Westmaas, Arnhem en Amsterdam diende hij als predikant. Hij publiceerde over de kerkelijke formulieren, de letter kunde, wijsbegeerte, paedagogiek en de Bijbel, vertaalde o.m. de Navolging door Thomas a Kempis en publiceerde de laatste jaren in het weekblad „Elsevier". Ojn. schreef hij reportages over de laatste reis die hij maakte, die naar zijn Alma Mater Heidelberg. EXPEDITEUR DOOR TRAP VAN PAARD GEDOOD. Tijdens de gisteren op het landgoed Hoekelom te Bennekom gehouden paar- denkeuringen, kreeg de expediteur Th. J. J. ter Heerdt uit Oud-Zevenaar van achteruitslaand paard een trap in de borst, waardoor hij vrijwel direct over- j laat een vrouw en vier kinde- Churchill of Spaak, president Europese Raad De „Daily Telegraph" meent te weten, dat de eerste gekozen president van de Raad van Europa, Churchill of Spaak zal zijn. landen, zal tevens van grote waarde zijn voor Canada. Tenslotte verklaarde Ache son, dat de vrees als zou de militaire bij stand tot een internationale bewapenings wedloop leiden, of Rusland provoceren tot een oorlog, als ongegrond moest wor den beschouwd. Amerik. oppercommando morgen in Frankfort o Controle der eerste verdedigings linie bij Russische aanval Morgenmiddag twaalf uur, hoopt het Amerikaanse opperbevel in Frankfort te arriveren, om „uit de eerste hand inlich tingen te verkrijgen over de stand van de Amerikaanse troepen in Europa". Tij dens het 10-daags bezoek aan de vier Europese steden, zullen de generaals ook een onderhoud hebben met veldmaar schalk Montgomery, de chef van de de fensie der West-Europese strijdkrachten. Het voornaamste doel van het bezoek aan Europa zal zijn, de vorming van militaire organisaties binnen het kader van het Pact. A.P. wijst er nog op, dat het grootste deel van de Amerik. strijdkrachten in Europa geconcentreerd is in bezet Duits land en er zijn, zoals bekend, plannen, om in September militaire manoeuvres op grote schaal te houden met het leger, de luchtmacht en de marine. Het bezoek aan Duitsland geeft het Amerik. opper bevel gelegenheid, de eerste verdedi gingslinie tegen een eventuele aanval uit het Oosten te controleren. Zal Britse hof Hertogin van Windsor erkennen? Volgens de Londense „Evenenig Stan dard", zou de Britse koninklijke fami lie overwegen, om de Hertogin van Windsor te er- het Hof t vangen, hetgeen nog nooit ge- beurd blad baseert dit J op het feit, dat j de koning het I huwelijk lord Harewood 1 met de 22-ja- I rige Oostenrijk- I se pianiste, Ma rion Stein goed keurde. Zoals bekend is, was deze toestem ming nodig, omdat Hare wood tot de eventuele troonopvolgers be hoort en als zodanig negende staat. Het is 12 jaar geleden, dat mevr. Simpson met de toenmalige koning trouwde. Zy heeft zich steeds waardig gedragen. Er schijnt weinig reden te bestaan, om ook haar niet de erkenning te verlenen, waarop zij recht heeft, aldus het blad. - Suriname's interim-regeling naar Eerste Kamer De in de Tweede Kamer geamendeerde interim-regeling voor Suriname is thans door de Regering bij de Eerste Kamer in gediend. Dit betekent, dat de Regering niet gevolg heeft gegeven aan het ver zoek van de Surinaamse Staten om het wetsontwerp terug te nemen. Inmiddels wordt uit Paramaribo ge seind, dat het college van algemeen be stuur (kabinet) een communiqué heeft uitgegeven, waarin het opnieuw te ken- geeft, dat het zich achter de Sta ten schaart. Ook het college meent, dat de Nederlandse Regering het wetsont werp na de aanbrenging van ingrijpende amendementen had moeten terugnemen teneinde eerst overleg te plegen met Su riname. Het meent eveneens, dat de amendementen inbreuk maken op Suri name's recht om eigen aangelegenheden zelf zijn begroting vast te stellen. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Zeepost naar Indonesië kan worden verzonden' met de Kota Inten en de Polyphemus, mits de correspondentie uiterlijk resp. 29 Juli en 4 Aug. op de Brieven voor het naar de Ned. Antillen vertrekkende sj- Boskoop moeten uiterlijk 10 Aug. worden gepost. WEERBERICHT Kans op regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende regenbuien; matige en af en toe vrij krachtige wind, aanvankelijk uit Westelijke richting, later tussen West en Noord-West. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Juli: Zon op 4.57, onder 20.84. Maan op 10.69, onder 22.34. i Augustus E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1