Micuwe geitectfe ÜTourant Amerikaans militair opperbevel vliegt morgen naar Europa Nog bestappen 13.948 voeten de Gelderse wegen Wist U Lages zou zeker zijn degen op tafel gelet igd hebben DONDERDAG 28 JULI 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTH5Nf 0.18 per millmeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantvaGticb Is ghebleoca myn bert la tegenspeel" Dertigste jaargang No 7876 Dierenbescherming en Mensenbeschaving Zie pag. 2 Conferenties met Eur. collega's in Londen, Parijs, Wenen en Fran-ri- Het Amerikaanse militaire opperbevel zal morgen naar Europa vliegen om be sprekingen te voeren met de militaire chefs der landen van het Noord Atlantisch Pact over het voorgestelde Amerikaanse programma voor militaire hulp. Tevens zullen zU zich op de hoogte stellen van de huidige omstandigheden in Europa en vanzelfsprekend hopen zü een schikking te treffen met de militaire chefs der landen van het Pact, om hen, in een van de vier te bezoeken hoofdsteden te ontmoeten. Zoals bekend, hebben de hoge Ameri kaanse opperbevelhebbers reeds afzon derlijk inspectietochten door Europa ge maakt, maar dit zal de eerste keer zijn,1 dat zij gezamenlijk een beeld kunnen geven aan de Europese collega's van de Amerikaanse plannen. Generaal Eisen hower zal echter de reis niet meemaken. Omar Bradley, generaal van het Amerik. leger, admiraal Louis Denfeld en Hoyt Vandenberg, generaal van de luchtmacht, als gezamenlijke stafchefs, zullen verge zeld zijn van majoor-generaal A. M. Gruenther, leider van de gecombineerde Amerikaanse generale staf. De generaals zullen slechts Londen, Parüs, Wenen en Frankfort tijdens een tiendaagse tocht bezoeken, omdat de zeer beperkte tyd een bezoek aan de hoofd steden van de andere deelnemende Pact- landen niet toelaat. Alvorens Vrijdag in het vliegtuig -te stappen, zullen de hoge militaire autoriteiten verschijnen voor de commissies van het Congres, die het pro gramma voor de gewapende hulp bestu deren. Een afgevaardigde van de gecom bineerde stafchefs is reeds informele be- Duitse beroepssoldaten krijgen pensioen De Westelijke geallieerden hebben de Duitse staten gemachtigd om pensioen uit te betalen aan beroepssoldaten, die vóór 30 September 1936 in het Duitse leger waren en normaal in 1946 gepen- sionneerd zouden zijn. Als zij echter veroordeeld zijn, wegens oorlogsmisda den, krijgen ze geen pensioen. Journalist vond microfoon in ;se hotelkamer Hans E. Tuetsch, Zwitsers correspon dent van de „Neue Ziiricher Zeitung" in Praag, is naar Zwitserland teruggeroe pen, omdat hij in zijn hotelkamer een gramofoon-opname-microfoon had gevon den. De Tsjechoslowaakse regering ver klaarde, dat deze microfoon niet door de politie was aangebracht en verzocht Tuetsch te blijven. Hij weigerde, omdat zijn vertrouwen in het land geschokt is. Gaat de Chinese regering Kanton verlaten? Amerikaanse burgers als gijzelaars beschouwd Volgens Reuter treft de nationalistische regering voorbereidingen om het be dreigde kanton te verlaten. Dean Ache- son heeft Amerika's reizende ambassa deur. dr Jessup, aangezocht, zich aan het hoofd van een commissie te stellen, die de gehele situatie in het Verre Oosten in ogenschouw zal nemen. Op het uit te brengen advies gaat Amerika zijn be leid inzake China baserea Acheson vreest vreest, dat Amerik. burgers in het communistische China als „gijzelaars" zullen worden beschouwd. Hoofdredac tie en directie van de ..Evening Post" te Sjanghai werden in hun kantoren ge vangen gehouden. De Amerik. ambassa deur Leighton Stuart te Nanking, tracht naar de Ver. Staten te vertrekken. Portugal ratificeert het Pact De Portugese nationale vergadering heeft het Atlantisch Pact geratificeerd met 80 tegen 3 stemmen. De Flat-autofabrieken te Turijn zul len 14.5 millioen dollar uit de „Marshall- pot" krijgen, om de productie te kunnen vergroten. Vandaag stellen wij V voor: Dpi. sold. W. MUILWIJK, Gooweg 3, Noordwijkerhout. Vandaag viert W. Muilwijk, die op 7 November 1946 in militaire dienst trad en op 4 Juni 1947 met de „Tabinba" naar Indië vertrok, daar zijn 22ste verjaar dag. Hij bevindt zich thans tussen Ke- di-ri en Blitar en is ingedeeld bij de „Prinses Irene"-lbrigade. Als radio telegrafist zit hij meestal op eenzame posten. Nochtans maakt hij het best. Maar misschien zijn er onder onze le zers. die hem eens met een brief willen verrassen? Vanzelfsprekend verlangt W. Muilwijk, na zijn twee-jarige Indische dienst, flink naar zijn geboorteland. Zyn familie feliciteert 'hem ook langs déze weg hartelijk- sprekingen begonnen met een afgevaar digde van de Canadese stafchefs over de kwestie van de militaire organisatie. De mening van Acheson. Inmiddels heeft Dean Acheson een be roep op het Congres gedaan, om de be slissing over het ontwerp tot wapenleve ranties aan het buitenland aan te houden, totdat alle toelichtingen en feiten door de regering ter beschikking zijn gesteld. Hij vond het echter een goed denkbeeld een „tussentijds" militair programma te vor men, daarbij doelende op een advies van Senator Vandenberg. Tijdens een pers conferentie weigerde hij een rechtstreeks antwoord te geven op de vraag, of de Amerikaanse regering over inlichtingen beschikt, dat de Russen zioh inderdaad op oorlog voorbereiden. Hij wees er op, dabde Ver. Staten óók inlichtingen heb ben over de Britse en Franse militaire apparaten en die van andere landen, welke nooit openbaar zullen worden ge maakt. Toch hoopt Acheson, dat het Con gres het gehele bedrag ad 1450 millioen dollarzal goedkeuren en hij zal in de commissie voor de betrekkingen met het buitenland van het Huis, Truman's plei dooi ondersteunen. De deelgenoten van het Atlantisch Pact zijn te Londen informele besprekingen begonnen over het instellen van de At lantische Raad, waarin de twaalf deel nemende landen zitting zullen hebben. Dit zijn: de Ver. Staten, Engeland, Frank rijk, Canada, Noorwegen, België, Neder land, Luxemburg, IJsland, Portugal, De nemarken en Italië. Truman erkent recht van Congres inzake atoomgebied President Truman heeft het recht er kend van het Congres, om uitstraak te doen in kwesties betreffende de atoom energie, die de internationale betrekkin gen raken, aldus Dean Acheson. Inmid dels heeft de Senaat goedgekeurd 1.090.000.000 dollar ter beschikking te stellen voor de werkzaamheden van de „commissie voor de atoom-energie" in het huidige fiscale jaar. Dit bedrag is minder dan dat, waarom de Deze Duitse militair in Brunswjjk heeft z(jn geweer omgebouwd tot een cello, die een zeer verdienstelijk geluld geeft. Na Speer: Bach en Debussy Spoedig Marshall-hulp voor Indië? De New Yorkse correspondent van „Trouw" bericht, dat in ieder geval de Marshall-hulp aan Indonesië voor het begin der Ronde-Tafel conferentie zal worden hervat met een toewijzing van vermoedelijk 84 millioen dollar. Lab our-parlementslid geroyeerd Lester Hutchinson, parlementslid van de Britse Labourpartij (linkervleugel is uit de partij gestoten- Hutchinson is één van de felste critici van de bui- tenlandse politiek der regering. Hij be houdt zijn zetel in het Lagerhuis. Ten derde male: de Vierdaagse En een veteraan verkondigt de stellingzestig jaar is de grens (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen begon de derde dag: van de Vierdaagse. Ditmaal trok men naar Groes- beek en Mook, waar o.m. generaal de Lattre de Tasigny en generaal Kruis de tippelaars zullen schouwen. Het waren er vanochtend 6974. Gisteren gaven 7 5op a vanochtend verkozen nog eens 44 het bed boven het pad. Het was heden goed andehveer. dat is volgens mij de grens, die niet erschreden moet worden. Toen ik over het hoogtepunt van mijn voetbalcarrière dreigde heen te raken, heb ik niet meer gespeeld. Ik ben daarna scheidsrechter geworden. Kijk. daar gaat mijn zoon, die voor 't eerst meeloopt, 'k Houd hem een beetje in de gaten, weet u. want h:j heeft niet veel kunnen trainen." We werden achterop gereden door mevr Van der Kaay. „Zonder haar had ik dit nooit kunnen doen." merkte de jubilaris nog op. Neerbosch kent geen blaren. Bij de H.B.S. zwenkte juist een troep binnen. Op de witte shirts van de knapen stond „W.W.N.". Het waren jongens van het weeshuis Neerbosoh, die o.l.v. de heer M. A. Ossewaarde, met veel succes aan deze vierdaagse meedoen. Ze zijn 16—18 jaar oud. Vier knapen waren ongezien bij de geneeskundige dienst binnenge wipt „Hadden jullie blaren?" vroeg de leider. „Nee, mijnheer." was het ant woord, „we hebben ons even laten Vier en twintig maal „Nu een heerlijk warm bad en dan ga ik luieren", zei de vierdaagse veteraan P. J. van der Kaay gisterenmiddag voor het hek van „De Vereniging". We merk ten hem op tussen Wychen en Nijmegen, waar hij moederziel alleen op het eind punt afmarcheerde. Zo goed en zo kwaad als het ging hebben we onze pas naar de zijne geregeld en hem gevraagd naar zijn ervaringen in de 24 vierdaagse marsen, die hij achter de rug heeft. „In 1915, liep ik voor het eerst in een vierdaagse mee. Ik was toen militair en we startten uit het kamp Stroe op de Veluwe. Er liepen 200 militairen en 2 burgers mee. We kregen een stafkaart mee en moesten zelf het traject maar uitkienen. Zo nu en dan dook een con troleur op. De vierdaagse was toen heel wat zwaarder dan nu. Het bleef niet bij 4 maal 55 km. Direct na de laatste mars dag moesten we nog een hindernisloop afleggen. Die bestond uit 100 meter hard lopen en over een schutting klimmen. Ja, ja, dat lapten w'em toen!" „Die eerste vierdaagse beviel me zo uitstekend, dat ik ieder jaar bleef deel nemen, ook toen ik weer burger werd. Ik zie er nog van komen, dat het aantal deelnemers groeit tot 10 000 en dan lang zaam aan weer terugloopt". Alle begin moeilijk. „Wat ik de moeilijkste dag vind? Wel, de eerste. Dan moet je je spieren nog loslopen. Op de tweede dag gaat het ge makkelijker. Op de derde nóg gemakkelij ker en over de vierde hoeven we niei te praten. Dan word je als het ware, door het enthousiasme van de toeschouwers, naar het eindpunt gedragen." Een bijzonder evenement vond de heer Van der Kaay. die opzichter is van *-*' Gemeentelijk Waterleidingbedrijf Arnhem, dat hij in 1939, toen hij de v daagse voor de 20ste maal liep, wijlen minister Colijn een hand enkele cadeaux kreeg- Zestig jaar de grens. We spraken nog even over de andere jubilaris, de 72-jarige heer Dinkhuyzen uit Den Haag. „Ik heb gehoord, dat hij voor het laatst meeloopt en dat vind ik verstandig. Ik hoop nu zelf nog vijf maal mee te kunnen doen. Dan ben ik 60 jaar Lening van 15 millioen dollar voor Nederland Volgens Aneta, zal de Wereldbank eei nieuwe lening van 15 millioen dollar aa: Nederland verstrekken. Men meent, dat dit bericht betrekking heeft op het z.g. crediet voor speciale plannen waarover de Mij. tot Financie ring van het Nationaal Herstel onderhan delingen voerde. De opbrengst der lening zou worden bestemd ten behoeve van industrieën welke aantonen, dat de daar in te beleggen gelden dollars zullen be sparen of verdienen. Twee arbeiders in N.O.- polder gedood De 41-jarige vlaswerker A. van der Wegen uit Dinteloord (vader van zes kinderen) en de 28-jarige Johan Stanga. uit dezelfde plaats zijn, bij het kamp Zuidvaart in de N.O.-polder, door een auto uit Sneek gedood, toen zij uit de bus stapten, waarmee zij van verlof terugkeerden en de weg overstaken. Twee koninginnen op Londens concours hippique Koningin Juliana en Koningin Elizabeth van Engeland hebben -gisteren het inter nationale concours hippique in het Lon dens White City Stadium bijgewoond. Zij werden vergezeld van de prinsesjes Beatrix en Irene en de hertogin Kent met haar twee kinderen. De prinsesjes wuifden enthousiast toen hun vader, Prins Bernhard, aan het hoofd van de Nederlandse ruiters in de parade der deelnemende groepen voorbijreed. Sigaretten, noten en rozijnen uit Turkije. Turkije heeft volgens Reuter een han delsovereenkomst met ons land opgesteld, welke nog door beide landen dient te worden goedgekeurd. Het ontwerp voor ziet in de export van wijn, sigaretten, tapijten, katoen, mineralen, tabak, rozij nen, noten en vijgen uit Turkije. E.V.C. werpt thans zelf het masker af Op 31 Aug. zal de E.V.C. in een lande lijk congres te Amsterdam bijeenkomen. Een op dit congres in te dienen motie die boogt alle niet-communistische en anti communistische leden de EVC te verwij deren is reeds in concept aan EVC-be- stuurders toegezonden. Volgens de voorlopige Haagse federa tie van bouwvakarbeiders kan verwacht worden, dat deze motie met algemene stemmen zal worden aangenomen, omdat de afgevaardigden naar dit congres niet door de afdelingen, doch door het hoofd bestuur der EVC zijn aangewezen. Als het liefdesvuur dooft... Een jongeman uit Zuilen, zo vertelt „Het Parool", die ernstige trouwplannen had, wilde het woningprobleem oplossen door beslag te leggen op een spoorweg wagon, wat hem na veel moeite lukte. Hij ging aan het werk en richtte de wagon tot woning in. Maar toen het nestje bijna klaar was. kreeg Wij van zijn bruid te horen, dat zij van de trouwplannen af zag en de verloving verbrak. Dit was de jongeman te machtig. Hij zocht troost In de drank, kocht een kan petroleum en stak de wagon in brand. Deze ging in vlammen op en als omwonenden niet te hulp waren gesneld, was zijn woning zijn graf geworden ook Fransen en Engelsen gaan stunten boven Ypenburg Zaterdag „de dag van de sportvliegers" worden op Ypenburg demonstraties in stuntvliegen gehouden door een Frans en een Engels eskader. De Fransen ver schijnen met SV 4 machines, de Engelsen waarschijnlijk met Spitfires. Ital. Senatoren trotseerden de hitte en raakten slaags Inktpotten, dossiers en stoelen als projectielen Tweehonderd Italiaanse senatoren had den blijkbaar geen last van de hitte, zij gingen vechten. Een dag lang duurde de zitting van de Senaat en toen steeg het kwik van de humeur-thermometer nog meer. De communisten beschuldigden de christen-democratische minister van binnenl. zaken, Mario Scelba, dat hij de „sterke arm" had gebruikt bij de be ëindiging der staking van de landarbei ders en men riep: „moordenaar"! Het effect was verrassend. „Er wordt op de communistische gramofoon wel eens een ander plaatje gedraaid" schreeuwde de Christen-democratische senator, Donati. En toen had je de poppen aan het dansen! „Totalitair" sloeg men er op los en inktpotten, dossiers en stoelen werden als projectielen gebruikt- De Russische marine-experts naar Ver. Staten Om over de teruggave van 31 schepen te spreken Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken maakte bekend, dat de Sowjet-Unie twee marine-deskundi gen naar de Ver Staten zal zenden voor besprekingen over de terugkeer naar de V. S. van 31 marineschepen, die in het kader van de leen- en pachtregeling aan de Sowjet-Unie waren afgestaan. der „Ver. Naties", de boden van d Senaat, poogde de vechtenden te schei den, maar tevergeefs. Gelukkig was de „eerste hulp" bij de hand, die de wonden der senatoren verbond. Zal Henri Queuille dan toch aftreden Moeilijkheden in het Franse kabinet Volgens Ass. Press heeft de Franse premier, Henri Queuille, gedreigd met aftreden, als gevolg van de moeilijk heden in het kabinet over de loon politiek. Zelfs verluidt, dat Queuille zijn ontslag aan president Auriol heeft geboden, maar dat deze dit geweigerd heeft, omdat hij van mening is, dat het geschil over de. door minister Daniël Mayer toegekende vacantie-toeslag eerst het parlement behandeld moet wor- 1 den. Na gehouden kabinetsraad, zot Henri Queuille, heden nog een bespre king hebben met de leiders der verschil lende partijen. (Zoals men weet, i ontstaan door het verlenen vacantie-toeslag aan employé's van dienst der sociale verzekering, welke oeslag 6250 francs bedroeg. De vakbon en eisten toen gelijke toeslagen voor iedereen, waartegen „rechts" zich zette. Red.) Wij wijzen er nog op, dat het parlement oorspronkelijk as. Vrijdag 2 maanden op reces zou gaan. Groente-export naar O.-Duitsland kan beginnen Van de gisteren vermelde transacties betreffende export van groente en fruit naar Oost-Duitsland ter waarde f 4 millioen, welke transacties reeds door Nederland zijn goedgekeurd, is thans voor wat betreft een transactie f 2Vt millioen ook de toestemming de Russische bezettingsautoriteiten kregen. Als ruilproducten zal Nederland hoofdzakelijk gebruiksgoederen ontvan gen. Ook de geïmproviseerde Kris, Kras en Kruimeltje van het radioprogramma „Negen heit de Klok" ontbreken niet bij de VierdaagseEn iedereen kent natuurlijk iedereen. Vandaar dat het overal klinkt: „Hallo, die Kruimel DAT tengevolge van de droogte 70 pet der bevolking van Roekan je zonder drink, water zit, en dit vooral met het oog op de badgasten voor dit Voornse badplaatsje :n grote handicap is. DAT de baders te Rockanje worden ge. kweld door dikke lagen stookolie, afkom- ig van zeeschepen. DAT reeds vele processen-verbaal zijn opgemaakt zowel tegen uitgevers als jour nalisten, die. in strijd met de uitspraken van perszuiveringsorganen, journalistieke arbeid deden verrichten of verrichtten. DAT t.g.v. het 45-j. bestaan van de Al melose Harmonie van 514 Aug. in Al melo een intern, muziekconcours wordt gehouden, waarvoor 1200 deelnemers in schreven. DAT de A'damse raad de rente en af lossing waarborgde tot een bedrag van f 7 millioen voor leningen, welke diverse ingbouwverenigingen aangaan voor het bouwen van 540 woningen. DAT prof. ir D. L. A. Kooien uit Was- rnaar, die bij een botsing met een vracht auto onder Rotterdam, ernstig werd ge wond het, naar omstandigheden, goed maakt. DAT de 21-j. Amsterdammer A. H. Driessen in de Beemsterringvaart ver dronk toen het touw, waarmee hij als niet nmer verbonden was met een op de wal staande vriend, uit diens handen los schoot. DAT de Prov. St. van Overijssel beslo ten 3/4 der aandelen van het Twents Centr. Station tegen een koers van 240 over te nemen, waardoor de electriciteits- voorziening van Overijssel geheel in han den der provincie komt. DAT in Zeeland uien te velde verkocht worden voor maar liefst f 4000 per ha in verband met minder goede oogsten elders. DAT de Volkshogeschool „Diependaal". te Markelo van 3 Juli13 Aug. toneel- en huismuziekcursussen organiseert. DAT de regeling voor uitkering van ziekengeld aan dienstplichtigen aanmer kelijk verbeterd is en de aanspraken via werkgevers of» ministerie van Oorlog thans vastgelegd zijn. DAT de „C.A. Banck" nu al bij laag wa- r zo goed als helemaal in zee ligt, daar het schip weer tien meter opschoot. DAT te Utrecht overleed de accountant H. Sijbes. DAT de prijzen van oude en nieuwe auto's, motoren en benodigdheden daar- oor vrijgelaten zijn. DAT in twee jaar tijd het aantal be drijven in de Nederlandse klompen industrie gedaald van 1800 tot 1500. DAT de Nederlandse klompenindustrie bij het in werking treden van de Benelux een grote Belgische concurrentie vreest, aangezien de bedrijven daar vol zitten met onverkoopbare klompen. DAT er ook vandaag export van groen ten naar West-Duitsland plaats had. DAT mevrouw Spoor, naar zij op een persconferentie verklaard heeft, niet me degewerkt heeft aan een binnenkort ver schijnend boek van A. Glavimans, zoals het reclamemateriaal wil doen geloven. DAT Commissaris Kesper Zaterdag het hippique te Zuidland zal bijwo- r de zilv< daille beschikbaar heeft gesteld. DAT men ook in Hedel en Kerkwijk in de Bommelerwaard thans volop bezig is door inundatie de veldmuizen te ver- DAT A. J Teunissen gisteren te A'dam afscheid nam als directeur van de Stich ting 1940-'45 en zijn opvolger, G. Breteler uit Enschede, werd geïnstalleerd. DAT de Alg. Nederlandse Bond van Ge- pensionneerden, die 72 afdelingen en 43.000 leden telt, op 28 en 29 Juli in K. en W. te Utrecht haar congres houdt. DAT de Prov. St. van Overijssel aan de IJssel Centrale te Zwolle en aan de Wa terleiding Mij Overijssel credieten ver leenden van resp. f 17 en f 4 millioen. DAT de splinternieuwe auto van de A'damse confectiefabrikant G. Borchardt. die met vacantie in Noorwegen is, bij Hadanger van een pont gleed en in een 24 m diepe fjord terecht kwam. DAT de luit.-kol. J. G. Warringa be noemd is tot kolonel bij de Generale Staf. DAT de tentoonstelling „De Schoen 1949" te Kaatsheuvel door 31.000 perso nen werd bezocht. DAT in het garnizoen te Schoonhoven 20 oudere personen met vele tropenjaren als res.-officier werden beëdigd, die bin nenkort voor specialediensten naar In donesië gaan. DAT Staatsboschbeheer t.g.v. zijn gou den jubileum op 2 Aug. een receptie ir Esplanada te Utrecht houdt. DAT in onze bossen van Oct. '40Juli '45 plm. 6 millioen m3 hout werd gekapt of bijna tweemaal zoveel als normaal. DAT mej. v. d. Bosch te Loosdrecht tij dens het zwemmen bij het Witte Huis door een raceboot overvaren werd, die haar voet verbrijzelde. DAT de heren Rustige en Roosjen (Prot Chr.) by de A'damse raad een voorstel indienden om bij benoemingen in de gemeente voorrang te verlenen gedemobiliseerden. Op de tweede dag van de Vier daagse groeide mèt het aantal uit vallers het aantal blaren. Maar er stonden hulpvaardige verpleegsters gereed, om doorgelopen of gevoe- voeten te behandelen. En dan ir weer vol goede moed verder.' Amerikaanse luchtbases iri Noordpoolgebied? De Amerikaanse luchtmacht houdt zich bezig met een plan om ver in het Noord poolgebied luchtbases in te richten, waar bommenwerpers zouden kunnen tanken bij vluchten naar andere continenten. In een rapport wordt gezegd, dat het voor vluchten over het Poolgebied noodzake lijk kan zijn, dat de machines, die met een zware bommenlast in de V.S. opstij gen „op vooruitgeschoven bases in het Noorden van Canada, Groenland of zelfs in Poolgebied" benzine tanken. Angelsaksische speerdragers wachten Vikings De Britten zijn van mening, dat er „eindelijk gerechtigheid" zal geschieden. De strijdmacht der Vikings, die de Brit se kusten belaagt, in het Noormannen- schip „Hugin". gisteren schreven we er over in de Globesnippers zal op het strand van Broadstairs worden opge wacht door Angel-Saksische speerdra gers. die een aanval zullen doen, zodra de invasie der Vikings een feit is. Na deze „charge" zal een indrukwekkend zoenoffer worden aangeboden, bestaan de uit een koperen pot, waarin zich een kleine veertig liter mede bevindt. Mede wordt gebrouwen uit honing en gist en is zeer koppig De oude Vikings moeten er veel van hebben gehouden, doch het valt te betwijfelen, of hun nazaten het kunnen verwerken. Pinguins stierven in Londen van de hitte Over geheel Europa brengt de hittegolf steeds hogere temperaturen. Uit Lissa bon werd een maximum temperatuur van 81 gr. F. gemeld. Parijs werd geblakerd door een hitte van 88 gr. F. en in Lon den vond men het met 80 gr. F. ook wel letjes. In de Londense Zoo stierven 10 pinguins van de hitte en het personeel moest overuren maken om de ijsberen met koud water te besproeien. t Gebruik de Hongaren is beperkt. Als hij geweten had wat het lot van de Joden is geweest De vijfde dag van het proces Lages is gisteren besloten met het horen van de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, drs L de Jong, die trachtte aan te tonen, dat Lages ge weten moet hebben van vergassingen en andere Duitse wandaden. Ten bewij ze voerde hij het verslag aan van het proces in Charkov gevoerd tegen twee Duitsers, die 30.000 Russische vrouwen in „dodenwagens" vergasten. Radio Oranje heeft destijds de berichten over dit proces wereldkundig gemaakt en La ges moet er dus van geweten hebben, omdat de heer de Jong een als „geheim" gemerkt Duits document overlegde, dat van dit proces melding maakte. Dit Duitse papier behoorde tot de z.g. Duit se „Meldungen" die, naar Lages' directe Voetballer Wilkes van morgen getrouwd Faas Wilkes, de 25-jarige Xerxesspeler. die zich als internationaal voetballer in het Nederlands elftal een van de groot ste spelers mag noemen, is vanmorgen te Amsterdam getrouwd met de 17-jarige Surinaamse Mona Yvonne Brakke, doch ter van een hooggeplaatst ambtenaar in Paramaribo. Wilkes hoopt binnenkort met zjjn donkere bruid naar Italië te vertrekken. Goudse exploitanten sluiten bioscopen De bioscopen in Gouda zullen gesloten worden daar de exploitanten met hun vermakelijkheidsbelasting van 35 ré, die alleen voor de bioscopen op dat percen tage gehandhaafd is, niet verder kunnen Eén der grootste attracties van de Canadese tentoonstelling, die van 26 Aug.10 September in Toronto gehou den wordt, zal een „atoomsplitser" zijn. ondergeschikte, Blumenthal, als getuige meedeelde, iedere veertien dagen op de Duitse bureaux gelezen werden. Lages, die aanvankelijk verklaard had de „Mel dungen" eens in Den Haag te hebben gezien een mededeling, die Blumen thal niet kende trok toen zijn aan vankelijke bewering in. Hij had zich vergist en geen enkele reden iets te verzwijgen. Overigens hield Lages vol het bericht over de 30.000 Russische vrouwen nooit onder ogen gehad te heb ben. Was dat wel het geval geweest, dan zou hij het nog niet geloofd hebben, omdat hij alles, wat Radio Oranje zei, als propaganda beschouwde. Na diep adem gehaald te hebben zei Lages nogmaals, eerst na de oorlog ge hoord te hebben, wat het lot van de ge deporteerde Joden was geweest. Hij ver volgde: „Ik garandeer u, dat als ik het wel met zekerheid zou hebben ge weten ik. zo ik al niet zou zijn onder gedoken, dan toch zeker mijn degen op de tafel van de generaal zou hebben gelegd en dan gezegd zou hebben: Hier ben ik". Terwyl hij na deze woorden weer ging zitten, besloot hij dit betoog met de woorden: „Meer heb ik niet te zeg gen." De president antwoordde daarop als volgt: „Dit alles zal een punt van nauw gezet onderzoek van het Hof vormen". Alle 100 getuigen charge zijn thans gehoord Maandag zullen die décharge 17 in getal, voorkomen. WEERBERICHT Tamelijk koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele regen buien. matige en overdag af en toe vr\J krachtige wind uit Westelijke richtingen. Nog iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN. 29 Juli. Zon op: 4.56, onder 20.36. Maan op: 9.32, onder 22.22. 1 Augustus E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1