Jlicuwe feitorije (Êourant Van de 7700 gegadigden bedankten er tenslotte 500 voor de eer Wist U DINSDAG 26 JULI 1949 S agslf BU KiüA U X Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. 4.DVERTENT1BN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7874 DIRECTIE: F DTE MER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcft ls ghebleoen tnyn bert la tegenspeel" Van industrialisatie niet veel terecht gekomen Zie pag. 3 VIERDAAGSE BIJ HITTEGOLF Maar die 7200 anderen tippelden dat het een lieve lust was (Van een onzer verslaggevers) Een trompet blaast in de vroege ochtend reveille. Een hand schuift een gordijn voor een venster weg. Een gezicht bespiedt de lucht. Die is blauw. Wolkeloos. Aan de overzijde de straat liggen de ruiten in het eerste zonlicht. Dat wordt dus een hete dag daag. Een echte vierdaagse dag. En 7725 uitgeslapen lijven rekken zich ii wetenschap, dat het er vandaag weer om spannen zal rond Nijmegen, waar jaarljjks monster-wandelfeest te bèginnen staat. Het drie en dertigste. Gisteren zijn ze naar de stad geko men. Een extra trein, extra lang, extra vrolijk, extra toegejuicht, bracht grote schare. Soldaten in khaki. Matro zen in wit en blauw- Politiemannen uniform. Jongens en meisjes in hoogst nodige. Oude heren met boord en das plus hoed. Ieder z'n meug het deze vier dagen in Nijmegen. Er zullen klagers en beklaagden zijn. Maar de ene groep zal de andere niet storen Ze weten dat nu eenmaal in en om Nij megen: de vierdaagse wordt immer ge houden in de heetste week van het jaar. In dat opzicht is er tegenstelling met de Friese elfstedentocht, die door gaans in het koudste etmaal verreden Nijmegen heeft gisteren weer voor een feestelijke entree gezorgd. Vlaggen waren er en bloemen. Op de „Wedren" had de muziek var. de Luchtstrijdkrachten het zwaar te verantwoorden. Zij moest tien volkslie deren blazen ter ere van de meetippe- lende landen. In de eerste plaats natuur lijk die van de drie Benelux-landen. Want als er in de klompenindustrie, de jaarbeursen en de vakbeweging ge-Be- nel-uxt wordt, zou de Vierdaagse dan achter kunnen blijven? Dus telden we 83 Belgische soldaten en 20 Luxembur gers. De Noren waren de volgende lan den groep met het grootste aantal wan delaars: dertig stuks vereend in de wan delclub „Stad Nijmegen". Ze weten in Oslo waar de wandelwieg gestaan heeft. Verder: 14 Engelsen, 12 Fransen, 3 De nen, 2 Zweden, 2 Zwitsers en 1 Italiaan Voorts: 2000 Nederlanderse militairen 1500 burgers die inschreven voor de 55 km, 1169 dames, in totaal 7725 wande- Zij waren gisteravond allen bij het hijsen van de vlaggen en het défilé, dat, als vorige jaren, weer indrukwekkend was van kleur en vrolijkheid. Bij „De Vereniging" werd een goed concert gegeven en ook dat was traditie, evenals de zon vanmorgen. En helaas. de blaren ook. Maar dat is een verhaal, dat nog ko- Vijfhonderd niet gestart Vanochtend bij de start bleek, dat 7220 tippelaars gisteren hun bescheiden afgehaald hadden Circa 500 deelnemers konden dus om de een of andere reden niet komen. En van die 7220 startten nog weer eens 16 niet. De boemelaars, voor wie de vierdaagse alleen het plezier betekent. De marechaussee uit Den Bosch was «ls een der eerste groepen present. De stemming was in de vroege ochtenduren best. Pappa van der Kaay, die zijn zilveren jubileum als j loper viert, had zijn baard ee beurt gegeven en vertelde nog dat hij geen moeilijkheden zag i :n snel,' dat hij zwakke broeders wel een hart onder de riem zou steken. In Eist hebben wij het vierdaagse leger opgewacht. De straten werden be sproeid, er is een perfecte verkeers- B.F.O.-delegatie naar R.T.C. te 'Den Haag Vertrek 6, 7, 8 en 9 Augustus uit Indonesië Door het secretariaat van de B-F.O. medegedeeld dat heden Dinsdag 26 Juli de negara resp. daerah hoofden tele grafisch ervan in kennis zijn gesteld, dat het vertrek per vliegtuig var vliegveld Kemajoran bij Batavia de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag op 6, 7, 8 en 9 Augustus SJANGHAI EN OKINAWA DOOR TYFOON GETEISTERD. Boven Sjanghai heeft een tyfoon ge woed, waardoor de meeste straten meter onder water kwamen te staan. De baan van de tyfoon voerde ook over a, dat acht uur lang onder het geweld de wervelstorm lag. svenement voor de wandelsportliefhebbers, de beroemde „Vicr- volle gang! Uit België kwamen deze kranige parachutisten, van hun corps op vreedzame wijze te verdedigen. regeling, alle inwoners zijn op de been juichen de tippelaars toe! Voor het raadhuis speelt de' Belgische militaire kapel onder leiding van kapelmeester onderluitenant Morel. In het stadhuis heeft de burgemeester, de heer W. M Klijn, de autoriteiten ontvangen- Geluk- s het niet zo warm als gisteren, maar de dag is nog lang. De eerste 55'ers kwamen reeds om tien voor aoht door Eist. Dat zij er allemaal nog even fit bij liepen, is niet helemaal waar. MAN OP BETONNEN BRUGPIJLER TE PLETTER GEVALLEN. Gistermiddag is de 28-j. arbeider M. Middelkoop uit Echteld nabij Tiel van brugpijler neergestort en op het betonnen voetstuk te pletter gevallen. Hij laat een vrouw en een kind achter Churchill is met vacantie naar Italië •ertrokken. Hij zal verder werken ijn mémoires, maar hij heeft ook zijn. schildersezel bij zich. Toen het moest: K.L.M. bedwong langste zeetraject ter wereld Honderd negen en dertig maal over 5520 km (Van een onzer verslaggevers.) dienst op Mauritius diende te worden ingericht en ondervinding moest de rest Om te beginnen heeft de K.L.M. op die 10e Januari een van haar beste marco nisten, de heer D. K. R. Sweitzer, naar Mauritius gezonden. Met enige helpers, een zender en wat andere hulpmiddelen. Daarmee heeft bij in korte tijd een weer berichten- en radio-orgariisatie opge bouwd, waarop deze tijdelijke dienst al die maanden gerust heeft. Vandaar, dat de K.L.M. de naam van de heer Sweitzer met ere noemt, evenals die va: R. W. G. C. A. Wittert van Hoogland, hoofdinspecteur bedrijfsuitvoering, en de Engelse employé E. W. Philips opera tions manager in Calcutta, die een der gelijke functie in Aden bekleedde en oj dat vliegveld de, van en naar Mauritius gaande vliegtuigen met grote zorgen omringd heeft- In Indië zorgde m een weerschip. dat, koersend Oceaan, grote diensten bewees. De K.L.M. heeft de lijn thans verlaten om terug te keren tot de oude route. Misschien niet voorgoed. Zij droomt ni nog altijd van een verbinding tussen Johannesburg en Batavia en de nu opge dane ervaringen zullen dan te pas komen Op het ogenblik is het zo, dat de Qantas de route in exploitatie gaat brengen. De K.L-M. zal voorlopig nog slechts viermaal per week de route Amsterdam Batavia bevligen. Zijn meer vluchten per week nodiig, dan zullen D.C. 4 toestellen worden ingezet. De K.L.M. komt nl. zware Constellations tekort en de ver vanger van de „Nijmegen" wordt eerst dezer dagen verwacht. r verslaggevers.) Vrijdag jl. is de laatste K.L.M. Constel lation van Mauritius naar Schiphol ver trokken- Op 10 Januari van dit jaar landde de eerste er. Sindsdien zijn 139 vluchten over dit eiland in de Indische Oceaan van Amsterdam naar Batavia gemaakt. Het is geweest „een stuk oud Holland waard". De K.L.M. zag zich nl. gesteld tegenover de taak, met kostbare machi nes en een kostbare lading aan mensen en vracht een traject te bevliegen, waarop te voren nog maar eenmaal een machine geopereerd had, nl. een Lancaster van de Australische Qantas Airlines, die van Perth in Australië naar Johannesburg vloog, over Mauritius. Het was het langste zeetraject ter wereld. Dat tussen Honolulu en San Francisco is 30 mijl korter. Er waren geen weerstations dan die op de enkele koopvaardijschepen, die tussen 'de Kaap en Indië voeren. De gronü- 'i Heeft Indonesië de Marshall hulp verspeeld Er woedt een strijd tussen E.C.A. en Amerikaanse regering De „New York Times" publiceert op de Voorpagina een twee-kolomsartikel over het vraagstuk van de E.C.A. hulp aan In donesië. De Haagse correspondent van dat blad, de heer Anderson, heeft name lijk van betrouwbare zijde vernomen, dat de Amerikaanse regering de Marshall hulp aan dat land niet zal herstellen, voordat er een grote verbetering komt in de verwarde toestand. Maar deze hulp [tal gestaakt worden, zodra Indonesië vrij en onafhankelijk wordt. Er wordt op het ogenblik te Washing ton strijd gevoerd tussen de E.C.A. en de Amerikaanse regering. De eerste ver-: klaart, dat dollarhulp toch niet baat, als [Indonesië ten prooi is aan banditisme, en wil dus wachten. De tweede wil de Mar- jshall-h'ulp hanteren als een beloning en [steekt niet meer onder stoelen of ban- jfcen, dat intrekking van de Marshall hulp een politiek doel heeft gehad. De kans is dus groot, dat Indonesië [slechts kort zal beschikken over de 10 lillioen dollar preserveerde Marshall hulp en dat, terwijl voor de periode van 1949/50 een invoerprogram is vastgesteld, men rekent op 84 millioen dollar hulp. Christiansen in Norg als timmerman Brits bezoek aan onze gevangenissen De generaal der vliegers. Christiansen, it zijn straftijd uit in de gevangenis te Norg. Hij werkt er als timmerman en het gevangenispersoneel noemt hem zelfs een eerste klas timmerman. Het Britse hoofd van de gevangenissen i de Britse zone, brigade-generaal Geof- fry Ingham, die een tegenbezoek aan onze gevangenissen bracht, ontmoette hem daar en Christiansen verklaarde, dat hij :ts op zijn behandeling had aan te mer- Brigadier-generaal Ingham is ook door minister Wijers ontvangen en bij ver klaarde, dat Nederland met zijn vervor mingen op het gebied van het gevangenis- n (magnifiek werk heeft gedaan. .brandweerlieden. .kantoorbedienden Was de bom voor Russische officieren bestemd? In verband met een bomontploffing, welke zich voordeed in het marmeren paleis te Potsdam, waarin Russische of ficieren zijn ondergebracht, werden een twintigtal Duitsers gearresteerd DE BEER EN IK. Mevrouw Catherina Scherhag, een 74-jarige Amsterdamse dame, logeert voor drie maanden in Amerika, bij haar zuster en zwager, de heer en mevr. Karl Eitel, uit Chicago. De Eitels hebben een buitenhuis verlaten streek in de staat Wisconsin, midden in de bossen, en zij gingen daar met hun Hollandse gast heen. Na een paar dagen móesten zij echter Chicago terugkeren en lieten Scherhag achter onder de hoede de huisbewaarder en zijn vrouw, in een apart huis, ongeveer 300 meter verderop, woonden. Toen kwam de beer. Eerst kwam hij krabbelen aan d( ichterdeur en keek door de ramer naar binnen. Door roepen en alle lich ten aan te draaien werd het dier ver dreven. Maar twee nachten later werd mevrouw S. wakker door een groot lawaai. Er vielen borden naar beneden en er was een vreselijk gestommel. Toen zij naar buiten keek zag ze de beer het huis in en uit rennen, terwijl hij elke keer iets uit de ijskast wat hij dan buiten ging opeten. Het ruige dier consumeerde een stuk ge braden varkensvlees, twaalf eieren_ een pond boter en een pan soep. De soeppan droeg hij naar buiten, zon der een druppel te morsen. Een chocoladetaart vormde het dessert. Weer enkele dagen later is de beer door jachtopzieners neergeschoten. De familie Eitel zal hem laten opzetten en gebruikte zijn beste delen als be renbiefstuk. Maar de Nederlandse dame weigerde iets te eten: „Hij zag er altijd zo vreedzaam met veel smaak. Het was zo'n welge manierde beer en ik zou er geen stukje van door mijn keel kunnen krijgen...." Koninklijk gezin lunchte hij Koning George Gisteren hebben Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes, als gas- Koning George en Koningin Elizabeth, op Buckingham Palace te Lon den de lunch gebruikt. Avonds bezochten de Koningin en de prinsesjes in Covent Garden een voor stelling van het Grand Ballet de Monte Carlo. PASSAGIERSLIJST VAN DE „SIBAJAK" De passagierslijst van het m.s. „Siba- k", op 23 dezer van Rotterdam naai Priok vertrokken, ligt op ons bureau ter inzage. Suriname beroept zich op minis ter Van Schaik Uit Paramaribo wordt gemeld, dat de Surinaamse Staten zioh bij hun verzet tegen het amendement op de interim- regeling beroepen op een toezegging van minister Van Schaik, dat öe Regering geval van een ingrijpende amende ring dier regeling het wetsontwerp niel aanvaarden. Het college van alge- bestuur heeft zich bij de houding der Staten aangesloten. Vanochtend ontvingen we een aantal West-Indische persstemmen, die all scherp zijn van toon. Vanochtend startte Willy Croes voor Kanaaltocht BU Gris Nez (Fr.) in zee, op weg naar Engeland. De 30-jarige zwemster Willy Croes- Van Rijssel, is vanmorgen om 6 minuten 8 onder ieale weersomstandigheden, bij Kaap Gris Nez in zee gegaan voor de Kanaaltocht naar Dover. Zij was per motorboot uit Engeland gekomen. Tal rijke vacantiegangers deden haar op het strand uitgeleide. Mevr. Croes was uitge rust met een waterdichte rubber bril er dito polshorloge. Enkele ponden vet en op haar huid uitgesmeerd. Trai- Tamme, die destijds het Haaal beide richtingen overzwom, begeleidt haar in de motorboot .June Rose'. Gis teravond moest de zwemster haar plan te starten opgeven wegens de kille wind. Nog nooit heeft een Nederlander de tocht van Frankrijk naar Engeland zwemmend volbracht. gingsmiddelen is thans zo ruim, dat minister Van den Brink de prijzen van deze artikelen ook heeft vrijgelaten. Marshall-hulp voor K.L.M. wekt afgunst Volgens een Aneta-telegram uit New York oefent „Barrons', een der v naamste financiëel-economische schriften in Amerika, critiek uit op de financiering van aankopen van vlieg tuigen ten behoeve van buitenlandsce maatschappijen door de ECA. Het blad wijst er op, dat Nederland (door de KLM) de vooraamste ontvanger was van toewijzingen voor aankoop van vliegtui- nl. 19 millioen dollar in het eerste r, voor zes DC-6. twee- Constellations twee Convairs behalve nog de onder delen. Vervolgens ontving de KLM door de ECA twee gebruikte DC-4. Het C.D.K. wordt per 1 October a.s. opgeheven Naar de Nieuwe Leidsche verneemt, wordt het C.D.K. met ingang van 1 October a.s. opgeheven. Aan 140 leden van het thans nog 200 man tellen de personeel is tegen die tijd ontslag aangezegd. Zestig tijdelijke werkkrach ten, die op andere bureaux en departe menten geplaatst moeten worden, dienen voor die datum, in de nieuwe functies ondergebracht te zijn. Dit houdt dus in, dat het restant de bonnenlijst n.l. vlees en kaas tegen die tijd ook opgeruimd zal zijn. Textiel en kolen lopen over rijks- bureaux. Deze week weer rijst Naar wij vernemen zal deze week weer en bon voor rijst worden aangewezen Skymaster met droeve last op weg naar vaderland As van 29 omgekomen slachtoffers Een Skymaster van de K.L.M. vertrok vanmorgen om half acht pl. tijd van Bom- naar Amsterdam met. de as der 29 gecremeerde slachtoffers van de vlieg tuigramp van 12 Juli j.l. Ook de stoffe lijke resten van 10 Amerikanen bevinden zich daarbij. vier Nederlandse deskundigen, die onderzoek instelden naar de oorzaak de ramp, nemen de bezittingen der slachtoffers mee. Britse spoorwegmannen stellen actie uit Afgevaardigden van 460.000 spoorweg- nannen hebben gisteren besloten het voorlopig nog niet langzaam aan te gaan doen. Vandaag zou er een delegatie door de minister van Arbeid, Isaacs, worden ontvangen. DE BESTE JAJREN VAN HUN LEVEN had zo maar te knippen. De op dracht luidde: een plaatje, dat met de hitte in verband staat. Zoek dan monade-drinkende vacantiegangers of richt je lens op zo'n afgezaagd vol boulevardje, als je twee kereltjes povere billekes landwaarts gericht. Dat is de foto, nietwaar? Zo heel nietig in de beste jaren van hun le ven, turend naar de golven; Moeder komt straks wel met de broekjes, maar zo is het ook fijn. En toen sloeg de fotograaf zo maar enkele decennia uit een mensen leven over. Mensen, die te oud zijn, om als deze kleine mannekes gekiekt te wor- den, en te jong, om alleen maar de broekspijpen op te stropen, staan vaak genoeg op een foto. Daarom twee man nen. Misschien ge- pensionneerd, mis schien met vacan tie. Maar een heer lijke rust genie tend in hetzelfde water, dat de kleine tongetjes zo fasci neert. Te oud, om in badpak te dar telen, te jong van hart c i de 2 2 ge woon links te laten liggen. Daarom: ook de beste jaren van hün leven Het militaire hulpprogramma Truman klopt op de deur van het Congres voor 1450 millioen „Maar geen verzending van atoombommen, naar welk land ook" De president der Ver. Staten, Harry S. Truman, heeft gisteren het militaire hulpprogramma voor 1450 millioen dollar, waarvan ruim 1 milliard voor West- Europa, bü het Congres ingediend, vergezeld gaande van de aanbeveling deze ruggesteun van het Atlantisch Pact zo spoedig mogeiyk goed te keuren, teneinde de vrees voor aggressie en internationaal geweld uit te bannen. Het wetsontwerp stelt verstrekkende-bevoegdheden tflt handelen-voor, doch 9luit uitdrukkelijk de „verzending" van atoombommen, naar welk land ook, uit, aldus Reuter. van het program door de Sowjet-Unii met name te noemen als de mogendheid die een atmosfeer van vrees en gevaar had geschapen. Het Pact moet een waarborg zijn, dat het werk van arbeiders, industrieën en landbouw niet zal worden teniet gedaan in een uitbarsting van internationaal geweld. Een atmosfeer van vrees wordt geschapen door de samenzwerende acti- de internationale In zijn begeleidende boodschap ver klaarde Truman, dat de landen van West-Europa en de vrije landen, elders ter wereld, hun defensie moeten op bouwen tegen het gevaar der Russische aggressie. De gebeurtenissen in de we reld sinds 1945 bieden geen zekerheid dat alle landen van de Ver. Naties de principes tot behoud van de vrede in practijk zullen brengen, ja, er zijn be wijzen voor het het tegendeel, dat voor sommige naties opnieuw geweld zal worden gebruikt voor het nastreven van zelfzuchtige doeleinden. Aldus wordt de wereld gekweld door onzekerheid en onstabiliteit, die de economische en so ciale vooruitgang in de weg staan. De President onderstreepte het doel Soekarno by zyn terugkeer te Djok- i het i zün i en kinderen. Naar men weet mocht mevr. Soekarno te Djokja blüven, terwijl- het haar tevens vry'stond, zich met haar echtgenoot op Banka te verenigen. Zy heeft Djokja echter niet verlaten- DAT reeds thans het 2000ste schip de Amsterdamse haven binnenliep tegen een maand later verleden jaar. DAT voor het eerst sedert 40 jaren te Meppel een motorbeurtschip van 200 ton de werf van de fa Worst en Dutmar te water is gelaten. DAT een leerling-verpleegster in het gemeente-ziekenhuis te Zaandam, die met haar radiotoestel aan het experimen. teren was, door de electrische stroom werd gedood. DAT het z.g.n. witte dorp, de 352 wit gepleisterde woningen langs de dyk van Rotterdam naar Schiedam, deze week z'n zilveren jubileum viert, ofschoon het als nooddorp was bedoeld. DAT mr J. R, Voüte, 77 j. oud, te Naarden is overleden- DAT meer dan 500 personen op de ju bileum-receptie van de Hero-fabrieken te Breda verschenen en ruim 200 bloem stukken wérden geschonken. DAT de heer Linthorst na een 15-j. directeurschap van de R'damse doof- stommeninrichting op 1 Sept. met pen sioen gaat en drs de Vos, HBS-leraar te A'dam, hem opvolgt. DAT het schutten in de sluis in het Apeldoornsch kanaal te Dieren wegens de lage waterstand voorlopig is gestaakt. DAT by de Gelderse V.V.V. thans 81 gemeenten en 68 plaatseiyke V.V.V.'s zün aangesloten. DAT in Augustus de 100.000ste bezoe ker in het openluchtmuseum te Arnhem wordt verwacht, hetgeen een maand eerder is dan in 1948. DAT de Arnhemse raad besloot op een complex van 6000 m2 industrieflats te bouwen voor ruim een half millioen gulden. DAT de schilderyen van Prinses Wil- helmina van 631 Aug. in Middelburg worden geëxposeerd en voor deze ten toonstelling in België en Engeland in tensieve reclame wordt gemaakt. DAT 1000 gezinshoofden van, Huissen (Gld.) een protest hebben ingediend te gen het wederopbouwplan, daar men uit een oogpunt van stedeschoon in en kele straten geen winkels en bedryfs- panden wil herbouwen. DAT de radio-uitzendingen t.b.v. de landbouw op Maandagavond gedurende Augustus worden stopgezet en op 12 Sept. worden hervat, terwyi wensen voor het komende seizoen dienen te worden gericht aan het dep. van Land bouw, Boorlaan F 18, Den Haag.* DAT 40 schoolkinderen uit Kampen vandaag naar het Deense plaatsje Naks- kov gaan, welke plaatsjes een innige relatie hebben gekregen, nadat een Kamper schippersgezin in Nakskov ty- dens de oorlog een gastvry onderdak DAT van 310 Aug. te Soesterberg :n nationaal luchtverkennerskamp wordt gehouden. DAT Zaterdag 60 Ned. padvinders per Aero-Holland naar het int. padvinders kamp (Rover Moot) te Skjak (Noor wegen) vliegen en op 13 Aug., eveneens per vliegtuig, terugkeren. DAT mevr. M. Baker—v. d. Berg uit New-York, gedelegeerde van de intern, vrouwenvereniging by de Ver. Naties, momenteel ons land bezoèkt. DAT Arnhem f 7000 uittrok om de in de oorlog verminkte en door de tand des tijds aangetaste, uit 1859 daterende, tuinbeelden te restaureren. tische beweging en het feit, dat Rusland een der grootste „vredeslegers" i geschiedenis, in stand houdt. Met het oog op wat gebeurd is in Griekenland, Berlijn, Iran en Turkije en in het licht van de onderdrukking der menselijke vrijheid in landen onder communistisch bewind, kan West-Europa niet de ogen sluiten voor de noodzaak van een krach tige militaire verdediging. Vandaar dat het Congres dan ook snel moet hande len, want het is ons doel, dat de betrok ken landen in de korst mogelijke tijd worden uitgerust met goed geoefende strijdkrachten. De volken van Europa mogen niet onder de voet worden ge lopen, alvorens de Amerikaanse strijd krachten effectief kunnen optreden. Tevens heeft Truman de ratificatie- oorkonde van het Atlantisch Past be tekend. En daarbij verklaarde hij: „Met onze bondgenoten en andere, gelijkge zinde volken moeten wfl met Gods hulp en leiding werken voor de vrede, moreel en materieel sterk blüven." De president heeft drie vormen bijstand in overweging gegeven. Een dollartoewijzing voor de productie oorlogsmateriaal in de betrokken lan den; rechtstreeks overdragen van oorlogs materiaal en hulp van militaire deskun digen. De Amerikaanse hulpverlening zou overigens slechts een klein gedeelte uitmaken van hetgeen de landen zelf moeten uitgeven. Om misbruik te voor komen, behoort de president machtiging te ontvangen, de steun stop te zetten, als een deelnemend land handelt tegen de doelstellingen van het Pact. Ambtenaren van het Amerik. mnisterie van buitenl. zaken verklaarden, dat de betrokken landen de modernste uitrusting zouden ontvangen, maar geen „geheime wapens", als sedert het einde van de oorlog wa- uitgedacht. Bovengenoemd ministe- heeft het Congres ook een „boekje" doen toekomen, dat practisch alle belang, rijke argumenten voor het program be-( tevens uiteenzet, wat de rege ring zich voorstelt te doen met het geld en de gevraagde volmachten. Het meren deel der gelden zal ten goede komen aan West-Europa, een gebied, welks be lang voor de Amerik. veiligheid in twee wereldoorlogen is aangetoond. De Franse minister van buitenl. zaken, Robert Schuman, heeft zich met de gang zaken zeer verheugd getoond, omdat de beslissing, die het Congres zal ne - Marianne van zo groot belang zal' De debatten over het voorstel komen nu echter aan de orde. Specificatie van Trumans reuze-som De specificatie van het bedrag ad 1450 millioen dollar is als volgt :aan West- Europa voor wapens, technische hulp en opleiding 938 milioen; productie van oorlogsmateriaal 155 millioen. Militaire steun aan Griekenland, Turkse, Ko- de Philippynen 300 millioen. Voorts 45 millioen voor een noodfonds 10 milioen voor administratie-kosien Het dioor Truman gevraagde voorschot bedraagt 125 millioen. Behalve de 1450 millioen verzoekt Truman om 100 mil lioen ter financiring der contracten voor de levering van wapens aan de Latijns- Amerik. landen. Verdere Nederl. terugtocht geëist Ontevreden klanken in K.N.I.P. Volgens een Anetatelegram uit Djokja is het republikeinse parlement Maandag de behandeling begonnen van de nieuwe verklaring van Hatta betreffende de overeenkomst tussen dr Van Royen en Mr Samsoeddin van de Masjoemi acht te de overeenkomst het uiterst bereik bare resultaat. Hy wilde haar niet af keuren, doch is er niet mee tevreden. Het uiteindelyk resultaat dient op de Ronde-Tafelconferentie te worden ver kregen. Het werk van de buitenlandse dienst moet volgens hem worden voort gezet om de stryd op de R.T.C. te ver lichten. De tweede spreker van de Masjoemi, Zainal Arifin eiste spoedige terugtrek king der Nederlandse troepen uit de streken, die by het accoord van de „Ren ville" aan de republiek waren teegewe- De vertegenwoordiger van Sumatra, Zainal Abidin Achmed, eiste op de kortst mogelyke termijn teruggave van de ste den Fort de Koek, Pajakoemboeh en Benkoelen aan de republiek. De verte genwoordiger van de P.N.I., Mangkoesl Sarkoro, accepteerde het accoord als een verandering van tactiek en zeide, dat er nu e ennieuwe fase was ingetreden in de strijd. De P.N.I. wenste een sterke lei ding van de regering en meende, dat het kabinet versterkt moest worden met die als componenten van de In donesische volksstryd beschouwd kun- worden. Hy eiste voorts de vrijlating politieke gevangenen. De delegatie leden, die niet sterk zyn, moesten vol gens hem vervangen worden en een mi nister kon niet tegelykertyd delegatielid zyn. Een lid van de Partai Moerba (van Tan Malakka) ging accoord met een vre despolitiek, gebaseerd op binnenlandse krachten. De staking van het vuren moest tegelykertyd worden uitgevaar digd met de terugtrekking der Neder landse troepen. Zijn party kon niet me dewerken aan de tot standkoming van de R.T.C. De Partai Socialis van Sharir liet haar stem niet horen en is dus waarschijnlijk teg ende overeenkomst. Zy zal echter geen oppositie voeren. Op verzoek van de regering is het antwoord verdaagd tot Vrydag. Tan Malakka nog in leven De Nieuwe Leidsche Crt. ver- ;emt, dat Tan Malakka gezien is op het gebergte Wilis juist een dag nadat de republiek diens executie bekend maakte. Zijn aanhang onder de guerilleros groeit steeds sterker aan. Gratie voor H. Krikke en C. Bout Gratie is verleend aan H. Krikke ter dood veroordeeld bij sententie van het B.G. te Leeuwarden en aan C. Bout, ter dood veroordeeld bij sententie van het Amsterdamse B. G. Zy kregen thans le venslang. WEERBERICHT Minder warm en onweer Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Aanvan kelijk zwakke wind uit uiteenlopende riohtingen. Later zwakke tot matige wind op de meeste plaatsen uit Westelyke richtingen. Vooral in de Noordelyke helft van het land minder warm. ZON EN MAAN 27 Juli. Zon op 4.53, onder 20.39. Maan op 6.32, onder 21.56. 1 Aug. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1