Jlieuuie jTciltsrhe GTourmit Rusland protesteert tegen Italië s deel neming aan het Pact Ook Soekarno sprak op Indon. conferentie te Djokja Wist U DONDERDAG 21 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIÊN0.18 per millmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7870 DIRECTIE: P. DIE MER. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuastlefi Is gfifbleoeo tnyn bert in tcgfjenspoct" STEUN VOOR TOGLIATTI? Scherpe nota, die gebaseerd is op een misvatting over aanval en verdediging Kusland heeft in gelijkluidende nota's aan Italië, Groot-Brittannië, de Ver. Staten en Frankrijk scherp geprotesteerd tegen de toetreding van Italië tot het Noord- Atlantisch Pact: De So '-regering beschouwt deze toetreding als een schending Van het Italiaanse vredesverdrag, omdat daarin een clausule is opgenomen, dat 4e voormalige Duitse satellietstaten verplicht zijn, vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden met alle geallieerde partijen. De Russen menen nu. dat Italië door noemd. In Londen werd gewezen op het aansluiting bij het Atlantisch Pact, zich gekeerd heeft tegen één dier partijen. n.l. Sowjet-Rusland. Want, zo zeggen zij, het Pact is een militaire statengroe- pering van aggressieve aard en gericht tegen de Sowjet-Unie en de andere volksdemocratische landen. Vooral het verzoek om militaire hulp aan de Ver. Staten wordt gehekeld. Graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde gis teravond in de Kamer van Afgevaar digden: „Ik was verbaasd over de Rus sische nota, die vrijwel een duplicaat was van het protest, dat de Russen in April j.l. aan de twaalf landen van het Atlantisch Verdrag hebben gezonden, en ik begrijp niet, waarom de nota aan Italië werd gericht, tenzij zij ten doel heeft tussenbeide te komen in de vrije besprekingen ,die thans in deze Kamer over het Pact plaats hebben". Andere functionarissen van het Italiaanse mi nisterie van Buitenl. Zaken noemden de nota „absurd en belachelijk". Sforza verklaarde verder nog, dat Italië een antwoord aan Rusland zal zenden en wees er op, dat steeds de verplichtingen t.a.v. Rusland zijn nagekomen, zoals b.v. met de uitlevering van Italiaanse oorlogs schepen. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft het Sowj et-protest, als „volkomen ongegrond" van de hand gewezen. Acheson betoogde nogmaals, dat het Atlantisch Verdrag geen aanvallend, maar een louter ver dedigend karakter draagt. Ook de Fran se regering heeft de beschuldiging van het Kremlin zonder enige grond ge- Ds H. Vos en echtgenote in zee verdronken Waren met Geref. jeugd op vacantie te Ouddorp "Gistermiddag zijn ds H. Vos, predikant bij dé Geref. Kerk te Hendrik Ido Am bacht, en zijn echtgenote, bij het zwem men in zee verdronken. Het echtpaar Vos verbleef, met een aantal leden van de Geref. Jeugdvereni gingen uit zijn woonplaats, te Ouddorp op Flakkee om daar te kamperen. Omstreeks half één ging men zwemmen in zee en hierbij is vermoedelijk mevr. Vos in een draaikolk terecht gekomen. De predikant heeft dit gezien en is naar zijn echtgenote toegezwommen. Toen hij haar had bereikt verdwenen zjj beiden in de diepte. Het lijk van mevrouw Vos is enige uren later aangespoeld. Het echt paar Vos had geen kinderen. Zoals te begrijpen wekte het ongeluk grote verslagenheid onder de jongeren, die onder leiding van ds en mevr. Vos hun vacantie doorbrachten. Ook in Hendrik Ido Ambacht maakte de tijding diepe indruk in de kring van de Geref. Kerk en daarbuiten. Ds Vos, die in 1906 werd geboren, ar beidde sedert 6 Januari 1946 in zijn tegen woordige gemeente. Voordien was hij van Jiuni 1933 af predikant te Tijnje (Fr.). Hij ontplooide in Hendrik Ido Ambacht een grote activiteit, vooral onder de jeugd der gemeente en tevens gaf hij zich aan andere arbeid. Zo was hij bestuurslid van de afdeling Ned. Bijbelgenootschap. Het is nog niet bekend, wanneer de teraardebestelling van het echtpaar Vos zal plaats hebben. Voor f 100.000 hagelschade in Gelder6che vallei De sohade, welke de vorige week door hagel aan de gewassen in de Geldersche Vallei is toegebracht, is veel aanzienlij ker dan men aanvankelijk had gedacht. Zij bedraagt minstens f 100.000, Ede, Renswoude en Soherpenzeel zijn het ergst geteisterd. Men vreest een volledige mislukking van de rogge-, haver- en gexstoogst. Men overweegt een lande lijke steunactie voor het geteisterde ge bied in te stellen. VERHUÜRPRIJZEN VAN AUTO'S VRIJ De St. Crt. van gisteren bevat een be schikking tot vrijlating van prijzen voor verhuur van personenauto's en motorrij wielen. Koningin kreeg heilbot van 40 kilo met oranjelint Bezocht na Haarlem, Velsen en IJmuiden Na de feestelijke tocht door Haarlem en Bloemendaal arriveerden Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren te Velsen, waar het Kon. Paar werd ontvan- gn door frisse zang van een kinderkoor als inleiding van een tocht door het vlag gende Velsen. Bij het oorlogsmonument te Driehuis werd een grote krans gelegd en vandaar ging het naar de IJmuidense vissershaven. Een grote heilbot van 40 kg met een oranjelint om de staart werd aan de Koningin geoffreerd, nadat een bezoek was gebracht aan de visafslag Schipper J. v .d. Meulen toonde de blauw witte reddingsboot van de NZHRM, het schip, dat zoveel roemruchte feiten op zijn naam heeft staan. Van de Halkade ging de stoet terug naar het Velsense •raadhuis. In de Lindenlaan hadden zich de kinderen van 13 scholen in kleurige guirlandes opgesteld en op het Raad huisplein stond 'n carré van verenigings deputaties. In de tot een bloementuin herschapen raadszaal sprak burg. Kwint bet Kon. Paar toe en werden verschil lende autoriteiten aan de Koningin voor gesteld. Per pont zijn H M. en Z.K.H. om half elf naar Beverwijk vertrokken, wel ke plaats zijn Kon. gasten met klokken gebeier verwelkomde. feit, dat dit Russische protest gegrond vest is op een fundamentele misvatting over de doeleinden van het Pact. Gesteund door zijn vrienden in Mos kou. heeft de Italiaanse communisten leider Palmiro Togliatti in de Kamer van Afgevaardigden een motie ingediend, waarin de ratificatie van het Pact ver oordeeld wordt als strijdig met de Ita liaanse belangen. Deze motie werd prompt verworpen, met 310 stemmen tegen, 159 voor en 13 onthoudingen. SIBAJAK GAAT GEZINNEN HERENIGEN Het hulppassagierssohip Sibajak van de Kon. Rott. Lloyd zal a.s. Zaterdag met on geveer 800 passagiers in het kader der ge zinshereniging naar Indonesië gaan. Er ongeveer 150 kinderen aan boord. Kaptein vanochtend dood geschoten Het doodvonnis tegen Comelis Johan nes Kaptein, wiens gratieverzoek werd afgewezen, is hedenmorgen voltrokken. Het doodvonnis was door het Haagse Bijzonder Gerechtshof uitgesproken en door de Raad van Cassatie bevestigd- Zoals men weet, heeft deze Haagse politieman 775 Joden naar Duitse gevan genissen doen verhuizen', van wie gros omkwam. Kort voor zijn dood is Kaptein toege treden tot de R.K. Kerk. In zijn cel werden hem vannacht de genademidde' len der Kerk toegediend. Zijn laatste verzoek was om ongeboeid naar de plaats der terechtstelling in de Waals- dorperduinen te worden gebracht. Voddenraper-millionnair verliest vrijheid en vermogen Josef Joanovici, de uit Bessarabië ge boortige Parijse voddenraper-millionnair, is gisteren te Parijs tot vijf jaar gevan genisstraf, nationale onwaardigheid, een boete van 600.000 francs en verbeurdver klaring van zijn vermogen ter waarde van 50 millioen francs veroordeeld. De ten lastelegging vermeldde, dat Joanovici tij dens de oorlog voorraden had geleverd het Duitse leger en dat hij inlichtin gen had gegeven aan de Gestapo. Sir Stafford Cripps, die thans in Zürich vertoeft voor herstel van zijn maagkwaal, behoeft niet geopereerd te worden. Staking van het vuren zal wel niet in behandeling komen Ass. Press meldt nog over de gisteren geopende Indonesische conferentie te Djokja, dat deze samenkwam in het met vlaggen versierde legerhotel. Kort voor de opening trad de vertegenwoordiger der Fox-compagnie, dr Maramis, de zaal binnen en werd begroet door Soekarno en Hatta. Vervolgens werd het Indonesische volkslied gespeeld en hield mr Tadjoeddin Noor zijn rede en na hem Hatta. niet in moeilijkheden komen door onder geschikte zaken." Hij herinnerde aan de woorden van Douwes Dekker: „Aan geen berg stoot zioh de voet, 't Is de kiezel, die struikelen doet." De vergade ring werd besloten met een défilé. De Unci sprak tegen, dat zij over de staking van 'het vuren zou onderhande- Sultan Hamid II was de derde spreker en ten slotte sprak Soekarno. De Unci was niet op de conferentie aanwezig, maar had een onderhoud met de sultan van Djokja, naar men aanneemt, over het bevel tot staking van het vuren. Men verwacht, dat verschillende leden der Nederlandse delegatie binnenkort naar Djokja zullen vliegen om over dit onderwerp spréken. Het door de Büeenkomst Federaal Overleg naar Djokja meegenomen plan voor een staatsregeling der Verenigde Staten van Indonesië, omvat: Een door de deelgebieden te kiezen president. Ministers, n.l. een kernkabinet van 3 of 5 leden, door de president op voordracht der deelgebieden te be noemen, en een aantal departements hoofden, welke de president op voor dracht van het kernkabinet benoemt. Een niet te ontbinden senaat, waar van elk gebied 2 leden benoemt. Zy stemmen zonder ruggespraak, d. Een volksvertegenwoordiging, waar in de republiek een derde der zetels heeft, overigens samengesteld naar bevolkingstal, waarin voorts elk ge bied minstens twee. en hoogstens 10 leden hebben zal. Deze moet zo spoe dig mogelyk vervangen worden door een te kiezen huis van afgevaardig den, dat tezamen met de senaat een constituante vormt. Verkiezingen moeten zo snel mogeiyk na de over dracht der souvereiniteit worder^ voorbereid. De V.S.I. worden opgebouwd uit ge- lükwaardige en gelijkberechtigde ne gara's, voordien zyn de thans bestaan de negara's en staatkundige eenheden geiykberechtigd. f. De V.S.I. heeft het oppergezag over het leger en het benoemingsrecht van officieren. De negara's hebben geen eigen strüdkrachten. g. Regering en parlement hebben de wetgevende macht; regering en se naat en huis hebben elk het initiatief. Voorts regelt het ontwerp de finan ciële verhouding, Indonesische vertegen woordiging in Nederland, godsdienstvrij- heid en zelfbeschikkingsrecht der bevol kingen. A.P. meldt, dat de republikeinen niets voelen voor een kernkabinet maar een parlementair kabinet wensen met een premier aan het hoofd. De republikeinen willen evenmin een senaat, maar men verwacht een compromis, waarby de senaat slechts een adviserende taak zal krygen. De federalisten zullen gaarne spreken 'er de staking van het vuren maar de republikeinen voelen daarvoor niets. In zyn rede voor de conferentie ver klaarde Soekarno: „Wij hebben hetzelfde doel, namelijk vrijheid van geheel Indo- onder de rood-witte vlag. Laten wij „Regering is gek geworden" aldus Lord Amman Onenigheid over Londense havenstaking. Er is verschil van mening gerezen tus sen de Engelse regering en de „nationale raad voor havenarbeid" over een poging van de raad om een eind te maken aan de Londense havenstaking. De raad had de arbeiders aangeraden om het werk te hervatten, daar anders het gevaar be stond, dat het plan voor de havenarbeid, waarin hen een wekelijks inkomen gega randeerd wordt, gevaar liep. Zes uur later kwam de regering met een verkla ring, dat de raad was opgetreden zon der maohtiging van dé nood-commissie en dat deze commissië in het geheel geen maatregelen had overwógen om een einde te maken aan het „nationale plan." „De regering is gek geworden" was het commentaar van lord Amman, de voor zitter van de raad: Exemplaren van de waarschuwing zullen toch onder de ha venarbeiders worden verspreid. Overi gens schijnt er onder de stakers een ken tering te komen, want op versehillënde vergaderingen werd aangedrongen op hervatting van het werk. len. Premier Anak Agoeng Gde Agoeng seinde uit Djokja, dat'hij-zich" na dé 'Irid. conferentie naar Makassar wilde bege ven en op 8 Augustus naar Nederland zou vertrekken. Koningin ontving de 50e druk van de Camera Obscura" Na het bezoek aan Velsen en Bever wijk keerden Kondnigin Juliana en Prins Bernhard gistermiddag naar het jube lende Haarlem terug. Het dejeuner werd gebruikt in de ambtswoning van de Commissaris der Koningin, waarna de rijtoer door de stad werd voortgezet. Bij het stadhuis werd deze onderbroken. Hier hield burgemeester Cremers een korte toespraak, waarin hy wees op de dan zeven eeuwen oude historie Haarlem en de hechte historische banden, waarmee de stad aan het Ko ninklijk Huis is verbonden. Na een her haald „Leve de Koningin" stelde de bur gemeester de raadsleden aan H.M. de Koningin voor. In het stadhuis werden verschillende geschenken aangeboden. Zo overhan digde de heer P. A. Dijkma, voorzitter de vereniging „Haarlem" een repro ductie van het beroemde charter van 1245, waarbij Haarlem van Graaf Willem II stadsrechten verkreeg. De reproduc es aan de hand van het in het ge meente-archief berustende origineel ver vaardigd door mevr. D. Aalbers-Kolle- wijn. De oudste directeur van de uit geversfirma Erven F. Bohn, de heer Tadema, schonk de koninklijke bezoekers een speciale uitgave van de vijftigste druk (die in Sept. verschijnt) an Hildebrand's Camera Obscura. Nadat bet Koninklijk Paar de geschen ken in ontvangst had genomen werd de rijtoer voortgezet, herhaalde malen ech ter onderbroken, omdat?' kinderen bloe men kwamen aanbieden. Op het Ken- nemerplein bood de oudste inwoonster Contact tussen liberalen en Van Cauwelaert toch weer opgevat „Beperkte mogelijkheden tot het vormen van een regering" De Belgische liberale delegatie heeft gisteren opnieuw een onderhoud gehad met de informateur, Frans van Cauwe laert, waarin zij haar houding inzake de koningskwestie en haar beginselen met betrekking tot het schoolvraagstuk nader heeft uiteengezet. Van Cauwe laert heeft dit standpunt terstond ter kennis gebracht van de socialistisohe en R. Katholieke delegaties. Met de drie delegaties heeft de informateur de toe stand besproken en haar voorstellen ge daan „voor wat betreft de beperkte mo gelijkheden tot het vormen van een' re gering". Over een eventueel bezoek van een aantal ministers aan koning Leopold te Pregny zei Van Cauwelaert tot de journalisten: „Denkt U zich eens in. dat de koning een bijeenkomst zou hebben met ministers van Staat van verschil lende partijen. Alleen al het feit, dat in een zo delicate kwestie de meningen uiteenlopen, zou genoeg zyn om een vertrouwelijke bespreking onmogelijk te maken. Ik begrijp, dat verschillende groeperingen de koning wensen te spre ken en hij zal haar gaarne ontvangen". De afdeling Brussel van het (socialisti sche) Alg. Belgisah Vakverbond heeft zich met klem uitgesproken tegen de te rugkeer van koning Leopold. Het secre tariaat van de koning te Brussel ver klaarde niets af te weten van het bericht over de reis, die door verscheidene mi nisters van Staat naar Pregny zou wor den ondernomen. Hogerhuis aanvaardt natio nalisatie, maar Het overwegend Conservatieve Britse Hogerhuis heeft thans met enige belang rijke amendementen het regeringsont werp ter nationalisatie van de ijzer- en staal-industrie aanvaard. Eén der amen dementen behelst echter de uitstelling der nationalisatie tot na de in 1950 te houden verkiezingen. Men verwacht, dat Labour dit amendement zal verwerpen, uit angst toy de volgende verkiezingen verslagen te worden. Ned. tijd der stad, mevr. Jacoba Dingebeom, een kleurig bouquet aan. De rytoer eindigde op de Grote Markt, waarna nog een be zoek werd gebracht aan de drukkerij van Johan Enschedé en Zonen. Hier werd de bankbiljettenvervaardiging en de postzegelfabricage bezichtigd- Tegen half zes vertrokken de hoge bezoekers weer naar Soestdijk. Onbekende oorlogsschepen voor Zweedse kust. Voor de tweede maal in één maand zyn voor de Zweedse kust oorlogssche pen van onbekende nationaliteit waar genomen. Vriendelijk lachend dankten H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard de Haarlemmers voor hun hartelijke toejuichingen tijdens de grote rijtoer door de bloemen stad. Tijdens de zegetocht. Zondagsrust en samenvoeging gemeenten De gemeenteraden van Giessendam en Hardinxveld zullen zich resp. op 29 Juli en 4 Augustus uitspreken over de samen voeging dezer gemeenten, In het rechtse Giessendam heerst er 's Zondags stilte op de sportvelden en zyn de cafe's gesloten. In het linkse Hardinxveld gelden deze verboden niet. Men verwacht nu in laatst genoemde gemeente een sterke oppositie tegen de samenvoeging, daar volgens be rekening de nieuwe gemeente ook over wegend rechts zal zijn. Koningin stelde de nieuwe zender te Lopik in gebruik Betere ontvangst in Indonesië gewaarborgd Vanmiddag is te Lopik. dige houten barak, door H M. de Konin gin de nieuwe 40 kw ultra-kortegolfzen- der voor de wereldomroep, in aanwezig heid van tal van autoriteiten, in gebruik gesteld. •De directeur-generaal van de PTT, de heer L. Neher, noemde de nieuwe zender „een van de besté uitingen van wat door Nederlands vernunft en techniëk" tot stand is 'gebracht." De nieuwe zender, van aan merkelijk groter vermogen dan alle voor gaande, is mede geïnstalleerd om de ontvangst in Indonesië te verbeteren. Er wordt gebruik gemaakt van twee gerichte antennes, een op Zuid-Afrika en een op Indonesië, die in elkanders verlengde liggen. De energie in de zender wordt van 380 v wisselstroom ongevormd tot 12 kif gelijkstroom. De zendlampen wor den door een ingenieus koelsysteem op de gewenste temperatuur gehouden. De proefzending, welke gisteren heeft plaats gehad, bleek gunstige resultaten te heb ben opgeleverd. Het is mogelyk om mechanisch-auto- matisch van golflengte te veranderen door Woensdag nam de koL J. Termaten (1.) op het Raadhuis te Schoonhoven afscheid als commandant van het Alg. Depót Kon. Landmacht. Bur gemeester A. DL Nieuwenhuyzen in gesprek met de scheidende en de nieuwbenoemde bevelhebber: de kol. J. W. Sluyter (r.). DAT de 18-jarige J. Coops uit A'dam bij het zwemmen in zee by Domburg is' verdronken. DAT te Arnhem is overleden de 58-j. notaris G. Swart. DAT de oud-directeur van het postkan toor te Tiel, M. F. Schram de Jong, aldaar 72 j. oud is overleden. DAT de landgoederen Overwater te Hellendoorn (99 ha), Roghair's sparren, Kwintelooien, de Haspel c.s. te Rhenen, Veenendaal, Wageningen en Ede (138 ha), Heidonck en Homerheide te Horn en Beegden (67 ha) en Dikkenberg te Rhenen (Utr., 134 ha) voor het publiek zyn opengesteld. DAT de commissie-Langemeyer haar rapport over de organisatie van de po litie binnenkort openbaar zal maken. DAT Zaterdag in de omgeving van het strandbad „Groenendaal" te Doetin- chem een hertenkamp wordt geopend. DAT in navolging van Assen op 27 Juli ook te Rolde een markt voor tbc- vry vee wordt gehouden. DAT op de drijfjacht in de Drunense duinen (N.-B.) op wilde zwijnen geen enkele jager een exemplaar in het vizier kreeg en daarom binnenkort een nieuwe drijfjacht wordt gehouden. DAT het echtpaar Stronks te Barlo bij Aalten, waarvan de 75-j. man nog steeds het beroep van huisslachter uitoefent, gisteren 50 jaar was getrouwd. DAT van 30 Aug.3 Sept. te Aalten een handelstentoonstelling wordt gehou- DAT de Hengeloër H„ uit het H.v.B. Almelo ontsnapte, doch zyn vrouw. e hét een domme streek vond. hem weer naar het politiebureau bracht DAT Hengelo niet in staat was f 1 mil lioen te lenen tegen de door de Rege ring vastgestelde rentevoet, en de raad B. en W. daarom machtigde tegen een hogere rente te lenen. DAT de gezant van Haïti in België momenteel ons land bezoekt om Ned. ondernemers te interesseren voor een grote int. tentoonstelling, welke in Dec. t.g.v- het tweede eeuwfeest te Port au Prince wordt gehouden. DAT het kabinet van de kwartier meester-generaal, gen.-maj. J. H. Droste, is verplaatst van Koninginnegracht 50 naar Stadhouderslaan 144, te Den Haag. DAT de 72-j. wonderdokter M. A. J. Kleynen te Winssen bij Nijmegen, is overleden die als het „boertje van Wins sen" in de streek bekendheid genoot. DAT Ned. bedrijven, die deel willen nemen aan de jaarbeurzen te Brussel (1—16 Oct.), te Stockholm (24 Aug.—4 Sept.) en te Zagreb (Z.-Slavië, 17 Sept. 2 Oct.), zich kunnen opgeven by het Cihan, Bezuidenhoutseweg 64, Den Haag. DAT gisteren een gedeelte van het laboratorium van de N.V. Zilvervisch, aan de Westhaven te Vlaardingen. door brand is verwoest. DAT blijkens de St.-Crt. van gisteren geen bedrijfsvergunning meer is vereist voor de vestiging of uitbreiding van zaken in de schoen-, drijfriemen- en lederwarenindustrie. DAT voor het A'damse B.G. 15 j. is geëist tegen de SS-;er H. W. Fernau uit Doorn, oud-kamerdienaar van keizer Wilhelm, wegens razzia's, fusilleringen en het wegvoeren van de manden uit Putten. DAT een 86-j. dame uit Chicago, die als 14-jmeisje Zierikzee verliet, per vliegtuig overkomt, om de feestweek tg.v. haar^ 1100-jarige „old town" by te wonen. DAT de St.-Crt. van gisteren een wy- ziging van de vleesdistributiebeschikking 1946 bevat, alsmede een vacantieregeling het steen-, houtgraniet- en kunst- steenbedryf. DAT van 3—13 Aug. in Harderwijk een visserij-tentoonstelling wordt gehouden, waarbij als attractie een documentaire film over de Zuiderzee wordt gedraaid- DAT de R.-K. journalisten een monu ment op het graf van dr H. Houben, de stichter van de Katholieke Wereld post, willen oprichten. DAT ook vandaag weer groenten naar Duitsland werden geëxporteerd. DAT met enige cylinders koolzuur- ïeeuw een brand in de telefooncentrale van het hoofdpostkantoor te Groningen werd geblust en de brandschade aai apparaten op ca. 13 mille wordt geschat. DAT de fa. Brouwers uit Vlaardingen te Oudenbosch een nieuwe fabriek van landbouwwerktuigen en kogellagers gaat oprichten. DAT men slechts door bemiddeling van ?n bonafide instantie moet emigreren, daar thans weer 6 Nederlanders by emigratie naar Frankrijk slachtoffer zijn geworden van een gewetenloze bemid delaar. DAT de drie uit Duitsland terugge keerde stoomtrawlers than9 alle hun proefvaart hebben gemaakt en na het haringtrawlen de verre visserij bij IJs land en in de Barentszee gaan uitoefenen. DAT de tramlijnen HoensbroekSit- tard, HoensbroekBrunssum (beide 1 Aug.) en Heerlen—Hoensbroek (1 Oct.) van de Limburgse Tramwegmy door bus sen worden vervangen. DAT de Staten van Friesland in prin cipe besloten financiële bijdragen geven aan jongelieden van de Friese Waddeneilanden, die onderwijs aa vaste wad volgen. middel van by Philips NSF ontwikkelde palknoppen in minder dan èèn minuut. Bij overschakelen met de hand kostte dit ongeveer 20 tot 25 minuten. Mr Ara. d'Ailly, voorzitter der Stichting Radio Nederland Wereldomroep zag in de PCJ-werelduitzendiragen het middel om ore Rijksgenoten in Oost en West zieh met verbonden te doen blyven gevoelen. De uitzendingen dn de moderne Indone sische taal zullen niet voldoende zijn om belangstelling te tonen voor de Oosterse wereld. De organisatie van uitzendingen in andere Oosterse talen zal dat tot uitdrukking moeten brengen. Hierna verrichtte H.M. de officiële in gebruikneming. Ook Birma weer open voor de K.L.M. Het Birmaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft officieel bekend ge maakt, dat de K.L.M. weer in Rangoon mag landen en over Birmaans grondge bied vliegen. K.L.M. tweemaal per week naar Teheran Op 1 Augustus zal de KLM haar lijn AmsterdamTeheran vv. van een tot tweemaal per week uitbreiden. De Con stellations zullen op Maandag en Donder- Schiphol vertrekken en op Woensdag en Zaterdag van Teheran. De machine, die op Maandag vertrekt, vliegt de route A'damDamascusTeheran w het vliegtuig, dat op Donderdag gaat, de route A'damRomeIstanboelTehe- Laatste man van Kota Inten gisteren al thuis De ontsmetting van de manschappen van de Kota Inten in Amersfoort is zo snel verlopen, dat reeds gisteravond allen thuis waren, drie dagen eerder had verwacht. Dit is te danken het feit, dat het personeel van het qua rantainekamp dag en nacht heeft-door gewerkt. Gedurende de ontsmetungsda- was het kamp volledig geïsoleerd. Niemand mocht zonder speciaal bewijs of uit en ten overvloede legde een tachement marechaussee een cordon het kamp Kolarof volgt Dimitrof als premies op En Vice-premler Kostov valt in ongenade De 72-jarige Vassil Kolarof is gisteren te Sofia tot minister-president garye gekozen als opvolger van wijlen Georgi Dimitrof, die hij ook tij dens diens ziekte verving. De verkiezing door de Natio nale Assemblée geschiedde met algemene stem- Als vice- premier werden gekozen: Cher- venkof, Ter- peshef, Yougof, Georgief en Traikof. Met algemene stem- omde voorma" VASSIL KOLAROF lige plv. premier. Kostov. van zijn parle mentszetel vervallen te verklaren wegens zijn „Anti-Russische en Anti-Bolsjewis tische acties", die getuigden van een „na tionalistische gezindheid". Kostov zal ni. vervolgd worden wegens economische sabotage, waarop de doodstraf of levens lange gevangenisstraf staat. Reeds vorig jaar werd Kostov geroyeerd als lid van „de partij". Het kleine geëerd Ons .parlement en in andere landen zal het niet anders zijn is over- 'kropt met werk. De arbeid, die daar ver zet moet worden, is omvangrijk en schijnt elk jaar nog omvangrijker te worden. Wat daarvan het gevolg kan zijn? Wel, _ut een en ander aan de aandacht van het parlement ontsnapt. Dat kan heel ge makkelijk gebeuren. Want waarover heeft het parlement al niet een uitspraak te doen! Over belangrijke zaken als de West- Europese Unie en het Noord-Atlantisch Pact. Maar ook over zaken, die heel wat minder belangrijk schijnen. Tot deze laatste groep behoren de natu ralisaties van buitenlanders. Dat zijn dus n, die de Nederlandse nationali teit willen verwerven. Bij ons is voor die naturalisaties een wet nodig en dus wordt alle naturalisaties het parlement ge moeid. Als het goed is, bestuderen derhalve de parlementsleden niet alleen de belangrij ke stukken, die betrekking hebben op West-Europese Unie en Noord-Atlantisch Pact, maar al evenzeer de stukken, die betrekking hebben op de naturalisatie van en en vrouwen, die nu nog Duits of Frans of Pools zijn, maar Nederlands willen worden. Ook deze stukken zijn belangrijk. Want het Nederlanderschap is een kost baar iets. En ons volk is er niet bij ge baat. wanneer allerlei mensen op allerlei onwenselijke motieven dit Nederlander schap verwerven. Maar hoe licht kan het niet gebeuren, dat bij die overstelpende arbeid in het parlement juist zulk een naturalisatie- ontwerp je door de mazen glipt? Dat echter het parlement ook in deze dingen gelukkig op zijn qui-vive is. heb ben we dezer dagen nog eens gemerkt. De regering had weer een ontwerp tot naturalisatie van een groep buitenlanders (het gaat in de regel bij twintig tegelijk) ingediend. Van één hunner, een Frans- stond in de toelichting slechts, dat hij sedert 1918 in ons land -woont en dat hij meubellakker is. als hoedanig hij het brood verdient voor zich en zijn gezin. Veel positieve waarde voor het Neder landerschap heeft dit alles uiteraard niet, maar kwaad school er in deze toelichting toch zeker ook niet. Hoe gemakkelijk zou dit geval er niet zijn doorgeglipt, indien het parlement ook in deze schijnbaar simpele zaak zijn taak niet serieus had waargenomen. Want toen ontdekten een parlementsleden, dat het blijk baar toch niet zo geheel onschuldig is met deze buitenlander, die graag het Neder landerschap wil verwerven. Hij weigert .1. zijn kinderen uit zijn eerste huwe lijk te onderhouden en heeft zijn tweede verlaten. Waarom wil hij genatu raliseerd worden? Wel. het bleek onder hierom te zijn, „dat hij als Neder lander meer rechten krijgt dan als vreem deling en bij een eventueel ontslag uit zijn betrekking gemakkelijker ander werk denkt te verkrijgen". Terecht wordt ia het parlementair verslag hierover opge merkt: „Van enige ideële overwegingen is Serine ge«n gprak«". Nogmaals, wy vinden dit geval niet zo verschrikkelijk belangrijk. Maar toch ver melden wij het. Omdat het laat zien, dat het parlement, hoe overladen ook met werk en voor hoe grote beslissingen ook geplaatst, ook de aandacht bij de kleinere zaken weet te houden. Voor de regering moet dit een her nieuwde waarschuwing zijn. dat zij ook deze kleinere zaken degelijk en welge- fundeerd dient voor te bereiden. Jeugd van Nederland Volgende maand zal in Amsterdam een tentoonstelling gehouden worden onder de naam .Jeugd van Nederland". Het algemeen bestuur van deze ten toonstelling verspreidt een circulaire waarin het zegt. dat „de tentoonstelling ten doel heeft het Nederlandse volk dui delijk te maken welke betekenis de zorg de jeugd voor ons gehele volk heeft. Allen, die liefde en belangstelling voor de jeugd hebben dienen die tentoonstelling, zeer velen in nationaal verband meewerken, te gaan zien." Via de lagere en middelbare scholen il men honderdduizenden circulaires on der de ouders verspreiden met de opwek king. tegen betaling van vijftig cent. mee te doen aan een prijsvraag, die dienen moet om een bijdrage te leveren in de financiering van de tentoonstelling. We zijn van mening dat onze ouder6 daaraan niet mee moeten doen. Deze tentoonstelling is-n i# t nationaal. Men heeft welbewust de Christelijke or ganisaties uitgesloten. Deze zouden nL harte meedoen, mits de tentoonstel ling Zondags gesloten zou zijn. Het ten- toonstellingsbestuur heeft echter beslist, dat de tentoonstelling op Zondag geopend zou zijn. Waarom? Omdat naar uit een mededeling van het bestuur van de CJ.M.V. blijkt dat „verschillende jeugd organisaties by voorbaat te kennen had den gegeven, dat zij bij totale sluiting op Zondag niet bereid waren tot medewer king". Men heeft dus terwille van die organi saties de grote Christelijke jeugdbonden (zowel de CJ.M.V. als de Gereformeer de bonden) van deelneming uitgesloten, evenals trouwens de Christelijke onder wijsorganisaties. De tentoonstelling is nu allerminst nationaal. Ze geeft geen beeld het jeugdwerk van het gehele volk. is niet de jeugd van Nederland. Het a een tentoonstelling van Roomsen en vrijzinnigen. En het is onnodig en onjuist daaraan steun te verlenen. Schotse doedelzakspelers in Leiden De Schotse doedelzakspelers uit dt Pipe band „Camoronian9". die thans een tournee door ons land maakt, zal op Zaterdag 23 Juli a.s. 's avonds van 78 voor „In den Vergulden Turk" aan de Breestraat een concert geven- W EERBERICHT Verdere stijging van temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt; Gedurende de nacht: veel bewolking, maar overwegend droog weer en minder lage temperaturen dan de afgelopen nacht. Morgen overdag: geleidelijk afne mende bewolking, droog weer. Verder* styging van temperatuur, vooral in het binnenland. Meest zwakke wind. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 22 Juli: Zon op 4.46. onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1