MEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 20 JULI 1949 fs Stadsnieuws Het werk van Leidens „kraamcentrum" breidt zich gestadig uit Er is nog steeds een tekort aan kraamverzorgsters Verschenen ls het jaarverslag 1948 de Stichting tot verlening van hulp kraamvrouwen te Leiden („Kraamcen trum"). Deze Stichting, waarvan doel is: a. de opleiding van kraamver zorgsters, b. het in stand houden een bemiddelingsbureau, c. het uitoefe nen van toezicht op de ingeschreven, ge diplomeerde kraamverzorgsters, heeft ook in 1948 zijn drieledige taak uitge oefend. Op 1 Maart 1948 werd een nieuwi cursus voor kraamverzorgsters begon nen, terwijl de cursus 1947 op 29 April gesloten werd met een examen, v voor alle 13 cursisten slaagden. Aan de nieuwe cursus 1948 nemen 14 leerlingen deel, terwijl 2 zgn. oude bakers ook de cursus volgen. Eind 1948 waren 32 gediplomeerde kraamverzorgsters aan het centrum ver bonden, waarvan er 16 tot het Wit-Geli Kruis behoren en 16 tot het Groene Kruis. Sinds 1 Jan. 1948 is het centrum vestigd: Herengracht 4; dit is een grote verbetering in velerlei opzicht. Het huis werd op 20 Maart 1948 officieel opend. Het centrum vormt het bemiddelings bureau voor alle kraamvèrzorgster leerlingen. Tweemaal in de week i spreekuur gehouden voor aanstaande moeders om hulp van kraamverzorgsters aan te vragen; hiervan werd door 780 moeders gebruik gemaakt. Daarnaast werd, ook door bemiddeling van enkele afdelingen van het Groene of Wit-Gele Kruis, hulp aangevraagd en verleend. Des nachts en overdag staat het bu reau klaar om hulp te verlenen. Het centrum is tegelijkertijd meer: het is het middelpunt voor de kraamverzorg sters en de leerlingen, die voor een deel ook hier wonen. Directrice van het centrum is sinds eind Augustus mej. A. van Beusekom, zij volgde mej. H. Elings en mej. A. den Older op, die beiden deze functie lopig waarnamen. Door de leidstersdocenten werden 3637 controlebezoeken afgelegd in gezin waar door leerlingen en gediplomeerden hulp werd gegeven of gegeven zou moe ten worden. Er werd door de kraamverzorgsters in dagverzorging in totaal in 639 gevallen kraamhulp verleend. Dit is hulp aan moeder en kind gedurende 10 dagen. In de wijkverzorging werd in totaal in 236 gevallen hulp verleend ('47: 348). In 1946 en 1947 werd resp. in 243 en 542 keer dagverzorging verleend het werk breidt zich dus wel uit! Er zijn echter nog steeds kraamver zorgsters tekort. Gelukkig zal ook in '49 een nieuwe cursus voor kraamverzorg sters beginnen. Op 1 Jan. 1949 is Zr G. Kuipers als leidsterdocente bij het centrum gekomen voor het Groene Kruis, terwijl voor het GEREF. U.L.O.-KOPSCHOOL Toegelaten werden tot de eerste klas: G. van Muyen, M. Keus, J. Harcksen, C. Korenhoff, J. Hollem, G. Reyngoud, J. G. Bos, T. E. Bos, C. van Itterson, A. Bey, R. H. Lepelaar, G. v. d. Vegte, J. Witteman, N. Rademaker, J. J. Hey- kopp, J. D. Groenendijk, J. B. R. Pool, A. C; Lagendijk, R. den Boon, P. G. v. d. Ho,rst, J. Groot,. A. A. Schep, J. G. de Vries, R. Verstraten, J. Boogaards, C. v. d. Bosch, F. J. Bouter, J. Burgers, H. Groeneveld, N. A. v. d. Horn, P. A. van Iperen, C. Klinkenberg, J. Koreman, M. Kouwenhoven, W. Kramer, H. A. Kranenburg, A. Matze, A. v. d. Mey, A. de Ruyter, A. Slot, J. J. Stieding. C. Veerman, A. Waasdorp, A. Kiel, P. J. Dregmans, C. F. van Duyn, M. A. van Egmond, C. J. Glijn, G. J. den Hee- ten, J. de Koning, C. Kraay, W. M. Kraayenoord, D. van Leeuwen, T. Th. Noort, J. Paats, B. H. J. van Seventer, G. G. Terpstra, B. E. K. van Veen, N. Vegt, J. C. Verra, M. J. Waasdorp, C. J. L. v. d. Wilk, M. Wolters, J. M. Star, E. Rodenburg, J. B. R. Pol, J. J. Stafleu. M. J. v. d Ham, S. P. Vogelenzang, J. W. Kret, J. J. Roosendaal, G. Mulder. Tot de tweede klas: (voorw.) J. Boelee en J. Pronk. Tot de derde klas: (voorw.) N. Zon neveld. Uitslag M.U.L.O.-examens voor deze school: Van de 49 candidaten, die „met toestemming" zich aan 't examen onder wierpen, verwierven 27 het A-diploma en 13 het diploma B. Afgewezen 9 cand. Distributievaria Bonkaarten 909 worden morgen (Don derdag) te Leiden uitgereikt aan de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft tussen 102.001 en 105.000. De loketten zijn geopend van 8.30—12 en 1.30—4 uur. Wit-Gele Kruis op 1 Jan. 1949 nog geen docente gevonden was. Zr H. Visser was ook in 1948 aan het centrum verbonden als leidster voor de practijk der leer lingen. In het bestuur ontstond wijziging door dat aftraden: mej. L. E. M. Hack en de heer J. P. Boekhold, terwijl de heer C. R. Zijerveld als voorzitter aftrad. Als voorzitter werd benoemd de heer J. Ba zuin, waarnemend directeur van de G.G.D., terwijl als nieuw bestuurslid nog werd benoemd mej. J. Hoogewoning. Ook in de omstreken der stad wordt de hulp van het centrum ingeroepen, zo mogelijk wordt steeds aan een derge lijke vraag voldaan. Schoenhandel HAASNOOT Voorstraat 52, hoek Noordeinde Katwijk aan Zee OPRUIMING ENIGE RESTANTEN, vooral maten 36 en 37 ver beneden ïle inkoopwaarde. Hervormd tehuis voor ouden van dagen Nieuwe directeur en directrice. Naar wij vernemen, heeft de Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente alhier tot directeur respectievelijk directrice van het tehuis voor oude van dagen aan de Kaarsenmakerstraat benoemd de heer en mevrouw Wiersma, wonende te Amster dam. De heer Wiersma heeft vroeger ook een rusthuis geleid en mevi Wiersma is op het terrein van de pleegkunde een goede kracht. Men deelde ons mee, dat beiden hun benoeming reeds hebben aangenomen. Zij zullen 1 Augustus in dienst treden. Een aantal Deense dames heeft deelgenomen aan een internationale rook- wedstrijd te Zwolle. Kloeke „knakken" in tere dameshandenNee, 't is toch géén gezicht! KUNST EN LETTEREN Concertgebouworkest in Diamant Er is reeds veel over het oudste nog bestaande orkest in Nederland geschre ven; boeken, tijdschrift- en couranten artikelen verschenen in de loop der jaren en aan deze veelheid heeft heer G. K. Krop nu nog zijn bij Van Munster te A'dam uitgegeven boekje „Concertgebouw in Diamant" toege voegd. En hij was er zich heus wel bewust, dat er niet zoveel nieuws het wel en wee van het Concertgebouw orkest viel te melden, maar de wijze waarop hij zijn taak heeft vervuld, eigenlijk wel nieuw. Het geheel is zeker een boeiend relaas geworden, een ver telling, waarin de statistische materie haast onopgemerkt is verwerkt. In de 60 jaren van het bestaan van ons grootste en tot heden nog eerste orkest is er heel wat gepasseerd, dat waard is gereleveerd te worden. En het verheugt me, dat de belangrijkste periode van het orkest, nl die toen Willem Mengelberg de dirigeer stok hanteerde, ook een belangrijke plaats in dit. boek^eeftgeyonden. Want met alle tragiek, die zich jfond, Nfengel- berg heeft afgespeeld, toch kan worden ontkend, dat juist hij het die dit orkest tot die enorme faam heeft gebracht, een faam, die dreigt af nemen naarmate .de Mengelberg-periode steeds verder komt af te liggen. En dat beseft de schrijver van het boek ook. De uitgeefster heeft, zoals men van haar ge woon is. het werk in een fraai gewaad gestoken en talrijke foto's verhogen de aantrekkelijkheid van dit boekje, d; 't bezit van iedere Nederlander behoort Corn. Basoski. Impromptus door Cor van Berkel Als u nog niet wist, dat de 18e ee Duitse zangeres Elisabeth Mara-Schme- ling niet alleen beroemd is geworden door haar prachtige stem, maar ook door haar erotische inslag; dat Jacques Offen bach in Parijs Joodse religieuse liede; bracht in- het café-ohan-tant of dat het bijna kerkelijk geworden Largo van Handel werkelijkheid een opera-aria is, deinend gezongen door een wellustige Oosterse despoot, dan moet u beslist het boek ..Impromptus" van Cor van Berkel (ui Boek en Periodiek, Den Haag) lez Het werk draagt als ondertitel „Tragi romantiek in het leven van markante figuren uit de muziekgeschie denis". En als u nu weet, dat het woord Impromptu eigenlijk improvisatie inval betekent, dan is het Cor van Berkel te vergeven, dat hij de 14 verhalen oppervlakkig heeft gemaakt. Want Nieuws van het Zendingsbureau Lectuur-Commissie voor Kerk en Zending Vogels zingen in zacht ruisende, zon beschenen bossen rondom Woudsohoten: dat prachtige conferentie-oord van de N.C.S.V. in Austerlitz. In die grote zaai zitten vele mannen en vrouwen bijeen. Het „Zendingscongires" vergadert. De besprekingen n.a.v. de referaten nemen veel tijd, want samen nieuwe wegen zoe ken voor het Zendingswerk eiat aller aandacht op. Met moeite wordt tijd vrij gemaakt voor de maaltijden en enkele andere korte pauzes. De voorzitter heft ook nu de hamer. Maar nog'klimkt een slem al is de dósoussie reeds gesloten. En die stem vraagtom lectuur om een krant, „want, meneer de voor zitter, we zitten hier nu al 2 dagen lang volkomen afgesloten van de buitenwe reld'." Die woorden doen mijn gedachten een sprong nemen. Terug. Naar de tijd van mijn leven, op Ambon en Borneo. Naar de kranten, de bladen, de brieven die kwamen. Éénmaal in de week met de boot. Een week lang afgesloten van de buitenwereld.... waren we daar steeds. En hoe groot was de vreugde, wanneer we de post begroetten! Het is niet moei lijk zéker niet op een Zéndiingscongres wéér een gedaohtensprong te maken. Naar mensen, nü óók in Indonesië ook afgesloten van de buitenwereld en dikwijls veel langer nog dan een weekWij mensen van de 20e eeuw hebben geleerd onze belangstelling te richten op heel onze wereld. En we wil len graag op de hoogte zijn. En meele venmet vele grote dingen van onze dagen. Niet het minst met de geschie denis van de Christelijke Kerk in alle landen. Luisteren willen we allen naar wat God ons daarin te zeggen heeft en of wellicht ook hier of daar een taak door Hem aan ons geschonken wordt. Vanaf het Zendingscongres '49 wordt o.m. de aandacht gevestigd op diegenen, die daar staan op de voorposten van de Kerk in Indonesië en die wachten op hulp, voor literatuur. Als de post eens een enkele maal komt bij hen, zullen ook zij die dan met vreugde kunnen begroeten? Wij pleiten om mee te hel pen een positief antwoord op deze vraag mogelijk ie maken. De Lec tuurcommissi e voor Kerk en Zending doet een beroep. Men kan hel pen: le door een of meer tijdsohriften na lezing geregeld door te zenden aan een adres in Oost of West, dat U gaarne wordt verstrekt; 2e door de kosten van één abonnement te nemen. Door middel van de Lectuurcommissie voor Kerk en Zending wordt lectuur gezonden aan ar beiders van verschillende Kerkgenoot schappen, nl. de Hervormde Kerk (Ver enigde Ned. Zendingscorporaties en Ge reformeerde Zendingsbond), Doopsge zinde Kerk, Lutherse Kerk .en de Suri- name-zending. Opgaven te richten aan de algem. secretaresse van de Lectuur commissie voor Kerk en Zending: mej. H. G. Slotemaker de Bruïne, Huydeco- perweg 9, Zeist. Predikanten voor de Batakkerk Na de capitulatie van Japan nam de Synode van de Batakkerk (Hoer-ia Kris ten Batak Protestant) het besluit zelf de opleiding van onderwijzers, evangelisten predikanten ter hand te nemen. Zes twintig dienstdoende onderwijzers werden uitgekozen om de predikants opleiding te Sipoholon (Taroetoeng) te volgen. Deze opleiding is gevestigd in de voormalige kweekschool van de Rijnse Zending. Een van de a.s. predikanten overleed tijdens de cursus, d slaagden voor het eindexanr den als predikant geordend e kelijke en missionaire arbeid ve takkerk, die thans ongev' telt, werkzaam gesteld. rige 25 de k er- de Ba- '00.000 leden 1 improviseren valt niet mee en deze kunst wordt maar door weinigen beheerst Maar Cor van Berk^ heeft vermoedelijk ook niet anders bedoeld dan 14 oppervlakkige en daardoor voor grote publiek leesbare improvis te geven. Als zodanig zal de schrijver dan ook wel succes hebben met zijn boek en ik twijfel ook niet aan de verkoop baarheid Of de muzikale opvoeding in het algemeen met dit soort werken, die meer journalistiek dan artistiek zijn op gezet, wordt gediend, is natuurlijk een andere zaak. En dat is weer twijfel achtig, evenals de stijl van Cor van Berkel. Om in 2 alinea's (pag. 107) drie maal te verzekeren, dat Madam Mara zichzelf gaf (aan de mannen) lijkt me vrij overbodig. Uiterlijk is het boek fraai uitgegeven met interessante illustraties. Corn. Basoski. Willy Hardmeyer bespeelde orgel der Pieterskerk -De Zwitserse organist Willy Hard- i mey er speglde in de Pieterskerk een 'programma; 'dat geheel gedijd was aajj componisten der 16de, 17de en 18e eeuw.' Hij heeft uit de werken dezer Franse en Duitse meesters een interessante keuze gedaan. De werken van Titelouze, Gi- gault en De Grigny worden hier weinig gespeeld, ook al omdat op de meeste van onze orgels de oud-Franse registratie moeilijk te benaderen is. Hardmeyer speelt zeer rustig, even- Het aandeel van de boer in Alphens welvaart is nóg aanzienlijk Uitbreiding van de gemeente gaat ten koste van zijn land (Van onze Alphense correspondent) een voor ieder duidelijk te c< feit, dat, waar de industrialisa tie voortgang vindt, dit zal gaan koste van de landbouw. Nederland, het volk van boeren en kaaskopers in verleden, schakelt over. Op eertijds groe nende weiden verrezen fabrieken en roken de schoorstenen. Straten worden aangelegd en huizen rijen zich aaneen. De landbouw wordt teruggedrongen en de mensen, die er hun bestaan in von den, zoeken het achter de fabrieksmuren. Men kan dit betreuren; het blijft echter een feit, dat de landbouw niet bij machte zóu zijn de enorme aanwas van de be volking op te vangen. Voor de bew king van vaak grote oppervlakten zijn veelal slechts enkele mensen nodig. Alphen aan den Rijn levert in het klein een landelijk beeld. De industrialisatie zette reeds in omstreeks 1930. Toen was het nog zó, dat 22.4 van de beroeps bevolking werkzaam was in de landbouw. In 1947 bedroeg dit percentage 14.1. Steeds moeilijker wordt het voor de boer om aan personeel te komen. Welke knaap gaat nu van de schoolbanken de boerderij? Tooh is het aandeel, de boer levert in de welvaart van Al phen. nog zéér aanzienlijk. 1940: 11.747 runderen, 1947: 10.154. Varkens: 1940: 6026, 1947: 2434. Schapen: 1940: 3048, 1947: 3075. Voor het gehele Rijnland levert Alphen ruim deel van de koeien. '/3 van de vaekens en van de schapen. Het aantal stuks runderen per 100 ha is groter dan In de Krimpenerwaard, die toch een der belangrijkste weidegebie den van ons land is. Hoewel in de oorlogsjaren het karak ter der bedrijven iéts méér gemengd werd (landbouw èn veeteelt), domineren de weidebedrijven. Overwegend doel ia de melkproductie. De rundveefokkerij (en behoeve van de verkoop, vetweiderij en het mesten van kalveren zijn ir algemeen van ondergeschikte betekeni9 Verdween na 1890 vrijwel overal elders in Nederland de zuivelbereiding vat boerderij (kaas- en boterfabrieken men deze over), in de Rijnstreek, Alphen als centrum, bleef de zelfkazerij in ere en de belangrijke kaasmarkten van Bodegraven en Woerden gaven hier van een duidelijke demonstratie. Het rapport van het Technologisch In stituut geeft aan. dat Alphen in 1946 niet minder dan 299.214 kg volvette boe renkaas produceerde en in 1947 274.850 kg. Aangetoond wordt, dat er nauw band bestaat tussen kaasmakerij en kensmesterij (de wei, overgebleven van de kaas, is geschikt varken9voedsel) Heeft de veeteelt een zeer belangrijke plaats, de akkerbouw vraagt slechts 6 van de totale oppervlakte cultuurgrond In 1940 was totaal 146 ha beteeld met kkerbouwgewassen in 1945 en 1947 334 ha. Viel dus in 1945 méér dan een dubbeling waar te %temen, in 1947 waa reeds stilstand. Ongetwijfeld vragen veel boeren zich af, wat voor de naaste wichtig en bezonken. Hij registreert doordacht en smaakvol en blijkt zich van de mogelijkheden van het Pieters kerkorgel terdege rekenschap te hebben gegeven. In alle werken was de klank beschaafd en goed afgewogen. Dit spel past geheel in de kerksfeer ën daarmede hangt wellicht samen 'dè meeste "def dóór Har-dmeyer geko zen werken geen sneller teippo vragen 'dan „Moderato." De variaties van Daquin doen het echter niet in een zo'n matig tempo; zij staan of vallen met een lante weergave. In wérken, die een grote rust ademen, is Hardmeyer op zijn best. Een klein aantal belangstellenden heeft naar zijn gedegen, verantwoorde vertolkingen geïnteresseerd geluisterd. Hennie Schouten. Voor de trekker is een belangrijke periode aangebroken De vroege trek van tulpen (Van onze deskundige medewerker, de heer G. Docter te Rijnsburg.) De tulpenbollen zijn gerooid en de be waarperiode van deze bollen is begon nen. Zijn deze bollen bestemd om 't gend jaar laat in bloei getrokken worden of om ze gewoon voort te telen, dan is natuurlijk een goede droge, wi bewaring op zijn plaats. Is het echter ons doel deze bollen in December Januari te broeien, dan is het nodig bollen kunstmatig te koelen in Augustus en September- Voordat echter tot hel koelen kan worden overgegaan, moet de nieuwe bloem reeds in aanleg gevormd zijn. Deze vorming geschiedt snel bij e temperatuur van 15 a 17 gr. C., dat 60 a 64 gr. F., maar de bloemvorming dan niet goed; zo gemakkelijk krijgen we dan misvormde bloemen. De vorming geschiedt bij 20 gr. C. of 68 gr. F iets langzamer, maar zeer goed. Boven 20 gr. C. wordt de bloem ook wel goed ge vormd. maar dan verloopt het proces der bloemvorming zo langzaam, dat komen te zitten met de vroege trek. Het daarom heel goed te begrijpen, dat de trekker een hekel heeft aan z.g. „ge stookte" bollen lus voor een goed broeiresultaat nodig, dat de trekker zijn bollen i lien droog bewaart bij 20 gr. C. of gr. F., gedurende 3 a 4 wekën. In de natuur kan in de maand Juli deze tem peratuur soms aardig benaderd worden, moeten niet vergeten, dat de nachten vaak te koud en de dagen zijn. Daarom zullen we 's nachts moeten stoken en daags soms moeten koelen of soms een weinig moeten Dat hangt dan af van de tempe ratuur in de natuur. In een goed dekte kas kunnen we deze temperaturen met behulp van een automatische olie- stookinrichting in alle opzichten be reiken. I Hoe lang bewaren we de bollen bij 20 gr C.? Dat hangt af van de ontwikke- de bol. Een ervaren broeier kan met het doorsnijden van een bol al heel veel bepalen, maar volkomen zekerheid kan hij pas krijgen, als hij zijn bollen op het laboratorium van de voorlichtings dienst te Lisse microscopisch laat onder zoeken. Het is van buitengewoon belang de bol op het juiste tijdstip naai koelcel te brengen, waar bewaring plaats vindt bij 9 gr. C. Brengt men de bollen op goed geluk naar de koelcel, dan kon wel eens zijn. dat de ontwikkeling de bloem nog niet ver genoeg gevor-1 derd was en mislukking of het „punten" het gevolg. Daar moet vooral dit jaar ;t nadruk op gewezen worden, omdat veel bollen erg laat zijn afgestorven. Werken we dus op datum", dan kan mislukking het gevolg zijn. In de koelcel worden de bollen bij 9 gr. C. bewaard, om de strekking van de gevormde bloem te bevorderen Bij deze lage temperatuur wordt veel zet meel omgevormd tot suiker. Deze op losbare en opgeloste suiker kan bol vervoerd worden naar de te bloem. Dan kan de „pen" dus gaan groeien. Bij bewaring in een omgeving 20 gr. C. of hoger gaat de „pen" dus niet groeien, omdat geen omzetting plaatr vindt van zetmeel in suiker. Bewaren w< de bollen nu lang bij een hoge tempera tuur, dan zal de bol laat in 't voorjaar opkomen. De ongunstige temperaturen van Februari en Maart geven in natuur vaak schade. Vandaar dat bollen voor buitenteelt vaak stookt. U ziet dus: voor vroegbroei wordt ge koeld: men geeft een vervroegde herfst, voor late bloei buiten in 't voorjaar wordt gestookt: men geeft dan een late herfst aan de bol- Oud-werkers van de Grof smederij bijeen Een avond van verrassingen Het is ongetwijfeld een goede gedachte van de Kon. Ned. Grofsmederij om eens per jaar op een gezellige feestavond de gepensionneerden van dit bedrijf te ver enigen Steeds weer blijkt, dat nmn hiermee in een onder de oud-bedrijfs- genoten levende behoefte voorziet. Zij immers hebben, staande in de kracht van het leven, hun energie aan de onder neming gegeven en het is te begrijpep, dat zij hun werk, dat een belangrijk stuk van hun leven uitmaakte, niet liit de goede herinnering verliezen en het con tact met hun thans rustende medewer kers op hoge prijs stellen. Die mogelijk heid is er en men heeft er wederom van geprofiteerd. Er heerste in de grote zaal van „Den Burcht" dan ook een stem ming van vriendschap en saamhorigheid. Eén familie was 't, die heeft genoten an al het gebodene. De heer J. van Dijk opende en heette allen hartelijk welkom. Vroeger, aldus geen afdoend middel om de band tussen de ouden te handhaven. We mogen ons gelukkig prijzen, dat dit De heer van Dijk wenste de aanwezigen een genoeglijke avond. Zijn wens is volledig in vervulling ge gaan, want het toneelstuk „Polly Per- kens", dat het gezelschap „Nut en Ver maak" ten tonele voerde, is wel heel goed geschikt om een zaal met mensen wat aangename en frisse ontspanning te geven. Bovendien viel de opvoering zeer te waarderen. Waardering is niet achterwege gebleven; de spelers kregen welverdiende ovatie. Vérder was er piano-muziek en in de grote pauze waagde een „ouwe baas" het zelfs op het toneel als conférencier op te treden. Het refrein van zijn liedeke werd graag meegezongen. Tussen de verschillende bedrijven consumeerde men tal van heerlijkheden. Een avond van verras singen, waarover de oud-gedienden nog lang zullen, napraten. toekomst het meest lonende zal zijn: het weide- of het landbouwbedrijf. Uit 'het oogpunt van werkgelegenheid lenen de uitgesproken veeteeltbedrijven in het algemeen minder voor te werkstelling van veel arbeidskrachten de akkerb ou w b edr ij venDe arbeids intensiteit in de landbouw is 159 perso- per ha, de opnamecapaciteit van de sk kei-bouw is in het algemeen tussen de 400 a 500. De boerenstand droeg bij tot de wel vaart van Alphen. Maar de uitbreiding der gemeente gaat ten koste van - het land van de boer. Ook hier zullen jonge boeren zich genood-zaak11, zien het .dorado" elders te zoeken. Successen van de Leidse Reddingsbrigade Aan de prestatietocht 500 m gekleed zwemmen, georganiseerd door de Goudse Reddingsbrigade, heeft ook de Leidse Reddingsbrigade deelgenomen met de volgendè dames en heren: de dames A. v. d. Broek, G. van Amerongen, G. Flip- po, R. v. d. Hoeven, B. Rietberg, E. v. d. Zwet, R. Zandvliet, J. J. van Fruchten, J. C. Veeren, J. Heijkoop, N. G. de Vries, H.M. den Dekker-Wassenaar, J. E. O. van Helden-Blok en H. M. C. «Vallentgoed- v. d. Reijden; de heren: H. Beerman, M. Christiaanse, A. P. Heijkoop, P. v. d. Horst, F. Kamphues, D. Kuiters, A. Lin- schoten, I*. Plug, P. C. Roelandse, P. H. Stouten. J. de Vries, C. Verhoog en H. van Ruiten. Allen behaalden het diploma. De dames B. Rietberg, J. Heijkoop en R. v. d. Hoéven kwamen resp. als 5e. 9e en 11e aan. Op 13 Augustus neemt de bri- f;ade alhier ook deel aan de 1500 m pres- atietocht in zee te Katwijk. Gouden hutvelijksfeest Het echtpaar B. SlimmersA. M. Hen- neke, P. de la Courtstraat 79 te Leiden, hoopt op 2 Augustus vijftig jaar gehuwd te zijn. Chr. Kweekschool te Leiden Toegelaten tot de eerste klas: C. S. C. Bremmer, W. K. A. Stokvis, J. M. de Waard, H. W. Dompeling, J. J. van Sant brink. J. A. Polet, N. P. A. Bos, A. P. Tolk, J. C. Kerkhoven, J. van Til, J. van der Reijden, G. A. Heijkamp, G. Boel- tjens, J. van Dalen, J. van Zijp. Toegelaten tot de tweede klas: J. Kuij- ken, K. van der Bijl, M. G de Bruin, M. M. 'van Houwelingen, A. M. Alting, J. Otten. Toegelaten tot de derde klas: L. A. Knetsch, F. B. Kriek, A. G. Rietveld, L. E. Heinen, W. T. W. Vis, E. M. Mok- kenstorm, H. J. van Druten. Afgewezen 2, voorwaardelijk toegelaten 1. Bevorderd naar de tweede klas: H. v. d. Burgt te Wassenaar, M. C. P. la Fleur te Wassenaar, M. P. Helderman te Voor burg, J. Kuijper te Lisse, J. A. H. La- 'oordus te Leiden, J. L. v. d. Maas te Leiderdorp, E. A. Oosterhof te Leiden. C. W. Oussoren te Hazerswoude, C Scheffers te Alphen aan den Rijn, C. J Voordouw te Bodegraven, E. E. G. de Vries te Leiden, P. J. Th. Helderman te Voorburg, J. Keus te Leiderdorp. W. Hogervorst te Leiden, J. de Bruin te Leiden. Eén herexamen. Bevorderd, naar de derde klas: L. van den Berg te Nieuw-Vennep, W. Vos te Bodegraven, M, Breebaart te Oegstgeest, N. de Bruijne te Leiden, N. van der Sin gel te Wassenaar, J. van Eijtk te Oegst geest, J. Goedhart te Ter Aar, A. Groe- newoud te Nieuw-Vennep, P. Hazinck te Leiden, J. van Katwijk te Leiden, A. Koning te Bodegraven, D. van Leeuwen te Voorschoten, F. Looijenga te Wasse naar, N. v. d. Maas te Leiderdorp, Oussoren te Hazerswoude, A. Owel te Leiden. J. Schut te Leiden, H. Seegers te Lisse, K. Sneeuw te Nieuw-Vennep. C. Talk te Alphen aan den Rijn, M. Wil- lemse te Leiden en S. Zandstra te Ha zerswoude. Afgewezen geen. Bevorderd naar de vierde klas: P. Ben schop te Wassenaar, H. v. d. Berg te Valkenburg, J. van Bommel te Gouda, P. Boorn te Oegstgeest, J. A. Gerritse te Leiden, H. Hilgeman 'e Wassenaar. J. Kerkhoven te Hazerswoude. A. Kiel te Leiden, A. van Leeuwen te Voorschoten, A. Linsohoten, B. Ouwerkerk. G. P Sandberg. T. v. d. Steen. H van Stralen, A. Willemse, allen te Leiden, M. Jonge- jan te Boskoop, J. de Rover te Rijnsburt B. Tom te Alphen aan den Rijn. Afge wezen geen. De Kaagweek 1949 behoort tot het verleden O Koos de Jong was met vier overwinningen de meest succesvolle zeiler OK de Kaagweek 1949 behoort tot het verleden. Het is er een geworden, die de Friezen in de HolIand-FriesIand-wcdstrijd leden, maar ook door de wir stilte op de eerste dagen en de verwoede strijd op. de laatste dag. Een zeer frai prestatie leverde de Rotterdammer Koos de Jong, die in de Olympiakiasse •erwlnnlngen behaalde en met de hoofdprijs ging strijken. Geweldig spannend was het „gevecht' in de Drakenklasse A2, waar meerdere rivalen aanspraken maakten op de hoofd prijs. Het was tenslotte Boersma. die deze de prijs won, want de Alphenaar Verduin kon niet verder komen dan de tweede plaats. Aan de vergetelheid moet ook worden ontrukt de indrukwekkende opmars Van Wijk in de Drakenklasse Al. Van Wijk, die uit Woubrugge afkomstig is, lag gisteren halverwege de strijd met zijn Puzzle 2 nog op de vijfde plaats. Maar hij kwam onweerstaanbaar naar voren en wist Tjms met zijn-opvallende Sterna achter zich te laten en'hem de hoofd- wisselprijs nog voor de neus weg te Hebben de Friezen in de Holland- Friasland-wëdstrijd teleurgesteld, in c individuele wedstrijden hebben ze zich gerevancheerd. Vrolijk won in de Regen boogklasse. S. van der Meer zegevierde in de Valkenklasse, terwijl Visser bij de vergrote B.M.'s won. De hoofdprijs ii Pampusklasse was voor Volker, die giste ren nog werd geklopt door Roepel, dit vermocht zijn eindoverwinning niet .eer in gevaar te brengen. Sj. Kraan bofte in de 12 m3-klasse niet erg. Ook hij behaalde 4 overwinningen, maar door protesten werd hij twee keer uitgesloten. De hoofdprijs kwam nu in het bezit van Laagwater uit Amsterdam De prijs van de gemeente Alkemade werd in de 16 m'-klasse veroverd door Kreulen. Tenslotte laten we de einduitslagen volgen: De uitslagen waren: 12 m2 klasse A: 1. Tineke, st. R. Kre- er (Vinkeveen); 2. Kraan (De Kaag) eindelijk nu eens zonder protest, bij de vorige wedstrijden door diverse protes ten uitgeschakeld; 3. 't Geusje, st. B. E. Ott (Amsterdam); 4. Aeolus, st. G. Vis ser (het Nieuwe Diep); 5. Piasjager, A. Laagwater (de Koenen). De hoofdprijs in deze klasse werd ge wonnen door Piasjager, A. Laagwater met 101 p tweede werd 't Geusje met "1 P- 12 m2 klasse B: 1. Crabbelcatte, st. A. Braunen (Vinkeveen); 2. Ral. st. J. C. J. van Staveren (Aalsmeer); 3. Jas- ïna, st. Th. J. Dietz (De Kaag). Hier werd Ral van J. C. J. van Stave- •n eerste. Valkenklasse A. I: Door het overzeilen an de Zaterdagmiddag-race, waarbij het redden van drenkelingen voor ging, werd de uitslag in deze klasse, na diverse protesten: de Trewes eerste met 82 p.; tweede Tarentelle van E. J. Hoppe met 75 p. Val'kenklasse B.: 1. Pinguïn, st. Alb. Hartog (Haarlemse Zeilver.); 2. Wind- liefje, st. T. de Roo (De Kaag); 3. Vrij heid, ir M, C. de Jong (De Kaag). Over deze klasse werd Windliefje ruim eerste met twee eerste plaatsen en een tweede plaats. Olympiajollenklasse A.: 1. Zomer weelde, st. J. H. H. J. de Jong, tevens winnaar van de hoofdprijs met 127 p.; tweede All-Weathet, st. Jac. F. Stap met 83 p. Idem klasse B.: 1. Dumpie, st. A. Ben- „>r (De Kaag); 2. Vlerk, st. F. G. de Vos (De Kaag); 3. Ted, st. Joh. Koet- (Aegir); 4. Pine, st. D. J. van Brum- melen (De Kaag). Vrijheidsklasse: Hier wist Jolly Roger, st. A. Weterings (Amsterdam), met één maal een en twee maal twee beslag te leggen op de prijs. Twee werd Vaerwel, st. J. C. Starreveld, Amsterdam. 16 m2 Eenheidsklasse B 1: De uitslagen in Dinsdag waren: 1. Rising Hope van J. Klein; 2. Meteoor III van W. J. Klopper, terwijl in de B.l eerste werd Dukdalf van G. R. Kreulen. en tweede Jampa, st. G. C. Poolman. Hier werd de hoofdprijs gewonnen door Dukdalf (Gouda) met 99 p.; tweede werd Aeolus, st. W. van Loo (Noord Ned. Waterspor:- bond) met 84 p. Pampusklasse zonder bijzeilen A: 1. Zuiderkruis, st. G. N. Roepel (R'damse Zeilver.); 2. Alk, st. A. Volker Jr., (De Kaag) De hoofdprijs was voor de Alk tweede werd Zuiderkruis van G. N. Roepel met 69 p. Pampusklasse zonder bijzeilen B: 1. Primrose, st. Dronkman (Nieuwe Meer), tevens winnaar in deze klasse met drie- Dra kenklasse A. 1: 1. Puzzle 2, st. G. van Wijk (De Kaag), tevens winaar de hoofdprijs met 72 p.; tweede werd Kortenaer, st. H. Verduyn (De Kaa; met 64 p. Bij de Drakenklasse was strijd uitermate fel en hier werd eerste Dolfijn, st. K. Vrolijk (Sneek); wel gunstig bewijs van zijn kunnen, echter niet in de taem-race HollandFriesland. Tweede werd C. van Staveren, Leimui- den, zeilende voor het Brasemermeer. 16 m2 Eenheidsklasse A 1: Hier waS^de uitslag van Dinsdag: 1. Stella Maris, st. M. W. Visser (Noord Ned. Watersport Bond). In de A.2 klasse'werd een Symon 'dé Danser'II. st: J. P. van Dijk. 12 Voetsjbllehklasse B1: Op Dinsdag 1. Dinghy, st. H. de Vries (Alkmaar; 2. Net-an, st. J. N. v. d. Stadt (Alkbaar) 12 Voetsjollenklasse B: 1. Cormaran, st. G. de Vries (Zaanlandse Zeilver.) Idem klasse B2: 1. Trixi, st. J. M. Huis ken (Loosdreoht). 12 Voetsjollenklasse C: 1. Van Kins- bergen, st. mej. M. C. van Eek, Leiden; 2. Heela, st. E. Bon, Aalsmeer. Zoals gebruikelijk volgde na afloop van deze 29e Kaagweek de prijsuitrei king en gezien de gezellige sfeer werden nu eens de talrijke protesten uitgescha keld. Een Kaagweek met veel wind, veel omgeslagen bootjes, maar zeker een sportief geheel. Slechts één versohil met alle vorige Kaagweken: er was geen getoeter bij het weggaan van de Friezen, geen uitein delijk startschot, slechts wedstrijden met een geheel verlaten veld! Dit voorna melijk kan een volgende maal beter. #M.U.L.O.-examens Geslaagd voor diploma A: A. v. Eg- mond te Alphen aan den Rijn, E. M. v Hellemond te Alphen aan den Rijn, C. Leersum te Woubrugge, J. M. Bruin te Woubrugge, A Faas te Nieuw- Vennep. C. B. Rietkerk te Lisse, L. C. v. Drongelen te Lisse. C. Moolenaar te Lisse. M. Hagen te Abbenes. J. A. Blaazer te Rijnsaterwoude, A. A. v. Klaveren te Leiden. D. Bavelaar te Leiden, E. Chr, Parlevliet te Katwijk aan Zee, C. C. A. Burggraaff te Katwijk aan Zee, M. W, Pluimgraaff te Katwijk aan Zee, W. der Nederlanden te Hillegom. H. J. Chr. v. Gemert te Hillegom. M. E Bijlo te Hille gom, H. N. v. Weizen te Oegstgeest. Seriewedstrijden in liet kader Vacantiebezigheden voor de schooljeugd De Nieuwe Leidsche Courant loofde eei wisselbeker uit voor afd. A. Zoals bekend organiseert de buurt- ei speeltuinvereniging „Groenoord" eei voetbaltournooi in het kader van d zomervacantiebezigheden voor de school jeugd. „Groenoord" heeft de vorn serie-wedstrijden gekozen, waardoor di winnaars naar de volgende ronde over gaan en de verliezers afvallen. Voor he spelen van een gehele competitie ont breekt helaas de tijd. Het- programma voor 28 Juli ziet als volgt uit: 9 u Noorderkwartier (a) Vogelenwijk (a); 10 u.: Noorderkwa tier (b)Marelita (b>; 11 u.: Wester kwartier (a)—Marelita (a)12 u.: terkwartier (b)Professorenwijk 13 u.: de Demping (a)— Professoren wijk (a); 14 u.: de Demping (b)- Groenoord Ob); 15 u.: Morskwartier ïa) Groenoord la); 16 u.: Morskwartie (b)Vogelenwijk (tO. De wedstrijden zullen tweemaal 2 min. duren met 5 min. rust. Gespeelt zal worden op het terrein van Oranji Groen" aan 'het Zwarte Pad (Maresin gel) en niet, zoals eerst gemeld, op he terrein van L.D.W.S. Voor de afd. A (jongens van 11 t/m. 14 jaar) heeft di Nieuwe Leidsche Courant en voo afd. B. Voortman's cafetaria een wissel beker beschikbaar gesteld. Voorts ziji er nog tal van fraaie prijzen geschonken die bij Weerthof, Mussenbroekstraat zullen worden geëtaleerd. Er zijn nog flinke mensei iu Nederland Moedige redders uit Leiden en omgeving. Blijkens het jaarverslag van het Car negieheldenfonds zijn in 1948 15 bron zen medailles uitgereikt, een zilverei medaille, 17 getuigschriften. 12 geldelijk! beloningen, 13 souvenirs en 30 schade ergoedingen wegens heldhaftig optre d0Eind 1948 ontvingen 33 personen ge igelde uitkeringen. De hoop van Nederland was onder dt helden en heldinnen sterk vertegenwoor digd. Men telde er zelfs één van 10 jaar, drie van 13, twee v: twei i 15, t 18. Ons land behoeft dus niet te wanhopen aan de toekomst. Uit deze omgeving vermelden wij dt 13-jarige J. Mastenmaker, uit Leiden wegens een reddingspoging in de Oud Vest, de gebroeders L. en. A. Warmen dam. uit Noordwijkerhout, Th. J< Kleil en C. de Wit, uit Leiden, ds L. Ov duin uit Enschedé, wegens redding Noordwijk, Maria J. E. Lolkes de Beer oud 16 jaar, I. J. Leemans en L. Lou werse uit Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEfi Geboren: Robert N. z v P Ze-gers Breedijk; Anna, d v S Hamersma en W H Abstein; Frederika, d v C Bos e Eijnsbergen; Agatha, d v I Poel en W G ^a-n Tol; Theodorus M, d v E P Oppelaar in S E Ouwerkerk. Overleden: T van Kessel, man, 76 jr, M, M. Hofman, huisvr van C J Klerks, 30 jr. Gehuwd. J H Teeuwen, jm Dekker, jd. GESLAAGD Beyóider^ tot de :2e klasse der Meis? jes-U.L.Ó. (Breestraat) Elly Segpn; Idem tot de 4e klas: Bousje Hennipman, WATERPOLO. DE ZIJL I—VITESSE I (DAMES) 2—2jl Voor de rust waren de zeventallend volkomen tegen elkaar opgewassen. Eend foutje in de De Zijl-achterhoede we r zaak, dat Vitesse de leiding 'kon i (01). Mej. Teyn maakte in de tweed«im!i helft spoedig 11 en door mej. T. din werd het 21 Vitesse beet toen nojcle even fel van zich af en bracht met e A~ ferm schot de stand op 22. DE ZIJL IV—II.W.V. I 1—1. De Zijl heeft zich in déze wedstrijd r geheel gegeven en H.W.V., dat tot eeajj£ grote overwinning in staat geacht werd jj0 volkomen in bedwang gehouden. Lepe-j^, laar scoorde het Leidse doelpunt. DE ZIJL II—HAARLEM Hl 2- Voor De Zijl II is de kans op het kam-iie pioenschap vrijwel verkeken na het ge- bri lijke spel tegen Haarlem III, waartegei de Leidenaren hun enige nederlaag leden De Zijl begon heel goed, want Arbomven opende met een fraaie doorslagbal de dor Een tweede doelpunt, eveneens de door Arbouw gemaakt, vond geen genade n van scheidsrechter Moolei De Haarlem-midvoor maakte kort de rust gelijk (11). De tweede helft bracht grote spanning. ?rc Nadat De Zijl een kans had gemist, doel- )ai puntte Haarlem (12). Geheel De Zijl toen op en het werd 22. Maarp" verder konden de Leidenaars helaas i. komen. Haarlem is nu zo goed als kam- 'e mj De gemeenteraad van Alkemade vergaderde^ De gemeenteraad van Alkemade kwarr bijeen. De heren C. de Jong, M. R. Veld en L. J. Kerkvliet vormden de tot onderzoek van de geloofs brieven leden van de raad en bevonden alles in goede orde, waarmee de raad zich accoord verklaarde. en W. stelden voor het verzoek de heer B. Klerks te Nieuwe Wete ring om over te gaan tot vernieuwing afscheiding langs de Voorwej nabij zijn perceel voor kennisgeving aar in^en, aangezien uit geen enkel do ne blijkt, dat de gemeente de derhoudsplicht van deze afscheiding op zich had genomen. De heer Spring in Veld was het met de mening van het col lege niet eens. Hij zag 't als een morele plicht, dat de gemeente dit onderhoud haar rekening neemt. Er zijn nog getuigen in leven, die bevestigen, dat indertijd door het toenmalige col lege toezegging is gedaan het onderhoud op zich te nemen. De heer Kerkvliet op,» hoe gevaarlijk het blind vertrouwen op toezeggingen, zelfs gemeentebestuur, te bouwen zonder van een gemaakte overeenkomst contract te maken. Tenslotte werd besloten de heer Klerks uit te nodigen bespreking over het aanbrengen van een bescheiden afscheiding. Besloten werd voorts tot toekenning van premie in verband met tal aanvragen om woningsplitsing Noordeinde 157 en Pastoor Plaatstraat 180 elk tot een bedrag van f 1440. Een renteloos voorschot werd verstrekt in het exploitatietekort ad f 1224.72 over 1947—1948 van de woning bouwvereniging „Alkemade". De heer v. d. Veld vroeg zich af of ook bronnen aanwezig zijn. waaruit dit voorschot kon worden terugbetaald. Aangenomen wordt, dat de woningen nog opbrengsten zullen afwerpen, wanneer de bouwsom geheel zal zijn afgelost. Vervolgens werd wijziging in de politieverordening genomen, waarbij het in 't vervolg boden is, dat "kooplieden van buiten de gemeente geen vergunning zal w verstrekt om in de gemeente te venten. Dit is voornamelijk voor de ijftoventers. Op grond van ontheffing inkomstenbe lasting van de belastinginspectie te Lei den werd op enkele reclames school geld gunstig beschikt. In verband met de verbetering van de woning Westein de 65 werd de huur van f6 op f6,75 ge bracht. De woning Stationsstraat 1 word! wederom aan de bewoner voor een jaar verhuurd. De gratificatieregeling 1949 voor rijks ambtenaren verklaarde men toepasselijk voor ambtenaren en beambten met salaris benaden f4000, t.w. 2 procent van het salaris met een maximum van f50. BU de rondvraag vroeg de heer Van der Velden, of het gemeentebestuur in 't vervolg rekening wil houden met een protest van de gezamenlijke Ker ken, zodat het kerkbezoek niet meer behoeft te worden gestoord, zoals dit op de eerste Pinksterdag is gebeurd, toen 'n watersportfeest door de Unie van Watersportliefhebbers te Oude Wetering werd gehouden, waarbij het pontveer ruim een uur stil moest lig gen ten gevolge van het doorvaren van een vloot van 200 schepen. Het antwoord van de voorzitter was: „Al doende leert men". Nadat nog enkele'hamerstukken ter ta fel waren gekomen, ging de raad in ge heime zitting voor bespreking van het laatste punt: de weg Leiden-Nieuwe We tering, waarover in 't openbaar niets meer werd medegedeeld. len

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2