JMcttwe gtihsctfe (fourant Inwilliging territoriale pas in ver verschiet en econ. eisen mr; Wist U WOENSDAG 20 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTlÊN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7869 DIRECTIE: CHRISTELIJKE ATIO» AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantoastfcfi fs gfiebleoeo tnyn bert In tcgljenspoct" KAAGWEEK 1949 UITGEZEILD Zie pag. 2 Minister Stikker aan de Tweede Kamer: Tegen Duits protectionistisch streven moet krachtig stelling worden genomen Bij de behandeling van de Machtigingswet grenscorrectie belogfde minister Stik ker de Tweede Kamer reeds, een nota te zullen overleggen, waarin de stand van zaken met betrekking tot het Duitse vraagstuk zou worden uiteengezet. Thans is deze nota, twee en twintig kolommen groot, aan de Kamer toegezonden. Veel in deze nota is oud nieuws en geeft een samenvatting van hetgeen uit anderen hoofde reeds bekend was. 1. Nauwe samenwerking tussen de Westerse mogendheden t.c In een slotbeschouwing wijst de be windsman er op, dat de belangrijkste aspecten van het Duitse vraagstuk ge vormd worden door het veiligheids vraagstuk en de inschakeling van Duits land in de Europese samenwerking. In het geallieerde toezicht en in het natio nale Duitse bestuur kunnen binnenkort ingrijpende wijzigingen worden tege- moetgezien. De vervanging van het mi litaire toezicht door een geallieerd bur gerlijk toezicht bewijst, dat de grootste moeilijkheden zijn overwonnen. Puntspuntsgewijze geven wij hieron der een samenvatting van de belang rijkste in de nota aangeroerde angele- genheden: Hoe 't staat met de Duitse herstelbetalingen In de nota aan de Tweede Kamer over het Duitse vraagstuk geeft mi nister Stikker ook een overzicht van de stand van zaken m.b.t. de Duitse herstelbetalingen. Tot op 12 Mei 1949 kreeg Nederland aan goederen als reparatiébetaling 26.716.465 R.M.-1938 (4 R.M.-1938 1 Am. dollar). De inbeslagname van in Nederland aanwezige Duitse ver mogensbestanddelen zal f 170.747.600 opleveren. Aan geroofde goederen is teruggekomen tot een bedrag van f 200 millioen (waarde 1938) en voorts ongeveer eenzelfde bedrag aan mone tair goud. Van de binnenschepen zijn reeds ca 2200 naar Nederland terug gevoerd. Er loopt nog een eis t a v. plm. 500 schepen. Op bespoediging is aangedrongen. De restitutie van ef fecten is pas begonnen Ook hier is spoed gevraagd. In de periode Juli 1948—Juli 1949 was de Nederlands- Duitse handel gekomen op ongeveer een kwart van de vooroorlogse bete kenis. De restitutie-procedure loopt thans ten einde. Kamer zwijgt, Hatta schreeuwt het van de daken Guerilleros zullen de zakken Ned. gebied bezet houden het Duitse probleem is nodig. 2. De materiële schadevergoeding door Duitsland zal slechts gedeeltelijk kunnen plaats hebben; Nederland moet rekening houden met de zeer belang rijke kosten, die Engeland en Amerika hebben moeten maken voor de instand houding van het leven in Duitsland. 3. De territoriale en economische eisen worden gehandhaafd, doch daar het vredesverdrag nog wel op zich zal laten wachten is eventuele inwilliging naar een verre toekomst verschoven. En geen optimisme! 4. Waarborgen tegen een nieuwe Duitse agressie liggen in het sluiten van regionale overeenkomsten en het opleggen van noodzakelijke beperkin gen. Militaire bezetting moet vooralsnog Nederland moet vertegenwoordigd zijn in het orgaan, dat na het vredes verdrag de taak van het militaire vei ligheidsorgaan moet 6. De beperking van de ontmanteling acht de Regering juist. 7. Duitsland moet ingeschakeld wor den in de Europese culturele, staatkun dige en economische samenwerking. De BoKd irepvlbliek moet als geassocieerd lid worden opgenomen in de Raad van Europa. 8. Herhaald wordt, dat de technische grenscorrecties niet praejudiciëren op de verdergaande territoriale eisen. Met kracht wordt gestreefd naar inwilliging van gerechtvaardigde Nederlandse-eisen t.a.v Eems en Dollard. 9. Het handelsverkeer levert ernstige zorgen op. Op den duur kan een han delsbalans met een sterlk debet-saldo niet blijven bestaan. Duitsland mag niet opnieuw een protectionistisch en autar kisch streven ten uitvoer kunnen leggen. 10. Het handelsverkeer met de Russi sche zone heeft zich niet ongunstig ont wikkeld. Nu de verkeersbelemmeringen zijn opgeheven zal het nog wel beter worden Besprekingen ovet een nieuw handelsaccoord zullen spoedig beginnen. 11. Herstel van het transito-verkeer is van groot belang. De practische resul taten van de in 1948 gesloten overeen komst i6 beneden de maat gebleven. Ook hier openbaart zich aan Duitse zijde een autarkisch streven, waartegen krachtig stelling moet worden genomen. 12. Bersoherming van Nederlandse kapitaalbelangen in Duitsland is voor werp van voortdurende zorg. Met name is de toestand in de Russische zone zeer zorgwekkend. Op de Londense zesmo- gendheden-conferentie werd besloten een intergouvernementele werkgroep ter bescherming der geallieerde kapitaalbe- langen in Duitsland in te stellen. Met nadruk verklaart de Regering, dat een regeling van de overmaking van kapi taalopbrengsten van Nederlandse investe ringen in Duitsland van groot belang is. Dr Drees voor 't eerst in 5 jaar met verlof Minister Drees heeft gistermiddag e: -avond het „geheime" debat over Indo nesië in de Eerste Kamer niet 'bijgewoond. Hij is n.l. voor het eerst sinds de oorlog met vacantie. Tijdens het debat achter gesloten deuren in de Tweede Kamer de minister-president ook reeds met vacantie. doch blijkbaar achtte hij het toen belangrijk genoeg om zijn verlof te onderbreken. Engelse jagers vlogen zo laag over het strand Minister Schokking heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer (Arb.) thans medegedeeld, dat de vlieg tuigen, die op Zondag 3 Juli zo laag over het strand vlogen, Engelse tweemotorige schroefjagers waren van het type Sea- hornet. De minimumhoogte, waarop bo ven bevolkte stranden mag worden ge vlogen, is 200 meter. Met de Engelse mi litaire luchtvaartattaché is overleg ge pleegd, teneinde herhaling te vermijden. OOK VANDAAG WEER GROENTEN NAAR DUITSLAND Op dezelfde basis als de voorgaande dagen heeft ook vandaag weer groenten- export naar Duitsland plaats gehad. Lages geen politieman meer, maar een echte beulsknecht Od het begroeten van een Amerikaans parachutist stond de doodstraf De behandeling van de zaak-Lag' hoofd van de S D. te Amsterdam tijdens de bezetting, is gisteren-voor het Amster-' damse B.G. voortgezet met de recon structie van een aantal terreurexecuties. Eén daarvan betrof de garagehouder Klopping, die op 7 September 1944 kop- spijkertjes op de Amstelaijk zou hebben gegooid. Het vermoeden rees bij Lages, dat K. lid „zou tüjn" van een verzets groep. Dat was voldoende hem om te brengen. Volgens Lages had Alberse de executie uitgevoerd. Maar deze, die met drie andere voormalige „Kriminal-sekre- tare", allen ondergeschikten van Lages, in de getuigenbank zat, ontkende. Toen stond Vie-bahn op. „Dat heb ik gedaan", zei hij. En hij vertelde 'hoe.- Een gruwe lijk verhaal. De volgende dag zijn te op, dat Lages wilde, dat men hem op zijn woord geloven zou. „Maar U hebt alle documenten, die op deze zaken be trekking hebben, na de bevrijding ver nietigdzo verweet hij de verdachte. De behandeling van de moord op Hannie Schaft bracht een incident tus- twee mensen uit de garage gefusilleerd In Abbenes werden, diezelfde dag, drie „De internn'ionale erkenning van het jongemannen, die „over vuurwapenen bestaan der ,rd->n«*-.!s',ie renuMiek ge- ZOuden hebben beschikt", te. lijkt op een erkcnnir" de iure". verklaar- berg gezet en doodgeschoti de Hatta in de werk-->rnm»sii«» van het van Lagès. En Viermann, republikeinse parlement, blijkens een satelliet telegram van A.P. uit Djokja. Hatta zeide voorts, dat de :publiek thans sterker is dan ooit tevoren, en meende dat door goede wil aan beide zijden ,de vijandelijkheden in Indonesië kunnen verminderd worden, hoewel een verandering van atmosfeer in Indonesië lliet mogelijk is. Hij deed een beroep op de partijleiders, hem te steunen 'bij de order aan de gue rilleros om het vuren te staken, en zeide, dat hij de Nederlanders militaire mede werking had beloofd ten einde botsingen te voorkomen. De ene partij moet niet profiteren ten koste van de andere en dit wordt aldus uitgelegd, dat de guerilleros hun wapenen niet zullen afgeven en dat Zij zich niet zullen terugtrekken uit de streken, die zij bezet houden. Tenslotte drong Hatta er op aan, dat zowel het Indonesische volk als de Nederlanders in wederzijds vertrouwen zullen samenwer ken. (De belofte van dr Van Royen aan Hatta, dat de republikeinse troepen met behoud van wapenen achter onze linies mogen blyven, is dus wel degelijk gege- ve#i. Dit blijkt uit bovenstaande verkla ring van Hatta. Wat dus voor het Neder landse volk streng geheim moet blijven, wat hoogstens gezegd mag worden in een geheime zitting van de Kamer, dat schreeuwt Hatta van de daken. Red.). In Urk 's Zondags niet op de fiets Met het oog op de Zondagsheiliging hebben B. en W. van Urk besloten voort- san het fietsen op Zondag in de kom van het dorp te verbieden. Hier rust een van 's werelds grootste journalisten, Hubert R. Knicker bocker, die met nog enkele andere slachtoffers der jongste K.L.M.-ramp te Bombay begraven werd. Het plechtige afscheid Deviezen voor België en- Luxemburg De Nederlandse Bank maakt bekend, dat op grond van de overeenkomst met België en Luxemburg aanvragen var viezen voor toerisme naar deze landen voor Augustus en September a.s. op de gebruikelijke wijze kunnen worden gediend. .Aangevraagd kan worden B. frs. 400 per dag en per persoon tot hoogstens frs. 2800, alleen door hen, die in 1949 nog geen deviezen voor toerisme naar buitenland hadden verkregen. Op bevel miH December Zaandijk om er 20 personen t? arresteren. Vier van hen werden zó var de straat meegenomen Uit deje groep zijn er vier op 13 December 1944 omge bracht op de plek, waar Amerikaanse parachutisten neergekomen waren. Z.g., omdat zij parachutes verborgen hadden. In ieder geval", aldus Viermann, een van hen had de Amerikaan begroet toen hij op de grond viel". Dat bezegelde zijn doodvonnis. „Je reinste terreur", aldus de presidertt. Nadat op dezelfde wijze nog een a: executies waren behandeld, waarbij Lages veelal de opmerking maakte, „in opdraent van Rauter gehandeld te hebben", zei de president, prof. Van Hamel, dat dit alles meer met politiewerk, maar alles de arbeid van een beulsknecht te maken had. Lages kon er aanvankelijk antwoord op geven, maar zei later, dat het noodzakelijk was voor hem als militair, om vuil werk op te knappen Hij meende, dat er nimmer ondergrondse werkers waren doodgeschoten, die dat niet hadden verdiend. De president merk- Serenade van Haarlemmers Aan Koningin en Prins Avondbezoek van Koninklijk Paar aan de Spaarnestad Koningin Juliana en Prins Bernhard brachten gisteravond een officiéél be zoek aan Haarlem. Het eerst ariveerde de Koningin, die op de grens van de provincie Noord-Holland, te Uithoorn, door de Commissaris der Koningin, dr J. C. baron de Vos van Steenwijk, werd •elkomd. Vier motorrijders van de rijkspolitie escorteerden de stoet op de verdere tocht naar de Spaarnestad. De route ging over Aalsmeer en Hoofddorp overal hadden zich langs de weg groepen met oranje-vlaggetjes opgesteld. Aan de grens van Haarlem heette bur gemeester mr P. O. F. M. Cremer de Vorstin welkom. Daarna begon de in tocht in de stad, waar duizenden op de been waren om de Koningin hun blijd schap over Haar komst te betuigen. In de ambtswoning van baron de Vos van Steenwijk gebruikte H.M. het diner. In middels was ook Prins Bernhard na zijn bezoek aan de Zaanstreek in de Spaar nestad gearriveerd. Na het diner werd het Vorstenpaar begroet door mgr. Huy- bers. bisschop van Haarlem, waarna al le leden van de Prov. Staten met uit zondering van de communistische leden, die verstek hadden laten gaan aan Vorstin en Prins werden voorgesteld. Tot slot brachten veertien Haarlemse muziekcorpsen in het licht van honder den fakkels, gedragen door jongens cn meisjes van gymnastiekverenigingen de Koningin en Prins Bernhard voor het bordes van de provinciale griffie een serenade. Het Bengaals vuur, dat in de Haarlemmerhout werd ontstoken, gaf het geheel een sprookjesachtig aanzien. r Koninklijke gasten brachten de nacht in de ambtswoning van baron de Vos van Steenwijk door. ..ich lüge nicht. zijn vroegere superieuren nl. de ex Sturmbannführer Köhlitz, die. in opdracht van Schöngart het bevel tot liquidatie van Hannie Schaft zou hebben gegeven. Köhlitz herinnerde zich niets meer, waarover Lages. die „nimmer trachtte iets te verzwijgen", zo als hy zei, zich ernstig boos maakte. Hoe wel ook Schreieder destijds heeft ver klaard, dat Lages zich tegen het ter dood brengen van Hannie Schaft had verzet, verweet de president hem toch, dat hij de zaak was blijven roeren, waardoor een dergelijk verschrikkelijk einde kreeg. Vanmorgen om half tien werd de zit ing voortgezet met de 'behandeling van :en aantal Silbertannemoorden. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: Koninklyke Landmacht: Gesneuveld tussen 12 April en 27 Mei, na vermissing: Sold. S. J. van Thiel, uit Pynacker. Gesneuveld 12 Juni: Sold. G. A. Ver- wey, uit Zwammerdam. Gesneuveld 18 Juni: Sold. G. Groene- veld, uit Epe. Gesneuveld 19 Juni: Sold. A. van der Vorm, uit Pynacker. Gesneuveld tussen 3 en 7 Juli, na vermissing: Serg.-maj.-adm. F. Looü, uit Rotterdam. Serg. J. Wen- ders, uit Vaals. Gesneuveld 6 Juli: Wachtmeester G. van Gorkom, uit Deventer. Gesneuveld 7 Juli: Sold. P. Bex, uit Maastricht. Sold. H. M. Bouman, uit Waalwijk. Majoor-veldprediker C. van Breugel, uit Zuidland. Gesyeuveld 8 Juli: Korp. J. Boot, uit Kerkwerve <Z.). Sold. G. D. Mep- pëlink, uit Zwartsluis. Vaandrig A. van Polaanen, uit Rotterdam. Gesneuveld 10 Juli: Sold. Ie kl. S. Bergakker, uit Herwynen (Geld.). Korp. G. Ruiter, uit Rotterdam. Gesneuveld 11 Juli: Serg. J. G. B. Beekman, uit 's-Gravenhage. Gesneuveld J2 Juli: Sold. A. Kanse laar, uit Apeldoorn. Kon. Ned.-Ind. Leger: Mil. sold. 2e kl. Sadan. Men. korp. H. Tular. Sold. Ie kl. infie H. H. -Varkevisser. Korp. infie E. G. Soeff- ner. Mad. sold. 2e kl. infie Sarkawi. Mad. sold. 2e kl. infie Mohrimln. Men sold. 2e kl. infie J. Kirojan. Amb. sold. 2e kl. infie Isilawanebessy allen uit Iydonesië. Ernstige vleesvergiftiging te Wateringen Man overleden, vrouw ernstig ziek Tengevolge van het gebruik van vlees, dat bedorven was, Is te Wateringen de 64-jarige bakker J. v. d. Wilk overleden, terwijl diens echtgenote nog ernstig De familie had de gewoonte het vlees steeds voor een week tegelijk te braden, hetgeen ook de voorgaande week was gebeurd. Vorige week Donderdag vertoonde zowel de man als vrouw verschijnselen van vergiftiging, en werden zij naar 1 St Hypolitusgasihuis vervoerd. Daar is gisteren de man overleden. De toestand van de vrouw is thans gunstig, zij verkeert buiten levensgevaar. ONDERZOEK NAAR DE ï^tANEKER- RAMP GESCHIEDT ONPARTIJDIG Professor Vening Meinesz, directeur an het KNMI in De Bilt, die, zoals be kend, voor het onderzoek naar de ramp de Franeker'in Bombay vertoeft, heeft verklaard zeer onder de indruk te van de onpartijdige wijze, waarop dit onderzoek door de regering van India wordt geleid. Heden zouden de Ned. luchtvaartdeskundigen met de Indiase nissie een bezoek brengen aan de meteorologische afdeling van het vlieg veld Santa Cruz te Bombay. Met groot enthousiasme ontvingen de Haarlemmers gisteren het Koninklijk Echtpaar in verband met het officiële bezoek. Op deze avondfoto ziet men rechts de Commissaris der Koningin, dr J. E. baron de Vos van Steenwyk en links diens echtgenote Massamoordenaar John Haigh zal ópgehangen worden Openbare aanklager„Deze man is niet gek, maar doortrapt slecht en hebzuchtig" JOHN GEORGE HAIGH, de man die negen moorden op zyn geweten heeft, is gisteren te Lewes (Sussex) tot de dood door de strop veroordeeld. Een jury van 12 leden beraadslaagde slechts een kwartier, voordat zy het schuldig uitsprak. Haigh luisterde naar het vonnis met een flauwe glimlach om zijn lippen. Toen hem gevraagd werd, of hy nog iets te zeggen had, antwoordde hy rustig, met de handen op de rug: „Helemaal niets". Sir Hartley Shawcross. de openbare had gemoord. De openbare aanklager was aanklager, zei in zijn requisitoir: „Deze man dacht de perfecte misdaad te heb ben ontdekt. Hij probeerde het daarom telkens opnieuw te doen. Dit is het een voudige geval van een man niet gek. maar doortrapt slecht die zorgvuldig een moord beraamde uit gewinzucht die hoopta-te slagen, omdat hij ook i vorige maal geslaagd was". De pogingen van de verdediger, David Maxwell Fyfe, om zijn cliënt krankzinnig te doen verklaren en hem' zo de strop te doen ontlopen.zijn dus op niets uitgelopen. Zelfs niet, na de verklaringen van de psychiater, dr Yel- lowlees, die, zoals nog in een deel onzer edijies van gisteren gemeld werd, ver telde, dat Haigh krankzinnig was gewor den door angstdromen over Christus bloe dend aan het kruis. Sir Hartley onder wierp Yellowlees aan een scherp kruis verhoor over zyn gesprekken met Haigh in de gevangenis. „Hebt U de ge vangene ooit gevraagd, hoeveel hij bij- eenhaalde in ponden, shillings en pen nies van de moord op de Mc Swanns en de Hendersons?". Yellowlees was van mening, dat Haigh niet om het gewin Gouverneur Huender eervol ontslag verleend Aan dr W. Huender is op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen met ingang de dag, waarop hij het bestuur over Suriname zal neerleggen, eervol ontslag verleend als gouverneur van Suriname onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten in dit ambt bewezen. Wordt kolonel Van Langen chef-staf? Uit militaire kringen wordt vernomen, dat kolonel Van Langen, oud-comman dant van Djokja, wiens heengaan kort geleden werd aangekondigd, de nieuwe legercommandant, generaal Buurman van Vreeden, zeer spoedig zal opvolgen als chef-staf. DAT het nu zeker is. dat 9 Ameri kaanse superforten Zaterdag zullen deel nemen aan het vliegfeest van de Ned- luchtmacht op het vliegveld Twenthe. DAT te Den Helder tot MarVa-officier erden beëdigd C. H. Ontrop (derde klasse), W. F. v. Wieringen, H. v. d. Velden en N. Kramers (allen vierde klasse). DAT 27 Belgische cadetten 10 dagen bij de K.M.A. te Breda zijn gedetacheerd n van daar uit diverse Ned. leger- en lootonderdelen bezoeken. DAT te Rucphen een nieuwe fabriek an de Electromotorenfabriek Dordrecht i gebruik is genomen, waar uitsluitend ïotoren tot 15 p.k. worden vervaardigd. DAT de G.G.D in A'dam in twee da- en zes dames bijbracht, die in het ge drang van de textieluitverkoop onwel aren geworden. DAT een A'damse kleermaker, die in beschonken toestand aldaar tegen een vrachtauto opliep, aan zijn verwondingen is overleden. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week inkromp tot f2966 mil- DAT de beruchte inbreker R., uit Ber gen op Zoom is gearresteerd wegens diefstal van twee radiotoestellen te Wouw. DAT de klokkengieter Van Bergen te Heiligerlee. opdracht kreeg een zware beiaard van fnet minder dan 40 klokken voor de St. Maartenskerk in New York te maken, welke voor Kerstmis gereed moeten zijn. DAT voor het Bossche „B.G." 12 j. werd geëist tegen de Duitser K. J. Brendle wegens medeplchtigheid aan de moord" op de burgemeesters van Asten en Someren en het fusilleren van vier ille gale werkers uit Berlicum. DAT drie Vlissingse spoorweglieden werden gearresteerd, die zich reeds ge ruime tijd hebben schuldig gemaakt aan diefstallen uit treinpakketten. DAT tot 30 Sept. in Doetinchem een tentoonstelling van 7000 dagbladen en tijdschriften uit alle landen ter wereld wordt gehouden, welke in 15 jaar door H. Diepenbroek aldaar bijeen zijn ge bracht. DAT de georganiseerde Drentse schoen makerspatroons en -winkeliers aandron gen de minimumprijzen voor schoenen op een verhoogde basis te handhaven- DAT de 90-j. dr Niemeijer na zijn in stallatie als ere-burger van Wagenin- gen met een zesspan, geflankeerd door studenten-ruiters, een rit door de stad maakte en 's avonds een défilé voor hem werd gehouden. DAT, na de vele protesten, vooral van natuurliefhebbers, tegen het bouwen van een nieuwe Zwolse electrische centrale in de uiterwaarden van de IJssel, alle moeite wordt gedaan een andere plaats voor dit 50-millioenen-project te vinden. DAT C. D. v. d. Hoek en H. de Vries, resp. organist van de Ned-Herv. kerk te Barendrecht en A'dam, de zilveren me daille O.N. kregen. DAT het 3-j. zoontje van de fam. Key- dener te Hulsberg, dat een brandende lucifer in een autotank gooide, aan zijn brandwonden is overleden. DAT de vakgroep onroerende zaken zich in een rapport tegen de huurbelas ting kant. DAT de afd. Overloon van de Bond van Oorlogsgetroffenen een request tegen de voorgenomen vergoeding der oorlogs schade zal indienen. DAT het Amersfoortse regiment huza ren van Boreel, na een driedaagse oefe ning in de Ardennen. Vrijdag in Maas tricht concerteert en een muzikale hulde aan Commissaris Houben brengt. DAT het Groningse .Tribunaal" 7 jaar (m.a.) en verbeurdverklaring van f 10.000 adviseerde tegen de ex-NSB-burgemees- /an Groningen, P. Tammes, die o.a. gijzelaars aanwees en 4 jaar tegen de het buitenland vertoevende ex-hoog leraar prof. de Burlet, die als rector-mag- nificus de Gron. Universiteit in verkeer de richting wilde stuwen. DAT deze week 30 cadetten van de Italiaanse luchtmacht ons land bezoeken en Vrijdag naar de straaljagersbasis in Leeuwarden gaan. DAT het zwaar door de oorlog getrof fen dorp Empel aan de Maas een eind landinwaarts weer wordt opgebouwd en het centrum van het dorp reeds is ver legd. DAT de E.C.A. ons land een aankoop vergunning van 2.8 millioen dollar ver leende voor Virginiatabak. DAT te A'dam is overleden en ter aarde besteld de 60-j. dr M. F. Oppenheim. DAT de planter A. A. Goeverring van de Javaanse onderneming Djaloepang daar door een bende is ontvoerd. DAT dr P. Honig van het dep. van Econ. Zaken te Batavia bij de afd. tech nisch onderzoek der Westindies Sugar Corp. te New York werd benoemd. DAT de 18-j. Hagenaar J. H. Bolken dezer dagen te Boekelo met zijn fiets te gen een auto opreed en in het ziekenhuis te Enschede is overleden. echter van een ander inzicht in alle misdaden slechts roof moord. Op de vraag of Yellow lees geloofde, dat Haigh werkelijk het bloed van zijn slachtoffers had gedron ken, antwoordde de psychiater er vri: zeker van te zijn. dat Haigh van hel bloed-geproefd had. Na de beslissing der jury, veroordeelde de 81-jarige rech ter Humphreys, de koelbloedige m denaar van negen mensen, John Haigh, ter dood. ZUID-AFRIKAANSE MINISTER NAAR DEN HAAG. Zondag as. zal de Zuid-Afrikaanse minister van Verdediging, de heer F. C. Erasmus. voor een informeel bezoek aan ons land in Den Haag aankomen. Hij zal vergezeld zijn van generaal L. Beijers, chef van de generale staf en van de brigadiers Wilmot en Colliers. Gesol met consuls De mededeling van het republikeinse bureau te New Delhi, dat de Philip- pijnen en de republiek Djokja spoedig op eikaars grondgebied consulaten zullen openen, kan bewijzen, dat er ook in dit opzicht nog niets in de mentaliteit van de republiek is veranderd. De kwestie van de buitenlandse betrek kingen. door de republiek aangeknoopt ■of alsnog aan te knopen, is een oude kwestie. Zij raakt ook het hart van de zaak. Want hier is in het geding het ka rakter van de republiek. Het gaat hier om de oude vraag: Is de republiek van harte bereid binnen de Verenigde Staten van Indonesië een deelstaat te vormen of blyft zij de wens koesteren om de Verenigde Staten van Indonesië in de republiek op Een deelstaat kan geen eigen buiten landse betrekkingen hebben. De Verenig de Staten van Indonesië zullen dat wel kunnen. Voor de betrekkingen, die de republiek destijds al had aangegaan, had men er dit op gevonden, dat men die betrekkingen stilweg wilde laten „be vriezen", in afwachting van de definitie ve regel irvg. Maar de mededeling uit New Delhi kan er op wijzen, dat er in deze zaak het op timisme van minister van Maarseveen en de goede indrukken door dr Van Roijen tijdens zijn bezoek van één dag te Djokja opgedaan ten spijt, nog weinig is ver anderd. Zelfs van wie ondanks alles nog enig vertrouwen in de republiek mochten hebben, wordt dat vertrouwen wel op een voortdurende proef gesteld. Nederland mag ook Ceylon weer aandoen Verbod voor vliegtuigen en schepen opgeheven. Naar van officiële zijde wordt gemeld, heeft de regering van Ceylon met in gang van heden het verbod voor Neder landse schepen en vliegtuigen om Ceylon aan te doen, opgeheven. Volgens Reuter werd het verbod op geheven in antwoord op een verzoek van de Nederlandse regering en op grond van ontvangen inlichtingen, dat een be vredigende overeenkomst werd bereikt tussen de Ned. Regering en de republiek. Zoals bekend werd het verbod opge legd als protest tegen de tweede Neder landse politiële actie tegen de republiek in December. Pakistan en India hadden, zoals ge meld, het landingsverbod voor Ned. vliegtuigen reeds eerder opgeheven. In het Julianakamp van het V.H.K. te Kykduin gaf de Pipe-Band van de Lanarkshire Cameronians, die een week in ons land vertoeft, gister avond een uitvoering. Mevrouw Kruis bedankt hier het jongste lid van de Band. In het midden de leider, de It. col. A. Rennie. Truman: „Crusade for peace* „Als Marshall-liulp wordt verlaagd, krijgt communisme een kans" De president vertrouwt, dat de Senaat het Atlantisch Pact zal goedkeuren „Amerika zal zyn grote kruistocht voor vrede in het aangezicht van leugens propaganda en hysterie, die door de dictaturen geschapen werden, voortzetten. De wereld is moe van het politieke fanatisme en walgt van de practyken van kwelling en politieke moord," aldus president Truman in een rede te Chicago ter gelegenheid van het diamanten jubileum van de „Shrine of North America", een organisatie, die zich met sociaal werk bezig houdt en zich in het byzonder het lot van lichamelijk gebrekkige kinderen aantrekt. kelijkheid van de democratische begin selen voor 's mensen geest en hart, want het zijn deze beginselen, die in vrije landen zijn beproefd en die thans in de gehele wereld steeds meer aanhangers vinden. De mensen wensen in vrede te Truman's rede had vooral de buiten landse politiek ten grondslag. Over de door de betrokken Congres-commissie gedane voorstellen tot een aanzienlijke verlaging van de Marshall-gelden, zei de president: „Het verlagen van de gelden voor het Europees herstel zouéén der meest dwaze dingen zijn. die wij,thans kunnen doen, want slechts de commu nisten zouden er voordeel van hebben, indien wij een dergelijke kortzichtige politiek zouden bedrijven" Truman zeide voorts er op te rekenen, dat de Senaat, die morgen over de voorgestelde bekrachtiging van het Noord-Atlantisch Pact moet stemmen, zijn goedkeuring aan het Verdrag zal schenken. „Een over weldigende meerderheid van ons voik staat bekrachtiging voor," verklaarde Truman. In krachtige bewoordingen veroor deelde de president ook thans weer het communisme, dat .heden ten dage aan millioenen op de hele wereld de vrijheid ontzegt". Opnieuw liet Truman een opti mistisch geluid over de toekomst horen. „Ik geloof in" de buitengewone aantrek- Tsjechoslowaakse regering dreigt priesters De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren alle R.K. priesters gewaarschuwd, dat vergeldingsmaatregelen op grote schaal tegen hen en hun volgelingen zou- worden genomen indien enigerlei poging werd gedaan om de bedreiging het Vaticaan uit te voeren, nl. het in de ban doen van R.K. leden van de com munistische party. NEGENDUIZEND MILITAIREN BIJ LONDENSE HAVEN. De Britse regering heeft nog 2000 sol daten naar de Londense havens gezon den. zodat thans 9000 militairen met het lossen der schepen bezig zijn. Op 70 sche pen ligt het werk'stil. 15.441 arbeiders werken niet. 8836 werken nog op 22 schepen en de soldaten lossen en laden 70 schepen. nuttig werk te doen." Doelend op Rusland, zei h\j: „Tijdens de oorlog hadden wij de hooggestemde hoop. dat er een duurzame vrede zou worden gesloten en dat er een geest van kameraadschap zou heersen tussen het Amerikaanse volk en andere volken. Ten dele is dit niet verwezenlijkt, want de leiders van enkele landen hebben de ver bindingen tussen het door hen gere geerde volk en de buitenwereld afge sneden en daarvoor in de plaats een muur van argewaan opgericht," Later warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk heldere en koele nacht met plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag: toenemende bewolking met op enkele plaatsen, voornamelijk in het N.- Westen van het land. enige lichte regen. akke tot matige wind tussen West en Zuid cn hogere temperaturen dan van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag. 21 Juli. Zon op 4 44. onder 20.47; Maan op 0.18, onder 17.29 uur. 25 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1