PHILIPS RADIO Typen - Steno NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 19 JULI 1949 Stadsnieuws Grote N.S.-goederenloods aan de Haagweg in aanbouw Aan 't station: rijwielloods op nieuw terrein in gebruik genomen Naar wij vernemen, Is In verband met het feit, dat in de toekomst het gehele goederenvervoer van de Nederlandse Spoorwegen te Leiden naar het spoorem- placement aan de Haagweg zal worden overgebracht, een begin gemaakt met de bouw van een der grootste goederen loodsen in ons land. De loods, die een lengte krijgt van ongeveer 100 meter en zal verrijzen tegenover de bestaande goederenloodsen, wordt gebouwd achter en parallel aan de Rijn- en Schiekade. De op het terrein aanwezige opslag plaatsen van enige braiidstoffenhandela- ren gaan verdwijnen en worden naar een andere plaats overgebracht. Ook het post huis van de overwegwachter zal worden afgebroken. Er komt een nieuw seinhuis aan de West-zijde van de spoorbaan. Op het vrijgekomen terrein van de kolen- loodsen worden de talrijke rails gelegd. Wat de uitvoering van de plannen' aan de spoorwegovergang Rijnsburgerweg be treft, deze is ook weer een stap verde.- gekomen. Van de rijwielloodsen nabij het Uitkering achterstallige pensioe nen bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw Toen enige jaren geleden plannen werden gemaakt om te komen tot een pensioenregeling voor het landbouwbe drijf, lag het in de bedoeling de rege ling op 1 Mei 1947 te doen ingaan. Door verschillende omstandigheden moest de datum van de in werking treding naar een later tijdstip worden verschoven_en het is tenslotte 1 Mei 1949 geworden vóór de zaak in kannen en kruiken was Van de latere ingangsdatum dreigden verschillende landarbeiders de dupe *e worden. We denken hierbij bijvoorbeeld aan de arbeiders, die na 1 Mei 1947 65 jaar werden en dus bij een vroegere in gang der regeling al lang pensioen zou den hebben gehad. Gelukkig wordt dit bezwaar door een bijzondere overgangs maatregel opgeheven. Dank zij deze maatregel krijgt iedere landarbeider, die pensioen zou hebben gehad als de rege ling al op 1 Mei 1947 was ingegaan, dat pensioen nu achteraf toch. Hij krijgt bo vendien de termijnen uitbetaald, die verstreken zijn sedert de datum, waar op zijn pensioen had moeten ingaan Dat is voor velen dus een aardig som metje. Om in het bezit.van het pensioen te komen, moet thans een aanvrage inge diend worden bij de sociale verzekë- ringscommissie. Er zijn drie groepen van „pensioengerechtigden": le de landarbei ders. die na 1 Mei 1947 hun 65e jaar hebben bereikt. 2e de landarbeiders die na 1 Mei 1947 invalide zijn geworden (dezen zullen intussen al een invalidi- teitsrente hebben gekregen), en 3e de weduwen en de wezen van de landarbei ders, die na 1 Mei 1947 zijn overleden Wie meent tot één dezer groepen te behoren, kan zich aanmelden, waarna wordt onderzocht of de aanvrager in derdaad recht heeft. De pensioenen van het Bedrijfspen sioenfonds staan geheel los van die in gevolge de Invaliditeitswet en worden dan ook naast deze genoten. Er moet nog even de aandacht op wor den gevestigd, dat alle aanvragen ter dege moeten worden bekeken en dat het vaak nodig zal zijn een onderzoek in te stellen naar de juistheid van een opgave. Dat kost tijd, temeer daar het niet om enkele gevallen gaat, maar om enige duizenden. Het is heel goed te be grijpen. dat iemand, die weet of onder stelt. dat hij recht heeft op een pen sioen. graag gauw geld wil zien. Maar het is niet mogelijk, juist door de op eenhoping van aanvragen, die in het be gin te verwachten is. de ene week een aanvrage in te dienen en de volgende week al de uitkering te krijgen. Het Be drijfspensioenfonds zal echter alles doen wat het kan om het tijdsverloop tussen aanvrage en uitkering zo kort mogelijk te doen zijn. station en de luchtbrug is er een geslo ten, terwijl de andere eèn dezer dagen de poorten zal sluiten. Als gevolg hier- is een van de grote houten lood sen, gebouwd op het terrein van de ge dempte spoorhaven. reeds als rijwiel stalling in gebruik genomen. De stenen rijwielloods gaat eerstdaags verdwijnen, want op het vrijkomende terrein wordt het hulpspoor aangelegd. Ook is een aanvang gemaakt met het leggen van het eerste fundermgèblok nabij de spoorwegovergang. Tweede predikant Geref. Gem. Candidaat H. Vergunst alhier is be roepen tot tweede predikant van de Geref. Gemeente hier ter .plaatse. Bij dit beroep is de speciale opdracht vermeld, dat cand. Vergunst als veldprediker aar Indonesië zal gaan. M.U.L.O.-examens Geslaagd voor diploma A: W. C. van us te Leiden, P. J, Bouwman te Lei den, F. de Vos te Leiderdorp, N. van Vliet te Koudekerk aan den Rijn, A. L. Serlie te Leiden, P. W. Taal te Voor schoten. G. J. Dijkstra te Leiden, M. Te gelaar te Oegstgeest, S. W. J. Bins te Voorschoten, N. C. Peerenboom te Lei derdorp. G. J. Storm te Leiden. A. E. M. Huyssoon te Voorschoten, Ch. G. Segaar te Leiden. Autotocht „Haagwegkwartier" De autotocht voor ouden van dagen uit het „Haagwegkwartier" belooft een groot succes te worden. Daar het aantal aanmeldingen zeer groot is, heeft het be stuur der buurtvereniging gemeend een bus te moeten inschakelen. Dinsdagmid- 26 Juli vindt de tocht plaats. Om uur hoopt men te vertrekken vanaf het De Genestetplein. Bij terugkeer zul len de oudjes met muziek worden bin nengehaald. De stichting K en O. heeft het lopige programma? voor het nieuwe zoen in haar orgaan gepubliceerd. Hierin wordt aandacht geschonken aan het ont wikkelingswerk. de toneelvoorstellin gen. de concerten en de filmvoorstellin gen, Er wordt een dubbele serie van vier grote toneelvoorstellingen gegeven, waar bij dus hetzelfde stuk op twee avonden wordt vertoond, nl. op Maandag- en Woensdagavonden. De volgende data zijn hiervoor vastgesteld: 10 en 12 October, 14 December, 13 en 15 Januari en 19 April. „Comedia", „Amsterdams Toneelgezelschap". „Haagse Comedie" en .Rotterdams Toneel" zullen de stukken roar het voetlioht brengen. Uit de reper toires zullen alleen de beste stukken wor den gekozen: meestal stukken, die al leen dank zij K. en O. in Leiden worden vertoond. Zo zal het Amsterdams gezel- Halfjaarlijkse cursus over Indonesië Aan de Ned. Zendings-Hogeschool tc Oegstgeest. De halfjaarlijkse cursus der Ned. Zen dings-Hogeschool te Oegstgeest, die pl.m. 20 September weer zal - beginnen, zal ditmaal niet alleen voor verpleeg sters en andere zendimgsarbeidsters wor den gehouden, maar ook openstaan voor personen, mannelijke zowel als vrouwe lijke, die ter voorbereiding op hun werk kring in Indonesië van deze algemeen oriënterende opleiding willeft profiteren. Het programa omvat o.m. Maleis (Ba- hasa Indonesia), land- en volkenkunde, huwelijk en gezin in het Oosten, zen dingsvakken. jeugdwerk, Indisch koken, tropische hygiëne. Inlichtingen worden verstrekt door mevrouw M. Mostert- Schendelaar, Zendingsbureau te Oegst geest. WETH. JONGELEEN VERHINDERD. De wethouder van openbare werken. Plaatselijke demobilisatieraad Het werkcomité „Ontvangst, voor- er nazorg" van de plaatselijke demobilisa- tieraad alhièr deelt mede, dat op Vrijdag 22 Juli a.s„ kwart over 3, de na 9 Juli van het vorige jaar uit Indonesië terug gekeerde militairen, afkomstig uit Lei den, door het gemeentebestuur officieel zullen worden ontvangen, 's Avonds zal in de Schouwburg een gezelllgé bijeen komst worden gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Anna J, d van F van Pola- nen en C F de Vos; Agatha W, d van S v d Klaauw en A A Weijers; Theodorus, z van A T Boting en M H Overdfjk; Marijke, d van J P Karstens en C van Es; Gerda A, d van L A Peters en W F Gerhard; Nellie, d van D W Polderman en M G den Hooglander; Willem, A van Veen en S J Noordijk; Wiggert A, z van H J Vierbergen en C van Egmond; Juliana M C, d van I Nahalke en E Deme; Catharina S, d van W B de Vink en C S Zandvliet; Wijnanda B, d van W B de Vink en C S Zandvliet. GEHUWD: JAM Hartmans, en H C M Oomens. OVERLEDEN: P A Gordijn, man, 69 j Distributievaria Bonkaarten 909 Morgen (Woensdag) worden bonkaar ten 909 te Leiden uitgereikt aan de ge- ginnen, waarvan het hoodJd een stam- ïeaarinummer heeft tussen Voor de Leidse kantonrechter Te laag boven Hillegom gevlogen. Voor de zaak tegen A. G. v. T. te Den Haag, die op 4 Mei j.l. als gezagvoerder met zijn vliegtuig te laag boven Hille gom had gevlogen, bestond grote be-i langstelling. Hij zou niet meer dan 50 meter boven het dorp hebben gevlogen en zou verder boven de Hoofdstraat zelfs drie duikvluchten hebben gemaakt. Van T. gaf toe, dat hij wel lager dan 400 meter boven Hillegom gevlogen heeft, maar dit was zeker niet boven de be bouwde kom geweest. Zijn doel was bloemenvelden en een fabriek te filmen. De kantonrechter merkte evenwel op, dat hij om de toren van de Ned. Herv. Kerk heeft gecirkeld en die is 45 mvhoog. Een leek kan heel moeilijk de hoogte be palen, hield Van T. vol. Het O.M. achtte de overtreding bewezen en eiste f 120 boete of 20 dagen hechtenis. De kanton rechter wees direct vonnis en veroor deelde Van T. tot f 50 boete of 20 dagen. Portier geopend. Een ohauffeur uit Lelden stond terecht, omdat hij op onvoorzichtige wijze op de Breestraat het linkerportier van zijn auto had geopend, waardoor een wiel rijder het slachtoffer was geworden. Het O.M. wees er op, dat dit tegenwoordig veelvuldig voorkomt en eiste f30 boete of 10 dagen hechtenis. Mr v, d. Voort vond, dat ieder mens wel eens fouten maakt, en vroeg clementie. Uitspraak: f20 of 8 dagen. Niet gekeurd. Een slager te Leiden had benen enz. in zijn zaak gehad, die niet op het slachthuis aan de vereiste keuring waren onderworpen. Het O.M. bepaalde de boete, mede door het feit, dat deze sla ger wel meer was voor geweest op f75 of 15 dagen hechtenis. De uitspraak was f 15 of 5 dagen. Uit concurrentie. Uit Oegstgeest kwam een bakker voor. die op een kwade dag „reeds" om 9.40 uur vers brood begon te verkopen. Dit werd toegegeven, maareen collega leverde reeds om half 10 en uit concur- rentie-overwegingen is hij er dan ook maar toe overgegaan. Eis: f5 boete of 2 dagen. Uitspraak conform. Het voorlopige programma voor liet nieuwe seizoen van K. en O. Muziek gebeurtenis van de eerste rang VOETBAL. Marine-elftalQuick Boys Morgenavond te Valkenburg. Morgenavond, kwart over zeven, zal op het terrein van „Valken Boys" aan de Broekweg te Valkenburg een belang rijke wedstrijd worden gespeeld. Het Marine-elftal (kampioenselftal van Ne derland) komt dan uit tegen Quick Boys I. Het betreft hier een revanche-wed strijd. Enige weken geleden moesten de Katwijkers in de Mariniers hun meerde ren erkennen, want toen verloren zij met 3—1. Hoe zal het morgenavond aflo pen? Als men bovendien nog weet, dat de opbrengst van deze match dient ter versterking van de kas voor het Marine- Sanatoriumfonds, dan behoeft een op wekking tot bijwoning van deze.wed strijd zeker niet gehoord' te worden. SCHAKEN. Badgastenwedstrijd van „Dan. Noteboom" In „Seinpost" bond de Noordwijkse schaakver. „Dan. Noteboom" weer de jaarlijkse strijd aan met de badgasten. Ook dit jaar gaven de gasten, ditmaal versterkt met enkele prominente Leidde spelers, weer goed partij. Er werd ge speeld aan 17 borden en het was reeds laat toen de laatste partijen beëindigd werden. Noordwijk wist de overwinning te 'behalen met 9%—'7%. De gedetailleer de uitslagen luiden: J. H. Martens (Badgasten)—P Bedjjn (Dan. Noteboom) VtW F.. Schüss J. A. Scheepmaker 1—0; Jerry Bey—A. Leenheer G. Reuwier—J. Plug J. Koet—P. F. Jansen 1—0; J. v. d. LindenJ. J. Bizot 0—1; v. d. Heuvel— A Veefkind 0—1; B. Niks—A. Wijnands 1—0; L. A. van Megelen—P. Hegeman 1—0; D. Akkerhuis—C. Waasdorp 1—0; L. G. C. Peters—F. Hoek 0—1; H. Pad- ding_G. van Munster 0—1; v. Hattem— P. Lindhout 1—0; E. Lindhout Sr—J. Hoogendam 01; Hans MetzA. Lind hout 0—1; P. Smit—C. van der Luyt 0—1' '- schap brengen „Een Midzomernacht- droom", blijspel van William Shakespea re, met muziek van Felix Mendelssohn- Bartholdy. Evenals in het afgelopen sei zoen kunnen de inschrijvers weer een abonnement op de gehele reeks nemen Men krijgt dan de plaatsbewijzen bespro ken thuisbezorgd. Ook zullen weer voordrachtskunst avonden worden gegeven, o.a. door Max Croiset. Voorts is er een serie van vier certen, te geven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding var Eduard Flipse. Solisten zijn: Vitya Vron- ski en Victor Babin, pianoduo. Willem Noske, viool, Stefan Askenase, piano, Cor de Groot, piano. Eenmaal per veertien dagen, zullen op Donderdagavonden speciale film voorstel lingen worden gehouden, beurtelings ir Trianon en in Rex. Dank zU een gelukkige samenwer king tussen het Leids Academisch Kunstcentrum en K. en O. zal het mogelijk zjjn, de inschrijvers een mu- ziekgebeurtenis van de eerste rang aan te bicden, nl. een uitvoering van de Hohe Messe van J. S. Bach, te ge ven door het koor van de Ned. Bach- verenlglng te Amsterdam, met mede werking van de beste solisten en met bcgelejding óf van het Concertge bouworkest öf van het versterkte Residentie-orkest, bet geheel onder leiding van dr Anton van der Horst. De uitvoering vindt plaats in de Hooglandse kerk op 11 October a.s. De gladiool had de alleenheerschappij P. J. Pre'enenC. Plug 0—1. Opl. voor erk. diploma's in 2-3 mnd. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 (Adv.) Oegstgeest Aanbesteding Arichitect A. van der Heijden heeft oor de woningbouwver. „Bultenlust" hedenmorgen het bouwen van 10 een-ge- zinswoningen en 6 duplexwoningen, ge projecteerd aan de Rhijnzichtweg aan besteed. De hoogste inschrijver was T. Boot te Limmen, perceel A f206.554, perceel B f 200.657.50; laagste inschrijf- combinatie Van Egmond, Van Iterson en De Haan te Rijnsburg, per ceel A f 149.863, perceel B f 145.040, per ceel C f 5770. Er waren 38 inschrijvers. PRIJZEN VAN ELECTRO-TECHNI- SCHE ARTIKELEN VRIJGELATEN De Stcrt van gisteren bevat een beschik king, volgens welke met ingang van mor gen alle prijzen van electro-technische 102000. De 'na-tuitreikinig vindt plaats In, artikelen worden vrijgelaten, behoudens cto iwsek wan 25 tot 29 Juli sus. 1 enkele uitzonderingen. Voorschoten Zomerfeest buurtvereniging De buurtvereniging „Recht door recht" (Voorschoten-West) heeft Zaterdag haar zomerfeest gevierd, 's Morgens was er kinderoptooht met muziek van een geluidwagen, in welke optocht versierde steppen en wagentjes werden (meege voerd, waarna tractatie en spelen voor de kinderen van 4 tot 16 jaar. 's Middags er een veteranenweds'.rijd plaats tus- spelers van de buurtvereniging en spelers van het rijkspersoneel Poortu- gaal, welke strijd met 51 door die van Poortugaal werd gewonnen. De heer D. Groenewegen was in het veteranen- team van Voorschoten een bekende en graag geziene figuur. Voor de motorbe- hendlgheidswedstrijd hadden zioh niet zoveel deelnemers laten insdhrijven als verwacht werd. De eerste prijs werd ge en door de heer Rooijakkers en de tweede prijs door de heer Kooijman, bei den uit Wassenaar, Tijdens de feestelijk heden kwam de burgemeester een kijkje n. Jammer was h^t, dat de regen wel eens als spelbreker fungeerde. Gevonden en verloren Gevonden: Bruin kinderschoentje, cein tuur, rozenkrans, haarstrik met gesp, bruine damesportemonnaie, postduif, muntbiljet van 2.50, buis, witte ceintuur, os sleutels, dode postduif. Verloren: Bruine portemonnale met in houd, ronde zilveren broche, motorvoet steun, mondharmonica, gouden dames- ding met steen, wit kinderhoedije, 3 krat oor flessen. Sassenheim Ds G. Vellenga van Oud-Schoone- beek beroepen In de vac. ds F. E. Hoekstra. Gisteravond is door de Geref. Kerk alhier in de vacature van ds F. E. Hoek stra beroepen ds G. Vellenga te Oud- Schoonebeek. Ds Vellenga werd op 23 October 1920 geboren en staat sinds 15 September 1946 te Schoonebeek, welke plaats zijn eerste Gemeente is. Lezers schrijven ons: Het uitbreidingsplan Rodenburgerpolder Naar aanleiding van bovengenoemd ar tikel in uw blad van Zaterdag 16 Juli 1.1. meen ik de aandacht van uw lezers er op te moeten vestigen, dat m.i. de medede ling: „er komen 1160 woningen" wel erg voorbarig is gedaan. De wethouder van openbare werken, de heer Jongeleen, zal ongetwijfeld een in teressant beeld hebben gegeven van de toekomstige bebouwing van de Roden burgerpolder, Doch vooral zij, die met zo veel verlangen naar een woning uitzien, moeten wel bedenken, dat dit slechts plannen op papier zijn. Men plaatse groot vraagteken achter de vraag. neer de huizen er werkelijk komen. Wanneer men op het moment de weten schap heeft, dat de gemeente Leiden voor 1949 slechts 6 woningen heeft toegewezen gekregen, dan zal de gehele Leidse bur gerij het met mij eens zijn, dat het nuch tere cijfer 6 wel een schrille tegenstel ling vormt met de 1160 woningen, die bij de heer Jongeleen op papier staan. Naar mijn mening ware het juist beter geweest, dat de persconferentie, die de wethouder hield, achterwege was ge bleven. A. O. Frohwein, lid van de raad voor de V.V.D. VOLOP Indien gewenst kan betaling geschieden IN 12 TERMIJNEN H.C.v. LUYKEN BREESTRAAT 97 Wekelijkse keuring (Van onze bijzondere medewerker.) Zo. dan heeft naar het schijnt ,King Glad" de alleenheerschappij in de keuringszaal maar weer eens veroverd. En dat zal wel de nodige weken duren ook. Dit keer waren er practisch alleen gladiolen. Een paar vazen met lelies en een pul Calla's zorgden nog voor wat afwisseling. In de eerste plaats de gold medal-col- lectie van Konijnenburg en Mark, Noord- wijk. Wat een soorten en wat een kleu- Daar stonden o.a- de violetrode Violet Beauty, de prachtige satijnrose, paarsrood gemerkte Silcherlied, de drie kleurige Arcimedes, abrikooskleurig met botergele onderste bladen, die op hun beurt weer een bloedrood merk dragen. het get. eerste klasse bekroonde Gen. Marshall, Alhambra, licht violet- karmijnrood merk (get. v. verd.), de vlammend rode prof. Ein stein. de vrolfjk gekleurde Confetti, lichtrood, met fel-rood gemerkte gele onderbladen, een sterk opvallende nieu wigheid, de schitterende oranje Hoch- en de oranje-scharlaken Circe. ren er nog méér. Een greep: La Bataille, lichtgeel met rood merk; pro duceert een zeer lange staart; Caleido scoop, een der meest bizar getinte gla diolen, die er te bewondern vielen, en Calif van Bagdad, paarsviolet met scherp afgetekend klein wit merk (get, v- verd.). Dan was er nóg een Noordwijkse firma: H. J. Salman en Zn. En zoals be kend behoeft men over die gladiolen óók geen verhaaltjes te vertellen. Dat werd de zoveelste keer! bewezen. Over Cherbourg „de geweldige Memorial Day, de „ongenaakbare" behoeft niet veel meer gezegd te wor den; die zijn al bekend genoeg. Maar de „new-comers", zoals de fel-rode Niels Bohr (get. eerste klasse), de vlam mend rode Blazing Fire (get. v. verd.) de melkwitte, rood-gevlekte Dutch Mas ter (get. v. verd.), de zuiver witte Bliz zard (get. v. verd en de groenig-witte Marie Zamora (get. v. verd.), zal het laatste woord ook nog niet gezegd zijn. Onbekroond, maar daarom niet minder fraai en opvallend was Artist. Een don- ker-lila gladiool, die met een net van witte adertjes doorweven is. Zeer apart. De gele Golden Show kreeg de hoogste onderscheiding: get. eerste klasse. De veel bewierookte witte Akerendam en de granaatrode „Red Signal" van D. v. Bug- genum Beverwijk, kregen belde het get. v. verd. Enorm groot van bloem was Longchamps van Blom en Padding Be verwijk. Kleur: zachtrood. Bizonder van kleur was zaailing no. 35 van P. Visser, St. Pancras. Een echte „blikvanger": zachtrood met wijnrode vlek in de keel. Red Star, een fonkelend rode gladiool van C. J. Wigchert, Santpoort, kreeg het et, v. verd. Lelies waren er dit keer weinig. De zaailing van J. A. v. d. Zwet, de lelie- tovenaar uit R'veen, was verbazingwek kend. Min of meer hangende bloemen, die iets gekruld zijn. Buitenkant is licht purperrood, van binnen is die melkwit met groot stervormig zacht-oranje c trum. Van Queen Wilhelmina gaan nog wel meer horen. En dan waren Ph., Sassenheim. er ook weer lilium Hollands Glorie. Een witte „beauty", die niet gemakkelijk verslagen kan worden. In de vaas gemengde Calla's (Richar- dia's of Zantedeschia' Fr. Roozen, Vogelenzang, zaten enkele goede exemplaren. Vooral die don kere goudgele belooft wat! Noordwijk Orgelconcert Feike Asma Donderdagavond geeft de bekende ganist Feike Asma een concert op het orgel van de Ned. Herv. Gem. te Noord' wij-k-Binnen Concert V.V.V. Door de Noordwijkse. V.V.V. wordt ook deze zomer weer een aantal concerten strandfeesten georganiseerd. Het eerste concert wordt gegeven door het fanfare corps „Excelsior" op Donderdagavond a.s Geref. Bond Morgen, 7.30 uur, zal voor de Geref. Bond in gebouw Julianastnaat 27 spre ken ds H. G. Abma van Rotterdam-Delfls- haven. Valkenburg De collecte voor het huldeblijk H.M. de Koningin heeft in deze gemeente de som van f 45.41 opgebracht. Lisse GEBOREN: Sophia J.. d. v. C. B. van Woerden en W. Klaassen; Louisa S., d. v A. C. van Dijk en L. S. van Loenen; Johannes C. N. M., z. v. J. J. Sohrama en M. van Ha-ge; Johanna N., d. v. L. Eisenga en J. Schalk ONDERTROUWD: A. de Vormer - Geschiere; J. Prins en C. ALbers. GEHUWD: Ohr. Alzerda en K. J. Dreunen. Te Roosendaal is geslaagd voo: diploma coupeuse (leidster A) plaatsgenote mej. L. Beijk. Zeilers op de Kaag profiteerden van de wind De Friezen deden hun bondgenoot „oneer" aan De opzienbarende nederlaag van de Friezen tegen de Hollanders was gisteren het gesprek van de dag op de Kaag. En niet zonder reden, 't Is nog niet zo heel lang geleden, dat al wat Fries aan watersport deed, zich op de borst sloeg en zei: O, zeilen, dat kunnen alleen wij. Friesland kwam op de Kaag, zag en overwon. En ook op de wedstrijden te Sneek kwaip Holland er niet aan te pas. Maar ziedaar! Na de oorlog schijnen de rollen zo zoetjes aan te worden om-ge draaid. „De Kaag" won de Kaagweek 1947 en 1948 en de Sneekweek 1948- En dit jaar is de Kaagweek weer voor „De Kaag" en dat reeds na de tweede dag! Zoals we gisteren reeds meldden, mogen de Friezen vandaag met het grootst mogelijke verschil in punten winnen ei dan nog zullen ze niet van de Hollander kunnen winnen! En nu hadden de Friezen na de eerste dag nog een (ongegrond) excuus, hadden om (behoorlijk) te kunnen zeilen wind nodig, zeiden ze. Drijven konden de Hollanders beter. Goed, het zij Maar gisteren was er wind en nog waren de Friezen zo goe<^ als nergens. De vijfde plaats was het beste resultaat, dat ze bereiken konden. En dan te weten, dat de Friezen een selecte ploeg hadden af gevaardigd. Neen, het heeft er veel van weg. dat Hollan-d de hegemonie op het water heeft veroverd! Evenals Zaterdag waren er enkele boten, die omsloegen. Enige lichte jollen ondervonden te veel hinder van de wind, maar tot ongelukken leidde dit niet. De strijd in de verschillende klassen zal eerst heden, op de laatste dag, den beslist. Niet alle zeilers zijn elke dag in actie, zodat een overzicht van de stand van zaken lastig te geven Hier volgen de uitslagen van gisteren: Holland-Friesland Regenboogwedstrijd: 1. Home, F. A. D. Theu-nissen (H.)2. Annemarie, C. de Wit (H.); 3. Eelko, 'vV. Bergsma (H.); 4. Beneventum, J. Hof-, land (H.)5. Hennie, M. Hendriks (H); 6. Quant (F.); 7. Bruiser, R. A. v. d. Sluis (F); 8. Algri. J. Alberda (F.); 9 Duke, J. C. v. d. Velde (H.); K. Vrolijk (F.) gaf op. Holland 36.1 pt.; Friesland 18 pt. Groepswedstrijd 16 m2. eenheidsklassc: 1. Roemdomp, J. Brunt, H'sum (groep H); 2. Argus II, Jac. W. Swart, Koog a.d. Zaan (groep II); 3 Riemke, J. C. Vegter, Groningen (groep I); 4. Stella Maris, M- W. Visser, Paterswolde (groep II); 5. Annie HI, N. Both, Gouda (groep II); 6. Tam-mo, K. H. Lukkien, Zwolle (groep I); 7. Schelm, C. J. Vegter. Groninger, (groep I); 8. Favonus, J. Helder, Paters- de Jong, R'dam; 2. My hobby, Joh. Dij kers, R'dam: 3. Magneet, B. Willems, A'dam; 4. All-weathers, Jac. Stap, Nieu- -Amstel; 5. Mars, L. Gerhards, A'dam. Olymplaklasse B: 1. Rêe. F. Pruym- boom, Gouda; 2. Witfe Raaf, H. Wil lems. A'dam; 3. Vagebond, mej. Brasser, Den Haag; 4. Vlerk, F. C. de Vos, Leiden; 5. F. Haket Jr., Den Haag. Vrijheidsklasse: 1. Jolly Roger, A. We- terings, A'da-m; 2. Sail-Ho, mej. Klein, A'dam-O.; 3. Vaerwel, J. C. Starreveld, A'dam. 16 m2 klasse no. 12: 1. Aeolus, W. V. Loo, Zwolle; 2. Rival II, A. van Hemert, Haarlem; 3. Mascotte, J. G. v. d. Bosch, R'dam; 4. Vampyhr, D. van Dam, Den Haag; 5. Trianath, J. Snippe, Meppel. 16 m2 klasse no. 13: 1. Tigger, T. H. v. d. Honert, Leiden; 2. Dak, D. Kamp huis, Zwolle; 3. Dukdalf, G. R. Kreulen, Den Haag; 4. Rising Hope, A. J. Klein, Rijswijk; 5. Marjolijn V, A. Spruyt, Gouda. Pampusklasse zonder bjjzeilen A.: 1. A. Volker Jr.. Sohevenigen; 2. Braasse- mermeer, W. M. van Staveren. Gouda; 3. Zuiderkruis. G. N. Roepel Jr., R'dam; 4. De Noord, J. N. van Walsum, R'dam; 5. Eider. B. Ouwerkerk, Leiden. Pampusklasse zonder bUzeilen B.: 1. Primrose. Dronkman, Nieuwe Meer; 2. Sputteraar III, F. J. Buys, Nieuwer Am- stel; 3. Boreas, G. Aten, Noordwyk aan Zee. Drakenklasse no. 16: 1. Kortenaer. H. Verduyn, Alphen aan den Rijn; 2. Vlie gende Hollander, ir J. de Nerée tot Bab- berich, Wassenaar; 3. Coninckskint, G. A. Pfeiffer, Rijswijk. Drakenklasse no. 17: 1. Thalatha, W. P. van Duyl, Nieuwersluis; 2. Puzzle 2, G. van Wijk, Woii-bruège; 3. Goedewind, L. P. Vollebregt, R'dam-W. Regenboogklasse no. 18: 1. Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek; 2. Duke, J. C. v. d. Velde, Den Haag; 3. Algri, J. Alberda, Sneek. Regenboogklasse no. 19: 1. Hennie, M. Hendriks, Sneek; 2. Hollandia, C. van Staveren, Leimuiden; 3. De Bruiser, R. A. v. d. Sluis. Sneek. 16'm2 Eenheidsklasse A. no. 20: 1. Symc-n den' Danser II, J. P. van Dijk, Leiden; 2. Argus II. Jac. W. Sw Koog i. d. Zaan: 3.Taxeur, J. Prins, H'j 16 m2 Ecnheidsklasse A. no. Tamme. K. H. Lukien. Zwolle; 2. Schelm. G. J. Vergter. Groningen; 3. She, H. S. de Vries Jr., A'dam. 12 Voetsjollen klasse A. no. 22: 1. Te<- In de Haarlemmermeerpolder is de vlasoogst reeds begonnen. Het zo moeilijke „vlastrekken met de hand" is door de machine overge nomen, Lange, rechte banen dui den de plaats aan, waar de tractor zijn werk heeft gedaan. cumseh, A. Zegers. A'dam; 2. Tippeltj® II. H. v. d. Weiden, Haarlem; 3. Duike laartje, mr A. H. Mastenbroek, Utrecht. 12 Voets jollen klasse A. no. 23: 1. Moby Dick, H. J. de Ruyter, Heem stede; 2. Lucky Truck, P. Hellema. Koog a d. Zaan; 3. Orsi, L. P. Herfst, Leiden. 12 Voetsjollen klasse B., no. 24: 1 Mikie, S. G. Rodenhuis. A'dam; 2. Dinky. K. Cleton, Wassenaar; 3. Honeysuckle, mej. L. J. Wansink, Overveen. 12 Voets jollenklasse B. no. 25: 1. Mowgll, P. E. Moes Jr., Bussum; 2. Wer velwind, M. A. Nedelburgh, Oegstgeest; 3. Dobbertje, A. Bouw-man, A'dam. De Kaag vandaag Een Noord-Westen tot Westen wind blaast vandaag lustig in de zeilen van de ranke boten op de Kaag. Hetis uit stekend zeilweer, al zullen de lichte lol letjes in de namiddag wel last van deze stevige bries krijgen. De Friezen hebben vanmorgen nog eens alles op alles g - zet om hun smadelijke nederlagen van de voorgaande dagen nog enigszins goed te maken. De Noorderling J. Albarda kroop al direct achter de Hollander Hofland en heeft zich op de 2e plaats ook weten te handhaven. Hofland behaalde evenals op de eerste dag de overwinning. De -te plaats was voor de Hollander Bergsma. De „oude rot" Vrolijk maakte op het laatste stuk voor de finish nog een ge weldige jacht op Theunissen. maar deze stelde de 4e plaats voor Holland veilig. Het resultaat was, dat Holland won, al was het verschil slechts 7.1 pnt. Holland 31.1 pnt. en Friesland 24 pnt. Het eindresultaat werd nu Holland 103.7 pnt en Friesland 57 pnt. Hoe, het. was met de groepswedstrijden tegen Noord-Nederland schreven we reeds. N.-Nederland leidde met 61.1 pnt tegen Holland 49.1 pnt. Holland is ?r niet in geslaagd deze achterstand in te lopen. Visser uit Paterswolde ging tijdens de race onafgebroken aan de kop. maar om de andere plaatsen werd strijd geleverd. Verder dan een 2e. 4e, 6e, 7e en 10e plaats kwamen de Hollanders niet. Met 29.1— 26 wonnen de N.-Nederlanders. De einduitslag werd nu 90.275.1 pnt. Vanmiddag is er nog veel spanning te wachten tijdens de wedstrijden in de Valken- en Drakenklasse. K. BEURS VAN AMSTERDAM RoupI wolde (groep I); 9. Symon den Danser qh. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel Vredestein rubb. 165 168 II, J. P. van Dijk, Leiden (groe-p II); 10. bieden laten ged. en bieden t ged. en laten stokvis 500 ..150 Ideaal, H. Molenaar, Slikkerveer MAANDAG 18 JULI 1949. Werkspor IZZmS* OBLIGATIES V. K. W«ers 205 Va 207 V. K. N. Bk. Zuld-Afr. 174Va 174',4 124'A .Dr,. ,0.„ 1n(> ooi a Rott. Bank 169',4 170 acnonueiuo ,3 Nederil. 1948 3U100 99i8 Twentsche Bls c>167. 1695 Am. Smelt. C. 46',4 46'A» R. Beleg. cons. ...163 163 Anaconda C283,b 28Va N. Am.-Ned. Hbk 52% 52%/ Bthl- steel c\ - 79%J N W Paotflo Hbk 12134 121 Va (groep II). Groep I 2fJ ptgroep II 28.1 pt. 12 m2 klasse A: 1. Mustang, Sj. Kraan, Oude Wetering; 2. Piasjager, A. Laag- water, A'dam-; 3. H-anepoel, Jan Moon, Den Haag; 4. Aeolus II, G. Visser, A'dam; 5. Woelwater, L. J. Hahn, Vlaardingen- 12 m2 klasse B: 1. Ral, J. C. J. v.- Staveren, Leimuiden; 2, Super X, A. P- Groote, H'suiiw; 3. Spitsmuis, V. de Blocq m Kuffeler, Den- Haag. Valkenklasse A No. 5: 1. 't Spul, H. Kirkenier, Alkmaar; 2. Bufra, P. van Buren, R'dam; 3- Ton-ny, H. Stumpe. Warmond; 4. Josyta, W. de Ridder, Schiedam-; 5. Riretta, R. Mulder, Lang- Vaikenklasse A no. 6: 1. Vier Winden. H. Snoeck. Den Haag; 2. Accipter, J. C Lichtenauer. R'dam; 3. Spellbound, A. Honingh, A'dam-Z.; 4. Tourbillon. C. Pierrot. Vinkeveen: 5. Whippet, ir H. F Zuiderbaan, Gouda. Valkenklasse A no. 7: 1. Banteng. P. L. d. Elshout. Den Haag; 2. Anneke, G- A S. Jongeneel. Boskoop; 3. Coppel- stock. F. de Jong. A'dam; 4'. Pierewiet. Brinks. Leiden-; 5. Narwal, C- M. H. Nauta, Oegstgeest. Valkenklasse B: 1. Pinguin, Alb. Her tog. Haarlem; 2. Winddiefje, T. de Roo, Delft; 3. Fluffy. J. H. van Oostendorp, R'dam; 4 T.T.L., J. van Asselt, Abbenes. Olympiaklasse A: -. Zomerweelde, J. Amsterdams Beursqverzicht AMSTERDAM, 18 JULI 1949 De stemming was vandaag min of meer teleurstellend. Na de vaste tendenz van Vrijdag, waarbij cultuurwaarden de bo ventoon voerden, heerste er thans een opvallend gebrek aan affaire, als gevolg waarvan de koersen in het verdere loop iets terugliepen. Belangrijke koers verschillen kwamen niet voor. De onder toon kan dan ook nog steeds als betrekke lijk gunstig beschouwd worden. Van cul tuurfondsen was A'dam Rubber 2 pro cent lager en kon H.V.A. zich evenmin handhaven, maar de Vorstenlandse Cul tuurmaatschappij trok enige belangstel ling en opende wederom iets beter. In het verdere verloop liepen de koersen over de gehele linie bij gebrek aan steun iets terug. Tabak bleef vrij goed op prijs. Kon. Olie had een stil verloop. De koers was nauwelijks aan verandering onderhevig. De andere internationale fondsen lagen merendeels prijshoudend. Een opmerkelijke koersdaling hebben de laatste tijd de aandelen der na-oorlogse Industrie Klinker lsoliet ondergaan, die op 105 zijn uitgegeven en vandaag tot 32% waren afgezakt. De vennootschap ondervindt sterke concurrentie van het uit Duitsland ingevoerde materiaal, dat beneden de kostprijs van de Nederlandse industrie ligt. erl. '47 3-3% 97^ 9©H INederland '37 3 97% 97H iDollarlenlng '47 3106',4* 106',V jlnvesterlngs C. 93t INed. 1962/64 3 98^ 98% Albatroi N.VV.S. t 1000 2% 80fg 80tf Alg. Nc ,Spaarb. 100 2%100ift 100%* Allan Co68% 68/ Ned.-Ind. '37 A. 3 95%- 95^ Breda Mach.fabr. 133% Grootboek 1946... 97% 97^ Bergh Papier170 170 -Denemarken 4101% Buhrman147% 146% Fund. Loan 4106%* 107 127 %1 126% Bandoeng 4 86V, Motors Int. Nickel C. 193% 192%t Kennecott C. C. 299/ 289% u. s Steel C. 3% 1( 89% Houth. Gruyter Pr. A. -.148% 150% \<x 101% Heemaf 3 99% 100% Heineken -.170 1(70 Zak 50% Frles-Gr. HB 3J-3100% Holl. H.B. K. 3% 98 Nat. Hyp. B. 3% 98% West Hyp. B. 3% 100% Bergh Jurg. 3% 103% 103% Cockerlll 4103% 103% .Bataaische Kon. Petr. Dell Spoor N.X. Spoor '37 3% 66% Sam. Joana 4 47/ 47/ Ad. Olymp3128% 130 '47 3—3% 100^ 100' Holl. Draad 238/ HoU. Kunstzijde 195%* 196* Int. Gew. Beton 128% 128% Int. Kunststot -.119 118 Klinker Ia. 30 32% A.N.I.E. MIJ 89%* 90 Ned.-Ind. Gas lOOto 101% Cities Service C. 48%* 47%*| Borsum MIJ 141% 141 Cur. Handel MIJ246 244 H. GUntzel 120 119% Intematlo 192 166% ex.div* Linde Teves ......136* 136* Mol. Hand. Ver. 126* 126% Tels Co. „...^.119% Shell C34%» 34%1 Arendsburg 153 150% .129% 130 Ngom 167 Kon. Ver. Tapijt 197 Kon. Ketjen 167 Lettergieterij250 A'dam '47 3—3%100^ 100* Lev. Br. 4 C P 104 3%107A 107%t Lyempf 171 Philips dollar 3%ii4t 112% Lüm Delft C. 'Stokvis 3% 109% AANDELEN 9% Meelt. Amst. Bank 160% HoU Bank Unie C195 Java Bank C. ...169 Nat. Herstel 97^ Ned.-Ind. Esc. 83' 1. O.... 215 Vredestein Auto.. 119 N.-I. Portland 73/ Nedap Alb. Heyn A. A'dam Ballast ...137% 1385 Houth. W. Pont 147%* 147% Walvlschvaart recll2% 112 Thomsens Havenbl38% 138% Dell Spoorweg 59 56% Ned. Ind. Spoor.- 25% 25% N. Y. Centr. C— 9% 9%f Pennsylv. C13%5 13% Canada Pacific C 1-1 %S Rl% Sem. Cher. A. 9% 9%* Voorlopig genoteerd Alweco reo52% 52 160' 197^ Ned. Gist en Splr320/ 316% Dikkers t 162 Ned. Scheepsb.135 134 Ned. Fitting fabr. 83' Nyma 231 232 Ver. Blik '49 186 187% 83% Rott. Droogdok 352* 352/ Ver. Pharmac. ...100% 99 ACTIEVE AANDELEN Banken Kolon. Bank 79 N.-Ind. Handelsb. 112%' N. Hand MU CvA 153% Industrie Alg Kunstz. Unie 175% Bergh en Jurgens 315 Berkels Patent 116% Calv. Delft C. v. A. 161% Centr. Suiker MIJ 175% Fokker N. VUegt 154 Gelder en Zonen.. 149% Hoogovens 188* Kabelfabriek 286* Lever Br. C. v. A 272 Ned. Ford Autom 273 Philips Gem. Bezit 230% Philips G.M.B. Pr. 163% Wilton Feyenoord 163 78% Bandar Rubber 111% Deli-Bat. Rubber... 152% Serb. Sum. Rubber 8cheepvaart 175 HoU.-Amer. UJn 315 Java-Ch. Jap. Lijn l17* Kon. Ned. St. N.B. 160% Kon. Paketvaart - 1W% Ned. Sch. Unie 154 Rotterd. Llloyd St MU Nederland 180% 289' Suiker Petrol. Kon. Petr Kon. Petr. onder A Moeara Ealm H»M Hand. V A'dam li' Javasche Cultuur •1* Ned.-Ind. S. Unie Ver. Vorst. Cult - 165 Tabak Dell-Batavla Dell-MtJ Cert 287% Senembah MU 308:% Diversen

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2