Jïirtiuie £eiJwrlie (üourant Hulsegge ontdekt twee wrakstukken van de Roermond voor Bari Wist IJ Willy Lages: Wel collectief, DINSDAG 19 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIEN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK.NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tantuasttcf| Is qfiebleoeti myn bert in tcgfjenspoet" Dertigste jaargang No Petroleumindustrie van eminent belang Zie pag. 3 Met de wichelroede naar K.L.M.-ramp Italianen werken als bezetenen om het geheim geheel te ontsluieren (Van een onzer verslaggevers) Zoals gemeld, is de bekende wichelroedeloper W. Hulsegge op uitnodiging van de K.L.M. in gezelschap van de commissie van onderzoek naar Bari gevlogen, teneinde advies te verstrekken omtrent de vindplaats van nog niet geborgen wrak stukken der „Roermond". De medewerking van deze paragnost is niet zonder vrucht gebleven: Hy wees met stelligheid twee plaatsen aan waar de duikersploeg thans intensieve aandacht aan besteedt. Hoewel de heer Hulsegge zün terug- onder de zeespiegel moeten liggen. Later keer in de huiselijke kring geheim had deelde gehouden en hij moeilijk tot spreken te bewegen, was hü tenslotte wel bereid enkele interessante bijzonderheden deze uitzonderlijke opdracht te vertellen. Samen met zeven mensen van de ber- gingsdienst, waaronder zich enkele pro minente Nederlandse duikers bevonden uitgerust met een omvangrijke ba gage en enorme compressors, die in Bari met takelwagens uit het vliegtuig ge hesen werden ging de heer Hulseg, met enkele van zijn metalen roeden na. het operatieterrein. Woensdag 13 Juli j.l. kwam men o 6 uur plaatselijke tijd in Italië aan, al spoedig werd in het hotel Grande Al- bergo Delle Nazioni een conferentie be legd met plaatselijke K.L.M.-vertegen- woordigers en enkele deskundigen. Aan de hand van documenten en situatie schetsen kon de heer Hulsegge zich enigszins oriënteren, waarna hij later in een sloep met twee roeiers de plaats van de ramp verkende. Hij deed dit bij kaime zee, doch vertelde ons, dat de elementen vaak een grote belemmering vormden, waardoor stagnatie van het bergingswerk optrad. Zelfs komen pau zes van enkele dagen voor, hetgeen dan ook verklaart waarom met het onder zoek zoveel tijd gemoeid is. Niettemin zet de K.L.M. alles op alles en de Italia nen werken volgens onze zegsman als bezetenen: een kwartier na de ramp wa ren zjj reeds ter plaatse en nog steeds geven zij hun krachten onverdeeld aan deze grote opdracht. Natuuriyk staat Bari in het brandpunt van de „internationale" journalistieke belangstelling; een battery van fotogra fen en cameramensen belegert de haven en talloze verslaggevers wachten van uur tot uur op nieuws. De komst van een Nederlands wichelroedeloper boe zemde allen grote belangstelling in, maar om te voorkomen, dat ongezonde sen- satieberichten de wereld ingezonden zou den worden, had men bepaalde maat regelen getroffen. Op het pontonschip, vanwaar de duikers opereren, bevond zich een Roemeens journalist, die in Overleg met de leider van het bergings werking perscommuniqué's samenstelde. Het was voor de heer Hulsegge niet makkelijk om de taak die hij zich gesteld zag, te volbrengen. Hy had het gevoel, alsof hy zich door een geesteiyke „muur" moest heenworstelen, aangezien de nieuwsgierigheid en het niet begrypen van dit zeer subtiele werk de goeden niet te na gesproken als een psychi sche rem werkte. Het wichelroedelopen is nameiyk een paragnostische functie, waarby de roede als „contrölemeter" wordt gebruikt en voor menige outsider is het geesteiyk proces, dat aan dit werk ten grondslag ligt, een gesloten boek. Hierdoor ontstaat makkeiyk een vorm van ongeloof een onbewust „wanbe grip", dat door de voor geesteiyke uit stralingen zeer gevoelige paragnost als storing wordt gevoeld. Toch is de heer Hulsegge er in geslaagd om twee, onge veer honderd meter van elkaar liggen de plaatsen aan te wyzen, waar hy door het „uitslaan" der roede met zekerheid de aanwezigheid van wrakstukken vast stelde. Ook constateerde hy, dat deze res ten op een diepte van 41 a 42 meter Zeventig Federalisten reizen naar Djokja Met Sultan Hamid II aan het hoofd Man in de Schie te Delft verdronken jajari delyk om zich langs de kortste weg zijn woonschuit te begeven, die aan de Scheepsmakerij lag gemeerd. In het mid den van de Schie zonk hü echter en kwam niet meer boven. De 18-jarige A. van V. van de Abtswoudseweg die dit zag, sprong onmiddellijk gekleed te water, doch ondanks herhaalde malen duiken kon hij de drenkeling niet vinden. De in middels gealarmeerde politie slaagde er na een kwartier dreggen in hem boven te brengen. Direct toegepaste kunst matige ademhaling mocht niet meer ba ten. Het stoffelijk overschot werd naar het Gasthuis overgebracht Vandaag stellen icij U voor: KORP. K. S. EIKELENBOOM, Hoofdstraat 170, Sassenheim. J Karei Simon Eikelenboom uit Sassen heim viert Donderdag a.s. zijn derde tro- 1 pen-verpaardag. Onze gelukwensen! Ka- rel, die In Bandoeng is gelegerd, hoopt dit jaar naar Holland terug te keren. Een reeds lang gekoesterde wens van ouders, verdere familie en natuurlijk ook hemzelf zal dan In vervulling gaan. hem mede, dat volgens deze waarnemingen deze diepte tussen 39 en 47 meter geschat werd. Hy is er van overtuigd, dat er zich in de rotsbodem van de zee diepe kuilen bevinden, die het resultaat van het dregwerk zeer dubieus maken. Gezien de reputatie van de heer Hulsegge die o.a. in opdracht van de N.S. by Olst-Wyhe feilloos de ligplaats van bommen langs de spoor baan heeft aangewezen en bovendien een grote naam heeft verworven bü het op sporen van waterbronnen, mogen wü verwachten, dat ook deze aanwyzingen juist zön. Er kunnen zich echter in Bari technische moeilükheden voordoen, aan gezien niemand kan zeggen of de ber- gings-outillage onder de buitengewoon moeiiyke omstandigheden (weersinvloe den en onberekenbare zeestromingen) toereikend is. Momenteel is men druk doende, de met behulp van compasberekeningen de op kaarten gemarkeerde twee punten, reeds spraken, nader te onderzoeken. Verdere resultaten moeten dus nog worden afgewacht. Vermeldenswaard is zeker, dat dit niet de eerste keer is waarbü -door belang- rüke instanties de hulp van een parag nost wordt ingeroepen. Het gebeurt meiyk dikwyis, dat de overheid, met me o.a. de politie, zich van de mede werking verzekert van paranormaal be gaafde werkers, met welke methode men reeds vaak zoals uit de vakliteratuur biykt opmerkeiyke successen heeft weten te boeken. Het is daarom ook ver heugend, dat de jonge Nederlandse Werkgroep voor Practische Toepassing van Para-normale Begaafdheid, kortweg de N.W.P. genaamd, waarvan de heer Hulsegge voorzitter is van de afdeling Gelderland en Overüssel, er naar streeft, een vruchtbare samenwerking van bona fide mensen te bevorderen en ongezonde toestanden op dit nog weinig ontgonnen daarom nog kwetsbare terrein te be strijden. In dit verband is het initiatief van de K.L.M. zeer te pry zen en de samenwerking was dan ook voortreffe- ïyk. Dit wordt duidelyk gedemonstreerd door het feit, dat de K.L.M. dagelyks Hulsegge liet opbellen om haar op de hoogte te houden van de werkzaamheden van haar echtgenoot. Tekenend voor de serieuze persoonlyk- heió van de heer Hulsegge is zeker het feit, dat hy geen uur langer in het Italië heeft vertoefd, dan zyn taak •n per eerste gelegenheid naar het vaderland is teruggekeerd. Tsjechische kerken beschul digen Ned. Regering Te weinig visa voor keckelyke autoriteiten Twee niet-katholieke Tsjechische ker- kelyke autoriteiten, dr Frantisek Kovar, patriarch van de Tsjechische Nat. kerk Fr. K. J. Haspl, hoofd van het kleine, genootschap van Tsjechische Unitariërs, hebben de Ned. Regering er van beschul digd de meeste Tsjechische gedelegeer den van het internationale kerkencon- gres te A'dam te hebben geweerd uit vrees, dat zy de wereld de waarheid zou den vertellen omtrent de godsdienstige omstandigheden in Tsjechoslowakye. Volgens bisschop Kovar zou Nederland h<=t aantal visa voor de Tsjechische ge delegeerden van drie tot één hebben ver minderd, terwyl aan West-Europese lan- met kerken, die een beduidend klei- ledental hadden, tientallen visa be schikbaar zouden zün gesteld. Verder verklaarde hy, dat de leider van het in ternationale congres naar Tsjechoslo wakye zou worden uitgenodigd om zich daar zelf op de hoogte te stellen omtrent de werkelyke godsdienstige toestand. Morgenavond debarkatie Slamat De Slamat van de Kon. Rott. Lloyd wordt morgenavond om acht uur te R'dam verwacht, waarna onmiddeliyk de ontscheping wordt begonnen. Ass. Pres meldt, dat heden 70 niet-repu- blikeinse staatslieden per vliegtuig naar Djokja zouden vertrekken voor deelne ming aan de Indonesische conferentie. Sultan Hamid II van Pontianak staat aan het hoofd dezer delegatie. Dr J. H. van Roijen, die thans uit Djokja teruggekeerd is, zou volgens een U.P.- telegram in het „Alg. Hbl." verklaard hebben, dat de Nederlanders mogelyk wel bereid zouden zyn de Ronde Tafel-con ferentie op 1 Augustus a.s. te beginnen, voordat het bevel tot staking van het vu- ;n ten volle was in werking getreden. Terwyl men van officiële zijde te Djokja beweert niets te weten van een overeenkomst met de Philippijnen om over 'eer consulaten in te stellen, meldt thans Reuter, dat er te Djokja een Philip- pyns consulair kantoor zal worden ge opend, en dat er te Batavia geen kantoor zal komen. Een Aneta-telegram voegt aan het bovenstaande toe, dat er welgeteld 63 vertegenwoordigers van de Bijeenkomst Federaal Overleg in 3 K.L.M.-toestellen Djokja zyn afgereisd naar de Indo nesische conferentie, welke morgen be- De politieke correspondent van Aneta verneemt van welingelichte zijde, dat de leden der B.F.O. een staatkun- Beloven en doen zijn twee, zegt Natsir Volgens een Anetatelegram uit Djokja verklaarde de republikeinse minister van propaganda, Moh. Natsir, dat de uitvaardiging van de order tot staking van het vuren zeker is, doch of zy uit voerbaar zal zijn, is volgens Natsir een andere kwestie. Natsir was van mening, dat de uitvoering (uitvaardiging? Red.) en de Ronde Tafel-conferentie ge lijktijdig kunnen geschieden. Na de overdracht der souvereiniteit zal de positie van het Nederlandse leger, die zijn van een vreemde strydmacht, aldus Natsir, die met betrekking tot de verde diging van de Archipel meende, dat een aanval van buiten niet kan worden te gengehouden, ook al verdedigt men zich tezamen met de Nederlanders. De Indo nesische regering zou sterk genoeg zijn „om de binnenlandse veiligheid te hand haven". De Unci moet blyven totdat de souvereiniteit overgedragen is. een de mocratische regering gevormd zal zyn en het Nederlandse leger uit Indonesië zal zijn teruggetrokken, verklaarde Nat- Gesneuveld bij vervulling van zijn plicht By de vervulling van zün militaire plicht in Indonesië is volgens een familie bericht gesneuveld reserve 2de luitenant F. W. Dercksen uit Apeldoorn, oud 22 jr, GEHEIM VERHOOR INZAKE KLM- RAMP TE BOMBAY De onderzoekingscommissie van de hdiase regering heeft gisteren, in te genwoordigheid van Nederlandse lucht vaartdeskundigen, gedurende vüf uren functionarissen en piloten van het vlieg veld Sajvta Cruz te Bombay in het ge heim verhoord inzake de ramp van de Franeker. De zomer van dit jaar stelt ons wel voor problemen, want de zon schynt er niet by te horen. En dus moet je het ysje, waarop moeder tracteert, maar met je manteltje'aan opeten. Maar je laat het je vast niet voorbygaan Gehele (Gemenebest, behalve Canada, achter Britse dollarbeperkingen Bevin zal Cripps in Sept. naar Washington vergezellen cfcnt Uitgezonderd Öanada, dat immers zelf dollarland is, hebben alle andere landen het Britse Gemenebest het Britse voorstel tot beperking van de invoer uit het dollargebied goedgekeurd, teneinde het afvloeien van de goud- en dollar- ves van het Gemenebest tot staan te brengen. Dit werd in het officiële communiqué, dat tevens het einde van de conferentie van de ministers van Fi- iën van het Gemenebest te Londen bekend maakt, meegedeeld. De minis ters zyn het verder eens geworden over document, waarin voor de regering der Dominions wordt uitgestippeld, welke besparingen er naar schatting vrüwel onmiddeliyk bereikt kunnen worden op hel gebied van de met dollars te beta- n invoer, als bydrage tot de ophef- ng van het dollartekort. Premier Attlee heeft in het Parle ment meegedeeld, dat Ernest Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, in September a.s. de minister van Finan- sir Stafford Cripps, zal vergezellen, leer deze voor de financiële bespre kingen naar Washington gaat. Zoals ge meld is, zal Attlee zelf de financiën „beheren", zolang Cripps met ziekte verlof in Zwitserland is. Eind van deze week gaat ook Bevin voor veertien da gen met vacantie naar Frankryk. Van Cauwelaert houdt toch contact met liberalen Ondanks het verwerpen van de voor stellen van de Belgische informateur Van Cauwelaert door de liberalen, zul len de onderhandelingen tussen deze twee partyen over de kabinetsformatie wor den voortgezet. Dit is mogelijk gewor den door de vorm van het liberale ant woord en door de mondelinge toelich ting, die de liberale gedelegeerden gis teren aan de informateur hebben ver strekt. Zij hebben n.l. verklaard, de be sprekingen niet te willen afbreken dig ontwerp ter bespreking hebben me degenomen. Op 23 dezer worden de be sprekingen geschorst en, het tweede ge deelte zal op 30 Juli te Batavia beginnen contact te willen handhaven. en drie dagen duren. Donderdag vertrek- TA~ui" ken in opdracht van de voorzitter der B.F.O. de minister van financiën naar Oost-Indonesië, de heer HSmelink, en dr Kiers van het kabinet van de sultan van Pontianak, naar Nederland om voor bereidingen te treffen voor de R.T.C. Aneta meldt dat de republikeinse mi nister en vertegenwoordiger van de Fox compagnie Maramis te Batavia is aange komen. Hy zeide, dat de Philippijnen de republiek 2 millioen peso's crediet heb ben verstrekt en dat hem een voorstel is gedaan inzake een Philippyns consu laat te Djokja. Hoewel Maramis wegens medeplichtigheid aan het opiumschan daal in staat van beschuldiging was ge steld, legde de justitie hem geen moei- lykheden in de weg. Kabinetsreorganisatie in de republiek Hatta vermoede! yk hoofd der delegatie De republikeinse minister van voor lichting, Natsir, heeft aan Ass. Press me degedeeld, dat er een organisatie van het republikeinse kabinet op komst is, waar bij men dit beginsel voor ogen moet hou den, dat leden van-de delegatie geen zit ting hebben in het kabinet In tegenstel ling tot dit beginsel is er desniettemin kans dat Hatta aan het hoofd der delegatie zal komen te staan. DAT de R'damse brandweer vanmor en een brand bedwong, uitgebroken in ?n partij van 56 ton turfmolm in een der limen van de „Eemdyk" van de H.A.L. DAT blykens het verslag over 1948 van de Anti-Trekhonden Bond het aantal trekhonden daalde van 32.600 in 1932 tot 2281 in Januari 1949, terwyl er in 615 ge meenten geen trekhonden meer worden gevonden. DAT ir S. L. Louwes namens minister Mansholt de Z.-Ned. spiritusfabriek te Bergen op Zoom met haar gouden jubi leum gelukwenste en de voorz. der com missarissen, De Vos, benoemd werd tot officier O.N. DAT voor Nederlandse toeristen, die ii het tweede halfjaar-'49 België of Luxem burg willen bezoeken, 50 millioen francs beschikbaar wordt gesteld. DAT van de 120 aan Vlissingen toege- ezen woningen 80 pet aan de aldaar gevestigde industrie ten goede komt, mat name aan de My De Schelde. DAT de bekende Amerikaanse radio zanger, Jack Smith (de whispering ba riton) per KLM in ons land arriveerde c-m een bezoek aan de door hem geadop teerde oorlogswees, Anna Leydekkers uit Vlissingen, te brengen en er in Neder land thans 700 dergeiyke door Ameri kanen geadopteerde wezen zün. DAT een Zweeds sportvliegtuig, op weg naar Brussel, gisteren wegens het slechte weer een tussenlanding op het vliegveld Volkel maakte. De socialisten zien echter op dit ogen blik geen practische mogelijkheid tot voortzetting van het overleg. Canadese zeelieden vragen einde van staking Het aantal stakenden in de Londense havens stijgt nog steeds. Gisteren waren 15.341 arbeiders in staking. Zestig procent van de bemanning van de „Baeverbrae", Canadese schepen, die brief aan het Britse mi nisterie van Arbeid, dat het schip niet langer „besmet" was. Daarom werd een beroep gedaan op de Londense haven arbeiders „dit nutteloze en verkeerd voor gestelde geschil te beëindigen"- Admiraal Blandy wil vrees voor atoombom temperen Admiraal William Blandy, bevelhebber van het Amerik. smaldeel, dat deelnam aan de proefneming met de atoombom bij Bikini, heeft te New York verklaard, dat verdediging tegen de atoombom mogelijk is. Hy noemde de bom geen beslissend wapen. Blandy drong er,op aan. dat de vrees by de burgerij voor een atoombom aanval bestreden zal worden. Hy was ver der er van overtuigd, dat de bom niet in staat is de beschaving te vernietigen. DAT op de hondententoonstelling te Nijmegen een gryze toypoedel, van graaf Alexis Pulaski, uit New York, ter opluis tering aanwezig was, welke voor f15.000 as verzekerd. DAT het ms Indrapoera, van de Rott. Lloyd, een vrywel volledige vernieuwing by De Schelde te Vlissingen heeft onder gaan en Donderdag zyn technische proef vaart maakt. DAT de 200 lichamelijk-gehandicapte padvinders, die deelnemen aan het inter nationale kamp te Lunteren, gisteren Zandvoort, Haarlem, Schiphol en A'dam bezochten. DAT J. Kruithof, oud-bestuurslid van de Chr. besturenbond te Kampen, de zilveren medaille O.N. ontving. DAT minister Schokking aan de zie ken van de Kota Inten een dankbrief namens de Regering heeft gericht, daar zij zijn toespraak niet per luidspreker konden volgen en hem van medische zyde dringend verzocht was zich niet aan boord te begeven. DAT te Hulsberg een driejarig kind de stop van de benzinetank staande auto afdraaide en er toen een brandende lucifer in gooide, met als ge volg een geweldige ontploffing en op neming van het zwaargewonde kind in het ziekenhuis. DAT het bouwbedryf in het eerste kwartaal 1949 voor 273 millioen heeft geproduceerd en daarmee juist een kwart van het bouwplan-1949 heeft uitgevoerd. DAT te Boedapest is overleden J. A. H. G. Broese van Groenou, handelssecre taris by het Nederlandse gezantschap in Hongarije. Tydens de debatten in het Lagerhuis over de economische crisis, zeide An thony Eden, dat zyn conservatieve frac tie de huidige crisis beschouwde als de ernstigste van het kabinet. „Het is te vens de topcrisis voor het Engelse volk. Ik heb de indruk, dat de minister van Financiën Donderdag al te optimistisch is geweest en dat hy getracht heeft de ernst van de toestand, te verdoezelen, in het byzonder, wat betreft de vermin dering met 25 pet van de invoer uit de dollargebieden, aldus Eden. Labourlid uit het Lagerhuis gezonden Een Labourlid van het Lagerhuis, Ellis Smith, is gisteravond uit het Lagerhuis gestuurd. Tijdens het debat over de eco nomische crisis, waarby hy van mening verschilde met de politiek van Cripps, vroeg hij het woord. De wnd. voorzitter weigerde dit en verzocht Smith naar zijn plaats terug te gaan. Dit deed Smith niet Toen later de voorzitter Morrison arri veerde herhaalde zich de „voorstelling". En zonder hoofdelijke stemming werd be sloten Smith voor vyf dagen te schorsen. Smith verliet de zaal. LABOUR LIJDT VOOR TWAALFDE MAAL NEDERLAAG. Gisteravond is de Britse regering drie maal in het Hogerhuis verslagen bij -soldaat,-als-officier, stemming over het regeringsontwerp op de nationalisatie der ijzer- en staalindu strie. De regering heeft tot nu toe 12 maal een nederlaag geleden met betrekking tot deze wet. niet individueel schuldig? Vierdaags proces voor het Amsterdamse B.G. vandaag begonnenbijna 100 getuigen a charge Ruim 4 jaar na de bevrijding verscheen vanmorgen kriminalrat Willy Lagas, de 48-jarige voormalige chef van de Sicherheitspolizei te Amsterdam, als verdachte voor zün Nederlandse rechters. Na In de afgelopen jaren byna wekelijks, soms zelfs dagelyks, als getuige te zyn gehoord in talloze zaken tegen zün onderge schikten en tegen verraders van allerlei allooi, betrad de SS-Sturmbannführer, wiens proces minstens 4 dagen zal duren, vandaag voor de eerste maal in burger- costuum de rechtszaal van het Amsterdamse Byzonder Gerechtshof. Slechts een gering aantal toehoorders vulde de publieke tribunes Het rijksin stituut voo roorlogsdocumentatie legt al het gesprokene op gramofoonplaten vast. „U verstaat de Nederlandse taal vol doende?" vroeg de president, mr J. A „Jawohl", antwoordde Lages. „Maa rstelt u er prijs op in het Duits te antwoorden?" „Ich bitte darum". Mr C. van Rij. advocaat-fiscaal, volgens de bijna 2 meter lange dagvaar ding voor, waarin Lages in 7 punten be schuldigd wordt van fussillades. Joden vervolging, brandstichting, handelingen, Silbertannemoorden, plun deringen en wederrechtelijke in beslag nemingen. Mr van Rij deelde mede, dat het o.m. nog tracht een 3tal Duitsers als getuigen naar Nederland te laten komen Een van hen is dr Werner Schroder, de voormalige beauftragte van Seyss-Inquart die zich achter het ijzeren gordyn be vindt en wel geen vergunning zal krygen, daarachter vandaan te komen. In totaal zijn 97 getuigen a charge opgeroepen. Bovendien heeft het o.m voor de laatste dagen van het proces op verzoek van dc verdediging een aantal getuigen k de charge gedagvaard. Voor hy een begin maakte met het verhoor der getuigen, ging de president met Lages de dagvaarding door. President: „Wat is in het algemeen, u daar op terugziet, uw opvatting o wat u ten laste wordt gelégd? Voelt u zich schuldig of niet?" Lages: „Ik huldig de opvatting, dat ik als Duits soldaat mijn plicht moest vullen- Ik moest alleen politiediensten verrichten. Mijn plicht was gebaseerd op Gesateliche Vterordnungen, op bevelen, Myn opgave was zeer zwaar, omdat zy ingreep in het leven van een bezet land. Voor ons was het uitvoeren van nze plicht niet licht. Ik voel me mede schuldig aan het grote leed, dat Duitsland over de wereld heeft gebracht. Collectiefzijn wij schuldig. Ik wil ook de lasten dragen, die millioenen Duitsers na de capitulatie hebben moe ten dragen. Maar indien u my vraagt: voelt u zich schuldig, als mens, als particulier. al6 pn de menselijkheid, tegen het volkenrecht, tegen internationale bepalingen, dan zeg ik: „Neen, ik ben daaraan onschuldig". Lages gaf de meeste onderdelen va de tenlastelegging toe. „Heb ik van h< John G. Haigh pleegde op gruwelijke wijze negen moorden De eerste dag van een adembenemend proces „John George Haigh vermoordde vyf vrouwen en vier mannen, dronk hun bloed en loste hun lijken in zuur op, op bevel van een hem in zyn dromen verschenen geest", zo verklaarde de verdediger sir David Maxwell Fyfe gisteren voor de recht bank van Lewes (Sussex) in een dramatische poging om te bewyzen, dat de 39-jarige massamoordenaar niet toerekenbaar is. Zoals reeds in een deel onzer edities gemeld, is gisteren het geruchtmakende proces tegen deze man, die deze verschrikkelyke daden verrichtte, begonnen. proces vooruit op het pleidooi van de verdediging door te zeggen, dat Haigh bekend had het bloed van rnrs Deacon Reeds Zondagavond begon zich een rij te vormen voor het gerechtsgebouw. Voor de 30 plaatsen op de publieke tri bune werd 20 pond per stuk geboden. s'-onden. toonden geen neiging voor zo'n luttel bedrag hun plaatsje af te staan. Haigh woonde de dag voor zün proces nog de godsdienstoefening in de gevangenis by. Aan Haigh is slechts één moord ten- laste gelegd, die op de rijke 69-jarige weduwe Olive Durand Deacon doch m het meest sensationele verdedigings- oleidooi in de hedendaagse geschiedenis der criminaliteit, gewaagde de verdedi ger van Haigh van nog acht andere moorden. Haigh had ze hem allemaal be kend, zeide hjj. Een inspecieur van de recherche gaf tijdens een kruisverhoor toe, dat de po litie van vijf dezer moorden afwist, doch de andere drie niet kon bevestigen. De openbare aanklager, sir Hartley Shawcross, liep in het begin van het DAT het door de R'damse Droogdok Mij gebouwde wynschip Bacchus, na een geslaagde proeftocht, aan de Franse re gering is overgedragen. DAT de 26-j. bouwvakarbeider C. v. G. uit Dalem by Harpert (N.-B.) Zaterdag wegens onbeantwoorde liefde een moord aanslag pleegde op een 21-jarig meisje en haar met een mes zware, doch niet levens gevaarlijke verwondingen toebracht. DAT, 72 jaar oud, te A'dam is over leden de oud-commissaris van politie al« daar C. -«Bakker. DAT de oud-directeur van de P.T.T. te Vlissingen, 71 jaar oud te Velp is over leden. DAT, met secretariaat te Boskoop, Burgemeester Colijnstr. 10a, is gevormd een Nederlandse Boomkwekersfederatie, waarin de Federatie van boomkwekers- verenigingen (Boskoop en omgeving), de boomkwekersvakbond van de K.NB.T.B. en de Boomkwekersvereniging Utrecht en 't Gooi samenwerken. DAT op grond van een besluit Nederlands-Britse grenscommissie thans ook het ten Westen van de spoorlyn Aken-München/Gladbach gelegen dorp Finkenrath by Nederland is gevoegd. DAT aan het einde van deze week in de Loonse en Drunense duinen in Noord- Brabant een drijfjacht zal worden gehou den op wilde zwynen, waaraan 45 jagers en 60 drijvers zullen deelnemen. DAT m.i.v. 1 Sept. is benoemd tot be- drijfsingenieur van de myn Oranje-Nas- sau 2 ir J. E. M. S. Raedts. thans bedr.- ing. Oranje-Nassau 4, terwül de leiding van laatstgenoemde myn wordt opgedra gen aan ir M. van der Sleen. gedronken te hebben, hetgeen „waar of met waar zou kunnen zijn". Haigh had een inspecteur van poiitie gevraagd, welke kansen er waren om uit oei asyl voor krankzinnige misdadigers te Broad moor vrygelaten te woraen, zo merkte sir Hartley op. er was toen zexer geen teken van krankzinnigheid te bespeu ren. Wanneer aan iemand, blijkbaar toerekenbaar, een rrtoora worat ten laste gelegd, waarop, gezien de feiten, geen antwoord gegeven nan woraen, moet hy. voordat hy kan zien hoe hy uit Broad moor kan komen, eerst overwegen of en öoe hy daar terecht kan Romen. Tijdens ae eerste dag kwam ook nog de gruwelijke manier ter sprake, waar- oo Haigh een zijner slachtoffers had vermoord: William McSwann. Hierover had Haigh tydens een verhoor verklaard: .Jk sloeg hem met een gummistok op het hoofd, en tapte een glas oioed uit de keel. dat ik leegdronk. Binnen ongeveer vyf minuten was hy dood. Daarna stopte ik het lijk in een tank met zwavelzuur." Behalve de twee genoemde slachtoffers, bracht Haigh volgens eigen verklaringen 2 om het leven Mrs Amy McSwann Donald McSwann. de ouders van Wil liam. dr Archibald Henderson, mrs Rosalie Henderson en voorts twee on bekende vrouwen en een onbekende jonge man. begin af toegegeven." „Niet geheel juist." „Das stimmt." waren zyn korte antwoor den. Hy achtte zich niet persoonlyk ver antwoordelijk voor de Jodendeportaties. „Er zyn. God betere het. 70 000 Joden weggevoerd", merkte de president op. (De zitting duurt voort). Groningse sportvlieger drie maanden zonder brevet Geen berisping voor vliegerinstructeur G. v. d. E. De Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren de Groningse sportvlieger M., die op 25 Sept., door het kompas niet by te stellen, op een vlucht van Eelde naar Kopenhagen uit de koers raakte en een noodlanding in de Russische zone moest maken, voor de tyd van drie maanden de bevoegdheid om te vliegen ontnomen. Er was gevraagd hem een berisping te geven. De Raad achtte een berisping, zoals voorgesteld, voor de vliegerinstructeur G. v. d. E., die op 24 April met zyn les- vliegtuig boven het vliegveld by Hilver sum in botsing kwam met een lierkabel van een zweefvliegtuig, niet nodig. DEENSE VOETBALLERS IN GEVAAR OP NED. OVERWEG. Een Deense autobus met voetballers uit Kopenhagen reed by Waalwyk over een onbewaakte overweg, toen een trein uit de richting Den Bosch naderde. Daar de machinist kans zag de machine vlak voor de bus tot stilstand te brengen, ont snapten de Deense sportlieden aan een groot gevaar. MIDDELBURG ONTVING TELEVISIE 4 UIT LONDEN De Middelburger C. A. Kunst ls er in geslaagd de BBC-televisieuitzendingen uit Londen zeer duidelyk te ontvangen. Wel stout, maar toch niet zo erg als de Tuchtrechter dacht N.V. De BUenkorf krijgt twee ton minder boete. Gistermiddag om 3 uur deed de econo mische politierechter te Amsterdam uit spraak in de reeds drie jaar oude zaak tegen N.V. Magazyn De Byenkorf. De Bijenkorf werd veroordeeld tot een geld boete van drie ton met verbeurdverkla ring van een deel der in beslag genomen goederen (waarde 1946 pl.m. f 100 000). Op sommige punten werd De Bijenkorf vrijgesproken; de hierop betrekking hebbende goederen zullen binnen een week worden teruggegeven. Deze uitspraak van de politierechter was een uitspraak in beroep. De tucht rechter had n.l. reeds geruime tijd gele den de N.V. veroordeeld wegens over treding der prijsvoorsahriften tot boeten, totaal ruim zes ton bedragende, met in begrip van de waarde der in beslag geno men goederen. OOK VANDAAG GROENTEN NAAR DUITSLAND De export van groenten naar Duits land heeft ook vandaag doorgang kun- vinden, waarby dezelfde maximum exportpercentages als gisteren golden. EXTRA-TOEWIJZING VAN 6400 WONINGEN NIE- GEFLATTEERD Minister In 't Veld heeft het Eerste Kamerlid Tjalma (AR) geantwoord, dat het cyfer 6400 voor het extra contingent woningen niet geflatteerd is, door het aantal toegewezen montagewoningen daarin niet te vermelden. Deze woningen zouden nameiyk anders het volgend jaar de toewyzing zyn afgetrokken. Franse communisten lonlten naar Rooms-Katholiehen De Franse communisten, het Vaticaan trotserend, zyn van plan te trachten de pogingen om de Rooms-Ketholieken met hen te doen samenwerken op het poli tieke. ïowel als op het arbeidsterrein, door te zetten. De paryleiders Thorez en Duclos hebben in redevoeringen voor zichtig tegen de „excommunicatie" ge protesteerd. Zy denken met raffinement ,eer'\e bereiken dan met harde woorden. VIJF TSJECHEN TE PRAAG OPGEHANGEN. In de Pankrac-gevangenis te Praag zyn gisteren vyf Tsjechen opgehangen, dia veroordeeld waren „wegens samenzwe ring tot omverwerping van de regering met het doel deze te vervangen door een militaire dictatuur onder leiding van generaal Liska". Guatemala's legerleider vermoord Kolonel Francisco Arana, de leider van Guatemala's gewapende strijdkrachten, is gisteren in Guatemala de Nue-va ver moord. Arana was 37 jaar en de sterke van de revolutionnaire junta ia deze Midden-Amerik. republiek. In de hoofd stad heerst een gespannen sfeer. WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met over het algemeen wat minder bewolking dan van daag. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Iets minder koeL (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag 20 Juli. Zon op 4.43, onder 20.48; maan onder 16.12 uur. 25 Juli NJA

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1