Jlicuiue CdJwrtie (£mrmt TSJECHOSLOWAAKSE GEESTELIJKHEID TROTSEERT DE REGERING Wist U MAANDAG 18 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN0.18 per mlllmeter (Bü contract belangryke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIOU AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7867 ,Stantua*t!cf) Is ghc&feotn mya bert in UQljeaspoef Parijs loopt te puffen en smelt weg Proclamatie tegen „Katholieke Actie Golf van anti-clericalisme in tal van jese landen verwacht Europe De Tsjechoslowaakse Rooms-Katbolieken gaan voort met hun taai verzet tegen de steeds drastischer wordende maatregelen van de communistische regering, iu haar pogingen de kerk de mond te snoeren en alle macht te ontnemen. In de St Vitus-kathedraal te Praag werd gistermorgen voor een congregatie van onge veer driehonderd personen een proclamatie voorgelezen, waarin de door de rege ring ingestelde „Katholieke Actie", die het vervangmiddel voor de Kerk moet worden, wordt aangevallen. belangen van God boven die van de In deze proclamatie, die ook in andere Tsjechische kerken werd voorgelezen door de priesters, wordt gezegd: „Wü geestelijken zijn de laatste tijd veront rust door publicaties van de Katholieke Actie, waaruit men de indruk zou nen krijgen, dat wij ze goedkeuren. Wü verklaren, dat wü trouw zullen blüven, wat de gevolgen daarvan ook mogen zün. Wü weigeren de Katholieke Actie goed te keuren, omdat zulks onmogelük Is zonder de bisschoppen. Wü zün voorstan ders van een accoord op de voorwaar- den, die door de bisschoppen in hun laat ste herderlüke schrüven zün uiteengezel. Het doet ons genoegen, dat de Katho- lieten hierover één van zin zün er verwüzen naar de grondwet, in r van de godsdienstvrüheid. Wü stellen de Stafford Cripps en Weizmann ziek naar Zwitserland Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, zal spoedig in een kliniek te Zürich worden opgenomen, om een spüsverteringskwaal te worden be handeld. Sir Stafford is 60 jaar oud vegetariër op doktersadvies. Ook het ro ken heeft hü afgeschaft. Men verwacht, dat de minister morgen reeds naar Zwit serland zal vertrekken. Gedurende zün afwezigheid vervangt premier Attlee hem. Ook de 75-jarige president van de staat Israël, dr Chaim Weizmann, zal morgen voor een medische behandeling naar Zwitserland gaan. Stalin zelf op Moskouse luchtvaartdag De jaariükse Russische luchtvaartdag te Moskou is weer een groot feest ge worden. Eén vliegtuig ging de lucht in, met een groot portret van Stalin er aan. Andere machines vormden al vliegend de woorden „Lof aan Stalin". Lt.-gen. Vassily Stalin, de zoon van de grote lei der, voerde het bevel over een groep straalvliegtuigen. Parachutisten werden neergelaten. En Stalin zelf was onder de autoriteiten, die pün in hun nek kre gen van het steeds omhoog kyken. TRAFALGAR SQUARE DEMON STRATIEPLAATS VOOR STAKERS Meer dan tienduizend mensen kwamen gisteren op Trafalgar Square te Londen büeen om te luisteren naai- protestrede voeringen op een ma-s?.-vergadering havenarbeiders. Zaterdag heeft de gering de vakbondsleiders bijeengeroepen om een eind te maken aan de staking. De havenarbeiders van Marseille be sloten geen Canadese schepen meer te lossen uit sympathie voor de Canadese zeeliedenstaking. SIEGFRIEDLINIE EXIT. De laatste bunkers van de „Westwall" (Siegfriedlinie) zijn opgeblazen. Het slo pen kostte 40 millioen Mark, terwyl daarbij 60 mensenlevens verloren gingen. Hieronder zijn de slachtoffers van de ramp, die vorige week te Prüm plaats vond, want de munitie, die daar ont plofte, was bestemd voor het opblazen der laatste rqsten van de verdedigings- Garry Davis gaat enige tijd mediteren Deze uiting van loyaliteit jegens de bisschoppen, is het antwoord van de gees- tehjken op de door de regering aange kondigde politiek tot isolering van de bisschoppen van hun diocessen en het afsnüden van de kerk van het Vaticaan. In sommige kerken van Praag werd na de preek gebeden voor aartsbisschop Beran en paus Pius. In een circulaire van de Tsjechische communistische partü, die in Westerse handen is gekomen, wordt „een oorlog zonder compromis" verklaard aan „onze grootste vüand, de kerk". In dit mani fest wordt befbogd, dat het plicht is „de vüand te vernietigen", ten einde het land volledig communistisch te maken. Paus sprak over de radio tot Berlyners. Paus Pius heeft gisterep, ter gelegen heid van de viering van zijn 50-jarig priesterfeest voor de Katholieken in dc Britse sector van Berlün een radiotoe spraak in de Duitse taal gehouden. De Paus wekte de gelovigen op, om in de toekomst, wat deze ook zou brengen, de liefde tot God te bewaren. De rede werd aangehoord door een menigte van 30.000 Rooms-Katholieken in het amphitheater bü het Olympisch Stadion in de Britse sector van Berlün. Volgens waarnemers in de hoofdste den op het Europese continent moet een golf van anti-clericalisme verwacht wor den, niet alleen in het Oosten, maar ook in overwegend Rooms-Katholieke lan den als Italië en Frankrük, als gevolg van het pauselük decreet tegen de' steun van Katholieken aan het communisme. Door bliksem drie personen gedood Diverse branden en treinstagnaties. Door het onweer van Zaterdag en Zondag boven ons land zyn drie perso nen gedood. Het landbouwersgezin Olde- kalter te Deurningen (gem. Weerselo, Ov.) werd wel heel zwaar getroffen, daar de 23-j. dochter des huizes door het hemelvuur werd gedood en de boer derij in vlammen opging. In hetzelfde plaatsje brandde nog een tweede boer derij, nl. van Ten Thye tot de grond Te Neede werd Zaterdag de 48-j. fa brieksarbeider A. D. Haarman in zijn woning door de bliksem gedood en Zon dag brandde daar de groentehal van de fruithandel Kistemaker geheel uit. Te Teuge werd de boerderij van H. J. Teunissen in de as gelegd en in Hellen- doorn die van de landbouwer Hedder- Te Mijdrecht en in de buurtschap Haarle Hellendoorn, viel een hooiberg ten prooi aan het hemelvuur. Het spoorwegverkeer werd door K.L.M. weer via oude route naar Batavia Ook Voor-Indië heft zijn verbod op Na Pakistan heeft thans ook de rege ring van Voor-Indië wederom aan de KLM de nodige tegemoetkomingen ver leend om het verkeer met Indonesië langs de oude route te herstellen. Ingaande 20 dezer wordt de oude dienst «van drie maal per week via Mauritius) verlegd over Cairo, Basrah, Karachi, Calcutta. Bangkok. Singapore (twee maal per week), naar Batavia. De Constellations zullen tot een nadere dag op Maanda gen, Woensdagen en Vrijdagen van Schip hol vertrekken en resp. op Donderdagen. Zaterdagen en Maandagen te Batavia aankomen. Vertrekdagen uit Batavia blij ven voorlopig Maandagen, Woensdagen en Zaterdagen, aankomst te Amsterdam Woensdagen, Vrijdagen en Maandagen. Het vervoer van passagiers, post en vracht kan weer worden uitgebreid, niet alleen uit Nederland, maar uit alle delen van Europa en vooral uit Noord-Ameri- ka. De KLM zal zo mogelijk de dienst sterken tot vier-vijfmaal per week. Zodra de dienst vyfmaal per week onderhouden wordt, zal men ook de Libanon per week aandoen. Na zeven maanden slagop de electrische bovenleiding ge- komt de KLM dus weer terug op de route, waarop zij twintig jaar gevlogen heeft. Van de zijde der KLM te Batavia wordt ;neerd op de trajecten Voorhout Leiden, Woerden—Utrecht en Culemborg —Schalkwijk. Te Capelle a/d IJssel is Zaterdag het stoffelijk overschot Wageningen in een sloot gevonden. Ver moedelijk is hij by" het grasknippen door de bliksem gedood en in het water ge> vallen. In Engeland zijn tüdens het onweei Zaterdag twee kampeerders en twee u-s door de bliksem gedood. De stort regens beschadigden de oogst. CHURCHILL SCHENKT 25 VOOR VON MANSTEIN. Winston Churchill heeft 25 pond ster- gegeven voor de verdediging ling „-O- de voormalige Duitse veldmaarschalk Erich von Manstein. die 9 Augustus te Hamburg op beschuldiging van oorlogs misdaden terecht zal staan. BABY IN KUSSENTJE GESTIKT. Terwijl de ouders aan het wandelen aren, is een baby van zeven maanden, ,e in het huis aan de Kempenaerstraat te Amsterdam in een kinderwagen w achtergelaten, in een kussentje gestikt. Een troosteloos beeld van de verwoestingen in het Duitse stadje Prüm (Franse zone), waar een munitie-opslagplaats in de lucht vloog. Tussen de geblakerde huizenresten in totaal weggeblazen straten zoeken overlevenden nog naar familieleden. Telefoto. Knickerbocker waarschuwt nog na zijn dood Een hysterische openbare mening verdreef de Nederlanders Zaterdagavond heeft de stem zich tüdelük terug uit de beweging der wereldburgers. Hü gaat nu studeren en mediteren. Hü zal gaan denken over de volgende stap voor het verkrijgen van een wereldregering. Het Zuidfranse stadje Gahors heeft hü gekozen als „eer ste wereldstad". Garry's vriend, Rudi Herzberger, thans „wereldburger no. 2", heeft te Hamburg een vergadering van wereldburgers toegesproken.- „INTERNATIONALE BRIGADES" TEGEN CHINESE COMMUNISTEN? De Chinese Nationalistische regering zou voornemens zün „internationale bri gades" op te richten voor de strüd tegen de communisten. Het zou een corps van 100.000 buitenlandse vrijwilligers worden. Solex met fiets gelijkgesteld De procureur-generaal voor de distric ten Zuid Holland en Zeeland heeft de politie in overweging gegeven, overtre dingen van de motor- en rjjwielwet, be gaan met het Rywiel-Solex, niet meer te verbaliseren. Dit houdt dus in, dat mqn (alléén met de Solex en dus niet op andere mer ken) nu werkelük zonder nummers, zon der rijbewüs, zonder spiegel en hoorn in deze provincies vrüuit op rüwielpaden kan rijden. Op korte termijn zullen de procureurs-generaal voor de andere dis tricten een overeenkomstig verzoek aan de politie richten. Volledigheidshalve tekenen we hierbü •an. dat thans nog uitsluitend een we- genbelastingkaart wordt gevraagd. Voor de hulpmotor Mosquito is geen ry vergunning meer nodig, zodat men daarmee op Zondag mag ryden. Dr John Mott door Prinses Wilhelmina ontvangen Zaterdag heeft, H.K.H Prinses Wilhelmina dr John Mott, de bekende Amerikaanse voor man op zendingsgebied, die het vo rige jaar te Amsterdam op het c ïgres van de Wereldraad der Kerken tot ere voorzitter van deze raad werd oenoemd, ontvangen. stem. Knickerbocker was van mening, dat men de Nederlanders overijld gedwongen heeft Indonesië te verlaten, n.l. voordat zij de «bevolking de van de Japanners ontvangen wapenen hadden kunnen af nemen. Overal in het Oosten, waar men moeilijkheden met de communisten heeft, zijn Japanse wapenen in handen geraakt van de onverantwoordelijke elementen der bevolking. De Nederlanders poogden deze mensen te ontwapenen, zoals op de Philippijnen en Malakka is gebeurd, doch een hysterische openbare mening in Amerika dwong de Nederlanders tot een overeenkomst voordat -dit was geschied. Soekarno krygt dus de zorg over een be volking, die voor de helft bewapend is en die de eerste twee of drie jaar veel last kan geven. Knickerbocker noemde zyn gesprek met Soekarno interessant. Eerst weigerde Soekarno te antwoorden ën wilde niets anders doen dan een verklaring oplezen. Tenslotte gaf hü echter toe en twee uur lang hebben de Amerikaanse journalisten hem vragen gesteld. Soekarno herinnerde hem aan Hitier. Hitier maakte een zalige indruk op de bezoeker, maa was groot als hy op het podium Felle brand bij Allan te Rotterdam Houtvoorraad voor 5 jaren verloren gegaan. Eén felle brand, die om half tien uit brak, heeft de grote opslagplaats van hout, behorende tot het fabriekscomplex Allan en Co., Kon. Ned. Fabriek van Meubelen en Spoorwagens N.V., gelegen de spoorlijn Rotterdam (Hofplein) Voorburg, geheel in de as gelegd. Om streeks 1 uur hedenmiddag was de vuur- zeè, die tot ver buiten de stad te zien was, bedwongen. Door een vertraging van 24 uur zal de gouverneur der Antillen, de heer J. A. H. Peters, met echtgenote en secretaresse pas morgen op Schiphol aankomen. scheen. Soekarno heeft dezelfde macht over het volk en daarom moet men hem wel degelijk au sérieux nemen, ook al is hij niet de man om de chaos te beëin digen. Knickerbocker meent daarom, dat Sjahrir dé eigenlijke leiding zou moeten hebben met Soekarno als voorgevel. Soe karno leek hem geen partij voor Josef Stalin, en hij wees er op, dat Moskou niets liever wil dan een spoedig vertrek der Nederlanders. Wat de vraag betreft of het communisme in Azië Aneta medegedeeld, dat de Constellation, welke via Karachi Nederland zal vliegen, Dinsdag a.s Kemajoran zal vertrekken. De daarop volgende toestellen vertrekken Woens dag, Donderdag en Zaterdag. Alle 45 ,.Franeker"-slachtoffers thans geborgen Ook het gehavende logboek gevonden Thans zijn de stoffelijke resten van alle 45 slachtoffers van de ramp van dt „Franeker" te Bombay gevonden Giste ren hebben regeringsfunctionarissen var India en Nederlandse deskundigen eer grondig onderzoek ingesteld in de „Do- denvallei". Een officiële woordvoerder heeft volgens Reuter medegedeeld, dat het radiologboek, de hoogtemeter snelheidsmeter na vüf uur zoeken ge vonden zyn- Het logboek, weliswaar ge havend door regen en modder, was nog leesbaar. Luchtpassagiers zijn niet auto matisch verzekerd De mening, dat passagiers van de K L.M. of van andere bij de I.AT.A gesloten internationale luchtvaartmaat schappijen automatisch verzekerd zün tegen ongevallen, is niet juist, K.L.M. mededeelt, zodat men niet kan rekenen op een automatische uitkering bepaald bedrag ingeval ongeluk. Uiteraard heeft de KLM zich wel door een verzekering gedekt tegen a? spraken wegens haar eventuele wet lijke aansprakelykheid. In principe deze aansprakelykheid gebaseerd op schuld, zodat derhalve voordat de zaken van een ongeluk voldoende komen vast te staan, hieromtrent geen definitief oordeel kan gevormd worden. Zal Canada Amerikanen laten immigreren? Emigratie uit Europa aan te grote moet- lykheden onderhevig Volgens Ass. Press, zal Canada zich i de komende jaren vermoedelijk tot de Ver. Staten wenden voor het ver krijgen van immigranten, omdat de emigratie uit Groot-Brittannië en Euro- tè grote moeilijkheden onderhe- Nederlandis, volgens genoem de bron. nog het enige Europese land, dat emigratie néar Canada aanmoedigt. dusver waren Canada's grootste moeilijkheden, dat immigranten na en kele jaren het Dominion weer verlieten, zich in de Ver. Staten te vestigen. Voor de oorlog was het zelfs zo, dat, de aantallen immigranten, die jaarlijks binnenkwamen, nog juist de bevolking evenwicht konden houden, t.g.v. het vertrek van anderen naar de U.S.A. Op de Canadese ambassade had men van dit bericht nog geen bevestiging ont vangen. AMERIK. VRACHTAUTO-PRODUCTIE DAALT. Sinds begin 1949 daalt de Amerikaanse vrachtauto-productie gestadig. Tot dus- dit jaar 675.000 stuks gepro duceerd, tegen 775.000 in dezelfde pe riode van het vorig jaar. O ja? Alle Moskouse bladen wüdden artike- verjaardag achtte Knickerbocker het nodig, dat ste expeditie van Russische zeelieden Amerika zijn gehele gewicht in de schaal naar het Zuidpoolgebied. Aan de Russen werpt. Als de zaken zo doorgingen zou'Bellinghausen en Lazarevsky komt de R^oskou over enkele jaren sterk genoeg „eer" toe de Zuidpoolstreken te hebben Door blinde darm-ontsteking liep de „Kota Inten" vroeger binnen Te Amersfoort worden per dag 400 man ontsmet Waar een blindedarmontsteking al niet goed voor kan zijn! De Kota Inten, het bekende troepentransportschip, aan boord waarvan gevallen van pokken v geconstateerd, mocht eigenlijk pas morgen de Waterweg binnenvaren, op dat de passagiersrepa-'riërenden de zgn. besmettingsperiode geheel op zee den doormaken. Zaterdag werd echter een geval van acute blindedarm-ontste king geconstateerd, waarbij operatief moest worden ingegrepen. Toen mocht de kapitein het „spelevaren" er aan ge ven en zo voeren de 1600 repatriërende troepen Zondagmorgen in de vroegte de Rotterdamse haven binnen. De blinde- darmpatint en een lichte pokkenlijder werden dadelijk naar de-..quarantaine- inrichting aan de Beneden-Heyplaat ver voerd. Daarna ging de oceaanstomer weer van de wal, om vanmorgen op nieuw aan de Lloydkade aan te leggen, teneinde om zes uur met het debarkeren Vader gebruikte mes als opvoedingsmiddel Stiefzoon in ziekenhuis, hy in de cel Toen gistermiddag de 28-jarige Rot terdamse stucadoor P. van S. de woning zün stiefvader aan de Zegwaard straat, bü wie hü Inwoont, betrad, wachtte hem een warme ontvangst. Vol gens het ene familielid kwam Van S. te laat thuis voor het eten. Volgens een ander had de stucadoor, die aan duiven sport doet, een duif bü zich, die zün kleren bevuild had. Stiefvader A. C. K., jaar oud, maakte zich zó kwaad, dat een mes greep en de stiefzoon i buik stak. P. van S. is, ernstig gewond. ziekenhuis gebracht De, vankelük gevluchte, stiefvader werd la- er in een café in de buurt aangehouden. HEERENVEEN HEEFT EEN KRASSE 101-JARIGE. Zaterdag heeft mej. T. Heeringa, die n het Protestants tehuis „Huize Johan- :a" te Heerenveen verblijft, onder veel belangstelling haar 101e verjaardag ge vierd. Mej. Heeringa, die vroeger vele jaren oofd van een kleuterschool en hand- werkonderwijzeres te Franeker is ge weest, besteedt haar tüd nog nuttig met het breien van allerlei practische din gen. Voorzichtig auto-rijden in Zwitserland Doch er is geen maximum-snelheid! Zwitserland klaagt over het gedrag in vreemde automobilisten. Daarom vestigt de K.N.A.C. de aandacht op en kele van de Nederlandse afwükende ver keersregelingen. Snelverkeer heeft byv. geen voorrang op langzaam verkeer. Wel kent Zwitserland voorrangswegen. Trams hebben voorrang op motorverkeer. Maximum-snelheid voor auto's is er niet, doch op bergwegen moet snelheid worden gematigd en bü onoverzichte- lüke bochten moet zo langzaam worden gereden, dat men binnen 6 meter kan stilstaan. Op berghellingen moeten da lende voertuigen bü moeilükheden stil staan. Bü stilstaan op hellingen moet bü stügen de eerste versnelling worden in geschakeld, bü dalen de achteruit. DAT de 5-j. Gerrit Kesselaar, sinds verleden week Dinsdag spoorloos dwenen, levenloos uit de Voorzaan te Zaandam is opgehaald. DAT burgemeester De Ranitz Zaterdag in het middeleeuwse Catharijne Convent te Utrecht het goud- en zilvermuseum opende. DAT Zaterdag met de Tabinta nog 662 Amerikaanse studenten in R'dam arri veerden, die hun vacantie in Nederland of ,een ander W.-Europeesch land gaan doorbrengen. DAT dr L. M. v. d. Hoff op 23 Juli ge huldigd wordt i.v.m. zijn zilveren jubi leum als directeur van het Sittardse R.-K. Ziekenhuis „De goddelijke Voor zienigheid". DAT te Vlijmen de industrie- en mid denstandstentoonstelling Vlümito is ge opend. DAT by het bloemenplukken langs de weg het 2^-jarig zoontje van L. Peeters te Overloon door een personenauto is doodgereden. DAT minister Rutten Zaterdagavond in het openluchttheater te Diever de op voering van Ibsens „Peer Gynt" by- DAT de Chr. Jonge Mannen Ver. in Canada 10.000 dollar schonk voor de we deropbouw van het jeugdtehuis van de CJMV, te Arnhem. DAT de 8179 b.r.t metende Engelse tanker „Nuculana" (Anglo Saxon Petro leum Co.) gisteren door de sleepboot „Zwarte Zee" bij Ferrol is vlotgesleept en daarna met assistentie van de „Argus" en de „Achilles" ter reparatie naar Wil- ton-Füenoord te Schiedam is gebracht. DAT te Vught ten gerieve van de vreemdelingen een nieuw verkeershuis is geopend. DAT Baarle-Nassau de jaariükse wed- strüd der vrijwillige brandweren, gehou den te Ede, won, gevolgd door Uden en N.S.F., te Hilversum. DAT Carolien (mej. C. Voortman), de .{J kleedster van het Utrechts studenten toneel, Zaterdag t.g.v. haar 75ste jaar werd gehuldigd, waarbij zij uit handen van burgemeester De Ranitz de zilveren medaille O.N. ontving. DAT brandweerlieden uit Venlo en Blerick in het hartje van Venlo een .voetbalpartij" hebben gespeeld, waarbij de bal alleen met een waterstraal mocht worden voortgespoten. DAT het Friese stamboekvee thans voor 99.76 pet tbc-vrij is. DAT Zaterdag de Zuiderzee museum tentoonstelling in de Drommedaris te Enkhuizen is geopend. DAT op 20 dezer te Schoonhoven kol. J. W. Sluijter door generaal Kruis zal worden beëdigd en kol- J. Termaten. directeur van de Nat. Reserve, hem het commando van het Algemeen Depot KB. zal overdragen. DAT de ridders van de Militaire Wil lemsorde Zaterdag in A'dam hun jaar lijkse ridderdag vierden. DAT door de Raad v. Beroep de NSB- persfotograaf S. G. Brusse tot Mei 1955 werd uitgesloten. DAT de onbewaakte overweg bij Oudendijk (Schiedam) een slachtoffer heeft geëist: de 43-jarige chauffeur T. Boer werd doodgereden. DAT de heer K. de Boer, van het CNV, zijn collega J. H. Wernsen opvolgt als bestuurslid van de Ned. Org. voor Toegepast Wetensch. Onderzoek. DAT tot docent-Boekhouden aan de R'damse Hogeschool is benoemd J- C. Hoogheid, aldaar. DAT B. en W. van Delft de Raad voor stellen 4Vk millioen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van 336 etage woningen in de Bieslandse Bovenpolder f 82.000 voor 6 eengezinswoningen. DAT de Hagenaar Praat in de vüver in het park te Werve te Ryswyk een karper ving van 87 cm lengte en 22 kg DAT te Ede 24 plattelandswoningen werden aanbesteed, die niet in een saaie rij zullen worden gebouwd, doch in groep jes op een afstand van de weg (zgn. openparkaanleg). DAT de Eerste Ned. glasblazerij te Appingedam gisteren gedeeltelük uit brandde waardoor pl.m. f 10.000 schade verd aangericht, welke niet door verze kering ia gedekt. te kunnen beginnen. De kapel Regiment Stoottroepen zorgde vrolijke ontvangst. De troepen werden namen H. M. de Koningin toegesproken door de chef van het militaire huis. N. A. Rost Tonningen, namens de Regering door minister Schokking, namens prins Bern- hard door majoor Chr. van Goor. Ook de plv. Chef van de Generale Staf, lt. gen. Calmeüer was aanwezig Zonder formaliteiten en zelf hun bagage dra gende gingen de militairen van boord om per Rode Kruisauto naar Amers foort te jvorden gebracht, om daar ont smet te worden. Per dag worden 400 man behandeld, die dan pnmiddellük naar huis kunnen. Zoals wü reeds ge meld hebben, worden telkens strydkrachtenprogramma voor de radio de namen opgelezen van hen, dit volgende dag naar huis gaan. De be manning van de Kota Inten wordt smet in de quarantaine-inrichting de Beneden Heyplaat. Dr Van Roijen bracht een bezoek aan Djokja Hatta zal onderhandelen met Nederlands minister Hedenmiddag is dr Van Royen te Batavia teruggekeerd na besprekingen te hebben gevoerd met Soekarno, Hatta. hadji Agoes Salim, kolonel Simatoepang en de sultan van Dj«5kja. Op een pers conferentie te Djokja herhaalde dr Van Roijen, dat de souvereiniteit waardelük en reëel zal zijn en dat de Unie geen superstaat zal worden. De R.T.C. moet 1 Augustus beginnen en vee maanden duren. Als Hatta de republikeinse delegatie m leiden, zou een Nederlands minister voorzitter worden der Nederlandse de- Tot nog toe was alles vlot verlopen, aldus dr Van Roijen, die het jammer vond dat er enige verklaringen zyn ge weest, welke er niet bepaald toe bijge dragen hebben om de openbare mening te verbeteren. Djokja en Manilla vestigen weder kerig consulaten A. P. seint uit New Delhi, dat de Philippynen en de republiek spoedig op eikaars grondgebied consulaten zullen openen, blijkens een mededeling van het republikeinse bureau te New Delhi Thamboe, plaatsvervangend secretaris generaal van buitenlandse zaken der noodregering. is daartoe naar Manilla vertrokken. Dr Maramis. minister buitenlandse zaken der noodregering be stuurslid der Fox-compagnie is met het zelfde vliegtuig naar Bangkok vertrok- zich vandaar naar Djokja te be geven en deel te nemen aan de bespre kingen over de staking van het vuren Sjakris partij werkt niet mede Aneta seint uit Djokja, dat de secre taris-generaal van Sjahrirs Partai So- sialis Indonesia namens zyn party ver klaard heeft, de weg der republikeinse regering niet te kunnen volgen. Desniet temin heeft Tedjakoesoema. die als vice- voorzitter dezer partij bü Soekarno': terugkeer een felle rede tegen de over eenkomst Van Roijen-Roem hield, de P.S.I. verlaten. De Christelijke party, de Partai Boe- roeh Indonesia (arbeiderspartij), d« Pemoeda Poeteri Indonesia (vrouwen- partü). de Barisan Tani Indonesia (boe- renpartü) en de Partai Katholik hebben de overeenkomst goedgekeurd. (Over de grote partyen dus geen woord). De volgende politieke gevangenen wor den uit Ambarawa naar Djokja overge bracht: mr Soebardjo, mr Iwa Koesoema Soemantri. dr Tjoa Sek Ien, ir Ajeb. Siauw. Giok Tjwan, Adam Malik, Sa- joet I Melek, Maroeto Nitimihardjo, Boe- joeng, Siregar. M. Djoni, Abikoesno Tjo- kroset Jomso en Abdoel Koedoes. Nieuw kabinet in Pasoendan Zondag heeft premier Djoemhana van Pasoendan een nieuw kabinet vastge steld, nadat de verbonden politigke par tyen zich voor een hervorming op bre dere basis hadden uitgesproken. Drie ministers zijn niet teruggekeerd, onder wie Adil Poeradiredja. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft in een boek van 1173 bladzijden Nazidocumenten gepu bliceerd. waaruit blykt. dat Duitsland geen vertrouwen had in Italië als mili tair bondgenoot, ondanks de openlyke betuigingen van vriendschap van Hitier en Mussolini. Twee keer per etmaal, bij hoog water, proberen thans enige sleep boten het in Februari bij Bloemen- daal hoog op het strand geworpen Zweedse vrachtschip „C. A. Banck" vlot te trekken, 't Lukt vast en zeker, zeggen de bergers. Koos Vorrink na een half jaar in Nederland terug Ongerust over de republikeinse leiders „Leve de wederopbouw", zo begroette Koos Vorrink. by zyn eerste stap op Hollandse bodem sinds een half jaar, minister In 't Veld op Schiphol. Doch er waren meer. die de P. v. d- A.-voor- zitter Zaterdagmiddag kwamen begroe ten, toen hy uit het Aero-Holland toe stel stapte, dat hem van Kopenhagen naar Schiphol had gebracht. Ó.a. prof. mr «ir R. Kranenburg, voorz. van de Eerste Kamer, die Vorrink tijdens zyn afwezigheid als partijvoorzitter heeft vervangen en oud-minister Vos. Vol gens het A.N.P.-verslag omhelsde Vor rink zichbaar ontroerd al zyn oude vrienden. Door een erehaag van AJ.C- ertjes wandelde hy daarna met zün beide wandelstokken onder de arm naar de douane Indonesische kwestie zei Vor rink: „Door de Van Royen-Roem-over- eenkomst zün we weer ergens. Er is één ding. dat me beangstigd heeft en dat zün de redevoeringen der republikeinse leiders in Djokja. Die klonken niet erg hoopvol. De Benelux achtte hy /niet te verwerkelüken zonder een sprong in het onzekere te maken. Men moet zeggen: „Het moet gebeuren en daarmee uit". Een breuk tussen de Katholieken en so cialisten in Nederland achtte hy een ramp. Zoals gemeld zal de heer Vorrink op 1 September zyn functie als voorzitter /an de P. v. d. A. weer op zich nemen. VANDAAG TOCH GROENTE NAAR DUITSLAND. Wel groenten naar Duitsland, geen groenten naar Duitsland, maar 't is er vandaag toch nog maar van gekomen. Za terdagmiddag laat is nog een regeling getroffen, waardoor het mogelyk werd heden groenten te exporteren. Dr D. B. Bosman Z.-Af rik. gezant in Nederland Officieel is meegedeeld, dat de benoe ming is te verwachten van dr D. B. Bos man. hoogleraar in de Nederlandse en Afrikaanse taal aan de Universiteit te Kaapstad, tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van de Unie van Zuid-Afrika in Nederland. De heer Daniël Brink Bosman is 30 Jan. 1888 geboren in Boshof (Oranje Vrijstaat) als boerenzoon. Hij studeerde te Bloem fontein en te Groningen. In deze laatste stad promoveerde hü in 1916 tot doctor in de letteren op een proefschrift betref fende Afrikaans en Maleis-Portugees. Dit proefschrift werd in 1923 omgewerkt tot een standaardwerk onder de titel „Over het ontstaan van het Afrikaans". Over Afrikaanse taalkwesties schreef hij tal van artikelen in Nederlandse en Zuidafri- kaanse tydschriften. Dr Bosman is met een Nederlandse vrouw getrouwd en heeft twee zoons en twee dochters. Wanneer hü Nederland aal vertrekken is nog niet békend. Dr P. R. Botha, tot dusver Z. Afri kaans gezant te Lissabon is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd te Brussel. Te Lissabon wordt hü opgevolgd door dr J. D. Pohl. onder staatssecretaris van buitenl. zaken. Liberalen verwerpen Van Cauwe- laerts voorstellen Ook het permanente comité der libe rale party, de instantie, die in deze kwestie over het liberale standpunt moest beslissen, heeft in een vergade ring de voorstellen verworpen van de informateur Frans van Cauwelaert, zo dat de kans op een Belgisch liberaal- katholieke regeringscoalitie zo goed alj verkeken is. DE LONEN IN AUSTRALIË Zaterdag meldden wij iets over emi gratie naar Australië, waarby o a. loon bedragen werden genoemd. De Austra lische legatie verzoekt thans de aan dacht er op te vestigen, dat deze bedra gen gemiddelde lonen zijn. Verder verd gezegd, dat het gemiddelde loon an een Australische arbeider 6 pond 6 shilling zo ubedragen. Dit is echter niet het gemiddelde loon, doch het bassis- WEERBERICHT Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt. Overwegend zwaar bewolkt, maar afne mend buiig. Zwakke tot matige Weste- lükc tot Noordwestelyke wind. Koeler. lOpgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Dinsdag. 19 Juli. Zon op 4.42, onder 20 50; maan op 0.00, onder 14 56 uur. 23 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1