Vangst or er geren in volle zee Opbergplaats voor lastige mensen? Nee, een aparte samenleving NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 15 JULI 1949 Noordwijkse hollen kwek er kan het in Australië best vinden „Het is een paradijs", zegt Willem Versteege Toen de eerste Nederlanders in de 17e eenw hun blikken over Australische grond lieten weiden, was hun oordeel niet mis. In 1623 schreef Jan Carstenz in het journaal van het zeilschip „Duyfken": „Wy hebben geen enkele vruchtboom ge zien, noch iets anders, dat de mens kunnen gebruiken. Er zyn geen bergen en zelfs geen heuvelsdit is de meest verlaten en woeste streek, die ergens op aarde kon worden gevonden; ook de boorlingen zijn de mismaaktste en an lykste schepselen, die ik ooit heb gezien." Vyf jaar later rapporteerde de schip per van de „Vyanon", zeilend langs de Noordwesteiyke kust, dat hy had waar genomen „een kale en onvruchtbare kust, groene velden en zeer wilde, zwarte, bar baarse bewoners". In 1629 leed de „Bata via" schipbreuk op één der eilandi de Australische Westkust, taar van de kapitein, Francis Pelsart, liet aan duideiykheid niets te wen noemde het land „onvruchtbaar vloekt". Maar ruim drie eeuwen later, heeft de Nederlandse bollenkweker Willem Versteege, uit Noordwyk, ervaren hoezeer onze varende voorouders zich vergisten. Hij kwam dan ook der dan de inderdaad onvruchtbare Westkust; met talrijke andere Neder landse emigranten arriveerde hij pei ss. „Volendam" dat op 11 Dec. 1948 Rotterdam had verlaten in Sydney, aan de Oostkust, om vandaar zijn we tehuis te zoeken in Sassafras, Victoria. Hij is daar nu ruim een half jaar en zijn oordeel over Australië klinkt an ders, al kan het óók in een paar woor den worden samengevat. En daarmee bedoelt hij zijn typische Australische bergwoning, behaaglijk weggedoken tus sen het lage, groene geboomte en een met bloemen overladen helling, de ongeveer 1% ha grote tuinderij, waarin hij werkt. Het geheel staat bekend als „The Gums" zo genoemd naar de gum/bomen, die de tuinderij tegen de ruwe wind beschermen. Het is wel een heel andere omgeving dan die van de Hollandse geestgronden bij Noord- wijk, waar Versteege en zijn gezin van daan komen en waar hij tot December vaii het vorige jaar werkte in de bollen teelt, in de narcissen en de tulpen, de hyacinten en de gladiolen. Overigens de tuinderij van „The Gnms" niet Ver- steege's eigendom. Hij werkt in opbracht van een der bekendste Australische bloe- menkwekers, W. A. Comeadow, uit Mel bourne, en ook deze heeft geen spijt var het genomen besluit; deskundige en er varen kwekers, die de liefde voor het vak en zijn tradities in het bloed hebben, zijn er in Australië nog niet zoveel. Op „The Gums" worden velerlei bloemen gekweekt, móar het spreekt welhaast vanzelf, dat de bollenteelt vooral die van tulpen er een be- langryke rol speelt. Men kweekt er geen grote partyen; het is meer een proeftuin, waar beperkte hoeveel heden van uitgezochte kwaliteit voor de handel worden geteeld. Versteege trof er tulpen aan, die men in Neder land niet of nauweiyks kent en waar hy nu zyn beste krachten op be proeft. De omstandigheden, waaron der wordt gewerkt, acht hy beter dan in Nederland. Er is n^eer ruimte voor de bollen en veel wat in ons land met de hand geschiedt, gaat hier machi- Ter Aar Brandspuitdag Als een ere-burger werd de nie autobrandspuit binnengehaald. Dit feit typeert wel de grote behoefte die er Ten gemeentehuize vond de overdracht plaats aan de gemeente en van deze aan het aanwezige gereorganiseerde brandweercorps. Aanwezig waren hierbij de vrijwel voltallige raad en de Rijks inspecteur voor het brandweerwezen, de heer Haigedoorn. Als gast waren aanwezig de heren Kroon en Hogervorst, resp. voorz. en secre taris van het oude brandweerwezen in Ter Aar. Nadat gesproken was door de burgemeester, dhr Hendriks en dhr Hage- doorn. werd met de oude spuit voorop een rondrit gemaakt door de gemeente, waarna aan Aardam een demonstratie volgde. De heer Hagedoorn drong in zyn toe spraak aan op zorg van het personeel voor de spuit en oefening in het aanval- systeem tegen brand. Naast het vele goede vragen nog twee dingen om oplos sing, .t.w. alarmering en het bewoonde gedeelte in de gemeente, waar geen spuit kan komen. Ongeval De motorrijder Heersman uit Bode graven reed op het kruispunt bij café 't Haasje in deze gemeente tegen een luxe auto op. De auto kwam. met de achterwielen omhoog, in de sloot terecht, doch de vier inzittenden kwamen met de schrik vry. De motorbestuurder wa ernstiger aan toe en moest per zieken auto naar hét ziekenhuis te Gouda den vervoerd. Woubrugge De Chr. fabrieks- en transportarbeiders uit Woubrugge trokken er gisteren met hun echtgenoten op uit. Het hoofddoel van de rit was Berg en Dal. In Utrecht werd een warme maaltijd gebruikt. Allen waren vol lof over de organisatie en over het genotene. Kleuters bezochten speeltuin Voor de kleuters van volksonderwijs was gisteren een gezellige middag bereid. Zij hebben een bezoek gebracht aan de speeltuin aan de Aarkade te Alphen aan den Rijn. De kleuters werden ruim ge radeerd. naai. Het is natuuriyk wel even vreemd de tulpen in September of October te zien bloeien, maar dat went gauw genoeg. Katwijk Voetbalwedstrijd. Morgenavond, 7 uur, speelt Quick Boys op haar terrein een wedstrijd tegen J.A.C. Het gezin Gezinsmoeilijkheden heeft de grote verhuizing niet opgeleverd. Mevr. Vei steege kan het met haar man en haar drie kinderen (waarvan de oudste 7 jaar is) opperbest in de nieuwe omgeving vinden. In de eerste weken moest vader de boodschappen doen, want de Engelse kennis van zijn wederhelft beperkte zich ongeveer tot „yes" en „no". Maar dat duurde niet lang) gewapend met woordenboek trok mevr. Versteege al spoedig zelf het dorp in om haar bood schappen te doen en al waren er wel eens vermakelijke misverstanden, het kwam allemaal terecht en nu redt zij zich niet slechter dan een jaar tevoren in Noord- De drie kinderen, blond, stevig, met goed-Hollandse blauwe ogen, blaken van gezondheid. Pieter, de oudste, is nu 7 jaar. Men ziet het hem niet aan, dat hij als kleuter van drie jaar met vader en moe der in de hongerwinter 1944/45 tulpen- brood en tulpensoep heeft moeten eten dezelfde bollen, die nu indirect heel wat betere'maaltijden op tafel bren gen. Elke dag rijdt hij met andere kinde ren van Sassafras per autobus naar de school, die aan de voet van de berg is gelegen. De taal is natuurlijk nog een ;root struikelblok, maar in rekenen is hij én van de besten. Zijn broertje Joop van 3% jaar en zijn zusje Ursela van 18 maanden houden moeder nog gezel schap, wanneer vader in de tuin is. De gerieflijke woning ziet er van bin- ?n Nederlands genoeg uit: de Ver- steege's hebben hun eigen meubels mee gebracht en vele andere herinneringen het vaderland, dat zy hebben ver laten om hier een nieuw en goed bestaan te vinden. El'k weekeinde komt de eigenaar van de tuin, de heer Comeadow, met zijn vrouw, bij de Versteege's logeren. En terwijl de wen haar huishoudelijke problemen bespreken en elkaar vertellen over de leefwijze in Australië en in Nederland, brengen de beide 0 deel van de dag door temidden van dei Er* er was inderdaad alle reden tot bloemen, die deze beide gezinnen te- j juichen Want dat ding n hebben gebracht. Benthuizen GEBOREN: Hendrikus, z van J C Frij- mann en M A Muilwijk; Willem, z van Joh. Mets en A Kinkel. ONDERTROUWD: H. Spruitenburg, 26 j en H Gorissen, 22 A Voorwinden. 30 j en B Koibijn, 23 j. GEHUWD: H van Leeuwen en A Groe- neveld. Hillegom Streng politieel optreden Daar het zwemmen in de Ringvaart verboden is, zal d-oor de politie nauw lettend toezicht worden gehouden, vooral het oog op het feit, dat de jeugdige rnmers schade berokkenen op de kant en het lama. Nieuwe industrie. Het grote Hobako-gebouw aan de van Tetsstraat is verkocht aan de Coca-cola- fabrieken. Zo zal zich dus in onze ge meente een nieuwe industrie vestigen. Koudekerk aan den Rijn Uitbreidingsplan goedgekeurd. De tweede herziening van het uitbrei dingsplan, zoals door de gemeenteraad in zijn vergadering van 28 Maart vast gesteld, is door gedeputeerde staten goedgekeurd. De j.l. Zaterdag gehouden collecte heeft opgeleverd een bedrag van f105. Wyziging alg. politieverordening. Verschenen is de wyziging van alg. politieverordening, welke hierop neerkomt, dat alle hoofden van gezin nen, gehuisvest in percelen, liggende binnen de kringen, door B. en W. t< palen, waarin huisvuilnis etc. wordt op gehaald, op straffe van een boete ten hoogste f25 of hechtenis van hoogste zes dagen verplicht zyn huisvuil mee te geven. Zo nodig kunnen I W. ontheffing van die verplichting lenen. GEBOREN: Teuntje J, d van A B de Bruin en W van Klaveren; Johannes L, z van J L Lekx en C G van Houten; Pieter, z van K Schellingerhout en M van Oosterom. Stuurt keuringscommissie Bloembollen cultuur wel de juiste koers? Geen getuigschrift van verdienste zonder veldkeuring! (Van onze bijzondere medewerker) te verder over zó'n stevige en lang» Herinnert U zich nog: Nu ruim een jaar geleden bracht de Koninklyke Kwekery Moerheim uit De- demsvaart een nieuwe dubbele witte n de keuringszaal van Het Kre- lagehuis: chrysanthemum Wirral Supreme. Bloemen, zo kersvers uit Engeland gestuurd, gekregen relatie. Er moeten toen zelfs me weest zyn, die er de Engelse „fog" nog op gezien hebben. En alles, wat vaste planten kweekt, lag onmiddellijk in stomme verwonde ring op de knieën en de hele vader landse vakpers juichte, dat nu de mar griet der margrieten was gewonnen, er adviseerde gelijk de veel-gekweekte Esther Read mèt haar broertjes e jes meteen maar op te zouten of het grootste I mottenballen te leggen le En er was inderdaad ;J juichen Want dat ding fantastisch groot van bloem en beschik- Morgen beginnen de kampen van de Leidse Chr. Kampeer Vereniging, Nunspeet zal in Juli en Augustus honderden Leidse jongeren moeten onder houden. In de kampen van de L.C.K.V. neemt de tent een vooraanstaande plaats in. Men maft in tenten; dèt is pas kamperen! Op de foto zien we een drietal Leidse jongens, die corvéedienst verrichten. Vacantie doet eten! En als er dan een kamp is van enige tientallen „monden", begrijpt men wel, dat het bereiden van de maaltyd geen peuleschil is. TER HARING XI Daar wordt het touwtje al overge gooid en voor en achter worden de twee schepen al dichter naar elkaar toege trokken. Vangst overgeven in volle Alle hens aan dek! Naast ons ligt de K.W. 124 en daar verder op lig gen de twee andere schepen te wachten op hun beurt. Het gaat er weer flink /an langs. Vlug worden de haken van ;en jopper uit het want om de ton ge- dagen en daar zwaait reeds het eerste kantje over de twee schepen en komt 'j ons aan dek terecht. Zo gaat de ene ton na de andere. „Het nou nog 'n mak klusje, maar dan mot zien, als er 'n bries staat!"Dat kan ik me best indenken, wanneer ik lat nu, met deze byna gladde zee, toch nog de twee schepen langs elkan der liggen te schavielen. Nu doen dan ook de autobanden goede dienst, die tus- beide schepen als stootkussen fun geren. Maar als de zee te keer gaat, wat moet het dan een gegooi en gebons zyn, wanneer de twee verschansingen op elkaar worden gegooid. Menige deuk hebben de schepen al te pakken van het overgeven en ze gaan er niet op vooruit! By werkelijk slecht weer geeft echter de vangst over door het water. Dan wordt ton voor ton door het water getrokken. Intussen staan de twee schippers op de bruggen te bomen. Ook alweer over de schrale vangst en de kansen van deze eerste jacht, want ze begrijpen natuur lijk bést, dat we 'n kwade concurrent hebben aan de Doorman, die, wanneer hy voldoende vangt, niet behoeft over te geven en dus kakend naar huis kan gaan en een reuze voorsprong op ons kan hebben! „Heb je hem nog niet ge hoord?" „Nee man, anders had ik hem wel gepeild." En dat is ook zo; hoeveel schippers zitten nu niet met hun radio- peilinstallatie de positie van andere schepen op te nemen? Want het wordt spannend. Er worden berekeningen gemaakt. Op de schepen uit de grotere ploegen wordt extra hard gewerkt om de achterstand in te halen, die het over geven van het grotere aantal scheper iu eenmaal oplevert. Nu ligt de KW 19, de Dirk, langszij -n ook deze vangst is vlug aan boord in los gaat het touwtje; het schip trilt •an het steeds groter wordend toeren- al van de schroef. Over en weer groe- en: „Goeie stoom" en „Goeie visserij!" Wanneer we dan deze laatste logger •an onze combinatie achter ons hebben, yn we óp weg naar huis met slechts 37 kantjes Nieuwe aan boord, maar ja, wanneer je het kén treffen met deze wedloop, maak je misschien nog 'n mooi prijsje!Dit vormt het gesprek on derin. De stemmingen zijn verdeeld! Jaals je de eerste kon zijn maar dat is juist het grote vraag- In de machinekamer verga je van de herrie. Dirk v. d. Bent laat z'n karretje lustig dreunen. Steeds loopt hij met z'n oliespuit heen en weer en ieder onder deel van z'n motor krijgt 'n beurt, 'n Gesprek met hem aanknopen mislukt hopeloos van de herrie. Wat ik nog van hem op kan vangen in deze heksen ketel van lawaai is: „Karre mAóór!" Maarals ik dan de brug opklauter is het mineur„Nou dé Doorman zit al mijlen voor onsZe hebben hem gezienJa hy had 'n mooi schootje, en 'n harde loperNee, wy met onze kleine vangstIk ga werom! Dat was het hele gesprek en we horen al de motor op kleiner toerental komen en aan de zonnestand zien we, dat we draaien! Dus na ruim twee uren stomen we terug naar onze makkers, 't Is nu Donderdag. We kunnen beter nog twee nachten blijven vissen om dan met de Maandagmarkt onze vangsten aan de afslag te hebben. De stemming onder de mannen? Nu, van harte hopen allen, dat, wanneer nu toch de Doorman de kans heeft, hij <3ók de eerste mag zijn, niet alleen van de Katwykers, maar van de gehele vloot! Foto D. Kruyt. te verder over zó'n stevige stengel, dat het werkelijk verbazingwek kend was. En de keuringscommissie, die anders eerst diepe rimpels in het hoofd pleegt te trekiken alvorens een getuigschrift te praten, kende heet van de naald een getuigschrift dienste toe. En zo leek het, of bloem- kwekend Nederland maar w. sensationele aanwinst rijker was gewor den. Maar nu zijn we een jaartje verder in de gesahiedenis en in dat jaartje zijn er de nodige stekplanten wonder-margriet ook in de Hollandse bodem aan de groei gegaan. En er op de twee laatst gehouden keuringen in Haarlem dan wéér bloemen van Wir ral supreme. Alleen met dit verschil, dat ze in kwaliteit aan die van verleden jaar niet tippen konden: veel korter van stengel, kleiner van bloem, kortom: he lemaal geen wonder-margrieten. Nu zijn er verschillende mogelijkhe den. Om te begdn-nen kan deze bloem zach in onze ordinaire bodem niet erg thuis voelen, vervolgens kunnen die bloe men van vorig jaar afkomstig geweest zij-n van overjarige stekplanten valt er voorlopig nog niets te zeg gen. Maar als mijnheer So-and-So ginds in Engeland van deze# nieuwe aanwinst een behoorlijk aantal'roeden had staan en dat zal wel, gezien het feit, dat er nogal wat de vissenvijver overgekomen is, dan moet het voor hem een koud kunstje geweest zijn, om daar een twin tig of een dertig bloemen uit te snijden, 'n kwaliteit beduidend boven de rest de familie uitstaken. Want de slechtste bloemen worden nu eenmaal nooit naar een keuring gestuurd hier niet! En toen kreeg dat ding dan volkomen te goeder trouw!! verd. en na afloop van het pakseizopn heeft men misschien na het opmaken van de balans een verse sigaar opgesto ken met de prettige wetenschap, dat nog steeds margrieten bestaan, die e weldoorvoede bankrekening ten gevolge kunnen hebben.:.. En nu zouden •t graag beweren, dat dit allemaal zijn werk gegaan is al zou het de eerste keer niet zijn! Maar het is i temin mogelijk en niettemin steek: gewaar in om getuigschriften toe te gaan kennen aan bloemen, die men voor het eerst van zijn leven in een vaasje t staan en waarvan men in de verste verten niet weet, hoe ze groeien of bloeien. In de gladiolenwereld zit dat beter in elkaar. Daar moeten de diverse nieuwe variëteiten éérst in de proeftuin opge plant worden, een getuigschrift van de proeftuin -krijgen en dón kunnen ze pas oor een verhoging van getuigschrift in anmerking komen. Maar bij sommige rtikelen, o.a. vaste planten, gebeurt dat naar te goeder trouw- Zo maar op hetj eerlijke gezicht af! Toen de heer Dix, voorzitter der keu ringscommissie en iemand, die méér van bloemen, planten en bollen af weet dani ook, gevraagd werd, of hij dit geen tactiek-met-gevaar vond, luidde zijn ant woord ontkennend. Juist met betrek king tot Wirral Supreme had hij de be schrijvingen etc., in de Engelse vakpers gevolgd. En die waren zo denderend, dat hier praktisch niets kapot kon. Maar dan is het mischien goed, de heer ix er hier even op te wijzen, dat die zelfde Engelse vakpers Horace Read, toevallig óók een dubbele witte margriet, t groot enthousiasme ontvangen heeft. En a-ls U een vaste plantenkwe'ker eens treurig wilt zien kijken, moet U met hem een praatje over Horace Read be ginnen! Zoals daarnet gezegd: Er zit een ge- tar in om getuigschriften toe te ken- ;n aan nieuwigheden die niet eerst aan •n veldkeuring onderworpen zijn. Dit gevaar: dat men aan dergelijke getuig schriften op de duur evenveel waarde gaat hechten als aan de niet-aanvals-ga- ranties van wijlen de firma Hitler Co Hulp en HeiT' te Leidschendam geopend: Dwangmiddelen voor zwakzinnige mensen zijn verouderd (Van een onzer verslaggevers) Er is een tyd geweest, dat zwakzinnige patiënten uit een „dolhuys" op Zondagen ;n kermisdagen in een rolkoets aan het publiek werden tentoongesteld. Het is naar krap 100 jaar geleden, dat niemand er aan twyfelde, of in zo'n ongelukkige was de duivel gevaren. Dat stond als een paal boven water. Maar in de eeuw, die .ergleden is na het afschaffen van de rolkoets, heeft het bijgeloof plaats moeten maken voor een diepe bewogenheid met het lot dier misdeelde schepselen. En als laatste bewys daarvoor liggen daar in Leidschendam, breed en groot de gebouwen van de Psychiatrische Inrichting „Hulp en Heil". Alles is er vers en nieuw. Een millioenenwerk, dat door H.K.H. Prinses Wilhelmina hedenmiddag officieel is geopend. Eindelijk! Worden op Hulp en Heil nog Dat zal de verzuchting zijn van allen. die de arbeid van „Hulp en Heil" op de voet hebben gevolgd. Want het is meer dan 10 jaar geleden, dat het bestuur van de Stichting „Nederlands Hervormde Inrichtingen voor Zenuw- en Geestes zieken" van de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken toestemming ont ving, voor de bouw van een psychia trische inrichting in Zuid-Holland. Jaren van veel tegenslagen en talloze moeilijk heden liggen er om de bouw van de in richting. Toen de gebouwen in de oorlog voltooid werden, trok het Centraal Bu reau voor de Statistiek er in éh éérst ïh de tweede helft van 1948 werden de gebouwen vrijgegeven vqor haar eigen lijke bestemming. Er is maanden geschil derd, getimmerd, gesjouwd en geploe terd, maar nu is alles klaar! De geneesheer-directeur, J. H. Plok- ker, heeft ons in een onderhoud iets verteld over de geweldige arbeid, die hier nu eerst een aanvang heeft kunnen Zyn kamer is als alles in de grote ge bouwen van „Hulp en Heil": indruk- ekkend door eenvoud. Rode stoelen, ?n blank bureau en een uitzicht naar buiten op een der parken, die deel uit maken van de 6200 m2 grote terreinen van de inrichting. Een vraag naar de plannen van „Hulp en Heil" geeft een bedenkelijk gezicht. Want de kostelijke mogelijkheden, welke hier zijn, moeten helaas voorlopig braak blijven liggen „We hebben op het ogenblik ongeveer 150 patiënten op Hulp en Heil," zei dokter Plokker, „Maar we willen naar de 1000. Doch laat ik u eerst iets over de verpleging van geesteszieken vertel len. U begrijpt wel, dat op dit gebied in de loop der jaren heel wat veranderd is. Zo langzamerhand zijn de mensen tot de conclusie gekomen, dat een inrichting als deze geen opbergplaats mag zijn van mensen, die te lastig zijn voor de nor male samenleving. De mensen moeten een maatschappytje apart vormen, waar ze zich in hun eigen, verwante om geving, als volwaardige krachten kun nen ontplooien. U bent hier op een com pleet Land- en Tuinbouwbedrijf. De mensen hebben natuurlijk steeds leiding nodig, maar ze werken, ze doen wa' Al die verouderde dwangmiddelen, zoals een dwangpak, een dekselbed en de rol koets zyn er uit. Natuurlijk. Zij hebben bewezen, meer kwaad te stichten, dan goed te doen." middelen beproefd, dokter' „Nou, nieuwe niet bepaald. We pas sen wel middelen toe, die tot nu toe nog fceer weinig gebruikt zijn, doch die toch reeds veel resultaat hebben gehad. De electro-narcose bijvoorbeeld, waarmee wy vooral by mensen, die aan depressies lijden, succes hebben gehad. Om nog even op dat patiënten aantal terug te komen. Het regent hier aanvragen bin nen en we zouden heel wat mensen kun nen helpen, doch „Hulp en Heil" start al met een personeelstekort. Ik geloof." zo merkte dokter Plokker op, „dat de verpleging in een inrichting voor gees teszieken voor veel mensen niet zo aan lokkelijk is. En dat is begrijpelijk, want vooral voor heel wat meisjes, die in de verpleging willen, is zo'n inrichting het zelfde als een verzameling wildemannen. En dat schrikt ze natuurlijk af. Maar nou moet u zelf straks eens oordelen. Ik zal u eens door de paviljoens leiden. We kunnen hier zo geweldig veel doen voor al die stakkers. Alleen dat fnui kende personeelstekort!" En de geneesheer-directeur heeft ons laten oordelen. Hy heeft ons de glanzend nieuwe, knusse kamers van het perso neel laten zien, de prachtige, smaak volle conversatiezalen, ruim en toch in tiem, de witte, frisse slaapzalen met bedden, die op patiënten wachten, de als zaamheid. Midden In de groene weiden van Leidschendam liggen de geweldige gebouwen van. de Psychiatrische Inrichting .Jfulp en Heil". Van daag verrichtte H.K.H. Prinses Wilhelmina de opening van dit complex, waarin een kleine, aparte samenleving zal ontstaan van geesteszieken. moderne regentenkamer uitgevoerde ba st uurszaal, vóór uitziend op het brede, nog wat kale park en achter op de boerdery, de grote keuken, het ketelhuis. Allemaal aparte gebouwen, samen een kleine gemeenschap vormend. „Dat is ook de bedoeling," zei dokter Plokker. „Mensen, die niet geschikt zijn voor de gewone maatschappij moeten met elkaar een eigen maatschappytje vormen. Want hier wordt alles door de patiënten gedaan. Tuinieren, koelen melken, stoken in het ketelhuis, groente kweken enzovoort enzovoort." Met de opening van „Hulp en Heil'* zijn de plannen van het bestuur nog niet voltooid. Reeds in 1939 werd in Katwijk een terrein aangekocht voor een sana torium voor zenuwzieken. Doch de oor log verhinderde de bouw er van. Een verzoek, om met de bouw van dit sana torium op korte termijn te mogen aan vangen werd reeds ingediend. Te Assen werd een terrein gekocht met de bedoe ling daarop een inrichting te bouwen voor de verpleging van zwakzinnige kin deren. Als men bedenkt, dat eerst In 1927 de vereniging „Nederlandse Her vormde Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken" werd opgericht en als men ziet, wat er na 22 jaar reeds tot stand is gekomen, dan wordt men «til. „Zon en Schild", „Hebron", „Licht en Kracht". Namen, waarachter aan de armsten onzer samenleving de hand wordt gereikt. En nu „Hulp en Heil". In de lichte, groene weiden van Leid schendam. Hier kan wat groots verricht worden. Maar alleen, als veel meer mannen vrouwen zich het lot van deze arme tobbers aantrekken en zich in Leidschen dam aan hun verpleging gaan geven. Dan slechts zal deze nieuwe inrichting aangewend kunnen worden, honderden ongelukkige mensen datgene geven, waarover de gewone maat- appy nu eenmaal voor hen niet be schikt: werk, geduld en veel verdraag- Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Voorschoten TOCHT OUDEN VAN DAGEN Gistermiddag vertrok het comité Ouden van Dagen met 50 auto's uit deze ge meente om de oudste inwoners en ge- brekkigen eens een mooie en aangename middag te bezorgen. De tocht braoht het gezelschap door de Haarlemmermeer, Aalsmeer, langs de Loosdrechtse plassen. Hilversum en La ren naar Oud-Valkeveen. Voordat het gehele gezelschap werd getracteerd op pannekoeken en een kop je koffie of thee. herdacht de voorzitter van het comité, dr M. v. d. Stoel, het feit, dat één der commissieleden, de heer W. Meijer, door droevige familieomstan digheden, verhinderd was de tocht met te maken- Oud-Valkeveen biedt voor elck wa' wils en dank zij het mooie en gelukkig niet al te warme weer, maakte een deelte een wandeling naar de vo Zuiderzee, terwijl een ander deel genoot van roeiwedstrijden, lachspiegels of een rustig zitje in de grote .tuin. De terugreis werd genomen door Bus- sum, langs Utrecht, Bodegraven, Alphen en Leiden. Aan afwisseling heeft het dus niet ontbroken en bij het naar huis gaan was iedereen verrukt over de schit terende tocht, die gelukkig zonder inci denten was verlopen. Een grote schare ingezetenen en niet te vergeten de beide muziekgezelschap pen haalden de stoet nabij het Burge meester Vernèdepark in en voorts ging men nog een ogenblik naar Het Wapen van Voorschoten. Hier nam dr M. v. d. Stoel in een gees tige toespraak afscheid van zijn tochtge noten. na gememoreerd te hebben wat de commissieleden hadden verrioht om deze tocht mogelijk te maken. Natuur lijk werden ook de autobezitters en de ingezetenen bedankt voor de spontane medewerking. Raadslidmaatschap Wij vernemen, dat de heer P. G. Niers man. die als nr 5 voorkwam op de can- didatenlyst der K.V.P.. zyn benoeming tot lid van de gemeenteraad niet heeft aangenomen, waarna de heer C. Moer kerk werd benoemd verklaard Ook deze heeft zijn benoeming niet aangenomen, zodat thans do heer C. Fortanier be noemd verklaard is. Ook de heer C v. d. Werf, die als nr 2 stond op de lyst van de Partij van de Arbeid, heeft zijn benoeming niet aan genomen. zodat thans mevr H A*S. Ro- mljnOostveen benoemd verklaard is Verboden jacht Door de Rijkspolitie alhier werd een 7- tai wilde eenden in beslag genomen, welke in gesloten jachttijd waren be machtigd. Tegen 4 personen, inwonen van Voorschoten, zal in verband hier mee proces-verbaal worden opgemaakt. Oude Wetering Luidklok Ned. Herv. Kerk De Ned. Hervormde Gemeente alhier heeft gisteravond de nieuwe luidklok. dia een heel mooie klank heeft, in gebruik genomen. Hiertoe werd een korte dienst belegd, waarin ds A. M. Knottnerus voorging. Spr. wees er op. dat deze klok er eigenlijk is gekomen naar aanleiding van een opmerking in een preek. Op 10 September 1948 werd een comité in het leven geroepen en reeds in Maart kon een grote bazar worden georganiseerd. Vervolgens stond ds Knotlnerus stil bij het enthousiasme, dat in de Gemeente ten opzichte van de nieuwe klok heeft geleefd, en de waarde en de betekenis van dit instrument. Nadat de overdracht aan de kerkvoog dij had plaats gevonden, sprak de heer P. Krispijn Sr namens de kerkvoogdij. Ln zyn toespraak braoht hij hartelijk dank aan allien, die hadden medege werkt De heer H van Itterson. presi dent-kerkvoogd, stelde hierop de klok in werk»ng. Vermelden wy nog. dat deze luidklok elke dag om 8, 12 en 6 uur haar metalen stem zal doen horen. K'on. onderscheiding voor de heer H. Gortzak De heer H. Gortzak herdacht gistered. dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij de firma De Bock en Meyer alh.er. Een hartelijke hukkgjng vond plaats en er waren veel recipianten. Als eerste spreker voerde de heer P. Meijer het woord Hy bood de jub.iar.t een gouden zakhorloge met inscriptie aap. Ook de heer J. Tukker, die wegens hoge leeftijd zijn werk heeft neergelegd, kreeg een horloge Namens het perso neel schonk de heer G. Roubos een vul pen. De burgemeester van Alkemade maakte bekend, dat het H M. de Ko ningin heeft behaagd aan de heer Gortzak de zilveren medaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau. toe te kennen. Met een plechtlf gebaar reikte de burgervader decs een-olie onderscheiding tlL Ook ds W. van den Bos. Gerei pre dikant voerde nog het woord, alsmede de heer G. Meijer Sr als vriend, de heer in der Velden namens de A.R. kies. vereniging en de heer Bakhuizen, bur gemeester van Leimuiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3