r J Kunst met een grote NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 14 JULI Wantoestanden in kindertehuizen nopen tot wettelijk ingrijpen Schandelijke speculatie op nood der ongehuwde moeder (Van een bijzondere medewerker) Naar thans verwacht mag worden zal de wet binnenkort een einde trachten te maken aan een weerzinwekkende vorm van kinder-exploitatie, want wy vernc dat het wetsontwerp-Pleegkinderenwet dat reeds in April 1948 gereed w de Raad van State heeft bereikt en dus vermoedelijk zeer spoedig bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Reeds vele jaren is het probleem be treffende de pleegkinderen onderwerp van onderzoek en studie geweest, want al in April 1934 verscheen een publicatie van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid, waarin was opgenomen het rapport van de door genoemde ver eniging in 1932 ingestelde Commissie in zake de ongecontroleerde kindertehuizen. Uit dit rapport bleek, hoe angstig groot het euvel der „wilde" kindertehuizen ge worden was en naar wy thans van zeer bevoegde zyde vernemen is de situatie steeds even erg, zo niet vcrontrus- Een poel van jammer en ellende werd achterhaald. Genoemde commissie, onder voorzitterschap van mr O. Cluysenaar, Raadsheer in het Gerechtshof te Leeu warden, deed onthullingen over toestan den, die men in woningen had aan getroffen en welke dienden als „kinder tehuis". Het grootste gevaar schuilt on getwijfeld by lieden, die er werk maken om ongehuwde moeders van haar kinderen te „ontdoen". De in de roman; vaak genoemde wreedaardige z.g. „en geitjes-maaksters" bleken nog niet ver dwenen, want ernstige vermoedens be stonden byv., dat een vrouw zuigelinge- tjes opzettelyk verwaarloosde om ze tf doen omkomen, waardoor enige „extra winst" via 'n begrafenisfonds werd ver kregen De grote steden Grote steden als Amsterdam, Haag en Rotterdam hebben voorschrif ten met betrekking tot oprichting exploitatie van kindertehuizen, doch het overgrote gedeelte der Nederlandse ge meenten houdt géén toezicht, hetgeen ten gevolge heeft, dat zy, die „kost- kinderen" onderhouden, doch die liever geen toezicht hebben, uit de grote ge meenten wegtrekken, om in een kleinere ongehinderd te kunnen exploiteren. De commissie van 1932 heeft een enquête onder alle gemeentebesturen gehouden, slechts 48 gaven op, dat één of kindertehuizen op haar gebied aanwezig In 1014 gevallen waren „geen klachten bekend". Echter: „Ettelijke gemeentebesturen gaven toch op, dat geen kindertehuizen in hunne gemeenten bestonden, terwijl later van andere zyde het bestaan n meegedeeld werd," aldus o.a. hel rapport der genoemde commissie, die „veilig aannam", dat er heel wat kinder tehuizen aan iedere controle ontsnap ten.. Volgens de officiële opgaven her bergden de 48 gemeenteen 120 tehuizen. Daarvan hadden Amsterdam, Den Haag Rotterdam er 28; de overige 92 wer den niet gecontroleerd, omdat de be trokken gemeenten in 't geheel geen toezicht oefenden. Ergerlijke wantoestanden Thans is de situatie niet beter, eerder •lechter! De commissie bezocht tal i die offi huizen en toen bleek, dat in dergelijke inrichtingen reeds ergerlijke wantoestan den bestaan; hoe zal het dan wel zyn in de verheimelijkte?! Schrijnend is de beschrijving van enigé- dier tehuizen: „Een kindertehuis van 12 pleegkin deren in de kleuterleeftijd. Zij werden overdag in een kamer opgesloten met hekje voor de open kamerdeur, op manier was er immers toezicht! De kinderen kropen daar rond zonder broek jes, kousen of schoenen op een houten vloer, zonder speelgoed. Men kon zich de gevolgen daarvan indenken: het op eten der over de grond liggende faeca-. liën, het spelen met bepaalde lichaams delen uit louter verveling enz. Een tweede was er, waar 8 pleegkin deren aan schurft leden, op een zeer koude winterdag om vier uur des mid dags in een donker wordende onver warmde kamer, een zuigeling van een maand of zeven gevonden werd in een kletsnat bedje, vuurrood aan benen rug.. van het dagel. bestuur van de „Nat. Federatie der Ned. Bond tot Kinderbe scherming". De regeling komt hierop Er zal een centraal toezicht zyn van de justitiële kinderbescherming, al thans indien al niet krachtens een an dere wettelijke bepaling toezicht gehou den wordt. By Kon. Besluit zyn afwij kende bepalingen mogelijk. Alle pleegouders van kinderen be neden 18 jaar komen onder toezicht, al thans indien zy kinderen langer dan 4 weken verzorgen en opvoeden. Het stelsel van toezicht is repressief; oorafgaande toestemming voor opneming van een kind is dus niet no dig. Wel is er plicht om binnen 4 ':en aangifte te doen by B. en W. der betrokken gemeente. Als het belang van het kind dat nodig maakt, kan de inspecteur der Volks gezondheid bepalen, dat het kind niet langer in zeker tehuis, blijft; ook kan hij bepalen, dat ouders of moeder het kind opvoeden, dit om onnodig afstand doen van kinderen tegen te gaan. Natuurlyk wordt bij een en ander ook terdege met de geestelijke belangen van het kind (godsdienst, levensbeschouwing) rekening gehouden. Op overtreding staan geldboeten en bij herhaling hechtenis. En ten slotte is er wegens de ver gaande bevoegdheden van de inspecteur der Volksgezondheid beroep mogelijk op de rechtbank (Kinderrechter). Aldus-hoopt men de kinderbescherming weer een flinke stap verder te brengen. Een ook zeer nodige nieuwe regeling de verhouding tussen pupil en pleeg- ouder(s) brengt het wetsontwerp wel- :-waar niet, doch die komt nog wel. Allereerst moet de afschuwelijke kin derexploitatie krachtig bestreden wor- GLOBE* SNIPPERS Een pas afgestudeerd jong journalist zat in het redactiebureau van de „Hum boldt Times" te Eureka in Californië, de krant, die hem zijn eerste baan had ge geven. De telefoon rinkelt en een onbe kende stem zegt, dat er een goed bericht te halen is voor een verslaggever, die de moeite wil nemen naar een bepaalde b; te komen en daar naar .Johnny" te vr. gen. De jongeman gaat en vindt Johnny, die hem vertelt, dat hij in een h het gebergte twee mannen heeft moord en dat hij zich bij de politie wil aangeven. De jeugdige reporter zioh helemaal niet op zijn gemak c de stadsredacteur op, die zich ijlings de bar begeeft. Samen schrijven het verhaal van de moordenaar op laten het hem ondertekenen. Dan gaan ze met hem dineren en vervolgens naar de politieOp 200 mijl van Cal cutta is een boot met 40 passagiers boord gezonken. Vijf en twintig per- n kwamen om het leven. De Leeu w Juda. keizer Haile Selassie van Abes- wordt op 23 Juli 57 jaar. Het heeft een beetje lang geduurd, maar de Pool Sfanislaw Wronski, die 83 jaar is, heeft nu dan toch zijn diploma als vee arts behaald. Terwijl de Amerikaanse geleerden zich reeds in Ankara bevin- naar de Ark van Noaoh te gaan zoeken, hebben twee Tudken verklaard, dat zij de Ark gevonden hebben. Maar een zegt in Noord-Centraal-Anatolië de ander in Zuid-Oost-Turkije in de buurt van de Syrische grens. De Ka- Koophandel in Tsjechoslowakije zijn ontbonden, als zijnde „vijanden der arbeidersklasse". Douglas Hyde, oud- president van Ierland, is te Dublin op ■jarige leeftijd overleden. De Crusol- kazerne te Bordeaux, hoofdkwartier van Franse-Zuid-Westelijke legercom- mando, is volkomen uitgebrand. Eén persoon werd gedood en 18 werden ge wond, toen in Lublin in Oost-Polen een aantal Rooms-Katho'lieken zich verdrong, portret te zien van de Heilige Maagd, uit wier ogen tranen vloeiden. „Ik mag doodvallen, als die beschuldig ging waar is", zo verklaarde Friedrich' Gever voor het denazificatiehof te Neu renberg. waar hij terecht stond onder be schuldiging lid te zijn geweest van de Nazi-partij. Enkele ogenblikken viel de man inderdaad dood neer. Volgens de dokter was hartverlamming de oorzaak. De overige kinderen hingen tamelijk verwarmd vertrek in om. Op de vraag waarom dat éne kindje in de kou boven stond, luidde het ant woord: „omdat zy boven ook zoet is.' Op winst belust Tehuisjes van op winst beluste onbe voegde particulieren, zijn groot kwaad. Dat èrvoei zeer duidelijk. Om nog maar niet wagen van de particulieren, die of andere reden één klein kind op en, en aldus aan ieder toezicht •nappen. Er is reeds veel en veel te lang talmd met wettelijke maatregelen ook als zy er eenmaal zullen zyn, zal men terdege moeten uitzien, dat het practisch effect ervan niet teloor gaat, opdat niet juist de sluwste kinder exploitanten de dans ontspringen! Het wetsontwerp, dat thans by de Raad van State is, is het resultaat van erk der ten deze opgetreden studie- «ommissie-mr J. Overwater, voorzitter Prins Bernhard en minister Schokking naar Breda De K.M.A., die volgens een door de Re- ïring gegeven verklaring in het kasteel van Breda zal blijven, heeft een groti Verbouwing ondergaan onder leiding vai luitenant-kolonel Stoorvogel van de ge nie. Gestreefd is naar een logische er doeltreffende inrichting, naar comfort ei gezelligheid. De zuilengalerij is verbouwd ïn overwelfde eetzaal, de ridderzaal ntine geworden en voorts zijn er itudie- en ontspanningsbibliotheken, een receptiezaal, goed verlichte en luchtige •kapkamers, een sportveld en tennisba- Er moest heel wat oude rommel worden opgeruimd. van een bouwval moest een hecht sterk geheel worden ge maakt en staal vervangt de oude ver molmde eiken balken. Later hoopt men het kasteel nog eens uitwendig op te knappen. Ook aan prachtig meubilair, •an luchters en schilderijen aan de wand tovtbreekt het niet. Vandaag zouden Prins Bernhard, de minister van Oorlog en de chef van de general staf het werk in ogenschouw ko men nemen. Gesneuveld in Indie Blijkens een familiebericht is op 8 Juli J.L bij Kedoengglalal gesneuveld de vaandrig bij de stafcomp- van het 421e Inf. Bat.. Adri van Polaanen. afkomstig Uit Rotterdam, lid van de S.S.R. aldaar President Truman heeft te Washington Verklaard, dat de Ver. Staten nog niet in een depressie zitten, hoewel het toene men der werkloosheid iéts hij zich zórgen maakt Wij leven eer alles tot kunst kan verklaard den, mits het maar voldoende pikant Het recept is uiterst eenvoudig. Aange- niemand nauwkeurig aangeven kan, wat wél en wat niet tot de kunst moet gerekend worden, begint men hoog te blazen over liefde voor en pe noodzaak van het onderwerp. En dan zegt men fo.v.: „Een schrijver die door zijn onderwerp wordt bezeten, streeft ei slechts naar dit vast te leggen in het waarover hij beschikt." (A. Bla- Accoord, maar wie bewijst nu dat dit kunst id? Men zou even goed kunnen zeggen: „Een misdadiger die door zijn isdadige neigingen of instincten wordt bezeten, streeft er slechts de krachten, waarover hij be schikt." Maar wie wil hem daarom tot groot kunstenaar promoveren! 5 de fout van sommige onzer critici: nemen voetstoots iemand door een onderwerp - wordt - be zeten, hij dan ook noodzakelijkerwijze kunst moet voortbrengen. De nuchterheid dan bij hen verre te zoeken. Ik 'kreeg deze week een bundeltje gedichten handen van Bertus Aafjes, getiteld „De Lyrische Schoolmeester". Het is keurig gedrukt en gebonden. Het papier plaatjes zijn aardig en het begint o, zc onschuldig: „Een bezoek met mijn kinde de dierentuin" en dan enige snoezige visjes enz. Menigeen zal daar door worden bekoord. De stumperig, maar och, 't is oi kinderboekje, zal menigeen (hoewel ten onrechte) denken. Kijkt men evenwel wat verder in 't boekje, dan komt andere rubriek met „portret-studies". Hier gaat de Kunst met de grote K 't werk. Enige naakte vrouwen moeten het aantrekkelijk maken voor sommigen, die voor deze soort tekeningen gevoelig zijn. En dan staan daar bij versjes zo onbeduidend en gebrekkig, dat men er haast van huilen moet. Maar toch is 't natuurlijk Kunst met een héél grote K, want 't is pikant. We hebben het oer-vervelende boek ;el een^ „Eenzaam avontuur" van Anna Blaman besproken. Haar vroegere roman „Vrouw en Vriend" is haast nog taaier teressanter, maar deze boeken beleven herdrukken, want ze zijn pikant, d. voor de verachte burgerman onzedelijk en dan wordt het Kunst. Men lette er eens op: Nog altijd geldt het versje van De Génestet: Dat hen de duivel haal' Wat zijn we liberaal! De gewone, nuchtere mens die niet meezingt in het koor der grote K-lieden, die zijn gezond en onbedorven ge voel laat spreken, wordt ogenblikkelijk onbevoegd verklaard, want in onze door- ,-door democratische, ultra-democrati sche kunstenaarswereld geldt: Und der König absolut Wenn er unsern Willen tutl l onge-1 Zij alleen weten wat Kunst is. Hoe? •-|Ja, dat moet men niet vragen. Zij zeggen het toch zelf en men moet hen op hun woord geloven. Wie het met hen ee: dat is een modern mens, iemand die Kunst kan oordelen. En de rest? Dat zijn burgerluitjes, dompers, domoren, sufferds! Want zij, de .Kunstenaars, weten het al leen. En zo kun je steeds in dat kringetje blijven ronddraaien. Jo Boer had een roman geschreven, die alleen maar droefgeestig, naar en afbre kend was. Men kon haar zeker schrijf talent echter niet ontzeggen. Dat schijnt haar toch nog niet tot de grote-K-lieden te hebben gepromoveerd. Daarom heeft i schepje opgedaan en in aller- erbarmelijkst Nederlands een Engèlse ro- vertaald, die echter voldoende sme- n onzedelijk is om de vertaalster tot de grote-K-club toe te laten. Ik bespreek de letterkundige tekortkomingen van deze roman nog wel afzonderlijk. Nu echter kan ik al voorspellen dat dit in bepaalde kringen een succes-boek zal worden. Hoe- ze op haar tenen moest gaan staan hoog genoeg te rekken, blijkt uit het feit dat ze sommige vieze woorden, die wat op elkaar lijken, doch in de platte taal geheel verschillende betekenissen hebben, met elkaar verwart. Dit pleit r haar, maar het bewijst tevens hoe mige schrijfsters zich overschreeuwen toch maar Kunst (met de allergrootst mogelijke K) voort te brengen. Laten wij. die niet met een zesde tuig begenadigd zijn, er ons bij neerleg gen dat dit het geval is. Deze periode verdwazing en riool-letterkunde zal ook wel weer voorbijgaan. Heijermans heeft in zijn tijdschrift „De jonge gids" toepasselijke naam!) in 't begin dezer eeuw zich ook akelig over schreeuwd, maar wie weet nu nog van het bestaan van dit tijdschrift af? „De menselijke dwaasheid is ongeneeslijk", doch er zijn van tijd tot tijd perioden dat de aanvallen wat sterker zijn dan ge woonlijk. Den Haag Dr F. C. Dominicus. Vijf schepelingen smokkelden Parijse mode-artikelen In Amsterdam zijn vijf schepelingen, .w. de stuurman, van het ss „Sambre" an W. Müller en Co. gearresteerd, die oor een aanzienlijke waarde Parijse damesmode-artikelen naar ons land had den gesmokkeld. Ook twee Rotterdamse Amsterdamse koopman, die op dracht tot deze smokkelaffaire hadden gegeven werden achter slot en grendel BRITS-BELGISCHE HANDELS OVEREENKOMST. Belga verneemt, dat te Londen een Brits-Belgische handelsovereenkomst ge tekend is, waarbij het oude accoord met drie maanden is verlengd. Bonnenlijst voor de komende veertien dagen In het tijdvak van 17 Ju!, t/in 30 Juli '49 geeft elk der volgende .bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 905 221 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees 222 Vlees (A, B): 300 gram vlees 223 Vlees (D): 100 gram vlees 226 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 227 Algemeen (A, B): 125 gr. koffie 232 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 234 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 908 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter S. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 15 Juli as. worden ge bruikt. De bonnen 205, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 215, 216, 217, 218 en 219 Aligemeen <Jer bonkaarten voor voe dingsmiddelen kunnen vernietigd wor- Juffrouw, die postzegels plakt, belang rijker dan schilder? God zelf schonk de gave van het edele ambacht (Van een onzer verslaggevers). Dinsdagmorgen is in de Beatrix- Irenehal te Utrecht door Burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz de tweede na tionale schilderstentoonstelling „Schil ders vragen Uw aandacht' geopend, aan welke expositie tevens een vakwedstrijd verbonden was. Zodoende waren er vele staaltjes van goede vakmanschap te zien ïen kon het duidelijk merken, dat alleen geldgebrek de oorzaak moet wor den genoemd, voor de verveloze aanblik van nog vele huizen, daar het niet aan de werklust en de bekwaamheid van de schilders ligt. De expositie werd gehouden ter gele genheid van het 30-jarig bestaan van de Ned. Bond van Chr, Schilderspatroons en georganiseerd door drie patroonsorga nisaties. De voorzitter, de heer F. F. van der Wey, hield een pleidooi voor het am bacht en het vakmanschap in een tijd. in het witte boord de jongelieden trekt en waarin zij hun vaktechnische talenten in een zweetdoek begraven. Een juffertje, dat postzegels plakt, voelt zich verheven boven een ambachtsman met vuile handen, aldus spr. Handwerk Naar algehele liquidatie van de vakgroepen Vergadering van Chr. Bond van Meubelmakers (Van één onzer verslaggevers) Onder leiding van de bondsvoorzitter van Tellingen is gisteren te Rotterdam, in het gebouw „Lommerrijk" de bonds vergadering gehouden van de Chr- Bond Patroons in het Meubileringsbedrijf. Vandaag heeft het gezelschap per Spido- boot en bus de Maasstad en Vlaardingen „gedaan" De vergadering werd gisteren geopend door de heer K. Herrewyn, voorzitter de R'damse afdeling, die na welkomstwoord de leiding overdroeg de bondsvoorzitter. Verschillende bestuursvoorstellen den aangenomen, betrekking hebbende op volgende punten: 1. Stopzetting van de werkzaamheden, in de vakgroepen op het terrein de individuele hulp en de voorlichting, daar deze dingen op het terrein vrije organisaties liggen. 2. Het kiezen van een andere vorm van exploitatie voor het blad „Ons Huis", zodat de kosten van minstens f 40.000 per jaar niet meer ten laste van de vakgroepen komen. 3 Opheffing van de overbodige Bedrijfs groep Houtverwerkende Ambachten, die geen enkel nuttig werk meer verricht en jaarlijks f 45.000 kost. 4. Het ontwerpen van een financiële basis voor zetting van de vakopleiding examenregeling gedurende vijf jaar. Op het gebied van de vakopleiding werd door de vakgroepen uitstekend werk verricht en het zou jammer zijn, als di! niet voortgezet zou kunnen worden. De bondsvoorzitter, de heer E. van Tel lingen, zeide in zijn toelichting, dat deze latregelen een voorbereiding zijn de algehele liquidatie van de vakgroe pen. Over 1949.zullen de ledqn hoogst Langdurig werd er gesproken ove instelling van een bedrijfspensioenfonds. Hierbij bleek (besluiten konden nog niet worden genomen) hoe broodnodig het ii dat binnen de middenstands-vakorgani s voorlichting wordt gegeven ove sociale vraagstukken. Op verzoek van de afd. Groningen zal m de federatie worden verzocht e Verdelg die houtwormen in Uw meubelen In ons land heerst momenteel een ernstige plaag van de zgn. houtworm, die vooral de meubelen aantast, doch ook ongeverfd houtwerk van gebouwen. De aangetaste plaatsen zijn herkenbaar de enkele millimeters wijde gaatjes, ruit de kevers te voorschijn zijn ge komen. Het is thans de tijd om de hout- te bestrijden. Men kan dit doen door in ieder gaatje met behulp van een oliespuitje enige druppels petroleum of terpentijn te brengen. Vervolgens dient het hout grondig met boenwas te wor den gewreven, welke behandeling in vele gevallen herhaald zal moeten wor den. Op verzoek zendt de Plantenziek- tenkundige dienst te Wageningen een circulaire betreffende de bestrijding. UITERLIJK VANAVOND BRIEVEN VOOR „WATERMAN" POSTEN Brieven voor opvarenden van het troe penschip „Waterman", dat op weg is' Indonesië, moeten voor uitreiking tussenhaven uiterlijk vanavond ge post zijn. Voor Batavia is deze datum 27 Juli. De 11-j. j'ongen G. A. v. d. Heuvel uit A'dam is aldaar door een 6-wielige vrachtwagen op slag gedood. alle leveranciers op aan te dringen, dat alleen geleverd wordt aan erkende en bij de Kamer van Koophandel ingeschreven De vergadering werd besloten met een opwekkend woord van ds C. A. Korevaar, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, dat tot titel had: „Als de zaag zingt...." Gisteravond waren de deelnemers aan de bondsdagen bijeen in een gezellige samenkomst, waar het historische spel ..De spion van de prins" werd opgevoerd door de Chr reciteervereniging „Oranje Getrouw" van Rotterdam-Zuid. Ook de Chr. mondharmonicavereniging „De Bra- vo's verleende 'haar medewerking. GEEN WIJZIGING IN HET TEKENEN DER STEMBILJETTEN Minister Van Schaik heeft het Tweede kamerlid Hoogcatspel (CPN) laten weten, dat hij er niets voor gevoelt om verande ring te brengen in 't systeem om in gemeen ten boven 20.000 zielen in sommige kies kringen de stembiljetten door de zitters der stembureaux te laten tekenen, daar hierover nooit klachten zijn binnen gekomen. (De vragensteller alle kieskringen door de burgemeester laten tekenen. Sijnien en de bezettings- maatregelen Ten onrechte gedetineerden krijgen schadevergoeding. Blijkens het verslag der Tweede Ka- er inzake het wetsontwerp op de sprakelijkheid van de Overheid handelingen in of tengevolge van de be zetting wordt de beslissing opgedragen aan het Hof in Den Haag met mogelijk heid van cassatie. Lagere publiekrechte lijke lichamen mogen zich niet op de wet beroepen voor handelingen van reeds op 10 Mei 1940 bevoegde organen, tenzij die organen handelden in het belang de bezetter of wanneer deze laatste dwang uitoefende. Zij mogen dit ook niet doen als de opdracht tot die han delingen was verstrekt door de bezetter of personen, die op 10 Mei 1940 daartoe nog geen bevoegdheid hadden. Personen, die ten onrechte gedetineerd zijn geweest en wier goederen dienten gevolge gevorderd waren, hebben recht een vergoeding op voet van het alge- en vorderingsbesluit van 1940. NEDERLAND DOET NIET AAN METHODEN VAN GPOE De ministers Drees, Wijers en Schok king hebben het Tweede Kamerlid Wa genaar (CPN) gerustgesteld over de on dervraging van jeugdige militaire a n. Er zijn geen militairen in arrest wegens een politiek misdrijf, enige wegens ondermijning van krijgstucht. Het onderzoek geschiedde door de marechaussee een centrale in lichtingendienst bestaat niet en van ..zeer provocatorische ondervraging" niets gebleken. De gestelde vragen hadden uitsluitend betrekking op het strafbare feit. De onderzoek-methoden zullen dan ook niet gewijzigd worden. V.S. willen Triest aan Italië teruggeven. Dean Acheson. de Amerikaanse m r van Buitenlandse Zaken, heeft klaard, dat de Ver. Staten van mening zijn, dat Triest aan Italië behoort te worden teruggegeven. Dit naar aanlei ding van Tito's eisen inzake de stad Triest. Mevr. M. C. Grimberg-Huyzer wordt als directeur van de Stichting Volksmu ziekschool te R'dam opgevolgd door Willem Geursen. Jiftppprscfiepm jajen mar jonden JOHN MASERELD oplossing moet en kan worden gevonden, schok. Kruiser liep het dek over naar het bakboordslogies, aan de andere kant van het beschot. Het leek op het an dere, alleen was de tafel niet afge ruimd, toen de bemanning op wacht ging. De etensresten waren van de tafel afgerold en hier en daar, onder kooien en achter kisten terecht ge komen. Welke maaltijd het geweest kon Kruiser moeilijk zeggen, rschijnlijk ontbijt of avondeten, want het keteltje, waarin misschien de een of andere warme drank geweest was, was evenals de etensblikken om gevallen. Kruiser raapte het op en schrapte er wat stroop uit, waar het brouwsel mee was verzoet. Verder vooruit, ook onder de bak, was de kombuis, die men, voor of na het werk van die dag, afgesloten had toen het schip verlaten werd. De stookplaats was in orde en het vuur klaar om aangemaakt te worden. Hier vlak voor was de machinekamer, Rodmarton indertijd gewerkt had. Hier kreeg Kruiser werkelijk een Beide deuren stonden open. Het dek was bezaaid met kolenzakken, Engelse sleutels en stukken steenkool. De ver dwenen bemanning had kennelijk order gekregen om de machine aan het pompen te brengen. Hy wist iets van machines af en, zover hij kon was deze helemaal in orde; hij twijfel de er trouwens geen ogenblik aan, of zij was, zoals onder kapitein Miser- dens commando, in perfecte staat. Alles was ingevet en gesmeerd en de koperen onderdelen opgepoetst. De hoes van zeildoek lag er opgevouwen' naast. De vuren waren aangeweest, maar niet lang genoeg om voldoende stoom te krijgen, en de drijfriem naar de pomp was niet opgetuigd. Rodmar ton kwam hier bij hem staan. Hij zag bleek en ontdaan. Hy begreep niet, hoe zyn broer op zo'n geheimzinnige manier had kunnen verdwijnen. Het verlaten schip joeg hem vrees aan en hij kwam bij Kruiser om gezelschap te hebben. „Kijk eens hier, Rodmarton", zei Kruiser, „aan die machine mankeert niets en toch hebben ze geen stoom gemaakt om het schip lens te pompen. Waarom toch niet". „Ik geef he* op, mijnheer", zei Rod marton. „Maar ik zal U zeggen, waar ik bang voor ben, mijnheer. Ik ben bang, dat er een van die reuzeninkt- vissen naar boven is gekomen en de hele bemanning heeft gegrepen en op gegeten." „Wat, en de boten ook?" „Ja, mijnheer, en de boten naai neden getrokken." „Dat kun je misschien aan een land rot wijsmaken, maar niet aan een zee man. Man, zie jé dan niet, dat ze op de een of andere manier een lek ge kregen moet hebben, een onverwacht, vreselijk lek, dat ben overrompeld heeft en in paniek het schip afgedre ven moet hebben toen ze kans hadden te worden opgepikt? Waarom hebben ze de drijfriem van de pomp niet gezet? Ze hadden het hier in hun macht om het lens t3 pompen. Waarom hebben ze dat niet geprobeerd?" „Mijnheer", zei Rodmarton, „daar bij de hoofdbetings hebben ze de handpomp aangezet. Ik heb haar keer geprobeerd, maar kon er niets uitkrijgen. Ik geloof, mijnheer, dat er thee in de pomp is gekomen en dat die de zuigers verstopt heeft. De pomp zit vast, mijnheer, daarom hebben ze de drijfriem maar niet eens aangezet." „Verstopt", zei kruiser. „Daar heb ik geen ogenblik aan gedacht. Hebben de theebladeren de zuigbuis verstopt?" „Ja, mijnheer." „Natuurlijk, als de pomp vastzit", zei hij langzaam, „dan zou dat een massa verklaren". Maar bij zichzelf dacht hy: „Hoe kan de zuigbuis hier verstopt raken? Het schip is geschrobd en geboend en al het houtwerk opge wreven, voor er oen lood thee inging: en de thee zit in ryen kisten geborgen, die met rietmatten zijn vastgestuwd; hoe kunnen er nu theebladeren los door het schip zwemmen?" Hy vond geen antwoord op die vraag en zette daarom het geval van zich af om eerst iets dringerders te onderzoeken. Hij haalde een mokje uit het logies, liep naar de voorpiek en schoof daar het luik, dat toegang tot beneden gaf, open. Hij keek in een donkere ruimte. De lucht was er zwaar, warm en bedompt, maar geladen met de geur van thee. Het was zo donker, dat hij daar bene den alleen maar het glimmen van een schaarstok kon onderscheiden. Hij hoorde slechts het kraken van het houtwerk, dat nooit geheel in rust is. „Ik ga hier naar beneden", zei hij tegen Rodmarton. „Ik wil dat lek vin den." Het was duidelijk te merken, dat Rodmarton geloofde, dat de reuzen- inktvis nog beneden was, en zijn angst sloeg ineens op Kruiser over, toen hij zich door het luik wrong en langs de negen ijzeren sporten naar het tussen dek afdaalde. Hij ging langzaam naar beneden, tastend met zijn voeten. Hij wist, dat ergens in die duisternis daar beneden iets vreselijks moest zijn, dat bijna veertig man op de vlucht had doen slaan. Wat dat was, daarvan moest hy zich nu vergewissen en het aan reuzeninktvissen, maar het licht, onder het oog zien. Hy geloofde niet dat hij had verlaten en dat om het luik speelde, was hem dierbaarder dan enig ander licht, dat hy ooit had gezien. is niet voor de dommen bachtsman is denkend handelen het eerste vereiste. God zelf heeft de van het edele handweik aan de geschonken. We lezen in de Bijbel hoe „Gods Geest Bezaleël vervulde met heid. met verstand en met wetenschap in alle handwerk". Zou het schepsel wijzer zijn dan God en het handwerk verachten' Jhr De Ranitz uitte zijn blijdschap over de samenwerking tussen de drie organi saties en wenste dat het voorbeeld van Genève geen navolging zou vinden. Hij was blij. dat er ook tegenwoordig nog vaklieden zijn, die liefde voor hun vak gevoelen en daarin vreugde vinden. s middags hield de bond een recep- n hotel „Noord-Brabant", waarop de Commissaris der Koningin verscheen, ter wijl gesproken werd door de heer L. de Groot als voorzitter der vakgroep. d< heer P. Renkema van de Chr. Midden standsbond, de heer H. A. de Koning de Ned. Bond van Schilderspatroons, de heer H. de Kok van de R. K. Bond Schilderspatroons „St Lucas", de heer J. Palma van de Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond. de heer H. Afman, die thans de Nationale Bond van Schilders- patroorts uit de V. S. in ons land verte genwoordigt. Deze laatste is Nederlan- van geboorte en trok op 16-jarigé leeftijd naar Amerika. Voor deze gele genheid had hij zijn terugkeer naar de V.S. met de ..Nieuw Amsterdam" afge zegd. Hij hoopte, dat het ook in Amerika tot Christelijke organisatie mocht komen. s avonds was er feest, waarbij ds M. Goede. Geref. predikant (onderh. art. 31 K.O.) te Utrecht het woord voerde. Arbeiders van enkele fabrieken gingen niet op Trumans voorstel in Toch staking bij United States Steel en Bethlehem Steel? Te Pittsburgh, het staalcentrum der V.S.. heeft Philip Murray, voorzitter van het Verbond der verenigde arbeiders in de staalindustrie, bekend gemaakt, dat het hoofdbestuur van de bond „unaniem" besloten heeft president Trumans voor- om de staking zestig dagen uit te stellen, te aanvaarden. In verschillende bedrijven is het voorstel van de presi dent echter door de arbeiders verwor- n verwacht wordt, dat daar toch een staking zal uitbreken. Onder deze bedrij ven zijn enkele van de grootste maat schappijen. zoals United States Steel. Re public Steel en Bethlehem Steel De staking zou dan 375.000 r Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Orgel: 7.30 Actueel. 7 45 R.V.D.; 8-00 Nieuws; 8.15 Plaatvaria; 8.00 Lezing: 9.30 Vrij en Blij: 10.15 Vaart der Volken: 10.35 Gram.; 10.45 Avondoverden- 11.00 11.15 Grar HILVERSUM XI (415) AVRO 6.00 Nieuws: 6.15 Sportpraatje; 6.45 Gram.; 7.15 Lezing: 7.30 Musette-Orkest; 8 00 Nieuws; 8.15 Holland Festival: 1005 Gram: 10.30 The Skymasters; 11.00 Nieuws; 11.15 Lys Gauty; 11.45 Gram. Wat de radio Vrijdag brengt HILVERSUM I (301) NCRV 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.: 7 45 Een woord van den dag: 8.00 Nieuws: 8 15 Gram.; 9.15 Voor de zieken: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst: 11.00 Fluit en vleugel: 11.30 Gram.; 12.15 Metropole-Orkest: 12.30 Voor land- en tuinbouw; 12.33 Metropole- Orkest: 1.00 Nieuws; 1.15 Mandolinata: 1 45 Gram 2.15 Carnaval Heroique; 3 00 Gram.; 3.50 Lezing: 4.00 Gram.: 4 40 Oude en nieuwe balladen: 5.00 Zang: 5.30 Gram 6 00 NCRV- koor: 6.15 Lezing: 6.30 Voor de Strijdkrachten: 7 00 Nieuws: 7.15 Zang: 7 30 Actueel: 7 45 Lezing; 8.00 Nieuws: 8.15 Omroeporkest: 9.15 Lezing; 9 35 Ensemble Selecta: 10.05 Orgel concert: 10-15 Avondoverdenking: 11.00 Nieuws; 11.45 Gram. HILVERSUM H (415) VARA. 7.00 Nieuws: 7.18 Gram.: 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.; 8 50 Voor de huisvrouw: 9.00 Gram.: VPRO 10.00 Lezing: 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20' 10.30 Voor de vrouw; 10 45 Zang: 11.05 Voordracht; 11.25 Gram.: AVRO 12.00 Orgel: Voor land- en tuinbouw: 12.45 Gram 1.00 Nieuws: 1.15 Promenade Orkest: 2.00 lookkunst: 2.20 Kamerorkest: 3.00 Voor dacht; 320 Kamerorkest: VARA 4 00 Orgel; 30 Tussen twaalf en zestien: 5 00 Hoorspel: 5.20 Lezing: 6.00 Nieuws:. 6.15 Feestmuziek: 6.40 Gram. teportage: 7.15 Briefwisseling: VPRO 7 30 Lezing: 7 j0 Tien voor acht: 8.00 Nieuws: 8 05 ren; 8.30 Lezing. 8.55 Boekennieuws: 9.00 Men vraagt: 9.30 Orgel: 10.00 Bui tenlands overzicht; 10.15 Gram.: VPRO 10 40 izing; 10.45'Avondwijding: VARA 11.00 euws; 11.15 Gram. BENOEMING EN ONTSLAG BIJ JUSTITIE. Tot subst.-griffier bij het R'dams kan tongerecht is benoemd mej. mr M. Ch. I. Röhm. thans beëdigd klerk; tot subst. J. bij de rechtbank te Almelo mr W. L. de Walle. ambtenaar O.M. bij de kan tongerechten en adv.-ficaal bij het B.G. te Arnhem. Prof. mr dr S. van Brakel is op ver zoek eervol ontslagen als rechtsgeleerd raadsheer in de R.v.C.. als pl.v. lid van de Centrale Raad van Beroep en als pl.v. rechter te Utrecht. Mr G. van Herk is ol ontslagen als pl.v. lid van de Raad het Rechtsherstel. Vijftien jaar is voor het B.G. te Zutphen geëist tegen de Apeldoornse koopman A. Bakkenes, die als SD-agent Zutphen terroriseerde en medeplichtig lan het doodschieten van negen bur gers aan de IJsselkade aldaar. Economie en Financiën Win H. Müller Co N.V. Volgens het verslag van Wm H. Mül ler Co N. V., is in 1948 uitbreiding ge geven aan 't bedrijf, vooral van handels ondernemingen. De basis is zodoende ■erbreed en de brutowinst was aann kelijk hoger, ook de nettowinst steeg danks aanwassende onkosten. Een belang, rijk deel der winsten is in het bedrijf gehouden. Ofschoon de inkomsten niet daalden, is een voorspelling vc jaar onmogelijk. Verscheidenheid der winstbronnen beperkt het risico. In 1949 de Batavier I opgeleverd en drie sche pen zullen het volgen. De exploitatiekos- n hoger. De dienst op de Finse havens is gestaakt. Drie in '48 overgeno- m Rijyboten van ca 800 t. komen i de vaart. Onderhandelingen over koop van 6 Rynschepen. samen 6500 hebben haar beslag gekregen. In Rotter dam en elders werden agenturen gekre- r Voor-Indische en Zuid-Afri kaanse scheepvaartmijen. De economische moeilijkheden in Zd. Amerika hadder nadelige invloed, desniettemin had de KH.L. een zeer bevredigende lading. In Amerika is een motorschip van 8270 ton aangekocht. Zeer hoge bouwprijzen deden afzien van nieuwe aanbouw. De omzetten de ertsafdelingen- hadden een grote toeneming, op een aanzienlijke uitbrei' ding is te rekenen. Te Batavia is opgericht de Internatio nale Scheepvaart en Transportagenturen N.V. De N.V. heeft het agentschap ener belangrijke Amerikaanse rederij. Na 1,7 min surveykosten voor de K H.L. en na alle onkosten is de winst f7.3 min. Na afschrijving van f 1,3 min, belastingen f 2,8 min, wordt voorgesteld pet (5%) dividend op 5 pet pref. winstd. aand. en 8 pet op gewone, waar van 5 pet in aandelen (v. j. 7 contant). Speciale reserve ontvangt f 1.8 min (1 4 min). De C.V. Wm H. Müller en Co en de C. V. Nationaal Bezit declareren hetzelfdT* dividend. Engelse metaalprijzen sterk gedaald De Britse minister van bevoorrading. George Strauss, heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat de prijzen voor koper, lood en zink met ingang van 12 Juli verlaagd worden, teneinde deze overeenstemming te brengen met de Amerika geldende prijzen. De nieuwe prijzen worden als volgt: Elecir. koper 104.-/- per ton d i. een erlaging van 13-10/-; lood (good soft p;g) 75.-/-, d.i. een verlaging v; 6.10/-; zink (good ord. brand) 58.-, i. een verlaging van 20 -/-. Verzekeringsbank Victoria. De N.V. Verzekeringsbank Victoria boekte f534.838 winst, waarvan f444. wordt gestort in de reserve en f 70.000 uitgekeerd als dividend. Voor de 40 pet. van het vermogen, dat uit geblokkeerd geld bestond, is bevredigende belegging gevonden. Van de vorderingen op Liqui datie Verwaltung Sarphatistraat is 50 pet. afgesohreven. Het verzekerd kapitaal steeg met f33 tot f310 mill., de premie reserve is f57 mill. De reserve is ver groot tot f 1.8 mi. FIN. BER. AANSL. De schuldbrieven der Nederlandse Voorschotbank. Op schuldbrieven Ned. Voorsehot- »nk in liquidatie zal na Mei j.l. geen tnte meer worden betaald, zo spoedig il een eerste uitkering aan houders komen. Naar schatting zal in totaal 92 pet. aan de houders kunnen worden uitge keerd. Javasche Bank is somber gestemd Voor het eerst na de oorlog heeft de Javasche Bank haar traditioneel verslag gepubliceerd en wel over 1947 en 1948. De president, dr R. E. Smits, kan geen opwekkend beeld geven, daar de toe stand 3% jaar na de vrede in ernstige mate is ontwricht. Had men in 1945 de productie kunnen hervatten en de schade herstellen, dan was Indonesië thans rela tief krachtiger geweest dan voor de oor log, zonder schuld en economisch sterk en paraat voor een wereldcrisis. Thans is het land tientallen jaren achteruit, onberekenbare schade is aangericht. De uitvoer van enkele hoofdproducten zal de eerste jaren ten achter blijven en de rijstimport zal voorlopig wel een vaste post worden. Bovendien zal het prijspeil van de specifiek Indische producten een aanzienlijke daling ondergaan, waarbij men moet bedenken, dat Indië's ruilvoet reeds slechter is dan voor de oorlog. 1938 100, 1948 87. Men moet voor de eerstvol gende periode rekenen op een daling van het nationale inkomen, vooral in devie zen. Grote kapitaalimport zal nodig zijn om de productie op gang te brengen. Een der eerste vereisten is een gezonde finan ciële politiek en het besef, dat men een dubbeltje slechts één maal kan uitgeven. De algemene vergadering keurde de jaarstukken 1947/48 en 48'49 goed en stelde het dividend vast op resp. 14.7 en 14,3 pet terwijl de bijzondere reserve f 4 millioen kreeg, de onkosten stegen van f 2.4 min. in 1946/47 tot f 4.1 min. in 47/4 en f 6.1 min. 48/49 De netto winst beide jaren was resp. f 3.8 min. en f 3,5 min. voorraad muntgoud einde Maart was f150 min., baargoud f320 mnl.. de banJcbiljettenomloop f771,9 min., munt biljetten f889,4 min. Iuclonesië's koffiecultuur vrijwel uitgeschakeld Omtrent de koffiesituatie in Indonesië wordt van firma's, die vroeger grote kof fiezaken deden vernomen, dat de Euro pese koffie-ondernemingen in Zuid-Su- a en aan de Westkust grotendeis zijn gerooid- Het restant is dusdanig verwaarloosd, dat het geen noemens waardige productie zal geven. Wat de bevolkingskoffiecultuur op Su- atra betreft neemt men aan, dat daar in ten hoogste tien pet over is. en dan nog in zeer verwaarloosde staat. Onder Japanse aandrang werden de koffieaan- plantingen in andere cultures, o.a. grondnolen. omgezet. Bovendien zijn grote delen van Sumatra, waar bevol- kingskoffie voorkomt, nog onbereikbaar. Ook al zouden deze plantages echter be reikbaar zijn, dan moet de te verwach- afvoer nog als zeer klein worden aangenomen. Op Noord-Sumatra bevinden zich geen grote 'koffie-ondernemingen meer. Su» matras Oostkust voert tihans koffie in, zodat "hier de prijs zelfs hoger is dan op Java en Celebes. De toestand van de koffie-ondernemin gen op Java is eveneens zeer slecht, te- is daar de bevolkingscultuur tot een num teruggebracht. Voor de nog onbereikbare gebieden geldt hetzelfde )or Sumatra. De prijzen blijven zich op een hoog peil bewegen. Twentsche Bank neemt bank te Gorinchem over Bijna alle aandeelhouders van de N.V. Middenstands Credietbank te Gorinchem hebben gebruik gemaakt van het aan bod der Twentsche Bank N V. tot over neming der aandelen tegen 140 pet. Op 1 October a.s. wordt het bedrijf overge- I nomen. Sinds haar oprichting in 1915 (Wordt vervolgd» heeft de bank 202.7 pet dividend uitge keerd. Van Berkel's Patent Van Berkel's Patent declareert 6 pet. dividend en verwacht een bevredigend boekjaar 1949. Het gouden jaar 1948 bracht een belangrijke verbetering. Do bedrijfswinst in Nederland was na af schrijving op vaste activa ad f96.782 en storting in persoyeelsfonds ad f25 612 f235.319. dividenden cn interest brach ten f793.370 op. buitengewone baten ad f 406 498 werden geheel afgeschreven op buitenlandse dochtermyen. Reserve spe ciale doeleinden werd met f300 000 tot f 1.493.127 vergroot. Het voordelig saldo is f728.689, waarvan f75.000 toegevoegd wordt aan de algemene reserve, die tot f 225.000 stijgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3