KUNST EN LETTEHEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT j DONDERDAG 14 JULI 1949 Leids dorado Wie er met de „Zuiderkruis" naar huis komen Vermoedelijke aankomst 26 Juli te Rotterdam Met het troepentransportschip „Zuider kruis", dat 2 Juli uit de haven Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk op 26 Juli te Rotterdam zal arriveren, ko men de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis. Kon. Landmacht Sergt. D. Been, Heemskerkstraat 61, Leiden; Sold. W, A. Boef, Wassenaarseweg 6, Katwijk aan den Rijn; Sold. I A. Brussee, Langevaart, 31, Rijnsburg; Sold. A. G. van Dam,Kerkstraat 102, Noordwykerhout Sold. I. C. Haasnoot, Jan Tooropstraat 11, Katwijk aan Zee; Korp. J. van Harskamp, Hogewaard 75, Koudekerk a. d. Rijn; Sergt. J. Herbert, De W. Malefljtstraat 99, Katwijk aan Zee; Sold. I C. van Iterson, Voorhouterweg 23, Rijnsburg; Sergt. J. J. v. d. Klauw, Stationsweg 124, Lisse Sold. I H. Knetsch, Zandslootkade 43, Sassenheim; Sold. I S. P. Langeveld, Huis Defensie, Voorhout; Sold. Th. Oomen, Spoorstraat 62, Roe ïofarendsveen; Sold. W. de Romijn, Driftstraat 63, Leiden; Sold. S. Schalkers, Ruigekade 1, Leider dorp; Sold. I J. A. Tacx, Oostdorperweg 128A, Wassenaar; Korp. C. J. v. d. Voet, Gladiolenstraat 32, der Steen Lisse; Sold. L. H. v. d. Vos; Kanaalstraat 57, Leiden; Sold. I J. Moes, Louisestraat 9, Wi Marn. II Z.M. J. »L. van der Nagel, Korte Commandeursstraat 5, Valken burg; Marn. I Z.M. H. A. v. d. Schrier, Van Vlietstraat 40, Hillegom; Marn. II Z.M. J. C. M. Grossat, Zuid- buurtseweg 57, Zoeterwoude. Kon. Marine Ltz. K. A. la Bree, Ligusterweg no. 3, Noordwljk aan Zee; Str. I G. Burgwal, Leidsestraatweg 200, Hillegom H.Vlgt.mr II A. Faas, Kanaalstraat 61, Vlgtmr I J. M. Labruyere, Evertsen- straat 88, Leiden; Vlgtmr I G. P. Mulder, Waterlaje 15, Zoeterwoude. Vaste Staf Lt.-Kol. H. Bëlgraver, Willem de Zwjj- gerlaan 41, Oegstgeest; Kapt.-Aalm. P. C. Groenendijk, A 227, Nieuwkoop. Sold. J. Broer, Korte Aarseweg nc Ter Aar; Sold. F. H. Gubler, Haarlemmerstraat 274A, Leiden; Korp. P. van der Mey, Molenstraat 15, Leiden #Sold I J. C. Vuyk, Aardamseweg 81, Ter Aar. Mariniers T.S. Z.M. J. Boezaard, Cattenstraat 45, Katwijk T.S. Z.M, P. J. van der Mey, Voorhouter weg 7, Rijnsburg; T.K. Z.M. J. v. d. Berg, Lage Voord 70, Koudekerk aan den Rlin; T.K. Z.M. D. H. Heemskerk, Burgem. Meyboomstraat 23, Rijnsbui g; T.K. Z.M. J. P. W. Kleyhorst, Hereweg 362, Lisse; T.K. Z.M. ,T. Koolman, Kerklaan nc Sassenheim T.Korp. Z.M. M. Kouw, Pieterskerkkoor- steeg 5, Leiden; T.Korp. Z.M. H. J. van Rijn, Hoorn 448, Alphen aan den Rijn; Marn. ni Z.M. L. v. d. Bent, Secretaris Varkevisserstraat 183, Katwijk a. Zee: Marn. I Z.M. W. Berklev, Hoogstraat no. 2F, Katwijk aan Zee; Marn. II Z.M. J. Cok, A 35, Koudekerk aan den Rijn; Marn. I Z.M. C. van Egmond, P. Saxenstraat 52, Rijnsburg; Marn. I Z.M. C. J. van Hartevelt, Hoge Rijndijk 313, Zoeterwoude; Marn. I Z.M. D. Hoek, Secr. Varkevis serstraat 284, Katwijk aan Zee; Marn. I Z.M. L. Jesse, Emmalaan 90E, Alphen aan den Rijn; Marn. I Z.M. B. de Jeu, Ommedijkse- weg 4, Zoeterwoude; Buitenavond Leidse lioutschool In de frisse wand vonden veel ouders gisteravond op het speelplein van de Leidse Houtschool wat afkoeling na een warme dag. Die afkoeling was echter een gelukkige bijkomstige omstandig heid; men was bij elkaar om de band tussen ouders en school te versterken. In zijn openingswoord wees de voor zitter, mr dr P. G. Knibbe. op de grote zegen, die God gegeven heeft, ondanks alle fouten, die gemaakt zijn. Klfin be gonnen. zijn er nu drie soholen: een kleuterschool, een lagere school en een U.L.O.-school. Plannen zijn in de maak om deze laatste in een nieuw gebouw onder te brengen. In de loop van de avond werd ook nog medegedeeld, dat de lagere school zoveel leerlingen telt, dat er een onderwijzer bij zal komen, zodat dan de hoogste klas gesplitst kan worden. Ter bevordering van het con tact tussen school en huis zal er een oudercommissie ingesteld worden, waar door men de belangstelling van de ouders voor de gang van zaken op hun school hoopt te stimuleren. Met een gemoedelijk woord nam de heer J. Berg afscheid van de kinderen uit zijn klas, die de school gaan verlaten. Het aandeel, dat de kinderen in deze avond had-den, was niet gering. Zang, gymnastiek en lintenspel werden een groot succes. Deze zeer geslaagde avond werd door het hoofd der school, de heer B. van Luyn, gesloten. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: 8 Juli S. J. Bakker, St. Aaglenstraat 23, Leiden. Geëindigd: 30 Juni J. S. Lips, meubel handelaar, Hooigracht 18, Leiden. Door het in kracht van gewijsde gaan van de homologatie van het accoord. BURG. STAND VAN LEÏDEN GEBOREN: Dirk J, z v D J Borst en H Molenaar: Wilhelmus, z v W van der Krogt en E E van Grumbkow; Eli se, d v A Ravensbergen en M M Hasselo; Jan H, z v J H van den Berg en M Selier; Albertus S, z v H de Graaf en M Purgar; Cornells O, z v C Nekeman en A'Minnee; Yntje A P, d v J P Rozenbrand en A H M Kingma; Johannis G, z v J de Bruin E G Kiela; Jannie S, d v J Rietker- en J Verver; Bernardus, z v B van H Bouwmeester; Wilhel- i.uwm u »an Voskuilen en P A van dér Zwet; Henricus A, z v A G van Swie- ten en C J van Boheemen. OVERLEDEN: J de Vrind, z, 2 j; E C H M Kleine, vr, 49 j. GEHUWD: A L Visser en W Flippo; A 0 Poppe en G Mizee; H van der Kwaak en G Buis; J H de Koekkoek en J S de Koning; J van Leeuwen en M J Mark; 1 J Neuteboom en J van der Beek; A D van Buren Schele en D L A Mecklen burg; C Schouten en G van der Zvyart; N Vooys en P Lares; H J T Zonneveld en M C Ouwerkerk; H Boom en L de Moolj; A Kluivers en M van Loef. De Kanaalweg of de Nieuwe Vaart die het „nieuwe" Leiden omzoomt, geniet in de verkoelde avonduren van deze tropische dagen zeer veel belang- stelling, zowel van oud als van jong. Vele honderden Leidenaars trekken 's avonds in drommen, naar het Kanaal om toch maar even uit die warme stad te zijn. Een deel fietst heen en weer, anderen hele gezinnen en jeugdigroe- hebben zich min of meer lui neer gevlijd in het door de schaduw van de dichte boomkruinen mals gehouden gras, deel vergenoegt zich in wandelen en r anderen hebben een diepe duik >men in het frisse nat. van het Ka naal. Zo hebben zich hier vele vormen ontspanning geconcentreerd. Men maakt het zich best gezellig. Overal wordt gepraat en gelachen en uit de harmonische groepjes in het groen klinkt zelfs nu -en dan vrolijke muziek van gui- taair, accordeon of mandoline. immers en hun waterkunsten hebben wel de meeste belangstelling, Hoogstwaarschijnlijk voelen zij zich ook behaaglijkst. Zij zijn van mening, da: schaduw alleen niet helpt tegen de warmte. Water! Af en toe kruipen zij uit hun element om er dan na enige ogenblikken weer in te plonzen. Onge twijfeld is dit een aantrekkelijk gezicht bij de jeugd, die nog niet kan zwem- n, zal een en ander wel enige jaloers heid opwekken. Wij zochten om onze indruk nog wat dieper te doen worden een plaatsje op tussen de duizenden en kwamen bij een n een tamelijk groot gezin te zitten, die de hele dag bij z'n machine der Leidse fabrieken had gestaan. Hij vertelde ons heel gemoedelijk, da'. te lui is om te werken, maar in die warmte zou je 'r wel 's uit willen vliegen. „En toen ik vanavond thuis kwam, had 'k er toch' zo'h zin in 'tf te doen. 'k Heb m'n vrouw geadviseerd om •ondmaaltijd met de kinders aan de Nieuwe Vaart te gaan gebruiken. En ze wipte er zowaar in! 'k Geef u de ver- zekering, dat we 't nog 's doen, is 't niet vrouw?" En moeder knikte, terwijl de kinderen haar mening en die van vader luid onderstreepten. Negen uur zouden weggaan, want dan moet het kroost ir bed. „Wat zulle ze snurke!" Het ouderpaar blijft dan nog een paar uur tjes op, ofschoon het niet zal meevallen op die bovenverdieping van dat huis in dat straatje. Geref. diakenen uit Zuid-Holland bezonnen zich te Leiden op hun taak Sociale maatregelen hebben bet wezen van de diaconie niet veranderd Export van augurken uit Roeïofarendsveen plotseling weer verboden Belangrijke deviezenbron zo maar dichtgegooid (Van één onzer medewerkers) de veiling Vorige week zagen te Roeïofarendsveen weer eens, na zeer lange tijd, augurken verladen worden voor de export naar Engeland. Dit riep bij ons vooroorlogse herinneringen op. Immers: toentertijd konden wij dit dage lijks zien en dan nog wel augurken ir grote hoeveelheden, althans wat Roelof- arendsyeen betrof. Voor andere augur ken-centra was deze export niet langrijk. De oorzaak hiervan was gelegen in de 'bijzondere teeltmogelijkheden, Roeïofarendsveen tot een van de beste productiegebieden hebben gemaakt. Als de andere auguflkencentra aan de eerste oogst gaan beginnen, heeft Roeïofarends veen reeds vier weken augurken in volle overvloed aan de veiling. Juist deze weken toonde Engeland voorheen zijn belangstelling vpor dit product en taalde het met een behoorlijke prijs. Na de oorlog heeft echter de export van verseaugurken op Engeland geheel stilgestaan. Als reden hiervoor werd op gegeven, dat van Engelse zijde de augur ken niet in de 'handelsovereenkomst mochten worden opgenomen. En natuur lijk moesten wij, oningewijden, dit ge loven. Het gevolg hiervan was. dat nu juist in deze tijd de augurken, die veelal met glas vervroegd waren, voor zeer lage prijzen verkocht werden en somstijds vernietiging prijsgegeven moesten den. Was het eenmaal Augustus, toonde de conservering haar belangstel ling, met het gevolg, dat de prijzen op een behoorlijker niveau kwamen te liggen. Wij hebben bij eeri 'inzouterij geïnfor meerd, waarom de augurken niet vóór Augustus in het vat verwerkt worden.1 Het deskundige antwoord hierop luidde: „Vóór Augustus hebben de augurken nog niet voldoende hardheid en kunnen daar om in gezouten toestand niet goed houd baar worden genoemd". Hierdoor wij, dat de export naar Engeland in deze tijd altijd zeer gelegen kwam e heen werden ze dan ook gretig afgeno- len, zoals reeds gezegd. Uit dit alles is wel te verklaren, dat wij met verheugde blik vorige week de balen augurken weer naar Engeland gen verladen. Jammer genoeg werd deze export na enkele dagen weer stopgezet. Natuurlijk ging men op informatie uit e de gehele geschiedenis konden wij vei Daar de augurken oök dit Jaar weer niet in de handelsovereenkomst wa ren opgenomen, was de export van dit product niet mogelijk. Maar toch (Van een onzer verslaggevers) Gisteren werd in „Den Burcht" te Lei den de provinciale diaconale conferentie van de Geref. Kerken van Zuid-Holland gehouden. Nadat in de morgenvergade ring verschillende interne zaken warer behandeld, sprak in de middagbijeen komst ds G. F. Hajer van Leiden het onderwerp: „Het diaconaat in band met de overheidstaak ten opzichte van de armenzorg." Wij hebben dus te doen met twee orga nen, die beide in bewegjng zijn, aldus begon ds Hajer. De actie van de over heid is echter zo intens geworden, dat oortdurende waakzaamheid geboden blijft. Aan de ene kant mogen wij. ons werk niet latenverdringen en aan de andere zijde mogen wij de mogelijkheden, die de overheid heeft, niet zonder meer passeren. Een goede verstandhouding tus- m beide is nodig. Ds Hajer stond in hoofdzaak stil bij het gedegen rapport, dat de deputaten op de tafel van, de generale synode hebben gg| legd over deze zaak. Overheid en diaconie moeten wij niet en als gelijkwaardige grootheden. Spr- ees op de noodzaak van de armenzorg .an de overheid in deze tijd. Welike ping heeft de overheid immers? Zij dient het recht te handhaven en moet het wel vaartspeil verheffen, en wel zo, dat het gehele volk daarvan de zegeningen ondervindt. Het is de vloek van liberalis me en socialisme, dat zij slechts een be paalde groep beschermen, met misken ning van de andere categorieën. Via de sociale wetgeving zal niet alle armoede worden weggenomen. Dan eerst komt de werkelijke armen zorg ter sprake en hier zal de overheid niet op de eerste plaats mogen Haar zorg heeft dergelijke afmetingen aangenomen, dat 2ij de bijzondere en kerkelijke armenzorg ver heeft overvleu geld. De oorzaken liggen voor de hand: met het toenemen van de onkerkelijk heid zinken de geestelijke en zedelijke normen steeds meer weg en zo wordt de van de behoeftige naar de overheid gemakkelijk. Dan is. er ook de schuld van de Kerk, die onderscheid maakte tussen meelevenden en „kantleden". Ds Hajer legde er de nadruk op, dat wij op onze diaconale arbeid geen overheidscontrole dulden mogen. Wij kunnen geen verplich ting aanvaarden, die met het karakter, de roeping en de eer van onze diaconie strijd is. Het diakenambt is het ambt van ae Christelijke liefde. De diakenen hebben ich alle nood, die in de Gemeente, is, an te trekken en zij hebben niet te rus- ;n, voordat in die nood op behoorlijke •ijze is voorzien. In het slót van zijn referaat, waarop nog een bespreking volgde, merkfe ds Hajer op, dat diaconie niet aan vaste welomschreven grenzen kunnen binden. We dragen als Kerk van Jezus Christus in de ambten een rijk bezit mee. Dit legt een grote verantwoordelijkheid op ons. De conferentie stond onder leiding van de heer J. van Heyningen. die in zijn openingswoord zei. dat men, nu de over heid allerlei sociale maatregelen treft, niet moet menen, dat de taak van de diaconie is komen te vervallen. Zij heeft slechts een verschuiving ondergaan. Her dacht werden vervolgens de heren A Strijbis en dr A. J. L. van Beeck Cal- koen. die veel voor het diaconale werk van de Geref. Kerken hebben betekend, VISSERIJGOLFJES Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft van 18 Mei tot 2 Juli op zee 115 patiënten behandeld. In de haven van Peterhead werden 10 patiënten onder handen genomen. Er werden 18 zieken het hospitaal opgenomen en 56 recepten af. Een bijzonderheid van deze re dat vijf Duitse loggers om hulp vroegen dat drie patiënten van deze loggers het ziekenhuis kwamen te liggen. Ds Van Ieperen maakte de eerste helft an de .reis mee en keerde op de SCH 35 terug. Ds Holtrop begaf zich ter aflossing per logger naar ,De Hoop". De gebruike lijke godsdienstoefeningen werden ge houden, waarvan één drukbezochte in de haven van Peterhead. Ruim 44 loggers zijn door de predikanten op zee bezocht. De marconist bemiddelde 26 oproepen n hulp en repareerde de radio-instal latie van 52 loggers. In Peterhead werd 1 patient aan wal gebracht voor opneming eeh hospitaal. Op de thuisreis werden drie zieken in Scheveningen aan wal ge- voorts nog één in Amsterdam. De geest aan boord van „De Hoop" goed. Vrijdag of Zaterdag wordt in IJmui- den verwacht het 600 ton metende Franse politievaarbuig „Ailette". Het scheepje, in het type „corvet", komt proviande- Toen de vorige week Maandag de trawllogger KW 84 de IJmuidense haven verliet, ontstond slechts enkele uren later mankement aan de motor. De logger werd binnengesleept. Maandag is de log- het herstellen van de-motor naar Amsterdam getrokken. De laatste weken is er geen garna- lenaanvoer van betekenis geweest; het de kleine vangers nogal dwars. De garnalenvissers uit Ouddorp en Stel lendam,., die. eeh tijdje geleden in IJmuï- deh markten, proberen nu voor de Sche- veningse afslag verse vis te verschalken. H. B. S. voor meisjes Bevorderd tot klasse II: B A Ballego, M L van Boetzelaer, J W M Dros, E I C Fennema, D J van Gelderen, J H H de Groot, A M F van der Hoek, J G E Hoeken, I Lewin, E N Lucas. M Meule- T Neuteboom, M J Reitsma, J M Rummenie, I A G Saveur, A de Sitte: J A Sloos, J le Sueur, T C Toxopeus, J Veenvliet, J E F G Willems, E de Winter, H G C van Binsbergen, T A J M Bron- geo-sma, Y F van Dijk, P D J Fluyt, J F van der Hoeven, W M A E Kelder, L W Kletter, S E F v Linden v d Heuvell, S J C Meertens, J Meyer, J T Rehling, M H Roosen, E M Rijnbende, E J Schop- huizen. M van Sijll, W Vayier, L M van der Werf, G van de Wètériwk (Grada), van de Weterink (Carla), Corrie Kam- ia, H Slagmolen; afgewezen 6. Bevorderd tot klasse III: W Baalber- jn, Y E Commandeur, H Duymaer van Twist, J B W Erlee, A I Goslings, E J Havers, E Th Honsbeek. B C Joosten, M der Kaaden, J T van de Krol, H Kühler, A Kuiper. WAL van Leeuwen, H M Ledeboer, W J Meijer, H Pluim- graaff, PPM Schlatmann, E J Schnei der, A Snellen, N le Sueur, A J Tiele- C A Vertiey van Wijk, L J Ver meulen, M N de Vries. A H Warmoltz. J Ykema, M van Zijp. C R Boer, E Cui- per, C G van Ewijk, D M Haasnoot, J R Helfrich, A J Heykoop, H de Jager, J W Kanbier, J Kooreman, E Lourens, C W de Nie, J H Noordamus, E A Ooms. S C Ounverkerk, J Raar. S de Rooy, S J Szelingar (voorwaardelijk), M C Tissiog, A W Verschoor, M A Brinks, I van De venter, W Docber, W Enthoven, A B de Graaff, P M Hagemans, A Hakkenberg, A P Ike, L L van der Kaaden, A Knap per, D Kollewijai, K Kiwak, P H Lagen dijk, M Molijn, J I Pels, H L E Ritsema, A H M Soheffer, A J Schipper, N Splin ter, J C M Vermet, JAP Warringa, E E van Weelee, G M Zeelen: afgewezen 14. Bevorderd tot klasse IV Afd. M.M.S.: I Altona. H M Bernard, A H de Boer, J H Bouma. A van Burmk, J W Cannoo (Tineke), E B Cannoo (Ella), M J For- nara. C M A van Gastel, B W Haneveld, M Jelgersma. I van Katwijk. L Kloots J B Kranenveld, J'wan Leeuwen, J C Lodder, E I van Looy. J M Luinenburg, J Maas, J C Massa, C M M Paddenburg. L J M Plouvier, M H Schmohl. D A Toenkkes, C M de Vos, C M Wiegman, C D H Buijs, Y Dennert, M J Dibbetz, T Duhoux, T van Duuren, A C Groten huis, M M Heck, E J S Hulst, E Kerk- kamp E Koopman, N van Leeuwen. K Nederlof, N W Prins, W H Post. M D M Serdijn, E van der Staay, D R G Sybes- A M Valk, J J A" Veerman, M J Verwer, G Voortman, G M van der Werf, J M E Wimkelmolen, A Witmuts, MAR Wolff. M Schotel, C Zandvliet, G Eel- ting, H van Exter,- M Peenstra, R TLg- gelman; afgewezen 2. Bevorderd tot klasse V Afd. M.M.S.: A J Doove, M J E EeLsing, J M P Eer- hard, J P Hilgersdm, G R den Houting, C L Kessler, N de Kramer, L J Lagen dijk, M van der Lecq, M J van der Noordaa, M A Th Paddenburg W M Par- men tier, G M M Rekers, M T Reus, H A M Schlatmann, L Sloos. J M Starren- burg, H D van den Steenhoven, E M R Urius, W S Varkevisser, T A H Wortel- boer, A Zaalberg, JAT Zijerveld, P Borleffs, E M Bouwmeester. M E Duy- vendak. J van Doorn, L T M A Elshof, W H van Gelderen, A W Goudswaard. A J Holleman, C G G Lantinga, TEE Levedag, C Marree, L C Muller, A G Pel, Rede, H H Vuyk, A M J VJjgen T C Zijlstra, M Prins; afgewezen 10. Bevorderd tot klasse IV Afd. B: N C Anker, E A den Baars, R M Bakkes, E Bastiaans, L Bodde Bouman, F Broersma, W de Clercq, J P van Doorn, T Epskamp, L Farensbach, M C Feldmann, CAM Heteren, E van der Hoeven, A E Hoogteyling, C E van der Meer, G van Rijswijk, B H M van der Spek, A Veir- bree, F R Verhoeven, W H Verhulst, G F de Vries, GEM Walenkamp, M van Weesel, A Wiersma; afgewezen 2. Bevorderd tot klasse V Afd. B: C den Baars, J A Th Braakman, A Brijnen, 1 van Gent, J A Horikx, GEM Kleine C W de Koek, L M Momberg, A M T Plouvier, A M Ras, A M Smit (Maly) C M Smit (Tina), W H M Voorhoeve; afgewezen 1. Bevorderd tot klasse VI Afd. B: J E H Beerstecher, J Blitz. A Bodde Bouman, M E Buit, W van Heusden, M M Hoi- tlnk, J de Kemp, P C T Schenk, C W der Spek, C J Ver hey van Wijk, M J Zaalberg; afgewezen 1. wilden de Engelse afnemers onze augurken wel hebben. Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen en het uitvoer-contróle-bureau konden zich echter met deze gang van zaken niet verenigen. Blijkbaar bracht het gevaar van concurrentie voor de Westlandse komkommers onrust in de gelederen. Het gevolg was, dat beide instanties hun macht lieten gel den en de export van augurken ver boden. Een belangrijke deviezenbron werd zomaar dichtgegooid. Natuur lijk is het nu zo, dat de Veense tuin ders het sprookje van: „Engeland wil geen augurken" niet meer geloven. Moeten wij daarom geloof hechten aar an ander verhaal, namelijk dat de blik- conservenfabrikanten bang zijn, dat met export van verse augurken de afzet augurken in blik zal verminderen en zij sterk ageren tegen de export van verse product? Wij begrijpen niet, dat aan de vraag van Engelse zijde naar verse augurken geen gevolg wordt gegeven. De Veen- streek zal het er niet bij laten zitten. Zij weet voor haar belangen te strijden! Reeds te lange tijd heeft men het als groot geanis gevoeld, dat ook de Veen- streek in de leiding op tuinbouwgebied haar vertegenwoordiging niet heeft ge kregen. Hiermee willen wij niet zeggen, dat de instanties niet genoeg verantwoor delijkheid en kennis van zaken hebben, maar wel willen wij hiermede de wens uiten, dat de belangen van alle tuinbouw centra worden behartigd. Dr J. Riemens gaat zich in Zeist vestigen Hoopt op 14 Augustus de Herv. Gemeente te groeten Naar wij vernemen lig het in het voor nemen van dr J. Riemens, emeritus-pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente al hier, om zich met zijn familie binnen kort in Zeist te vestigën. Gewijzigde familie-omstandigheden (in gunstige zin) hebben hiertoe de aanleiding ge geven. Dr Riemens blijft echter zijn func tie van geestelijk verzorger der Delftse ziekenhuizen waarnemen. Ongetwijfeld zullen velen in de Ned. Herv. Gemeente de behoefte gevoelen van dr Riemens, die sinds 1917 in de Sleutelstad heeft ge woond en gewerkt (dit laatste tot 1944). persoonlijk afscheid te nemen. Ons werd verzocht te willen mededelen, dat dr Riemens thans voor enkele weken met vacantie gaat. Op Zondag 14 Augustu: echter hoopt hij in de "Pieterskerk eer godsdienstoefening waar te nemen, tij dens welke hij de Leidse Gemeente zal groeten terwijl na de dienst de gelegen heid openstaat hem de hand te drukken. QUICK BOYS—RIJNSBURGSE BOYS 9—1 Voor de veteranen-competitie speelde gisteravond Quick Boys tegen Rijns- burgse Boys. De wedstrijd liep op een volkomen débacle voor de Rijnsburgere uit. Voor de rust vonden de oudjes van Quick Boys het Rijnsburgse net reeds tweemaal. In de tweede helft werd het door D. van Iterson nog 21, maar toen gingen de Rijnsburgers teveel riskeren. Ze drongen ver op en daardoor werd het voor Quiok Boys vrij gemakkelijk, de stand tot 9—1 op te voeren. Volgende week, tegen S.J.C., zal het veteranen- corps van de rood-witten wel anders uit de hoek komen. Sylvia van der Hoef— Hennie Schouten Nieuive Kerk, Katwijk aan Zee Het warme weer maakt de loom en trekt ze in een badplaats wel onweerstaanbaar naar de koelte zeeboulevard vooral als daar e monie-orkest voor de nodige afwisseling zorgt maar veel minder naar de koelte van een grote kerk, waar ernstige ziek gegeven wordt. Het nog altijd actieve orgelcomité-Nieuwe Kerk moest dit gis teravond ongetwijfeld zéér tot zijn leed- ondervinden. Het gezicht op een publiekje van vijftig a zestig liefhebbers, dit dan ook kwalitatief 't béste, is niet erg bemoedigend. De violiste Sylvia van der Hoef heeft het conservatorium nog maar kort achter zich. We vernamen, dat zij het eerst als soliste optrad. Deze beide omstandigheden moet beoordeling van haar spel zeker in acht Dat zij zo af en toe een nootje liet sneuvelen, is daarom minder belang rijk dan het feit, dat haar prestaties de indruk van een dergelijke technische scho ling wettigden. Zij speelt bovendien mu zikaal en strijkt een mooie toon, die nog voller, maar tevens gewichtlozer moet worden. Nu romantiseert zij wat te veel. Dat is vooral bij Handel (Sonate in A) niet gewenst. Vieuxtemps (Andante uit het fis-moll-Concert) (Andante uit het b-moll-Con- cert) kunnen dat beter verdragen. Die klonken dan ook veel. meer aannemelijk. Een proeve van haar viooltëchnisch kun- gaf zij in een niet mooie, maar na tuurlijk zeer virtuoos geschreven Pa- ni-Caprice (zonder begeleiding). De organist begeleidde haar knap, maar wat te zwaar. Het is bovendien moeilijk orkest op het orgel te vervangen, ennie Schouten begon met de Sonate in G van Bach. Een werk met intieme schoonheid, dat een bijzon dere concentratie verlangt. Hij speelde het eenvoudig en vloeiend, met begrip 't karakter. W i d o r's „Allegro tabile" (5de Symphonie) hoort men altijd graag, vooral als. zoals nu, de regis, ters zorgvuldig gekozen zijn. Tenslotte Liszt met het brillante „Praeludium en fuga" over „B.A.C.H." Schouten houdt er niet van, van een der gelijk min of meer opzichtig werk opzichtige vertolking te geven. Een te respecteren opvatting. Maar dere is daarom nog niet verwerpelijk, tenminste: binnen zekere grenzen, hoorden we nu een scherp geanalyseerde weergave, waaraan geen noot ontbrak, geen enkele schutterige passage het harmonische geheel verstoorde. Joh. W. HAAGSE POLITIERECHTER De eigen rechter Ja, de arbeider W. C. d. B. uit Ter Aar bekende 't eerlijk, dat hij verkeerd had gedaan. Maar, dat kwam door de drift en de vervelende dag. Je hebt zo van die dagen dat alle narigheden tegelijk ko men, en dat schijnt ook bij verdachte geweest te zijn op de dag dat hij" naar het woord van de rechter, iemand uit de fabriek waar hij werkte, een „opdoffer" had gegeven. Dat hij niet probeerde er nu onderuit te komen, doch de consequenties van zijn daad wilde ervaren, vond waardering bij de Officier, die daarom met f7,50 boete of 3 dagen hechtenis wilde volstaan. De rechter veroordeelde daartoe, en verdachte was er tevreden mee. Voor het ledikantje Heus niet onj te stelen had H. B. uit Alphen aan den Rijn de zeven plankjes meegenomen van een bouwwerk. Hij zat m wat hout verlegen voor het maken van een kinderledikantje, en toen had hij de planken maar genomen. Dat het verkeerd was geweest gaf hij nu wel toe bij dè rechter. De Officier wilde re kening houden met het blanco strafblad, en daarom volstaan met een geldboete van f5 of 3 dagen hechtenis, en dan voorwaardelijk nog twee maanden gevan genisstraf met drie jaar proeftijd. Omdat de geldboete wat bezwaarlijk as, volstond de rechter met alleen de voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. Dat viel mee De gipsvormer J. G. v. d. E. uit Al phen aan den Rijn zal de straf zijn mee gevallen voor de lelijke streek die hij had uitgehaald. Volgens zijn verklaring lag een portemonnaie in het kleedlokaal der fabriek op de grond, maar in elk ge val was die niet van verdachte geweest, doch van een mede-arbeider. Omdat hij echter in financiële moei- n verkeerde, had verdachte zich de portemonnaie toegeëigend. „En om de moeiten waarin de ander hierdoor geraakte, dacht u niet," stelde de rechter vast. De Officier vond het wel een lelijk feit, doch hield rekening met het blanco strafblad, waarom de eis luidde f 10 boete of 5 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Daar had verdachte niets op te zeggen. De rechter veroordeeld» conform de eis. MusiekverConcordia Boulevard-concert, Katwijk aan 2 Het Harmonie-Orkest „Concordia" uit Leiden gaf gisteravond in de muziektent op de boulevard, onder leiding van dt heer G. Dik, een uitvoering. De belang stelling was weer groot. Een fris en pittig spelend ensemble vormen deze blazers ongetwijfeld. Deze uitspraak houdt echter niet in, dat hun spel in alle delen èf is. De juiste samen werking laat hier en daar nog wat te wensen over, ook de exacte, zuivere toonvorming. Over de opvatting kan men gunstiger oordelen. Zo bleek in de W e b e r-fantasie, dat men deze compo nist zeer wel aanvoelt en de melodieën vrij gaaf blaast de kracht van het ge zelschap zit juist in de melodie-voerende instrumenten maar de midden- en basstemmen klonken wat te brokkelig, niet altijd zuiver belljnd en beheerst. Er waren toch ook verschillende goede menten, b.v. in „Les dragons de Villars", in de „Troubadour-fantasie". Men streve er echter naar, iedere passage zo ni keurig mogelijk af te werken. Wanneer ieder instrument dit bereikt, dan zal zeker tot uitstekende resultaten komen. De aanwezige musiceer-vreugde staat daar borg voor. Het concert werd be sloten met de mars „Met moed voor waarts" van de dirigent. Deze titel blljve Joh. vai Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! Koudekerk aan den Rijn Oranjefeest werd voortgezet Onder buitengewoon gunstige weer: omstandigheden vierde Koudekerk zijn traditioneel Oranjefeest. De ai de bevolking voor het feest was flauw te noemen en het aantal volksspelen dan ook tot een minimum beperkt ge bleven. Maar ondanks dit, slaagden de feestelijkheden volkomen. De ochtenduren werden gevuld met ringsteken, zowel op de fiets als te paard, terwijl het middagprogramma begon me', een zwemwedstrijd over 120 meter in de Rijn. Acht dames en elf heren namen aan deze wedstrijd deel. Een gecostu- meerde voetbalwedstrijd altijd eer aardig nummer deed het ook nu weei goed. Het soms onaesthetische kussen gevecht voor dames was vervangen door het pottenspel. Het succes van het feest is wel geweest de wlndhondenrennen, georganiseerd door de Zuid-Hollandse windhonden-ren- vereniging te Den Haag. Zeer veel toe schouwers volgden met spanning deze nummers. Deze wedstrijden waren iets nieuws voor Koudekerk en de kennis making bleek een aangename te zijn. Het publiek kon het geheel uitstekend volgen door dé vlotte toelichting van de speaker der vereniging en de aangebo den programma's. De favoriet Clevelands Iron Face kwam bij de eerste ritten in sloot terecht en verspeelde daarbij nagel van een der achterpoten. De hond moest uit de strijd worden geno- en. De uitslagen waren: Greyhounds A-klasse: le rit: 1. Eddana in W. Kroes; 2e rit: 1. Diamant Bel- in van F. Minderman; Greyhounds A- klasse (met hindernis): 1. Berber Latto G. Wories; Greyhounds B-klasse: 1. Flip van A. de Jong; Whippets A-klasse: 1. Josita van J. C. A. de Bruin; id. 2e rit: 1. Apollo van A. Sarolea. Een vrolijk avondfeest met de onvol prezen medewerking van „Kunst na ar beid" voltooide het feest, tot het publiek door een „gouden" regenbui van het veld werd verjaagd, om het feest thuis of elders voort te zetten. De eerste prijswinnaars van de diverse volksspelen waren: Ringsteken op de fiets voor dames: 1. M- Walderveen; idem voor heren: 1. W. v. d. Dool; ring steken met paard onder de man: 1. G. Reyneveld; hardlopen heren: 1. L. Dor- repaal; zwemmen (dames): 1. Lenie de Lange; idem (heren): 1. Theo den Hol lander; pottenspel (dames) 1. mevr. Voorma; idem (heren): 1. G. J. Corts. Weer gelukkigen, der Bijl en Gré Corts slaagden te Alphen voor het H.B.S.-diploma A. Henk T. G. Verheul behaalde de diplo- vliegtuigbouwkundig-tekenaar en vliegtuigbouwkundige. Sassenheim Collecte „Sole Mio" Op 16 Juli a.s. zal in onze gemeente en grote collecte worden gehouden tot steun aan het herstellingsoord „Sole Mio" te Noordwijk aan Zee. Dit oord voor patiënten vervult een zeer belang rijke taak bij het overwinnen van een der ernstigste gevolgen van de jongste oorlog voor ons volk: de alarmerende toeneming van 't aantal t.b.c.-gevallen. „Sole Mio" biedt plaats aan 80 patiënten uit. Leiden en omgeving, doch deze capa citeit voor opneming is te gering, zodat lange wachtlijsten moesten worden aan gelegd. De stichting vertrouwt op kracht dadige steun van de Sassenheimse bur gerij aan „Sole Mio" in de vorm van een bijdrage tot het opheffen van het gevaarI van de financiële zórgen, waarin de stich ting zonder aller medewerking zeker zou' 'geraken. Alkemade Gemeenteraadsvergadering Maandagavond, om 7 uur, komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. O.m. zullen de volgende agenda punten behandeld worden: Onderzoek geloofsbrieven nieuwe leden; voorstel tot wijziging der algemene politieverorde ning; voorstel tot toepasselijk verklaring van de gratificatieregeling 1949 voor Rijksambtenaren; voorstel tot overname 6 woonhuizen, onder verplichting lijfrente, en bespreking terugname weg LeidenNieuwe Wetering. Commissie voor jaarlijkse kaasdag In een bijeenkomst besloten kaasmaker* uit Alkemade e.o. een commissie te be noemen, die het organiseren van een jaarlijkse kaasdag op zich zal nemen. In deze commissie namen zitting de heren J. Th. Juffermans, voorzitter, A. P. van der Poel, W. C.^van der Geest, H. P. van der Poel, P. Verwey en J. Los, terwijl de gemeente-secretaris van Alkemade, de heer W. A.'van Harteveld, als secretaris zal fungeren. De commissie stelt zich voor, ieder jaar een kaasdag in Alkemade te houden, ten einde het product op een steeds hoger peil te brengen. Het ligt in de bedoeling de eerste kaasdag op 27 October a.s. te houden. De inzendingen zullen slechts van een nummer worden voorzien, zodat een onpartijdige beoordeling van het product gegarandeerd is. De commissie is van mening, dat deze methode verre de voorkeur verdient boven een tentoonstelling, omdat zij als noofddoel van de kaasdag een studiedag ziet. Bovendien vertrouwt zij, dat door deze dagen een band van vriendscnap en wederzijdse waardering tussen de kaas- makende veehouders zal worden gelegd en dat belanghebbenden zullen meewsr- ken aan en instemmen- met het doel en streven van het werk der Alphen aan den Rijn Eindexamens Chr. Lyceum Voor het eindexamen Chr. H.B.S. A. zijn geslaagd: Gré Booij te Alphen a/d. Rijn, G. Schellingerhout, Benthuizen, Bea v. d. Mast en C. Bulk te Boskoop, L. v. Griethuijzen te Hazerswoude, Ria v. d. Bijl en Gré Corts te Koudekerk a/d. Rijn, J. Codee te Waddinxveen. Waterpolo In het Alphense Zwembad werd de polowedstrijd verspeeld tussen A.Z.C. (Dames)Zios (Dames), welke door de eerste werd gewonnen met 21. Direct na de aanvang was A.Z.C. even sterker, maar door een foutje van de A.Z.C.- keepster werd -het 01 voor de gasten. Hierdoor werd A.Z.C. allerminst teleur gesteld en na goed samenspel wist Janny Bijleveld gelijk te maken (rust 11). In de tweede helft verkeerden beid» doelen beurtelings in gevaar, totdat even voor het einde Janny Bijleveld opnieuw wist te scoren en daardoor de AZ.C.- dames tevens de overwinning bezorgde. De wedstrijd A.Z.C. II (Heren) tegen Zian IV (Heren) werd niet gespeeld om dat de gasten te laat in het Alphens Zwembad arriveerden. Zilveren jubileum van „Klein-Hosanna". Ter gelegenheid van het zilveren be- staansfeest van „Klein-Hosanna" werd_ in 't IJsclubgebouw aan 'n 120-tal jeugdle den en een aantal genodigden een feest avond aangeboden, die alleszins geslaagd mag worden genoemd. De presidente, mej. T. Klok, opende met gebed, nadat de leden het clublied hadden gezongen. Er heerste een gezellige feeststemming, toen voordrachten, samenspraken, zang nummertjes en het optreden van ver schillende debutantjes een .prettige af wisseling brachten. Nadat nog éen; kin derfilmpje was gedraaid door de heer P. Laros, werd de avond gesloten. Benthuizen Distributievaria Te Benthuizen zal op 21 Juli a.s., van 9 30 tot 2 uur, de uitreiking plaats hebben van de toeslagkaarten ZA tot en met ZE. De uit te reiken kaarten zijn bestemd voor de perioden 909 tot en met 001, der halve van 30 Juli 1949 tot en met 14 Jan. 1950. In dit tijdvak kunnen bij mutaties nieuwe aanvragen bij de distributiediénst worden ingediend. School met de Bijbel., In de vacature van de heer M. G. Snel is bij de school met de Bijbel benoemd tot onderwijzer de heer B. A. Lenten, thans te Dirksland. Zijn benoeming gaat op 1 September in. Hillegom Toch terug Daar de heer C. P. A. Beijersbergen zijn benoeming tot lid van de gemeente raad niet heeft aangenomen, zal als zijn opvolger voor de K.VP. worden aangewezen de heer B. N. Loerakker. De heer Loerakker was tengevolge van de actie van de heer Van Lierop zijn zetel, die hij 18 jaar in de Hillegomse raad had gehad, kwijtgeraakt. Nu keert hij door het bedanken van de heer Beijersbergen toch terug. Inbraak. Door forceren van feen deur hebben ongewenste gasten zich toegang ver schaft tot de kantoorruimte van de heer d. H. in de Haarlemmerstraat. Vermoe delijk zijn de daders in hun werk ge stoord, want nïets 'wordt vermist. De collecte, gehouden voor de sanatoria „Zonnegloren" en „Sonne- vanck", heeft bijna f315 opgebracht. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal jongelui uit Lisse, die op enigszins luidruchtige wijze de bloemetjes buiten zetten in een café alhier. Katwijk Benoeming De héér A van Duyvenbode, ambte- lar ter secretarie alhier, ontving «en benoeming tot adjunct-commies te Voor schoten. Katwijk aan Zee Hoog en laag water Vrijdag 15 Juli: hoog water 6.28 en 18.51; laag water 2.18 en 14.32. Voorschoten Burgerlijke stand GEBOREN: Franciscus, z. v. G. Jong bloed en T. v. d. Meij; Sonja V., d. ba A. Minke en B. H. Nasveld; Simon M., v. B. J. van der Vlugt en T. Bergsma. GEHUWD: N. van der Heijden. 26 jaar 1 E. M. van Egmond, 24 jaar; R. G. G. Riegen, 27 jaar, en DC. M. W. Klooster- lan, 23 jaar. Distributievaria Te Voorschoten zal op 18 Juli a.s., van 9.30 tot 3 uur, de uitreiking plaats hebben de toeslagkaarten ZA tot en met ZE. De uit te reiken kaarten zijn bestemd de perioden 909 tot en met 001, der halve van 30 Juli 1949 tot en met 14 Jan. 1950. In dit tijdvak kunnen bij mutatie* aanvragen bij de distributiedienst worden ingediend. De burgemeester van Voorschoten 'Is verhinderd morgen spreekuur te hou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2