Jlieuwe iTciJisrlje (fourant Amerikaanse journalisten kozen zelf route over Bombay Wist IJ DONDERDAG 14 JULI 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie TeL 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per mlllmeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 786Ï HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken w$tantocKUcit Is gficfcltoeis tnya bert ia levenspad* Wie er van onze jongens uit Indië komen Zie peg. 2 Geen verzoek aan Pakistan om in Karatsji te mogen landen Een woordvoerder van het Pakistanse dep. van Buitenlandse Zaken heeft het Indiase persbericht, dat Pakistan gewei gerd had de „Franeker." te Karatsji te laten landen, tegengesproken. Ook de K.L.M. deelt méde, dat var weigering geen sprake is geweest, dat de K.L.M. geen verzoek aan de rege ring van Pakistan heeft gedaan Karatjji te mogen landen. De route over Bombay Telegram van Koningin aan de journalistenvrouwen Koningin Juliana heeft het volgende telegram gezonden aan de vrouwen van de omgekomen Amerikaanse jour nalisten: „Ik zend U dit blijk van mijn diepst- gevoeld medeleven met Uw groot ver- Uw echtgenoot en zijn kameraden zijn gestorven bij de uitvoering van de nobele taak om voorlichting te ge ven aan een verwarde wereld. Zijn en hun heengaan betekent een ernstig verlies voor hun beroep en voor de gehele wereld. w.g. Juliana". Rooms-Kath. communisten gaan in de ban o Als zij niet van liun dwalingen terugkeren Het Vaticaan heeft gisteravond ge dreigd alle Rooms-Katholieken, die wil lige aanhangers van het communisme zijn in de ban te doen. en allen, die het communisme trachten te rechtvaardigen of die zijn literatuur drukken, versprei den of lezen, de Heilige Sacramenten te onthouden. Deze drastische maatregel werd genomen1 door het hoogste kerke lijke orgaan voor geloofszaken, de hei lige congregatie van het heilig officie. De besluiten werden reeds op 28 Juli ge nomen en twee dagen later door de Paus goedgekeurd, die thans machtiging gaf tot publicatie. Zij zullen onmiddellijk in werking treden. Een woordvoerder van het Vaticaan verklaard, dat het decreet ..het karhkter van een waarschuwing draagt voor die Rooms-Katholieken, die zich niet ten volle de ernst van hun zonden realiseren, die zij begaan door een materialistische en anti-Christelijke leer te steunen. De kerk houdt haar armen open voor deze mensen, indien zij willen terugkeeren tot een leven van geestelijke waarden," aldus de woord voerder. Het decreet was oorspronkelijk in het Latijn gesteld. Maar de Tsjechosloivaakse re gering! gaat steeds verder Terwijl het Vaticaan alle Rooms-Ka tholieken. die het communisme steunen, met de ban heeft gedreigd, gaat de Tsje- choslowaakse regering voort actie te voe ren tegen de godsdienst Het communis tische blad „Rude Pravo" heeft de R.K bisschoppen er van beschuldigd, dat zij trachten de Tsjechoslowaakse staat ten i val te brengen en het land in een „Vati-1 caanse federatie van Midden-Euvopesc landen" te doen opnemen. Voorts be schuldigt 't blad de Slowaakse bisschop pen er opnieuw van. dat zij in de oorlog met de Nazi's gecollaboreerd hebben. Het ventrale comité van de communis tische partij in Tsjechoslowakije heeft een programma in zes punten aangeno men. dat bedoeld is om de macht R.K. kerk volkomen te niet te doen. Deze actie zal 1 October beginnen. Hoe de bevolking deze leugenpropaganda en communistische acties opvat, moge blij ken uit het bericht, dat in een dorp Ken- tallen vrouwen een beschermende groep gevormd hadden, die voortdurend do plaatselijke priester bewaakt, evenals de kerk en andere R.K. instellingen. Geroofde meubelen uit Duitsland terug Uit Duitsland zijn een aantal kunst voorwerpen teruggevoerd, waarbij een betrekkelijk grote groep meubelen. Zij. die aangifte hebben gedaan van vermis sing van meubelen bij de stichting Ne derlands Kunstbezit worden thans in de gelegenheid gesteld de meubelen te be zichtigen cn te identificeren, opdat de voormalige eigenaren in hun rechten hersteld kunnen \vorden. door de Amerikaanse journalisten, die het oponthoud te New Delhi hadden ge- Het antwoord van de Indiase regering, waarbij deze toestond op India's gebied te landen, was dan ook in eerste aanleg aan de Amerikaanse journalisten gericht. De pers- en publiciteitschef van de K.L.M. voor India en het Verre Oosten, A. G. T. Hardy, heeft gisteren tegenover verslaggevers te Bombay verklaard, dat er „in het geheel geen grond" is vc het vermoeden, dat de „Franeker" 1 gevolge van sabotage is verongelukt. Gisteren zijn in een gestadige regen de lijken van vijf der omgekomen Ameri kaanse journalisten op een Hindoese lijkverbrandingsplaats gecremeerd, eerste kist, die met olie werd besmeerd en in de drie meter hoge vlammen werd geplaatst, was die van mej. Elsie Dick. De kisten van Nat Barrows. Wil liam Newton. Bertam d'Hulen en James Bramyon volgden. De stoffelijke resten van George Moorad en Vincent Mahony zouden he den gecremeerd worden. Geestelijken van de R.K., Methodis tische en Presbyteriaanse kerken richtten de rouwdiensten, omdat het mogelijk was de godsdienst van elk dei- verongelukten vast te stellen. Dr Pattabhi Sitaramajja. de voorz. van het Indiase Congres, heeft gisteren te Madras uitdrukking gegeven aan zijn diepe droefheid over de ramp. Hij be tuigde zijn „diepste medeleven met de Nederlandse en Amerikaanse regering Onder de titel „Journeys end" wordt m reportagefilm vervaardigd van het bezoek der Amerikaanse journalisten i Indonesië. De film zal nog deze week de bioscopen in Indonesië draaien. K.LM.-Indië-route morgen weer over Karatsji Pakistan heeft het vliegverbod opgeheven De regering van Pakistan heeft met ingang van heden het vliegverbod voor K.L.M.- en andere vliegtuigen opgeheven. In verband hiermede zal de K-L.M. met ingang van morgen haar tot dusver gevolgde noodroute A'damCairoAden MauritiusBatavia v.v. verlaten, ten einde Indonesië met Nederland te ver binden over de route: A'damCairo KaratsjiBangkokBatavia v.v., daar bij India, dat het vliegverbod nog met heeft opgeheven, vermijdende. Indertijd werd het vliegverbod boven India en Pakistan afgekondigd na de tweede politiële actie in Indonesië. De vorige maand was er reeds sprake van, dat Pakistan dit verbod zou opheffen, na dat de Indonesische Republikeinse rege ring te Djocja zou zijn teruggekeerd. Dit is dus nu een feit geworden. Koos Vorrink komt Zaterdag per vliegtuig terug Koos Vorrink, de voorz. van de P.v.d.A., die op 17 Jan. in een vliegtuig van Aero Holland bij Nykobing in Dene marken neerstortte, zal Zaterdag in een Dakota van dezelfde maatschappij naar ons land terugkeren. Zijn dochter, mevr. Irene Zwart-Vorrink, en zijn broer A. Vorrink zullen hem met de Dakota 'in Kopenhagen komen afhalen. Om half vijf wordt hij op Schiphol verwacht. De heer Vorrink is intussen geheel genezen, maar zal nog tot 1 September rust hou- BEGRAFENIS „ROERMOND"- SLACHTOFFER L. POST. De begrafenis van de radio-telegrafist L. Post, die op 23 Juli bij Bari om het leven kwam, zal morgen om 3 uur plaats hebben op de alg. begraafplaats Hofwijk te Overschie, na een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk om half twee. Triest en modderig is de plaats, waar de wrakstukken van de „Franeker" her en der verspreid liggen. Nog steeds zoekt men naar stoffelijke resten van de. slachtoffers. Op de onderkant van de romp ziet men nog iets van het woord „Holland" Vandaag stellen wij V voor: Sold. Ie kl. C. M. BEIJEN, Herenweg 16, Noordwijk-Binnen. Soldaat Beijen uit Noordwijk vierde 9 Juli zijn verjaardag in de tropen. Op het ogenblik zit Kees' bi Tjipanas op \Vest- Ja va. Hij is kerngezond en maakt het in alle opzichten goed. Zijn ouders en ver loofde feliciteren hem nogmaals heel har telijk met zijn verjaardag en hopen, dat Lagerhuis keurde afkondiging van noodtoestand goed Attlec hekelt de stakende Londense havenarbeiders de zich verspreidende Londense haven staking het economische leven van Groot- ittannië op een toch reeds kritiek tijd stip bedreigt. De premier zeide verder, dat de loyaliteit der havenarbeiders aan hun mede-arbeiders op onscrupuleuze wijze wordt misbruikt. Hij wees hierbij op de laatste cijfers, volgens welke op het ogenblik 13.528 arbeiders staken, ter wijl slechts 11.000 arbeiders in het con flict zijn betrokken. Attlee zette opnieuw het regeringsstandpunt uiteen, dat ge leid heeft tot overneming van het ha venbeheer Hij vroeg het Lagerhuis de noodbëpalingen der regering met betrek king tot de staking, goed te keuren, het geen geschiedde met 435 vóór en 4 stem men tegen. Anthony Eden steunde de re geringsmaatregel, namens de conserva tieven, hoewel hij verklaarde, dat zijn partij zeker voorbehoud maakte t.a.v. de wijze waarop de regering de situatie had aangepakt. Attlee legde er de nadruk op, dat Engeland niets te maken had met het geschil tussen de twee Canadese zeelie denbonden. De enige reden, waarom En geland in het geschil betrokken werd was. dat de Canadese Zeelieden Unie besloten had stakingen in buitenlandse havens af kondigen. Na Attlee voerden nog ver schillende sprekers het woord, o.a. An- In Mei kwamen weer 3279 woningen gereed In Mei werden volgens de voorlopige cijfers van het C.BS. 3279 woningen vol tooid, tegen 3184 in April. Er werd be gonnen met 3105 (in April 2816) wonin gen. Het aantal in aanbouw zijnde wo- ingen verminderde .van 36.928 in April it 36.753 op 31 Mei. Over de provincies en de drie grote ste den verdeeld zijn deze cijfers als volgt (tussen haakjes de definitieve cijfers van April): Groningen 106 139Friesland 213 (218); Drente 166 (107); Overijssel 132 (161); Gelderland 516 (341); Utrecht 178 (180); Noord Holland (excl. Amsterdam) 209 Zuid Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 337 318); Zeeland 290 (331); Noord Brabant 536 478); Limburg 216 (275); Amsterdam 78 (71); 's-Graven'hage (57); Rotterdam 225 (77); N. O. Pol der 14 (12). een mottenplaag. lorgekomen. Mo- hij volgend jaar weer thuis zal zijn. Op gelijk is dit een gevolg van het gebrek- de foto zit Kees rechts. aan mottenbailen, tijdens de oorlog. tuurlijk tegen de regeringsmaatregelen Vandaag werd het aantal troepen, dat in de havens bezig is met het lossen der schepen, nog uitgebreid. Afschuwelijk auto-ongeluk in 's-Hertogenbosch Echtpaar verdronken, dochtertje gered. In Den Bosch is hedenmorgen een be stuurder van een personenauto door de afsluiting gereden van de brug over de Zuid-Willemsvaart, terwijl deze brug omhoog stond. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Op zijn kop stortte de wagen in het water. Men slaagde er in een elfjarig meisje te redden. De andere inzittenden, de ouders van het kind, n.l het echtpaar R. Vrij uit Waalwijk, bleken helaas verdronken, nadat men de wagen na veel moeite naar boven had gehaald De bestuurder was vermoedelijk met de verkeerssituatie ter plaats onbekend. Mrs Brandon sprak nimmer over sabotage Ook een Brits toestel kan niet bij Bombay landen Mrs Dorothy Brandon, een van de twee vrouwelijke journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse Rege ring Indonesië hebben bezocht, heeft te Hongkong verklaard, nimmer gedacht te hebben aan de mogelijkheid, dat er met de „Franeker" sabotage zou worden ge pleegd. Zij heeft nooit deze mogelijkheid geopperd. Men herinnert zich, dat haar erd toegeschreven, uit vrees voor sabo tage niet met de „Franeker" te willen terugreizen. Nu verklaarde zij echter, dat zij niet met het gehele gezelschap terug keerde, omdat zij gebonden was aan een tevoren vastgelegd 'verblijf van 3 maan den in het Verre Oosten voor de New York Herald Tribune. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van' Buitenlandse Zaken heeft aan het begin van zijn wekelijkse persconfe- ie woorden van deelneming uitge sproken i.v.m. de tragische vliegramp met de „Franeker". De Regeringen van de Negara's Sumatra's Oostkust en Zuid- Sumatra hebben telegrammen van deel neming gezonden aan de Amerikaanse Regering. Woensdag wijdden vele Amerikaanse bladen artikelen aan de vliegramp en speciaal aan de omgekomen journalisten. De New York Tomes schrijft het ongeval toe aan de onbekendheid van de Neder landse gezagvoerder met de streek Bombay. Een Brits toestel, dat op het vliegveld Santa Cruz bij Bombay moest landen kon dit niet doen in verband rhet de zware moessonregens en het slechte zicht. Het vliegtuig keerde terug naar Karachi. Dr Van Roijen reist Zondag naar Djokja Aneta seint uit Batavia, dat dr Van Roijen thans de officiële uitnodiging voor bezoek aan Soekarno heeft ontvan- en dat hij Zondag naar Djokja zal :n. Dr Koets en mr Blom zullen hem vergezellen, daar er van de gelegenheid zal worden gebruik gemaakt om bespre kingen te voeren. H. Oosterhuis voorzitter van het N.V.V. De heer H. Oosterhuis, de vice-voorz. van het N.V.V., is gisteren op het N.V.V.- congres te Amsterdam met alg. stemmen gekozen tot voorzitter van dit vakver bond als opvolger van de heer E. Ku- pers. Het D.B. werd verder als volgt sa mengesteld: J. G. Suurhoff, 2e voorz- redacteur, K. Korte Jr., alg. secr., J. Landman, penn., A. Vermeulen, P. ile Vries en J. Berger, secretarissen. In een bijeenkomst van 6000 personen werd af scheid genomen van de heren E. Kupers en C. v. d. Lende. resp. als voorz. en alg.- secr. van het N.V_V. Het Nederlandse vliegkampschip, de Karei Doorman, dat reeds geruimen tijd buiten dienst is, zal. 1 September weer in de vaart komen. Stoelen en knuppels argumenten in Mokums raadszaal Communisten gingen te keer tegen „Het ijzeren gordijn' Gisteren meldden we nog gedeeltelijk, hoe in de middagvergadering van de Amsterdamse gemeenteraad een ernstige vechtpartij is ontstaan. Kort n opening las burg. d'Ailly een telegram voor van tien communistische raads leden „over het beestachtig optreden van de politie, i.v.m. de vertoning van de film Het Geval Gouzenko". Hij zeide, hierover geen discussie toe te laten en te gaan tot de orde van de dag. Maar dat namen de communisten niet. De heer Seegers riep luide, hard op de tafel slaand: „Daartoe hebt U niet het recht". De voorzitter schorste de zitting >or de eerste maal. De tribune werd gesloten. Heropening. De voorzitter wil de agenda voortzetten. De heer Seegers: „We laten ons als raadslid het recht niet ontnemen". En nog veel meer fraais de rode kant- Voorzitter laat stem- over het voorstel het stuk niet te behandelen. Onder luid geroep der com munisten wordt gestemd, al noemen zij de stemming ongeldig. Uitslag: 23—12. Rumoer blijft. Tweede schorsing. En tweede heropening. Tien recher cheurs komen de zaal binnen on order van de burgemeester de heer Seegers te verwijderen. De heer Bran- Ronnne lijdt opnieuw nederlaag in zijn eigen fractie Fatale Indonesië-politiek zal worden voortgezet Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt kan thans worden aangenomen, dat prof. Romme opnieuw binnen zijn eigen fractie een nederlaag heeft geleden. Verleden week had het er nog alle schijn van, dat de Tweede Kamerfractie der K.V.P.. die een open oog heeft yoor de funeste gevolgen van de huidige hel- lend-vlak Indonesische politiek der Re gering, bereid zou zijn, de consequenties te aanvaarden van een kabinetscrisis. Veilig kan echter worden aangenomen, dat onder druk van het bestuur van de Katholieke Volkspartij, aangevoerd door het Tweede Kamerlid W. J.' Andriessen en gesteund door enkele pro-minister- van-Maarseveen-getinte-fractieleden be sloten is, geen kabinetscrisis uit te lok ken. De oorzaak van de nederlaag, die prof. Romme op deze wijze binnen zijn eigen fractie heeft geleden, ligt vermoe delijk in de omstandigheid, dat de K.V.P. het niet aandurft, oorzaak te zijn van de noodzakelijkheid van de vorming van kabinet, waaraan de Partij van de Arbeid om principiële (en trouwens ook balorige) redenen niet zal wensen mee te doen. Deze Partij staat n.l. nog steeds op het na-oorlogse standpunt, dat met een nationaal kabinet, ook al zou het een zaken-kabinet zjjn. niet kan worden ge werkt. Op deze wüze laadt de Katholieke Volkspartij een zéér zware verantwoor delijkheid op zich. Zü weet, dat Neder land bezig is in een afgrond te springen is bereid mee te springen, omdat zij meent, dat een andere oplossing een andere afgrond opent. Het is echter fa taal. op de rand van de afgrond staande, te springen met de wetenschap, dat men te pletter valt. Men behoort de fatale sprong te weigeren, onafhankelijk van de vraag, hoe men er nog uit kan komen. Liever ondergaan met de rug tegen de rotsmuur, dan bewust te pletter te sprin gen! Ind. kwestie alleen met gesloten deuren? (Van onze Parlementsredacteur). Van gisteravond zeven uur tot van nacht ruim half een heeft de Tweede Kamer in comité-generaal vergaderd over de gistermiddag door minister Van Maar- seveen afgelegde geheime Regeringsver klaring over Indonesië. Al spoedig bleek, dat er geen sprake van zou zijn. dat nog gisteravond de deuren zouden opengaan. Van het gesprokene valt dan ook niets te melden. Wij hebben de indruk, omdat kort voor het sluiten van de vergadering „het belletje ging", dat minister Van Maarseveen hoogstens vijf minuten, het woord is geweest. Hieruit zou zijn af te leiden, dat de bewindsman zijn rede zou voortzetten in de vergadering, die hedenmiddag is begonnen om één uur, opnieuw met gesloten deuren De Kameragenda bevat, voorzover 't de Indonesische kwestie betreft, slechts eeh aanduiding van behandeling in comité- generaal. Hoewel de Kamer altijd nog kan besluiten, een deel van het debat ir he< openbaar te doen houden, menen wi. toch hieruit te kunnen afleiden, dat gis teren geen enkele beslissing in deze rich- genomen. DAT prof. dr W. T. Koiter wegens zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft op verzoek eervol is ontslagen als directeur der afd. Techni sche Zaken van de Rijksluchtvaartdienst. DAT 15 j. werd geëist tegen de Hil- versumse kapitein F J M. Aben. die op een kustvaarder voor de S.D. werkte, de spion Anton v. d. Waals naar Zweden bracht en meehiedp, Engelandvaarders te arresteren. DAT de notaris D. Maarschalk te Am sterdam 66 j. oud aldaar is overleden. DAT 53 j. oud te Utrecht is overleden de tandarts mevr. Elsje Elema. DAT als voortzetting van „De Phila telist" een nieuw geïllustreerd tijdschrift voor postzegelverzamelaars is versche nen onder redactie van H. E. Lasky en J. C. F. Heymans, onder de titel „We reldpost". DAT H. C. Sligtenhorst. adj -dir. van de A'damsche Mij van Ongevallenverze kering, 51 j. oud. te A'dam is overleden. DAT de 77-j. heer J. J. van Kalkar uit Veendam een voetreis naar Nijmegen maakt en via Soestdijk terug wil keren. DAT sigaren en sigaretten weer in luxe-verpakking mogen worden verkocht eh ook de fabricage van koploze 6igaren is toegestaan. DAT de Hamburgse senatoren Neu mann en Schiller na hun bezoek aan R'dam. 's lands hoofdstad bezochten, waarbij zij door burgemeester d'Ailly werden ontvangen. DAT de A'damse Rijkspolitie zeven arrestaties verrichtte in verband met het smokkelen van zware vrachtauto's, die ten dele van diefstal afkomstig waren. DAT de Express-treinen vanaf 2 Oct. ook in Den Bosch zullen stoppen. DAT modemagazijn Gerzon te A'dam t g.v. zijn 60-j- bestaan f25.000 voor lief dadige instellingen in de hoofdstad heeft geschonken. DAT op het Haarlemmerplein te A'dam de 45-j. v. d. Leek uit Andijk (N.-H.) bij een poging om op een rijdende tram te springen door het voertuig werd ver brijzeld. DAT de Friese Commissaris en 13 bur gemeesters uit die provincie gisteren de propagandadag van „De Reddingboot" op Schiermonnikoog bezochten. DAT in de AKU-fabriek, te Ede een gedenkplaat is onthuld ter nagedachtenis 11 in de oorlog omgekomen perso neelsleden. DAT een smokkelaar uit Sittard gear resteerd werd, die onder de motorkap van zijn auto een partij gesmokkelde zak messen vervoerde, welk feit aan het licht kwam. toen de motor bij Roermond in brand geraakte. DAT t.g.v. de militaire dag in Hel mond gisteren aan meer dan 100 oud luchtwachters een oorlogsherinnerings- kruis werd uitgereikt. DAT de R. v. B. voor de Perszuivering de uitspraak, waarbij de exJhoofdred. van „De Ned. Journalist" en van „Ds Pers", J. A. A. Learbuch te Den Haag, tot 10 Mei 1960 was ontzet, vernietigde en hem tot 5 Mei 1952 uitsloot DAT J. Innemee uit Den Haag. giste ren in A'dam een congres van 300 be grafenisondernemers opende waaraan een vakexpositie van het begrafeniswezen was verbonden. DAT sinds Dinsdag een 5-j. knaapje uit Zaandam wordt vermist en men ver moedt. dat het is verdronken. DAT de na een 3-j. verblijf in Indo nesië teruggekeerde aan- en afvoertroe- pen op 30 Juli officieel in Tilburg zullen worden ontvangen. DAT de nieuwe veiling te Sittard gis teren officieel is geopend. DAT na de KNAC ook de ANWB heeft aangedrongen op het plaatsen van een flikkerlichtinstallatie bij de beruchte on bewaakte overweg te Mijdrecht, nadat hij ook reeds in 1947 op verbetering had aangedrongen. DAT niet alleen in Gelderland, maar >k in Noord-Holland, de tuinders pom- :n moesten plaatsen, daar de grond dreigde uit te drogen. Uit Rotterdam vertrok gisteren de „Waterman" met aflossingstroepen naar Indonesië. Het vertrek van dit contingent trok grote belang stelling. Roem venvacht Ronde Tafel-conferentie op 1 Aug. Waarom werd brief van B.F.O. vastgehouden? Aneta meldt nader uit Djokja, dat Sja- froeddin het mandaat overgedragen heeft en dat de sultan van Djokja be noemd is tot minister van verdediging en coördinator der veiligheid. Intussen heeft de republiek officieel bekend gemaakt, dat de inter-Indonesi- sche conferentie tussen 20 en 25 dezer te Djokja zal worden gehouden. De re publikeinse regering heeft een comité van ontvangst benoemd met mr Tadjoed- din Noor (een van de bekendste anti- Nederlandse figuren) als voorzitter en Kihadjar Dewantoro (lid van het revo- lutionnaire driemanschap van 1912) als vice-voorzitter. Op 19 Juli a.s. zal Soe karno in z\jn paleis de genodigden reci piëren. Een lid van de Bijeenkomst Federaal Overleg, mr Kosasih, reist morgen naar Djokja in verband met de moeilijkheid, dat de uitnodiging van de republiek aan de B.F.O. en die van de B.F.O aan de republiek tot bijwoning van de inter- Indonesische conferentie elkaar zouden hebben „gekruist". Gelijk men weet, Wil de B.F.O. de conferentie te Batavia hou- pen verbeurd verklaard. De opbrenging den en de republiek te Djokja. Hetwelk denburg: ..Maar jullie blijven „Hebben jullie honden bij je, Schalk- haarders?" Het wordt een hevige vecht partij. Met stoelen wordt gegooid, de rechercheurs slaan met gummiknuppels en dreigen met revolvers. Minutenlang duurt dit gevecht. Ook vrouwelijke C.P.N.-leden doen dapper mee. Inmiddels heeft de voorzitter de vergadering de derde maal geschorst. Derde heropening. De heer Seegers blijkt weg te zijn- Opnieuw rumoer. Vierde schorsing het rumoer duurt een uur lang. De communisten gaan apart vergaderen, de voorzitter roept de senioren bij elkaar. Vier uur vierde heropening. De comm. heer Van Wijk, protesteert tegen het optreden van de voorzitter. De com munisten verlaten de zitting. Dan kan de raad de agenda afwerken. Brit verdeelde visgebieden in de Eeras op eigen houtje Op vragen van het Eerste Kamerlid Algra (AR.) heeft minister Drees mede gedeeld. dat over de verdeling van de visgebieden in Eems ên Dollard bespre kingen gaande zijn. Inderdaad is de la ding van enige Nederlandse visserssche- geschiedde op last vaneen Britse mandant te Emden, die eigenmachtig een verdeling van de Eems in Nederlandse en Duitse wateren scheen te hebben vast gesteld. Deze verdeling ging echter geenszins zover als vooroorlogse Duitse pretenties. TRUMAN DOET NIEUW BEROEP OP STAKERS. Truman heeft een nieuwe boodschap gericht tot de drie belangrijkste staal- maatschappijen United States Steel, Re public Steel en Bethlehem Steel, die gis teren besloten Vrijdag in partiële staking te gaan. (Zie ook pag. 4). MAARSCHALK TSJIANG KAI SJEK TE KANTON. Maarschalk Tsjiang Kai Sjek is te Kan ton aangekomen. Over zijn bedoelingen niets bekend. Dit is het imposante gebouw van de kortegolfzender voor de Wereldom roep, dat op 21 Juli a.s. te Lopik in gebruik wordt genomen. Opbouw verwoeste gebieden met Marshall-hulp In totaal f 240 millioen voor vier projecten De E.C-A. en de Nederlandse Regering maken bekend, dat 240 millioen van de speciale Marshall-rekening, de zgn. local- currency account, zjjn vrijgegeven de financiering van vier belangrijke wederopbouwprojecten in ons land. Het grootste deel. ni. 181.8 millioen, zal worden gebruikt voor de bouw van arbeiderswoningen in de verwoeste ge bieden van Limburg. Walcheren en de Betuwe, alsmede o.m. in Rotterdam, Arnhem en Nijmegen. Voor de drooglegging van de Zuider- !e, met name ter financiering van de werkzaamheden voor het in cultuur brengen van de Noord-Oostpolder, is 30 3 millioen bestemd. Voorts zal 17.5 millioen worden be steed voor de ontwikkeling van de land bouw en wel hoofdzakelijk voor de ver betering en de drooglegging van reeds gebruik zijnde landerijen, waardoor r verwachting de productie kan wor den verhoogd. Tenslotte zal 10.4 millioen worden be steed voor de wederopbouw van Wal cheren. Over de besteding van het resterende bedrag uit deze rékening, n.l. ruim 600 millioen. zullen binnen ongeveer een maand voorstellen by de E.CA. worden ingediend- natuurlijk van het allergrootste belang is, daar de conferentie de gehele staats inrichting van Indonesië op stapel moet zetten. De brief van de B.F.O. was namelijk op 6 Juli verzonden en een copie daar van was op diezelfde dag overhandigd aan de republikeinse delegatie te Ba- Op 12 Juli echter werd hij pas door een vliegtuig van de Unci naar Djokja gebracht. (Wie heeft de brief van de B.F.O. zo lang vastgehouden, terwijl er zo druk op en neer gereisd is tussen Djokja en Batavia? Het is duidelijk, dat de uit nodiging van de B.F.O. op een of andere ondoorgrondelijke wijze is getorpedeerd door een onnaspeurbare macht, die de republiek wel zeer gunstig gezind blijkt te zyn, zodat Soekarne ongehinderd zal kunnen optreden als toekomstig presi dent van geheel Indonesië. Red.). Kleine blokkade plotseling opgeheven „Plotseling, zander nadere uitleg." aldus Reuter uit Berlijn, is de „kleine blokkade" bij Helmsted' opgeheven. Hedenmorgen kwamen ongeveer 40 vrachtauto's per uur door de Russische controlepost. De Russen voeren de con trole zo snel mogelijk uit. maar er is nog een achterstand van 50 vrachtauto's. Alle andere overgangspunten tussen de Britsen en Russische zone zijn echter nog gesloten, waarover de Britten nog niet tevreden zyn. MINISTER VAN SCHAIK ZO ONGEVEER HERSTELD. Manister Van Schaik hoopt binnen enkele dagen zijn ambtsbezigheden ten departemente te hervatten. Rotterdamse zeeman in Engeland verongelukt De 21-jarige Rotterdamse zeeman J. van den Hoek. die deel uitmaakte van de bemanning van het m.s. „Westland". - te South Shield in het Graafschap Dur ham door een kolentrein overreden en gedood. Men dacht aanvankelijk niet aan ongeluk, aangezien op het lichaam V. d. H. tien flessen insuline, een koker injectienaalden en een aantal witte pillen zouden zijn gevonden. Passagierslijst „Zuiderkruis" De passagierslijst van het troepen- transportschip Zuiderkruis, dat vermoede lijk op 26 Juli te Rotterdam zal aanko- ten, ligt op onze bureaux ter inzage. Japan mag zijn olieraffinaderij aan de Pacific-kust binnenkort weer in dienst stellen. WEERBERICHT Overuegend droog tceer Tot morgenavond verwacht De Bilt; Vannacht op verschillende plaatsen tijde lijk mist. Morgen overdag wisselende be wolking. Overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag 15 Juli: Zon op 4.37. onder 20.54: Maan op 23.16, onder 10.11 uur. 18 Juli L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1