gedenkraam aan Waardevolle aanwinst voor het gebouw - -- 1 l NIÉUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 13 JULI 1949 Zal er in Leiden een avond-Lyceum komen woorden bezorgden haar een taakt Hgt C N y. te Leiden bood indrukwekkend Studiecommissie zette haar plannen uiteen Allerlei omstandigheden, maar zeker|staan. Laten zij dan niet aarzelen en zich de toestand in de oorlogsjaren, hebben tot deze dienst wenden. Wellicht kan dan er vaak toe geleid, dat leerlingen van ook het cursusgeld worden verminderd middelbare scholen hun studie aan del Nu we het toch over het cursusgeld kir.t hebben moeten zetten. Ze moesten hebben, kunnen vve vertellen, dat óii voor de inwoners van de gemeente Leiden en voor de omliggende gemeen ten. die bijdragen in de kosten baan zoeken en sindsdien is studeren weinig meer gekomen- Natuur lijk betreuren ze dit en ze hebben wegen en middelen gezocht om alsnog de kroon op hun gestaakte studie te zetten. Om hen daarbij te helpen heeft dr H Sctaiip, directeur van de Chr. Kweek school. een -goed jaar geleden gepoogd een avond-Lyceum in het leven te roepen. Er gaven zich toen. 17 leerlingen op, die echter, helaas, m 2 klassen moesten worden ondergebracht. Het resultaat was toen, dat de poging mis lukte. Maar thans heeft het gemeentebestuur de schouders onder dit plan gezet. Het overweegt de stichting van een avond- Lyceum in samenwerking met de avond- M.U.L-O.-scholen hier ter stede. In het stichtingsbestuur zullen o-a. zitting heb ben de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk, en vertegenwoor digers van Protestantse, R.K. en neutrale scholen. Het avond-Lyceum zal opleicjfer. voor het diploma HB.S. (A en Bj cn Gymnasium (A en B). Het ligt in de bedoeling, dat de le klasse van het Lyceum aansluit op he: M.U.L.O.-diploma (A en B) en de eerste 3 klassen van de HB.S. of wat hiermede gelijk staat. Gegadigden, die niet in het bezit van deze papieren zijn, kunnen toelatingsexamen doen. De cursus H.B.S. (A en B) zal 3 jaar die van hot Gymnasium (A en B) 4 jaar duren. Per week zullen 12 lessen v minuten, verdeeld over 3 avonden, den gegeven. Hieruit blijkt dus wel. dat de inzet van de gehele persoon der leer lingen zal worden gevraagd. Daarom ook hebben alleen zij. die werkelijk veel hun mars hebben, kans op slagen. Maar zij zijn er en mochten zij willen, om financiële redenen niet 'kunnen stu deren. dan is de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken genegen hen bij te Lyceum, lager gesteld is dan dat andere cursisten. De cursus zal lopen van 1 September tot 31 Augustus. Het plan is, zo ver namen wij van de heren dr H. Schilp. voorzitter, en de heer H. A. Vriend, lid van de door de gemeente Leiden be noemde' studiecommissie, op een pers conferentie, dit jaar nog te starten. Ver moedelijk zal echter later dan I Septem ber begonnen moeten worden. Op 29 Augustus wordt deze zaak aan de raad voorgelegd, die er zijn goedkeu ring aan zal moeten hechten. We zijn ervan overtuigd, dat, als het avond-Lyceum er werkelijk komt, dit voor vele leergierigen uit Leiden e.o-, waarvan er momenteel al in Den Haag een dergelijke school bezoeken, een uit komst zal betekenen. Distributiedienst Leiden vertoopt ernstige liqui datie-neigingen "Een klein zaaltje tot slot? Alles vyUst er op. dat de distributie spoedig tot'de geschiedenis zal behoren. En met het opheffen van dé distributie zullen de onsympathieke distributie kantoren, die bij teer velefi 'ongetwijfeld lang in dé herinnering zullen blijven voortlevén, verdwijnen- Opk' het distributiekantoor te Leiden vertoont ernstige liquidatieneigingen. Werkten hier anderhalf jaar geleden nog 150 man, thans bestaat het personeel nog slechts uit 16 personen, die tot taak hebben het schamele restje van de distri butie in de gewenste banen te leiden. De directeur, de heer F. Waterman, vertelde ons, dat ln de toptijd ongeveer 200 ambte naren het distributiekantoor bevolkten. De verwachting, dat de algehele liqui datie over luttele maanden een feit zal worden, noemde hij, gezien de huidige ontwikkeling, niet ongegrond. IJvenfens wijst de inperking van benóafgclé ruimte op ontbinding. Maakte de distributiedienst alhier een Jaar g leden nog gebruik van de bovenverdi ping van het kantoor aan de Steen- schuur, thans heeft men slechts een deel der benedenverdieping nodig, terwijl het niet uitgesloten moet worden geacht, dat men in het allerlaatste stadium met een klein zaaltje genoegen zal gaan nemen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Paulus zn v. H. R. Troost en B. van Rooijen; Gerardus J. A. zn v W. T. Jeurissen en C. P. Janssen; Annie J. M dr v. H. Beenhakker en T. Koote; Ing H. zn v.' L. S. Go en C. Li; Wilheï- mina dr v. G. A. C. AentheiJ en M. Mlil- ler; ^rciel zn v.. C. Verschoor en C. M Larrrrriersf Jaco"büs J. zn v. A.1 de Jong en J. C. M. Haasbeek; Cornelia S. dg y P. A\ "Kerstboom en M. E.:- v. d. Berg; Elisabeth G.' dr1 v. K. RaveriSberg en D. G. van "Tol: 'Hendrik A. m v. D. Dirkae en C. .Veldljoyen, OVERLEDENG. J. Verheggen, wed v. D, Donker, 73 jr; H. S jar dijn, huisvr v. W. H. van Heusden, 81 jr. Katwijk aan Zee gaat nieuwe brandalarm installatie (van Franse origine) beproeven Commandant en onder commandant jubileerden werden de onderscheidingen uitge- (Van onze Katwijkse correspondent) Gistermiddag waren zeer vele persoon lijkheden uit brandweerkringen aanwezig in het politiebureau te Katwijk aan 'l Deze grote belangstelling betrof het gebruik stelen, voorlopig voor een jaar. van een nieuwe brandalarminstallatie. Vooral her feit, dat nog nergens Nederland dit systeem wordt gebruikt, trok vele personen uit de brandweeror ganisaties naar deze in menig opzicht zt vooruitstrevende vissersplaats. We meckten o.a. op de heer Felix, voor zitter van de Ned. vereniging var brandweercommandanten', de heer Pries ter, secretaris dezer vereniging, voorts het hoofdbestuur van de Kon. Brand- vereniging en van de Prov. Brand weervereniging, de heer TÏIbns3chen, vertegenwoordiger van de minister Binnenlandse Zaken, de beer Van Boven, hoofdinspecteur van het brandweerwezen te Den Haag, de heer Hagedoorn, inspec teur van de brandweer in Zuid-Holland commandant van de Leidse brand- »r. de commandanten van Voorschoten Hillégbm, de burgemeester wijk <uit:de aard der zaak), de wethou ders Bloot en Kteen en de gemeente secretaris. de heer Boekhoven. De burgemeester, mr Woldringh var der Hoop, sprak een kort openingswoord. in hij de' hoop uitsprak, dat dit alarmsysteem .het gehele Nederlandse volk ten goede zal komen. Hét, yvqord kreeg, vervolgens de héét Zimmerman, die een uiteenzetting :g?f het nieuwe systeem, dat reeds veer- dagen wordt toegepast en, zoals wij reeds opmerkten, gedurende een jaar be proefd zal worden. De techniek van systeem is voor een leek dermate compliceerd, dat wij menen goed te doen niet in details te treden. Wel willen wij nog vermelden, dat het systeem van Franse origine is en dat de voordelen er- nog niet definitief bepaald kun- wordeqi. Het-systeem gal zijn even tuele doelmatigheid in de praktijk moe- 'tèn aantonén. Wórdt' die doelmatigheid werkelijk bewezen, dan kan me :n geslaagd experiment spreken. Na afloop van een en ander begaf het gezelschap zich naar „Casa Cara" in ver band met het 30-jarig jubileum van de commandant, de heer Gesink, en de on dercommandant, de heer Haasnoot. Bei- zijn nu drie decennia aan de Kat wijkse brandweer verbonden. De burgemeester voerde eerst het woord en wees op bet feit, dat in de voor bije 30 jaren een grote evolutie tot stand is gekomen. Over de commandant burgemeester, dat deze een man op zijn plaats is, die weet. wat er op het ruime gebied van de brandweer te koop is. On der-de leiding van de heer Gesink -voe- leij jvp ops veilig- Hierna maakte de burgemeester be kend, dat het de Kon. Ned. Brand- weerbond heeft behaagd, èn de com mandant èn de ondercommandant, die spr. eveneens roemde om zijn werk, de zilveren medaille toe te kennen. Staande de bijeenkomst Niet minder dan 474 jachten zullen aan de Kaagweek 1949 deelnemen Vrijdag a.s. zal een schot van de stai;ttoren de strijd inluiden .De roem van Holland als waterland is in velerlei toonaarden bezongen. En dat 19 vrij natuurlijk. Wie b.v. eens op de KagerplsMen is geweest, verlangt .er steeds weer naar om daar naar toe te Een nieuwigheidje tijdens deze Kaag- week is de afstandswedstrijd voor toer- jachten met 33 deelnemers. Deze wed strijd, welke is overgenomen uit Zwe den en daar wordt gehouden met een c 1. 0 Hl eikt. De heer Gesink bracht mede namens de heer Haasnoot dank voor deze onder scheiding. Het was zeer prettig, dat juist op deze dag. de dag van de officiële in gebruikstelling van de nieuwe alarm installatie," in zekere zin de kroon op het werk kon worden gezet. Spr. sprak nog even over enkele dingen, die op het ver langlijstje van de brandweer staan, zoals een nieuwe brandweergarage. Verscheidene sprekers gaven nog Uiting aan hun gevoelens van waardering. De heer Hagedoorn sprak nan mandanten uit de omtrek woorden vergezeld gaan van een porte feuille. Namens de inspectie complimen teerde de heer Van Boven, de heer De Graaff deed dit namens het bestuur de Kon. Ned. Brandweervereniging, de heer Nieuwenhuis namens de Prov. Bramïweerbond, adjudant Mathlener na mens de commandant van het vliegveld Valkenburg en de heer De Jong namens de plaatselijke brandweer. Enige bloem stukken werden aangeboden. Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik om de jubilerende brandweerlieden de band té drukken. Rijnsbur» Voor het eindexamen MULO A slaagden onze plaatsgenoten H- Brandsma W. Zandbergen. Onder ideale weersomstandigheden hebben de Rijnsburgse ouden van dagen een uitstapje gemaakt, dat hen ongetwij feld nog lang zal heugen. Het de eerste maal, dat op het programma boottocht vermeld stond. Dit is zeker gelukkige gedachte van het comité geweest Omstreeks half twee werd vanaf raadhuis te Rijnsburg vertrokken. Het eerste doel was de Leidse Beestenmarkt, r de passagiersboot „Maria Christina' de rederij A. J. Neuteboom al klaai lag, blakend in de zon, om de oude Rijnsburgers te ontvangen. Eerst buiten de stad kwam de stem ming er goed in. De muziekvereniging .Wilhelmina" gaf door pittige mate blijk van haar gewaardeerde tegenwoordigheid en een overdaad verversingen werd rondgediend. Na op de Kager- en Brasemerpla te hebben gevaren, maakten de deelne mers met ruim 40 luxe wagens en autobus een tocht langs Voorschoten Wassenaar, terwijl men via Valkenburg en Katwijk naar Rijnsburg terugkeerde. Nog even toerde men door het dorp cn toen ging het naar „Flora", jongeren van dagen" alles in gereedheid hadden gebracht. De grootvaders en grootmoeders toonden met hun tijd mee te gaan, want ook zij wierpen zich in een sprankelende spraakwaterval. Mevr Zandbergen stak een speech van welge teld een dozijn woorden af. die haar een een taart bezorgde. Verder werden vele waarderende woorden gericht tot het comité, de chauf feurs en de leden van de.muziekvereni ging. Op de gebruikelijke wijze sloot ds M. J. J. Bonting eq lie^ „Dankt, dankt -- het AVilhelmus zingen, Wekelijkse keuring te Haarlem gaf sensationele aanwinsten te zien Nieuive lelie-creaties en veel gladiolen (Van onze bijzondere medewerker) i Het kan maar niet op! Heeft vorige week de bollen-familie :en speciale leliekeuring voorgeschoteld jekregen, Maandag jl. waren er weer een paar sensationele aanwinsten op dit ge bied. Werkelijk betoverend mooi was lilium hybr. Orange Wonder van J. A. d. Zwet. R'veen. Prachtige diep oranje gekleurde bloemen, die weinig gekruld zijn. Zo mooi zij ze niet te tekenen! On getwijfeld had die het get. v. verd. ge kregen. als... ze er voor ingezonden was Maar, de „stock" is blijkbaar nog niel de grote kant; er was tenminste één exemplaar ingezonden. En de keuringscommissie eist er een paar gaan. De Kagerplassen, waar watermln- nend Nederland In de vrtfe uren op spe levaart. tVr-lk een machtig gezicht en aantrekkelijk schouwspel Is het niet, als men in de trein van Lelden naar Haar lem Warmond passeert en ziet de witte zeilen van ranke bootjes tegen een hel blauwe of bewolkte hemel. Dan zou men zich op dc plassen wensen en zelfs In een „Draak" of „Valk" willen speleva ren ln dlc schilderachtige omgeving. Manr Vrijdag a.s. is het uit met het gespelevaar. Dan zijn de Kagerplassen wedstrijdterrein geworden en zal een sehof uit de starttoren aankondigen, dat de Kaagweek '49 is begonnen. Een Kaag- week, die- alle bestaande records zal bre ken. Waren er vorig jaar een record- Jaar 394 jaohten, die in team-wedstrij den. onderlinge zeilwedstrijden, motor boot wedstrijden en toerjachtwedstrijden aan de «tart verschenen, ditmaal zullen bet er 80 cmeer iyn, nl. 474. tijdsduur van 24 uur, is voor de Kager plassen aangepast en verkort tot een vaartijd van 4 uur. Als steeds zal de Holland-Friesland- wedstrijd het zout in de pap, het hoofd nummer van het programma zijn. In 1947 en 1948 waren de Friezen „nergens" en won Holland zoals het wilde. Ook de Sneekweek 1948 was onbetwist voor Hol land. Maar we hebben zo'n idee, dat de Friezen, wier overwinningslijst nog steeds langer is dan die der Hollanders, ditmaal anders voor de dag zullen komen, al zei het de Noorderlingen ook nu veel energie kosten de nederlaag te ontgaan. In deze wedstrijd doen voor het eerst 10 Regenbogen mee. De spoorverbinding met Warmond is gedurende de Kaagweek belangrijk uit gebreid. Men zie hiervoor de reisgids of de aanV.ond't ngen op de stations. Bo vendien onde.houdt de N.Z.H.V.M. een drukke diensl van Leiden naar War- Verder was er van dezelfde fii hybride Orange Princess, met verticaal geplaatste oranjerode bloemen, de gloei end oranje hybride Royal Crown, ,met of meer hangende bloemen, en hy bride Glory of Alkemade, een geheel an der type. met zacht oranje sterk ge krulde bloemen en een goudgeel gespik keld centrum. De bloemvorm laatste is,vrijwel gelijk aan de kende Pardinalum en het kruid doet veel Burbankii denken. Dit edele kreeg stuk voor stuk een get. v. verd. Van W. Blokker, Akersloot, w aparte vanillë-kleurige lilium Sutchue- met schermvormige tros en licht gekrulde hangende bloemen. Een apart ding! Bést waren de Regale-zaailLngen Jaap Boon, Venhuizen. Verschillende takken met grote welgevormde bloemen. De Regale-hvbriden van D. Jonker, An- dijk-W., waren geselecteerd op bloei- rijkheid. En dat waren ze ook! Alleen konden ze wat groter van stuk. 't Is ook >it goed! En daar waren Zonneveld Philippo, Sassenheim. weer met de n jestueuze lilium longiflprum Hollands Glorie, die vorig jaar de nodige sensatie heeft verwekt. Een ongelooflijk beste witte lelie, die van zes tot acht kelken (en soms meer) per tak produceert. Daar kan White Excelsior niet me pen! Het laboratorium voor bloembollen- onderzoek. Lisse, toonde speciaal vot het Zuidelijk Halfrond behandelde iri: sen in de soorten Wedgewood, Whii Excelsior en H. C. van Vliet. Ondanks het feit, dat ze pas 4 April geplant ren, zagen het kruid en de bloemen best uit. Vaste planten waren er te kust en keur, maar veel daverende dingen wai er niet. Voor het overgrote deel bekend tot en met. Nieuw is nog de dubbele witte margriet chrysanthemum max Wirral Supreme Vorig jaar werd die voor het eerst geïntroduceerd en toen lag alles was vaste planten kweekt in stom me verbazing op de knieën. Zó groot en zó best en zo'n sterke lange stengel, dit was nog niet vertoond. De bloemen, die nu gepresenteerd werden door Maas en Van Stein, Hillegom, léken er een beetje op. Maar vorig jaar waren het kersvers geïmporteerde bloemen uit Engeland. Én zoiets komt wel eens meer voor Dezelfde Hillegomse firma zag Phlox paniculata Rembrandt, een witte varië teit. die door bloemkwekers nogal ge waardeerd wordt, met het get. eerste klasse bekroond. En nu de gladiolen. De opmars daar van schijnt nu goed begonnen te zijn. Konijnenburg en Mark, Noordwijk. had den tenminste al een enorme collectie, waarvan de volgende hef get. v. verd. kregen: de licht vermiljoenrode Eric Knight, de zalmoranje 'Moesi, de licht rode Happy End, die al een bizonder beste staart produceert, de donker flu weelrode Kenya en de gloeiend oranje rode Vivace. Furioso, die al een get. v. verd. op haar naam had staan, kreeg nu de hoogste onderscheiding: get. eerste klasse. Bijvoet en Co, Overveen, had succes met de levendig roserood gekleur de Bel Ami: óók een get. v. verd.. als de violetrose Earljv Cerise van C. J. Wigchert, Santpoort. Formidabel best van kleur én lang van staart was Jenny Lind. een prachtige atlasrose aanv van Blom en Padding, Beverwijk. Van extra gehalte waren een paar zaailingen van Van Til Hartman, Hillegom. Vooral de witte no 79, met zeer lange goed ge bouwde staart, en de idem no 349 moch ten aan alle kanten bekeken worden! De Noordwijkse specialisten H. J. Sal man en Zonen, deden het nog kalmpjes aan: slechts één vaas met de citroengele Lord Nelson. Maar die haalde dan ook prompt het get v. vërdT aan de Oude Singel Het kruis als grondgedachte (Van één onzer verslaggevers) Het Chr. Nationaal Vakverbond, de organisatie, die op het gebied van de Chr. sociale actie in ons land zo veel heeft betekend en nóg betekent, heeft zün 40-jarig bestaan gevierd. Er was olie reden om dit op luisterrijke wijze te doen. Immers: het C.N.V. is gegroeid en heeft nu ruim 150.000 leden. Maar dit niet alleen. Het ziet terug op een periode, waarin gesproken kon worden van het welslagen van de eigenlijke arbeid. Ook Leiden is bij de viering niet ach tergebleven. Velen uit onze stad zijn naar Utrecht getogen om de grootse jubileum ontmoeting te beleven. Hun aanwezig heid in de Domstad getuigde van be wustheid en medeleven. Maar het eigen initiatief, dat gisteravond in het gebouw Chr. Soc. Belangen zijn „kleurrijke" bekroning vond, sprak toch nog meer. Het CJ4.V. te Leiden heeft ter gelegen heid van het achtste lustrum van zijn or ganisatie in het gebouw aan de Oude Sin- gebrandschilderd gedenkraam doen aanbrengen. In een officiële bijeen komst werd het aan het bestuur van het Vakverbond aangeboden. De onthulling verrichtte de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. In het indrukwekkende gedenk raam valt direct het kruis-motief op. Een arbeider draagt zyn gereed schap, aan een bijenkorf ontvlieden enige bijen en het raderwerk van het C.N.V. grijpt in in de arbeid. Een cirkel omsluit de respectieve ge dachten. Onder dit kleurige fragment rust de Ned. Leeuw, terwijl het ge heel steunt op de Bijbel, opengesla gen bij Spreuken 24, waarbij wordt gewezen op vers drie: „Door wijs heid wordt een huls gebouwd en door verstandigheid bevestigd". Geheel on deraan het kunststuk staan de jaar tallen 1909 en 1949. Geheel bovenaan zjjn de sleutels van Leiden afgebeeld. De voorzitter van de Leidse Chr. Bestu- enbond, de heer G. Hordijk, wees er op dat God het C.N.V. deed bloeien. Onze organisatie heeft veel tot stand mogen brengen. Mede door het C.N.V. is d« Kunst en Letteren Zomerconcert Pieterskerk Na VOOR DE LEIDSE KANTON RECHTER O, die leerplichtwet Die leerplichtwet weet wat! De Leid- Kantonrechter kan er van mee pra ten. Voor hem verschenen weer een groot aantal ouders uit Leiden, Katwijk Lisse. Het O. M. was boos en vond dat het nu maar eens met het schoolver- n uit moest zijn. De kinderen moe- Ieren. Het eiste tegen de ouders f10 boete of 4 d. h. De uitspraak van de Kantonrechter was f6 boete of 2 d. h. De hand gelicht met de vestigingswet. Een drietal personen uit Leiden had de hand gelicht met de vestigingswet Alle drie hadden geen vergunning om zich te vestigen en waren niet iogeschre- bij de K. v. K. De uitspraken waren f 30 boete of 10 d. h., f 15 boete of 5 d. h. en f16 boete of 5 d. h. stijlvolle voordracht bekende Praeludium en fuga ij- de Italiaanse orgelmeester Frescöbaldi, uitgevoerd door Leo Mens, hoorden we het Leids a capellakoor onder leidifig Isikar Aribo, eveneens tal Italianen. Het is een voortreffelijk koor, dat onder goede leiding staat dat opvalt door een genuanceerde evenwichtige koorklank. Ook zang-tech nisch presteert dit koor heel wat. teressante motet: „Qui habitat" Hendrik Andriessen en Psalm 150 va den Sigtenhorst Meyer genoten prachtige vertolking. Toch, voor de forte- klawk vind ik de opstelling in het koor van de Pieterskerk niet in alle opzichten ideaal. Het piano en pianissimo klinken echter uitstekend en zo werd het Eram quasi agn-us van Palestrina een juweeltje van vocaalkunst. En is er wel een componist, by wie de verstaanbaar heid van het woord zó tot haar recht komt als bij hem? Over de tweede organist van deze avond. Hermie Schouten, behoeven we met veel te schrijven. Machtig klonk het Gloria in excelsis van Max Reger. De Pastorale van César Franck was een en al liefelijkheid en landelijke rust, waar bij men alleen betreuren kon, dat de voorgeschreven registratie op dit instru ment niet volkomen gerealiseerd kan worden. De trio-sonate in g van Bach, hoe voortreffelijk die er op het papier ook uitziet, heeft mij eigenlijk nooit kun nen boeien. Maar de uitvoering was uiterst correct, hoewel ik er nogmaals op wijs, dat het niet-gekoppelde pedaal een hinderlijke neiging tot traagheid ver toont. En dan de BACH van Liszt. Tal van malen heb ik het werk gehoord en telkens weer in een andere opvatting. Meestal domineerde het dan ook nog de techniek tekort schoot, werd het een rommelig geval. Hoe geheel anders gisteravond. Duidelijk en rustig werd het thematisch materiaal geëxposeerd en het geheel volkomen be heerst opgevoerd naar het grandioze slot, waarbij iedere noot, ook in de meest bri'llante passages, zijn waarde en be tekenis kreeg. Zo iets is alleen mogelijk, als men het werk met liefde benadert en de techniek volkomen beheerst. Ik geloof, dat Liszt met deze vertolking zeer zjjn geweest. P. B. Aanbieding klederdrachten aan Prinses Wilhelmina waarschijnlijk in September Van Zuid-Holland kan alleen Katwijk aan Zee aan défilé deelnemen ciale positie van de arbeidende star.d zeer verbeterd. Wij hebben onze kracht gezocht in de Bijbel, die altijd weer een lamp voor onze voet en een licht op ons pad wil zijn, ook ten aanzien van de sociaal-economische problemen. De Leid se Chr. Besturenbond heeft de reforme rende kracht van het C.N.V. gevoeld en hij wilde uitdrukking geven aan die gevoelens, die hun climax hebben bereikt in het gedenkraam. De aanwezigen, o.w. zich de heer S. Menken, wet houder van Sociale Zaken en voor enkele weken loco-burgemeester van Lei den, bevond, begaven zich na de toespraak van de heer Hordijk via de met bloem stukken geflankeerde trap naar het raam, welks ont hulling bestond in het ver wijderen van een gordijn. De heer Ruppert dankte voor dit initiatief. Een ge brandschilderd raam is een goede weergave van de ar- van de Chr. vakbewe ging, aldus spr. Het vereist twee hoofdbewerkingen: 1. het vervaardigen van de kleine stukjes; 2. het sa menvoegen tot een harmo nisch geheel. In de kleine delen vindt één-wording plaats van kleur en glas. Zo is ook de taak van de Christen in de wereld. Hij moet zich de kleur en de glans van Christus laten geven en in zijn eigen leven iets van die kleur en lijn aan anderen laten zien. Want wij hebben in de wereld een Boodschap te brengen. Als er één ding is, dat de Chr. vakbe weging heeft gekarakteriseerd, dan is het wel het motief van dit raam: het kruis. Geen kruis, geen C.N.V. In het licht van de de heer C. J. van Cittert, die nog mee deelde, dat de aanwezige bloemstukken door de verschillende organisaties waren het kruis willen wij gezamenlijk, als har monisch geheel, arbeiden en vanuit de kracht van dat kruis invloed uitoefenen in de werkelijkheid van het industriële, agrarische en commerciële leven. Zij, die met de blik op het kruis hun arbeid ver richten, zullen een rad in beweging brengen en de structuur van onze maat schappij veranderen. Spr. wijdde tot slot enige aandacht aan de kunstwaarde van het raam. Er moet bij.ons ook een begeerte zijn om te komen tot beheersing van de cultuur door het kruis; een positieve creatie op het ge bied van de kunst, die uitdrukking geeft aan ons Christelijk geloof. Wethouder Menken herinnerde aan d» aangename contacten, die hij met het C.N.V. heeft gehad en aan de grote figuur van Talma. Bijzondere waardering koes terde hij voor de fundamentele arbeid van het C.N.V. Godsdienst en arbeid vor men de gouden bodem van een volk. Namens het gemeentebestuur feliciteerde de heer Menken hartelijk. Namens de bij de Chr. Besturenbond aangesloten verenigingen complimenteer' geschonken. Omstreeks acht uur ving.eeq bijeen komst aan met de besturen der organisa^ ties. Ook hierin voerden enige spreker» het woord, terwijl het raam wederom werd onthuld. Allen uitlen "hun instem ming met deze vóór'hét gebouw to Waar devolle1 aanwinst 1 Nieuws van het Zendingsbureau Chr. godsdienstonderwijs Oost-Javaanse scholen op Na overleg tussen het comité voor Chr. onderwijs van de Oost-Javaanse Kerk en het hoofd van de dienst van onder wijs te Soerabaja is door deze laatste bepaald, dat op de scholen, die voorheen beheerd werden door de Zending en thans onder toezicht staan van de school opzieners, gelegenheid gegeven zal wor den onderwijs te ontvangen in de Chris telijke godsdienst. Het verdient aanbeveling, dat dit derwijs wordt verstrekt door de predi kant van de Javaanse Christen-Gemeen- in wier gebied de betreffende school gelegen. Deze regeling is na de oorlog Bt Japan de eerste, waaruit blijkt, dat deze scholen officieel als Christelijke scholen zullen worden aangemerkt. Theologische school te Malang Het curatorium van de theologische school te Malang heeft besloten wee i-jarige cursus voor Gemeente- gangers te openen, en wel op Vrijdag 15 as. Het toelatingsexamen voor de opleidingscursus voor volksonderwijzer. voor 80 candidaten zich opgaven, zal op 29 en 30 Juli as. plaats vinden. Er (Speciale berichtgeving.) Zoals bekend, nadert de actie voor de inzameling van oude costuums, aan te bicden aan H. K. H. Prinses Wilhelmina, haar 7.ij het voorlopige afsluiting. De bijeengebrachte costuums cn onder delen 7,ijn verzameld in het Openlucht museum te Arnhem en aldaar geregis treerd. Het centraal comité heeft ongeveer één maal per maand vergaderd en 1 het dan eindelijk zover, dat binnenkort; een bericht van Prinses Wilhelmina tege moet kan worden gezien, dat de kleder drachten aan Haar kunnen worden aan geboden. Waarschijnlijk zal de aanbie ding omstreeks September plaats vin den in het Openlucht-museum te Arn hem of op het Loo en voorzover moge lijk zal hierbij een défilé worden gehou den Wat Zuid-Holland betreft zijn alleen Katwijk aan Zee gehele costuums bijeengebracht en zullen alleen uit Kat- ijk personen aan te wijzen door de heer N. van Beelen in overleg met centraal comité aan het défilé kunnen deelnemen, omdat de deelnemers en deelneemsters hieraan gestoken worden Met Nederlanders gehuwde Duitse vrouwen worden genaturaliseerd Wetsontwerp wordt weldra Ingediend. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal het wetsontwerp, dat de intrekking van het Kon. Besluit F 278 inhoudt, zeer binnenkort bij de volks- tegenwoordiging worde'h Ingediend. Dit KB. bepaalde, dat Duitse (vijande lijke) vrouwen, die met Nederlanders getrouwd waren in de bezetting of na de bevrijding, niet automatisch Neder landse werden. Aan die, in veef gevallen l* ongewenste toestand, komt dus een «ind». in oostmims, die gelijk zijn aan of al thans veel overeenstemming vertonen met die klederdrachten, welke aan H. K. H. worden aangeboden. Voorschoten Benoeming In de vac., ontstaan door het vertrek van de heer Th. de Wit, hebben B. en W. voorzien door de benoeming van de heer A. van Duivenbode tot adjunct- commies ter secretarie. De heer Van Duivenbode is thans klerk ter secretarie der gemeente Katwijk. Diefstal Door de politie werd aangehouden de 25-jarige P. C. K. uit Leiden ter zake van gepleegde diefstallen in een fabriek aldaar. Na verhoor, waarbij een volle dige bekentenis werd afgelegd, is K. weer vrijgelaten. Proces-verbaal is op gemaakt. Nationaal Huldeblijk. Om de collecte voor het Prins Bern- hardfonds niet te doorkruisen werd be sloten de inzameling voor het nationale huldeblijk aan het Koninklijk Echtpaar eerst deze week te houden. Onder voor zitterschap van de burgemeester hebben de leden van de gemeenteraad zich be reid verklaard zitting te nemen in het plaatselijk comité. De inwoners van Voorschoten worden opgeroepen hun steentje bij te dragen. Aanrijding. Waarschijnlijk door onvoorzichtig de weg oversteken werd op de Leidseweg het vierjarig dochtertje van de heer De aangereden door een personenauto, in de richting van het dorp reed. Het meisje liep schaafwonden op aan hoofd, arm en handen. De politie stelt een onderzoek in, doch het staat zo goed als vast. dat de bestuurder van de auto «een schuld treft De Zijl 1—V.Z.C. 1 7—1 Het scheelde slechts weinig, of V.Z.C. had vlak na het begun de leiding geno- i. Een schot ging juist naast. Spoedig echter nam De Zijl het initiatief over en nadat Prevoo en Stehouwer het doel op de verkeerde plaats hadden gezocht, gaf laatstgenoemde speler de thuisclub leiding (10). Er was goed en wel gezwommen, toen Prevoo met een fraai schot succes had (2—0). Vlak vooi ru9t scoorde V.Z.C. tegen (21). In de .veede helft was De Zijl oppermachtig Prevoo (3 x). Stehouwer en Kikkert voerden de eindstand tot 7I op. Een overwinning van de Leidenaars. De Zyi 2—L.Z.C. 3 6—1 De Zijl 2 was verre de baas over L.Z.C. 3 en zij behaalde zonder veel moeite een flinke overwinning. Na enkele aanval len van L.Z.C. wist H. Blansjaar De Zijl de leading te geven (10). Arbouw met één en Sanders met twee doelpunten brachten de stand op 40, waarna Van Weeren zijn opzwommen beloond zag (41). Na de rust ging het beter met L.Z.C. en niet zonder moeite slaagde de De Zijl-achterhoede erin, doelpunten te voorkomen. Door fouten in de L.Z.C.- verdedigiing bracht Sanders de eindstand op 61. De Zijl 4 speelde een vriendschappe lijk partijtje tegen de De Zijl adsp. De punten werden eerlijk gedeeld (22). Lezers schrijven ons Misverstand Redactie, blad van 25 Juni kwam oor, waarvan de strekking man te tekenen, die beter wilde van de verkiezingsstrijd. Dit betrof lid van de A R. kiesvereniging. Deze acht zich gegriefd door de strekking dit stukje. De betreffende zaak i< door mij onderzocht en daarbij bleek, -da allerlei misverstand in het spel is Bij het plaatsen van het bord had de be trokkene gevraagd het hout te mogen houden. De plaatsers van dit bord gaven hierop een als scherts bedoeld bevesti gend antwoord, dat evenwel door de vra ger als ernst werd opgevat. Vandaar de verwikkeling. Onze vriend, die om hout gevraagd had, is behalve een v anti-revolutionnair ook van wat- v temperament en zo is een en ander ont staan. Het hout is onmiddellijk terugge geven, zodat er voor enige blaam geen ■eden is. Ik vertrouw dat U ter rehabili- atie van onze verstoorde vriend dit wilt opnemen. Hoogachtend, Chr. v. d. Heuvel, Voorzitter A. R. kiesvereniging alhier. is slechts plaats voor 50 leerlingen, waar van 40 mannelijke en 10 vrouwelijk». Deze cursus is ondergebracht in het ge bouw van de theologische schooL CLOBE-SN1PPERS Hittegolf of geen hittegolf: de wet blijft de wet* Daarom, heeft de Portu gese politie opnieuw 'insïrüctiës ontvan gen, om er zich van te vergewissen, dat baadsters „rokjes van behoorlijke leng te" dragen over hun zwempakken heen. Herenbadpakken moeten ook „het groot ste deel van de borst" bedekken. D« 75-jarige Russische professor G. A- Tik- hof, die al 40 jaar de planeet Mars be studeert. heeft verteld, dat Mars een vlakte bezit, die elk jaar gedurende een bepaalde periode rood wordt. Zijn theo rie is, dat er elk voorjaar bloemen bloeien, d^e mogelijk gelijken op papa vers. viooltjes-en vergeetmijnietjes. Nor maal is de vegetatie op Mars licht- en donkerblauw, volgens Titohof/ Voor de Russen een troost, dat in ieder geval een zekere ppriode 'n deel van Mars „ropd" is. •Meer dan 15.000 personen hebben(iqop voering van „de Leeuw van Vlaanderen"? op de Grote Mark-t te Antwerpen, t.g.v'. het Gul'densporenieest, bijgewoond- In Italië zijn een millioen bouw. en me taalarbeiders in staking gegaan. Zij eisen hoger loon. De Sowjet-staatsuitgeverij heeft het 24ste deel van de volledig» werken van Lenin in de handel gebracht. De Weense politie maakt zicb druk omde daders te vinden, die op muren en ramen papieren hakenkruisen plakken. Zij zuilen zwaar gestraft worden. De daders. De havenstad East London in de Kaapprovincie, die de ergste droogte doormaakt, sinds 100 jaar. zal wellicht gedeeltelijk worden geëvacueerd. Het naburige Queenstown heeft aangeboden 5 000 kinderen en invaliden op te ne- Reeds zeven maanden is er geen regen gevallen en rivieren en bronnen opgedroogd. Het waterrantsoen van 18 liter per persoon per week zou oor spronkelijk Maandag a.s. gehalveerd orden Inmiddels is echter een tank boot gecharterd, die de stad van 40 mil lioen gallon heeft voorzien, waardoor het rantsoen voor de eerste twee maan den gehandhaafd kan blijven. Op de jaarlijkse conferentie van de Brits» transportarbeidersbond (1.300.000 leden) heeft de alg. secretaris Arthur Deakin meegedeeld, dat men geen loonsverho gingen kan verwachten, indien de hui dige economische crisis in Engeland aanhoudt. De twee grootste Brits» autofabrieken hebben besloten hun pro ductiegeheimen niet langer uit te wis selen. Austin en Nuffield deden dit n.l. de afgelopen zeven maanden. De West-Duitse socialistenleider, Schuh- macher, heeft te Hannover een bespre king van de naoorlogse problemen ge voerd met Fetsoe Kayama. En deze Fetsoe is de leider van een groep van tien Japanse socialisten, die Duitsland bezoeken, ter bespreking van de na-oor- logse moeilijkheden in het algemeen. Ds J. C. van Apeldoorn ontving nog een benoeming Naar wij vernemen heeft de Ned. Herv. Gemeente van Joure (Fr ds J. C. van Apeldoorn benoemd tot hulpprediker. Zoals bekend ontving ds Van Apeldoorn vorige week een soortgelijke benoeming van de Ned. Herv. Gem. Roderwolde. Vliegtuigbotsing boven Gilze-Rijen Twee Harvard-toestellen, de B 39 bestuurd door 1ste luitenant-vlieger A. J. W. Wijting en de B 92 bemand met luitenant-vlieger J. H. J. Kort, zijn bij hun oefeningen boven Gilze-Rijen met elkaar in botsing gekomen. De B 39 vloog ogenblikkelijk in brand. Wijting wist zich met zijn parachute te redden. Het brandende toestel stortte langs de Ryks>veg Bréd^-Tilburg neer. De B 92 moest op het vliegveld een buiklanding maken en werd licht be schadigd. Beide vliegers bleven onge deerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2