Jlieutue geitecife (üburanl pW Of, Een diep tragische nacht op de heuvel van Santa Cruz Wist U WOENSDAG 13 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD refactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7863 HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-HATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tüntoas»cfi Is $hebleoen tnyn tiert la tcMcaspoct" De slachtoffers van de „Franeker'-ramp Zie pag. 3 DE RAMP MET DE FRANEKER Gezagvoerder v. d. Vaart was onbekend met de toestanden van het vliegveld Gisteravond en in de loop van de nacht zijn nadere bijzonderheden bekend gewor den over de ramp, die het K.L.M.-vliegtuig „Franeker" in de nabijheid van het vliegveld „Santa Cruz" ten Noorden van Bombay getroffen heeft. Daaruit kwam vast te staan, dat er, behalve de reeds gemelde 44 slachtoffers nog een vijf en veertigste dode is n.l. mr A. I. Richardson, K.L.M.-operations manager voor Pakistan, India en Birma. Deze was in New Delhi aan boord van het vlieg tuig gekomen. Vast staat eveneens, dat mr M. Hamelink, minister van Financiën van Oost-Indonesië, van wie gisteren gemeld werd, dat hij wellicht ook tot de slachtoffers zou behoren, niet in het vliegtuig zat. zij met de hand en trachtte haar stem te Redders zoeken in regen, storm en modder In een tropische regen en stormvla gen, die bij tijd en wijle het uitzicht on mogelijk maakten, stonden heden tiental len luchtvaartfunctionarissen, dokters, consulaire vertegenwoordigers, zieken dragers en Indiase journalisten op de plaats, waar de grootste vliegtuigramp in de geschiedenis van India 45 personen het leven heeft gekost Zij zochten in de dichte plantengroei op de heuvel van Ghatkopar naar de ver koolde resten van de mannen, wier namen begrippen zijn geworden in de Ameri kaanse journalistiek. Het ongeluk gebeurde een uur voor de middag, maar er was ten minste nog een uur nodig voordat de hulpploegen de heu veltop konden befeiken, waar de reus achtige viermotorige Constellation in stukken geslagen lag. De plaats van de ramp bood een droe vige aanblik. In de zware moesson, die niet meer dan 50 meter zicht liet. ont waarde men onder de zwarte laaghangen de wolken de zwartverkoolde resten van vliegtuig en inzittenden en de geblaker de bomen ver in het rond. Zes uur na de ramp zocht men nog naar de stoffelijke resten, waadde men door de rijstvelden en baggerde door de modder,' tot op de huid doorweekt. De vier mach tige motoren vond men meer dan een halve mijl van elkadr en de lucht was vervuld van benzinereuk. De romp van de „Franeker" lag door midden gebroken aan beide zijden van de heuvel. Het staartstuk lag te midden van open koffers, stukgeslagen schrijf machines en tafelgerei. De leden van de eerste reddingsgroep vonden hier nog een overlevende, een vrouw, die met een landingsgordel in haar stoel was vastgenoerd. Toen zij de redders zag, wuifde Heden begrafenis van Ameri kanen in Bombay Men verwacht, dat de begrafenis van de dertien Amerikaanse journalisten van daag in Bomoay op het Europese kerk hof zou geschieden Lo Henderson, de Amerikaanse am bassadeur in New Delhi, de laatste gast heer van de omgekomenen, is. daartoe naar Bombay vertrokken, waai hij een bezoek bracht aan de plaats van de ramp. De stóffelijke resten*' zijn gisteravond in een ziekenhuis in Bombay aangeko- men.. De politie te Bombay heeft foto's genomen van 33 stoffélijke resten v^n omgekomenen. De Amerikaanse journalisten hadden voor het vliegtuig, dat hedenavond uit Amsterdam naar New-York vertrekt, plaatsen besproken. Het was de Amerikanen, tijdens hun oponthoud in New Delhi, niet gelukt, met Pandit Nehroè in contact te komen, daar de premier naar Calcutta vertrok. Ook Rijks- en K.L.M.-recberche naar Bombay De commissie van onderzoek bestaat o m. uit de heren Malouin, algemeen chef vliegdienst KL.M., dr Slotboom, hoofd medische dienst KLM, ir Lugten, tech nische dienst K.L-M., mr Koreman, secre taris-generaal operations K.L.M., hr Groothoff, chef telegrafist Indië-route K.L.M., ir Falkenhagen, Rijksluchtvaart dienst, mej. Fransz, secretaresse K.L-M. vliegbedrijf, alsmede een vertegenwoor diger van de Rijksrecherche en van de K.L.M.-reoherche. De Franse regering heeft officieel de berichten tegengesproken, als zouden enkele Franse banken een crediet van 15 milliard francs aan Franco-Spanje verstrekken. in de Tweede Kamer (Van onze Parlementsredacteur.) De heer Schouten (A.R.) wierp giste ren in de Tweede Kamer de knuppel ln het hoenderhok, toen hij de voorzitter een vraag stelde over de geheime Rege ringsverklaring, die morgen zal worden afgelegd. Toen bleek, dat minister Van Maarseveen geen bezwaar had, een deel der verklaring in het openbaar af te leggen. De heer Schouten gaf de voorkeur aan een openbaar debat-in-hoofdzaak en zo npdig een aanvullend debat in comité- generaal. Hij kreeg hierbij steun van de heer Oud (VVD). De heer Tilanus (CH) zag moeilijkheden: laten we niet begin nen aan een „gebroken discussie", meen de hij, een standpunt, dat nog verder werd ontwikkeld door de heer Van der Goes van Naters (Arb.), die zonder meer een geheim debat wenste. Prof. Romme (K.V.P.) wilde (de heer Tilanus sloot zich hierbij later min of meer aan) de verklaring in Comité-ge neraal horen, om daarna te beslissen, of er een deel in het openbaar zal worden herhaald en bediscussieerd. Minister Van Maarseveen wees op de samenhang van de twee overeenkomsten met de repu bliek van 22 Juni j.l., n.l. over de Ronde Tafel-conferentie (gepubliceerd) en de order staakt-het-vuren (geheim). Na veel heen en weer gepraat ging de Kamer in besloten zitting om een beslis sing te nemen. In het openbaar werd daarop meegedeeld, dat besloten was, dat de Regering aanvankelijk in beslo ten zitting haar verklaring zal afleggen. verheffen. Doch voor zij een woord had kunnen uitbrengen, verloor zij voor goed het bewustzijn. Toen de schemering inviel waren 33 lijken gevonden en naar het vliegveld an Santa Cruz overgebracht. Alles zat tegen. Gisteren, tussen 6 en 14 uur, toen de ramp geschiedde, deden zestien vliegtui gen het vliegveld Santa Cruz aan. De .Franeker" verongelukte om 11.30 pl. ijd, na twee uur te hebben rondgecir keld- Het weer was gedurende deze tijd buitengewoon slecht, de windsnelheid was 25 mijl toen de „Franeker" neer stortte. Een Vicking, die een blinde lan ding maakte, gleed van de startbaan en kwam in de modder vast te zitten. Dat vliegtuig werd echter niet beschadigd. Bij de KLM in New Delhi vestigde men er de aandacht op. dat de KLM-piloten helemaal onbekend zijn met het vliegveld Bombay, dat zij nooit aandoen. Van der Vaart was ditmaal verplicht er te landen, omdat Pakistan het verzoek van de Ame rikaanse journalisten, in Karachi te mogen landen het vliegveld van de normale Indiëroute waardoor de lange zeeroute over Mauritius vermeden zou kunnen worden, r.iet inwilligde. India gaf wél toestemming voor Bombay. Oostelijk van het vliegveld Santa Cruz ligt een heuvel van 150 meter hoogte, die men tot nu toe nog niet, overeenkomstig bestaande plannen, met dynamiet heeft laten springen. Het is waarschijnlijk, dat de Constellation daar tegenaan gevlogen is. De machine moest n.l. de startbaan over deze heuvel naderen, daar de sterke wind uit de richting van de zee kwam. De regen belette het uitzicht voor de piloot volkomen, de moesson was n.l. als een zondvloed zo zwaar en, volgens een bericht uit Bombay is de landingsinstal latie op het vliegveld nog niet in orde, daar zij nog in aanbouw is. Toen het vliegtuig binnenkwam, was het zicht nauwelijk zestien meter. Daarom ls het verwonderlijk, dat berichten melden, hoe „honderden boeren, die op de rijstvelden aan het werk waren", de ramp zouden hebben zien gebeuren. (Voor vervolg zie Pag. 3) De tien K.L.M.-ers, die in de cockpit van de „Franeker" om het levei Boven: v.l.n.r. C. L. van Iiooy, 2e bestuurder; P. Zeeman, 3e bestuurder; P. den Daas, 2e telegrafist; J. W. Hoogland, le telegrafist. Links van de „Fra neker gezagvoerder M. v. d. Vaart en rechts: stewardess Bruce. Onder: v.l.n.r. H. H. R. J. Fronezek, le boordwerktuigkundige, stewardess Graf en steward Verhagen. Amerika en Batavia geloven niet in sabotage „Franeker" Republikeinse afgevaardigde vraagt onderzoek De gedachte, dat de ramp van „Franeker" aan sabotage te wijten zijn nog gevoed door de mededeling de Amerikaanse journalist Hathew niet in het verongelukte toestel stapte, dat de, eveneens langs een andere weg üit Batavia vertrokken journaliste Brondon, zou hebben verklaard: „Ik vlieg niet met de „Franeker", want ben bang voor sabotage", neemt in berichtgeving uiteraard een grote plaats Het Amerikaanse departement Buitenlandse Zaken verklaarde niet inlichtingen, sabotage betreffend, te beschikken. Een woordvoerder van de Herald Tri bune, waarvoor mrs. Brandon werkte, zeide, dat mevrouw Brandon een spe ciale opdracht had voor Manilla en niet het plan had per K.L.M.-vliegtuig terug te keren. Mathews, die het gezelschap niet liet vanwege mevrouw Brandon's v schuwing, maar omdat hij andere planen zei: „Zij en ik geloven zo sterk de mogelijkheid van sabotage, om h geen wij gezien hebben. Wij waren allen van overtuigd, dat de Indonesiërs niet gereed zijn voor zelfbestuur en da' een chaos zou volgen als zij het kregen Reeds het ongeluk met de „Roermond' beschouwden wij als sabotage." K.L.M.- en Regeringsautoriteiten ii Batavia geloven, dat de kans op sabo tage uiterst gering is. Het toestel Batavia goed bewaakt geweest. Knickerbocker maakte, bij het bestij gen van het toestel, de opmerking, dat, als er een ongeluk gebeurde, New York voor enkele unieke posthume uitzendin gen kon zorgen, daar hij als gramo- foonplaten met commentaar vooruitzond. Inmiddels zijn zowel mevrouw Bran don als Mathews in Manilla aangekomen. De Indonesische delegatie in New York zeide over de sabotagegeruchten: „Iedere verdenking daarvan is ondenk baar. De journalisten hebben voor het Hilde en Bartje in het circus Het circus Jos. Mullens is, zoals ge meld, onlangs verrijkt met een aantal jonge leeuwtjes, op Fries en Drents grondgebied geboren. De Friese welpen hebben al toepasselijke namen gekregen (Abe. Fedde, Sjoerd), maar de Drentse konden nog niet worden gedoopt, omdat de peetvader verhinderd was. Maar bin nenkort zal Anne de Vries in Assen de diertjes „ten doop houden", waarna ze de ;n van Hilde en Bartje zullen dragen, de figuren uit de gelijknamige OTTO ABETZ WORDT TE PARIJS BERECHT In Parijs is gisteren het proces begon nen tegen Otto Abetz, tijdens de bezet ting Duits ambassadeur in Parijs. Het voorlezen van de aanklacht, tegen Ahetz, die als oorlogsmisdadiger terechtstaat, duurde drie uur en 50 minuten. merendeel gunstig over de republiek ge schreven. Het is te begrijpen, dat denkt aan sabotage van de kant der republiek, omdat de reis der journalis ten onder Nederlandse leiding stond en de Nederlanders voortdurend de repu blikeinse politiek en -handelwijze ver keerd voorstelden en trachtten, in de Westelijke geesten, een republikeins schrikbeeld te scheppen. Inmiddels heeft de Amerikaanse repu blikeinse afgevaardigde van de Staat Massachussets, mevrouw Rogers, het Amerikaanse Congres verzocht, in ver band met de ramp van de „Franeker" te doen onderzoeken, of hier sabotage in het De omgekomen passagiers Zoals wij reeds meldden, kwamen mei de Franeker om het leven: tien leden var de bemanning en 13 Amerikaanse jour nalisten. Bovendien verloren nog het leven de volgende 22 passagiers: De heer J. E. Bloemink, Aalsmeer; de heer H. van Ginkel, Haarlem; de heer A. Harteveld, Den Haag; de heer M. Kinsbergen, Am sterdam; mejuffrouw N. J. S. Kooyman, Valkenburg; de heer H. R- Landsman; mevr. G. M. van LeeuwenTen Doe- schate; de heer H. van Merle; mevr. S. D. J. van MerleSelderbeek; de heer H. C. Milius. Utrecht; mevr. A. van huyzenMuller, Rotterdam; de heer G. A. Rincker. Voorburg; de heer F. L. J. M. Scheepens, dir. Ind. Handel Mij; de heer C. S. Stelling; de heer Jan Stuart, general-manager Java-motorfe; de heer H. H. van der Vegt; mevr. W. F. van der Vegt—van Unen; de heer Roman Chow uit Kanton (China); mevr. Roman Chow uit Kanton (China); de heer A. E. Pil- grams, KLM-vertegenwoordiger te Sin gapore; de heer A. I. Richardson, chef operations KLM; Lan Mahan. vai afdeling Voorlichting van Buitenlandse Zaken. Werkloosheidscijfer met ruim 7000 gedaald Steeds meer kantoorpersoneel meldt zich Het aantal geregistreerde werklozen daalde- in Juni.van 52.735 tot 45.917, n.l. 23.358 geheel werklozen (v.m. 31.540). 16.871 DUW-arbeiders (19.973) en wachtgelders (1222). In de groep handels- en kantoorperso neel nam het aanbod van arbeidskrach ten toe van 4450 tot 5618. o.m. als gevolg opheffing en inkrimping van c heidsdiensten en omdat zich reeds jeugdigen begonnen te melden, die de school hebben verlaten. De vraag mannelijk personeel nam toe van 25.096 tot 25.509. Het aantal werkloze vrouwen daalde in 3596 tot 3532. De vraag naar vrouwe lijk personeel daalde van 18.914 tot 17.953. Rond 7900 wandelaars naar de Vierdaagse Voor de Vierdaagse (2629 Juli) heb ben rond 7900 personen ingeschreven. België. Denemarken. Engeland. Frank rijk, Italië, Luxemburg, Noorwegen. Zweden en Zwitserland zenden hun vertegenwoordigers", vaak in groepen. Op 25 Juli om half vijf ontvangt de bur gemeester'van Nijmegen de buitenlandse officials, 's Avonds is er een grote vlag- genparade. Op 29 Juli is er een grote overtocht over de Maas bij .Cuyk. Onze pontonniers slaan daar een brug, die van 11 tot 2 uur in bedrijf is. terwijl de Kon. Marine met een landingsvaartuig de snelle overtocht komt bevorderen. SS-er werkte onder valse naam in.Goes En stichtte er een gezin met drie kinderen. De SS-er Elburg uit Dinxperlo is ein delijk tegen de lamp gelopen, nadat hij sedert de bevrijding onder valse naam in Goes had gewoond en daar ook was ge huwd. Uit "het huwelijk zijn drie kinde- voortgékomen. Het geval kwam uit. de man voor een vaste aanstelling bij de spoorwegen een rapport over zijn belevenissen tijdens de oorlog moest op stellen. Dit rapport was zo onwaar schijnlijk, dat de pölitie de man eens nader ondervroeg,- waarbij hij door de mand viel. Elburg, die zich omgedoopt ïd ln Blom, is ter beschikking van de -f. in Arnhem gesteld KONINGIN WOONDE OPVOERING VAN „HET HOOGLIED" BIJ. Koningin Juliana heeft gisteravond de :rste opvoering door de Amsterdamse kunstkring van „Het Hooglied", gecom poneerd en gedirigeerd door Bertus van Lier, in de Oude kerk te Amsterdam bij gewoond. Solisten waren: Dora van Doorn-Lindeman,' Peter Paars en Her- Hoffman naar Europa Paul Hoffman,'-de leider van de E.C.A-, zal een bezoek van drie weken aan Europa brengen, o.a. Engeland. Duits land. België, Italië en Griekenland. Uit Bombay ontvingen wy deze radiografisch overgebrachte foto, die iets laat zien van de overbiyfselen van de verongelukte K.L.M.-Constellation „Frane ker". Men houde er bovendien rekening mee, dat deze foto in de stromende regen werd vervaardigd. Amerikaanse vliegramp in Californië eist 34 slachtoffers Twee passagiers gingen vechtend de dood in „Boven Riverside zijn twee van de passagiers slaags geraakt. Ik zou graag hebben, dat er politie op het vliegveld Burbank is, om één van de twee mannen te arres teren. Eén hunner heeft er lelijk van langs gehad." Dit bericht van de piloot Roy White was gisteren het voorspel van een nieuwe vliegramp, die door haar aantal slachtoffers de wereld opnieuw verbijsterd doet staan. Een vliegtuig van de Standard Air lines met 44 passagiers aan boord i: gisteren, ongeveer tegelijk met de „Fra neker", neergestort op de Santé Susanne- bergpas in het N.W. van de San Fer nando-valley in Californië. Het toestel vloog in brand en niet minder dan 28 personen kwamen om het leven, terwijl 18 zwaar gewonden uit het -wrak kon den worden gehaald. De machine onderweg van New York naar Lóng Beach (Cal.), maar de piloot vroeg in de lucht verlof om in Burbank te landen. Toen de reddingsbrigade op de plaats de ramp aankwam, hadden vijf per- in zich met de grootste inspanning de weg gesleept, die ongeveer 250 meter van het brandende wrak lag. En kele der overlevenden vertelden, dat het Frans van Cauwelaert heeft nog geen o] Belgisch parlement gisteren- voor het eerst bijeen. Een week, nadat de Belgische Kamer voorzitter, Frans van Cauwelaert, functie van „informateur" aanvaardde, is het nog altijd niet mogelijk, met. redelijke mate van zekerheid te spreken, de manier, waarop de Belgische ka binetscrisis kan worden opgelost. Intussen heeft het nieuwe parlement, dat ap 26 Juni werd gekozen, gisteren de eerste maal vergaderd. De bij eenkomst van de Senaat werd na korte tjjd verdaagd, aangezien toren gekozen moeten worden. De Kampr an Afgevaardigden besteedde vrijwel gehele middag aan het controleren 'm de geldigheid van de verkiezing der ieuwe afgevaardigden. TRUMAN VRAAGT UITSTEL VAN STAKING President Truman heeft de arbeiders, die zijn aangesloten bij de Bond van Ar beiders in de Metaalindustrie, en die Za terdag a.s. in staking zouden gaan, zocht deze actie 60 dagen uit te stellen, teneinde in die tijd de gerezen' geschil len te bestuderen. Nog meer Londense haven arbeiders verlaten het werk Het afkondigen van de noodtoestand n het overnemen van de Londense ha- rens door de regering heeft de haven- irbeiders nog halsstarriger gemaakt. Honderden arbeiders, die tot du9ver doorwerkten, hebben ook het werk neer gelegd. De vleessjouwers van de grote Londense vleesmarkt Smithfield hebben algemene stemmen besloten geen vlees te vervoeren, dat door troepen gelost. De noodtoestand is voorlopig r een week afgekondigd, m: een maand worden verlengd. DAT ca. 50 buitenlandse studenten het wederopbouwkamp te Biggekerke (Wal cheren) hebben betrokken, waar zij tot 6 Aug. zullen verblijven om een land- in het kader der herverkaveling aan te leggen. DAT R. Baert en P. Poswick benoemd zijn tot officier en graaf Th. de Lichter- velde, allen werkzaam op de Belgische ambassade te Den Haag, benoemd is tot ridder in de Leopoldsorde van België. DAT de 58-j. Bernard Teeuwen, direc teur van de kleiwarenfabriek Paul Teeuwen te Tegelen, aldaar is overleden. DAT staatssecretaris mr W. C. L. v. d. Grinten te Heerlen de nieuwe Mijnin- dustrieraad heeft geïnstalleerd. DAT men een vriendschapsvereniging VlissingenFolkestone wil oprichten nu de toeristendienst tussen beide plaatsen is heropend. DAT de Ned. Reisvereniging minister Lieftinck verzocht voor het bezoek aan dc Benelux-landen de bewijzen van Ne derlanderschap weer in te voeren, dan wel aparte paspoorten tegen kostprijzen. DAT de Bossche gemeenteraad de sub sidie aan het Brabants Orkest 35 ct inwoner (f20000), de verlichting de klokken van de St. Jan en de aan schaffing van mobilofoon voor politie en brandweer aannam. DAT laagste inschrijfster voor de aan- g van een startbaan (1280 bij 45 m.) op het vliegveld Z.-Limburg was de Alg. bouwondern. ir A. v. Engelen te Njjme- met f437.450 (hoogste aannemers bedrijf Sanders en Co., te Rijswijk, met f596.000). DAT in de bondsvergadering Ned. Kath. Middenstandsbond te Utrecht gepleit werd voor instelling van een hoofdbedrijfschap midden- en kleinbe drijven in het kader van de P-B.O. DAT Commisaris Linthorst Homan gisteren te Wolvega de tentoonstelling Scheppend Ambacht heeft geopend, welke tot 16 Juli toegankelijk is. DAT benoemd is tot ridder O.N. de Vlissingse apotheker A. J. Ockenburg en bevorderd tot officier in -die orde J. H. Neumann, zendeling-leraar, te Medan. DAT het eervol ontslag van maj. F. A. A. Vandiermen (Juli '44), res-paarden- arts, gewijzigd is in ontslag op grond van het zuiveringsbesluit. DAT A. Doyer, P. v. Nederpelt, W. J. M. Noldus, F. A. M. Janssens, J- Boersma, W. M. Hofland en W. B. Alofsen in het larine-opleidingskamp te Hilversum als larine-officier zijn beëdigd. DAT de zeven Ned. mijnenvegers, die in de manoeuvres hebben deelgenomen, de IJmuidense vissershaven zijn binnen gelopen, vanwaar uit zij het ruimen van mijnen langs de Ned. kust zullen her atten. DAT in de vacature ir S. J. Rutgers (CPN) benoemd is tot Statenlid van N.- Holland, mevr. M. E. LipsOdinot te Hilversum, daar G. Th. F. HUkes te Bus- sum zijn geloofsbrieven niet tijdig inzond. DAT de 73-j. secr. van de Gelderse industriële club, L. Thieme, te Arnhem is overleden. DAT dit jaar t.g.v. de herdenking van de slag om Arnhem (17 Sept.) pl.m. 300 Engelsen van 1518 September in de Gelderse hoofdstad zullen komen, die per extra-trein van en naar de Hoek worden gebracht. DAT de prijsindexcijfers van 't gezins- verbruik van medio Maart tot medio April nagenoeg geen wijziging onder gingen. DAT de Vlissingse bootdiensten de vorige zomer 15 000 Belgische toeristen naar Zeeland brachten. DAT de Vlissingse haven in '48 werd bezocht door 754 zeeschepen met 303.441 brt (v. j. 848 met ?53.173 brt), 192 vis sersschepen (113) en 114 binnensche pen (797). DAT de Hamburgse senatoren dr Ne- vermann en prof. dr Schiller, R'dam be zochten voor contact inzake de belangen van de beide grote havens. DAT ir H. M. van Mourik Broekman te R'dam en prof. ir J. G. Hoogland adj. dir., thans benoemd zijn tot directeuren van de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boe- kelo. DAT de St. Crt. van gisteren o m. een wijziging van de prijzenbeschikking streptomycine '48 bevat alsmede loon regelingen voor de bosbouw en het kunstmestbedrijf. DAT in de afgelopen weck de bank- biljettencirculatie weer beneden de drie milliard is gedaald en gekomen is op f2975,5 millioen. DAT na het slagen van de proef op 29 Juni jj. op 20 Juli in Assen weer een tbc-vrije markt zal worden gehouden. DAT de vestiging resp. uitbrei ding van een bedrijf in de steen- glas fijn-keramische industrie behalve enkele uitzonderingen blijkens de St.- Crt. van heden is vrijgelaten. DAT gisteren de eerste graanstudie- dagen van de in '48 opgerichte Ned.-Bel- gische ver. van graanonderzoekers te Wageningen zijn geopend. gevecht ontstond toen een mannelijk passagier een aanval van hysterie kreeg, toen de machine door een hevige storm vloog. Eén der anderen trachtte hem kalmeren, hetgeen echter een averechtse uitwerking had. Terwijl het gevecht voortduurde, waarschuwde een steward dc veilighcidsgordels te bevestigen, dat het vliegtuig een wolkbank naderde. En terwijl de mannen doorvochten, stortte binnen enkele seconden het toe stel neer met een oorverdovende knal van exploderende benzine. Zes en twin tig lijken zijn geborgen. De meeste ge wonden verkeren in een zodanige kri tieke toestand, dat weinig kans op c leving bestaat. Twee personen worden nog vermist. De oorzaak van de ramp is volgens één van de zwaargewonden, te verklaren doordat een der vechtende passagiers de 2e piloot tegen het instrumentenbord had geslagen.. Kort na deze verklaring stierf de zwaargewonde vrouw. Andere pas sagiers deelden mede, dat het gevecht reeds 114 uur aan de gang was. Volgens een later bericht zijn enkele gewonden overleden en is totaal aantal slachtoffers tot 34 gestegen. Nog meer vliegrampen Bij Agadir in Frans Marokko is Ju. 52 van de Franse luchtmacht ir gestort. De 18 inzittenden vonden de dood. Een Spitfire van de Italiaanse luchtmacht is vérongelukt bij Brescia. De piloot kwam om het leven. Zestig Amerik. trucks trachten „fdeine blokkade" te doorbreken Het Britse tnilïtaire bestuur van lijn heeft opnieuw krachtig geprotes teerd tegen de zgn. kleine blokkade van de Russen bij Helmstedt. Gistermiddag zijn de vier geallieerde commandanten Berlijn weer in geheime vergadering ;n geweest, om de .normalisering" de Duitse hoofdstad te bespreken. Ongetwijfeld is daar ook de „kleine blok kade" ter tafel gebracht. De Russen heb- een antwoord gegeven op het Britse protest, doch dit is nog niet ge publiceerd. Intussen is een convooi van zestig Amerikaanse vrachtwagens uit de Amerikaanse zone vertrokken, om te trachten via Helmstedt naar Berlijn te gaan. Twee der slachtoffers van de K.L.M.- ramp by Bombay. Links: de heer A. E. Pilgrams, K.L.M.-vertegen- woordiger te Singapore, rechts de Amerikaanse radio-spreker H. R. Knickerbocker. Geheime regeringsverklaring in Eerste Kamer op 19 Juli Minister Van Maarseveen zal op Dins dag 19 Juli in de Eerste Kamer in comi- -generaal een regeringsverklaring af leggen over Indonesië. Aldus deelde de zitter gisteren in de Kamer van Vijftig mede. Mr H. H. M. T. Kolfschoten uit Eind hoven werd als opvolger van H. F. M. baron van Voorst tot Voorst als lid ge ïnstalleerd. .s. werden de voorstellen tot natura lisatie van plm. 170 personen aangeno- Proefverhiezing in Haarlem voor tvereldregering Morgen zal het legioen van wereld burgers in Haarlem huis aan huis pam fletten rondbrengen, waaraan een strook is bevestigd, waarop alle stemgerechtigde Haarlemmers kunnen schrijven, of zij al dan niet bereid zijn in 1950 hun stem uit te brengen voor een wereldregering. Later zullen in alle grote steden derge lijke proefverkiezingen worden gehou den. Bij Triëst ls een Britse soldaat door ;n Joegoslavische grenspatrouille dood geschoten. Vreemde situatie De aanstaande ratificatie van het At lantisch Pact en de schriftelijke gedach- tenwisseling tussen de minister en volks vertegenwoordiging hebben weer de aan dacht gevestigd op enkele punten, die niet bepaald overduidelijk zijn. Een van de dingen die wel erg vreemd aandoen, is de kwestie van het wapen embargo. dat door Engeland en Amerika in Indonesië nog steeds gehandhaafd wordt. Nu kan men zeggen, dat dit em bargo behoort tot de Grote-Oc'eaanpoli- tiek en het Atlantisch Pact een van de hoekstenen van de Atlantische Oceaan- politiek is. maar daarmee is de tegen strijdigheid niet weggenomen. Die tegenstrijdigheid zou er niet zijn, wan neer Nederland en Indonesië twee naties waren, doch ze vormen samen één rijk. En dus belemmert een wapenembargo voor het ene deel ook het andere deel. Het is bovendien ook een dwaze verto ning, dat men een pact afsluit met part ners. die ons in Nederland helpen willen, doch in Indonesië ons zoveel mogelijk in de wielen hebben trachten te rijden. De minister van Buitenlandse Zaken heeft dit vermoedelijk ook begrepen, al thans hij betreurt het handhaven van het embargo, doch is van mening, dat het ondertekenen van het pact niet afhanke lijk gesteld mocht worden van het op heffen van de belemmerende bepalingen t.a.v. Indonesië. Zulk een houding kan wellicht door de nood zijn opgelegd, maar fraai is ze allerminst. Naar onze mening had men hief stevig op zijn stuk moeten staan. Het opheffen van het wapenem bargo was een kwestie van nationale eer, waar we niet luchtig overheen mochten lopen. We hadden in het meedoen aan het pact een behoorlijke troef in handen. Natuurlijk is dit pact een belangrijk voor deel voor Nederland, maar anderzijds moest er Amerika alles aan gelegen zijn, Nederland in dat pact op te nemen. Deden wij niet mee, dan hing de West-Europese defensie vrijwel in de lucht, bleef er voor een eventuele vijand een open poort naar de Noordzee. Maar blijkbaar hebben we deze troef niet behoorlijk kunnen uit- Sinds het begin van de onderhandelin gen over het Atlantisch Pact is er intus sen in Indië wel een en ander veranderd. Een verandering, die een opheffen van het embargo zeker gewettigd zou hebben. Hoe men ook over de van Roijen-Roem- overeenkomst moge denken, de bedoeling is geweest een politiek te voeren ten gunste van heel Indonesië. Immers men meende de tegenstelling tussen de repu bliek enerzijds en Nederland en de fede ralen anderzijds te kunnen opheffen. In feite is men op dat resultaat al vooruit gelopen. Nederland heeft van zijn toch al schaar- wapenen een deel afgestaan aan de sultan van Djokja, het heeft de Siliwan- gi-divisie bewapend, het wil hulp bieden bij de oprichting van een federaal leger en dit alles zou door het handhaven een wapenembargo voor Indonesië in gevaar komen. We zouden dan Indië ver sterken ten koste van onze verdediging West-Europa. Dat zou dus een ver zwakking van het Atlantisch Pact zijn. Het wapenembargo moge formeel los staan van het Atlantisch Pact, het feit dat Nederland een rijk is. dat evengoed heeft op te komen voor de belangen van het West-Europese deel als voor die van het Aziatische deel, maakt dat men em bargo en pact niet los van elkaar kan Binnen het rijk moeten wij zelfstandig /er onze wapens kunnen beschikken. Een suggestie als gedaan door enkele leden van het Amerikaans Congres, dat Nederland alleen militaire hulp zou mogen ontvangen in het kader van het Atlantisch Pact, indien het in Indonesië politiek voerde conform de Ameri kaanse wensen, zou het pact' naar onze smaak onaanvaardbaar maken. Nu be hoeft men niet bevreesd te zijn, dat het Congres -deze suggestie zal overnemen. t het feit dat men dergelijke gedach- oppert! is een reden te meer om dui delijk vast te leggen dat we binnen in het rijk baas zijn over ons eigen militaire apparaat, zowel hier als in Indonesië. Voor West-Europa kunnen wij het At lantisch Pact niet missen Nederland kan aan de kant blijven staan. Mag dat ook niet. Maar dan dient de Regering opnieuw en bij vernieuwing Amerika dui delijk te maken, dat een werkelijk Atlan tisch Pact onbestaanbaar is met het hand haven van het wapenembargo voor In donesië. Aan de ene kant helpen en aan de andere kant afbreken, moge politiek zijn, het is politiek van een slechte soort. We kunnen hier niet het communistisch ge- bestrijden en er in Indië de deur openzetten. Het feit, dat de Rege ring deze onmogelijkheid niet of niet dui delijk gezien heeft, is de oorzaak geweest haar zwakke verweer en heeft mee de huidige vreemde situatie in het leven geroepen. Koningin Elizabeth zal het festival i Edinburgh voor muziek en drama tische kunst bijwonen. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld tussen 4 Januari en 10 Juni, na vermissing: sold, le kl. R. de Groot'uit Zwaag (N.H.). Gesneuveld 21 Juni: huzaar le kl. H. J. van der Sanden uit Breda. Gesneuveld 24 Juni: sold, le kl. J. Celie uit Amsterdam-Z. Sold. P. H. Linssen uit Heythuysen. Gesneuveld 25 Juni: sold. J. J. van Nuland uit Eindhoven. Gesneuveld 26 Juni: sold, le kl. J. Donkers uit Someren. Lagere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor het Noorden van het land: Meer bewolking met een geringe kans op onweer. Lagere temperaturen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noordoost en Zuidoost Voor het Zuiden van het land: Meer bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Iets lagere temperatuur. Veranderlijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 14 Juli: Zon op 4.36, onder 20.55 uur; Maan op 23.06, onder 8.59 uur. 18 Juli L.K. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1