Jliraure £e»Jtsrfje (tomanl Franeker" valt op een heuvel Bombay te ïfJfL Alle 44 inzittenden, w.o. 13 journalisten 10 man personeel, verkoold en Worden K.LM.-piloten te snel klaar gestoomd? Wist U IINSDAG 12 JULI 1949 i. Bergj BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter ampenl contract belangrijke korting), dordeq lugt I Dertigste jaargang No 7862 HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIE MER CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantuasticft Is gfitblf oea tnyo bert ia tcgfjeaspoct" Grote verslagenheid door nieuwe vliegramp Opnieuw rouw JEN Er is slechts één schrede tussen en de dood. Opnieuw is Nederland SLS betroffen door een ontzettende vlieg- in d«TamP- Opnieuw, zo kort na het vreselijke met dlpngeluk met de „Roermond" is een trotse de uvogel van de KLM, de Constellati ,Franeker", een toonbeeld van de beheer- nng der techniek door de mens, n.eerge- facitort. als dj Twee en veertig mensen heten, berichten op het ogenblik dat wij dit hrijven luiden, misschien in één ogen- dilik het leven. In vele gezinnen is toei impenfO"1^ gekomen. God geve Zijn steun ao sn, die achterbleven. God geve de gan: ensheid bezinning op het eeuwige ■aagstuk van die ene schrede tussen le- t nfen en ^ooci- 'la Lllf onder de 34 passagiers bevonden zich 13 Amerikaanse journalisten, die op uit- odiging van de Nederlandse Regering ich op de hoogte liadden gesteld van de 'oestand en de verhoudingen in Indo- dootfiesië- Wy willen hen niet in het bijzonr gedenken, want in het aangezicht van dood zijn alle twee en veertig omge- nenen, passagiers en bemanning, ge lijk. Maar toch willen wij releveren, dat hun plicht hebben willen uitoefenen, idat de wereld een juist en rechtvaardig irdeel zou kunnen vormen over het In- iche probleem. Zij vielen op hun lerugtocht, nadat het vliegtuig, bij wijze uitzondering, in het ons vijandige 'ndia had mogen landen. Het toestel cirkelde vanmorgen boven andere zijde van het vliegveld ligt. Wei- het vliegveld Santa Cruz één der licht is het hiertegen gevlogen. De regen grootste van Azië doch kon niet lan- kan het zicht volkomen ontnemen, den wegens het slechte weer. De contrö- I Van de zijde van de KLM vernemen le-autoriteiten hadden enige tijd geen I wij nog, dat de „Franeker Zondag contact met het toestel gehad. Later ont- n 91 ,,,,r VAKBEWEGING EN K.L.M. I Dezer dagen hebben de bij het NVV. KAB en het CNV aangesloten vakor ganisaties voor K.L.M.-personeel een overkoepelend orgaan gesticht, dat naar puiten zal optreden onder de naam K.L.M.-Unie. Deze Unie is aangewezen lens de aangesloten organisaties liet algemeen overleg met de bedrijfs leiding van de K.L.M. te voeren. Ook een luchtbrugvliegtuig verongelukt Heden is een Amerikaanse Douglas Ëikymaster van de luchtbrug naar Ber lijn op ongeveer tachtig kilometer ten Berlijn in de Sowjetzone neei- feestort. Het vliegtuig is, volgens rapport de piloot die zich icon redden in de jucht ontploft en in brand gevlogen toen jet de grond raakte. Indonesische conferentie toch te Batavia Aneta seint uit Batavia, dat volgens Nog is Nederland de slag niet te boven, die het negentien dagen geleden trof, toen de Roermond bij Bari verongelukte en thans is het een andere Constellation van de K.L.M., de „Franeker", die vanmorgen boven het vliegveld Santa Cruz bij Bombay cirkelde, uit het gezicht verdween en neer stortte. Twee en veertig mensenlevens zijn afgesneden: de acht leden der bemanning, dertien van de vijftien Amerikaanse journalisten, die Indonesië bezochten en anderen, tvaaronder Nederlandse func tionarissen. Opnieuw en zo kort na de 23ste Juni, beleven wij met onze luchtvaartmaatschappij een smartelijke ramp. ving het contrólestation een telefonische boodschap van de waterbouwkundige in genieur van Bombay te Ghatkopar, dat de Constellation in de heuvels aldaar is neergestort Chatkopar ligt vijf kilometer het vliegveld af en dit weer op een afstand van 15 mijl ten Noorden van Bombay. De ingenieur deelde telefonisch mede. dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. De lichamen waren uit het liegtuig geslingerd en verspreid op een heuvelhelling terecht gekomen Een red dingsploeg is van het vliegveld vertrok- Bij Chatkopar ligt een kleine heuvel keten met een maximumhoogte van dui zend meter, in de weg van Bombay- Thana-Poona, ongeveer 20 kilometer van Bombay. Men hield zich reeds geruime tijd bezig met een plan om deze heuvel toppen af te graven in het belang van de veiligheid in de lucht. De „Franeker", een Lockheed-Constel lation, was cr één van de z.g. tweede Constellations, die een zwaardere uitvoering hadden dan die van de eerste De „Nijmegen", die op 21 October 1948 bij Prestwick verongelukte, de Roermond", die twee en een halve week geleden bij Bari onderging, behoorden tot hetzelfde type. Bij Prestwick kwamen 41 personen om het leven, waaronder 10 leden van de bemanning, bij Bari 31, 11 van de bemanning en thans bij_ Bombay 42. weet, was de „Franeker", die gisteren uit Batavia komende, te Calcutta landde en Zondag vertrokken was. het eerste Nederlandse vliegtuig, dat in India nkwam, na de opheffing van het in --ember door de Indische regering uiG mededeling van de voorzitter'Ier'»"Iigde verbód van landing i.vm. de ïijeenkomst Federaal Overleg, sultan e-actie. lamid II, deze instelling aan de repu-1 Deze toestemnjing^vormde iliek een uitnodiging heeft gezonden tot bespreking van de hoofdlijnen dei voorlopige staatsregeling, de zg. inter- ndonesische conferentie, welke te Ba- ivia zal bijeenkomen. De sultan verklaarde, dat aan Batav.ê keur dient te worden ge-j Men zal zich herinneren, dat de jour nalisten indertyd naar Indonesië werden speciale de Amerikaanse journa- isten. die in New Delhi een onderhoud I zouden hebben met de minister-president, ,!p?ndi Nehroe Het toestel kwam van 'New De'hi en was op weg naar Amster dam via Bombay. De B.F.O. heeft de uitnodigi >p 6 (lull verzonden, deelde de suit, nede naar aanleiding van het bericht, r,agcn later neerstortte, lat de conferentie op 20 Juli as. te >jokja zou worden gehouden. ,Ik kan iit niet voetstoots aannemen, zeide de ultan, want dit zou inhouden, dat er eeds een antwoord op onze- uitnodiging zijn ontvangen, het geen niet het ge- is. Of dat de republiek een invitatie 1 hebben gericht tot de B.F.O., h:t- ;n .evenmin is gescheid. De delegatie - B.F O naar die conferentie zou uit iO tot 80 leden bestaan. rd met de „Roermond", die enige In Bombay heerst in deze tijd van het jaar een zware moesson. Dit betekent, dat er zeer zware regens vallen, die de bewoners doen spreken van „zondvloed". Nergens is de moesson erger dan in deze streek Door de modder kan het uiterst moe.lijk zijn, de plaats van de ramp te Het vliegveld Santa Cruz (vlak er bij gt t andere vliegveld van Bombay. Juhu ikele mijlen uit de kust) wordt om-, De nieuwe automatische telefoon- ringd door palmen en bananenbomen. De centrales te Gemert en Boekei worden wind waait uit zee en het toestel moest op 19 Juli in dienst gesteld met als net- de startbaan naderen van de zijde van resp. K 4923 en K 4922. de 150 meter hoge heuvel, die aan de vertrok, Bangkok aankwam, de volgende dag t Calcutta vertrok, 10 erde i 11.3 naar New Delhi vertrok. Daar ki om 15.10 uur aan. Vanmorgen om 7 uur startte men met bestemming Bombay. Men zou er om 10 00 uur plaatselijke tijd aankomen. Bij vertrek uit New Delhi was het weer gunstig. Het enorme vlieg veld Santa Cruz is een der best ingericht- ste ter wereld. Ooggetuigen vertellen Dorpsbewoners, die op de rijstvelden aan het werk waren, verklaren, dat zjj het toestel plotseling te voorschijn za gen komen uit een dichte regenbui bij laaghangend wolkendek. Het vloog met een geweldig lawaai over hun hoofden en viel een ogenblik later plat op de helling neef. Dit i# dus een bevestiging van de vermoedens, die hierboven worden vermeld. Het toestel werd volkomen uit alkaar geslagen en de wrakstukken wer den over de gehele helling verspreid, aldus deze ooggetuigen. Reuters correspondent meldt, dat de lichamen verkoold en geheel onherken baar waren. Hij bevestigde, dat er geen overlevenden zijn. De slachtoffers De gegevens betreffende de namen van de slachtoffers van deze ramp berusten alle op veronderstellingen. De passa gierslijst is namelijk in Den Haag nog niet bekend. Men dient hiermee dus ter dege rekening te houden bij het lezen van het volgende: Waarschijnlijk was Van der Vaart gezagvoerder. Voorts bevonden zich ver moedelijk aan boord de minister van Financiën van Oost-Indónesië, mr M. Hamelink en de vertegenwoordiger van de K.L.M. te Singapore, de heer J. Pilgrans, een zwager van de chef van de Indiëroute. Aan boord zouden zich dan o.m. heb ben bevonden: Gezagvoerder Van der Vaart; mr M. Hamelin-k. minister v ciën van Oost-Indonesië; J Pilgrans, vertegenwoordiger van de K L.M. te Singapore, een zwager van de chef der Indië-route, de heer Van Os van Delden; Herman v d. Vegt, eerste concertmees ter van het Philharm. Orkest van Batavia en leraar aan het Kon. Con servatorium voor Muziek te Den Haag; mevrouw v. d. Vegt-Van Uden, pianiste, echtgenote van Herman v. d. Vegt; en voorts 13 (andere berichten spreken echter van 12) van de volgende Ameri kaanse journalisten: William Newton van Scripps Howard Newspaper Alliance; Charles Grate, Christian Science Monitor; Bertram Hulen. N Y. Times; Mrs Dorothy Brandon, N.Y. Herald Tribune: Vincent Mahoney, San Fransisco Chro nicle; James Branyan. Houston Post; H. R. Knickerbocker, W.O.R. Radio- station; John Werkley. Time Magazine; Miss Elsie Dick, Mutual Broadcasting System; William R. Mathews. Arizoi Tom Falco. Business Week; S. Burton Heath. Newspaper Enterprise Ass i Star; Dit zyn dan de i Lichtingen 1941'43 niet onder. Groep Tan Malakka ver- dwang bij Nat. Reserve werpt het accoord De Regermg "verweegl niet om de De Partai Moerba, de proletarische Mtmgen 1941 t.m. 1943 m te schakelen yan Tjn Malakk heelt het ibij de Nationale Reserve als het aantal vrijwilligers onvoldoende zou blijken. De 'vrijwillige inschakeling van deze jonge mannen is niet op aandrang van Mont gomery geschiedt. Daar bij de oprichting jvan de Nationale Reserve niet van een bepaalde getalsterkte is uitgegaan, kan niet gezegd worden, dat de vrijwillige aanmelding bij de gestelde verwachting ten achter is gebleven. Uiteraard is de Regering niet van plan de Nationale ;Reserve op te heffen. Aldus werd mede gedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid Wagenaar (CPN) dr Van Roijen en Roem ver worpen en zal de guerilla voortzetten, aldus de „Sin Po". De tegenwoordige leider dier groep Soekarni, is gevlucht om uit handen van de T.N.I. te blijven. LUCHTVAARTOVEREENKOMST TUSSEN INDIA EN AUSTRALIë Tussen India en Australië is gisteren een luchtvervoersovereenkomst gete kend, die er in voorziet, dat de lucht vaartautoriteiten in de twee landen ge zamenlijk het volume van dit vervoer tussen deze landen zullen bepalen. MORGEN VERTREKT TROEPENSCHIP WATERMAN Iforgen zal het troepentransportschipDe 85-j oud-actrice Marie van Waterman met aflossingsdetachementen Eysden-Vink is geheel hersteld van een van KNIL, Marine en Landmacht uit in een der Haagse ziekenhuizen onder- Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Igane operatie. De journalist Nat. A. Barrows, Chicago Daily News Syndicate, zou zich niet aan boord hebben bevonden, maar met een andere gelegenheid reizen. Andere ooggetuigen zagen, dat de piloot vier keer probeerde naar beneden te komen, voordat het toestel veronge lukte. De reddingsploeg keerde door de stro mende regen (langs de hellingen stortte het water omlaag) naar Ghatkopar terug en deelde mede, dat de lichamen der om gekomene zodanig verminkt of verbrand waren, dat herkenning onmogelijk was. De meergenoemde ingenieur telefoneer de, wat ooggetuigen waarnamen, door van een dichtbij gelegen pompstation naar Santa Cruz, waar reeds een com missie van ontvangst aanwezig was, o.a. bestaande uit ambtenaren van het Ame rikaanse consulaat te Bombay. De wnd. Nederlandse consul (de consul G. Velthorst is op weg naar Nederland) heeft zich naar het wrak begeven. De ingenieur stelde met spoed een red dingscolonne samen met draagbaren uit het nabijgelegen dorp Tsjatkopar. Tege lijkertijd werd om doktersassistentie ge telefoneerd. Een vliegtuig, dat opgestegen was om de „Franeker" te zoeken, heeft het wrak op de heuvel zien liggen. Nadere berichten, die A.P. uit New Delhi ontving, spraken van in totaal 45 personen: een bemanning, niet van maar van 11 koppen, terwijl onder de passagiers 14 Amerikaanse journalisten zouden zyn, voorts 2 Britten en 18 Ne derlanders. Deze opgave werd verstrekt door een official van de KLM in New Delhi. De Franeker99 De „Franeker" was het eerste toestel, dat op 26 Januari j.l. de KLM-route van Mauritius opende. De bemanning be stond toen uit gezagvoerder De Haas, tweede piloot Gould, derde piloot Metz, eerste telegrafist Gróothof, tweede tele grafist Klaver, eerste boordwerktuig kundige Poppen. Dit houdt echter niet in, dat de bemanning ook nu uit dezelfde personen bestond. De proefvlucht zou via Reünion gaan, aar wegens technische omstandigheden deed gezagvoerder De Haas Mauritius an. Op 30 Januari landde de „Frane- er" in Batavia- Schiphol heeft vannacht nog contact et het vliegtuig gehad. Als laatste lan dingsplaats meldde het New Delhi De vliegroute over India is op verzoek an de Amerikaanse journalisten geko- >n. Morgenmiddag zou de Constellation n 12 uur op Schiphol zijn geland, in dien niet. Op Schiphol ging vanmorgen het werk normaal voort. Niet allen wisten het ge beurde. De anderen zijn des te meer onder de indruk, vooral bij de afdeling Indeling, waar de piloten worden inge- Met Nederlanders gehuwde Duitse vrouwen worden genaturaliseerd Wetsontwerp wordt weldra ingediend. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal het wetsontwerp, dat de intrekking van het Kon. Besluit F 278 inhoudt, zeer binnenkort bij de volks vertegenwoordiging worden ingediend. Dit K B. bepaalde, dat Duitse (vijande lijke) vrouwen, die met Nederlanders getrouwd waren in de bezetting of na de bevrijding, niet automatisch Neder landse werden. Aan die. in veel gevallen ongewenste toestand, komt dus een einde. Het standpunt van Evert van Dijk (Van een onzer verslaggevers). n een onderhoud, dat wij hedenmor gen hadden met de oud-gezagvoerder a de K.L.M., de heer Evert van Dijk Wassenaar, deelde deze, in de dienst ■grijsde piloot, ons mede, sabotage bij ongelukken als die de laatste tijd de K.L.M. troffen, uitgesloten te achten. Gedurende het oponthoud op de vlieg velden verlaten de boordwerktuigkun digen de vliegtuigen nimmer. Deze voortdurende bewaking is oorzaak, dat niets in of uit het vliegtuig gaat, dat niet door K L.M.-ogen wordt gezien. De heer Van Dijk is van mening er machtigde ons dit te publiceren, dat het de jonge gezagvoerders op de K.L.M.- vliegtuigen aan de zo hoog nodi; ontbreekt. „De luchtvaart prachtig ding" zo zei hij, „maar ze moet bedreven worden door vakmensen, gezagvoerders moeten zeker niet ge vormd worden door een snelle oplei- Hoeveel millioenen zal Soekarno incasseren Prof. Gerbrandy vraagt de Rege- ring uitvoerige inlichtingen over de toezeggingen Het Tweede Kamerlid prof. Gerbrandy heeft dé ministers Van Maarsev Götzen gevraagd: 1. Is het juist, dat in beginsel beslo- n is, dat de Regering van Indonesië de terugkeer der republikeinse^ regering Djonkzal zal ginancieren en dat het ligt, voorlopig f 10 millioen ter beschikking te stellen de eerste uitgaven in verband met de terugkeer, alsmede f 300.000 kosten van de republikeinse delegatie, dende de uitgave voor het tweede halfjaar van 1949 volgens opgave der republikeinse delegatie geraamd op: voor het sultanaat Djokja f 45 mil- voor gebiedsdelen buiten dit sul tanaat f200 millioen; voor de republikeinse delegatie maandelijks f70.000 wegens aflopen der werkzaamheden totaal te stellen op f 300.000; Indien de baven aangegeven cijfers niet of niet geheel juist zijn, kan de ster mededelen op welke wijze met welke bedragen de Regering v Indonesië bij de aanhangige regeling Detrokken in de financiering van rkeer der republikeinse regering Djokja? DAT ir R. J. van Lier, oud-ing.-dir. der Ombillinmijnen en oud-'hoofdadm. der Billitonmij, 73 j. oud in Den Haag is overleden en morgen de crematie op Westerveld plaats heeft na aankomst van trein 11.08. DAT 9 Egyptische stafofficieren op doorreis naar Londen gisteren per K L. M. in Adam aankwamen en er dineer- DAT de Eindhovense raad met 16-14 stemmen het verzoek afwees om op de kermis het tapverbod gedeeltelijk op te heffen. DAT Eindhoven voor f 45.000 een ba rakkenkamp van Wederopbouw kocht, 22 gezinnen onderdak zullen krij gen. DAT de uienprijs op voorverkoop plot seling steeg tot f 2500 per ha en er dit jaar naar schatting 125 millioen kg voor export beschikbaar is (v.j. 135 mill. kg). DAT de ondergrondse mijnbeambten zich op een vergadering in Heerlen voor 80 pet uitspraken voor pensionne ring op 55-j. leeftijd. DAT Coen van Orsouw, Den Bosch en A. Willems, Helmond, ons land zullen vertegenwoordigen bij de accordeon wereldkampioenschappen, welke 30 en 31 Juli in Spa (België) worden gehouden. DAT inbrekers een tabakswinkel en een kapperszaak hebben geplunderd en meer dan duizend gulden buit maakten, toén nagenoeg de hele Bossche bevolking de plechtige omgang bijwoonde. DAT ten gevolge van de droogte de stand van de Waal bij Nijmegen zo laag is, dat de schepen drie a vier meter van de kant moeten laden en lossen en ook de Rijn in Gelderland zeer slecht bevaar, baar is. DAT op 30 Juli in het stadhuis te Bolsward een tentoonstelling van Lim burgse schilderijen wordt geopend t.g. waarvan de Maastrichter Staar aldaar 's avonds een concert geeft. DAT ir W. Mols, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat in Gelderland, m.i.v. 1 Jan. a s. benoemd werd tot hoofdinge nieur-directeur als opvolger van ir E. J. Kempees. die met pensioen gaat. DAT een A'damse rederij alle hoofd stedelijke schoolverkeersbrigadiers heeft uitgenodigd voor een gratis rondvaart door de grachten. DAT minister Spitzen de Eindhovense raad andermaal verzocht de discussies over de bestemming van het vliegveld Welschap uit te stellen, daar de Regering alle luchtvaartterreinen opnieuw onder de loupe wil nemen. DAT ten huize van mevr. d'Ailly een plaatselijk contactorgaan van vrouwen organisaties in A'dam is opgericht. DAT het grenskantoor te Hoogkruts (L.) thans geopend is van 7.30-22.30 u. en dat te Nieuweschans dag en nacht, resp. .t 30 Sept. en 31 Oct. DAT de Plantenziektenkundige dienst de landbouwers in de door veldmuizen geplaagde streken rond Den Bosch heeft opgeroepen tot een intensieve verdelging met muizenkorrels. DAT men morgen van 14-18 uur nog een kijkje op de Engelse oorlogsschepen in de R'damse haven kan nemen. DAT aan 11 man personeel van de klinknagelfabriek v.h. Joh. Smit te Slik kerveer medailles O.N. zijn uitgereikt. DAT de St. Crt. van gisteren beschik kingen bevat betreffende de beloning van rykswerkvrouwen en de voorwaar den ter verkrijging van subsidie voor tbc-be8trijding, alsmede een intrekking van de fruitdistributiebeschikking 1946. DAT de 76-j. schrijver over het Ter- schellingse volksleven, G. Knop, te Leeu warden is overleden. opruimde. DAT de tbc-collecte in A'dam f 30.000 opbracht. DAT de hoop om de C. A. Banck op het Bloemendaalse strand door de spring vloed van gisteren vlot te krijgen, ijdel daar het water tengevolge van de N O. wind niet hoger kwam dan normaal. DAT 25 Amerikaanse onderwijzers- (essen), die in A'dam een cursus van 3 weken zullen volgen, gisteren door het gemeentebestuur aldaar werden ontvan gen. DAT gisteren te Wageningen de 14e Nederlandse landbouwweek is geopend, waarop eerst het aardappelprobleem aan de orde kwam. DAT minister Joekes op 14 Juli het woord zal voeren op de erebegraafplaats Loenen (Veluwe). waar een urn van Buchenwald zal worden bijgezet en na bestaanden van ex-Buchenwalders zich een uitnodiging kunnen wenden tot Nieuwe Parklaan 14, Den Haag. DAT Ged. Staten van N.-Brabant voor stellen op de prov. griffie te Den Bosch verdieping aan te brengen, waarvan de kosten f 100.000 zullen bedragen. DAT de Java-China-Paketvaart over 1948 9 pet wil uitkeren (onv.). DAT Gisteren op Schiphol 20 Ameri kaanse Baptisten-jongeren aankwamen, e een trip door Europa gaan maken. DAT de Ned. consul te Sao Paulo, D. Berkhout, resp. op 19 en 20 Juli in de K. K. te A'dam en R'dam, telkens van 10-12 u.. voor belanghebbenden is te spre- over handelsaangelegenheden met Brazilië. ding. Vroeger werden wy geen gezag voerder voor wy 10.000 uren „uit de hand gevlogen" hadden. Dat wil zeggen: het vliegtuig helemaal zelf bestuurden. De snelle opleiding heeft daarmee ge broken. En de automatische piloot kwam dit „ervaringsverval" nog stimuleren. Een machine wordt in veel gevallen niet één uur achter elkaar meer uit de hand gevlogen. Men schakelt de automatische piloot in en beperkt zich tot controle. Alleen bij start en landing neemt de gezagvoerder de machine in handen en voor een gedegen vliegerervaring vindt de heer Van Dijk dat geheel onvoldoende. ..Van de honderd ongelukken die ik heb zien gebeuren, waren er 99 de schuld van de mensen, die de machine bestuur den en niet van de machine, het ongeluk gebeurde." Een langzamer opleidingstempo dan het na de bevrijding gevolgde, noemde de heer Van Dijk een der eerste nood zakelijkheden voor een veilige lucht vaart. Tot zover Evert van Dijk, wiens zo gezaghebbende woorden ongetwijfeld grote reactie zullen verwekken. Met de Roermondvertrokken 15 Amerikaanse journalisten op 16 Juni van Schiphol naar Indoni i het Amerikaanse publiek op de juiste manier in te lichten over de ■e gang van zaken. Veronge lukte de „Roermond" op de terug- naar Nederland, thans treft de zware slag, dat de frane kereveneens op de thuisvlucht net het gezelschap Amerikanen is verongelukt. Koninklijk gezin eind Juli naar Londen Ter bijwoning van Brits paardenfestijn Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zullen in het White City Stadium te Londen de Natio nal Horse Show bijwonen, die daar vaa 22 t.m. 29 Juli wordt gehouden. De Ko ningin zal echter niet bij de gehele show aanwezig zijn, doch is voornemens op 25 Juli naar Nederland, terug te keren. De prinsesjes gaan ditmaal mede. omdat er tal van kinderwedstrijden worden ge hóuden. De mogelijkheid bestaat, dat de Prin» Donderdag 28 Juli deelneemt aan een dressuurproef. Het bezoek zal een privé-karakter dragen. Het Koninklijk Paar en de prin sesjes zullen in een hotel logeren. Een vlammend protest en een beroep op Amerika Bekende Nederlanders stellen een manifest op Toen tijdens de eerste wereldoorlog de Verenigde Staten op grond van het zoge naamde recht van angarie een aantal Ne derlandse schepen in beslag namen, moest de Regering van ons land zich dit laten welgevallen, doch liet zij in de Staten- Generaal bij monde van de minister-pre sident. mr Cort v. d. Landen, een „vlam mend protest" tegen deze rechtsbreuk Thans, in volle vredestijd, ondergaat ons land onder Amerikaanse druk de belediging na de andere, wordt daaren boven ons volk met de ergst denkbare mutilatie van het Rijksgebied bedreigd, zonder dat de Regering-dr Drees daar tegen boe of ba durft zeggen. Het is de taak ener Regering de eer van het land, de hoogste belangen van het volk tegenover het buitenland met woord en overtuiging te verdedigen. Verzuimt zij deze taak. en blijkt ook de Volksver tegenwoordiging daartoe niet bij machte, dan zullen anderen deze moeten pemen. Het is met het oog hierop en op het geen nog verder valt te verwachten, in dien niet krachtig wordt ingegrepen, dat aantal landgenoten, onder wie zich enkelen bevinden, die 't Rijk op de hoog- Opnieuw een vechtpartij in Amsterdamse bioscoop Drie agenten gewond Talrijke kwaadwillige elementen heb ben gisteravond in het Rialto-theater te Amsterdam, waar, zoals bekend, de film .Het geval Gouzenko" draait, aan het slot Ier eerste avondvoorstelling weer formele vechtpartij ontketend, waardoor de politie gedwongen was het publiek uiit de zaal te drijven. Hier zowel als op straat werden rake klappen uitgedeeld eerden zes arrestaties verricht. Een burger kreeg een sabelsteek in de bil. agenten werden aan het gezicht ge- 1 en een derde kreeg een ern hoofdwonde toen hij uit een snel z kende jeep op straat viel. In het theater ontdekte de politie een rookgranaat diverse voorwerpen, die als wapen dienst hadden moeten doen. Ook in Haarlem kwam het Zaterdag en Zondagavond tot vechtpartijen bij de film ,Het geval Gouzenko". Een werd nogal ernstig door de politie het oog verwond en de communistische raadsleden hebben al een protest bij de burgemeester ingediend. SECTE VAN NAAKTLOPERS OP JAVA Aneta seint, dat volgens het Chinese blad „Sedar" in de desa Pangkalan be zuiden Bandoeng een secte van naakt lopers is ontstaan, die er zich op toelegt, alle voorbijgangers uit te kleden. meest verantwoordelijke posten hebben gediend, momenteel ernstig over wegen. zich met een uitvoerig manifest te richten tot dr Hunter, hoofd der ECA- missie hier te lande. In dit manifest zal worden uiteengezet, dat ons land afge scheiden van zijn overzeese gebiedsdelen ondanks alle Marshall-hulp ter. onder gang is gedoemd, hetgeen ook geldt voor de andere West-Europese landen. Er zal worden gewezen op de gemeen schap van idealen, tussen ons en Ameri ka. op het feit, dat wij elkaar als bond genoten in nood en dood moeten bijstaan. Aan dit manifest zal zowel in het bin nenland als in het buitenland de grootst mogelijke openbaarheid worden gegeven. Tevens zal er naar worden gestreefd om in overeenstemming met de destijds door Ivor Thomas M. P. in de British Survey gedane suggestie te geraken tot de stich ting ener West-Europese Unie. die ook de overzeese gebiedsdelen omvat. Ook de republiekin Zuidzeepact? Tsjiang Kai Sjek is na zijn succesvolle besprekingen met president Quirino van de Philippijnen naar Formosa vertrok ken. Zoals bekend is. zijn zij overeenge komen een niet-militair Pacific-front te stichten tegen het communisme. De Philippijnen en het Nationalistische China ene het door de V.S. bezette Zuid-Korea zouden de kern van dit ver bond gaan vormen, terwijl Siam. Indo- Australië en Nieuw Zeeland zouden worden uitgenodigd tot deelna ming. Verder zou men op Amerika s morele steun rekenen. GESCHENK VOOR HET KON. PAAR VAN DRAGERS HUWELIJKS- MEDAILLE De officieren, die by het Prinselijk huwelijk in 1937 dienst hebben gedaan bij het escorte, de ere-wachten of als aide-ceremoniemeester. hebben Konin gin Juliana en Prins Bernhard by het koperen huwelijksfeest een groot model tafelsigarettenaansteker aange boden. met de inscriptie ..Namens de dragers van de Huwelijksmedaille 1937— 7 Juli 1949 alsmede een album met de de schenkers. WEERBERICHT Warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overdag overwegend zonnig en warm met later kans op onweer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. «Op gemaakt te 10 uur). ZON EN SLAAN Woensdag 13 Juli zon op 4.35, onder 20.56 uur; maan op 22.56, onder 7.44 uur. 18 Juli L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1