Eén vrouwelijk edelsmid met artistieke opvattingen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 9 JULI 1949 Ziet V, dat is het verschil99 MEVROUW A. GREFE-WALCK BEOEFENT OUD AMBACHT geen vrouwelijke vrouwelijke smid, iet het fyne werk (Van onze verslaggeefster) Smidswerk is wel bij uitstek mannelijk werk; zózeer zelfs, dat e afleiding van het woord smid bestaat. Toch kent onze stad een edelsmid weliswaar, maar een, die zich niet alleen bezig houdt aari ringen, broches, hangers en armbanden, maar ook met het vormen van vazen en schalen uit koper en tin. Het is een kleine, bleke vrouw met levendige bruine ogen en kastanjebruin haar, helemaal geen mannetjesputter. En zij beoefent het vak als een artistieke opgave, die h?iar hart heeft gewonnen. Dat is overigens helemaal geen won- tussen -kwam de heer J. Grefe, haar Want mevrouw A. Grefe—Walck, is echtgenoot, die voordrachtskunstenaar is, om de hoek van het atelier zeggen, dat hjj de koffie klaar had. In dit echte künstenaarsgezin, waarin bovendien twee tengere kinderen opgroeien, beseft geboortig uit Pforzheim, het Schoonho ven van Duitsland, en heeft van haar jeugd af dit werk om zich heen gehad. Zo voelde zjj al vroeg voor mooie sie- wel op oude Egyptische afbeeldingen ziet. En er blijkt inderdaad verwantschap te bestaan. Want in dit oer-oude vak wordt nog steeds gewerkt met de oude instrumenten, al zijn daar nu natuurlijk gassen electra aan toegevoegd. De boor dient om heel kleine gaatjes te maken, een machine in de hoek van het vertrek fabriceert goud- en zilverdraad, maar de machine wordt met de hand bewogen. Het moderne instrument in dit atelier is een poljjstmachine, die electrisch be wogen wordt. En de oude Egyptenaren zullen hun metalen ook niet met en gasvlam gloeiend hebben gemaakt. Maar dat is dan ook alles: in principe is er niets veranderd. „Dat moet ook niet," zegt mevr. Grefe. „Het moet handwerk blijven. De machine maakt de geest stuk.'! Hetgeen een opmerking is, die waard De oude Egyptenaren zullen hun metalen ook niet met e hebben gemaakt... t gasvlam gloeiend raden en ging naar Hamburg om daar een speciale stijl te bestuderen. Natuurlijk liet zij het hier niet bij. In Dornach (Zwitserland) studeerde' zy aan de Rudolf Steiner Schule für Klei- nodiënkunst am Goetheanum en daarna keerde zij terug naar haar geboorte plaats, waar zij een leraar vond, die ge voel had voor het plastische van het vak. Hij was beeldhouwer en leerde het be gaafde jonge meisje te werken naar oude modellen: urnen en Griekse vazen. Hi. wees er haar op, hoe belangrijk bij drijf werk de speling van het licht is; en dit in een tijd, dat alles, wat zich artistiek noemde, vast hield aan een zo strak gelijke lijn! In 1935 kwam zy, tezamen met de heer J. F. van Dunné, van Zwitserland uit naar Den Haag, waar zij zich als edel smid vestigde. De oorlog dreef haar als evacuée naar onze stad. Onbetaalbaar Wat zij nu precies doet, daar in dat veel te kleine huis aan de NieuwSteeg 13, vertelde zij ons een dezer dagen. In- Kleine 10.000 bezoekers op aquariumtentoonstelling Gunstige verklaringen Naar men ons mededeelde, geniet de aquariumtentoonstelling, die thans onder auspiciën van de Leidsc aquarium- en terrarium-vereniging in de Hortus Bota nicus wordt gehouden, zeer veel be langstelling. De controle telde reeds over de 8000 bezoekers en telt men de school kinderen erbij, dan kan van een kleine 10.000 belangstellenden worden ge sproken. Onder de velen dus, die deze zeldzame expositie met een bezoek vereerden, be vonden zich, tot grote vreugde van de organisatoren, ook tal van buitenlan ders. Zo waren er Noren, Zweden, Ameri kanen, Engelsen, Fransen, Belgen en enige Duitsers. Allen toonden. zich bij zonder enthousiast zowel over de ten toonstelling zelf als over de entourage van de Hortus. Het geheel liet niet na Indruk op hen te maken. Verscheidene .deskundigen op aqua rium- en terrariumgebied hebben ver klaard, dat deze tentoonstelling onge twijfeld de kroon spant. Zelfs de presi dent van de Gentse aquariumtentoon- stelling erkende, dat België nog niet in staat is zoiets tot stand te brengen. Naar wij vernemen, zal begin volgende week hoogstwaarschijnlijk een inktvis aan het geëxposeerde materiaal worden toegevoegd, terwijl gisteren nog enkele aquaria met enkele zeediertjes werden Verrijkt. De organisatoren streven ernaar om de tentoonstelling zonder onderbre king fris te houden. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dokters Van Boekei, De Graaff, Kors en Postel. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdag 9 Juli, 13 uur, tot Zaterdag 16 Juli 8 uur waar genomen door de apotheek Van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, teL 23553; te Oegstgeest door: de Oegstgeester apotheek, Wilhelmdnapark 8, tel. 26274. Foto N. van der Horst men, dat het moderne leven meer dan ooit van ons vraagt elkanders lasten te dragen. En het valt waarlijk niet mef om als kunstenaar zijn brood te ver dienen. Gerust gesteld, wat de versterking var de inwendige mens betreft, haalde me vrouw Grefe als inleiding een plaatje zilver tevoorschijn, ergens uit een bakje of laatje. „Tekent u er maar een motiefje op, dan zal ik u laten zien, hoe wij een klei nood maken." Het motiefje kwam er en met ponsjes en een hamer werkend naar twee zijden vormde zij in korte tijd het begin van wat in uren lange arbeid een sieraad iu kunnen worden. „Ziet u, :dat is het verschil tussen ons werk 'en dat van de doorsnee zilversmid: nonteert een ring, een hanger, een broche, wij d r ij v e n hem. En wel zo, dat de montering van de steen, later, geen farce wordt. Elke steen heeft een eigen karakter en naar dat karakter ten wij het sieraad. Zo heeft maan steen iets vaags, een groene steen ademt strenge rust, rood is levendig, vurig, en bergkristal heeft iets kantigs. Dat moet in de montage tot uitdrukking komen. In onze ringen kan men geen rode ^feen vervangen door een groene, als men dat ooier vindt." Dat is toch wel echt vrouwelijk werk, vinden wij: het vraagt gevoel voor vorm en kleur en niet al te veel kracht, al wordt men van het urenlang zitten ach ter de werktafel wel héél erg moe in Wat ons het-meest aanspreekt als niet- vrouwelijk werk, dat toch met zo goed vakmanschap door een vrouw wordt -erricht, is het drijven van grote vazen 'n schalen. Er zijn smeden, die de grond- •orm machinaal laten maken. Maar dat is fantasie-dodend, vindt mevr. Grefe. Zij doet het zelf. „I-let.leuke is juist* het z i e n ontstaan in het voorwerp. Dan ook ontdekt men werkend nieuwe mogelijkheden, Een grote plaat rood koper wordt uit gesneden en de heer Van Dunné legt hem op een blok hout, gezet in de bank schroef en neemt de hamer. Het drijven begint. „Dit noemt men optrekken," zegt hij rustig. „Bij het slaan met een onder grond van hout wordt het koper dikker. ve er ijzer onder leggen, wordt het daarentegen dunner. En wanneer het metaal te hard is, gloeien wij het zacht. Natuurlijk laten wij het dan eerst af koelen, maar ook dan blijft het nog lang handelbaar. En langzaam, heel langzaam buigen-wij de rqnden naar elkaar toe." Vervolgens toont hij ons het z.e. „pla neren", dat op het-oog heel eenvou- - met een hamer gebeurt, maar een grote gevoeligheid vereist, vooral in de hand, die de schaaal of vaas bestuurt. De eigenlijke vormgeving, het plastische uitwerken, geschiedt weer met de hamer i de bankschroef. En als wij dan weten, dat veel van de hier gebruikte instrumenten op het ate lier gemaakt worden en dat men voor grote vaas wel vier weken werk kan uittrekken, mogen wij toch niet te gauw zeggen, dat dit werk „te duur" is. Het is eigenlijk onbetaalbaar. Een oer-oud vak Met een geheimzinnig gezicht komt -en later mevr. Grefe aandragen met in boor zoals ze zegt. Het lijkt in tussen veel op die instrumenten, die men Stedelijk Gymnasium Bevorderd naar de tweede klasse: J M an Alphen. H A Bentford van Valken burg. A Berkenbosch, A J Dam. D J Faber. G den Heeten. J C A te Lintum. J Mulder. C. W Muller. L D van der Sleet, L Smit, J G. C Steke'.ee. J A Wer ner, M van Wieringen. E M de Wit. D Endeveld, A" Evers, Goslings, E M Hui- simgjh, D Boiiman E W J H Böhl, I W Dijkstra, F Ohr Fischer. G Galavazi, E. Goslings. G H A Juymboll, R Lahr, J Lubbers, R G C Oldeman, C C Schade van Westrum,. R P Sprey, L C Verstege, D C M Ottevanger. A P Admiraal, J Beudeker, G A Dorgelo, J Nooteboom, J Rhemrev, A Bergman. N Crama, A J Dreaves, E M van Dunné, A E Eringa, G G Kletter. A Korenihoff. H Maaskant, C W Simmons. W Terpstra. J M van der Velden, B' Vochtelpo. I Sphoonénberg, J G'eMeren, M Heemskerk. C C Jasperse. G J Noort, A W Revers, klasse I zijn er 9 afgewezen en er herexamen. Bevorderd naar de derde klasse: G E Abrahams, P M van Bemmelen. H E M Boeke, J «Brinkman, J H Crommelin, E Dingemans.iP G van der Horst, H Huis ken, P M Jansen. J J Kuiper, J U Lef- fertstra. J Mostert. G M Rijsdijik. Ohr R Wiohers. Th Barnard, EDA Dantuma, J Th H C van Ebbenhorst Tengbergen, J P Engels, K Kaiser, J Laihr, D Lau reate, W ,H de Sitter. M F Boersema. J D Bouma. J D David, W J van Dorp J C: vail Egrrtohd; B: M Goslings, C G de Jager, Chr.KBmma, H M Knottnerus E J M jR Kriek T Lekkerkerker, C J. Lin deman. J Matze, M J van Nes, H var. Ormóndt, <M A' Overduin, JAM Smit, A E,Schade-van Westrum. M E de Tom be. Chr van der Veen, C M H Wenne- kers, H F P Knaap, J D Noest, H P Nootebootn; N vén der Vkst. In klasse II zïjm er 8 afgewezen en er zijn 3 her examens. Bevorderd naar de vierde klasse: C Arend; J van den Dungen, G L F var. Kinschot. P van- der Kwaak, M J Mei kers. A H Oort, A K E Poortman, J Roozenboom. Th R Sprey, J Tinbergen, H Th Weiland, E de Wilde, P M Wy- benga, M van Ebbenhorst 'Tengbergen M Hoogerwerf, P M Niekerk. G Blan- kert, P H M Colla, W A Dankbakr, J Hubbard. F Kalsbeek, G Kalsbeek, A J Kelder, R F J Noordhoek Hegt, P de Priester, J de Raad, L Schouten. J Sta- pensea, J van Veen, JH Waszink M'PP Blind cF Elkértfotft, TT Eringa, J J Kruyt M A Woldringh van der Hobp.'J Bartf- hoorrf. Th M Berg. Chr Brandt. G den Heeten, P Kuivenhovën, A A Meurs 'P A Pronk. M W Ragut.' J Veenstra H Vossers, J P C Wichers. K Hermsen. A Riedel, J W Schneider, A H van Stolk. C E van Straten. In klasse III zijn er 13 afgewezen en er zijn 2 herexamens. Bevorderd naar de vijfde klasse: H M A Drewes. P van Egmond. H W Felt- ksmp, J Y Groeneveld. R J Israël, M Jansen, P.C Meyer, J W E Muyzert E *1 Siemens M van Steenis, J Steketee, W Telapiy, J M Verloop, J C Houtman. B de Dje, W Jansen, H de Jong J van der Klaauw", H Weiland, H L Bouman, J AGroenwegen, M J van Heel, J H Kramers, A ,Moens, M W J P Pompe, H C Rijksen.^JrA Voorwinden, N J M- Jans- Th.de Jongh, P D Jungerius. A C Lop, ,S Rozemond, E H A van de Sande Bakhuyzen, H A E de Koning. In klasse IV zijn. er 8 afgewezen. Bevorderd naar de zesde klasse: J Th de Bruyn, M de Clercq, F W van Dam, J R H HoógeFvorst, JAM van Hoorn, A Overès, J M van Weerlee, A D Mul der, C van Wijngaarden, J Boter, R Da vid, M C S de Jager, L H van Leeuwen, S H Overdiep. L de Priester. R E Spij ker. T K Stëensma, N Warmoltz, N van Weeren, J W van Wingen, M'WijIer, H J Braakman, P W de Bruyne, P Kuyper, J W Meyer, H Molijn, G C M Reyers, M J Steensmk, W A Veltkamp. In klasse V zijn er 7 afgewezen en er. zijn 2 her- Onder de koren, die gisteravond in het kader van het zangconcours van de ring van Chr. Zangverenigingen „Leiden en Omstreken" voor het voetlicht van de Stadsgehoorzaal traden, bevond zich het 30 werkende leden tellende koor „Halleluja" o.l.v. mevr. .Tilly StenzLeening uit Leiden. Een klein, maar „dapper" koor, dat in de afdeling uitmuntendheid 822 punten en een eerste prijs B wist te behalen. Foto N. van der Horst.. Roelofarendsveen heeft belangrijke lelie cultuur op zijn naam staan Een kijkje in de tuin van de heer J. A. v. d. Zwet (Van onze bijzondere medewerker) 't Was in 1929, dat een zaadhuis in Enkhuizen een briefje ontving met de op dracht stuur my zoveel zaad van lilium tenuifolium, zoveel gram lilium Regale, zoveel gram lilium Wilmottiae en nog een paar soorten lelies. Een doodgewone en alledaagse order voor doodgewone en alledaagse lelies, die hier sinds on heuglijke tijden van zaad worden gekweekt. Dat zaad werd ingepakt, verzonden eiï een dag later plofte het pakje in een Roelofarendsveense brieven bus. Zö startte de heer J. A. v. d. Zwet met zyn lelie-cultuur. En twintig jaar later heeft die kweker een paar lelies op zyn naam staan, waar bloemkwekers in alle werelddelen huizenhoog mee weglopen, zyn de rubrieken in de vakbladen gewoon dóórgebogen onder de loftuitingen en heeft hy in zyn huis aan de Voor straat een extra kast moeten laten timmeren om de getuigschriften en de medailles in te bergen. Bij wyze van spreken Zoals gezegd: het begon met het zaaien van doodgewone en alledaagse lelies. Maar kruisen en hybridiseren zat de R'vener in het bloed, het was zijn .hob by". En daarom wonnen zijn lelies geen zaad op de manier waarop moeder Na tuur.. dat pleegt te doen. Daar werd ge kruist. doorgekruist en onderling weer eens gekruist. En dat werk bezorgde de heer v. d. Zwet naast vele teleurstellin gen óók de nodige ervaring. Na een jaar of vijf, zes kwam zijn eerste „grote" aan winst voor het voetlicht: lilium Wilmot tiae improved. En vandaag-de-dag is die aanwinst nog zo gevraagd als men maar enigszins wensen kan. Maar in 1937, in 'n tijd van crisis-alom, toen het bollenvak op apegapen lag, ging de ster -van de heer v. d. Zwet pas goed op. Want in dat jaar juichte de ganse vaderlandse vakpers, dat daar in Roelof arendsveen de lelie der lelies was gewon- in de keuringszaal dromden de bollenipngens' rond een vaas met lilium White Excelsior, een'smetteloos witte lelie. Intussen bleef meil in? Roèlofarends- :en met beide benen op '3e grond staan i ging heU kruisen eh "selecteren door alsof de eerste nieuwe lelie nog gewon nen moest worden. Nu willen orchideeën- kwekers wel eens beweren, dat zij, wil len ze een goede kruising uitvoeren, de zogenaamde „warme hand" moeten heb ben. Maar de heer v. d. Zwet heeft die hand" blijkbaar iedere dag tot zijn beschikking. Want de ene aanwinst volgde maar op de andere en 't aantal ge tuigschriften hield daarmee gelijke tred. En wie eens op de kwekerij daar heeft rond-geneusd, kwam tot de ontdekking dat er binnen afzienbare tijd nog een heel stel bij zal komen. Dat bleek trou wens op de speciale leliekeuring van Maandag wel, hoewel toen de „crème de la crème" nog op stal was gehouden. Want als er een partijtje is van een paar bollen, dan gaat men er nog geen talHcen afsnijden. zitten ongelooflijk mooie dingen bij die nieuwe hybriden. Die doen de vak man en de liefhebber het water tussen zyn tanden lopen. Daar staan o.a. Um- bellatum-hybriden van het zachtste geel tot het diepste wijnrood, met de nodige tussenkleuren. En u hebt 't maar voor het zeggen, of u „gesloten" kelken moet hebben, dan wel stervormige zwaar of licht, gespikkeld of geheel eenkleurig. En tussen het zaaisel, dat ontstaan is uit Wilmottiae en Umbellatum, zitten helemaal regelrechte lelie-wonderen. Hangende, staande of verticaal tegen de stengel geplaatste bloemen, een oneindige Leliepracht in Roelofarendsveen Foto N. van der Horst. „Het Oosten" Ned. Bond van Zaterdagvliegers ,Het Oosten" organiseerde weer een wedvlucht met oude duiven vanaf Orle- ongeveer 500 km. De duiven werden gelost om half zeven met Noordenwind, De eerste werd geconstateerd om 3.39.38 de laatste prijswinnende duif om 8.32.4 uur. Als ereprijs was geschonken een cou pon stof, bestemd voor een heren-cos- tuum, welke op overtuigende wijze werd gewonnen door de heer J. Faas. Hier volgt de uitslag van de vlucht: J. Faas 125, W. Burgy 2, J. Prins 39, de Wit 4—13. J. Boekkooi 5—8—12— 2223, D. Zwaan 67, A. Rooda 10—12, W. Alting 11—16, J. Schipper 15, H. E. Christiaanse 172124, P. Groe nendijk 18, J. L. de Weèrd 20. variatie van oranje, geel en zelfs licht- wijnrode typen. Er zijn exemplaren bij, dié vier, vijf en soms nog meer weken achterelkaar bloeien. Wat 'n ideale tuin planten moeten dat zijn! Daar staan Re- gale-Creelman-hybriden met stengels, waaraan men een dolle stier zou kunnen vastbinden, zo oer- en oersterk, en hele rissen bloemen per tak. Dan zijn er nog manshoge hybriden, die ontstaan zijn uit Pardinalum, Burbankii, Humboltii, Maxi- mowiczii en andere. Prachtig getijgerde en gekrulde bloemen, met een voornaam Deze zaailingen hebben de eigenaar digheid, hun bloemen de hele dag door te openen. Bij alle andere lelies springen de knoppen niet voor vier uur 's mid dags en dan natuurlijk 's nachts open. Maar zo gauw de zon door komt blijven lijk de grootst mogelijke aandacht. Ieder blaadje, dat maar neigingen vertoont om te gaan „vuren", wordt er afgehaald en er zijn er maar héél weinig, die aan 'het argus-oog van de heer v. d. Zwet en dat van zijn zoon ontsnappen. Bovendien zit alles dik in „de pap" (Koper-Bayer) eü wordt er bij het mesten niet op een paar mud beer meer of minder gekeken. En' als na het planten de kunstmest er over heen gaat, dan gaat het ook niet zuinig. „Als ze tegen mij zeggen: je moet er zo of zo veel opgooien, dan kom ik al tijd te kort", aldus de heer v. d- Zwet. Het gewas is er dan ook naar. Het staat er zö zwaar, dat de paden niet meer te zien zijn. Aan de ene kant is dat wel een beetje lastig om te spuiten. Maar een volgend keer zal dat niet meer gebeuren, want dan komen de bollen om het andere bed te staan. Tussen ieder bed een bed vrij om gemakkelijk te kunnen lopen en te spuiten. Nog steeds gaat het kruisen door. Want er staan tientallen panten waarom een touwtje gebonden zit en daar heeft de ,;warme hand" vande heer V. d. Zwet Tweede dag van zangconcours was niet bevredigend MAAR NET MET DE HAKKEN OVER DE SLOOT De tweede dag van het zangconcours m de ring van Christelijke zangvereni gingen „Leiden en Omstreken" werd er een van eerste pryzen. Weliswaar sprong men gisteravond vaak net met de hak ken over de sloot, maar er waren dan toch maar even acht eerste pryzen B en een eerste prys „met lof"! Er één vereniging, die het met een tweede prys moest stellen: „Die Rynsanghers' te Oegstgeest. De klank van dit koor was volgens het oordeel van de jury wat te grof en er moet meer werk ge maakt worden van voordracht en rhyth- me. Bovendien was de inzet iets te laag en zouden de tenoren beter kunnen, als zy met bovenstem zongen. Toch viel er veel te waarderen; dat bewees het toch altijd nog respectabele aantal van 285 p. In de afdeling kinderkoren A trad het meisjeskoor „Bel Canto" uit Wassenaar op. De voordracht en het tempo werden wat te voorzichtig gehouden, maar ->ver het geheel klonk alles zeer beschaafd. Het koor behaalde oJ.v. de heer P. Water 306 punten. Het dubbelmannenkwartet „Euphonia" uit Alphen aan den Ryn, behaalde onder de directie van de heer D. v. Vliet 325 punten. Het geheel was niet altijd zuiver. Maar de klank was beschaafd. „Zang zij onze leus" o.l.v. mevr. Tilly StenzLeening en afkomstig uit Voor schoten vertoonde enige neiging tot op drijving. Al gauw was men een halve toon te hoog. Overigens was de klank soepel en werd de tekst goed belicht, al had wat meer genuanceerd kunnen worden. Het resultaat was 344 punten. Het tweede „Bel Canto", dat gister avond optrad, was een gemengd koor uit Wassenaar, dat 308 punten behaalde. Dirigent was de heer G. v. d. Water. Het geheel was goed van opvatting en van directie. „Melodia", een gemengd koor uit Voor hout, bracht het tot 314 punten. Deze vereniging zong pittig, maar de uitgan gen waren bijna niet waarneembaar. De leiding was in handen van de heer D. van Vliet. „Zingt den Heer" uit Wassenaar be haalde het vereiste aantal punten maar net: 300. Er werd door deze vereniging 'goed voorgedragen, al liet ook hier de zuiverheid wel eens iets te wensen over De dirigent, de heer G. v. d. Water, wa: echter niet zo goed in vorm, zodat mer het koor niet alles kwalyk kan nemen „Halleluja" uit Leiden stond weer on der leiding van mevr. Tilly StenzLee- Tiing. Dit koor verschafte de kunstlieven de hoorder ogenblikken van kunstgenot in de ware zin van het woord. De opr kruising op uitgevoerd. In de hoop. dat het maar weer een daverende winst mag opleveren. Uiteraard bestaat er voor de aanwin sten van deze firma grote belangstelling. En dit blijft niet alleen tot de vaderlandse bollenkwekers beperkt. Vorige week is een gezelschap Engelse kwekers het zaai- n ogenschouw wezen nemen. En zélfs die stoicijnse gentlemen, die tijdens de Battle of Britain geen kopje thee minder dronken, waren vol lof. Een ieder, die ook maar iets met het bollenvak uit testaan heeft, moet hier een kykje te gaan nemen. Zij zul len versteld staan .i. Ondanks storm en regen telde de tweede L.A.U.R.A.-rit geen uitvallers Alphen bereidde de rijders (sters) grandioze ontvangst Nog grandiozer dan vorig jaar was gistermiddag de intocht van de 441 fietsende gladiatoren binnen Alphens wallen. De scholen waren eerder dan normaal uit gegaan, de ouderen hadden het werk in de steek gelaten, kortom: al wat Alphe- naar en goed ter been was stond met arrhen vol bloemen langs de wegen, die naar de feesthal leidden. Omstreeks vier uur kwam de „kara- 'aan" aan de kom van de gemeente an. De rijders hadden het erg gemak kelijk gehad. De tocht, die door de geving van Rotterdam leidde, was i 95 km lang, niets vergeleken met de 142 van de derde dag. AI vroeg arri veerden de eersten op de terugweg in Bodegraven, waar ze in hotel Var Haaften moesten wachten op de ande- Evem half vier sloeg de kilometers lange file rijders voorafgegaan door 't bestuur van de LAURA-Stichting in 'n' gematigd tempo de richting van Alphen i. En we zeiden het reeds, de ontvangst •as grandioos. In een ogenblik waren de bloemen van eigenaars verwisseld, regende serpentines op de hoofden de dapperen en het was dan ook niet te verwonderen, dat, toen de rij ders in de feesthal waren gearriveerd, de stemming opperbest was. Hier werd allereerst het woord ge voerd door de voorzitter van de Stich ting, de heer B. F. J. Knaapen. Hij sprak deelnemers (sters) op zeer hartelijke waarderende wijze toe en goot woorden van lof over het hoofd vai geestelijke vader van de rit, de heer H. E. A. Gastelaars. Evenals de rijders die de tocht voor de tweede maal vol- lyachten, ontving hij het cijfertje „2" Burgemeester Schokking was de tweede spreker. Op zijn vraag, of de deelnemers (sters) veel plezier van de tochten hadden beleefd, kwam een ia oorverdovend „ja", gevolgd door wij komen allemaal terug". Spr. reikte daarna een zevental groepspryzen uit en aan de Alphense, de Rotterdamse, de Zaandamse en de Haagse politie, het personeel van de fa Vasossieau, de wa ter en lichtbedryven en de gemeente werken te Alphen aan den Rijn. Een speciale onderscheiding ontving de heer Ruth Whitfields uit Huil, de enige bui tenlandse deelnemer, die de rit, naai u;: zei, heeft „verslonden". Bovendien waren er extra-prijsjes voor de oudste i de jongste deelnemer. Namens de deelnemers sprak mr de Heer uit Rotterdam woorden van dank. Hij herinnerde aan het devies van de LAURA: „Beginnen, volharden en vol brengen" en constateerde, dat er van deze rit een opvoedende werking uit gaat. Hij bood het bestuur een grote taart aan, de heer Gastelaars kreeg een kistje sigaren en mevrouw Gastelaars Lisse Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Holl, Veld horststraat 50, telefoon 3155. Voorschoten Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Olthuis, Leid- seweg 179, tel. 527. een fraaie bloemenmand. De route-lei der, de heer T. v. Dam ontving 'n doos bonbons. Nog vele bestuursleden, w.o. de heer Gastelaars. voerden daarna het woord, waarna de uitreiking van de onderschei dingen volgde. Behalve degenen, die spoedig naar huis moesten, waarvan velen per fiets, amuseerden de deelnemers zich 's avonds nog uitstekend in de feesthal, waar mu ziek werd gemaakt eh allerlei attracties vatting was muzikaal, de toon mooi. Het aantal punten was 322. „Euphonia" uit Voorburg o.l.v. de heer W. F. Kools Sr. deëd het met 378 pun ten. Dat bezorgde de Voorburgse ver eniging een eerste prijs A, „met lof". De vertolking was prachtig, de tekst werd alle recht gedaan. De leiding was bovendien zo bezielend, dat de wat te, zware stijging van de klank byna niet opviel. „Daar zingt een koor op!", oor deelde de jury. En dan tenslotte het Wassenaars man nenkoor. Dat sprong ook maar net op het kantje van de eerste prijs: 305 pun ten. De onderlinge klankverhoudingen waren hier én daar wel eens zoek, er waren grove momenten en het geheel miste de nodige glans. Maar de bassen zyn zeer goed. Leiding: de heer G. v. d. Water. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter, de heer G. Goedhart, allen, die aan het slagen meewerkten. Otto de Vaal, een der jury-leden, maakte hierop het oordeel van de commissie bekend. „Het geheel", aldus de heer De Vaal, „doet, ondanks de vele eerste pryzen, niet bevredigend aan. Vele koren kwa men er maar net. Zij, die wel eén eerste prijs hebben behaald, maar nog geen A-prijs, doen beter", aldus het oordeel, „nogmaals in dezelfde afdeling uit ,te komen. Leidse damvereniging In „Het Raedthuys" hield de Leidse damvereniging haar jaarvergadering, die goed bezocht was. Door drukke werk zaamheden van de voorzitter, de heer J. Vermeulen, werd de vergadering gepresi deerd door de waarnemend voorzitter, de heer B. Slegtenhorst. In een kort over zicht van het afgelopen verenigingsjaar werd naar voren gebracht, dat de orga- nisatie er goed voor staat. Het bestuur is voor het komende jaar als volgt samen gesteld: B. Slegtenhorst, voorzitter,E. Klinkenberg, secretaris, C. B. Janssens. penningmeester, W. de Roode, algemeen adjunct, Th. Uyttenbogaard, commissaris materiaal. De technische commissie werd herkozen. De kascontrólecommissie be staat uit de heren B. de Kier en L. C Gerritsen. De prijswinnaars'van de afgé- lopen bordenwedstrijden waren: J. Klin kenberg, W. Heemskerk. J. \*an der Meij, P. van der Stel, L. C. Gerritsen, M. van Leeuwen en J. Molenaar. Een mooi resul taat in deze wedstrijden behaalde B. Slegtenhorst, die geen enkele maal ver loor BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: ALber*. zn v. F. J. Galjaard en M. van de Logt; Cornelis zn v. C. van Atten en G. van Essen; Eric W. zn v. H F. van der Horst en M. Gaasterland; Le- vina C. dT v. T. Wetting en E. van der Huoht; Dirk A zn v. A. de Kooter. en J, van Noordt; Peter H. L. zn v P. H Schouten en J. D L. Ansems de Vries;. Wouter zn v. A. D. Leeman en A de Ridder; Jacobus zn v. G. H. Stipdonik en H. M. van Egmond. OVERLEDEN: J. P. Heins. wed. v. J. J. H. Koenen, 84 jr; J. Pan, huisvr. v. L. Gerverdinck, 56 jr. A. ZWART LOODGIETERSBEDRIJF Gas, water en sanitair Mastiekdakbedekkingen M.U.L.O.-EXAMENS Geslaagd voor diploma A: J. Bekooy, v. Vliet, J. v. d. Kraats en E. v. Hilten, allen te Leiden; C. v. Bunen en G. S. de Jong, beiden te Oegstgeest; P. Los, Alke made; M. G. v. Kampen, Leidschendam; J. Stolk. Hillegom; G J Kooren, Benne- broek; K. v. d. Bos, T. Raaphorst en H. Li Si. allen te Alphen aan den Rijn. Afgewezen 3 cand. slaagd voor diploma B: M. S. Zand bergen, Rijnsburg; C. L. den Holder, T. Maaskant en J. Sohoneveld, allen te Leiden en A. Jelier, Oegstgeest. Afgewe- 5 cand. TER HARING X bangst in de ton: spuiten maar! „En als dat was gedaen, beurt. Van de manden, krebben, dek so nam hij matig sout, tot de mannen zelf toe. Zie eens hoe Dat alle ding bewaert Jeroentje in z'n lange oliehemd wijd en in sijn wesen houdt". met z'n armen uitgestrekt lekker Vader Cats, wordt afgespoten, totdat alle schubben vuil van hem af zijn! Zo krijgen z Wat gebeurt er nu met al die ge- allemaal kaakte haring? Laten we op het voor schip eens gaan kijken. Daar staan twee „warrebakken" opgesteld, hou ten bakken aan één zijde open. Ter wijl de kakers onvermoeid doorgaan en hun mandje vol hebben gekaakt, draagt de bolleman dit naar voren, waar hij de inhoud leegstort in de warrebak. En nu komt het er op aan! Stuurman Jac. Hoek en Piet v. d. Plas weten precies hoeveel zout ze de gekaakte haringen moeten toedie nen. Deze hoeveelheid is afhankelijk van de tijd, die men op zee denkt te zullen blijven. Dus nu wordt slechts licht gezouten om toch vooral maar „groene" haring aan te kunnen bren gen, die natuurlijk de hoogste prijs zal doen! Mandje voor mandje wordt leegge stort. De twee mannen roeren met een houten spaan (hout om de haringen niet te beschadigen), goed de haringen met het zout dooreen. Hier wordt kwaliteit gemaakt!Dan schuiven ze alles in een mand die klaar staat onder de opening van de bak en ton na ton, die men van te voren uit het ruim heeft gelicht, wordt nu gevuld. De bovenste lagen in de ton worden netjes gelegd, kop bij staart. Zo komt langzamerhand de vangst langs de verschansing op het voorschip staan.Onnodig te zeggen wat een langrijk werk deze twee Foto D. Kruyt En op die wijze is in weinige ogen- be- blikken alles weer proper. Krijsend te vliegen de „mallemókken" (Noorse pen, dat ook de schipper z eens komt kijken. Wanneer dan het kaken t i en dan Intussen zien we de drie andere schepen uit onze ploeg al langzaam i zouten aankomen. Aan dek van die schepen

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2