Jlicumc £eifisrt)c (üiouranl De fotolens op... Ons volk defileert in al z ii lagen voor de Koninklijke Familie Wist U ZATERDAG 9 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eo redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per mlltmeter (By contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Ur E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-ISATIOJS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantuastfcfj Is gfcblma tnyn bert In tcgtjeaspoct" Dertigste jaargang No 7860 Zie pagina 8 Spontane uiting van verknochtheid aan ons geliefd Vorstenhuis (Van een onzer verslaggevers) PALEIS SOESTDIJK, 9 uur. Het is druk voor het Paleis Soestdyk. Vanmorgen zullen de verenigingen uit het hele land voor het Koninklijk Koperen Paar defileren. Er zyn daarom sinds de vroege morgen allerlei verenigingsuniformen en klederdrachten op de Rijks straatweg te bewonderen. Princevlag jongens .en meisjes mar cheren er, verpleegsters stellen zich op, vrouwenbonden ontplooien de vaandels en padivimdsters vormen haar groepen Voor het paleis nemen verkenners, uit gerust met draagbare walkie-talkies hun posten in. Zij zullen het défilé, waaraan 1600 personen deelnemen, in goede ba nen door de paleistuin leiden. Spakenburg en Staphorst drentelen voor de paleishekken heen en weer. De Overijsselse kap en de Brabantse muts ontbreken evenmin en de uniformen der landelijke rijverenigingen geven aan de drukte om het paleis een bijzonder le vendig cachet. Om 5 over tien: muziek. Het zijn de twee militaire orkesten, die dit défilé zullen begeleiden: de Kon. Militaire Ka pel o.l.v. kapitein Rocus van Yperen en de Marinierskapel o.l.v. kapitein Gijsber- tus Nieuwland. Hun trommen en fluiten vormen de eerste feestelijke luister op deze Julidag, die weliswaar zonloos, maai zeer zacht is. Langzaam beweegt de standaard op het paleis aan de vlaggemast. Het paleis ligt daar rustig en ongerept. Alleen de radio- en filmwagens ervóór, geven het bijzonder karakter van deze feesbdag aan Een zo mogelijk nog rustiger beeld vormen de korven met postduiven, die op het grote gazon vóór het paleis staan. Daaruit zullen tegen het eind van het défilé 15.000 postduiven opstijgen. Dat zal het ogenblik zijn. waarop de corpsen op het grasveld het Wilhelmus gaan spelen en de verenigingsvaandels, die daar dan ook staan opgesteld, ten groet aan H. M. zullen nijgen. Daarna gaan de deelnemers Djokja heeft dr Van Roijen niet uitgenodigd Aneta seint uit Batavia, dat een recht- Itreekse bevestiging van het gerucht, als zou dr Van Roijen binnenkort naar Djokja reizen om Soekarno te ontmoe ten, in de kringen van de Nederlandse delegatie niet gegeven kan worden. Men zeide, dat dr Van Roijen nog geen uitno diging heeft ontvangen. Aanvallen in een sfeer van vertrouwen. Aneta meldt, dat Donderdag een con- vooi, op weg van Solo naar Semarang bij Salatiga door een bende beschoten is. waarbij drie Nederlandse militairen gesneuveld zijn. In de nacht van Don derdag op Vrijdag zijn aanvallen afge slagen op de ondernemingen Telogo en Tjipring. Sjafroeddin te Padang aan gekomen Aneta sint uit Batavia, dat Sjafroed din. hoofd der republikeinse noodrege- ring. te Padang is aangekomen. Hij wordt vandaag te Batavia verwacht en zal morgen doorreizen naar Djokja. KLM VOORLOPIG NIET MEER NAAR CHINA In verband met de huidige onzekere toestand in China zal de KLM m.i.v 15 Juli het eindpunt van de wekelijkse dienst Batavia-Kanton v.v. tijdelijk naar Bangkok verleggen. Vandaag stellen ivij IJ voor: Soldaat lste kl W. C. v. d. BERG. Begijnhof 9, Leiden. De dag van morgen is een bijzondere dag voor Wim, want 10 Juli viert hij zijn. verjaardag, helaas niet in de hui selijke kring, maar dan toch in een sfeer van vrietidschap en kameraadschap. Van harte gefeliciteerd, Wim. Volgend jaar. aan het défilé naar de tuin achter het paleis om er door Koningin en Prins ont vangen te worden. Op het voorplein voor het paleis zijn inmiddels een aantal autoriteiten aange komen. Wij zien er de C. d. K. in Zuid- Holland.- mr L. A. Kesper, als voorzitter van het uitvoerend comité voor het Nat. huldeblijk, met enige andere leden van het comité. En achter één van de paleisruiten staat de kleine Margriet en tekent figuurtjes op het raam. Even voor half elf verschijnt de gehele Koninklijke Familie op het bordes, waar zij de autoriteiten aan zich laat voor- De Koningin is gekleed in een licht blauwe deux-pièces. Beatrix draagt een grijze, Irene een blauwe mantel. Margriet heeft een wit manteltje aan. Op het balcon kijkt Marijke op de arm van mevrouw Penning naar de stoet. De mariniers .voorop, begint dan het défilé. Woensdag a.s. geheime Regerings verklaring over Indonesië Woensdag a.s. zal er een Regeringsver klaring over Indonesië worden afgelegd in comité-generaal, aldus meldt het ANP. (De Kamer vergadert wel meer met gesloten deuren, n-1. wanneer huishoude lijke aangelegenheden van dit hoge col lege ter sprake komen, als benoeming van ambtenaren ter griffie e.d. Een vergadering met gesloten deuren als welke nu zal plaats hebben komt min der voor. De laatste vergadering in comi té-generaal van deze aard is gehouden op 7 Februari 1946, toen ook de Indonesische kwestie aan de orde was. Voordien was de laatste vergadering met gesloten deu ren op 15 December 1919. Het Reglement van Orde der Tweede Kamer bevat enige artikelen over de vergadering met gesloten deuren. Overeenkomstig artikel 104 der Grond wet wordt daarin bepaald: „De deuren worden gesloten wanneer een tiende ge deelte der aanwezige leden het vordert of de voorzitter het nodig keurt. ..De Kamer beslist, of met gesloten deuren zal worden beraadslaagd. „Over de punten, in besloten vergade ring behandeld, kan daarin ook een be sluit worden genomen." Een ander artikel bepaalt, dat de Kamer met gesloten deuren vergaderd, omtrent het aldaar behandelde de geheimhouding kan opleggen. Het daarop aansluitend artikel van het Reglement van Orde zegt: „De geheim houding wordt door alle leden, ook door hen. die later van het verhandelde ken nis hebben genomen, bewaard. Zij kan door de Kamer, met gesloten deuren ver gaderd, opgeheven worden.") Nu de grote manoeuvres achter de rug zijn, ontvingen we enkele imposante opnamen. Dit zijn het Britse vliegdekschip „Theseus" (op de voorgrond) en de Franse „Arromanches", terwijl men op de achtergrond het Engelse depötschip voor onderzeeboten, de „Haidstone" ziet. Men zie voorts onze fotopagina aan de achterzijde van de krant. reeds lang overschreden, zodat we toch wel mogen verwachten, dat je in 1950 weer in de vertrouwde Sleutelstad ruit J zijn. Wim is op 5 October 1946 met de „Johan van Oldenbarneveld" naar Me- dan vertrokken. Hij viert dus al z'n! derde tropen-ver jaardag. Thans zit hij in het plaatsje Petoemboekan. Veel! acties maakte het onderdeel, waartoe t Wim behoort; mee, maar hij is er geluk kig goed doorgekomen. Als geestdriftig hoornblazer heeft hij 's morgens in alle vroegte bij de reveille zijn plicht te vervullen. Een dankbaar werk is dit niet altijdWant de hoorn betekent dan het einde van de rust en I het begin van een veelal zware en moei lijke dagtaak. Felle brand in haven te Rotterdam Grote opslagloods een prooi der vlammen Gisteren heeft een zeer zware brand op het terrein van de spoorweghaven te Rotterdam gewoed, waarbij een grote opslagloods met goederen (de dubbele loods III en IV) finaal is uitgebrand en voor kapitalen door het vuur werd ver nietigd. De loods was 150 bij 12 meter en voor driekwart gevuld met goederen De brandweer, rukte met groot mate rieel uit en bestreed het vuur met 26 stralen. Ook drie blusboten kwamen m actie. In korte tijd werd een zee van water in de brandende massa geworpen, waardoor de belendende loodsen behou den bleven. Om ongelukken te voorko men moesten de houten wanden van de getroffen loods worden neergehaald. Deze loods was verhuurd aan een viertal firma's, nl. Furness scheepvaart en agentuur Mij, de groenten-exporteur D. G. v. d. Ende. het expeditiebedrijf Feldenhoff en het expeditiebedrijf Vijf- inkel. De schade wordt in hoofdzaak door verzekering gedekt. De bergenhoge rookkolommen waren tot ver buiten de stad te zien. Ook het bij de loods gelegen Rijnschip „Alarich" (1360 ton) dreigde verloren te gaan. De luiken hadden reeds vlam ge vat, doch het schip werd tijdig verhaald en de brand kon toen door een water kanon worden geblust. Men vermoedt, dat de brand is ont staan, doordat schilders bezig waren m het afbranden van de verflaag. Legerpredikant Van Breugel bij Blitar omgekomen De reserve-legerpredikant, ds C. v Breugel, is gisteren in Indonesië ten volge van een ongeval om het leven ge komen. Hij reed met zijn jeep te Blitar Oost-Java) op een mijn en werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het ver voer naar Kediri vlak bij deze plaats is overleden. Ds Van Breugel was nog maar zes weken in Indonesië. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. De hoofd- legerpredikant. kol. ds A. T. W. de Kluis, heeft gisteravond aan mevrouw Van Breugel in de Geref. pastorie van Zuid- land een bezoek gebracht- Ds Van Breugel werd in 1911 geboren en aanvaardde op 30 Maart 1941 het ambt te Lekkerkerk, vanwaar hij op 2 Juni 1946 naar Zuidland vertrok. AERO HOLLAND BRENGT PASSA GIERS VAN DE ORANJE NAAR RIVIERA Zoals gemeld zal de Oranje voor het eerst de Franse Rivièra aandoen om passagiers op te nemen. Gistermiddag heeft een vliegtuig van Aero Holland 20 passagiers naar Zuid-Frankrijk bracht, die zich te Villefranche op de Oranje zullen inschepen voor de verder* tocht naar Indonesië Griekenland verzoekt Nederland arrestatie zeelieden Gerucht over ongeregeldheden op de „Kreta". De Griekse politie heeft de Ned- autoriteiten verzocht 15 leden van het verboden Griekse Maritieme Vakver bond te arresteren. Zij zouden met weid midden op de Atl. Oceaan Griekse liberty-sohip „Kreta" in handen hebben willen krijgen om het naar Archangelsk koers te doen zetten- „Kreta" is op 4 Juli te R'dam met kolen aangekomen van Hampton Roads. Voor het schip in de haven binnenliep, zijn vier Griekse politiemannen aangekomen met een officier. Zij hebben echter geen enkele bevoegdheid tot arrestatie en zijn ook niet aan boord geweest. De Nederl. rivierpolitie kwam wel aan boord en hoorde van de kapitein, dat hij nog nooit zo'n rustige reis heeft gehad als nu Amerika naar R'dam. Men neemt nu dat enige leden van de bemanning zijn aangesloten bij een vakorganisatie die niet door de Griekse regering is erkend. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij ongaarne naar Griekenland terug keren en hun onwil het optreden van de Griekse politie heeft veroorzaakt. Op de Griekse legatie te Den Haag is niets van ongeregeldheden op de „Kreta" bekend WILDE KRUIDENIER UIT BENNE- KOM ZIJN VROUW VERGIFTIGEN? Te Bennekom is de kruidenier R. ge arresteerd onder verdenking zijn vrouw te hebben willen vergiftigen. Voorts werd in de tuin van zijn woning eer portemonnaie opgegraven, die hy ver moedelijk in een café aan een pluim veehouder heeft ontfutseld. Mr H. W. DE VINK (K.V.P.), GEPOLST VOOR BINNEN- LANDSE ZAKEN Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, heeft ook mr dr C. A. Prinsen, burgemeester van Breda, die was aan gezocht voor de portefeuille van Binnen landse Zaken, gemeend deze niet te moe- en aanvaarden. Wy zouden ons sterk •ergissen, indien de huidige politieke toestand niet in zyn overwegingen be trokken is geweest, bij het nemen van deze beslissing. Naar wy nader vernemen is thans voor dit ambt gepolst mr H. W. de Vink, lid het College van Gedeputeerde Sta in de provincie Utrecht. Ook mr De Vink behoort tot.de Katholieke Volks party. Dep. van Financiën ontkent devaluatie-mededelingen Belgische franc zal zich onder alle omstandigheden handhaven Het departement van Financiën heeft medegedeeld, zulks naar aanleiding van door Ass. Press verspreid bericht, rin verklaard wordt, dat men er van Nederlandse officiële zyde geen twijfel over laat bestaan, dat de gulden staat of valt met het pond sterling en waar- verder o.m. wordt opgemerkt, dat in gesprekken met financiële en economi sche autoriteiten werd verzekerd, dat de Nederlandse Regering zich kan aanslui ten bij de Britse minister van Financiën, die zich tegen devaluatie heeft verklaard, dich indien er iets gebeurde, waardoor het pond zou zakken, de gulden vrijwel zeker zal volgen, dat men van die zijde categorisch ontkent, dat dergelyke me dedelingen zijn gedaan. Aan een Reuterbericht ontlenen wij, dat de Belgische franc in ieder geval op zijn huidige waaide zal worden ge handhaafd, zelfs indien andere Europese valuta's, met-inbegrip van het pond ster ling, zouden worden gedevalueerd en wel omdat de positie der Belgische goud- ves uitstekend is en omdat de laat ste sporen van inflatie met succes ver dreven zyn, terwijl de Belgische export, die de laatste zes maanden tot ongeëve naarde omvang steeg, zich in steeds sty- gende lyn handhaaft. Neemt Engeland zijn toe vlucht tot Rusland? Graan in ruil voor strategische goederen Ass. Press seint uit Londen, dat Enge land. teneinde aan zijn doUarnood een einde te maken een geheime overeen komst met Rusland heeft gesloten, waar bij het 1 millioen ton graan zal ontvan gen. in ruil voor machinerieën, schepen, rubber en wol. Het gehele verdrag zal ruiltransacties omvatten van 400 millioen dollar in een jadr. Hatta aan het hoofd der republikeinse delegatie Republiek keirf maaf drie deelstaten Aneta sant uit Djokja, dat Hatta zal optreden als hoofd van de republikeinse delegatie van 20 man naar de Ronde Tafel-conferentie. een persconferentie verklaarde Hatta volgens het plaatselijk blad „Ke- daulatan Rakjat", dat de republiek ten en van de Verenigde Staten van Indonesië vasthoudt aan het beginsel van drie deelstaten, namelijk de republieK (welke dus ook Sumatra zal opslokken), Borneo en Oost-Indonesië. in overeen stemming met artikel 1 van Linggadjati. Hij voegde hieraan toe: .Maar aangezien t wij de democatie hooghouden, zal de stituante later beslissen, hoeveel deel staten de V.S.I. zullen omvatten. Om de gang van zaken te vergemakkelijken vaardt de republiek voorlopig de status quo i^n de beginselen der „Renville", d.w.z. zij erkent het bestaan van de tot de B.F.O. toegetreden negara's. ii aanzien van de Unie verklaarde Hatta dat samenwerking zeer wel moge- jk is in de economie en de cultuur. Roem noemde als concreet resultaat der onderhandelingen, dat de Nederlandse politiek gewijzigd is. De tweede politie actie is mislukt, zeide hij, en een derde achtte hij uitgesloten. Lovink noemde Roem meer een carrière-diplomaat dan een politicus, zodat hij de nieuwe Neder landse politiek zal volgen zonder dat hij zich laat storen door zijn eigen politiek. Van Roijen verdient volledig vertrouwen. Hij verwachtte de inter-Indonesische ferentie tussen 10 en 15 dezer en niet lang daarna de R.T.C. Volgens zijn mening verdiende het de voorkeur, dat er twee delegaties zouden zijn. een van de B.F.O en een van de republiek, die nauw zouden samenwerken. Tienduizend gevleugelde K.L.M.- passagiers Twee KLM-Skymasters, interieur was verwijderd, hebben gis teren tezamen ongeveer 10.000 Zl_ •potduiven naar Lyon gebracht. Van morgen zyn ze daar losgelaten eigen wieken de 700 a 800 km lange luchtroute naar ons land terug af tf leggen. De duiven behoren toe aan 1350 deelne mers aan een nationaal postduivencon- VLOOTMANQEUVRES Holland: „Zal die even een rijke pa hebben! Zal Londense havenstaking afkondiging van noodtoestand veroorzaken Minister Ede: „Communisten zien hun kans schoon om onrust te zaaien" Koning George van Engeland zal een verzoek ontvangen om Maandag a.s. de noodtoestand af te kondigen, tenzij de Londense havenarbeiders het werk zullen hervatten. Dit werd gisteren meegedeeld door de minister van Binnenlandse Za ken. Chuter Ede. Gisteren waren reeds dan 10.200 arbeiders in staking. Duizend Britse soldaten zijn bezig met het lossen van voedsel van enkele der 105 vrachtschepen, die in de havens vast liggen. Minister Ede heeft in het Lager huis verklaard, dat de koning geadvi seerd zal worden om een proclamatie uit te vaardigen op grond van de wet van Gen. Buurman van Vreeden volgt Spoor op Tevens hoofd van Departement van Oorlog By Koninklijk Besluit van 8 Juli 1949 no. 2 is generaal majoor D. C. Buurman van Vreeden benoemd tot luitenant- generaal, commandant van het leger en hoofd van het departement van Oorlog in Indonesië. Tevoren was hij me waarneming belast. Lt. gen. Buurman van Vreeden werd 16 Juni 1902 te Soerakarta geboren, be zocht de H.B.S. in Den Haag en Kampen, werd in 1921 cadet bij de K.M.A. te Breda. In 1925 werd hij benoemd tot 2de luitenant der artillerie van het K.N.I.L., in 1928 tot lste luitenant, in 1939 tot kapitein. In Maart 1942 vertrok hij op last van de Landvoogd naar Australië, waar hij werkzaam was bij de herschik king der troepen, in hetzelfde jaar werd hij majoor, in 1943 overgeplaatst naar de generale staf en vervolgens tijdelijk be vorderd tot kolonel en benoemd tot mili tair attaché te Tsjoengking, in 1944 defi nitief bevorderd tot overste, in 1946 tot kolonel en hetzelfde jaar tot generaal- majoor en chef staf. Hij is officier in de orde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de orde van Oranje Nassau, comman deur in de orde van het British Empire, drager van het oorlogsherinneringskruis en het ereteken voor o'rde en vrede. (De Regering heeft öus de knoop door. gehakt en afgezien van politieke benoe ming tot hoofd van het D.V.O. Red.) DAT de Pipe-band van de Schotse ca detten van 16-24 Juli een onofficieel be zoek aan ons land brengt. DAT H. Klerkx te Den Bosch, een der pioniers van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel in Zuid-Holland, de pauselijke onderscheiding „pro ecclesia et pontifice" ontving. DAT Den Bosch voor de bouw van 275 woningen een lening van f 2M millioen bij het Alg. Burg. Pensioenfonds wil sluiten. DAT de K.v.K. te Philadelphia bereid is kosteloos afzetgebieden voor Neder landse producten in de Ver. Staten te vinden. DAT A. J. van Ockenburg te Vlissingen gisteren onder grote belangstelling zijn gouden apothekersjubileujn heeft ge- DAT het Hoogovenbedrijf te IJmuiden t.g v. zijn 25-j. jubileum aan 1300 kinde ren van het personeel van 23-30 Juli een vacantiekamp in Vierhouten aanbiedt. DAT het Hoogovenbedrijf te IJmuiden bij de personeelsvoorziening rekening zal jwuden met de belangen van de gedemo- fhtUseerde militairen. DAT mevr. W. E. Hoek-v. Duijn te Rot terdam is benoemd tot lid der Pr. St. Zuid-Holland, daar P. C. Maliepaard te R'dam zijn benoeming niet heeft aange- DAT de solozanger J. v. Duuren te Nijmegen, tevens voorz. van Nijmegens mannenkoor, is overleden. DAT de BBC (342 m) op 18 Aug. om 21.30 uur een radio-reportage geeft over de Nederlandse inpolderingen. DAT de reinigingsdienst te Hengelo bij het huisvuil twee projectielen vond. welke blijkbaar door iemand, die zich er van wilde ontdoen, domweg in de vuil nisbak zijn gedeponeerd. DAT vandaag in de gevel van het Arn hems sportpark-restaurant een gedenk steen is onthuld voor de gevallen Gel derse korfballers in de jaren 1940-45. DAT het Arnhemse B.G. de Zutphense c-NSB advocaat B. J. Nöthorn, die voor k wissewasje dat hem niet aanstond iar de SD liep. j .oplegde (eis 7 j.). DAT van 16-18 Juli in Vlijmen een iddenstandstentoonstelling wordt ge houden. DAT Oss van 22 Juli-Ö Aug. feest viert t.g.v. haar 550-j. bestaan als stad. waarbij een tentoonstelling in de vorm van oude winkelstraat wordt gehouden. DAT op 13 Juli in de fabriek van de AKU te Ede een gedenkplaat wordt ont huld voor de omgekomen personeelsle den tijdens de oorlog. DAT dezer dagen het eerste nummer van het.maandblad „De Spaarpost". uit gave van de Nat. Spaarraad, verscheen, hetwelk door de PTT huis-aan-huis wordt verspreid. DAT J. Halma te Bolsward een proef nam met het fokken van moerasbevers binnenshuis en de eerste jongen thans zijn stal ter wereld zijn gekomen. DAT overwogen wordt de goederen tram Bolsward-Sneek op te heffen. DAT binnenkort vijf grote zandzuigers beginnen met de uitbreiding van de ma rinehaven te Den Helder, met welke uit breiding een vijftal jaren gemoeid is. DAT zich bij vele landbouwers in het Noorden des lands hooibroeiverschijnse- len voordoen. DAT meer dan 1000 leden van de jubi lerende Kon. Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst gisteren in het Sted. Museum door het A'damse gemeentebe- uur zijn ontvangen. DAT G. A. M. Slinkert is belast met de waarneming van de dagelijkse leiding het Rijksbureau voor papier enz., nu drs R. J. L. Simons naar het dep. van Econ. Zaken is teruggegaan. i. die de raad des konings (Privy Council) de bevoegdheid geeft aan de betrokken autoriteiten volmachten te verlenen. Doch alle regelingen moeten binnen zeven dagen door een resolutie het Lager- en Hogerhuis goedge keurd worden. Ede zeide voorts nog. dat de uitslag van de stemming over al of niet hervatting van het werk niet te veel waarde gehecht dient te worden, aangezien de stemming op grote schaal door de arbeiders geboycot was. Vijftien duizend man waren in de haven aan het werk en 10.000 hadden het werk neerge legd. Men had in Engeland niets te ma- kén met een dispuut tussen Canadese •akverenigingen onderling, maar „de enige reden, waarom wij in dit land te genover deze moeilijkheden staan is het feit, dat de communisten een kans zien st te zaaien, onze handel te benade- ;n ons herstel te hinderen en daar- het gehele proces van het Marshall plan, waarvan het West-Europese herstel afhangt", zo zei de minister. Een jaar ge leden hebben de havenarbeiderstakingeq te Londen en Liverpool aanleiding gege- tot een overeenkomstige proclama tie. De arbeiders keerden echter naar het werk terug, voordat de noodtoestand in ging, nadat premier Attlee een oproep daartoe door de radio had gedaan. Ook in Amsterdam relletjes bij filmvoorstelling Ook in Amsterdam is het gisteren bij de première van de film ..Het geval Gouzenko" (Het IJzeren Gordijn) in het Rialto-theater tot ernstige ongeregeld heden gekomen. Nadat de middagvoor stellingen betrekkelijk rustig waren ver- Iepen. dromden des avonds duizenden en duizenden, deels demonstranten, deels nieuwsgierigen, op de Ceintuurbaan tezamen, waar een grote politiemacht was samengetrokken. Nauwelijks w« vertoning van de hoofdfilm begonnen, of daar begon het lieve leven. Eerst den enige tientallen rumoerige bezoe kers onder slagen van de gummistokken der agenten uit de zaal verwijderd. Daar na ontstond in de bioscoop een hevige vechtpartij, waarbij een der demonstran ten een rechercheur met een riem het hoofd verwondde. Op straat wai inmiddels al niet veel beter. Daar werd een groep demonstranten met een span doek „Geen Nazi-propaganda" door eer politiejeep uit elkaar gejaagd. Toen de opnieuw geformeerde stoet zich onder het zingen van de Internationale vertoonde, trokken drie agenten te paard er met hun lange gummiknuppels op af en de demonstranten en omstanders, die oen heenkomen zochten in het park. werden ook daar achtervolgd, waarbij menige rake klap werd uitgedeeld. Ook op de Ceintuurbaan werden felle charges uitgevoerd. Er werden zes jongemannen van plm. 20 jaar gearresteerd. Bij der voorstellingen werd met een flesje bijtend zuur naar het doek gegooid. 16.000 Nederlanders emigreerden in 1948 In het Jaarverslag van de Centrale Stichting Landbouw Emigratie wordt ge raamd. dat in 1948 ruim 16.000 Neder landers zijn geëmigreerd, van wie 9866 naar Canada cn 3153 naar de Ver. St. ihet vastgestelde quotum voor ons land Verdere immigratielanden waren Zuid Afrika. Australië. Frankrijk, Brazilië Argentinië. Naar Z.-Afrika loopt het nog stroef, al is daar plaats voor flinke Ne derlandse vaklieden en technici Het vertrouwen is weg De Indonesische kwestie trekt de laatste dagen weer algemeen de aan lacht. Het is daarbij opmerkelijk, da: cie verhoogde belangstelling tevens be tekent een verminderd vertrouwen :n het beleid van het huidige kabinet. Dat is opmerkelijk, maar allerminst onbe grijpelijk. Dat de oppositie door het ge voerde of niet gevoerde beleid van ne laatste weken er toe gebracht zou zijn. haar bezwaren op te gevet). was moeilijk te verwachten Datgene, waarvoor zij steeds gewaarschuwd heeft, is metter daad een feit geworden De republics blijkt duidelijker dan ooit een onmoge lijke partner te zijn Men kan alleen met haar praten, wanneer men bereid is. over de hele lijn naar haar pijpen te dansen. We wezen er deze week reeds op. aat van de republikeinse autoriteiten, gezien hun uitlatingen, weinig heil is te ver wachten. De sultan van Djokja heeft deze zienswijze bevestigd door te spreken over „voortzetting van de strijd tot de overwinning is behaald". En dat voort zetten van de strijd betekent de ge zamenlijke strijd van de republiek met de andere deelstaten als Sumatra, Borneo. Pasoendan. enz. tegen Neder land. We raken volkomen geïsoleerd. Ook daarvoor is tijdig gewaarschuwd Maar de regering heeft niet geluisterd. En nu zegt dr Mansoer, een vriend van Neder land. dat hij zich door Nederland ver raden voelt. En sultan Hamid zeg: in. feite zijn vertrouwen in Nederland ook op door te verklaren, dat hij geer. be- zwaar heeft tegen Amerikaanse militaire bases in Indonesië Als de oppositie zegt: We hebben ge lijk gekregen, dan zijn we het daar "^Maar ook degenen, die wel meegingen met de regeringspolitiek. beginnen te beseffen, dat de barst, waar prof. Romme destijds van sprak, langzamerhand bezig is een breuk in het vertrouwen te wor den. Men gaat er zich van vergewissen, dat de conceptie van de nieuwe rechts orde. zoals men zich die wenste, in de ucht hangt. Dat de destijds aanvaarde basis ontbreekt. De eenheid van het Koninkrijk en van de Unie onder de Kroon der Oranjes wordt een fictie. En dat alles omdat het kabinet het standpunt, waarop ze het vertrouwen de Kamermeerderheid kreeg, heeft verlaten. Het blijkt eens te meer. dat het vrijwel onmogelijk is te stoppen, wanneer men hellend vlak eenmaal aan het glijden is. De Van Roijjn-Roem-overeen- komst. onder vele reserves aanvaard, blijkt niet het eindpunt te zijn. doch. slechts een station op de weg van het „al naar concessies doen". Het vertrouwen in het woord van de Regering is in hoge mate geschokt Ook bij het volk in zyn geheel, dat uiteraard op de hoogte is van allerlei geheime stukken, is het vertrouwen weg. Voor belangrijk deel valt dat te verklaren de flagrante tegenstelling tussen de harde en naakte feiten en het optimisme m minister Van Maarseveen. Een oude spreekwijze zegt dat ons volk „wel goed maar niet gek is". Omdat het niet gek is. daarom gelooft het geen woord van wat een „optimistische" minister zegt. Het heeft daar alle reden toe. Men moet niet vergeten, dat er weke lijks in tienduizenden gezinnen brieven uit Indonesië komen. En die briéven zijn helaas allerminst optimistisch. Optimis tisch noch ten opzichte van de rust en orde. noch ook ten opzichte van de positie en de verzorging van onze jon gens zelf. En als dan een Regering toch optimistisch wil doen. dan stelt het volk regering geen vertrouwen meer, gesteld dan dat het dit van te voren el deed. Maar ook de uitlatingen van de lieden it Djokja zelf rechtvaardigen geen optimisme. En de dagelijks binnen komende berichten over terreur, moord en doodslag vermoorden het laatste greintje optimisme bij het volk. alle ministeriële verklaringen ten spijt. De Regering doet niets om het geschokte vertrouwen te herstellen Integendeel, het tracht dat vertrouwen zoveel moge lijk te vernietigen. Want datgene, wat wellicht nog iets kon redden, weigert men te doen. Men wil geen opening van zaken geveri. Men stelt verklaringen aan de volksvertegenwoordiging uit. Men wenst hoogstens iets te zeggen, dat het volk niet horen mag. Dat kan niet anders dan wantrouwen verwekken. Natuurlijk kan de Re-gering gebonden zijn aan afspraken met derden. Maar zij is allereerst gebonden aan de machtigingen van de Kamer. Aan die afspraken is ze gehouden. En zonder nieuwe machtiging van de Kamer kan ze daarvan niet af wijken. Het heeft er alle schijn van, dat ze dit wel gedaan heeft en daarom mag ze niet wachten met in het openbaar voor de Kamer, dat is voor het volk. te treden Een geheime verklaring, zoals nu Woensdag a.s. zal worden afgelegd, is in geen enkel opzicht voldoende, om de ongerustheid van ons volk weg te nemen. Integendeel, zo'n verklaring werkt funest op het volksvertrouwen. En een party, die de zaak binnens kamers wil houden, die is bezig. de democratie te vermoorden, ook al draagt men dan een groot etiket van progressief, democratisch socialisme op de borst. Ons volk is wel goed maar niet gek en daarom zal^lit kabinet er goed aan doen. zo spoedig mogelijk dat volk in zijn volksvertegenwoordiging opening van zaken te geven en verantwoording af te leggen voor haar beleid. Het vertrouwen is geschokt. Heel deze onverkwikkelijke kwestie is weer een bewijs waartoe een politiek voeren moet. die niet gebaseerd is op een vast fundament. De omstandigheden vormen zulk een fundament niet. Het in zee gaan met de revolutie moet voeren tot een steeds verder afglijden. Op het hellende vlak- Optimisme is hier funest Alleen de waarheid kan de situatie opklaren. Daarom een openbaar debat in de Kamer. Het volk heeft daar recht op. Morgen enkele opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nanacht op enkele plaatsen tijde lijk nevel of mist. Overigens overwegend droog weer met voornamelijk in de och tend veel bewolking, maar later op de dag doorbrekende zon. Meest zwakke wind. hoofdzakelijk uit Noordelijke rich tingen. Weinig verandering van tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 10 Juli Zon op 4 31. onder 20,58; Maan op 21.54. onder 3.49 uur. 11 Juli Zon op 4 32. onder 20.56; Maan op 22.22, onder 5.05 uur. 10 Juli V.M., 18 Juli L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1