Koninklijk Echtpaar viert koperen huwelijksfeest i 1 Jong bloeiend gezin op 't oude Soestdijk De grote dag 6 JULI 1949 |"\ONDERDAG 7 Januari 1937: de Grote Kerk overvol met genodigden, de eersten van de Staat. En allen luiste ren ontroerd naar de zwakke stem van de oud-hofprediker ds. Weiter. De bekende vragen zijn door het Bruidspaar bevestigend beantwoord en de eerbiedwaardige grijsaard spreekt: „Mag ik u thans verzoeken samen neder te knielen tot het ontvangen van de' zegen des Heeren?" Als de zegen is uitgesproken, verzoekt de hofprediker prof. Obbink Prinses en Prins de ringen te wisselen. Als ook dat is geschied klinkt plechtig zjjn stem: „Deze ringen mogen voor u het symbool zijn van de onkreukbare en onverbrekelijke trouw, die gij elkander hebt toegezegd." Deze historische dag is morgen twaalf-en-een-half jaar geleden. De Prinses van toen is nu onze geliefde en geëerbiedigde Koningin. Morgen wordt op Soestdijk het koperen huwelijksfeest gevierd. Een huiselijke gebeurtenis, een familiefeest ja. Maar heel Neder land, hier en Overzee, deelt in deze feestvreugde. En millioenen bidden: Heere, blijf Uw rijkste zegeningen schenken aan ons Koninklijk gezin! In Holland staat een huis Ja, in Holland staat een huis: het witte paleis te Soestdijk. En een gelukkige va der en moeder, omringd door vier kinde ren, zullen morgen gedurig weer terug denken aan die Januaridag van 1937, toen zij door de band van 't huwelijk Verenigd werden. We zijn gewoon te zeggen, dat de tijd vliegt maar op deze herdenkingsdag hebben we soms moeite ons voor te stel len, dat 't nog maar 12 }4 geleden is, dat dit vorstelijk huwelijk werd gesloten. In Holland staat ee;. huis dat zou weer spoedig heerlijke werkelijkheid worden! Op 't Stadhuis „Ik hoop dat wij na twee of drie maan den kunnen trouwen," had Prins Bern- hard in zijn verlovingstoespraak gezegd. Maar 't werden vier maanden. Prinses Juliana wenste in het huwelijk te treden op dezelfde dag, dat haar beminde groot moeder Koningin Emma 58 jaar geleden de gemalin was geworden van Koning Willem III. En die dag was 7 Januari. Vele tienduizenden waren naar Den Haag getrokken om iets van de plech tige huwelijksvoltrekking te zien. Lange rijen vreemdelingen brachten de nacht van 6 op 7 Januari op straat door. 't Re- ln de St. Jacob Wij zijn wel nat. Maar wat hindert dat. We zijn toch de, sigaar. Lang leve het Paar! en de natte, verkleumde menigte zong dapper mee. Om elf uur vertrok de bruidsstoet van het paleis Noordeinde naar het Stadhuis, waar het huwelijk door burgemeester September 1936: Primes Juliana verloofd! Het eerste officiële hoofdstadHet verloofde paar, op het balcon van het paleis op de Dar duizenden toegejuicht. Want wat is er in die korte spanne tijds ontzaglijk veel gebeurd! Binnen het kader van dit achtste deel ener eeuw liggen de vijf lange en bange oorlogs- Van September 1936 tot Januari 1937 vierde heel Nederland feest. O zeker, we wisten, dat de toestand in Europa steeds meer gespannen werd; meer dan eens luisterden we bezorgd naar het nazi-ru moer, dat over de oostergrenzen tot ons doordfong. Maar wie had er weet van, dat ruim drie jaar later ons vaderland en vorstenhuis zouden' worden meege- «leept in de vreselijkste oorlog, die de Wereldgeschiedenis tot dus ver kent? 't Is echter juist dat bange verleden, dat onze vreugde thans vergroot en ver diept. Want om nóg een vraag te stellen: wie had in 1944 ook maar durven ver moeden, dat wij vijf jaar later het kope ren huwelijksfeest van „Juliaantje" zoals de volksmond haar in roerende ver trouwelijkheid noemen bleef zouden mogen mee herdenken als thans 't voor recht is van het vrije volk van Neder- Daarom is er op de dag van morgen Overvloedige reden om dankbaar mee te vieren het stille huiselijke feest van de bewoners van het witte paleis te Soest dijk. Eens geworden Natuurlijk denken we ook aan Dinsdag 9 September 1936, toen als een volkomen verrassing de blijde tijding ons overviel, dat Prinses Juliana verloofd was. Te kwart voor elf bracht de radio^het bericht, en een.uur later was heel'Ne derland in vlaggetooi. Tegen zes uur 's avonds arriveerde het verloofde paar in een open twee-persoons lichtgrijze sportwagen Fort V 8 aan het paleis Noordeinde te Den Haag. Prins Bernhard zat aan het stuur met orize Kroonprinses naast zich. Zij werden door Koningin Wilhelmina hartelijk begroet en de enorme volksmenigte deelde op geestdriftige wijze in de vreugde, die als een feestorkaan over het vaderland da- De volgende dag spraken Ko ningin, Prinses en Prins voor de radio. „Thans geef ik het woord aan Juliana", zei de Koningin na haar korte rede en de verloofde Prinses volgde dit voorbeeld door haar toespraak te besluiten met de mededeling: „Thans zal Bernhard enige Woorden tot u spreken". 't Deed het Hollandse hart goed, dat de nieuwe Prins de Nederlandse taal reeds zo voortreffelijk machtig was. Maar nóg meer de ongekunstelde mededeling van de Prinses: „Ik ben heel gelukkig, nadat wij elkander in de loop van dit jaar heel goed hebben leren kennen. Geleide lijk aan zijn wij het samen „eens" gewor- wel Prinses Juliana heeft van haar geboor te af een grote plaats ingenomen in het hart van het Nederlandse volk. En daar óm was er blijdschap in Holland om het grote geluk, dat was gekomen in het leven en 't hart van zijn Kroonprinses. Hier was geen sprake van een huwelijk uit berekening of ingegeven door pcl't'e- ke factoren. Hier had alleen de liefde gesproken, en twee jonge mensen hadden «lkander gevonden en trouw beloofd. Zoals reeds gezegd had de huwelijks inzegening plaats in de St. Jacobs- of Grote Kerk. Het historische bedehuis was deze bijzondere gelegenheid niet speciaal versierd: er was slechts weinig zijn gewoon aspect veranderd. Alleen sn uit het middenvak alle banken verwijderd, waarvoor losse stoelen in de plaats waren gekomen, de vloer was be dekt met een wijnrood tapijt. Voorts was er voor de preekstoel een knielbank geplaatst, welke eveneens dienst had gedaan bij de inzegening van het huwe- van H.M. de Koningin met wijlen Prins Hendrik, evenals het tapijt, dat ider de knielbank lag.. De preekstoel was met witte lelies en groen op sobere doch smaakvolle wijze versierd. Recht tegenover de kansel waren de zetels geplaatst bestemd vopr het Prinselijk Paar. Op de rugleuning waren de wapens van Lippe en Neder land aangebracht. Voor de kansel was een katheder, vanwaar de voorgangers de dienst leidden. Op deze katheder lagen n bakje de beide ringen van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ter weerszijden van de zetels voor het Bruidspaar waren twee tabouretten ge plaatst voor de vier bruidskinderen. 't Was de uitdrukkelijke wens van de Bruid, dat haar hoogbejaarde leraar ds. W. L. Welter, die haar eenmaal had voorbereid voor haar openbare belijde nis, samen met de hofprediker prof. dr. H. Th. Obbink deel zou hebben aan de kerkelijke plechtigheden. En zo is het dan ook geschied. De trouwtekst was Psalm 328: „Mijn oog zal op u zijn". Aan 't slot van zijn schone rede zeide prof. Obbink: Op deze voor u en voor ons geliefde Vaderland zo gewichtige dag, zegt God u toe, dat ook voor het volbrengen deze taak Zijn oog op u zal zyn en dan houdt dat in, dat gij in uw hoge staat veel genade Gods behoeft, maar ook, dat die genade Gods uw deel zal zijn. U gedragen te weten door de liefde en de gebeden van ons volk, moge reeds een lichtend spoor zijn op uw levensweg, maar de zekerheid, dat uw Vader in de. Hemel weet, wat gij van 'node hebt, zelfs eer gij Hem bidt en dat Hij in u ook ons volk wilt zegenen, zij u een sterkende gedachte. De duizenden, getuigen van dit plechtig ogenblik, gaan straks huns weegs en nemen de beste wensen voor uw welzijn mee in hun hart. Maar di> Ene Getuige, die u belooft, dat Zijn oog op u zal zijn, blijft bij u met Zijn Goddelijke hulp en liefde. Zoals een moeder haar kind voortdurend volgt met een oog vol waakzame liefde, zo is Gods oog op u nu en voortaan. Maar dan ook uw oog op Hem! Om het van Hem te verwachten, zoals Zijn oog op u rust opi te geven. Hij zij de derde, neen de eerste in uw verbond. En uw weg zal licht en vrede Zijn: Na de inzegening door ds. Weiter de ceremonie van het verwisselen der ringen werd de zegenbede gezongen: U zeegne God, Hij stelle u tot een zegen, Gezegend zij uw hoofd, uw hart, uw wegen, Uw aards, uw eeuwig lot. O God, verhoor en schenk ons deze bede: Toon hun Uw gunst, doordring hen van Uw vrede, Licht met Uw licht hen voor. Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard was voltrokken. De terugkeer naar het paleis Noord einde werd een onvergetelijke zegetocht. Het Koninklijk Echtpa> (7 Januari 1937) De Hofstad, de Bruidstad is vol van gejuich: De dag der Prinses is gekomen! Het volk, dat Oranje bemint, heeft bereids Bezit van de straten genomen. Eén haag van oranje rijst op langs de weg: Eén muur, om het Bruidspaar getrokken. Daar schallen fanfares! Daar zwelt het gejuich! Daar luiden de feestlijkq klokken! Heel Nederland zwijgt, om uit vorstlijke mond Het plechtige ja-woord, te horen Nu zijn ze vereend door de heilige band, Nu treden twee Moeders naar voren En kussen haar Kinderen, vol van geluk: Zij hebben elkander gevonden! God heeft door de liefde voor 't leven, voorgoed, Die Twee aan elkander verbonden! Zie het stralend Bruidspaar wuiven! Zie de koninklijke stoet! Neerland strooit het hoge Echtpaar Blij zijn bloemen voor de voet. Hoog en hoger stijgt de jubel Tot een juichende orkaan Diepe, machtige ontroering Grijpt de mensenmassa aan Lof- en danklied smelten samen Tot één innig-vroom gebed: God, bewaar dit Vorst'lijk Echtpaar In de weg, door U gezet! Laat Uw liefde hen geleiden! Leid ze aan Uw sterke hand! Stel hen tot een rijke zegen Voor ons volk, ons vaderland! LEO LENS nmmwm Tijdens de plechtige hu\ De Monchy voltrokken werd. Nadat de bij de wet voorgeschreven vragen beant woord waren sprak de burgemeester: Dan verklaar ik, als ambtenaar van de burgerlijke stand in naam der wet (hamerslag), dat Z.D.H. Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld en H.K.H. Prinses Juliana Louise Emma Marie "Wilhel mina *der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklen burg, enz., enz. in de echt zijn ver bonden. Na een toespraak en de ondertekening van de huwelijksacte, overhandigde de burgemeester aan de Bruidegom het trouwboekje, dat, wat de inhoud betreft, gelijk is aan het boekje, dat aan iedere Kort geluk En zo stond in Holland Soestdijk, het oude buitenverblijf van Stadhouder Willem III, werd de woon stee van het jonge Paar, dat zich om ringd zag door de liefde van een geheel volk. De Prinses ging voort met haar toegewijde arbeid ten bate van het vaderland, en Prins Bernhard hield zich aan de belofte in zijn eerste radiorede: „Ik wil trachten mij zo spoedig moge lijk met mijn toekomstig vaderland vertrouwd te maken". Ongekende vreugde heerste in Neder land, toen op 31 Januari 1938 prinses Beatrix werd geboren. De oude Oranje boom bloeide weer! Op 5 Augustus 1939 aanschouwde prinses Irene 't levenslicht Nederland en Oranje Maar een maand na de geboorte van de tweede Oranjeprinses brak de oorlog uit tussen Engeland en Duitsland. Neder land moest zijn strijdkrachten mobilise- ?n ondervond alle moeiten verbonden 't handhaven van een stipte neutra liteit. 't Waren maanden van spanning en ees. Duitsland werd steeds driester in zijn optreden en menigeen vroeg zich bezorgd af of het Nederland weer evenals tijdens de eerste wereldoorlog, gelukken zou zich buiten de volkerenworsteling te houden. Wie herinnert zich niet de Kerstfeest viering 1939 in het Prinselijk gezin? Prins Bernhard las het Kerstevangelie, leden van de hofhouding neel zongen de bekende liederen, duidelijk was door de radio het kinder lijk gesnap van de kleine Beatrix te horen. Zo gingen we het nieuwe jaar int jaar 1940, dat ook voor Nedei^and der donkerste jaren uit zijn veelbewogen geschiedenis zou worden. Op 10 Mei had de verraderlijke Duitse inval in het vaderland plaats. Na eer korte en hevige worsteling ging onzt roemrijke driekleur tijdelijk onder. Later werd ons duidelijk aan welk eer groot gevaar ons Vorstenhuis in die span nende dagen nauwelijks ontkwam. De Koningin en de Prins vertrokken naai Engeland om de strijd tegen de ovei- weldiger voort te zetten. Prinses Juliana vond met haar twee kinderen een veilij tehuis in 't gastvrije Canada. Zo eindigde de korte periode van huise lijk geluk voor ons Prinselijk paar. MaarZoals een moeder haar kind voortdurend volgt met een oog vol waak zame liefde, zo is Gods oog op u nu er voortaan". Dit woord, door prof. Obbink bij de huwelijksinzegening gesproken, mocht rijker dan_ die bange jaren zijn vervulling vinden. Maar 't was dan ook de vertolking va Heeren belofte: Mijn oog zal op u zijn. Ticee mensen Na de donkere nacht van de Duitse on derdrukking lichtte eindelijk de lang ver beide dag der bevrijding. Oranje week: was slavernij! Oranje keerd', en 't land as vrij! Dindag 3 Mei 1945 kwamen Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana weer voor goed naar Nederland. Op 2 Augustus volgden de drie prinsesjes en was bet prinselijk gezin weer. verenigd. Drie prinsesjes, want 19 Januari 1943 was in Canada prinses Margriet geboren. Zo leefde het Prinselijk gezin weer temidden van het volk, aan welks vrij heid zowel Juliana als Bernhard gedu rende de oorlogsjaren al hun krachten met volle inspanning hadden gewijd. Zij kwamen terug in een berooid land en bij een zwaar geteisterd volk. Maar zij gaven zich weer geheel. Op 6 September 1948 werd Prinses Juliana geroepen kroon en scepter, door haar Moeder een halve eeuw lang met zoveel ere gedragen, van Haar over te Zij hoopt Koningin als haar Moeder te zijn. Maar ook haar roeping als Vrouw en Moeder naar behoren te volbrengen. Vooral de kleine Margriet (19 Januari 1947 geboren) zal veel van haar moeder lijke zorg vragen. Wij eindigen met een woord van prof. dr J. Waterink uit zijn mooie boek Onze jonge Koningin thuis: ..Dit staat vast: in dien er in ons land twee mensen zijn. d.e naar vaste beginselen zich ieder uur van de dag wijden aan hun roeping, dan zijn het Koningin Juliana en Prins Bernhard. En indien er twee mensen zyn. die zich, bij alles was zij doen. afvragen, hoe zij het best hun plicht kunnen vervullen en hun verantwoordelijkheid kunnen dragen, dan zijn dat Koningin Juliana en Prins Bernhard Maar kan dat altijd? Kan onze jonge Koningin altijd in staat geacht worden, haar taak te vervullen? Is zij in staat, wat het leven haar op de handen legt, te dragen? Hier wil ik heel kort zijn. Hier raken wij het diepste geheim der persoonlijkheid onzer geëerbiedigde Vorstin. Zij ontving van God genade, om in een vast geloof zich te stellen in Gods weg; en zij kent en beleeft de tekst: Hij, Die u roept, is getrouw". God behoede onze Koningin! Hij zegene het Koninklijk Echtpaarl Een Oranje-gezin in Canada Holland in het hart De bezettingsjaren zijn voor heel wat gezinnen zeer onprettige jaren geweest. In de gezinnen van onze zeelieden bleef de man en vader al die jaren weg. In andere gevallen waren de mannen of zonen overgestoken naar Engeland of zaten ze in krijgsgevangenschap. De con centratiekampen en vooral de tewerk stelling in Duitsland sloegen tienduizen den gezinnen uiteen. En in al die geval len bleef de moeder alleen met alle moei lijkheden enzorgen, met de opvoeding van de kinderen, enz. Ook de Koninklijke familie is aan dit oorlogsgeweld niet ontkomen. Neen, de Prins is niet in Duitsland tewerkgesteld. De diepinvretende zorgen voor het dage lijks brood, voor kleding en schoeisel heeft onze huidige Koningin niet ge kend. Maar het gescheiden zijn van haar man heeft ze wel moeten doormaken. Ook de prinsesjes hebben jaren hun va der moeten missen zoals zovele kinderen in ons vaderland. Prinses Juliana heeft als veel andere vrouwen ook alleen ge staan voor de opvoeding van haar Kin deren. Ze heeft daarbij geleden onder het gescheiden zijn van haar land en volk. In al deze dingen is zij als een echte •ouw en moeder onzer een geweest. De oorlog heeft in dit opzicht geen onder scheid gemaakt. Het begon al in Mei 1940 toen ze vluch- n moest voor de naderende Duitse hor den. Engeland bood een schuilplaats, ook daar kwamen de Duitse bom menwerpers, ook daar kwam het gevaar. En dus ging men nog verder van huis en werd. Ottawa in Canada de verblijfplaats )or de Oranjeprinsessen. Ambassadrice Grotendeels alleen heeft onze Konin gin de kleine prinsesjes moeten opvoe den waarbij ze nog de extra taak had te zorgen, dat de kleine Oranje's niet ver vreemdden van het Nederlandse volk. Daarom werden in Canada zoveel moge lijk Nederlanders ontvangen. Meestal in dat militairen en mannen van de koopvaardij, maar het contact bleef. Hen drik Willem van Loon schreef voor de prinsesjes zijn „Hollandse haringen", le vensbeschrijvingen, verhalen over Rol land en Hollanders. De eigengemaakte tekeningen waarmee de artikelen ver lucht waren trokken steeds de aandacht van Beatrix en Irene. Och, de kinderen hebben het gemis niet zo gevoeld. Ze waren nog te jong om goed te beseffen wat ze hadden achtergelaten. En als Oma of vader naar Canada kwam, dan was hety een groot feest. Maar Prinses Juliana heeft het terdege geweten en gevoeld. En wie denken mocht dat ze zich nu geheel en alleen aan haar gezin kon wijden, die vergist zich. Ook nu bleef ze Prinses, de toekomstige ko ningin van Nederland. En als zodanig moest ze bezoeken afleggen, hospitalen bezichtigen, staatshoofden opzoeken enz. En vooral moest ze trachten de ietwat onverschillige stemming in de V.S. om te zetten. Er moest sympathie en begrip komen voor de wanhopige strijd, die het kleine Nederland voerde. In dit opzicht is Juliana een excellent ambassadrice geweest. Zonder vertoon, maar door haar eenvoudig optreden, door haar woorden, die uit het hart kwamen, heeft ze de Yankee's aan zich en daar door aan de Nederlandse zaak gebonden. Ze heeft een enorme goodwill gekweekt voor ons oude Holland. Ze was een brandpunt waar alle stralen tezamen kwamen. Eenvoudig was dat niet altijd. Op een persconferentie te Chicago werd ze door de journalisten begroet met de onvriendelijke vraag: „Well Princess, denkt U nog wel ooit eens terug te gaan naar Uw vaderland?" Maar de Prinses antwoordde rustig met haar zachte stem: „Twijfelt U eraan, dat wij de oorlog zullen win nen?" Met één slag was de stem ming voor de Prinses en werd de conferentie een werkelijk gesprek over Nederland en Indië. Daarbij kwam nog allerlei werk voor soldaten. Niet alleen, dat zijzelf breide en naaide, maar steeds moest zij stimu leren, bazars openen, zich bij officiële plechtigheden vertonen. Vol moed heeft zy dat steeds gedaan in de vaste over tuiging, dat Nederland zou herrijzen. Zo als ook Prins Bernhard rusteloos bezig was in Engeland bij de voorbereidingen voor een Nederlands leger, een Neder landse luchtmacht en een Nederlandse De bezettingsjaren zijn ook voor het thans jubilerende koninklijke echtpaar moeilijke jaren geweest. Het waren ja ren van ballingschap, maar niet van ijdel niets doen. De moeilijke jaren zijn ook mooie jaren geweest waarin gewerkt kon worden aan de bevrijding van het vader- Het werk was niet tevergeefs. Op 4 Augustus 1945 arriveerde het prinselijk gezin weer in het vaderland, dat men op 12 Mei 1940 had moeten verlaten. Het was een weerzien en voor de kleine prinses Margriet, die in haar naam het contact met het vaderland had ge symboliseerd, was het een voor het eerst i Nederland bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3