Spoorwegplan blijft zoals liet werd geprojecteerd Zendingsnieuws uit Oegstgeest De kroon op Fotowerk Dit merk: NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 6 JULI 1943 NAAR wy van de zyde der Nederlandse Spoorwegen vernemen, zyn de wijzi gingen in de Leidse spoorwegplannen, die by de Commissie van Overleg, bestaande uit vertegenwoordigers van Ryk, Provinciale Waterstaat, Gemeente, Spoorwegen en Tram, reeds enige tyd in studie waren en die later waren vervat In een door de A.N.W.B. gegeven advies, in een bespreking met een vertegen woordiger van de minister onaanvaardbaar genoemd en verworpen. Enkele andere voorgestelde wyzigingen van de plannen zijn echter nog in studie en onderwerpen van bespreking. Het door de A.N.W.B. op 3 Mei j.l. ver strekte advies, gebaseerd op verkeers technische gegevens, dat eerst in ver schillende Leidse bladen veel stof tot schrijven en later in de gemeenteraad veel reden tot praten opleverde, behels de, zoals bekend-, dat de kleinere tunneft GordelwegLage Morsweg en Haarlem- in de spoorwegplannen opgenomen Rijns- burgerwegtunnels. Het laatste woord deze tunnelkwestie, waarover in de Leid se gemeenteraad vragen werden gesteld, is nu door de minister gesproken. Het tunnelplan aan de Rijnsburgenveg blijft zoals het is. Juist gisteren was ir Schalij merwegMaredijk zouden worden samen- Nederlandse Spoorwegen, waaronder de' gevoegd, waardoor dan de bespaarde kos ten zouden kunnen worden gespendeerd ten behoeve van een aparte tramtunnel en de verbreding van de geprojecteerde snelverkeers- en fiets- en voetgangers tunnels in het tunnelplan aan de Rijns- burgerweg. De AJJ.WJ. gaf dit advies op grond van het feit, dat hy vreesde voor de toekomst te geringe capaciteit Nieuwe regeling bezoldiging brandweerpersoneel Het personeel van de brandweer wordt rog bezoldigd op de voet van de rege ling, vervat in de verordening bezoldi ging politie 1943. Het vaststellen van nieuwe regeling van de bezoldiging genoemd personeel bleef tot nog toe achterwege in verband met de onzeker heid, welke bestond met betrekking tol de voornemens van de regering ter zake. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben enige tijd geleden evenwel aan het col lege van B. en W. te Leiden meegedeeld, dat de minister van Binnenlandse Zaken na ampele overweging tot het standpunt is gekomen, dat o m. op het stuk bezoldiging van het beroepsbrandweer - personeel geen centrale regeling r moet worden getroffen. De regeling de bezoldiging van het gemeentelijke brandweerpersoneel kan derhalve thans weer door de gemeenteraad ter hand worden genomen. Het standpunt van de minister houdt echter niet in, dat die bewindsman van oordeel is. dat de eenheid van bezoldi ging, welke in de bezettingstijd voor dit personeel tot stand is gekomen, geheel moet v/orden verlaten. Een zoveel moge lijk gelijke gedragslijn past, aldus de minister, in de bezoldigingspolitiek van de regering. Wat het hogere personeel betreft, kan naar het oordeel van de mi nister aanknoping worden gezocht bij de bezoldiging van de gemeentelijke tech nici. Bij K.B. van 3 Augustus 1948 is voor het rijksbrandweerpersoneel vastgesteld het bezoldigingsreglement brandweer personeel- 1948, welke regeling, althans voor het lagere personeel, derhalve tot richtsnoer zal moeten worden genomen. Naar de mening van B. en W. is de functie v*n coittmandbht Van de' brand weer in Leiden in omvang en verant woordelijkheid op één lijn te stellen met die van de directeur van de gemeente lijke reinigings- en ontsmettingsdienst, terwijl, wat de adjunct-hoofdbrandmees- ter en de hoofdbrandmeester aangaat, aansluiting kan worden gezocht aan de functies van technisch-ambtenaar A en B en hoofdtechnisch ambtenaar. Het bezoldigingsreglement voor het rijksbrandweerpersoneel is met terug werkende kracht in werking getreden met ingapg van 1 Juli 1947. De nieuwe regeling voor het gemeentelijke brand weerpersoneel dient in verband daar mede zoveel mogelijk eveneens op ge noemde datum in werking te treden. Het college meent deze gelegenheid te moeten benutten om nog een tweetal wijzigingen van de algemene salïrisver- ordening 1948 aanhangig te maken, t.w. één betreffende de regeling van de wedde van de directeur van de gemeen telijke werkplaats en één strekkende tot het aanpassen van de lonen van de werklieden aan die van de werklieden van het rijk. Benoeming Chr. onderwijs Mevr. Mizee-Derksen alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Oudeschoot, hoofd de heer H. Stegink. Leidse spoorwegplannen ressorteren, een bezoek in de Sleutelstad en ,hij heeft kunnen constateren, dat er met de werk zaamheden ernst wordt gemaakt: Aan de hulpbaan op het Schuttersveld wordt met man en macht gewerkt, terwijl op het stationsemplacement aan de zijde van de naar Utrecht vertrekkende treinen even eens werkzamheaden worden verricht, die' nauw verband houden met de bouw van het nieuwe station. Aan de Haagweg (goederenstation) zijn, zoals bekend, spaden in de grond gestoken. met planken afgesloten. Alleen de Rijnsburgerweg af kan men nog de luchtbrug het station betreden. Tevens wordt dag in dag uit materiaal aange voerd' en verrichten landmeters hun op metingen. Zoals eveneens bekend, zal café-restau rant „Zomerzorg" gaan verdwijnen, om later geheel vernieuwd terug te keren. Zeer waarschijnlijk zal met de afbraak medio October a.s. een aanvang worden gemaakt. Geen verbreding van tunnels, zegt de minister Eerste (lag van L.A.U.R.A. rit verliep uitstekend Vanmorgen zijn allen weer gestart De eerste dag van de LAURA-rit zit er op. Zoals we nog gisteren konden mel den, hield het weer zich niet zoals De Bilt dit beloofd had- Was dit wellicht voor 45 inschrijvers aanleiding om kaart maar niet af te halen en niet te starten? Ze hebben het comité een on aangename verrassing bezorgd. Maar afijn, in de loop van gistermor gen stapten 432 dames en heren op hun fiets en gingen er van door. We vertelden reeds, dat we de rijders(sters) in Hille- gom ontrtoetten. Degenen, die zeer vroeg waren gestart, hadden een nat pak opgelopen, maar die reden toen reeds in de Haarlemmermeer. De anderen trof fen het iets beter, doch allen hadden met de wind te kampen. Niettegenstaande dat, waren er toch nog enkele jagers onder de fietsers, die er een Tour de France- i-het-klein van maakten. Omstreeks 11 .ir hadden ze de 110 km er reeds op zit ten. Dat ze hiermede de spelregels van deze prestatietocht overtreden, schijnt niet tot hen door te dringen. Geluk kig beseften de anderen dit wel en zij kwamen op de vastgestelde tijden bin- '„fietsendokter" moest gisteren 30 bandjes lappen- Ernstige pech kwam niet En zo 'kon het gebeuren, dat alle dames en heren deze eerste toch vol brachten. Avonds vonden de deelnemers volop ontspanning in Alphen. „Alphen" speel de een voetbalwedstrijd tegen Alphense Boys. Jammer was het, dat de spelers geqn propagandawedstrijd van hebben gemaakt. De Boys wonnen met 3—1- „Al phen" «beëindigde de strijd met 8 spelers GEEN UITVALLERS Vol goede moed zijn alle deelnemers hedenmorgen aan de tweede rit begon- Ook nu was het weer niet, zoals men dit gehoopt had, maar dit nam men op sportieve wijze op. Deze rit gaat naar Amsterdam en Hilversum. Er zijn 130 te rijden. „O, ja, alles gaat puik! Hier zijn we in Hillegom, voor ,,'t Wapen van Fries land" en als we kopje koffie gedronken hebben, gaan we weer verder". Volgens onze fotograaf, was dit de boodschap, die deze deelnemers aan de L.A.U.R.A.- rit aan vrienden en kennissen hadden af te geven. (Foto N. v. d. Horst) Productiecapaciteit der Leidse licht fabrieken moet verhoogd Voor verschillende doeleinden van groot belang Reeds spoedig na de bevrijding bleek het noodzakelijk aandacht te schenken de productie-capaciteit van de elec- triciteitsfabriek. Aangezien deze. tezamen met de vijf andere centralen in Zuid- Holland, werkt in verband met de N.V. electriciteitsbedrijf Zuid Holland te Den Haag en deze N.V. ten aanzien van de productie-capaciteit de leiding heeft, werd het onderzoek inzake de te volgen uitbreidingstactiek door haar verricht Zy verstrekte daartoe een opdracht aan het centraal bureau van de vereniging directeuren van electrlciteitsbedrij- ven in Nederland. Het rapport, door dit bureau uitgebracht, concludeerde, zoals te verwachten was, tot een aanzienlijke VH 79-0221 Jubilea en conferentie In de maand Juli zullen verscheidene Zendingsarbeiders een jubileum vieren. Ds J. H. Neumann te Medan herdenkt de dag, dat hij vyftig jaar geleden als zendeling onder de Karo-Bataks werd afgevaardigd. De heren Adr. v. d. Endt en W. VVesterveld gingen vóór 40 jaar naar Indonesië, de eerste als zendeling- onderwijzer naar Bolaang Mongondow en de tweede als directeur ambachts school naar Tomohon in de Minahassa. Ds G. F. C. Bakker werd 25 jaar geleden door de classis Amsterdam voor het Zen dingswerk in Borneo uitgezonden. Hy is thans predikant by de Ned. Herv. Ge meente van Nuenen in Brabant. Zr A. E. Engelberts ziet eveneens terug op een lange periode, waarin zy mocht werken op Oost-Java. Thans is zy directrice van het ziekenhuis te Tjikini te Batavia. Ds K. Riedel ging 25 jaar geleden als zen deling naar Morl (Midden-Celebes). Nu ls hij werkzaam als vertaler voor de lectuur-commissie te Batavia. Gouden jubileum Het was onlangs 50 jaar geleden, dat ds R. Wirjodarmo in dienst trad van de arbeid van de Zending in Oost-Java. Ds Wirjodarmo is een afstammeling van een der eerste Christen-Javanen, die in 1843 te Soerabaja werden gedoopt. Zyn slacht behoort tot de stichters van de Christen-dessa Modjowarno. Na tot onderwijzer-voorganger te zyn opgeleid op de Zendingskweekschool te Modjowarno, toen zendeling A. Kruyt directeur was, diende hy allereerst tien jaren lang het Zendingsonderwys, was vervolgens gedurende zes Jaar onderwij zer aan deze kweekschool en werd daar na tot Gemeente-voorganger te Bongso- redjo aangesteld. Vier-en-dertig jaar diende hy de wordende Oost-Javaanse Kerk in verschillende gemeenten, waar in hij met 14 Zendingspredikanten arbeidde aan de totstandkoming van déze Kerk, die in 1931 werd geïnsti tueerd. Byeenkomst Zendingsarbeiders Door de ver. Zendings-corporaties wordt van 7 tot 8 Juli te Oegstgeest onder leiding van ds H. D. Woortman een conferentie gehouden voor in Neder land verblijvende Zendingsarbeiders. De bedoeling van deze conferentie is de ver sterking van de onderlinge band en de bespreking van actuele Zendingsvra- gen. Referaten zullen worden gehouden door dr K. J. Brouwer, prof. dr G. Se- venster, ds F. C. Kamma en dr W. F. Dankbaar. uitbreiding van het productie-vermogen. Het bestaande productieapparaat van de Zuid Hollandse centralen bestaat im- het allergrootste deel uit ma chines, die reeds omstreeks -1930 en eer-, der in bedrijf werden gesteld- Zonder onderbreking van de uitbreiding'van cen tralen als gevolg van de oorlog zouden deze machines reeds door nieuwe zijn vervangen. Verder is het electriciteits- verbruik na de oorlogsjaren zodanig toe genomen, dat in de vraag niet anders dan met inspanning van alle krachten en met beperking van het verbruik ge durende de wintermaanden kan worden Dat in Leiden twee nieuwe productie- eenheden zullen worden opgesteld is niet alleen voor de gemeente van belang, omdat daarin de bevestiging gezien kan worden van de belangrijke plaats .welke de Leidse lichtfabrieken in de Zuidhol landse electriciteitsvoorziening innemen doch deze omstandigheid bestendigt te vens de mogelijkheid tot stroomlevering voor industriële en verwarmingsdoelein- De kosten van opstelling van twee pro ductie-eenheden, elk groot 30.000 kilo watt met bijkomende werken kunnen worden geraamd op f 20.700.000. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag uit te trekken. De vraag ,in welke mate de nieuwe investering van invloed zullen zijn op ce kostprijs, is nog niet met zekerheid te beantwoorden. Worden de verwach tingen omtrent het toenemen van <ie vraag naar electriciteit bevestigd, dan zal de stijging van de kostprijs bij maxi male bezetting ongeveer 1 cent per kilo watt bedragen. Daar staat tegenover, dat. enals na de eerste wereldoorlog het ge il was, een daling van cle kolenprijs mag worden verwacht. Een daling van de kolenprijs met f 12 per ton zal ten gevolge hebben, dat de bedrijfsuitkom- sten voor de gemeente door de onder havige uitbreiding niet zullen worden be ïnvloed. Gevonden voorwerpen Sleutels, bril, étui met inhoud, étui met foto's, vulpen, regenjas, kettingkast, rozenkrans, portemonnaie, broche, mili taire koppel, ceintuur, trui, stofjas, para- pluie, kniekous, padvindersriem. jon gensjasje, postzegels, schoen, kinderstep, combinatietang, vulpotlood, dasspeld, armband, halsketting, boek, passer, kin derschoentje, rekenschrift, muntbiljet ten, gaskraan met koppeling, tafelbel, sjaal, handtas met inhoud, baret, hand schoenen, wieldop (auto), alpinomuts, windjack, 'distributiebescheiden, gym schoenen, overhemd, leefnet met viszak, actetas, zwembroek met handdoek, em mer met inhoud, rol kurkplaat, reserve wiel met band (auto), armbandhorloge, boodschaptas, fototoestel, medaille. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, op Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2—4 uur. Collecte van (le vier samen werkende sanatoria Op Zaterdag 9 Juli a.s. Het plaatselijk comité van de vier sa natoria „Herwonnen Levenskracht". „Sonnevanck", „Zonnegloren" en „Zon nestraal" te Leiden heeft het genoegen mede te delen, dat het gemeentebestuur Leiden zijn toestemming heeft ver leend tot het houden van een collecte dag ten bate van de t.b.c.-bestrijding van de gemelde sanatoria op Zaterdag 9 Juli In verband hiermede roept het be stuur collectanten en collectrices op voor dit doel. Zij, die aan deze collecte als zodanig daadwerkelijk medewerking wil len verlenen, kunnen zich opgeven bij de secretaris van het plaatselijk comité, de heer C. W. Betcke, Zoeterwoudse Sin gel 9, Leiden, telefoon 26785, of op de collectedag aan „De Harmonie". Laten veel collectanten komen. Het resultaat n een collecte is voor een zeer be langrijk deel afhankelijk van hun aan tal. Dat hebben vorige collecten in de Sleutelstad duidelijk bewezen! Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie in Leids Jeugd- parlement Het Leids Jeugdparlement is in het Stadhuis bijeen geweest ter bespreking van het onderwerp „Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie." Te voren was door een werkcommissie, bestaan uit één lid van elke fractie, een rapport samenge steld en aan de leden van het parlgnent toegezonden. Aan de hand van dir rap port. hetwelk naast een uiteenzetting van de historische ontwikkeling een over zicht gaf van hetgeen op dit terrein na de oorlog is geschied en daarbij speciale aandacht schonk aan het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp en dé wijze waarop dit bij de diverse partijen is ontvangen, had de discussie plaats. Bij de bespreking werd, in het licht van de historie en op principiële bassis, de nood zaak ep juistheid van eep (publiek-rech- telijke bedrijfsorganisatie, aangetoond. Omtrent .de taak vdn de -overheid, be stond echter verschil van mening. Tevens werd aangegeven, dat voor de uitvoering van de P.B.O. nog geen. definitieve weg kon worden uitgestippeld, daar deze in grote mate afhankelijk is van de samen stelling van de Eerste en Tweede Kamer, dooh anderzijds werd betoogd, dat de oplossing hiervan met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Hoewel geen nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen, hetgeen over een zo „doorgepraat" onderwerp ook niet te ver wachten was, is de behandeling in het Jeugdparlement zeer leerzaam geweest, daar hier op één avond het onderwerp vanuit verschillende levensbeschouwin gen werd benaderd. Bijzondere maatregelen bij uitvoering spoorwegplan onnodig Voorstel van de heer J. van Iterson afgewezen. Op 14 Februari stelde de raad een voorstel van de heer J- van Iterson in handen van B. en, W. om praeadvies, luidende: „Ondergetekende, van oordeel, dat, mneer de spoorwegplannen tot uitvoe ring worden gebracht, het Verkeer op de Rijnsburgerweg-Stationsweg in grot moeilijkheden zal gerakerf, adviseei daarom de gemeenteraad te doen beslui- >m op korte termijn de Wassenaarse- weg te doen doortrekken om daardoor een gelegenheid te openen, dat het keer zo nodig daarvan gebruik maken". Hoewel bij de uitvoering van grote werken als de spoorwegplannen zich het algemeen verkeersbezwaren zul! voordoen, menen B. en W. toch le mogen verwachten, dat deze in het onderhavige geval niet een ernstige vorm zullen ;n. daar het viaduct bij de Rijns burgerweg ontworpen is op een andere plaats dan de bestaande overweg en ter hoogte van de Rijnsburgerweg een hulp spoorbaan zal worden aangelegd, waar-; door de verschillende onderdelen van het viaduct in de opeenvolgende phasen onaf hankelijk van elkaar en van hef verkeer over de bestaande overweg kunnen wor den gebouwd. Het komt B. en W voor. dat de uitvoering van de spoorweg plannen het treffen van buitengewone maatregelen niet nodig maakt. ORANJE-PLANTSOENCONCERT. Morgenavond zal door de muziekver eniging „Werkmans Wilskrachts" een Plantsoenconcert worden gegeven, dat in het teken staat van het koperen huwe lijksfeest van ons Koninklijk Paar. Het programma luidt: 1. Wilhelmus: 2. Pro Arte, mars, G. Dik; 3. Pomone, wals, Waldteufel; 4. Suite Ballet, T. Popy: 5. Oranje-feestmars, G. Dik; 6. Thetis, ouverture, J. Waltelle; 7. Zing mee, derde Ned. volksliederen-potpourri, F. Jakma Sr.; 8. The middy, mars, Kenneth ALford. BURGERL. STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Adriaan zn van G. Riet kerk en J. Koppeschaar; Johannes zn J. Kershof en M. Flanderhyn; Jo hannes zn van J. Verhoef en C. C. Kref- fer; Folkert 'zn van J. L. Philippo en E. Meyers; Dirk zn van G. Tukker en E. Treur; Antje dr van H. C. Broekhof E. Koper. OVERLEDEN: M. J. de MooU, dr., 8 maanden. Algehele ontheffing is verleend van de verboden t.a.v. het kopen en verhan delen van oude materialen en afvalstof- Tussen vloeibare zeep, asfalt, zware machines en plastics Laboratoria van de Koninklijkc-Shell doen belangrijk researcli-wcik Voor bedrijf eearchwerk van searchwerk en industrie is re- eminent belang, op- eminent belang, op dat men bij verwerking van grondstof fen een zo rijk mogelijk eindproduct krijgt. Zo zijn ook de Koninklijke-Shelllabo- ratoria voor de oliegroep van ongchat- bare waarde aangezien uit ruwe aard olie velerlei producten kunnen worden gewonnen en zorgvuldig experimenteren tot steeds meer mogelijkheden leidt. Om van de arbeid, welke hier wordt verricht enig inzicht te krijgen, brach ten we voor u een bezoek aan het Am sterdamse laboratorium, dat in 1914 werd geopend en sindsdien is uitgebreid tot een imponerend gebouwencomplex, waar binnen het zoemt en dreunt van werk zaamheid. Het researchwerk is van zo eminent belang voor de oliegroep. dat hieraan in 1948 in totaal niet minder dan vijf tig millioen gulden werd gespendeerd. Ook het Amsterdamse laboratorium heeft hiervan zijn aandeel gehad en wanneer men de verschillende grote gebouwen ziet, welke gecompleteerd worden met zeven moderne proeffabrieken en wan neer men weet, dat dit laboratorium werkt met 1500 employé's, onder wie 150 academisch gevormden wordt het wel duidelijk dat dit alles enorme sommen gelds verslindt. De „cost" gaat hier echter voor de „baet" uit, want de uitgebreide en veel zijdige Shell-productie steunt in wezen op deze onderzoekingswerkzaamheden, terwijl door de practische toepassing van de proeffabrieken in de bedrijven veel efficiënter kan worden gearbeid. De hier uitgevoerde wetenschappe lijke werkzaamheden op het gebied van chemie en physica, vertonen verscheidene aspecten, welke op directe wijze de eco nomie van ons land raken. Waardevol „afval" Ons werd hiervan een en ander ge toond. o.m. het procédé tot het winnen van synthetische zeep uit ruwe paraf fine, een afvalproduct bij de fabricage van smeerolie. Langs vrij eenvoudige weg, o.m. door omzetting met zwavel- toevoegiri'g van loog, ontstaat uit de vrij vluchtige stof een vloeibaar wasmiddel, dat ingedampt wordt tot pasta en nog verder tot vlokken of poeder. .Het laboratorium neemt voortdurend proeven tot verbetering van het pro duct, waarvan de fabricage elders gaat geschieden. Zo kan het gebeuren dat in de zaal, boven de kolven en retorten met sudde rende vloeistoffen allerlei gewassen lap jes met doodgewone knijpertjes aan pro zaïsche waslijnen hangen te dragen. In een andere fabriek maakt een kleine, normale papiermachine in één bewerking stevig asfaltpapier of water dicht board dat bedrieglijk veel op bake liet gelijkt. Men experimenteert met ontparaffi- ïren, katalytisch kraken, hydreren, ex tractie, bereiden van plastics enz., en de technische afdeling -levert tekeningen, constructies, instrumenten enz. Glasblazers trots ,Bree<kt_ er reen kolf, een thermometer if een ingewikkeld glazen apparaat, dat een wirwar van buizen, spiralen en ver- zamelglazen laat zien, geen nood, want de glasblazerij is dagelijks in actie en de afdelingschef laat gaarne zien, hoe hij behalve de ingewikkelde apparaten ook een sierlijk kunstvoorwerpje kan blazen uit het gloeiende glas. Het spreekt vanzelf, dat het werk van dit laboratorium gecoördineerd is met dat van de andere research-centra van de groep en dat de problemen in geza menlijk overleg worden bestudeerd. Amsterdam houdt zich voornamelijk bezig met de aardoliewinning en de raffinage, de studie van eigenschappen der gewonnen producten en de ontwik keling van speciale producten en fabri- cage-processen. De research op raffinagegebied houdt m. in, reeds ontwikkelde processen aan te passen aan eisen, welke de na de oor log in groeiende hoeveelheden te verwer ken. ruwe oliën uit het Midden-Oosten stellen. Hierbij is de „ontzwaveling" der grondstoffen een belangrijk, punt. Het katalytisch kraken van de olie, een tijdens de oorlog in Amerika ontwik keld proces, is direct na de oorlog te Am sterdam in studie genomen en zal in een van de te Rotterdam-Pernis verrijzende fabrieken worden toegepast. Belangrijk is ook het researchwerk in verband met de ontwikeling van land bouwproducten en onkruidverdelging. Verschillende uit aardolie gewonnen praeparaten kunnen hiervoor dienen. Hefschroefvliegtuigen hebben deze, ook in ons land, reeds met succes over de akkers verstoven. Zo wordt er gewerkt, gezocht en geëx perimenteerd in deze grote fabrieken te Amsterdam-Noord. De resultaten komen in industrie en bedrijven ten goede en daardoor de welvaart van ons land. S O K j E S en ONDERKLEDINC VAN OUDS BEKEND ADRES Fa Wed. M. OVERDUIN Alléén: HOOIGRACHT 62 LEIDEN TELEFOON 25650. Toelatingsexamens H.B.S. voor meisjes Toegelaten tot de 1ste klasse van de H.B.S. voor Meisjes met 5- en 6-jarige cursus te Leiden: J. M. Baalbergen, E. H. Blanken, G. E. Boom, C. Bot, M. J. Ch. van Burink, P. J. Buys, T. S. J. Dronkers, R. Dubbelman, P. M. Harte- velt, C. de Kier, I. L. Huurman, E. L. Janse, M. de Jong, E. van Kerkhof, H. G. Kips, S. Knapper, G. J. M. Kuyk, Th. Laurentius, J. B. van der Lecq, E. van der Linden, A. C. M. Meerpoel, A. P. Meertens, A. A. Mensing, B. Meijer, J. A. Noordanus, V. F. Ooms, F. Roos, A. M. van Rooijen, E. Ch. Schmück, E. Snater, G. H. Somer, C. Tinbergen, G. Troost, A. Tijmstra, E. J. H. van Ve netië, E. C. Verberg, L. M. Waringa, S. de Woerd, A. J. Westra. G. M. S. Wrede, E. F. J. Winntjes, M. van den Berg en H. Maas. Acht candidaten wer den afgewezen. de „fyne was" in het Roninklyk Shell-laboratorium te A'dam. MULO-examens Geslaagd voor diploma B: N. Favier, J. J. van Zonneveld, M. J. de Bock en M. G. de Bruin, allen te Leiden; T. de Groot en D. Hortensium te Oegstgeest, W. J. Wagtendonk te Voorschoten, J. P. C. van Beek te Alphen a. d. Ryn, A. Durieux te Katwijk aan Zee, A. Os kamp te Aarlanderveen, D. C. Radema ker/ te Leimuiden, C. Horsman te Kou de kerk aan den Rijn. Afgewezen wer den zeven candidaten. Geslaagd voor dipl. A: M. G. Heems- bergen en P. L. Eichhorn te Leiden, A. A. Luca en H. v. d. Gon Netscher te Oegstgeest, L. van Amerom te Voor schoten, H. W. Dompeling, F. Kleen en an Beelen te Katwijk aan Zee, D. Leeuwen te Alphen aan den Rijn. Afgewezen werden vier candidaten. Geslaagd voor diploma B: C. P. Baai- bergen en J. C. Ammeraal te Noordwyk, J. van Maris, C. va,n Maris en A. den Hoed te Hillegom, K. v. d. Bijl te Alphen aan den Rijn. Eén candidaat werd af gewezen. Geslaagd voor diploma A: A. P. Tolk, G. Boeltjes en G. de Ridder te Alphen d. Rijn, J. C. Kerkhoven en D. Klerk te Hazerswoude, G. A. Herkamp te Ze venhoven, K. v. d. Hoek, J. F. Linge- man, S. E. Duursma en P. Zandvliet te Leiden, J. B. Oussoren te Ryswjjk, H. M. de Bruin te Leimuiden, P. Elskamp te Rynsburg, N. van Rhijn te Katwijk aan Zee en P. van Vuuren te Voorscho ten. Afgewezen werden 12 candidaten. Toelatingsexamens Van de Chr. Opl. School hoofd dhr. van Rooijen slaagden voor het toe latingsexamen gymnasium: Piet Hein Admiraal, Daan den Heyer, Karla Slag molen en Kees Woensdregt; voor dat de Chr. H.B.S.: Wim van Egmond, Hans van Rooijen, Corrie Varkevisser en Kees Ravensbergenvoor dat van de isjes-H.B.S.: Rietje Baalbergen. Geanimeerde contact-avond Leids Kunst Centrum Toonkunst-kamer-orkest zorgde vooi goede sfeer In de Boerhaavezalen van het oude Caecilia-gasthuis wérd gisteravond contactbijeenkomst georganiseerd, doeld als eerste stap naar een mooi doel: nauwere samenwerking tussen de Leidse kunstenaars, ook naar binnen. De avond werd artistiek verzorgd door het kamer orkest van Toonkunst o.l.v. de heer H. Geirnaert. Uitgevoerd werden de vierde symphonie van Boyce, een symphi van Joh. Chr. Bach, en de Abdelazersuite van Purcell. In de pauze begaf het gezelschap zich naar de tentoonstellingszaal, waar tussen schilderycn, beeldhouwwerk, mooie doe ken en smaakvol ceramiek druk gediscus sieerd werd. Door de goede zorgen van de tentoonstellingscommissie werd het gezelschap tihee aangeboden. De voorzit- 'an de tentoonstellingscommissie, de schilder Walter Bosch, sprak leden en gasten toe. Voor de Leidse kantonrechter Roekeloos. Een chauffeur had bij-» zware mist z'n autobus met 30 passagiers midden op de trambaan te Noordwijk geplaatst. De ge volgen waren niet uitgebleven, want een blauwe 'tram uit de richting Noordwijk was met de autobus in botsing gekomen, waardoor drie passagiers uit Leiden min of meer ernstig werden gewond- De chauffeur erkende, dat hij een fout had gemaakt. Eerst was hij met een melk wagen in botsing gekomen en toen be sloot hij maar de bus op de trambaan te zetten. De kantonrechter veroordeelde hem tot ƒ40 boete of 10 dagen hechtenis. Ondeugdelijk. Een slager moest 'voorkomen, omdat een opzichter-keurmeester in zijn winkel ondeugdelijk varkensvlees had aangetrof fen. Het vlees was in beslag genomen en ook door de directeur van het Leidse slachthuis voor de consumptie afge keurd. Het O.M. eiste ƒ60 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 dagen. Drs L. A. V. Metzemaekers Drs L. A. V. Metzemaekers heeft zijn benoeming tot lid van de gemeenteraad van de Partij van de Arbeid niet aan vaard, en wel in verband met een bin nenkort te verwachten langdurig verblijf in het buitenland. Opvolgster op de lijst is mej. A. J. van Nienes. "V>ort en IFedstrijden WATERPOLO De Zyl adsp.—H.Z. en P.C. adsp. 23 De gasten startten direct met een aan val, die doeltrof 0—1, waarna de Zijl zich herstelde. Toch bleven de aanvallen, mede door slecht plaatsen, zonder doel punten. 2. en P.C. verhoogde de stand tot 02 en toen de Zijl in de achterhoede fout maakte werd het zelfs 0—3. >g voor rust kon Kwaak eindelijk goed tegenpum maken 1—3. In de tweede helft speelde de thuisclub veel beter en kwam er spanning toen Dool nogmaals de achterstand wist te verklei- 23. Ondanks vele kansen kwam het e met een kleine overwinning voor de gasten. De ZylZwip (Dames) 41 t zes tegen zes heeft de Zijl door meerdere sohotvaardigheid deze wed strijd verdiend gewonnen. Voor rust wisten T. Sjardin en J. Crama de stand op 2—0 te brengen. Ook de tweede helft waren onze stadge- en iets sterker. T. Sjardin miste aan vankelijk een gemakkelijke kans. waarna twee dames wegens wegzwemmen het water moesten verlaten. Toch werd de stand vlug 3—0 en toen de De Zijl-keep- een fout maakte, doelpuntte Zwip eet na het uitzwemmen een fel aan vallende thuisclub en weer werd het door J. Crama 41, waarmede tevens het einde kwam. De Zyl 3L.Z.C. 4 12—0 L.Z.C. verscheen met een hardwerkend ploegje, dat wel zwemmen, maar geen polo spelen kon. Het was daarom voor de tlhuisclub een spel van kat en muis, iet een regen van doelpunten. Rust 70, einde 120. Adres aan, de raad De heer B. E. Feld, eigenèar van het pand Vismarkt 6. heeft een adres aan de gemeenteraad van Leiden gericht, waarin hij nogmaals dringend verzoekt er voor zorg te dragen, /lat het huis Vis markt 6 spoedig wordt hersteld in de toestand van September 1S35. Distributicvaria Uitreiking bonkaarten 909. Morgen (Donderdag) zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft tussen 79201 en 81400. Loketten open van 8.30 tot 12 en van 1.45 tot 4 30 uur. Alphen aan den Riin Benoeming Chr. onderwys. Aan de Chr. school voor buitengewoon lager onderwijs alhier, hoofd de heer M. Lablans, is tot onderwijzeres be- noeihd mej. P C. Baan te Leiden. Hazerswoude „De Reisduif". Wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans (Fr.), afstand 504 km (in con- 5 8 duiven). De duiven werden los gelaten om 6 uur 30 minuten met Noord- Oostenwind tot Noord-West. De eerste duif werd geconstateerd om 4 uur 22 min. 55 seconden en behaalde een snelheid 856.11 meter per minuut. Eigenaar: K. Starreveld, die ook de 2e prijs be haalde. De 3e prijs werd gewonnen door W. G. de Jongh. Geslaagd. Voor het U.L.O.-diploma A slaagde te Leiden onze plaatsgenote mej. Nettie Kerkhoven. GEBOREN: Huibert, z van J D de Wit en J van Dorp; Anna M, d van M Kroon en A C Hoogeveen; Adrianus H, zn van C J Vreeburg en C M P Schakenbos; Jantinus. z van A Munneke en R Greij- danus; Johanna A. M, d van A M Men ken en H M Heemskerk; Johannes P, z van L Plaisier en T Hoogendoorn. GTROUWD: C van Harten en A den Hertog; H van Soest en J de Bruin. Leiderdorp Burgerlyke stand. GEBOREN: Dirk J. zn v. C. Hensinj en J. E. de Haas; Yvonne M. dr v. C. Hensing en J. E. de Haas; Jacobus P. zn v. J. v. Wijok en A. v. d. Stoel; Jo hannes zn v, P. v. d. Wal en T. Stravere: Hendrika M. dr v. N. W. F. v. d. Brink en M. A. B. Langemeijer; Jan zn v. J. Batelaan en J. C. Ketel. GETROUWD: Jan A. Bogend, 25 jaren, met Leentje de Jong, 25 jaren, te Zoe- terwoude; Arie Spek. 28 jaren, met ELi- sabeth van Egmond, 25 jaren. OVERLEDEN: Leendert Baars. 76 ja- in, wed. v. M. v. d. Pol; Klasina Boele, 76 jaren, wed. v. W. C. Ruis. Voorschoten Gunstig beschikt. W. brengen ter openbare kennis dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 23 Juni jl. gunstig heeft beschikt op ?en verzoek van het Bestuur der Her vormde School alhier om op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 van gemeentewege de benodigde gelden ta mogen ontvangen voor de ingebruik neming van een lokaal der oude R.K. Meisjesschool, Veurseweg 16 alhier. Geslaagd. De heer Th. A. de Wit, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, bghaajde a Den Haag het diploma vorige gemeentefinanciën, terwijl de heer L, Munning, eveneens ambtenaar ter secre tarie alhier, het diploma gemeente-admi nistratie wist te behalen. Het laatste diploma werd ook behaald door de heer J. van Weeren, tot voor kort nog ter secretarie alhier, thans werkzaam aan het departement van Binnenlandse Zaken- Rijkspostspaarbank. Gedurende Juni werd bij de Rijkspost spaarbank ingelegd ƒ18.228.39 en terug betaald 18.616.90. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het immer 12057. Geslaagd voor toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamen van de Chr. H.B.S. te Leiden slaagden: Bert Verweij Frans Zilverentant; voor de H.B.S. r meisjes: Boudewien van der Lecq; r het gymnasium: Marleentje dó Priester, allen leerlingen van de school niet de Bijbel aan de Wijngaardenl&»**s

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2