Ilicutue geihsctfe GTmirant HET KOPEKEN j FEEST „Alle schepen manoeuvreren prachtig", zegt admiraal McGrigor Wist U WOENSDAG 6 JULI 1949 KTI f BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlllmeter (Bij contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIE MER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-HATIOHAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tflnt»a«Hcfi Is gfietleven mya bert ia levenspart" Dertigste jaargang No 7857" Zie pagina 3 TV VLOOTOEFENINGEN IN VOLLE GANG Duikboten en vliegtuigen maken de Golf van Biseaje onveilig (Van onze speciale verslaggever) 5/6 Juli, a/b „Victorious", Golf van Biseaje. HET water in de toch al niet zo rustige Golf van Biseaje is nog woeliger dan anders. De vlootmanoeuvres zijn er op het ogenblik in volle gang en terwijl Ik bezig ben dit verslag op te stellen aan dek van de Victorious, kan ik me nauwe lijks verstaanbaar maken als ik een Engelse collega wat wil vragen. De lucht wordt verscheurd door het gierend geluid van de vliegtuigen der Witten, die ons, dé Blauwen, voortdurend aanvallen. De ene golf na de andere komt uit de wol ken duiken en dat is niet het enige gevaar, waaraan we bloot staan. klaarde hij. „Ieder is de toestand meester". Ook Montgomery, die op de brug Want onafgebroken moet de wacht Ons schip op de hoede zijn voor vijandelijke onderzeeboten, die er danks alles van tijd tot tijd in slagen tot aan het hart van ons blauwe convooi door te dringen. Is het wonder, dat mijn Engelse vriend, die als oorlogsverslag gever de strijd in de Middellandse Zee meemaakte, met een ietwat bleek gezicht verklaarde: „Ik krijg weer datzelfde weeë gevoel in mijn maag als destijds bij de aanvallen van Duitsers Italianen. Vandaag hebben we de gehele dag zigzaggend gevaren. Vannacht gaan in rechte koers verder. In de afgelopen nacht hebben Britse onderzeeboten ons convooi geen moment met rust gelaten. Het is eigenlijk iets sinisters, dat attaqueren van die geniepige onderwater schepen. Als je zo van het dek af naar het wateroppervlak *kijkt, schijnt er niet het minste gevaar te dreigen, maar op de plaats waar je nog een halve minuut tevoren niets opmerkte, zie je plotseling de verraderlijke bellenbaan van een pedo. Het is maar goed, dat het slechts manoeuvres zijn. De vliegtuigen van het Coastel Com mand en die van de Implacable zijn echter op hun post en zij weten de mi aanvallers te ontdekken, voor zij kwaad kunnen. Allerwegen wordt op de vloot v derend over de geslaagde Nederlandse duikbootaanval op de Implacable ge sproken. Voor de bemanning van de succesvolle aanvaller wel een reden om zich onder water in de wolken te voelen. Sir McGrigor, de opperbevelheb ber, die zich aan boord van de Implacable bevindt, is trouwens over het hele ver loop van de manoeuvres goed te spreken- „Alle schepen van de deelnemende landen manoeuvreren prachtig", zo ver- Een fauteuil voor het Koninklijk Paar Cadeau van 's-Gravenland en Ankeveen De plaatsen 's-Gravenland en Ankeveen voelen -zich op bijzondere w.ijze verbon den met het Kon. gezin, omdat deze dor pen destijds van zeer nabij getuige wa ren van de vorstelijke verloving, die van uit „Sperwershof" in 's-Gravenland be kend werd. De inwoners zullen dan ook een speciaal geschenk aanbieden aan het Kon. Paar t.g.v. het koperen 'huwelijks feest. In dit geschenk, een fauteuil, zijn o.m. de wapens der beide gemeenten ge graveerd. Een delegatie is vanmorgen door de part. secretaris van de Koningin, mr J. C. baron Baud .ontvangen. Tot de landelijke organisaties, waarvan Zaterdag a.s. de putaties te Soestdijk zullen defileren be horen o.a. het Reddingswezen, de vissers, de Geref. Vrouwenverenigingen, de ky- cologen, het Ned. voetbalelftal, de bur gerluchtvaart, de universiteiten. Aan het jeugddefilé des morgens werken o.a. mee 1500 vertegenwoordigers van padvinderij, A.J.C., jeugdvoetballers en gymnasten. Denen van de partij op Zwolse rookivedstrijd Evenals het vorig jaar gaat Zwolle weer rookwedstrijden houden ten bate van de ontspanning van ouden van dagen. De internationale Esperanto- vereniging heeft gezorgd, dat er ook 30 Denen van de partij zijn en de voertaal tijdens de wedstrijd zal dan ook Esperanti zijn. Wellicht zullen er ook nog enige Belgen inschrijven. Yandaag stellen wij V voor: Soldaat COR BOGERD, Erasmusstraat 12, Voorschoten Cor Bogerd heeft op 4 Juli in de tro pen zijn 21ste verjaardag gevierd. Zijn familie heeft tal van brieven naar z'n adres gezonden en wij willen bij deze enze gelukwensen er aan toevoegen. Cor het Britse admiraalschip de vlootbewe- ging gadesloeg, sprak zijn grote bewon dering uit over de sublieme samenwer king tussen de deelnemende schepen. Sir Rhoderick onderhoudt om. contact met de andere oorlogsbodems door middel van een hélicoptère. waarmee hij op het dek van deze schepen kan landen Maar daar loeien de sirenes weer. Aan boord van de Implacable zie ik de piloten naar hun toestellen snellen, zich klaar maken voor een tegenaanval om nade rende vliegtuigen (ze zijn nog niet eens te zien) op te vangen. Nog huilt het ge luid van de sirene in onze oren, of reeds starten de eerste jagers van het dek van het vliegtuigkampschip. Geen vier minu ten later zyn reeds twintig vliegmachines met donderende motoren in de lucht en schieten zij met volle snelheid de „vüand" tegemoet. Mijn vingers liggen werkeloos op de toetsen van mijn schrijfmachine. Want eerst moet ik zien hoe dat alles af zal lopen Drie doden bij auto-ongeluk te Heeze Spoorbus drukte personenauto in dc sloot Op de Rijksweg HeezeGeldrop Eindhoven is gisteren een personenauto in botsing gekomen met een autobus de Ned. Spoorwegen. Drie van de inzittenden van de personenauto werden op slag gedood. 'Het zijn de bestuurder J. Overburg uit Eindhoven, de 39-j. mevr. A- P. M. Kuilaars en de 38-j. P, Kruit- bos, beiden uit Amsterdam. De vierde inzittende, zékere Pelders uit Eindhoven, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Geldrop overgebracht. De personenauto slipte óp de nat ge regende weg toen hij op een smal ge deelte moest -remmen voor een wiel rijder. Er volgde een botsing met de va de andere kant komende aytobus, waa bij de personenauto in de slqot naast c weg werd gedrukt. HET BEZOEK VAN KONINGIN EN PRINS AAN N.-BRABANT. Tijdens het tweedaags bezoek aan N Brabant zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard op 6 Sept. een gala-avcmd in Casino te Den Bosch bijwonen. Op 7 Sept. volgt een rit door de provincie langs St. Michielsgestel, Schijndel, St Oedenrode, Best, Oirschot, Middelbeers (waar Brabantse koffietafel wordt genuttigd), Diessen, Hilvarenbeek, Tilburg en Ooster hout. Tenslotte volgt een boottocht naar Geertruidenberg, de Biesbosch en Gorin- chem. Leidse directeur van melkfabriek krijgt 5000 boete Het Haagse Gerechtshof heeft van gen de directeur van een melkfabriek te Leiden, W. T. F. den H. uit Wassenaar, die wegefcs een aanzienlijk tekort aan distributiebonnen tot ƒ20 000 boete was veroordeeld, in hoger beroep ƒ5000 boete opgelegd. In Tiel wordt hard gewerkt aan de sluizen voor het Amsterdam-Rijnkanaal. Een overzicht van dit gigantische werk, waarmee men eind 1950 gereed hoopt te komen. Kabinetscrisis in België na v. Zeelands mislukte poging op dood spoor is op 16 Februari van dit jaar n Watermanvertrokken. Zijn tropentijd zit er dus voorlopig nog niet op, maar- hij heeft het naar z'n zin en houdt er de moed in.' Z'n meisje Corrie stuurt hem natuurlijk veel post. Zo blijuen de ban den bestaan en wordt het verblijf van Cor iti Indonesië een stuk verlicht. Op de foto staat hij rechts. Links staat ^tiend Bertus. Paul van Zeeland, de Rooms-katho- lieke kabinetsformateur, heeft, zoals gis teren nog in een deel van onze edities kon worden gemeld, zijn pogingen opge geven om een regering te vormen, die een einde aan het regentschap van prins Karei zou maken en Leopold III zou doen terugkeren. Van Zeeland heeft dan ook zijn opdracht aan prins-regent Karei teruggeven. Direct daarna heeft de prins de toestand besproken met de voorzitters van de socialistische en liberale partij, resp. Max Buset en Roger Metz. Daar August de Schrijver, voorzitter der Ka tholieke partij, zich te Gent bevond, zou hij eerst vandaag door de prins-regent Twee Nederlandse deserteurs actief te Djokja Reeds drie jaar geleden verrieden zjj hun land Aneta seint uit Dokja, dat onder de nieuwe republikeinse troepen, welke de stad binnentrokken, zich twee Neder landse deserteurs bevinden, die de rang van eerste luitenant bekleden. Het zijn Harry Hulskar, die zich Harry Derma- wan laat noemen, en Freddy Weeren- stijn. Zij zijn in 1946 overgelopen en afkomstig uit Amsterdam. Nadat Djokja twee dagen lang het beeld van een uit gestorven stad had vertoond, met op de straten alleen patrouilles republikeinse politie en T.N.I., bewapend met auto matische geweren en gekleed in ge scheurde uniformen, is Zondag plotseling de bedrijvigheid teruggekeerd. De win kels werden heropend en de muren van de openbare gebouwen zijn overdekt met aanplakbiljetten. Bovendien verschenen nieuwe Landover-jeeps met T.N.I. Gisteren werd de bekende communis tische generaal Soetomo (Boeng Tomo, bekend om zijn aansporingen tot moord op Europese kinderen) te Djokja ver wacht. De republikeinse gulden, die oorspronkelijk een cent noteerde, is nu tot 2 cent gestegen. Portretten van Soe- karno en Hatta ziet men allerwegen. Er hebben zich geen incidenten voor gedaan. wel echter enkele plunderingen van Chinese winkels door gewapenden, die fietsen en andere goederen mede namen. De Chinese consul verklaarde, dat 5000 Chinezen naar Djokja willen terugkeren. MELK IN ENGELAND OP DE BON DOOR DE DROOGTE Na 15 weken vrij te zijn verkocht, is de melk in Engeland weer op de bon gegaan. De regering zag zich tot deze maatregel genoodzaakt, door de aanhou dende droogte. worden ontvangen. Van Zeeland heeft verklaard, dat de Christelijke Volkspartij er bij blijft, dat de koningskwestie zon der verwijl moet worden opgelost. „Op dit punt is onze houding onwrikbaar", zo zei hij. De liberalen, die de laatste poging van Van Zeeland deden mislukken, omdat zij het juist hierover niet eens zijn. wensen de Koningskwestie geen voorrang te ge ven boven financiële en sociale proble- Hoewel prins-regent Karei nog geen formateur aanwees, wordt steeds meer aam van de socialist Frans van Cau- welaert in dit verband genoemd. Export van tomaten naar Engeland gehalveerd De export van tomaten naar Engeland, die reeds twee dagen, was bepaald op 70 van de -voor uitvoer goedgekeurde hoeveelheid, is met ingang van heden teruggebracht op 30 pet van dit kwan tum. Ter voorkoming van een verdere inzinking van het prijspeil heeft het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen de ophoudprijs vastgesteld op 20 cent per kg. voor alle sorteringen. De vergoe- dingsprijs voor de kwekers zal nog nader worden bepaald. Demobilisatieschema was onvolledig O Deel van O.V.W.'ers dit jaar nog niet terug De bekendmaking van het Demobili satieschema is onvolledig geweest, zo verneemt de „Nieuwe Leidsche C o u r a n t". De Oorlogsvrijwilligers nl„ die vóór 1 Januari 1946 in dienst getre den zijn, keren -wèï terug met de 7 December-divisie, doch die O V.VV.-ers, die na 1 Januari 1946 onder de wapenen kwamen en bij de tweede divisie zijn ingedeeld, zullen eerst na Januari 1950 repatriëren. Men zal zich nog herinneren, dat de regering, kort voor de Paasdagen, hot bericht bekend maakte, dat de repatrië ring op 13 Mei zou worden hervat. In het bijzonder was de op één na laatste alinea van deze mededeling van groot belang. Hierin stond nl., dat in tiet tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen terugkeren de 7 Decemberdivisie, met de eerst uitgezonden zes bewakings bataljons, alsmede het personeel van de tweede divisie, dat in verband met zijn totale dienstijd tot de 7 Decemberdivisie kan worden gerekend. Deze zin impli ceert, dat al diegenen, die eenzelfde (of langere) dienstijd lebben als de 7 Decemberdivisie, in het tijdvak October '49 tot Januari '50 thuis zullen varen. De toevoeging, dat de O.V.W.-ers, die na 1 'Jan. 1946 onder de wapenen kwamen, pas volgend jaar terug komen, heeft men vergeter., toe te voegen aan het schema. Het betreft hier vele hon derden militairen- Hoewei deze kwesite nog ten departe- mente in onderzoek is, zal deze mede deling vele familieleden en de mannen zelf teleurstellen. Vooral omdat kolonel G. Pruys, directeur der Demobilisatie, op een persconferentie enige tijd geleden nog te kennen gaf, dat het schema onder alle omstandigheden zal worden aange houden. TIJDENS HET ZWEMMEN ONWEL GEWORDEN EN .VERDRONKEN Tijdens het zwemmen in zee werd de heer J. v. d Westen uit Hillegom on wel. Hij heeft zich niet kunnen redden en is verdronken- De heer v. d. Westen was 24 jaar en ongehuwd. Soekarno in Djokja aangekomen Ana|a seint uit Batavia, dat Soekarno heden om 1 uur op het. vliegveld van Djokja 4s aangekomen, waar hij werd ontvangen door de sultan en de Pakoe Alam Op het paleis werd na een wel komstplechtigheid de republikeinse vlag gehesen. De staking in dè dokken langs de Theems heeft zich nog uitgebreid, zo dat nu 92 schepen werkloos voor anker liggen. Thans nemen 8484 arbeiders aan dé staking deèl. Tl TsjechosloivaMjes „moeilijk uur Regeerders lasteren de R.K. Kei- brallende redevoeringen Grove beschuldigingen zonder bewijsgrond aan de bisschoppen •n Van de ene uithoek van het land tot de andere hebben gisteren functionarissen van de Tsjechoslowaakse communistische regering nieuwe beschuldigingen en dreigingen geslingerd naar de Rooms- Katholieke Kerk. De regering heeft hartstochtelijk gebruik gemaakt van hoge godsdienstige en folkloristische feestdagen, om de kerk aan te vallen. In Bratislava, de hoofdstad van het hoofdzakelijk R.-Katholieke Slowakije, werden redevoeringen uitgezonden premier Zapotocky en de Slowaakse commissaris voor opvoeding, prof. Novo- mesky. Zapotocky betoogde, dat „de reldreactie van de kerk en de godsdien stige gevoelens van onze bevolking bruik maakt, om de kapitalisten te pen- weer in Tsjechoslowakije aan macht te komen. Hij laakte bet in de ban doen van-de, bij de Katholieke actie aan gesloten, geestelijken döor hét-Vatlcflan, Hout voor de woningbouw is niet meer gerantsoeneerd Dure vervangingsmiddelen kunnen thans vervallen Met het vrijgeven van gezaagd naald hout en heipalen, m,i.v. heden, zijn alle distributiebepalingen t.a.v. hout opge heven. Voortaan kan men dus bij huizen bouw onbeperkt hout gebruiken on getwijfeld een belangrijke stap op de weg naar de vroegere vrijheid. Nadat men geleidelijk van 6 kub. me ter via 8 tot 10 kub. meter was gekomen, kan men dus nu weer op het vooroor logse gebruik van ongeveer 14 kub. me ter per woning rekenen. Men verwacht een daling van de bouwkosten, omdat de dure vervangingsmiddelen, zoals board en vlasplaten, niet meer behoe ven te worden gebruikt. Ook door het mindere arbeidsloon zouden de bouw kosten worden gedrukt- Bovendien is thans de mogelijkheid geopend tot her- restauratie van trappen, vlierin gen, schuttingen, enz. waarbij alleen nog de prijs, die .in het buitenland nog drie maal zo hoog ligt als voor de oor- i de huurstop. remmend zullen werken. De contingentering van de im port zal voorlopig nog wel moeten blij- Vijf pond meer voor reizen naar Engeland Thans ook deviezen voor kinderen naar Engeland en Frankrijk. Voor toeristische reizen naar Groot- Brittannië en Ierland is het deviezenbe- drag verhoogd van 30 tot 35 pond sterling, terwijl het maximum-dagverbruik per persoon gesteld is op 3.10 pond sterling. Ook voor kinderen beneden 14 jaar kunnen thans deviezen worden aange vraagd. Zij ontvangep max. 1710 pond .et een max.-dagverbruik van 1.15 pond. Voortaan kunnen voor toeristische .jizen naar Frankrijik ook vqpr kinderen reisdeviezen worden aangevraagd en wel en max.-bedrag van 150 per kind met een max.-dagverbruik van 15. Aldus deelt de A.N.WB. mede. Van officiële zijde raamt men de im port voor 1949 van naaldhout op 1.7 mil- lioen kub. meter, waarvan c.a. 1.45 mil- lioen voor bouwdoeleinden (1.1 millioer in 1948). Het za leohter nog de vraag zijn, of het totale bedrag der invoer n beneden deze raming zal blijven, d< een gedeelte van de invoer door de vraag geregeld zal worden en daar dit a jaar reeds een grote voorraad aanwezig was. De hoeveelheden vurenhout uit Zweden, Finland en Rusland (totaal 864.000 m3) zijn of worden ongetwijfeld aangekocht, maaf de invoer uit Polen. Tsjechoslowakije en Oostenrijk hangt van de vraag af, zo deelt het Houtvoor lichtingsbureau ons mede. Opvarenden van de Kota Inten direct naar huis? Amersfoortse kazerne eventueel quarantaine-verblijf. Na de vier ziektegevallen, die sterk aan pokken deden denken, hebben zich op het troepenschip Kota Inten geen nieuwe gevallen van deze ziekte voorge daan en als dit zo blijft, zullen de op varenden op de dag der debarkatie het schip wordt op 16 Juli in R'dam verwacht op normale wijze hun woon plaats bereiken Mocht echter tijdens he; laatste gedeelte van de reis een nieuw ziektegeval voorkomen, dan wordt quarantaine van alle opvarenden nood zakelijk geacht. Uit voorzorg zullen de infanterie- kazernes aan de Leusderweg te Amers foort hiervoor worden ontruimd. Daar hier ook onderdelen van de regimenten grenadiers en jagers zijn gelegen, komen de jubileumfeesten dezer regimenten ie het gedrang. Zo zullen de sportwedstrij den op 7 en 8 Juli te Amersfoort niet doorgaan, evenmin als de mars, die Zaterdagmorgen in de Residentie worden gehouden. Het défilé voor Koninklijk Paar gaat morgen echter door. DAT de bankbil'jettencjrculatie ir afgelopen week met ƒ45 millioen steeg tot ƒ3016 millioqp. DAT de Hero Conservenfabrieken te Breda en de oprichter-directeur R. A. M. J. J. Jansen hun 35-j. jubileum vieren op 23, 25 en 30 Juli. DAT de rustend arts T. Niemeyer, die volgende maand 90 jaar worijt en als medicus de lijdende mensheid 62 j. heeft gediend, op 19 Juli als ere-burger van Wageningen wordt geïnstalleerd. DAT Heerenveen thans reeds voorbe reidingen treft voor de viering van haar 400-j. bestaan in 1951. DAT van 1527 Aug. in de volkshoge school te Bakkeveen een cursus wordt gehouden over politieke, economische en geestelijke weerbaarheid. DAT de Pr. St. van N.-Holland de leges voor paspoorten verhoogden. DAT de heden 65 jaar geworden archi tect W. M. Dudok te Hilversum op 21 Juli in het raadhuis aldaar wordt gehuldigd en nog 5 jaar als gemeentè-architect werkzaam blijft. DAT in het Zendingscentrum te Baarn m 18 Aug. een int. jeugdconferentie wordt gehouden, waarop o.m. de secr. van het C.N.V., F. P. Fuykschot, zal spreken ,Wat doe ik heid?" t. DAT de St. Crt vi ag van lonen en waarden bevat vooi prov. Zuid-Holland. DAT de r sociale gerechtig- .n gisteren een rege- andere arbeidsvoor de tuinbouw in de JU in de. Nederlandsch- Indische Escompto Mij N.V. gevestigd te Batavia, sedert 30 Juni gewijzigd is in Escomptobank N.V. DAT de fractievoorzitters van P.v.d.A., A.R., C.H. en V.VJD. in de Pr. Staten van Drenthe hebben voorgesteld de jaarwed den der Gedeputeerden tot ƒ5500 te ver- DAT minister Joekes op 19 Juli in Kras te Amsterdam het congres van de inter nationale vrouwenvereniging zal openen, waaraan 200 gedelegeerden uit 26 landen deelnemen. DAT Nijmegen de verschillende dien sten op het gebied van wederopbouw stadsuitbreiding wil combineren tot één dienst van publieke werken en volkshuis vesting o.l.v. ir J. J. M. Aangenendt te Den Haag. DAT op de Zwolse fabriek van Stork- dieselmotoren dezer dagen de eerste Ricardo-dieselmotor gereed kwam, waar van de eerste serie naar Brazilië gaat. DAT Bram Kwist een oratorium heeft geschreven onder de titel „Wordende Wereld", waarin hij een toekomstbeeld geeft i.vjn. verleden en heden. DAT de Ned. pianist Willy Meeuwisse is benoemd tot lid van de jury van het „Conservatoire Nationale" te Parijs. DAT een van de nieuwe eb-deuren in de sluizen te Vlissingen is geplaatst en de tweede dit najaar volgt, waarna men met de afdamming kan beginnen om nieuwe vloeddeuren te plaatsen- DAT de stichting Bio-vacantieoord, die het aantal bedden in haar koloniehuis niet kon uitbreiden, ook dit jaar f 75.000 uit haar collecteopbrengsten zal schen ken aan dergelijke verenigingen. DAT een groep Engelse scholieren van 13 tot 18 jaar dit seizoen veertien dagen in het jeugdhotel „De Laurier" zal ver blijven. DAT een medewerker van het Cen traal Inst. ter bevordering van de bui ten! handel in September naar Brazilië zal vertrekken om afzetmogelijkheden ivoor Ned. producten na te gaan. omdat deze in het communistische water gedrevenen de enige ware diena ren van het volk zijn." En met luider stem verkondigde de premier dan nog. dat er godsdienstvrijheid bestaat in Tsje choslowakije. Prof. Novomesky maakte het nog erger. Hij ging zelfs zover, dat hij durfde beweren: „De Rooms-Katholieke bisschoppen hebben tijdens de oorlog ge collaboreerd met de Nazi's. Zij gaven niet alleen de pink. maar hun hele hand." Hij deed geen enkele poging om dit met be wijzen te staven. En hij verzweeg, dat aartsbisschop Beran door de Nazi's vangen is gehouden in het concentratie kamp Dachau. Tsjiang Kai Sjek acht China nog niet verloren Op het eiland Förmosa-heeft genera lissimus Tsjiang- Kai SJék een Interview toégesiaan aap een correspondent van de AmeVikaahse Scripps-Hóward-pers. Hierin zóu TsjiangKai Sjek duidelijk hebben laten blijken, dat'hij spoedig tot het actieve leiderschap wil terugkeren. Hü verklaarde niet te geloven, dat het thans te laat was, om de situatie in China te redden. De eerste stap een nationalistische overwinning achtte Tsjiang de hervatting van de Amerikaan se morele steun. John McCloy is ook al een optimist John McCloy, de nieuwe Amerikaanse hoge commissaris van West-Duitsland, en opvolger van de nooit-pessimistische generaal Clay, blijkt ook al een optimist te zijn. H« verklaarde n.l. te Heidelberg op een persconferentie, er van overtuigd zjjn, dat de Russen eerlijk de vriend schappelijke betrekkingen met de andere bezettende mogendheden willen her nieuwen. Koningin opent „Hulp en Heil" te Leidschendam Naar de Nieuwe Leidsche C ;rneemt zal H.M. de Koningin op 15 Juli de psychiatrische inrichting ..Hulp en Heil" te Leidschendam openen. De inrichting, die uitgaat van de Vereniging „Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw, er geesteszieken", wordt, zo men weet. ge vestigd in het gebouw, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek enige jaren heeft gebruikt. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week de navolgende ver liezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld op 12 Mei: 2e Luit. D. M. Driebergen uit Venlo-Blerick; sold. T. H. M. Ververgaert uit Venlo. Gesneuveld 5 Juni: sergt A. Rijs- dam uit Oegstgeest. Gesneuveld 16 Juni: sold. Ie k! J. H. Bedaux uit Tegelen. Gesneuveld 19 Juni: sold. L. Bos uit Brunssum. Gesneuveld 21 Juni: sold. A. C. M. van Dongen uit Eindhoven; sold. J. A. M. van Griensveen uit Deurne; sold. M van. Happen uit Eindhoven; sergt A. W. Schut uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 22 Juni: sold. J. H. J. Albers uit Wanroy. Koninklijk Ned.-Ind. leger: Soend. sold. Ie kl. Koi; Tim. sold. 2e kl. Laben; Chin. sold. 2e k! inf. Lim Oeij Liang; proefverbander Mos- halini; Soend. sold. 2e kl. Sahroen; Jav. sold. Ie kl. inf. Djoemadi; Jav. sold. Ie k! inf. Mardjo; Men. korp. inf. Paleneven L. P.; sold. Ie k! inf. Por tier B. R.; Jav. sold. Soekri; Amb. sold. Ie 1. inkf. Tanamal; Jav. sold. 2e kl. inf. Kamsoen; sergt le kl. Boenag, allen afkomstig uit Indonesië. THANS STORTREGENT HET IN AMERIKA In de Ver. Staten is het met het weer in het ene uiterste in het andere. Langs de Oostkust bij de Staat New York wer den 20 kleine schepen gisteren vermist, tengevolge van een hevige wind en een vare regen, de eerste sedert 39 dagen Volgens de laatste officiële telling zijn gedurende de viering van „Indepedence- day" 813 personen om het leven geko- Deze Constellation van de Ameri kaanse marine is bestemd voor het testen van electrische apparaten* In de „bult" en onder de romp zijn de radar-antennes opgeborgen. Geen wonder, dat dit vliegtuig de bij naam „Vliegende kameel" kreeg. In 't koper Ons volk is naar zijn aard huiselijk. Het stelt in grote meerderheid het gezins leven op hoge prijs- Dat is het eigen ter rein. waar een ander heeft af te blijven. Meer nog dan de Engelsen handhaven wij de stelregel „My home is my castle". We wensen geen doorbreking van de grenzen van de beslotenheid van het ge zin van buiten af. Maar anderzijds delen we in eikaars vreugde en verdriet. Huiselijke en fami liefeesten gaan onder ons niet onopge merkt voorbij. Dit delen we de anderen mee en die vieren we samen. Wanneer het eerste gezin ih den lande het koperen huwelijksfeest viert, dan vieren we als volk van Nederland dat feest allemaal mee. Het gezin op Soestdijk heeft steeds onze grote symphatie gehad. Het lijkt ons nog maar kort geleden dat we op uitbundige wijze de verloving en de bruiloft vierden. Zo uitgelaten als we waren bij de geboorte van de prin sessen Beatrix en Irene, zo tfrneerge- slagen waren we toen het Prinselijk Ge zin in Mei 1940 het vaderland moest ver. laten voor de edelgernianen, die alle geestelijke adel hadden afgeschud. Maar niettegenstaande de Duitse druk vierden we de geboorte van' de sleine Margriet. We bleven met het Prinselijk Gezin meeleven. Ook toen het weer te rug kwam in het vaderland, ook toen de jongste prinses geboren werd. We wisten, dat op Soestdijk een ocht Hollands gezin woonde. Daarom vieren we het koperen huwelijksfeest van het Hoge Gezin op Soestdijk allen mee- Het ook een beetje ons feest Dat dit mogelijk is, is een voorrecht dankbaar zijn mogen. Het bewijs, dat de regerende dynastie net ons volk verbonden is. En een bewijs, dat de dragers van de dynastie onze waardering, onze hoge achting en ize liefde hebben. Omdat op Soestdijk een echt gezin woont daarom weten we, dat de hoog- geplaatsten in den lande meeleven met gezinnen gebeurt. Daarom begrijpen ze de moeilijkheden als onze jongens naar Indië moeten. Daarom voe len zij mee de smart als de sombere doodstijding onze gezinnen finnen- komt dat vader, zoon of broer gesneu- eld is- Daarom danken we God voor het voor recht dat we nog een Oranjehuis heb ben. Dat heeft niets te maken met by- zantinisme, met mensverheerlijking. Ons volk is daar niet zo erg vatbaar voor. Het durft ook zijn Koningshuis te criti- i. Maar ook de critiek wordt steeds ingegeven door de liefde, wordt steeds gedragen door de begeerte het goede te zoeken voor het Oranjehuis. Twaalf en een half jaar getrouwd. We danken voor dit voorrecht aan het Ko ninklijk Paar geschonken. En we bidden als Christenvolk van Nederland, dat en op Soestdijk en in onze eigen huwelijken Christus de eerste moge zijn, in wie onze huwelijken geheiligd zijn. Heemskerk verbiedt het baden Bij verordening van B. en W. van Heemskerk is het voortaan verboden zich aan het strand te Heemskerk aan in badpak op te houden. Aan per il van 14 jaar en ouder is het teven verboden zich in zee te begeven. K.LJH. MAG MET AM. JOURNALISTEN OVER INDIA VLIEGEN. Uit New Delhi wordt gemeld, dat de' regering van India toestemming heeft verleend, dat het K.L.M.-toestel, waar-, mede de 15 in Indonesië vertoevend» Amerikaanse journalisten terugkeren, over India mag vliegen- WEERBERICHT Aanhoudend koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de Noordelijke provincies: over het algemeen veel bewolking met plaatse lijk enkele lichte buitjes. Matige tot krachtige wind tussen Noordwest en Noord. Weinig verandering van tempera tuur. Voor het overige deel van het land: wisselende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tus- West en Noord. Weinig verandering temperatuur. (Opgemaakt tc 10 u) ZON EN MAAN Donderdag, 7 Juli. Zon op 4 28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1