Jlirume Cciiwrfic (iToumul De „Tromp" lag wel 5 meter dieper door al het goud aan boord Wist U MAANDAG 4 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936, ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlllmeter (Bjj contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken vStantoasttcf) Is gfiebleoen tnyn hert in legfteaspoet" Dertigste jaargang No 7855 Stierf de Bulgaarse premier een natuurlijke dood Zie pag3 Vlootmanoeuvres vandaag pas echt begonnen (Van onze speciale verslaggever) Penzance, 3 Juli. Z.K.H. Prins Bernhard is met zijn eigen Dakota op het vliegveld McUldrose, by de badplaats Penzance aangekomen voor een bezoek aan de geallieerde vloot, die thans onder stoom ligt om morgen de avontuurlijke tocht naar de Golf van Biscaje te beginnen. Enkele ogenblikken nadat hèt toestel van de Prins gedaald was, landde de machine van veldmaarschalk Montgomery op het veld. En er kwamen gisteren nog veel meer hoge gasten op de vloot en wel in het bijzonder op H. Ms. „Tromp", zodat een van de Nederlandse officieren aan boord van deze oorlogs bodem kwasi angstig opmerkte: „Ons schip ligt wel 5 meter dieper vanwege al het goud, dat zich aan boord bevindt De trompetters van de marine en de Brits geld Ve. hu™AL_b?!cï.k.kjn£ valreepgasten waren voortdurend in de weer om al die hoge bezoekers met de hun toekomende eer te ontvangen. Pre cies om 5 uur kwam de sloep van de Prins bij het Nederlandse vlaggeschip aan. De saluutschoten waren nog maar nauwelijks gelost en de schout-by-nacht J. J. L. Willinge, de bevelhebber van het Ned. smaldeel, alsook de kap.-luit. ZWEEP EN BEZEM.... 2 af', i i de z s de „Ik sla jullie dreigende uitspraak van admiraal Blake, die in de eerste Engelse zee oorlog de strijd aanbond met onze Maarten Harpertszoon Tromp en hij bevestigde demonstratief een zweep in de mast. Tromp liet zich echter niet onbetuigd: hij liet een bezem in de mast binden en dreigde terug: „Ik veeg jullie de zee af". Dit gebeurde ongeveer drie eeuwen geleden. Gisteren bood captain Blake, de commandant van het aan de ma noeuvres deelnemende schip „Maid stone" en rechtstreekse nakomeling van de oude admiraal, aan de com mandant van H.Ms. „Tromp" als sym bool van de verbroedering een zweepje aan. Overste Logger had blijkbaar op op dit gebaar gerekend, want als te genprestatie overhandigde hij captain Blake een bezempje Luchtoperatie „Foil" geëindigd Terwijl de vlootmanoeuvres vandaag pas echt begonnen zijn is de luchtoperatie „Foil", waaraan Amerikaanse, Britse er Nederlandse vliegtuigen hebben deelge nomen, geëindigd. Een nachtelijke aanval op het Zuiden, het midden en het Oosten van Engeland met de grootste concen tratie bommenwerpers, die sedert 1945 boven Engeland is waargenomen, besloot de oefeningen, die volgens de Britten een buitengewoon succes zijn gebleken. Meer dan een half uur lang volgden de golven toestellen elkaar boven Londen op en vele Londenaren lieten niet na, telefo nisch te protesteren tegen deze rustver storing. Men is van mening, dat men de grondslag heeft gelegd voor een aanzien lijk verbeterd systeem van luchtverdedi ging. ter zee Logger, commandant van de „Tromp", hadden de koninklijke gast nog maar net aan boord begroet, of daar kwamen reeds de snelle boten die veld maarschalk Montgomery, de opperbevel hebber van de Western Union Fleet ad miraal Sir Rhoderick McGrigory alsmede 1e bevelhebber van het Franse eskader, vice-admiraal Lambert, aan boord van de „Tromp" brachten. De Prins voerde lange gesprekken met al de autoriteiten. Toen hij tegen 8 uur de „Tromp" verliet, had hij zich reeds uitvoerig laten inlichten over de opera ties, die achter de rug zijn en die nog komen zullen. De Prins begaif zich ver volgens naar het Britse admiraalsschip „Implacable", dat 21 saluutschoten loste, toen Z.K.H. arriveerde. De Prins zal aan boord van dit schip de nacht doorbren gen. Als de vloot morgen zee kiest, zal de Prins vertrekken. De dominee parlevinker „Ik voelde me echt een parlevinker in geestelijke waarvertelde ons ds Ferguson, de vlootpredikant, die gisteren vijf maal moest preken in de godsdienst oefeningen voor de Nederlandse Het dag de dominee. Met een sloep ging hij schip tot schip, maar de mannen waren dankbaar voor zijn komst en zo was de predikant de vermoeienissen al gauw vergeten. Ook in Penzance kan de Zon dag een rustdag zijn. Zaterdag waren er op allé schepen veel recepties. Aan de wal werden grote sportwedstrijden gehouden en in de haven waren zeil wedstrijden. De adelborsten van de „Vul kaan" toonden zich daar prima zwem mers, want zij sleepten bijna alle prijzen in de wacht. De Nederlandse voetballers kregen er van langs, maar niet alleen daardoor kwam het dat onze mannen niet veel konden passagieren in de bad- {ilaats Penzance, want dat kwam eigen- ijk door het feit, dat er maar weinig Vandaag stellen wij IJ voor: FRANS V. d. BERG, Molenlaan 13, Groenendijk, Hazerswoude. Frans heeft in de tropen z'n 21ste ver jaardag gevierd. Een gelukwens van z'n krant zal hij misschien wel op prijs stel len. 't Is vreemd, je verjaardag' ver van huis en haard te moeten vieren, n Frans' „kamer" heeft er ongetwijfeld bijgedragen, dat deze dag toch prettig was. Hij is gelegerd te Madioen, waar hii al veel heeft meegemaakt. daar echter Prins Bernhard en Montgomery de hoogste gasten in Penzance Ex-NSB-ers van Nieuw- Guinea teruggekeerd Van incidenten op de Sibajak was geen sprake Met meer dan 650 burgerpassagiers en 300 militairen aan boord, voornamelijk en K.N.I.L.-mannen, is de Siba jak gisteren in Rotterdam aangekomen. Met dit schip keerden, zoals bekend, ook 60 van de 100 ex-politieke delinquenten terug, die twee jaar geleden vrijwillig Nieuw-Guinea zijn gegaan. Zij heb ben daar in de grote legerdumps voor niet minder dan 200 millioen dollar aan vliegtuig- en andere onderdelen gered. Eerst woonden ze in grote loodsen, later hebben ze zelf woningen gebouwd. De repatrianten zijn allen voorzien van uitstekend getuigschrift, de anderen hebben vrijwillig bijgetekend. De geruchten over onlusten, welke zich op deze reis zouden hebben voorgedaan, werden zowel door de hogere scheeps- leiding als door de ex-pol. delinquenten zelf sterk gekleurd en overdreven ge acht. Er is gediscussieerd en er zijn mis schien wat harde woorden gevallen, maar, van incidenten mag niet worden gespro ken. Eén deel van de passagiers had er bezwaar tegen gehad met deze ex- N.S.B.-ers te dansen of te bridgen. Op verzoek van kapitein Schnettler heeft de 'groep van zestig zich daarop wat mee op de achtergrond gehouden. Zandzuiger veroorzaakt exodus van veldmuizen Karavanen veldmuizen vluchten links en rechts nu Nederlands grootste elec- trische zandzuiger in plan-Zuid te Den Bosch water en zand over de laag gelegen polder spuit. Vele honden zijn op fle beestjes afgestuurd, maar de plaag minden nie:. Zelfs zijn de knaagdieren reeds tot he; naburige Rosmalen doorge drongen, waar zij eveneens veel schade aan het graangewas toebrengen. De Chr. Gymnastiekver. „Advendo" ontving op de Buitendag van de C.J.M.V. Zaterdag in het Westbroekpark te Den Haag de „Jubo-vlag" van de N.C.R.V. voor één jaar van de voorzitter van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond, de heer J. J. Adriaansen. Tevoren had de voorzitter der N.C.R.V., mr A. B. Roosjen, de vlag aan de heer Adriaansen overhandigd. Ook liberalen verwerpen Van Zeelands voorwaarden voor kabinetsformatie De Schrijver sprak in Zwitserland met koning Leopold en is reeds in Brussel terug gene Katholieke regering zal vormen. Verwacht wordt, dat hierover vandaag een beslissing zal worden genomen. Tevens zou de kabinetsformateur heden rapport uitJbrenigen aan prins-regent Karei over het resultaat der gevoerde besprekingen. 4000 Ned. trekpaarden naar Spanje Onlangs is eèn begin gemaakt met de uitvoer van 400 Nederlandse trekpaarden naar Spanje. De minimumprijzen zijn ƒ1100 voor 3-j. en oudere, ƒ700 .voor 2-j. ƒ450 voor 1-j, paarden. een onderhoud met kabinetsformateur, Paul van Zeeland, de leider van de Ohr. Volkspartij (CVP), August de Schrijver, Zaterdag uit Brussel Zwitserland vertrokken voor een bespreking met koning Leopold te Pregny. De Schrijver deelde na zijn onderhoud met de koning, dat strikt geheim was, de wachtende verslaggevers mee: „Ik ben gisteravond in Genève aange komen. Ik heb een onderhoud met Zijne Majesteit gehad. Meer kan ik u niet ver tellen." Reeds gisteren keerde de leider der Katholieken 'weer op het vliegveld Meisbroek bij Brussel terug- Over de kabinetsformatie wordt nog gemeld, dat de door Van Zeeland gestelde voorwaarden (zoals bekend is, zag hij de oplossing van de koningskwestie als de voornaamste taak der nieuwe regering) thans ook door de liberalen verworpen zijn, nadat de socialisten dit reeds tevoren hadden gedaan. De liberalen weigeren aan een tweeledige, of drie ledige regering deel te nemen. De meest de hand liggende oplossing schijnt thans, dat Paul van Zeeland een homo- Republikeinen naar Fort de Koek een Aneta-telegram blijkt, dat de van Hatta naar Sumatra op Zondag is doorgegaan. Wel zijn -heden dr Leimena, Natsir en Halim met een KLM- vliegtuig naar Padang vertrokken voor gesprek met Sjafroeddin. Thans wordt namelijk beweerd, dat men contact met hem heeft tot stand gebracht. DE „BLIJVERTJES" BLIJVERTJES AF. De '.Zuiderkruis" is Zaterdag met 1500 demobiliserenden van de marine, de ma riniersbrigade, de K L. en het K.N.I.L. uit Batavia vetrokken. Onder de troepen be vinden zich eenheden van het 15e R. I., de- „Blijvertjes", die rond 3% jaar i: Oost hebben doorgebracht, waarvan 'laatste jaar in Djokja. Einde van stneadoorsstaking in Zaanstreek Na acht weken te hebben gestaakt, heb ben de stucadoors in de Zaanstreek heden het werk hervat. De stakers hebben gun stige voorwaarden bereikt. De Britse premier Attlee heeft gis teren te Manchester Rusland „een var de achterlijkste landen" genoemd. Hij critiseerde de 'Britse communisten. Merkwaardige vondsten te St Odiliënberg Wat er niet allemaal uit de grond kan komen Bij de oudheidkundige onderzoekingen in de Kerkheuvel te St. Odiliënberg heeft men belangrijke vondsten gedaan. Bij de opgravingen kwam een graf, gebouwd van veldstenen, voor de dag, en bekleed met rode specie. Het graf was gevuld met rivierzand, dat nauwkeurig werd ge zeefd. Dit had een merkwaardige vondst tot gevolg, n.l. een klein stukje goud in legwerk dat in de vorm van kleine ge slepen en in het goud bevestigde stukjes steen de figuur van een gekruisigde, baardeloze Christus vertoont. Deze vondst wordt gedateerd omstreeks de 10e eeuw envermoedelijk is het goud afkomstig van een reliekschrijn. Een karakteri stieke vondst was verder nog een pries- tergraf, waarin groen gekleurde beende ren werden aangetroffen. Verder nog beeldhouwwerk, middeleeuwse geelbruin gebakken potten, vroeg-middeleeuws aardewerk, enz. De onderzoekingen gaan voort en men verwacht nog meer te vinden onder de kapel, die uit 1200 Moeilijkheden bij baringexport naar de Bizone In de afgelopen weken hobben Neder landers met succes onderhandeld over de verkoop van een belangrijke post ge zouten haring ter uitputting van een nog openstaande post in het lopende handels verdrag. Na otvangst van de schriftelijke bevestiging kwam echter het bericht bin nen, dat de bezettingsautoriteiten geen invoervergunning willen verstrekken. De betrokken bedrijfskringen hebben zich nu tot de Regering gewend om tussenkomst. Tomaten naar Engeland De veilmgsvereniigingen hebben be richt ontvangen, dat vandaag en morgen 70 procent van de voor export naar Engeland goedgekeurde tomaten geveild mogen worden. NOG 8000 HAVENARBEIDERS STAKEN IN LONDEN. Ondanks een lichte neiging het werk te hervatten was vanmorgen de toestand v ij wel onderveranderd Londense havens. Het aantal stakers blijft onder 8000 en het werk op 78 sche pen ligt stil. Europese en Amerikaanse thermometers stijgen In geheel West-Europa heeft men gis teren van hittegalf- temperaturen kun nen genieten. In het Noord-Afrikaanse Casabranca was het 70 graden koeler dan in Londen. Öe minimum-temperatuur in Parijs was bijna 80 graden in de scha duw, terwijl Lissabon zich sinds drie dagen „koestert" in een zonnetje, dat de thermometer tot 100 graden in de scha duw opvoert. De mensen slapen daarom maar in hun tunen of op straat. En de «Jroogte brengt de groei en de melkvoor- ziening in gevaar. Maar ook de Ver. Staten liggen in een warme zone. New York had een Zondag van 90 graden en Chicago zelfs va 100. En „IndependenT ce Day" werd in deze schroeihitte ge vierd. Ruim 33 millioen auto's waren op de weg en het wekt dan ook geen ver wondering, dat meer dan 100 personen bij verkeersongelukken om het leven kwamen. Te zwaar getraind Een 32-jarige Schiedammer, die aan h.et trainen was voor de Vierdaagse, wilde gisteravond, na 50 km te hebben gelopen, bij het station D.P. te R'dam op lijn 14 stappen. Hij zakte echter van overmoeidheid in elkaar en moest naar het ziekenhuis Coolsingel worden gebracht. Daar is hij na enige tijd weer tot bewustzijn gekomen, waarna hij zijn terugreis naar huis kon vol brengen. DOOD IN EEN BAD AANGETROFFEN De echtgenote van de 40-j. motorhande laar B. F. Tuinhout uit de Willem Buyte- wechstraat te R'dam trof gisteravond haar man dood in het bad aan. Er hing een vrij sterke gaslucht door een lek in de gasgeyser, zodat de man vermoedelijk adn gasverstikking is overleden. Journalisten moeten Praag verlaten. Godfrey Lias, de Praagse correspon dent van „The Times" en Harold Melahn van „United Press" zijn door de Tsjecho slo-waakse regering uitgewezen. ,Roermond"-slacbtoffers naar hun laatste rustplaats gebracht Vlieger J. Tuyt te Den Haa ter aarde besteld Om half vier Zaterdagmiddag vond op Nieuw Eykenduynen de teraardebestel ling van de vlieger der tweede klasse J. Tuyt, het jongste lid van de omgekomen Roermond-bemanning, plaats. Namens collega's was de chef-vliegdienst, de heer A. Viruly, met een deputatie van Schip hol aanwezig. Verder de heer Geerlings Schuurman-s namens dr A- Plesman, A. C. Henny van de afd. personeels zaken en' de kapitein-adjudant D. J. van Lennep namens de chef luchtmachtstaf. In de rouwkapel noemde de heer Viruly zijn omgekomen collega een bekwaam vlieger, die ongetwijfeld nog een grote toekomst voor zich had. Spr. memoreerde voorts zijn moedig werk tijdens de Japanse invasie op Java toen hij vele burgers per vliegtuig naar Australië heeft overgebracht. Het orgel speelde het Largo, dp Holy City en Ave Maria van Schubert. Bij het graf dankte een oom voor de grote belangstelling. Begrafenis mevrouw Esser en kinderen Even te voren w er de h" Zat erda gm i dd a s op Nieuw Eykenduynen mevrouw H. Esser-Sohiebel en haar twee kinderen, Robert (13 jaar) en Irene (11 jaar) be graven. De K.L.M. was vertegenwoor digd door de heer J. van Son namens de directie, en de heer W. van Alphen namens het directoraat Vervoer. De kisten waren bedekt met vele kransen, o.m. van de K.L-M. In de rouwkapel werd het Largo van Handel, de Litanei van Schubert en Ases Tod van Gripg ge speeld. Op verzoek van de familieleden werd er noch in de rouwkapel, noch bij het graf gesproken. Uitvaart stewardess Timmermans te Nijmegen. Op het kerkhof Jonkerbos te Nijmegen Ernstig gewonde door ontplofte gasinstallatie Door een hevige ontploffing van df gasinstallatie, welke gebruikt wordt vooi het rijpen van bananen, is de 30-j. knecht H. Hoenkoop uit Polsbroek, werkzaam bij de grossier in fruit J. Stalenburg te Schoonhoven, gisteravond ernstig gewond. Het slachtoffer werd met moeite uit de ravage te voorschijn gehaald en werd raar het" ziekenhuis te Gouda vervoerd. De achtergevel van het gebouw is geheel weggeslagen. Dr Valentine naar Amerika vertrokken Gisteravond is dr Alan Valentine, a malig 'hoofd van de ECA-missie in land, per K.L.M.-vliegtuig naar Amerika teruggekeerd. Hij werd o.m. uitgeleide gedaan door dr Hirschfeld namens de Nederlandse Regering en door talloze leden van. d? Amerikaanse ambassade te Den Haag. DAT men ook in Sevenum is begonnen met de mechanische ontginning van woeste Feelgrond (plm. 83 ha). DAT de gemeenteraad van Arcen be sloot het verstrekken van sterke drank ninderjarigen in danszalen te verbie den, doch aan deze categorie wel con sumptie» van bier toe te laten. DAT als gevolg van de droogte de diep gang op de Dedemsvaart en de Lutter- hoofdwijk voorlopig beperkt wordt tot 1.415 m of 5 voet. DAT de 19-j. A'damse analyste Tilly Schreuder Zaterdag als 50.000e bezoeker an de diamanttentoonstelling een met in diamant bezette ring ontving. DAT een omgebouwd landingsvaartuig als moderne zandzuiger aan de Neder landse baggervloot is toegevoegd. DAT de 24-j. Pool T. Albin, werkzaam op de Aku te Ede, Zaterdag bij het achte loos oversteken van de weg door een autobus aldaar is doodgereden. DAT ir H. C. Wesseling op 1 Sept. heengaat als directeur van de Mij De Schelde .te Vlissingen en wordt opgevolgd door J. W. Hupkes, sinds Juni '48 onder directeur. DAT besloten is het Noordelijk Scheep- lartmuseum te Groningen in stand te houden, ondanks de ernstige tekorten, die aanleiding waren tot liqudatie-overwe- gingen. DAT de politie te Diemen familieleden oproept van de 64-j. lompenkoopman J. Bekamp, die is verdronken. DAT Brunssum thans 20.000 inwoners heeft en de baby, die dit getal volmaakte, een spaarbankboekje kreeg. DAT de Kon. Ned. Zoutindustrie te Hengelo een tweehoofdige directie krijgt en in de vac.-wijlen ir Geurt de Haas als zodanig worden voorgesteld ir H. M. v. Mourik Broekman te R'dam en prof. J. G. Hoogland, thans adj.-dir. DAT D. v. d. Meulen, die voor de we reldomroep een oriëntatiereis door het Midden-Oosten maakte, op de terugweg lar Nederland is. DAT Zaterdag in het Belgische plaatsje Doel bij Antwerpen op een gedenkteken or Britse soldaten het wapen van Goes onthuld als dank van Zeeland voor de geallieerde luchtafweer. DAT de thans 2228 leden tellende Alg. Ned. Geheelonthoudersbond, te Leeuwar den bijeen, besloot een kamphuis als va- cantie-oord te Beekbergen te laten bou- waar in 1950 ook de jaarvergadering wordt gehouden. DAT men in Friesland een verzorgings huis voor debiele kinderen wil stichten, •van de kosten op f 60.000 zijn ge raamd, waarvan het Rijk de helft zal bij dragen. DAT in het A'dam-Rijnkanaal bij Tiel de 25-j. M. van T. uit Drumpt gisteren bij :t zwemmen is verdronken. DAT Ossendrecht, na 30 jaar op water leiding te hebben gewacht, dit jaar aan het net van Zuid-Beveland wordt aange sloten. DAT Bergen op Zoom 104 woningen op een geaccidenteerd terrein gaat bouwen, waardoor de nieuwe woonwijk het aan zien van een groot heuvelachtig plant soen krijgt. DAT het Friese P.E.B. in 1948 22 pet meer stroom leverde dan in 1947, nl. millioen kwh (v.j. 75.7 millioen), doch de winst daalde tot f 606.000 (f 619.000). DAT het indexcijfer voor groothandels- prijzen voor Mei t.o.v. dat voor April is gedaald met 0.3 pet. DAT de benoeming van mr J. C. A. En gel tot subst.-griffier bij de Utrechtse rechtbank op zijn verzoek is ingetrokken. DAT de weg Heerde-Epe in de route Zwolle-Apeldoorn wegens vernieuwing tot half Augustus is gestremd en het e verkeer over Oldebroek-Wezep en het lichtere verkeer over Oene moet om- DAT ir Rijssenbeek, directeur Veeteelt ezen, vanavond van 19.45-19.55 uur een radiolezing houdt over de vooruitzichten an de varkenshouderij. DAT het Brabants edel ambacht van 23 Juli-10 Aug. in Den Bosch exposeert. DAT de Finse en de Braziliaanse legatie te Den Haag resp. zijn verplaatst naar Lange Voorhout 39a en Adriaan Goekoop- laan 5. DAT de plaatselijke V.V.V. van 11-16 ali een stertocht per rijwiel naar Steen- wijk organiseert. DAT een deed der nog altijd geëvacu eerde Walcherse oudjes binnenkort in rusthuizen te Koudekerke en Domburg wordt ondergebracht en de rest in Jan. volgt. DAT de bij de stormvloed van Maart jl. ernstig beschadigde zeedijk tussen Westkapelle en Domburg voor ruim een half millioen gulden wordt opgeknapt. DAT Hilvarenbeek Zaterdag de nieuwe beiaard plechtig inhaalde, welke op 23 Juli wordt ingewijd met een concert door de Mechelse beiaardier Staf Nees. DAT de administrateur- tit. bij de Rijks luchtvaartdienst, J. J. v. Drecht. met pen sioen gaat en deswege m.i.v. 1 Sept. a.s. eervol ontslag kreeg met dank enz. is Zaterdag de bij de K.L.M.-ramp in Bari omgekomen stewardess, mej. C. A. Timmermans, begraven. Het medeleven der bevolking was zeer groot. In de St Stevenskerk werd een heilige mis van Requiem opgedragen. In de kerk bevond zich ook een grote groep stewardessen, van wie vier als slippendraagsters fun geerden. Daarnaast was er een groep stewards. De heer G. A. de Stoppelaar, leider van het opleidingsinternaat, tegenwoordigde de K.L.M. Aan het graf schetste mej. L. Coert, hoofd van do dienst van stewardessen, mej. Timmer mans als een dienstvaardig lid van de K.L.M., die voornemens was haar vele reisindrukken in boekvorm vast te leg gen. Alle aanwezigen strooiden ten slotte bloemen op het graf. Echtpaar Van 't Hof-Dijkstra te Zaandam begTaven. Te Zaandam werden de heer en mevr S K. van 't HofDijkstra ter aarde be steld. De moeder van de heer Van 't'Ho! kon bij de plechtigheid niet aanwezit zijn, daar zij bij haar dochter in Amerika vertoeft..De ouders van mevr. Van 'tHof verloren bij deze ramp hun enige doch ter.'Namens cje Handels Vereniging Am sterdam schetste mr L. C. Karsemeycr de verdienste van de heer Van 't Hof als administrateur ener onderneming or Sumatra en bad -in het bijzonder de 16-j zoon, die zo plotseling zijn ouders ver loor, Gods bijstand toe. Het kwik in de barometer is geluk kig de laatste dagen flink gestegen en met die warmte is zo'n duik in het koele nat verrukkelijk! Bredere kloof tussen de vakverenigingen K.A.B. zoekt de strijd niet, maar zal hem niet uit de weg gaan. De kwestie tussen het N.V.V. enerzijds en de K.A.B. en het C.N.V. anderzijds is er niet gemakkelijker op geworden, door dat naar het schijnt het N.V.V. de daad van zijn bestuurder dekt. Dit verklaarde de heer A. C. de Bruyn, voorz. van de K.A.B.. tijdens een rede te Enschede t.g.v. het 60-j. bestaan der plaatselijke afdeling, naar aanleiding van de uitla tingen van de N.V.V.-bestuurder Ver meulen op de internationale arbeidscon- ferentie te Genève. Ter weerlegging van een bewering van het N.V.V. deelde spr. mede, dat de K.A.B.-leiding zich by de" propaganda nimmer op het bisschoppelijk verbod (om op straffe van onthouding der Sa cramenten lid te worden van het N.V.V.) beroept. Spr. geloofde niet, dat de N.V.V.-aanval alleen tegen de kerkelijke overheid is gericht. Immers, het N.V.V heeft doen weten, dat zijn delegatie bin nenkort niet in gezelschap van die van de K.A.B. naar de Ver. Staten gaat. En. .indien spr. juist is ingelicht, zou een der gelijke gedragslijn ook worden gevolgd bij een officiële uitn' ;mg om naar Engeland te gaan. Wi zoeken, zo zeide spr., de strijd niet, maar wij zullen hem echter, als het niet anders kan, niet uit de weg gaan. „Stad en Landschap van Zuid-Holland" maakte nuttig bootreisje Jaarvergadering en Kersenfeest (Van een ojizer verslaggevers) Het Instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" heeft op originele wyze het nuttige met-het aangename verenigd, door Zaterdag tijdens een genoeglijk boot reisje langs Maas en Lek de jaarlijkse algemene vergadering te houden. De tocht voerde van Rotterdam naar Vianen, waar het gezelschap in dg mooie boomgaarden kersen ging eten en daarna voer men in de beste stemming naar de Maasstad terug. Aan boord werden tevens nog enkele causerieën gehouden over de aard der werkzaamheden van het Instituut. Deze zijn, in het kort gezegd, behoud van cultuur en natuurschoon, verfraaiing van landschap, dorp en stad en aanpassing van het moderne Inzicht aan de eigen streek. landen en het Land van Altena is nog veel te doen aan restauratie van-torens Van de verschillende resultaten, welke het Instituut reeds heeft beteikt, noe men wij de verfraaiing van hét uitzicht langs de spoorlijn Dordrecht—Haarlem. Na zorgvuldig onderzoek is aan verschil lende bollenkwekers geadviseerd, de lelijke opslagplaatsen door wat beplan ting aan het oog te onttrekken. Een zelfde verzoek werd gericht tot fabri kanten, wier bedrijven aan de spoor lijn liggen, zodat dikwijls - afvalterreinen juist in het zicht van de treinpassagiers komen. Veel verbetering is thans reeds aangebracht. Zeer ingenomen is het Instituut met de samenwerking tussen streekgemeen- ten zoals in de Krimpenenvaard ge schiedt en met acties tot verhoging van natuurschoon zoals Reeuwijk die voert voor zijn plassenigebied. De overige bemoeienissen van het In stituut raken velerlei vraagstukken, van de bouw van kippenhokken en tuinders- kassen af tot wegbeplapting, watervoor ziening. verzorging van plassengebieden en moderne achitectuur toe. In het afgelopen jaar ontving h,et In stituut in totaal 2397 bouwplannen ter beoordeling. Thans staan als urgente gevallen op de lijst de restauratie van de Oude Kerk te Delft en van de Statenzaal te Dor drecht, welke gebouwen men door samenwerking met andere instanties in hun oude luister wil herstellen. Ook in de Alblasserwaard, Vijfheren- NIEUWE KABINETSFORMATEUR IN CURASAO De gouverneur der Nederlandse Antil len heeft dr Christiaan Engels verzocht, een kabinet te vormen, dat steunt op de meerderheid in de Staten. Dr Engels heeft reeds overleg gepleegd met de Nationale Volkspartij, de Katholieke Volkspartij en de Democratische Partij. Hij zou voorts besprekingen hebben met de Arubaanse Volkspartij en de Una. De nieuwe formateur is een vooraanstaande figuur in het culturele leven op Curasao, werd in 1909 te Rotterdam geboren, is arts en zonder bepaalde politieke rich ting. Gisteren trok de zon naar schatting 30.000 Rotterdammers naar het strandbad bij de Kralingse plas. kerkjes, molens, oude boerderijen enz., terwijl er ook aandacht aan wegerv beplantdng en plantsoenering dient te worden besteed. Wat dit laatste betreft, prees het bestuur de ijver van het eiland Goeree, dat zo keurig voor herbeplan ting na de inundatie heeft zorggedragen. In de huishoudelijke vergadering, welke in „Het Zwijnshoofd" te Vianen werd gehouden, werden de vier aftre dende bestuursleden bij acclamatie her kozen en werd het bestuur uitgebreid met één lid, nd. burgemeester James van Gouda. Max Reimann wordt eerder vrijgelaten Max Reimann. de West-iDuitse com- munistenleider, die wegens een opruien de rede door een Britse reohibaJik was veroordeeld en ,tot 17 Augustus in de gevangenis zou moeten zitten, zal op 22 Juli reeds worden vrijgelaten. Hij kan dan nog aan de verkiezingen voor het eerste West-Duitse parlement deelnemen, die op 14 Augustus worden gehouden. RUIM 10 JAAR VOOR AANVALLER VAN TOGLIATTI Antonio Pallante, die de moordaan slag op de Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti pleegde, is te Rome tot 13 jaar en 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld. WEERBERICHT Nog weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de Westelijke provincies: droog en overwegend zonnig weer. In de ochtend snel stijgende temperatuur, maar later op de dag binnendringen van koelere lucht bij wind van zee. Voor de rest van het land: droog, zonnig en warm tot zcor warm weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur), ZON EN MAAN Dinsdag 5 Juli Zon op 4.27, onder 2102; Maan op 16.06, onder 0.41 uur. 10 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1